KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringon en Anne Paulowna. No. 3736. Zaterdag 5 December 1908 36ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 Zondagsblad 37» 45 f0.76 i Modeblad w w 56 w 66 f 0.90 Muzik. Bloemlez. 60 85 f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEMi Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewüs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux beaorgd zijn. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 4 December. Het oratorium, ,Het lied van de klok", van Max Bruch, dat door de Koorvereeniging zal worden uitgevoerd, zal begeleid worden door een dobbel atrijkquintet van de Nieuwe Toonkunstenaarsvereeniging te Amsterdam, benevens piano en orgel. Men deelt ons mede dat voor leerlingen, die de lagere school geheel hebben doorloopen en niet naar de H.B.S. gaan, aan school 8 een vervolgklasse zal worden geopend. Naar wij vernamen, zal 't onderwijs aan die vervolg klasse een zeer practisch karakter dragen. De bedoeling is, dat deze klasse zal aansluiten aan de Zeevaartschool, maar tevens, dat rekening wordt gehouden met eventueele op leiding van kweek- en normaalscholen e. a. inrichtingen van ouderwijs. Wij vertrouwen, dat het voortgezet onderwys aan deze vervolgklasse aan de wensohen van vele ouders tegemoet zal komen. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar ach terstaande advertentie. Door den stoomschoener «Zeehond' zijn alhier gisteren aangebracht een twaalftal diverse breeltjes, gemerkt Scheveningen 389, Vlaardingen 103 en IJmuiden 6; benevens een party Engelsche netten, een zoogenaamde Schotsche blaas en een party netten, afkom stig van een Scheveningsche logger, die reeds aan de eigenaars werden toegezonden. J.1. Zaterdagmiddag te drie nar werd door kotter No 12 de Duitsche driemast- schoener Alide thuisbehoorende te Braake, gepraaid tegen de gronden aanen was, zooals zeelui dat noemen, klein zicht. De loods K. Smit, van hier, die er heen gezon den werd, maakte den in zijn kooi liggenden gezagvoerder er op opmerkzaam, waar hy zich bevond, waarop hy eerst een onbeschei den antwoord ontving en tenslotte, onder bedreiging van een pak slaag, den raad kreeg te zorgen dat hij in de jol kwam. Het schip zou ongetwijfeld in de gronden zyn geloopen. Een onderzoek naar boven staand feit door den Duitschen Consul of door de Directie - van het Loodswezen zou naar onze meening hier wel op zyn plaats iyn. Wrakstuk in het Marsdiep. Wrakton gelegd. Zeegat van Texel. 3de District. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen ligt in het Marsdiep, Zeegat van Texel, op ongeveer52° 59' 4 N.b. er 0° 6' 87" W.l. een wrakstuk (ge deelte van een voorschip), vermoedelyk af komstig van den schoener «Roma Een gedeelte van het wrak steekt met stil water ongeveer 3 M. boven water uit, doch stroomt by doorstaand ty onder; het ligt ge- vaarlyk voor de scheepvaart. Een wrakton is er by gelegd, terwyl het 's nachts volgens de voorschriften wordt verlicht. Marin«be0<*oo«ing. Afdeelingsverslag. De memorie van antwoord over het Kamer verslag betreffende de Marinebegrooting houdt o. a. het volgende in Kustverdediging. In voorbereiding is een wetsontwerp tot uitvoering der voorstellen tot spoedige ver betering van de kustverdediging (bescherming van onze kusten). Het nut van een plan van aanbouw voor de eerstvolgende jaren kan de minister niet inzien. Aanbouw van pantserschepen wordt eerst noodig wanneer de „Kortenaars" de leeftijdsgrens zullen bebben bereikt. De thans heerschende minder gunstige financieels toestand mag zj. niet weerhouden van pogingen tot verbetering onzer weermacht. De. Ze ven Provinciën". Het pantserschip^«De Zeven Provinciën" zal zoo spoedig mogelijk worden afgebouwd. Zyn voorstel tot aanschaffing eener tweede onderzeeboot grondt de minister vooral op de rapporten, waaruit blykt, dat de eerste boot zeer goed heef) voldaan. Het vaartuig