KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelVlieringen en Anna Pauiowna No 3715 Woensdag 23 September 1908 36ste Jaargang. üit het. Buitenland. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telafioa 50, ABONNEMENT s Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. fl.25 Zondagsblad 87* 45 f0.75 55 Modeblad Muzik. Bloemlez. .80 v 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTEBTIEM Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2® Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentión moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VfiIJDAGSMOBGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Zij, die zich met ingang van 1 Octóber a s op onze Courant abon— neeren, ontvangen tot dien ilatum de verschijnende num mers gratis. Met den 26en lezer begint een nieuw boeiend feuilleton getiteld „EEN OOM BUITEN". Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje en Zondageblad 3e kwartaal 1908 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van27, cent beplakt te worden. Een zeer illuster gezelschap is te Berlijn bijeen geweest. Meer dan vijftienhonderd dames eu heeren hebben gehoor gegeven aan den oproep der Dnitsche parlementaire groep voor arbilrage en vrede, en zijn naar de hoofdstad van het Duitsche rijk gegaan om feest te vieren en te spreken over den alge- meeuen wereldvrede. Uit alle landen zyn vredesapostelen ik noem alleen Frederik Passy en Bertha von Suttner en staats lieden naar Berlijn getogen. Nederland is goed vertegenwoordigd. Er zijn menschen die medelijdend de schou ders ophalen voor de beraadslagingen dezer ministers en leidende staatslieden wij voor ons gelooven dat, hoe meer toenadering tus- schen de toonaangevende staatslieden gezocht wordt, hoe gemakkelijker het worden zal om bij dreigend conflict tot overeenstemming te komen. De arbitrage-idee wordt er zeker door gesteund. Verleden Vrijdag herdacht Pius X, paus van Rome, zijn gouden priesterfeest, dat Zon dag over de geheele katholieke wereld ge vierd is. Talrijke bewijzen van belangstelling mocht Z. H. in deze dagen ondervinden. Zijne vroegere diocesanen, de Venetiërs, boden hem een kostbaren troonzetel aan. De officieele receptie heeft eerst in November plaats. Ko ningin Wilhelmina heeft Jhr. Van de Poll on graaf Dumonceau aangewezen om den Paus dan te gaan complimenteeren. Omtrent de Fransch-Spaansche nota betref fende Marokko wordt meegedeeld dat Enge land aan de mogendheden heeft; laten weten dat het die nota aanvaardt. Reuter seinde erbij dat de nota ook de goedkeuring van Duitschland wegdraagt, 't Zal ons verheugen als 't laatste juist blijkt; de toon van som mige Duitsche bladen, over deze zaak spre kende, is wel eenigszins spytig tegenover Frankrijk. De Duitsche Rijkskanselier echter heeft op de interparlementaire conferentie in zulk een vredelievenden geest gesproken dat men niet kan aannemen, dat Duitszhland in deze betrekkelijk weinig beduidende zaak, moeilijkheden zal in den weg leggen. Zijn de mogendheden 't eens, dan is -'t aan Moulay Hafid om te toonon dat het hem ernst is met de gedane beloften en dat hij het plan heeft om zijn rijk te besturen in overeenstem ming met het daaromtrent bepaalde. Frankryk wil in Algiers ook de loting en den verplichten krijgsdienst" invoeren voor Arabieren, maar stuit daarbij nog al op tegen- stund. De inboorlingen zijn bevreesd dat meri' hen naar Marokko zenden zal en dat willen zij liever nietwat te begrijpen is. In Rusland met name te St. Petersburg, neemt het aantal cholera-gevallen met den dag toe. De epidemie breidt zich uit en nadert het centrum der stad. Het gemeentebestuur schijnt niet afdoende op te treden tot het nemen van maatregelen. De «Nowoja Wre- mija" wijst er op dat haast niets gedaan wordt tegen de verspreiding der ziekte, noch door het stadsbestuur, noch door den ge zondheidsraad. Het blad meeut dat het opper toezicht over de ziekenhuizen onmiddellijk aan een energiek persoon moet worden op gedragen. Om