KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulownam No. 3720 Zaterdag 10 October 1908. 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT s Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 et., Buitenl. f 1.25 Zondagsblad 37> 45 fo.75 Modeblad I Muzik. Bloemlez. 87' 55 60 80b f 0.90 85, f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewüs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VEIJDAGSMOBGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorsrd zijn. Eerste Blad. De telegraaf bracht ons het bericht dat Bulgarije zich te Tirnovo tot een onafhanke lijk koninkrijk had verklaard en dat vorst Ferdinand tot koning was uitgeroepen. Dat is een gebeurtenis van groote beteekenis, waarvan de gevolgen voor Europa nog niet zijn te overzien. Bulgarije was tot hiertoe een constitutio- neele monarchie, onder opperheerschappij der Porte. In 1393 werd liet door de Turken ver overd en het bleef 500 jaren onder liunno soms zeer drukkende heerschappij. Na den Krirnoorlog in 1854 kou Bulgarije eerst beproeven om weer zelfstandig te worden. Een aantal kleine boerenopstanden werden tot dat doel beproefd evenwel te vergeefs. De oppermachtige Turken onderdrukten elke poging op bloedige wijze. Deze onderdrukking was mede een der aanleidingen tot den oorlog van Rusland tegen Turkije. Het verdrag van San Stefano in 1878 maakte een einde aan dezen oorlog; de groote macht der Tnrken op het Balkanschiereiland was gebroken. Een congres der mogendheden te Berlijn bijeengeroepen, regelde de zaken van den Balkan en daarbij werd Bulgarije tot oen zelfstandig vorstendom verklaard, dat echter schatplichtig bleef aan den Turkschen Sultan. Prins Alexander van Battenberg werd door de volksvertegenwoordiging (So- branja) tot vorst gekozen. Hij mocht zich niet verheugen in de gunst van Oostenrijk on Rusland, die men de peetooms zou kunnen" noemen, wijl hij zich al dadelijk na zijn verkiezing had aangesloten bij de party die voor onafhankelijkheids-verklaring was. In 1887 wbb hy zelfs genoodzaakt af te treden en de Sobrahja koos toen tot vorst Ferdinand van Coburg. Handig diplomaat als hy was deelde hij in de gunst van Turkije, dat hij nog al eens concessies afdwong en ook in Oostenrijk mocht men hem goed lijden. Tot goed verstand der dingen is het nog noodig, te weten, dat de vereeniging van Oost- liu inelie in 1885 aanleiding gaf tot een oorlog met Servië, die in 't voordeel van Bulgarije uitviel. Intusschen de onafhankelijkheid bleef in Bulgarije het ideaal. Eu het heeft wel een geschikt tijdstip afgewacht voor deze nieuwe staatkundige beweging. In Turkije is sedert korten tijd een mildere geest merkbaar, een vreedzame omwenteling heeft de partij der jong-Turken naar voren gebracht. Toch is de nieuwe toestand nog niet vast en helder. Intusschen deed zich het feit voor dat de spoorwegbeambten en arbei ders van de Orient-lyn, die ook door Bulgarije eu Oost-Rumelie loopt, staakten. Toen de dienst stil lag stuurde de Bulgaarsche regee - ring troepen die den dienst overnamenmen ducht, tot na de staking. Doch ziet, als de staking geëindigd is, blijkt Bulgarije niet geneigd de lijn terug te geven, 't Wil der Maatschappij wel een vergoeding geven. Ën hoe dit zaakje nu eigenlijk moest geregeld worden, dat waren de mogendheden nu eens netjes aan 't uitzoeken. Maar allengs bleek ook meer de eensgezindheid der Bulgaren om de lyn te houden en zich onafhankelijk te verklaren. »'t Heele volk wil het", kon de vorst ver klaren, en doe daar eens iets tegen. In Oosten rijk intusschen had men blykbaar zoo iets ver wacht, want nog slechts enkele dagen geleden was vorst Ferdinand daar al, als een geheel onafhankelijk vorst ontvangen, t Schijnt trouwens de bedoeling van Oostenrijk te zijn een tweetal Balkanprovincies die het al jaren bezet heeft, gewoon weg te anexeeren. Dat is een tweede