KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wieringen en Anna Paulowna* No. 3729 Woensdag 11 November 1908 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. EEN OOM BUITEN. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 3 m. 60 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.26 Zondagsblad 37' „45, f0.76 1 Modeblad 65 66 f Muzik. Bloemlez. 60 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureanx: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. Men kent het Casablanca-gesohil tusschen Duiteehland en Frankrijk. Soldaten van het Fraasche vreemdelingen-legioen in Marokko, Duitschers van oorsprong deserteeren onder min of meer openlijke bescherming, althans met hulp der Duitsche legatie daar Franschen die daarbij een beetje te hard handig optreden tegenover een Dnitsch onderdaan vertegenwoordiger. Twee ky ven den, beiden schuld, t sop is de kool niet waard. Toch een oogenblik dat het schijnt als of er eeD ernstig conflict uit zal geboren worden tusschen Frankrijk en Dnitschland. T Is echter al weer wat geluwd. Frankrijk wil de zaak voor het hof voor Arbitrage brengen, doch Duitschland stribbelt wat tegen. De laatste berichten luiden op 't oogenblik: bij aldien Duitschland het onmogelijk zou maken, dat de quaestie door het Haagscho Hof van Arbitrage zou worden behandeld een met. Frankryk bevriende mogendheid zou voorstellen, dat zy zou onderworpen worden aan het oordeel van eene conferentie van de mogendheden die de acte van Algeciras hebben onderteekend. De zaak lijkt ons toe door Duitschland wel wat op geblazen te zyn. Zeer lerecht merkt b.v. de Terups op dat alle Franschen bij hot incident van Casablanca betrokken, in uniform waren terwijl de kanselier van het Duitecho consulaat en de inlander die bij hem was geen uniform droegen. Volgens de Liberté werd de Duitsche agent zoodra hij zyn kwaliteit bekend gemaakt had door de Franschen in bescherming genomen. Dat alles wyst er nog eens op dat Duitschland nu toch zoo'n verontwaardigd gezicht niet moet zetten. Daar zijn er die in het opblazen dor heole Casablanca-zaak alleen een poging zien om de aandacht der diplomaten en der groote massa af te trekken van de bekende publicatie van den keizer. Er zijn een viertal interpellaties aangekondigd tegen heden (Dins dag De Ryksdag is al sedert Woensdag, byeen, maar de rykBkanBelier bepaalde dat hy eerst deze week zou antwoorden, naar men zegt om eerst den uitslag der Casablanca- zaak af te wachten waaruit hij voor Duitsch land een succesje hoopt te slaan. Dit succosje kan hy dan eerst uitspelen als men hem 't vuur te nauw aan de scheenen legt. Intus- schen is or.tyd gewonnen en is de kalmte zoo wat teruggekeerd. Trouwens het bloc zal den rijkskanselier niet hardhandig durven te lyf gaan, uit partyoverwegingen. Was er reeds bij het begin der Rijksdagzitting geïnterpelleerd, wellicht dat de versche daad de woorden een beetje zou hebben Aange scherpt wut voor de Dnitsche regeering en wie daarboven staat wel eens goed kon geweest zijn. Een frissche koudwaterstraal kan ook voor hooggeplaatsten een heilzame uitwerking hebben. Wachten wij intusscheiï af wat op de interpellatie s zal geantwoord worden. Keizer Wilhelm die op-jacht was in het Zwarte Woud heeft een bezoek gebracht aan keizer Franz Joseph. De ontvangst en het afscheid waren van weerszyden aller hartelijkst. Misschien heeft keizer Franz zyn jongen vriend wel meegedeeld wat men van hem zegt. Keizers lezen over 't algemeen te weinig. De militaire medewerker van het Berl. Tageblad, oud cavalarie-kolonol steekt in dat blad een beetje den draak met 's keizers plan voor de Engelschen in den boerenoorlog. Deze deskundige toont aan dat de keizer niet in staat is zelfs om een dergelyk plan, dat ontzaggelijke kennis van terrein en.toe standen vereischt, te kunnen, maken, 't Wordt nn nog gekker, dunkt ons, maar 't feit blijft bestaan. Het Oostenrijksche ministerie heeft den keizer zijn ontslag aangeboden. De