KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3720. Zaterdag 10 October 1908. 38ste Jaargang. Nieuwsberichten, Uit den Omtrek. Marktberichten. Marine en Leger. Burgerlijke Stónd gemeente Helder, Advertentiën. m Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. HELDER, 9 October. De Hagespelers aldus genoemd (oindat in geen van de hoofdsteden dagelijks een schouwburg ter beschikking is en de medewerkers evenals de vertolkers der Ha- gespelen in het begin der zeventiende ee moeten rondtrekken" het gezelschap onder leiding van Eduard Verkade trad Donder dagavond in Casino op. De zaal was zeer goed bezet een vorige maal heeft het ge zelschap zich hier met .Candida" een goeden naam bezorgd. En dien goeden naam heeft bet Donderdagavond niet alleen gehandhaafd maar nog verhoogd. Over 't algemeen is bij dit gezelschap zeer eigenaardig dat alle jacht naar mooidoenerij ontbreekt. Het spel is sober, eenvoudig, maar geeft daardoor ook juist het volle werkelijke leven. Van den artistieken leider Verkade tot den lakei die de lampen uitdoofde toe, allen blijven in diezelfde «ge lijkmoedigheid", zouden we het haast noemen, 't Zijn tafereelen zóó uit de werkelijkheid gegrepen. Vol aandacht werd het spel ge volgd de dames spraken wel wat vlug zoodat niet altyd alles kon verstaan worden doch aan 't geheel deed dat geen schade. Verkade hebben we bewonderd. Hij steekt door zijn ongemeen talent van uitbeelden zelfs ver boven de overige zeer goede krach ten uit. We hopen dit gezelschap hier moer te zien. Brieven voor de „Hertog Hendrik". De directeur-generaal der posterijen en telc- graphie maakt bekend, dat aau Hr. Ms. pant- serdekschip Hertog Hendrik" de navolgende brievenmalen zullen worden verzonden a. naar Port-Said den 16en October e.k. met den trein van 6 30 a. van Amsterdam naar Antwerpen b. naar Algiersden 28sten en den SOsten October e.k. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Antwerpen. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemd schip te verzenden brievenmalen wenschen opgenomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze voldoende te frankeeren en te voorzien van twee elkan der snijdende lijnen over het geheel atfres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. IJmuiden, 8 October. Bij hot examen voor stuurman op stoora- vis8chersschepen, hetwelk te 's-Gravenliage werd afgenomen, slaagden alle vijf leerlingen der visscherijschool alhier. J. de Groot, A. van der Steen, G. Visser, W. van der Zee en K. Zwart. Aan den heer P. Rings te Santpoort is voor f9690.— opgedragen de bonw van het tweede wijkgebouw voor het Witte Kruis, tevens ingericht tot verplegingsstation voor schipbreukelingen. Door Burgemeester en Wethouders van Ve!°en is het initiatief genomen tot het houden van eene enquête naar de werkeloos heid in de gemeente. De omstandigheid dat in den vorigen winter groote armoede ge leden werd door den toen heerschenden werke loosheid leidde hen hiertoe. Vrijdag a. s. zal eene vergadering worden gehouden van Burgemeester en Wethouders met de voornaamste werkgevers en de voor zitters der werkliedenvereenigingen in de ge meente. Van Het Loo. Men meldt uit Apeldoorn H M. de Koningin doet dagelijks wande lingen in het park, naar men zegt. In ieder geval is H. M. zeer welvarend. Het Ilof zal waarschijnlijk dezen winter te Apeldoorn blijven. Fraude aan het Postkantoor. Omtrent de gepleegde fraude aan het Post kantoor (afdeeling quitanties) te Amsterdam meldt men nog het volgende: Wanneer men quitanties door de post laat innen, moet daarbij worden overgelegd een borderel of staat, waarop de te innen quitan ties en de bedragen worden vermeld. Wanneer alle quitanties door de post zijn afgeloopen, ontvangt de rechthebbende bericht, dat hij het geïnde geld aan de afdeeling quitanties in ontvangst kan komen nemen. Op de bor derel ziet hij dan aangeteekend welke qui tanties zijn voldaan en welke niet. Van de betaalde quitanties wordt het bedrag aan den rechthebbende