KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, Wieringon en Anna Paulowna* No. 3723 Woensdag 21 October 1908. 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Het program der conferentie voor de Balkan aangelegenheden is op het oogenblik do hoofdschotel van het Buitenlandseh menu. Reuters agentschap publiceert de punten voor zoover daarover door Frankrijk, Rusland en Engeland overeenstemmend wordt geoor deeld. Wijl de punten van het program de kwesties aangeven waarover de besprekingen in den eersten tyd zullen loopen, laten we ze hier ietwat uitvoerig volgen. lo. Erkenning der onafhankelijkheid van Bulgarijevaststelling van de flnancieelo verplichtingen van dien staat tegenover Turkije, en wellicht ook regeling van do zaak van den in bezit genomen Orient- spoorweg 2o. erkenning van de annexatie van Bosnië en Herzegowina, teruggave van den Sandjak Novibazar aan Turkije; 3o. erkenning der vereeniging van Kreta inot Griekenland, met vaststelling der finan- ciecle verplichtingen van Griekenland jegens Turkije 4o. bespreking der vraagIs het wen- schelijk compensatie te geven aan Servië en Montenegro door een verbeterde grensrege ling 5o. bespreking der vraag: Is het wensche- lijk zich te verstaan over de herziening van het Donau-reglement, door aan de staten, aan die rivier gelegen, belangrijker rechten toe te kennen De quaestie der capitulaties en der post kantoren in Turkije zal worden geregeld in een afzonderlijke verklaring. Voorts zal worden nagegaan de mogolijk- lieid om de vreemde postkantoren in Turkije af te schaffen. De Kretenser-quaestie zal, als behoorende tot de bevoegdheid der vier beschermende mogendheden, door deze met Turkije worden onderzochthiervan zal aan de conferentie verslag worden uitgebracht. Het ontwerp program heeft niet ten doel deze oplossing aan de andere mogendheden op te dringen, maar de grondslagen vast te stellen voor een overeenstemming. Het Engelsche ministerie stelt in een communiqué de zaken aldus voor De gedachtenwisseling tusschen de ministers Iswolsky en Grey heeft geleid tot volkomen overeenstemming ten opzichte van het stand punt, dat moet worden ingenomen tegenover den toestand, in het Europeesche Oosten, ontstaan tengevolge van de gebeurtenissen, die daar hebbeu plaats gegrepen. Te dien einde is oen conferentie noodig geacht, maar deze moet, zal zij erin slagen don eerbied te herstellen voor het volkenrecht en vol doening geven aan hen, die door schending der internationale traktaten benadeeld zijn, een behoorlijk omgrensd arbeidsveld hebben en zich bepalen tot de quaesties, voortsprui tend uit dejongsteschending van het verdrag vun Berlijn. Het eerste der op de conferentie te behandelen onderwerpen moet zijn het vinden van een compensatie voor Turkye en op dit punt bestaat algeheele overeen stemming tusschen de mogendheden. Er zullen nok maatregelen moeten worden getroffen tot krachtige versterking van het tegenwoordig régime in Turkije, dat de beste waarborg is voor de handhaving van den vrede. Ook hoopt men erin te slagen de redelijke wenschen der kleinere Balkan- Btaton te bevredigen, ond'n- voorbehoud echter, dat zulks niet .ten koste van Turkije zul geschieden en er bestaat grond voor de hoop, dat ook de Kretenser quaestie tot aller voldoening zal worden opgelost, of schoon deze zaak eerst niet gebracht was op het werkprogram der conferentie, als zijnde een punt, dat in de eerste plaats tus schen Turkije en de vier beschermende mogendheden moet worden behandeld. Men hoopt, dat de gematigdheid, redelijkheid en onbaatzuchtigheid dezer voorstellen de mogend heden, die het Verdrag van Berlijn hebben ondeoteekend en voor welke het van belang ia, dat er een niet-formcele gedachtenwisseling over deze onderwerpen plaats heeft tot aan neming ervan zullen leiden. Het ligt niet in de bedoeling om de quaestie van de Dardanellen aan het oordeel der conferentie te onderwerpen. Dit is nl. een *aak,^ die in de eerste plaats Rusland en Turkije aangaat en eerstgenoemde mogendheid wenscht geeuszins deze quaestio in een voor Turkije vijaudigen geest te regelen of ze als een compeusatie te be schouwen, waDt Rusland neemt deel aan de conferentie als één der niet-belanghebbende mogendheden. Behale de veranderingen in het programma reeds vermeld, wordt nader meegedeeld dat ook voorgesteld wordt aan Montenegro on beperkte souvereiniteit toe te staan en ten opzichte van Kreta te bepalen dat dit inge lijfd wordt by Griekenland. Zoo men ziet krijgt ieder wat. 