KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3716. Zaterdag 26 September 1908. 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. EEN OOM BUITEN. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telafian 50. ABONNEMENT: Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr, p. post 75 ct., Byitenl. fl.25 ,g 1 Zondagsblad 37' 45 f0.75 s Modeblad 55 80 f0.90 Muzik. Bloemlez. 60 85 f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i "Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar26 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VBIJDAGSMOBGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Zij, die zicli met ingang- van 1 October a s op onze Courant abon— neeren, ontvangen tot dien datum de verschijnende num mers gratis. Aan onze abonné's buiten de gemeen te wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje en Zondagsblad 3e kwartaal 1908 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 October, zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 2 V, cent beplakt te worden. De Belgen zijn maar wat bly met hun nieuwe kolonie Waarlijk, dat kan een feestje lijden, denken onze buren, die wij weten 't - nog al van een feestje houden. Het centraal-comité van de Kamer van Koophandel te Antwerpen heeft met alge- meene stemmen een motie aangenomen, om een reuzenbetooging op touw te zetten bij gelegenheid van de officieele overneming van den Congo-staat door België. Deze betooging zal een nationaal karakter dragen alle Belgen zullen worden uitgenoodigd zich erbij aan te sluiten. Bovendien zal bet bestuur van de Kamer den koning en den kroonprins uitnoodigen erbij tegenwoordig te willen zijn. Werken de Vlamingen hard om hunne taal evenveel rechten te bezorgen als de Fransche taal (in Belgiëde Transkiljons zitten ook niet stil. Eu hoewel het Vlaamsch door de grootste helft der bevolking gesproken wordt en nog lang niet als op gelijken voet staand wordt erkend, meenen de Fransch- gezinden, dat 't al veel te erg is. Op het congres bevordering der Fransche taal te Arlon gehouden werd een motie aangenomen waarin gevraagd wordt afschaffing der wet van 1883 (de wetten in beide talen afkon digen enz.) en verwerping van het wets voorstel Cooremans (dat al lang wacht en eenvoudig het Vlaamsch op gelijken voet wil stellen met het Franscli). Dit congres kreeg ondersteuning van de Fransche regoering en het Handelsbl. van Antw. laat dan ook niet na te wijzen op dit al te eigenaardig feit. Eindelijk is men wat meer te weten go- komen van de belastinghervorming, die de regeering in het Duitsche rijk wil invoeren en waaromtrent zy zich nog altyd in een zekere geheimzinnigheid hulde. De regeering berekent de benoodigde hoogere inkomsten voor de eerstvolgende vijf jaren op twee a twee en een kwart milliard. Daar zal Michel van opknappen Noodig wordt geachteen verbruiksbe lasting op ma83a-consumptie-artikelen voor het gëheele rijk en daarby komen ter be lasting in de eerste plaats in aanmerking brandewijn, bier en tabak. Voorts zal een belasting worden voorgesteld op schuimende en gewone wijnen in llesschen en ten slotte een successie-belasting, waarvan vermogens van tien tot twintig duizend mark vrijgesteld zullen worden. Daarentegen hebben de plan nen voor een belasting op dividend en op den omzet geen instemming gevonden. Het Duitsche antwoord op de Fransch- Spaansche nota betreffende de erkenning van Moulay Hafid is, naar het ,/Tageblatt" meldt, in hoffelijken en verzoenenden geest gehou den. Het antwoord bevat geen besliste mee ning, maar vraagt nadere inlichtingen over eenige punten der Fransch-Spaansche nota. De inlichtingen betreffen voornamelijk de authentieke uitlegging der Havas-nota, die op 14 September te gelijk met de Fransch- Spaansche nota verschenen. In de eerste plaats geldt dit natuurlijk de vraag, of Frank rijk bijzondere waarborgen noodig acht totdat