een denkbeeld te geven van den omvang der ziekte volge hier dat b.v. Don derdag te Petersburg 305 personen door cholera zijn aangetast en bezweken 115. Sedert het begin der epidemie kwamen 1273 gevallen voor, waarvan 365 met doodelyken alloop. De president van de gezondheids commissie, dr. Oppenheim, is uit Karlsbad teruggekeerd en heeft den eisch gesteld, dat hem alleen de leiding van den gezondheids dienst zal worden opgedragenhij heeft verklaard, dat volgens zijn meening de ziekte verder geen groote uitbreiding zal krijgen. Gucn wonder dat de aangrenzende mogend heden maatregelen nemen om besmetting te voorkomen. Duitschland heeft voorzorgs maatregelen genomen tegen overbrenging der ziekte en beschut ons land meteen, terwijl de Fransche regeering een besluit pnbliceert waarby in overeenstemming met den ge zondheidsraad maatregelen worden voorge- schreveu voor personen en goederen komende uit keBinette streken. Te Jeumont, waar bijna alle reizigers uit Rusland de republiek binnenkomen zal een gezondheidsdienst wor den opgericht, die ieder reiziger aan een scherp onderzoek onderwerpt. De heer John Redmond, de Iersche leider in het Engelsch Lagerhuis kwam verleden week te New-York aan, waar hij door omstreeks 100 loden van den Ierschen hond te New-York werd verwelkomd. In een interview verklaarde de heer Red mond het volgende «Dat Ierland Home Rule (zelfbestuur) krijgen zal, is zoo zeker, als dat ik nu op Amerikaauschen bodem sta, zoo zeker ook als dat de dag op den nacbt volgt. Wat wij noodig hebben is zelfbestuur, en ik geloof, dat wij het biunenkort zullen krijgen. De emigratie uit Ierland zal verminderen en ten slotte feitelijk ophouden. Dan zullen wij waarschijnlijk den geboortedag van Ierland als eene natie hebben bereikt". HELDER, 22 September. Uit de Marinebegrooting over 1909. Mariniers. Het voornemen bestaat, met 1 April 1909 den inspecteur van het korps mariniers te plaatsen bij het departement van Marine. In verband met de plaats gehad hebbende reorganisatie van het korps mariniers en de daaraan te geven meer uitgebreide bestem ming, zal het korps niet langer voor de bewakiug van 's Rijks werven en onderhoo- righeden worden aangewezen. Daarvoor zal nu burgerpersoneel in dienst worden gesteld. Stoomloodsvaartuig. Met den voor gestelden bouw van een 8ste stoomloodsvaar tuig wordt beoogd verdere uitvoering te geven aan liet voornemen nu dezeilioodsvaartuigen van het 4de en 5de loodsdistrict voor den kruispost Dungeness geleidelijk door stoom- vaartuigen te doen vervangen. Betonningsmagazijn. Met 1 Mei 1909 zal de werkplaats van het algemeen beton- ningsmagazijn te Enkhuizen worden geslotou. Candidatuur-Kuyper. De antirevolutionaire kiesvereeniging Ne derland en Oranje, te Nijverdal, heeft dr. A. Kuyper caudidaat gesteld voor de Tweede Kamer (vacature Van Alphen). Verkiezing Tweede Kamer. De Minister van Binncnlandsche Zaken, overwegende dat tengevolge van het ontslag van den heer J. van Alphen eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in liet kiesdistrict Ommen, heeft goedgevonden te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 6 October e. k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 15 October e. k. en de her stemming, zoo noodig, op Dinsdag 27 Oct. e.k. Overreden. Aan het Centraalstation had Vrijdagavond n treurig ongeluk plaats. De voorman- treinpoetser A. de Kort geraakte te 6.20 uur onder trein 72 van de Staatsspoor, dio uit RotterdamGouda via het Weesperpoort- station het Centraalstation binnenliep. De ongelukkige werd zoo zwaar aan het hoofd verwond, dat de dood onmiddellijk intrad. Treurig. Voordat de Kinderwetten bestonden, werd door de Arasterdamsche rechtbank een 14-jarige knaap wegens een kleinen diefstal tot een gevangenisstraf van korten tijd ver- veroordeeld. Nadat de straf was afgezeten kwam hij in de leer bij een Btucadoor, doch toen hij daartoe den leeftijd bereikt had, ging hij als koloniaal naar Indië, paste steedB goed op en