gewichtig feit in den Balkan. Bij de conferentie van Berlijn hierboven genoemd, werden de Tnrksehe provinciën Bosnië en Herzegowina onder toezicht en bestuur van Oostenrijk gesteld. Dat heeft nu al 20 jaar geduurd en nu acht Oostenrijk ook het tijdstip gekomen om de beide provincies voor goed in bezit te nemende oppermacht die Turkije daar uitoefende, bestond toch trouwens slechts ii naam. Voor beide kwesties zou men kunnen zeggen de uiterlijke vormen zijn in overeenstemming gebracht met den werkelyken toestand. Natuurlijk heeft Turkije protest aange- teekend tegen wat het noemt schending der overeenkomst van Berlyn. 't Woord is nu aan de groote mogendheden. Maar afge zien daarvan, waarover straks nader, zou Turkije naar de wapens kunnen grijpen. Het feit dat het een protest zond en geen oorlogsverklaring, schynt er op te wijzen, dat Turkije niet een oorlog wenscht. Berich ten over mobdliseering van het leger, al een paar maal verspreid, zijn gebleken onjuist te zijn. De troepenbeweging in Bulgarije wordt toegeschreven aan de noodzakelijkheid om meer troepen voor den dienst op de spoorwegen te gebruiken. En nu de groote mogendheden. Bedriegen de voorteekenen dit oogenblik niet, dat zal wel langs vrce^zamen weg oplossing van het geschil gezocht worden. Maar de politieke hemel is zeer veranderlijk. Frankrijk moet het plan hebben eene conferentie der groote mogendheden bijeen te roepen en Engeland schijnt het hiermee eens te zijn. Beide mogendheden hebben er belang bij dat het Balkanschiercriand niet het tooneel van een oorlog wordt. Do nieuwe toestand in Turkije heeft Duitschland's invloed in Turkye ver zwakt en men vreest te recht of ten onrechte dat een eventueele oorlog dien invloed weer zou kunnen herstellen. In Oostenrijk meent men dat de mogendheden het best zullen doen zich maar bij don nieuwen stand van zaken neer te leggen Oostenrijk toch zou, zoo het zich door de besprekingen op het congres getroffen gevoelde, zicli kunnen onthouden en daardoor het nemen van be sluiten onmogelijk maken. Servië is met den nieuwen toestand lang niet ingenomen. De gevoelens voor Oostenrijk waren daar al niet gunstig on door de annexatie der beide provinciën ziet het zich nu van de zee afgesneden, het ducht althans moeilijkheden voor zyn handel door die provincies. Tal van betoogingen hebben in Servië plaats, gericht tegen Oostenrijk. Dit land schijnt zich echter van deze daden der Serviers niot veel aan te trekken. De lieden ontvangen berichten uit Bulgarije luiden dat de vrees voor oen mogelijke» oorlog in het geheele land verminderd is. Duitschland hoeft verklaard dat hot zicli strikt onzydig houdt. In verband met de kwestie nog een bericht dat ook voor ons land van belang schijnt. De oorlogsgeruchten in den Balkan hebben den Belgischen molenaars en bakkers den schrik op het lijf gejaagd. De grootste helft toch van het koren, dat de Antwerpsche haven binnenkomt, wordt uit .havenB van de Zwarte Zee, Varna en Burgas, uitge voerd. Het uitbreken van een oorlog, juist op het oogenbiik, dat de oogst verscheept moet worden, zou groote mooiclijkheden kun nen teweegbrengen. De aandacht van geheel Europa wordt zoo- zeor in beslag genomen door de Balkan-zaak dat men bijna geon aandacht schenkt aan een nieuw incident in Marokko een «verschil" tusschen Duitschcn en Fransehen weer, in een bijna gelijk geval als het jongste incident. Maar er zal wel geen tijd zijn om het tot moeilijkheden te laten komen. HELDER, 9 October. Naar wij vernemen werd in de •ver gadering van 25 September van liet bestuur der Weesinricbting te Huisduinen, de heer C. M. Cremer, inspecteur der belastingen alhier, benoemd tot lid van hot bostuur dier inrichting. Helders Belang. Commissie voor Kunstavonden. De eerste kunstavond in dit seizoen, zal gegeven worden op Dinsdag 27 October Het openingsstuk zal zijn .Fraucillon", tooneel- spel