KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Peulowna Nieuwjaarsgroet. No. 3738 Zaterdag 12 December 1908. 36ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningatr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT: Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 11 Zondagt|lad 37» 45 f0.75 i Modebij# Muzik. Bloemlez. 37* n 55 n r> rt n n 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koniugstraat. ADVERTENTIEN Van l#tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vAAr 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge. noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. OE UITGEVERS. Uit bet Buitenland. ,Op voorstel van minister Briand heeft de kamer de interpellatie over de instructie van de zaak-Steinheil uitgesteldUit dit bericht blijkt, dat dc kamer zich iets wijzer betoond dan het Fransche publiek en de Fransche pers (of omgekeerd!» en dus meent, dat er buiten die onverkwikkelijke zaak nóg dingen zijn die hare aandacht verdienen. Het wufte. op-schandaaltjes-beIu8te-Parij8che publiek zelfs is even opgeschrikt, doch ook maar even, zooals het voor zulke nietige zaken betaamt door de publiceering van een onderhoud met een vice-admiraal eskader commandant, dio ongeveer zei, dat de Fran sche vloot in zeer desolaten toestand was, dat zij drie uur het gevecht kon volhouden, doch dan uitgevuurd zou zijn en geen reserve ammunitie meer kon krijgen, 't Was de com mandant van het Middellandsche Zee eskader die dit zeide. En liij had er bijgevoegd Ik vertel u niets nieuws wat ik u verklaar is al meermalen verteld door anderen men ge looft liet niet. En men ging na of dit zoo was en t was zoo men was gewaarschuwd, 't Geval wekte begrijpelijkerwijze nog al op zien. Maar 't bracht de regeeriug in een allermoeilijkst parket. Natunrlyk kon een in terpellatie niet uitblijven toen de regeeriug den udmiraal van het bevel onthief, omdat hij, hoewel vroeger al eens aangemaand tot grooter reserve, dingen aan de klok bad ge hangen, die nu ja, die men niet moclit weten. Admiraal Bienaimë interpelleerde over deze zaak-Germinet en verklaarde dat do marine in dezen bevelhebber een grooto moreelo kracht verliest en een man van onbetwist bare kunde. De minister' van marine ant woordde dat reeds sedert 4 Nov. aanvulling van munitie had plaats gehad, waarmee ad miraal Germinet bekend was, Minister Picard verdedigde de straf uit 't oogpunt van dis cipline. Clemenceau zeide reorganisatie der vloot kan niet verkregen worden door praat jes van admiraals. De regeering eischte goed keuring harer maatregelen, anders ging zy heen. Toen werd een motie aangenomen, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in het krachtdadig optreden der regeering in het belang van de vei betering der marine en wel met 355 tegen 142 stemmen. Een schit terende overwinning der regeering Jawel dat blykt b.v. duidelijk uit dezen zin uit de Matin, dien wij ter kenschetsing aanhalen En als er dus een straf moet uitgespro ken worden om de inbreuk op den regel der stilzwijgendheid goed te maken, laat ons dan admiraal Germinet berispen omdat hij zon der permissie gesproken heeft, maar hem onzen dank betuigen voor den dienst, dien hij zyn land bewezen heeft". En dat blad staat laug niet alleen. Ja, Frankryk is een raar land. Met de gruwel-bedryven der laatste tijden voor oogen heeft de Kamer toch niet de doodstraf afgeschaft. In de zitttng *vau Dinsdag besloot zij met 830 tegen 201 stem men die straf te behouden. De Senaat heeft nu ook het wetsontwerp betreffende de exploitatie en de financiecle organisatie van liet genaaste Wester-spoor- wegwet goedgekeurd. In den Balkan en daaromheen, ongeveer den zelfden toestand. De boycot der Oosten- rijksclie waren is in Turkye niet noemens waard verminderd. De Kamer van koophandel te Skoetari b.v. heeft den boycot nog verscherpt en ook besloten het