kwam na zes jaar meteen blanco strafregister terug. Hij werd los stationsar- beïder aan de H. IJ. S. M. te Amsterdam, na zes weken behoorlijk zyn plicht ver vuld te hebben zou hij zooals gebruike lijk is een vaste aanstelling krijgen. Maar helaas, wat hij in jeugdige onbezonnenheid bedreven had, zou hij als man en huisvader nog moeten booten De politie deelde den chef van het station mede, dat de man op 14-jarigen leeftijd een gevangenisstraf had ondergaan en het gevolg was, dat de aanstelling niet werd uitgereikt en de oppassende man op straat stond, zijn gezin ten prooi aan de armoede. Lang liep hij rond om te trachten een eerlijk stukje brood voor vrouw cu kinderen te verdienen, maar de vloek van het verledene volgde hem overal, hij ging het pad der misdaad op on dezer dagen werd door het O. M. een maand gevangenisstraf tegen hem geëischt wegens heling van een stel biljartballen Die man is, vreezen we, reddeloos vorloren voor de maatschappij dank zij de politie. (N. v. N.) Moordaanslag. Voor de Arasterdamsche rechtbank werd Vrijdag de zaak behandeld betreffende den 21jarigen stuurman, die op 4 Mei jl. in de Watergraafsmeer een moordaanslag pleegde op zijn liefje, een 19jarig meisje, door een revolverschot op haar te lossen, echter niet met doodelijk gevolg. Hij deed dit, gelijk indertijd uitvoerig in de bladen is medege deeld, in zonderlingen minnenijd, erger nog op haar eigen verlangen. De rechtbank trad niet in het verzoek van beklaagde's raadsman, rar. Israëls, om de zaak met gesloten deuren te behandelen. Beiden, de beklaagde en het meisje, hoe gunstig ze er ook uitzien, zijn typen van onverschilligheid. Ze kenden elkaar 6 jaar (binnen welken tijd hij twee maal anderhalf jaar in Indië was geweest), leefden nu hier dan daar op een kamer, zelfs heimelijk bij oom en tante thuisplagerij, minnenijd kwam vaak in het spel en dan pakte hy haar bij de keel tot stikkens toe, zonder dat zij zich verzette, t was zelfs alsof zij op een stikken- dood belust was. Een oogenblik later gingen ze weer uit wandelen en naar een andere kamer. Zijn leventje moet geen goheim gebleven zijn. Aan de Kou. Paketvaartmaatschappij werd hij er over onderhouden. Maar haar loslaten was hem onmogelijk. Nu en dan irriteerde hum bovenmatig dat zij met een ander uitging, toch bleef hij voor haar dezelfde en zij ook voor hemwant toen hij met vrienden naar een bruiloft was gegaan en met een paar meisjes had pret gehad. was zij een en al jaloezie. Meer en meer i in een doezel. werd over zelfmoord en elkaar dooden J Nu was er maar weinig noodig; een pla- gesproken alsof het niets was. Toen ze op gerij van haar, en om haar wezenlijke of een keer dreigde niet met hem uit te gaan, i vertoonde jaloezie op te wekken het onschul- kocht hij de revolver, geladen met 6 scherpe j digste avontuur van zijn kaut, om aan alles patronen en toonde haar die. Om te dreigen. en alles een einde te maken. Een revolver Maar het schrikte haar niet. Het leven kon met patronen was al gekocht. Eu nu, als bij haar al even min schelen als hem; zij had kalm, welberaden contract, wandelden zij er al eens door zuringzout een einde aan beiden naar Watergraafsmeer, met overeen- willen maken. Zoo kwam liet dat de revolver komst dat eerst zij en daarna, een eind ver haar absoluut geen ontzag inboezemde; der, hij idoor zelfmoord) zou sterven. In het immers zy zoo goed hij was de ouverschil- j gras in de Kruislaan ging zij liggen, als een ligheid, de koelbloedigheid zelve. lam ten doode bereid «Trekschiet maar Kalm waudelde men dan op den 4 Mei gauwEn hij kuste haar, en hij deed naar Watergraafsmeer, hij volkomen met een doek over de oogen, en hij schoot haar weten met de revolver op zak, in de Was dat niet van haar kant een «uitdruk- Ivruislaan vleide men zich neer op het gras, kelijk en ernstig verlangen vroeg pleiter wachtte eerst oen poosje dat een paar men- iets wat het O. M. in zijn requisitoir had schen waren gepasseerd en toen moedigde betwist. Geen