KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje uoor Helder, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna Tweede Blad. ONS MODEBLAO. JL£ ZATERDAG 7 en ZONDAG 8NOVBMBEfi, No. 3728. Zaterdag 7 November 1908. 36ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Aan onze abonnés, die het Modeblad per post ontvangen, zal het blad van nu af franco verzonden worden voor slechts 65 cent per kwartaal, in plaats van 80 ct. Deze prijsverlaging zal den dames voorzeker ten genoegen zijn, en anderen aansporen tot het nemen van een abonnement op dat mooie Dames-modeblad. Nieuwsberichten. HELDER, 6 November. Geslaagd te Amsterdam voor het examen iu de vrije en ordeoefeningen der gym- nastiek de dames J. M. Deelder en M. Langhorst, leerlingen van de Rijksnormaal- scliool alhier. Nieuwe brug. Naar wij vernemen zal de nieuw gebouwde brug over de Binnenhaven, thans zoo goed als voltooid, in 't begin der volgende week voor het verkeer worden geopend. Logementschip „Emma". Het voor den torpedodienst bestemde logt mentschip .Emma' als zoodanig ingericht op de werf ,De Lastdrager alhier, is aan de marine afgoleverd. Het zal de plaats in nemen, zoolang ingenomen door de fMarnix". Biologisch adsistent. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat aan het Rijksinstituut voor het onderzoek der zee, te Helder, te vervullen is de betrekking van tijdelijk tweeden biologi- Bchen adsistent. Eervol ontslag. Voor den heer B. Burgers, gepensionneerd opper-torpedist, die op 1 October jl. op de meest eervolle wyze den dienst verliet, was het gisteren een gewichtige dag. In het bureau van den Marine-torpedodienst door tal van zeeofficieren ontvangen, werd hy daar harte lijk toegesproken door den kapitein ter zee Naudin ten Cate, chef van den torpedodienst. De kolonel betuigde den heer Burgers dank voor hetgeen hy in zijn veeljarigen dienst in het belang van den lande deed en bood hem, als stoffelijk blijk van waardeering een prachtig eikenhouten schrijfbureau met bureau stoel aan, benevens een album, de namen der schenkers bevattende. Een en ander zal wel in staat zijn den heer Burgers eene aangename herinnering aan zijn diensttyd en aan de officieren met wie hij mocht samenwerken te doen behouden. Afloop veiling. Afloop der openbare verkooping van huizen en erven, Woensdagavond gehouden in Ca sino», ten overstaan van Notaris Stammes, luidt alB volgt: Het huis en erf aan de Wachtstraat No. 1 koop er de heer R. Th. Luijckx qq, f 44'). Het huis en erf aan de Wachtstraat No. la; kooper de heer M. J. Wallast qq, f 450. liet huis en erf aan de Wachtstraat No. lb kooper de heer J. Smit, f530. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Langestraat, hoek Blomsteeg No. 11; kooper de heer Jb.JGraafT qq, f2360. Het huis met schuurtje en erf aan de Blom- steeg No. 2 idem, idem, f650. Het huis met Bchuurtje en erf aan de Blom- steeg No. |2akooper de heer J. Baas Rz., f670. Het woon- en winkelhuis met pakhuis en erf aan de Langestraat No. 17 en 19 koo per de heer H. Wyker qq, f2000. Het huis en erf aan de Smidstraat No. 15 idem, idem, f740. Drie woningen en erf aan de Middenstraat No. 13 en 5 kooper de heer G. de B surs Gz., f590. Het huis en erf aan de Binnenhaven No. 126; kooper de heer H. Wyker qq, f760. Het woon- en winkelhuis met bakkerij en erf aan de Weststraat No 48, met pakhuis daarachter, aan de Achtergracht-Westzyde kooper de heer M. Schots, te Krommenie, f3260. Het huis en erf op Onrust No. 17kooper de heer H. Stijger, f380. Het huis en erf aan de Vlamingstraat No. 52; kooper de heer J. Spruit qq. f916. Het huis en erf aan de Keizerstraat No. 48kooper de heer Jb. Moen, f 2100. Het huis en erf aan de Koningstraat No. 34; kooper de heer A. Grande, f1840. Het huis en erf aan de Koningstraat No, 50kooper de heer Jb. Graafl' qq, f 1600. Het huis en erf aan de Schagenstraat No. 107kooper de heer W. D. van Pelt qq, f 1280. Het huis en erf aan de Schagenstraat No. 109 kooper dezelfde qq, f 1280. Het huis en erf aan den Dykweg No. 45 kooper de heer S. Schellinger, f250. Een perceel bouwterrein aan de Lange straat nabij den Bonselaarswegkooper de heer J. Erkelens qq, f184 Het woon- en winkelhuis met pakhuis en erf aan de Loodsgracht, hoek Ooststeeg, No. 63; kooper de heer D. Duinker, f2440. Het huis met steeg en erf aan de Dijk- straat No. 47, uitkomende aan den Dijkweg; kooper de heer K. Hoogerduijn, f 1760. IJmuiden, 5 Nov. Voor de verkiezing van leden der op te richten Kamer van Koophandel en Fabrieken hebben zich 148 kiezers by het gemeente bestuur aangegeven. Driftig van natuur. