KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulownam A3D de Ledeo der Ned. flerv. Kerk. M oaar No. 3726. Zaterdag 31 October 1908. 36ste Jaargang. Nieuwsberichten Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Advertentiën. BEKENDMAKING. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Donderdag 29 Oct. 1908. (Voortzetting van de zitting van Woensdag.) Voorzitter de heer Van Steijn, Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Koch. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft heropend, wordt overgegaan tot de artikels- gewijze behandeling van de Begrooting voor 1909. Er wordt aangevangen metdeuitga ven. flet rapport volgt men op den voet en som mige punten nader besproken, terwijl de posten, die niet in 't rapport zijn opgenomen, stilzwijgend als aangenomen worden be schouwd. Volgnummer 50. Jaarwedde van den Ontvanger (f 1600). De heer Grunwald stelt voor het salaris van den Ontvanger te brengen op f 1800. Hij merkt op, dat die hoofdambtenaar 25 jaar geleden is aangesteld op f1400 en dat het salaris nu f 1600 bedraagt. |Met het oog op de vele werk zaamheden en de gebleken geschiktheid acht hij een salaris van f 1800 niet te hoog, want de hoofdcommies ter secretarie heef( reeds f 1600. De heer Staalman vindt het vreemd, dat men nu met zoodanig voorstel komt, volgens hem zyn de werkzaamheden niet vermeer derd en heeft hij bovendien een gesalarieerde klerk gekregen. Hij is tegen de voorgestelde verhooging. De heer Jaring verdedigt het voorstel. Bij stemming wordt het met 6 stemmen voor verworpen. Tegen stemden de heeren De Ven, Oortgijsen, Schokking, Feenders, De Waard, Hartsinck, Over de Linden, Staulman en Van Neck, terwijl de heer Zander buiten stemming bleef. Bij Volgn. 51. Jaarwedden en toelagen voor ambtenaren en bedienden ter Secretarie, den conciërge en boden, wordt door den heer Jaring aangedrongen op uitbreiding van het aantal secretarie ambtenaren, met het oog op het vele overwerk, dat byna geregeld door hen wordt verricht. De Voorzitter merkt op, dat zulks moeielijk is daar het raadhuis geen voldoende ruimte biedt, niet tegenstaande zal de wensch overwogen worden door B. W. Op voorstsl van B. W. wordt het trak tement van den bode W. Corell met f 50 Verhoogd. Volgn. 57. Onderhoud en aan koop meubelen voor het Raad huis. (f 1170). Voorgesteld wordt de raads- zaul te reBtaurceren. Men vereenigt zich met dit voorstel, maar door den lieer Staalman wordt aangedrongen om tevens een koffie kamer in te richten. B. W. zullen dezen wenk overwegen, maar zien de noodzakelijk heid daarvan niet in. B jj Volgn. 74. Kosten der Jaar markt (f 380) doet de lieer Feenders het voorstel dezen post met f 10 te verminderen, voor het wegnemen der lantaarn op het Haven plein tijdens de kermis. Dit is thansjniet meer noodig. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Volgn. 76. Jaarwedden opzich ters over gemeentewerken, klok kenisten enuurwerkmakers. Door don heer Oortgijsen wordt hierbij voorgesteld oen tweetal klokken te plaatsen aan de politie bureaus aan het Westplein en aan de Binnen haven, omdat de torenuurwerken zoo onregel matig loopen en stelt daarom voor den post voor dit doel met f 50 te verhoogen. De heer Staalman is tegen dit voorstel en acht het beter, dat de klokken der torens eiken dag door den klokkenist Bussing ge regeld worden. Het voorstel van den heer Oortgijsen tot aanschaffing van 2 klokken wordt met 12 tegen 7 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Oortgijsen, Feenders, Verfaille, De Grens, Grunwald, Jaring en Zander. Volgn. 