Vervolg der berichten. Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Advertentiën. Hoofdelijke Omslag. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Maandag 5 October 1908. ambtenaren ter secretarie onlangs zijn ge- het voorstel in stemming en wordt aange- regeld, zoodat zij voorstellen hot adres voor nomen met 17 tegen 4 stemmen. Tegï Voorzitter de heer Van Steiju, Burgemeester. Tegenwoordig alle 21 leden. De tribune is geheel bezet. Nadat de vergadering is geopend en de notulen zijn gelezen en goedgekeurd, doet d« Voorzitter mededeeling van de volgende Ingekomen stukken: 1. Missive van Ged. Staten, be helzende goedkeuring van het besluit tot verkoop van een stukje grond aan de Dijkstraat, 2. Een schrijven van den heer Schokking, waarin hij bedankt als lid der commissie voor gasfabriek en waterleiding, onder opmerking, dat hij van een zoo par tijdige commissie niet langer lid wenscht te zijn. 3. Procesverbaal van kasverificafie bij den gemeente-ontvanger op 23 Sept. 1.1. De boeken waren in orde en de in kas zijnde gelden bedroegen i' 245;91G.25B. 4. Mededeeling van liet bestuur van don Hoofdcursus, meldende de leeraren, die aan den cursus onderwijs geven. 5. Missivc's van Ged. Staten, meldende en vaststelling der wijziging van den ligger der wegen in Koegras en de goed keuring van de rekening der Schutterij ovei 1907. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 6. Een voorstel van den Bnr- gemoester, om de jaarwedde van don Commissaris van politie te brengen op f 2000. Zal by de begrooting behandeld worden. 7. Een voorstel van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs tot regeling der salarissen van de leeraren aan de burgeravondschool, daar deze achterstaan bij andere burgeravond scholen hier te lande. Wordt in handen van B. W. gesteld om advies. 8. Adres van de muziekvereen ging Winnubflt", vorzoekende dezelfde subsidie ais het vorige jaar. Wordt toegestaan. 9. Adres van de Wed Murchant, houdende verzook om de gewone jaarlijkschc gratificatie van f 100. Wordt verleend. 10. Een verzoek van den heer M. R a p p a r d, om in de politieverordening bepaliugen op te nemen tegen het te siie rijden van rijtuigen naar aanleiding van het aunrijden van zijn dochtertje door bet rytuig der posterijen op 25 Sept. 11. Wordt in hadden van B. W. geBteld om advies. 11. Een door de comm. inzake de herziening der belas t.ing ing diende instructie voor den controleur der belastingen. Wordt in handen van B. W. gestold om advies. 12. Adressen van #H elders Har m o n i e k a p e 1en van de Schilders vereeniging «Oefening kweek k e n n i s", houdende het verzoek om de gewone jaarlyksche toelage. Aan de eerste wordt f 75 en aan de tweede f 100 verleend. 13. Verzoek van de Wed. Viss om wederom een gratificatie te mogen ont vangen. Aan haar wordt f 100 toegestaan Bouwverordening. Door den heer H. Nypels wordt ontheffing gevraagd van art. 16 der bouwverordening voor het perceel Spoorstraat 41. B. «Sc W. adviseeren, na ingewonnen advies van de gezondheidscommissie en van een rapport van den gemeentebouwmeester, tot inwilliging van het verzoek. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde ontheffing verleend. Financieeie regelingen. Door B. W. is opgemaakt: een supple toire begrooting tot plaatsing van het leenings- bedrag op den dienst van 1908 ten bedrage van f 282386.25 en een 2de suppletoire be grooting, groot f 19286.51®, tot overbrenging van een gedeelte van het batig saldo van den dienst 1907 op dien van 1908. Met eenparige stemmen worden deze rege lingen goedgekeurd. Jaarwedden van de politie beambten De door B. W. ingediende verordeninL regelende de jaarwedden van de beambten bij de politie, waarvan de behandeling in de vorige vergadering was uitgesteld, komt op nieuw aan de orde. De beer Koch stelt een amendement voor, om in art. 4 de zinsnede te laten vervallen, waarbij bepaald wordt, dat bij het verkrijgen van het politie-diploma de toelage daarvoor, kan vervallen. Hij acht dit onbillijk en wil die aan de personen, die zich ingespannen hebben, nimmer onthoudeu. De heer Van Breda wil de behandeling nogmaals uitstellen tot bij de begrooting. De Voorzitter acht het wenschelyk de verordening nu te behan delen en ziet geen reden voor dit uitstel. Ten opzichte van het voorstel van den heer Koch merkt hij op, dat hij het raadzaam acht bij mindere geschiktheid en gebrek aan dienstijver bij het verkrijgen van het diplomi de verhooging te onthouden De heer Jaring vereenigt zich met het voorstel van den heer Koch en wil by het verkrijgen van het diplo ma zonder eenig voorbehoud de toelage uit- keeren. Bij het te kort schieten in