Marine en Leger. Advertentiën. Oud Gereformeerde Gemeente Kykjes uit mijn venster. TIVOLI. TIVOLI. Leger des Heils hedenavond. VREOE ÜËlORLOG? ZONDAG 11 OCTOBER bijzondere Meetings. bijzondere Meeting liqneia naar DE BIBLIOTHEEK Volksbibliotheek Balmuziek VERHUISD Waagsteeg No. 10 VERPLAATST. ENGELSCH. KONIJNEN te koop. Ossenvleeach. WOONHUIZEN Bij Kon besluit wordt met 2 Nov. a.s. de kapt. ter zee G. F. Tydeman eervol ontheven van de betrekking van commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier en directeur van het onderwijs aldaar en de genoemde betrekking opgedragen aan den kapt. ter ree W. D. H. baron Van Asbcck. Stoomvaartberichten, Stoomvaaut-Maatscuappij Nederland, K. W 1, v. A'dam n. Java, arriv. 6 Oct. te Sabang. Vondel, v A'dam n. Java, vertrok 7 Oct v. Suez. Java, v. Java n. A'dam, pass. 0 Oct. Kaap del Armi K. W. II, v. A'dam n. Java, vertr. 6 Oct. v. Southampt. Sumatra, v. Java n. A'dam, pass. 6 Oct Kaap Roca Grotius, v Java n. A'dam, vertr. 6 Oct. v. Genua. Koninklijke Hollandscue Lloyd. Rotterdamsche Lloyd. Wilis, v. R'dam n. Java, arriv. 7 Oct. te Marseille. Salak arriveerde 7 October v. Java te Rotterdam Opliir, v. Java n. R'dam, vertr. 6 Oct. v. Port-Said Timor, v. A'daiït n Java, arriv 6 Oct. te Singapore. Kon. West-Indische Maildienst. PLAHTSOEN-PLAN. Een Raadsbesluit van eenigen tijd geleden beeft het mogelijk gemaakt te beginnen mot de verbetering van het Plantsoen. Men zag onlangs eenige werklieden der gemeente, onder toezicht van den opzichter, grenspalen slaan en daarop volgde de aanwijzing der weg te nemen boomen. De aangewezen hoo rnen werden toen verkocht bij publieken verkoop, waarby o. a. deze bepaling werd gemaakt, dat alle boomen verdwenen moeten zijn op 1 November a.s. De kooper der boomen is thans, zooals men weet, met de rooiing begonnen, geheel volgens het door den tuin-architect gegeven plan. Het spreekt van zeil" en dat was trouwens te voorzien, dat de schynbare verwoesting eenige protesten deed hooren van min of meer ernstigen aard en daar mij gebleken is, dat de protesten juist komen van hen, die niet het minste begrip hebben, noch van boomen, nöch het plan zelve, lykt het mij dienstig, enkele verklaringen te geven over hetgeen komen moet. Dat zal do protesten doen ophouden en zal eenige rust brengen. De tuin-architect dan gaat van het stelsel uit, dat ,het verkeer moet geleid worden langs de huizen', opdat op behoorlijke wijze do woningen kan bereiken. Daartoe moet dus allereerst worden over gegaan tot het uitzetten der komende straat, waarin de noodzakelijke riolcering moet gelegd worden. Is de straat uitgezet, dan i alle in den weg staande boomen gerooid worden. Daarmede is men nu bezig. Zyn de boomen gerooid, dan wordt een nieüwe straat gemaakt, liggende in het ver lengde van de Keizerstraat, langs Belle vue'' en de daarnaast staande woningen en zoo recht doorgetrokken, tot men uitkomt aan den Stationsweg. Deze rystraat wordt breed 6 meter, aan weerskanten waarvan een verhoogd trottoir wordt gelegd van 1.50 meter. Deze trottoirs dienen voor de voetgangers. Alle andere straten, die n u toegang geven tot het Station, verdwynen. Voorlaan zullen dus de rijtuigen voor het Station, komende uit Spoorstraat en Keizerstraat, moeten rijden door de ver lengde Spoorstraat, die op dezelfde breedte als de Spoorstraat zelve wordt aangelegd. In de verlengde Spoorstraat komt eene nieuwe riooleering en wel van een soort, die hier in de gemeente nog nooit is gebruikt geworden. Maakte men vroeger de rio- leering van kannebuizen, nu gaat men be ginnen met- cement-beton, dat oneindig veel beter is. Ook de nieuw aan te loggen straat, zooeven bedoeld, wordt voorzien van soort rioleering. Ieder, die bekend is met de bestaande ligging der riolen, die door de tuinen van particuliere woningen loopt, ja zelfs onder de eetzaal van Hotel Bellevue, zal erkennen dat eene verbetering dringend noodzakelijk is. De