uitbetaald, die daarvoor op het borderel teekent. De niet-betaalde quitanties worden daarbij teruggegeven. De ambtenaar bij de posterijen, die de fraude pleegde, heeft nu, wanneer b.v. een borderel als eindcijfer f600 aanwees, deze f600 uitbetaald en daarna een 1 voor het bedrag geplaatst. Hij boekte dan een uitgave uit de kas van f 1600, terwijl in werkelijk heid f600 was uitbetaald. De f 1000 eigende de ontrouwe ambtenaar zich toe, en maakte zich aldus aan verduistering en valschheid in geschrifte schuldig. Gebleken is, dat hij de fraude heeft gepleegd gedurende de drie werkdagen, welke aan den ingang van zijn verlof op 1 September j.1. vooraf gingen. Hy vervrachte met groote bedragen tegelijk, want het onderzoek toonde aan dat slechts een beperkt aantal borderels op de beschreven wijze zijn vervalscht. Het juiste bedrag is nog niet uit te maken, omdat nog borderels in Den Haag zijn, maar waar schijnlijk zal het de 30 mille niet overschrij den. De dader is met de verduisterde som met vacantie gegaan en niet teruggekeerd. Men weet niets van de plaats waar hij verblijf houdt. De man is ongehuwd en leidde hier een zeer ongeregeld leven. Ook gaf hij vroe ger aan de postadministratie reeds reden tot ernstige ontevredenheid. De uitbetaalde borderels worden later wel weer gecontroleerd, zoodat een hernieuwde optelling dan het vervabchte eindcijfer kan hebben aan 't licht gebracht. De ontrouwe ambtenaar wist dit natuurlijk en heeft daar om zyn malversaties over zulk een kort tijds bestek vóór zijn vertrek laten loopen, waar binnen geen controle plaats vond. Vermelding verdient nog het feit, dat de dader op de ontvangstpost een ontvangst van verschuldigd .recht boekte, in overeenstemming met het valsehe eindcijfer der borderels. Het drievoudig ontslag. De diamantbewerkers. In zijn .Weekblad' wydt Henri Polak een kort opstelletje aan de ontslag-kwestie, waarin hij o.u, zegt, dat zoo erg «Ir. Kuyper het in 1903 niet heeft gemaakt bij het ont- slag-Lindeman. Hij zegt dan verder «Wat de dingen betreft, waarom zij ont slagen zyn, kan van het artikel in kwestie gezegd worden, dat het wel een beetje de proporties uit het oog verloor blijkbaar is het geschreven door een jongen man, die het juiste begrip van verhoudingen nog niet heeft. Het onderschrift bij het ingezonden stuk is nog veel onschuldiger. Doch zelfs als men den toon enz. niet al te gelukkig acht, zal men toch wel willen toestemmen, dat er in die beide schrifturen geen aanleiding te vinden is, om drie fat soenlijke menschen, goede ambtenaren, op slag aan den dijk te zetten en op hun ver der leven het odium van een niet eervol itslag te drukken. Geen wonder dan ook, dat niet alleen de organisaties der ambtenaren, doch ook die der gemeentewerklieden in het geweer zijn gekomen. Hot .heden gij, morgen wij' moet hen als een dreigend spook voor de oogen zijn verschenen. Maar niet alleen zij, doch alle arbeidersor ganisaties moeten zich in deze zaak doen gelden. Tegen een zoo schromelijkeu aanval op de vrijheid van woord en drukpers moet krachtig verzet worden aangetekend. Als de gemeente voorgaat in dergelijk rcactionuair optreden, zullen particuliere patroons volgen. Het gezagsfanatisme, waaraan onze autori teiten hoe langer hoe meer schijnen te gaan lijden, moet met alle ten dienste staande mid delen worden bestreden. Verkiezingen te Amsterdam. De uitslag der gisteren gehouden tusschcn- tijdsche verkiezingen is uls volgt GemeenteraadDistrict II. (Vacature-De Sauvage Nolting). Aantal kiezers 4126uit gebracht 2145 geldige stemmen volstrekte meerderheid 1073. Hiervan verkregen de lieerenprof. mr. P. A. Diepenhorst (anti- rev.) 922 stemmen, J. van Hasselt (liberaal) 422 stemmen, mr. E. M. Meijers (vrijz.-dem.i 210 stemmen, J. van den Tempel (soc.-dem.) 591 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusachen de heeren prof. mr. P. A. Diepenhorst (anti-rev.) en J. van don Tempel (sec.