KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad. voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Laatste nieuws. Woensdag 2 December 1908. Eerste Blad. Uit bet Buitenland. Nieuwsberichten, EEN ERFOOM. No. 3735 36ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoning-air. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT: Vliegend Blaadje p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 |i Zondagsblad 37* 46 10.75 Modeblad „65, f0.90 f Muzik. Bloemlez. 60 „85, f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adwertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS wóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. No. 52, einde van den jaargang van het Geïllustreerd Zondagsblad, zal op 4 dezer aan de geabon neerd en worden gezonden. De kwitantie, groot 371j3 cent, ter voldoening van de nummers 40-52, zal 7 December worden aangeboden. 13 December begint de nieuwe Jaar gang met No. 1 en bestaat nu de gelegen heid voor nieuwe inteekenaren. DE UITGEVERS. Met zeer groote meerderheid 272 tegen 96 stemmen heeft het Engelsche Hooger- hiiis de verscherpte drankwet, die in het Lagerhuis met eene flinke meerderheid was aangenomen ook verworpen in tweede lezing. Eigenaardig is het,dahdcAnglicaanscho bisschoppen, die gewoonlijk' een van geest zyn met het Hoogerhuis, thans aan de andere zijde staan. De aartsbisschop van Canterbury verklaarde dat de hoofdbeginselen dor wet deugdelijk en rechtvaardig zijn. Iu heel het land zeide hij, betreuren de verwerping de mannen en vrouwen, die zich bezig houden met het kwaad, dat 's menschen zwakheid, ziekte en zonde verrichten en dat voor een goed deel het gevolg is van de vele verleiding, waaraan de menschen bloot staan. En deze wet zou die verleiding ver minderen. Vooral wie tegen dat kwaad heb ben te strijden en er de gevolgen van voor oogon hebben, is het een bittere ontgooche ling, de Lords over deze wet te hooren. Het Lagerhuis besloot met 232 tegen 157 stemmen tot de tweede lezing van de nieuwe onderwijswet. Lord Roberts heeft al een paar maal be weerd dat do Britsche landsverdediging niet in orde is. In proza overgezet beteekent dit natuurlekveel meer geld en meer man schappen. Hot schrikbeeld eener eventueelo bezetting van Londen werd zelfs aangehaald. Dc minister van oorlog Haldane is niet zeer gesticht over de uitlatingen van lord Roberts. Hjj zag er in een agitatie tegen het nieuwe legerstelsel, dat nog pas is ingevoerd eu dus nog geen tijd heeft gehad om door te wer ken. Een 150-tal liberale parlementsleden heb ben by den premier aangedrongen op ver mindering van de bewapening, die zulke enorme sommen verslindt. De Frausche kamer heeft de gehoele bc- grooting aangenomen met 477 stemmen tegen 52 en is daarna verdaagd tot 7 December. De Frauschen hebben trouwens thans 'niet veel tijd om zich met al die politiek bezig te houden. Er is te Parijs weer een schandaal zaakje en dat trekt zóózeer de aandacht, dat andere dingen geheel op den achtergrond komen. Het publiek vecht om de nummers dor uitkomende kranten en leest alleen wat cr in staat van mevrouw Steinheil. In Italië houden de betoogingen der stu denten tegen Oostenrijk steeds aan. Op som mige plaatsen gaat het zoo erg, dat do pilitie en de troepen tusschenbcidc moeten komen. Do Italiaansche studenten in Weenon gaan voort met beloogingen voor een Italiaansche universiteit in Oostenrijk. Zij hebben nu een propagandareis naar Triest gemaakt, waar zij door een ontzaglijke menschenmenigte met gejuich werden begroet. De Oostenrijkscke regeering is natuurlijk pijnljjk getroffen door de botoogingen in Italië. Dat hare conculs of vertegenwoordigers bc- leedigd worden zal zij niet dulden. Heetbloedig als de Italianen zijn hebben zij al besloten om de Oostenrijkscke waren te boycotten. Te Turijn staat in verschil lende winkels aangeplakt dat aan Oosten rijkers niet wordt verkocht