keizer nam het aan, maar droeg het ministerie op de zaken tot nader order te blijven leiden. Volgens een telegram uit Sofia aan de .Liberté" heeft de Bulgaarsche regeering by' een nota verzocht om de tusschenkomst van de gezanten van Frankryk, Rusland en Engeland, ten einde- gedaan te krijgen, dat de Porte hare geldelyke eischen, die over dreven worden geacht, wat lager stelt. Naar het heet is deze maatregel door de Porte gunstig opgenomen. HELDER, 10 November, inbraak. Vrijdagnacht is een brutale inbraak ge schied in het huis van perceel Overtoom 264, te Amsterdam, bewoond door twee alleen wonende zusters. Verondersteld wordt, dat het geval zich aldus heeft voorgedaande dames lieten 's avonds nog even de beide groote honden uit, en toen zy daarna thuis kwamen, bevon den zij, dat het raampje van de buitendeur openstond, wat hen bevreemdde, daar zy er zeker van waren, dat vóór hun uitgaan, het gesloten was geweest. Maar verdere aandacht werd daar niet aan besteed. De dames begaven zich ter ruste cn werden dien nacht niet door liet minste geluid in hun slaap gestoord Men kan zich dus hun grooten schrik voorstellen, toen zij den volgenden morgen wakker werden, en ontdekten, dat gedurenden den naoht dieven bij hen in de slaapkamer en in de er naast gelegen voorkamer geweest waren, en daar alle voorwerpen van waarde, en een bedrag aan geld mee hadden genomen. De buit be stond uit gouden en zilveren sieraden en een bedrag van f' 300 aan geld. Juist den dag te voren had men het geld in huis gekregen. De boide honden, die anders zeer wuaksch zijn en vlug blaffen, hadden niet het minste geluid gegeven, wat ze ook niet zouden hebben kunnen doen, daar de dieven hun den bek met zwachtels dichtgebonden hadden. Heel op hun gemak hebben de heeren nog een kleine verversching in de voorkamer ge bruikt, zeker er van als ze schijnbaar waren, dat de dames niet zouden ontwaken. Dit is juist heel verwonderlijk, want een der dames lijdt nog al eens vaak aan slapeloosheid cn is nimmer in diepen slaap. Van bevoegde zijde wordt daarom verondersteld, dat men de zusters licht gechloroformeerd heeft en ook de honden op een of andere wyze onder bedwelming heeft gebracht. Aangenomen mag wel worden, dat hier een bekende de hand in het spel heeft. Want wie als vreemde zou het juiste tydstip weten, waarop de dames de honden uitlaten, en daar van gebruik maken om dan onopgemerkt naar binnen te sluipen en zich in een vreemd huis te verstoppen En welke onbekende zou ook den juisten dag weten, waarop aan de dames een ruim bedrag, aan gold toegezonden wordt De Wognummers naar Berlijn. De bekende zangvereeniging .Jaeob Kwast", te Wognum, heeft een enganement aangeno men voor 4 concerten in Berlijn, te geven als volgt31 Januari in de Bechsteinsaal, 2 Februari in de Klindwort-Scharwenka-sual, 3 Februari in de Blüthner-Baal en 4 Februari in de Philharmonie. Er bestaat kans, dat nog een paar concerten worden gegeven. De naaijaarsdagen. Men schrijft uit het Gooi De wondero pracht die de Herftt hier in de laatste onvergetelijke najaarsdagen heeft ten toon gespreid, gaat snel te loor. Na de hevige nachtvorsten in October vreesde een ieder, dat de nog bijna groene bladeren da- delyk zouden afvallen, wijl ze geen gelegen heid meer hebben zouden om te dorren. Maur ziet, een schitterenden reeks van zonnedagen kwam nog, en snel dorde het blad. Overal in het Gooi iB het een wondere weelde van kleuren geweest, zooals we maar zelden hebben mogen aanschouwen. Tegen het donker der dennen en sparrebosschen, schitterde de goudkleur van eiken den kant naar 's- Grave- land op, waar tot bij het landgoed .Jacht- lustnog de acacia's staan, was als een ont roerende sproke zoo schoon. Dennen stonden daar niet meer. Hooge boomen, linden, beuken, kastanjes, eiken die tusschen het geschrom peld loof de omtrekken en vormen der zware stammen kronkelend vertoonden, waren daar in de heerlijksche tonen samenvoegingen van dof oranje, oker, doorschijnend