KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad. voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna- Nieuwjaarsgroet. Uit bet Buitenland. Nieuwsberichten. No. 3786 Zaterdag 5 December 1908 86ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i Vliegend Blaadje p. 3 m. 60 ct., Ir. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 l Zondagsblad 37* 45. f0.75 Modeblad P f Muzik. Bloemlez. 37' 55 60 65 f 0.90 85 f 0.90 Voor *t Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk" deDINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS v6ór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. No. 52, einde van den jaargang van het Geïllustreerd Zondagsblad, zal op 4 dezer aan de geabonneerden worden De kwitantie, groot 37'/i cent, ter voldoening van de nummers 40 - 52, zal 7 December worden aangeboden. 13 December begint de nieuwe Jaar gang met No. 1 en bestaat nu de gelegen heid voor nieuwe inteekenaren. DE UITGEVERS. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. Nieuwe belastingen invoeren is voor eene rogeoriug altijd een hachelijk werk, ook al zijn ze noodig. De meerderheid waarop zij steunt, is het niet altijd eens dat, als die belastingen velerlei zijn, ze niet op andere wjjze kunnen geheven worden het eene deel wil wel een groot deel dier belastingen doch oen ander deel kan niet met alle meegaan en zoo valt de meerderheid dan uiteen. Dat zal waarschijnlijk ook de geschiedenis worden in Duitschland, waar de regeering voor hare 500 millioen nieuwe belastingen niet op het geheele >bloc kan vertrouwen. Centrum en sociaal-democraten zijn in de oppositie en hot conservatief-liberale bloc is niet eensgezind. De eerste lezing der ont werpen in den Rijksdag duurde zeven dagen en daarby bleek, dat van de 500 millioen slechtB 8 millioen de belasting op cham pagne on op plakkaten zal bewilligd worden zonder tegenstand. Een commissie van 28 leden uit den Rijksdag zal nu de wetsontwerpen gereed inukcn voor de publieke tweede lezing. De regeering krijgt zwaar en moeilijk werk. De algemeene indruk is dat men over 't algemeen wel overtuigd is dat do belastingen noodig zyn, doch er groot verschil van ge voelen besteat bij de partijen over den vorm waarin de belasting moet worden opgebracht. In België kriselt het ook. Volgens hetH. v. Antw. staat België aan den vooravond van een ministrieelo crisis tengevolge van de legerquaestic. Volgons het blad zouden de ministers Schollaort, Renkin en Uelleputte.de zijde kiezen van den minister van oorlog, terwijl Delbeke, Liebaert en Hubert zich kanten tegen een reorganisatie van het leger. Drie ministers blijven neutraal en wachten af. Er zijn nog een aantal sprekers over de legerquaestie ingeschreven, zoodat deze week nog wel geen beslissing zal vallen. Op 2 December was het 60 jaar geleden dat Keizer Franz Joseph den troon van Oos tenrijk besteeg- Daar is wat gebeurd in die 60 jaar. De onderdanen van den vorst heb ben de feesten te Weenen en elders met groote opgewektheid gevierd. Maar de wensch der regeering, dat het jubelfeest door geen enkelen wanklank zou worden verstoord, is niet in vervulling gegaan. De nationaliteiten- strijd is heviger dan ooit en ook de verwik kelingen mot het buitenland de Balkan- staten brengen het land in onrust. Naast den strijd tusschen Duitschers en Tsjechen dien tusschen Duitschers en Italianen nu weer, naast de vijandige houding der Turken door boycot van Oostenrijkschc waren de dreigende houding van Servië en het kleine Montenegro. Onrust overal. In Praag had weer een ernstige botsing tusschen Tsjechen en Duitsche studenten plaats. De wacht die het Graben-plein ontruimde werd met steenen geworpen. De bladen ver zoeken maatregelen van uiterste gestrengheid om een einde te maken aan den onhoud- baren toestand. Er is sprake van dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus on gesteld is en het bed moet houden. Hij ljjdt aan ontBteking der slijmvliezen en jichtaan- vallen. De geneesheeren hebben echter hoop op een spoedig herstel. Uit Rusland komen ernstige berichten. Er wordt verklaard, dat geheel Siberië bedreigd wordt met een veepest-epidemie. Honderd duizenden stuks vee liggen in staat van ont binding in de entrepots. De groote kooplieden zijn geruïneerd. Ook Petersburg wordt bedreigd door een crisis en de gemeenteraad is in buitengewone zitting bijeengeroepen. Een te New-York ontvangen telegram uit Port-au-Prince op Haïti meldt, dat daar ter stede een paniek onder de bevolking is uit gebroken, daar zy vreest, dat de opstande lingen de stud zullen plunderen. De winkels zyn gesloten en deuren en vensters toege- spijkerd. De buitenlanders hebben boven hun huis de vlag van hun land geheschen. De markten staan ledigde boeren, die naar de stad waren gekomen om hunne producten aan den man te brengen, zijn gevlucht mot achterlating vae hunne waren. President Alexis blyft bij zijn plan om den strijd voort te zetten. Do revolutie is dus nog lang niet uit. Het ministerie heeft de bemiddeling inge roepen van den Ainorikaanschen gezant om president Alexis te bewegon af te tredon ten einde aldus 'een bloedbad in de hoofdstad te voorkomen. De gezant had een onder houd met den president maar dezo weigerde te wijken. Tusschen do Vereenigde Staten van Noord- Amerika en Japan is een arbitrage-verdrag gesloten of staat althans gesloten te worden. Maandag kwamen te Washington minister Root en de Japansche gezant Takahira nog bijeon, om voor de onderteekening van dc overeenkomst nog een laatste bespreking te hebben. In Rusland is liet bericht omtrent de totstandkoming der overeenkomst eveneens met voldoening ontvangen. Alleen de ,Roess" beschouwt haar meer als een wapenstilstand, gedurende welke de beide staten zich voor den grooten strijd zullen voorbereiden. Do regeoringsverwisseling in China schijnt zonder al te groote schokken to zullen plaats hebben. Do regeering heeft bepaald, dat do plech tige troonbestijging van den nieuwen keizer Poe Ji heden, den 2en December zul plaats hebben. Alle leden der keizerlijke familie, zoowel als de ambtenaren te Peking, zullen op dezen dag den eed van trouw afleggen. De Spaan8che minister-president Muura heeft meegedeeld dat hy verwachtte voor het Kerstreces het pntwerp op de pkiatselijke besturen in de Kamer aangenomen te krvgen. De loop van de debatten en de in den grond verzoekende houding der oppositie geven hem aanleiding tot deze meening. In den Senaat zal over het ontwerp dan voor Paschen gestemd kunnen worden. Half December gaan de Cortes voor drie weken met vacantie. HELDER, 4 December. Een eigenaardige avond wordt den in gezetenen bereid een vijftiental leden der familie Polak, hier woonachtig, hebben het plan opgevat gezamenlyk op te treden voor een goed doel, op Maandag 14 December, in Casino." Bjj inzage van het programma bemerkten wy, dat het een avondje vol kunstgenot zal zijn zelfs de nestor der familie, de beer B. H. Polak, zal op dien avond een woordje meespreken, en wij weten by ondervinding, dat hy aangenaam cauBeur als hy is by uitnemendheid de kunst verstaat de schare te boeien. De overige leden zullen op muzikaal ge bied, aan zang en spel, bun beste krachten wijden, zoodat wij ook met het oog op het goede doel niet twyfelen of er zul aan belangstellenden geen gebrek zijn. Kunstavond. Baarde het vorig optreden van de Kon» Vereen. ,Het Nederlandsch Tooneel" bij velen om de minder gelukkige keuze van het stuk eonige teleurstelling, de opvoe ring van Ed. Pailleron s blyspel Een wereld waarin men zich verveelt' heeft die teleur stelling doen plaats maken voor groote vol daanheid. Het stuk pakte. Dat bewees het langdurig