KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel, Wieringen en Anna Paulowna BELANGRIJK BERICHT. No. 3728 Zaterdag 7 November 1908 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten, Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTs Vliegend Blaadje p. S m. 50 ct., fr. p. post 75 et., Buitenl. f 1.25 Zondagsblad 37' 46 ro.75 Modeblad (Muzik. Bloemlez. 37* 55 60 80 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f0.Ö0 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent Elke regel meer6 Bewys-exemplaar 2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adtert>-ntiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VüIJDAGSMOKÖENS vóór 10 nnr aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Do zeer fraaie Illustratie, welke als Geillustreerd Zondagsblad bij ons is verkrijgbaar gesteld, heeft eene Belangrijke Uitbreiding ondergaan. Elk nummer zal voortaan in plaats van tien pagina's, uit twaalf pagina's bestaan, waardoor grootere ruimte wordt geboden tot de opname van meer boeiende romanlectuur. Deze belangrijke vermeerdering van den inhoud geschiedt zonder ver hooging van den abonnementsprijs. Wij sporen alle lezers van onze Cou rant aan om op dit Geïllustreerd Zon dagsblad, hetwelk zoo zeer uitmunt door actualiteit, fraaiheid van uitvoering en keur van boeiende lectuur, in te teekenen. Het is een der meest goed- koope Illustraties hier te lande en kost per 3 maanden 377a ct., franco per post 45 ct Op aanvrage zenden wij gratis een Ex. van het Geïllustreerd Zondagsblad ter kennismaking. -jr Zie inteekenbiljet op 4de bladzijde. No. 1 van den nieuwen Jaargang verschijnt 11 December a. s. Hoe kon toch in Duit9chland toestemming gegeven worden tot publicatie van het inter view van den Keizer, dat reeds zooveel beroering wekte De verklaring schijnt deze Keizer Wilhelm stelde zelf dat verslag op mot het doel zegt men om in Engeland den ongunstigen indruk weg te nemen dien in dertijd zijn telegram aan Krugor gemaakt had en zond het aan Von Bülow, die juist met vaeantie op Norderney was. 't Was op een paar dunne velletjes papier geschreven en sprong daardoor niet zoozeer in 't oog. Von Biilow zond het door zonder hot te hebben ingekeken naar Buitenlandsche Zaken waar men 't ook al druk had en doorzond met andere brieven. Een ondergeschikt amb tenaar, belast om het te lezen, vqnd er waarschijnlijk geen kwaad in eu liet hot weer den omgekeerden weg afleggen. Het is dus door vele bevoegde handen gegaan maar nergens nauwkeurig gelezen. Deze verklaring heeft nogal aanleiding ge geven tot spot wat begrijpelijk is. Maar men mag toch ook vragen: Voelde Keizer Wilhelm nu zelf niet welk eene uitwerking dergelijke publicatie hebben moest? Hij be leeft er weinig pleizier van.'t Was misschien wel goed dat de Keizer als elk gewoon mensch de beoordeelingen eens kon lezen, 't Zou zijn zelfkennis zeker vermeerderen, al zou de lezing hem geene aangename uren bezorgen. In Engeland is de publicatie in het Lager huis ter sprake gebracht. .Berust bij het departement van oorlog eon plan voor den veldtocht tegen de Boeren van Keizer Wil- helm's hand?" werd gevraagd en .publiceer dat eens". .De publicatie kan niet plaats hebben, want ons is een dergelyk stuk niet bekeud werd geantwoord. Een diplomatisch antwoord natuurlijk. Scherp en snydend vroeg William Redmond daarop of het niet eenvoudiger en meer in den vorm zou zijn als den Keizer een plaats in het Kabinet aangeboden werd. Misschien heeft de minister wel gelachen, maar antwoorden deed hij niet. De (Dnitsche) minister van Buitenlandsche Zaken was juist op een officieele partij toen bij bet gepubliceerde stuk onder de oogen kreeg. Onmiddellijk werd hy ernstig onge steld en moest naar huis vervoerd worden. