KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. No. 8726 Zaterdag 31 October 1908. 36ste Jaargang. Bnrean: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT b Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. poat 75 ct, Buitenl. 1.25 Zondagsblad 37* 45 fO.75 J 1 Modeblad f Muzik. Bloemlez. 37* 55 60 80 85, Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. BureauxSpoorstraat en Koningstraat. ADVERTEMTIEM Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer- 6 Bewüs-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureauz bezorgd zijn. Eerste Blad. Veel nieuwe ie er over den toestand in den Balkan alweer niet mede te deelen. Het Jong-Turkeche Comité te Konstantinopel verklaart dat de Porte Bulgarije erkennen wil ale koninkrijk en Oost-Roemelië ala bevoorrecht gewest in ruil voor regeling der financieele verplichtingen van Bulgarije het vraagstuk van Bosnië en Herzegowina regelen in de hoop dat men te Weencn een deel van de Turksche staatsschuld voor zijn rekening zal nemen, terwijl verder plechtig de onschennbaarheid moet worden erkend van liet Turksche gebied. Vorst-koning-czaar (hoe - heet -ie - nu - ook 1) Ferdinand schijnt op zijne ministers alle aandrang uit te oefenen dat zij toeschietelijk zullen zijn wat de kwestie der schadever goeding betreft. Wat Oostenrijk zal geven voor de door hem bezette provincies, die het toch al lang had Daarover heeft bjj de behandeling der begrooting van buitenlandeche zaken minister van Aerenthal geantwoord: .Daar van kan geen sprake zijn omdat er geen vermeerdering is geweest van ons gebied wij willen alleen als wedergift aan Turkije, ten behoeve van dat land afstand doen van onze rechten op Novi-Bazar. Daardoor krijgt Turkije rechtstreeks eene vermeerdering van duadwerkelijk gezag en tevens het bewijs dat wij vredelievend en vriendschappelijk waren". Omtrent de geruchten van het afbreken van de onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Turkije deelde de minister mee dat de onderhandelingen slechts onderbroken waren. By de onderhandeling wordt niet gesproken over de annexatie maar getracht in overeenstemming te komen met Turkije om de verwezenlijking van het denkbeeld der conferentie te vergemakkelijken. Van lieuter vernemen we intusschen dat gelijkluidende Engelsohe, Fransche en Rus sische nota's zijn overhandigd aan de regeering, waarin de raad wordt gegeven een gezant te zenden naar Konstantinopel ten einde de erkenning te verkrijgen van de onafhanke lijkheid en een overeenkomst aan te guan voor de betaling van een billijke schade vergoeding aan Turkjje. Duitschland en Italië keuren die nota goed. Men verwacht, dat Bulgarije een toestemmend antwoord zal geven. Er is reedB bevel gegeven tot het afdanken van 75,000 reservisten, wier dienst tijd voorby is. We zouden zeggen we schieten weer een goed eind in de richting. De nationaliteitskwestie is in Oostenrijk Hongarije steeds het struikelblok voor den vrede un de vreedzame ontwikkeling der natie. Ook nu weer. De .Wiener Allgem. Zeitung" zegt, dat ten gevolge van de jongste troebelen te Praag de toestand van dien aard is geworden, dat de regeering er over denkt uitzonderings maatregelen op die stad toe te passen. Alle voorbereidende maatregelen zijn reeds ge nomen, ten einde, bij voortduring dei- troebelen, onmiddellijk tot dit uitzonderings régime te kunnen overgaan. De lang aanhoudende en gevaarlijke revo lutionnaire toestand in Perzië heeft gemaakt dat IiiiBland thans gereed staat zijn troepen het Kijk van den Sjah te laten binnenrukken. Wel is het bericht, dat de Russische troepen Aserbeidjan zijn binnengetrokken, nog niet beveBtigd, doch het is bekend, dat twee regi menten Kozakken aan de grens te Jufla, teu Noorden van Tabriz, zijn geconcentreerd. De Russen hebben gedreigd verder te zullen marebeeren, indien de belangen der Russische bewoners te Tabriz gevaar mochten loopen. Een reden om tot dien opmarsch over te gaan zou o.a. kunnen worden gezocht