applaus na elk bedrijf, 'n enkele maal werd zelfs geapplaudiseerd bij open doek. Het spel was voortreffelijk. Mevr. Holtrop Van Gelder als Hertogin de Reville oogstte door haar geestige, pittige opmerkingen groo ten bijval, evenals inej. Emma Morel met haar uitbeelding van naïef, onbedorven jong meisje. Al hud het sproken van mevr. SchwabWeiman (mevr. Loudan) iets dui delijker kunnen zyn, dit euvel was zoo ge ring dat het aan haar welverdiend succes geen afbreuk deed. De typeering van miss Lucy Watson door mevr. Anna Weus- inaKlaasen was volkomen. Haar zeer moei lijke rol werd tot het einde toe uitstekend vertolkt. Mevr. Gusta de VosPoolman en de heer Tourniaire als het echtpaar Raij- mond lieten ons op grappige wijze een blik slaan op het onnatuurlijke, opgeschroefde, vervelende gezelschapsleven in hooge-ambte- naurskringen. Ook de heeren Clous en Do Jongh speelden hun respectieve rollen van Bellac on Roger de Cdran meesterlijk. Summa suinmarumdeze opvoering liot niets te wenschen over. En dit is gelukkig. Want het zal de belangstelling vun het pu bliek, dat zeer goed was opgekomen, leven dig houden tot voldoening van de Commissie voor Kunstavonden, die waurlijk moeite noch kosten ontziet. Wy hebben nog verzuimd te melden, dat onder stijgende bijvalsbetuigingen na het 2c on 3e bedrijf aan de dames bloemen werden overhandigd. Twee vrouwen verbrand. Mejuffrouw Mulder—Vicyra on haar dienst meisje zyn aan de bekomen brandwonden overleden.. Beide vrouwen zijn dus als slachtoffers van het noodlottig ongeluk gevallenmejuf frouw MulderVieyra meer als slachtoffer van haar edelmoedig pogen haar in brand geraakt dienstmeisje te redden. Dit tragisch ongeluk moge velen tot aansporing zijn met pctroleumtoestellen enz. toch de uiterste voor zichtigheid te betrachten. Een oud hotel failliet. Men meldt uit Arnhem Een der oudste hotels van onze stad, het eertijds zoo gunstig bekende hotel -Zwijns hoofd", is op eigen verzoek failliet verklaard. Oude Arnhemmers zullen zich herinneren hoe de postwagens van v. Gend en Loos nuar Nijmegen's-Hertogenbosch, naar Zut- phenDeventer na 18G2 van het fZwynhoofd" afreden. Verschillende bekende personen hebben in het hotel gelogeerd, o.a. in 1812 de koning van PruiseD, Friedich Wilhelm IV met zyn zwager Prins Frederik der Ne derlanden. rBellevue" afgebrand, het «Zwijnshoofd" failliet, welke ondernemende man bouwt op het prachtig gelegen punt van het vroegere .Befievue" een nieuw, goed hotel? Gearresteerd. Op den Gondschenrijweg, Rotterdam, is Dinsdagnamiddag aangehouden de werkman C. W. E. uit de Adamshoflaan, die verdacht wordt ten nadeele van zyn patroon, den aardappelkoopman C. v. R. uit de Sophia- straat, een bedrag van f 46 te hebben ver duisterd. Hij is overgebracht naar het politie bureau in de Meermansstraat. Oplichtster. Dinsdagavond is in den Franschen bazaar, te Rotterdam, aangehouden juffrouw M. v. O. uit Schreveningen. Zij was in het bezit van twee bonten, drie paar vilten pantoffels, een dambord, twee boeken, kinderspeelgoed en een bonten muts, alles in dien bazaar gesto len. De vrouw, die expresselijk uit Scheve- ningen overgekomen was om hier haar slag te slaan, is naar het politebureau in de Lange Torenstraat gebracht. Van geef- en winkelvreugde. Feenstra schrijft o. a. in de .Telegraaf" naar aanleiding van het Sint Nicolaasfeest Geven. Iets uitzoeken. Eene kunst Men staat on schuifelt voorbij alle deuren en lichte venstervlakken. Voelt een glans in de oogen pijnen, of men roosjesslijper waar. En kan zyn keus niet treffen. Winkelvreugde Daarmee parallel gaat eene winkeliersvreug de, die des avonds handje wrijft, als de kas wordt opgemaakt Heeft men geld, dan is de kwestie van het koopen en het geven eenvoudig. Dan kan men voor zyn familieleden en kennissen van allerlei mooie dingen en attenties