de van Marokko geëischtc scbadeloosstolliii; zal zijn betaald. De ,Petit Parisien" verneemt dat de Duit sche consul te Tanger, dr. Vassel, in volsla gen onmin is met Moulay Hafid en zelfs op het punt staat om Tanger te verlaten. De bron is niet geheel vertrouwbaarbet blad kon wel zijn wenschen voor werkelijkheid gehouden hebben Een werkstaking in de katoennijverheid, die een groote uitsluiting na zich zal sleepen is in Lancashire (Engeland) uitgebroken. Ge zien de algemeen e malaise en de lage prijzen in de katoennijverheid verklaarden de fabri kanten zich genoodzaakt te zien de loonen met 5 te vermindereu. Onderhandelingen leidden tot niets en 140000 kaarden en spin ners gingen in staking. Zij kouden zich niet neerleggen bij die loonsverlaging, die minstens een jaar van kracht zou zijn. Straks zullen nu ook de 260000 wevers gedaan krygen. Men zegt dat de fabrikanten niet ongaarne een tijdlang stilstand van productie zouden zien. Zij hopen dat dan de prijzen weer stij gen zullen. De werklieden hebben een geduchte weerstandskaii8 en kunnen het lang volhou den, en 't zal zeer de vraag zijn of zy na een paar weken staking nog zullen ingaan op de vroegere loonen. De ondersteuning aan stakers en uitgeslotenen is reeds geregeld, maar er zijn ook een groot aantal ongeor ganiseerden, die de niet trekken uit de weer- standskas. Een andere staking, die van den Ooster spoorweg op het Balkan-schiereiland is na een paar dagen opgegeven. De spoedige opheffing wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan het krachtig optreden van den minister van politie, die alle arbeidswilligen opriep tot hervatting van het werk onder militaire bescherming de onwilligen bedreigde met ontslag en uitsluiting van latere aanstelling bij eenige Turksche spoorweglijn. Tegenover deze vast beraden houding besloten de stakers liever het voorstel der directie, om het geschil te onderwerpen aan scheidsrechterlijke uitspraak, aan te nemen. Beide partyen hebben zich onvoorwaardelijk onderworpen aan de uit spraak van bet scheidsgerecht. Kunnen do leden daarvan het niet eens worden, dan doet de minister van arbeid als opperscheidsrec' - ter uitspraak. HELDER, 25 September. Programma van het laatste zomercon eert, te geven door het Stafmuziekkorps van de Kon. Marino, op Zondag 27 September, 's namiddags van 4ö'/a uur, in het Park achter bet Paleis 1. Adelborsten-Marsch A. L. Hazobroek. 2. Ouverture ,Zu Ruij Bias", Mendelssohn arr. A. L. Hazebroek. [Bartoldy. 3. Lustige Brüder, Walzer 11. Volstedt. 4. La Serenata, G. Braga. arr. A. L. Hazebroek. 5. Fantaise de 1'Op. Faust. Ch. Gounod. 6. Marche Tunèbre d une Mariouette Ch. Gounod. 7. Musik a. d. Nibelungon. R. Wagner. Kamerverkiezing district Ommen. In de Centrale Kiesvereeniging voor het district Ommen, j.1. Zaterdag vergaderd tc Hardenberg, werd met 1 stem -meerdei-heid, in de plaats van den heer Oosterbaan, als tweede candidaat (naast dr. A. Kuyper, in dien deze bedankt) gesteld de heer Joh. Krap, te 's-Gravenhage. Dr. Kuyper vroeg tijd van beraad. Door den tram gedood. Te Amsterdam is Woensdagmiddag een knaapje van omstreeks 8 jaar, dat uit school kwam, door den tramwagen no. 2, van lijn 13, op de Wittenburgergracht'overredon. Het kind was spoedig dood. Een woeste stier. Dinsdagmiddag werd een man door een stier, welke per boot te Amsterdam was aan gevoerd en aan het abattoir werd gelost, met geweld togen do verschansing van de boot gedrukt, daarna op de horens genomen en op de boot geslingerd. De man is iuwendig gekneusd in het O. L. Vrouwengasthuis op genomen. Uitgeleverd. De indertijd veel besproken commissionnair in diamanten Bruin veis is uitgeleverd en be vindt zich thans in arrest te Amsterdam. De verduistering loopt over een bedrag van f 30 —40,000. Hij moet verklaard hebben dat hij zich gedurende verscheidene jaren aan on eerlijkheden heeft schuldig gemaakt Door