't Ligt echter in de bedoe ling niet het program vast te stellen zonder Turkjje te hebben gehoord. De Turksche bladen bespreken onderwijl het programma der conferentie en maken nogal eenig voor behoud ten opzichte van sommige punten. Zij spreken de hoop uit dat het programma nog niet officieel is vastgesteld. Uit sommige bladen is op te maken dat het program der uanstaande conferentie eigenlijk ontijdig i3 gepubliceerd. De toon der Engelsche bladen tegenover Oostenrijk is niet erg vriendelijk. In ver schillende Duitsche bladen wordt intusschen gewag gemaakt van eene briefwisseling tus schen den keizer van Oostenrijk en keizer Wilhelm, ^waaruit men opmaakt dat Daitsch- land 't niet oneens is met Oostenrijk's hou- ding. Wat overigens de toekomst baren-zal? De groote mogendheden schijnen het eens te zijn hierover, dat op 't Balkan-schiereiland niet moet gevochten worden. De Fran- ache gezanten te Konstantinopel en te Sofia kregen de opdracht de regeeringen aldaar den raad te geven zich gematigd en vrede lievend te betoonen. De Porte heeft haren ambassadeurs opge dragen de Europeesche hoven er op te wy- zen dat in Bulgarije buitengewone militaire maatregelen worden genomen, naar 't heet echter slechts als voorzorgsmaatregel. Zij wyst cr op dat zij, hoe ongaarne ook, ver plicht zon kunnen worden insgelijks militaire maatregelen te nemen, En, zegt zjj er terecht bij, dat zou kunnen aanleiding geven tot botsing, wat te betreuren zijn zou. Intusschen stelde de Bulgaarsche regeering aan den vertegenwoordiger van Duitschland het antwoord ter hand op de laatste protes ten tegen den Orientspoorweg. De nota ver klaart, dat Bulgarije geneigd is directe on derhandelingen aan te knoopen met de spoor weg maatschappijen, teneinde de lijn in Oost- Roemelië te koopen. Is eenmaal een aanvang gemaakt mot deze onderhandelingen, dan zal Bulgarije de toestemming van de Porte trach ten te verkrygen Bulgarije kan echter aan de maatschappij geen schadevergoeding van 15.000 fres. per dag toestaan, alleen de tegenwoordige ont vangsten zullen aan de maatschappij worden uitgekeerd. Bulgarije weigert eveneens een schadeloos stelling aan Turkije te betalen bij wijze van vergoeding voor Oost-Roemelië cn voor de eigendomsrechten van Turkije op het spoor wegtraject in Oost-Roemelië. Reuter bericht later nog: Naar aanleidhig van de antwoord-nota van Bulgarije, is be sloten tot mobilisatie van het Turksche leger. Zaterdagochtend stonden 50 locomotieven van den Anatolischen spoorweg gereed voor het vervoer van troepen. De Anatolische troepen zullen gemobiliseerd worden, de Macedoni sche zijn reeds gedeeltelijk gemobiliseerd. Het uitbreken van een Turksch-Bulgaarschen oorlog wordt waarschijnlijk geacht. HELDER, 20 October. Nerva. De vereeniging .Nerva", afd. Helder van den Ned. bond van post- en telegraafbeamb- tcn .De Post", hield j.1. Zaterdagavond in 't lokaal .Tivoli", ter gelegenheid van haar 13-jarig bestaan een feestelijke vergadering. De president, de heer B. de Boer, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij allen welkom heette, inzonderheid supe rieuren, donateurs en donatrice's, consta teerde, dat het dg afdeeling naar wensch gaat, dat de vergaderingen goed bezocht wer den en deze medegewerkt hadden tot plichts betrachting en tot het verkrijgen van een menschwaardig bestaan. Wel bleef er nog veel te wenschen over, maar de afd. bljjft voortgaan, om langs ordelijken on wettigen weg verbetering te verkrijgen. Vol moed gaat men de toekomst te gemoet. Na dit openingswoord verkreeg de secre taris, de lieer A. Visser, het woord tot het uitbrengen van het jaarverslag, waaraan hot volgende ontleend ia: De afdeeling kan op vooruitgang bogenhet ledental vermeer derde met 4, hetgeen toegeschreven moet worden aan de goede verstandhouding der ledon onderling. In het afgeloopen jaar wer den 2 bostuurs- en 11 ledenvergaderingen gehouden, die flink bezocht waren. Twee af gevaardigden bezochten do ulgemceno ver gadering te Utrecht, terwijl deelgenomen werd aan een gecombineerde vergadering van eenige afdeelingen te Alkmaar tot stich ting van een ring, die thans in wording is. Door den steun van superieuren, eereleden, donateurs en donatrices kon de afdeeling financiëele hulp verleenen bij gezinsvor- meerdering, bij penBionneering en aan tubor- culose-lijders, om opgenomen te worden in oen sanatorium. Hartelijke dank werd gebracht aan allen, die der vereeniging geldelijken steun verleenden. Daarna gaf de Penningmeester, de heer P. van Daele, een overzicht van de financiën. Hieruit bleek, dat de ontvangsten, (met inbegrip van 't saldo des vorigen jaars van f120,40) hadden bedragen f331,81'. Do donatiegelden bedroegen f 149,25 en do contributiën f 57.