nieuw aan te leggen straat krijgt dus dezen vorm Trottoir. Trottoir. Rijstraat. Het spreekt van zelf, dat tegelijk met het leggen der riolen ook de reeds bestaande gas- en waterleiding buizen moeten worden verlegd, daar de verlichting natuurlijk nu ook verandert. Is dit nu allemaal gebeurt, dan wordt het terrein vóór den hoofd-ingang van het Station in orde gemaakt. Het plein vlak vóór het Station blijft natuur lijk bestaan. (Werden de zich aan het gebouw bevindende lantaarns weder eens gebruikt, dan zou dat geen kwaad kunnen, dit tusschen haakjes eventjes gezegd). Waar thans het open vak is gevormd door de velling van vele boomen, dus ongeveer in het midden tusschen Hotel Bellevue en het Station, kómt een pleintje met een diameter van 25 meter. Van uit dit hoofd-middelpunt gaan 4 zijwegen, één naar het Station, één naar de Keizer straat, één naar de Gravenstraat en één naar de zyde van de Stationstraat Op dat pleintje komt in het midden eene ruimte gespaard voor een middenstuk, b.v. monumentale klok, fontein, lantaarn of zoo iets, dat is nog niet vastgesteld. Misschien dat de een of ander ons wel zoo'n ding cadeau doet. Het vroegere beeldje met lontien dat gestaan heeft op het Molen plein is er óók nog. Zijn deze werkzaamheden verricht, dan is het werk van den Gemeente-Bouw meester afgeloopen en de rest komt dan gereed onder toezicht van den tuin-architect, die het plan gemaakt heeft. Hier een slechten boom weg, daar nieuwe bij geplant, grond omspitten, afrasteringen maken, banken plaatsen, maatregelen treffen tegen straatjeugd en na verloop van eenigen tijd is het Plantsoen in Maart gereed. Men dient dan het voorjaar af te wachten als alles in blad staat en de bodem met gras is bedekt kan men pas een oordeel uitspre ken. Men mag natnurlyk niet verwachten, dat reeds het eerste jaar het geheel aan alle verwachtingen zal beantwoorden, want men diene in aanmerking te nemen dat een wantoestand van 30 jaren niet zoo maar in één of twee jaar in orde komt. Vóór de aanleg van de plantsoenen in Kampen, Deventer, Wageningen werd er ook wel eens gemopperd over het vreeselyk vellen van boomenthans zijn die steden voorzien van nette, goed aangelegde stadsgedeelten, waar aan alle bewoners iets hebben. En zoo wordt ons plantsoen ook. O. f 20,000 aan gouden en zilveren goederen ontvreemd werd. Men weet ook, hoe de politie voor onge veer vier weken een der vermoedelijke daders op het spoor kwam. Bij een winkelier waren toen gouden broches etc. te koop aangeboden, waaraan de diamanten ontbraken. De winke lier toonde toen de voorwerpen aan den heer Pampus, die ze positief als zijn vroeger eigen dom herkende en ze terugkocht. De verkooper had de domheid begaan, een der voorwerpen af te leveren in een apothekersdoosje, waar op de naam Vos stond te lezen. Van de familie Vos, wonende Staringplcin 14 te Amsterdam, werd toen aanstonds één zoon gearresteerd. Dezer dagen vervoegde zich, naar wy ver nemen, een bejaard heer bij een van do Amsterdamsche transportondernemingen en stelde zich voor als de heer Van Eist, die naar Brussel wilde verhuizen. Bezwaar om, zooals gebruikelijk is, de helft «Ier transport kosten vooruit te storten, had hij niet, en by de transportonderneming bestond niet het minste wantronwen. Maandagochtend was de inboedel die even eens den indruk gaf, dat men met een flink gezin te doen had, reeds geheel en al in dc tapissière gepakt, toen do officier van justitie mr. De Jong ten tooneele verscheen en order gaf tot ontladen. De famile, die verhuisde, n.1. niet de familie Van Eist, doch de familie Vos, waarvan zich een zoon nog al tijd in preventieve hechtenis bevindt. Ver dachte voorwerpen werden echter niet ge vonden, zooals wellicht wel kon worden ver wacht. Indien men voorwerpen naar elders heeft to verzenden, bestaan er nog wel mid delen om dit op minder in het oog loopende wijze te doen geschieden. Zoo vernemen we, dat de Vossen, die