KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWieringen en Anne Paulowna. No. 3727. Woensdag 4 November 1908. 36ste Jaargang. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Vrydag 30 October 1908. (Voortzetting der zitting v. Donderdag 29 Oct.) Voorzitter de heer Van Steijn, Burgemeester. Tegenwoordig 18 leden afwezig de heeren Zander, Grunwald en Koch. Na heropening der vergadering wordt voort- geguan met de behandeling der Begrooting. De heer Van Breda het woord bekomende, komt terug op Volgn. 51, waarin de jaar wedden van de gemeente-boden zijn opge nomen. Hij stelt voor met het oog op de vele vergaderingen, ook van de commissiën, waardoor de werkzaamheden van den bode Ran vermeerderd worden, diens salaris f50 te verhoogen en alzoo te brengen op f'750. De heer Jaring ondersteunt het voor stel en betoogt eveneens de wenschelijkheid daarvan. Met 13 tegen 5 stemmen wordt dienovereenkomstig besloten. Tegen stemden de heeren De Ven, Schokking,' Van Neck, Van den Berg en Over de Linden. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten aan de veree- nigiug .Heldersche "Wijkverpleging" een subsidie van f300 en aan de Wed. Schraa- Groenewoud de gewone jaarlyksehe gratifi catie van f 100 toe te kennen, welke bedragen uit den post Onvoorziene uitgaven zullen voldaan worden. Op voorstel van den heer Jaring wordt, in verband met het onlangs genomen besluit om de huurleidingen van de Waterleiding tot in de achterhuizen door te trekken, be sloten de begrooting der Waterleiding in ontvangst en uitgaaf met f 1000 te ver hoogen. Vervolgens wordt overgegaan tot vuststcl- ling der Uitgaven. Volgn. 4. Rente van kapitalen. De heer Staalman bespreekt de geldleening van f2500, die door de gemeente aan de administratie der Herv. Kerk in 1848 gedaan is. Hij acht het gewenscht, dat onderzocht wordt of de kerkelijke fondsen geen aflos sing toelaten en of de gemeente de leening kan opzeggen. De heer Jaring wijst er op, dat in de obligatie vermeld staat, dat van de geleende som de aflossing zal plaats heb ben in zoodanige termijnen als de kerkelyke fondsen dit zullen toelaten. Men kan dus niet overgaan tot opzegging van het nog ver schuldigde bedrag. Een rechtskundig advies, zooals de heer Staalman wil, zal weinig geven. De heer De Ven herinnert er aan, dat indertijd de leuning is gegeven onder voor waarde dat de kerkelijke gemeente vooreen torenuurwerk zou zorgen. De heer Bok brengt 't midden, dat de kerkelijke gemeente niet onwillig is, daar zy reeds eenige malen f 100 afgelost heeft. De heer Schokking is van meening dat het oordeel of de kerkelijke fondsen aflossing toelaten niet alleen aan de kerk, maar ook aan de gemeente toekomt. Hierna komt het voorstel van den heer Staalman, om een rechtskundig advies in te winnen en dit aan den Raad over «e leggen in stemming, dat aangenomen wordt met algemeene stemmen. Volgn. 10. Ontvangsten van de Duinwaterleiding, (f61.608,40). Do heer Jaring stelt voor dezen post met f 1000 te verhoogen. De heer Van Neck verzet zich tegen deze verhooging, het wil hem voorko men, dat dit in de naaste toekomst moet leiden tot onaangename gevolgen. Men brengt z. i. te veel van de winst der waterleiding en gasfabriek over naar de ontvangsten. Er wordt op de bedry ven niets anders afgeschre ven dan hetgeen aan rente en aflossing be taald wordt. Met het geld van anderen wor den de bedryven gedreven bedrijfskapitaal ontbreekt en een reservefonds bestaat niet. De heer Jaring maakt zich in deze niet ongerust, de toename van het aantal aan sluitingen blijft geregeld voortgaan. Niette min is hij ook voor het vormen van bedrijfs kapitaal en een reservefonds. Hy verwacht dan ook van B. W. te dien opzichte een voorstel, hetwelk hy dan gaarne wil steunen. De heer Van Neck merkt nog op, dat men niet disponeeren mag over winst, die nog gemaakt moet worden. De heer Staalman isjvan oordeel, dat B. W. niet anders doen dan wat hier voorgesteld wordt, welk systeem FEUILLETON. EEN OOM BUITEN. Vrij bewerkt door AMO. 11) (Vervolg van het eerste blad.) Zy kon treurig zyn, maar toch niet recht boos worden noch op Frans, die haar liefde had voorgespiegeld