—. De uitgaven waren f241,17, zoodat er een batig saldo is van f90,64'. Hiervan zal f35,42 voor winter provisie uitgekeerd worden, alsdan is er nog f 55,22' in kas. Het lid van Van Rjjswjjk verklaarde namens de commissie voor het nazien der rekening, dat door haar alles in de beste orde was bevonden en zij huldo bracht aan bet bestuur. De vergadering stemde door luid applaus met deze hulde betuiging in. - Het overige deol van den avond was aan do gezelligheid gowijd, feestliederen werden gezongen, een tooneelstukjo ,Het bedrogen drietal opgevoerd en verscheidene voor drachten met zang gehouden, waarmede de postbeambten en hunne familie's zich uit stekend amuseerden. Er heerschte een zeer opgewekte stemming. Een bal besloot de feestviering. Nipponia. Door het loodstransportvaartuig .Schelde" is een zwarte bal bevestigd aan de masten van het wrak van het stoomschip «Nipponia" (zie ons vorig nummer.) Wrak gepasseerd. IJmuiden, 17 Oct. Schipper G. van Dok, van den botter «H. D. 112", passeerde op ongeveer 13 mijlen N.N.W. van IJmuiden een wrak, dat zeer gevaarlijk voor de scheep vaart ligt. Van dit wrak steekt een mast ongeveer 20 voet boven water uit. Schipper Van Dok bracht een vlaggelijn en een blok, van het wrak afkomstig, hier aan. Het IJ-plan. Volgens het Hbl. is een voordracht bij P. W. te Amsterdam in voorbereiding om den overkant van het IJ door middel van Bpoor- wegponten by het spoorwegnet aan te sluiten. De bedoeling is de aanlegplaats aan do zuidzijde van het LJ te maken bij de Erts kade, waar dan een pontenhaven zal moeten worden gemaakt. De algomeene aanlegplaats aan de overzijde van het IJ zal worden ge projecteerd bij de uitmonding van het te gra ven dwarskanaal in de Vogelwjjkslanden, met rangeerterreinen aan weerszijde van dat ka naal, ten einde de wagons te kunnen over brengen naar de verschillende ondernemingen, die geen eigen aanlegplaats hebben. Bedoeling is te beginnen met één spoor wegpont en het aantal naar gelang van be hoefte uit te breiden. Later wordt een ver binding per spoorwegpont ook mogelijk voor het zuidwestelijk industrie-terrein. Een verder verwijderd plan dat bij een eenigszins gunstige exploitatie der gronden en vestiging van groote industrieën zeker zal worden uit gevoerd is het maken van een spoorweg die zal aansluiten bij het station Oostzaan en den Nieuwcndammerham, den Buiksloter- ham en den Noorder-IJpolder doorsnijdt, waarin de gemeente 345 H.A. grond bezit. De koBten hiervoor zijn op 2 millioen galden begroot, waarvoor men het geheele complex gronden benoorden het IJ in directe aanslui ting kan brengen met het groote spoorweg net. En daarbij blijven de spoorwegponten tot het overzetten van goederen van Amster dam rechtstreeks naar sommige punten hun beteekenis behouden. Naar hetzelfde blad verneemt zullen B. en W. spoedig met een voorstel bij den Raad komen tot aanleg van een tweede pont voor personen en rjjtuigverkeer over het IJ. Deze pont ral ook afvaren van de De Ruyterkade, dan waarschijnlyk den kop van de Handels kade aandoen en vervolgens oversteken naar de overzijde, waar een nieuwe aanlegplaats wordt gemaakt tusschen het station der N.