kan hier te lande worden vervaardigd, maar voor de aanschaffing van alle onderdeolen is men niet geheel onafhankelijk van het buitenland. Moraliteit. Uitvoerig worden beantwoord de klachten over de moraliteit op 'de vloot, betoogende de minister, dat ten gevolge van tal van maatregelen het zedelyk peil inderdaad ver hoogd is, dank ook het goede voorbeeld der officieren. Hij zal er toe overgaan 't bezoeken van slechte huizen door de schepelingen te verbieden. Na rype overweging van de zaak der vergunningen tot nachtelyk passagieren is de minister tot do conclusie gekomen, dat nachtelyk passagieren niet moet worden ver gund aan schepelingen beneden 21 jaar zoomede aan schepelingen van 21 jaar en daarboven, die zich veelvuldig aan uitspat tingen aan den wal schuldig maken voorts dat het passagieren van minderjarigen iu vreemde havens niet anders dan onder geleide zal plaats hebben, wanneer de ouders of voogden het verlangen. Ook verzekert de minister, dat van hoogerhand tegen apot- ternijen, waaraan kameraden, die voor hunne godsdienstige gevoelens uitkomen, menigmaal bloot staan, wordt geargeerd en dat hy zoo noodig do autoriteiten hunne verplichtingen om dergelyke uitingen van gebrek aan eer bied voor eens anders beginselen tegen te gaan, stellig onder het oog zal brengen. Soldyen, toelagen en pensioen. By een nadere toelichting van de soldijen- verbetering verklaart de minister vooralsnog niet te kunnen medewerken tot verhooging der soldyen voor de onderofficieren. Evenmin kan hy een verbetering der soldyen voor de stokers toezeggen en zulks met het oog op een in overweging genomen opheffing van het korps stokers voor don binnenlandschen dienst. Uit de cijfers betreffende het matrozen- personeel blykt, dat de sterkte zich in den loop van 1908 geleidelik borstelde, dat de aanneming gunstige resultaten opleverde en dat bet verloop in de eerste helft van 1908 bijzonder gering is geweest. Do minister blyft overwegende bezwaren aanvoeren tegen toelagen aan gehuwden voor voeding en woning, niet alleen omdat een bepaald dienst belang zich daartegen verzet, doch ook uit een oogpunt van uitvoerbaarheid. Ook het denkbeeld om de vergunning tot het gebruiken der maaltijden thuis slechts drie- it viermaal per week te verleenen moet de minister afwijzen. Evenmin acht hij toelagen aan gehuwden voor woning niet vereonigbaar met de dienst belangen. Als een maatregel in het belang van do gehuwden wijst de minister op een weldra in te dienen wetsontwerp tot toeken ning van pensioen aan de weduwen en wee zen van militairen on gepensionneerde mili tairen der zeemacht. Kinderwerving. De bezwaren tegen kinderwerving zijn zoo veel mogelijk ondervangen. Hoewel de minis ter de bestaande opleidingen by de marine onmisbaar acht zal hij echter ten gevolge van veranderde toestanden niet tegen reor ganisatie en vereenvoudiging opzien. Hy onder schrijft allerminst de klachten over de eigen aardige opvatting door sommige marine- autoriteiten van hunne rechten en bevoegd heden ten opzichte van hun onderhebbend personeel. Ageeren voor alge meen kiesrecht. in zake de meeting voor algemeen kies recht te 's-Gravenhage heeft het marinebestuur geen orders gegeven, de schepelingen hadden zich te gedragen naar de politiemaatregelen en naar do voorschriften van den pl&atse- lijken commandant. Geweerde bladen. Nieuwsbladen, die de krygswet zouden ondcrmjjnen of den eerbied verminderen van den mindere jegens den meerdere, worden aan boord geweerd. Op dezen grond werd ook het weekblad (Hct Anker" aan boord niet toegelaten. De «Gelderland". De aflossing van den commandant van Hr. Ms. Gelderlandmag volstrekt niet beschouwd worden als eeu genoegdoening aan de VeDezolaansche regeering ter zake van hare klacht over het niet afgeven van saluutschoten. De vervanging hield meer ver band met de kwestie van anciënniteit. De kevorderingswet voor de zeemacht liet niet too verlenging van het verlof van een zee officier op verzoek der Chileensche regeering met hydrografische werkzaamheden in Chili, maar de minister is bereid gunBtig te advi- soeren op een door een luitenant tor zee le klasse in te dienon verzoek om tijdeljjk in Chileenschen militairen zeedienst te treden. De minister bevestigt vroeger berichten, dat de «Gelderland vlot gekomen na het vast raken in de Paardenbaai, geenerlei schade heeft beloopen. 