koopen. Tegels, koperwerken, vaasjes luxe-voor- werpen van broderie- of meubelkunst. Heeft men geen geld, dan is do kwestie niet zóó eenvoudig. Het geld is dus een factor in het geefprobleem. Maar troosten wy ons een secundaire factor. Geld kan onzen wil vrijer, beweoglijker maken maar hot kan niet de kleur van onzen wil veranderen. Als iemand van ons een geBchenk krijgt van honderd pop en het is hem alleen deze hon derd gulden waard, dan is dc man te beklagen. Zyn hart verkalkt. Zyn ziel passéWant koopen koo-oo-pen kan ten slotte iedereen zich wat. Daar heeft hij geen ander voor noodiggeen sinterklazig, dan belachelyk ruilgedoe. Een cadeau moet naast zyn geldwaarde, boven z'n pryswaardigheid uit, nog een findore, intiemere on hoogere waarde bezitten die er op glimt; voor den dag der ontvangst eb voor later dat het lykt, of het ding in dezen vorm voor geen geld ter wereld en norgens ware te koopen. Want een cadeau is in zijn beste substan tie eigenlijk een echo van het eigen wezen. Die klinkt je van het stuitscherm van een ander mensch terug. En hoe attent luisteren wy allen steeds naar zulke echo'sHet is de plots verdichte meening, die een ander van ons heeftzoo'n Sint-Nicolaas-cadeau. Daarom kan het als dauwdrup uit een mist van herfstgeur zijn'. Kleine kinderen kunnen de veelal lastige gewoonte hebben, groqte menschen, die bij hun vaders of moeders in de kamer komen, tc bestormen met de vraag: Enne, wat heeft oome Enne wat heeft mijnheer voor Jaapie meegebracht? Heerlijk is de spanning, liet naïeve egoïsme, waarmee gewoonlijk het antwoord wordt afgewacht. Hun is het vanzelf sprekend, dat men altijd het een of ander voor ze meebrengt. Hun draait de wereld egocentrisch. Zy voelen als een axioma, dat men zich in de eerste plaats met hun ver langens heeft af te gevendat al onze ge dachten hun toekomenen zij zijn soms onvermoeibaar, als het er om gaat tot in het oneindige repriscn van de lieve voor stelling van het .cadeau-krijgen" te ver- toonen. Het klopt niet, als men om deze reden de kinderen .hebberig" noemt. Want wat zy vragen, is meestentijds niet zoo veel. Geef een kind een mooi stuk speelgoed (wat idiotie van idiote ouders istusschen twee haakjes) na een paar weken is het meubel verslingerd of kapot en kijkt het kind er niet meer naar om. Njet het cadeau doet de kindcroogjos glanzen het cadeau-k r y g e n. Het kind is nog niet als de volwasseneer op nit zijn bezit uit te breidenhet wil alleen ieder keer het vroolijke feestoogenblik van het .krijgen* genioten. .Daar jong, daar heb ik wat voor jou 1* Zulk soort woorden en dan het gebaar van diep in den jaszak te graaien, brongen het kind in vervoering. Daar jongheb ik wat voor jou Oogjes als zonnen en een open mondje als de grot van Han. Niet het wonder zelf; maar een gebenren, verwant aan het wonder Vele menschen zeggen: die pakjesboel. Kinderenvermaak en flauwiteiten. Dat zyn de verstandigen en zy hobben oogcljjk, zooals trouwens meest de enkel verstandige menschen ongelyk hebben. Dat het een kinderenver maak is, mag men ze toegeven. Maar men moet dan toch tegelijkertijd er op wijzen, hoe heerlyk en hoe noodzakelijk het is, wij groote menschen, ten minste één keer in hot jaar de kinderen verwachting nog in ons dragen. En wat een zoo hartelyke en lieve behoefte is, als het cadeau geven, mag men niet met een gemeenplaats als .flauwi teiten" probeeren af te doen. Do diepste beteekonis van het schenken blijft toch altyd, dat wy op elkaar oen cliché van het gemoed imprimeeron. Dat wo mekaar op een goedige wijze met een «waarheid" tegemoet komen. Velen komen overeen. Geen surprises. Zeg me, wat je hebben wilt, iets practisch, dat je van pas komt, en ik zal het je koopen. En dat zeggen menschen, die in het loven vlak naast elkaar gaan. Het is de bespot- teljjkste en de gruwzaamste