en dat Oosten- rijksche handelsreizigers niet worden ontvan gen. Te Bari werd een Oostenrijksch schip met steenen gebombardeerd. Of dat alles veel zal bijdragen om de Oostenrijkers gunstig te stemmen voor de eischen der Italiaansche studenten is nog een vraag. De Italiaansche minister schijnt het plan te hebben mede aan te dringen op het stichten van een Italiaansche hoogeschool in Oostenrijk. De 60ste verjaardag der troonbestijging van keizer Frans Jozef werd alom met op gewektheid herdacht. Het Hongaarsche parlement besloot een adres van gelukwcnsch te zenden en de zitting te verdagen. De keizer ontving verschillende deputaties. Nog weer eens gaf de keizer uiting aan zijn spijt over den twist der nationaliteiten: .Het ambtenaarscorps moot de zonen van alle nationaliteiten omvatten" zeide de grijze monarsch met nadruk, 't Is waar dat de nationaliteiten-strijd daar al veel goeds heeft bedorven en veel verbeteringen heeft ver hinderd. W at den Balkancrisis befreft wordt bericht dat de Turksche zaakgelastigde vcrklaardfe dat Turkije niets liever dan loyale en vrede lievende betrekkingen en dat het alles zal be proeven om den boycot van Oostenryksche goederen te doen eindigen. Onder dagteekening van 27 Nov. seinde Reuter uit Cettinje dat Montenegro aan do mogendheden een memorandum overhandigde, waarin' de teruggave geeischt werd van Spitza, doch dat de Oostenrijkscho gezant woigerde het stuk aan te nemen. Do eercdienst-commissie van de Russische Rijks-Doema hoeft zich in beginsel verklaard voor vrijen overgang van de oone gezindto tot de andere. De bekeerlingen moeten den leeftijd hebben bereikt, waarop zij volgens do wet een huwelijk mogen aangaan, d. i. van 18 jaar voor de mannen en 10 jaar voor de vrouwen. Het voorstel van de synode om hen, die tot een ander geloof willen overgaan, gedurende 40 dagen door den geestelijke te laten vermanen werd verworpen, maar wel werd bepaald, dat tusschen dc aangifte van overgang en den overgang zelve een tijd van 40 dagen moet verloopen. In een der Amerikaansche Staten is weer eens een binncnlandsche oorlog uitgebroken, ditmaal in Haïti. Zooals gewoonlijk de op standelingen verslaan de regeeringstroepon i deze verslaan weer de oproermakers. Beide partijen winnen, doch do rekening is eerst na afloop der zaak, die in den regel niet lang duurt, op to maken. HELDER, 1 December. De afd. Helder van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren hield Zater dagavond 1.1. in .Casino'' haar jaailijksche feestvierende vergadering, die in het reglement is voorgeschreven en dienen moet ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Er waren heel wat feestgangers opgekomen, die zich kostelyk geamuseerd hebben. De President, de heer D. C. Boerma, sprak bij de opening een toepasselijk woord. Hij heette allen welkom, in 't bijzonder de aan wezige heoren ofliciereu en de besturen van plaatselijke vercenigingeu eu zette het doel en het werke# van den Bond uiteen. Hieruit bleek, dat de Bond ruim 20 jaar en de af- dceling Helder 16 jaar bestaat. In dien tijd heeft hij behalve den kameraadschappelijke^ geest onder de leden aangekweekt, veel hulp en steun verleend. Aan rentelooze voorschot ten heeft hij f 61.264 verstrekt, aan behoef tige weduwen f 5878 en aan noodlijdende kameraden f8631 uitgekeerd, 1686 kame raden werden in betrekkingen geplaatst. Het dubbcltjesfonds keerde uit aan 374 weduwen f 33588. Op aanvrage kwamen in voor weduwen en zieke kameraden f 6258.17. Met eenige dichtregelen, waarin liet Huis van Oranje en in 't bijzonder Koningin Wilhelmina gehuldigd werd, eindigde de President zyn toespraak. Daarna werd door alle aanwezigen het Bondslied aangeheven en vervolgens een aardig feestprogramma uitgevoerd, bestaande in verschillende komische voordrachten met zang en duetten, die menigen gullen lach ontlokten. Ook de opvoering van het klucht spel .De twee leden