'sRyks werven. De commissie voor de arbeidsvoorwaarden op 's ryks werven werkt met bekwamen spoed. Hangende haar onderzoek onthoudt de mi nister zich van ingrijpende hervormingen in de beBtaande bepalingen. De indienststelling van burgerpersoneel voor de bewaking van 's ryks werven geschiedde wegens de ver mindering van sterkte van het korps mari niers. Adelborsten. Maatregelen worden bedacht tot opvoering van het aantal candidaten voor adelborst. Een weesmoederop proef! Men schryft uit Alkmaar aan het fH.bl." Met een enkel woord werd in dit blad reeds melding gemaakt van een in de jong ste raadszitting met -op dén na algemeene stemmen aangenomen motie waarin do Raad als zyn gevoelen te kennen geeft het van een groot nadeel te achten als de tegenwoordige weesvader van ons Burgerweeshuis in zyn betrekking werd herbenoemd. Zonder eene eenigszins uitvoerige toelich ting is dit bericht moeielyk te begrijpen. Daarom nog het volgende We hebben hier een weesvader wiens vrouw dezen zomer kwam te overlijden. De weesvader begreep dat by zonder weesmoe der niets prestoeren kon en daar hy zyno betrekking gaarne wilde behouden was hy er al spoedig weer op uit om een nieuwe levensgezellin op to snorren, die hy dan te- veiiB tot weesmoeder kon promoveeren. Wat deed nu die ooljjkerd Hy maakte eenvoudig gebruik van den meer en meer gebruikelijken weg en plaatste eeno huwelijksadvertentie waarmede hy al spoedig het gewenscht succes had. Nu ging hy naar ds regenten en vroeg herbenoemd te worden als zyn toekomstige vrouw voor weesmoeder geschikt bleek te zijn. (Er waren zeer gunstige informaties van haar ingekomen). Hot gevoelen van regenten was hierover verdeelddrie van hen wilden op het ver zoek van den weesvader, dien allen gaarne wilden behouden ingaan, drie overigen waren de meening toegedaan, dat naar aanleiding van dit spoedig hertrouwen en de wyze waarop de eventueel nieuwe weesmoeder was opgescharreld, in geen nadere relatie met den weesvader en. diens toekomstige gade moest getreden worden. De zes regentessen van het Weeshuis waren van oordeel, dat thans elke verhouding met den weesvader moest afgebroken worden. In plaats dat de regenten nu zij zelf zóó verdeeld waren het oordeel der dames hadden laten beslissen, negeerden zy dit oordeel geheel on hand haafden den weesvader tot den volgenden zomer om, mocht het blijken, dat zijn gade als weesmoeder geschikt was, alsdan tut eene definitievo benoeming over te gaan. De gade van den weesvader mocht dus eenigen tijd proef stoomen", zooals burgemeester Ripping, die vroeger de uniform van marine officier gedragen heeft, dit zoo kernachtig uitdrukte. Naar aanleiding van deze quaestie ont stonden in den Raad langdurige en scherpe debatten, waarin de handelwijze van regenten aan zeer strenge doch gerechtvaardigde critiek werd onderworpen. De wethouder, mr. Boelmans ter Spill, constateerde, dat niemand de houding van regenten in bescherming had genomen be halve mr. Van der Feen de LUle, die pre sident van het regenten-college is. Deze wilde blijkbaar niet inzien, dat regen ten hier in hun taak to kort waren gescho- en geheel uit het oog hadden verloren uit welk menschenpaar een goede weesva der en weesmoeder moeten gerecruteerd worden. Zeer zeker is het geen alledaagsch verschijnsel in Nederland dat een weesvader door regenten de kans gegeven wordt tot het nemen van een weesmoederop proef! In alle kringen der burgery hebben deze onthnllingen", want zóó beschouwt