geel. Hier en daar nog een enkele acacia donkerder van toon olyfgroen steeg tusschen die innige, warme, helle kleuren. Verder naar het dorp lag de stille 's-Gravelandsche weg vol afge vallen blad, roodachtige gloeden. In de verte, voorbij het landgoed Hilverbeek 3trekten de weiden zich tot aan wazig-blauwe verschieten en heel de laan tot aan de brug was als het schip van een kerk met gouden gewelven Nu de vorst opnieuw streng is ingevallen eu de felle Oostenwind hier over de heuvels giert, dwarrelen de bladeren bij vlagen neer cn zal het binnen ceuige etmalen wel met du pracht van hel najaar gedaan zijn. Een rijke vondst. Vrijdag is te llardinxveld, bij het afbre ken van het huis van den heer T. d. B. onder den vloer een groote zak met onde zilveren munten, drieguldensstnkken, rijksdaalders en guldens gevonden, waarvan de oudste het jaartal 1772 en do overige hoofdzakelijk het jaartal 1790 dragon. De zak bevatte er zooveel, dat een gewone steenmand er ruim half mede gevuld was. De geheele massa vertegenwoordigt eene groote waarde. De Cullinan-diamant. Reuter meldt uit Londen, dat aldaar de Cullinan diamant is aangekomen. Bedorven vleesch. Van de weeskinderen te Limerick, die vergiftigd werden door het eten van bedor ven vleesch zijn er nu al acht gestorven. Zeventig zijn nog ziek. Er zijn ongeveer 200 kinderen, van 6 tot 16 jaar, in het weeshuis, 't Ergst zijn de oudste meisjes aangetust Zelfmoord Dezer dagen hield de Duitsche pers zich druk bezig met den zelfnloord van prof. Magnussen, oen bekend Berlijnsch beeldhou wer, gunsteling van den keizer Men vond hem Dinsdag in gas gestikt. Zaterdagmiddag zou hij, op het kerkhof te Halensee begra ven worden. Maar op het laatsto oogenblik nam de politie liet lyk in beslag. Men ver onderstelt dat hij vermoord is. Schip gestrand. Dantzig, 6 Nov. Hedennacht is bij zeer stormachtig weder bij het schiereiland Hela het stoomschip Archimedes'' uit Stettin ge strand cn geheel vernield. Van de bemanning, die uit 18 koppen boatond, zijn er 10 ver dronken. Aardbevingen. To Jena is Vrijdag om kwart voor zessen een aardbeving gevoeld, die een seconde duurde. Mcnscheu werden er wakker van. To Hallo a.S. was de beving zoo sterk, dat er deuren door opensprongen. DE WEEK. 8 November. Men moot hebben meegemaakt de behan deling der Indische Begrooting, zooals dat vóór 'njaar of twintig byv. gebruikelijk was in de Tweede Kamer om te beseffen boe groot 't onderscheid is tusschen toen en nu Er was nagenoeg geen belangstelling. In eene driekwart-leeggeloopen zaal werden, door de .stamklantjes" der Indische discussie de oude stokpaardjes van stal gehaald. Koffie, opium, heerendiensten, inlandsche Christenen; daar mee uit. Men sloeg er zich zoo gauw moge- lyk doorheen, eigenlijk bang om verontrust te worden door de verschillende spooksels' van Indisch wee, welke zich ook toen reeds begonnen te vertoonen, maar die men niet verkoos te zien Dat alles is anders gewordenEn den heer Victor de Stuers komt de eer toe dat hij wel de eerste was, althans van de rechterzijde, die den moed had om nu enkele jaren geleden een flink woord van warm, scherp protest in dc Kamer te doen hooren tegen zeker soort van pacificeeren", n.1. met t ruwst geweld en met meedoogenlooze wreed heden. Deze quaestie, zich natuurlyk vastscha- kelend aan de vraag, of generaal Van Heutz beleid al of niet moet worden afgekeurd, en in hoever 't aanging om, ten aanzien van Atjeh, gen. Van Daalen als zondebok dc woestijn in te jagen; deze heeft 't brecd- opgezetto Indische debat van dit jaar tot dusver volkomen beheerscht. De Kamer heeft, van nu tot Kerstmis, wat voor de borst. En wanneer 't moet gaan gelyk Donderdag en Vrijdag, toen de h.h. Van Kol en Bogaardt respectievelijk redovoerink- jes van c. c. drie uur hieldenja, dan komen onze vroede vaderen op 't Binnenhof er ondanks zittingdagen van zes uren, raaundagsche vergaderingen en avondzittingen nóg niet! Dan zal de eenige kans op redding