77. Onderhoud van hui zen, torens, poorten endergelgke. (f'2800). De heer Van Breda stelt voor dezen post met f 500 te verminderen, omdat z. i. te groote sommen uitgetrokken worden voor het onderhoud van de gebouwen, die nog nieuw «ijn. f 110 voor het gebouw der gemeente werken en f 400 voor het gemeente-zieken huis acht hy te hoog. De heer Schokking steunt dit voorstel en meent wanneer de schoorsteenen geveegd, de goten nagezien en de ruiten gemaakt worden, men voor een jaar de andere zaken wel kan laten rusten. De Voorzitter bestrijdt het voorstel en wordt dit met 14 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Schokking, DeWaard, Hartsinck, Van Wingerden, Staalman en Van Breda. De heer Staalman wyst op den toestand van het gebouw in de Tuinstraat en acht de verbetering van de trap naar de zolder niet voldoende. Hy geeft daarom B. W. in overweging een aanbouw by het huis te maken, dat ingericht kan worden tot slaapzaal. By Volgn. 79. Onderhoud van straten en pleinen (f15000) doet de heer Jaring het voorstel den poet met f700 to verminderen. Er is f900 uitgetrokken voor verbetering van den weg naar de belt cn acht f 200 voldoende. De heer Schokking geeft als zijn wensch te kennen de bestrating van den Stationsweg met Scovion Bricks te doen geschieden. De heer Verfaille vreest dat dnsdanige bestra ting niet zal voldoen. De heer Krijnen merkt op, dat zoodanige bestrating 4 maal zoo duur is als een klinkerbestrating en ziet het voor deel er niet van in. Het voorstel van den heer Jaring wordt aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren De Waard, Van Win gerden, Staalman en de Wethouders. Het voorstel van den heer Schokking wordt verworpen. Volgn. 80 Onderhoud van wege en voetpaden (f 1450). Bij dezen post wordt de verbetering van het laatste deel van den weg naar Huisduinen besproken. De heer Feenders wil voor dit doel den post met f400 verheugen. De heer Staalman steunt dit voorstel. Op aanraden van den heer Krynen, die f 400 voor dezen weg niet te veel vindt, wordt de som gebracht op f 600. Hier tegen stemden de heeren De Geus, Van Neck en De Ven. De heer Van Breda dringt nog aan op het plaatsen van een tweetal zitbanken op de begraafplaats. De Voorzittor zegt hieraan zijn aandacht te zullen scheuken. De heer Feenders dringt aan op het plaat sen van een urinoir in de uabijheid van het Havenplein. Volgn. 81. Onderhoud van wan delwegen en plantsoenen. \f 1850). Uit dezen post zal o. a. betaald worden f1200 voor het vellen van oude hoornen en het opnieuw beplanten van een gedeelte van den Kan aal weg. De lieer Staalman hoopt, dat bij deze aanplanting meerdere zorg aan de jonge boomen besteed wordt dan hier gewoonlijk het geval is; mogelijk zou het wenschelyk zijn, dat de Heidemaatschappij hiermede niet belast werd. De voorzitter zegt, dat alle voorzorgsmaat regelen genomen znllen worden en de jonge boomen gedurende een paar jaren van een afrastering voorzien zullen worden. Volgn. 82. Onderhond van brug gen (f1700). Deze post, wordt ingevolge liet genomen besluit tot herstelling van de Molenbrug met f2700 verhoogd en gebracht of f4400. Volgn. 84. Onderhoud van kaai muren en andere waterwerken. (f1150). Bij dezen post is f 550 uitgetrokken voor 25 M. bazalt kaaimuur langs het West plein. De heer Jaring meent, dat de vernieu wing van dien bazaltmuur nog wel een jaar kan wachten. In dien tijd zijn waarschijnlijk door de kanaal-commissie plannen ingediend, die verbetering van dien kauimuur overbodig zouden kunnen maken. Hij stelt daarom voor den post met f550 te verminderen. Dit voor stel wordt aangenomen. Alleen do heer Van Neck stemde tegen. Volgn. 87. Onderhoud van be graafplaatsen en kosten van be graving (f 1450). De heer Oortgjjsen wil de som van f468, die uitgetrokken is voor een werkman splitsen en wol 1*168 voordon werkman en f 300 voor het stichten van oen wachtlokaal bij de begraafplaats, waar men by slecht weer een onderdak kan bekomen. Men meent algemeen voor f 300 geen wacht lokaal te kunnen stichten, waarom de heer Schokking in overweging geeft een afdak te maken, waar men een schuilplaats kan vin den. Het voorBtel wordt evenwel verworpen met 16 togen 1 stemmen. Vóór stomden de heeren Bok, Oortgijsen, Schokking en Feen ders. Een voorstel van den heer Verfaille om den post van i'468 te splitsen in tweeën en f200 te bestemmen voor arbeidsloon voordo begraafplaats en f 268 voor onderhoud van 't plantsoen, wordt eveneens verworpen met 14 tegen 6 stemmen. Vóór stomdon de hoeren De Goub, Grunwald, Terra, Bok, Oortgijsen ep Verfaille. Nog wordt bij dezen post aangedrongen op het maken van een instructie voor den doodgraver en op het in orde brengen vsn oude grafsteenen. De Voorzitter belooft daar zorg voor te zullen dragen. Volgn. 