KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3719. Nieuwsberichten. Woensdag 7 October 1808. 36ste Jaargang Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. HELDER, 6 October. Voetbal. De stryd in Hoorn. Een schitterende overwinning van het H.V.B. XI. Waarlijk, we hebben ditmaal reden tot groote vreugde, voor de eerste keer, dat de H.V.B. een Xl-tal uit laat komen in de lste klaBse van seriewedstryden, hebben we met beslissende cyfers, 27 Sept. met, 4 Oct. zonder verlenging het verguld zilveren kruis, benevens eene eereprys voor best doelgemiddelde veroverd, een succes, dat we aan een welberekend, stevig en enthousiast spel van een geheel elftal hebben te danken. Na 27 September, na een zeer zwaren stryd er in geslaagd te zijn een overwinning van 2—1 op .Sport'- (Hoorn) te behalen, vertrok ons elftal 4 Oct. 's morgens met den trein van 7.32, thans met 2 invallers, naar Hoorn, teneinde de seriewedstrijden te vol eindigen. Een groot aantal sportvrienden, gewapend met fietshoorns en toeters, vergezelden het elftal en in opgewekte stemming bereikten we Hoorn, onder begunstiging van prachtig weer. In Hoorn werd het Ned. koffiehuis opgezocht, waarvan de eigenaar zoo welwil lend was de vergaderzaal voor kleedkamer af te staan en van hieruit ging het in diverse groepjes naar het voetbalterrein, waar het overgroot publiek de op groote aanplak biljetten aangekondigde wedstrijd: Volhar ding" (Hoorn) H.V.B. XI, met ongeduld stond af te wachten. Eindelijk neemt onder leiding van den heer Rauch, scheidsrechter der N.V.B. de stryd een aanvang. Captain Kamp schynt den toss" gewonnen te hebben, want Helder speelt eerst tegen wind en zon in. Om 10 uur wordt afgetrapt. Onmiddellijk zyn de Hoorenaars in volle actie, doch stuiten telkens af op het prachtig werken van onze middenlinie. Overigens schynen onze manne tjes nog niet erg op dreef te zijn, doch de langen zit in den trein in aanmerking geno men, zyn ze in goeden vorm. Geruimen tijd blyft de stryd in het midden van het veld, toen na mooi samenspel van onzen rechter vleugel de rechtsbuiten, na een prachtschot, er in slaagt Helder de leiding te verschaffen. De hoorns, enz. maken een oorverdoovend lawaai, tot groote ergernis v.n het publiek, dat, zooals men wel begrypen kan geheel op de hand van den jubilaris was. Volharding" komt nu met reuzenspoed opzetten en wer- kelyk, na korten strijd slaagt zij eringelyk te maken onder een waar Indianengeschreeuw der toeschouwers (stand 11). De onzen laten echter den moed niet zakken, herhaal delijk wordt prachtig spel door de linker vleugel geleverd, terwyl de onstuimige aan vallen van VolhardingW' voorlinie afstuiten op de taaie verdediging onzer achterhoede, die, tusBchen 2 haakjes, sloot als een bus. Tenslotte weet onze rechtsbinnen na een mooi schot den stand op 2 1 te brengen. Het spel is thans vry forsch, zonder ruw of ge meen te zyn. We zien nog een vrye schop tegen ons geven en ,dan is de eerste helft voorby. In de pauze voelen we ons nog lang niet gerust over den afloop. Wel is waar hebben we de leiding en dat zegt veel, maar .Volharding-' speelt op de hand van het publiek en ach, er kunnen zoo gauw een paar puntjes gemaakt zyn. We hebben slechts korten tyd voor over denking, want weldra komen de beide teams in het veld voor de tweede helft. Eenige oogenblikken gaat het spel heen en weer maar dan nemen de Hoorenaars de overhand en is het onze verdediging, die grootendeels het werk heeft te verrichten. De partyen zyn thans zoowat aan elkander gelijk. Onder aanvuringen van het publiek worstelt Hoorn om den gelykmaker, doch onze middenlinie weet combinatie onmogelyk te maken. De tyd gaat z'n gang, nog eenige angstige oogen blikken beleven we, voor het doel, doch na eenige minuten is de 2e helft voorbij en Hel der heeft welverdiend met 21 gewonnen, waardoor we 's middags in de finale uit moes ten komen tegen Sport" (Zaandam) om elkander het kruis te betwisten. Van lij'2 uur vertoefden we in het vorengenoemde koffiehuis, teneinde een welverdiende rust te genieten en eenige versterkingen tot ons te nemen, totdat we ongeveer 2 u. ons weer naar 't veld begaven, wel eenigszins vermoeid, maar toch vastbesloten, r Sport", dat dien dag nog niet gespeeld had en dus nogversch W88, den nederlaag toe te brengen. De be langstelling