aan de Jacob van Lennep- kade eenigen tijd een woning gehuurd hadden, waar dag en nacht de kachel brandde, o. ja. zich reeds eenige malen per automobiel naar Parijs hebben begeven. De inboedel mocht weder in de tapissière worden gepakt en is thans reeds te Brussel gearriveerd. Doch wie niet te Brussel arriveerde, dat was een der zoons, naar schatting 24 25 jaar oud, die met een overjas over den arm en een wandelstok in de hand zich ter plaatse bevond, en door de rechercheurs, aantal, werd gearresteerd en geboeid werd weggebracht. Een andere zoon wist nog te ontsnappen. (#H.bld'\> Nederland en Venezuela. Aan een particulier sc-hryven van oen der opvarenden van de .Heemskerck" uan de Telegraaf" ontleenen wij het volgende: De bevolking is begrijpelijkerwijze in deze tjjden en ondor deze omstandigheden eenigs- zins opgewonden. Niet, dat er relletjes of opstootjes voorkomen, maar hoe eerder wij kanonnen zouden gebruiken, hoe liever het haar is. Hot geheele eiland is zeer oorlogs zuchtig; men neemt het ons bijna kwalyk. dat wij er niet met donder en geweld op losgaan. Van de verschillende geruchten, welke hier loopen, is wel het voornaamste, dat Gastro een bezoek heeft gebracht te Coro, om de bevolking, die eenigszins onrustig werd, te kalmeeren en voor zich te winnen. Ook had men er een zwaar hoofd in, toen kolonel Van Asbeck thuisvoer met de Julia'' die La Guaira aandeed. Men was er bijl zeker van, dat Gastro hem zou oplichten cn als gijzelaar by zich in verzekerde bewaring houden Dat hy cr best toe in staat is, daar van is ieder hier overtuigd. De heer Castro schijnt er zonderlinge meeningen op na te houden en heeft boven dien de vrijmoedigheid om die meeningen als waarheid te verspreiden. Volgens Zijne Excellentie heeft Holland slechts twee oorlogs schepen, die telkens van naam veranderen. Degenen dus, die mochten meenen, dat ons vaderland in het bezit is van een vloot, heb ben het volgens de officieel-Venezolaansche waarheid totaal mis. Al die schepen, dat is maar opsnijderij; inderdaad zyn het er maar twee, die telkens een anderen naam ophangen. Zelf heeft hij vier kleine stoomertjes en eenige forten op den wal. Hiervan is echter niet veel bekend (by ons niet, misschien wel by de hooge autoriteiten). Óp La Guaira staan op de breakwater 2 kanonnen van 19 cM., en op de bergkam nog 2 van 15 cM. alles nieuwe Creusot-snelvuurkanonnen, ech ter onbeschermd. Of hij menschen heeft, ze naar behooren te bedienen, valt echter te betwyfelen. Ik hoop, dat u hieruit iets kunt distilleeren. Komt het werkelyk tot actie, dan is het gemakkelijker, interessante bijzon derheden mede te doelen. De Hollandsche couranten, die we met de vorige mail kregen, stonden vol over de kwestie, de eene al opgewondener dan de andere. Laten de men schen de zaak toch kalm en zakelyk onder de oogen zien. Phrasen als de Nederlandsche Leeuw, die zyn klauw moeten toonen, dienen tot niets. Het is belachelijk, hoe de bloeddorst van al die eerzame burger!uidjes wordt opgezweept, en hoe iedereen over hooge internationale politiek meepraat, met holle zinnen, alsof ze het beter weten, dan al de ministers te zamen. De menschen deuken niet, dat het gemakkelijk is, oorlog te verklaren, maar dat hierop per se een vrede moet volgen, die, als wij succes willen hebben, Castro afgedwongen moet worden. Als men geen troepen aan den wal zet, is zulk dwingen vrij lastig en misschien door een langdurige blokkade te verkrijgen, maar de man moet dan ook wel tot het uiterste gebracht worden en geen anderen uitweg meer zien. heid, wordt vernietigd. Straks komt Rusland suzereiniteit der Porte, zonder evenwel, zoo opheffing van het Dardanellen-verdrag als Bulgarije, schatplichtig te zyn. Vervolg der berichten HELDER, 9 October. De inbraak bij den heer van Pampus te Amsterdam Men herinnert zich de welgeslaagde in braak in den goud- eu zilversmidswinkel vau den lieer Pampus uan dc Leidschestraat, te