-dem.). District V. (Vacaturo-dr. 8. Schippers). Aantal kiezers 12182; uitgebracht 6101 gel dige stemmen; volstrekte meerderheid 3201. Hiervan verkregen de heeren,J. G. van Kuykhof (soc.-dem.) 1838 stemmen, A. E. Mendell (vrijz.-dem.) 575 stemmen, W. de Vlugt (anti-rev.) 1819 stemmen, B. C. E. Zwart (liberaal) 2169 stemmen, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschon de heerenJ. G. van Kuijkhof (soc.-dem.) en B. C. E. Zwart 'liberaal). Prov. Staten. District V. (Vacature-dr. S. Schippers.) Aantal kiezers 12407uitgebracht 6522 geldige stemmenvolstrekte meerder heid 3262. Hiervan verkrogen de heeren prof. mr. D. Josephus Jitta (liberaal) 2483 stemmen, J. W. Sleef (soc.-dem.) 1731 stem men, W. Smit roomsch-kath.) 1727 stem men, Ph. van der Vos (vrijz.-dem.) 581 stem men, zoodat herstemming moet plaats hebben tu8schen de heerenprof. mr. D. Josephus Jitta (liberaal) en J. W. Sleef (soc.-dem). Politieruwheid. De ,Echo" bevat het volgend verhaal, waarop het ,Hdbl van politiewege beves tiging ontvangt Zondagmorgen waren 5 kinderen in den IJpolder bij de Spaarndamnierstraat te Am sterdam met eenige centen kruis of munt aan het spelen. Dit merkte de agent V. van af het balcon zijner woning, waar hij zat te lezen. Daarop ging hij, loerend, doch doende alsof hij las, een boek voor zijn gelaat hou dend, op de kinderen af, en gresp plotseling den 16-jarigen knaap Jan Bakker, zoon van een parkwachter, wonende 3de Spaarndam- merstraat 11, 3 hoog, en diende hem eenige slagen toe. De andere kinderen vluchtten en Jau wilde hun voorbeeld volgen. Hij liep weg, doch had het ongeluk te struikelen, waarop de agent hem weder greep en hem met zyn wapenstok, dien hij had meegenomen, over den rug striemde. Op de klacht van zijn slachtoffer, dat hij niet op kon staan, dreigde de agent hem zijn .pooten' te zullen stuk slaan, de daad bij het woord voegende, en den knaap een been stuk slaande. Het arme slachtoffer kon zich niet verroeren, doch riep slechts: .Mijn been is stuk', waarop de agent hem toeriep: .Blijf dan maar liggen als een zwijn". De andere kinderen en drie volwassenen waren getuigen van de mishan deling. In het Binnengasthuis bleek, dat het eene been van den jongen verbrijzeld is. Zijn toestand is ernstig, want het is nog niet zekerj of het been gezet kan worden. Er is Zondag direct een klacht ingediend tegen den agent Deze is schuldig bovonden, maar geschorst is hij nog niet. Vermoedelijk zal rechtsingung tegen den agent wegens zware mishandeling worden verleend. Wegmaken van een lijk. Gisteren werd voor de Haagsche rechtbank ter verantwoording geroepen Th. v. Z., schil der van beroep, beklaagd op den 7en Juli te Warmond te hebben verbrand het lijkje van een kind waarvan de ongehuwde C. J. H. op den 24 Juni aldaar was bevallen. Het kindje, dat dadelijk bij de geboorte door de moeder van het meisje aan haar dochter was ontnomen, had eenige zonderlinge omzwer vingen gemaakt en was eindelyk op 26 Juni gebracht bij de weduwe V. te Amsterdam die zich meer met i .verzorging" van pas geboren kinderen belastto. Het kind was bij haar den 26 Juni overleden en daarna door persoon afgehaald. Door dezen was het gebracht by den bekl. v. Z., die het eerst wilde begraven maar, naar hij beweert, door zekeren H. die een zonderlinge rol in deze zaak had gespeeld gedwongen was om het kinderlijkje te verbranden, hetgeen hij gedaan had. Beklaagde beweerde eigenlijk geheel buiten de zaak te staan en bezweken te zijn voor op hem uitgeoefende pressie daar hij reeds drie jaar bij de moeder van het meisje in den kost was en zijn naam in deze zaak werd genoemd, waardoor hij kans liep een goede betrekking te verliezen. Wegens afwezigheid van getuige de H. word de verdere behandeling gesehorst. Een mislukte meeting. Op 31 Aug. werd te Nunspeet een biljet verspreid, waarin op afkeurende wijze ge sproken werd over de viering van den ver jaardag der Koningin over het militairisme, enz. Dit wekte groote ergenis bij de bevol king op. In een daarop volgende Raadsver gadering sprak zelfs het