men de zaak hier, groote beroering gewekt. Een en ander kwam in de raadszitting aan het licht doordat mevrouw Graafland, der dames regentessen, die haar ontslag had genomen vier anderen waren haar reeds voorgegaan in een uitvoerig schrij ven aan den burgemeester de motieven had uiteengezet waarom zy voor haar regentes- betrekJting had bedankt. D burgemeester was gemachtigd van dit schryven, dat tevens de klacht inhield dat regentessen niets te ver tellen hebben en zelft geen contact met de weesmeisjes kunnen krygeo, in openbare zitting voorlezing te doen. Opiumschuivende Eenden. Het gebruik van bedwelmende middolen was tot dusver het uitsluitend privilegie van den mcnsch. Wij allen hebben wel eens gehoord van opiumschuivende Chineezen en andore half of hoel barbaarsche volken de beschaafde Gormaansche en Latjjnsche volksstammen gaven de voorkeuraan jenever, whisky, absinth, bier, wijn en andere alkoholische dranken, dio een soortgelyko uitwerking hebben als opium, maar heeft men ooit gehoord van opiumschuivende eenden En toch is het een feit. In de nabyheid van eene eendenkooi in den Westpolder (gem. Ulrum) werd in dit jaar een perceel zoogenaamd blauwmaanzaad (Papaver somniferum) verbouwd door den eigenaar der kooi, don heer H. J. Louwer. Het is bekend dat de stengels en bladeren, alBmedo de onrijpe vruchtkapsels dezer kul- tuurplant een melkachtig sap bevatten, waaruit opium kan worden gedistilleerd. Hierop kregen de lokeenden der naburige eendenkooi trek, toen de planten begonnen te bloeien, en wel zoodanigen trek, dat men met recht kon zeggen ze zyn er aan verslaafd. De uitwerking was nagenoeg dezelfde, als dio van opium op menschen ze werden loom on sufferig, de eetlust voor normaal voedsel verdween, ze vermagerden by den dag, en als er geen paal en perk aan gesteld was, zouden zij waarschijnlijk allen gestorven zyn. De eigenaar stelde er natuurlijk oppassers by aan, eerst overdag, eu toen bleek, dat dit niet voldoende was, ook bij nacht, waardoor het verlies zich bleef bepalen tot enkele dieren. De meeste dieren hebben een instinct- matigen afkeer van elk voedsel, dat nadeelige gevolgen voor hun gezondheid heeft, hier schijnt het instinct ze in den steek to hebbi gelaten. (De levende Natuur.) Een vlucht om 't leven. Vreeselijke tooneelen hebben zich afge speeld bij een groote, onderaardschc gas ontploffing, die voor eenigo dagen te Brook- lyn plaats had. Een der hoofdstraten was opengebroken, daar er aan de gasleiding eenige reparaties moesten geschieden. In de diepte werkten 15 arbeiders aan dc reusachtige buizen. Plotseling werd eeu doffe stoot iu den aardbodem mijlenver iu den omtrek ge hoord. Uit den kuil iu de straat steeg dade lijk een vlam op. Bjjna alle werklieden werden door den druk tegen de aardwanden verpletterd. Slechts vier arbeiders waren nog in leven. Door de ontploffing was do 'groote hoofdbuis der waterleiding gesprongen, zoo dat het viertal den dood voor oogen had. Daar ontkomen naar boven onmogelijk scheen, volgde eon vreeselijke wedstryd door 't donkere, halfvolle riool. Ademloos waadden de vier werklieden voorwaarts. Achter zich was het water, dat steeds hooger steeg. Elke meter dien zij aflegden, stoeg het water. Gelukte het niet de rioolopening by do rivier te bereiken, dan zouden zy verdrinken. Ein delijk kwamen zy bij de monding van_ dc East-rivier op het oogenblik, dat het riool vol water stond. Half bowusteloos trok men de geredden uit het water. Het manchettenknoopenpatent van den kroonprins. De Duitsche kroonprins schynt zich niet ongestoord to mogen verheugen in zyn roem als uitvinder. Eon paar weken geleden deel den we mdde, dat uit het somber gekolk van peinzend nadenken, jjverig streven en noeste vlyt van den jeugdigen kroonprins, hetlumi- neuso plan was geboren voor een spiksplinter nieuwe manchotknoop-inrichting, waarop de hooge uitvinder zich haastte patent te nemen, welk feit natuurlijk in het Pruisische staats blad wereldkundig werd gemaakt. Maar nu hebben twee oneerbiedige snuis terijen fabrikanten tegen 's kroonprinsen dub belen manchetknoop het zware verwjjt van gebrek aan oorspronkelijkheid gericht. De heeren beweren, dat zij al sedert lang knoopen maken volgens het systeem van den kroon prins, en dat zy dus op de glorie der uit vinding aanspraak mogen maken. Daar do fabrikanten echter verzuimd hebben hun uitvinding8recht in het patoutregister van het rjjk te laten boeken, zullen zy met hun protest wel heel weinig succes hebben. 