KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringon en Anna Paulowna Nieuwjaarsgroet. No. 3737 Woensdag 9 December 1908. 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 3 m. 60 ct., fr. p. post 76 ct., Boitenl. 1.25 .Zondagsblad 37' 45 fo.76 s (Modeblad I Muzik. Bloemlez. 37» 55 60 O 65 65 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewgs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adwertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. De Belgische Kamer heeft de beraadslaging over de militaire quaestie voortgezet cn tot een einde gebracht. De beer Beernaert wees er op, dat de algemeene dienstplicht een grooter aantal manschappen zou opleveren dan het jaarlijksch contingent vereischt. Aan de mogelijkheid van een oorlog ver klaarde hij niet te goloovon, want onder de huidige omstandigheden zou niemand daarvan de verantwoordelijkheid op zich durven laden, terwijl bovendien het gevoel van verbroe dering toeneemt. Hij verklaarde voorts te zullen stemmen voor de enquête die de minister van oorlog heeft aanvaard en stelde de eenvoudige orde van den dag voor. Do minister wan oorlog handhaafde daarna nog eens zijne meening dat het aantal manschap pen zoo in vrede als in oorlogstijd onvol doende is en verklaarde de meening toegedaan te blijven, dat cene hervorming als hij in ruwe trekken meedeelde mogelijk is zonder meerdere kosten. Met 78 tegen 70 stemmen en 1 onthouding nam de Kamer de eenvou dige orde van den dag aan. Het voorstel Snoy om eenc enquête-commissie in te stellen werd naar de secties gezonden. De tegenwoordige gespannen-toestand tus- sehen Italië en Oostenrijk is in het Ituliaansche parlement ter sprake gebracht. Wel bestaat het drievoudig verbond tusschen Duitscbland, Italië en Oostenrijk, doch sommige sprekers hechtten daar niet veel aan. Onomwonden werd verklaard: «heti ecnige land, wanneer wij ooit in oorlog zouden kunnen komen, is Oostenrijk". En onder erg vaderlandslievende ontboezemingen werd verklaard, dat kon gerekend worden op officieren en manschappen in het leger, dat Italië .klaar" was; natuurlijk moest Italië zyn leger en vloot „op hoogte" houden en zich daarvoor geen opo%iingen ontzien. Maar daar waren toch ook weer anderen die de handhaving van het Drievoudig ver bond noodzakelijk achtten. De regeering lonkte beide stroomingon tegen en het slot van het debat waB, dat de Kamer met 25)7 togen 140 stemmen de motie-Fusinato aannam waarby de buitenlaudsche politiek van de regeering wordt goedgekeurdde politiek van het Drievoudig verbond wordt alzoo gehandhaafd. Onze Zuidlanders zijn wat heet gebakerd, zij vliegen op maar vechten nog zoo gauw niet. De strengere maatregelen in Praag dc afkondiging vau den staat van beleg hebben hunne uitwerking niet gemistde gemoederen zijn al wat bedaard; trouwens do heethoofden vinden nu minder gelegenheid tot het doen ontstaan van relletjes. Te Weenen werden onder persoonlijke leiding van den grijzen keizer militaire con ferenties gehouden. Nu de jubileumfeesten achter den rug zijn, schijnt de Oostenryksche regeering voornemens, krachtige maatregelen te nemen aan de Servische en Montenegrijn- sche grens. In de conferentie sprak de kei zer beslist de hoop uit dat het mogelijk zal zyn den vrede te handhaven. Intusschen heeft in Oostenrijk eene groote troepenverplaatsing naar de grenzi-n plaats. De .Matin" vernam zelfs uit Weenen dat 60,000 man reserves zouden worden opge roepen- Officieel worden de mobilisatieberich- ten tegengesproken. De oorlog zou op 't oogenblik groote bezwaren opleveren, wijl aan de grenzen een sneeuwlaag van meer dan 1 M. ligt. Do overige Europeesche mogendhe den volgen met aandacht den loop der zaken, wyl het uitbreken van een conflict ernBtige gevolgen zou kunnen hebben. De Turksche minister van binnenlandsche zaken sprak het gerucht van een ministri- eelon crisis tegen. Voor zoover de nationale waardigheid het gedoogt zal Turkije zich luenen tot allo schikkingen het verlangt met iedereen op vriendschappelijken voet te leven. De revolutie op Haïti is al voltrokken. 