achteruitgang in zaken is hij daartoe geraakt. Amsterdamsche speelholen. Van welk een omvang het kwaad der Amsterdamsche speelholen is, moge blijken uit het feit, dat thans de adressen van 15 dezer affaires bekend zijn. En op volledigheid maakt deze adreslijst nog allerminst aanspraak. In het gedeelte der Jan Steenstraat, dat bij de de Ruydaelkade ligt, zijn er niet min der clan drie gevestigd. Wij wezen er onlangs reeds op, hoezeer het stadsdeel, dat tusschen de Ferdinand Bolstraat en de Ruysdaelkade ligt, aan het degenereeren is. De vestiging van speelholen in overvloedig aantal werkt dit proces natuurlyk in de hand. Het nachtleven tiert er welig en by her haling gebeuren er tooneelen, die het daglicht ook slecht verdragen kunnen. Wat een merk waardig bewijs voor het karakter van het be doelde stuk Jan Steenstraat oplevert, is wel het feit, dat er 's nachts steeds twee politieman nen te zamen surveilleoren. 'n Maatregel, welke uitsluitend toepassing vindt in straten en wijken, als gevaarlijk bij de politic aan geschreven. Alweer een inktwerper. Dinsdagmiddag is in het Vondelpark te AniBterdam weer met inkt geworpen. Twee dames zaten op een bank in de buurt van de Kattcnlaan, toen een haver met inkt be spoten werd, en niet zuinig ook. De getrof fene meende eerst, dat liet vocht uit een boom kwam, doch woldra bleek dat het inkt was waarmede de dame besproeid was. Een van de parkwachters werd gewaarschuwd weldra bemoeide de politie zich met het ge val, doch ongelukkigerwijze kon de dame in 't geheel geen inlichtingen geven, wijl zij van den dader niets bad gezien. Desniettegen staande werd het park doorzocht, maar zonder resultaat. Amsterdamsdhe Inktwerper. Do krygeraad te Haarlem (leed Dinsdag middag uitspraak in de zaak van den milicien, die te Amsterdam op 29 Mei in het Vondel park een winkeljuffrouw met een flesch inkt op haar mantolcosfuum heeft geworpen, waardoor dit werd beschadigd. De beklaagde heeft bekend in 1907 en 1908 vele malen met inkt op dames met lichte costuums te hebben geworpen. Als deskundigen waren gehoord dr. Kamp en dr. Coenen, die beklaagde ontoereken baar achten, omdat hij op sexueel gebied lydende is aan voorstellingen die hem tot zoo n daad dwingen. Met deze meeniug heeft do krygsraad zich voreenigd, beklaagde schul dig verklaard aan zaakbeschadiging, maar hem geen straf opgelegd. De auditeur-militair is in hooger beroep gekomen. Voor het Hoog Militair Gerechts hof te Utrecht zal mr. P. Th. Dop als ge machtigde van den beklaagde optreden. Zelfmoord. De voortvluchtige onderwijzer V., te Deven ter, heeft zieli Dinsdag te Brummen door zelfmoord aan oen gerechtelijke vervolging onttrokken. Bali. De correspondent van het »Hblad" te Batavia meldt het volgende: By liet opruimen van kruit is de poeri van den stedehouder van Karang Asem door een onbekende oorzaak in do lucht gevlogen. Daarby werden 1 Europeesch onderofficier, vier Enropeesche en drie inlandsclie fuseliers en ettelijke dwangarbeiders gedood, zes Euro- peesche en zeven inlandsclie fuseliers en ver scheidene dwangarbeiders gewond, terwijl vijf inlandscke fuseliers vermist worden. Nederland en Venezuela. Een telegram van de Duitsche Kabelmaat schappij, dd. 22 dezer, uit Caracas meldt: De Duitsche gezant heeft vandaag deNeder- landsche nota van 20 Augustus aan de Veno- zolaansche regeering doen toekomen. Zeevaart- en Zeevisschersverzekering. Het Centrum' verneemt, dat de commissie van voorbereiding baar verslag over de j vaart- en zeevissehers-verzekering aan de regeering heeft medegedeeld. Eulenburg's vrijlating. Berlijn, 22 Sept. Op voorstel van den verdediger, justitieraad Wronker, is, in strijd met het requisitoir van den advocaat-generaal Isenbiel, de preventieve hechtenis van prins Eulenburg, in overeenstemming met het advies der geneesheeren, niet verlengd. Berlijn, 22 Sept. Het besluit van het Land