en uit komst moeten komen door het verschijnsel, dat ook de Amerikaansche .record-speechers" ten slotte tot zwijgen bracht: uitputting! De kracht vau menschelijke stembanden heeft, gelukkig haar grens Is nu het tweedaagse!» debat, aan de Indi sche begrooting voor 1909 reeds gewijd, wat inhoud betreft evenredig aan de .breedte", waarmee 'tis opgezet? Ik zou de vraag gaarne bevestigend wil len beantwoorden, doch aarzel Nogmaalsmen mag zich verblijdon in den geest van milder, menschelijker opvatting, welke allengs baan breekt. Als gelijk Vrydag geschiedde -- een oud-ofiicier als de heer Vcrheij; een man, zoo hoog staand èn als militair èn als man van onaantastbaar karak ter: als zoo-iemand den nieuwen dag", die op komst is, met vreugde begroet,ja, dan mogen we toch wel zeggen dat het oude wreede militairisme, slechts heilzoekend in ruw geweld, in terroriseeren, in 'tzjjn gewe ten sussen met de leuze van »A la guerru comme A la guerrein z'n nadagen verkeert, al doet 't zich ook nog zoo parmantig voor Daar staan de volksvertegenwoordigers De Stuers, Van Deventer, Thomson, Van Kol, Verhey: 'tzijn menschen van zeer uit- eeuloopei-d temperament; van zeer onderschei den denkwijze, levensbeschouwing. De een kiest veel feller, scherper woorden dan de ander. De een, opgezweept door zijn sangui- nischcu aard, overdrijft, vergroot en wordt daardoor wol eens onbillijk van eenzijdigheid. De ander vergoêlykt, pryst gaarne en aller eerst 't goede, dat er in Indië ook wel is. Maar in aller redevoeringen is toch weerzin te vinden tegen de militaire opvattingen, gehuldigd en verdedigd in het bekende rap port-Rost van Tonningentoegepast door een Van Heutz, die verklaarde «den Atjeher den voet op den nek te zullen zetten." Doorge voerd door een zoo kilhartig officier als Van Daalen zich getoond heeft. Van 1898 1908 zyn de heer De Stuers cijferde t nog eens na 20.000 Atjehers .neergelegd", d.w.z. aigemaakt. Vrouwen en kinderen zyn bij duizenden, neergeschoten. Gidsen zijn, door gruwzaam mishandelen, geprest tot landver raad. Niet te ontkennen valt, dat er door Indische militairen, vele gruweldaden zijn gepleegd, waarvan enkele lichtelyk werden bestraft. Ook Wekker" (van wien jlir. De Stners verklaarde, dat «zijn kanonschot <le natie heeft gewekt"), ook hy zal, in zijne ont hullingen, overdreven hebben; als waarheid aaugeduid wat nog bewijs behoefde. Maar kern van verschrikkelijke waarheid schuilt toch in deze mededeelingenEr zyn Donder dag en Vrydag felle woorden in de Kamer gezegd. Als de heer De Stuers uitroept: .de Kamer is bedrogen, opvolgende regeoringen zijn bedrogen, de Gouv.-generaal bedriegt zichzelf," ja, dan moet men die ontboe zeming .met een korreltje zout" nuttigen. Maar de kleine bleeke, kordate, vinnige en geestige man uit Weert heeft daarom niet heeleraaal ongelijk, t Is er verre van Zeker, de heer De Savornin Lobman heeft gelyk. Elke oorlog brengt nu eenmaal zyn onvermijdelijke wreedheden mee. Wil men .Christendom en cultuur" brengen in streken waar de bevolking gebukt gaat onder de tyrannie van stellig niet weekhartige hoof den, dan zijn soms harde middelen noodig. Er is, intusBchen, ook bij deze dingen een middenweg. Aan beide kanten dunkt me is over drijving. De voor- en tegenstanders prikkelen FEUILLETON. Vry bewerkt door AMO. 13) Daarna stak Van Houtheim den brand in zijn eigen gewas en stapte met zijn groote meerschuimen pijp wel twintig maal de groote laan op en neer, die van de voorpoort Daar de veranda voerde. De zon had al reeds eenigen tijd hare stralen over het aardrijk uitgezonden, toen Hetty ontwaakte. Zy meende zich verslapen te hebben en haastte zich dus met haar toi let. Hoewel gehaast om zich te kleeden kon ze toch niet nalaten nn en dan eens naar buiten te zien, waar de hooge lindeboomen met heerlyk groen getooid waren en de frisch groene grasperken licht bedauwd, in de mor genzon glinsterden. Eensklaps ging zij een stap achterwaarts. Zy zag Van Houtheim in