manier, het schenken geheel te onttooveronalle illusie er van weg te nemen. Hier blijft van een lief kindergebruik alleen het ontzielde gebaar. Al het feestelijke, t verrassing-blijde alles wat illusie kan geven, wordt in den wind gehangen. Het geven wordt net zoo loog als een of ander uitgeblazen oi als oen stel hersens bij paralyse. Als eene auecdote zonder pointe gaat het aandoen. Een ontzielde opera-melodie op een kraak- ruramelcnd orgel. En er is een wanklank in deze melodie, evenals trouwens in alle pogingen, die het doelloos-mooie aan hot alledaagsche en practische willen paren. Wat aan het pakjo 't verrassendst is, wordt er, als een eindje touw afgeknipt Er zyn zelfs geen pakjes meer. Alle geur vervliegt en er blyven alleenglacé-handschoenen, moffen, bontjes, nieuwe tafelkleedeu en fraai verpakte zakdoekjes President Castro. De Parijsche correspondent vun de N. Rott. Ct. meldde Dinsdag Zoo juist om half oen wordt mij van wel ingelichte zyde het volgende medegedeeld Zoolang een spoëdeischonde operatie voor een zware ziekte alB reden van Castro's reis □aar Bordeaux gold, had hier de meening de overhand, dat het mogelyk maar het beste zou zijn, volstrekt geen notitie van hom te nemen. Castro's jongste verklaringen ochtor, dat hij voor diplomatieke zaken naar Frank- rjjk ging, alsook de wensch dien hy uitge bracht zou hebben, om zich daarvoor eenige dagen te Parys te gaan ophouden, hebben hier een ongunstigen indruk gemaakt. En naast de mogelijkheid, geen notitie vun hom to nemen, is thans de mogelykheid ernstig in overweging, dat men Castro alleen maar zal toestaan, Frankrijk door te trekken en over du Duitsche grens het land te verlaten. Niets is echter nog beslist. Dikke mist in Frankrijk. Parys, 1 December. Een dikke mist is gisteravond over Parijs neergevallen. Op verschillende lijnen moest het tramverkeer gestaakt worden. Er zyn verscheidene onge lukken voorgekomen. In het ziekenhuis is een persoon overleden, die onder de tram gekomen was. Te Porchefontaine heeft om zes uur een botsing plaats gehad, die slechts stoffelijke schade veroorzaakte. Te Sevres heeft een botsing plaats gehad tusschen een trein uit Bretagna'en een buurttreintje. Dat was om 10 uur. Vyf personen werden er bij gewond. Te Poissy is 's middags een trein op een overweg tegen een rjjtuig van een bruiloftsstoet aangereden. De koetsier en drie vrouwen in het rijtuig werden gedood. Een vondst van 17.000 mark. In de spoorwegateliers te Witienberg, Duitschland, is dezer dagen een aanzienlijke vondst gedaan. De werkbaas Rothe, die bezig was met het doeD van reparaties in een wagon, vond tusschen de zitting van een coupé, tweede klasse, een portemonnaie met ongeveer 17,000 mark aan bankpapier. De vondst zal naar Altona worden over gebracht, tot welks rechtsgebied Wittenberg behoort. Een aangifte van dit geldverlies is nog niet gedaan. De verborgen plaats van de vondst in aanmerking genomen, is het volstrokt niet uitgesloten, dat het geld daar reeds langen tijd vorstopt is geweest. Welke Rothschild, Rockefeller of Gould zou daar in die streken hebben rondgespoord, zonder zich te bekommeren, om het verlies dezer spekkige portemonnaie Een Duitsche inval in Engeland. De officieuze Norddeutsche Allgem. Ztg. wijdt eeuige beschouwingen aan de gedach- tenwisselingen, die ia de laatste dagen aan deze en gene zijde van het Kanaal over de mogelykheid van een Duitschen inval in En geland zijn gevoerd. De Norddeutsche stelt voorop, dat er geen sprake van kan zijn, dat de Duitsche vloot de EDgelsche zou overvleugelen. De voor sprong, dien de Engelsche vloot nu reeds heeft, zal in de eerstkomende jaren nog groo- ter worden. Wat de vorming vau een Duitsch landings corps van 200.' 