KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulownam No. 3722 Zaterdag 17 October 1908. 36ste Jaargang. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. S m. 50 et., fr. p. post 75 ct., Buitenl. fl.25 Zondagsblad 37' 45 fO.75 Modeblad 55 80 f0.90 I Muzik. Bloemiez. 60 85 f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. liureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Be wüs-exemplaar2® Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VBIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Tweede Blad, HELDER, 16 October. De heer F. von Huben, directeur van liet postkantoor alhier, is met 16 November a.s. als zoodanig benoemd te Zutphen. De commies der Posterijen 2o bl. R. Benthem wordt 1 November a.s. overgeplaatst van hier naar Winschoten en de commies T. Bloos van Leeuwarden naar hier. Op onderzoek. Het pantserschip »Piet Hein", de stoom- schoener «Dolfijn" en de torpedobooten G 1, .Habang" en .Dempo'' en de loodsboot .Am sterdam" vertrokken gisterenmorgen naar de Noordzee tot het opsporen van eventueel al daar ronddrijvende luchtballons. Detorpedo booten .Goentoer" en ,Toka' vertrokken gisterenmiddag voor hetzelfde doel. De Amsterdam" is gisterenavond terugge keerd, kort daarna weder naar zee gegaan en kwam hedenmorgen weder terug. Men had onderscheidene visschersvaartuigen ge praaid doch een en ander leverde geen resul- taut op. Hedonavond worden de andere schepen terug verwacht. Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose. Het bestuur van de vereen, tot bestrijding der tuberculose, afdeellng Helder en omstre ken, deelt mede dat in de tweede helft van November een muziekavond zal georganiseerd worden, waarvan de opbrengst zal strekken tot het stichten van een fonds, waaruit be kostigd zal worden de verstrekking vau ver sterkende middelen aan tuberculose lijders, die niet door diaconie- of armbestuur kunnen worden ondersteund. De gewone inkomsten van de vereeniging worden geheel besteed aan de volksopvoeding en den strijd tegen de zoo gevreesde ziekte, om zooveel mogelijk iedereen mede te doen werken tegen de voortwoekering en versprei ding dezer ziekte, waarbij de vereeniging zich uit hare gewone fondsen alleen kan be palen tot de verstrekking van stoffelijke mid delen, die haar eigendom bly ven, zooals lig stoelen, ledikanten en sputumlleschjes, enz. Tot het bereiken van het eerstgenoemde doel hooft het bestuur toezegging van de medewerking van eenigo plaatsgenooten en personen buiten de gemeente, zoowel op in strumentaal als vocaal gebied. Het bestuur doet met vertrouwen een be roep op de ingezetenen om te teekenen op de lijsten, die weldra zullen circuleeren. De toegangsprijzen zullen zijn eerste rang f 0.50, tweede rang f 0.25. Hr. Ms. „Holland". Gisteren is het pantserschip .Holland" van de marinewerf te Amsterdam afgebracht en door de Oosterdoksluizen naar buiten ge voerd. Dat was weer het bekende lastige werk, om het schip door do oude nauwe sluis te loodsen. Gelukkig dat de nieuwe thans heel spoedig zal gereed zyn. Naast de nauwe schutkolk welke de schepen nu nog moeten volgen, komt de verbreede, die men thans reeds heeft laten volloopen, prachtig uit als oen belofte voor de toekomst, dat het in het vervolg niet langer zulk een angstig karwei zul zijn om een fatsoenlijk schip van onze scheepswerven aan het IJ te loodsen. Maar des nachts moest dan toch nog van de oude sluis gebruik worden gemaakt, en daar de Holland" in het midden nogal breed is, was op verzoek der marineautoriteiten het water tot 23 cM.A. P. opgezet. Zoo bleef er aan elk boord juiBt 150 millimeter over tusschen de scheepshuid en de sluls- wauden. Om vijf uur werd het schip uit het marine dok gesleept en bij de nieuwe voetbrug ge^ meerd. Even voor zes ging de spoorbrug open en toen werd de kolossus zachtjes aan in beweging gezet. De kapitein van de sleepbooten, de boots man van de werf op de brug van de .Holland", de onderhavenmeester, de heer J. J. Thomas, aan den wal, werkten samen om de zaak goed te laten marcheeren en 't ging dan ook, zoetjes, zoetjes aan, door de nauwe vaargeul. Eén oogenblik lag het gevaarte stil maar 't was slechts oen kleine afwijking. Om half zeven stoomde de «Holland", onder het lustig getoeter van de stoomfluit, de spoorbrug door. 