in den aanval der nationalisten op het posthuis Aji by Tabriz op den Rusaisehen weg naar Julia, waarbij verscheidene soldaten gedood werden. Het Belgische socialistische kamerlid Van der Velde is zoo men weet naar den Congo getrokken om daar een onderzoek ter plaatse in te stellen. Hij zal zijne bevindingen neer schrijven in een boek. Men weet nu reeds dat hij de zaken er nog zoo slecht niet vond. Krantcnmenschen zijn echt nieuwsgierige lui en reeds te Soutliainpton klampten ze hem aan. Hij sprak daarby als zijne overtuiging uit dat de Congo binnen enkele jaren eene goede kolonie zal zijn. Wel bestond de slavernij nog maar hij erkende ook dat eene meer menschelyke behandeling der inboor lingen reeds trapsgewijze werd ingevoerd. De caoutchouc-opbrengst vermindert doch van de kopermijnen en de hoomwolcultunr verwacht liij veel. 't Geheel dus een complimentje aan koning Leopold en wel van een politiek tegenstander. Omtrent het voorgenomen feest te Antwer pen te houden naar aanleiding der over neming van den Congo lezen wij Het comité voor de groote betooging in verband met de overneming van den Congo- staat, waarvoor de Antwerpsche Kamer van Koophandel het initiatief heeft genomen, heeft besloten het feest uit te stellen tot April, om zoodoende alle kamers van koophandel en industrie over het geheele land in atuat te stellen mee te doen aan de groote handelB- en industrieele optocht, jwelko de .clou" van hot geheel zal vormen. HELDER, 30 October. - 't Was Dinsdagavond stampvol in Casino op den eersten der Kunstavonden. Alle plaat sen eersten rang op enkele na, besproken zoo gaat het goed zal de* commissie denken en met reden. Gegeven werd Francillon'tooneelspel in 3 bedrijven, naar het Frraach van Alex Dumas, fils. Waar dit gegeven |werd door oen gezelschap van den eersten rang was do verwachting blykbaar hoog gespannen. En die is niet teleurgesteld. Over de keuze van het stuk zou men kunnen redetwisten, de smaken verschillen niet echter over het spel. Dat was zoo mooi als ieder maar kon wensclien. Trouwens mevr. MannBouwmeester én merv. Holtrop— v. Gelder en naast haar Mej. Emma Morel, zijn wel in staat echter, lijngevoeldo kunst te leveren En waar decor en costumes mee werkten en de overige hoofdrollen vervuld werden door de hceron van Schoonhoven, Clous en Reule o.a. was hier alles bijeen om te kunnen voldoen aan de hoogste eischen. In het stuk komen waarheden voor die wel eens mogen gezegd worden, en die goed ge zegd werden door de actrices en acteurs. Het is natuurlijk dut het geheele samen spel te roemen vieleen byzonder woord i lof mag echter wel gewijd worden aan de schoone uitbeelding van diepgevoelde ziele- smart, onderdrukten hartstocht, die mevr. Mann—Bouwmeester.wist te geven. Kunsto- naresse als zij is, speelde zij haar rol zoo diepgevoeld dat men onder den indruk komen moest. De eerste kunstavond van de sub-commissie van Helders Belang is wol geslaagd. Do re geling zal nog al wat werk gekost hebben - 't succes is echter een schoone belooning. Onze Vloot. Groot was de belangstelling voor do ver gadering, die vanwege .Onze VlootWoens dagavond in Tivoli gehouden werd. De zaal was stampvol, velen moesten terugkeeren, omdat ze er niet meer in konden. Do heer Boldingh opende de vergadering met een kernachtige toespraak, waarin hij beteekenis en streven der vereeniging uiteenzette en gaf vervolgens het woord aan den heer Duijc- kinck Sander, officier a. b. van Ilr. Ms. Utrecht*, om te spreken over Curapao en Venezuela. Spreker verklaarde de belangstelling der aanwezigen te begrijpen kennissen en familieleden willen wel eens iets meer weten van de streken, waar onze schepen in den laatsten tyd heengezonden worden. Hij geeft nu aardrijkskundige en ge schiedkundige bijzonderheden over Curaguo over zijn bodem en grondsgesteldheid, zyn cultuur, zijn bewoners, zijn steden en haven plaatsen en doet vooral uitkomen de betee kenis van Curaijao als verscheepplaats. Wordt de