hoofd der gemeente, de heer Mackay, zijn groote verontwaardiging over dit pamflet uit, welke woorden bij de Raadsleden algomeene instemming vonden. Zondag nu trachtte do afd. Nunspeet van de Int. Anti-Militairistische Ver. in Neder land een meeting te beleggen in het hotel van den heer Schmidt, die daarvoor echter geen zaal wenschto beschikbaar te stellen, dan met toestemming van den burgemeester. Deze weigerde. Intusschen waren reeds, ter gelegenheid van de veemarkt, op de lantaarn- en telephoon- pulen biljetten aangeplakt, dat de meeting Zondag in de open lucht nabij het station zou pluats hebben. Doze biljetten waren in zeer opruiende taal geschreven en werd de weigering van den burgemeester «onwettig genoemd. Als spreker over het onderwerp l)e loterij in menscheuvleescli en het mis dadig militairisme", zou optreden J. W. Smit van Amsterdam. Het is den propagandisten echter slecht be komen. Een 300-tal Nunspeters onthaalden hen op lang niet vriendelijke woorden, gooi den hen met allerlei projectielen en dreven hen ten slotte door slaan en trappen naar het station, waar zij, dank zij het kalme op treden van den stationschef, in een gereed- staanden trein naar Harderwyk konden stap- pon Nog lang schoolden de dorpelingen bij liet station samen. Een der voormannen van de afdeeling van den Bond vluchtte in de tram en bereikte zoo onder de hoede van de plaatselijke politic zijn woning, aan do andere zijde van het dorp. Om verdere gewelddadigheden te voor komen, moest diens huis tot 'savonds laat door de veldwachters worden bewaakt. Na deze spontane volksuiting zal de ge noemde vereeniging wel niet veel hoop beb op een spoedigen ommekeer alhier in do ge voelens ton opzichte van het militairisme. Beleediging van officieren. Op 3 Juli j.1. marcheerden de luitenants W. J. Meidoma en C. Keg met hun com pagnie langs den weg te Ilpendam, toen hun een schuit af de woorden «hongerlijders' en .landopvreters" worden nageschreeuwd. Het bleek, dat dit geschiedde door W. van Schenk, dio zich gisteren voor de rechtbank te Haarlem had te verantwoorden, en dit [loogde te doen door te zeggen, dat hij en zijn kameraden elkaar ook wel eens zoo noemden. De eisch is óón week gevangenisstraf. Vermorzeld. In de olieslagery der firma L. Vliegent- hart te Delft geraakte gistermorgen de 70- jarige werkman Schut tussclien een machine, omdat hij ontijdig last tot aanzetten gaf. De man werd letterlijk vermorzeld. Een locomotief op hol. Gistermorgen te ongeveer vier uur wor den de omwonenden van den overweg der Belgische spoor te Eindhoven opgeschrikt door een hevigen slag. Toeijleudc personen bemerkten vlammen en een hevige vonkenre gen op den spoorweg. Bij onderzoek bleek dat een tramlocomotief op de rails lag. Deze was, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, van het emplacement dor Meierijsche tram onbeheerd komen aan- stoomen, volgde de tramrails door de Dom melstraat, langs het staatsspoor-station en sprong vlak bij den overweg der Belgische spoor uit de rails, brak een lantaarnpaal middendoor, vernielde den hoek van een afsluitboom en sloeg ten slotte dwars over den spoorweg. De uitwerking van den val was zoo hevig, dat de spoorweg over eene lengte van eenige meters vernield werd. De trammachine is zwaar beschadigd. De directeur der tram en een opzichter der Staatsspoor leiden het- werk. Rijkspolitie is ter plaatse en stelt een onderzoek naar de werkelijke oorzaak in. Persoonlijke ongeluk ken kwamen, dank zij het vroege morgenuur, niet voor. Nader meldt men: i» De oorzaak van het ongeval met de machine der Meierysche tram te Eindhoven is, dat de machinist bij het afstappen der machine, na deze op stoom te hebben gebracht, met zijn mouw aan de handle heeft gehaakt, en zoo de kraan heeft geopend. Roekeloosheid. Men sclirijft uit Winschoten De knapen E. B, en II. K., van Sapper- mcer (Gr.), waagden zich Dinsdag bij een particulieren overweg tusschen de stations Hoogezand en Sappermeer-Oost op de spoor baan