dichte rookwolken gehuld op en neer wandelen; hij wachtte stellig op haar spoedig dus afgemaakt. Weldra was zy beneden en wenschte me vrouw Alera goeden morgen, waarna zij met deze naar de veranda stapte om den heer dee huizes een morgengroet te brengen. Deze kwam de dames met versnelden pas tegemoet, ondcrwyl zyne geliefde pyp met de linker hand achter den rug wegmoffelend. Wel. gerust^jniss Green?" vroeg-hy op lovendigen toon. En nadat zij glimlachend had toegestemd, wenschte zij, dat hy.de pyp voor den dag zou halen, die hy verstopt hud. Toen Van Houtheim. deze by het ont bijt wilde wegleggen, was Hetty er bepaald tegen. Hy gaf niet spoedig toe. Waarom moet ik me nu van mijn slecht- sten kant laten zien Men heeft u stellig wel al verteld dat ik een beruchte gierigaard, slechts een vreeselyk soort tabak rook, en gij slechte jonge dame wilt u nu eens overrui- gen", riep hij vroolyk. „Ik wil het wel eer lijk bekennen, vroeger bezat ik het geld niet om betere te koopen en nn nu is mijn smaak zóó bedorven, dat ik geen onderscheid meei ken tusschen goed en slecht." Eerst nadat Hetty zelf een lucifer van het rooktafeltje genomen en deze aangestoken had, zwichtte hij en legde toen zelfs met deftigheid het door haar aangereikte boutje op de tabak, ofschoon het pypje nog voor treffelijk brandde. Daarna wendde hy zich tot mevrouw Alers en zei.Schrik niet, mijn beste mevrouwtje, maar ik heb n iets geheel nieuws te ver tellen. Ik ga waarschijnlijk eenige dagen op reis Voor mevrouw Alers een woord van verbazing kon uitbrengen, ging hij lachend voort •Zie eens miss Green, hoe boos mijn ge strenge huishoudster er uitziet ja, of u me wilt gelooven of niet, ik, arme vrijgezel, zit danig onder de pantoffel. Ik zal mevrouw Alere eerst nog heel vriendelyk verlof moe ten verzoeken." Maar, mynheer de baron „Mijnheer de baron hier mynheer de baron daarmiss Green zal wel roeds ge merkt hebben, wie hier de baas in huis is. Anders wil ik me graag schikken maar nu zet ik mijn zin toch eens door. Ik ga dus eenige dagen uit en nu had ik het vriende lijk verzoek of u mijn kleerenkast eens wil nazien om mij eenigszins respectabel voor den dag te laten komen in de hoofdstad. Misschien valt de inspectie niet mee wat zou u ervan denken, mevrouwtje >U schertst als ultijd, mynheer. Maar. mag ik vragen, wanneer u op reis denkt to gaan Dat zal van onze gast in de allereerste plaats afhangen. O, ik ben dadelijk reisvaardig", verklaarde Hetty. Dat is de bedoeling niet, mejuffrouw, haastte hij zich te antwoorden. .Ik hoop juist, dat ti. tijdens mijne afwezigheid die arme mevronw Alers gezelschap wilt hou den.* Mevrouw Alers gevoelde dat zij gemist kon worden en stond op. •Ja, miss Green, ik zou zoo gaarne zien, dat u nog eenige dagen op Dennenrode bleef. Het zal u niet zoo moeielijk vallen, naar het my voorkomt, omdat de brompot van een huisheer het veld ruimt. Om kort te gaan ik heb dezen nacht over uw verzoek nage dacht en wil doen wat ik kan. Geheel naar uw wensch handelen, ik geloof niet dat te kunnen. Als ik iets wil uitrichten dan moet ik volkomen vry zijn in myn handelen, dus verzoeken om een onvoorwaardelijke vol macht." Hetty keek hem een oogenblik bedremmeld aan. Die kan ik moeielyk geven, mynheer Van Houtheim. Dut ik hier ben, is voorzeker een bewijs van vertrouwen en ik dank u harte lijk voor de goedheid, die u mij juist door uw aanbod bewyst maar „Maar?" herbaalde hy scherp. Maar wij moeten - vergeef het me toch eerst eens overleggen. Het is pijnlijk voor me om nog eens weer over geld te spreken, maar het kan toch helaas niet an ders. Misschien schat u mijn vermogen te hoogik weel niet eens de som, die u denkt er noodig te zyn." elkaar. Daardoor uit men woorden, welke meer door „'t hoofd" dan door ,,'t hart" worden geïnspireerd, gelijk steeds bij wann- loopende discussie gebeurt. Als de heer Van Kol den heer Lobman onderbreekt in diens pleidooi voor de „hardhandige methode" en hem, op hartstochtelijke