KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder9 Texel, Wieringen en Anne Paulowna BfLAHCHIH BERICHT. No. 3732 Zaterdag 21 November 1908 36ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59 BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT: Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et-, fr. p. post 75 et., Buitenl. f 1.25 ,5 .Zondagsblad 37' „45, f'0.75 Modeblad 55 66, f0.90 iMnzik. Bloemlez. 60 «85, f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS «óór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. De zeer fraaie Illustratie, welke als Geïllustreerd Zondagsblad bij ons is verkrijgbaar gesteld, heeft eene Belangrijke Uitbreiding Elk nummer zal voortaan in plaats van tien pagina's, uit twaalf pagina's bestaan, waardoor grootere ruimte wordt geboden tot de opname van meer boeiende romanlectuur. Deze belangrijke vermeerdering van den inhoud geschiedt zonder ver hooging van den abonnementsprijs. Wy sporen alle lezers van onze Cou rant aan om op dit Geïllustreerd Zon dagsblad, hetwelk zoo zeer uitmunt door actualiteit, fraaiheid van uitvoering en keur van boeiende lectuur, in te teekenen. Het is een der meest goed- koope Illustraties hier te lande en kost per 3 maanden 37Vj ct., franco per post 45 ct Op aanvrage zenden wij gratis een Ex. van het Geïllustreerd Zondagsblad ter kennismaking. Zie inteekenbiljet op 4de bladzijde. No. 1 van den nieuwen Jaargang verschijnt 11 December a. s. Uit het Buitenland Keizer Wilhelm is niet naar Kiel gereisd zooals oorspronkelijk het plan was, doch naar Berlijn en hij heelt den Rijkskanselier te Potsdam ontvangen. Al dadelijk wisten de tolegraafagentschappen ons mede te deelen dat het onderhoud tusschen Keizer en Rijks kanselier zeven kwartier geduurd had. 't Betrouwbaarste zal wel zijn de officieuso Reichsanzeiger en deze meldt omtrent het onderhoud »In de heden hem toegestaue audiëntie sohilderdo Biilow den Keizer de stemming van het volk naar aanleiding van het artikel in de .Daily Telegraph" en zette hij zyu houding in den Ryksdag bij de debatten uiteen. De Keizer aanvaardde die verklarin gen met den grootsten ernst en gal zijn wil te kennen, dat hij zich niet zal storen aan de ongerechtvaardigde overdrijvingen doch als zijn voornaamste taak zal blijven beschou wen de verzekering van de standvastigheid der rijkspolitiek, met inachtneming der grondwettige verantwoordelijkheid. De Keizer keurde de uiteenzettingen van den Rijks kanselier iu den Ryksdag goed en gaf Biilow do verzekering van zijn voortdurend ver trouwen". Dc Rijkskanselier riep, dadelijk na zijn terugkomst uit Potsdam, het Pruisische staats- mioisterie bijeen tot een vertrouwelijke be spreking, waarin hij het resultaat mededeelde van zijn audiëntie bij den Keizer. Onmiddel lijk daarop ontving de Kanselier den president van den Rijksdag, graai Stolberg, voor een lange bespreking. Tegelijkertijd deed de plaatsvervangende Rijkskanselier, minister Von Ëethmann- Uollweg, aan de leden van den Bondsraad, namens den Kanselier, de bedoelde mede- decling. En verder? Wel anders niets. Von Biilow blijft als rijkskanselier. Trouwens, al zouden de partijen hem als de verantwoordelijke heen zenden, zal er dan een betere, een andere met meer ruggegraat komen Lang niet zeker. Of niet weer een buigzaam hoveling als Von Bulow, of een militair met niets dan stramme vormen, of een diplomaat, die enkel zichzelf zoekt te vry waren, 's kanseliers plaats innemen zal, zegt zoo terecht de Kóln Volksztng. Verschillende bladen kunnen het maar niet verkroppen dat de Keizer in du ernstige dagen na het publiceeren van het intervieuw, waarin geheel Dnitschland in spanning was, den tijd doorbracht in bet Zwarte Woud, met jacht, intochten, café chantans, een nieuw uitgevonden wimpel wit met de keizers kroon in 't midden voor de