0e eerste luchtscheepvaartlijn. Tusschen New-York en Boston zal, zoo als indertyd reeds kortelings werd gemeld, binnen enkele maanden de eerste geregelde luchtscheepvaartdienst dor wereld worden in gesteld. Het mag nu nog een tikje krank zinnig en avontuurlijk klinkon, maar over vyf jaar weten we niet beter of het hoort zoo, en blyft de begane grond alleen bestemd voor het vervoer van oude juffrouwen, con servatieven, menschen met rheumatiek zuigelingen. Naar luid van berichten uit Londen wordt de eerste luchtljjn op 1 Mei voor t publiek opengesteld, volgens plannen van de New- Yorksche Aerial Navigation Company. Aan den bouw van een ballonloods in Boston en eon luchtvloot is, onder leiding van den bouwer van den stuurballon voor de AmcrikaanBche regeoring, kapitein Baldwin, reeds begonnen. Do ,Berl. Lokal-Anz.", dit plan besprekend, vindt het eenigszins vreemd, dat juist Ameri ka, welks stuurballons zich zelfs niet bij be nadering kunnen ineten met de motorballons van Duitscho on Fransche constructie, de ba kermat beloofd te worden van het eerste geregelde verkeer te lucht. HIJ KOMT Dat wil zeggenniet onaangediend, onopgemerkt of verrassend. De immer terug- keerende najaarswinden hebben reeds lang gestormd, hot droefgeestig vallen der bladeren bleef niet achterwege en zelfs de ietwat gniepig overvallende nachtvorsten hebben zich bij voorbaat al doen gelden om straks... Voorloopig genoeg teekenen dat bet met den zomer gedaan is, vooreerst voldoende be- wyzen dat de natuur zich langzaam maar zeker voorbereidt op de komst van het vierde jaargetijde. Hy komt, do winter, met zyn gure buien, als vorst, hagel, sneeuw en Ho maar 1 Om hem min of meer onbezorgd te geinoct te gaan, om hem zooveel mogclyk weerstand te bieden, hebben we op zekeren dag de onmisbare kachel te voorschijn gehaald en de dun-lichtc zomerpakjes cn luchtige klee- dingstukken zijn opgoborgen om plaats te maken voor anderen, die weldra noodza kelijk zullen blyken. Onmisbaar en noodzakelijk 1Zeker, de lange, iniodcr aangename tyd die ous wacht, dwingt als 't ware dat men bijtyds maatregelen noemt en niet alleen zijn een kachel, een extra kleedingstuk voldoende, neen, er is meer noodig, veel meer noodig en wel zóóveel, dat veler gebrek nu scherper uitkomt dan gewoonlijk eu stellig aanleiding zal geven om een beroep te doen op den liefdadigheidszin van menig menschenvriend. Gelukkig dat zij er zyn, de helpers in nood, bij wio men niet tevergeefs aanklopt als straks hulp en bijstand wordt gevraagd voor ben die met zorg en angst aan de toekomst denken. Het aantal dier oogeluk- kigen niet gemakkelijk te schatten, omdat zy in alle steden, in alle dorpen, overal ge vonden worden. OveralOok onze gemeente, uitge strekt en dicht bevolkt, heeft haar behoeftigen die aanBtonds uwe hulp zullen inroepen. Of denkt ge dat.O, veronderstel niet dat we ze niet hebben, denk niet dat ze er niet zijn, de ongelukkigen, wier omstandigheden volkomen uw aandacht ver dienen. Helaas, ze ontbreken ook hier niet; op hen willen wy u wyzen en daarbjj tevens herinneren aan onze philantropische instellingen en kerkelyke armbesturen, die alle reeds doen wat zy kunnen om veler ollende te verzachten. Vooral «ij de voorbeeldig handelende verzorgers behooren genoemd en dienen opgemerkt te worden, omdat hun soms krachtig willen afhankelijk is