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorko men, zegt de „Köln. Ztng.worde verklaard dat de minfster werkelijk ziek is. Nu wie zou daar nu toch aan durven twyfelen? Intusschen gaan de Duiiscbe bladen voort met hunne beschouwingen over het sensatie- wekkend stuk en zij verhelen zich niet, dat aan Duitschlands aanzien hier een slag is toegebracht. De aanvallen op den Keizer zijn nog lang niet verstomd. Tal van uitla tingen in de bladen van verschillende richting zouden dit kunnen illuBtreeren. Het Diiitscho volk orgert zich geducht aan den spot der Engelsche en Frauseho bladen. Het beste is dut aan Bülow gelegenheid gegeven wordt lot eene verklaring in den Rijksdag. Intusschen mag men wol op ver rassingen voorbereid zijn. De Duitschers hebben nog een andere ge legenheid om zich te ergeren want ook zij zullen evenmin gaarne belasting betalen als wie ook. En er staat voor hen heel wat op 't lijstje.' De regeering berekent per jaar 500 millioen mark meer noodig te hebben en zij hoopt dat te krijgen uit: Brandewijn monopolie. 100 millioen Mark Tabaksbelasting77 Bierbelasting100 f Wijnbelasting 20 Successiebelasting92 Belasting op gas en elec- triciteit50 Advertentiebclasting. 33 Te zamen 472 Om de 500 millioen vol te krijgen zal do bijdrage door de Bondsstuten aan liet Rijk op te brongen verhoogd worden met 10 pfennig (24 cent) per liootd per jaar. Doch daartegenover zal eene belasting worden afgeschaft en wel in April 1910 n. 1.de spoorkaartjesbelasting, die de ge zamenlijke opbrengst der spoorwegen toch niet deed stijgen, wijl de inenscben eenvou dig een klasse lager reisden. De Duitscho industrie dreigt door de nieuwe belastingen het zwaarst te worden getrolfon. De verkiezingen in de Voroonigdo Staten van Noord-Amerika hebben tot resultaat ge had dat Taft tot president gekozen is. Er zal geen feitelyke wyziging komen in do samenstelling van het congres, mot andere woorden, de zaken zullen in Amerika voort gezet worden geheel in den geest van het tegenwoordige stelsel, dat van Roosevelt. Geen levend Amerikaan is zoo auugowezen om den huidigen president op te volgen als Taft. De Engelsche bladen toonen zich zeer in genomen met Tafts verkiezing en roemen hem 't zeerst. De «Telegraph." zegt vun hem De gekozen president vereenigt in zich do eigenschappon van leiderschap en uitvoerendo bekwaamheid van den eersten rang. Zyn kennis van de Amerikaansche vraagstukken van buitenlandsche en binnenlandsche staat kunde is van evenveel betcekenis als lloose velts wel wat al te fundamentculo kracht van karakter. En daarbij beeft hij verzoenende eigenschappen. Uit Konstantinopel wordt aan de „Temps" berichtDe eerste samenkomst van Turkscho en Bulgaarsche gedelogeerden, had plaats in den konak van den grootvizier. Naar het heet, is de optimistische stemming omtrent den uitslag der besprekingen cenigszins ge temperd, naar aunleiding van de eiscben, door beide partyen gesteld. Bulgarije is in beginsel voor een matige schadevergoeding, Turkije eischt eeu zoo groot mogelyke schade vergoeding voor de erkenning der onafhan kelijkheid en bovendien nog betaling van liet achterstallige der schutting eu der vergoeding voor Roeinelië met de rente, tot een bedrag van 432 millioen. De ambassadeurs hebben zoowel aan de Porte als aan de Bulgaren den raad gegeven zich gematigd en ver/oenlijk te betoonen. HELDER, 6 November. - Het Heidersohe publiek wordtaanstuanden Maandag in de gelegenheid gesteld op toouccl- FEUILLETON. EEN OOM BUITEN. Vrij bewerkt door AMO. 12) Alleen toen Hetty eindelijk het tooneel tusschen Frans en Louise beschreef, zei hij zacht: .Ha! juist dat dacht ik wel!" en een schaduw van afkeuring vloog over ziju gelaat, toen zij hem vertelde, dat zij juist door zijn brief de hoop had opgevat, dat liy haar zou willen helpen. Alsof zij het zwaarste achter zich had be gon zij nu levendiger en vloeiender te spre ken. tEn nu, mijnheer Van Houtheim', ging zij voort, .nu kom ik met mijn eigenlijk ver zoek. Ik zou Louise zoo graag gelukkig zien baar daarbij willen helpen, zooveel ik het vermag. Duid het me niet ten kwade, als ik van myn vermogen spreek, maar het moet. Zoo gaarne zou ik op de eene of andere manier Louise of hem een kapitaal ter beschikking stellen, dat hen in staat stelt op een fatsoenlijke wijze te leven. Van mij zouden ze het nooit willen aannemen, maar li, mijnheer Van Houtheim, u zal wel in orde kunnen brengen, wat my onmogelijk is. Laat dit verzoek, waarvoor ik juist tot u kom, een bewijs zijn van myn volkomen on voorwaardelijk vertrouwen in u. Ik bid u, help my oin hun geluk te bevorderenIk smeek het n als een zuster.