tusschen de rails, toen een trein kwam aangereden. De snaken wilden eens zien, of de trein ook voor hen zou stoppen. Daarin kregen ze hun wensch vervuld, want de wakkere machi nist stopte even voor de plek, waar een der knapen was blijven stuan. Nog een oogenblik i beiden waren overgereden en vermorzeld. De trein bad met deze gekheid eenige minuten oponthoud. De jongens vluchtten het veld in, toen het treinpersoneel op hen toe kwam. Een eigenaardige ontgroening. Een zonderling verhaal komt nit Kentucky. Op het Kentucky State College te Lexingtou wus dezer dagen een nieuwe leerling gekomen. Zooals dat gebruikelijk was, werd de jonge ling door de oude kameraden ontgroend en bij deze gelegenheid werd hij ten slotte ge bonden in een leegen spoorwagen gestopt. De kameraden gingen daarna weg, maar toen ze eenige uren later terugkwamen, om het slachtoffer te bevryden, was de wagen ver- dwenffn. In hun schrik over de mogelijke gevolgen zwegen de jongelieden over het gebeurde, maar toen de vermissing van den nieuwen leerling werd ontdekt kwam het uit. Onmiddellijk werd het spoorwegbestuur ge waarschuwd en dat heeft nu naar alle stations geseind, maar men vreest, dat do wagen, die blijkbaar aan een trein van leege wagens is aangehaakt, welke verdeeld zijn over de verschillende plaatsen, waar materieol noodig was, niet zoo spoedig zal worden terugge vonden, zoodat er ernstige vrees bestaat, dat de jonge man voor hij ontdekt wordt, door uitputting zal zijn omgekomen. De crisis in den Balkan. Belgrado, 8 Oct. In een nota aan de mogendheden protesteert Servië krachtig tegen de annexatie van Bosnië bij Oostenrijk, zich grondend op artikel 25 van bet tractaat van Berlijn. Servië verklaart, steeds en op zorg vuldiger wijze dan anderen de verplichtingen te hebben vervuld die het tractaat het oplegt, terwijl sedert 30 jaren nooit een enkele wij ziging ten gunste van Servië in het tructaat werd gebracht. Servië hoopt, dat de mogend heden gehoor zullen geven aan de eisclien om gerechiigheid en bescherming tegen de flagrante schending van het tractaat. Servië kan geen andere bevredigende op lossing vinden, dan herstel van den vroegeren toestand in Bosnië, of het geven van een af doende compensatie, door aan het Servische volk de uoodige waarborgen te geven voor de onafhankelijkheid en het nationale voort bestaan, die toegekend zijn door het Verdrag van Berlijn. De wraak van den milliardair Een bank te New-York heeft het onge hoorde stuk bestaan, een door Pierpont Mor gan, den wereldberoemdon millionnair, ge- teekende chèque te weigeren, als betaling eener zeer hooge som gelds. Dit incident herinnert aan een dergelijk voorval in 1870 gebeurd. Baron James Roth- schild meldde zich op een goeden dag by de Bank van Engeland aan, om zich te wreken een dergelijke weigering, en eischte de uitbetaling in goud van een dik pak bank biljetten van 1000 pond. Den volgenden dag kwam hij terug met denzelfden eisch. En den volgendou dag weer. En al spoedig had hij de Bank 100 mili- oen francs aan goud lichter gemaakt. En toen de Engelsche Bank met schrik de vermindering van haar voorraad goud bemerk te, haastte zij zich, den onmetelijk rijken bankier haar verontschuldigingen aan te bie den, met de belofte, voortaan al zijn chèques te accepteeren. Men gekscheert niet met millionairB. De werkloosheid. De werkloosheid neemt in Engelund schrik barende afmetingen aan. Do rapporten van de Trades C'ouncils in de verschillende steden toonen, dat overal in het land duizenden ar beiders werkloos zijn en wat nog erger is, in de meeste rapporten worden ook de voor uitzichten voor den wintev slecht genoemd. Te Deptford heeft de werkloosheid reeds aanleiding gegeven tot relletjes. Hier werd een deputatie uit de werkloozen ton raadhuize ontvangen, maar zij kreeg ten antwoord, dat het stedelijk bestuur zich met de regeering in verbinding zou stellen om de noodige maat regelen te overwegen. Toen de leider der deputatie dit antwoord overbracht aan de