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond gisteren een Friesche vrouw terecht, die nogal driftig van natuur is. Wegens het toebrengen van een gevoeligen slag met een deurknop tegen iemands hoofd, had ze al eens 3 jaar gevangenisstraf ondergaan. Nu drijft zij sinds eenigen tijd aan den Zeedijk een zuurhuis en tapt, zonder verlof te hebben, zij 't dan geen sterken drank. Een paar maal werd zij bekeurd. Nu meende zy dat een bepaalde politieagent 't op haar voorzien had. Toen deze nu weer in haar huis en in haar oog 't haar lastig maakte met de vraag: .Hoe lang bestaat dat zuurhuis hier?" werd zy warm, voegde hem toe -Kijk maar naar die en die aan den overkant. Hier wordt geen kwaad gedaanliet daarop scheldwoorden volgen „Je bent niet eerlijk enz", werd ul driftiger, dreigde met schieten, zeggende .Ik heb drie jaar onschuldig gezeten, voor jou wil ik zes zitten en toen de agent zich niet bang betoonde, greep zij een broodmes. Intijds werd haar dit door haar man ontrukt. Die man verscheen als getuige, maar kon op de verschillende vragen, die de president hem stelde, zijn woorden niet vinden. Het was alsof het ingeprente lesje hem ontgaan was. De driftige Friesche keek haar drogen echtgenoot met weinig goeds spellende blikken aan. De ambtenaar van het O. M., mr. Boll, eischte tegen haar 4 maanden gevangenisstraf. De Cullinan. Naar wij uit Amsterdam vernemen, is dezer dagen de Cullinan gereed gekomen. De groote sn heeft een pandeloquevorm, de tweede sn, gekloofd van den Cullinan, heeft den gewonen brillantvorm. De bewerking der steenen moet meesterlijk zijn geslaagd en door de volmaakte straalbreking werpen de steenen een schitterenden glans af. Gouden Jubilee. De heer WJ D. Hartgering, van 1860 tot 1874 solo-iluitist bij het stafmuziekkorps der marine, viert heden zyn 50-jarig jubilé als usicus. Zijn adres is Kerkstraat, Amsterdam. Verdronken. De 73-jarige mevrouw de wed. Knaap te Gouda is Woensdagavond, na een bezoek by haar zusters te hebben gebracht, door de duisternis misleid, in het water van den Fluweelensingel aldaar geraakt en verdronken. Geheim-Polizei. Veldwachter Meijer uit Angeren moest Zondag dienst doen te Doornenburg voor een collega, die afwezig was. In dit dorp komende, verteldo men hem, dat er al eenige dagen een politie-man in 't dorp was en nog wel een Duitacher, een van de Geheim-Polizei uit Duisburg, die een paar Duitschers op moest sporen. Meijer wilde wel eens kennis maken met dien Duitschen collega en hem aantreffende in een café, waar hij zioh te goed deed aan broodjes met vleesch en lek kere Plollandsche sigaren, vroeg Meyer wat hij eigenlyk in 't dorp moest doen. Dc ant woorden wokten het wantrouwen van onzen Ilollandschen diender op, die zich plotseling het gebeurde in Köpenick herinnerde. Hy vroeg den Duitscher naar zijn papieren en toen deze niets kon toonen, werd hij oogen- blikkelyk, het was onderwyl al half twaalf *8 nachts geworden, naar den burgemeester van Bemmel gebracht. Het wuntrouwen der Hollanders werd hoe langer hoe grooter en hun nieuwsgierigheid hoe langer hoe lastiger. Zoo wilden zij ook weten, hoe onze Gehoim- Polizeiman aan een rywiel kwam, dat hij in oen café te Doornenburg in bewaring had gegeven Deze fiets beweerde hij te Nymegen gehuurd te hebben, doch een door den Bem- melschen veldwachter Koenders ingesteld onderzoek toonde alras, dat op 't opgegeven adres te Nijmegen een barbier en geen rijwiel handelaar woonde, terwijl tevens bleek, dat te Nymegen een fiets vermist werd. Onze Duitscher, die, dank