keizerin enz. In 't kort aaamgevat komt het resultaat dus hierop neerde Keizer verklaart als zijn voornaamste taak het tegengestelde te doen van wat hy nu heeft gedaan en toch erkent hij niet, dat hy op een verkeerden weg is geweest en noemt hy de tegen hem uitge brachte kritiek onrechtvaardige overdrijving. De zeer gematigde Germania wist nog de laatste woorden niet toen zy schreefHet Duitsche volk verlangt dat het averechtsche van onze politiek openlijk worde ingezien en dat een verandering geschiede". De radicale afgevaardigde Paul Janson heeft in de Belgische Kamer onder algcineene instemming een mooi woord gesproken. Hy zeide Eenige dagen geleden stonden wij voor een botsing tusschen Iwee grooto volken. Het scheelde maar weinig, of het onweer was losgebarsten boven onze hoofden, de beide volken besloten echter hun geschil aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onder werpen. Ik stel voor, dat de Kamer baren gelukwensch aanbiedt aau de beide volken, die zulk een uitstekend voorbeeld hebben gegeven, opdat alle parlementen dit voorbeeld zullen volgen en de koningen en de volken zullen gaan begrijpen, dat de oorlog iets afgrijselijks is. De minister van financiën nam, bij ont stentenis van den minister van buiteulandscho zaken, akte van deze motie, die hy, naar hij verklaarde, met sympathie begroette en die in handen van den minister van buiten- landsche zaken zal worden gesteld. Grootvorst Alexis van Rusland is over leden Hij stond bekend uls reactionnair. De ontzettende nederlagen der Russische vlooi in den Russisch-Japanscben oorlog, werden niet voor een gering doel veroor zaakt, wijl grootvorst Alexis, als gencraal- admiraal 011 opperbevelhebber der Russische vloot, zich niet het minst om die vloot had bekommerd. Toen de berichten van den ondergang der Russische vloot in Petersburg aankwamen, stonden duizenden mannon en vrouwen voor de gesloten deuren yau bet palcis van den grootvorst, roepend om hunne mannen en zoneu, die waren omgekomen in de Japan$che wateren. Een groote politie macht, door troepen geholpen, moest toe snellen, om te voorkomen dat het paleis zou worden bestormd. Zelfs de beschaafde krin gen van Petersburg protesteerden toen tegen de onverschillige houding van den grootvorst; toen hy eenige dagen na bet vergaan vun de .Petropawlowsk" in den Eranscben schouwburg kwam, stond het geheele publiek op, niet om den grootvorst toe te juiohen, maar om te vragenwaar bet geld gebleven was, dat voor de vloot was bestemd De Czaar achtte bet toen goed hora van zijne functie als opperbevelhebber te ont heffen. Sedert verbleef hy in bet buitenland. Zeer kort na den dood van Cbina's keizer is ook de keizerin-weduwe, een vrouw van zeer grooten invloed in China, overleden. In het afscbeids-edict van den overleden keizer wordt op de noodzakelijkheid van voorbereiding eener Grondwet gewezen Mijn geest in den Hemel zal grootenlijks vertroosd worden", schrijft hij, .wanneer na jaren een Grondwet kan worden uitge roepen en aldus myn onvoltooide arbeid ten einde zal worden gebracht De keizerin-weduwe zegt in haar testa ment: fop het oogenblik is een geleidelijke ontwikkeling in de invoering van hervoi- mingen bereikt. Zij spreekt voorts de hoop uit dat op den ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Wanneer nu dadelyk aan die Grondwet wordt gewerkt zou wellicht de revolution- naire beweging baar spanning verliezen. Geheel rustig is het reeds niet De regent prins Tjoeng neemt maatregelen legen revolutionnaire bewegingenbijzondere detachementen Chincescbe troepen bewaken de toegangen tot de gezantschapsgebouwen. Er hadden ernstige .runs" op de banken plaats; 14 Chineesche bankinstellingen zijn gesloten. Maar: ofschoon openhartig en geneigd hervormingen toe te staan, wordt de tegen woordige regent niet beschouwd als