00 man in Engeland betreft, meent de Norddeutsche zoo stellig mogelyk te kunnen verzekeren, dat er in heel Duitsch land geen militair deskundige is, die de uit voering van zulk een avontnur mogelyk acht. Of nu Engeland voor zjjne veiligheid zulk een groot leger noodig heeft, als Lord Ro berts noodig vindt, is een vraag, waarover de Engelschen alleen hebben te beslissen. Maar voor het afslaan van een Duitschen inval zou het er niet behoeven te zyn. Het schrikbeeld vun zulk een inval spookt al sedert jaren in het brein van sommige Eu- gelschen en heeft er niet weinig toe bijge dragen, in Engeland een onvriendelijke stem ming aan te kweeken. Om die reden is het (e betreuren, besluit het officieuze blad, dat een man van beteekonis als den uitne- mendon Engelschen veldheer, tot steun van zijn verlangen, om Engeland aan een sterk leger te helpen, gebeurlijkheden heeft aan gevoerd, die niet alleen uit een staatkundig, maar ook een militair-technisch oogpunt als onmogelyk zyn te beschouwen. De verloving verbroken. Het luatste Amerikuansch nieuws over do verloving van Miss Elkins met den hertog der Abruzzen, is, dat zy het afgemaakt heeft uit liefde tot een jong Amerikaansch zeeofficier, dien zy al kende toon de hertog haar het hof begon te makeD. Historisch. Op een Brabantsch bulppostkantoor kwam zekere H. Maas tot het in ontvangst nemen van een postpakket. De postmeester legt den rechthebbende het formulier voor ter teeke- □ing, benoodigd by het in ontvangst nemen van het postpakket. Schryven had H. Maas nooit gekend' en gaf dit aan den potsmeester te kennen. Daar wist de postmeester wel raad op, wat blykt uit hetgeen nu volgt Postmeester,Maas ga eens zitten". Maas: «Ik zit al". Postmeester: «Zet nou eerst een stripke dan een hnkske". Maas .Net een stuleke' Postmeester schrijft alsnu een m voor. Maas,Net drie linksche worstjes". Postmeester: .Dan een nulleke en een rechts worstje, nog een nulleke en een rechts worstje en dan een slekske". Maas, welke nog al begrijpelijk was, had aldus zyn naam geschreven h maas. Daar H. Maas nog al eens dikwyls een postpakket in ontvangst moet nemen krjjgt men telkens te hooren Eerst 'n stripke, dan 'n hukske, net 'n stuleke, dun drie linksche worstjes, 'n nulleke en 'n rechts worstje, nog 'n nulleke en een rechts worstje, dan nog 'n slekske en dan krijgt H. Maas z'n pekske. FEUILLETON. EEN ERFOOM. Zy zal onder een van die aanvallen be zwijken, of haar geest zal ernstig in de war raken. Eene vrouw van haar leeftijd kan moeilijk den schok van zulk een tegenspoed doorstaan. Houd haar zeer rustig, zij schijnt slaperig te zijn een goede slaap is zeker het beste voor haar; verlaat haar niet, er moet by haar gewaakt worden. Van avond tegen zeven uur kom ik nog eens kjjken. Ella's gedachten kwelden haar hevig, toen zy aan het bed harer grootmoeder de wacht liield. Zij wist dat haar huwelijk met Waring of zelfs het vooruitzicht er van, het beste geneesmiddel zon zijn voor hare eenige vrien din, de vrouw, die eene moeder voor haar geweest was, die gespaard en gewerkt had om haar een onafhankelijk bestaan te kan nen geven, en die haar op hare eigenaardig stroeve, doch welgemeende wjjze had lief gehad. Haar gemoed schoot vol, als zy dacht uan spaarzaamheid harer grootmoeder en hare zelfverloochening in alles, wat zij voor zich zelve noodig had. Zij was overtuigd, dat al de schrielheid jegens hare kleindochter voortsproot uit de zorg voor hare toekomst. Hoe wijs en verstandig was zy steeds in de leiding van beider leven geweest. Zoo zy eene te groote neiging getoond had, ha-e kleindochter zoo spoedig mogelyk aan den man, die het hoogste bod deed, uit te huwen, dan had zij alleen volgens haar beste weten, volgens het geloof harer omgeving en haar tjjd gehandeld. Deed Ella er goed aan, wan- 1 neer zij het middel afsloeg om haar een lan ger en schitterender leven te geven 'i Mocht zij de verantwoordelijkheid van haar moge lijken dood op zich nemen Een zacht kloppen aan de deur trok hare aandacht, zij stond op en opende behoed zaam. Mevrouw Debriaay is beneden en ver langt u te spreken, juffrouw, zeide do vrouw, die de keuken- en werkmeid vervangen had. 