in 5 bedrijven, naar het Fransch van Alex Dunas fils. De damesrollen zullen e.a. worden vervuld door de dames B.Holtrop van Gelder, MannBouwmeester en Emma Morel. De programma's, met de verschillende bepalingen, zullen den abonnee s volgende week worden toegezonden. Aanbesteding. Door de directie der Marine te Willems oord is Woensdagmorgen te 11 uur aanbe steed de levering van verschillende levens middelen in 9 perceelen Minste inschrijvers waren perc. 247,600 KG. diverse groenten in 20 soorten en 178,000 rantsoenen soepgroen ten S. van Amesfoort te Helder f 16.909; perc. 2. 26000 KG. varkensvleesch en reu zel D. de Groot te Alkmaar f15.582; perc. 3. 6100 KG. rund vet ten behoeve van de equipages van Hr. Ms. schepen on vaartuigen van oorlog, ter reede van Texel en in het Nieuwediep aanwezig en van de afdeoling Mariniers in genoemde directie go- durende het jaar 1909: wed. O. W. Broers- ma te Helder f 3477 perc. 4. 11.500 KG. rund- on kalfsvleesch en vet: Wed. O. W. Broersma te Helder f8217,50; perc. 5. 15,445 KG. groenten en vruchten in 39 soorten A. Gijsbortste Helder f 1005.60 perc. 6. 40.000 liter zoete en 50 L. ge kamde melk: P. Keet te Helder f3232; perc. 7. 2700 KG- wit broodJ. Bruin te Helder f398.25; perc. 8. 900 KG. varkensvleesch en pekel- spek ten behoeve van het Marine-hospitaal te Willemsoord, gedurende het jaar 1909 J. de Beurs te Helder f 628.20 perc. 9. 282.000 KG. aardappelen ten be hoeve van de equipages van Hr. Ms. sche pen en vaartuigen van oorlog ter reede van Texel en in het Nieuwediep aanwezig, het Marine-hospitaal en do afdeeling Mariniers te Willemsoord, gedurende het tijdvak van 1 Nov. 1908 tot on met uit. Juni 1909S. van Amesfoort te Heldor f 9418.80. Nederlandsch oorlogsschip te Kaapstad. Van bevoegde zijde wordt uit Den Haag verzekerd, dat van het bezoek van het pant scrschip »De Ruyter" aan Kaapstad niets bekend is en ook het voornemen daartoe bij de autoriteiten niet is opgekomen. ;Dit slaat op liet bericht, overgenomen uit de »N. R. Cf'., in ons vorig nummer.) Vergaderingen. De openbare vergaderingen van de Tweede Kamer worden hervat Dinsdag 13 October voormiddags te elf uur. Gevroren. In den omtrek van Haarlem heeft het Woensdagnacht stevig gevroren. De tuinders klagen over schade. Mevrouw V., te Zutphen, die oenige dagen geleden van do trappen viel en heide beenen brak, is thans in liet ziekenhuis aldaar overleden. Do ontslagen Gemeente-ambtenaren te Amsterdam. De Amsterdamschen Bond van Gemeente- Amhtenarcn heeft een adres aan den raad gericht, waarin gezegd wordt Dat hem dit ontslag ongemotiveerd voor komt, omdat het ligt buiten de bevoegdheid van B. en W. controle uit te oefenen op den inhoud van organen, die door ambtenaren in gemeentedienst in hun vrijen tijd worden geredigeerd; dat evenwel, indien men wol erkent liet recht van B. en W. zich te be moeien met den inhoud van de organeD, uit gegeven door het personeel in gemeentedienst, toch de twee geïncrimineerde artikelen niet van dien aard zijn, dat zy ontslag respectie velijk broodelooshcid voor die ambtenaren wettigen dat dan ook dit ontslag onder het geheele personeel in dienst der gemeente Amsterdam een zeer ernstige ontstemming heeft teweeggebracht, welke ontstemming klaarblijkelijk door een groot deel der bur gerij wordt gedeeld, temeer waar dit ontslag is gegeven zonder eenige voorafgaande waar schuwing dat hij het daarom noodzakelijk acht ön in het belang van den dienst èn in het belang van het personeel, welk laatste overtuigd moet zijn, dat er alleen recht wordt gedaan, dat dit ontslag alsnog ongedaan ge maakt wordtreden waarom hij uwen raad beleefd, doch met den meosten aandrang, ver zoekt B. en W. te willen uitnoodigen dit ontslag alsnog in te trekken. Fraude aan het postkantoor te Amsterdam. Een zeer ernstig feit heeft zich aan het postkantoor te Amsterdam (afdeeling quitan- ties) voorgedaan. Een ambtenaar, die met verlof afwezig was, is na het verstrijken van zijn vacantie niet teruggekeerd. Den 14den September had hij weder in functie moeten treden. Dit heef$ aanleiding gegeven tot een onderzoek, waarbij is gebleken dat de man zich gemimen tijd aan vervalsching van bordercis en afrekeningen heeft schuldig ge maakt. Men spreekt van een bedrug van f 3 '.000, dat door hem door handige ver valsching zou zijn verduisterd. Men weet niet waar de man zich ophoudt. Een reusachtige karper. De visscher C. vun Rooyen te Naarden, bezig zijnde mot krabben op baars te visschen, kreeg beet en wilde „opslaan doch het scheen dat er een monster aan zijn hengel zat. De hengel brak in twee stukken en het voorste gedeelte verdween met het snoer, 's Avonds bij maanlicht ging de visscher krabben zoeken. In zijn roeibootje meende hij op het water zijn 's middags verloren bengel- top te zien glinsteren. Toen 'hij den verloren top greep, werd de roeiboot eensklaps voort getrokken over een afstand van meer dan 100 meter. Toen kwam d'e .kracht" boven en dit bleek een karper te zijn, die onge veer 20 pond zwaar was. De visscher wist met inspanning het dier in de boot te krijgen, docli moest alle krachten inspannen zijn prooi er in te houden. De omvang van hot beest was 60 c.M. Het fluitende Raadslid. 't Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, uit spraak doende in de zaak van den heer E. van Wely ('t fluitend Raadslid te Roozendaal,) vernietigde het vonnis der Rechtbank te Breda, waarbij hij veroordeeld was tot 8 dagen gevangenisstraf en veroordeelde hem tot een boete van f 60, subs. 12 dagen hechtenis. Luctor et Emergo. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de polderbesturen gezonden oen staat van de uitgaven, die de stormschade van 12 Maart 1906 van de polders heeft geëisclit. Daaruit blijkt, dat deze voor herstelling, versterking en verhooging der dijken in 1906 hebben uitgegeven 2,231,482.05 gulden en in 1907 510,717.12^ gulden. Rekent men hierbij nog wat in 1908 voor dat doel is verwerkt, dan zal de 3 millioen gulden wel bereikt, zoo niet overschreden zijn. (M. Ct.) Bewaarder van orde en rust. Om zich te overtuigen, dat de nachtelijke bewaarder vau orde en rust te Gennep be hoorlijk zijn rondo doet door de Gemeente, is het volgende controlestelsel ingevoerd Eiken nacht wordt ëën der vroedere vaderen uit het bed geklopt, die een bewijs teekent, op welk uur de man zich bij hem heeft aan gemeld. (Gld.) Nederland en Venezuela. Bij het departement van koloniën is op 6 October van den gouverneur van Oura^ao het navolgende telegram ontvangenEen heden vijf October van de legatie te Oaracas ontvangen schrijven dato 20 September j.1., meldt, dat president Oastro zeer ernstig ziek is. De legatie vernam dat de vice-president waarschijnlijk deze week het bestuur zal overnemen. De tweede Nederlandsche nota is overhandigd aan den minister van buiten- landsche zaken te Oaracas op 25 September. Is dit telegram, waarvan de inhoud ver moedelijk afkomstig is van de Duitsche lega tie, juist, dan was de Nederlandsche tweede nota reeds officieus aan den Vene- zolaanscben minister van buitonlandscbe za ken overhandigd, toen het eerste bericht over Castro's weigering baar in ontvangst te nemen op 29 September in de ,Köln Ztg". verscheen. Dat verklaart dan vermoedelijk, dat van de weigering van Castro niet officieel melding werd gemaakt. President Castro's ziekte dateert volgens dit bericht reeds van twee weken geleden. Een proeftocht. Het onderzeesche vaartuig .Emeraude" heeft van Oherhourg uit een tocht van 80J uur gemaakt en in dien tijd 693 mijlen af gelegd, steeds onder water. De boot liep daarbij geregeld negen knoopon. De motoren werkten uitstekend. Drie andere onderzeesche booten zullen dezer dagen eenzelfden proef tocht ondernemen. Geboren op een onbewoond eiland. Een titel, maar ook een verhaal, dat al ziju aantrekkelijkheid op de schrijvers van fantastische verhalen van schipbreukelingen, drenkelingen, reddingen, enz., enz., zou ver mogen uit te oefenen. 