ijver of anderszins kan wel de periodieke verbooging ingebonden worden. De Voorzitter wyst er nog op, dat men de waarde van het diploma niet te hoog moet schatten en dat men bij bezit daarvan nog niet altijd pr.i bruik baar is, daarom moet men vertrouwen in den burgemeester stellen bij het toekennen daarvan. De heeren Jaring en Koch bepleiten eens uit een billijksoogpnnt de voorgestelde wijzigiug; men komt evenwel tot geen besluit en de verdere behandeling wordt verdut; tot de volgende zitting. Telefoon Aan de orde wordt gesteld een voorstel van den heer Grunwald in zake de telefoon. Hij stelt voor aan de concessionaires van do telefoon, overeenkomstig het voorstel van B. W., vergunning te verleenen tot het leggen van een ondergrondschen telefoon- kabel. De heer Terra kan zyn stem thans niet aan het voorstel geven. Hy keurt de handel wijze van de concessionaires tegenover de contractanten slerk af en heldert dit op met de booge eischon die hij stelde voor het bad huis en het wegnemen der toestellen. De heer Grunwald spijt het, dat de conces sionaires zoo willekeurig handelt, maar om aan den verwarden toestand een einde te maken, handhaaft hij zijn voorstel. Men moet daurin evenwel niet zien een agceren tegen de voorstellen, die dc commissie zul indienen. Bij stemming wordt het voorstel verworpen met 6 tegen 15 stemmen. Voor stemden dc heeren Do Ven, Van Wingerden, Grunwahl, Van den Berg, Van Neck en Over de Linden. Gemeente-ambtenaren. Ter tafel komt een adres van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, verzoekende herziening der jaarwedden van burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaren ter secre tarie. B. «Sc W. merken op, dat de salarissen van de drie eeratgenoemdeu door Ged. Staten worden geregeld en dat de salarissen der gewijze behandeling. Inmiddels is het half faamde decreten, die den Curaqaoschen handel kennisgeving aan te nemen. De heer Van Breda zou wel bij Ged. Staten willen aandringen, om het salaris van den ontvanger te verhoogen. De heer Grun wald zal voor het advies stemmen, maar zul bij de behandeling der begrooting terugkomen op het salaris van den ontvanger. Hierna wordt met algemeeue stemmen overeenkom stig het voorstel van B. W. besloten en het adres voor kennisgeving aangenomen. Staatspensionneering. Er is ingekomen een adres van den Bond voor Staatspensionneering, verzoekende ad- haesie te betuigen aan liet adres gericht tot II. M. de Koningin, met het verzoek bij «le regeering een wetsontwerp aanhangig te raa- ken, waarbij aan alle Nederlanders staats pensioen wordt toegekond. B. W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Oortgijsen kan zich hiermede niet vereenigen en wil het adres van dezen bond, die 32000 leden telt, waarvan hier ter plaatse 600, steunen. Hij begrijpt niet wat er tegen is zijn sympathie te betuigen; de gemeente kan er geen financieel nadeel van hebben, het kost niets. De Voorzitter merkt op, dat B. «fc W. de zaak niet overzien en het voor- en nadeel niet kunnen nagaan. Do heer Stualman zou het onnoozel vindeu, zoo klak keloos maar te besluiten tot een sympathie betuiging. De heer Oortgijsen zet uiteen wat het doel van den Bond is. Ilij wil trachten vol gens bet Deensciie stelstil, pensioen te ver- crijgen zonder premiebetaling voor alle Ne derlanders. De heer Van Neck bestrydt den heer Oortgijsen, hij meent, «lat men de gevolgen daarvan niet overzien kan, en indien men adhaesio betuigt,'is men ook verplicht steun te .verleenen. Do lieer Jaring schaart zich aan de zijde van den heer Oortgijsen en meent, dat het op den weg der gemeente ligt sympathie te toonen voor liet streven. Zoo noodig dan zal bij genoegen nemen met ver daging. De heer Stualman betwijfelt of wel één gemeente van eenige heteekenis dit adres zal steunen en weet zeker, dat geen enkele volksvertegenwoordiger voor het idéé van den bond is. Hierna wordt «1e verdere behandeling uit gesteld tot een volgende vergadering. Molenbrug. Ter tafel komt een voorstel van B. W. om hen machtiging te verleenen tot herstel ling vun de Molenbrug. Ds kosten daarvan worden geraamd op f2700. De heer Van Breda wil deze zaak uitstel len. Volgens een «leskundige, dien hij ge rnadpleegd heeft, is deze herstelling niet zoo direct noodig. De Voorzitter vraagt wie die deskundige is, waarop de beer Van Breda antwoordt de ge meentebouwmeester, die hem verzekerde, dat twee jukken nog volkomen gaaf zijn, maar de andere hersteld moeten worden. Nog be toogt de heer Van Breda, dat z i. dergelijke posten op de begrooting dienen voor te komen. De Voorzitter zegt, «lat herstelling nood zakelijk is en hij de verantwoording niet durft