'Ik zou haar gaarne spreken; zoudt ge voor een oogenblik by mevrouw Newburgh kunnen blijven, terwijl ik naar beneden ga. Ja, juffrouw. Ik geloof dat Hendrik juist is thuis gekomen. Ik zal hem vragen, of hy op de deur wil letten, ik kom dadeljjk terug- Na eenige aanwijzingen gegeven te hebben, ging Ella naar beneden, zeer in haar schik dat zij een vertrouwelijk gesprek met haro bezoekster zon hebben. Mevrouw Debrisay was hare grootste vriendin geweest, toen zy te Parijs op school ging. Daar had zij mu zieklessen gegeven en Ella had zich bijzonder tot haar aangetrokken gevoeld, door dc vrien delijkheid en het goede humeur van de onder wijzeres. Toen Ella de school verliet, vertrok me vrouw Debrisay naar Londen, waar zij met behulp van mevrouw Newburgh er in slaagde, als muziek- en .zangonderwijzeres lessen te geven. Zy gaf ook Ella les of liever zij hielp haar bij het studeeren tijdens bet onderricht van een meester in de kunst, en zij bleef sedert steeds hare warmste voreerster en har telijke vriendin. Mevrouw Debrisay en haar overleden man, een kapitein, waren Britsche onderdanen, ge boortig op een der eilanden, doch zij achtte het verstandig voor eene vreemdelinge door te gaan, teneide daardoor in haar beroep beter vooruit te komen. Dit gelukte haar bovenmate en daarbij sprak zij het Engelsch met een vreemden tongval, soms zelfs ge- broken, hetgeen zij verontschuldigde door te verzekeren, dat haar mun en zijzelve van echt Fransche afkomst waren en van dc Hu- j genoten afstamden, die den vervolgingen ont- vlucht waren. De kleine eetkamer zag, daar er geen vuur brandde, or op dien kouden November- avond zoo somber en treurig uit, dat Ella Hendrik riep, om het gas aan te steken, op dat zy hare vriendin in hot aangezicht zou kunnen zien. Ach, beste kind hier hoorde men dc haar aangeboren uitspraak, hetgeen steeds het geval was wanneer zij erg aangedaan was ik ben juist van het strand terngge- keord en terstond ben ik hier gekomen, om van je-zelve de waarheid te vernemen. Jo kunt niet erger dan de waarheid gehoord liebbon, Deb, antwoordde Ella- Groot ma beeft alles verloren. Ik weet nauwelijks wat er van ons wórden moet. Dien dee Dieux, dat meen je niet. Vcttol me niet, dat ge de armoede in het aange zicht moet zien. Geen ongeluk iB grooter, ik kun er van meepraten. Ach, beste, juweel, weet ge geen uitweg Neen, geen uitweg, dien ik zou willen inslaan. Hadan is er toch ergens eene kleine straal vun hoop. Hoe maakt je grootma het Hou zal zij dien slag kunnen dragen Zy is zeer onwel en zwak. Ik maak mij erg ongerust over haar. Geen wonder! Mevrouw Debrisay maakte haar violo los en ging zitten. Zy was een vrouw beneden dc gemiddelde lengte, met donkere oogen, glanzend zwart haar, een wipneus en een grooten, lachenden mond, die zelden over hare mooie witte tanden gesloten was Vertel mij alles Ella legde haar alles nit, voor zooverre hare onvolmaakte kennis zich uitstrekte. De schelmen, die zulke maatschappijen oprichten om de menschen te bestelen en te planderen, moesten opgehangen worden. Ik ken hnnne wreede handelwijze. Gij betaalt een paar pond voor een aandeel, en alles gaat voor korten tijd naar eischdan neemt gij er meer en verkneukelt u over de flinke dividenden, die zij afwerpen, niet twijfelende dat mettertyd hunne waarde verdubbelen zal, totdat eensklaps ongunstige geruchten zich verspreiden en gij bespeurt, dat al wat gy bezit, door die booswichten is ingeslikt. Ik vrees, dat zij al het geld van de arme, beste mevrouw Newburgh, waarop zij zooveel ge steld was, op zullen maken. Ik wil