op het terrein was thans bijzon der groot en noodig is het te vermelden, dat nn geheel Hoorn op de hand van Helder was. Weer wint onze captain den ttoss", weer beginnen we met tegen zon en wind te spelen. Al dadelyk komt «Sport', zich van onze vermoeidheid bewust, krachtdadig opzetten. De zon is zeer hinderlyk en een gevaarlyk evenement; voor onzen goal is met moeite te keeren. Dan echter verplaatst zich het spel naar Sports helft en het schitterend samenwerken onzer voorhoede en middenlinie waakt thans voor gevaarlijke uitvallen. De beide backs en de keeper van Sport zijn echter in enorme conditie, zoodat doelpunten uitblijft, en rust intreedt met de stand 00. Na een korte pauze begint de 2e helft. Thans hebben we het voordeel de zon in den rug te hebben. Dadelijk zit onze voorhoede op Sports helft, ze werkt schitterend. Doelpun ten kan dan ook niet uitblyven en weldra zwicht de keeper voor een hard schot, dat ons de leiding verschaft. De fut gaat er uit bij Sport en merkwaarkig is het dat Helder nu juist komt opzetten, 't is of de slapheid van 's morgens plaats heeft gemaakt voor een vurig begeeren naar het «koperen din getje". Het Bpel van bet gansche elftal is dan ook magnifiek en het publiek is vol enthousiasme. Weldra wordt no. 2 en no. 3 gemaakt, waartegen Sport slechts 1 teg punt kan boeken (stand 31). Sport speelt thans het spel van de overwonnene. Her haaldelijk worden schoten gelost, no. 4 en 5 doen weldra het net trillen. De geestdrift stygt ten top als even voor tyd een onhoud baar schot het half dozyn volmaakt, (stand 6—1. Even later wordt tyd gefloten en de overwinning is ons. Donderend rollen de hoera's voor Helder over het veld en als de photograaf het terrein betreedt, wordt Helder snel vereeuwigt. Begeleid door een talrijke menigte, trokken we naar onzen kleedkamer, maakten daarna een wandeling door de stad om te ongeveer 7 u. terug te keeren, teneinde de prysuitdeeling bij te wonen. Na kruis en medaille in ontvangst genomen te hebben neemt onzen captain het woord. Hy feliciteert f Volharding" met haar 10-jarig bestaan, bedankt den scheidsrechter en heft ten slotte een „three cheers" aan voor Volharding", waarmede alle aanwezigen van harte instemden. Onder het schallen der trompetten en het zingen van het bekende voetballiedje, trokken we naar den trein en arriveerden 's avonds 10J u. brullende en cheerende in Helder, waar een talrijke me nigte ons elftal opwachtte. Zoo ging het in optocht naar «de Pool", waar op den goeden uitslag van dezen dag gedronken werd en nog menige cheer op de H. V. B. uitgeschreeuwd werd. Voor belanghebbenden zij nog even medegedeeld dat de behaalde prijzen in de etalage van den heer Kokelaar, Kanaalweg, zullen worden geexposeerd. Tram Wieringen-Schagen. De paaltjes voor den lokaal spoor-tramweg WieringenSchagen, die wyzen, welke grond volgens het plan dient onteigend te worden, zijn ie Wieringerwaard geplaatst. De ronde geven het hart van den weg aan, de vierkante, hoeveel breedte hy daar moet hebben. De meening is geuit en daarvoor is zeker alle grond dat het ryden met paarden door de coupures (by de molens) in de toe komst alle voorzichtigheid van den voerman vorderen. Ergerlijke verwaarloozing Uit Velseroord, naby IJmuiden, wordt aan fde Telegraaf gemold, dat een afschuwelijke geschiedenis is aan het licht gekomen. In een klein huisje aan den Driehuizerweg woont een oude vrouw, De B. genaamd, met hare dochter. Een niet-inwonende dochter, die hare moeder wenschte te bezoeken, werd gedurig de toegang geweigerd, op grond, dat de oude vrouw ziek was. Zij vertrouwde de zaak niet, dacht aan opsluiting of mis dadig opzet en diende een klacht in by den heer N., wethouder, omdat het hoofd dor politie, de burgemeester, afwezig was. Nadat de heer N. de overtuiging had gekregen, dat hier niet de gewone overdrijving domi neerde, zegde hy een onderzoek toe, nog denzelfden dag te houden. Ter assistentie nam de heer N. den gemeente-opzichter K. mede. De vrouw liet een onderzoek toe, wat betreft de verlof-lokaliteit on de zoogenaamde huiskamer, doch weigerde den toegang naar een ander vertrekje. Nadat de hulp der politie was ingeroepen, bezweek ze eindelijk voor de dreigende gevolgen en ging de heeren voor door een keukentje, een donker trapje op on opende een deur, die