werkloozen, wildon doze een betooging houden voor het raadhuis, de politie kwam tusschen- beide en een botsing volgde, waarbij vele arrestaties plaats hadden. De bereden politie slaagde er ten slotte in de menigte uiteen te drijven. Een middel tegen werkloosheid. Den omvang der werkloosheid te bepalen, is met het oog op de toch betrekkelijk nog steeds geringe organisatie der arbeiders niet wel mogelijk. Maar daar die omvang zeker groot is, is het ongetwijfeld van belang, alle middelen tegen dit euvel nog eens na te gaan. Een dier middelen is emigratie. Deze is in de malaise-tijden 1907'08 reeds meer toe gepast dan vroeger. Want terwijl de bevol king van Amsterdam gemiddeld met 6500 zielen in het iaar vooruitgaat is ze,, van 565,662 op 1 Dec. 1907 tot 564,687 op 1 Sept. 1908 gedaald, hetgeen tot nog toe een achteruitgang van 1000 zielen, een verschil dus van 7500. Een groote invloed in dezen gaat tegen woordig uit van de Emigratie vereeniging", die ontstaan is uit de Commissie uit de Bur gerij in zake de werkloosheid. Deze Vereeni ging gaat uit van het beginsel, dat bij werk loosheid niet alleen in brood, maar, uit een moreel standpunt, ook in werk moet wordeu voorzien. In April 1908 opgericht, heeft ze tot 1 October reeds 120 ongehuwden en 180 gezinnen met voorschot doen vertrekken. Het aantal van hen die alleen door bemid deling der Vereeniging, zonder geldelijke hulp vertrokken, is wel driemaal zoo groot. Hoofdzakelijk heeft de emigratie plaats naar de mijnen in de Rijnprovincie. Echter zijn van de ongehuwden velen teruggekomen (gezinnen niet). Een groot bezwaar !b nl. dat in de Duitsche mijnstreek het loon gewoonlyk om de zes weken wordt uitbetaald, waar de Hollandschc arbeiders niet aan gewend zijn. De .Emigratievereeniging"' heeft zich dan ook met een mijndirectie in vorbinding gesteld voor de door de Vereeniging uitgezonde nen een contract met wekelijksche uitbetaling te verkrygen. Langzamerhand wint de emigratie dan Ook wel veld; meer in Rotterdam trouwens dun Amsterdam (hoewel men in Rotterdam uitsluitend op eigen risico is aangewezen). Men wacht ook niet meer «le uiterste armoede af, maar gaat het werk opzoeken in den vreemde, vóór men tot de ergste ellende is gekomen. Met voldoenden lust om 8 uur per dag tc werken, is er inderdaad in Duitschland, naar men ons vau zeer bevoegde zijde meedeelt, een goede positie te verwerven voor IIol- landsche werdlieden. Een bezwaar is, dat de Hollandsche werklieden in Duitschland heel slecht aangeschreven zijn, waardoor het moei lijk is hen geplaatst te krijgen In 'talgemeen hebben ze terecht of ten onrechte den naam, niet gewend te zijn aau tucht en aan geregeld werk, en van veel noten op hun zang te hebben. Een tegenstelling hiermee vormen de Ita lianen. De .Vereeniging van Arbeidsbeurzen" heeft voor eenigen tyd een enquête ingesteld naar het werken van de .Emigratievereeniging". De rapporteur, de heer P. Hols, bracht het werk der vereeniging, ook den agent te Ruhrort, alle eer. Ook de Nederlamlsche consul te Ruh rort is door het werken der .Emigratiever eeniging", aldus meldt men ons van zeer ver trouwbare zyde, sterk gestemd voor baar streven. Van vele gepluutsteu kwamen betui gingen vau dankbaarheid en voldoening bij het bestuur der vereeniging in. Het leven. Het .leven" bestaat uit slechts vijf letters. Vier vijfde gedeelte er van is maar .even". .Veel" is er in, doch van achteren beschouwd is het .nevel". Z. Een terugblik op de laatste Raadszitting. Ik had nauwelyks de blauw-steenen trap bereikt, of een zeker voorgevoel overviel mij, voorspellende, dat de zitting van Maandag avond niet zonder belangstelling van het pu bliek zou voorbijgaan, dat zij meer dan ooit de publieke tribune zou doen vullen met belanghebbenden, omdat de ietwut lijvige ageuda behalve een paar gewichtige aan gelegenheden nog een heele .kluif" zou presenteeren, een hartig brokje, dat alleen bestemd scheen voor heeren ouderwijzers der openbare lagere school. liueds geruimen