bodem vlijtig bearbeid en met overleg dan kan ook de landbouw met wat veeteelt een bestaan geven. Nu echter is 't nog meest handel vooral met Venezuela en een ver bod tot overscheping van goederen als nu door Venezuela is uitgevaardigd, is van enorme beteekenis voor de eilandbewoners, die zich nu in hun bestaan bedreigd zien. Tal van lichtbeelden helderden het gespro kene op. Na de pauze behandelde spreker Venezuela, beschreef land, bevolking, verkeerswegen, ligging on gesteldheid der kust en liet daarbij uitkomen dat dit land door het gemis aan geschikte havens, als het ware is aangewe zen op overscheepplaataen als Cura<;ao. Cu- raeao is als liet ware de schakel, die het groote land met hut buitenland in verbinding brengt. Waar de verhouding altijd vriendschappe lijk geweest was, hoopte spreker ook thans, dat die weer hersteld zon worden en dat het verkeer weer als vroeger zal plaats hebben, ook in het belang van Curapao, dat inet steun der regeering en energie der bevolking een welvarend land kan worden, maar den eer sten tijd nog op den handel is aangewezen. De voorzitter bracht namens de vergade ring den spreker dank voor zijn belangwek kende lezing. Ook hij hoopte dat het be staande geschil met Venezuela op vredelie vende wijze zal worden opgelost. Mocht de regeering het echter noodig achten op daad werkelijke wyze in te grijpen, dan moeten wy haar steunen en dan zal de marine krach tig kuuuen meewerken ter bereiking van het beoogde dool. Als bewys van sympathie met koningin en regeering verzocht hij de ver gadering staande het Wilhelmus mee te zin gen, dat door de kapel van het opleidings schip word ingezet. De aanwezigen stemden daarmee uit volle borst in. Met een „leve de koningin" sloot voorz. daarop de vergu- dering, die onder hot spelen van een vroolijke marsch uiteenging. Statenverkiezing Rotterdam. Bij de Woensdag te Rotterdam gehouden verkiezing van een lid dor Provinciale Sta ten in district III (vacature-Van Vollenhoven) zyn uitgebracht 3605 geldige stemmen, waar van 1981 op den hoer A. Plate (liberaal)' en 1621 op den heer P. Bredius (katholiek), zoodat de hoer Plate is gekozen. Machinisten-examens. Rotterdam, 28 Oct. Geëxamineerd 4 cand. voor hot voorloopig diploma. Geslaagd de heeren J. J. Walraven, J. van Briemen en W. £lom. Schip gezonken. Do kapitein van de sleepboot Oceaan", Dinsdag in den Nieuwen Waterweg binnen gekomen, rupporteortdut hot voor sloop vorkuchte stoomschip European", door de „Oceaan" gesleept van Madeiranaar Garston, Zondag 18 Oct. op don Atlantisclien Oceaan is lek gesprongen. Ofschoon men direct met het pompen begon, kon men het water niet voorhouden ten slotte raakte ook de pompen defect, waarom bosloten werd de equipage van boord te halen. Het schip bleef, gesleept, tot Vrijdag op zijne waterdichte schotten drijven toon echter word het weer ongunstig en zonk het plotseling in de diepte. Een vrachtboot vermist? Men meldt uit deu Hoek van Holland Men verkeert hier in de grootste ongerust heid omtrent de Yarmouth", een dor vracht- goederonbooton der Graet Eastern, die hier Dinsdagmorgen volgeladen om circa 10 uur 30 voorin, vertrokken en tot op heden nog niét in Ilarwich, waar zij reeds Diusduguvond 9 uur had kunnen zyn, aangekomen is. De drie booten van deze maatschappij, die in middels deze route al bevaren hebben, heb ben, in weerwil van den scherpen uitkijk, ook uiets gezien. Men vreest hier hot ergste. Een sleepboot is vertrokken om te gaan zoeken. Het weer is goed. Vliegmachine. Naar verluidt is het Brielsche luchtschip gereed gekomen en zal er eerstdaags een FEUILLETON. EEN OOM BUITEN. Vry bewerkt door AMO. 9) Daarna sprong zij plotseling vroolijk op, en omarmde Helty zoo onstuimig en hartelijk als in langen tijd niet gebeurd was. Volgens den wil van Louise werd het ver trek zooveel mogelyk bespoedigd en daar zij zich hierby op de uitspraak van den dokter beriep, gaf mevrouw van Elderen zonder tegenstreven toe, vooral omdat Hetty