van den Waterclub' bracht heel wat vroolijkheid te weeg. Tot slot had een bal plaats. Muziekschool. Vrijdagavond j.l. werd in .Casino de 12e jaarlijksche voordraclitsoefeninggehouden van de leerlingen der Muziekschool alhier, direc teur de lieer A. J. Leewens, vioolleeraar de heer G. IIop Jr. Groot was de belangstel ling van ouders, familieleden en verdere ge- noodigden, want dc zaal was goed bezet. Al de leerlingen der muziekschool van de jongste tot de oudste gaven een of meer nummers op de piano, orgel of viool ten beste zoodat men nagaan kan, dat men eenvoudige en meer moeielijke muziek te hooren kreeg, want deze avond dionde, om de vorderingen en de wijze van onderwijs [te beoordeelen. Over het algemeen was men zeer tevreden over de resultaten der muziekopleiding, die aun bovenbedoelde school gegeven wordt na elk nummer klonk een hartelijk applaus. Ook de koor- en de zangklassc brachten eenige eenvoudige, doch lieve, echt kinder lijke liederen ten gehoore, die eveneens luide toegejuicht werden. Het was een avond, waarop de leeraren met welgevallen kunnen terugzien en op doel matige wijze de aandacht op hunne inrichting hebben gevestigd. Dat het onderwijs ge waardeerd wordt, bleek uit don fraaien krans, die de directeur van zijne leerlingen ont ving. IJmuiden, 30 November. De stoomtrawler, Y.M. 92 Oceaan II' kwam hier Vrijdagmorgen van de visscherij terug met de inededecling dat de matroos Engel Broek, (gehuwd en vader van vijf kinderen) op zee was over boord geslagen. In weerwil van do jpogingen tot redding verdronk hij voor de oogen van de bemanning Een andere matroos werd door dezelfde stortzee tegen liet dek geworpen en zwaar verwond. Het Nedorlandsche stoomschip .Hilversum kwam van Rafsö binnen met verlies van een gedeelte deklast gezaagd hout, ingeslagen brug en sclicopsbooten en meerdere schade over dek. Van dc bomschuiten K.W. 43 Emamuel" en K.W. 27 De vrouw Cornelia" gingen door don storm meerdere netten ver loren. Harmonie en Fanfare. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van do Alkmaarsclio Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer is besloten ongeveer half Juli van het volgend jaar te Alkmaar een groote wedstrijd van harmonie- en fanfarecorpsen to houden. Een 103 jarige Vrijdagnacht '13 na een zeer korte onge steldheid ovcrlodcn de lieer L. Boerliave Keur te Medeinblik, die op den 23 Oct. 1.1. zijn 103den verjaardag vierde. Het aantal kiezers is, blykona de jongste statistiek van het Centraal Bureau, dit jaar sedert 1907 voor de Tweede Kamer weder met 2.83 pCt. toe genomen en nu 811 625 geworden, waaronder 65.082 aungiftekiezers. liet aantal gemeente- raadskiezers bedraagt veel minder, nl. 733.573. Niet minder dart 38.230 personen verloron hun kiesrecht, omdat zij op 1 Maart hun belasting nog niet voldaan hadden. Van de mannen van 25 jaar en ouder hadden 60.55 pCt. het Kumerkicsrecht. Novemberhooimand. Vrydag (27 November) is er langs den kanaaldijk tusschen Middelburg en Abeele nog volop gras gemaaid en verschillende vrij groote hoopen lagen langs den dijk om per wagen naar de plaats van bestemming te worden gebracht. DE WEEK. 29 JNorembor. J Zeker, er zijnjtwee leden van het Ka binet Heemskerk, die bij de T w e e d e Kamer in hooge, blakende gunst staan de heeren Idenburg en De Marecs van Swin- deren. Maar do oorzaken van die sympathieke stemming zyn toch lang niet gelijk. De mi nister van Koloniën heeft van meet-afaan vertrouwen gewekt door het kulm-rondborstige en zakelijke van zijn optredenbovendien het oor der Kamer gewonnen door het hel dere en aangenaam-fünke, welsprekende van zijn voordracht. Ernst is en blijft de grond toon van 's heeren Idenburg s spreken. Wan neer hem gelijk bij dc behandeling der West-Indische begrooting bijv. bleek, zelfs door een zóó moeielijk te bevredigen man als de afgevaardigde Van K o 1 is, hulde wordt gebracht, dan reciproceert