twijfel is mogelijk. Door alle zij aan: «Schiet nu gauwZij kusten elkaar omstandigheden was het meisje het leven tot afscheid; daarop lei hij een doek over zat. Het agressieve had zij uitgelokt. Hij, in haar oogen, plaatste zich aan het hoofdeinde hoogste mate suggestief, was het werktuig eu schoot. De kogel had de rechterslaap in hare handenzij was de „auctrice intel- geraakt, zonder echter door te dringen. Hy lectuelle." liet haar liggen, niet wetende of zij al dan niet dood was, liep werktuigelijk weg en een boerdery in, waar hij pardoes vertelde wat hij gedaan had. Inmiddels was het meisje, dat, hoewel hevig bloedeude, het bewustzyn had behouden, van de plaats des onheils opgestaan eu bedaard voortgeloopen. Toch werd zy opgemerkt en in het O. L. Vrouwe gasthuis verbonden, waarna zij 's avonds naar huis werd vervoerd. Na het verhoor van beklaagde en het slachtoffer, wier antwoorden in griezelige, ijskoude onverschilligheid en gevoelloosheid elkander evenaarden, werd dr. Crombach gehoord, die de patiënt had behandeld. Be halve zijn verklaringen omtrent de wond, was van beteckenis, dat hij haar als een hysterica in den hoogsteu graad beschreef, j merkbaar ook in haar lichamelijke gevoel loosheid. Hierna werd gepauseerd. Na dc pauze werden de verschillende ge tuigen gohoord, w.o. de veehouders uit Diemen, naar wien bekl. toekwam met de woorden «Ik heb mijn meisje doodgeschoten; breng me bij de politie". Getuige dacht dat hij bazelde, u't Is toch zeker geen bak?" «Neen, kyk maar!' eu bekl. toonde do revolver. ,Gooi weg dat dingriep een van de buren, een landbouwer. Bekl. smeet toen de revolver neer, waarop getuige die opnam. Weinige oogenblikken later kwam het meisje bloedend aunloopen. «Heb ik je gemist vroeg beklaagde. ,Ja!" „Dat spijt me!" antwoordde hy daarop. Dit antwoord zegt bekl. zich niet te kunnen herinneren. „Ik weet niet wat ik toen wel gezegd heb De politie-ambtenaar uit Watergraafsmeer, die, nadat door dr. Leeger het eerste verband was gelegd, haar per rytuig naar het O. L. Vrouwegasthuis had vervoerd en het eerste verhoor had afgenomen, verklaart dat zy onmiddellijk zeide«Ik heb gewild dat hij me doodschoot De ambtenaar van het O. M., mr. Boll, het feit qualificeerende als voorbedachte poging tot doodslag, cischte tegen beklaagde 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. L. Israëls, had in zyn pleidooi meerendeels een psychologische studie noergelegd. Het onderwerp trouwens leende er zich in alle opzichten toe. Ruim een uur lang was er aan gewyd en de wijze van behandeling trok en vordiendo alle aan dacht. Tot den gewonen vorm behoorde dat pleiter terugging tot de schooljaren de schooljaren van beiden dader en slachtoffer. Men kende elkaar van de II. B. S. De jongen ging in zeedienst, naar Indië. Maar zijn gestel was niet geschikt voor de tropen. Hij moest terug kreeg een allerloffelijkst getuigschrift. Toen later de zin in hem opkwam naar Indië terug te keeren hij was stuurman wilden zoowel de Paketvaartmaatschappij als de Noderland hem niet hebben. Zijn gestel, zijn geheele physieke toestand was echter geknakt. Hij kwam in behandeling van dr. Idzinga. 'laar tot spijt van pleiter zijn de aanteeke- lingen niet bewaard gebleven. In 1902 ontmoette de een en de andere U. B. scholier elkaar. Er ontstond een relatie, meer en meer intiem. Men ging samenwonen, tot er een speldje voor gestoken werdzij was minderjarig, met hulp van de politie werd zij bij pa en moe thuis teruggebracht. Aan den eenen kant klaagde de moeder dat zij de jongens niet met rust kon latenaan den anderen kant staat vast dat zij een goe den huiselijken haard miste. Van beklaagpe, haar studiegenoot, ook «in den Jahren des Gefühls" had zy zich losge maakt zich met een ander fatsoenlijk geën gageerd. Maar daar kwam de behoefte aan een betrekking en daar kwam ze haar vorigen amant vragen of die haar daaraan niet kon helpen. Ze waren beiden nog zoo jong, dat zelfs van oude liefde die niet roest geen sprake