* Zij haalde verlicht adem. Hij had het pot lood terzijde gelegd, leunde achterover in zyn stoel en streek aan zyn knevel, terwyl een glimlach hem om de lippen speelde. Maar deze glimlach was niet spottend, maar ver ried integendeel een innerlijke, goedmoedige tevredenheid. Vragend en onderzoekend zag zy '-era aan en toen eerst scheen hij te bemerken, «lat zij een antwoord verwachtte. Hij boog zich nu naar haar toe en zei «De zuster sprak met deu broeder, zei nu, miss Green? Welnu, sta mij toe, dat ik dit standrunt dan ook behoud. Weet go wat een broeder, die het goed met u meent, allereerst zou zeggen Hij zou den goeden God danken, dat alles zoo gegaan is, want gij, dwaas meisje, hebt dien mynheer Frans im mers nooit werkelijk liefgehad. Hetty schrok. Deze openhartige woorden krenkten haar toch. Hy liet zich echter niet van de wijs brengen en ging voort: .Altyd als broer met de zuster gesprokon. Wanneer ge hem werkelijk bemind hadt, zoudt ge hem nooit en nimmer gelukkig willen maken aan de zyde van oen andere vrouw. Er werd u voorgespiegeld door hein en door anderen dat ge hem uw hart hadt gesclion- ken dat is alles. Wees gy, mijn zuster, maar blij, dat de goede God>i nog bytyds gewaarschuwd en dus voor veel verdriet heeft bewaard. Zoo zou een broer tot zijn zuster spreken, lieve miss-, zei Van Houtheim op hartelijkeu toon. .Go moet me echter ver geven, dal ik me een vryheid veroorloofde, die me niet toekwam. U zult wel reeds ge hoord hebben, dat ik als een zonderling man bekend sta ik kan de waurheid maar niet verzwijgen en nu hebt ge al dadelijk een proefje van den heer van Dcnnenrodo.* Hij stond op, liep om do tafel heen, bood baar de hand un vroeg op hartelykcn toon: «U is toch niet boos op me, misB Green Hetty voelde uiaar al te goed dat Van Houtheim het bij het rechte eind had. Hij had nu onder woorden gebracht, wat zy in gebied van iets moois te profiteeren. Alsdan zal het Iiollaml8ch Tooneelschap, directie de Gebr. Van Lier, in .Casino" een buitenge wone voorstelling geven. Opgevoerd wordt dan -De Klauw", waarin de groote tooneel- speler Louis Bouwmeester in de hoofdrol als gast optreedt. Het stuk werd eenige dagen geleden in Den Haag voor een uitverkochte zaal met succes opgevoerd en Neèrlands eerste tuoneclspeler buitengewoon gehuldigd. Wij twijfelen niet of de toeloop zal ook hier wel groot zijn, want de aanvrage om plaatsen zijn al vele. De loting voor plaatsbespreking is evenwel Maandagochtend te 10 uur. Lichtschip „Haaks". Volgons mededeeling van den inspecteur van het loodswezen zal het lichtschip Ilaaks", op ongeveer: 52° 57',8 N.b. en 0°34',8W.1. '4° 18',3 O.l. van Greenwich), einde November of begin December worden vervangen door een reservelichtschip met wit schitterücht, toonende elke 15 sec. dén schittering van 2 sec. duur. Het reservelichtschip doet mistsein met een sirene, bestaande uit elke 30 sec. dén stoot van 2.5 sec. duur; het liulpmist- sein, indien deze sirene onklaar is, en het ondcrzee-mistscin zijn dezelfde als die van het vervangen lichtschip. Werkloosheid in de metaalindustrie. Men schryft uit Alkmaar Aan dc Alkmaarsclic Ijzer- en Metaal gieterij, directeur Th. van Spall, hebben Zaterdagavond j.1. een 10-tal arbeiders aan zegging gekregen dat hun werk met 14 dagen is afgeloopcn, terwijl het schijnt vast te staan, dat er nog binnen enkele