en noch veel minder op Louise, die, zooals zij zeer goed gevoelde, het beste had bedoeld en het ergste teweeg gebracht. De laatste weken, haar geheele verlovingstijd, kwam haar als een droom voor. Maar hoe was het dan Had zy Frans niet liefgehad? Had zy niet menigmaal gedacht wanhopig te worden, als er twijfel aan zijn liefde bij haar wilde opkomen Was zij dan nu wel beter dan hij, nu haar hart, na al dit verschrikkelijke, niet wilde breken van onbeschrijfelijk verdriet Uit al de denkbeel den, die in bonte verwarring bij haar op kwamen, kwam eindelyk een heerlijke ge dachte op, die haar verlichting schonk. Waar zy zelf geen geluk geoogst had, zou «ij geluk zaaien. Ze zou Frans en Louise zien te ver eenigen voor het leven, Hetty begreep zeer goed, dat iedere onmiddellijke inmenging van haar zijde een onverwinbaren tegenstand zou ontmoeten. Ze zou een tusschenpersoon trach ten te krijgen en die dacht ze te zullen vin don in Oom Eduard. Gedurende den lan gen slapeloozen nacht was dit denkbeeld bij haar tot rijpheid gekomen, maar niet dan na grooten strijd in haar binnenste. Haar eerste werk 'a morgens was het telegram naar Den nenrode en een rijtuig bestellen om haar naar den trein te brengen. Zij was nu zeker van haar zaak. Maar toch dacht zij door hem afgekeurd wordt. Hij meent, dat de voordeelen van waterleiding en gasfabriek ten voordeele moeten komen van de verbrui kers. Wanneer f 1000 meer gevoteerd wordt, wil hij deze gelden bestemmen ten voordeele der gebruikers. Op deze voorwaarde zal hy vóór het voorstel van den heer Jaring stem men. In de volgende vergadering zal ha komen met een voorstel, waarin eenige leem ten en onbillijkheden, voorkomende in t tarief, worden weggenomen. De heer De Geus merkt op, dat de gasfabriek en waterleiding geëx ploiteerd worden in t algemeen belang. Zoo lang evenwel nog niet ieder aangesloten is, kunnen de winsten niet ten goede komen van de geabonneerden. De heer Schokking vraagt waarom door den Wethouder Van Neck geen toezegging is gedaan, dat hy een voorstel zal indienen tot vorming van een reserve fonds. De heer Van den.Berg wijst er op, dat de heer Staalman twee dingen wil, die met elkander in strijd zijn, n.L den post met f 1000 te verhoogen en den gasprys te ver lagen. Verder zegt hy zich te verzetten tegen verhooging van den geraamden postbrengt hy meer op dan komt dit het volgend jaar ten goede. Beter is het nu den hoofdelijken omslag te verhoogen, dan gaat het geleidelijk. De heer Staalman merkt op, dat de winsten der bedrijven niet moeten dienen om de rekening der gemeente sluitend te maken, maar om de burgers goedkoop en goed gas en water te bezorgen, waarvan h proüteeren. De voorfleelen moeten voordeele der verbruikers. De heer De Geus wijst er op, dat de partij- genooten van den heer Staalman tegenstem den toen een voorstel ingediend werd om den gasprijs van 9 op 8 ct. te stellen. Verder betoogt hij, dat men den post, die uan de orde is, gerustelijk met f 1000 kan verhoogen, want het water heeft altijd nog meer opge bracht dan geraamd is. Na nog eenige bespreking komt het voor stel van den heer Jaring in stemming en wordt aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wingerden, De Waard, Over de Linden, Van Neck, Van den Berg en De Ven. Door den heer Verfaille wordt voorgesteld om geen vasten arbeider aun te stellen aan het pompstation en de gelden f 520 daarvoor uitgetrokken, beschikbaar te stellon voor een tydelyk werkman. Na eenige discussie, waarbij ook gewezen wordt op het niet wenschelijke om gcpeasionncerdon bij de be drijven in dienst te nemen, wordt met een parige stemmen het voorstel van den heer Verfaille aangenomen. De heer Krijnen stolt nog voor den uit getrokken post van f 198 voor verwarming van het machine-gebouw met f 140 te ver minderen. Hij acht die som ruimschoots vol doende. De heer Schokking acht ook de geraamde som te hoog en wil haar met f 100 verminderun. Het voorstel van don heer Krynen wordt met 10 tegen 8 stommen ver worpen. Tegen stemden de heeren Van Win gerden, Schokking, De Waard, Jaring, Terra, Van den Berg, Staalman, Van Neck, Over de Linden en De Ven. Het