8000 revolutionnairen, uitstekend gediscipli neerd, trokken Zaterdag Port-au-Prince biu- nen met generaal Simon aan het hoofd. Een tulrijke menigte juichte hen toe en een dele gatie van het comité voor algemeene veilig heid ontving den generaal officieel en stelde hem een palmkrans ter hand. De oud-presi dent Nord-Alexis heeft den Franschen krui ser Duquay-Trouin verlaten en is met een Duitsch stoomschip vertrokken naar Kings- town op Jamaica. Zeer waarschijnlijk is nu weer de heele revolutie uit. De Engelsche regeering heeft met het oog op den tegenstand van den flnancieele para graaf de ingediende onderwijswet ingetrok ken. Minister Lloyd George verklaarde op een vergadering, dat bepalingen omtrent het v rouwenkicsrecht zouden worden opgenomen in het regeeringsontwerp op de kiesrechther- voriuingen. Mocht het Hoogerhuis deze be palingen verwerpen, dan zou dit een der verkiezingsleuzen zijn van de regeering in haar beroep op het land bij een ontbindiug die plaats zal hebben op een tydstip, niet zoo ver verwijderd als enkelen wel denken. HELDER, 8 December. Spoorwegtarieven. De Nederlandschc spoorwegmaatschappijen hebben een overeenkomst gesloten, waardoor als de Rogeering er haar goedkeuring aan hecht, er meer ecuheid zal komen in de ta rieven. En vooral, wat zoo dringend noodig is, vereenvoudiging. De honderd-en-éèn spe ciale kaartjes, tion-rittenboekjes, bijzondere uitstapjes, vacantiekaarten, en wat er al zoo meer op de spoorwegmarkt te koop is, zullen daarmee verdwijnen. Ook de retourkaarten. Het plan is, alleen enkele reisbiljetten uit te geven, kilometerboekjes cn abonnementen. Ook de buurtverkeerkaartjes zullen worden gehandhaafd. De kilometerboekjes zullen gel dig zijn op de lynen van ee H. IJ. S. M Staats- eu Centraal-spoorwegen. Het concept-tarief bevindt zich reeds eenige maanden in Den Haag, tot onderzoek door de regeeringsambtenaren. Wordt het goed gekeurd, dan zal het toch véór 1910 zeker niet worden ingevoerd. Zal het nieuwe tarief een heele oinwunte- ling geven in de administratie der maat schappijen, voor hot publiek belooft het heel wat aangenamer en eenvoudiger te zijn. By de vaststelling van het schema is men er op uit geweest, zooveel mogelijk zorg te dragen dat de tariefavcrandering voor het publiek geen tariefsverliooging zul worden. Een zonderlinge quaestie. Wij deelden reeds mede dat aan het pest- kantoor te Zandvoort iemand weigerde drie aangetockendo brieven in ontvangst to nemen omdat ze niet in ongeschonden staat hem worden overgogeven. Die brieven had hy zelf afgezonden en zouden diamanten bevatten. Bij opening kwamen er kiezelsteentjes uit. Do .Haarl. Ct.weet uit vertrouwbare bron medo te dcclcn dat de man vroeger in het Limburgsche plaatsje Mechelcn (arrondis sement Gulpen) brievengaurder is geweest cn een veroordeeling wegens valschhoid in geschrifte cn verduistering van 's lands gelden achter den rug hoeft. Hoewel de lakken (zes op olken brief) in ongeschonden staat waren, weigerde hy de brieven te accepteeren, omdat een weinig gom naast de enveloppe-sluiting zichtbaar was en hij gedroomd had, dttt do brioven geopend waren geweest. De diamanten zonden door hem ontvangen zyn als gedeoltelijko betaling eonor uitvinding, welk door Item voor f' 150,000 zou verkocht zijn. Een legaatkwestie. In liooger beroep uitsprauk doende, be vestigde het gerechtshof te Amstcrdum 't vonnis der Haarleinsche rechtbank, waarby dc Vereeniging tot uitbreiding van do ver zameling van kunst en oudheden in het gemeentelijk museum te Haarlem, dio aan spraak maakte op een legaat, ongeveer een half milliocn groot, van wijlen Jhr. Druyve- stein te Parijs, in het ongelijk werd gesteld De erfgenamen hadden de wettigheid van dit legaat betwi-t, op grond, dat genoemde vereeniging ten tijde van het overlijden van jhr. Druyvestein de Koninklijke goeifkouring niet bezat en dus als niet-orkeude vereeni ging niet erven kon. De Haarlemschc ver eeniging rest nu nog do beslissing van den Hoogen Raad in tc roepen. Gesnapt. In de Hoogstraat te s-Gravenhage trachtte een man van do St.