kon zijn. Genoeg was 't voor 't hem, te hooren dat zy t niet breed en in haar ouders huis 't niet goed had, om te vreezen, dat zij den broeden weg zon opgaan. Maar zij beiden leefden al inniger en inniger. Hij voegde zich naar haarwerd geheel onthouder; was voor haar een en al zorg (het bleek zelfs uit een door pleiter voorge lezen brief van een kapelaan). Met den hartstocht groeiden de allures van de een, de jaloezie van den ander. Toch groeiden de harten ineen, want zoo hard kon niet gokeven, zoo hard kon zy niet tot wurgens in de keel geknepen worden was sich liebt das neckt siek of een oogenblik later was alles pais eu vree en minnen van ziunen. Edoch de spanning, door haar coquet- teeren aan den anderen kant haar gedachte aau haar verwordiug, leidde beiden tot overspanning. Bij hem het meest, wegens zijn zenuwachtig gestel. Hij deed gelyk hij zich ook in de zitting voordeed on verschillig, kwam tot grootdoenerij. Zichzelf van kant niuken, wat kon 't hem schelen. En haar hij wist te goed hoe weinig haar het leven schelen kon; hoe ze 't leidde als Pleiter eindigde met te vrageu vrijspraak van zijn beklaagde, subs. een onderzoek naar zijn psychische en physische gesteldheid. Uitspraak 2 October. Scheepvaart. Sedert 1 Januari zijn den Niewen Water weg voor Rotterdam binnengekomen 6359 schepen, met 6,829,066 netto reg. ton, tegen 7384 schepen, met 7,825,599 netto reg. ton in 1907. Alzoo eene vermindering van 1034 schepen en van 996,533 netto reg. ton. Het verdwenen meisje. Meu meldt uit Oosterhout aan «de Tel.': Het bericht van een Amsterdamsch cor respondentiebureau omtrent het verdwijnen van een meisje alhier, waarvan melding werd gemaakt, is niet geheel juist, Het meisje is niet dertien, zooals in het bericht staat vermeld, doch 23 jaar oud. Men heeft haar jl. Zondag met den trein zien vertrekken en men vermoedt, dat zij zich hier of daar in een verdacht huis ophoudt. Van de vermissing van een bedrag van f 1200 is alhier niets bekend. Nederland en Venezuela. De „Frankfurter Zeitung" bevat een be richt van den Haagschen correspondent, waar in hij het volgende mededeelt over den inhoud van de tweede nota van onze Rege.ering, n President Castro gericht «De Nederlandsche Regeering geeft toe, dat Castro reden had, zich ten opzichte van den Nederlandsche Minister-resident De Reus beleedigd te gevoelen. De wijze van uitzet ting is evenwel in stryd met het volkenrecht, daar Venezuela Nederland had moeten ver- zooken, De Reus terug te roepen. Nederland bestrijdt de bewering, dat het niet-salueeren der Venezolaansche forten door het Neder landsche oorlogsschip «Gelderland" beleed i- gend was. Nederland verzoekt echter om ver ontschuldiging wegens de beleedigingen tegen den Venezolaan8chen cousul te Curaqao, die echter zelf door zijn houding het volk tergde. Door niets echter zyn de maatregelen van Castro gerechtvaardigd, die den handel van Curai;ao benadeelden. Nederland verlangt in trekking van die maatregelen. Wanneer deze maatregelen niet vóór 1 November van dit ingetrokken zijn, beschouwt Nederland alle verdragen met Venezuela als opgeheven, dus ook het protokol van 1884, dat den wapen- uitvoer uit Curaijao verbiedt. Wanneer Nederland het verbod van den wupenuitvoer uit Curatjao ophief, zouden hierdoor de Venezolaansche revolutionnaireu versterkt en de toestand van Castro in zijn land zeer gevaarlijk worden Zooals bekend, is de inhoud van deze nota dezer dagen, onder oplegging van geheim houding, ter keunis vau de Tweede Kamer leden gebracht. Om van te watertanden. De heer en mevrouw W. Singer, te Pitts- bnrg hebben, uaar nu hekend is geworden,- toen zij iu Mei 11. hun gouden bruiloftvierden aan een feestmaal, waaraan hun vier kinderen aauzateu, onder dezen een som van f88,400,000 verdeeld. Ieder kind vond een pakje naast zijn bord met f 9,600,000 aan effecten en andere papieren van waarde. De oude heer Singer heeft nog een fortuin van ruim 21 millioen gulden overgehouden en zich nu voorgoed