- Hollandschc Tram en de Droogdokmaat schappij. Brand De confectiefabriek der firma I. de Vrios Zonen aan de Poortstraat 28, te Rotterdam een pand van drie verdiepingen hoog, gren zende aan den spoordijk bij het Centraal station is Vrijdagavond, uitgezonderd het bc nedengcdeclte, waar bet kantoor en pakhuis «ich bevinden, geheel door brand vernield. Om 6 uur was de fabriek door de patroons on coupeurs verlaten, te kwartier over zessen sloegen de vlammen reeds uit bet dak. Het was al spoedig een ware vuurzee on een dichte vonkenregen daalde neer op de om geving. De brandweer trad krachtig op en stelde in werking 8 sectie-spuiten en 3 stoom spuiten met totaal 22 stralen. Aan alle zjjden .werd het gebouw van af daken en open ter rein omsingeld. Hoofdzakelijk om de omgeving te sparen, wyl het fabrieksgebouw reddeloos was. De vloeren bezweken en lieten naakte binnonmuren over. Tegen 9 uur kon eeu deel der brandweer inrukken en bleek ge constateerd dat het kantoor alleen water schade had. De oorzaak is onbekend, doch vermoedelijk ontstond de brand op de zolder verdieping bij de coupeursmachine. Bij een Belgische maatschappij is de fabriek verzekerd. Enkele duizenden menschen waren op den vuurgloed tpegesneld. De vlammen sloegen nagenoeg over den spoordijk, waar de treinen langs snorden. Voor Sneek bedankt. Onder dit opBclirift vinden we in ,Do Stand," het volgende schrijven aan het be stuur dor Centrule Antirevolutionaire Kies vereniging in het district Sneek. Hooggeachte Heeren en Broederen, .Nu ook het district Ommen mij een man daat van Volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer aanbiedt, zie ik rnjj genood zaakt, voor het mandaat, mij door liet district Sneek aangeboden, te bedanken. Tweeërlei beweegt mij hiertoe. Vooreerst het feit, dat men in uw district geen electo- ralon stryd aanbond, iets wat men in Ommen wel on zeer scherp deed, zoodat verwacht mag worden, dat men nu ik bedank, in uw district nogmaals door eenvoudige candidaat- stelling in de nieuwe vacature zal kunnen voorzien En in do tweede plaats de pijnlijke omstandigheid, dat in uw district, blijkens uwe mcdedeeling, de christelijk historische partij mot algemceue stemmen het besluit nam, om miin candidatuur niet te steunep, waar tegenover staat, dat in het district Ommen de christelyk-historischen op de meest loyale wijze mijn candidatuur gesteund heb ben. Vergunt mij daarom, u hartelijk dank te zeggen voor het vertrouwen in mij gesteld, en u te verzoeken dien dank ook aan de roomsch-katholieke Centrale te willen over brengen, die in Sneek zoowel als in Ommen alle krachten inspande, om mijn candidatuur te bevorderen. Door nu reeds te bedanken, en hiermede niet te wachten tot ik in zake Ommen tot een beslissing zal zijn gekomen, meen ik u in zooverre een dienst to doen, als thans in de vacature, die in uw district voortduurt, zooveel spoediger zal kunnen voorzien wor den. Op ziek zelf zou het my een eere en een voorrecht zijn geweest, c. q. voor een Friesch district naar de Kamer te gaan. Nog steeds voel ik aan Friesland zeer nauwe banden. Maar het algemeen belang en de zuiverheid van mijn politieke positie, noodzaken mij van die eere af te zien. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienaar en broeder (w.g.l KUYPEB. 's-Gravenhage, 16 Oct. 1908. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 16 Oct. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stuurman de heeren L. A. Breyer en A. Bennederde stuurman "de heeren K. Blom, P. van der Mye, J. Feninga en C. Kareesegroote zeilvaart 3e stuurman de heer K. Blom. Bij een instorting bedolven. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat aldaar bij het verrichten van grondwerk voor een riool ten behoeve van een te bouwen papier fabriek, de grond is ingestort, met het ge volg dat een der werklieden er onder bedolven geraakte. Hij werd een uur later levenloos opgegraven De man laat een groot gezin achter. Gearresteerd. Men meldt uit Sneek Zaterdagmorgen is van hier gévankelyk naar Leeuwarden getransporteerd de ruim 46-jarige barbier A v. d. W., die bekend heeft zich vergrepen te hebben aan een 13- jarig meisje, dat bij hem inwoonde. Hot kind is overleden en acht dagen geleden een half uur ruim hier vandaan, te Jutrijp, begraven. Op bevel van de justitie moet het lijk worden opgegraven. Aanslag op een D-trein uit Nederland. De Kölnische Ztg. verneemt uit Küpper- steg, dat er in den nacht van Vrijdag op Zaterdag tegen halftwee tusschen Küppersteg en Mülheim, vermoedelijk tengevolge van een misdadigen toeleg (er lag een spoorstaaf dwars over het spoor) van den D-trein 44, uit Nederland naar Keulen, de locomotief met bagage-wagen en drie personenrijtuigen met vier assen van het spoor zijn geloopen. De rijtuigen woelden zich tot aan de tree plank in het zand, maar bleven, daar de weg vlak ligt, voor omvallen bewaard. Volgens een ambtelijk verslag is maar een persoon licht