weken een 40-tal op straut zullen komen. Er is aan deze fabriek hoegenaamd geéTl werk, men had den arbeidsdag reeds inge krompen op 7 uur per dag, maar ook dit heeft niet mogen baten. De nieuwe booten der „Zeeland". Wij vernemen, dat van Duitsche zijde aan de maatschuppy „Zeeland" is gevraagd waar om de booten niet door Duitschland konden worden gebouwd. De .Zeeland" toch, aldus zou geargumenteerd zijn, wordt voor het ver voor der mail door Duitschland met een groot bedrag goBubsideerd. Verder ib van Nederlandsche officieele zijde nog aandrang op do .Zeeland" geoefend om de booten in eigen land te bouwen. Tot nu toe scliynt een en ander niet veel te hebben uitgewerkt, alhoewel de .Zeeland" g geen beslissing heeft genomen. De drie bekende werven hebben de .Zee land geantwoord aan den gestelden eiscli van bouw dor drie schepen op één werf niet te kunnon voldoen, maar nogmaals uango- bodon do schepen in onderling overleg te bouwen op «le drie werven. Een moord. Zondagavond, omstreeks negen uur, werd te Bergen-op-Zoom in de St. Jozefstraat eeu vreoRclyk drama afgespeeld. Een zekere A., die zich verdekt had opgestold, bracht als een sluipmoordenaar den wachtmeester R, der veldartillerie, die daar met zyn meisje passeerde, een messteek toe. Onder de maag streek getroffen, moest do gewonde naar het hospitaal worden- gevoerd, waar genees kundige hulp spoedig aanwezig was. Hij is Dinsdagmorgen overleden. De dader, die naar men beweert, uit min- nennijd handelde, is naar Breda vervoerd. (.'s-Hert. Ct.") Moordaanslag. Maandagavond heeft te Winschoten een moorduanslag plaats gehad. Oin 9 uur werd op de Ouddwerfslaan in bewnsteloozen toe stand gevonden do arbeider Adam van Dijk van Niesoord (Midwoldaj. De man bloedde hevig, terwijl om hem been Btukken van een houten schop verspreid lagen. Door de ge- neesbeeren Vun Olm en Sissingh, die den zwaar gewonde onder behandeling namen, werd dc toestand zeer ernstig bevonden. Daar men Van Dijk korten tijd te voren in gezelschap had gezien van den landbouwer Jan U., van Bovenburen, viel op dezen het vermoeden de dader te zijn. Een onderzoek werd dadelijk ingesteld, doch U. werd niet thuis getroffen, terwijl alle nasporingen, die werden gedaan, vruchteloos bleven. Men denkt dat U. voortvluchtig is en dat hij over N. Schans naar Duitschland is geweken. Dinsdagmorgen verkeerde Van Dijk uog steeds in bewusteloozen toestand, doch in den loop van den dag keerde het bewustzijn terug eu kon hij aan de politie mededeelen dat U. de dader was.. (.W. Ct.") Aan het noodlot overgeleverd. Men schrijft uit Almelo aan de Zw. Ct. Een gelukkig niet-allcdaagscli- schouwspel kon men Dinsdagavond in de Molenstraat te Almelo waarnemen. Te midden van een drom nieuwsgierigen zat daar op de straat in een rieten leunstoel de 81-jarige blinde vrouw K. Voor eenigen tijd werd het oude mensch, dat bij een harer kinderen te Ambt Almelo inwoonde, naar familie te Nordhorn getranspor teerd. Heden werd zij door den echtgenoot en den schoonzoon van daar weer naar hier teruggebracht, de familie te Nordhorn wilde haar niet langer hebben. Daar dc te Ambt Aluielo wonende kinderen wel den inan maar haar niet weer in huis wilden hebben, werd naar het raadhuis dier gemeente getrokken. De burgemeester weigerde evenwel haar voor gemeenterekening te doen opnemen. Nadat men eenige uren met de arme vrouw rondgetrokken en pogingen aangewend had om haar de gemeente Stad Almelo of een der armbesturen op den hals te schuiven, werd de droeve last afgeladen aan het café Nyhuis in de Molenstraat en vertrok de schoonzoon weer naar Nordhorn, de echtge noot naar zijn dochter te Ambt Almelo. Op do vraag van den caféhouder of hij zyn vrouw uict moest meenemen, gaf de oude man cynisch ten antwoord „Je hebt zo en moet er maar zien af te komen." Ten einde raad en na vergeefs getracht te hebben haar voor zijn rekening elders onderdak te bezorgen, werd