't Schip was zouder kleerscheuren door do nauwe passage gekropen en had alleen de leuning van de stelling voor de nieuwe voet brug gedeeltelijk weggerukt en daar nog wat kleine schade aangericht. De .Holland" werd gemeerd aan de boei voor kompasregoliug, om zijn kompassen te verifieeren. Het schip krijgt nog heden zijn bemanning aan boord, gaat dan aan de Hem- brug kolen laden, en vertrekt zoo mogelijk nog hedenavond naar Willemsoord Daar wordon de kimkielen aangebracht, en moet nog worden geproefstoomd, omdat de Holland" die hier een maand of acht in reparatie heeft gelegen, van nieuwe ketels is voorzien. Nipponia—Pretoria. Hamburg, 14 Oct. In den morgen van 9 Oct, heeft tijdens mist en tor hoogte van Texel een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomsehepen .Nipponia' en .Pretoria', waardoor eerstgenoemd stoomschip direct zonk en waarbij de gozagvoeder, twee stuurlieden, twee machinisten en 8 man dier equipage verdronken. Het Seeamt, deze zaak behandel de, gaf als uitspraakdat het ongeluk ge heel aan den dikken mist te wijten was dat er op beide stoomschepen geheel vol gens de voorschriften voor het varen tijdens mist was genavigeerd en dat geen der beide gezagvoerders eonige schuld had aan dio aanvaring. (Zie ons vorig nummer.) Ilmuiden, 15 October. De eerste levende beugvisch werd hier lieden aangebracht door de Pernisser viseli- sloep no. *2 .Speelman II". De daarvoor besteedde prijzen waren echter matig. Een raadselachtig geval. In de vorige week zagen eenigc hootliedon alhier op de Zuidpier een heer loopen, die in het voorbijgaan gewoon groette. Eenigcn tijd later zag men dezen persoon niet meer en ging men tusschen de tegen do pier lig gende blokken zoekon, vermoedende dat oen een ongeluk was gebeurd. Niemand word echter gevonden on nog raadselachtiger werd het geval toen men ook den aan deze vlot- torlieden toebchoorende roeiboot miste. Schijn baar was dus de gezochte in de roeiboot verdwenen. Deze vermiste boot is thans op ongoveor 50 mijlen noordwest van IJmuiden zonder inzittende opgepikt te IJmuiden aangebracht door den stoomtrawler .Anna" IJ. 34 van de stoomvisschcry-maatschappy ,de Kotter". Verkiezingen te Amsterdam. Amsterdam, 15 October. De uitslag der lieden gehouden herstemmingen is als volgt GemeenteraadDistrict II. (Vacature-De Sauvage Nolting). Aantal kiezers 4126. Uit gebracht 2516 geldige stemmen. Hiervan ver kregen de heeren prof. mr. P. A. Diepen horst (antirev,) 1373 stemmen- J. van don Tempel soc-dem.) 1143 stemmen. Zoodat ge kozen is prof, mr. P. A. Diepenhorst (antirev.). District V. (Vacature-dr. S. Schippers). Aantal kiezers 12.18'2. Uitgebracht 7639 gel dige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. G. van Kuijkbof (soc.-dem.) 2936 stemmen, B. C. E. Zwart (liberaal) 4703 stemmen. Zoodat gekozen is de heer B. C. E. Zwart (liberaal). Provinciale Staten District V. (Vacature dr. S. Schippers). Aantal kiezers 12,407. Uitgebracht 7766 geldige stommen. Hiervan verkregen de heeren prof. mr. D. Josephus Jitta (liberaal, 4631 stemmen, J. W. Sleef soc.-dem.) 2835 steramen. Zoodat gekozen is prof. mr. D. Josephus Jitta (liberaal). Kamerverkeizing Ommen. Bij de gisteren 'gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer iu het district Ommeu was de uitslag als volgt Aantal kiezers 8475. Aantal geldige stem men 6864. Volstrekte meerderheid 3433. Gekozen dr. A Kuyper (antir.) met 3941 stemmen. Het drievoudig ontslag te Amsterdam. Woensdagochtend om elf uur stonden er te Amsterdam voor de publieke tribune vau de* Raadzaal, waar de heer Ketelaar een inter pellatie in de Raadsvergadering zou houden, over het ontslag der gemeenteambtenaren, al liefhebbers voor een plaatsje bij de raadszit ting. Alsof het een opening van de Staten- Generaal gold, werd er handel gedreven in t >egangskaartjes, waarvan er honderd waren uitgegeven, u.1. 