gewond. Vermorseld. Vrijdagavond had tusschen Menaldum en Marsum een ongeluk plaats. De paardendrijver Van der Staal van Murmerwoude, die met paard en twee veulens van de Franeker paar denmarkt kwam, geraakte, vermoedelijk dooi de duisternis misleid, onder een goederentram, met het gevolg dat de man en de dieren vermorseld werden. De tram ontspoorde ten gevolge van het ongeluk. De Berlijnsche ballonwetstrijden. ,De Busley'' heeft op de Noordzeee en niet minder moeilijke en gevaarlijke nedcrdaling gehad als de andere ballons. Ook ,De Busley" daalde eenige mijlen van Helgoland in een dichten nevel. Over de redding van den bal lon meldt men, ter aanvulling van het reeds medegedeelde, nog de volgende schildering van een ooggetuige. De Hamburgate kolenstoomboot »Prinz Wil helm" viel te Leith, de haven van Edinbnrg binnen met de beide luchtreizigers dr. Nie- meyer en Hiedeman. «De Busley" dreef op het water, toen hij in den nacht op Dinsdag tien mijlen midwestelijk in Helgoland werd bemerkt. De ballon was nog bol en rond, doch het schuitje sleepte door de zee met groote snelheid. Ongeveer IJ zeemijl was hij van de boot verwijderd. De ballon dreef steeds verder af tot de aëronauten al het gas deden ontsnappen. De Busley verschrom- melde en de golven sloegen over het schuitje. De luchtreizigers klommen in het netwerk om het leven te redden. In dien gevaarlijken toestand verkeerden ze een uur. Eerst daar na gelukte het de stoomboot de ruïne van den ballon te naderen. De redding ging met groote moeilykheden gepaard. Een redding boot van de »Prinz Wilhelm" nam de lucht reizigers op en bracht zo aan boord. Beide waren totaal uitgeput eu zóó verkleumd, dat ze zich bijna niet konden verroeren. De kapitein van de stoomboot gaf hun wat warms te drinken en verstrekte hun droge kleede ren. Zoodra de reizigers wat waren bijge komen, werd ook de ballon geborgen. Ze hadden een zeer avontuurlijke reis gehad 37 uur 700 K.M. afgelegd en nog 12 a 15 uur langer zwevende kunnen blijven, doch vreesden te veel naar het noorden af te dryven. Ze lieten zieli neer in het vaarwater van een schip, dat ze zagen passeeren. De luchtreizigers putten zich uit in dankbetui gingen aan do redders. Het «Berlinor Tageblatt" hooft aan overste Schaeck, die met de Helvetia aan de Noorsche kust bij Molde landde, een telegraphische reisbeschrijving gevraagd. Daaraan ontleonen we, dat de ballon Maandagavond om 10 u. 45 m. boven de Noordzee kwam. Men dreef' in Noord-westelyke, toon in noordelijke, rich ting. Later draaide de wind naar het midoosten en de ballon ging langs de Noorsche kust. Er hing een dichte nevel en de golfslag was krachtig. Woensdagmorgen kreeg men land in het zicht, doch de ballon bleef z|jn weg langs de kust vervolgen. Om 1 uur zag men weer land v'ak in de nabijheid. Van een hoogte van 5300 M. lieten do luchtreinigers zich langzaam neerdalen. Een visBchersboot haalde de ballon in en sleepte hem naar land. Na een tocht van 73 uur landden de aoronauten. De Helvetia" had zich uitstekend gehouden. Bij de landing had de ballon nog tamelijk veel ballast. .De Plauen" is terecht! Woensdag al heeft de stoomtrawler »Ruby" den ballon en zijn bemanning, de heeren Hackstetter en Scheiterer, in de Noordzee gevonden. Ze zijn te Huil aangekomen. Omtrent den .Plauen", door don stoom trawler fRuby" te Huil aangebracht, meldt Reuter nog, dat de ballon Woensdag zijn stjjgkracht had verloreD, na een hoogte van 6000 voet te hebbe-i bereikt. Plotseling ging de ballon snel dalen. De luchtschippers wierpen alles wat gewicht had over boord, zelfs kleeren. Niettemin viel de .Plauen" in zee. Twee uur lang werd de mand door "t water gesleept. De luchtschippers hadden alle hoop op redding al opgegegen, toen de .Ruby" by hen kwam. De Noorsche stoomboot .Naddad" is te Yarmouth aangekomen en heeft den ballon .HergeBelT' aangebracht Zjj vond hem drij vende op zee, 100 mijlen noordwest ten noorden van Helgoland, half leeggeloopeh. Men vond geen spoor van de luchtschippers. DE WEEK. 18 October. De parlementaire week van 1017 Octo ber j.1. is voor het zittend kabinet nu niet juist geweest eene van bijzondere verheuge nis. En evenmin een week van krachtsont wikkeling versterking van zyn gezag, posi tie, in en buiten de vertegenwoordiging, 't Droevigst is nog, dat èn de minister van Landbonw, N. en H., èn de minister van Binnenlandsche Zaken zich voor 't grootste deel den minder gewenschten loop der zaken zeiven te wijten hebben De heer Talma had Dinsdag jJ. geen échec behoeven te lijden met zijn voorstel om vier ton voor de Brnsselsche tentoonstelling van I. G. L O. beschikbaar te stellen. ,De Stan daard' is de vriend geweest, die Z.Exc. haar «feilen toonde.' 