toon vraagt: „Trots het bloed van vrouwen en kinderen Als de heer Lobman dan, met van toorn fonkelende oogen antwoordt: »Ja, ondanks datzoo kan hij 't niet „echt meenen". Muur de onstuimigheid van den aanval heeft hem, prikkelbare, in vuur-en-vlam gezet liet rnstig-zakelyke by deze discussie moet met zekere inspanning uit de zee van woor den worden „opgevischt". Hoog stond byv. de rede, door den heer Van Deventer Donderdag gehoadeD. Hy geeft een treffelijk voorbeeld van bezadigde objectiviteit. Sprak goede en wijze woorden over de schending der loyauteit, waar wy, togen beloften en plakkaten in, op Wcst-Sumatra, door hard handige belasting-inning verbittering zaaiden. Maakte meer indruk dan ook de verwoedste uitval des heeren Van Kol vermag, toen hij wees op het voorbeeld van Uncle Sam op de Philippijnen. Daar had men ook cultuur te brengen. Doch deed 't zonder dat een druppel bloed werd vergotenLaat 't dui zendmaal waar zyn, dat men de menschen op het voormalig-Spaansch bezit niet in elk opzicht met de Noord- en Oost-Sumatranen kan gelijkstellen. Doch 't contrast tusschen de opvatting eener beschaving-brengende taak, zooals men die te Washington begrijpt en gelijk ze op het Plein of te Buitenzorg wordt besproken, is al te groot 1De heer Van Deventer koos daarom terecht zyn „anti-these" Het stelsel-Van Heutsz, met al den aan kleve van dien, heeft eigenlijk maar een werkolijk-geestdriftigen verdediger gevonden tot nog toe. En wel in den heer Bogaerdt. Volgens hem is alles in Indië -pour le mieux dans le meilleur des mondes". 't KAn niet pniker. Van Heutsz, ja, hij heeft, gelijk alle groote mannen, de .fouten zijner goede hoedanigheden". maar toch: hij is de eenige vaa wien heil en uitkomst moot ver wacht worden voor Insulindu in 't algemeen voor Atjeh in 't bijzonder. Al wat over schan delijke wreedheden verhaald wordt: mallig heid, praatjes, dolle overdrijving 1 De .minste, laagste soldaat" zal 't nog uit zyn hart laten om op weerlooze vrouwen en kinderen to schieten. Gruwelen Nu ja, als je 't zoo noemen wilt; die „komen overal voor'. Ik geef dit vluchtig-greepje uit 's heeren Bogaerdt'B drie-urigo, slappe rede om den scherpen indruk to vestigen van de over drijving, waur men zich, gelyk gezegd, aau beide kanten der Kamer aan bezondigd. Sprekers als de h.h. Verhey en Van Deven ter hebben 't .peil van liet debat" eigenlijk h oog-gehouden Voor minister Idenburg wordt 't zoodoende betrekkelijk gemakkelijk om, door de kloek- beradigde wyze van spreken, dien bewinds man eigen, olie op de wild-stormendo golven te werpen. In .de stukken" heeft hy generaal Van Heutsz warmer verdedigd dan men van hem verwachtte. Maar do heer Idenburg zal ontstemd zyn door du /aak antipathieke wijze, waarop men, Van Heutsz fouten besprekend, de superieuro hoedanigheden, dien opperolticier toch eigen, verkoos te negeeren. Toch wordt met spanning tege moet gezien 's ministers eerste rede bij deze begrooting. Want gelyk de heer Van Kol ook erkende men heeft den heer Iden burg te zeer leefen kennen als strikt-eerljjk, rondborstig en onpartijdig man van nobele natmir om te kunnen duchten, dat hy zich aan .goedpraterij" zou schuldig maken. Een lange Ijjst van sprekers ligt nog op t presidiaal bureau. De veteranen in de Kamer en op de perstribune zien elkaar met angstige oogen aan Waar moot dat heen vragen ze zich af. President Roell is tamelijk stevig opgetreden. Toon de Kamer Dins dag. besloot (met 30 tegen 29 stemmenom den heer Van Kol, die nog niet klaar was met zyn studie der Indische begrooting, z'n zin te geven om Woensdag niet te vergaderen, zei de praesesBest, maar weet wel, er kan tusschen nu eu Kerstmis, met zes- urige zittinkjes, geen uur af. Die dag moet dus ingehaald!.... Weet-ge, de heer Rijell is homoeöpaat in deze. Hij wil 't kwaad bekampen mot 't booze-zelf. Ellenlange zit tingen. Eindelooze speechen. Totdat de heeren zeiven er beu van worden en gaan bekorten, besnoeien. Dat kan immers