bij een bevriende familie dadelyk huisvesting had gevonden. Miss Green was reeds verhuisd en kwam alleen 's middags om bij het inpak ken te helpen of op andere manier behulp zaam te zyn by het gedeeltelijk opbreken der huishouding. «Mevrouw is even uitgereden om inkoopen te doen", zei de oude keukenmeid tegen Hetty, toen deze weer op een middag kwam. ,Er is uiemand thuis. Juffrouw Louise wilde juist uitgaan, toen mijnheer van Houtheim hier kwam en deze is nu met haar meege gaan. Ga maar in de voorkamer, miss; de dames zullen wel spoedig terug zyn, want de juffrouw moest hier in de nabyheid een boodschap doen." Hetty was niet van zoo'n natuur dat zij hot vreemd zou vinden, dat Louise met haar verloofde was uitgegaan. Zij knikte Bet vrien delijk toe en stapte de woonkamer binnen. Het zag er reeds erg ongezellig uit. De over gordijnen waren afgenomen, de tapijten lagen opgerold en een reuk van naphta en kamfer vulde het vertrek. De lialfopgeruimde kamer, de bij elkaar staande, met linnen overtrokken stoelen, maakten een onaangenamen indruk op haar. Langs de groote tafel loopend, stiet baar voet op een voorwerp, dat op den grond scheen te zijn gevallen. Zij bukte zich on willekeurig en zag een haar welbekende brieventasch. Het was de kleine zwarte por tefeuille van haar verloofde, waarin deze, zooals zij wiet, zijn geld bij zich droeg. Deze vondst deed haar nu juist niet aangenaam aan. Zij was zelf zeer ordelijk en menschen, die lichtzinnig met geldswaarden omgingen, veroorzaakten haar ergernis Toch moest zij weer om zich zelf lachen. Het kon toch aan den ordelijksten mensch overkomen, dat hij een brieventach vorloor. Frans had zeker zijn overjas uitgetrokken en daarby was de brieventasch eruit gevallen. Hetty wilde het ding op de tafel leggen om het Frans bij zijn terugkomst weer te geven. Maar het was toch vreemd. Zy draaide het voorwerp wel tienmaal rond, voor zij ertoe kon besluiten het neer te leggen. Onrustig liep ze daarop de kamer heen en weer en haar gedachten kwamen steeds op hut lederen etui terug. Hetty was anders niet nieuwsgierig en ze zou op^ eiken anderen tyd de gedachte om in een brieventasch, die haar niet toebehoorde, rond te snuffelen, met veruchting verworpen hebben. Hetty kleurde, toen ze de brieventasch voor de tweede maal aanraakte, maar zo kon toch wel even zien of Frans haar fotogratie bij zich droeg, dat inocht wol. Zy liet het voorwerp toch liggen en begaf zich in de aangrenzende kanier om uit de verzoeking te graken. Ze vond zichzelf toch kinderach tig dat ze zoo de verleiding moest ontvluch ten. Wut bleven Frans en Louise lang uit. Zou hij zijn brieventasch soms^gemist hebben en naar zyn woning gereden'zijn om ernaar te zoeken. Alweer «lie brieventaseh. Dat gekke diug. Het trok haar onweerstaanbaar aan. Voor de derde maal greep ze ernaar en zachtjes bijna onwillekeurig maakt ze het slot open. ,Ja, waarlijk daar heeft Frans mijn por tret 1 Maar wut is dat Je oom Eduard." Uit de geelzijden voering van een der binnenutkjes kwam een stuk pupier te voor- 8clüju, waarop met stevige letters stond „Je oom Eduurd," Dit was een brief van oom aan Frans.... misschien wel die felicitatie brief, die verloren was geraakt, zooals bij beweerde, en haar heel wat tranen had ge kost. Hetty tastte onwillekeurig naar het briefje, maar neen, dat mocht toch niet vreemde brieven lezennooit 1 En zij legde de brieventasch weer op de tafel. ,Maar als het werkelijk die brief was, die toch evengoed aan haar als aan Frans was gericht. Het is erg genoeg dat hij geheimen voor my heeftwaarom zou hij die brief achtergehouden hebben Zij voerde een korten, zwaren strijd in haar binnenste, maar het werd haar toch te machtig. Met gloeiende wangen en kloppend hart opende zij de brieventasch voor de tweede maal, trok den brief eruit en met gretige blikken doorliep zy den inhoud. Zy las en herlas de weinige regelen nu eens hut hoofd erover gebogen dan weer ach- torover leunend in een stoel en