BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". WOENSDAG 21 OCTOBER 1908. Nieuwsberichten. HELDER, 20 October. Esperanto-Ensemble. Maandag 9 Nov. zal hoogstwaarschijnlijk ik .Tivoli" optreden het .Esperanto-Ensem ble". Yoor hen, die niet weten uit welke krachten dit ensemble bestaat, diene het volgende. Als violiste treedt op Mej. Harry Hus, dezelfde, die verleden jaar hier in December met zoo n groot succès zich heeft doen hoo- ren. Als pianiste maakt van dit quartet deel uit Mej. Dina Apeldoorn, die in de verschil lende recensies hier te lande uiterst wordt geroemd. Als sopraan zal zich doen hooren Mej. Lena van Diggelen, waarvan de Rotterdam mer Courant schrijft.Het halen, soms drie maal halen achtereen, was hier geen louter complimentje, maar de spontane uitdrukking van een begeestering, waarin zij haar audi torium gebracht had. Als bariton vergezelt dit sublieme drietal de heer Cor Schmidt, die, zoo juist uit Indië teruggekeerd, zich daar een prachtigcn naam heeft gemaakt. Wij kunnen de verzekering geven, dat het programma met zorg gekozen, rekening zal houden met de plaatselijke toestanden. Het zal de moeite waard zijn dit concert te gaan hooren en wij twijfelen dan ook niet of een volle zaal zal de prestaties der con certanten beloonen. Kunstavonden. De eerste dezer avonden, georganiseerd door eene sub-commissie uit de Vereeniging .Helders Belang", zal gehouden worden op Dinsdag 27 dezer in .Casino" De Koninklijke Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneelvan Amsterdam zal dien avond optreden met het tooneelspel van Alex. Dumas fils „Francillon", een zeer boeiend werk, dat overal met succes is opgevoerd. Zoo zegt bijvoorbeeld het Fransche blad ,Justice' «Niets getuigt sterker voor de ellendige lafheid en bodemlooze leegte van het tegen woordig tooneel, niets veroordeelt onverbid delijker de speeiale tooneeloptiek, de kunst van ficelles en conventie, dan het onbetwist succes van .Francillon". Ik spreek niet van het succes van toeloop en dubbeltjes, maar van het ooBten tot het westen is het stuk door de kritiek eenparig tot in de wolken geheven. Men heeft het over niets dan over de stoutheid van de ideeën Ook over de opvoeringen in ons land door het Nederlandsch Tooneel luiden de beoordeelingen beslist gunstig. Zoo schrijft het .Algem. Handelsblad' Mevrouw Mann- Bouwmeester kreeg drie bloemstukken. De reprise van .Francillon" werd voor haar de gelegenheid zich in een haar talenten aan gepaste rol opnieuw door het publiek te doen bewonderen. Tusschen mevr. Holtrop en mevr. Mann, de eerste in de rol van Thórèse Smith debuteerende, kreeg men schoone tooneelen te zien. Zoo bij Francine's volhouden in het tweede bedrijf en bij haar verontwaardiging over het vermeende schend- stuk van den notarisklerk iu het derde." .Het Nieuws van den Dag": .Levenkwam in het stuk, zoodra de heer Clous als Lucien het woord namzijn zeggen werd actie, de zinnen kwamen uit, er viel glinstering waar te nemen. Hij sprak en speelde volgens het karakter van het stuk, zooals ook mevr. Holtrop en de heer v. Schoonhoven deden. Jong en jeugdig was mevr. Theo Mann- Bouwmeester s spelzij heeft zich als artiste gekleed, in het tweede bedrijf geheel alsof zij in mooie drapeering voor een beeldhou wer als model moest staan. Toen haar aan het slot van het eerste bedrijf bloemen waren aangeboden en zij daar in een levend-bruin jacquet, tot den hals toe dicht, de toque op het hoofd, stond, met de bloemen in de hand en met den beminnelijksten lach den heer Clous een bloem vereerde, scheen zij Sarah Bernhardt, in haar jongen, besten tijd. .Francillon" zal bij volgende vertooningen zeker nog winnen en waarschijnlijk blijken te zijn eene goede aanwist voor het repertoire." En ten slotte nog, wat .het Vaderland" schryft: ,De vertooning van .Francillon" door de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel was een succes voor mevr. Mann- Bouwmeester en den heer Clous, die de rollen van Francillon en Lucien de Riverolles hoogst verdienstelijk vervulden en in den stijl, waarin Dumas' comedie moet worden gespeeld, een wijze die herinnerde aan de dagen, toen het Nederlandsch Tooneel uit muntte in het Fransche salonstuk." Al debe beoordeelingen toonen genoegzaam, dat ons den 27sten wat goeds te wachten staat. De Rijksmiddelen. In vergelijking met de overeenkomstige