hij derge lijke blijken van waardeering met de sober heid, die in zulk geval den bewindsman past Stellig bestaat er grond voor de dezer dagen in het «Hbld.'' gemaakte opmerking, dat men in ons Parlement wat minder kwis tig moest zijn met loftuitingen, welke uit lokken, vervolgens, zoetelijk-dankbare woor dekens van den kant der groene tufel. Een kort woord van sympathie-betuiging, heeft heel wat meer kracht dan zulk een metterdaad smakeloos wordende overvloed van .zoetigheden", Erkend moet intusschen worden dat de heer De Marecs van Swinderen een redenaar ia, zoo geestig, zoo welsprekend, zoo boeiend, amusant en onderhoudend, dat 't een lust is om tiaar Z.Exc te luisteren: Zulk een minister van Buitenlundscho Zaken hebben we dan toch nooit of te nimmer ge had E11 na het hulpe- en hopeloos gemom pel en woorden-gezoek van een Van Tets de lijmerige, onbegrijpelijke en eindeloos-ge rekte zinnen van een Melvil van Lyndeii voelt men 't betooverend contrast van dezen gekozen-causeur des te scherper! De minister, manoeuvreerend met zijn minocle de klein, welverzorgd-blanku handen zoo gezellig-weg duwend in de zakken van zijn keurige diplomaten-jas, liet de Kamer onverpoosd schateren van jool. De moppen en snaalesehe invallen, schitterden, knetterden, als de kleurige vonkjes van een kunstig stuk-vuurwerk. De heer Talma moge aan zyn collega van het Buitenhof een voorbeeld nemen, hoe de Tweede Kamer onder de zoete betoovering van uw woord to brengen Alle quaestiën, waar zoo 't een en ander aan vast zit, moffelde de heer Van Swinderen eigen lijk met meesterlijke handigheid weg. Over Venezuela zullen wc later wel hooren, als het Oranjeboek verschijnt. Tusschen twee haakjes zij gezegd, dat de minister eigenlijk voor zoo'11 Oranjeboek, in 't algemeen ge sproken, niet veel voelt. Er is geen .stol* voor in den regel! De heer Van Asch van Wijck, die gaarne in herinnering brengt, dut hij, mocht men bij gelegenheid eens '11 candidaat voor do portefeuille van Buiten lundscho Zaken zoeken, «er ook nog is", had zeer grimmige woorden gezegd over de arrogantievan .De Telegraaf", die do tweede Venezolaanscho nota publiceerde toen Tle Regeering haur nog .geheim* achtte... Een term, waaromtrent inen tegenwoordig niet precies weet wat er eigenlijk mee bedoeld wordt. De minister bleek 't geval niet zoo kras in te zien als een poosje geleden althans tot het besef te zyn gekomen, dat voor strafvervolging geen voldoende ter men aanwezig zijn. De geruchten, door ..Het Vad." verspreid. dat indertijd Keizer Wilhelm ons, in een brief aan II. Mmet bezetting oneer havens zou gedreigd bobben bijaldien we ons r.iet tegen mogelijken over val van Engelsche zijde versterkten, Z.Exc. vond de .bespreking in het Parlement niet waard*. Krasser kan t niet! Deze ver klaring en de verzekering van den oud gezant Van Bylaudt, dat zoo n keizerlijke brief «nooit bestaan' heeft, beletten niet, dat .Het Vad.« zijn ,onthulling' niet slechts handhaaft, doch zelfs aandikt.Maar we weten dat hetzelfde orgaan indertijd de booze ge ruchten omtrent de gezondheid der Koningin verspreidde, welke gelukkig uit de lucht gegrepen warenóók weten we, dat Het Vad.' nu weer met 't malle verhaal kwam van een Nederlandsch comité tot bevordering van het behond van den vrede tusschen Den Haag en Caracas. Ik vrees, dat het Haagsche orgaan, in den verwoeden „struggle for life' telkens gewaagde .primeurs* de wereld inzendend, druk bozig is aan wat de Japanners .harakiri' noemen Op z'n Hollandsch gezegd: .onbewusten zelfmoord', om 't zoo eens uit te drukken Een mooi succès heeft dr. Hubrecht gehad met zijn hoffelyk en handig speechje ten gunste van fHou cn Trouw" gelijk men weet na den vermaarden brief van den heer De Reus door den vergramden Amersfoort - schen heer Van Asch v. Wijck wel wat heel vinnig ,eon dwerg" genoemd) bij Ho Regee ring in ongenudo gevallen. Ik had gemeend