een sterke, autoritaire persoonlijkheid. Naar het heet zijn eenige leiders der revolutionnaire beweging op weg gegaan om naar Peking terug te keereu. Nieuwsberichten HELDER, 20 November. De heer M. C. Koch heeft wegens ge zondheidsredenen bedankt voor het lidmaat schap vun den Raad. Pakjes naar Oost en West. De afdeeling Helder van de vereeniging Onze Vloot* heeft succes van haar pogen, den schepelingen in Oost en West in de ge legenheid te stellen hun Sint-Nicolaaspakjes kosteloos en goed verpakt te ontvangen. Tot nog toe was het voor vele menschen een groot bezwaar aan hun betrekkingen op de vloot, in de Qost of in de West een verras sing op dien feestdag te zenden. Men tobde met de verpakking, met de groote vracht kosten en met allerlei lastige bepalingen. De eerste zending, in 1907, slaagde in alle opzichten buiten verwachting. Er zyu aan die collectieve verzending vele moeielijklieden verbonden, die men echter flink heeft onder vangen. Geen wonder dat het aantal nu is toegenomen, zoodat verleden week werden verzonden naar de Oost 191, naar de West 73 en naar Peking 2 pakjes, te zamun 266 stuks, tot een gezumenlijk gewicht van circa 1000 KG. Curapao. Nuar wij vernemen heeft do Koningin aan liet comité, gevormd uit het Algemeen Ned. Verbond en de Vereeniging .Oost en West', een bijdrage van duizend gulden doen toe komen ten behoeve der noodlijdenden tc CuraQao.- Uitbreiding station Alkmaar. Men schryft uit Alkmaar Hot stationsgebouw te Alkmaar ondergaat thans weder eene uitbreiding en zeer ge- wonschto verbetering. De onderbanden uit breidingswerken bcvutten bet wijzigen en vergrooten van de bcstolgoedcreuloodB, het vergrooten van de vestibule, bet maken van eene verdieping op ieder der lage tusscben- gebouwen, bet wijzigen en vergrooten van de verdieping op liet middengebouw met' eenigo bykomcmlc werken. Door doze uitbreiding wordt in eene drin gende behoefte voorzien, nl. het vergrooten van de bestelgoederenloods, aangezien de bestuandc met bet oog op het belangrijk verkeer van de stoomtram van Alkmaar naar Egmond en Bergen en dc in aanleg zijnde stoomtram AlkmaarSchagen (door de Zijpe) vool te klein was. Alle deze stoomtrumwegen vangen aan op bet voorplein van het station Alkmaar. Ook de vestibule vereischte vergrooling, omdat deze vooral op marktdagen veel te klein is en daarbij gevoegd liet verkeer met du stoomtram maakte eveneens vorgrooting noodzakelijk. Tevens word gebruik gemaakt van do lage tusschengebouwen om daarop eene ver dieping te maken en met do ruimte boven dc vergroote bestelgoederenloods en vestibule, alsmede met de bestaande lokalen, maakt deze bovenverdieping een fiink geheel uit voor het inrichten van bureaux. De bovengenoemde werken zullen in 't voorjaar van 1909 gereed komen en dan voor den dienst in gebrnik genomen worden. De ontslagen gemeente- ambtenaren. Dc Amsterdamsche Bond van Gemeente- Ambtenaren heeft zich met een adres tot de Koningin gewend, waarin wordt gezegd dat FEUILLETON.. EEN OOM BUITEN. Vry bewerkt door AMO. 16) Daarna rimpelde zich het voorhoofd, ter wijl hij eenige malen het hoofd schndde en dc rechterhand over de kin streek. „U wilt weggaan, ons verlaten'", riep hij na een poos uit. ,En u meent, dat ik u, on beschermd meisje, nadat ge eenmaal onder mijn dak zyt gevlucht, weer zoo de wijde wereld zal laten intrekken. U vergist zich zeer u vergist zich, zoowaar als mijn naam Eduard van Houtheim is." De hartstocht, waarmee deze woorden wer den geuit, verschrikten haar en deden baar sterk blozend een schrede achternit gaan toch vervulde haar een zalig gevoel. Hy, niet gewoon in meisjesharten te lezen, legde haar bedeesde, onwillekeurige bewe ging geheel verkeerd uit. Hij meende, dat zy zijne uit het diepst van het hart komende woorden afwees. Het werd hem wazig voor de oogen. Een rilling