zy zijn brutual optreden, hij had o.a. ook bezoeken afgelegd op de secretarie te Gendt en by den burge meester van dat dorp, eenige dagen een lekker leventje had geleid, bekende ten slotte, dat zijn gelieele verhaal gelogen was en dat 't rijwiel door hem te Nymegen gestolen was. Hij kwam niet om een paar Duitschers op te zoeken, maar werd zelf in z'n Heimat opgespoord wegenB diefstal. Vroeger was hij schrijver geweest by de politie te Duisburg, vandaar zeker zijn veldwachterlyke neigingen. (rArnh. Ct".) Insezonden. Aan de Redactie van 't Vliegend Blaadje te Helder. M.M. Ofschoon oorspronkelijk als open brief be doeld (en aangekondigd) verzoeken wij U hierby de volgende uiteenzetting der Ilel- dersche Telefoonkwestie als ingezonden stuk in Uw blad te willen opnemen waarvoor wy U bij voorbaat danken want waar per slot van rekening door de belasting be talende ingezetenen in 't algemeen en de telefonisch aangeslotenen onder hen in 't by- zonder betaald zal moeten worden, de schade aan den Helderschen Telefoondienst berokkend door de handelingen iniet handelingen van den Raad in 't algemeen en van de telefoon commissie daaruit in het bijzonder, gelooven wy dat zy in 't geen hier volgt belang zullen stellen, zelfs méér, dan tot nog too het meerendeel der Raadsleden daarin getoond heeft, want hadden die dat gedaan, dan was zaak al lang aan een eind geweest want zooveel gezond verstond is er nog wel en zóó duister is de zaak toch niet (wel gemaakt en gehouden). In 't kort gezegd is de zaak deze, dat de Raad geen toestemming wil geven tot iets waartoe de wet hem verplicht, waardoor hy aan den telefoondienst schade heeft berokkend (en nog steeds meer berokkend) welke nu op de aangeslotenen, zoowel gemeente- als particuliere- verhaald zal worden. Tot toelichting diene 't volgende Tot vóór 1906 nam het aantal aangeslo tenen jaarlijks met gemiddeld 7 toe en met 3 af, zoodat het totaal van nog steeds i'een 100 met slechts 4 per jaar toenam, gedurende 19061907 echter begon het aan tal plotseling sterker te stygen met 10) waarop door ons plannen werden gemaakt voor: le. een nieuw ondergrondsch leidingnet, 2e. eene nieuwe, grootere en modernere centraalinrichting in: 3e. een eigen gebouw met voor zoover noodig 4e. meer afzonderlijke bediening dus voor een compleet nieuw telefoonnet (voor 300 aansluitingen) het derde sedert de oprichting in 1891. l) Die er nu staat is pas van 'tjaar 1904 en berekend op 120 aansluitingen. De overweging of die groote dure plannen voor een tot nog toe sukkelend telefoonnet met heele 100 abonné's den toets voor een goede financieele exploitatie konden door staan, stelden wy ondergeschikt aan onze zorg b ij tij d s 2) voor verbetering en modei>- niseering te zorgen, vóór en aleer er klachten over onze exploitatie zouden kunnen inkomen. Reeds den Óen Sopt. 1907 wondden wij ons tot het Dagelij ksch Bestuur Uwer ge- meente en mocht het ons gelukken nu eenig onderhandelen, d. w. z. toegeven onzer zijds s) tot algeheclo overeenstemming te komen, zoodat onze aanvraag van den 14en Nov d.a.v. in de Raadszitting van den 19en Dec. 1907 kon worden gebracht. In die zitting heeft de Raad, dank zij 't drijven van o.i do Heeren Feenders en Bok een besluit tot aanhouding genomen, op de belofte van den lieer Feenders tot het indienen van voorstellen. De heer Feenders had aanmerkingen op alles en nog wat, terwijl de heer Bok opkwam voor de belangen van de bewoners van 't Ankerpark en de Buitenhaven (van wie wij hooger abonnement vragen, omdat die aansluitingen ons meer kosten). 30 Dec. d.a.v. werd door ons het volgende adres aan den Raad gezonden Aan den Raad der gemeente Helder heeft de ondergeteekende, concessionaris van het telefoonnet aldaar, de eer te berichten, naar aanleiding i de klachten, geuit door de heeren Feenders Bok, in de zitting gehouden 19 December jl.: 1. dat, bij de wet van 11 Januari 1904, Staats blad No. 7, tan Rijkswege is geregeld zoowel aan leg als exploitatie en gebruik van telegrafen en telefonen; '2. dat, blijkens de ministerieel goedgekeurde abonnements-voorwaarden, de keuze der toestellen verblijft bij den exploitant; 3. dat, blijkens het Koninklijk goedgekeurde tarief, voor eene enkelvoudige telefoonaansluiting zestig gulden (ƒ60.