92. Jaarwedde Commis saris van Politie. Hierbij komt hot voorstel van den Burgemeester om de jaar wedde van den Commissaris met f200 te verhoogen en te brengen op 1 2000, aan de orde. Met 10 tegen 9 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen stemden de hee ren Staalman, Van den Berg, Zander, Terra, Bok, Van Breda, Oortgijsen, Feenders en De Geus. B y Volgn. 93, J a a r w e d d e n v a n de agenten van politie, vraagt de heer Staalman naar de regeling van den dienst der agenten, vooral met het oog op de vrye dagen. De Voorzitter antwoordt dat dit niet tot de bevoegdheid van don Raad behoort en hij over dit punt geen discussie kan toelaten. Verlangt men hierover eenige inlichting dan is de Burgemeester genegen in zijn bureau deze te verstrekken. Volgn. 107, Jaarwedde van den Keurmeester van brood envleeseh, geeft aanleiding tot een levendige discussie. Algemeen is men overtuigd, dat een bevoegd keurmeester dient aangesteld te worden. De heer Zander doet het voorstel een hulpkeurmeester aan te stellen tegen een salaris van f 1000. De heer Terra doet het voorstel een som van f 2800 uit te trekken. Hij wil een veearts-keurmeester benoemen tegen een Balaris van f 2000 met 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100 en voor de keuring van elke koe een be lasting heffen van t 1.en van elk varken f 0.50. Dan is f 500 bestemd voor instullatie van een laboratorium en 1 300 voor keuring van melk. Na bespreking wordt dit voor stel aangenomen. Alleen de heer Zander stemde tegen. Bij Volgn. lfO, Kosten voort vloeiende uit de Woningwet, dringt de heer Staalman aan op herziening van de bouwverordening en wel in dien zin dat zy in overeenstemming wordt gebracht met de woningwet, opdat elke woning van goed drinkwater voorzien is. De Voor zitter zal nagaan of een herziening noodig is en zoo ja, dan kan men schriftelijke voor stellen dienaangaande verwachten. De heer Bok dringt aan op wijziging der bouwverordening ten opzichte van het bouwen van woonhuizen. Do eischen zijn zeer hoog, vooral voor huizen met ver diepingen. Dit heeft invloed op het bouwen, hetgeen hy betreurt met liet oog op de heerschende werkeloosheid. De Voorzitter zal inforineeren of de eischen hier zoo buitensporig - hoog zijn. Bij Volgn. 112, J a a r w e d <1 e n d e r onderwijzers, brengt de heer Schokking ter sprake, het voorstel in der tijd door hem gedaan, om een school te sluiten, en de leerlingen over de andere scholen te ver deden. Met cyfers wil hij aantoonen, dut zulks zeer gevoegelyk had gekund. De Voor zitter acht het geven van cijfers overbodig, doch hy acht de kwestie van genoeg belang, omzelf een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Volgn. 115, Kosten van Herha ling s o n d e r w ij s. (f 1200), wordt voorstel van den heer De Geus met f 10Ö verminderd. Volgn. 122, Kosten vun School bibliotheken tl' 50). De heer Van der Berg doet bij dezen post het voorstel om deze som vaat te stellen op f 100, omdat ongeveer ditzelfde bedrag vroeger aan school 8 voor de jaarlijksclie prijsuitdeeling werd besteed, waarvoor deze bibliotheek in de plaats is gekomen. Met eenparige stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Volgn. 