van het maar al te vaak bescheiden kunnen. Dat «kunnen", waarde lezer, beteekent niets anders dan de kracht der financiën. Hoe sterker deze is, hoe bevredigender de resultaten worden van de beste bedoelingen. Zoolang de Regeering haast werkeloos toeziet, en zy door wetten niet voor schrijft om te helpen, zoolang de Staat niet voorgaat om doeltreffend te voorzien in de jammerlijke gevolgen van armoede en gebrek, werkloosheid en ouderdom, achten wy inrichtingen als „Liefdadigheid Vermogen*' èn andere particuliere instel lingen èn de diakouiën der verschillende kerken, lang niet overbodig en kan men niet genoeg doen om dergelyke «uitkomsten" een zoolang mógeljjk noodig bestaan te verzekeren. De tyd is daar, dat weldadigheids-com- issiën plannen beramen en naar middelen zullen trachten de gevoeligste plaats in gemoed en beurs treffen. Zy twijfelen niet weldadigheids-commi8siën .twyfelen" nooit, al kost het soms heel wat moeite en inspan ning om menig trage te overtuigen of uwe zoo dikwyls gebleken belangstelling zal hun ook thans niet ontbreken. Zy meeuen dat, als is in vorige jaren nog zooveel ge daan, opnieuw aller opmerkzaamheid moet gevestigd worden op do plichten jegenB afhankelijke en hulpvragende inwoners van Heldor. En waarom zouden wy niet letten op hun vaak moeilijke taak Waarom zouden wij niet bereid zyn om die, zooveel in ous vermogen is, te vergemakkelijken? Nu do winter komt, voorafgegaan door een reeks van bezwaren, verzegeld door talryke kluchten en aanzoeken, nadert met hem een uitmuntende gelegenheid, om eens ernstig rekening te houden met allerlei nooden, waarin burgerlyko en kerkelyke armenzorg niet ten volle kunnen voorzien, omdat omdat men herhaaldelijk, na alles gedaan te hebben wat mogelyk bleek, daar het „batig saldo" zoo goed als niets is wordt men ge dwongen om opnieuw te doen uitkomen geeft, geoft veel, goede burgersliefst zonder ophouden, opdat we kunnen wat we o, zoo gaarne willenhelpen, al maar helpen 1 V. R. Uit den omtrek. Texel, 3 Dec. By de pogingen om 't op don zeebodem liggende hinderlijke voorwerp, vermoedelyk een /waren steen, weg te ruimen, heeft men eeu steen bemachtigd en aan land gebracht, die niet de eigenljjke steen des aanstoots moet zyn. Daarom zal een nieuw onderzoek volgen. Een en ander veroorzaakt nog al kosten, koch geschiedt in 't bolang der vei ligheid voor varenslieden. Heldersche Moppen. Ken onderwijzeres bemerkte, dat een van haar leerlingen onmingenaam riekte. Zc gaf hem een briefje voor zijn moeder mee. Den volgenden mor gen bracht de jongen het volgende korte schrijven mee terug: «Juuvrou myn soon is Geen roos Uwé hoeft 'm niet te ruiko inar mot 'ra leere." FEUILLETON. EEN ERFOOM. 6) Wel :iieeo, lady Mary vindt hem zelfs knap, maar ik ..heb. leelyke mannen gezien, die, naar ik vand,-er.beter_jiitzag6D. Ik zal, je .nog een vraag doengeloof niet dat ik je hert wil doorgronden maar heb je iemand anders lief? Nee», Deb, ik heb niemand lief, aeide Ella, geloovende dat xy waarheid sprak, ter wyl zij haar vriendin flink aanzag. Dan, lieve, moet je .hem dadelijk ne men, en de ellende den rugr toekeeren. Die man is van de ware soort, hy staat je in je ongeluk by voor dat een jaar verstreken is, zal je wel van hem houden let op mijne woorden. Als ik dat durfde hopen, zeide Ella met eeu diepen zucht. Ach, Ella, lieve kiad, het is beter,.dat de liefde na het huweljjk groeit, dan dat men haar ziet verdwynen. Neem gerust die eer lijke ziel, maak hem gelukkig, en je zult het ook zyn. Men vindt niet dagelijks een goeden man. Ik zal niet beweren, dat er niets van de dichterlyke liefde bestaat, waarvan jonge menschen droomen, maar zulk een liefde is even zeldzaam als blauwe rozen. Lieve, voor een hart, dat in staat is liefde te schenken, zyn er duizend, die van ruwer stof gemaakt zyn. Je trouwt dien jongen man, en geeft zoodoende je .arme grootmoeder een helder levenseind voor zy