Amsterdam, waar voor een kapitaal van by- Intellectueel proletariaat. Volgens de statistieken der politie be vinden zich onder de ingeschreven koetsiers te Parijs twee artsen, een advocaat en eet civiel-ingenieur. Merkwaardig is ook de vol gende advertentie, die in een blad dat t< Sussex in Engeland verschijnt, aangetroffen werdEen advocaat, 28 jaar oud, zoekt eenige bezigheid. Goede getuigenissen ver langd loon 15 shilling per week. Dan zijn de toestanden by ons toch nog rooskleurig te noemen! De cri.is in den Balkan In onze rubriek «Uit het Buitenland hebben wij reeds het een en andere opge nomen over den crisis in den Balkan. Hieronder volgen nog eenige bijzonderheden en beschouwingen uit de bladen. Een internationale conferentie. De afbrokkeling van hetTurksche rijk wordt voortgezet. Tot nog toe nog slechts voor de in naam tot dat rijk behoorende gedeel ten. Na de onufhankelijksverklaring van Bulgarye en do annexatie van Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk komt nu het bericht, dat de Kretensers, hun langgekoes- terden wensch vervullend, zich van Turkije afscheidden en de verecniging van hun eiland bij Griekenland proclameerden. Zoo gaat het eene brok van het Euro- peesch-Turksche rijk na den andere verloren. Alles wat tot dusver door Europa werd ge daan, om Turkije tenminste in naam te doen blijven voortbestaan als Europeesche mogend de eischen, en Italië roept nu reeds om scha deloosstelling, een brok van de kluif, een vestiging in Albanië Wat schiet er dan voor den Sultan nog over De mogendheden onderhandelen met elkaar over een Europeesche conferentie. Rusland, dat met groote verontwaardiging de verwor ding aanziet van een toestand, die het jaren lang zelf meende te kunnen regelen naar goedvinden, eischt de samenkomst. En het vindt steun bij Engeland en Frankrijk, Grie kenland en Servië. De Fransche ministers Pichon en Clemen- ceau houden lange besprekingen met de ge zanten der verschillende mogendheden, om het pograra voor die conferentie vast te stellen. En uit vrees geheel Europeesch Turkije te zullea verliezen zet de Turksche regeering zich over haar bezwaren heen.Tewfik-pasja,'do Turksche minister van buitenlandsche zaken, heeft, volgens «Ikdam*, reeds de bijeenroe ping van zulk een conferentie goedgekeurd. Maar wat zal die conferentie moeten doen De voldongen feiten0 goedkeuren, en slechts enkele bepalingen maken voor het schijnbaar behoud der Turkscho integriteit Of Bulga rije, Griekenland en Oostenryk dwingen de gedane beloften weder ongedaan te maken Voor het eerste is geen conferentie noodig voor het tweede zal geen der Europeesche mogendheden te vinden zyn. Meer nog dan door de zucht om gesloten verdragen te doen eerbiedigen al zijn ze ook verouderd en de Oosterscho quaestie door gemeenschappelijk overleg te regelen, worden de mogendheden die op het bijeen komen van de conferentie het hardst aan dringen gedreven door de vrees, dat zy ledig zullen uitgaan, by de eindelijke verdeeling van het Turksche rijk. Dit geldt vooral voor Rusland. Of voor de verdeeling vau do Turksche datenschap thans reeds de tyd is aange broken, is te betwijfelen. Turkije heeft nog vrienden in Europa al zijn het baatzuchtige en daaronder rekent het in dc eerste plaats Duitschland en Engeland. Op deze vrienden kan het vertrouwen} bij de regeling en de afwikkeling van de zich thans openbarende hebzuchtige planneu. Van het verdrag van Berlijn is in elk geval zoo weinig overgebleven, dat het voor Turkije niet de moeite waard is zich, voor het be houd vad zijn zelfstandigheid en integriteit, nog op dat verdrag te steunen. Bosnië en Herzegowina. De beide, tot voor enkele dagen Turksche provinciën Bosnië en Herzegowina, werden bij het tractaat van Berlijn (13 Juli 1878) gesteld onder bestuur van Oostenrijk-Honga- rije, dat tevens de opdracht kreeg, provinciën militair te. bezetten. Met de uitoefening van het bestuur werd het Bosoische