best? .Zoolang jelni blyft vechteu" zei Van Kol »blyf ik praten', licht, dat Van Heutsz den .match" aanvaardt, temeer daar een behoorlijke at- stand hem van 't Binnenhof scheidt. Maar 's heeren Van Kol's ambtgenooten aanvaarden de rol van toeschouwer niet Wat ik begrijpelijk vind. Bijzonder belangwekkend was het Indisch debat tot dus ver, wat nieuwe argumenten of zakelijk-nuttige beschouwingen betreft, niet. Maar 't optreden van mannen als Van Deventer, Verhey, ook wel Thomson, als kampioenen tegen de wijze, waarop de Rost van Tonningen's .cultuur en christendom* in de Oost willen brengendat afgrijzen, met zooveel kracht geuit tegen 't meedoogen- loos „terroriseeren', ik vind t het groote, verblijdende verschijnsel ook by dit Indisch debat. Meerdere eerbied voor den inlander en zyne rechten; gelijkstelling van blanken- en bruinen broedermen heeft 't van de groene tafel flinkweg bepleit. En in het grimmig-ruwe militairisme is een bres ge schoten, een fiksehe ook.... Zeker, de heer Verhey heeft gelijk. De .nieuwe dag' verspreidt zyn gouden schijnsel aau de kim men In dat vooruitzicht schikken wij ons in 't noodlottige vun uren- en dagenlange speechen. Van schromelijke overdrijving zelfsOfschoon *t moet erkend 't een kon bevorderd en verdedigd cn toch 't ander worden uagelaten Edoch, 't vol- muaktc is, nu eenmaal op aarde onbereik bare illusie, weten we! Wy leven nu in de periode der veelpratcry. Dc vroede muunen op het Amsterdamachu Prin senhof geven er een verkwikkend voorbeeld vau. Een heele week, middagen en avonden voor de stedelijke begrooting. Neen, duti doen onze plattelandsche broeders 't toch vlugger af! Eu voeg ik er baastclyk by het „practiache resultaat* is per slot van rekening vermoedelijk aan den kant der landelijke edelachtbaren, die zoo'n budget tusschen twee slokjeB bier klaarspelen. Slechts hebben de Amsterdammers 't genoegen, een vijftienhonderd pop aan presentiegeld to moeten betalen. Wat óók iets waard is Minister De Marees van Swinderen heeft ,De Telegraaf' een .pracht-reclame* bezorgd door het blad strafrechtelijk te doen ver volgen vanwege het publiceeren der tweede nota-Venezuela, dewelke nog .geheim* was. Op zoo'n delict staat, als maximum straf, zes jaren Maar als 't waar is dat Z.Exc. reeds een paar maanden geleden al wat er in het .geheime staatsstuk* te lezen is aan den Hoagscben redacteur van het .Handels blad' verklapte..*, ja, dan kan dit muisje nog een zeer typisch staartje hebben. Waar ieder toch wist wat de tweede nota bevatte, vind ik de strafvervolging niet anders dan don-Quichotterie, welke vau een verstandig en tactvol man als de heer De Marees is, niet kon verwacht worden Mk. Antonio. Borêeliifo Stand der gemeente Texel, Vau 81 Oct. tot en met 6 Nov. '08. ONDERTROUWD Jan van der Kooi en Antje Comelia Kalis (Cocksdorp.) GETROUWD: Helbert Kalis en Maria Bakker (Cocksdorp.) GEBOREN Marinus Cornelu, z.v. Adriaan do Wilde en Jacoba Comelia Quist. Elisabeth, d.v. Huibert de Ridder en Geertrnida Dop. Gerrit, z.v. Jan van der Vis en Margaret des Ward. Neeltje, d.v. Jan Zuidewind en Heintje Kujjper. OVERLEDEN: Neeltje Mantje, oud 66 jaren, echtgenoote van Dirk Eelman. Teunes Roeper, oud 41 jaren. Helderache Moppen- Voorbeeld van Uollandscli in Zuid-Afrika; nit »Ons Land": »Ecn resolutie werd aangenomen, dat de zittin gen vun dc Konventie in het privaat gehouden zullen worden." Zij hield op, toen zij bemerkte dat Vat» Houtheim kleurde. Een diepe rimpel vertoonde zich op zyn vooorhoofd. Tegelijkertijd hulde hij zich in een zware wolk tabaksrook, alsof by zyne gelaatsuitdrukking wilde verbergen. Zwygend zaten zij eenigen tjjd tegenover elkaar. Hetty gevoelde zieh beklemd. Gaarne had zij een hartelijk woord van vertrouwen gezegd, maar hare lippen konden het niet uitbrengen. Eindelijk trok de onweerswolk weg en toonde bet gelaat van Van Houtheim weer kalmen vrede. Lateu we hierover liefst niet spreken zei hij liebt spottend. «Ik heb geen notarieele