dan zag ze weer in gedachten op naar het grijze plafond. De inhoud van den brief was kort, duidelijk en juist en toch kon zij dien brief niet begrijpen, Kon het mogelijk, kon het waar zijn, wut er stond van een huwelyk, waarbij het geld van de vrouw hoofdzaak isl Hoe proef mede genomen worden. Door de man schappen van de afdeeling Brielle van «Volks weerbaarheid* wordt er 's nachts de wacht bij gehouden. Een Kamper streek. Een zaak, die aan Kampen herinnert, is thans te Winterswijk uitgekomen Voor eeni- gen tijd is aldaar een nieuwe school voor m. u. 1. o. gebouwd, voorzien van centrale verwarming. De reservoirs moeten geregeld van water voorzien worden. Ze bevinden zich op den zoldèr boven de schoolvertrekken. Wat blijkt nn echter Er is geen trap om op den zolder te komen en nn is men ver plicht daarop te klauteren en het water emmers-ge wijze naar de reservoirs te dragen en dit gebeurt soms onder de schooltijden. (.A. CU") Nederland en Venezuela. Aan de New-York Herald" wordt onder dagtcekoning van Maandag 26 October uit Willemstad geseind, dat het Noorsche stoom schip iDagfred' aldaar is aangekomen met passagiers uit Caracas en het bericht heeft medegebracht, dat president Gastro vastbe sloten bljjft de eischen van Nederland van de hand te wijzen, dat hij toebereidselen maakt voor een vijandige ontvangst van oor logsschepen op 2 November en dat hij liever het gevaar voor een blokkade zal loopen dan toegeven. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 28 Oct. 1908. Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig 19 ledenafwezig de heeren Schokking en Koch, eerstgenoemde met ken nisgeving van vorhin(lering, de laatste wegens ongesteldheid. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, stelt hij voor do notulen der vorige zitting, wegens de groote uitgebreid heid niet te lezen, maar voor de leden ter inzage te loggen. Dit wordt goedgevonden. Hierna geschiedt mededeeling vun de volgende Ingekomen Stukken. 1. Mededeel! n gen van aanneming der benoemingen van den heer J. de Vries, als hoofd der school te Koogras; van mej. B. A. Erica, als onderwijzeres aan de school te Koegras en van den heer Dr. II. C. Redeke, als lid der commissie van toezicht op hot middolbaar onderwys. 2. Een schrijven van den heer J. Pot, coii8C8sionaris van de telefoon, meldende, dat hij de tusschenkomst van God. Staten heeft ingeroepen tot oplossing van de telefoon- kwestie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Een adres van leeraren der bur geravondschool, verzoekende herziening van art. 11 van het reglement der burgeravond school en wel zoodanig, dut hun een gelde lijke tegemoetkoming worde verstrekt, wan neer zij verplicht zijn andere leeraren te vervangen. Wordt in handen van B. W. gesteld om advie9. 4. Een missive van Ged. Staten, meldende, dat de gemeente in 4 stcradistricteu is verdeeld. Wordt voor kennisgeving aan genomen. 5. Een adres van het Bestuur voor het tehuis van vrouwen en muisjes, verzoekoude een subsidie van f 300 voor het huis der vereeniging aan de Korkgracht. Wordt in handen vaii B. W. gesteld om advies. C. Een verzoek van mej. B. A. Erica, onderwijzeres te Koegras, om haar f f>0 toe te staan voor reiskosten. Wordt verleend. Suppletoir-kohier. Met algemeene stemmen wordt het 2de suppletoir-kohier voor den hoofdelijken omslag dienst 1908, tot een bedrag van f 1375,95 vastgesteld. Molenbrug. Het in de vorige zitting uitgestelde voor stel van B. W. tot horstelling van de Molenbrug, waarvan de kosten geraamd zijn op I 2700, komt opnieuw in behandeling. Een nader rapport van den gemeente-bouw meester is alsnu overgelegd. Hieruit bljjkt, dat een nader onderzoek geen nieuwe gezichts punten heeft aangewezen. Hoewel geen direct gevaar voor ongelukken aanwezig is, kan dit zich toch onverwacht voordoen, daarom is herstelling noodig. Tijdelijke voorziening is iliet mogelijk zonder de scheepvaart te belemmeren, daarom is het noodzakelijk, dat in het vooijaar