vervoer der goederen door de scheepvaartmaatschappijen met geweld te beletten. De stappen gedaan door bet consulaat hebben tot dusverre nog niets uitgewerkt. Alleen te Aleppo was eenigc vermindering van den boycot te bespeuren. Bij eene troepenmacht die in Oostenrijk opgecommandeerd Werd naar de Servische grens kwamen gevallen van dienstweigering voor. Dat Oostenrijk zijne legermacht te Agram en op de Montcnegrynschu grens gebracht heeft op 30,000 man wekt eenige bczorgheid. De Rijkskanselier Von Bülow heeft in den Rijksdag eene rede gehouden die uog al de aandacht trekt. Over de Marokkaausche kwestie met Frankrijk zei hij .het gezond verstand der Duitschers heeft gezegevierd. Over de Turkscbe kwestie«Duitschland ziet in de Jong-Turke^ vrienden. Met groote ingenomenheid ziet Duitschlund dat Turkije den weg der hervorm ng opgaat Over de Bosnische kwestie liet hij zich vriendelijk voor Oostenrijk uitalleen als Oosteuryk door eigenzinnigheid den toestand erger maakt moet liet zich zelf er maar uittrekkeD. Uit Rusland wordt bericht dat Stolypin met de gedelegeerden der Doemapartyen heeft beraadslaagd over de landwetten op liet oogenblik aanbangig, die het overgaan van gemeentelijk tot particulier bezit moet vergemakkelijken. Er is een vergelijk ge- getroffen zoodat de aanneming cenigszins geamendeerd, vrij zeker is. De hoop, dat de cbolera-epidemie te Pe tersburg tot stilstand zou zijn gekomon,' is helaas ijdcl gebleken. In do algeloopen week kwamen er per dag meer. dan 20 gevallen voor en Maandag zelfs 35. Het aantal der lijders bedraagt thans 243. Nieuwsberichten, HELDER, 11 December. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal vergaderen op Vrydag 11 December a. s, Stukken voor die vergadering worden in gewacht vóór genoemden - datum bij den voorzitter of een der leden. De muziekvereoniging •Crescendo", afd. Helder van de Maatschappij tot bevordering der toonkunst, gaf onder diroctie van den heer A. J. C. Mooy Dinsdagavond in .Ca sino" een uitvoering. Do zaal was overvol met leden en introducós. die ongetwijfeld hoogst voldaan deze uitvoering hebben bij gewoond. Voor de pauze kreeg men een zestal lieve, welluidende vrouwenkoren te hooren, die zui ver en opgewekt gezongen werden. Verder zong mej. v. A. een altsolo, mej. V. een so praansolo en mej. M. twee sopraansolo's. Vooral de laatsten waren keurig. Uit de voordracht dezer zangnummers kon men dui delijk opmerken, dat do directie in goede handen is. Indien wij een aanmerking had den, zou het alleen de kouze der stukken gelden, niet wat do muziek betreft, maar de woorden. Wanneer er 10 nummers gegeven worden en 9 er van zijn met Duitscben tekst, dan vinden we dat voor Nederlandsche ooren te veel. Na de pauze werd opgevoerd de operette De Prins van Sind". De vertolkers van dit sprookje waren hoofdzakelijk de leerlingen van de Kinderzangklassc en zy deden het best. Je kon zoo merken, ze leefden geheel en al mee. Ook zongen ze als lijsters, de koren waren alleraardigst. De hoofdpersonen, ouderen, steunden de jeugd op flinke wijze en verdienen zeker een woord van lof om deze operette zoo goed te doen slagen. In 't kort, .Crescendo" heeft aan velen een genoegelijken avond bezorgd. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Woensdug 9 December 1908 aanbesteed do levering van Kantoorbehoef ten ten behoeve der Gcmeeute-Secretaric, gedurende 1909. Ingekomen 4 biljetten, van A. J. Maasf 227,5 A. W Michels225,87. D. Koppen225,47. J. C. Duinkor200,78. Door den len luitenant-kwartiermeester, toegevoegd aan den Indeudunt bij de 4e di visie te Helder is 11. Dinsdag openbaar ver pacht: oud ligstroo van de troepen, alhier in garnizoen. Ingekomen fi biljetten, van J. Makelaarper stel f 0,03. D. Makelaar0,10. A. Bonselaar0,11. P. de Bruin r 0,11. J. Doorukamp 0,12. L. S. Beek0,12. Staatsbegrooting voor 1909. Marine begrooting. Voorgestelde