zei de minister dat der vereenigïng .oordeel des onderscheids" ontbrak, doch nu ik zie dat zij zulk een voortreflulijken pleitbezorger u!b dr. Hubrcclit hooft gokozen, erken ik voorbarig geoordeeld te hebben En de vereoniging werd onder voorwaarde van waarborgen te zullen stellen voor dis cretie weer in genade aangenomen. Te midden van zoovele verbitterende, ruwe woor den, die men vuak in liet parlementair debat aantreft, maukt vind ik eene dergelijke hoffelijke en van wedcrzydsche waardeering getuigende wisseling van gedachten een verheffenden, vertroostenden indruk! Do minister Van Swinderen schroomt geen oogenblik om »nn chat un chat et Rolin uu fripon" te noamen. Van tractuten zegt hij, dat ze, zooals do Oude Frits 't eens uitdruk te, gelyk zyn aan .filigraiu- weefsel", zoo broos en licht uiteen to scheurenMen kau wol zeer duidelijk ontwaren, dat deze minis ter een flinke poos do Wushingtonschc lucht hoeft ingeademd. Moge 't hem gegeven zijn om een verjongingskuur tot stand te brengen in veel van verouderde geheimzinnigheid, plechtstatigheid en overdreven vormen-ver- eoring aan „liuitenl. Zaken"! De lieer Van Doorn, die deze 011 meerdere fouten gispte, moge wat scherp zijn geweest in zijn aanval dat er reden tot kritiek bestaat, zal ook de lieer Van Swinderen niet ontkennen, t Is een harde deun om tegen .traditie" van deze Boort to kampen, muur minister Van Swinderen is jong en moedig. Toen hy aan 't woord was, werd er zelfs in het Troelstra- hockjo geglimlacht, eu dat zegt in zoo'11 geval hooi watDut er aan do rechterzijde loden worden gevonden, die voor minister Nelisseu slechts zeer flauwe sympathie hebben, is niet onverklaarbaar! Dczo bewindsman is nie mand zal 't ontkennen in hooge mate kundig, krachtig, doortustond. Dat hy bozig zou zijn om zooals de hoer Blooker zei, toen de minister verklaard had, geen straf bepalingen tegen het «posten" te zullen nemen naar de «uiterste linkerzijde" over to zwommen, is stellig schromolyk overdreven. Maar voor lid van een .rechts Kabinet" is mr. Nelisseu ongetwijfeld opinorkolijk-voor- uitalrcvend. E11 liy heeft in hooge mate den kranigen moed zijner overtuiging. Hij schroomt geen oogenblik oin er voor uit to komen, dat hij afzonderlijke behandeling van z. g. greusgevallen hulf-toerekenbarc misdadigers) wenscht. Verzachting, door verschillende milde maatregelen van do celstraf staut hij met geestdrift voor. Het nieuwe inBtituut der voorwaardelijke vcroordceling wil hy ook wel uitstrekken tot gevangenisstraffen van korter dan vier jaar. Daarnaast: een gansche reeks vun strafbepalingen in 't zicht, zoowel ter bekamping van de onzedelijkheid als van 't kanker-kwaad der .gokkerij", ook in du sportwereld. Ilior is minister Nelisscn een man naar 'thart der rechtsche flanken, en daui men van hom weet dat hij iemand van doorzetten, van daden, van tiksch-aanpakken is, mag men zich verblijden in liet vooruit zicht dat weldra met kracht zal worden op getreden tegon allerlei ellende van zeden bederf, als thans vooral ook het opkomend geslacht vergiftigt. Moge de .politiekerij" niet te spoedig de .levensdraad" van dezen kranigen minister afsnijden. Hij kan zoovele goede en zeer noodigo dingen tot stand bren gen, die al zoo vaak zyn .toegezegd', doch telkens door de onzalige politieke stormen eu stormpjes weer op den achtergrond wor den gedreven! In de Vrijdagsche zitting heeft ile Kamer een gewichtig besluit genomen door zich nu ampel debat, zonder hoofdelijke stemming te vcreenigen met een motie-Troelstra, volgens welke (krachtens art. 20 R. v. O.