60 voor plaatsen en 40 als reserve. Men zegt, dat een liyper-nieuwsgierige een rijksdaalder gaf voor de plaats van een belangstellende, in wien op hetlaatste oogen blik de koopman ontwaakte. Tegen half twee werden de nummertjes afgeroepen. Als veulentjes trippelden ze bin nen en als haringen werden ze op de ban ken gepakt. De drie ontslagenen vertoonden zich niet, wel een enkel comité-lid. De heer Ketelaar diende in den Raad di volgende motie in De Raad van oordcel, dat de opneming van het artikel Erger dan Russisch en van het bijschrift onder het stuk, getiteld .Slecht Lokaal", in „Het Prinsenhof' van 17 Sept. jl., niet rechtvaardigt het ontslag van de amb tenaren A. Buriks, Z. Gulden en G. J. A. Smit, uoodigt B. en W. uit, deze ambtenaren in hun vroegere betrekking te herstellen. De motie werd in stemming gebracht en verworpen met 28 tegen 10 stemmen. Het comité, uit de zes bekende organisa ties samengesteld, hoeft een vergadering ge houden, ten eindo te beraadslagen of de actie, inzake het ontslag der redacteuren van tHet PrinsenhoP al dan niet na de zitting van Woensdag vau den Amstcrdamschen raad zal worden voortgezot. Het ,Hdbl." verneemt, dat besloten is, de taak van het comité niet als geëindigd te beschouwen en de actie te doen voortduren. Bijzonderheden wenschte men aan het blad niet mede te deelen. Poging tot diefstal. Rotterdam, 15 October. In hot bijpost kantoor aan de Kruiskade kochten gister avond twee mannen eon postzegel van één cent. Een hunner deed een greep naar een bankbiljet van 1000 gld, in het loket. Een worsteling met don ambtenaar volgde. Beiden vluchtten met achterlating van het bankbiljet. In een café in de Zomeriiofatraat worden zij gearresteerd. Treinongeval. Woensdagavond zyn nabij het station Koe- kange twee goederentreinen op olkaar geloo- pen. De beide locomotieven, eon bagagewa gen on oen goederenwagon ontspoorden. Po machines en do bagagewagen werden zwaar beschadigd. Persoonlyke ongevallen vielen niet voor. Do weg was door dit ongeval tijd versperd. De ballonwedstrijd te Berlijn. De hoop op het terugvinden van de nog vermiste twee hallons, do ,Hergestell" en de fPlauen" gaat langzaam aan verloren en neemt de ongerustheid meer en meer toe. Niet onmogelijk is het echter, dat deze ballonB hoogere sferen opgezocht hebben dan de concurrenten en dientengevolge geraakt zyn in een andore windrichting, een die naar het continent woei. Maar ruim drie dagen en nachten zyn verstreken voor de Bennett-ballonnen zelfs drie dagen en vier nachten. Langer blijft do moest geoefende aëronaut niet in de lucht En het feit, dat niets vernomen is, noch van de landing, noch van de reis zelve, is opvallend en onrustwekkend. Uit de DuitBche ochtendbladen blijkt even eens, dat het ongeduld, waarmede naar nieuws vau de vier ballons wordt uitgezien, elk uur meer en meer wast tot groote bezorgdheid. In de „Lokalanzoiger" wordt er op gewezen, dat het record bij een «Dauerfahrt" tot dus ver 52l/2 uur bedroeg. In elk geval moeten dus de Zondag opgestegen ballons zyn neer gekomen doch ook de beide vermiste ballons van Maandag zijn ongetwijfeld reeds neer gedaald. Wil men dus nog niet aannemen, dat de ballons in de Noordzee zijn terecht gekomen dan bestaat nog Blechts do moge lijkheid, dat de luchtschippers in onbewoonde streken van Rusland en Zweden geland zijn. In de Keizerlijke Automobielclub, waar geregeld telefonische en telegrafische infor maties inkomen, heerscht bange vrees. On ophoudelijk worden met de kustplaatsen telefonische gesprokken gevoerd en tele grammen verzonden, doch bevredigende ant woorden blijven uit. De mogelijkheid is niet gering, dat de'nog