—) per jaar kan berekend worden dat, overeenkomstig de regeling van het Koninklijk Besluit van 9 Juni 1904, de abonnements prijs voor eene telefonische aansluiting van de woning van den lieer Bok in het Ankerpark bij Rijks-exploitatie zou bedragen volgens den afstand f '25.-h 5 X f 3.— een bedrag wegens voor aanleg vereischte bijzondere werken, volgens alinea drie van paragraaf zes van bovengenoemd koninklijk Resluit, vermeerderd met 2J cent voor elk gesprek binnen het net; en voor de woning van den heer Feenders op het Havenplcin '25. 2 X 3.f 31.met 2£ cent per gesprek; een en ander bij een contract van min stens vijf jaar dat eene regeling van tarieven, overeenkom stig het onder 4 genoemde koninklijk Besluit is toegepast op het in 1907 aangelegde Rijkstelefoon net te Gorinchem, inet 100 abonné's, en een penstelling op werkdagen van 7.30 v.m. tot 8.30 n.m., op Zondagen van 7.30—8.30 v.m. en 12.30— 1.30 n.m. 6. dat, noch van den heer Feenders, noch van den heer Bok, klaeliten over de toestellen en hunne werking door den coneessionaris zijn ontvangen 7. dat van de zyde van den concessionaris noch iwil, noch onmacht aanwezig is, doch dat het hem onnoodig voorkomt zonder billyke klachten van geabonneerden veranderingen aan te brengen, tenzij, wanneer, zooabt bij den heer Feenders in dertijd liet geval zich voordeed, beschadiging der toestellen verzwegen wordt - om herstellingskosten te ontduiken ten nadeelo van de reputatie van het telefoonnet, omdat ieder, die met een ander. zyn toestel wijt i gewoonlijk die last a: Waaruit voor een normaal verstandig mensch, zelfs bij algelieele onbekendheid met de wet van 1904 voldoende ttf begrijpen was boe de zaken stonden (en nog staan) en wat dus in het belang der gemeente te doen was (en nog is) n.1. dankbaar te aanvaarden wat vrijwillig aangeboden werd. Niet alzoo de Raad, niet alzoo de heer Feenders, wiens voorstellen zich uitten in de dwaasheid van 't ontwerpen van een nieuwe gemeenteconcessie terwijl er geen oude, wel een vervallen gcmeentcconcessie bestaat, en het verleenen van concessie krachtens art. 2 van de wet tot de bevoegdheid van den Minister behoort de gemeente op dat gebied dus niets meer in te brengen lieeft.5) Vóór de volgende Raadszitting, (van 10 Maart 1908) zyn wy een paar maal door een paar Raadsleden tot eene bespreking uitgenoodigd, waarin getracht is ods tot nog »rooter opofferingen dan waartoe wij ons al jereid verklaard hadden, over te halen, c) 2) Zie verder 'tresultaat van ons onderzoek. 3) O.a. het bouwen voor onze rekening op ge- eentcgrond met afstand doen van ons eigen domsrecht zoodra het gebouw niet meer voor telefoon-centraalgebouw zou gebruikt woiden. Die mijnheer Feenders is aan den telefoon dienst welbekend. In 1900 en v ij f is namelijk't •eigende gebeurd. Bij een gewone inspectie van diens toestel door ons personeel werd daaraan gevonden een door midden gebroken telefoonhoorn. Niets kwaads vermoedend, nam onze bediende zonder iets te zeggen die telefoon mede en lieten wij er een nieuwe, heele, voor in de plaats bren gen en presenteerde daarop (krachtens art. 7 der abonnementsvoorwaarden) onze quitantie ad 3.50 voor schadevergoeding. Wat dorst die mijnheer echter beweren?! hij had 'tding niet gebroken, later schreef hij: «In 'tkort verklaar ik U dat de mij hedenmorgen getoonde telefoon beslist niet in een dergelykcn toestond aan het toestel hing. Ik wensch er ook dit nog bij te voegen, dat de telefoon, niettegenstaande hij niet in zijn geheel was, uitstekend bruikbaar was en dit is de mij hedenmorgen getoonde niet Het komt mij n.l. voor dat deze van meer scheuren is voorzien dan de ééne die er aan was, vóór de inspectie. AU gy in Uw recht zijt, is het mij absoluut niet te doen om die befaling te ontduiken. Dat zij verre" I Om der lieve vrede wille hebben wij hem toen (nog géén raadslid) toch laten loopen. N& de raadszitttng van den I9en Dec. 1900 en z e v e n hebben wij hem die quitantie door waarschuwing voor afsluiting krachtens art. 5 der abonnements voorwaarden, doen betalen. Het gespatieerde is van den heer Feenders, de cursief van ondergeteekende. 