't Is zoo, de minister Talma was onbegrijpelijk onhandig, zwak bij de verdediging van z n ontwerp. Van een zoo scherpzinnig man, die vaak blijk gaf de Kamer toch wel te hebben leeren kennen van een diplomatisch-aangelegden politicus als de heer T. is, heeft 't mij in de aller grootste mate verbaasd. Hij, minister, had moeten voelen .ruiken', zegt dr. Kuyper's lijfblad dat de Kamer van die 4 ton voor Brussel niet gediend was. De tyden zijn slecht. De nood is stijgende. Straks zou mr. Troel stra in felle, schelle kleuren schetsen de ellende, die geleden wordt Toch vier ton voor een onderneming, waarvan de groot-industrieelen niet eens bij zonder nut wachten. De heer P 1 a t e had 't op zijn duidelijke, sober-openhartige wijze gezegd. En de min. Talma begon zijne ver dediging van het ontwerp zeil met de ver klaring: Ware ik kamerlid, misschien zou ik tegen het voorstel gestemd hebben Mijn hart zegt: We mogen die vier ton niet geven. Mijn hoofd gezond verstand*, noemde de minister 't) redeneertontknoop wèl de koorden van Uw beurs. Deze, door den hoer Talma gevolgde methode om .kool en geit te sparen,* kan soms effect hebbentegen over het Parlement is 'l een zeer gevaarlijk middel. En daarbij kwam dan nog, dat de zelfde bewindsman, wiens geestdrift voor het met ruime hand steunen van Nederland's deelnemen aan de expositie van 1910 zoo lauwtjes bleek te zyn, met raadselachtige hardnekkigheid aan de volle 4 ton vasthield Had hij de hand, hem door mr. V a n I d- s i n g a toegestoken, aangevat en zich voor- loopig met 2 ton tevreden gesteld, tien tegen een dat alles op z'n pootjes te recht zou zijn gekomen. De Kamer zat dan vast aan de zaak Een suppletoir credietje had men, later, eigenlijk niet kunnen weigeren. En in elk geval zou de minister zonder kleerscheu ren uit den strijd zjjn getreden, 't Mocht niet zijn 1De heer Talma wilde van geen twee ton wetende gemoedelijke raad des heeren Yan Bylandt om de quaestie nog eens in beraad te houden werd ook in den wind geslagen. Vier ton of nietsEn de Kamer, die zich vooral niet 't mes op de keel laat zetten, antwoordde: Best, dan geen cent. Verwierp 't wetje met 44 tegen 28 stemmen. Een leelijke, gemengde meerder heid 'n Echec voor den minister Talma, dat zich vooral richt tegen het onbedrevene, on handige zijner houdingt uitermate zwakke zijner opologie. Inderdaad, 't was Dinsdag een slechte dag voor den anders zoo piente- ren, schranderen bewindsman. Na de stemming stapte hij met driftige huustpassen, de porte feuille onder 'n arm geklemd, de zaal uit. Al het joviaal-prettige was van 's heeren Talma trekken weggevaagd. Nogmaalshy heeft t zich zelf te wijten Do ronde, vrooljjke zeemanstoon van admiraal Wentliolt blijft de Kamer nog be koren. In zyn strijd tegen den snibbigeu heer Thomson, bij de bevorderingawet voor de zeemacht heeft de Kamer, zij 't met slechts vijf stemmen meerderheid, den minis ter de hand boven t hoofd gehouden. Voor alsnog kan de admiraal by 't parlement een potje breken, natuurlijk niet bij de heeren, die de vuisten ballen zoodra er van iets als- fintgaven voor defensie sprake is. Do heer Wentholt houdt er de vroolijkheid in, wie dat doet, heeft op het Binnenhof al een aardigen voorsprongIk ben er van overtuigd, dat de luimige uitval van nestor Lieftinck, toen hy het wetje van de vier ton voor Brussel noemde «de kat op 't spek binden*, ertoe hoeft bijgedragen om de wet te doen verwerpen. De heeren scha terden 't uit, althans op dat moment had de heor Talma toch moeten «ruiken* de atmosfeer der Kamer* Wat nu te zeggen over het driedaagsch debat aan de werkeloosheid in de Tweede Kamer gewijd 't Debat, dat Vrijdag nog niet afliep. Ik zei 't reeds, ook hier was men aan i .groene tafelniet gelukkig, niet handig en niet slagvaardig, 't Kan best zijn dat de min. Heemskerk in zijn antwoord aan mr. Troelstra over oorzaken, omvang, en mid delen tot vermindering der heerschende on nog to wachten werkloosheid; door de Kamer niet begrepen werd. In zijn repliek, welke Vrjjdag j 1. moest worden onder broken, daar de tijd ontbrak en de heeren moê-geluisterd waren heeft de premier alle moeite gedaan om 'tte beduiden; men beeft mij niet goed verstaan en begrepen toen ik, Woensdag jl., sprak over hetgeen de Staat m. i. in deze kan doen. 