vermiste ballons aan de westkust van Skan- dinavië of zelfs op de Schotsche eilanden geland zyn, van waar nieuws slechts lang zaam ons kan bereiken. Het feit, dat de ge lande ballons nog over flinke voorraden bal last hadden te beschikken geel't weder eenige hoop. Berlijn, 15 Oct. De Edimburgsche ballon „Busley" kreeg Dinsdagmorgen om 5 uur ten N.W. van Helgoland gemeenschap met een naar Edimbnrg varende kolenboot. Do door het ventiel op het water gebrachte ballon werd door den sterken wind voor het schip uitgedreven, zoodat het noodig was het om hulsel open te scheuren voor het gevaarlijke reddingswerk. De opvarenden - in de mand van den ballon, de heeren Niemeyer en Tlie- dermann werden door den kapitein van het kolenschip bijna ontkleed opgevischt. De ballon werd geborgen. Van de reddinder practischeluclitscbippers van de .Caatilla'', geeft de schipper van bet Blankeneser visBchersschip het volgend ver haal Gisteren vroeg tegen half acht bevond ik mij tusschen Cuxhaven en Helgoland in dichten nevel. Plotseling zag ik een donker voor werp op mij aandrijven. Ik meende dat het een schip was, dat mij te geraoet kwam en trachtte uit te wyken om een aanvaring te vermijden. Toen ontdekte eensklaps een van mijn manschappen, dat het geen schip, maar een ballon was, die voor ons uitdreef. Ik hield voorzichtig op den ballon aan en hot gelukte ons een man, die- even te voren uit den gondel was gevallen, uit hot water op te pikken. Met groote voorzichtigheid voeren we toen tot vlak aan den ballon en kregen niet zonder groote moeilijkheden don gondel aan boord, waarin zich nog de tweede lucht schipper bevond. De ballon geraakte verward in het takelwerk van het schip. De lucht schipper opende toen het ventiel en konden den ballon redden. Een van de heeren had zijn portefeuille met 5000 frs. in zijn pet geborgen. Op het oogenblik, dat hij aan boord van mijn schip klauterde, nikte echter eon heftige windstoot hem de pet van het hoofd en dc 5000 frc. waren voor dé visschen. J)e redding geschiedde 6 mijl ten Noorden van Helgoland, een plek, die behoort tot de minder bezochte, daar de visscherijgronden deels Noordelijker, deels Zuidelijker ligger. Verdronken. Een professor uit Straatsburg, de heer von Gans, is bij een bezoek aan de Scilly-eilanden door ilc golven in zee gespoeld en verdronken. Hij was in gezelschap van eon dame, maar deze, verdiept in een boek, bemerkte liet ongeluk niet. Vliegen als kippenvoeder. Uit Amerika worden tegenwoordig vliegen uitgevoerd. Donderdag van de vorige week wei-den er uit Chicago 66 vateu vol vliegen naar Londen verzonden. Ze worden in Enge land gebruikt als kippenvoer en betaald met 16 shilling de ton. Gevaarlijk werk. Eeuigen tijd geleden werd te Lissabon ver teld, dat werklieden, die in het Hoogerhuis documenten hadden over te brengen, tusschen die documenten slangen hadden gezien. Er werd om het verhaal gelachen, en men hoorde verder niet meer van de slangen. Maar nu dezer dagen alle documenten naar hot archief van het ministerie van binnenlaudschc zaken gebracht zouden worden, kwam er plotseling een slang met eon platten kop te voorschijn, die een werkman iu de lip beet. De man stierf onder vreeselijke pijn binnen een half uur. Zijn lijk was heelemaal zwart gewor den en sterk opgezwollen. De slang is weer tusschen de documenten gekropen, en nu is er niemand te bewegen, met het sorteeren daarvan voort te gaan. De kroonprins van Servië. De 21-jarige zoon van koning Peter, die op het oogenblik in Servië den politieken gebradeu haan uithangt en ongetwijfeld zeer tegen den zin van zijn vader zijn volksrede- naurs-taleutcn ten toon spreidt, is een zon derling heer. Reeds vroeger hebben de bladen zich met hem beziggehouden en eigenaardige dingen van hem verhaald, zooals men zich nog wel herinneren zal. Kroonprins George heeft zijn opvoeding genoten aan het Russi sche hof. Deze opvoeding heeft geen ver edelenden iuvloed gehad op