127, Kosten van de Zee vaartschool (f 6800). Hierbij is in reke- ning gebracht een bedrag van f 650 voor het inrichten van 2 schoollokalen ten behoeve van de op le richten machinisten-afdeeling. De heer Staalman zou wenschen dezen post met f 650 te verminderen, aangezien nog geen toezegging, is verkregen, dat men op een rijkssubsidie kan rekenen. Dit geelt aanleiding tot eenige bespreking, maar nadat de Voorzitter nadrukkelijk heeft verklaard dat over dit bedrag niet beschikt zal worden, alvorens de gevraagde subsidie is verleond, besluit men den post onveruuderd te behouden. Op uitzondering na van den post Kosten van exploitatie der Waterleiding zijn alle posten der uitgaven, waarop be merkingen zyn gemaakt, afgehandeld. Deze zal echter in verband met de ontvangsten vastgesteld worden. Wegens het vergevor derde uur gaat men niet over tot behandeling der inkomsten, muur stelt die uit tot een volgende zitting, die bepaald wordt op Vrij- ilugavond. HELDER, 30 October. Het bestuur der Algemeene Helderscho Winkeliersvereeniging is er in geslaagd, voor hure leden een spreker (den heer G. Muller uit Amsterdam) uit te noodigen, om den 2den November, 's avonds 8 uur, in de zaal „Tivoli' voordrachtavond te houden over „Het Winkelbedrijf' Zeer zeker is dit voor de plaatselijke win keiiers een gunstige gelegenheid, eens te vernemen hoe ook in andere steden het winkelbedrijf wordt uitgeoefend vooral waar de tegenwoordige tijd van den winkelier verlangt een moderne exploitatie zyner zaken. Do lieer Muller is bekend met vele toestanden in grootere en kleinere steden van ons land, en zal dit mede een reden van vele winkeliers zijn, van hem een uiteen zetting, bun vak betreffende, to hooron. introdiictickniirtcn zijn ruimschoots aan het secretariaat, Spoorstraat 92, verkrijgbaar. De Ileldersche Tooneelverceniging T.A.V.E.N U." geeft op Donderdag 12 No-, vember in .Casino" hare eerste uitvoering. Was aanvankelijk hut plan het bekende too- ucelstuk .Vriend Frits' op te voeren, door familie-omstandigheden van een der werkende leden is daarvan tor elfder ure moeten wor den afgezien. In plaats daarvan is nu op dien datum een voordracht kunstavond ge organiseerd en daarvoor uitgenoodigd mevr. Betty IloltropVan Gelder, lid van de Kon. Vereen. tIIet Nedorlandsch Tooneel",' dezelfde die in „Francillon" mot zooveel suc ces de rol van Thórèso Smith vervulde. Het volgende programma zal door haar worden uitgevoerd, vóór do pauze: „Visioen uit de Fransche Revolutio 20 Juni 1792", van Pol dc Mont, .Anna Boleijn", van H. Schimmel, .ICindortwaalfuurtje'van II. Heyermans Jr., en na de pauze .Zegepraal" en «Excelsior", beide van Guido Gezelle, cn en .Begrafenis van een Roomhoorn van Top Naeff'. Het kan dus een mooie avond worden, wuarop ook voor niet-leden gelegenheid zal bestaan zich te doen introduceeren tegen betaling van f 1.por persoon. Een muziekavond in Casino. t Was j.1. Woensdagavond reeds over achten het uur van aanvang aldus ge passeerd en nog gedurig kwamen bezoe kers om hot toch al talrijk publiek in .Ca sino' te vermeerdoren. Was de galerij flink gevuld, beneden was geen zitplaats onbezet, ja, er schenen zelfs staanplaatsen ingenomen door hen, die wat laat gekomen waren. Wat een belangstelling Mevrouw A. Die- mer Kool, mevrouw M. Schokking en de heeren Diemer Kool en Groen gaven hun uzikale talenten voor dien avond ten beste om een inderdaad nuttige instelling flnantieel te kunnen steunen, nl. het «Tehuis voor Meisjes", gevestigd te Helder. Met zorg en smaak waren een aantal num mers gekozen en zoowel aan liefhebbers van instrumentale als van vocale muziek was ge legenheid om volop te genieten. Mevrouw Dicmer Kool, de heeren Diemer Kool en Groen, die aanstonds het „Andante Capricio" van G. Reiziger lieten hooren, gaven een mooie inleiding voor piano, viool en violoncel. Met aandacht werd hun spel ge volgd. In een onberispelijk tempo hoorden wij toch het samenspel van het eerste ge deelte en de overgang tot het .Capricio" sloot zich hierbij keurig aan. Hierna volgden een vijftal vocale nummers voor mezzo-sopraan en hoorden we alzoo mevrouw M. Schokking in Die Ehre Gottes in der Natur", van L. van Beethoven, een overbekend maar toch altijd weer indruk wekkend nummer. Hel majustueuse karakter der rythmus, heerlijk overeenstemmend met de woorden vertolkt, was verdienstelijk en het wel wat lastig, zelfs hinderlijk applau- diseeren bewees hoe zang en begeleiding werden