-Nicolaasdrukte gebruik te maken, om aan een dame een paur pakjes te ontrokken, wat hem echter niet gelukte. Een half uurtje luter ontrukte liy aan oen andere dame een taschje inhoudende een bedrag van ruim f8. Hij werd echter ge grepen door een politie-agent. Ergerlijk. Men schrijft aan de Telegraaf": Bij den brand te Heiligorlee (Gr.) hebben de brundblusschers, aldaar, in twee uur tyds 25 liter jenever en de noodige potten bier verorberd. („N. R. Ct".) Zóó betaalt men geen rekeningen! Sedert eenigen tijd was een bakker te Kootwykerbroek geld schuldig aan een land bouwer aldaar. Toen de betaling wat lang op zich liet wachten, besloot de landbouwer eens naar des bakkers huis te gaan, om hem aan de-bestaande schuld te herinneren. Hij was echter zelf niet thuis, zoodat de lund- bouwer zich verplicht zag de boodschap aan de vrouw over te brengen. Heel beleefd noodigde deze hierop onzen man uit even te gaan zitten, dun zou zij in de achterkamer geld halen. In plaats echter van klinkende munt, bracht het vrouwtje een vuurlopel mede, waarmede zij den landbouwer zulke gevoelige slagen op het hoofd toebracht, dat deze aanstonds het hazenpad koos. Welli:ht gedachtig aan het spreekwoord „man en vrouw zyn één", heeft de land bouwer nu, bygostaan door zyn knecht, de vorige week den bakker zulk een geducht pak slaug toegediend, dat deze per voertuig naar een geneesheer moest worden overgo- braeht, die langen tijd noodig had de tal van toegebrachte wonden te verbinden. (.Hbl".) Aardige surprise! Bij het rooien eener oude beuken-haag te 's Gravemoer stiet een arbeider op een zwaren ruwen steen. Toen hy dezen had weggeruimd, ontdekte hij duuronder een gebroken uurden kruik, waarin hij tot zijn groote blijdschap verscheidene zilveren Hollandsche ducatons uit de 17e eeuw voud. De waarde wordt geschat op f500. Mist-avonturen. Dat de mist oen lastig inconveniöiit is, vooral 's avonds, zal niemand ontkennen. Dat hij dikwijls aanleiding geeft tot onge lukken, als botsingen tusschen verschillende zich voortbewegende lichamen 't zij be zielde of wel onbezielde wordt al even min in ontkennenden zin beantwoord. Zulk een botsing mistbotsing hadden we al al haast gezegd overkwam Don derdagavond iemand die zich per fiets van Bommel naar Nymegen begaf. Vrij dicht reeds de stad genaderd zag hij op den Bcm- mclsche dijk twee lichten voor zich uit. Een sterk, 't ander vry zwak. Daar 't sterke licht zich op het fietspad bovond en naar de hei ning uitweek, meende onze fietsrijder met een kunstbroeder in de edele fletssport te doen te hebben en week natuurlijk rechts daar het zwakkere licht nog ver genoeg af leek te zijn om den tegemoetkomenden fiet ser te passecren, edoch hij had buiten de waard in casu het zwakke licht gerekend dut voor hom een sterke macht bleek te be zitten t behoorde n.1. aan een hittekar waarop drie personen. Met een geweldige botsing vloog onze fietsrijder tegen den kop van 't paard, dat als een buiier werkte vise versa, cn voor fietser en voor paard en kar. 't Wiel schoot netjes tusschen de voor- pooten van den schimmel en onze fietsrijder haastte zich den kop van 't paard stevig vast te pakken en tegen zyn borst aan te drukken. Dit lukte, het paard bleef' staan en de fietser zitten op zijn stalen ros. Toen hot paard wat gekalmeerd was stapte de be rijder van de fiets af en gaf toen ruim baan aan het gespaD. Met eenige minder ernstige kwetsuren aan de hand eu wat pijn in den schouder werd de reis naar Nijmegen per fiets, die nagenoeg niets had geledon, vervolgd. Voorwaar een gelukkige afloop vun eon ongeluk, dat onge twijfeld zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. (.Geld.') Nederland en Venezuela. Reuter meldt u:t Willemstad, dd. 1 dezer Het Nederlandscho pantserschip «Jacob van Heemskorck" en de kruisers .Friesland" 2ii .Gelderland" hebben gisteren eon betoo- :;ing tegen Venezuela gehouden. Zij