Bureau belast, welk lichanm ressorteerde onder den gemeenschappelyken Oostenrijksch- Hongaarschen minister van financiën. Voor het aldus onder, Oostenrijksch-Hongaarsch bestuur gebrachte gebied zelf werd als zetel van het plaatselijk bestuur de stad Sarajewo aangewezen. Daarhuistde «Landesregierung", welke bestaat uit vier departementen bin- nenlandsche zaken, finantiën, openbare werken en justitie. Bosnië en Herzegowina zjju weer onderverdeeld in zes districten. Buiten deze beide provinciën werd ook nog hetSandsjak Novibazar door Oostenryksch-Hongaarsche troepen bezet. Dit Sandsjak is gelegen tusschen de grenzen van Montenegro, Servië en Bosnië. In het zuidoosten wordt het Sandsjak begrensd door Macedonië. Dc staatsrechtelijke toestand van Novibazar bleef tweeslachtig. Want naast de Oostenrijkscb Hongaarsche bezetting bleef de uitoefening van het civiel gezag in handen van TurkBchc ambtenaren. Maar keeren wy terug tot Bosnië Herzegowina. Blijkens een volkstelling, iu 1895 gehouden, bestond de bevolking toen uit goed anderhalf millioen zielen. De indee ling naar de gezindten bleek bij die telling aldus te wezen538,632 mohammedanen, 673,246 grieksch-orthodoxen, 334,142 roomsch- katholieken, 3596 protestanten, 251 christenen van andere belijdenis en 8213 israëlieten. De nationaliteit is in hoofdzaak Kroato- Servischenkel in de grootere steden vindt men Spaansche Joden. Voorts vindt men in den lande nog zigeuners en bovendien kolonies van verschillenden landaard. Het inwonertal van de belangrijktse steden was, ook al weer bij de telling van 1905, Sarajewo 38,083, Mostar 14,370, Banjaloeka 13,566 en Dolnia Toesra 10,227. Te Sarajewo is een hoogge rechtshof gevestigdbovendien zijn er districthoven en tal van lagere rechtbanken. Bosnië en Herzegowina maken deel uit van het Oostenrijksch-Hongaarsch tolgebied. Landbouw, welke nog zeer primitief wordt gedreven, en veeteelt zijn de voorname bron nen van beBtaan, Ook is het land ryk aan, trouwens nog weinig ontgonnen natuurlijke hulpbronnen als wouden, mineralen, petroleum enz. In 1906 hadden de beide provincies ca. 1600 K.M. spoorweg. De sterkte dor Oostenrijkache-Hongaarsche bezetting in de beide provincies bedraagt 20.000 man. De kosten dier bezetting beloopen jaarlijks ca. 7,500,000 kronen. Een nieuwe verrassing bracht het bericht, dat het eiland Kreta, bij Griekenland zul worden ingelijfd. Dat is dan weer een nieuwe phase, waar in de Balkan-crisis is getreden, een nieuwe complicatie, die, gevoegd bij de andere, de verwarring van den toestand als tot 't uiterste opvoert. Nu de Donau-monarchie een hap neemt nit het Turksche Rijk, nu Bulgarye zich zelf emancipeert, nu achten de naijverige Grieken blykbaar den tijd gekomen om ook hun aan deel te veroveren in den buit en hun lang gekoesterden wensch, de vereeniging van Kreta met Griekenland, in vervulling te doen gaan. Het oogenbük kon niet handiger ge kozen, dat moet gezegd. Nu de Donau-monar- chie voorgaat, mag Griekenland wel volgen denkt men te Athene en waar er thans toch al zoo veel te regelen valt, kan de Kretenzer kwestie er ook nog wel by. Het vuur wordt den aan alle kanten geplaagden Turk wel na aan de schenen gelegd en de vraag rijst, of jong-Turkije, dat zich bij de staatsgrepen van Oostenrijk-Hongarije en Bnl- garije desnoods wel scheen te willen neer leggen, ook deze laatste beproeving, als com- ble de malheur, met de noodige zelfbeheer- sehing zal weten te doorstaan. Het eiland Krota werd, na ruim vier eeuwen onder Venetiannsche heerschappij te hebben gestaan, in 1669 aan het Turksche gezag onderworpen. Behoudens een tijdperk van tien jaren, 1830—40, toen het onder gezag was geplaatst van den onderkoning van Egyp te, werd bet geregeerd als een Turksch wilajet. Na meer dan 70 jaren van bijna voortdurende opstanden (in 1821, 1858,1866 68, 189698) kwamen de 4 groote mogend heden Engeland, Rusland, Frankrijk en Italië in 1898 