ï eene commissie van vyf leden zal worden voorgesteld om te onderzoeken of en zoo ja, wat er in de Papendrechtache politie- toestanden voos mocht zyn De heer Lobman was den minister te-lijf gegaan had hem zelfs zyn vertrouwen opgezegd, wijl deze eene rechterlijke uitspraak aan kritiek onder wierp. Later moest de heer Lohman na de toelichting des ministers zijn ongelijk bekennen en hjj deed dat met de loyala rondborstigheid, een zoo nobel en hoopstaand man als de heer Lohman is, eigen. Doch de gedachte, dat de Kamer, nog wel op mr. Troelstra's initiatief de zaak zou gaan napluizen, kon er bij den veteraan uit Goes niet in, schoon het constitutioneele van 't voorstel onaanvechtbaar was. De minister had zich vrywel-neutraal tegenover do motie gehouden. De zaak der beweerde miahatidu' ling van Pupendrechtsche ingezetenen door veldwachters aldaar, gaat dus nog niet «do doofpot* in. Ik vind dit een goed besluit. Erken gaarne dat men de politie, die, zoowel in de stad als op 't platteland ten huidigen dage eene zware en ondankbare (aak heeft te vervullen vaak onbillijk en onverdiend beschuldigt van allerlei machts misbruik e. d. m. Doch* het gezag, dies ons aller belung wordt slechts gediend door zoo groot mogelijke openbaarheid, zoo streng mogelijk onderzoek van toestanden, welke onrechtmatig worden genoemd. Do politie heeft zware verantwoordelijkheid to dragen en men dient haar volkomen te kunticu vertrouwen de rechter zoowel als het publiek, 't Mag niet voorkomen, dat zelfs het ver moeden bjj ernstige lieden blijft bestaan, dat do ambtseed een masker is voor onregelmatig heden of misbruik van bevoegdheid. Eerst door absolute rechtszekerheid, ook op dit ge bied, kan in de toekomst bereikt worden oen betere verhouding, meerdere samenwerking tusschen publiek en handhavers der open bare orde, dan eilacy, te onzent bestaat Van do Justitie-debutten (waarbij de juris ten .ucadomische bespiegelingen hielden in verband met de Rosicr's en de .inktwerpers' (de Amsterdamsche, tusschen haakjes inge voegd, is weèr, als herstelde, in de maat- schappjj teruggekeerdbespiegelingen, waarvan een lid uitriep dat ze «zoo heldor zjjn als koffiedik', zal ik niet veel meer aanstippen. De minister heeft zooveel arbeids aangekondigd, dat hij er gegeven de werk wijze der Kamer etc. nog niet in drio legislatieve perioden* zou komen. O.a be loofde hij, voor 1910, verbetering der positio van de rijksveldwachters. Althans éóne cate gorie van staatsburgers, die zullen jubelen als in Juni a.s. de koers niet omslaat!... Tegen werkdagen als 't Parlement nu houdt is do ruimte van mijn nederig weekbabbeltje Ingezonden Mededeelbar. Bij een bezoek aan het Haeren-Mode magazijn van HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 hoek Koningstraat, zal iedereen tot de overtuiging komen, dat de sorteering Handschoenen, Dassen. Parapluiss, Sportpetten, Cachenez, zeer zek9r de mooiste is weike hier ter plaatse gebracht wordt. Verschillende artikelen welke in de étalages zijn tentoongesteld, geven een klein overzicht van de inderdaad prachtige collectie goederen. Bovenge noemd adres kan dan ook ten zeerste worden aanbevolen voor het uitzoeken van oadeaux bij gelegenheid van het a a. St. Nicolaasfesst. FEUILLETON. 4) Ik zal mijnheer Oakly, uw procureur, schrijven om morgen hier te komen; hij zal de zaken regelen en mij vertellen, wat wij doen moeten. Laat ik al deze papieren en het geld wegsluiten en u iets te eten geven, thee of wat anders. Al dat getob zal ons geen goed doen. Van avond zal ik u alles van lady Mary en mijn bezoek vertellen, daarna kom ik bij u zitten, totdat u slaapt. Mary moet het veldbed naast uw ledikant zetten. Ik zal vannacht hier slapen. Dat zou het beste zijn, zeide mevrouw Newburgh, zich gaarne onder de leiding harer kleindochter stellende. Ik heb niet veel noo- dig, maar voor jou Ach Ella, het is hard Je moet Mary betalen en haar wegsturen, en Hendrik ookwij hebben nu geen huis knecht meer noodig. De inlichtingen van den getrouwen zaak waarnemer van mevrouw Newburgh waren voor Ella inderdaad een openbaring. De geheimen van de fondsenmarkt werden haar tot hare stijgende verbazing uitgelegd, on zij vernam, dat buiten de aanzienlijke som, die