uit zijne zaken terug getrokken. Het geld is verdiend met gelukkige speculaties in staal en grond. Boschbrand. Schepen, die New-York moeten binnen varen, hebben laat en moeten dikwijls uren lang wachten vanwege den rook, die er hangt, afkomstig van de groote boschbranden. De Maureiunia heeft een etmaal bij Sandyhook stil gelegen. Graaf Zeppelin. Volgens de laatste opgaaf, is er nu 4,540,662 mk. voor het uationale luchtscheepsbouwfonds voor graaf Zeppelin bijeen. De aeroplane van Wright. Donderdag steeg Orville Wright te Fort Meijer met zijn aeroplane op en had reeds drie malen den kringloop om de plaats achter den rug, toen plotseling op eene hoogte van 75 voet de linkervleugel van eene nieuw ingezette schroef brak. Daar de recbterschroef doorwerkte, sloeg de aeroplane om, tengevolge waarvan de beide lucht schippers, Orville Wright en lnitenant Selfrid- ge, naar beneden stortten. Beiden werden zwaar gekwetst. Wright liep een breuk op van heup en arm, en waarschijnlijk ook inwendige kneuzingen, terwijl Selfridge aan het hoofd gewond werd eu volgens een later bericht ten gevolge daarvan reeds zou zijn overleden. De aeroplane is geheel vernield. Wright was voornemens bij deze lucht- vaart de snelheid te vermeerderenmogelijk j Dus tóch den weg naar protectie op, indien men althans het «sociale pad" wenscht te j bewandelen. Voor dat alternatief stelt de Don er ag Kolkman de Kamer, wat in de Troon rede behoedzaam verzwegen werd, is in do millioenenrede ingepekeldEen nieuwe methode, wellicht eene handige, doch m. i. een gevaarlijke toch! Dat bij de stembus van a. s. Juni de tarief-qnaestie een der voor naamste strijdvragen zal zijn, wie durft 't betwisten We zullen nu maar verder wachten tot de algemeene beraadslaging, over het budget- '09 begint, 't Belooft op het Binuenhof een reeks van «kritieke dagen van den eersten rang' te worden, (zou wijlen Falb'tnoemen), waarbij president Röell wel al z'n ijzeren zelfbedwang en al z'n door nestor Licftinck bij de her-installatie zoozeer geroemde «tact" noodig heeft. Van de „week der formaliteiten" wil ik toch nog even in herinnering brengen, aar dige, pittige speechjes van den jeugdigen nestor der Tweede Kamer, den heer Lieftinck, alsook de statige vermaning van den Senaats- prueses, baron Schimmelpenninck v. d. Oye, om toch vooral ,de eischen van decorum" hoog te houden, alsof hij niet onzen aarts- deftigen senaat, maar een kuddeken jolige en bandelooze spring-in-'t-veld's tegenover zich hadIk vermoed dat de baron-generaal eigen- iyk den ondeugenden mr. Van der Biesen een langverdiend speldeprikje woü geven. heeft de uitvoering van dit voornemen tot voor «sociale wettenuit de invoerrechten, de catastroplie geleid. Nader meldt men Het in den namiddag van Orville Wright boven Fort Mijer overkomen ongeluk zal Wright beletten dit jaar zyn proeven te hervatten. Hoe de ramp zich precies heelt toegedragen, is nog niet vast gesteld men meent, dat er een of ander hoofddeel der machinerie door de snelheid der beweging gebroken is. Om ongeveer kwart over vijf vond de opstijging plaats met Orville Wright en luitenant Selfridge als passagiers. Het doel wa* het wereld record te verbeteren, 't Ging alles naar wensch tot na drie minuten, op een hoogte van ongeveer 100 voet (ruim 33 M.), het ongeluk plaats vond. Men hoorde een scherp, knarsend geluid, machine-deelen vielen naar beneden, het vliegtoestel verloor zijn even wicht en schoot naar den grond, neerstortend als een vogel met gebroken vleugels. De beide reizigers lagen verward in de massa. Luitenant Selfridge leek er het ergst aan toe, hij was vreeselyk om aan te zien. Beiden werden onmiddellijk op draagbaren naar het hospitaal gebracht. De luitenant bleef buiten kennis, Wright kwam bij kennis, maar was geheel in de war en kon niets zeggen omtrent het gebeurde. Het toestel is zwaar beschadigd en moet geheel nieuw gebouwd worden. Orville Wright, die in het hospitaal te Fort Myer verpleegd wordt, kan als er zich