aauvaarden. De heer Bok vraagt hoever de Commissie voor verbetering van het Heldersche kanaal met hare plannen is. Misschien stelt zy wel voor het kanaal te dempen, dan is de brug niet meer noodig. De lieer Terra zegt, dat de Commissie nog niet zoo ver gevorderd is dat zij plannen kan indienen. De heer Krijnen brengt in het midden, dat dc gemeente bouwmeester bij toe val tot de ontdekking kwam, dat de toestand der brug zoo gevaarlijk is. Hij acht het daarom wenschelijk de brug tijdelijk voor bet rijtuigverkeer af te sluiten en inmiddels te onderzoeken, op welke wijze afdoende ver betering is aan te brengen. Daartoe is een nader advies van den gemeentebouw-meester noodig. Het voorstel van B. «fc W. wordt daarop in stemming gebracht en verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Voor stemden de heeren De Geus, Van Wingerden, Grunwald, Jaring, De Ven, Over de Linden, Van Neck en Zander. Na nog eenige discussie wordt overeen komstig het voorstel vau den heer Krijnen met 16 tegen 5 stemmen besloten. Tegen stemden de heeren De Ven, Van Wingerden, Van Neck, Over de Linden en Zander. Vervolgklasse. In behandeling komt een voorstel van B. W., om aan school 8 een vervolgklasse op te richten. De kosten dier klasse worden geraamd op f 725 per jaar. Het schoolgeld wordt voorgesteld op f 30 per jaar. Mot het onderwijs in die klasse zal worden belast de heer J. Jager en met het onderwijs in de wiskunde de heer M. Koolhaas. Aan eerst genoemde zou dan f 100 worden toegekend voor het geven van onderwijs in 't Engelsch en aan laatstgenoemde f75 voor het geven van onderwijs in de wiskunde. De heer Staalman is voor de verbeterin van het onderwijs aan school 8, maar h vreest, dat de grond gelegd wordt voor een belangrijke uitbreiding on het der gemeente dan veel zal kqsten. Ook andere hoofden van Bcholen zullen met een dergelijk voorstel komen en dan zijn de gevolgen niet le over zien. De Voorzitter ziet deze bezwaren niet in en noemt het voorstel onschuldig. De heer Staalman acht het voorstel niet zoo onschuldig, want het raakt oen beginsel. Vreemd vindt hy het, dat de autoriteit zich over het leerplan niet uitlaat, maar hij gelooft wel dat van het onderwijs in de vervolgklasse een druk gebruik zal gemaakt worden. Dc kosten zullen op den dunr veel hooger zijn dan voorgesteld wordt. De heer Grunwald betwijfelt het of do kosten zoo hoog zullen zyn, school S kost de gemeente geen geld; maar zelfs wanneer het onderwys aan de ge meente iets kostte en hot noodig was vooi sommige kinderen, dan zou liij het nog inwilli gen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel met algemeene stemmen ahngenomen. Machinistenafdeeling. Door B. «fc W. wordt voorgesteld ia be ginsel te besluiten, om aan de Zeevaartschool een machinistenafdeeling toe te voegen, doch in de eerste plaats te trachten daarvoor van het Ryk en de Provincie een snbsidie te verkrijgen. De heer Staalman heeft tegen liet voorstel een bezwaarhij acht het niet raadzaam oin in beginsel tot een machinistenafdeeling te besluiten. Vooraf wil hij zekerheid, dut «le hoogcre subsidie verkregen wordt. De heer Jaring meent, «lat men geen kanB van slagen heeft, als de gemeente niet eerst in beginsel besluit tot oprichting van een machinistenafdeeling en daardoor toont or iets voor over te bobben. De heer De Geus herinuert den lieer Staalman er aan, dat hij bij de telefoonkwestie ook in beginsel uitge maakt wilde zien, dat de gemeente de exploi tatie op zich wilde nemen, om bij den minister kans van slagen te hebben. Nadat nog de heor Schokking als zijn meeniug te kennen heeft gegeven, dut Helder niet dc plaats is voor een machinistenscliool en de heer Staal man aangedrongen hooft, waar liet znlk een iugrypend voorstel betreft, op uitstel, komt stemden de heeren Van Wingerden, Staalman, Schokking en Do Waard. Banken van leening. Er zyn ingekomen twee adressen, één van den heer Manheim, verzoeken«le oprichting van een stadsbank van leening en één van houders van huizen met recht van weder- inkoop, verzoekende verandering van de on langs vastgestelde bepalingen op die huizen. B. en W. achten de oprichting van een stadsbank financieel te bezwarend, terwyl zij ens opmerken, dat in de jongste troonrede een regeling voor de banken van leening is aangekondigd. Zij adviseeren daarom afwij zend op het adres te beschikken, evenals op het tweede adres. Na eenige opmerkingen van den heer Oort gijsen wordt op dionB voorstel met 13 tegen 6 stommen besloten «1e adressen in handen te stellen van een commissie van 3 leden, om hierover rapport uit te brengen. Vreemdelingenverkeer. Ter tafel komt het praeadvies van B. en