betaald was voor het koopen van aandeelen, er nog een hoog bedrag veroischt werd voor de volstorting op de aandeelen. En zoo was dc geheele bezitting van mevrouw Newburgh nog aansprakelijk voor de eischen van de crediteuren, zoodat zij geen penning meer haar eigen kon noemen. Daar mevrouw Newburgh hc-t huis in Greenstreet had gekocht, raadde de heer OuWy haar er in te blijven, totdat zij ver plicht zou zijn er uit te gaan, daar zy zoo lang geen huur behoefte te betalen. De procureur verleende ook zyn diensten by het betalen en ontslaan der bedionden. De Duitsche bediende, die gedurende vele jaren bij mevrouw Newburgh in betrekking geweest, was, verzocht in het huis to mogen blijven, totdat zijne meesteres het zou verlaten zonder loonhet was, zeide hij, een slechte tijd om eene andere betrekking te vinden, en hij dacht dat hij de dames van dienst zou kun nen zijn, zelfs al zag hij nuar eene andere betrekking om; en dat toonde by dun ook. Terwijl deze veranderingen pluuts vonden, maakte Ella zich zeer ongerust over hare grootmoeder. Soms was zy opgewekt levendig, en ten volle bewust van wat er voorviel, dan kwam er een nevel over hare zwakke hersenen en scheen alles haar te ontguan. Ella moest steeds bij baar zyn, en zy ver zotte zich er tegen, dat een harer andere bloedverwanten by haar zou komen. Toen Oakly er op aandrong haar neef, lord Bunder land, met den staat harer zaken bekend te maken, vroeg zij, op scherpen toon, waar voor zou dit dienen Hij bezit al weinig genoeg voor zich zelf en hy heeft mij nooit vergeven, dat ik Ella naar mij heb toegenomen. Maar, waarde mevrouw, er moet toch iets gedaan worden om in den toestand te voorzien. Ik wenschte dat de Hemel over mij beschikken zou, antwoordde mevrouw New burgh, met een diepe zucht, ik ben nu een hulpeloozo last geworden. Ik beu er zeker van, dat niemand an ders zoo deukt, zeide de procureur, troostend. Is er geen saldo bij uwe bankiers, dat gij byv. in sir Everards handen zoudt kunnen stellen, ten einde n eenig contant geld te verzekeren Ik zal zien, ik zal mijne rekeningen nazien, doch voor hel oogenblik ben ik te vermoeid om iets verder te onderzoeken. Het ontbrak mevrouw Newburgh niet aan belangstelling van bare talrijke vrienden en bekendenzy werd overstelpt met brieven van deelneming, vol vragen en met de on mogelijkste raadgevingen Deze werden haar gowoonlyk door hare kleindochter voorge lezen, voor zoovere zy er ten minste naar luisteren wilde. Somtijds was zij opgewonden door allerlei berekeningen, en dan zat zij □ren achtereen als een doode zoo stiL Den vierden dag -nadat Ella thuis was ge komen, paste zy als naar gewoonte haar grootmoeder op en maakte zy een lijst van de benoodigdheden, welke zij mede zou ne men, toen met de tweede post twee brieven kwamen. De eene brief was van sir Robert Everard, een verren neef van mevrouw New burgh, die haar een nederig huisje aunbood, dat vroeger door een der hulppredikanten zijner parochie bewoond was, en haar tevens den raad gaf daarheen het een en ander van haar huisraad over te brengen, alvorens de laatste slag kwam. De andere brief was met een flinke, vaste, doch onbekende hand geschreven. Ella keek naar de ondertcokeningdeze luidde Leslie Waring. In dc smartelijke opgewon denheid der laatste dagen had zij hem geheel vergeten, hoewel de bittere herinnering aan Lisle's raad haur nooit verlaton had. Eiken avond, wanneer zij hare grootmoeder zachtjes in slaap had gepraat of' gelezen, eu ulles stil en donker om huur heen wus, doorleefde zij nog al eens het pijnlijke van dat gesprek in den trein, en zag zij huiverend de akelige toekomst tegemoet, waarin zij alleen zou moeten strijden. Tot wien kon zij zich rich ten, van wien kon zij steun verwachten, wanneer de man, die aan hare lippen scheen te hangen, wiens oogen de grootste toewij ding uitspraken, bij de eerste geruchten van den storm, voor haar