voorstel van den heer Schokking om den post met f 100 te verminderen wordt aangenomen met 10 togen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wingerden, De Waard, Terra, Van den Berg, Staalman, Van Neck, Over de Linden en De Ven. Bij dezen post stelt de heer Schokking voor overeenkomstig het advies van den directeur, het traktement van den len klerk J. Stoll 'met f 100 te verhoogen tot f 800. Hy doet zulks wegens de meerdere werkzaamheden van dien ambtenaar gevorderd door de be duidende toename van het'getal waterver bruikers. De heer Bok merkt op, dat aan den klerk Stoll dit jaar weder verhooging van Balaris zou worden toegekend, indien hij een acte voor boekhouden behaalde. Hierin is hij in gebreke gebleven. De heer De Ven brengt in het midden, dat B. W. het niet gewenscht achten jaarlijkscho verhoo- _jingen toe te kennen. Stoll heeft het vorige jaar f 100 verhooginggehad. Ook de heer Staalman bestrydt het voorstel. Hierop trekt de heer Schokking zyn voorstel in. Nadat de heer Terra nog-aangedrongen heeft op een doelmatige verlichting by de filters, is dit punt afgehandeld. Volgn. 8. Opbrengst vande gas fabriek. (79.131.13). De heer Van Win gerden brengt het weekloon van den fabrieks baas ter sprake. Deze had bij de oude fabriek een weekloon van f 20, toen de fabriek aan de gemeente kwam, werd hij aangesteld op f 18 en heeft nimmer verhooging gehad. Op haar reis met vrees aan de ontmoeting met den ouden man, van wiens zonderlingheden zy veel had gehoord, en aan de verklaring, die zy hem zou geven. Zij wilde hem nu het hardste biechten, wat een vrouw ooit kan bekennen. Wat zou hy zeggen en hoe zou zyn oordeel zijn Was hij maar de eerwaar dige grijsaard, die zij zich liad voorgesteld, tot wien zy met vol vertrouwen wilde opzien, naar wiens wijzen, oprechten raad zy wilde handelen. Zij wilde hem smeeken als een dochter haar vader. Het kwam haar voor alsof hij de eenige was, die het geheel eer lijk met haar kon meenen En nu kwam in plaats van een grijsaard, een frissche, jonge an in de kracht van zijn leven, haar tege- oet wat nu te doen Boven op den bok had Van Houtheim een pijp aangestoken en hy dampte er stevig op los. Hij was niet gauw verlegen en wist zich door alles heen te slaan. Maar nu wist hy toch zelf niet hoe hy het had. Hy vroeg zich ontelbare malen af, hoe dit geval zou uitloopen en wat voor reden zy toch kon hebben naar hem toe te komen en nog wel hem. Hij was naar den trein gegaan het plan de verloofde van zijn neef be leefd, maar afgemeten tegemoet te gaan. Zij zou wel een overspannen dame zyn. Om te voldoen aan een gril zou zij hem een of an der verzoek willen doen. En nu bracht hy een jonge dame thuis hy moest onwille keurig lachen een meisje als melk en bloed, uit wier oogen niets anders dan goed heid sprak. Bij deze godachte sloeg hy me de linkerhand op zijn knie, zoodat het p«»fi de ooren opstak, en mompelde hy Du drom mel zal dien jongen halen, als hij haar eenig kwaad heeft gedaan 1" Terwijl beiden zoo met hunne gedachten vervuld waren, reed het rijtuig het voorplein dien grond acht hij het billijk diens weekloon thans op f 20 te brengen en doet dienover eenkomstig een voorstel. De heer Van Breda merkt op, dat de directeur een ver hooging van f 50 per jaar voldoende acht. De heer Van Neck zegt, dat de fabrieks baas bij de vorige maatschappij een week loon van f 18 had en eenigen tyd na den dood van den toenmaligen directeur, weke lijks een tijdelijke toelage genoot van f 2. per week. Het voorstel van den heer Van Wingerden wordt met 14 tegen 4 stem men verworpen. Vóór stemden de heeren Van Wingerden, Schokking De Waard en Hartsinck. Do heer Jaring doet het voorstel den post Opbrengst van de gasfabriek met f 8300 te verhoogen. Hij doet zulks door een andere percentage voor de toename van het gas verbruik aan te nemen als de directeur. Deze had als basis genomen de toename in de eerste 4 maanden van het jaar. Dit is wel voorzichtig, maar niet overeenkomende met de werkelijkheid. Uitvoerig geeft de heer Jaring een becijfering hoe hij tot het voorgestelde bedrag is gekomen en wel door een hooge raming van hei verbruik Tan lichtgas 47825 M« k 8 cent f 3826.80 kookgas 33728 6 2023.68 muntgas 13460 8 1076,80 cokes 3 ct. p. H.L. meer 91000 IJ.L. 2730.