stoomden langs de kust vau Pucrto Cabello tot La- guayra. Do «Heemskerck" is hier vanochtend teruggekeerd, de kruisers zijn naar Maracai' o gegaan om eenzelfde betooging to houden. Men ziet in de botooging een toekon, dati do toebereidselen voor een deugdelijke blok- kade voltooi zijn. De „N. C." bovat een brief, geschreven aan boord van do „Heemskerck", uit Cura<:ao, dd. 14 November. Na vermeld to hebben, dat het besluil, waarbij de uitvoer van wapenen enz. naar Venezuela voor onbcpaaldon tyd wordt ge schorst, op Cura<;ao met groote ingenomen heid begroet is, gaat du correspondent voort Op do Club «Ctirafao", alwaar juist dien vond een bal gegeven werd, moest de dan.s- uiziek herhaaldelijk wijken voor die van 't Wilhelmus cn 't Wie» Ncêrlandsch bloed, welke beide volksliederen dan met algemeene geestdrift werden meogozongen, slechts afge broken door kreten van //Leve Wilhelmina, hoera voor den Prins'enzwaarby Nodor- landsche vlaggen door middel van kleine ballons do lucht ingezonden werden als uitingen van vaderlandsliefde en van gehecht heid aan het Huis van Oranje. Intusschen werden door het eskader deze weken benut tot het houden van allerlei oefeningen en exercitiën, zoowel in het Schot- tegat als buitengaatsdeze laatste hoofd zakelijk bestaande in schietoefeningen met het geschut bij verschillende vaartsnelheden en afstanden. Tot dit doel vertrok Hr. Ma. Heemskerck* o. ra. 3 malen van Maandags tot Zaterdags naar Aruba, op welk eiland schijven voor het geschut waren opgesteld. Nadat alle voorbereidende oefeningen daartoe waren doorloopen, werd overgegaan tot het verrichten der gedeeltelijke halfjaarlijksche schietoefeningen, waarbij met bet lichte ge schut op verschillende afstanden gemiddeld 75 treffers op 120 schoten werden verkregen, terwyl het maximum 79 pet. bedroeg, dit laatste berekend in verband met de viiur- snelbeid. Dit zeer mooie resultaat, hetwelk tot nog toe door geen onzer schepen behaald werd, moet echter (billijkheidshalve dient zulks erkend: naast de geoefendheid der kanonniers voor een groot deel toegeschreven worden aan do nieuwe kykerriclitmiddelen, waarvan onze kanonnen voor *'t eerst voorzien zijn, zoodat op de schepen, welke daarmede ook uitgerust zullen worden, bij gelijke oefening een even gunstige uitslag kan worden ver wacht en de artilleristische gevcchtswaarde onzer oorlogsschepen, in vergelijking met vroeger, meer dan verdubbeld wordt. Terwijl Hr. Ms. Friesland ongeveer gelijksoortige oefeningen hield als wy, heeft Hr. Ms. .Gel derland" zich dien tijd ten nutte gemaakt door in Havana tc dokkeu en eenige kleine voorzieningen te ondergaan. Volgens de laatste berichten ligt het in het voornemen dor regeering om in de le helft van December Hr. Ms. .De Ruyter" en in de laatste helft dier maand Hr. Ms. .Utrecht" naar West-Indiö te doen vertrek ken, waardoor alsdan ongeveer 15 Januari 1909 een eskader van 5 oorlogsschepen, be staande uit 2 pantser- en 3 pantserdeksche- pen hier vereenigd zal zijn, bemand met ruim 1G00 koppen en bewupend met 4 kanonnen van 24 cM., 16 van 15 cM. en 18 van 12 cM. en geschut van klein kaliber. Vermoe delijk zal dit wel voldoende blijken om pre sident Gastro tot reden te brengen of tot aftreden te dwingen dit laatste echter alleen voor het geval een binnenlandsche revolutie succesvol verloopt, waarop, nu de revolution nairen in Curacao door de bovenvermelde schorsing enz. tot hun operatiebasis kunnen gebruiken, kans bestaat. Denzelfdcn avond dat het schorsingsbesluit werd uitgevaardigd, is den generaal Roiando te New-York, het daadwerkelijk hoofd der revolutionaire purlij, hiervan reeds telegra fisch bericht gezonden. In de verdwijning van Castro van het poli tieke tooueel ziet men hier dan ook eigenlijk de eenige goede oplossing om de rust zoowel hier als in Venezuelu te doeu wederkeeren. f De onlangs hier gepubliceerde tekst der tWfl j j H weade Nederlaudsche nota heeft een zeer goeden indruk gemaakt en algemeen wordt de flinke taal, waarin deze vervat is, gewaar