amendementen. De hecreu Eland, Jansen, Thomson en Verbey hebben een amendement voorgesteld om de artt. 16 en 18 te verminderen, res pectievelijk met 1*22,000 en f 276,312, met «le bedoeling om de verwapening der twee schepen type ,Kortenaer" na te laten. De beeren Eland, Thomson en Verhey hebben een amendement voorgesteld om art. 17 te verminderen met f500,000, met de bedoeling slechts geld toe te staan voor den bouw van ëóu torpedojager. De voorstellers van oordeel, dat bezuinigen, waar eenigszius mogelijk, plicht is, achten den aanbouw van een tweetal jagers op dit oogenblik niet noodig. De beer Hugeulioltz heeft een amendement voorgesteld om de artt, 17 en 19 to ver mindoren resp. met f215.000 en f17,360 met de bedoeling om niet over te gaan tot den uaubouw van eene onderzeeboot. De werkloosheid te Amsterdam, Uit Auistordum meldt inen De giften voor de werkloozen vlooien traag 1 Nog geen honderd weldadigen hebben gehoor gegeven aan do roepstem van de commissie uit de burgerij, en zonden tezamen oen bedrag f 9414.75, benevens 14 bons voor levens middelen. Terecht merkt dan ook de penning meester der commissie, do heer J. H. Sehol- tema (Rokin 101), in een rondschrijven aan de bladen op, dat men nog niet algemeen doordrongen blijkt te zijn van den ernst der zaak. Er zijn ruim 8000 werkloozen inge schreven, waarvan een groot deel gehuwd is, en een geziu te onderhouden liceft. Door een electrische schok. Een werkman verrichtte oenige reparaties aan do kachelpijp, die uitsteekt boven hot dak van het tydclijku plaatsbureau van het Weesper poortstation te Amsterdam. De pijp schoot los en viel op den draad der gemeen tetram. Po werkman, die de pyp bleef vast houden, kreeg hierdoor een zoo hevigen elec- trischen schok, dat hij van het dak tuimelde. In hoogst zorgwekkenden toestand werd de ongelukkige naar het politicposthuis op het Wecsperplein gebracht en vandaar per rïj- wielbruncard naar het O. L. V. gasthuis. De brand te Amsterdam. De felle uitslaande brand welke Maandag avond in dc Ferdinand Bolstraat te Amster dam woedde en aan het echtpaar Pardo het loven kostte, heeft zich op verwonderlijk j snelle wijze verbreid. Omstreeks half twaalf zocht dc commcusaal van den sigarenwinkelier Souwcr, die in het benedenhuis gevestigd is, in den donkeren winkel met lucifers naar een geldstuk dat hy had laten vallen. Waur- schijulijk heeft lij toen het smeulende houtje achteloos weggeworpen, zonder te wachten tot het geheel gedoofd was. In ieder geval stond spoedig daarna het geheele voorhuis in lichte laaie. Op het brandgeroep werd het een .sauve qui peut' van alle gezinnen die hot huis bewonen. Gedeeltelijk vluchtte men naar beneden, wat do veiligste weg is in dergelijke omstandigheden, maar de menschen van de eerste en de derde verdieping zoch ten naar boven een uitweg. Aan de laatsten, de familie Ananias, gelukte dit. Zij bereik ten tijdig de branddeur welke naar liet aan grenzende perceel leidt, maar de Pardo's twee ouders en de zoon kwamen eerst boven toen het huis tot den nok vol rook stond. Daardoor schijnen ze zóó bedwelmd te zijn geraakt, dat zij op den zolder van hunne huurlieden bet spoor bijster raakten In plaats van dadelijk de trap at te dalen, welke zich in de onmiddellijke nabijheid van de brand deur bevindt, holden zij door, en liepen in hunne verbijstering dood in een afgesloten gedeelte van den zolder, waar zij ineenzakten en in de door kwaadaurdigen gassen vergif tigde atmospheer bleven liggen. Toen de brandweer het vuur gebluscht had en ook op dezen zolder kwam kykeu, vond zy drie levenlooze lichamen. Alleen dc zoon kon nog gered wordende ouders waren dood. De beiden lijken werden door de transport automobiel van den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis overgebracht de jongeman werd daarheen per rijwielbran card vervoerd. Hij was hoogst