beoordeeld. Gok in Madchenlied" vai. H. Sommcr, jubel rayn liart" van Kor Kuiler en .Zonnelied" van Cuth. v. Ren nes voldeed mevr. S. uitstekend baar geschoolde stem is beschaafd, zuiver en de uitspraak duidelyk. In .FantaiBie Ballet" van C. de Beriot, .Souvenir' cn «Berceuse" kwam weer voor de zooveelste maal uit hoe voortreffelijk de heer Groen zijn viool bespeelthoewel een mooi nummer van Mozart was uitgevallen, kregen we daarvoor in plaats het statige, deftige /«Largo* van Handel, waarin de heer Diemer Kool met zijn violoncel prachtig uit kwam. In de twee nummers van J. S. Bach, loonend voor zang, kwam mevr. S. nogmaals uitmuntend voor den dag en steunde mevr. Diemer Kool door haar piano-partij niet min der verdienstelijk. Bij dun aanvang der pauze sprak de heer Schokking oen kort woord tot allen, waarin du beteckenis van het «Tehuis' werd uange- hauld, hut arbeiden en streven nitkwaui en de noodzakelijkheid dezer stichtiug werd aan getoond. Spr. bracht hulde aan de welwil- leude medewerking en hoopte dat na dezen avond nog menigmaal de gelegenheid zal worden gepresenteerd om de door ons ge noegde dames en heeren nog eens meer te hooren. Na de panze speelden de heer en mevr. Diemer Kool .Sarabande' van Handel en .Traumerei» van Scliumann en zong mevr. Schokking het Caro mio ben van Thomas Giordani en «Chant Hindou» van Bemberg; zoowel spel als zang boeiden allen en dwon- onafgebroken tot de grootste aandacht. Het slotnummer -Moderato en Andante", uit de noveletten van Niels W. Gade, bleek een mooie finale. In dankbare stemming ver lieten we de plaats, waar een meer dan te vreden publiek overvloedig had genoten. Eindelijk! Zooals in het raadverslag wordt vermeld, is gisterenavond door den gemeenteraad met bijna algemeene stemmen het besluit genomen over to gaan tot de benoeming van een veearts-keurmeester, op een saluris van f2000.met 5-tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. IJmuiden, 29 October. Het gebeurt in den laatsten tjjd niet veel dat de trawlers groote besommingen maken daarom is hét wel vermeldenswaardig dat de stoomtrawler «Mies en Truis" dezer dagen door de hooge marktprijzen ruim f4000vooi hare vangst besomde en de stoomtrawler Oceaan III' ruim f3500. De Zeister moordzaak. Deze gruwelijke moordzaak is dezer dagen in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld. De advocaat-generaal sprak aan het einde van zijn requisitoir gisteren gehouden: «Waar de rechter geroepen is gerechtigheid te handhaven, rust op hem do plicht loon te jeven naar werken. Hier vooral gelet op een misdrijf, zoo afschuwelijk voorbereid en uit gevoerd." Met de uitspraak van dc rechtbank te Utrecht kan spr. zich niet vereenigen. Van berouw bij deze beklaagden geen spoor, daar waar het bij een oogeublik opkwam, word het terstond verstikt door eigenbelang. Voor clementie bestaat hier geen grond. Zoo eindigde spreker met te requireeren ver nietiging van het vonnis op formeelo gronden en veroordeeling van: Hendrik van Vualen en Tennis van Ee, ieder tot levenslange gevangenisstraf. Hendrik Kors en Johannes Ovcrliorst, ieder tot 10 jaren en 11 maanden gevangenisstraf onder aftrek van 8 maanden voor-heolitenis. De Utrechtsche rechtbank had veroordeeld: Van Vaalen tot 12 jaar (geëisclit was 20), Van Ee tot 20 jaar (geëischt was levenslang), Kors tot 6 en Ovcrhorst ieder tot 8 jaar (geëischt was tegen ieder 10 jaar gevange nisstraf.) Académie de Biljard. Een zeer bekende gokgelegenheid in Am sterdam, waar kantoorjoggies on slagers heel wat rijksdaalders kwijtraken, is de beruchte Académie de Billard in de Warmoesstraat 189. De eigenaar de heer W. A.stond heden in hooger beroep terecht, beschuldigd in do maanden Sopt., Oct. Nov. 1907 herhaaldelijk ertooningen te hebben gegeven in zijn koffie huis zonder daarvoor vergunning te bobben. Die vertooningen bestonden natuurlyk in hot biljartspelen van professeurs, waarbjj de toe schouwers een gokje konden maken. Bekl. kwam, dat spreekt vanzelf togen de dagvaardiging