tijd vóór den aanvang bleek het, dut mijn inwendige stem juist had geredeneerd. De aanwezige stoelen in het wachtkamertje, de lange bank daar geplaatst, alles was bezet met geduldig wachtenden en zelfs de deuropening scheen verstopt door een aantal heeren, die zich goed verstaan baar uitlieten overover uw onderdani- gen dienaar, den schrijver dezer regelen! Buiten dezen toegang tot het heiligdom der boden, in het zijgangetje en verder in de vestibuleoveral menschen, wier fluiste rende stemmen, wier schraperig hoesten en hinderlijk neussnuiten de anders plechtige stilte der omgeving verstoorden. Het was een kleine voor-vergaderen van opgekomen nieuwsgierigen, vóór hot beraadslugen door de 21, die intusschen hun plaatsen hadden ingenomen, om straks evenals eens een Frunsch staatsman te doen uitkomen W ij zullen b ij u, over n e n z o n- der u h a n d e 1 o n." Do reeks vun mededoelingen gaat als van een leien dakje, niet zonder spijt van den courantenman, die zich inspant om, heel ach teraan, mee te draven. En de nu volgende punten worden zonder veel tegenspoed besproken. Gnze politiemannen kunnen de geschiedenis van Job nog eens lezen en her lezen. Do telefoon voorloopig spreken we nog boven den grond. Gemeente-amb tenaren mogen een afwachtende houding aan nemen. Over een gewichtig vraagstuk als de Staatspensionneering hebben we niets an ders dan verschil van meening gehoord; het werd uitgesteld tot een volgende vergadering. De Molenbrug, oud en haast versleten, komt in aanmerking voor tijdelyke rust en geneeskundig onderzoek. Uitbreiding on- derwys aan school 8 is verzekerd. Ma- chinistenafdeeling aan de Heldersche zee vaartschool komt tot stand, mits het Rijk en de Provincie hun flnanciëele medewerking niet onthouden. Van een stadsbank van lee ning, in navolging van andere steden, komt voorloopig niets. De komende afgevaar digden van den Bond van vreemdelingenver keer zullen op plechtige wijze worden ont vangen en do onderwijzers jaarwedden .sluiten zich hierby waardig aan", schreef ik in geestdrift over de 13 stemmen, die kwamen en overwonnen Dat het opnieuw aankloppen niet onver hoord zou blijven, maar dat de verzoekers niet zoo een-twee-drio tevreden gesteld zouden worden, was te verwachten. Met aandacht heb ik gevolgd het voor en het tegen en met verbazing konden wij daarbij opmerken hoe dissonneerend de toon soms is, die voorkomt uit het koor van den llelder- schen Rijksdag. Ik neem de volgende week mijn slaapmuts mee, want èn het vervolg van deze loons- kwestie én de andere zaken, die eveneens zijn uitgesteld, zullen nog wel enkele uurtjes in beslag nemen. V. R. - WINTERDIENST HOLL. IJZEREN SPOOR. De uren van vertrek en aankomst van de treinen zijn voor den Winterdienst als volgt geregeld Vertrek Aankomst van Helder te Arasterdam 5.18 (Zon- en feestd. niet) 7.40 6.37 (alleen tot Alkmaar) 7.31 (sneltrein) 9.12 8.30 (Donderdags tot Schagen) 9.02 11.17 12.13 2.25 1.49 (overstappen te Alkmaar en Uitgeest) 4.12 4.(sneltrein vanaf Alkmaar) 5.45 7.— 8.56 Vertrok Auu komst v. Amsterdam te Helder 4.34 (alleen Donderdags) 7.14 5.56 (Zon en feestd. niet) 8.27 7.14 (alleen Zon- en feestd. overstappen te Uitgeest en Alkmaar) 9.32 9.43 (sneltrein) 11.20 (alleen van Alkmaar en op Zon- en feestd. niet) 12.13 12.43 2.56 3.10 (op werkdagenop Zon en feestd. vanaf Alkmaar) 5.27 4.26 6.31 8.17 (sneltrein) 10.12 (alleen van Alkmaar) 10.50 10.23 (alleen op Zon- eu feestd.) 12.20 Texel, 8 October. Er worden zeer veel oesters gevangen door do visschers, die zich er sedert 1 October mode bezig houden. Er zyn er, dio er 2000 per dag vangen. 