het jonge mensch, maar integendeel zijn brutale optreden nog in de hand gewerkt en zijn trots, die nog door persoonlijke dapperheid versterkt wordt, voet gegeven. De sympathieën van zyne hoogheid richten zich vooral naar het bekende drietalle vin, le jeu, les belles. Hij is er reeds eenmual vandoor geweest met een tingeltangel-jullie en werd met veel moeite te Weenon opgesnord en naar vaders huis teruggebracht. Terstond daarop bezweek hij voor de bekoorlijkheden van 'n tooneelspeel- ster en de familie had groote moeite hem in toom te houden. De woestheid van den kroonprins is zoo berucht, dat het zeer moeilijk is adjudanten voor hem te vinden. Kort geleden heeft hij in zyn razernij geschoten op soldaten, die voor het paleis op wacht stonden. Meermalen wordt hij dan ook door zijn vader opgesloten, om erger dingen te voorkomen. Talrijk zijn de uvonturen, die hy voortdurend heeft met bedrogen echtge- nooten en hy wordt te Belgrado gevreesd als een Nerotje. Deze hyper-erotische dronkeman is op het oogenblik de held van den «lag en drijft de opgewonden stemming door zijn bravoure- speoehes nog een beetje op. Later zal hij misschien koning worden wonlen. Gelukkig Servië Tusschen Servië en Montenegro zyn vergeten do oude veeton, en prins Peter van Montenegro, jongste zoon van Nikolans I hij is 19 juar en studeert te Weenen in de rechten seint aan den kroonprins van Servië, oud 21 jaar, dat hy verrukt is van diens vurige taal, tot het Servische volk gesproken. .Ik omhels u hartelijk", zegt hij verder, ,en bid God, dut wij elkaar spoedig zullen ontmoeten op het bloodroode slagveld." Een gloeiend telegram van prins George van Servië was 't antwoord. Een gebouw voor Rockefeller. De Amerikaan8che bladen geven beschry- vingen van het landhuis in dc Pocantice Hills, dut Rockefeller heeft laten bouwen. Het is zoo n merkwaardig gebouw omdat er door den architect naar is gestreefd, het landhuis en de uitgestrekte parken, dio het omringen, zéé in te richten, dat Rockefeller in zijn kasteel onvindbaar is voor deurwaar ders die hom een dagvaarding zouden willen beteekenen, om als getuige te verschijnen in de honderd-on-een processen tegen de Standard Gil. In de parken om het huis zijn overal doorloopende wegen en plotselinge water- of muurversporringeu uaugebrucht, welke een ongenooden en dus onwelkomen bezoeker deu doortocht naar het kasteel be letten. Bovendien zijn om het park en om het landhuis kordons van speurders en wach- tors geplaatst, die dag en nacht den toegang tot de veste bewaken. Texel, 15 October. Het .Leger des Heils" heeft Maandag en Dinsdag j.1. tal van teleurstelling op het eiland gebracht en zelf veel teleurstelling ondervonden. Honderden menschen van de andore dorpen en uit het veld begaven zich telkenB des avonds naar Den Burg, om er de aangekon digde bisoscope-voorstelliugeu bij te wonen, doch ze konden niet gegeven worden, omdat het aërogeengas voor de machine ondoel matig is, en geen ander gas, hoeveel moeite men er ook voor gedaan heeft, tijdig aan gebracht kon worden. Op 6 en 7 Nov. a.s. hoopt men nu de voorstellingen te geven. De vrachtrijder A. Buijs geraakte gisteren bekneld door een kar en bleef op de plaats dood. Dat de badgelegenheid aan de Koog, met het nette badhotel van den heer Flens wel de aandacht trekken van 't reizend publiek en niet 't minst der vreemdelingen, bleek wel in den jongsten zomer. Nu en dan kon het badhotel niet alle gasten herbergen. Of schoon het badseizoen maar pas voorbij is, komen nu bij den ondernemer van 't bad hotel reedB aanvragen in om kamers voor den zomer van 1909. Buiten en in de Raadszaal. Dicht, styf tegen elkander gedrukt, al du wende en wringende om toch maar naar binnen te komen, stond een klomp menschen voor den ingang van ons Raadhuis, zich tevergeefs inspannende om door de met voor zorg geopende ééne deur de vestibule te be reiken. Met opgeheven handen, waarin een genummerd plaatskaartje