't ls maar, dat bet écht is gebeurd. De ,Aeon" leed 18 Juli schipbreuk in de buurt van de Kerstmis-eilanden. Met veel moeite kwamen de zes-en-vyftig passagiers en de vijf-en-dertig koppen Chineescho be manning aan landlangs een kabel kon men slechts verbinding met den wal krijgen. Den eersten dag moest men in de open lucht, zonder voedsel of water, in de heete zon doorbrengen. Den tweeden dag bouwde men een drietal nachtverblijven, waarin aller eerst do vrouwen en kinderen ouder dak werden gebracht. Toen kon men het wrak ook bereiken, wijl de zee kalmer was, zoodat voldoende levensmiddelen geland konden worden. Levende wezens waren er niet op het ei landje men vond echter drinkbaar water. Het weer bleef goed en do schipbreuke lingen hadden niet al te veel ellende te door staan. De manneu werkten intusschen hurd aan het herstellen van de reddingsbootna vier weken was die zeewaardig en een ge deelte van de eilanders trachtte daarmee Fanning Eiland te bereiken. In hun afwezigheid schonk toen een der vrouwen, een Iersche, mevrouw .Patrick, het leven aan een kind. Men voedde dit met de melk van de scheepsgeit, die ook uit de schipbreuk gered was, daar de moeder door de ontberingen te zwak was, zelf haar kind te voeden. De groote moeiljjkboid was, om later do zwakke kraamvrouw van het eiland, dat oen zeer gevaarlijk strand had, aan boord vun het^reddende schip te brengen toen zy een maal in de boot was gebracht, heeseh men langszjj het schip de boot uit het water en hielp haar zoo aan boord. Een pakkende bijzonderheid van deze scheepsramp was de verhouding tusschen blanken en Ohineezen. Op het oogenblik van gevaar hadden de Ohineezen alle reddings gordels machtig weten te wordenen later, by het verlaten van het wrak, weigerden zy volstrekt, werk te verrichten, ook aan land gekomen op het eiland. Zoo moesten altijd eenige van de blanken de wacht houden, omdat men steeds bloot stond aan een ver raderlijken overval der Ohineezen. Het is een schipbreukverhaal belangrijk genoeg, om naar meer bijzonderheden uit te zien dan in het korte lteuter-telegram uit Melbourne vermeld zyn. De „Gladiator." Men is in Engeland zeer trotsch op het vlot brengen van den gezonken kruiser „Gladiator'. Men herinnert zich, dat het schip den 21 en April in een sneeuwstorm bij Yarmouth, op het eiland Wight, door de Amerikaansche mailboot „St. Paul» werd aangevaren27 man vau de .Gladiator» kwamen er" bij om. Het schip zonk in ondiep water. Zoo gauw bet weer goed was begon men aan liet bergingswerk. Zaterdag kwam het schip vlot, en langzaam aan werd bet naar Portmouth gesleept. Geheel dicht was de kiel niet, want het schip ging bij aan komst een voet of wat dieper. De Liverpool Salvage Association heeft het werk gedaan. Do (Gladiator» is een 2e klas kruiser van 5750 ton en 10,000 P.K. Hij is in 1896 te water gelaten en heeft 287,600 pond sterling gekost. Het blad .De Volksschool'* haalt deze zinnetjes aan uit eenige vrije opstellen over het varken Het varken doet eerst meel en dan water. Als de varken dood is, krijgt wij dik vel. Hy heb een krulletje. Het varken is een vettig dier. Als het varken kinderen krijgt, dan is hij nuttig. Het varken heeft een krollestaart. En de huit van 't varken kan me eten. Het varken is een heel warm dier. Het varken is een nuttig dier, als hij dood is* Het varken, als hij leeft, is hij niet nut- Het zijn happige dieren (bedoeld wordt byterig.) Het heeft een krelletje in de staart. Het varken eet uit een dog. Het varkeu neemt zich wel eens een bat, als hy warm is. Texel, 7 October. Woensdagmorgen iade blazersshuit T.X. 14 in aanraking geweest met