— In ontvang meer totaal f 9657.28 Verminderd met: Meerder kolenverbruik 316 ton k f 11.80 13728. Hiervan af meerdere cokeB f 1910. u teer 195.— sulfaat267. Totaal f2372. f 1356.— Netto meer ontvangst f 8301.28 Dit meerdere bedrag kan er gevoegelijk uitgehaald worden, de gegevens bewijzen dut het juist zal zijn. De heer Staalman vindt het eigenaardig, dat do raming van den directeur door B. W. overgenomen, tolken jare door don Raad verhoogd wordt Hieruit blijkt dat men met alle geweld geld tracht te verkrijgen uit de bedryven, om verhooging van hoofdelijken omslug te voorkomen. Deze gelden verkrijgt men uit een te hoogen gasprijs en dus wordt er oen onbillykcn lust gelegd op de gas- verbruikers. Tot stemming overgaande wordt de voor gestelde verhooging van dezen post aange nomen met 12 tegen G steramen. Tegen stemden de heeren Over de Linden, Van Neck, Van den Berg, De Ven, Staalman en Van Wingerden. Volgn. 16. Belasting op het ge distilleerd (f 23.700). De heer Jaring stelt voor dezen post met f'500 te verhoogen, welke verhooging z. i. alleszins gerechtvaar digd is met het oog op den te benoemen controleur. De heer Van Neck raadt deze verhooging ten sterkste af, de opbrengst van het gedistilleerd over het loopende dienstjaar is over 10 maanden f 18391,15. Bovendien ordt er gaandeweg meer volk aan de Btel- ling onttrokken, hetwelk zyn invloed op deze belasting zal doen gelden. Bij stemming wordt het voorstel evenwel aangenomen met 10 tegen Lstemmen. Tegen stemden de heer Van den/Berg en de Wet houders, terwijl de heeren De Waard, Staal- muu, Oortgysen en Van Wingerden niet present waren. Volgn. 22. Schoolgeld lager on- derwys (f 17.500'. Bij het afdeelings- onderzook was voorgesteld dezen post met f 500 to verhoogen. B. W. ontrieden de opvoering van dezen post, omdat de raming verband houdt met de ontvangsten over het tweede halfjaar 1907 toen de gewijzigde verordening in werking is getreden. Naar aanleiding van die opmerking zegt de heer Jaring, dat het voorstel ingetrokken wordt. Volgn. 23. Schoolgeld Zeevaart school (f 850). De heer Jaring doet het voorstel dezen post met f 100 te verhoogen, hetwelk aangenomen wordt met 11 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Van don Berg, Van Wingerden en de Wethouders. Bij deze stemming waren de heeren De Geus en De Waard afwezig. Volgn. 24. M ar k tge 1 de n, enz. (f 5500;. By dezen post doet de heer Van van Dennenrode op, de honden kwamen blaf fend aanspringen en de hoeven der paarden dreunden zwaar op het ongelijke plaveisel. De heer Van Houtheim sprong als een jonge man vun den bok en opende het portier. „Welkom op Dennenrode, miss!' zei hij, zoo hartelyk hij het maar kon uitbrengen. Op de veranda stond een eerbiedwaardige oude dame in een eenvoudige, zwarte japon. Een wit mutsje dekte het grijze, zorgvuldig gladgestreken haar. „Mevrouw Alen» miss Green I" zei Van Houtheim. de dames aan elkaar voorstellend. Schertsend voegde hij er aan toe, zich tot Hetty wendend„In me vrouw Alers stel ik u voor de goede geest van Dennenrode, aan wie ik u nu ook wil toevertrouwen." De oude dame greep de hand van miss Green en zei toen ter verwelko ming.Welkom op Dennenrode, mejuffrouw, ik hoop dat het u hier goed moge bevallen. Hetty kon nauwelyks een woord van dank uitbrengen. Zoo'n hartelijke ontvangst had zy niet verwacht. Zy kwam zichzelf byna als een brutale indringster voor, die den stillen vrede van een kalmen, gelukkigen familie kring wilde storen. Mevrouw Alers liet eenige oogenblikken met zichtbaar welgevallen de oogen op Hetty rusten. «Sta me toe, mejuffrouw, dat ik u op uw kamer breng", zei ze daarna. »U zult wel vermoeid zijn van de reis en een woinig rust zal u goeddoen." Hetty boog en volgde de oude dame. Van Houtheim oogde haar na tot de deur achter de dames dichtviel. Ik draai Frans den nek om, als hij haar niet goed heeft behandeld, zoowaar als ik Van Houtheim heet", mompelde hy hultiuid. Na ge rui men tijd kwam mevrouw Alers weer in de woonkamer terug, waar