maand van het vorig jaar is de staat der Rijksmiddelen over September 1908 bevre digend te noemen. De totale inkomsten toch over de afgeloopen maand* zijn f840,000 grooter geweest dan over September 1907, Deze hoogere ontvangsten zijn hoofdzakelijk een gevolg van het beter binnenkomen der directe belastingen en van de hoogere op brengst der Domeinen. Van de directe belas tingen braciit de vermogensbelasting namelijk f223,000 en de bedrijfsbelasting f177,000 meer op, terwijl aan grondbelasting en per soneel resp. f 65,000 en f 94,000 meer werd ontvangen en de myncn ruim f7000 meer opleverden, totaal dus f566.000 meer. De domeinen brachten bijna f220,000 meer op dan in de overeenkomstige maand van 907, maar de opbrengst over de afgeloopen drie kwartalen is nog f 338,000 ten achteren bij s/4 der raming en f172,000 minder dan in de overeenkomstige periode van 1907. Per saldo wijzen de indirecte belastingen nog eene vermindering aan van f 3000, daar tegenover eene meerdere ontvangst van f 121,000 aan zegel-, registratie- en hypotheek rechten, de altijd wisselvallige successie f 118.000 minder heeft opgebracht. Valt bij de accynzen eene lagere opbrengst aan te wijzen van circa f 160,000 voor suiker en f29.000 voor wijn, zoo wordt deze ver mindering nog gedeeltelijk geneutraliseerd door de vermeerdering van f70,000 voor gedistilleerd, bier en azijn en f40,000 voor geslacht en zout. Bijeengenomen hebben de accijnzen derhalve f 79,000 minder opgeleverd. De inkomsten uit posterijen en telegraphie geven weder de gewone vermeerderingen te zien en zijn met resp. f28,000 en f20,000 vooruitgegaan, in tegenstelling met Augustus toen posteryen slechts f8000 meer en tele graphie f 20,000 bij de overeenkomstige maand van het vorig jaar ten achter bleven. In voerrechten leverden f 91,000 meer op, daar entegen gingen loodsgelden met f15,000 achteruit. De staat der Rijksmiddelen over de afge loopen maand maakt over het geheel genomen geen slecht figuur in vergelijking met die van het vorig jaar, maar de opbrengst over de eerste negen maanden van 1908 is nog f 1,346,000 ten achter bij de eerste drie kwartalen van 1907 en f 7,467,000 beneden s/4 der raming. September is begonnen wat goed te maken terwijl de achteruitgang bij 1907 einde Augustus bedroeg f2,185,500, was die einde September terugbracht tot f 1,346,000. Toch haalde ook September dón twaalfde van de raming (13,534,000) lang niet. Zeer waarschijnlijk zal een deel van den achterstand in het laatste kwartaal worden ingehaald, maar niettemin zal er in den loop der voornaamste middelen in de paar laatste maanden een flinke vooruitgang moeten ko men, zal de gewone dienst van 1908 niet met een belangrijk tekort beneden de raming sluiten. Aanvaring „Pretoria" „Nipponia". Reeds Woensdag 1.1. heeft het Seeamt te Hamburg na uitvoerige behandeling uitspraak gedaan inzake de aanvaring, welke 9 Oct. in de Noordzee plaats had tusschen het van New-York naar Hamburg bestemde stoom schip .Pretoria", van de HamburgAmerika —Linie en het te Stettin thuisbehoorende stoomschip .Nipponia", met erts van Lulea naar Rotterdam, waarbij, zooals bekend, de „Nipponia" zonk en 13 harcr opvarenden om kwamen, terwijl de .Pretoria" slechts lichte schade bekwam. Bij de behandeling kwamen nog de vol gende bijzonderheden aan 't licht De .Pretoria" is een dubbelschroefstoom- schip van 8415 netto registerton, de .Nip ponia" met 1992 netto registerton en werd in 1902 gebouwd. De aanvaring gebeurde in den nacht van 9 October, ongeveer kwart over twaalven. De .Nipponia" werd midscheeps aan stuur boord getroffen. De stoot was zoo geweldig, dat het schip tot aan den schoorsteen door gesneden werd. Daarbij werd ook een der twee stuurboordsbooten geheel verbryzeld, de andere zwaar beschadigd. Het geredde deel der bemanning, meest die lieden, die geen dienst hadden, gebruikte de twee bakboords- l)ootc-n om zich te redden, terwijl het andere deel de beschadigde stuurboordsboot te wator poogde te brengen. Dat ging echter niet ge makkelijk en daar het zwaar met erts afge laden schip ongeveer een minuut na de aan varing in de diepte verdween, werden de lieden mee naar de diepte getrokken. Het machinepersoneel, dat in dienst was, zal het dek wel niet hebben kunnen bereiken, daar de machinekamer onmiddellijk vol water liep. Kapitein Rattmann en de twee stuurlieden