W. op het ailres van «Helders Belang', verzoe kende om de algemeene orgadering van den Nationalen Bond vau Vreemdelingenverkeer officieel ten raadhuize te ontvangen. Dit advies luidt, om afwijzend op het adres te beschikken, omdat de raadzaal voor dit doel niet geschikt is. De lieer Jaring doet het genoegen, dat B. en W. in principe zich niet verzetteu tegen dc ontvangst, maar bezwaar hebben, omdat de raadzaal ongeschikt is. Hij weet bij erva ring dat gedolegeerden van een of andere corporatie nog wel in kleinere zalen zijn ont vangen. Hij zag dus gaarne, dat besloten werd tot officieel ontvangst, omdat dit een cachet geeft aan de vereeniging. De heeren Staalman en Scbokking verde digen het voorstel van B. en W., de heer Feendcrs bestrijdt het en ten slotte wordt het met 13 tegen 8 stemmen verworpen, zoodut de Bond van Vreemdelingenverkeer officiéél ten raadhuize zal worden ontvangen. Onderwijzers-jaarwedden. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot herziening van de onderwijzers-jaarwo«l «len, ingevolge art. 4 der wet van 28 Dec. 1:07, en het rapport van de commissie van onderzoek van de desbetreffende concept verordening. De Voorzitter deelt mede, dat van de afd. Helder van «len Bond van Ned. Oudcrw. nog een adres is ingekomen, ver zoekende de voorstellen der commissie aan te nemen, gewijzigd in dezen zin, dut 't be ginsel van gelijke salariëering der onderwij zers aan alle scholen worde gehandhaafd ci do verhouding tusschen de salarissen van hoofden van scholen en die vau onderwijzers meer in overeenstemming worde gebracht met de wet. Tot bespreking overgaande, verkrijgt d heer Staalman het woord, die een lange rede houdt ter bestrijding der voorstellen. Hy segt bij de ontvangst der voorstellen van B. en W. vergeefs gezocht te hebben naar een moti- vecring, waaruit blykt, dat «le voorstellen billijk zijn. Hij kun zich niet met de voor stellen voreenigen, omdat de financiëele draag kracht der gemeente niet zulk een uitgaaf wettigt. De gemeente-financiën zijn bedenke lijk achteruitgegaan. Hy verzet zich, op gevaar af van voor reactionair te worden uitgemaakt, tegen liet eeuwigdurend opdrijven der onderwyzers-Balarissen. De regeling is hier voldoende, en het is niet waar, dat de meerdere subsidie, die de gemeente ontvangt; aan de onderwijzers moet worden uitgekeerd, zelfs Goeman Borgesius staat in dit opzicht aan sprekers zijde. Hetgeen hier voorgesteld wordt is een buitensporigheid en toch zijn de onderwijzers nog niet tevreden, getuige het ingekomen adres. Men is niet verplicht de meerdere snbsidie uit te keeren, want hier wordt voldaan aan een goede en behoorlijke salariëering. Het is onverantwoordelijk de traktementen zoo op te voeren, want nu reeds wordt bij de begrooting voorgesteld den hoof- delijken omslag met f 5000 te verhoogen. En niettegenstaande dat durven B. en W. behalve de f 4000 meerdere subsidie nog f 1700 meer aan de onderwyzers uit te keeren. De commissie maakt het nog erger en brengen het op f 7650. Met znlk een voorstel kan spreker zich niet vercenigen, om zoo met de bel&8tingpenningen der burgery te morsen. De lieer Jaring constateert, dat de heer Staalman onveranderd is sinds 1901 wanneer het de onderwyzersjaarwedden betreft. Tel kens heeft hij dezelfde argumenten: de ge- meentefinanciën laten het niet toe, de men- schen zyn ontevreden, nu wordt er bygevoegd de salarissen zijn voldoende. De commissie en ook B. en W. oordeelen evenwel anders. Zy meenen, dat by de f 4000 meerdere sub sidie nog wel iets gevoegd kan worden om een betere salariëering tot Btand te brengen. De commissie acht speciaal een aanvangs salaris van f 550 onvoldoende en stelde dit op f 600. Onze gemeente voldeed niet aan hare verplichting en het spjjt spreker, dat men niet verder kon gaan. De hoer Grunwald bestrijdt eveneens den heer Staalman en verwijt hem, dat hy voor de publieke tribune spreekt. Nu de wet Rink is aangenomen kan men eenigszins aan bil- lyke eischen voldoen. Maar dit geld, die f4000, mogen niet in de gemeentekas ge stort worden, zij moeten dienen om de on derwijzers-salarissen te verhoogen. We mogen ook niet achterblijven in deze by de bij zondere scholen. Er wordt door de gemeente zooveel niet uitgegeven aan onderwyzers- salarissen als beweerd wordt. Deze zijn ge raamd in 1908 op f 82400 en het rijk betaalt daarvan f 48955, zoodat de gemeente f 33445 vergoedt. De begrooting van 1909 wijst een bedrag aan van f88100, de vergoeding van het rijk bedraagt f51430. Waren de jaar wedden behoorlijk geregeld, dan zou spreker tegen verbooging zijn. De heer Van Neck is gezwicht voor den drang der meerderheid van den raad, anders had