toegang gaf tot een hok van 1.90 M. lang en 1.50 M. breed. Een walge lijke stank sloeg den heeren in het gelaat en deed ze aanvankelijk terugdeinzen. Yan deze gelegenheid maakte de vrouw gebruik een vuile paardedeken van den grond te rapen en die in een soort bedstede of kast te werpen. Toen men den moed had het stinkhok binnen te treden, zag men een poel van onreinheid en vuilheid. Dikke spinnewebben en groote spinnen en ander ongedierte sche nen de eenige bewoners te zijn. De vrouw had zich voor de bedstede geposteerd. Nadat men baar met dreigementen had verwijderd en de vuile paardedeken had opgebeurd, vond men daaronder het nagenoeg geheel naakte lichaam van de oude vrouw, grauw bruin van vuil, overdekt met ongedierte. Toen men na veel moeite tot het bewust zijn van de ongelukkige kon doordringen, kon men uit de zwakke geluiden niet anders hooren dan dorst.... dorst. Onmiddellijk werd een medicus ontboden, die verklaarde, dat de toestand van de patiënte hier geen grondig onderzoek toeliet en overbrenging naar een ziekenverpleging gebiedend was. Daarvoor is evenwel toe stemming van de patiënt of de familie noodig, die men direct niet kon verkrijgen. Toen den volgenden dag de burgemeester terugkwam, deelde de heer N. hem het geval mede en werd onmiddellijk overgegaan tot onbewoonbaarverklaring van het krot. Een klein bezit in geld van de oude vrouw Bchijnt de ontaarde dochter, een vrouw met slechte reputatie, tot deze afschuwelijke behan deling gedreven te hebben. In den avond schoolden de buren, onder het uiten van bedreigingen, voor de woning samen. De ontsla'gen Gemeente-ambtenaren te Amsterdam. De aangekondigde buitengewone vergade ring van den Amsterdamschen Bond van Gemeente-ambtenaren, ter bespreking van het ontslag uit den gemeentedienst van de heeren A. Buriks, Z. Gulden on G. J. A. Smit Jr., vormende de commissie van redactie van het bondsorgaan. «Het Prinsenhof" heeft Vry dagavond in de groote zaal van .Belie ven* plaats gehad. Deze vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Na afloop werd de navolgende mededeeling aan de pers verstrekt: Aanwezig waren ongeveer 600 leden. De ontslagenen werden met donderend applaus ontvangen. Na opening van de vergadering door den tweoden voorzitter, den heer G. de Koning, stelde deze voor de ontslagenen in hunne bestuursfunctie's te handhavenhiertoe werd by acclamatie besloten. Ingekomen waren verschillende adhaesie- betuigingen van verschillende vereenigingen van ambtenaren en werklieden en van Ge meente-raadsleden. Voor de wcerstandskas was ingekomen f 250 en tevens is toezegging gedaan van f 190 per maand. Bovendien zegden ambte naren van enkele afdeelingen toe 1 °/0 van hun salaris te zullen storten in de weer- standskas Zonder stemming werd de volgende motie aangenomen»De buitengewone vergadering, enz. keurt ten sterkste af het ontslag uit den gemeentedienst van de redacteuren van «Het Prinsenhof*. Daarna werd besloten de volgende actie te voeren, in overleg met andere organisa ties, waarvoor het hoofdbestuur een blanco mandaat kreeg: 1. het zenden van een adres aan den Ge meenteraad; 2. het beleggen van openbare vergade ringen 3. het uitgeven van een manifest aan de burgerij. De vergadering droeg over het algemeen een zeer geestdriftig karakter. De heer G. J. A. Smit Jr. was behalve lid van de redactie-commissie, voorzitter van den bond, in welke functie hij is gehand haafd. De vergadering is, na de opening, verder door hem geleid. Beide anderen heb ben geen zitting in het hoofdbestuur van den bond. Voorts vernemen wij, dat de heer A. Buriks de schrijver is van het geïncrimineerde artikel Erger dan Russisch", terwyl het gewraakte onderschrift onder het stukje over een .Slecht lokaal' van de hand des heeren Smit is. De heer Buriks, hiervoren genoemd, was voor het dreigend ontslag gewaarschuwd en schreef toen onder dagteekening van 28 September een brief aan zijn beide collega's- redacteuren van .Het Prinsenhof', waarin hy ontslag nam uit gebrek aan tyd en op grond van den toon, waarmee hy (de schrij ver van .Erger dan Russisch') zich niet langer kon vereenigen. Zaterdagmorgen werd het dagelyksch be stuur van den Amsterdamschen Bond van Ge meente-Ambtenaren te Amsterdam een au diëntie bij den burgemeester toegestaan. Bij monde van den heer Broerse