stonden tijdens de aanvaring op de brug. Van de .Pretoria" werden onmiddellijk na de aanvaring twee booten uitgezet en een lichtgevende reddingsboei overboord gewor pen. De eene boot redde uit de booten der .Nipponia" en van eenige ronddrijvende wrak stukken tien man, de andere boot deed te- pogingen iemand te redden. De lieden in die boot zagen hoe een boot met eenige opvarenden der .Nipponia" door een david van het zinkende schip onder water gedrukt en door het zog in d diepte gesleurd werd. Nadat de «Pretoria" nog anderhalf uur op de plaats des onheils gebleven was, zette zij de reis voort en bereikte 10 October des avonds 7 uur Cuxhaven. Van de tien geredde personen had de le machinist Bugdahn de borstkas gekwetst, de stoker Sielow een arm gebroken, de timmer man Teusch een schouder ontwricht, de ste ward Hubcr vleeschwonden aan een der ar men bekomen. De drie eerstgenoemden wor den in het ziekenhuis verpleegd, de andere geredden zijn naar Stettin vertrokken. De dertien omgekomen menschen, n 1. ka pitein Rattmann, twee stuurlieden, twee ma chinisten en acht anderen, waren allen on gehuwd. Het wrak ligt op 52 gr. 46 min. 5 sec. N. Br. en 3 gr. 59 min. O. L. Het schip is hoogstwaarschijnlijk gebroken, het eene ge deelte is gekenterd, terwijl van het andere gedeelte de mast ongeveer 7 meter boven water steekt. De diepte bij het wrak bedraagt ongeveer 26 meter. Het Seeambt sprak als zijn oordeel uit, dat hot ongeluk geheel aan den dikken mist te wijten was. Op beide stoomschepen was volkomen volgens de voorschriften voor het varen tijdens mist genavigeerd en geen der beide gozagvoerders had eenige schuld aan de aanvariug. Malaise. Men schrijft aan „De Tijd" uit Maastricht De groot-industrie heeft eveneens te lijden onder de algemeene malaise. Op verschillende fabrieken zijn de arbeidsuren verkort. Een achturige werkdag is ingevoerd, terwijl er dagen zijn, dat er nog minder dan 8 uur gewerkt wordt. Op do z.g. Bek, een fabriek van «De Phinx", voorheen Petrus Regout, is het voor talrijke arbeiders bedroevend gesteld. In het geheel wordt er in enkele afdeelingen slechts 6 dagen pey quinzaine 12 werkdagen gewerkt. Met troepjes ziet men de werklui langs 's Heeren straten flaneeren. Deze toestand duurt reeds maandenlang. Dat schraalhans in vele arbeidersgezinnen keukenmeester is, ligt voor de hand. Treurig vooruitzicht voor het naderende koude jaar getijde. Daar Maastricht eene fabrieksstad by uit stek is, klagen de neringdoenden ook steen en been over hunne geringe ontvangsten. Zwervers-ellende. Uit Oosterbeek schrijft men Een woonwagen, volgepakt en beladen aan de zijden en van onder behangen met huisraad en allerlei mogelijke en onmogelijke dingen. By Mariëndaal houden ze halt, want het paard doet vreemd. Slingerend en kra kend wordt de wagen op den wegberm ge reden, het paard ontspannen, dat nu, bevrijd van knellende riemen, op den grond zich om en om rolt. Het dier lijdt blijkbaar hevige pijnen. De baas loopt er vloekend om heen. Vrouw en kinderen huilen. Er wordt bier en tabak gehaald, in dubbelen zin een paar denmiddel. Het dier wentelt zich om met tusschenpoozen en blijft dan liggen als dood. Een talrijk publiek is getuige by den dood strijd en geeft raad, maakt opmerkingen. Auto's snorren langs, trams rammelen voor bij. In den schemer bly ven de wagenbewoners alleen met hun ziektogenden makker. Nu zullen ze verder moeten sukkelen, zelf trek ken en duwen, zonder hun trouwen helper, die was als een lid van het gezin. Het wordt donker. Voorbijgangers hooren alleen nog brommende mannestem en zacht klagend vrouwengeschrei Theorie en practijk. \óór plm. drie maanden ving bij de coöpera tieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging «Ons Voordeel" te Gouda een proefneming aan, waarbij de nachtarbeid werd afgeschaft en alleen in de nachten van Zondag op Maan dag en van Vrijdag op Zaterdag door enkele gezellen eenige uren vroeger werd begonnen. Thans, nu de drie maanden voorbij zijn, blijkt het, dat de proef totaal is mislukt. Doordat het brood, voor de ruim 2000 ge zinnen, voor het grootste deel den vorigen dag gebakken moet worden, is het natuurlijk bij ontvangst lang niet versch meer, terwijl ook de fabriekmatige bereiding er geen goed aan doet. De leden waren hierover allerminst tevreden en gaven hiervan blyk door het indienen van klachten