van 1909 tot herstelling worde overgegaan. Geen der leden verlangt over het voorstel het woord en in steinmiug gebracht wordt het met 15 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Terra, Ver- faille, Uortgysen en Van Breda. Jaarwedden Politie-personeel. Aan de orde wordt gesteld de in de vorige vergadering aangehouden verordening, rege lende de jaarwedden van de beambten bij de politie. Hierin wordt bepaald, dat het aanvangssalaris voor dc agenten f 550 be draagt en aan hen verhoogingon toe te kennen van f 50, zoodat het salaris van een agent 2de kl. kan klimmen tot f 750, dat vun een agent late kl. tot f 800, dat van een briga dier 2de kl. tot f 850 en dat van een briga dier 1ste kl. tot f 900. Bovendien kan voor het bezit van het politie-diploma een jaar- lijksche toelage van f 25, en voor het diploma met aanteekening f 40 toegekeud worden, met dien verstande, dat de verhoogingon en do toelagen alleen bij ijver en geschiktheid uitgekeerd worden. Ook wordt voorgesteld het salaris vun den inspecteur te stellen op f 1000 minimum en f 1400 maximum, met dien verstunde dut de jaarwedde van den tegenwoordigen titularis met 1 Jau. 1909 te brengen op 1 1300 en niet 1 Jan. 1911 op f 1100. Do heer Koch heeft op deze verordening een amendement voorgesteld, om in art. 1 de zinsnede te laten vervallen, bepalende dat de toelage bij het verkrygen van het politie-diploma kan onthoudeu worden. Hy wensclit die zonder eenig voorbehoud uit te keeren. B. W. kunnen zich hiermede niet ver eenigen zij achten die bepaling wenschelijk, ten einde de betrokkenen tot vlijt, yver on toewijding te prikkelen en meenen, dut het toekennen van do toeluge voor het diploma aan het beleid van den Burgemeester, als hoofd van do politie, behoort te worden overgelaten. De heer Jaring neemt by afwezigheid van den heer Koch de verdediging van diens voorstel op zich. Hij zegt het toekennen van de toelage voor liet verkrygen van 't politie- diploma niet te willen onthouden, omdat men zich ingespannen heeft dit te verkrygen. Mocht iemand to kort schieten in plichts betrachting of dienstijver dan kan hem de periodieke verhooging onthouden worden. Lang niet allen zijn in 't bezit van dit diploma en dus zou die Btral' slechts op enkelen kunnen toegepast worden. Bij stemming wordt hot vourstel-Koch aangenomen. Tegen stemden de heeren Terra, De Ven, Over do Linden, Van Wingerden, Van Neck en Van den Berg. Naar aanleiding van een opmerking in de sectievergadering gemaakt, om het traktement van den inspecteur niet te verhoogen, stelt de Voorzitter dit punt aan do orde. De hoer Jaring wil het salaris vun den inspecteur met ingang van 1 Januari 1909 wel brengen op f 1300, maar het maximum niet op f 1400 bepalen. Hij stelt daarom voor met 1 Jan. 1909 het salaris van bedoelden ambtenaar te bepa len op f 1300.hetwelk met 10 togen 9 stemmen aangenomen wordt. Togen stemden de heeren Dc Geus, Sluulinan, Van Breda, Zander, Bok, Van Wingerden, Foenders, De Waard en Terra. Het voorste], dat het maximiiin-9alaris f 1300 zal bedragen wordt aangenomen met 14 togen 5 stemmen. Tegen stemden de hee ren De Ven, Over de Linden, Van Neck, Feendcrs en Van Wingerden. Daarna wordt de geheele verordeniug met 18 stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Oortgysen. Controleur der Belastingen. Ter tafel komt de door de Commissie ont worpen instructie voor den Controleur der plaatseljjke belastingen. Nadat bij monde van den heer Jaring door de Commissie nog eenige wijziging hierin iB gebracht, ten opzichte van de taak van den controleur, wordt de instruc tie in stemming gebracht en aangenomen met 15 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Neck en De Waard, terwijl de heeren Staalman en Zander buiten stemming bleven. Hierna wordt overgegaan tot behandeling der Begrooting voor 1909. Deze is in de sectievergaderingen onder zocht en daarover een rapport samengesteld, bevattende de opmerkingen in de afdeelingcu gemaakt, benevens