geen complicatiën voordoen, over zes weken ge heel hersteld zijn en gaat onmiddellijk weer met zyn proeftochten, althans met de voor bereiding ervan, voort, naar hij op zijn bed verteld heeft aan zijn beide mechanici, die de gebroken onderdeelen meebrachten. Vrij dag wist Wright nog niet dat zyn reisgezel, de 26-jarige artillerie-luitenant Selfridge, lid van de «Army Aeronautical Board', bij het ongeluk het leven heeft verloren. Honden. Het diertje, dat zijn dubbel gewicht iu goud waavd is, heet «mlle Atorn», is dus vau 't vrouwejijk geslacht en verheugt zich iu 't bezit van een uiterst passenden naam, daur het de kleinste grifion tor wereld moet zijn en slechts vijf en twinig Engelscho onsen weegt. Sinds Zaterdag 1.1. is het lilliput mormeltje eigendom vau Mevr. John T Win- drim, de echtgenoote van een architect te Philadelphia, die voor de rariteit 10U0 dol lars betaalde, wat gelijk met 40 dollars of f' 100 per ons, dus meer dan tweemaal het gewicht in goud. Het dwerg-viervoetertje werd «ontdekt* in een dorp bij Brussel, waar 't als ecu dood gewoon hondekind rondliep, hoewel 't pa moest zeggen tegen «Duc de Bruxelles', die twee en een half pond woog en ma tegen «Millle III", beide bekende en bekroonde tentooustellingsexemplaren van BrusBel en Parijs. „Mlle Atoom", die bij een stevigen wind binnen moet gehouden worden eu in huis buiten alle tocht moet blyveu, ter voorko ming van wegvoering in hoogere luchtlagen, vijf inch lang en vier inch hoog, haar lange li aar inbegropen, zoodat zij wel in een vestzakje gaat en in een broekzak zich zelf zoo ongeveer verliest. DE WEEK. 20 S e p t. Dit mag van onzijdig standpunt toch wel worden betoogd, nadat de openingsrede- 1908 door mr. Th. Heemskerk is uitgespro ken, dat minister Kolkman op zijn beurt de waarheid van het welbekende: «la crilique est aisóe et 1'art est difficile" ervaart De man, die, als Kamerlid, zoozeer ijverde tegen meerdere opcenten voor Vermogens- en Bedrijfsbelastinghij moet ze reeds in zijn eerst «program-ontvouwing' opnemen. De groote optimist uit Rheden is, als minister, pessimist geworden. Hij wil straks het ge distilleerd harder treffen en de suiker ver lichten. Een der bladen maakte dc snaaksche opmerking, dat op deze wijze voor de lief hebbers van brandewijn met suiker de zaak eigenlyk precies blijft zooals ze is Toch ligt er kern van waarheid in dezo „mop*. De ervaring heeft geleerd dat bij hevige fiscale maatregelen het drankverbruik wel degelijk vermindert (misschien door andere prikkels gedeeltelijk wordt vervangen 1 terwijl goedkoope suiker het debiet van dat artikel zeer sterk doet toenemen. De vrees is dus niet gansch ijdel, dat minister Kolk man teleurstelling van zyn nood-maatregelen zal beleven. 't Is algemeen erkend, deze Troonrede is zoo onschuldig mogelijk. De hand van den tactvollen, aarts-diplomatischen, oud- advocaat mr. Th. H. is er wel zeer duidelijk in te herkennen, 't Is een vrij dor,iu saaien kanselary-stijl vervat stuk, waar niemand «vat1 op kan krijgen. De toon tegenover Venezuela is kalm-vredelievend, zoodat de avontuurlijke zoon van Jonbert, die in Amerika met Hollandscli geld, een soort van „vreemde lingen-legioen* heet te werven, daarin geen aanleiding zal vinden om den naderenden oorlog te verkondigen Trouwens, men weet de naam Jonbert maant tot omzichtig heid reeds Over den toestand van H. M. de Koningin in deze openingsrede niets. Slechte wezen over de afwezigheid. Natuurlijk was daarvan het gevolg, dat vry algemeen gezegd werd de Koningin is niet lijdende, doch van «blyde verwachting' is ook geen sprake. Ik durf vol te houden dat zij, die deze conclusie trekken, 't mis hebben, althanB, op het oogenblik dat ik dit schrijf. Te betreuren is, dat men in dc gegeven omstandigheden niet rondweg heeft gezegd wat de juiste waarheid is, hoe die dan ook moet luiden. Nogmaals, deze openingsrede is «visch nog vleesch", tuaar toch is het oolijke „aapje" met een punt van z'n snuitje, uit de mouw komen glurenIn mr. Kolkmau's milli- oenen-rede wordt, met zóóveel woorden, aangekondigd: het vindeu van de fondsen Bijzonder vroolijk en opwekkend was de jongste tijd over t algemeen niet. Tegen over de aanmerkelijk verbeterde vooruit zichten in het diamantvak heeft men een reeks van minder-bemoedigende tijdingen. Daar was de mijnramp bij Engelshoven, die tal van slachtoffers vergdede stijgende klachten over last en gevaar, vooral ten Ïlattelande, van de toenemende landlooperij. 