de stoomboot ,De Dageraad' en beliep heel wat schade aan het roer. Voor den eigenaar der schuit, wiens vaartuig in den vorigen winter de haven uitdreef en bij Makkum nit 't ijs moest worden bevrijd, is dit geval een nieuwe schadepost. Texel, 8 October. Heden viert de watermolenaar G. Dekker, uit den polder .Het Noorden" zyn 55-jarig jubileum, 25 jaren lang fungeerde hij als molenaar te Wieringemaard en 30 jaren alhier, en steeds was hij tot genoegen der Besturen werkzaam. Anna Paulowna. Marktbericht van Dinsdag 6 Oct. Aardappelen, 71 zak, fl.it f 1.10 p. z., slaboonen, 56000 st., f 0.40 i\ f 0.70 p. 1000, bloemkool, f2.80 fó.p. 100, roode kool, f6.por 100, gele kool, f'4.per 100, an dijvie, f 1.20 per 100 krop, bieten, f 1.per 100 stuks. Woensdag 7 October werd door B. en W. publiek aanbesteedhet vergrooten van de school te Breezand. Door 15 personen werd ingeschreven. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. de Graaf te Anna Paulowna, voor f4198. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-lndië. Versend ingsweg. Datum der ter postbezorging. Tydst. dér laat busl. a/h Postic. Stadstijd. p. zeepost via Amsterdam 16 en 30 Oct. 17.— 'sav. p. zeepost via Rotterdam 9 en 23 Oct. 7.'s av. p. Holl. mail via Genua .13 en 27 Oct. 7.— 'sav. p. Holl. mail via Uarseille 20 Oct. 13.30'snam p.Fronschem.viaMarseille 9 en 23 Oct. |7.— 'sav. p. Duitsche m. via Napels 21 Oct. |12'amidd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en W. Afd. van Borneo p. Eng. mail via BrindisillO en 30 Oct. {8.30'sraor. p. HolL mail via Genua .|l3 en 27 Oct |7.— 'sav. Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Eng. mail via Brindisilelken Vrydag iS.SO'smorl p. Holl. mail via Genua -|13 en 27 Oct. |7.— 'sav. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost viaAmsterdam|15 en 29 Oct, |7.— 'sav. p. mail over Engeland J 12 en26Oct. 7.— 'sav. p. mail via St Nazaire 7 Nov. |7.— 'sav. Naar Curagao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 15 en 29 Oct 7.— 'sav. p, mail via Southampton eiken Dinsdag of Queenstown en Vrijdag 3.30'snam p. mail via Hamburg 30 Oct 7.'sav. (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St Eustatius en Saba: p. zeepost viaAinsterdam|15 en 29 Oct 17.— 'sav. (alleen op verl. der afz.) p. mail via Southampton| 12 en26Oct |7.— 'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal Vrydag, 8.80 namiddags. FEUILLETON. EEN OOM BUITEN, Vry bewerkt door AMO. 5) Onlangs ergerde bij zich niet weinig, ze was bezig met de wijsgeerige stellingen van Schopenhauer. Toch kon Louise wel weer uitgelaten vroo- lijk ook zijndan vloog ze naar de keuken, kwam even later terug met een dampende bowl ,atelierpunch", zooals zij het noemde, en schitterde een goed uur van vroolijkheid eu vernuft. Maar haar vroolijkheid had iets gedwongenB, haar scherts klonk dikwijls spot tend. De hemel weet, hoe het kwam, maar eeDS op een avond kwam het gesprek op het hu welijk eu mevrouw vau Elderen hield een lofrede op het verbond tusschen twee harten, door liefde vereend. Zy mocht zich zelve soms gaarne hooren spreken en zij sprak goed. Hetty en Frans luisterden aandachtig. Op eens begon Louise te lachen. (Vergeef me, mama, maar als men in de wereld rondkijkt, bemerkt men toch dat het echtelijk geluk soms even snel verdwijnt als het aanvankelijk opkwam. Men slaat de be schaafde vrouw niet meer met een knuppel, maar de zedelijke onderworpenheid der vrouw is des te grooter. Ik zou daarvan vele voor beelden kunnen aanhalen. De vrouw brengt baar vrijheid ten offer,, menigmaal ook haar geld en goed, maar of liefde haar die opof fering blijft vergoeden, is aan redelijken twij fel onderhevig. Een vergulde kooi is baar hoogste boloouing." Frans gevoelde zich onbehaaglijk. Geërgerd wierp hij haar tegen •Nu schyn je slechts de schaduwzijde te zien, lieve nicht. Dat is