gericht om Eulenburg te ontslaan uit de ver zekerde bewaring berust op de overweging, dat de prins niet in staat is, noch binnen afzienbaren tijd in staat zal zijn om aan de behandeling van zijn proces deel te nemen dat zijn gezondheid tijdens de verzekerde be waring verminderd is en bij drie zware ziekte-aanvallen te doorstaan hoeft gehad dat voorts een langere verzekerde bewaring waarschijnlijk het leven van den beschuldigde zou verkorten. De toestand van prins Eulenburg is zoo ongunstig, dat voorloopig aan een overbren ging naar Liebenberg niet gedacht kan wor den. De beambten der crimineele politie, die i in de Charitë bewaakten, zijn van deze taak ontheven. Verongelukt. Op de hoogvlakte van Juchalp, in de vallei van Hornbach, in Tirol, zijn tien scholieren tengevolge van versch gevallen sneeuw uit gegleden en allen verongelukt. Het ongeluk op de „Latouche Treville." Het opleidingsschip, de „LatoucheTreville hield schietoefeningen bij de Hyères-eilanden, toen het kanon in den achtertoren is ge sprongen. Er stonden 7 man in den toren, onder wie een luitenant ter zee, die gekwetst, niet gedood is. Het schouwspel na de ont ploffing moet verscbikkelijk zijn geweest; op dek lagen allerlei ledematen. Om half acht 's avonds is het schip te Toulon binnengeloopon. Admiraal Marquis is aan boord gegaan en heeft de manschap toegesproken. Hierna stelde hij oen onder zoek naar de oorzaak van de ramp in Men verzekert, dat de ontploffing is veroorzaakt doordien al de kardoezen in de minutieberg- plaats hadden vuur gevat. Aanvankelijk heette het, dat geen officier ernstig gekwetst was later kwam er bericht over dén officier die gewond zou zijn. Toulon, 22 Sept. Hot ongeluk aan boord van den kruiser „Latouche Treville gebeurde te Salins-Hyères, op het oogeublik, dat or schietoefeningen waren voor de leerling kanonniers. Tot ontploffing kwam het 194- millimeter kanon in den achtertoren. Er zijn 13 dooden, onder wie twee die vermist worden en twee doodelijk gewonden. De pest. Willemstad, 23 September. Brieven van Caracas melden, dat de builenpest daar op- nipuw is uitgebroken en zich uitbreidt. Entomologie. Onder de vele stafistieken is er nog geen die heeft durven benaderen het aantal varië teiten der insekten, die op onze aarde leven. Afgaande op de meest volledige verzamclin- kan men zich daar slechts een zeer vaag denkbeeld van maken. Het Britsh Museum heeft de talrijkste collectie; Artis moet daarbij, wat het aantal betreft tenminste, nog ver achter blijven. De beheerders van de Lon- denscbe insectenverzameling hebben onlangs hun catalogus voltooid, en die vormt nu twee dikke dceleu, met 1,018,000 verschillende namen. eze zijn als volgt verdeeld355,767 vlin ders, behoorendc tot 41,210 families, en 398,000 kevers, over 67,300 families verdeeld. De hymenopteren (d. z. bijen, wespen, vlie gende mieren) tellen 19,600 families en 32,000 soortende hemipteren d. z. de wantsen, luizen) 11,700 families voor 57,650 soorten; de dipteren (vliegen, mnggen muskieten) 7367 families met 46,900 soorten; de orthopteren oorwurmen, sprinkhanen, krekels3900 fami lies en 18,000 soortendenevropteren «mieren leeuwen, schorpioenen) 1864 families en 9056 soorteneindelijk de apteren (of vlooien), die gelukkig voor de menscliheid maar slechts 21 families 140 soorten tellen. Dat zijn dus 152,972 verschillende groepen insekten, om1 niet te spreken van de in het Brïtsli Museum nog ontbrekende soorten. Dat had hij niet gedacht. Uit de Belgische Nieuwe Gazet: Een Engelschman kwam een paar dagen geleden in een postbureel te Brusselbij vroeg een postzegel van 10 centiemen, en gaf den bediende een twee-frankstuk in be taling, De bediende gaf hem 90 centiemen in nikkelmunt weer, en een frank, oen niet ge- kroonden Napoleon. fs dat wel een goede frank, vroeg de Engelschman, die wel wist dat bet stuk niet deugde. Of bij goed is, wedervoer de