'e hopen is, dat men den practischen rand, door het „Wbl. v. h. Recht" verstrekt, zal opvolgen en niet slechts door de Utrechtsche Rechtbank de heeren, of een deel van hen, zal doen „opbergen". Men dient de dakloózen over het land te «verspreiden", n.1. wat hunne opzending betreft, t Geldt hier een zeer ernstig vraagstuk. De stumpers gaan herhaal delijk tot misdrijf over om maar «onder dak" tc komen. Zulke toestanden kunnen niet voortduren. En voor het particulier initiatief is hier werkt de regeering meê een groot en »ryk" arbeidsveld. Meu denko liet vele goede, door «Pro Juvenento" reeds bereikt in sumenwerking met de jus titie. Daar moet 't ook met de landlooperij heen Behalve de onvermijdelijke inbraken, aan randingen en roof- of passiemoorden hadden we, voor de variatie, thans ook eens opzien barende treindiefstallen, evolutiën van een tweeden, i. c. Leidschen inktwerper (met rood vocht manoeuvreerend, deze) alsook het ontvluchten van een misdadiger-krank- zinnige uit het Delftsch gesticht. Nu Rosier gelukkig behoorlijk aan het eten is gegaan zich voorneemt een «net en fatsoenlijk, gewoon Leeuwardensch boefje te worden, is de Delftsche kameraad als plaatsvervanger opgetreden. Üit Rotterdam kwam het bericht, dat men daar zulke voortreffelijke uitkomsten verkreeg door middel van de daktyloscopie ('t her kennen van personen door middel van ver gelijking met afdruksels van de vingertoppen Ik geloof 't graag! In den vreemde heeft men daar reeds sinds jaren beduidende ontdekkingen meê gedaan. Maar, hoe primitief is, te onzent, nog de wijze, waarop men van dit verrassend-practische middel gebruik maakt! Te Rotterdam is éón ambtenaar met bet bestudeeren, event. toepasseu der daktyloscopie belast Dat men wellicht eindelijk zal overgaan tot decentralisatie der administratie van de R.V.Bank, ware verblijdend. Dit peperdure, gebrekkig geleide «paafdje op stal" heeft meet-afaan verdrietelijkheden en teleur stellingen berokkend. Splinternieuwe dingen baren voordat gjj ermeê vertrouwd zijt altjjd tegenslag en offers van velerlei aard. Maar 't wordt, met de R. Y. B., toch waar lijk tyd, dat we de periode van 't „tandjes maken" teboven komen. Ze beeft lang genoeg geduurd! Mr. Antonio. Texel, 20 Sept. Ingevolge een verlangen van het Hoofdbe stuur der N. en Z. Holl. Redding Mij, zullen voortaan met de hier gestationeerde booten dier maatschappij vier malen per jaar oefe ningen worden gehouden, in plaats van een maal in datzelfde tijdvak, zooals tot heden gebruikelyk is. Gisteren had nu, in tegenwoordigheid van twee leden van 't Hoofdbestuur, en eenige leden der plaatselijke commisrie, voor de tweede maal oefentochten plaats in dit jaar. Na afloop werd, bij het station «de krirn ook een vuurpijl met lijn uitgeschoten, dié goed 't doel trof. Een der heeren maakte kiekjes van booten en opvarenden. Deze laat ste ontvangen voor eiken proeftocht f 3. per hoofd. Het dorpsnut «Neptunus" te Oudeschild, dat in dezen herfBt reeds 48 jaren telt, heeft de bijeenkomsten reeds gisteren weer geopend. Uit de rekening van de penningm. bleek, dat over 't afgeloopen vereenigingsjaar een batig saldo van ongeveer f 20 iu kas was. De aftredende bestuursleden, de heeren M. Kroon Jbz., en L. C. Mets, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. In de plaats van den heer C. Koopman, die als bestuurslid bedankte, werd gekozen de beer O. Schaap. De eerste nutslezing zou worden gehouden op 13 October a. s.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1