de vrouw door den kastelein op straat gezet. Nadat een medelijdende vrouw het arme inensch in huis genomen had, werd zij voor rekening van een particulier in een slaapstee opgenomen. De buskruitramp te Karang Asam. \a:r een brief nit Karang Asam, aan de Java-Bodé welwillend .ter inzage afgestaan, ontleent genoemd blad hel volgende omtrent de ontploffing van het buskruitmagazyn in de poeri aldaar. De vreeselijke ramp heeft ongeveer veertig slachtoffers gekost. De dooden waren onherkenbaar en deerlijk verminkt. Een dier dooden werd op pl.m. 300 motor afstand van de plaats des onheils teruggevonden, met het linkerbeen by de knie afgerukt, de ingewanden om beide beenen geslingerd alsof het touwtjes waren, bet hoofd zonder haar. Een anderen doode herkende men slechts aan zijne geldbeurs weór een andere alleen aan zijn trouwring. Een der militairen, juist op dien morgen te Karang Asam gekomen, ontkwam nog juist op het nippertje aan het gevaar. Do man had zich vóór de ramp op weg begeven, voor het herstellen van de Oedjong-telefoon- lijn. Wat de gewonden betreft, het volgende. Aan een onbegrypelijku vergissing van deu officier van gezondheid moet geweten Worden, dat de ontzettend zware gewonden een uur langer dan noodig was ongeholpen bleven. Eerst nadat ongeveer zoolang vergeefs was gezocht naar het sleuteltje van de inedicyn- goedang, dat notubene op de schrijftafel van den dokter lag. werden de gewonden gehol pen. Zij kreunden, en sipeekten zelfs om den dood. Waarom de deur van de medicijnka- mer niet ingetrapt Van ooggetuigen vernam het Soer. Hbld. het een en ander over het vreeselijk ongeluk dat in Karang Asam heeft plaats gehad. Het grootste gedeelte der troepen, dat aan de nieuwe actie in het Karang Asamsche had meegedaan, was reeds naar Bangli op gerukt, ook de artillerie, toen de commandant van de eenig overgebleven compagnie, die van den kapitein Carpentier Alting op zeke ren morgen orders uitgaf voor liet leegmaken van het kruithuis van Goesti Djilantik, dat op een eilandje in óén vijver gelegen was, niet ver van de poeri. Die vyver was 300 meter in het vierkanteen weg voerde van den oever naar het midden, waarop een plat form van ongeveer 40 meter in het vierkant, een steeneu kruithuis stond, toegankelijk door een enkele deur, terwijl het licht door enkele luchtgaten binnenviel. De hoeveelheid kruit, daar opgestapeld in vaten en kruiken, mitsgaders het lood en andero munitie, waar onder kettingkogels voor lilas, was zoo groot, dat een sectie infanterie, geholpen door een ploeg dwangarbeiders er minstens een heelen dag werk aan zou hebben. Ge last was n.1. dat al de vaten, kruiken enz. uit liet kruithuis moesten worden gedragen over den weg naar de uitmonding van den vyver in een rivier, waarin alles moest wor den geworpen, en na goed nat te zijn gemaukt, vernietigd. In don vyver zelf mocht dit niet gebeuren, om de daarin zwemmende heilige visschen. Eon officier was met het toezicht belast. Om twaalf uur werd de eerste sectie vervan gen door de tweede, en tegen 3 uur s middags gebeurde door een toeval het ongeluk. De luitenant met het toezicht had u.1. vernomen, dat de ploeg aan de rivier, met het natmaken en wegwerpen van het kruit belast, de ge geven bevelen niet opvolgde, maar in som mige kruiken, die bijna leeg waren, zat te morrelen, met het doel die kruiken, die van antiek Balisch maaksel waren, na lediging mee te nemen. Daar de toezicht houdende officier terecht vreesde, dat daaruit wel eens ongelukken konden voortvloeien, spoedde hij zich op dat bericht naar de plaats van vernietiging. Juist deelde hij daar een standje uit, toen achter hem op het eiland het kruitmagazijn in de lucht vloog. De muren werden als met een mes van de fondamenten afgescheurd en 50 meter verder in brokken in den vyver ge slingerd kettingkogels en andore projectielen gierden door de lucht, twee schaduwbooinen van meer dan mans dikte