de heer des huizes met versnelden pas heen en weer liep. Breda het voorstel de ramingssom mot f 300 te verhoogen. Hij meent, dat men voor de bioscope, de stoomcarroussel en «Ie hippro- drome gemakkelijk een koogeren prijs kan bedingen. De heer Schokking zal, omdat hij weet dat de meerderheid er tegen is, geen voorstel doen om den post te doen vervallen, maar toch nog een poging wagen, om de kermis in te krimpen. Hij stelt voor die Zaterdag te doen eindigen. De heer De Ven acht het uiet wenschelijk den post tot een hooger bedrag vast te stellen, want de marktgelden bedroegen in 1908 f 5082. Ook het voorstel van den lieer Schok king moet hij ontraden, want met sommige ondernemers van kermisvermakelijkheden is gecontracteerd en daarbij is gerekend op 7 kermisdagen. De heer Krijnen kan zich niet vereenigeu met de inkrimping der kermis, hij vreest, dat men zich des Zondags meer zal ergeren dan nu. De heer Staalman steunt het voorstel van den heer Schokking en zegt dat velen aanstoot gegeven wordt op den kermiszondag. Bij stemming wordt het voor stel verworpen. Vóór stemden de heeren Van den Berg, Staalman, Van Wingerden, De Waard en Schokking. Ook het voorstel van den heer Van Breda, om den post met f 300 te verhoogen wordt verworpen. Volgn. 26. Pacht of opbrengst van de haardasch, vuilnis, bag ger en mestspeciun (f 9560). Bij het nfdeelingsonderzoek was de vraag gerezen waarom dit bedrag zoo laag was geraamd, iu weerwil van de uitstekende uitkomsten. De oorzaak was daariu gelegen, dat de com missie voor den reinigingsdienst bij het opmaken der begrootiug niet over do cyfers van 1907 kon beschikken. De heer Terra stelt nu, namens do Com missie, voor den post met f 1200 te verhoogen. hetgeen na eenige bespreking goedgekeurd wordt. Tegen stemden de heeren De Ven en Van Neck. Hiermede zijn al de posten der begrooting afgehandeld en blijft alleen nog over de vaststelling van Volgn. 12. Hoofdelijke o'malag. Door B. <fe W. was voorgesteld dezen post f 5000 hooger te stollen dan hot vorige juar en te brongen op f 72000. Door de verschil lende wijzigingen in de. begrooting gebracht ia deze som niet bonoodigd, zoodat nu deze ist op f 67000 wordt vastgesteld. Alsnu wordt met op één na algemeene stemmen de begrooting over 1909 in ontvangst uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van f 537.237.80 met een sluitpost van onvoor ziene uitgaven van f 2080.93 De heer Staalman stemde er tegon. Zonder hoofdelyke stemming wordt de begrooting van t Burgerlijk Armbestuur vast gesteld tot een bedrag van f 19.846.41 en die van t Algemeen Weeshuis tot een bedrug van f 12.555. Hierna niets meer te behandelen zyndc, wordt de vergadering gesloten. NAAMLIJST van de bemanning van het panftsenschip „Hertog Hendrik", dat binnenkort alhier wordt binnen verwacht. Kapt. t. z. G. L. Goedhart, commandant. Luit. t. z. Ie kl. P. Sodenkamp, le officier en idem J. M. van Wickevoort Crommelin. Luit. t. z. 2e kl. M. W. Schaly, W. Dwars, II. Keijser, C. L. Schepp, H. IJssel de Schep per, II. A. Gregory en H. A. Romswinckel. Off v. gez. le kl. Dr. E. J. Borgesius en idem 2e kl. A. G. Theunisse. Off". v. ailm. le kl. A. M. Post Uiterweer en idem 2e kl. B. van Erp Taalman Kip. Off.-mach. le kl. B. H. Harinck en idem 2e kl. P. H. de Carpentier. Schipper: J. Hillen. Bootsman: J. Kraaij, W. Pijnakker, J. van der Oord en A. Roest. Kwartiermeester: P. W. Erkelens, D. Chris- tiani, J. Boekei, S. Lak en J. v. d. Beek. Konst--maj.J. Lagas en F. Hildama. Sergt.- konatabel J. de Jonge en W. van Engelen. Korp.-konst.H. de Vries, W. Abrahamse, N. M. Damming, Tj. de Vries en W. de Jong. Korp.-seinerG. H. Nottrot, P. Hart, P. R. H. van Schaik en J. A. Dogenhardt. Sergt.- geweerm.H. Meijer. Sergt.-monteurW. J. F. Meijer. Sergt.-timmermau C. N. Groc- Korp.