bediende, 'k Wilde maar dat ik er zóó voel had Als 't zoo is, zei de Engelschman, geef me dan nog voor vier frank postzegels. En hij legde op het marmeren plaatje van 't loket vier ongekroonde Napoleons, dezen, die hij pas ontvangen had, en drie andere, die hy men weet niet waar, zich in de hand had laten stoppen, en die hij tevergeefs had getracht om kwijt te raken. De bediende moest nu wel aan het ver langen van den Engelschman voldoen. Maar een tronie die hy opzette RUSTBANKEN. Of wij ze niet hebben in onze gemeente Door de goede zorgen van de actieve vereo- niging .Helders Belang" zyn we sedert ver scheidene jaren in bot bezit van een aantal dier banken. Op verschillende plaatsen kan men ze aantreffen, ten dienste van bet wandelend publiek, en dat van deze gemakken een ruim schoots gebruik wordt gemaakt, behoeven wij hier niet te verzekeren. By gunstig weer kun men zich hiervan overtuigen door een kijkje te nemen op punten waar zij geplaatst zijn. De Heldersche Zeedijk kunt ge daarvoor bij uitnemendheid in aanmerking laten komen. Daar toch zyn de rustbanken voor velen een verleidelijk aanbod om zoo gomakkelijk mo gelijk te kunnen profiteeren van een pano rama, waarop wy, bewoners van het anders zoo karig door de natuur bedeelde Noorden, ongetwyfeld trotsch mogen wezen. In gemak kelijke houding gezeten, kan men kosteloos genieten van een schouwspel, dat ons nimmer verveelt. Een zomeravond op den Zeedijk geeft een ongekende afwisseling in het aan schouwen van de omgeving, waar het nimmer rustelooze water altyd golft, hetzij matig of hevig waar maan en sterren soms zoo won derschoon kunnen blinken en schitteren, verheffenden aanblik, die menig vreemde ling geestdriftig doet uitroepen «Dat is mooi, dat is werkelijk mooi 1* Ju'St dezer dagen waren wy op den Zee dijk, toen een vreemdeling, een Duitsoher, op ons toetrad en inlichtingen wensclite over het een en ander dat zijn aandacht had ge trokken. De goede man had geen woorden genoeg om in gebrekkig Hollandsch te ver tolken hoe dankbaar hij zich gevoelde voor het heerlijke gezicht op dien. grooten water spiegel, waarin het eiland Texel flauw besche nen door de maan en de ontelbare sterren in de verte zich vertoonde. Met dien Duitschor hebben wij een half uurtje op een der banken gezeten, gingen vandaar over den dijk langs de haven. En daar was het, dat hij zich verbaasde over een werkelijk gemis. .Ilier geen rustbanken Maar, mijnheer! Zie eens, wat een gunstige gelegenheid om hier, langs deze hekken eenige banken te plaatsen, vanwaar men een verrukkelijk uitzicht heeft." Inderdaad, die opmerking deed ons naden ken en verplaatste ons in onze gedachten voor een oogenblik naar de uitgestrekte haven van Rotterdam, waar flinke, degelijke -rustbanken worden aangetroffen, aantrekkelijke zitplaat sen, waarvan het publiek zoo'n druk ge bruik maakt, dat d:iar wel eens van een banken-tekort sprake is. Aan onze Buitenhaven hebben wij de Duitscher heeft goed gezien een gemis aan rustbanken. Langs de ijzeren hekken van liet directiegebouw, bet instituut en het hos pitaal, tot de cantine, vinden wij een zeer geschikt terrein, nl. de smalle grintstrook, waar noodzakelijk eenige banken moesten komen, die dan stellig voor vele wandelaars, voor menig gepensionneerde, voor ouden van dagen een gewaardeerd gemak zouden zijn en die, b.v. donkergroen van klenr, in lattenvorm, met gebogen rugleuning, ook als verfraaiing van dien weg, de aantrekke lijkheid dier omgeving zouden verhoogen. V. R. Heldersche Moppen. De gasfitter liet zeggen, dat hij klaar was met zijn werk. Doch de bewoner liet hem nog even terugroepen. «Ben jij een gasfitter?" «Jawel, meneer." »A1 lang?" «Gaat nog al, meneer." «Wel eens je karwei verkeerd opgeknapt?" «Nee, meneer, dat nooit gelukkig." «Zoo. Dan zal 't wel in orde zijn. Ik meende, dat je je in de pijpen vergist had. Want uit de gaskraan in den salon spuit een fontein water en uit de badkraan slaan dc vlammen." «Messieurs, faites votre je u". Nieuwe Zijds Voorburgwal. De deur wijd open, een gegalonneerde portier in de gang. «Ilcbt u een kaart meneer?" De portier heeft 'c zachte stem, 'n beschaafde stem eigenlijk gezegd 'n lieve stem. 