verzocht het bestuur de mogelijkheid te overwegen de ontslagenen weder in gemeentedienst terug te doen keeren. De burgemeester antwoordde hierop, dat dit verzoek aan het college van B. en W. ter zynertijd zal worden overge bracht. Op de vraag wanneer het antwoord dan tegemoet kan worden gezien, deelde de burgemeester mede, dat dit ter zjjner tyd wel bljjken zou. Dat de burgemeester bereid was over de zaak eventueel na daartoe door hen gestelde vragen uitvoerig te spreken, mag wel hieruit blijken, dat de burgemeester zich de bescheiden op de zaak betrekking hebbende had doen geworden. De „Club de Bienfaisance". Eenigen tyd geleden nam in een voornaam hotel te Amsterdam een beschaafd Duitscher zijn intrek. De man gaf door zyn geheele voorkomen, zyn gentleman-manieren en w. 1- verzorgde kleeding, den indruk van een deftig man. Zijn omvangrijke bagage, vol fijne zaken, deed bovendien nog vermoeden, dat hy iemand van voornamen huize was. Vreemd kwam het den administrateur dan ook voor, dat, nadat reeds eenige malen de rekening was aangeboden, er maar geen betaling volgde. Ten slotte gaf de administrateur den gast nadrukkelijk te kennen, dat men toch gaarne voldoening van de nota wenschte. Na eenige aarzeling bekende de Duitscher toen, dat hy in de .Club de Bienfaisance" gespeeld en al zyn geld verloren had. Hy was zonder een cent op zak, doch beloofde aan een familielid in Londen te zullen schryven, waarop hem dan na enkele dagen geld zou worden toegezonden en de nota betaald. Toen de termjjn verstreken was en de betaling nog steeds op zich liet wachten, deelde de administrateur het geval aan den directeur mede die nu zelf den Duitscher tot betaling aanmaande. Ik heb een goeden vriend, dien zal ik even geld gaan vragen en u dan betalen, sprak do Germaan. Wie is die vriend? vroeg de directeur. Maar daarop moest de Duitscher het antwoord schuldig blyven. De politie werd nu gewaarschuwd en twee rechercheurs begaven zich naar het hotel. Alvorens zy werden binnengelaten, deed eerst de directeur nog een poging, welke mislukte. De recher cheurs werden binnengeroepen, terwijl de Duitscher nog te bed lag. Hy vroeg hun, zich een oogenblik te willen verwjjderen, opdat hy toilet kon maken. De politiemannen voldeden aan dit verzoek en nauwelykB hadden, ze zich verwjjderd of de ongelukkige gast greep een mes en sneed zich den hals af. Bij den heer Politzer van do -club" werd natuurlyk een onderzoek ingesteld naar de waarheid van het beweren van den Duitscher. Het bleek juist en de heer Politzer riep uit Had mij maar even gewaarschuwd, dan had de club de hotel-rekening wel betaald. Tel." Arme oude. Langen tijd was 't al het onderwerp van iederen dag in de Anjeliersstraat te Amster dam. De stokoude man van 78, die woonde* in den kelder op 224. In geen maanden bad je hem meer gezienen wie eens naar binnen gluurde, zag in het lage, donkere hol niets dan een onbeschrijfelijke opeenhooping van allerlei rommel en vuiL Ging de deur open, dan stroomde het grondwater over den drem- pel, dat ter hoogte van een halven meter stond, en waarop men de stukken afgebrok kelde vloer zag dryven. Dat de oude man er nog leefde, wist ieder, hij er nog steeds niet uitgedragen was. Hy woonde er met een zoon, die den gan- schen dag dronken was, en met een dochter, door ellende en armoede te zeer afgestompt en ontzenuwd, om tenminste aan haar ouden vader de hoogst noodige zorgen te wyden. Maar niemand zag hem meer do laatste maanden, omdat hij in het vochtige hol zoo rheumatisch was geworden, dat hy zyn vuile legerstee onmogelyk meer kon verlaten. Broer en zuster voorzagen, zoo goed het ging, door bedelen in het onderhoud. Zooals gewoonlijk, werd er veel gepraat over het onhoudbare van den toestand, maar gedaan werd er niets. Totdat dezer dagen een goedhartige buurvrouw het kloeke be sluit nam eens in den gribus door te dringen. Daar vond ze, wadend door het stinkende grondwater, den ongelukkigen, hulpeloozen oude op z'n bed in een toestand van zoo verregaande verwaarloozing en schrikkelijke vervuiling, dat het haar ergste verwachtin gen nog overtrof. Hij weigerde echter zich te laten vervoeren, omdat hij, zooals hy zeide, gezond was van hart, en hij al 27 jaar in dien kelder had gewoond. Toen werd de Geneeskundige Dienst erby. gehaald, nadat de oude in een