deerd. Na hier ook algemeen opvalt in vergelijking met vroeger, is het voorbeeldig gedrag onzer matrozen, stokers en mariniers (waar van er sinds geruiinen tijd pl. m. 800 bier aanwezig zyn) aan don wal, zoodat men overal met lof over onze schepelingen hoort spreken. De „Amigoe di Cura«;ao* van 14 Nov. schrijft: Naar verluidt, mogen wij in Januari 1 Amerikaansehe oorlogsschepen hier verwach ten- Onze zegsman meende zelfs als zeker te mogen mededeelen, dat Amerika, Nederland krachtig zal steunen in zijn acti •- tegenover Venezuela. Van bevoegde zijde wordt aan do N.R.Ct. de volgende veronderstelling geopperd ten aanzien van de door de Nedcrlandsche oorlogs schepen tegen Venezuela gehouden betooging: Het eenige middel om, zonder bepaald tot feitelijkheden over te gaan, de aan het roer zijnde regeering van Venezuelu te treffen, zou zijn de kanonncerbooten en de recherche- vaartuigen in beslag te nemen. Niet om die schepen voor goeden prijs te verklaren, doch om ze, zoolang uit noodig is, vast to houden. Die inbeslagneming zou kunnen plaats hebben in de Venezolaansche havens of in zee. Tot het eerste zal men niet licht overgaan, omdat dit al heel spoedig tot feitelijk vorzet zou leiden. Legt men in zee bcsjag op die vaar tuigen, dan zal dit waarschijnlijk zonder bloedvergieten atloopen. Onzerzijds zou de opbrenging van die Venezolaansche vaar tuigen bij wijze van represaillemaatregel ge schieden. Mogelijk zou het zeker zyn, dal een oorlogsverklaring van Venezuela er het gevolg van word. Beschikt de regeering van Venezuela niet meer over vaartuigen, dan zou het haar onmogelijk wezen troepen to vervoeren naar plaatsen, waar het gezag der regeering verloren dreigt te gaan, immers vervoer over land is aan groote bezwaren onderhevig en vordert in elk geval zeer veel tijd, terwyl verder de uitvoerhandel in don vorm van smokkelhandel van Curacao door Venezuela niet verhinderd zou kuunen worden. In de roods geseinde betooging onzer oorlogsschepen wil men nu zien een poging om de hand op de Venezolaansche regecrings- vaartuigen te legen. Meer dan een veronder stelling is dit echter niet, daar aan het departement van marine uiteraard de grootst mogelijke geheimhouding wordt betracht. Verkoop van praktijk. Iu Pruisen heeft de ccre-rechtbank een arts bestraft, die zijn praktijk aan een ander had verkocht. Het Landgericht en Oberland- gericht hadden do bedoelde overeenkomst nietig verklaard. De verkooper is nu van het vonnis van de eere-rechtbank in hooger beroep gokomen bij het artzliche Ehrengeriehtshof. Dit lichaam heeft het hooger beroep verworpen omdut een arts, die op bet vertrouwen der patiënten berustende praktyk gelijk koopwaar traebt te vorkoopen of te koopen, handelt tegen do standseer. (.Med. Wkbl". De man van zijn dochter. Als een hoofdstuk uit een romau klinkt de volgende, maar al te levensware, geschie denis, waarmee de rechtbank te Bromberg, in Pruisisch Polen, zich dezer dagen hoeft bezig gehouden. De arbeider Thomas Wol- land, die in Amerika zijn bloedeigen dochter had getrouwd, werd tot een jaar en 3 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Omtrent de epiloog van dit procea lezon we in het «Berl. Tagebl". de volgende bij zonderheden Thomas Wolland werd in 1852 in Zolon- towo geboren en huwdo in het jaar 1878. In het begin gelukkig, werd zijn huwelijk al spoedig door zware zorgen verduisterd. Van de zes kinderen bleef er Slechts één in leven, de kleine Micbaline. Wolland leefde later in onmin met zyn vrouw, en na een huwelijksleven van 7 jaar verdween bij op een goeden dag; hij was naar Amerika geëmigreerd. De berichten aan zijn vrouw, die hard moest ploeteren voor den kost, werden hoe langer hoe zeldzamer, tot zijn familie ten slotte geloofde, dat hij dood was, waarom Wolland in 1900, op verzoek van zijn vrouw, door het gerecht voor dood werd verklaard. Micbaline was intusschen tot een mooi, jong meisje opgegroeid en nam in 1903 hel voorstel aan van haar oom Gordon, een haltbroeder van haar vader, die