overspannen, en bracht een onrustigen nacht door. Ziju toestand is echter niet levensgevaarlijk. Gruwelijke vondst. Dinsdagnamiddag waren een paar jongens bezig om op de Spiegulnisserkade te Rolter- dam een kogel uit een straatriool op te vis- sclien, die er bij het knikkeren in geraakt was. In plaats van den kogel haalden zy er een kinderarmpje uit, dat zy op de.straat wierpen en daar lieten liggen. Dit zag dc 15-jarige G. J. H., wonende in de Hendrik do Keijzerstraat, die het armpje opraapte en aan een agent van politie, dien hij in de nabijheid ontmoette, overgaf, inet do mede- deeling van waar het kwam. De agent gaf hiervan dadelyk kennis op het politiebureau in de Meermansstraat, van waar een inspecteur zich mot een paar agenten naar de Spiegelnisserkadc begaf om onder hun toezicht de omliggende riolen te laten afzoeken door mannen van de reiniging. Dit had ten gevolge, dat uit een ander riool te voorschijn werd gehaald een linker beentje met een gedeelte van het dijbeen er aan, en uit weer een ander riool eenige darmen. Het gevonden armpje is blijkbaar met geweld ontwricht en het beentje afge sneden, torwyl, wat do darmen aanguat, nog niet met zekerheid is te zoggen of deze van een mensch afkomstig zijn. De griezolige vondst is tot nader onderzoek naar het zieken huis gebracht. Het beentje en het armpje zijn afkomstig van een zeer jong kind, dat nog niet lang dood kan zijn. Nader meldt meu Er zyn verder geen fragmenten moer vau een kinderlijkje gevonden, noch in den Boe- semsingel, die men uidregt, noch in de riolen in de omgeving van den Spiegelnisserkadc, die opnieuw grondig onderzocht ziju. Nachttelefoon. De gemeenteraad van Bussum heeft op vorstel van Burg. en Weth. besloten een overeenkomst aan to gaan met «le Ned. Bell- Teleföon-Maatschappy, tot openstelling van den telefoondienst, ook des nuclits. De ge meente zal daarvoor juitrlijks f 500 subsidie ;even. Stuurlieden-Examens. 's-Graveuhage, 9 Dec. Geslaagd voor do jroote stoomvaart eerste stuurman de heer T. Vissertweede stuurman de heeren H. Beneker en J* W. Borgesius derde stuurman de heeren A. H. Bracht en W. J. Brandsma. Gesnapt. Bij het agentschap van het Noord-IIol- landsch Landbouwcrediet te Delft vervoegde zich in de vorige week iemand dio voorgaf landbouwer te Stompwijk te zijn en verzocht f 6000 ter leen. Zijn naam, alsmede die «Ier door hem opgegeven borgen bleek goed en de man werd bescheiden met zijn borgen Dinsdag terug te komen. De agent van het Landbouwcrediet, de heer Snel, vertrouwde de zaak echter niet en stelde een onderzoek in, waarby hem bleek dat het drietal valscbe namen bad opgegeven. Toen de geldleencr met zijn borgen dan ook Dinsdag kwam om het geld te halen, werden zij door de politie opgewacht en in arrest gesteld. 8 December 1713. Het putje bij Heiloo ontdekt. Op dozen «lag werd bij de Kapel van Onze Lieve Vrouwe tor Noord of Runxputtc een put ontdekt, wauruil het water met groot geraas ontsprong. Men beweerde dat dit water een onfeilbaar middel tegen de veepest was. Toen kwam men vau allo plaatsen in troepen om van «lat water to halen. De Stuten van Holland meenden dit te moeten beletten en in 171-1 werd verboden, dat er processies werden gehouden. Nederland en Venezuela. Reuter seint aun «le «N. R. Ct" uit New- York Volgens een telegram uit Willemstad, mel den berichten uit Caracas, dat in een Donder dag gehouden ministerraad de raoeningen over de houding, die men tegenover de Nedcriands8chc oorlogsschepen moest aan nemen, verdeeld warenmaar men besloot te luten vuren op het eerste schip, dat een vijandige daad beging. De .Jacob van Meems- kerek" is van Willemstad vertrokken, om zijn kruistocht langs de kust van Venezuela voort te zotten. De •Friesland" ligt in de baai van Maracaibo voor anker, binnen hot gezicht van het fort Sun Curlos, dat de Duitsche kruisers in 1903 beschoten hebben. De