houtloods, aan den overkant op een stoel was gezet, waar hij nu maar geduldig zijn lot zat af wachten. Medelijdende buurvrouwen verschaften hem brood en koffie, die hy gulzig verslond, en ook een pijpje tabak, waarom hij hulpe loos zat te kreunen. En onderwyl verweten zij den zoon, die er werkloos bij stond, zijn schandelijk ge drag en scholden hem voor »lek jenever vaatje, malle verhuiswagen', enz. Dat duur de zoo totdat de fietsbrancard kwam, waarin de broeder den ongelukkige voerde naar het O. L. Y. Gasthuis, om te worden gereinigd. Hier zal hij eenige dagen blijven, maar wat dan met hem zal worden begonnen, weet men nog niet. Donderdagnacht zijn de buren uren laDg bezig geweest om het water uit den kelder te scheppen, totdat ze het hopelooze van dat werk inzagen. Bij den grenzeloozen rommel vonden ze o.a. een heele ris doode ratten, die aan touwtjes aan de zoldering waren op gehangen. Vermoedelijk het werk van den dronken zoon. In de buurt doet het gerucht >*e rondte, dat er een tamelijk groote waarde aan porse lein in den kelder aanwezig moet zijn. (,Echo«.) Poging tot moord. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Vrjjdag tot 2 jaar gevangenisstraf (geëischt was 3 jaar) den 21-jarigen stuurman, die gelyk in het verslag v an de behandeling op 18 Scptemher uitvoerig medegedeeld en den avond van 4 Augustus jl. in de Kruis- laan onder Watergraafsmeer een revolverschot had gelost op zijn 19-jarig liefje, op haar iuitdrukkelyk en ernstig verlangen om haar van het leven te berooven", welk schot haar wel bloedend in het hoofd verwondde, doch overigens geen ernstig gevolg had. Inbrekers ontsnapt. De Rotterdamsche politie heeft Vrydag- nacht pech gehad. Te 2 uur ongeveer bemerk ten de omwonenden dat een 4-tal inbrekers was in het groote pand der manufacturiers firma G. A. Keunen aan de Hoogstraat. De dieven vonden in het magazijn blijkbaar wei nig van hun gading cn drongen toen door naar het kantoor, waar ze, na een vruchte- looze poging om de brandkast te forceeren, alles ondersteboven haalden en f 10 meenamen. Hoe de lui er in gekomen zyn is nog een raadsel. Doch hun uittocht geschiedde over daken, waarbij ze een gordijn aan een dak goot bonden om zich te laten zakken. Toen de politie verscheen, wisten de dieven in de richting Kralingen te ontkomen Herstellingsoord voor spoorwegpersoneel. In de nabyheid van Nijmegen zal, naar vernomen wordt, een herstellingsinrichting voor spoorwegbeambten der S S., N. C. S. en N. B. D. S. opgericht worden. De commissie voor spoorwegpersoneel ten minste heeft reeds onderhandelingen aange knoopt met den heer Blanckenhagen over den verkoop van de villa Vlandry, een fraai gelegen landgoed in den omtrek van den Groesbeekschen weg. Het buitenveiblyf, dat de commissie reeds bezocht heeft, is van vrij groot uitgestrektheid, ongeveer 20 H.A. met daartoe behoorende bouw- en weilanden en boomgaarden, dus wel geschikt in zoo'n heerlijke en gezonde omgeving om tot een herstellingsoord te worden ingericht. Tweede Kamer. In de Vrijdag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de minister van justitie op een vraag van den heer Roodhuyzen ge antwoord, dat aan de gebroeders Bos uit Opperdoes, die Frans Rosier grepen, ua over leg met en op last van den minister van binnenlandsche zaken, ieder f100 belooning iB toegekend. Ommen. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de heer Th. de Meester, oud-minister van finan ciën, de hem van wege de liberale partij aan geboden candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Ommen, aangenomen. (.Zw. Ct".) Ommen en Sneek. Wij hebben gemeld, dat dr. Kuyper de candidatuur voor Ommen heeft aanvaard. In verband met dit besluit van den anti-rev. leider verdient vermelding de volgende drie star in ,De Standaard'. De vacaturen voor de Tweede Kamer in de districten Ommen en Sneek komen hoogst ongelegen, en het kan niet genoeg betreurd, dat ze beide de antirevolutionaire party gelden. Het worden keuzen voor nog geen zes maanden, want begin Mei loopt het parle mentaire steekspel in de residentie af. Voor die zes maanden zich al de inspan ning en al de kosten van een Kamerverkie zing te moeten getroosten, is veel van onze mannen gevergd. En bovendien zal het uiterst moeilyk zyn candidaten te vinden, die voor zoo kort tijdbestek