toch, met jc verlof gezegd, de waarheid verdraaien en bovendien je smaadt onze eigen ouders. Onze ouders? Ik spreek slechts van het tegenwoordig geslacht,", antwoordde zij ver legen. .De wereld is de laatste dertig jaar immers zooveel volmaakter geworden of het tot ons voordeel is? Maar hoe het ook zij, ik prijs mijne vryhpid en wil die niet voor een bedriegelijk geluk weggeven", ging zij trotsch voort. ,En alles wat jullie man nen liefde noemt is in de meeste gevallen niets anders dan bedrog en schuim. IJdelheid en zelfzucht zijn uwe drijfveoren." (Kom, kom, Louise, je maakt het te erg. Het is alsof er tegenwoordig geen mannen met eerlijke gevoelens meer voorkomen", zei mevrouw van Elderen wel wat ontevreden. De alles overheerschende liefde zal heden evenzeer in menig menschenhart wonen als in vroeger tijd. Ik moet toegeven, dat zij zich tegenwoordig moeilijker kan te kennen geven door de verandere omstandigheden. Om in het huwelijk gelukkig te zijn, komt het wer kelijk niet alleen op de liefde aan. Eene be daarde, gelijkmatige genegenheid, wederzijd- sche achting en niet het minst zorgenvrye, uiterlijk omstandigheden zijn naar mijn oor deel de zekerste waarborgen voor wezenlijk geluk. .Maar mama, u ontneemt zoo aan het hu welijk de laatste bekoring. Voor my zon zulk een rustig en koel naast elkaar leven met den dood gelijkstaan. Mijn natuur heeft be hoefte aan strijd en een uur van geluk, waar voor ik gestreden heb, zou me meer waard zijn dan een jaar van zulk schijngeluk." Spotachtig viel zy zich zelf in de rede «Maar wat babbel ik toch. Ik ben juist als iemand, die den hoofdprijs verdeelt, zon- i der in de loterij te spelen. Myn beste Hetty, - neem mijne woorden niet te ernstig op en doe als ik, lach erom. Miss Green bad zwijgend toegeluisterd. Langzaam sloeg zij de oogen op en keek Louise peinzend aan. .Ik kan niot lachen om hetgeen je daar zeide, Louise. Het doet ine te treurig aan, als ik je zoo hoor spre ken", zei ze bedaard. .Wel, wat denk je dan van myn vurige rede .Slechts dit, dat er heden evenals vroeger gelukkige en ongelukkige huwelijken zijn, en dat wij vrouwen aan het geluk of het onge luk daarvan evenveel schuld hebben als do mannen en verder, dat men geen hersen schimmen moet najagen maar berusten in zijn lot, dat wil zeggen, dut men zijn plicht moet doen." .Bravo 1" riepen mevrouw van Elderen en Frans als uit dén mond. Je bent de beste van allo practischc Arae- rikaanscho vrouwen, lieve Hetty. Voor u daarginds wordt het golukkig zijn ook bij zonder gemakkelijk gemaakt. Men zegt toch: De Vereenigde Staten zijn het paradijs voor do getrouwde vrouwen en de hel voor de mannen." Hetty schudde ernstig het hoofd. Wanneer men haar vaderland aanviel kon zc bijna driftig worden. „Dat is leelijk gezegd, lieve Lonise. De vrouwen verlangen van «Ie mannen wel veel eerbied, maar zij staan hen in nood en ge vaar ook onwrikbaar ter zjjde. Men heeft mij dit gezegd en naar alles wat ik gezien heb, geloof ik het ook gaarne. Eene Ameri- kaansche laat zich niet in een kooi zetten zy wil ook in het huwelijk hare vrijheid en zelfstandigheid bewaren. .Dan moet je je maar bedachtzaam een goudmannetje onder de tirannen der wereld J uitzoeken." Nu moest Hetty lachen. «Dat heeft den tijd nog, hoor. Ik wacht op het eerstvolgend schrikkeljaar dan hebben we het recht een echtgenoot te vragen, en wee hem, die zich dan wil onttrekken aan het geluk, dat ik hem aanbied." Een week later troffen Louise en Frans elkaar des avonds weer eens samen aan. .Het wordt tijd, dat je er een eind aan maakt, Frans," zei ze kortaf «Ik weet niet hoe mama er over denkt, inaar ik kan dat getalm niet langer dulden. Hetty is er te goed voor. Ik bid je dus niet langer met je verklaring te wachten." Die ongewone toon ergerde Frans. »Ik vind het woord getalm vrij kras", zei hij. .Ik ben me niet bewust, dat in