de antwoorden van B. W. daarop gegeven. Het eerst verkrygt de heer Staalman het woord, die in een speech van 2l/a uur eenige algemeene beschouwingen houdt. Spreker noemt liet een unicum, dat in een gemeente als de onze met een bevolking van 27000 inwoners, waar eer achteruitgang dan voor uitgang valt waar te nemen, het Bestuur zoo weinig doet om tot meerdere bloei te komen, of grooteren achteruitgang tegen te gaan. Hy begrypt niet, waar de Raad een beslissing moet nemen over een begrooling van ruim f 500.000, een rapport verschynt, zooals thans. Dat is kenmerkend; de con- stelatio van den Raad draagt daartoe zeker bij. Hy acht het noodig, dat eens per jaar gesproken wordt aan do hand zijner begin selen un men zich rekenschap geeft van zyn daden. Daarop hebben de kiezers recht. En by deze begrooting is geen spoor te vinden, wat er op wijst, dat sociale of economische vraagstukken overdacht zijn. Er heerscht hier op allerlei gebied verwarring, er is geen leidend beginBel, ook niet by het Dagelijksch bestuur. Mier wordt niet bestuurd naar eenig beginsel, hier domineert de politiek van het oogenblik, kruideniers-politiek, die van geven en nemen. Spreker betreurt die achterlijkheid en hy heeft gcmeeDd eenige punten ter sprake te moeten brengen. Het antwoord van B. W. in het verslag is niet moedgevend en opwek kend, want elke leidende gedachte ontbreekt eu er is geen behoorlyk verweer, 'tis zich afmaken mot een Jantje van Leiden. In de sectie word er op gewezen, dat een ingrijpen bij verschillende zaken noodig was, zooals by het Burgerlijk Armbestuur. B. W. ant woorden hierop: «Ingrypen in de werkzaam heden van 't Burg. Armbestuur achten wy niet gowenscht en men moet aan het bestuur de noodige zelfstandigheid laten". Dat is een onbeholpen antwoord en geen weerlegging. Wat is de oorzaak daarvan? Die slapte is te wijten uun gebrek aan bekwaamheid. De Voorzitter van het Dag. Bestuur maakt daarop een uitzondering, doch deze blijft meestal met zijn advies en zijn kennis vun zaken achterwege. Do \yethouders missen do noo dige bekwaamheid eu ze geven zich woinig moeite om op dc hoogte te komen, en daarom gaat er van hen geen leiding uit. Dit is jammer. Dit komt, omdat het college niet samengesteld is, zooals liet behoort. Zy heb ben hun plaats te danken aan de partydige politiek. Zy behooren met hun drieën lot één party, dat is onbillijk, dat is geen libe raliteit. En toch blykt uit de stemmoncyfcrs bij yerkiezingen, dat iemand van tegenover gestelde richting recht hud op een zetel. De tegenwoordige Wethouders zitten hier niet door hun geschiktheid, talent, tact, kunde of beleid. Er beBtaat ook geen homogeniteit tusschen de heeren, want dan stemt deze zus en een ander zoo tot veler verbazing. Dit moet aan invloeden van buiten af toege schreven worden. De heeren draaien als de wind onder den drang dor meerderheid. Aan die zwakheid worden velerlei belangen opge offerd. Spreker bewondert den heer Over de Linden, die ofschoon bij de stemming door sommige partygenooten niet gekozen werd, niettegenstaande zyn hoogen leeftijd, nog blijft zitten. Bij dit college ontbreekt alle initiatief, houdt zich enkel bezig met allerlei kleine zaken en wat door den Raad wordt ingediend, stopt men in de doofpot of wordt onmogelijk gemaakt. Elke nieuwe gedachte moet uit den Raad komen. Is er eenig lid vreeselyk eu vernederend. Was zij dan slechts ten huwelijk gevraagd om haar geld, had Frans haar op de lippen gekust met een leugen in het hard Neen, neen, dat kon niet, die brief loog en Frans beminde haar! Maar wanneer Oom Ednard nu eens de waar heid sprak Iedere regel van zijn brief was zoo waar, getuigde van zulke mannelyke ernstige gevoelens. Deze harde woorden wa ren niet lichtzinnig, niet zonder reden aan het papier toevertrouwd.O God, wat een smart, welk een nameloos biltere teleurstelling Hetty schrok. In de voorkamer werd de denr naar de gang in het slot geworpen. Dadelyk daarop hoorde zy de stem