zich beschikbaar zullen willen stellen. Men weet volstrekt niet of men in Juni weer ingekozen wordt, wijl de stukken dau zoo geheel anders op het schaakbord komen staan. Het is daarom ondenkbaar dat men er zijn werkkring om prijsgeeft. Koos men plaatsvervangers tegelijk met leden, het zou zooveel gemakkelijker zijn. In menig ander land zou men om zulke zetels voor zes maanden niet eens den stryd aanbinden, maar de zetels overlaten aan de party die ze in bezit had. Of dit ook ten onzent mogelijk zal zijn, durven we niet beslissen, al hoorden we dat er in Sneek reeds op gezinspeeld is. Maar in elk geval kan men wel aannemen, dat wie gecandideerd wordt, al verzet hy zich niet tegen de candidatuur, by eventueele benoeming niet zal nalaten den tijd van be raad te nemen, die art. 136 van de Kieswet hem toekent. (»H.blad'\) Het rijtuigongeluk te Breukelen. Omtrent het ernstig rijtuigongeluk te Breu kelen, waarvan is melding gemaakt, wordt aan de Tel. gemeld Een zestal dames en heeren, die de ter aardebestelling van den heer C. Terpstra, den neef en compagnon van de heeren Yan Maurik, sigarenfabrikanten, hadden bjjge- woond, zouden tegen zeven uur met een rij tuig van de villa ,Groenevecht" der familie Terpstra naar het station vertrekken. Aangezien twee dezer personen, de heeren Justus van Maurik Jzn. en Louis van Mau rik, van oordeel waren, dat de brug, die van de villa naar den grindweg leidt, mogelyk niet sterk genoeg zou zyn om zulk een zwaar bezet rytuig te dragen, besloten zy loopende de villa te verlaten en 'eerst op den grind weg in het rytuig plaats te nemen. Juist toen de landauer de brug overreed begon het paard te steigerende heer Justus van Maurik greep het echter by den teugel, deze eerst weder loslatend, nadat het dier gekal meerd scheen. Korten tijd later ging het paard plotseling achteruit steigeren, met hei noodlottig gevolg, dat het rijtuig van den smallen grindweg afraakte en in de Vecht terecht kwam. De beide heeren VanMatfrik waren net van plan ook in te stappen.'t Was zoo donker, dat er zelfs op korten afstand vrijwel niets te onderscheiden viel; het rij tuig met de inzittenden was in de duisternis verdwenen. Weldra bleek, dat de echtgenoote van den heer L. van Maurik, op diens waarschuwende kreten, nog bytyds uit het rijtuig gesprongen was en dut de heer A. Steiubock, die op de bok was gezeten, evoneens bytyds den be- ganen grond bereikt bad. Ook de koetsier wist zich intyds te redden. De twee inzit tende dames, mevrouw Bremer uit Delft en mevrouw Van Blom uit Leiden waren met het rijtuig in de duistere diepte verdwenen. Redding scheen vrjjwel onmogelyk, aangezien men geen hand voor oogen zien kon. Toch werd gelukkig door de dochter van de weduwe Terpstra, Meta Terpstra, ontdekt, dat er iemand in do Vecht dreef, en toen is de heer J. van Maurik er in geslaagd deze dame, het bleek mevrouw Bremer to zyn, aan wal te brengen. Maar men slaagde er niet in mevr. Van Blom te redden. Nadat er naar het rytuig gedoken was, bleek er niemand meer in te zitten het ljjk van mevr. Van Blom werd later aan den tegenover gelegen oever opgehaald. Verongelukte schepen. Volgens Bureau Veritas zyn in de maand Aug. verongelukt 48 zeil- en 28 stoomschepen, als Zeilschepen 4 Amerikaansche, 16 Engol- sche, 11 Fransche, 1 Italiaansch, 7 Noorsche, 1 Russisch, 1 Zweedsch, 1 Chileensch, 2 Dcensche, 3 Duitsche en 1 Spaansch. Stoomschepen2 Duitsche, 12 Eugelsche, 1 Spaansch, 1 Fransch, 1 Japansch, 4 Noorsche, 3 Oostenryksche, 1 Grieksch, 1 Nederlandsch, 1 Russisch en 1 Turksch. Hieronder zyn begrepen 6 zeilschepen, die als verloren worden beschouwd wegens ge mis aan tijding. De Scheepsramp bij Smyrna. Omtrent het vreeselyke ongeluk, in de buurt van de haven van Smyrna, reeds kor telings per telegram gemeld, komen thans uit genoemde stad do volgende bijzonderheden. De ramp had plaats op den overtocht naar Cordelio. De «Stambaul'zooals de veronge lukte stoompont heette, werd even buiten de haven door de Turksche stoomboot -Cassan dra' aangevaren, en zonk onmiddellijk. Van de 200 passagiers, die zich aan boord be vonden, kwamen er 150 in de golven om. Hartverscheurende tooneelen hebben zich afgespeeld. De bevolking is buiten richzelt van opwinding, en stelt de Hamidye-maat- schappij, die eigenares is van het stoomschip, voor