ietwat krampachtig werd vertoond, met stil vragende gezich ten deden ze hun best, hun uiterste bestom toch maar gezien te worden door den bode, wiens lichaam haast precies de deuropening vulde, om zoodoende te voorkomen dat niet één ongevraagde zou binnensluipen. Met medewerking van een politie-agent werd de geheele massa behoorlyk in bedwang gehou den en slechts zij werden toegelaten, die in 't bezit waren van een nummer be neden 30. Werden toegelaten Maar hoe De gelukkige werd als t ware geknepen, gniepig op de teenen getrapt of welwillend opgenomen, tot hy eindelijk met een duw of. ruk kwam, waar hij wezen wilde. ,Dat was me een harde strijd, een heele worsteling," kreunt een slank heertje, wiens hoogroöde gelaatskleur en merkbare horst- moeheid getuigen op welke wijze hij binnen is aangeland. „En weet u wat zoo leuk is knipoogt een bejaard mannetje tegen een naast hem staanden mijnheer, die zich verbeeldt dat hy als een Hugo «1e Groot op de plaats is ge smokkeld, vanwaar hy medelijdend een blik naar buiten kan worpen waar nog velen zyn uitgesloten, „weet u wat nou zoo leuk is Er zyn hier maar weinig school meesters de groote meerderheid was te laut, kwam niet in aanmerking, moest aftrekken omdat do plaatsen voor de tribune geheel uitverkocht waren." We hadden al geruimen tijd staan wach ten, te midden van groote en kleine bezoe kers voor dezen avond, die ijverig discus seerden over onderwerpen, welke aan «le kletstafél alle eer zouden bewezen hebben, toen de bel ons naar boven riep, eene uitnoodiging die ons nog heel eventjes aan het worstelen van daar buiten deed denken. Nauwelijks gezeten met het voornemen om eenige uren gezellig bijeen te zijn, om nog eens flink toe te tasten aan bet maal, dat in de vorige zitting als overgeschoten van tafel ging en dat thans in een flink op gewarmde schotel was veranderd, hoorde ik met verbazing datwe weer konden gaan Neen, maar, dat mag, dat zal niet gebeuren* We zijn hier gekomen, uitsluitend bijeenge komen om de reeds veelbesproken onderwij- zersjoarwedden te regelen, om dat wel wat vervelend wordende onderwerp voor goed van do baan te doen gaan, en nu wilt ge opnieuw uitstellen Maar, mijneheeren Hoe kunt ge ons geduld toch zoo op de proef stellen 1 Denkt ge dat de komende begrooting geen stof tot spreken zal geven Wilt ge nog meer hooi op die ongelukkige vork laden Geld of geen geld, laten we asjeblieft een einde aan de kwestie maken en daarbij bode mij een glaasje water, want ik heb veel lust om van avond eens ferm van wal te steken Gelukkig, (wie zegt daar gelukkig FEUILLETON. EEN OOM BUITEN. Vry bewerkt door AMO. 6) Het was geen onaangenaam gevoel toen de notaris een aantal coupons afknipte en ze hem overgaf, maar hij had toch een zeker gevoel_ van schaamte voor zijn verloofde. Zoo'n som had hij nog nooit in zijn bezit gehad. Wilt u de papieren aan H. W. Cooper terugzenden zei Hetty. ,zy kunnen daar voorloopig voor my in depot blijven. Wil je dat geld even opnemen, Frans Goeden middag, mr. Backer." Uw dienaar, mejuffrouw! Uw dienaar, mijnheer van Houthi-im." Dit alles duurde nauwelijks een half uur. Half in een droom bood Frans zijn verloofde den arm aau, en eerst toen ze weer in het rytuig zaten kwam hy weer tot bezinning. Zijn eerste werk was haar de coupons over le reiken. >Neen, neen, lieveling", zei ze lachend, ,wat moet ik daarmee Ze zijn nu evengoed uw eigendom als het mijne wanneer ik gehl noodig heb, zeg ik het je wel' Ze pruatte verder vroolijk door over de ver schillende hoogere militairen, die zij in de laatste dagen had loeren kennen en bij wie zij allerlei eigenaardigheden meende ontdekt te hebben. Plotseling zei ze: ,Ik heb je zoo innig lief, Frans... maar weet je wel, dat ik jnloerscb, vreeselijk ja- loersch kan worden Hy lachte. „Zottinnetje, lief zottinnetje, om jaloerscli te worden moet men reden hebben. Nooit, nooit, zweer ik je „N«)oit zworen I" Zij hield haarband voor zijn