-timmerm.R. Polder. Sergt - •Wel?" vroeg hij haaRtig. Zij lachte. »U is geheel veranderd sedert vanmorgen, toen dat akelige telegram kwam. Hij keek in den spiegel. rMalligheid, me vrouw! Waarom zou ik er anders uitzien? Mijn gezicht is Goddank nog niet veranderd." Maar wel de uitdrukking. Van morgen niets dan onweerswolken en nu niets dan zonneschijn. Dat zal u niet kunnen tegen spreken en ronduit gezegd, het is met mij ook zoo. Er zijn oogen, die dezelfde uitwer king hebben als het zonnetje in de eerste lentedagen." Hy schoot in een lach. ,Nu, nu, mevrouw tje, het niet al te sterk kleuren, hoorZy is u dus ook goed bevallen vroeg hij met belangstelling. „Ik ben maar een eenvoudige vrouw en heb misschien weinig menschenkennis, maar ik durf toch wel zeggen, als onder zoo'n ui terlijk geen voortreffelijke kern verborgen is, zou men aan alles gaan twijfelen." Van Houtheim liep naar het venster, een onverstaanbare melodie fluitend. Plotseling draaide hy zich om: .Wat voert ze nu uit? Wil zo me spreken?" Mevrouw Alers rammelde met haar sleu telmandje. .Zij wilde het wel, maar ik vond het beter van niet. Het arme kind was zoo vermoeid, dat ik een gemakkelijk hoekje op de canapó voor haar in orde heb gebracht ik hoop, dat ze nu een uurtje zal kunnen slapen. Ik heb haar wat moeten vooijokken Ik zei, dat mynheer de baron het nu zoo druk had.' ,Heel best zoo, mevrouwtje, heel besL Wanneer ze wat heeft gerust, zullen wij eten. Daarna mag ze vertellen, zooveel en wat ze maar wil. En wanneer Eduard van Houtheim haar kan helpen, zal hy het niet laten." Hetty was inderdaad vermoeid. Een slechte bottelier: W. Grooff. Matroos-bottelierII. H. Boer. SergL-ziekenverpl.J. H Cordes. Korp.-ziekenverpl.W. van Putten. Sergt.- schryverA. Piets. en W. J. Schouten. Matroos-schryverP. 't Ilart en R. B. Meyer. Sergt.-hofmeestcrJ. Eises en A. de Ruijs- scher. Korp.-hofmeesterL. Th. ScbapporL Matroos-hofmeesterII. K. Suatruth en P. v. d. Berg. Sergt.-kok: A. van Dien en A. Hnonhout. Korp.-kok L. Sch russen, P. J. v. d. Geest, J. Arts, J. J. Wehmann en B. van Veen. Matroos-kok M. J. Branden burg, C. Elzinga en J de Graaf. Korp.- kleermaker: J. J. Cuk. Korp.-schoenmaker M. C. H. Buitenhuis. Sergt.-stuurmanJ. van Westenbrugge Scheerder: E. v. Bemf. Matroos le kl.: F. A. Kuipers, J. F. J. Visser, C. Roetman, J. J. Seljj, Th. Kamp man, P. Steenbcek, J. van Duin, J. van de Witte, G. Prins, W. J. Jos, H. Pape, W. Boonstra, C. W. Scliuyna, J. Bakker, A. Blok, W. de Rooij, J. H. Lutsenaar, II. A. v. d. Reest, L. J. Versnel, G. L. Herman, G. Kerseboom, J. D A. Hoidman, H. Thiele, H. C. Krom, H. H. Schipper, C. dc Groot, II. J. v. d. Ligtenhorst, K. A. Heusdans, H. Verdoorn,en J. Wagenaar. Matroos 2e kl.: A. Wijker, A. H. C. Bra- kenhofT, J. II. Huijgen, L. de Vries, H. van den Bosch, J. F. Kleefstra, G. Buas, II. J. Klamer, P. de Vries, H. J. Winkel, K. 1'. van Rooijen, I. van der Pol, J. J. v. Weele, W. J. van Doorn, J. P. Oosterman, G. W. Brouwer, J. Th. Bruin, F. Claus, W. Post, C. J. Wentink, P- Darroboom, A. dc Jonge, J. M. J. Daane, J. Momber, A. van Reek, H. Cleij, J. C. Clanya, C. van der Weclc, A. II. Koehof, A. Mulder, N. L Brouwer, C. L. van Dacle, K. J. van der Spek, A. Kromwijk, D. Domerchie, A. Langendoen, J. H. Ockhuizen en L. C. Simons. Matroos 3e kl.: A. van der Weyden, H. A. van Iterson, E. J. H. Frennd, B. J. Auener, H. Spits, W. Roosingh, J. van der Tuijn, P. W. S. Hoek, B. Hanselaar, J. Happó, P. L. F. de Vries, J. M. de Jager, R. Zwerver, S. J. de Rijcke, W. Capel, L. F. W. Petterson, J. J. den Dekker, M. A. Verhees, Tj. W. de Vries, W. F. Pabst, A. A. Velleman, N. Roodnat, E. A. van der Leeuw, H. J. Daniels, C. P. Boutens, C. van Zjjderveld, A. Verryke, J. Brandenburg, J. L. de Koning, A. v. d. Berge, J. van Zijl, J. de Jong, A. Mulder, G. H. van den Berg, P. Gorree, D. J. van Vierson, II. J. Ruben, L. J. Bionda, L. Marree, P. Roobol, F. J. Schreuder, J. van der Steeg, C Z. Haasbroek, A. II. J. Engberink, A. Brou wer, M. de liaan, A. van Zutphon, A. G. Jongman, F. C. L. Schulze, T. P. A. M. Kabel en H. A. Aldeks. Torpedom.-maj.IL Buitink. Sergt.-tor- pedom.C. Keesman. Korp.-torpedom.C. A. J. Erkens en K. H. Grootveld. Korp.- torpedistM. van dor Hcyde en M. Sluijter. Machinekamer: Hoofd-machinistJ C. Fraucino en S. N. de Boor. MachinistJ. Smit, W. F. Wyga, H. P. Millaard en W. G. Jacobs. Stoker-maj.J. Hakkaart en J. Dunk. Sergt.-stokor A. Geerling, H. van den Berg en P. Bosman. Korp.