't Kantoorheertje antwoordt brutaal-verlegen «Nee". «Ilmin o dan zullen we dat even in orde maken f' De portier gaat achter een gordijn, en komt met 'n meneer terug. 'n Nette meneer, met 'n mooi vest en 'n paar beeldige snorren. Ook hij is de welwillendheid in persoon. «U hebt geen kaart meneer? O, 't is niks dat zullen we wel even in orde maken I Uw naam is?" «Garritsen". »Uw beroep?" Half onwillig is 't antwoord: Kantoorbediende". «Waar woont u?" Ingezsonden Adres van bewoners aan de Laan. Onlangs is door bewoners van de Laan aan den Raad een adres gericht, waarin verzocht wordt maatregelen te treffen tegen het stuiven. Door den Raad werd goedgekeurd daarop te antwoorden, dat door de aanschaffing van een sproeiwagen verbetering kau wordeu verwacht. Naar mijne meening geeft dat evenwel niets; immers, men kan met de sproeiwagen niet tusBchen de boomen komen en juist liet zand tusschen de boomen geeft de lastige stof. De quaestie is toch inderdaad eenvoudig op te lossen. Maakt dat do wandelaars niet meer tusschen de boomen kunnen doorloopendat kan zeer goed gebeuren, indien de voetpaden achter de Westerlcerk en daarnaast worden afgesloten. Plaatst palen met gespannen draad rondom de uiterste rij boomen met vrijlating van den kerkingang, en noodzaakt dus de wandelaars den grooten weg te volgen. Indien de grond tusschen de boomen wordt omgespit tot op diepte van 25 cM., zoodat de bovenlaag „los" wordt, dan groeit daar in korten tijd gras en men is absoluut gevrijwaard van stof. Mooier zou het zijn, als rondom de Westerkerk een sierlijk hek kon worden geplaatst zooals rondom de Nieuwe kerk, doch dat zal wel tot de vrome wenschen behooren. De kosten van bovenstaand plan zijn gering- Kan men dit gedaan krijgen door de zorg van het Gemeente bestuur, desnoods gesteund door enkele bijdragen van de Laan-bewoners zelve, dan zou men daar een aardig hoekje kunnen krijgen, hoe klein dat dan ook is. Zooals het er nu uitziet, is het wel een beetje- al te erg. o. FEUILLETON. Vry bewerkt door AMO. ,Je bent vandaag slecht geluimd, Frans. Je doet vergeefsche moeite om het voor mij té verbergen. Je bent zoo vreemd in je ma nieren, scheelt er iets aan?" De jonge officier trok langzaam zijne hand schoenen uit en antwoordde Slecht geluimd Wil dat soms zeggen, dat ik wel weer kan heengaan? Nu, zoo gauw ben je nu niet van me af boor, Louise! Je moet me hier een kwartiertje dulden om naar je scheppingswerk te kijken. Maar hoe is het met je gezondheid en hoe gaat het met je mama „Ik ben zoo gezond als een visch en mama ook. Jammer dat ze je op het oogfenblik niet kan ontvangen. Maar waarom heb je ons in zoo langen tijd niet bezocht, Frans Ik dacht al dat je ons geheel vergeten liadt. Eerlijk gezegd, was ik wel wat verwonderd, toen je zooeven werd aangediend." Ben ik dan in zoo langen tijd niet hier geweest Misschien heb je wel gelijk. Ik weet zelf niet, waar de laatste weken ge bleven zijn.* De schilderes lachte en hief dreigend den vinger omhoog. fWe vonden het heel natuurlijk hoor, dat we een weinig verwaarloosd werden. Den flaag is immers nu in het drukst van het seizoen. Aan ons eenzame vervelende vrou wen wordt dus minder gedacht. Nu, ik zal het je maar vergeven en mama zal je ook wel vergiffenis schenken, denk ik.' Hij zuchtte licht. •Nu vergis je je toch, Louise. Ik leef Bedert veertien dagen als een kluizenaar en ben niet uit mijne kamer geweest dan voor den dienst.' „Ben je dan ziek Je ziet er toch zoo gezond uit. Frans, Frans, ben je misschien verliefd Om 's hemels wil, doe me bet verdriet niet aan, door de liefde ongelukkig te worden. Ik geloof niet dat ik het zoii kunnen verdragen je te zien treuren om de liefde.' Verliefd?