lippen. ,Je moogt niet zweren, als het een zaak betreft, die nog in de toekomst ligt." Er was een schaduw, die op het geluk van Frans werd geworpen. Die schaduw was een brief van oom Eduard. Frans had hem de verloving medegedeeld en te gelijker tijd verzocht, dat Oom spoedig c~ns in Amster dam zou komen, daar Hetty zich zou ver heugen den vaderlijken vriend van haar ver loofde te leeren kennen. Het koele antwoord van Oom Eduard luidde als volgt „Je brief ontvangen en ik kan niet nala ten je, zooals het mode is, geluk te wenschen. Wil dit ook mejuffrouw je bruid doen uit mijn naam. Ik kan je niet verzwijgen dat het me liever was geweest als je vóór den beslissenden stap je tot mij gewend en mijn raad gevraagd had. Verder wil ik je ook niet verzwijgen, dat ik een vyand van alle huwelijken ben, waarin, vergeef me het ge zegde, de vrouw het geld meebrengt. De wereld denkt er wel anders over, maar ik ben nu eenmaal zoo dikwijls iu tegenspraak met de gevoelens van de wereld, dat het op een keer meer of minder niet aankomt. Ten slotte nog ditHet stuit me zeer tegen dc borst, dat iemand, die onzen naam draagt, misschien reeds als verloofde van de goedheid van zijn toekomstige vrouw afhangt, ol vau hare inkomsten mede geniet. Ik verzoek je daarom dringend, wanneer je nog een vonkje van de oude genegenheid in je koestert, neem van mij gedurende do eerstvolgende maanden de toelage aan, die ik je vroeger gaf. Ik zn! je het bedrag elke maand in tijds toezenden Het verzoek mag je nu vreemd voorko men eenmaal, misschien eerder dan je wel denkt, kan het oogenblik aanbreken, waarop je zult moeten toegeven, dat ik gelijk had. Je Oom Eduard van Houtheim. Frans verfrommelde den brief heftig. Wat kwam zijn oom nu in het hoofd Dat was juist zoo zijn manier van doen. Oordeelen naar een vastgesteld grondbeginsel over om standigheden, dio hij niet kende. Al meende hij het ook goed, zijne uitdrukkingen waren daarom niet minder kwetsend. Frans zette zich dadelyk aan de schrijftafel om Oom Eduard een gepust antwoord te geven, maar hij kon niet verder komen dan de eerste woorden. Het gelaat vau den eerlijken man kwam hem voor den geest en tevens de her innering aan zijn vaderlijke zorgen. Wanneer hij wilde schrijven, moest hij scherp, afkeu rend zijn en dat kon hy toch niet van zich verkrijgen. Oom Eduard zou wel anders oor doelen als hij Hetty maar eerst eenB leerde kennen. Zeker, dat zou hij stellig Hij had aanvankelijk het voornemen den brief te verscheuren, nu streek hij het ver kreukelde blad zorgvuldig glad en stak het hy zich en wel toevallig juist naast het geld van zijn verloofde. Hij wilde niemand iets van dit schryven meedcelen, alleen Louise van Elderen wilde hy het laten zien. Men wil zijn ergernis zoo gaarne bij iemand luch ten en Louise zou wel zeker begrijpen, boe deze brief hem krenkte. Zij las zeer opmerkzaam, vouwde het pa pier weer zorgvuldig samen en reikte hot hem zwygeud toe. ,Nu, wat zeg je ervan vroeg hij onge duldig. „üoe vindt je zoo'n gelukwensch? ,Eduard van Hontlieim is een flink man", zei ze kortaf. ,Maar Louise, ik begrijp je nietzei hij driftig opspringend. Vindt je dit schryven niet beleedigend (Het komt er maar op aan van welk stand punt men een zaak beschouwt. Ik kan me zeer goed verplaatsen in deu zielstoestand van den man, die dozen brief schreef." Frans ging bij de tafel staan, waaraan zij zat en trommelde zenuwachtig op het blad. „Je zet het oude, zonderlinge spel voort, Louise. Het schijnt alsof je me wilt trotsee- ren. Wat heb ik je gedaan .Niets!" klonk het trotsch en tevens treu rig. Ik heb me naar al je wenschen gevoegd, Louise, en met geen woord, geen blik zelfs de grenzen overschreden, die je me hebt aan gewezen hoewel het me moeielijk viel." Zy lachte even ,Ik betreur het zeer, wan neer het je moeilijk is gevallen." Hij nam een stoel en ging dicht bij haar zitten. .Twijfel je eraan, Louise, dat het mij moeielijk gevallen is me