op het eiland knapten als halmen af en kwamen met groote bogen 100 meter verder iu het water terecht enkele gedeelten van de poeri-muur stortten in het was een tooneel vun onbeschrijfelijke verwoesting. Boven de vuurzuil, die de zware rookwol ken doorboorde, zagen verstarde toeschouwers, die ongedeerd bleven, een oogenblik donkere voorwerpen zweven, die torug vielen in do vyver 't waren do zwratgebrunde ledematen van do slachtoffers. Toen de rook en de stof ietwat waren opgetrokken, vertoonde zich het eilandje zwart gebrand, geheel kaal, geraseerd, bij den grond af. Uit don vyver klonken ovoral jammerkreten vun gewonden, die verbrand en weggeslingerd, het leven er van hadden afgebracht, 't Was een vreeselyk gezicht; ieder stond een oogdublik sprakeloos, zag vol ontzetting wat er gebeurd was. Echter slechts een oogenblik. Toen stortte ieder die helpen kon, zich te water, om de ougelukkigen te reddeu. Helaas, er waren meer dooden dan levenden. Brokstukken van lichumen waren hot meest, die door de red ders uan den oever of op deu verbindings- dijk werden neergelegd. Auto-ongeluk. Tusscheu WieBbaden en Frankfort heelt Maandag een ernstig autumobielougeluk plaats gehad. De fabrikant Reinhart, uit Worms, zou met twee dames en een heer een ritje maken. In de buurt van Erbenheiiu weigerde het stuur, de auto reed tegen een boom, ver volgens tegen een muur, die omvergeworpen werd, en daarna uog eens tegen een boom. De beide dames raakten onder de auto cn waren dadelijk dood. Den heer Reinhart werd de borstkas ingedrukt De vierde passagier, de heer Trumpler, en de chauffeur werden eveneens ernstig verwond. De verovering van de lucht. De groote ballon Mammouth, van de „Daily Graphic", die Zaterdagnamiddag in Londen is opgestegen om een aanval te doen op het afstand-record, men hoopte Siberië te be- reiken is Zondagmorgen een uurtje van Boston, in Lincolnshire, geland. De wind was ongunstig en de mist hinderlijk. Te Maag denburg is Maandag de ingenieur Grade met vliegproeven begonnen. Zijn toestel ging de eerste maal anderhalf meter boven den grond en legde vliegende ongeveer 50 meter af. Bij de derde proef vloog het ter hoogte van 8 meter een afstand van 60 a 70 meter. By een zwenking raakte het tegen den grond de schroei en een vleugel gingen stuk. Zeppelin heeft Maandag weer drie kwar tier met zijn luchtschip rondgevaren. 't Ging best. Geneeskracht van groenten. In het weekblad .Buiten'schryft P. Fran sen Jr. over de geneeskracht van groenten Niet te verwonderen waarlijk, dat een groot aantal onzer geneesmiddelen uit het plantenrijk afkomstig zyn. Wij hebben der halve geen recht groenten als een bijvoegsel te beschouwen alleen om in ons menu wat afwisseling te hebbeu. Zij bezitten wel dege lijk voedende en ophouwendc kracht Wij hebben dus volstrekt geen reden den spot te drijven met vegetariërs, die zich onverschillig uit welke oorzaak, van het gebruik van vleeschprijzen onthouden. Wij weten trouwens, dat alle wilde volken, beuevens vleesch, ook wortelen en kruiden gebruiken, welke zij in het bosch verzamelen. Sommige planten bezitten in liooge mate geneeskrachtige eigenschappen, terwijl andere vermeden moeten worden, wegens het vergif, dat zy bevatten. Van kinine en kina spreken wij niet. Een aftreksel van paardebloemen-wortels is een uitstekend middel tegen de koorts, die plaag vau onze lage landen. Spinazie werkt rechtstreeks en voordeelig op de nieren. Asperges reinigen het bloed. Selderij werkt bijzonder gunstig op het zenuwstelsel en beatrjjdt de zenuwkoortsen. Tomaten zyn goed voor de lever. Rapen geven eetlust. Salade en komkommers verfrisschen. Look prikkelt den bloedsomloop en wekt de vorming van speeksel en maagsap op. Ajuin verstrekt het spijsverteringskanaal i Alsem den bloedsomloop. Donderblaren verdry ven keelontsteking en waterkanker van het tandvleeseh. De jaamyn beatrydt de maagkrampen. Kaarsjeskruid verzacht