niet zeg gen, dat zij niet ook edelmoedig en vriende lijk .was, verbeterde mevrouw Debrisay zich zelve haastig. Ik ben er ook bang voor. Ik denk er ernstig over, wat van ons zal worden wat ik doen moot, antwoordde Ella, diep zuch tende. Ik vrees, dat ik er niets aan doen kan. Wat kan ik doen om geld te verdienen Gij geld verdienenHet valt reeds hard genoeg aan de menschen, die er voor opgeleid zijn, in hnn onderhond te voorzien en gij Hier oordeelde zy het noodig haar zakdoek te voorschijn tc halen. Dat ik het nog moet beleven je over zulke zaken te hooren sprekenNiet dat het werken op zichzelf hard is een lui leven is het ergste van allesdoch het is het zoeken naar werk, de mislukte pogingen en het wachten. Neen, lieve, je moet een koen besluit nemen en een ryken man trouwen. Ella lachte, doch haar lach klonk niet vroolyk. Lieve Deb, je bent even opgewonden als altyd, antwoordde Ella op den raad harer vriendin, dat zij een rijk man moest trouwen. Aardige, ryke mannen zijn niet talrjjk, en daarbij zyn zij niet geneigd arme meisjes te nemen. Ja, de Engelschen wel. En gy znlt toch zeker geen moeite hebben. Ik herinner my dien avond, toen ik op de soirée muaicale bij mevrouw Vincent hot accompagnement moest spelen. Er was toen een net,"gedistin geerd heer, doch je lachte slechts. Je hebt zijn naam genoemd, maar ik ben dien ver geten - Was dat bij mevrouw Vincent vroeg Ella blozende. Daar waren vele beleefde heeren. Hoe goed herinnerde zy zich dien geluk kigen avond, en welk een smartelyke tril ling gevoelde zij in baar hart bij do herin nering'er aan. Ja, maar die eene was meer dan beleefd. Het was kapiteinkapitein Lisle, ja, zoo heet hij. Wel, waarom heb je hem niot genomen Omdat hy my nooit gevraagd heeft, zeide Ella, zich moeite gevende om luchtig te spreken en zorgeloos te lachen. Ik geloof, dat hy iemand is, die veel noodig heeft en zeer weinig vermogen bezit. O, hy is niet slecht af. Ik weet, dat or over hem gesproken is en over een ryke weduwe, die hem wilde tronwen. Mevrouw Vincent zeide, dat hy te onafhankelijk is om op een ryk huwelijk te speculeeren, en 'sjaars zes- of zevenhonderd pond inkomen heeft, om niet te spreken van zyn traktement. Dat kan men niet ryk noemen, ant woordde Ella. Maar ik bevind mij in een moeilyk gevaL Een ryk heer, die aan mijne grootmoeder geschreven heeft, vroeg verlóf my zijn aanzoek te mogen doen, zooals ouder- weUche menschen dat noemen. Goddankriep mevrouw Debrisay met vunr uit. En staat bij je aan, beste Een week geleden zou ik zeker neeu gezegd hebbennu echter haar stem beefde wanneer ik aan den erostigen blik van grootmama denk, toen ik aarzelde, ge voel ik, dat ik niet mag weigeren. Zy viel in onmacht, alsof zy niets meer verdragen kon. Hoe kan ik haar de laatste hoop ont nemen, ik, die haar zoozeer tot last geweest ben. En toch, de gedachte, met dien man te tronwen, is verschrikkelijk. Ella's lippen beefden, de lang ingehouden wanhoop en foltering van haar hart lieten zich niet langer bedwingen. Zy bedekte haar gelaat en barstte in tranen los. Maar, lieveling, is hy dan een monster vroeg mevrouw Debrisay ontsteld. Neen, zeide Ella, toen zy weer spreken kon. Hy is een goedhartig, welmeenend jong- rnensch, oen beetje vervelend en zwaar op de bami. Gedurende het laatste Beizoen heb ik wel eens met hem gedanst en hij heeft hier een bezoek gebracht. Hy was ook op hot kasteel (o, dat was zulk eene prettige party;, doch hij soheen toen niet op mij te letten. Nu kwam cr dezen morgen een brief van hem, waarin hy den wensch uitspreekt met my te trouwen. Dit is hem niet kwalijk te nemen, riep mevrouw Debrisay uit. En ben je er zeker van, dat hij ryk is Ik weet er niets van, doch grootma schijnt er van overtuigd te zyn. Is hy zoo verschrikkelijk? (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1