terugdeinste Maar, wanneer Waring zich zou verklaren, of dat hij dit ooit doen zou, daaraan dacht zij vol strekt niet. De gewichtige vraag, welke zy nu gedwongen was te beantwoorden, wus aan dc orde en vervulde hare ziel met vrees en droefenis. Ik kan dien brief niet voorlezen, groot ma, zoudt ge hem zelve kunnen lezen Hoe zoo? Wat is het? Er staat vertrouwelijk bovenhij is, zie ik, van den heer Waring; herinnert ge u hem Ja, geef hem mij. W aar is rayn bril Ella ging zitten en bespiedde het vervallen, hopelooze gelaat harer grootmoeder, toen deze nauwkeurig den brief las, er langzamer hand minder betrokken en moedeloos uitzag, terwijl zij zelve steeds meer en meer den moed verloor en haar hart sneller klopte. Goddank, prevelde mevrouw Newburgh ten laatste met een diepe zucht, terwijl zij den brief neerlegde, alles is nog niet ver loren. Ella zeide niets. Ella lees dien brief, vervolgde zy. Ik veronderstel, dat je den inhoud kent: lees hem, zeg ik je, herhaalde mevrouw New burgh ongeduldig. Ella nam den brief en las met zenuw achtige snelheid Waarde Mevrouw Newburg Ik waag het u met een brief lustig te vallon, aangezien ik reeds twee keer tever geefs getracht heb u of juffrouw Joscelyn to spreken. Ik gevoel, dat het moeilijk is het onderwerp aan te ruken, waarover ik u moet spreken, nu ik zoo weinig in de gelegenheid geweest beu, mij by u bekend te makon, doch ik hoop ernstig, dut u mij niet voor verwaand zult houden, en dat juffrouw Josce lyn niet weigeren zal mij persoonlijk haar mijne wensclien te laten voordragen. Zoo ik cenigszins voorbarig durf zijn, is dit alleen lijk omdat ik wcnsch u in deze crisis van eenig nut te kunnen zyn door haar, om wier hand ik vraag, te worden aangenomen. Onder allo omstandigheden zou ik er trotsch op zyn, 11 don kleinsten dienst te mogen bewijzen, en ik verzeker u, dat ik gaarne bereid ben in alles naar uwe wenschen te handelen. Verlangend nuar uw antwaord uitziende, noem ik my uw dienstwillige Leslie Waring. Kr volgde eene korte stilte nadat Ella den brief van Wuring had gelezen. Een zeer goede brief, zeide mevrouw Newburgh met een lichte zucht vun verade ming. - Ik bon nieuwsgierig of hij hem zelf gesteld heeft, merkte Ella kulm op. Mijn kind, zoudt ge er toe kunnen be sluiten dien jongen man to trouwen Ik heb zijne bewondering voor je opgemerkt. Hy schryft als een eorljjk man. Schenk mij de troostende gedachte, dat gy de armoede ont komen zijt. Ach grootma, dat is de toekomst duur betalen. Mijnheer Waring mag beter zyn dan ik verdien, doch ik houd niet van hem. Ik vind hem een loggen, onhandigeu jongen, vervelend en onbeschaafd. Mevrouw Newburg zuchtte diep eu sloot hare oogen. Ik laat het aan je-zelve over. Ik ben zulk een last, ik durf niemand mijn raad op dringen. Ik was te streng tegen uwe moeder, doe zooals je wilt, Ella. Ach wat moet ik doen riep Ella uit. Het is vreeselyk mijn geheele leven te moeten doorbrengen aan de zijde van een man, die mij onverstandig is; maar ook is het wreed, de eenige afdoende hulp voor u te weigeren. Denk aan jo-zelve je zelve alleen wat mij betreft, ik haar stem werd zwak ker, hare woorden onverstaanbaar, haar hoofd viel terug, en tot EUa's schrik viel zy in onmacht. Elke andere gedachte was vergeten, door de poging haur weer te doen bijkomen. De getrouwe Hendrik ging scliielyk naar den dokter, die juist van zijne morgenbezoeken was thuis gekomen en dadelijk kwam. Het is slim met deze herhauldu aan vullen, zeide hij tot Ella, nadat hij de patiënt gezien had. Ilare zenuwen zijn geheel van streek, haar geest moet op elke wijze rustig gehouden worden. Tracht haar zorgen te ver lichten. Overmorgen verwachten wy sir Robert Ever&rd, dun zullen wij beslissen, wat gudunu moet worden, stamelde Ella. Hoe eerder hoe beter, antwoordde do dokter, die mevrouw Newburgh maar al te wel kende. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1