tusschenheide. In dat jaar werd aan Kreta autonomie verleend (onder beheer van een hoogen commissaris) onder In 1906 werd door een besluit der 4 mogend- hedenvoogdessen den Koning van Grieken land het recht toegekend den hoogen com missaris te benoemen. Tevens werd toen besloten tot reorganisatie der gendarmerie oprichting eener militie, ter vervanging van de internationale troepen, terwijl aan christenen en mohammedanen gelijke rechten werden toegekend. Men zal zich wellicht herinneren, dat prins George, ontevreden met den nieuwen toestand, toen als hooge commissaris aftrad en ver vangen werd door Zaïmis, oud Grieksch minister-president, die voor den tijd van vijf jaren benoemd werd. gevestigd HOOGSTRAAT. Zondag voormiddag 10 uur en des namiddags te 5'/, uur: de Heer POTIJIT, van Delft. M'n vrouw en ik. Voor onze jongens Heldersche manieren M'n vrouw heeft bij haar hoofd gezworen u zoolang hier een gemeente-keurmeester ontbreekt geen stukje vleesch meer te gebruiken en geen vischje meer te eten 't Is een schandaal", aldus mijn echtgenoote verontwaardigd, ,dat de gemeente Helder met haar honderden bewoners niet eenB iemand heeft, die voor de keuring van vleesch en visch is aangewezen«Zeg, man, wat hapert er, wat mankeert er toch aan, dat het gemeente-bestuur zoo lang wacht met het benoemen van zoo iemand? Ik heb m'n wederhelft zooveel mogelijk aangemaand, bewogen, om voorloopig het vleesch en de visch niet te boycotten en heb haar tevens verzekerd nauwkeurig uit te zullen kijken of de komende gemeente-be grooting ons een gewensc' te oplossing geeft, niet allei n in het waarachtig belang van het publiek, doch ook in dat vau onze vele slagers. Denk aan de prachtige Bioscope vooretelling Ofschoon ik mij nu wel wat oud vind om nog eens te gaan vliegeren, zoo durf ik u toch te verzekeren, dat ik veel, zeer veel gevoel voor dit echt Hollandsch jongens- vermaak. Ik herinner mij dan ook nog heel goed den tijd, dat wij, Helderschen, een zekere vermaardheid hadden in het organiseeren van een vlieger-wedstrijd. Nog zie ik ze, de groote en kleine vliegers, hoog in den wolken- boog in de .waterwolken", zooals wij dat noemden door oneindige lijnen verbon den met de vele deelnemers, die bij den Windwijzer, op het grasveld, een aangewezen plaats hadden. Honderden belangstellenden waren dan aanwezig, keken onvermoeid naar de ver-, fraai- en rustigstaande vliegers. Na afloop van den strijd werden dan fraaie prijzen uitgedeeld, met een opwekkend woord door de feestcommissiede deelnomers - er waren er nogal wat! gingen dan in optocht door de gemeente, voorafgegaan door mnziek en omstuwd door een groote volks menigte. Ja, dit alles gebeurde een twintigtal jaren terug, toen de volksspelen niet gemist werden, b.v. bij nationale feesten. Volksspelen was iets voor onze jongens en de vliegerwedstrijd mocht daarbij nimmer ontbreken. Sedert jaren hebben onze vlieger-wed strijden opgehouden, niettegenstaande gemeente Helder zoo'n gunstige gelegen heid heeft om een dergelyk vermaak in het leven te roepen, mits b.v. de vereeniging .Helders Belang" de leiding op zich wil nemen en dat vooral! als «le bewoners dezer gemeente wat meer hun a a n d a c h enwat meer hun steun geven aan doze werkzame afdeeling, die geroepen is moet blijven om oo]fc hierin voor te gaan. 't Zijn stellig geen kleine, maar wèl groote kinderen, die voor de zooveelste maal den lust niet konden bedwingen om de handen eens ferm uit te steken naar het eigendom van het algemeen belang. Bah, wat een flauwe aardigheid ontdekte ik dezer dagen in de omgeving van ons Spoorweg-station, waar een der geplaatste banken op vernielzuchtige wyze van haar standplaats was gerukt. De vrij lange, dikke paaltjes, die het geheel staande moeten houden en die diep in grond zijn geslagen, waren hardhandig uit getrokken en de zichtbare gaten gaven het aanschouwelijk bewys met welk een kracht deze ongepaste grap was volbracht. Neen. het