op en deed een heel verhaal waarbij hij beweerde het buffet te exploiteeren en het meubilair te verhuren aan andere exploitanten. Ook trok hij wel iets van den totalisator. maar dat was alleen maar voor dekking der kosten. Bekl. had geen vergunning tot het houden van openbare vermakelijkheden, gaf dat in dertijd ook toe, maar meende vrij uit te gaan, omdat hij zijn lokaal weer in hnur had al- uan aan de heeren de Grauw en Jansen, voor f 7500 per jaar. Er was ook nog een Paryzenaar, zekeren heer Joint, in het spel, die als directeur optrad. De heer De Grouw, als getuige gehoord, gaf uitvoerige inlichtingen omtren' spel en wedden. Zoo vertelde hij o.a. dat bij elke partij 13 tot 14 pet. van den geheelen winst aan den eigenaar der onderneming verviel. liet O. M., mr. Bruin, zich beroepend op art. 191 derAlgem Politieverordening, meende dat hier wel degelijk sprake is van een ver tooning. Door de getuigen is bovendien ver klaard dat er meer toeschouwers waren dan spelers. Wat de nict-aansprakelijkheid van bekl. betreft, wijst spr. er op dat de geheulc opzet was om een Academie de Billard in te richten. Uit de verklaringen van bekl. en getuigen is diens aansprakelijkheid wel dui delyk gebleken. Spr. requireerdo mitsdien be vestiging van het vonnis des kantonrechters 41 mAal f l boete, subsidiair 41 maal 1 dag hechtenis. Een treurig schouwspel. De berichtgever van het Handelsblad te Diemen schrijft Gister kon men in ons dorp aan den Muider- straatweg een treurig schouwspel gadeslaan. Daar werden toch niet minder dan 7 huis gezinnen gerechtelijk uit hunne wooning gezet. Onder toezicht van gemeente- en Rijks politie werd de eene inboedel na de andere door de handlangers van den deurwaarder naar buiten gedragen en op straat gezet. Reeds eenigen tijd geleden was den bewoners, door de firma DeUus Co. de huur opge zegd, tegelijk met bet stopzetten der gasfabriek Anna, waarop zij werkzaam waren. Van week tot week waren deze menscben blijven wach ten op het weer in werking stellen der fabriek, om weer aan den arbeid te kunnen gaan. Doch hierop schijnt de eerste weken nog geen kans te bestaan. Door de goede zorgen vun den burgemeester zijn alle gezinnon, voor- loopig onder dak gebracht in du leegstaande verffahriek Benardin", zoodat ze niet onder don blooten hemel behoeven te kaïnpeeren. De brand van „Bellevue" Omtrent den brand in hotel „Bellovuu" te Arnhem valt nog te melden, dat de familie Cochius uit Indië, die in het hotel hun intrek nam, haar goederen ter waarde van f 6000 door den brand verloor. De familie was naar Engeland vertrokken en zou later weer in «Bellevue" terugkeereu, terwijl zij haar goederen aan de zorgen der directie toevertrouwde. Hel lijk van den in bet hotel omgekomen knecht G. Wammes is nog BteedB niet gevonden. De „Yarmouth". Londen, 29 Oct. Du Great Eastern Spoor wegmaatschappij meldt, dat een murconigram is ontvangen vun het stoomschip, dat werd uitgezonden om te xoekeu naar de vermiste vrachtboot Yarmouth'' van de Harwichlyn, die Dinsdagmiddag vun den Nieuwen Water weg naar Harwich vertrok. Het stoomschip meldde, dat eukele wrakdeeleu werden op- gevischt, die naar men vermoedt van de .Yarmouth" afkomstig zijn. Volgens de scheepspapieren had de Yar mouth" aan boord tweu-en-twintig man, be nevens een zware lading, waaronder 200 tons vleesch en drio wagens met goederen, be- hoorende aan een Engelschen gezant (Sir Henry Howard.) Rotterdam, 29 Oct. Ook bier zijn nog geen nadere berichten ontvangen van de vleesch- boot .Yarmouth", zoodut in verband met hot zien ronddrijven van kisten met vleesch te vreezen is, dat het stoomschip een ongeval getroffen heeft, waardoor het met man en muis vergaan is. Men tast in het duister op welke wijze dit. geschied moet zyn. Vast staat dat het stoomschip des namiddags 5 uur nog ter hoogte van hot Gabbard-vuur- schip is gezien, van daar koersen de schepen van de Harwichroute naar het Shipwash- vuurschip en aan te nemen valt dus, dat het ongeval tusschen