't Is moge lijk. Maar dat •misverstand" omvat dan toch alle partijen, groepen, in do Kamer en ook in de pers. Men heeft gezegd; de minister was .over-voorzichtig" (zie ,N. Rott. Ct."), of welvaag, lauw, harteloos, oppervlak kig, luchtig, cynischIk citeer nu de verschillende oordeelvellingen, in één term saamgevat. Niemand durfde getuigen: wij hebben eon sympathieken indruk gekregen van de ministcriëele rede De heer Troelstra interpelleerde dan over de. werkloosheid, somt op de vakken en be- dryven, waar de ellende groot is. Gooit er, natuurlijk propagandistische woorden tusschen. De staat, 't huidige kapitalistische stelsel aldus de leider der soc.-dem. partij in de Kamer, toen hij Woensdag aan 't woord kwam is schuld van alle ellende. Dus: gij, staat, moet ook dc middelen tot genezing, of althans van verzachting schaffen. En nu geeft de heer Troelstra een lange lijst van zoodanige middelen: werkverschaffing van staatswege, door uitvoering van allerlei wer ken; vermindering van werktyd; en ook: onmiddellijke hulp, door geld te verstrekken aan de gomeenten om de menschen te kun nen helpenIn zyn motie vraagt mr. Troelstrawat van dit alles wilt gij, minister doen. Ik, Tweede Kamer, acht voorziening dringend noodig. Deze eerste rede van mr. Troelstra was, voor zijn doen tamelijk gematigd, doch maakte op den onpartijdig-oordeelenden toehoorder geen bijzonder-diepen indruk. Nu komt de minister Heemskerk. De oud- wetbouder der hoofdstadde geestige cp vernuftige oud-advocaat kan een wijze-van- doen hebben, die sterk den indruk maakt van zekere speelsche luchtigheid, waarbij meêr «spirit" dan rhart" vertoond wordt. Wellicht is 't bier meer schijn dan werkelijk heid, edoch, by een onderwerp als 't hier bedoeldej in dezen tijd, in deze Kamer, had Z.Exc. ook dien schjjn zorgvuldig moeten ontwijken! Zyn antwoord aan mr. Troelstra wks werkelijk te koud, te oppervlakkig, te onbevredigend. Er wordt barre nood geleden en, deukend uan den komenden winter, slaat velen de schrik om 't hart. Mag gelijk de' minister zei inderdaad in vollen ernst beweerd, dat 't er te-plattenlaude nu zoo be vredigend uitziet? Dat de bouwvakken 'tmeest te lijden hebben, weten wij allen. Maar ook in andere bedrijven heerscht of dreigt ern stiger misère, dan de cijfers, door de Regee ring ontvangen, vertolken! Zeker, met mr. Th. Heemskerk gelooven wij, dat het vraagstuk der werkloosheid niet licht „op te lossen" is, iu eene maatschappij naar mr. Troelstra's idealen evenmin als in onze .kapi talistische". Edoch was t van den minis ter gelukkig om te verwijzen naar de moge lijkheid, voor de werkloozen, om bij leger of marine onderdak te vinden? En was de wijze, waarop hij over werkverschaffing en verzekering tegen werkloosheid sprak, niet somtijds zeer verbijsterend vluchtig en koel Zyn vrees, dat, als de staat zich tezeer met de quaestie gaat bemoeien, het particulier initiatief zal verslappenmen allengs meer op den staat zal gaan steunen, niet nu en dan buitengewoon groot en overheer- schendStellig schuilt er waarheid in voel van 's ministers argumenten, wie op de gemeenschap den vollen last van voorziening in nood door werkloosheid wil leggen, put haar uit en opent 't gevaar voor aankwee- ken van pseudo-werkzoekenden, in werke lijkheid op de staatsruif beluste luiaards. Maar er is een tusschenweg, en de zaak is te ernstig van aard om er zich, met meer of minder vernuftig gevonden redeneoring van af-te-maken. Uit alle hoeken kwam men den minister bestoken. Do heer Troelstra, in een verwoed- heftige, maar tevens wegslepend-vurige, eloquente rede, natuurlijk voorop. Maar ook de heer De Visser, die zegt: goed, der par ticuliere philanthro pi e, het particulier initiatief zij de leiding gelaten, niet den staat. Maar gij, regeering, moogt daarom niet bjj de pakken erbij zitten. Gij moet gege vens verzamelen, deugdelijk-betrouwbare, omtrent den stand der werkloosheid. Waar vereenigingen voor werkverschaffing; of cor poraties, die op andere wjjze het .euvel' willen bestrijden, niet