volmacht van u en ben dus niet gevaarlijk". .Mijnheer Van Houtheim hebt u my zoo verkeerd begrepen .Neen. neen, ik schertste slechts, miss Green. Ik had over de geldkwestie heel niet meer gedacht en was ronduit gezegd wel wat verrast. Wat ik bedoel is iets an ders. Ik wil eerst met eigen oogen zien cn daarna moet ik vrij kunnen handelen. Dat kan ik alleen en nu verzoek ik u om vergeving dat kan ik alleen, wanneer ik van hier de vaste overtuiging meeneem, dat u, miss Hetty dat u in Amsterdam niets meer hebt te verliezen". De laatste woorden bracht by haastig uit, als zag hij er tegen op ze te uiten. Hetty kleurde even. Zonder aarzelen, antwoordde zy bedaard: .Nu begrijp ik u eerst goed, mijnbeer Van Houtheim. Neen, ik heb daar niets te verliezen ik heb daar zelfs nooit iets geheel bezeten". Zijn breede borst zwol op door een krach tige ademhaling. »U geeft mij dus volmacht rayn neef zijn woord terug te brengen en u geeft mij ook volmacht om naar omstandigheden be middelend op te treden tusschen hem en de dame, die hy lief heeft .Mijn hartewensch is hen beiden gelukkig te zien", antwoordde zy eenvoudig. Hij stond op. .Nu, het is goed, miss Green, ik ga op reis. Maar ik vind u toch nog hier bij mijn terugkomst, niet waar haastte hij zich er aan toe le voegen, haar tevens als om ant woord in de oogen ziende. Zij keek voor zich, maar reikte hem daar na plotsing de hand. ,Ja mynheer Van Hout heim, ik wil hier blijven. In een kamer van .Het wapen van Medem- blik" aan het Damrak, waar Van Houtheim by zyn zeldzame bezoeken gewoon was te verblijven, zaten oom en neef tegenover el- kaar. Frans zag er slecht uit. Hy scheen af gemat en moedeloos. Met tegenzin had hy voldaan aan het verzoek van zijn oom om by hem te komen. Ofschoon hij hot doel van ooms komst niet kende, voorzag hij wel, dat hy tot verklaringen moest komen en daar zag hy tegen op. Oom Eduard verspilde niet veel tijd, om het gesprek in te leiden. .Weetje, waar miss Green nu is vroeg hij barsch en keek Frans daarbij doorborend aan. Deze gaf geen antwoord. Hij kneep de handen stijf ineen en durfde de oogen niet opslaan. „Zij is by my," ging oom voort. Zij is by mij gevlucht, mijn beste mijnheer, nadat ze jouw ellendige komedie, jouw gemeene vein zerij had doorzien. God zij geloofd, dat het arme meisje by my is gekomen' .Oom!" schreeuwde Frans opspringend. .Nu kan alles nog goed worden." Frans gevoelde zich als vun een zworen last bevryd. Te vergeefs had bij de beide laatste dagen nasporingen gedaan om Hetty weer te vinden. Hy, zoowel als mevrouw Vun Elderen beangstigde zich om haar. Hy was zelfs bevreesd dat zij de hand aan zich zelf had geslagen. Oom Eduard vatte de woorden van zijn neef andere op. .Wat kan nog goed worden?" vroeg hij heftig. „Verbeeld jij je misschien, dat je miss Green nog eeDS maar wat praat ik ook. Ik heb de opdracht je je woord terug te geven. Dat heb je schandelyk ge broken. Ik vind je geheele gedrag in dezo zaak, in éón woord gezegd, erbarmelyk.' Frans zat in zijn stoel weggezonken met de handen voor het gelaat- By de laatste woorden vloog hy op. ,U hebt het recht niet mij te veroordee- len, oom U weet niet wat een groote harts tocht boteekenL" Oom Eduard trilde, maar hij dwong zich kalm te blyven. In du eerste plaats ken ik den plicht, eerlijk en oprecht te zijn", hernam hij be daard. .Je hebt dubbel gezondigd, eerstens door liefde te huichelen voor een meisje, dat je nooit bemind hebt, en tweedens door haar, die jou vertrouwde, daarna schandelyk to bedricgpn." .Oom, wees niet zoo onrechtvaardig. Zoo waar als ik leef, meende ik Hetty te bemin- nen, totdat het over my kwam ja hoo hot kwam, weet ik zelf niet' riep FranB wan hopig uit. .Bedrieg my cn je zelf niet. Wanneer Hetty urm was geweest, zou je lichtzinnig hart nooit voor haar ontvlamd zijn." En zoo dat waar is, oom, kunt ge u dan vrijpleiten van alle medeschuld Frans ging voor zyn oom staan. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1