als een vroemde tegenover je te gedragen. Je bent hard tegen over mij en kleingeestig tegenover Hetty. Het zou duizendmaal beter zijn als we ons voor mijn verloofde vertoonden, zooals we altijd tegenover elkaar waren." Hij beproefde haar in de oogeu te zien, maar ze hield ze hardnekkig neergeslagen. Als antwoord deed ze hem na een poosje een wedervraagJe geeft lletty toch den brief van je oom Ik weet, dut zij zich zeer voor hem interesseertzij zal ook wol naar zijn antwoord vragen." ,Dat is je toch geen ernst?" vroeg hij driftig. ,Dezen brief.... aan Hetty? Ik ge loof dat je den spot met me drjjit, Louise." „In bet geheel niet." Ze trok minachtend de schouders op, (Volstrekt nietherhaalde zij met nadruk. ,Het zou kleingeestig van je zijn, wanneer je haar den brief onthield. Ik kan je, als je nog eenig belang iu mijn raad stelt, slechts dringend aanraden Hetty met volkomen vertrouwen tegemoet te komen. Daartoe behoort toch ook de geheele waar heid omtrent je verhouding tot je naasten bloedverwant.' ,Je weet evengoed als ik, dat ik dezen brief van mijn zonderlingen oom, aan mijn verloofde niet kan laten lezen.-Ik heb geen lust Hetty in de beleedigingen te laten dee len, die Oom Eduards goedheid mij toevoegt." Louise stond langzaam op. .Het heeft geen nut hierover nog vele woorden te verspillen. Je moet toch zelf weten wat je doen wilt. zooals je het altijd zelf hebt geweten. Laten we nu naar mama gaan." Zou eindigde het pijnlijke gesprek, maar in het gemoed van F rans werkte het nog na. Hij werd met bitterheid vervuld en het kwam hem voor alsof hij Louise moest haten. En toch kou hij aan niets anders denken dan aan de beste wijze waarop hij de oude ver houding, de vroegere vriendschap weer kon herstellen. Louise wist dat dit onmogelyk wus. Een woord, een onbedachte blik en uit die be- driegelijke vriendschap kon een neiging op vlammen, die in hare oogen een misdaad be duidde. Zij moest zich zelf en hem, voor alles ook Hetty daarvoor behoeden. En Hetty vei - trouwde volkomen op haar vriendin. Zij zocht niets nu cn misduidde ook niets. Louise liud gezegd Ik heb geen recht op hem en op haar woord kon zij zich verlaten. Maar of zij het op dut van Frans kon Hoezeer zij zich er ook tegen verzette, kwum er toch langzaam, heel langzaam een zwakke twjjiel bij haar op. Ze streed er zooveel mogelyk tegen, maar een begin van wantrouwen was aanwezig, door een toeval te weeg gebracht. Het kwam, zooals Louise had voorzicu. Hetty had bjj het nazien der felictatiebrieven gevraagd of oom Eduard ook iets van zich had laten hooren. Het was een zeer toeval lige vraag, die eerst beteekenis kreeg, toen Frans zich nogal verlegen aanstelde. Hij ant woordde neen en ja tegelijk en kreeg plot seling een hoogroode kleur. ,Het was een korte, hartelijke felicitatie aan mij geadres seerd, maar voor ons beiden bedoeld", zei hij daarna haastig. ,Oom heeft het tegen woordig nog al druk waar heb ik dat ding toch gelaten, ik meen het tusschen de andere brieven gelegd te hebben." Hij zocht in de papieren rond. (Ik moet hem thuis hebben laten liggen, ik zal hem morgen mee brengen, hoor mijn liefste." Zij zag hem aan, maar hij ontweek angst vallig haar blik. Zou hij de waarheid niet gesproken hebben Wilde hij iets verzwy- gen. Zij moest het weten. Den volgenden dag vroeg Hetty hem weer naar den brief, en toen hij weer uitvluchten zocht, zei ze ronduit: .Het is niet goed van je, beste Frans, dat je iets voor me wilt verbergen. Als je oom niet ingenomen ie met onze verloving zeg het dan en zeg me dan ook de reden. Ik ben geen kind meer en zal me er wel overheen kunnen zetten. Frans was een van de vele mannen, die niet kunnen verdragen dat men hen iets ver keerds verwijt. Heftig verweet hij Hetty, dat zij hem niet vertrouwde. Zij antwoordde niet, maar toen hij haar wilde omhelzen, wendde zy zich van hem af. In hare oogen blonken tranen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1