kracht genoeg hebben, daar behoort de Staat te steunen, aan te vullenden y ver, den moed van t particulier initiatief te schragen. Dit alles benevens stelselmatige verzekering tegen werkloosheid (waarvan de min. Heemskerck zich bitter weinig voorstelt 1is vervat in de motie, welke de heer T r e u b, naast die van den hoer Troelstra,aanhangig maakte. En als men nu vluchtig naleest wat door dr. N o 1 e n s, den heer R ey n e, den heer Van Kol, den hr. Passtoors en nog-anderen is gezegd't komt in hoofdzaak toch hierin overeen, hoezeer de opinie over .de middelen" uit eenloopt dat men van oordeel is, hoe de Staat tegenover de heerschende ellende niet, op grond van welke theorie ook, een passieve rol mag blijven vervullen. Nu cn dan was de .atmospheer" van het debat warm genoeg. O. a. toen de aarts- en doodsvyand der sociaal-democraten, prof. Treub in het strijdperk trad. Durft gjj vol houden, nog, dat het kleinste deel van do productie naar den arbeider, t grootste naar het kapitaal gaat? Waagt gij 't de marxistische armoê-theorie omhoog te hou den? En de hooggeleerde vrjjzinnig- democraat kwam met citaten uit Bernstein aan boord De verschijning van prof. Treub werkt op de soc.-democraten als een xoode lap op een stier. De heer Troelstra wordt dan bleek, de heer Van Kol scharlakenrood van woede. Hij is hun te belezen, te stryd- •aardig, te koelbloedig, te geleerd af Ook thans dwong de professor zijn aarts- -jjanden tot een grimmig, grijnslachend saamscholen Op dit oogenblik heeft mr. Treub's motie m.i. overgroote kans om erdoor te komen. Maar, 't kan verkeeren! Vrjjdag heeft de miniBter reeds getooud water in zijn wjjn te willen plengen. De regeering zal, waar de nood 't vordert Dat heb ik reeds duidelyk gezegd De heeren hebben mij verkeerd begrepen aldus mr. Heemskerk, toen h|j zijne repliek afbrak, om haar Dinsdag den 20ste te vervolgen, 't Kan best zijn, dat Z.Exc. thans zulk eeu nieuw geluid' laat hoorenzooveel zachter, toeschietelijker, warmer van toon, dat do Kamer niet zoover wil gaan als aanneming van de motie-Treub; die van mr. Troelstra heeft vermoedelijk geen zweem van levens kans", maar de heer Heemskerk dient dan te zorgen voor «ene rede, welke de Kamer, zoowel door toon als door inhoud, bevredigt. Anders blyft 't nog een stuivertje op z u kant. De heer Borgesius heeft natuurlijk de gelegenheid niet laten voorbygaan om het Kabinet eenige speldeprikken toe te brengen. Hy, verdediger van 't middel der verze kering vooral: hoe zou t ook anders kunnen. Ily mikte, mikte op de regeeringsves'te. De pijltjes snorden Ik geloof, dat mr. Heemskerk evenmin als zijn ambtgenoot Talma de vorige week het Parlement be grepen" hebben. En laatstgenoemde zag niet in dat ook op het stuk der bestryding van werkloosheid de Kamer van 1908 die van twintig jaar geleden niet meer is, zooals de heer Borgesius terecht zei. Les idéés marchent! Bij alle partijen! Aan den premier de taak om in de komende zitting- uren te toonen, dat hy de kunst verstaat om geleden échecs wc«r tb heïsieiiêri, zso7»«l doenlijk. Met de levenskracht van ministeriën- up to date valt niet te spelen, 't Zijn teére plantjes. Eén windvlaagje, somB, en Myn ruimte is verpraat, en een week vol van »lotewissel en menigerlei geval" (zou de oude Hooft zeggen) ligt achter ons. Dr. Kuyper's zegepraal in Sneek en Ommen tegader De «voorloopige oplossing' van de geruchtmakende Amster- damsche ontslag-quaestie met 28 tegen 10 stemmen heeft de Raad der hoofdstad zich aan de zijde van B. en W. geschaard. Geen woord, in de raadszitting gesproken om het D. B. te verdedigen. Toch eene forsche meerderheid tegen de motie-Ketelaar. De overwinning ging snel; was over »de gansche linie' haast. Was niet in verhouding tot de gisting en opschudding, welke t geval maakte; de spanning, in de propvolle zaal heerschend. Van dergelijke wonderbaar snel afgewikkeld wordende iquaeatiön' houd ik niet. Op mij maken ze den indruk van een schijnbaar-afdrijvend onweér, dat straks weer met ongeduchte felheid losbarst Moge men haast maken met de door minister Nelissen in audiëntie toegezegde, reeds in bewerking zynde regeling van den rechts toestand der ambtenaren. Door veilige rechts zekerheid wordt zoowel willekeur als opvoe ring van eiachen geknot Mr. Antonio,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1