5) Iets wat de gemeente nog onlangs ondervon den heeft toen zo voor een eiectrische geleiding (telefoon en waterstandsaanwijzer) ten dienste van hare waterleiding binnen haar eigen gebied aan den Minister daartoe vergunning heeft moeten „en, waarop de Gemeente naar ons verwezen is, waarop wij ons zelfs onder de gegeven omstan digheden en zonder dat de wet 'tons voor schrijft, tot hulp verleenen goedwillig bereid ver klaarden. Zie 't «eigenaardig" gestelde raadsver- slag in 't Dagblad van '2 Sept. '08 waaruit een oningewijde heel iets anders lec-st. 6) Bij die besprekingen werden wij o.a. bang gemaakt met een attest dat do heer Feenders zon hebben van den Directeur vun den Gemeente- telefoon van Amsterdam, terwijl die Directeur ons persoonlijk, tot tweemnal toe pertinent verklaarde, dat 't eenige wat de heer Feenders van hem op schrift had, was oen verklaring dat hij zonder toestemming van het Dagelijksch Bestuur van Amsterdam geen adviezen geven mag. doch zonder gevolg, wat zooveel verbittering 7 gewekt heeft, dat de Raad in bovenbedoelde zitting de zaak nog maar eens uitstelde en op voorstel van den heer Feenders een commissie van 5 leden benoemde (de heeren Feenders voorzitter, Staalman secretaris, Jaring, Krijnen en Schokking leden) om te onderzoeken in hoeverre gemeente exploitatie van den telefoon wenschelijk en mogelijk is. De commissie heeft zich sedert dien wèl geweerd, maar nog slechts van minder mooie kanten doen kennen, 't is dan ook een bedroefd werk iets onmogelijks niet tot stand te kunnen brengen maar ter zake; wy werden door de commissie tot een conferentie uitgenoodigd, welke plaats had op 26 Maart 1908 en waarvan notulen zijn opgemaakt. In die notulen komt niet voor het betoog van den Secretaris, den lieer Staalman, dat wy niet bang behoefden te zijn dat de gemeente zou gaan exploiteeren, want dat 't voor de gemeente veel te duur zou uitkomen en dat wij dus gerust met onze boeken voor den dag konden komen, opdat wy met de com missie samen zouden kunnen overleggen, waarop bezuinigd, wat gewijzigd en wat verbeterd zou kunnen worden. Wel staat daarin dat wij beloofden nog een volgende vergadering te zullen bijwonen, wat ons echter bij nader inzien, gehoord het boven genoemd betoog, op grond daarvan dat er toch niets verder te behandelen of overeen te komen viel, wel wat gsvaarlyk toescheen, zoodat wy bij schryven van den len April 1908 berichtteu liever niet verder te willen confereeren. Dat schrijven, waarvan de inhoud waarschijnlijk bij 't meerendeel der Raads leden slechts bekend is door de enkele voor lezing er van in de geheime zitting van den 19en Mei 1908, is in die zitting door dc commissie tot een schanddaad opgeblazen, met het succes, dat de Raad, zich nog steeds niet bekommerend om wet en recht, er toe gebracht werd het dwaze besluit te nemen in beginsel tot gemeente-exploitatie te be sluiten, dwaas, omdat er toen niet, nu niet en nooit niet sprake zal zyn van gemeente exploitatie, iets wat aan de commissie ton minste toch ei n d e 1 y k wel dnidelijk moest zijn (en naar men beweert ook wel was) en wat haar had moeten weerhouden zichzelf in 't leven te houden door middel van onjuiste mededeelingen i n zoowol als n a die geheime zitting. Eéns moet er toch een eind aan komen en hoe later dat gebeurt, des te hopeloozer zal de toestand geworden zijn. In die zitting is o.a. beweerd dat oen der leden ter audiëntie bij den Minister is blijven napraten, terwyl volgens den Minister de heeren die .maar wat verteld hebben" in |de Heldersche ge heime zitting n.l. gelijktijdig diens kamer ver laten hebbenn a die geheime zitting, zooals uit de bladen bekend kan zyn, is door do commissie beweerd, dat de Minister een termijn van aclit dagen voor een antwoord gesteld had, terwyl de