* De officier lachte bitter. «Dan zou ik wel een slechten tyd gekozen hebben. Neen, ik heb op mijn kamer gezeten en met me zelf gestreden om een krachtig besluit te nemen, Louise. Ik heb ernstig over mij zelf gedacht, maar. tot een flink en verstandig besluit ben ik helaas nog niet gekomen.* Een poos schilderde zij yverig door aan het pelsmutsje van het portret, dat voor haar op den schildersezel stond. Daarna keerde zij zich vastbesloten om en een lichte blos kwam over haar schoon gelaat. Hoor eens, Frans, je hebt me dikwijls een goede kameraad genoemd, daarom moet je me een openhartige vraag niet kwalijk nemen heb je schulden (Schulden Waarom vraagje dat, Louise Hij kleurde ook. •Natuurlijk heb ik schul den kleermaker, schoenmaker en hand schoenenkoopman Maar dat is het niet.» „Het is heel verkeerd van je, Frans, dat je niet openhartig tegenover my bent. Ik ben de dochter van een officier en weet wel dat die schulden'je niet zwaar kunnen druk ken. Ik bedoel andere schulden speel schulden Hij schudde liet hoofd maar zciile niets. Hoor eens, Frans, je antwoordt niet, dus moet ik het ervoor houden, dat ik goed ge- raden heb. Maar kom, ik wil geen zedepreek houden, dat helpt toch niemendal. Je moet me nu eens het bewijs leveren, dat je me werkelijk voor een goede, kameraad houdt. Ik wil openhartig met je spreken. Mama heeft de laatste drie jaar een mooi sommetje op (le bank kunnen vaststellen, dat ik met mijn penseel heb verdiend. Als ik nu wer- kelyk je goede kameraad mag zijn, wil ik je graag helpen met (lat geld." ZiezooHet edelmoedig aanbod was ge- daan, maar ze wachtte niet op antwoord. Integendeel met verdubbelden ijver hanteerde zy het perseel. Het bloed steeg Frans naar het hoofd. Hij voelde dat zijne wangen kleur den en van ergernis beet hij zich op de lip. Maar snel bedacht hij zich, greep liaar hand en zeide met bewogen stem: ,Wat ben je toch goed, Louise. Ik weet het, je meent het oprecht met me, zonder bijbedoelingen. Har telijk dank, mijn lieve kameraad „Och, Frans! wat ben ik t">ch blij dat je mijn hulp wilt aannemen." Voor het eerst keek zij hem nu flink aan en liet hij zijn blik rusten op haar fijn aantrekkelijk en toch ernstig gelaat. Uit haar groote donkere oogen sprak echt vrouwelijk gevoel. Zich over haar hand buigende, drukte hij daar een kus op en zeide „Beste Louisa, ik mag je aanbod niet aannemen, maar toch verschaft het me veel vreugde." Plotseling trok zij haar hand terug. «Wat beteekent dat, Frans Ik dacht dat je nu verstandig zou wezen, en durf je nu geen geld te leenen van je goede kameraad. Be- lachelyk Ik heb het geld immers niet noo dig. Met mijn kunst verdien ik genoog. Het zou me een genoegen doen als ik je een dienst kon bewijzen. Mag ik dat nu niet?' Hoor eens, beste Louise, je beat een bui tengewoon meisje. Je aanbod is bijzonder edelmoedig, maar „Maar", herbaalde Louise, terwijl zij haar penseel liet rusten en hem vragend aankeek. •Ja, nu we toch aan het spreken zijn, beste kameraad, wil ik je ook alles zeggen. Laat dat portret nu eens rnsten on luister een poosje naar me. Het zal me goed doen als ik mijn hart eens kan uitstorten voor iemand, die mij nooit anders dan belangstelling heeft betoond. Reeds lang heb ik daaraan behoefte gevoeld. „Waarom ben je dan niet vroeger bij mij gekomen, Frans vroeg zij met zaclit ver wijt. Ja, dat weet ik zelf niet, maar het geval is nu eenmaal zoo. Wil je nu eens luisteren Zij legde haar palet en penseel neder, ter wijl hij een laag stoeltje nam en bij baar kwam zitten. Een oogenblik zweeg hij om zijne gedachten te verzamelen en begon toen „Eigenlijk is het niet veel bijzonders wat ik te vertellen heb. Voor my hebben velen reeds in de omstandigheden "verkeerd, waarin ik mij nu bevind en na mij zullen nog