hij zich niet genoodzaakt gezien do f4000 meerdere subsidie uit te keeren. Hy meent, dat een beginnend onderwijzer aan f550 voldoende heeft. Vorder zegt hij, dat de Commissie in gebreke is gebleven hoeveel haar voorstellen in de toekomst bedragen. De heer Van den Berg meent, dat het onzin is, op te geven, wat de voorstellen in de toekomst zullen kosten, want niet allen krijgen hun maximum traktement, de mutatiön zijn vele en de ouderen worden doorjongeren vervangen. De heer Staalman repliceert en verduide lijkt nog eens het eerst gesprokene, terwijl hij den lieer Grunwald toevoegt, dat deze onbeschoft tegen liern heeft gesproken. De lieer Grunwald zegt tegen den heer Staalman, dat het deze verdriet met geen argumenten voor den dag te kunnen komen en daarom van onbeschoftheid Bpceekt. Verder maakt hij zyn medeleden er attent op, dat de onderwijzers vroeger 2 en thans 7 voor 't pensioenfonds moeten bijdragen en dat uit dit oogpunt een salarisverbooging al ge rechtvaardigd zou zyn. Do heer Schokking voegt er nog eenige twaalf uur geworden, zoodat men besluit de verdere behandeling uit te" stellen tot een volgenden avond. Vervolgens hadden nog eenige Benoemingen plaats. Tot hoofd van School 1 (Koegras) wordt gekozen de heer J. de Vries te Moer beek met 16 stemmen. Op den heer H. Veld man te Stiens en op den heer H. v. Asperen te Heerhugowaard werden respectievelijk 1 stem en 3 stemmen uitgebracht. Tot onderwijzeres te Koegras wordt by 2e stemming met 11 stemmen gekozen mej. B. A. Erica, alhier. Mej. E. Sonstral, alhier, verkreeg 10 stemmen. Tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur wordt gekozen de heer N. J. Vinken met 17 stem men, terwijl op den heer C. Breet Az. 4 stemmen worden uitgebracht. Tot lid van de Comm. van toezicht op het middelbaar onderwijs wordt benoemd de heer Dr. H. C. Redeke met 12 stemmen. Tot tijdelijke leeraren aan de Burgeravoiul- school worden benoemd de heeren Th. C. G. Moorman, B. A. Adriaanse, J. K. Labout, elk voor 14 lesuren per week C. N. van Gijn, Jb. Mulders Jz., W. C. Lafeber, A. Dokter G. Tjalsma, elk voor 8 lesuren per week. Nog wordt aangenomen het voorstel om J. van Hoek 2 lesuren, A. H. de Carpenticr 1 lesuur en M. D. van Dijk 2 lesuren tijde lijk op te dragen boven liet getal waarvoor zij zijn aangesteld. Ten slotte wordt op zijn verzoek aan den kommies der belastingen Kteilberg, met in gang van 1 November a.s. eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen, waarop hij recht heeft. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot over 8 dagen. HELDER, G October. Volgens mededeeling van den Inspec teur van het Loodswezen zijn de wrakstuk ken van het st. „Turbo", nabij den drempel in het Westgat, op ongeveer: 52° 55' 36" N. en 0° 17' 0" W., tot op eene diepte van 60 d.M. opgeruimd de daarbij gelegde groene spitse ton is opgenomen. Vrijdag 9 October a.s. hoopt A. A. Verbergt den dag te herdenken waarop hy voor 25 jaren bij de Firma C. de Boer Jr. te Helder, als letterzetter in dienst trad. Dien dag zal het den jubilaros zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. De lieer J. G. de la Fontaine Verweij, leeraar in de geschiedenis aan de R. H. B. S. alhier, is benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Zutphen. School met den Bijbel. Aan de School met den Bjjbel alhier ziju met 't oog op de uitbreiding benoemdMej. F. E. van Wouw te Sliedrecht, met akten Franscb en Duitschon de heeren Hk. Nieuwenliuis te Oenkerk, met akte wiskunde M.O. en J. P. Wisse te Tiel, met hoofdakte en akte teekenen. Als eene bijzonderheid bij de scliaarschte van personeel voor bijzondere scholen kan hieraan worden toegevoegd, dat allen de benoeming liebben aangenomen, cn met December of Januari a.s. in dienst hopen te treden. Bioscope Leger des Heils. Vrijdagavond zullen door het Leger des Heils in «1e zaal van //TivoliBioscopc-voor- stellingen worden gehouden en we voldoen gaarne aan het verzoek om hierop nader de aandacht te vestigen. De Bioscope-voorstellingen van het Leger des Heils zijn zoo geheel anders dan die, welke door anderen worden gehouden. De beelden worden met zorg gekozen, zoodat allen streng zedelijk zyn. Sommigen zijn echter van komischen aard. De meesten hebben een prachtige moraal en velen zijn beslist leer zaam. (Men zie advertentie heden in ons blad). Sloep aangedreven. Door den vletterman P. Kramer is alhier hedenmorgen aangebracht een nieuwe sloep, van binnen wit, van buiten bruin geschilderd, vermoedelijk alkomstig van een stoomtrawler. De sloep werd gevonden in de nabyheid van de lange dam alhier. Valsche munterij. Op heeterdaad werd gisteren te Rotterdam betrapt