de ramp aansprakelijk. Het Smyrnaa8ch gepeupel heeft de bureaus,, der maatschappij vernield, en den aanleg steiger in brand gestoken. De politie staat machteloos tegenover de woede der volks menigte. De overstrooming in Hyderabad. Latere berichten doen vreezen dat de ramp in Hyderabad van nog grooteren omvang is, vooral dat het aantal slachtoffers aanzienlijk, hooger zal zyn, dan de eerste raming. Eén berichtgever spreekt zelfs van tienduizend dooden, maar het is door do verbreking der gemeenschap onmogelyk de waarde van deze opgaaf na te gaan. De Btad Hyderabad met zyn voorsteden en buitenwijken ligt in een vlakte. De rivier de Musi loopt langs den stadsmuur, scheidt dus de buitenwyken en voorsteden van de stad zelf. De beide oevers waren verbonden door vier bruggen, waaronder een heel mooie uit do zestiende eeuw, van 600 voet lengte en voet breedte, op 23 bogen rustende. Dank zij de omringende muur, heeft vermoedelijk de stad betrekkelijk weinig geleden, de voor steden en buitenwyken zijn echter grooten deels verwoest. Het dorp Ghauliguda aan den rivieroever, duizend huizen groot, is ge heel in den modder weggezonken. Nu het water gedaald is wordt de atmos feer verontreinigd door schadelyko dampen, die vrees voor ziekten doen prjjzen. De van onderdak en voedingsmiddelen be roofde bevolking is aan het -plunderen van graanpakhuizen en drankwinkels geslagen. Het reddingswerk gaat slechts langzaam voort, daar niet genoeg handen beschikbaar zijnen de geteisterde plaatsen moeilijk zijn te naderen. Een nader bericht meldt- Eene bijzondere correspondent, dien de Advocate of India naar Hyderabad beeft gezonden, beschryft de stad als een groot graf. De bazaars zyn veranderd in puinhopen, vol modder en half vergane ljjkcn. Donder dag zyn zeshonderd lijken uit de modder gehaald en ergens anders vond men er nog honderd. De correspondent schat het aantal dooden op 50,U00. De Nizam van Hyderabad heeft vele telegrammen van deelneming, o. a. een van koning Eduard, ontvangen. Warenhaus. De correspondent van de .Telegraaf" te Berlyn schryft Berlijn is een Warenhaus rijker geworden, dat alle bestaande reuzenwinkels overtreft. Passage-Kaulhaus heet bescheiden dit paleis, waarby een Tietz, een Wertheim en een Kauthaus des Westens zelfs achterblyven. Kaufpalast ware betere naam geweest voor dezen reuzenbouw, die reeds van buiten met z'n trotsche zandsteenfaejades en de hooge poorten, waarin do menschen als mieren ver dwijnen, een grootschen indruk maakt. Twintig millioen heeft deze rezonbouw gekost. Gespaard is er niets, alles eveD onbekrompen. Overal deftige parketvloeren, salons in groen fluweel met gouden lambrizeeringen, portalen in helder gepolyst eikenhout, in geel sienamarmer en sneeuwwit hout met spiegelfacetten. Een tapytenzaal in den styl van een Moorsche moskee, waar van boven een mystiek blauw licht op den kleurigen rijkdom neervalt. Een met rijke tapijten bekleede Oostersche wapen kamer. Een donker gehouden, stemmige con certzaal. Goudmozaïk, silhyo paneelen en kristalguirlandes. Geen overdreven gebruik van messing, dat als goud wil glimmen, maar overal voornaam, rustig brons. Geen parve- nulge weelde van marmeren beelden op zware consoles, maar met het gebouw vergroeide, half bizarre, half symbolieke zandsteen-sculp- tures. Hier niet de stijve weelde van een restaurant als Rheingold, waar je in een zaal met onyxwanden, tusschen marmeren pilaren en rijk gesmukte nissen, een schotel vleesch met zuurkool voortachtigpfennigkunt eten hier jcitt in den toon, weelde, rijk, en toch niet overladen. Troef is hier de enorme glazen koepel van 36 meter middollyn on 48 meter hoogte, waar door het kunstvol geschikte glas een zacht, blauwachtig licht op het warme mozaïek der passage neervalt. Het nieuwe Passage-Kaufhaus voorziet in alle behoeften. Daar is een salon voor sche- haarsnijden, zelfs voor manicure en pedicure, en er is een vleeschhal, waar zeker wel een honderd gestroopte ossen, varkens en schapen op een rytje hangen. In meer dingen nog overtroeft deze nieuwe inrichting haar concurrenten. Zoo is er in de vischafdeeling een groot glazen bassin, waar je de snoek, baars en aal als in een aquarium ziet rondzwemmen. ,Een snoek van twee pond, juffrouw Dan verdwijnt 't schepnet in 't groene water, een glibberige massa wordt