in den staat M'.chigan woonde, om naar Amerika te komen. De oom -zond haar de helft van hot reis geld, en de 20-jarige Micbaline vertrok. Toen zij nu eens met haar oom wandelde, ontmoette zij Thomas Wolland, die zijn dochter niet herkende, nij meende te doen te hebben met een Duitsche, Michuline Pot- razki genaamd, ofschoon het meisje beweerde een geboren Wolland te zijn. Wie zy wus en waar zij vandaan kwam, daarovor schijnt Wolland zich niet bekommerd te hebben. Hij werd op het meisje verliefd en trouwde haar. Na een paar gelukkige huwelijksjaren kreeg de jonge vrouw, die intusschen moeder was geworden, heimwee, en Thomas trok met zijn familie naar Bromberg terug, waar hij in den herfst van het vorige jaar aankwam. Op 8 Februari schonk Wolland's vrouw opuieuw het leven aan een kindje, en bij de aangifte verklaarde Wolland, volgens zijn later beweren, volkomen te goeder trouw, dat zijn vrouw Potrazki heette. Intusschen was echter aan het licht gekomen, dat Wolland zijn eigen dochter had gehuwd, en de politie arresteerde hem dezen zomer, toem hij juist op het punt stond, opnieuw naar Amerika te gaan. Bij de behaudcling vun hot proces loochende Wolland hardnekkig, geweten te hebben, wie hij eigenlijk tot zijn vrouw had gemaakt over liet voltrokken hnwelyk kon hij geen ofhcieele stukken tooncn. De jury beant woordde echter de schuldvragen in bevesti genden zin, cn wegens bloedschande werd Wolland tot oen jaar, wegens stnkkenver- valsching tot 3 maanden tuchthuis .veroor deeld hij werd onmiddellijk in arrest geno men. DE WEEK. 6 December. De heer rar. Nelissen, onze Minister van Justitie, heeft in do afgeloopcn week eon dusdanig-gevoulig en «lcerlyk echec geleden in de Eerste Kamer, dat eigenlyk al wat in de Tweede gedurende lange, afmat tende middagen en avonden is afgepraat, erbij in 't niet verzinkt. De opmerking is gemaakt, dat tot dusver het peil der begroo- tingsdebatten vry laag was. Do minister Heemskerk, hoe vernuftig en slagvaardig ook, wist zich niet te verheffen tot eene hoogte, welke hem met zyn «grooten voor ganger" van 1901 ook in deze op één lijn kan doen stellen. Maar de Eerste Kamer om op haar terug tc komen heeft het Kabinet in den persoon des ministers van justitie een pijn lijken slag toegebracht. De verwerping der Achterstands-ontwerpen' met eene zoo verpletterende meerderheid als 39 tegen 8 zal niet tongevolge hebben dat de heer Nelissen zyn portefeuille .ter beschikking" stelt, doch zy is niettemin vooral hierom zoo bedroevend voor hot prestige van dezen uiterst bekwamen oud-magistraat, wijl hij zich het échec voor een goed dool zelf op den hals heeft gehaald. Een zoo scherpzinnig man als hij is had kunnen gevoelen, dut or levensgevaar voor zijn ontwerp dreigde, nadat hij „beloofd" had in de pensioen- bepalingen, por „novelle", verandering te zuilon brengen, nadut do Senaat het viertal ontworpen zou hebben goedgekeurd. Inder daad valt niets in te brengen tegen de be wering van don hoor 't Hooft, dat men hier te doen heeft met eene .ketterij" op consti tutioneel gebied. Op 'ys vun zóó zwak ka liber mag de Eerste Kamer zich uiet wagon De mogelijkheid, dat het Parlement zulk eene .novelle" verwerpt, is natuurlyk geens zins uitgesloten. En reeds de. broosheid vaj- elk ministerieel loven zou de Kamer beletten om een ontwerp goed tc keuren op grond van andere overwegingen dan de appreciatie van hot voorstel .gelijk t daar ligt, zoo niet inderdaad gelijk de lieer 't Hooft be toogde de letter der grondwet zulke waaghalscrij verbood Dat minister Ne lissen dit alles voorbijging en toch zijne voor- stollun in gevaar bracht is een van die psychologiseh-zondurlinge dingen, waarvan men vruchteloos do verklaring zoekt! De heer Van der Bioson, had 't hom nog zoo roerend-vaderlijk toegeroepen.Excellentie wees toch voorzichtigBeter ten halve ge keerd dun ten heele gedwaaldAl zat daar mijn bloodeigen broer aan de groene tafel, /(ik zou toch tegenstemmen De Senaat barstte, by dio woorden, uit in onscnatoriaal- luidruchtige, vroolijklieid. 