sterft. Hoe ffieet hij be sloot mevrouw Debrisay. Leslie Waring Hm. Ik heb dien naam nooit meer ge hoord en ik hoor toch zooveel vertellen. Is hij een parvenu? Ik geloot t wel, doch ik weet zeer weinig van hem. Je ziet «eer bleek, lieve. Ik onderstel dat je nooit uitgaat. Neen Ik dacht het wel. Mijne leerlingen zyn nog niet in de stad terug, zoodat ik tyd heb hier te komen, om mevrouw Newburgh gezelschap te houden, dan kunt ge eene kleine wandeling maken niets is beter dan frissche lucht om de zenuwen in toom te houden. Dank je zeer maar ik vrees, dat het tijd is om naar grootma terug te keeren. Heb je al andere kamers gehuurd Ben je al dien tyd wèl geweest Myn eigen ver driet heeft mij zoo zelfzuchtig gemaakt, dat ik vergeten had naar je-zelf te vragen. Ik ben even frisch als de bloemen in Mei. Ik was doodelyk vermoeid op het einde van het seizoen maar het was een goed jaar en toen ben ik naar Southsea ver trokken, om daar by de Winkelmans te lo- geeren. Hij is kapelmeester by een van de regimenten daar. Zy is eene aardige Fran- <;aise, ik kende haar reeds te Parys. Ik had een heel prettigen tyd en ben er geheel door opgefrischt. Ik heb nu zeer goede kamers gehuurd, in Westbourne, goedkooper dan die ik vroeger gehuurd heb. Ik heb een groote slaapkamer en een nette huiskamer. Het huis is van eene weduwe, zeer in haar schik met hare vaste huurster. Je komt my toch opzoeken, lieve? Ja zeker 1 1 Het is een troost voor my, met je te praten en je alles te vertellen. Maar, beste goede Deb, al wat ik je verteld heb, is een groot geheim. Dat spreekt vanzelf. Al praat ik graag, toch laat ik nooit iets vallen over zakeu, die mij vertrouwelijk zijn medegedeeld. God zegene je. Denk or aan, my morgen te schry ven, dat je er in toegestemd hebt, den heer Waring te uemeu. Hier is mijn adres. Viudt gq mjjne nieuwe kaartjes niet mooi HL Mevrouw Newburgh gevoelde zich door den slaap eenigszins verkwikt, doch deu vol genden morgen bemerkte hare kleindochter, dat zij onrustig was en dat zij zich inspande om zich kalm te houden. De dokter verbood haar het bed te verlaten, daar het zeer koud was eu dit zeer noodlottig voor haar zou zyn. Ella nam haar werk en ging daarmede □aast het bed harer grootmoeder zitten, vast overtuigd, dat deze haar over iets wilde spreken. De verandering in de vroeger zoo heerschzuchtige oude vrouw trof haar. Het «al u wel lief zyn, dat sir Robert Everard komt, grootma, begon zy. Hij zal ons zeker goeden raad geven. Niet zoo half goed aU mynheer Ookly dit kan, antwoordde hare grootmoeder op klagenden toon. Hy is slechts een landedel- mau, en bovendien kan niets mij van den ondergang redden. Maar die brief van myn heer Waring geeft my zorg. Hij moet be antwoord worden. Ik denk wel, dat ik zal kunnen schryven, wanneer ge mij papier en inkt wilt geven. Ja, natuurlyk moet die beantwoord worden, antwoordde Ella ernstig. Maar hoe? vroeg mevrouw Newburgh. Waaneer je weigert hem te ontvangen, is alle» uit, maar wanneer je hem wel ontvangen wilt, sluit dit io zich, dat je hem neemt Dat juist niet, grootma. Ik heb er den gebeelen nacht over nagedacht wat ik doen moet wat ik doen kan, Ik kan onmoge lijk tot een besluit komen. Wel geloof ik, dat ik zou kunnen, wanneer ik eerst eens een onderhoud met mijnheer Waring gehad zal hebben. Hij is mij zoo geheel onver schillig, dat ik niet denk, dat zjjne tegen woordigheid my in het minst verlegen zou maken. Ontvang hem dan, Ellaje gevoelens sullen misschien gewijzigd worden, wanneer je tegenover den man staat, die je oprecht lief heeft en het heeft bewezen, Of zyn vast besluit om zyn gril door te zetten, wat het ook kosten mogo, voegde Ella er bij. Je hebt het recht niet, Waring's be weegredenen te misduiden. Hoezeer ik er ook □aar verlang, je veilig uit den bitteren nood der armoede gered te zien, zou ik toch niet op een huwelijk willen aandringen dat je tegenstaat. Vergeef mij, grootma, dat