Voorzitter van don Raad een telegram uit den Haag ontvangen had, meldende dat er van 't stellen van een termyn niets aan was. IntU88chen was er moer gebeurd. Na de benoeming der commissie die zich met den Minister in verbinding stelde, hebben wij, bevreesd voor toch altyd mogelijke uitwerking van verkeerde invloeden een beëedigd per soon belast met een onderzoek. Het resultaat van dit onderzoek, ingesteld op 26, 27 en 29 Mei 1908 was dat 85 van de 92 bezochte abonné's (waaronder geen marine of land macht aansluitingen) verklaarden nooit olll- cieel te hebben geklaagd over de exploitatie van den telefoon te Helder, noch by het gemeentebestuur noch by den concessionaris, 4 abonné's verklaarden onlangs een klacht aan het gemeenbestuur (waarmede de heer Feenders persoonlijk is rond geweest) mede onderteekend te hebben, terwijl de overige 3, de 3 commissieleden waren die zelf aangesloten zijn. Van marine- en land macht directiën ontvingen wy volkomen gun stige verklaringen. Inmiddels ging de geschiktste tyd voor de verschillende werkzaamheden voorbij en werd 't einde zomer. Een der raadsleden heeft toen nog een poging gedaan de /.aak aan een eind te krijgen door wederindiening van 't voorstel van Burgemeester en Wet houders van 19 Dec. 1907, maar dat mocht niet lakken, niettegenstaande de commissie ter audiëntie bij den Minister o.a. vernomen had dat gemeente-exploitatie slechte mogelijk zou zijn nadat gebleken zou zyn dat de concessionaris niet gehandhaafd kon worden, wat door de commissie naar 't schijnt is opgevat als een uitnoodiging om ons door haar gedoe tot ongeoorloofde daden te torten. Zoo hebben de machinatiën der commissie hun slechten invloed op enkele abonné's doen gelden. Een hunner (n.b. een raadslid) scheen zelfs te denken dat hy niet meer behoefde te betalen (nu er toch gemeente-exploitatie kwam}, tenminste niet meer dan hem zelf goeddacht, niettegenstaande hij nog contrac tueel verbonden was. Na 5 maanden wachten en corresponeeeren was ons geduld op, hebben wij hem zonder resultaat gesom meerd en daarna afgesloten Eenigen tijd later, nadat er iets bijzonders gebeurd was, hebben wij bedoelden abonné na betaling van t abonnementsgeld, onkosten en boete weder aangesloten. Een andere abonné, het Raadslid Staalman, secretaris der telefoon- commissie, maakte 't nog bonter. Die schreef alvorens voor het tweede jaar van zijn •act (waaraan hy door niet tydige op zegging gebonden was) over den contractu eel vaststoanden abonnementsprijs te willen onderhandelen, daarbij opmerkende dat hem nit een onderzoek gebleken was, dat niemand van de aangeslotenen entreegeld heeft moeten betalen, nook niet diegene, die voor een jaar of zelfs in 't geheel nietzich verbonden Had niet een der leden, (die niet aan do samensprekiiigen heeft deelgenomen) in le zitting van 19 Dec. '07 verklaard zijn stem ifhankelijb te maken van de beantwoording der .raag of onwil of onmacht onzerzijds in 'tspel op o n w i I uit moest draaien, want wij cadeau S) O.a. op grond daarvan dat de heeren zich (in de verloopen drie maanden) nog niet voldoende op de hoogte gesteld hadden. 9) Daar rekent zich de lieer Staalman zeker :lf onder, omdat hij, misbruik makend van oiis vertronwen, wol de aansluitingen heeft laten maken, maar toen ze klaar waren geen contracten geteekend heeft, willen terugzenden op grond waarvan hij dan ook blijkbaar nu meende niet gebonden te zijn. hebben-, wat de heer Staalman rin de hoog ste mate onbillijk en grievend en door niets gerechtvaardigd" achtte en verzocht hy ons om bericht of wij bereid waren het betaalde entreegeld direct geheel in mindering te brengen. (In het hem by den aanleg toege zonden, maar niet door hem geteekend terug- rzenden contract staat, dat wy van de 15.entreegeld by verlenging van 't con tract tweemaal f 5.