velen in dezelfde omstandigheden komen .te ver- keeren. Je weet, Louise, dat ik geen fortuin bezit en wat is een officier zonder fortuin Het is waar, oom Ednard heeft me altijd flink ondersteund met een jaarlyksche toelage. Maar allengs zijn mijne uitgaven grooter geworden, zoodat Oom meer dan eens heeft geholpen om mij uit dringenden nood te red den. Steeds deed hij dat gewillig en op royale wijze. Maar, ik heb het zeker te erg gemaakt, of zyn inkomsten zyn wellicht verminderd door het dalen der landhuren. Reeds een half jaar geleden waarschuwde hij mij en schreef dat ik zuiniger moest leven. Dat heb ik dan qok gedaau, maar in een onbewaakt oogen blik vergat ik myn goede voornemens en geraakte weer in schulden. Na lang aarzelen hielp Oom Eduard mij weer uit den nood, nu voor den laatsten keer, zeide hij. Ik nam die waarschuwing niet ernstig op, en toen ik weer hulp vroeg, zoud hij me wel eenige honderden guldens, maar schreef er bij, dat hij niet ryk genoeg was om nog ver der de schulden te betalen, die ik in myn lichtzinnigheid maakte. Hij zou me nog drie maanden de gewone toelage zenden, maar in dien tijd moest ik zorgen voor overplaatsing naar een ander garnizoen, waar ik minder aan verleiding bloot zou staan. Na dien tijd kan hij me slechts een kleine toelage geven, en daarop mag ik niet al te vast rekenen. Nu, Louise, wat is een officier, die van zijn tractement moet leven En dan heb ik jaren lang nog al duur geleefd, ik ben gewoon go- raakt aan weelde. Zoo ineens als kluizenaar te gaan leven, dat gaat niet, de overgang zou te groot zijn. Ik zie dan ook vooruit, dat ik dan niet zonder schulden zou kunnen blijven." „Als men wil, kan men veel*, zeide Louise ernstig. „Ja, veel, maar niet alles*, hernam hij. Ach, Louise, ik ben nu een volwassen man van zes-en-twintig jaar, maar ik kom me zelve voor als een erbarmelijk schepsel, om dat ik geheel hulpeloos ben. Zelfs een hout hakker kan zijn brood verdienen. Ieder jong koopman van mijn leeftijd beeft een inko men, waaruit hy zijne uitgaven kan bestry- den, maar ik, beklagenswaardige, moet nog jarenlang hulp van anderen ontvangen of schulden maken. Het beste zou wezen, dat ik het militaire loven vaarwel zeide en naar Amerika ging.* ,Wol neen, Frans, dat zou een groote dwaasheid zijn.. Hoe lang moot liet nog duren voor dat je kapitein bent Oh, dat kan nog wel zeven jaar duren, ik heb dus nog ruim den tijd om to gronde te gaan", sprak hij, terwijl hij met de vin gers zenuwachtig in zijn lokken woelde. «Kom, Frans, overdrijf nu niet, je hebt een degelijke opleiding genoten en daardoor zal het je niet moeielijk vallen in de bur germaatschappij cene betrekking te vinden.' ,Niet moeielijk vallen In alle takken van nijverheid is het aanbod van werkkrachten tegenwoordig grooter dan de vraag en wat weet een officier van handel en nijverheid. En danik ben met hart en ziel soldaat. Voor een betrekking in het burgerleven zou ik weinig geschikt zijn.' «En wat ben je dan nu van plan. Je moet toch een keuze doenofficier blijven of bnr- ger worden.* •Ja, ik moet een keuze doen, dat is zeker, maar het valt me moeielijkIk ben nog altijd besluiteloos.' Haar gelaat werd ernstiger. Zij fronste het voorhoofd, dacht een oogenblik na en zeide toen eenigszins scherp,Ik begrijp heel goed dat je liever officier wilt blijven, maar als je nu vooruit ziet dat ditje onder gang zal wezen, dan is het toch'maar beter....' Ach, Louise, je weet niet boe ik er onder zou lijden, als ik myn ontslag moest vragen. Op het oogenblik komt mij dat voor, alsof ik voortaan zou wegkwijnen als een tering lijder.' Die woorden troffen baar. Met de handen in den schoot en het hoofd voorovergebogen zat zij een poos te denken. En toen richtte zij zich plotseling op, dwong zich tot een glimlach en sprak„Welnu, dan moet je trouwen, Frans.* (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1