25 schuiten bonden zich met dezen arbeid bezig. Schagen, 8 Oct. Aangevoerd 15 paarden f80 a 200, veulens f 0a 0 ossen f0 a 0, 8 stieren f110 a 170, 0 duiven fü a O, 200 geldekoeien f120 a 220, 85 vette id. f 160 m 3i0, 30 kalfkoeien 1 106 a 280, 42 vaarzen f 70 a 130, 0 hokkelingen 1' a 80 graskalveren f 40a 85, 30 nuchtere kalveren f8 a 23,rammen fa1120 vette schapen f 18 a 30,250 mager id 112 a 17, 600 lammeren f 8 a 18,bokken en geiten f a 0 magere varkens f a 50 vette id. per Kg. 42 a 47 ct., 40 biggen f5,a 9,150 konijnen f0.50 a 0.15, 300 kippen 0.50, zwanen f 350 Kg. boter 1 1,50 a 0,—, 3000 kipeieren f4,75 a 5,25, 100 eenden dito f4,a 0, per 100. Ilr. Ms. pantserschip «Hertog Hendrik", comraan- inaiidanl de kapt. ter zee G. L. Goedhart, op reis naar Nederland, is gisteren te Colombo aangeko men. liet ligt in het voornemen de reis 10 dezer voort te zetten. le. Per stoomschip „Frederik Hendrik uit West- Indië en geplaatst aan boord Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, hoofdinuchinist H. G. IJ G. de Vries, machinist P. J. Stroo, idem A. A. Roosa, idem J. Uottema en idem J. G. L C. v. Erkel. '2e. Per stoomer „Koningin Wilhelmina" uit Uost-Indië: schipper C. Krabbendam, machinist K. W. J. Daiubrink, idem H. de Vries en idem G. Weiter, allen geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Sergt.-Torpedoinaker H. J. Janzen, geplaatst in de rol van Hr. Ms. „Marnix". Overplaatsingen. Hoofdmachinist R. Grandia, 10 Oct. van non-actief op Hr. Ms. „Marnix". Machinist G. J. H. Verbeek, 10 Oct. van Hr. Ms. „Zeehond" naar „Piet Hein". Idem J. A. Habig, 10 Oct. van Hr. Ms. „Piet Hein" op non-actie!. Sergt.-stoker v. k. I. P. de Boevé, 10 Oct. van Hr. Ms. „Van Speijk" op Hr. Ms. „Zee hond". Opper-schrijver J. J. Verstelle, '22 Oct. van Hr. Ms. „Marnix" op wachtschip Willemsoord. Schrijver-majoor W. Bruul, 16 Oct. van llr. Ms. wachtschip te Willemsoord op Hr. Ms. „Marnix". Sergt.-schrijver v. k. A. Kleimeer, '28 Oct. van wachtschip Willemsoord op Hr. Ms. „Atjeh". Idem H. J. Nel, '22 Oct. van wachtschip Amsterdam op Hr. Ms. „Vau Galen". Idem P. Nieboer,22 Oct. van Hr. Ms. „Van Galen" op de Kweekschool voor zeevaart te Leiden, en bootsman v. k. J. Marteijn, 16 Oct. van Hr. Ms „Piet Hein" op Hr. Ms. „Van Speijk". Visscherijberichten. Nieuwediep, 6 Oct. Aangebracht door 10 korders te /.amen '20 tongen per stuk 75 cent, 50 middel matige tong per stuk 40 cent, 60 kleine tong per stuk 15 cent, 4 mand kleine schol per mand f3.50, 16 mand schar per mand f 1.75. 7 Oct. 23 korders met 5 tot 10 tongen per stuk 75 cent, 10 tot 40 middelmatige tong per stuk 45 a 40 cent. 10 tot 30 kleine tong per stuk 15 cent, 1 tot 5 roggen per, stuk 85 cent, 1 tarbot voor 16, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f3.50 af2.50, 1 tot 4 mand schar per mand f 1.75. 8 Oct. '20 korders met 5 tot 10 tongen per {stuk f 1, 10 tot 60 middelmatige tong per stuk 50 a 40 cent. 10 tot 40 kleine tong per stuk 15 cent, '2 tot 20 roggen per stuk f 1, 1 tot 5 mand schol per stuk f 4 50 a f '2.50, 1 tot 3 mand schar per stuk f 1.75, 5 tarbotten per stuk f 6 f 5. Van 6—8 September. GETROUWD: J. Dol en C. Verberne. A.J. Stapel en M. Bakker. ONDERTROUWD: J. Labout en E. Brouwer. BEVALLEN: J. Exalto geb. Kuijk, z. J. vun Keirapema geb. Muntjewerf, d. A. Rosloot geb. Buisman, d. J. van Dam geb. Lastdrager, z. J. G. Heijman geb. Brachthuizer, d. C. S. Maar- lcveld geb. Naerebout, d. A. Beukenkamp geb. Plemper van Balen, z. Advertentiën gelieve men vóór 10 uur te bezorgen. Op Zondag 11 October, hopen onze geliefde ouders Jn. Halfweeg en Hilgonda Beukema, den dag te herdenken waarop zy voor 30 jaar door den Echt werden verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen, Jn. BEKENDAM. TRIJNTJE HALFWEEG. Wieringen, 8 October 1908. W. HEIJMAN en J. G. PIEIJ MAN—Brachthuizer, geven door deze kennis van de geboorte eener dochter Wilhelmina Bertha. 7 October '08. GeborenReindert, zoon van J. TUINMAN en M. S. H. LABIJ. Helder, 8 October 1908. Ondertrouwd HENDRIK KEMP en WILHELMINA A. P. DE BOER. Amsterdam, '2e llelmersstraat 28, Nijmegen, Frans Halsstraat 24, 8 October 1908. Oudertrouwd Jb. LABOUT en E. BROUWER. Helder, 8 October 1908. Huwelijksvoltrekking; 22 October 1908. Receptie Zondag 11 October a.s., van 2—4 uur. Sluisdijkstraat 97.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1