— zouden restitueeren). Wij hebben een schriftelijk antwoord gereed gehad, maar by nader iuzien leek 't ons veiliger niet schriftelijk op de zaak in te gaan en hebben wij {genoemden heer per telefoon gesommeerd binnen een uur te be talen en na dc betaling nog gesommeerd binnen een uur het desbetreffend contract geteekend in te leveren, wat toen, event onder wuarschuwing voor afsluiting, krach tens de abonnementsvoorwaarden verkregen werd. Bovenbedoeld onderzoek van den heer Staal man, bedoelt waarschijnlijk 't onderzoek in gesteld door de telefoon-raadscommissie per circulaire10) met vragenlijst11) van den 15en Juni 1908 waarin o.a. wordt gevraagd of men een toestel van oude of nieuwe con structie heeft, alsof de commissie en de abonné's op d a t gebied ook al deskundigen zyn. Dat dc heer Staalman uit dal onder zoek gebleken zon zyu, wat niet waar is, dat n.l. niemand anders dan hij entree geld betaald heeft, kuunen wy niet helpen. (Er schijuen bedroefd weinig bruikbare ant woorden ingekomen te zyn.; Een feit is dat ii d e r anderen zyn collega commissie lid, de heer Feenders, zelf' entreegeld heeft betaald voor de aansluiting voor één jaar van de sociëteit •Eensgezindheid' aan het Dijkje, dus óf de beer Staalman moet ziende blind of hoorende doof geweest zijn, óf in den boezem der commissie heeft 't aan de noodige samenwerking ontbroken. Ook andere, nog n i o t aangeslotene zyn dupe der schoone historie geworden, namelijk 3 personen die 4 aansluitingen hadden willen hebben, daarop nu reeds een half jkar gewacht hebben en nog wel minstens een half jaar zullen moeten wachten. Zóó zijn door Uwe Raadsleden in 't al gemeen (wie de schoen pasten de telefoon-commissieleden in 't bijzonder de telefoonoorzaak be(mis ?/handeld, de gemeente belangen behartigd De winter staat voor deur en het telefoonnet is opnieuw aan vernieling door ijzel en door storm vallende hoornen blootgesteld. De schade door ons tengevolge van oen en ander geleden en nog te lydeu, zyn wy eoliter niet bereid onnoo dig op onze rekening te nemen en besloten wy die op de aangeslotenen, zoowel gemeente als particulieren te verhalen door verhooging van den abonnementsprijs. Do opzegging der loopende contracten heeft plaats gehad, het afsluiten c.q. en het verhoogen der abonne menten heeft een aanvang genomen. De tyd zal moeten loeren of de commissie per slot van rekening óók ons evenals de gemeente benadeeld zal hebben. Eene oplossing van de kwestie schijnt de telefoon wet aan te geven, echter is daardoor zaak sedert Maart 1.1. nog niet in orde kuu nen komen en hebben wij nu op mondeling- advies van eenige Ryks ambtenaren de tusschenkomst van heeren Gedeputeerde Staten ingeroepen om liet onwettige raads besluit van den lOden Maart 1908 vernietigd te krygen, n.l. voor zoover do kabels betreft rost dan nog de kwestie van het centraal- bureau togen het politiebureau Molenplein trbij de Uwe belangen behartigende oordigers te kiezen zullen hebben tusschen een toestand, zoo na mogelijk ge lijk aan den tegenwoordigen en het verlies van nachtdienst (politiedienst, brandweer- en reddidgsdienst) met méér betalen van f 300 abonnementsgeld per jaar c.q. het der ven van het voordeel van telefoonaansluiting. Zóóver heeft do Raad, <le Raadscommissie de telefoonkwestie gebracht. Zóó is het ge meentebelang behartigd. Zóó z\jn wy behandeld. De Ing., wuarn. Dir. v. d. Naaml. Venn. die het plaatselijk telefoonnet te Helder exploiteert: A. POT JZK. Alkmaar, «-» iqOR Helder, Uct' 1H"*' 10) Daarin beet het dat dc commissie tot dus ver tevergeefs getracht heeft den tegenwoordigen concessionaris te bewegen de door haar noodig geachte verbeteringen aan te krengen. Terwijl die commissie niet anders doet dan zich beijveren den concessionaris in diens plan tot algeheclc ver nieuwing van het telefoonnet tc belemmeren. 