nier- en ingewands- pyn. Rhabarber verdry ft de gal en bevordert den stoolgang. Suikurij ol cichorei zuivert het bloed. Vlier verzacht de borst eu verdrijft den brand. Wie dus, in het algemeen gezegd, dage lijks een voldoende hoeveelhoid groenten gebruikt, bevordert zijne gezondheid in hooge mate". Pestalozzi de Tweede. Als gy over het kalf spreekt, brengt het dan in school". Pf.stalozzi I. In hot jaar 1908 gebeurde aan een school in Amsterdan het volgende Er was proefles. Een week te voren was aan iederen sollicitant, diu werd uitgpnoodigd, een brief gézonden, met opgave van hetgeen in de proetleB moest worden behandeld. Eeu der sollicitanten kreeg .Hoe komt men aan boter?" Gedachtig aan de woorden van den grootcn Pestalozzi bracht by in zyn gevolg een boer mee, voorzien van een karntonna eenige inleidende besprekingen werd door den boer in de klas heerlijke boter gekarnd. (Historisch,) Vreeselijk. Vreeslijk mooi en vreeslijk aardig, Vreeslijk netjes, vreeslijk lief, Vreeslijk snoezig, vreeslijk vaardig, Vreeslijk opgewekt en vif, Vreeslijk vriendelijk en lieftallig, Vreeslijk gedistingeerd, Vreeslijk dankbaar en schroomvallig, Vreeslijk geestig en geleerd, Vreeslijk vroolijk en vrygevig, Vreeslijk leuk en intressant, Vreeslijk hecht en vreeslijk stevig, Vreeslijk knus en amusant. Dagelijks te moeten hooren Menig lieve meisjesmond, Zóó de logica te versmoorsn, Dat is vreeslijk, en met grond 1 den afgeloopen nacht slechts onduidelijk had gevoeld. En hoewel de waarheid hard was, tegen de waarheid viel niet te strijden. Ge willig legde zij haar rechterhand iu de zijne en wat men niet van hem zou denken hij boog .zich over de slanke vingers en kuste die. Hetty was genoeg vrouw om van het oo genblik gebruik te maken. „En wat zegt de broeder van liet verzoek der zuster vroeg zy. Hij antwoorddo niet. Langzaam liet bij baar hand los on wandelde de kamer eenige malen op en neerten laatste bleef hij weer voor haar staan en zeide .Openhartig ge sproken, miss Green, moet ik zeggen, dat uw verlangen zeer edelmoedig is, maar het wil me voorkomen dat noch mejuffrouw van El deren, die ik niet dc eer heb te kennen, noch myn geliefde neef er werkelijk door gehol pen zullen worden. Hot is zelfs twijfelachtig of ze door uijj op een of andere wijze ge holpen willen worden. Ik kan in elk geval zoo in eens niet beslissen, er moet eerst rij pelijk worden uagedacht.* Het zou me heel aangenaam zijn geweest uwe beslissing reeds dadelijk tc hooren, mijn heer Van Houtheim. Maar nu ge dit onmo gelijk acht, wilt u wel zoo goed zyn mij er over te schrijven.* Eduard van Houtheim had zijne wandeling reeds hervat, doch bij haar laatste woorden draaide hij zich snel om un zei .Maar, miss Green, ge wilt mijn arm Den- nenrode toch niet zoo verwaarloozen en ons morgenvroeg verlaten Die bedreiging is u toch geen ernst? Wanneer go naar mijn scheiden raad wilt luisteren, doet ge het stellig niet* •Langer kan ik van uw gastvrijheid geen gebruik maken, liet moet, mynheer Van Houtheim. Hetty sprak verlegen. Niettegenstaande hare besliste woorden wankelde zij in haar besluit. Van Houtheim had zulk een eigen aardige manier van schertsend iets te zeggen, wat hij ernstig meende en dan was het rnoeie- lijk om niet toe te geven. Ook na schudde hij glimlachend het hoofd, alsof het een af gedane zaak was. Laten we er niet meer ov%r spreken, miss Green. U moet weten, dat ik geheel heer en meester ben op Den nenrode, dus laat ik u niet vertrekken vóór we onze zaken geheel geregeld hebben. Ik beloof u in ruil hiervoor alles ernstig te zul len overwegen. Ik neem niet spoedig een besluit, maar als ik eenmaal een besluit ge nomen heb, dan houd ik daaraan vaat zon der mij aan eenig oordeel te storen. Geef me nu de hand als bondgenoote en we zullen zien of er ook iets goeds kan worden uitgericht. Een half nnr later wandelde Hetty met mevrouw Alers en den huisheer in het uit