van Frans. Ilij sprak zacht maar zij kon toch elk zijner hartstochtelijke woorden duidelijk ver staan. Louise, liefste Louise," hoorde zy, «het is misschien de laatste maal, dat ik je alleen ongastoord en vrij van den verschrikkelijke!! dwang kan spreken Louise, hoor mij nog slechts dezen enkelen keer aan Louise, ik kan het niet verdragen zoo van je scheidon." Doodsbleek stond Hetty op, terwijl iedere znnuw in haar trilde. Laat mij met rust, Frans," hoorde zij Louise, •ik mag en ik wil je niet langer aan- liooren. Je handelt verkeerd jegens je zelf, jegens mij en jegens je verloofde 1" Werp toch niet alle schuld op mij alleen. Jij hebt zelf het plan geopperd me in de gouden ketenen te slaan, eu toen je dat deedt beminde je me reeds. Ontken het niet, Louise,1 ging hij opgewonden voort, »je beminde me Ik leefde toen in een droom, waaruit ik nu eerst ontwaak en wel op vreeselijke en toch zalige wijze. O Louise, zeg me tenminste iets, geef' me een troost mee, wanneer je weggaat. Zeg me dat je me nog bemint Onwillekeurig viel Hetty's blik op den grooten spiegel, die recht tegenover den in gang naar de aangrenzende kamer hing. Zij drukte de hand op het kloppende hart Daar zag ze Frans geknield voor haar vrien din, de handen smuekeud naar haar opge heven Louise deed een schrede achteruit. «Mynhcer vun Houtheim," riep ze uit. .Neen, neen ik laat je niet gaan! Je zult me niet voor de tweede maal bedriegen ik heb de laatste weken te veel geleden en geleerd. Ik wil nu de waarheid van je lip pen hooren daarna mag .er gebeuren, wat wil Louise scheen zich weer een weinig to kun nen beheerachcn. Zij streek zich met de hand over het voorhoofd en zei zacht Frans, sta op, en wees verstandig. Laat het verleden rusten wy kunnen niet meur veranderen wat het lot over ons beschikt heeft. Ja Frans, ik wil niet ontkennen, ik heb je lief gehad En je bemint me nog, Louise 1 Ja ik weet bet, ik gevoel het!*' Zij glimlachte treurig. Mijn hart kan in zoo'n korten tijd niet veranderen er zullen jaren vorstrijken, eer het geheel genezen is. Maar waarom zouden we deze wonden weer openryteu, Frans. Ik ga naar den vreemde, wie weet, wanneer wij elkaar weerzien en wellicht is het heter, dat er een lange tijd over heen gaat. Als wij elkaar dan weer eens terug zien, zullen we bedaarder zijn en misschien overal deze dwaasheden kunnen lachen, Frans Hij stond langzaam op. .Eii dat noem je liefde?!" riep by bitter uit. ,Een liefde, die zoo gemakkelijk ontzeg gen kan en zich zoo spoedig en gewillig naar het verstaud voegt, kan geen ware, geen volkomen liefde zyn, Louise. Zy zag hem treurig aan. «Wees verstandig, Frans," herhaalde zij, en volg mijn raad. Ik ken het leven en ik ken u beter dan gij dit zelf doet. Geloof maar dat ik in deze weken veel, oneindig veel geleden heb, maar ik zal mijn leed overwinnen, oipdat ik weet dat er niets ver anderd kan worden. Denk aan hetgeen ik je eens zeideje bent niet geschapen om in armoede gelukkig te zyn." «Ik verwensch ten volle het uur, wuarin ge dien giftigen droppel in mijn ziel deedt vloeien Verwensch dat uur niet, Frans," viel ze hem zacht in de rede. ,Ik geloof, dat jo met Hetty gelukkig zult worden. Je zult verge ten spoedig zeer spoedig Frans liet zich in een stoel vallen en ver borg het gelaat in zijn handen. «Vergeten Louise, je weet niet wat je zegt." Zij antwoordde niet. Diep bewogen keek ze liem aan, een traan ontrolde baar oogen. Buiten de denr klonk de stem van haar moeder. .Is juffrouw Louise al terug?" .Wees een man, Frans." Louise legde haar hand op den schouder van den officier. .Mama is weer thuis." Hij sprong op en zag verward rond. Is Hetty niet hier?" zei mevrouw van Elderen de kamer binnenkomend. .Dag Frans, dag LouiseMaar wat beteekent dut kinderen Dus heb ik me niet vergist. Ik meende Hotly bier te vinden. Ik heb liaar al geroepen, maar kreeg geen antwoord. En Bet zei, dat miss Hetty hier in de kamer (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1