bij het bestuur, dat noodgedwongen den ouden toestand weder invoerde, nl. afwisselende dag- en nachtdienst voor het personeel. Waarschijnlijk zal te gelegener tyd nog een proef worden genomen, waarby den leden 's middags, inplaats vau zooals thans 's mor gens, het brood versch zal worden thuisbe zorgd. Deze maatregel zal echter meebrengeu uitbreiding van materieel en personeel en een geheel andere regeling van werkzaam heden. Een auto in brand. Vermoedelijk tengevolge van een ontplof fing geraakte gisteravond te ongeveer 61/, uur op den Rotterdamschen dijk tusschen Schiedam en Oud Delfshaven de automobiel van den heer Smulders in brand, waarin ge noemde heer gezeten was om zich naar Rot terdam te begeven. In een kort oogenblik was de automobiel in vlammen opgegaan en bleef niets anders over dan een geraamte. De heer Smulders en de chauffeur kwamen met den schrik vrij. Een botsing in het Verre Oosten. Er dreigt eon ernstig conflict tusschen China en Japan, ten gevolge van een botsing van Chineesche en Japansche troepen te Kantao in Noord-Korea. De weigering van het Chineesche ministerie van Oorlog om aan de Japanners toe te staan een vervol ging voort te zetten, kon wel eens tengevolge hebben, dat dezen over de grens trokken. Er wordt medegedeeld, dat de Chineezen de vijandelijkhodedon openden door te schieten op eon politiepost, bezet door Japansche solda ten. Gedurende eenige uren werd er gevoch ten. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. Het Japansche ministerie van buitenlan- sche zaken diende te Peking een vertoog in, en wordt er niet onverwyld voldoening ge geven, dan zullen de Japansche troepen ver moedelijk over de grens trekken. Vervroegde winkelsluiting. Door politieverordening wordt van den lsten November af te Berlijn en in de voorsteden der Duitscho hoofdstad de vervroegde win kelsluiting ingevoerd. Als sluitingsuur werd acht uur 's avonds bepaald. In een gemotiveerd schrijven aan de be langhebbenden, zet de plaatselijke politie de redenon uiteen, die haar tot dezen maatregel geleid hebben. Onder meer wordt daarin gezegd, dat het meerendeel der winkeliers zich vóór een wet telijk geregeld sluitingsuur uitsprak. Men is met den stedelyken raad overeen gekomen, geen enkele branche uit te zonderen. Reeds nu echter zetten de Berlijnsche bon den van magazijnpersoneel etc., reeds weer een actie op touw, om tot een zevenuur- sluiting te geraken. Ingezonden. „Helders Belang" V.V.V. In de beschouwingen van V. R. in uw blad opgenomen, wordt telkens weer gezegd: „dat zou iets zijn voor Helders Belang" of wel«zou dit niet op den weg van Helders Belang liggen." Nu onlangs weer heette het, dat het or- ganiseeren van een Vliegerwedstryd maar eens door H. B. moest worden ter hand ge nomen Naar aanleiding van dit laatste schrijven kwam bij het bestuur van H. B. een brief kaart in «van eenige jongens uit de Visch- straat", waarin zij vragen of er dit jaar nog iets van een vliegerwedstryd zou komen. Aan deze jongens nu moeten wij meedee- len, dat ons bestuur voor d i t jaar niet meer een vliegerwedstrijd kan organiseeren. Wel willen we dit in gedachten houden voor het volgend jaar. Onze jongens kunnen dan de a.s. winteravonden benutten om eens mooie vliegers als molens, huizen, poppen e. d. te makenWij hopen dat we door de medewer king van onze ingezetenen wel in staat zul len. worden gesteld het volgend jaar zoo'n wedstrijd te organiseeren. Het bestuur van H. B. wil nog wel meer doen, doch dan is noodig dat meerderen zich als lid aanmelden, zonder meer leden toch is de vereeniging daartoe niet in staat. Het lidmaatschap kan toch voor niemand' een bezwaar zijn, daar dit slechts f 1.per jaar behoeft te kosten. Wie meer wil by- dragen is dubbel welkom Helders Belang wil de belangen van alle ingezetenen dienen. Over het werken zullen we nu niet uitwijden. Alleen zy gezegd, dat toeneming van het vreemdelingenverkeer vooral aan de neringdoenden voordeel geeft Daarom, alle ingezetenen, doch vooral gij neringdoenden, wordt lid van «Helders Be lang", de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer en den bloei der gemeente Helder. Voor toetreding als lid kan men zich aanmelden bij alle bestuursleden. Het adres van den penningmeester is bij den heer J. van Willigen, Westatraat 87/90.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 5