die vuurschepen, doch uit beider gezicht, moet hebben plaats gehad. Dat is dus een kleine 20 rnjjl uit de Engelscbe kust. De mogelijkheid kan worden besproken, of het stoomschip omgeslagen kan zijn, doch dat is vrijwel uitgesloten, vooreerst omdat deze stoomschepen zyn ingericht op het voeren van deklading, maar ten andere wijl van dc 450 tons lading, bestaande uifvleesch, suiker, zaad en stukgoederen, minstens 350 tons beneden de watcrlyn was gestuwd, ter wijl de rest in het tusschendeks was ge borgen of bovondeks. Op het dek waren o. a. 3 verhuiswagens opgenomen, te zamen 9 tons wegende en bevattende den volledigen ver- huisboedel van don afgetreden Engelschen gezant bij ons hof, Sir Henry Howard. Hier wordt uangenomen dat de »Yarnouth", die van 1908 dateert door aan vuring guzonken is. Zij voerde 28 man equipage. Londen, 29 Oct. De stoomboot van de Great Eastern, do «Vienna", die op zoek was naar de //Yarmouth", vond twee red dingsgordels en eenig wrakhout. Het Engel- sche oorlogsschip ,Blake" meldde, dat het een verhuiswagen oppikte, die nu aan boord run de „Blake" is. Londen, 29 Oct. Het is thans aan geen twyfel meer onderhevig, dat het stoomschip „Yarmouth" schipbreuk heeft geleden. Dc „Vienna" nadert Harwich mot de vlag halt- mast en heeft dus wuurschyiilyk slachtoffers aan boord. Jl. o.«özond.eri Stenographie. Verwijzende naar de advertentie, onder hetzelfde hoofd voorkomende in het vorig nummer vun dit blad, verzoeken wij allen, die de stenographie (Systeem Groote/ be oefenen, hebben beoefend of zich alsnog in deze kunst zouden willen bekwamen, van deze annonce kennis te nemen, 't Plan is voor de stenographie te dezer plaatse wat meer vrienden te winnen, zo in wat breeder kring bekend te maken. Want, zooul ergens, dun geldt vooral hiern bekend maakt o u b e mi n d*. Sinds door den heer «Groote* een stel sel is gevonden, zóó eenvoudig, zóó logisch gedacht, zóó gemakkelijk en spoedig aan te leeren, mout men zich erover verwonderen, dut dit ook hier in Helder niet meer wordt beoefend en toegepast. Zonder overdrijving kan worden getuigd, dat de weinige moeite, die men zich getroost, om zich dit systeem eigen te maken, rykelijk en ruimschoots wordt vergoed door het geraak, het genoegen en het voordeel (iu tyd), dat men smaakt, wan neer men zich van het gewone, langzame schrift heeft verlost. Voor menscben (verslaggevers, journalisten, correspondenten, schryvcrs, dichters enz.) die veel met de pen moeten omgaan, voor jon gelui, die zien aankomen, dat ze van hun leven nog veel met pen en papier moeten omspringen, is de stenographie een uitkomst. Met gerustheid durven we ieder een eer lijke proef aanbevelen. Duarom bopun we, dat velen gevolg zullen geven aan den op roep in de genoemde annonce en huu naain en adres zullen- zenden aan bet bnreau van dit blad. Doel is: een schrijfclub, een onderlinge* oefenclub op te richten, gesplitst in twee af- deelingen, één voor eerstbeginuenden en een voor hen, die zich nog meer vaardigheid in de kunst willen eigen maken. Deze laatsten kunnen opgeleid worden tot 't behalen van diploma's, die voor betrekkingen op kan toren van allerlei aard menigmaal als een vereischte of aaubeveling worden verlangd. U, Mijnli. de Red., beleefd dank zeggende voor de ons verleende plaatsruimte, teekeuen ij ons Hoogachtend, Het voorloopig comité tot 't slichten van een Oefenclub. V isscherijberichten. Nieuwediep, 27 October. Aangebracht door 12 korders 5 tot 10 stuks groote tong per stuk f 1, 10 tot 20 middelmatige tong per Stuk 55 cent, 5 t<>( 10 kleine tong per stuk 20 cent, 1 tot 2 mand kleine schol per mand f 3,50, 1 tot 3 mand schar per mand f 1,25. 28 October. 38 korders met f» tot 20 stuks groote tong per stuk 90 cent, 10 tot 40 middelmatige tong per stuk 40 a 50 cent, 1U lot 20 kleine tong per stuk 15 cent, 1 tarbot voor f 5,50, 1 t*»t 2 stuks rog per stuk f 1,10, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f 2,50 a f 4,50, 2 tot 10 mand schar per mond f 0.90 a f 1,50. 