-Btoker le kl.J. Bee- ningu, E. W. Termond on J. II. Moinderiuk. Korp.-stoker 2e kl.J. A. Kilp, P. Dyk, C. Zalentein, L. M. de Waal, J. Bok, A. II. van Straten, J. H. Haksteen, D. Swart, P. Rietdyk, D. A. Fortuin, C. Hart en A. Harte- veld. Stoker-olieman F. Kater, J. L. van Wolferon, C. Bosman, P. J. N. Vennix, A. F. Chech, J. W. Stapper, W. Kraal en W. F. J. de Graaf. Stoker le kl.J. Beek, W. Bakker, J. B, A Clerc, H. Langkcmper, A. J. Grotewei en M, W. Schwitters. Stokers 2e kl.J. Jacobs, IJ. de Leeuw, P. PhafF, J. P. Klant, II. Beuger, H. Vellinga. J. Smit, O. W. Hen, C. W. Allaart, C. Pet terson, J. H. P. Sallchart, C. A. Vellekoop en F. Hermans. Sergt. der mariniersJ. D. Gerritsen. Korp. der mariniers II. Vreeke, W. Bak ker, J. C. Deurloo, K. L. Slagter en M Bom. Tamboer le kl.G. L. Knol en A. Kramer. Pijper le kl.J. Krunning. Mari nier le kl.E. Ch. Loiist, W. C. Ouder- lans, H. Komkommer, N. A. C. Melis, F. de Haas, W. H. Jorwerda, L. H. Smits, F. J. van Denderen, G. Gerritsen, B. Veldhuy- sen, B. H. A. Snijder, D. Lankwarden, J. Meulman, H. Grasmeijer, C. Tanis, M. Ruis, J. J. van Mierloo, 1). B. Dreverman, A. Stigter, J. P. Bierman, J. F. Stoffels, J. Pladdet, C. Poolman, A. H. Snijder, A. v. d. Berg, B. J. C. Houdé, J. Ambagtsheer, J. C. Rohner, W. Goutier, J. de Jong, A. A. F. Naber en D. Roorda. Marinier 2e kl. nachtrust en dan de geestvermoeiende ge dachten deden haar in slaap vallen. Zy sliep nog vast, toen mevrouw Alers de kamer bin nentrad. De oude dame kon byna niet be sluiten haar gast te wekken. Met bijna moe derlijke teederheid beschouwde zy de fyne trekken van de slapende. Hetty's haar was een weinig losgegaan en eenige golvende goudblonde lokken lagen over haar schouder uitgespreid. Zy nam ze op, liet ze door haar vingers glijden en wilde ze naar achteren strijken. Zy deed het niet zoo voorzichtig, of Hetty ontwaakte er door. Verwonderd keek zij op, glimlachte en sprong op. ,Ik heb toch niet te lang geslapen Kan ik nu Aan het middagmaal gaan, mejuffrouw. Daarom kwam ik u roepen. En wanneer dat is afgeloopen, slaat geheel Dennenrode, de huisheer inbegrepen, te uwer beschikking." Het middagmaal verliep veel gezelliger, dan Hetty het zich had voorgesteld. Zy moest bij zichzelf lachen, als zy bedacht welk een verkeerde voorstelling zij zich van oom Edu ard, evenals van diens huishouding, had ge maakt, naar de weinige mededeelingcn vun Frans. Oom Eduard scheen haar volstrekt geen verdrietige zonderling, integendeel een vrooiyk, spraakzaam man, die met zijn grap pige opmerkingen den spijker menigmaal op den kop trof en het middageten, hoewel een voudig, legde geen getuigenis af van zyn •spreekwoordelijke gierigheid." Heel prettig vond zij het dat noch hy, noch mevrouw Alers naar haar verloofde vroegen beiden begrepen, dat er iets niet in orde was met de beide verloofden en zoo zwegen ze ook over Frans, hoewel het niet te voren over legd was. Nadat de koffie gebruikt was en de tufel afgenomen, zei Van Houtheim: .Wanneer u het goedvindt, miss Green, kunnen we nu wel iu miju kamer gaan on G. van Ipenburg, J. Molenaar, J. J. Schrck- ker, J. Visser, R. Stevens, T.Jde Beer en C. Peters. HELDER, 3 November. Arbeidswet. De Commissaris van politie verzoekt ons belanghebbenden, .voor zooveel noodig, te herinneren aan het bepaalde bij artikel 3 der arbeidswet, waar verboden is een kind beneden den 12-jarigen leeftijd in of voor cenig bedrijf arbeid te doen verrichten. Het doen rondbrengen van brood, melk, couranten in of voor het bedrijf van bak ker, melkverkooper, courantier enz. enz. wordt geacht te zijn overtreding van genoemd artikel in den zin der wet. De vermiste Harwichboot. Naar de «Alkm. Ct." meldt, hebben ver schillende vleeBch-exporteurs op Londen van Alkmaar en uit audere plaatsen van Noord- Holland aanzienlijke schade geleden door het vergaan van de Yarmouth''. De goederen waren niet verzekerd. De .Yarmouth", van de Great Eastern Railwuy Co., die tusschen den Hoek van Holland en Harwich is vergaan was, toen men het Dinsdugmiddag om 5 uur van het Gabbard-vunrschip zag, zwaar aan het rollen. Volgens eeu Eugelsch blad had het schip veel deklading, o.a. drie