zijn geen kleine, het zijn groote kinderen die hiertoe in staat zijn, groote kinderen, aan wier opvoeding veel ontbreekt, en die nood zakelijk op dit gebrek eens gewezen moeten worden door den strafrechter, den gedachten Mr. Knobiu8, wiens oordeel ongetwijfeld zou zijn, dat slechts een voorbeeldige straf de geBchikste les is om aan dergelijke «Hel dersche manieren" voor goed een einde te maken. y_ jj Ingezonden Mededeelingen a 20 cent per regel. „Zou het vrede of oorlog zijn?" vroeg Koningin Victoria aan haar minister, Lort Palmerston. De minister had zijne vorstin juist een bericht voorgelezen bestemd voor St. Petersburg. Het was in het jaar 1854 en de verhouding tusschen Engeland on Rusland was hoogst gespannen. «Dat hangt van Prins Gort8chakoff af, Uwe Majesteit", antwoordde Palmerston. «Indien de Prins zich goed voelt wanneer hy deze tijding ontvangt, dan is het nog mogelijk dat ons geschil eene gunstige wending neemt; maar lijdt hy, bij ontvangst daarvan wellicht aan pijnen ten gevolge van Slechte Spijsvertering, dan krygen wij oorlog." Persoonlijk geluk of ellende hangt af van gezondheid en volkeren zijn immers niet anders dan eene verzameling personen. Gezondheid hangt voornamelijk af van de spijsvertering. Wanneer het spijsverteringsproces gestoord is, dan zyn Moeder Seigel's Tabletten het geneesmiddel waarop men ten volle vertrouwen kan om het weer te herstellen. Samengesteld uit kruiden, schors en bladeren regelen en versterken Moeder Seigel's Tabletten zoodanig de maag, lever, nieren en ingewanden dat Slechte Spijsvertering en zijne wanhopige pjjnen, verstopping, oprisping, hoofdpijn en algemeene neerslachtigheid niet langer moge- ljjk zijn. «Ik heb gedurende langen tijd aan Slechte Spijsvertering geleden", schrijft ons in dato 26 Mei 1908, Mej. de Wed. S. Doove, wonende van Ravensteinstraat 227a, den Haag, .gepaard met alle verschijnselen dier tot wanhoop drijvende ziekte, maar Moeder Seigel's Tabletten hebben my mijn gezond heid weer terug gegeven en thans voel ik mij een geheel ander mensch." Moeder Seigel's Tabletten zijn verkrijgbaar bij alle Drogisten en bij de voornaamste Apothekers. Prijs ff. 1.50 per fleschje. Te Helder verkrijgbaar o.a. bij de firma DE BIE—BIERSTEKER, Keizerstraat .93, te Anna Paulowna by D. ZON, in Drogerijen, en te Schagen bij J. ROTGANS. Advertentiën gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen. eigen zaal SPOORGRACHT, den ganachen dag geleid dooi- Adjudant Paletra en de Bioscope-Brigade. MAANDAG 12 OCTOBER 's avonds 8 uur geleid door kapiteine Kropff. Algemeene Vergadering op Maandag 12 October a.s., des avonds 8 uur, in de bovenachterzaal van café „Centrai". Agenda: Jaarverslag, rekening en verantwoor ding over 1907. Verkiezing van vier bestuursleden, waarvan twee wegens periodieke aftreding. Benoeming van een Commissie tot het nazien der rekening en verant woording over 1908. De Secretaris G. C. DIBBETZ. der Vereen, ter ïerbr. der Waarheid is iederen Vrijdagavond van 8-9 uur GEOPEND, in haar lokaal MIDDENSTRAAT 89. HET BESTUUR. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Departement HELDER. POLEBBWEO-1. OPENING Maandag 12 October as. avonds te 7 uur. Catalogus f0.15. Lezen gratis. HET BESTUUR. Chr Jong.-Yer. „Spr. 910a", Spoorstr. OPENING op 9 OCTOBER a.8., van 7'/,—9 urn en vervolgens iederen Vrijdagavond. Het lezen der boeken is kosteloos. Catalogus 10 cent. Maintien. Contenanoe. DANSCURSUS 1908 '09. Inschrijvingen voor den Danscursus DIJKSTRAAT 37, dagelijks van af heden. De nieuwste dansen zullen worden onderwezen. Aanbevelend. I dansonderw. Lid van den Ned. Dansonderw. Bond, J. B. POLAK, DIJKSTRAAT 37v HELDER. in „DE TUINTJES' op ZONDAG a.a. Beleefd aanbevelend, J. BLAAUBOER van het Koningeplein 112, met werkplaats, naar over de R. H. B. School. J. A. d. DOES, Timmerman. Woonplaats-adres Piet Heinstraat 21, Het goedkoopste en vlugste adres voor het repareeren