beving hem. Maar hij kwam spoedig tot bezinning. Hoe kon hy zoo dom zyn eraan te denken, hy en en bloeiend jeugdig frisch meisje, hij kon baar vader wel zyn. Hoe kon hij toch ook denken in haar een liefhebbende vrouw te zullen krijgen. Wat kan de liefde een mensch toch blind maken Het woelde en kookte in zijn borst, maar by bedwong zyne ontroering met ge weld. Werkelyk, miss Green", begon bij nu ge heel van toon veranderd, .ik zie niet in, waarom u ons land wilt verlaten en naar ft „-Til Amerika terugkeeren Weer zag zij hem verschrikt aan, maar nu om de opvallende vorandering van toon, welke haar diep smartelijk aandeed boe- veel duizendmaal liever was haar zijn on stuimige hartstochtelijkheid. Wat scheelde hem? Wat was er iu zyn binnenste omge gaan Zij zocht naar woorden en daarom bracht zy stotterend uit ,Ik wilik moet welHet beheer van myn vermogen noodzaakt my ertoe Hij klemde de tanden opeen en leunde zwaar op het blad van de eikenhouten tafel. Uitvluchten niets dan ellendige uitvluch ten Zij wilde hem uit den weg helpen, dat was alles. Nn dan, Van Houtheim wilde nie mand tegen zyn zin vasthouden zij mocht dus heengaan maar het deed hem zeer smartelijk aan. .En wanneer denkt u van ons te gaan, miss Green voeg hy schijnbaar kalm. Hetty had moeite de tranen te bedwingen, die haar zacht over de wangen rolden. .Zon ik u om een rijtuig mogen verzoe ken naar den trein vbii tien uur om naar Amsterdam te vertrekken Zwijgend boog hy. Wat had zy grooten haast hem te ontvluchten. Zy waagden het niet elkaar aan te zien. .Ik dank u nogmaals hartelyk voor al uw vriendelijkheid I* bracht zy eindelijk met moeite uit. Daar is in het geheel geen reden voor, misa Green.* Zyne woorden klonken zonder ling bitter, muar met aandoening liet hij er plotseling op volgenMoge het u steeds goed gaan, Hetty, God zy met n En met deze woorden bevond hy zich reeds buiten de deur. Voor bet eerst in zijn leven vergat Eduard van Iloutheim de plichten der gast vrijheid. Eenige oogenblikken later trad me het besluit van B. en W., waarbij den drie ambtenaren ontslag werd gegeven, strijdt met de wet, althans met het algemeen belang, te weten le. met de rechtsbeginselen, die de verhou ding tusschen ambtenaar en gemeentebestuur beheerschen. en met liet algemeen belang, dat de huldiging dier beginselen vordert 2e. met de rechterlijke aansprakelijkheid wegens het openbaar maken van gedachten of gevoelens door de drukpers. In een memorie van toelichting wordt dit nader uiteengezet. Adressant verzoekt, met toepassing van art. 153 der Gcmoentewet, bedoeld besluit te vernietigen. Nog bijtijds gered De 17-jarige Urker visscber, Siinon Woord, varende op den botter UK 3, was bij 't ver richten van eenig werk op bet dek niet ver van Marken over boord geslagen. Daar de beide andere opvarenden sliepen, werd 't ongeluk niet terstond bemerkt, doch toen deze aan dek kwamen en den knecht misten, werden hoewel vruchteloos, alle pogingen ter opsporing aangewend. Ruim een half uur later volgde de Urker botter no. 92 denzelfden koers. Gelukkig zag de schipper in de verte iets drijven, een kurkznk meende hij, waard om op te pikken. Er werd op aangestuurd en 't bleek te zijn een mensch, de bijna bewustelooze Siinon Woord, die zicli al zwemmende bad weten boven te houden. Spoedig was hij binnenboord ge haald en ter kooi gelegd. De brand in „Bellevue" te Armhem. Naar wij vernemen is op last van den offi cier van justitie te Arnhem, kracbteuB door den rechter-commissaris verleend bevel van voorloopige aanhouding, te Brussel aange houden F. Krönig, als verdacht van brand stichting in hotel .Bellevue* in den naebt van 25 op 26 Oct. jl. (H.blad.) In verband met de aanhouding van den boer F. Krönig te Brussel onder verdenking van brandstichting in hotel Bellevue tc Arnhem in den naclit van 25 op 26 