myn omgang met miss Green, onder de oogen van je mama, iets ongepast is gebeurd." .Kras of niet kras, ik wil er toch een ëind aan gemaakt zien. Ik kan niet langer dulden dat je mijne vriendin op een wijze het hof maakt, dat «Maar Louise, ik begrijp je niet! Je bent het toch zelf geweest, die me direct of in direct erop hebt gewezen, dat »Je een goudviscli kon machtig worden: Noem het kind maar bij zijn naam.'' .Juist, met eenige andere woorden heb jo het me eens voorgesteld. Maar nu we het er toch over hebben, wat geeft je het recht eraan te twijfelen, dat ik Hetty werkelijk liefheb Zij zag hem openhartig aan. »l)e kennis van je karakter, Frans. Je 'gelooft haar lief te hebben in werkelijk heid is er van innige liefde geen spoor in je hart te ontdekken." «Louise", riep hy verwijtend. Zich bedwin gend ging hij op sinartelijken toon voort .Wat heb ik je toch gedaan, Louise, dat je zoo geheel'veranderd bent. Is dat nu dezelfde vriendin, die mij met raad en daad ter zijde stond, vertrouwen met vertrouwen beant woordde. Is dat nu dezelfde goede kameraad, die met mij lachte en weende Ik ben me geen schuld bewust ik ben in mijn hart en in mijn gevoelens voor jou niets veran derd, lieve Louise." „En toch moet het anders worden, ook tusschen ons beiden", antwoordde zij hard. «Daarover wilde ik ook eens met je spreken. Ik heb er reden toe. Je verloving met Hetty kan niet lang uitblijven, en daarom is de kameraadschappelijke toon tusschen ons niet meer gepast. Dat zou me tegenover Iletty in een scheeve verhouding kunnen brengen. Ik verwacht, dat je langzamerhand aan onze omgeving een andere kleur zult weten te geven.' Frans kreeg een benauwd gevoel. Het was hem of de kraag van zijn uniform te nauw werd. Het bloed steeg hem naar de wangen. Wat moest dat alles beteekenen Was het Louise eruBt Hij werd verdrietig. Het kwam hem hard voor de vriendin te moeten ver liezen om de bruid te winnen. Maar Louise overdreef stellig, dat deed ze nog al graag. Ja, het was zoo, zij overdreef. Hoe kon Hefty jaloersch worden op Louise, dat wus immers onmogelijk. Hij beproefde dan ook den ouden liarte- lijken toon aan te slaanbij smeekte Louise hem te veroorloven, zyn vriendschap even als vroeger, openlijk te mogen toonen, hij wilde aantoonen, dut zij verkeerde veronder stellingen en gevolgtrekkingen maakte te vergeefs, zij bleef onbewogen. Haar gezicht had een bijna versteende uitdrukking aan genomen, toen ze ten slotte vroeg .Frans, leg eens de hand op het hart en jeg of ge nu werkelijk gelooft aan je liefde voor Hetty, het hatelijke geld daargelaten. Onderzoek je zelf ernstig of het niet een oogenblikkelijke luim was, die je. Hetty als het ideaal van je hart voorspiegeldeIk herhaal het, zij is te goed voor een licht zinnig spel, maar ik zou het arme, lieve meisje nog honderdmaal meer beklagen, wan neer je haar en jezelf voor het leven onge lukkig zou maken." Koortsachtig woelden allerlei gedachten hem door det hoofd. De eigenaardige sombere toon, waarop Louise sprak, verlamde zijn tong. Hij waagde het nauwelijks haar in het gelaat te zien en hij had alles willen geven om daarop een vriendelijker, hartelijker trek te zien. Louise s ernstige blik deed hem ver driet. ,Ja, ik bemin Hetty 1" klonk het eindelijk, maar de uitroep was meer smartelijk dan innig en hartelijk. Hij scheen dat zelf te ge voelen. .Ja, ik bemin haar, Louise", herhaalde hy op vasten toon, en zich zeiven opwin dende ging hy voort«Waarom kwel je me toch zoo, Louise Je vergeet, dat jij zelf me met Hetty hebt samengebracht Als ik maar ernstig wilde, zou ik wel een meisje vinden, dat vermogend is en dat ik tevens werkelijk liefheb. Dat heb je zelf gezegd. Je bent steeds rechtvaardig, maar nn onrechtvaardig myn haudelingen geven je geen grond voor twyfel en voor verwijten, zou ik mee- Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1