de beeldhouwer P. van B., toen hy een valsch kwartje trachtte uit te geven. De man werd onmiddellijk gearresteerd, waarna een huiszoeking in zijne woning op de Linker Rottekade plaats had. Een groot aantal kwartjes, tamelijk goed nagemaakt, benevens een aantal instrumenten tot bet vervaardigen van valsch geld, werden in beslag genomen. De man is naur het huis van bewaring overgebracht. Nederland en Venezuela. Reuter seint heden uit New-York ,Een stoomschip dat gisteren (4 October) uit Venezuela te Willemstad is aangekomen, heeft bericht gebracht, dat Castro in den Senaat mede heeft gedeeld, dat hy de tweede Nederlandsclie nota had geweigerd in ont vangst te nemen. >De President kreeg daarna tweemaal bloedspuwing en word in hulpeloozen toestand naar zijn Paleis vervoerd. .Aan de vreemde dagbladcorrespondenten verzekert men, dat Castro zal vechten. Men meldt, dat de bevolking van La Guaira en Maracaibo zich voorbereidt op een Nederlandscbe blokkade, welke, naar de al gemeene verwachting, op 3 November zou beginnen Bovenstaand telegram brengt de bevestiging van het bericht, reeds eenige dagen geleden uit Willemstad geseind, dat president Castro de tweede Nedorlandsche nota niet uit liauden van baron von Seekendorfl', den Duitschon gezant, die de Nederlandsclie belangen tijde lijk waarneemt, heeft willen aannemen. Het bericht, dat hij, na die weigering den Senaat ter ambtelijke kennis te hebben gebracht, tot twee keer toe bloed heeft op gegeven, is voor ons een verrassing. In de laatste Venezolaansche kranten kon men in de gloedvolle beschrijvingen van Castro' groote rondreis door de republiek, van de eene feestvierende stad naar «le andere, lezen, hoe iedereen ten slotte vermoeid, ja dood op wasalleen Castro niet. »Die man is van staalriep een van de correspondenten uit. Eenige jaren geleden, heeft Castro ook langen tyd gesukkeld. Volgens den een, na een aanval van een beroerte, volgens den ander tengevolge van oen ontsteking van de gangliën. Een tijd lang heette het, in Ameri- kaansche berichten, dat hij op zyn buiten verblijf hard achteruitging, maar Castro logenstrafte de ongunstige geruchten betref fende zijn toes.'and, door op een goeden dag, naar bet uiterlyke hersteld, weer zijn intocht in zyne hoofdstad te-honden. Ten slotte nog een opmerking over het- verlammen, voor 1 November gevraagd heeft, schijnt men in de Venezolaanschen kust plaatsen te verwachten, dat na dien datum onze by Curaqao aanwezige oorlogsschepen bevel zullen krijgen, om met een blokkade van de kust te beginnen. Zoo wordt bet dan verklaarbaar, dat men 8 November noemt als het tydstip, waarop de afsluiting van de Venezolaansche havens zou beginnen. Officieel is er echter van zoodanige plannen van onze regeering niets bekend. (,N. R. Ct*\) Zware brand te Tilburg. Een felle brand heeft te Tilburg de wol- lenstoffen fabriek der firma F. A. Swagenmakers en Zonen op den Heuvel voor een groot gedeelte in de ascb gelegd. De brand, die te ongeveer half elf uur uitbrak, ontstond door nog onbekende oor zaak in de z.g. scheerderij, van waar hij zich in een ommezien over het geheele hoofdgebouw uitbreidde. Toen de brandweer a&niukte, stond het geheele gebouw dan ook reeds in lichterlaaie en viel aan behoud niet meer te denken. Toch werd nog met een paar slangen het steeds .verder voortwoekerend en immer heller hemelhoog oplaaiende vuur zoo goed mogelijk bekampt, ten einde te voor komen, dat de aangrenzende spinnerij oven eens een prooi der vlammen werd. Het geheele hoofdgebouw, bevattende de scheerderij, nopperij, vollery, machinekamer, benevens eenige kleine bergplaatsen, werd een prooi der vlammen. De schade, die uit- teraard nog niet met zekerheid is vast te Btellen, wordt nog verhoogd door de groote verwoesting, die ook het water in de niet vernielde wevery, spinnerij heeft aangericht. Te ongeveer 1 uur was men den brand geheel meester. Pers&onlijke ongelukken kwa men niet voor. Rotterdamsche Lloyd. Gedé vertrok 3 Oct, van Padang naar Rotterdam. Tabanan, v. R'dam n. Java, is 3 Oct. Perini gepast. Menado vertrok 4 Oct. van Rotterdam naar Java. Ternate arriveerde 5 Oct. v. Rotterdam te Padang. Ophir, v. Java n. R'dam, arriv. 5 Oct. te Suez. Wilis, v. R'dam n. Java, pass. 4 Oct. Gibraltar. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem III. v. Amsterdam n. Paramaribo, is 4 Oct. Quessant gepasseerd. Naar wij vernemen, bestaat bij onze regeering thans andermaal het voornemen door een oorlogsschip een bezoek te doen brengen aan Kaapstad. H. M. 