't Is begrypelyk Maar de heer Nellisseu had toeu, met han dige zwenking, de zaak kunnen redden Evenals zyn collega Talmu by gelegenheid van de BruBselsche vier ton, was hy onver murwbaar. En de Eersto Kamer laat zich nu eenmaal niet .dwingen". Zij had den vorige» dag minister Subron de wijziging der militicwot 1901 toegestaanterwijl de heer Rengers verklaarde dat hij en zijne vrienden (erwille van het landsbelang zouden voorstemmen, schoon zij eigenlijk tegen het ontwerp warenDaarmee was de mee gaandheid van den Senaat op harde proef gesteld. En ministor Nelissen werd er de dupe van.... Geen opruiming vun den schrome lijke» achterstand bij onze groote rechts colleges. Geen „judex unicus' alleen-von nissende rechter. Geen .nieuw, jonger bloed" in de wereld der magistratuurIk geef toe, dat miniBter Nelissen 't den Senaat, door zijne zwakke en onhandige verdediging, zeer lastig gemaakt heeft. Maar toch blijft de theorie waar, dat de Eerste Kamer slechts in alleruiterste noodzakelijkheid van haar veto-recht mag gebruik maken. En of der gelijk geval hier aanwezig was Ik geloof, dat het antwoord op die vraag niet gemakke lijk is te geven. Hoe 't zij, de Sinterklaas surprise, door onze senatoren den minister van Justitie bereid, is cr een, die onwille keurig dcnlum doet aan de boozo rgard', welke 't deel is vau hen, die 't bij dun braven Sint verkorven hebben Onder liet vele, 't onafzienbaar-vele, in de jongste dagen door de pers aan de parle mentaire werkzaamheden gewijd, vind iko.u. eene zeer verstandige opmerking. Gezegd is dut de voorzitter der Kamer toch feitelijk veel strenger de liund moest houden aan het grondwettelijke voorschrift, dat hem recht geeft om eenc zitting te verdagen als niet zeker aantal leden present zijn. Thans komt 't voor, dat iemand staat te verbruiken den uationulen tyd" in aanwezigheid van twee |of drie collega's, schadet ja nichts!.... j Komt toch in de Handelingen". Eii de arme persmuskietenrood van opwinding en I afmatting, zyn ook wel verplicht er, met oen woord of wat, melding van te maken, j van zoo'n in woestenij vun onverschilligheid uitgesproken rede. Dat zijn inderdaad onhoud- baro toestanden!.... Indien men er \oor zorgde dat slechts eene zitting, waar genoeg leden tegenwoordig zijn, kon gehouden wor- den, dan zou aan de apeech-luatigheid van sommigen wel gauw oen eind worden gemuakt j De sleur heeft ook hier allerlei misbruiken I doen ontstaan, welke ten onrechte geduld worden. Wanneer men, in vliegensvluggen vaart een overzicht-»ii vol d'oiscau" wil geven vun wat de Tweede Kamer in de jongste acht tien dagen alzoo heeft -afgedaan'dan komt men tot het ontmoedigende resultaat, dat «le practische uitkomst niet in de verste ver houding staat tot den oceaan van woorden, welke straks de „Handelingenen lochygra- fische verslagen tot folianten zullen doen wordenIk ga nu het „kleingoed" voor bij zelfs de aanneming, iu de zitting van Muanflug jl., van het arbitrage-verdrag met de Vereenigde Staten, waarby mr. Van Idsinga zóu ver ging om te spreken van 'a ministers „cynische brutaliteit'Een woord, dat ware 'tin het Palais-Bourbon uitge sproken, tien-togen-een 'n uitdaging had ver oorzaakt Maar Z. Exc. Van Swinderen is een vroolijk-gemoedelijk man, die wel weet dat men s hecren Van Swinderen's woorden met een .korreltje zout" dient op te vatten. Hel ontwerp ging er met vlag en wimpel, zonder bloedvergieten of zelfs .oorvijgerij", door. En nu de lange, dorre, vermoeiende tocht door //Binnenlandsche Zaken", welke op 't moment dat ik dit noer- schrijf, nog niet is afgeloopenDe minister Heemskerk heeft zich aan het zeer verstandige plan gehouden om niets te be- looven wut hy niet stellig weet te zullou kunnen nakomen. En wat khu een minister, levend eenige maanden vóór nieuwen stem buskamp, eigenlijk in ernst beloven 't ls bitter weinig en de heer Heemskerk heeft daar met ronde, sympathiok-eerlyke woorden op gewezen, 't Is gebleken, dat Z. Exc. op liet stuk van burgemeesters-benoe