October, vult nog bet volgende te melden. In den nacht van den brand waren er twee logés in het hotel, de beer Krönig, een zwager van den hoteleigenaar den beer Riesener, en de heer Pelz uit Hamburg. Do heer K. zou eerst in den linkerzijvleugel logeeren docli op zyu aandringen gaf men hem kamer no. 1 in het hoofdgebouw, waar hy enkele weken te voren ook verblyf had gehouden. De Duitscber Pelz bleef in den zijvleugel, die, zooals men weet, behouden werd. De kamer van den beer Krénig lag op de eerste verdieping aan liet einde van een gang, die uitkwam op een balkon, terwyl zij in verbinding stond met een aangrenzende kamer, waar vermoedelijk de brand is uitge broken. Nu heeft het de aandacht getrokken, dat de heer K. die naar zijn beweren door de vlammen in zyn kamer werd gewekt, niet langs bet vlakbij zijnde halkon is gevlucht, doch naar de tweede verdieping is geklom men om z'ch van daar uit een raam tc laten zakken. Het feit, dat de brand met zoo grooto snelheid om zich heen greep, heeft bet vermoeden doen ontstaan, dat er op meer dan een plaats gelijktijdig brand is uitgebroken. Voorts viel op de houding van den beer Krönig, toen hij, tydens den brand vertoe vende in het huis van een nabywonenden stalhouder, vernam dat de hotulknecbt Wam mes vermoedelijk in de vlammen zou zijn omgekomen. Dit hoorende barstte hij in tranen uit. Ongeluk en berooving. Under Teteringen is gevonden bet lijk van den luitenant op nonactiviteit Simons van de cavalerie. Vermoedelijk is hem tijdens een jachtrit een ongeluk overkomen. Het lijk had een gapende hoofdwonde. In verband hier mede is gearresteerd zekere Kok uit Breda, verdacht van berooving van het lijk. Afgebrand. De electrische drukkerij van den heer Crolla Fallise te Valkenburg is Dinsdag afgnbraud. Moord. De dader van een moord te Delft, A. lt., een 26-jarig ongehuwde kolendrager, hoeft zijn daad met de meest denkbare koelbloedig heid bedreven. Te 8 uur in den namiddag beeft hy een mes gekocht en is daarmede naar de glas blazerij gegaan, waar hy dezen dag niets te maken had. Hij heeft daar zijn slachtoffer, den 35-jarigen kolendrager C. A. de Cock, opgezocht en hem, onder herinnering aan eene vroeger door de Cock tegen hem geuite bedreiging, dat hy (de C.) hem aan het mes zou rijgen, gezegd ik dreig niet, hem daar bij tegelijk het kolossale mes twee malen in het hart stootend. De getroffene zakte ineen en viel op een hecte ijzeren plaat, waarvan R. hem nog afele.pte. De dader verliet daarna de fabriek en ging een borrel koopen. De politie arresteerde hem in de binnenkamer van een herberg. Druk luchtverkeer. Zondagmiddag omstreeks 3 uur daalde tus schen Zeeland en Uden een luchtballon neer, waarin zich 1 personen bevonden, die 's mor gens te Crcfeld waren opgestegen. Na den ballon te hebben ingepakt, werd bij op een boerenkar naar bet station tc Uden vervoerd en vertrokken de luchtreizigers niet den trein van 6 uur naar Duitschland. Zondagmiddag zweefde een luchtballon boven de gemeente Boxtel en kwam neer bij Liempde. Het neerdalen bad zonder veel moeite plaats, natuurlijk was er dadelijk hulp genoeg. Op een boorenwagou werd de ballon naar Boxtel getransporteerd. In het schuifje zaten drio personen (naar inou zegt officie ren), een uit Crefeld en twee uit Keulen. Zondagmiddag omstreeks 2'/j uur daalden drie luchtballons te gelyk te Gemert op slechts enkele honderden meters afstand van elkan der. De inzittenden bloken Duitsche beuren te zijn, die te Crcfeld waren opgestegen. (.'