29 October. 30 korders inet 5 tot 20 stuks groote tong per stuk 85 cent, 10 tot 40 middelmatige tong per stuk 40 a 50 cent, 10 tot 30 kleine long per stuk 15 a 20 cent, 3 stuks tarbot per stuk f 5 a f 7, 1 tot 5 stuks rog per stuk f 1, 1 tot 4 mand kleine schol per mand f 2 f 4,50, 1 tot 10 mand schal* per mand f 0,(30 a f 1. Eervol ontslag verleend: aan het hoofd Van het teekenburcau van scheepsbouw aan liet departe ment van marine M. L. van Breen, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari 1909. Bevordering op 1 November 1908. Sergl.-torpedist P. J. Schotvanger tot torpedist- nnjoor, id. K. Koster tot idem, sergt.-stoker Weij- i ra traas tot stoker-inajoor, sergt.-timmerman J. Kelder tol timmerman-majoor, kwartiermeester J. Wondergein tot bootsman en korporaal-timmerman M. Labree tot sergt.-timmerinan. Opgenomen in het vaste-korps O. O. sergt.-stoker C. J. de Graaf, id. 11. J. Hablous en 3ergt.-timmerinan L. Balen. De totlandwecrdistrictscommaiidantiii het XXVII landweerdistrict benoemde kapitein P. L. A. Krugers krijgt Helder ais standplaats. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Lombok, v A'dam n. Java, arriv. 28 Oct. te P. Suid. Koningin Wilhelmlna, v. A'dain n. Java, vertrok 29 Oct. v. Genua. Koninklijke Hollandscue Llotd. Amstellund, v. Uuenos-Ayres n. Amsterdam, arriv. 28 Oct. te Santos. Hamiltun verlr. 29 Oct. v. A'dam n. Buenos A vres. Rotterdamsohb Lloyd. Ujoeju, v. Java n. R'dam, vertr. 28 Oct. v. Marscille. Kediri, v. H'dam n. Java, arriv. 29 Oct. te Sabang. Gede, v. Java, n. H'dam, pass. 29 Oct. Sagrea. Sindora, v. Java n. H'dam, vertr. 29 Oct. v. Periiu. Rnröerlijke Stand gemeente Helder, Van 27 tot 29 October ONDERTROUWD: D. Bruin en L. O. Grommel. W. N. Holmes en E. van Leeuwen. W. v. d. Wolk en J. G de Jong. D. C. Bakker en E. Rut. GETROUWD: M. Forrer en M. de Wolf. M. de Vries en G. M. Zaal. BEVALLENE. M. v. d. Wel geb. Vlaming, d. P. Niewold geb. Roije, z, W. M. Lijding geb. Bak ker, d. A. M. W. Weerenbeck geb. van Lin, z. U. Koorn geb. Smit, G. T. Kamp geb. Dekker, z. A. C. Gnade geb. de Haas, d. OVERLEDEN: Jan Koster, 3 m. Kostelooze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K. Volksbond. Molengracht Ilelder. Voor ieder toegankelijk. Bieden zich aan 2 smids-bankwerker, 1 schil der, 1 meubelmaker, 1 koetsier, 2 loop- of pakhuisknechts en I losse werklieden Zitting alle werkdagen 78 uur 's avonds. Advertentiën gelieve men vóór 10 uur te bezorgen. Ondertrouwd DIRK BRUIN Pz. en LAMBERTHA GESIENA GROMMEL. Helder, 29 October 1908. Walvisehatraat No. 22. Receptie: Zondag 1 Nov., van 2—4 uur, Steengracht No. 11. Huwelijksvoltrekking 12 Nov. a.s. Ondertrouwd DAVID CORNEL1S BAKKER en ELISABETH BUT. Helder, 29 October 1908. H. KEMP en W. A. P. DE BOER, die, mede namens wederziidsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij bun huwelijk ondervonden. Nijmegen, 28 October 1908. Geboren: Maartje Anna, dochter van C. KORTENHOEVEN en H. KORTENHOEVEN Mandkm aker. Helder, 29 October 1908. Geboren: Martje, dochter van M. KAMP Jr. en G. T. KAMP Dekker. Helder, 29 October 1908. Ondergeteekenden betuigen hunne harte lijken en welgemeenden dank aan familie, vrienden en alle genoodigden voor de vele blijken van belangstelling op bun 25-jarig huwelijksfeest ondervonden. D. v. STEENBERGEN. T. v. STEENBERG EN-Kaan. Evangeli9atie-lokaal in de Palmstraat. D.V. Zondag 1 November voorm. 10 uur en '3 avonds half zes, De. H. E. VINKE, Herv. Predikant te Alkmaar. Vanaf Dinsdag 3 November tot nadere kennisgeving zal het Bestuur eiken Dins dagavond zitting houden. De Secretaris, G. C. DIBBETZ. Het Dames-Comité van den Ned. R.-K. Volksbond bericht by deze aan dona teurs, donatrices en leden, dat vanaf Dinsdag 3 tot en met Zondag 8 November de prijzen voor de St.-Nicolaasloterij grat is te bezichtigen zijn in bet Bonds- gebouw, dés avonds van 7 tot 9 uur. uM* Komt allen „de Bruid" bezichtigen. Wie kan baai- naam raden?

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1