opgevischt, een spartelend slacht offer er uitgepikt en gewogen. .Twee pond en een ons, dat maakt juist vijf mark. Mag 't die wezen?En n£ een bevestigend ant woord, slingert dan de arme snoek zyn staart door de lucht, wordt met z'n kop op de tafel te pletter geslagen en nog stuiptrekkend in een papier gewikkeld. In de afdeeling wild liggen de geplukte eenden en patrijzen in vier-, vijfdubbele rijen en hangen groote herten zelfs een wild varken half gepeld aan de haken. In de afdeeling kinderspeelgoed is een groot waterbassin, waar goudvisschen en miniatuur-torpedo'8, oorlogsschepen en blikken zeemeerminnen een wedstryd houden. In de afdeeling meubelen loop je zeker wel door een veertig verschillend gemeubileerde monsterkamers en in de afdeeling muziekin strumenten is een aparte proefzaal met dub bele houten wanden voor de acustiek. Er is een bureau, waar je niet alleen je schouw burgbiljet kunt koopen, maar ook een keu kenmeid kunt engageeren, een loodgieter of timmerman bestellen, een woning kunt huren een kellner kunt krijgen als je eens een partytje wilt geven, 't Zou me niets verwon deren als er nog een huwelijksbureau by kwam. Van alles natuurlijk de nieuwste snufjes. Als je buiten voor het liftkamertje wacht om je naar boven te laten hijschen, zie je aan kleine, electrische lampjes, waar de lift zich op dat oogenblik bevindt, en of hy rij zende of dalende is. Heb je iets gekocht, dan wordt je rekening met t geld in een koker- tje gepakt. Het kokertje wordt in een kope ren buis gestopt. De juffrouw draait een slinger om, je hoort de lucht sissen weg is je geld. Door middel van luchtdruk naar de centrale kas geblazen. Een oogenblik later floept 't kokertje er weer uit, gekwiteerde rekening en afgepast geld terug. Het mooiste van deze inrichting is echter, dat het geen Warenhaus is, dat slechts aan een firmant of aan een maatschappij behoort. Hier is een vereeniging van speciaal-nerin- gen onder één directie saamgebracht. Iedere afdeeling behoort aan een anderen winkelier die z'n eigen inkoopen doet en voor eigen rekening verkoopt, De kas, do expeditie en de administratie daarentegen zijn gemeen schappelijk. Onderlinge aangelegenheden, als reclame, gebruik der étalagekasten, enz., worden door een raad van senatoren gere geld. Voor het publiek is alles één. Nergens aparte reclame, overal uniform gekleed per soneel, nergens een scheiding. Een Ooster sche bazaar, aangepast aan de moderne maat- noemen is vervelend ik ben ze ook allang weer vergeten. Maar één cijfer geeft wel een kykje op de reusachtige atmetingen van dit nieuwe koopmanspaleis. De rekening van den glazenwasscher, voor éénmaal alle glazen lappen, bedraagt 8000 gulden. Een chauffeur ais schaker. Dit is een nieuw gevaar voor automobie- lende rijke pa'a van min of meer bekoorlijke dochters. En geen denkbeeldig voorwaar De eenige dochter van den heer W. A. Spear, een millionair uit Atlanta, de 17-jarige miBs Sylva, is er van door gegaan met haars vaders 20-jarigen auto bestuurder Russell Thomas en heeft hem in 't geheim gehuwd. Nog geen jaar was de man in dienst en nu brengt hy met de erfgename van 1,000,000 dollars by haar meerdeijarigheid, als erfdeel van haar grootvader, de wittebroodsweken te Washington door. De vrouw met den baard. Een damo wilde dezer dagen in Berlijn, op een avond in een café op vriendinnen wachten. Tot haar woede werd haar echter de toegang geweigerd. Daarop verscheen in een vrouwenkrant een pootig artikel, waarin de eigenaar van het café wel met vrouwelijke hand, doch niet met zachte, ongenadig bewerkt werd. De eigenaar antwoordt: ,Ik bcstryd niet het recht van dames om alleen een restaurant binnen te gaan. Maar in een café te zijn. Vooral'savonds. Dames, alléén, zyn blootgesteld aan min of meer grove beleedigingen, waarvoor dan de directie ter verantwoording geroepen wordt. De dame, die reden meent te hebben tot klagen, heeft een opvallend uiterlijk. Zij draagt een baard, rookt en trekt de aandacht van de omgeving. Het heeren-publiek is spoedig bij de hand met grapjes. Het is in bet belang van de andere gasten het zoover niet te laten komen".... enz. enz. Een zeer logische redeneering van den waard. Maar by de dame is hij aan het ver keerde adres. Weer een pootig artikel:

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1