•-Hert. Ct.".) Baggermolen. Londen, 17 Nov. De gezagvoerder van bet Eng. stoomschip „Don Hugo", van Port Talbot te Huelvu aangekomen, rapporteert bij Kaap llooa den baggermolen Eraque in nooil verkeerend ontmoet te hebben met twee man aun boord. Niettegenstaande den zwaren storm werd de boot gestreken, die echter werd vorbryzeld toen zy by de .Eraque" kwam. De bemanning, die in zee werd ge worpen, klauterde op den baggermolen. Na twee uren gemanoeuvreerd to hebben met de .Don Hugo' kroeg men allen met lijnen aan boord, doch een der bemanning van den baggermolen stierf toen hij het stoomschip bereikte. Het was niet mogelyk den bagger molen te bergen daar deze le dicht bij de kust was. Reddingswezen. Naar de Daily Chronicle meldt, heeft de ramp van de Borlin" in Engeland don stoot gegeven tot een onderzoek, dat geleid heeft tot het vinden van een toestel, waarmede bij een schipbreuk, vlak aan <lo kust gele den, vreeselijke gevolgen als die van het vergaan van de „Berlin* voorkomen kunnen worden. Kort na de ramp aan Hoek in Fe bruari 1907 stelde Lloyd-George, toenmaals minister van handel, een commissie in om te onderzoeken in hoeverre aan Kngelsche sche pen de verplichting kon worden opgelegd, een reddingstoestcl aan boord te hebben voor gevallen van schipbreuk op een kleine 800 M. van de kust. Zaterdag is de commissie le Dundee ge reed gekomen met een reeks proefnemingen. Er werden vele toestellen by huar ingezon den, meest bestaande uit ballonnen, vliegers en vuurpijlen. Twee maanden geleden kreeg zij, door tusscbenkomst van het ministerie van bmtenlandsche zaken, het verzoek een toestel te beproeven van den Zweedschen kolonel Unge, die al aau do Duitsche regee ring hel patent beeft verkocht van de lucht- torpedo ter vernieling van oorlogsluchtsche pen. Zaterdag is het toestel beproefd. Op een afstand van 300 M. schoot het met volkomen zekerheid, onder eiken hoek dieu men ver koos, een lijn uit. De lyn was zoo sterk, dat het niet noodig zou wezen eernt nog een kabel aan boord te trekken. Zij kan veilig de brockboei dragen (d i. de boei, waaraan schipbreukelingen langs een lijn aan wal wor den getrokken zij gaan er in zitten, als 't ware in een broek van zeildoek.) De koude in het Zuiden van Rusland /eer lievig Het vriest sterk en een overvloedige sneeuw val belemmert bet verkeer. De oogst is over al verloren. Een verhaal uit het wilde Westen. overgebracht, door den New-Yorkschen cor respondent van de .Daily Mail": Zondag ging te Okmulgee in Oklahoma de schout met zijn rakkers een neger gevangeu neman, die tegen de drankwet bad gezondigd. Dc neger sloot zicli op in zijn hut en schoot met een repeteergeweer d>-n schout en zeven van zijn dienaren dood. Daarna stak hij de hut iu brand, en hij kwam in de vlammen om. Het gevolg van de geschiedenis was, dat de geheele bevolking van de plaats, nl. 2000 blanken en 1000 negers, zich tot de tanden hebben gewapend. Zoo stonden een paar dagen geleden blank en zwart tegenover elkunder. Een anecdote over Napoleon. Met was te Helder in 1811. Bij gelegenheid, dat Napoleon zich aan boord bevond vun het vlaggescliip, waarop de admirual Yerhuel! was, gaf de Keizer to kennen, dat men by liet lichten van het anker op alle oorlogschepen zooveel beweging maukte, dat men elkander nauwelijks kon verstaan, waarop do admiraal, door eerzucht geprikkeld, in zeer bescheiden termen het tegendeel beweerde; toen de Keizer voort- schertste en dit in twyfel trok, bewoog dit den admiraal om de proet op de soin to geven. Terwyl Napoleon in de kajuit over een en ander met den admirual Verhuell sprak, bad deze ongemerkt aan den kapitein De Man, als eerste officier aan boord, den last gegeven, bet anker tc lichten en in zeo te steken. Daar er reeds by Napoleon's komst aan boord een zware deining stond, kon bij de beweging van het schip niet onderscheid»! Toen het schip een eind in zee was, kwam de officier van de wacht, namens den kapitein De Man, in da kajuit de bevelen van den admiraal vragen, er bijvoegende, dat zij reeds de Engelsche vloot in 't zicht hadden. De keizer, dit hoorende, sprong op en liep nuar het dek, alwaar hij met zijn aangeboren