gestrekte landgoed rond. De nieuw omgeving bekoorde haar zeer. .U moet mijn klein rijk toch leeren kennen", zeide hij, alvorens zij zich op weg begaven. «Spoedig, beste me vrouw, een warmen doek en een paar over schoenen het laatste vooral, wunt de laarsjes van miss X3reen zien er me niet naar uit om vriendschap te kunnen sluiten met onzen zandigen grond." Het was een nieuwe wereld, die zich hier voor Hetty opende. Toen hij bemerkte, dat zij voor alles even zeer belangstelling toonde, begon hij mot zichtbaar genoegen en trots van zijn »ryk" te vertellen. En Van Houtheim mocht er met recht trotscli op gaan. Zyn bezitting was als een model-landgoed alom bekend. Wat hem het meest genoegen deed, was wel dat Hetty van pleizier luid iu do handen klapte by het van een koppel veulens. Met schitte rende oogen keek zy er naar en het ontbrak haar aan woorden om voldoende haar be wondering uit te spreken over de sc! oone, glanzende dieren, die vertrouwelijk en mak by do omheining kwamen, om daarna in groote kringen rond te galoppeeren. »U houdt zeker veel van paarden, miss Green Zeker, mijnhoer Van Houtheim. Ik vind niets pleizieriger dan op den rug van zoo'n edel dier, vrij als een vogel, over de vlakte te vliegen. Ik was vroeger een hartstochte lijke rijdster en zal het voeren van den teu gel nog wel niet verleerd hebben", antwoordde zy levendig. Hy knikte vroolyk. „Ziet ge wel hoe goed het is, dat ik u hier hield. Ik heb juist een paardje op stal u zult eens zien, als voor u geschapenmor gen moeten wjj een rijtoertje maken.* Daarvan zal ik tot mijn spjjt moeten af zien. Mevrouw Alers zal me zeker wel toa steramen dat myn toiltet niet geschikt is voo» een rijtoer." .Wat jammer! Maar uitstel is geen afstel. Nu wil ik u myn Neeltje eens laten zien, een paardje, dat u stellig-wel zal bevallen. Hij wenkte een der staljongens en deze kwam spoedig terug, een prachtige schimmel aan den halster leidend. «Zelf gefoktverklaarde Van Houtheim trotsch, «evenals al myn an dere paarden. Wat een fiere houding en keu rige bewegingen en pooten, ziet U eens hoe glad en glanzig ze zijn en sterk, sterk als staal, geheel zonder gebreken." Mevrouw Alers lachte hartelijk. „Het lykt wel alsof miss Green het paard moet koopen, mynheer de baron." Koopen Koopen Het mocht wal 1 Ncollje I is niet te koop. Maar wat zegt u er nu van, miss Green -* .O, ik vind het een keurig dier, mijnheer. Ik betreur het werkelijk, dat ik mijn rycos- tuum niet by my heb." .Komt tijd, komt raad", zei Van Houtheim glimlachend. «Maar nu moeten we toch eens gaan zien of mevronw Alers ons ook een boterham wil geven, want ik vergeet nooit de prozaïsche zijde van het leven." Het werd laat dien avond, voordat men van de theetafel opstond, waar groote gezel ligheid heerschte veel later dan gewoonlijk. Als mevrouw Alers ten laatste niet beteekc- nisvol met de sleutelbos had gerammeld, zou Van Houtheim het voorbijsnellen van den tijd geheel niet hebben opgemerkt. Toen de dames zich verwjjderd hadden, bleef hy zit ten peinzen en begon met grooten ijver te werken Hy baalde zijne boeken uit de groote ijzeren brandkast, telde bet eene getal bij het andere, rekende weer eens en zag dan over de papieren heen, alsof al die becijfe ringen hem niet aangingen, en zijne gedach ten met iets anders bezig waren. Dan gleed een lachje over zijn gelaat en een spottende uitdrukking tevens. «Oude, oude, wat moet daarvan worden?* dacht by dan. Niettegeustaande zijn laat nachtwerken was hij toch weer vroeg op en zag alles in den stal en op hut landgoed streng na, zoo dat het geheele personeel tot den staljongen toe, beefde. Vooral de laatste had er reden toe, want Van Houtheim vond bij zyne in spectie, dat de manen van Neeltje slecht ge kamd. waren en by dreigde den jongen, dat diens eigen hoofd met den roskam kennis zou maken als hy er niet beter voor zorgde. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1