11) Niet aan alle abonné's toegezonden, en dat door een oflicieele gemeenteraadscommissie. Wij particulieren hebben ons onderzoek zelfs bij heeren Staalman en Feenders doen instellen. mand schar per mand f 0,90 a f 1,! ring per tal f 9 a f 11. ,25, 10 tal ha- Marine en Leger. Blijkens bij het Departement vae Marine ont vangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip «Utrecht" onder bevel van den kapt. ter zee M. W. L. Olivler, 3 dezer St. Gatlierine's pont gepasseerd. De torpedoboot «O 11", gebouwd te Feijenoord, heeft bij de gisteren op de reede te Vilasingen gehouden proeftocht '2-4,4 mijl geloopen, terwijl de gecontracteerde vaart '24 mijl was. Blijkens by het departement van marine ont vangen bericht is Hr. "Ms. pantserdekschip «Gel derland", onder bevel van Jen kapitein ler zee G. I'. var. Hecking Colenbrander, 3 dezer te Cura^ao teruggekeerd. Stoomvaartberichten, Koninklijk»: Hollandscuk Llotd. Djocja arriveerde 5 Nov. v. Java le Rotterdam. Gocntoer, v. R'dam n. Java, vertrok 5 Nov. van Marseille. Visscherijberichten. Nieuwcdiep, 3 November. Aangebracht door 3 korders te zamen 10 stuks groote tong per stuk 80 cent, '20 middelmatige per stak 45 cent, 10 kleine tong per stuk 15 cent, 2 mand kleine schol •r mand f 4, 2 mand schar per mand f 1,35. 4 November. 6 korders te zamen met 20 stuks groote tong per stuk 75 cent, 20 middelmatige tong per stuk 45 cent, 20 kleine tong per stuk 15 cent, 6 mand kleine schol per mand f 4, 6 mand sehar per mand f 1,75, 4 tal haring per Ul f 12. 5 November. 20 korders met 5 tot 20 stuks groote tong per stuk 75 cent, 10 tot 30 middel matige tong per stuk 40 cent, 5 tot 15 kleine tong per stuk 15 cent, 2 tarbotten per stuk f 4 a f ttiü, 1 tot 3 stuks rog per stuk f 1, 1 tot 2 mand kleine schol per mand f 3 a f 4, 1 tot 2 Rnréerlijke Stand gemeente Helder, Van 3 tot 5 November. ONDERTROUWD: J. C. Doon en J. Verfaille. GETROUWD: A. P. de Wit en C. A. Gouwen- BEVALLENE. M. dc Vos geb. Zaanen, z. A. M. Dral geb. v. d. Haas, d. M. M. Lodeins gel», van Reeden, z. N. Hof geb. Boon, d L. K. C. Duyvetter geb. v. Nuijsenburg, d. E. Joffer geb. Grotewal, z. E. J. Kruk geb. van Brederodt-, d. T. Agaart geb. Bethlehcm, d. OVERLEDEN: M. G. Clirist geb. Wever, 45 j. S. M. de Jong, 69 j. Kostelooze Arbeidsbeurs. Ned. R.-K Volksbond, Molengracht, Heldor. Voor ieder toegankelijk. Bieden zich aan1 Meubelmaker, 1 Smid- Bankwerker, 1 Koetsier, 2 Loop- of pakhuis knechts, 2 Losse werklieden, 1 Varensgezel, 1 Metselaar. Zitting alle werkdagen 78 uur 's avonds. CORRESPONDENTIE. Het stukje >Onderling Belang" wordt in het volgend nummer opgenomen. Advertentiën. Zondag 8 November a.s. hopen Pieter Josephus Badart en Anna Eradus, hunne 25-jarige Echtvereenig ing te herdenken. Wed. F. W. BADART- SOHEEBMAN. C. J. BADART. E. BADART-WOBP. Helder, 6 November 1908. Geboren: Catharina Louise, dochter van C. F. DUIJVETTER en L. K. C. DUIJVETTER - Van Nuijsenburg. Helder, 2 Nov. 1908. Geboren: ELISABETH, dochter van J. AGAART en T. AGAART—Bethleheii. Helder, 3 November 1908. Bevallen van een ZOON. E. GROTEWAL-Joffeb. Helder, 4 November 1908. Heden overleed na een smartelijk lijden van weinige dagen, onze innig geliefde dochter en zuster JANNETJE, in den jeugdigen leeftijd van 16 jaar. Namens haar diepbedroefde moe der, broeder, zusters en zwager. de Wed. J. A. KRAMER. Helder. Amsterdam. 6 Nov. 1908. Aan allen, die blijk gaven van hunne belangstelling op 30 Oct. j.1., onzen hartelijken dank. F. v. d. PLOEG. M. v. d. PLOEG Westenbehg. Helder, 6 November 1908. Heden overleed na een kort stondig lyden onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, de Heer S. M. DE JONG, in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam, Wed. S. M. DE JONG-Blok. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij onze 25-jarige Echt vereniging op 1 November 1.1., zeggen wy hartelijk dank. R. DE WIJN. A. E. DE WIJN-Vink. IJmuiden, 4 November 1908. Kanaalstraat 134. Evangelisatie-lokaal in de Palmstraat. D.V. Zondag 8 November voorm. 10 uur en 'savonds half zes, Os. T. DOEVENDANS, Herv. Predikant te Amsterdam. zullen er Bijzondere Samenkomsten geleid worden, door oude bekenden, Ensigne Zijlstra, en Ensigne Zijlstra-Nieuwenhuizen. Vele bijzondere mededeelingen ook wat ons maatschappelijk werk betreft. Komt naar deze Meetings, vreest op Uw tijd. ZONDAGAVOND 7»/, UUR. VERLOREN een gouden DAMESHORLOGE. Tegen goede belooning terug te bezorgen, 2e Vroonstraat 113.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1