tegenwoor digheid van geest gelastte, onmiddellijk te wen den, terwijl hij den admiraal onder herroeping zyner vroegere onvoorzichtige wooiden, een zeer vleiend compliment maakte over de be hendigheid zijner officieren en matrozen. vrouw Alers eenigszins verregen binnen met een briefje in de hand. Van Houtheim had hierop eene verontschuldiging geschreven en verzocht mevrouw Alers miss Hetty naar het station te brengen en haar zijn excuus aan te bieden. Maar Hetty wat is er toch voorgevallen vroeg de oude dame, toen zij Hetty bevend en met roodgeweende oogen aan de ontbijt tafel zag zitten. Miss Green liet echter niets uit en trachtte zich zoo goed mogelyk te beheersehen. Een uurtje later zat Hetty in den trein. Tevergeefs had mevrouw Alers getracht baar tot langer bly ven te bewegen, of haar eenige opheldering te laten geven. Nu, nu zij alleen in den trein was, kwamen de waterlanders. Tcrzclfdertyd joeg een eenzaam ruiter met lossen teugel op een met schuim bedekt ros over het veld, onverschillig waarheen het paard hem wilde brengen. Zyne gedachten woelden wild dooreen en hy wilde ze nu den vrijen loop laten. Hjj gevoelde zich nu zoo eenzaam. liet was hem als had de wereld geen waarde meer, nu Hetty weg was Eerst laat in den avond keerde hij op een afgebeuld, doodmoe paard terug. Hij zag or uit als was hy jaren ouder geworden. Bijna zonder groeten stapte hy mevrouw Alers, die beangst hem had afgewucht, voorby en ging naar zijn kamer, waar de bewoners van het huis hem den ganschen nacht hoorden loopen. Den volgenden morgen wilde hy zich weer aan zyn gewone werk begeven. Maar het ging niet. Hij verwisselde haver- en rogge- stroo en als bij over de aardappelen aan het praten was, begon hy plotseling over salade en worteltjes. Alle bedienden schudden het hoofdde staljongen liep een rilling over het lyf toen hij Neeltje moest voortbrengen Een geruimen tijd bekeek hij het mooie dier, alsof hij elk haartje wilde tellen en greep daarna opeens iu den zak en wierp den jon gen een guldeu toe- Een blanken, harden gulden. Dat was nog nooit gebeurd. Zoo ging het eenige dagen achtereen. Aan tafel zat hij zwygend, bijna zonder iets te r gebruiken, tegenover mevrouw Alers, na:»r buiten ging hy niet meer, alleen de wande lingen op zijn kamer namen geen eind. Up den vierden morgen na Hetty's ver trek kwam er een geheele verandering. Reeds heel vroeg schelde hy om het kamermeisje en vr ;eg of mevrouw Alers reeds wakker' Waa' - - i „Beste mevrouwtje zei hij, toen zy bin- 1 nenkwam. „Ik ga dadelyk op reis, misschien j voor langen tijd. Ik geef n alles in handen, hier hebt u de sleutels van de brandkast, ik zal u mijn adres wel schryven. Als u nu spoedig mijn grooten koffer inpakt, ben ik binnen een nur gereed. De oude dame was er geheel van in de war, en wist zoo spoedig niet wat te zeggen. „U wilt op reis gaan, misschien wel voor langen tijd En in dezen tijd, nu het er aan toe is te gaan oogsten En waarheen dan, als ik u vragen mag Hij lachte vreemd. ,Ik weet het zelf niet. misschien naar Amerika, mevrouw In een kamer op de eerste verdieping van hötel Lcygraafi' in Rotterdam zat Hetty voor het open raam en liet de oogen dwalen over de boomen en over de vroolijke menschen, die beneden wandelden en zich verlustigden in den heerlijken zomeravond. Zij zag hen aankomen en voorby gaan, hoorde hen luchen en praten, maar schonk er toch niet veel aandacht aan. Sinds zij Dennenrode verlaten had, was huar alles onverschillig geworden. Hot was haar onverschillig ot zy morgen naar Amerika zou vertrekken. Wat maakte het uit of zij daar of hier een doelloos leven leidde, den voorgaanden dag gelyk aan den volgenden. Wanneer het hart zich eenzaam voelt, is het leven ook zonder vreugde. Opeens werd er aan de deur geklopt. Een j kellner kwam eenigszins verlegen melden, dat