ik onaardig en zelfzuchtig ben. Wanneer ik mynheer Waring trouw, zal ik het met een opgeruimd gelaat doen, Zy stond op en haalde de schryfbenoo- digdheden bijeen. Ik zal hem ontvangen, doch ik beloof hier mede nog niet, dat ik hem zal nemen, teazjj Laat hij zyn eigen zaak bepleiten, viel mevrouw Newburgh haar in de rede. Hij zal je tot andere inzichten brengen, ik ben daar zeker van. Zij schreef met moeite een paar regels, verontschuldigde de kortheid van haar schry ven met hare ongesteldheid en noodigde hem tot een bezoek op den volgenden dag uit dan zou juffrouw Joaoelyn bereid zyn hem te ontvangen. Jjj moet er het adres op zetten, lieve. Hy kent je hand niet. Dit doet er niets toe, zeide Ella, bet schrjjfgereedschap naar zich too noemend. Zij n&tn een enveloppe en ging toen zitten om er het adres op te zetten. Ik vindt het niet natuurlyk, Ella, dat je zoo koel en onverschillig bent Toch heb ik geene genegenheid voor iemand anders by je opgemerkt, tenzy misschien Neen, neen, viel Ella haar haastig in de rede Ik verzeker u, beste grootma, dat ik aan niemand eonige voorkeur geef. Dan, Ella, zul je den jongen Waring zeker lief hebben, wanneer hy je mau is. O ja, dat ge'.oof ik ook. Nu zal ik u de krant voorlezen grootmatracht er naar te luisteren, het zal u misschien eenige af leiding verschaffen. Ik zal myn best doen, Ella, nu je my een weinig hoop gegeven hebt. Gedurende het overige van deu somberen, droevigen Novemberdag was Ella misschien wat langzaam in hare bewegingen, doch vastboraden, als iemand, dio zich ten volle bewust is hetgeen hoor te doen staat. Doch by het heldere bewu«tzyn van plicht en ver antwoordelijkheid kwam het gevoel van nade rende smart en opoffering. Was zy alleen op de wereld en behoefde zy slechts voor zich alleen te zorgen, zy zou zich wellicht op den ooeaan des levens hebben gewaagd zonder vrees, zij het tevens zonder hoop. Maar zy mocht hare grootmoeder niet ver laten. Nu sjj op geen andere wijze voor haar kon zorg dragen, was zij verplicht om harentwil in dienst van den heer Waring te treden want zoo noemde zij bij zichzclve hare verhouding tot hem. O, zoo het maar geen huwelijk geweest ware! Laat in den namiddag werd haar een kaartje gebrachtKapitein SL John Lisle, van de huzaren. Zij dacht eeu oogenblik na, schreef er haastig een paar woorden op Tot mijn spjjt kan ik mijno grootmoeder niet alleen laten, en zond het toen terug. Dit bezoek was io Warings voordeel. Ik zou hem zoo gaarne vertellen, dat ik met zijn vriend verloofd ben, wanneer wij elkaar weer ontmoeten, dacht zy. En toch, hoe verkeerd is 't, uit wrok tegen den eeuen man den anderen te nemen en dat nog wel iemand, die my oprecht lief heeft, en dien ik wel denk tc zullen aannemen. Kapitein Lisle was dien dag niet de eenige bezoeker in Greenslrcet. Laat in den namid dag werd sir Everard aangediend. Ik kan hem niet outvangen, stamelde mevrouw Newburgh. Jij moet naar hem toe gaan, Ella, cn hem zeggen, hoe ziek ik mij gevoel. Sir Robert was door en door een land edelman. Hy scheen de lucht van de bos- schen en de velden medegebracht te hebben iu de kille, sombere eetkamer, die er zoo verlaten uitzag. Hij was iemand van middel bare grootte, dik en blozend, mot peper en zoutkleurige bakkebaarden, en die.er steeds uitzag, alsof hy frisch uit het bad kwam. Zyne overhemden waren altjjd sneeuwwit, kleederen zoo glad mogelijk, zyn stem had iets weeks, zoodat men zich weer verzoende met den luiden, beslisten toon, waarop hij gewoonlijk sprak. Wel, riep hij uit, Ella's hand vattende en die met zijno andere hand strelende, hoe maakt je arme grootmoeder het Ik ver klaar je, dat ik nooit meer van mijn stuk was, dun toen ik hoorde, hoo zij is opgelicht. Maar zij bleef er bij, in weerwil van alles, wat Oakly in ik haar gezegd hebben, zoo dat aan mevrouw Newburgh geeu cent ge laten zal worden. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1