van Goud- en Zilveren voorwerpen met repaseeren en repareeren van Horloges, Pendules, Klokken, Wek kers, euz., enz-, is verplaatst van KERKGRACHT 49 naar Windsiteeg: Ie bij de Keizersbrug. Minzaam aanbevelend, J. C. TEN BRINK Horlogemaker. Geldbelegging op le hypotheek. Beschikbaar een groot kapitaal voor le hypotheek by voorkeur op land (of soliede huizen) tegen lage rente. Br. fr. motto „Geldbelegging" bureau van dit blad. Privaatlessen in de Engelsche taal aan- door «T. BAAS R.Z Vlamingstraat 28. Kindermelk alleen geeft sterke flinke Volgens Professor Dr. BACKHAUS. In vier soorten naar gelang van den leeftijd Duizende kinderen worden hiermede gevoed. Verkrygbaar voor HELDER en^JVT- STREKEN by A. MIJNHARDT, J^s.- Apotheker, Drogisterij „De Aesculaap", Kanaalweg 147, bij „Casino". Gevraagd f 3000 als 1ste hypotheek op land en buis. Brieven franco onder letters A. A. bureau van dit blad. Gevraagd een DAGMEID. AdresBureau van dit blad. Nette Dienstbode gevraagd, goed kunnende koken en zelfstandig werken. Adres H. J. N. NAS. TE HUUR Een gemeub. Zit- en Slaapkamer voor een dame. Riant uitzicht, aan de Zuid- straat b/d Weststraat. Brieven onder lett. K. bureau van dit blad. WINKELHUIS te huur. Direct te aanvaarden bet Winkel- Woonhuis vroeger de „Tijdgeest", No. 165 Molenplein. Winkeloppervlakte ruim 70 Ms, hoogte 4.20 M. Verder Pakhuis aan den Dijk- van ruim 25 M., Keuken met 5 Kamers, Te bevragen by J. L. van OS, Nieuw- straat 27. TE HUUR een Werkplaats, zéér ge schikt voor Schoenmakerij, a/d Flora straat, ad. f0.80 per week. Adres: Koningstraat 20. TE HUUR een ruim Winkelhuis, met groote berg- of werkplaats, aan de Bree- waterstraat hoek Californiestraat. Adres: Koningstraat 20. TE HUUR een mooie Kamer en Keuken, van alle gemakken voorzien, verlengde Gasstraat No. 44, voor een klein gezin. Te bevragen bij J. J. MENS, Spoorgr. 11 Te huur een nieuw HUIS, voorzien van Gas- en Waterleiding. Artilleriestraat, f 2,50 per week. Adres: Middenstraat No. 12. Adres M. Bonarius, Schagendw.straatl 4. Voor lagen prijs te koop eene groote partij fijn DEKR1BT, alsmede Duulriet, geteeld in deSchaaps- kuilmeer. Te bevragen by Jb. SWAAG, Stationsweg 26, Alkmaar. Te koop een Woonhuis aan den Parallelweg en twee Woonhuisjes aan de Achtergracht Westzijde, waarop s/g als hypotheek gevestigd kan blijven. Adres: A. van PELT, Aannemer, Weezenstraat 73. TE KOOP een partytje zoo goed als nieuw beglaasde dikke Grenen Ramen, zeer billijk. Adres J. J. Schoeffelenberger, Aan nemer. HOOIHANOEL. Verkrijgbaar le kwaliteit goed ge wonnen hooi, haver-, gerst- en tarwe stroo, geperst in pakken. AdresM. BAKKER, Molenstr. 108m. Te koop een PAKHUIS en een onbe woonbare WONING, naast elkander ge legen, Smidstraat boek Brandkraansteeg. Groot 1 A. 56 c.A. Adres: Koningstraat 69. Gelegenheidskoopje. Zoolang de voorraad strekt een fijn nieuw SCHEERMES met ETUI voor f 1.35, met 2 i"ar garantie. Adres G. WlÏtSMA, Middenstraat 13. Helder. f 13. Rijwielen. f 13. Te koop 6 beste rywielen vanaf f 13 per stuk. Ook nog rijwieltasschen, pom pen, enz.; voor alle prijzen gaan ze weg. Adres: Stationstraat 32. Hout te koop. Een groote partij Amerikaansche grenen Ribben, van 12 tot 50 voet lang, vanaf 4 X 5 tot 6 X 8 p. m. 100 ge bruikte 17,-duims Delen bij 9, lang 28 voet, 1000 lichte en zware Paaltjes, voorts gebruikt en nieuw Touwwerk, Blokken, lichte Ketting, Dommekrachten, Bascule met gewicht, Verfwaren, alles zeer billijk. Tot opruiming tevens een party: vier kante geteerde en ongeteerde Dekkleeden en een waterketel van ruim 1000 liter. Adres: Pakhuis Binnenhaven 86 of Spoorstraat hoek Spuistraat. Rollade en Klompstuk f 0,35 Lappenf °t30 Biefstukf0,40 Rund- en Varkensgehakt f0,30 Metworst machinaal gemaakt I'0,30 Alles per vyf ons. Chr. J. E. OOSTENBRUG, Schagenstraat No. 32. UIT DE HAND TE KOOP. Adres: K. ZEEMAN, Oostslootstraat 48-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 2