's pantserschip de Ruijter,» thans bij de Maatschappij Feij- enoord te Rotterdam in reparatie liggende bestemd voor den dienst in Oost-Indië, zal n.1., als in de plannen geen wijziging komt, ua in dienststelling, via West-Indië en de Kaap derwaarts vertrekken. De kapitein ter zee G. P. Tydeman, die als commandant van het Instituut tn Willemsoord binnenkort wordt vervangeu, zal het bevel voeren over H. M.'s de «Ruijter', do kapitein-luitenant ter zee F. W. Pfeiffer wordt 1ste officier op dien bodem. Bulgarije. Sofia, 5 October. Bulgarije beeft zich van daag te Tirnovo tot een onafhankelijk Konin krijk geproclameerd. Sofia, 5 Oct. Het bericht van de pro clamatie werd in de hoofdstad en de pro vincies met groote geestdrift ontvangen overal heerscht buitengewone opgewektheid, alle besturen nemen maatregelen om het gebeurde feestelijk te vieren Sinds 30 jaren reeds streeft Bulgarye, dat veel hooger staat dan de andere souvereine volken van het schiereiland nuar de souve- reiniteit. Het land heeft de onafhankelijkheid verdiend door de ongelukken, waaronder het heeft geleden voor den Russisch-Turksclien oorlog, het heeft ze verdiend op de slag velden tijdens dien oorlog en later te Slav- nitza, het heeft haar, sedert dien tijd honderd maal verdiend door wijsheid en geduld. En die verdiende onafhankelijkheid heeft het land zich thans genomen. Bulgarije telt slechts vier millioen inwoners en zou «lus in vredestijd 36,000 man onder de wapenen moeten hebben, het vredesleger telt echter 56,000 man. En thans heeft het reeds een leger op de been van 180.000 man. P a r ij s, 5 Oct. Uit Weenen wordt aan de «Temps" bericht, dat het Bulgaarsche leger opgerukt is naar de grenB en dat het Turksche het tegemoet trekt. Oostenryk mobiliseert twee legercorpsen. Te Weenen houdt men het ervoor, dat er een oorlog zal uitbreken. Uit Berlijn meldt men aan de .Temps" dat Turkije twee legercorpsen van de Griek- sche grens terugroept om ze naar de Bul gaarsche grens te zenden. Weenen, 5 Oct. Naar aanleiding van de onafhankelijkverklaring van Bulgariji schrijft de „Zeit.": Turkije is een sterke militaire mogendheid, maar is op hetoogen- blik nog niet gereed en dit is een waarborg voor den vrede. Een andere waarborg is, dut Oostenrijk-Hongarije niet zal nalaten Bosnië te annexeeren en de Sultan zal zich wel bedenken, alvorens over te gaan tot vijandelijkheden tegen Bulgarije en Oosten rijk-Hongarije. Te Konstantinopel zal men met waardigheid weten te berusten. De «Neue Freie Presse" schrijft: Met angstige spanning zal men «le maatregelen tegemoet zien, die Turkjje zal nemen. Mocht ei oorlog uitbreken, dan zou er nutteloos bloed worden vergoten, daar geen mogendheid eraan zou kunnen denken zich te werpen, tusschen Bulgarije en Roemelië en Turkye. Visscherijberichten. Nieuwediep, 2 October. Aangebracht «door 15 korders 2 tot 10 stuks groote tong per stuk 75 cent, 10 tot 40 middelmatige tong per stuk 35 cent, 10 tot 30 kleine tong per stuk 15 cent, 1 tot 3 stuks rog per stuk 80 cent, 2 tarbotten per stuk f 4,50 af 5, 1 tot 3 inand kleine schol per mand f 2 a f 3, i tot 3 mand schar per niuml 90 cent. 3 October. 60 korders met 5 tot 20 stuks groote tong per stuk 80 cent, 10 tot 60 middelmatige tong per stuk 35 a 40 cent, 10 tot 40 kleine tong per stuk 12 a 15 cent, 3 stuks tarbot per stuk f 4,50 a f 5,50, 1 tot 5 stuks rog per stuk 90 cent, 1 tot 6 mand kleine schol per mand f 1,50 a f 3,50. 1 tot 2 mand schar per mand f1,50 n f 2.— 5 October. 8 korders te zamen met 80 stuks groote tong per stuk 75 cent, 220 middelmatige tong per stuk 35 cent, 150 kleine tong per stuk 15 cent, 20 mand kleine schol per mand f 1,50 a f 3,50, 2 stuks tarbot per stuk f 4 a f 5. Burgerlijk# Stand gemeente Beider, Van 2 tot 5 October. BEVALLEN C. Ligteringen geb. Mors, z. M. A. de Boer gek. Schricken, d. A. 1). Kuiper gi-b. Scheer, z. L. Kramer geb. Ras, d. J. vun Dam geb. Bruin, z. P. J. Molenaar geb. Horn, d. N. Veer geb. Ilorn, il. J. de Vries geb. Ras. z. OVERLEDEN: E. van der Lee geb. Vroomman, 70 j. T. Vink geb van Twuijver, 31 j. L. A. Van Zonneveld, 5 m. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. woorden bij, bestrijdt de voorstelleu en breekt geen er in dit telegram over het begin vau een lans voor de bijzondere school. een blokkade wordt gezegd. Omdat de Neder- Hiermede zijn de algemeene beschouwingen landache regecriug, naar vroeger verzekerd geëindigd en gaat men over tot de artikels- is, in hare nota's de intrekking van de be- l)e etat-major van het op 13 October a.s. te Willemsoord in dienst te 9tellen panlserschip «Utrecht" is samengesteld als volgt: Kapt. ter zee H. W. L Olivier, commandant. Kapt.