mingen 't allerliefst ingezetenen aangewezen ziet tot het hooge ambt van vertegenwoor diger van het staatsgezag in eene gemeente, en bovendien warm voorstander is van ver kiezing der burgemeesters door de Gemeon- tenaren, instee van door de Kroon. Dit zou .hein, zegt de minister, .van heel wat hoofd breken bevrijden". Ik geloof't grif, en twyfel er ook niet aan, of 'tzal .eenmaal" ook to onzent komen tot vervulling van mr. Hecins- kerk's ideaal. Wanneer!?.... Zulke dingen gaan te onzent met de snelheid eener nacht schuit. Wat den minister ook bekend is.... Z.Exc. van Binnenl. Zaken erkent voorts, dat de Drankwet herzien moet worden; o.a. met het oog op de Raadsleden-herbergiers (het lidmaatschap van den Raad maakt iemand niet tot „ambtenaar', gelijk bijv. wel bot wethouderschap doet, zegt do minister) maar hy voegt or dadclyk bij: deze Drank wet is een wespennest, waar ik slechts noodo de hand in stook Voorts: hij heeft «allo sympathie* voor het denkbeeld dor pensioneering van de ge meente-ambtenaren en hunne weduwen cn weezen. Doch Wettelijke regeling van het instituut der levensverzekering is «in studie». Do quaestie of aan wethouders pen sioen van gemeentewege mag worden toego- kend «in onderzoek'. Van reactionaire uit voering dor woningwet is geon sprake. Do f 25.000 meer, dio dc heer Schaper voor bestrijding van de tuberculose wilde gevoteerd zien dus do .ton' maar volmaken accepteerde de minister. Woensdag nadat hem vrijheid gelaten was om dat bedrag te besteden «als 't noodig was* Ook hiorby is het particulier initiatief hem hoofdzaak. Bij de vraag of het Leidsch herbarirum te Laiden zal bly ven dan wel met een door de deskundige heeren onnoodig geachten „tuin* naar Oegstgeost zal worden verplaatst (de kumer besliste in eerstbedoelde zin, op voor stel van Jhr. De Stenrs) blijkt de minister zoo .neutraal' en gemoedelijk volgzaam mogc- lyk. De zaak is nu aldus geloopen dat de minister geen gelegenheid vond om, tan leste, nog op dr. Bos ietwat-schampere opmerking te antwoorden dat hy tegenover het open baar onderwijs zoo bedroevend .schriel' zou zijn Daarop komen wij das terug, als mede op nog enkele andere .wenken eu wenschen», by hoofdstuk V te berde gebracht, 't Is overstelpend en verbijsterend I Ik be paal rajj, voor 't oogenblik, tot de opmerking «lat mr. Heemskerk door zijn ferme, eenvou dige taal vanlaten we nu maar eens eerst afwachten wat Juni a.8. geeft, een aange- namen indruk heeft gemaakt. Hy moge dan minder bctooverend van .spirit* en eloquentie zyn dan dr. Kuyper, in de gegeven om standigheden was zijne omzichtige houding niet anders dan sympathiek en vertrouwen wekkend. Trouwens, de kamer had Z.Exc. een dik halfjaar vóór de groote campagne, lichter kunnen maken Maar, weet- ge, «laar zyn de kieziers niet mee content Juist nn komt t voor sommigen erop aan, „acte de presence' te geven 1 Als terwyl ik dit schrijf »- het trouwe, witte ros van Sinterklaas niet over de daken trappelde en de geheimzinnigheid van Decem- bcr-festyn, der in dikken nevel glanzende lichtjes niet in de lucht was, dan zou ik U nog kannen .boomen- over velerlei.Over den kranken Castro, in wiens afwezigheid wel licht de poppen aan 't dansen zullen gaan, doch van wien door sccptisch-aangelegde zielen beweerd wordt dat hij do .schoone dagen van Caracas* niet meer zal aanschouwen. Over de jammerlijk-verbrande vrouwen tc Amsterdam, wier treurig lot nog eenB herinnert aan de grenzelooze onvoorzichtig heid, waarmee men met petrolenm omspringt, ondanks alle bittere ervaringOver de vierduizend Amsterdamscbe werkloozen. Dc zotte praatjes, omtrent eene „in de lucht hangende Nederlandsch-Engelsche entente» Stof* dus te over! Maar il? hoor dui- delyk het getrappel der stevige hoeren van Sint s paardklunken van t liedeken «Zie de maan schijnt door de boomen* bereiken myn oor Eu ik .haast mij om de pen néér te leggen om een uurtje te genieten in heerlijke droom wereld van kindervreugde Mr. Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1