er een heer was, die miss Green wenschte te spreken. Ken heer Misschien wel iemand, die over haar bagage kwam spreken Zy beval dus hem binnen te laten komen. En hy kwam. Plotseling stond hij voor haarEduard van Houtheim Hij breidde de armen uit en zy lag aan zijne borst en bei den lachten en weenden tegelyk. Zij vroegen niet meer en twyfelden ook nietzij wilden aarncn gelukkig zyn, elkaar vasthouden voor altijd, in liefde en trouw, en zy gevoelden, dat zij in hnn eigen hart daartoe de kracht vouden. Een half jaar later was do gelukszon over Dennenrode opgegaan. Eduard van Houtheim en zyn jonge, bekoorlijke vrouw gevoelden zich buitenmate gelukkig in het bezit van elkaar. Voor het oog ging alles zijn gewonen gang. De goede mevrouw Alers was geens zins ontslagen, maar was een lid van den gezelligen huiseljjken kring. Toch was er veel veranderd Eduard van Houtheim was door zyn geluk geheel verjongd, hy schiep vreugde in het leven en stelde belang in alles wat voor Hetty maar eenigszins waarde had. Louise van Elderen liet weinig van zich hooren het laatst uit het zuiden van Frankrijk, waar zij zich met haar moeder bevond. Krans liet ook niet veel van zich hooren. Hij was nog steeds in een klein gar- He mijnramp te Hamm. Het bestuur van de myn Radbod heeft Maandag bekend gemaakt, dat er in den ongclukBnacht 380 arbeiders en 6 ambtenaren in de mijn waren. Er zijn 40 menschi-n doud bovengebracht of aan hun wonden bezweken, Het aantal geredden, dat ongedeerd wus, bedroeg 17. Iu de ziekenhuizen worden nog 26 gekwetsten verpleegd, en .in de mijn lig gen nog 303 lyken. De uitvaart der mijnwerkers. Ouder een stralende zon zyn. Maandag 34 slachtoffers van de ramp in de Radbod- myn by Hamm ten gravc gedragen. Er waren duizenden menschen samengestroomd langs den weg van de myn tot aan de hoog ten van de gemeente Hüvel, waar op liet kerkhof een gemeenscbappelijk graf was ge dolven. In de parochiekerk te Hövel werd om 9 uur een zielsmis opgedragen. Dinsdag was men met de buizenleiding van de ongeveer op een halven K.M afstand- van de mijn .Radbod' afge'egcn Lippo zoo ver gevorderd, dat met het pompen van wa ter in de myn kon worden begonnen. Men denkt 14 dagen noodig te hebben voor liet volpompen vau de rnyn en daarna 10 dagen voor het leegpompen, waarna een aunvang kan worden gemaakt met het bergen der lijken. □izoen in Limburg on dacht spoedig nuar 's-Gravenhage verplaatst te worden, daar hij met glans het examen voor de hoogere krijgs school had afgelegd. Dan kou men hem weer spoedig op Dennenrode verwachten een vooruitzicht, dat Hetty in het minst niet ver ontrustte Z\j was overtuigd, dat zij haar hand rustig in de zijne kon leggen en hem hartelyk kon begroeten als vriend en fami lielid. Buiten gierde en klaagde de stormwind, maar binnen in hut woonvertrek zal men zooveel te gezelliger bij de warme kachel, die Eduard voor zijn .kleumkatjc had laten zetten. De post wus even te voren gebracht er was veel moois gekomen. Het was in de gezellige Decembermaand het Kerstfeest zou spoedig aanbreken. Zoo zaten ze nu de brieven en papieren door te bladeren, toen Van Houtheim plot seling opsprong .Hetty, mijn liefste een brief van Frans een geluksbrief, zooals ik in langen tijd niet ontvangen hebraad eens wie er aan het eind van Frans' brief heeft geschre ven Zy zag hem verbaasd aan. Beste Eduard, je weet dat ik niet vlug* kan raden Hij lachte, ging naast haar zitten op de armleuning van de fauteuil, sloeg zijn arm om baar heen en las Lieve, beste oom Eduard U bent zoo gelnkkig, dat u zich wel in mijn toestand zult kunnen verplaatsen u en Hetty morton de eersten zijn, die mijn groot geluk vernemen. Ik ben nu sinds een week in Lausanne, ik trof bier mevrouw van Eldereu en Louise aau. Eerlyk bekend he

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1