-!uit. ter xee J. H. van Leent, le officier. Luit. ter zee 1e kl. M. H. Halewijn (voor de leiding der adelborsten 2e klasse van het Kon. Instituut voor de ^Marine), idem C. Fock en idem W. Lam) Luitenant ter zee 2e klasse G. Duijckinck San- der, idem B. J. Heilbron, idem M. J. Verloop en idem J. de GraaiT. Officier van gezondheid der le kl. E.C. Lorentz. Officier v. admin. der 1e kl. O. J. Grullemuns. Oiflcier-inach. der 2e kl. N. C. v. d. Leeuw, hoofd der machinekamer, idem K. C. W. E. Hantzscli en W. Dondorff. le luit der mariniers J. G. Gruschke. Hot machinekamerpersoneel is samengesteld als volgt: Hoofdmacliinist E. Maasmachinist K. v. Dorsten, idem H. G. Stas, idem L. Bouter, idem D. Ouwe- hand, idem F. Damave en idem G. M. Feij; adj.- machinist II. P. Allaries, idem J. J. van Waart, idem J. M. Kruijt, idem J. C. Manilton, idem A. J. Huijsse en idem J. J. van Eyk Menkman. Tijdelijke detacheering bij het Dept. vau Marine ingetrokken met 2 October van den sergt.-schrijver P. Nieboer. Tijdelijke plaatsing aan boord van Hr. Ms. »Van Galen" ingetrokken met 2 October van den sergt.- schrjjvor G. Gerritsen. Overgeplaatst: Met 10 October: sergt.-bottelier W. Dol, van Wachts. te Amsterdam op «Van Galen". Met 12 October geplaatst aan boord «Van Speijk": adjunct-machinist G. W. J. v. Sierenberg de lloer, idem 11. J. C. Deul, idem J. Figee, B. Zietse, idem J. A. W. v. d. Laan en W. F. H. Riecker. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Ambon, v. Java n. A'dam, pass. 4 Oct. P. «leGalle- Grotius, v. Java n. A'dam, arriv. 4 Oct. te Genua. K. W. II, v. A'dam n. Java, arriv. 4 Oct. Soutbampton- Lonibok arriveerde 5 Oct. v. Java te Amsterdam. Madura vertrok 3 Oct. van Padang n. Amsterdam. Sumatra, v. Java n. A'dam, pass. 4 Oct. Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Amstelland. v. Amsterdam n. Buenos-Ayres, arriv. 4 October te Santos. Naar Oost-Indië. Verzendingsweg. Dalura po.tbciorKing.|.<hp„t|,. 16 en 30 Oct. 9 en 23 Oct. 13 en 27 Oct. 6 en 20 Oct. 9 en 23 Oct. 7 cn 21 Oct. StadHtijii. 7.— 's av. 7.'s»v. '9 av. 3.30'suam 7.- 'sav. 12'sinidd. zeepost via Amsterdam zeepost via Rotterdam Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p.Pransche in.via Marseille p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en W. Afd. van Borneo p. Eng. mail via Brindisi|i6 en 30 Oct. |8.30'smnr. p. Holl. mail via Genua ,|l3 en 27 Oct |7.— 'sav. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatru p. Eng. mail via Brindisilelkcn Vrijdag i8.30'smor' p. Holl. mail via Genua |13 en 27 Oct. |7. - 's av. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdarn|15 en 29 Oct. j7.— 'sav. p. mail over Engeland 12 en 26Oct. 7.— 'sav. p. mail via St. Naiaire .j 7 Oct. |7,— 'sav. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 15 en 29 Oct. p. mail via Southainpton eiken Dinsdag of Queenstown en Vrydag p. mail via Hamburg 30 Oct. (alleen op verl. der alz.) Naar St. Martin, SL Eustatius un Saba i p. zeepost viaAinsterdam|15 en 29 Oct. |7. 'sav. (alleen op verl. der alz.) p. mail via Snuthampton| 12 en26Oct. |7 'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranjo-Ririer-kolonie en Transvaal Vrydag, 3.80 's namiddags. Den 9 Oct a.s. hoopt onze vriend J. VAN BUUREN, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad by de heeren Gouwenberg, Spoorgracht 24. Helder, 6 Oct. 1908. Getrouwd PIETER J. DE VRIJ ANTONIA ZWART, die, mede namens wederzijdsclie familie hun hartelijken dank betuigen voor de blijken van belangstelling, bij hun hu welijk oudervonden. Haarlem, 1 October 1908. Oude Groenmarkt no. 6. Geboren: Martha Catharina Riemelia, Dochter van JAN DRIJVER en RIEMELIA DRIJVER- de Jong. IJmuiden, 2 October 1908. Heden overleed, in den ouderdom van 70 jaren, onze geliefde Echt- genoote, MpgHer, Behuwd- en Groot moeder, Mejuffrouw ELISABETH VAN DER LEE geb. VROOMMAN. Uit aller naam, H. VAN DER LEE. Helder, 4 October 1908. Eenige plaatselijke kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Voor de talrijke en harte- lijke blijken van belangstel ling en vriendschap, zoowel van buiten als binnen deze gemeente ontvangen ter gelegenheid van ons 40-jarige Huwelijks feest, betuigen wy, ook namens onze kinderen, onzen Welgemeenden dank. Jb. BEEN. F. BEEN—Bethlehem. Helder, 5 October 1908. Ter voorkoming van vorvolgingskosten, worden achterstalligen met de betaling van Hoofdelijken Omslag, uitgenoodigd het verschuldigde binnen acht dagen na heden te voldoen. Het kantoor is geopend dagelijks van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 uur, uit gezonderd den Zaterdag, den lautsten Donderdag der maand en Zon- en feest dagen. Helder, 6 October 1908. De Gemeente-Ontvanger, A. J. DE JONGH.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 2