verhuiswagens van Sir. H. Howard, den vorigen gezant in den Ilaag (niet van Sir F. Lascelles), wegende drie ton het stak. Kapitein Avis, die op het schip het bevel voerde, was voor deze reis ingesprongen. De kapitein van «le „Yarmouth" was ziek. De telephoon-quaestie. Er is op bet oogenblik bij de Amsterdum- sche justitie een niet alledaagsch geval in onderzoek. Een telefoniste van de Amsterdamsche Ge meentelijke Telephoon heeft zich schuldig gemaakt aan het volgende feitZij heeft eeu verslaggever van een der Amsterdamsche bladen in de gelegenheid geBteld gesprekken af te luisteren tusschen twee andere abonuó's, door zyn Ijjn met die der beide anderen in verbinding te brengen, wat door een kleine manipulatie geschieden kon. Dit werd ontdekt en de telofoniste ontsla gen. Tegelykertyd hebben B. en W. bij de justitie hare strafrechtelijke vervolging ver zocht op grond van de nieuwe telegraaf- en Telephoonwet. In de Haagsche bladen vinden we over deze quaestie nog de volgende bijzonderhe den Eenige maanden geleden, in de dagon toon tusschen do heeren Henri Polak en Herman Ilarz, respectievelijk bestuursleden van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond en de Amst. Ju weiiers voreeniging, dagelijks geconfereerd werd over de oplossing van het toen hangend conflict, was het .Nieuwsblad voor Neder land" steeds het best ingelicht. De juistheid van de berichten omtrent den stand der on derhandelingen in dat blad voorkomende, trok toen de aandacht der betrokken heeren. Een ingesteld onderzoek bracht het volgende aan den dag. De berichtgever van het .Nieuwsblad'' een van de depothouders van het blad stak zyn licht, natuurlyk zonder dat de re dactie daarvan iets bekend was, op de vol gende wijze op. Hij kende een der telefonis ten van den gemeentelijken telephoondienst en met haar kwam hij overeen dat zij hem als derde zou verbinden, zoo dikwjjls de heeren Harz en Polak met elkaar spraken. Toen dit vast stond is. de telephoonjufl'rouw ontslagen. Aangezien toen ook is gebleken, dat de juffrouw voor haar diensten betaling ontving voor de berichten, is thans ook tegen den berichtgever een vervolging ingesteld, terzake van omkooping van een ambtenaar. .Het Nieuwsblad voor Nederland" schryft naar aanleiding dezer quaestie Laten wij op den voorgrond stellen, dat nbeb onze redactie, noch de directie van ons blad tot vóór enkele dagen zelfs maar bekend was met het bestaan vun bedoelde telephoon, veel minder dus met eenige relatie tusschen «lie juffrouw en de familie van een onzer mede werkers dat nooit voor eenige mededeeling door of namens ons een bijzonder honorarium betaald is geworden dat de werkzaamheden, waarmede bedoelde daar met elkaar spreken." Hetty schrok. Het gewichtige oogenblik was dus aangebroken. Zy raupte al haar moed bijeen en knikte toestemmend. De be kentenis viel haar zwaar gsnoeg. Weldra zat ze in zijn kamer tegenover hemeen breede tafel, met boeken en pa- bedekt, scheidde hen. Volgens zyn legde hy een onbeschreven blad papier een afgescheurd half-velletje post voor zich neer en teekende zoo maar iets. Zy zocht te vergeefs naar een goed woor«l om to beginnen. Al wat zij zicb bad voor genomen te zeggen was baar ontschoten. Hij bemerkte haar verwarring en kwam haar te hulp. U wilde zeker iets van mijn neef Frans vertellen, is het niet. Hare wangen gloeiden van verlegenheid. .Ik moet u wel heel onvrouwelijk voor komen, mijnheer Van Houtheimzei ze aarzelend. .Wel neen, volstrekt niet, miss Green, toch niet!* beweerde hij met groote levendigheid. Mijn neef schreef me, dat u alleen op de wereld staat, welnustel u na maar voor, dat ik uw broeder ben en spreek met mij, alsof ik bot werkelyk was." Zy zag hem dankbaar aan, maar hij zotte zijne leekeningen weer voort. Zij begon dus te vertellen wat er de laatste dagen was voorgevallen, horterd en stootend en daarbij liet zy veel aan de verbeelding van den toehoorder over. Bij wijlen kwamen de waterlanders over hare wangen en be letten haar to spreken. Dan keek hij vul medelyden op, maar beproefde niet haar door vragen to heipon, alB zij ophield. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1