Nederlandsche oorlogsschepen nemen «1e ligging van alle Venezolaansche forten op en brengen zo in kaart. De Parysohe «New-York Herald" bevat een telegram uit Now-York, luidendeBe richten uit Carucas viu Willemstad melden, dat in Caracas oen opstand is uitgebroken tegen de regeeriug van president Castro. Uit Now-York wordt aan de „Kóln. Ztg." gemeld, dat volgens berichten uit Caracas president Castro in Duitsehland «lrïe kanon- ncerbooten heeft besteld. Of dit bericht juist is, valt niet te zeggen. Zoo ja, dan blijkt er wel uit dat de voor stelling alsof president Custro's reis naar Europa was een soort van zich terugtrokken fortune faito niet juiBt was. Voor Venezo laansche rogeeringsdaden is blijkbaar Castro zelf tot nu toe de. verantwoordelijke man hij bestelde dan dus en zeker wel met de bedoeling zelf eventueel het bevel tot losbran den aan de kanonniers op deze booten te geven. Want de govechtswaardo der bestelde ka- nonneerbooten ziju zal, is niet uit te maken. Kanonneerboot" zonder meer, zegt niets. Zeer kleine kanonneerbootjes zijn niets dan bewapende stoomers, die dus klaur ge kocht kunnen worden. De strydwaarde van dergelijke booten is ongeveer nihil, doch voor aanhouding en omlerzoek van handelsstoomers zyn zij natuurlijk zeer goed te gebruiken. Niet groote kanonneerbooten kunnenin een maand of zes gebouwd worden. Nederland en Engeland. Men weet, dat in een paar Engolsche bladen balletjes zyn opgeworpen over een aansluiting van Nederland bij Engeland. In de „Daily Telegraph" was sprake van ecu Nederlandsehen wensch naar toenade ring; do .Pall Mali Gazette" ging daarop door en deed alsof ook Engeland zoo iets wel wilde Wy hebben er aan herinnerd, dat deze mededeelingen in strijd waren met de ver klaringen van onzen Minister van Buiten- lundsche Zaken in zijn Memorie van Ant woord, en plaatsten bovendien een bericht van liet Haagsche Correspoudentiobureel dat gemachtigd was te verklaren, dat van een nauwere aaneensluiting tusschen Nederland en Engeland geen sprake was. Thans komt het .Journal de Bruxellos' een officieus Belgisch blad, mededeelen, dat Engeland Nederland heeft gewaarschuwd voor het gevaar dat er schuilt in zyn een zame positie en dat Nederland, dat in «len laatsten tijd reeds trachtte, maar te vergeefs, toenadering tot België te verkrijgen, zicli nu tot Engeland heeft gewend. Dan volgt een waarschuwing, dat Duitscbland hierin aan leiding zou kunnen vinden om in geval van oorlog aanstonds de Nederlandsche havens te bezetten. Als alles in dit bericht even juist is als de mededeeling dat Nederland toenadering tot België heeft gezocht, dan ziet het er niet bost mee uitwij weten hoe de Baie-beweging is tot stand gekomen. Maar bovendien gelooven wy, ook al hadden wij niet de beide perti nente tegenspraken, waarop wy boven wezen, dat dc onjuistheid dezer beweringen in hel oog springt. Elke nauwere aansluiting by een der groote mogendheden, die ons omringen, inaukt ons verdacht by de andereonze een zame positie iB voor ons, mits wij in staat zijn, onze neutraliteit behoorlyk, ten minète eenigen tijd inet de wapenen in de hand te verdedigen, verreweg te verkiezen. En wij doen het best waarschuwingen als Engeland ons zou gegeven hebben en België ons hier schijnt te willen geven, onder dankbetuiging te aanvaarden en naast ons neer te leggen. ,Hbld". Amor en Fortuna. De gelukkige winster van den eersten groolen prijs in de onlungs uitgetrokken paardenloterij van Quodlinburg, bestaande uit een met twee prachtige zwarte hengsten bespannen equipage, ter waarde van 8000 gulden, is, 'n jong meisje, dat in een logement in Gernrode uitmuntende dieusten verrichtte op culinair- en schoonmaakgebied, en dat liet gelukkige lot van haar aanstaande ten ge schenke bad gekregen. Nu zou men denken, dat het minnende paar in deze wonderbaarlijke samenwerking van Amor en Fortuna een gunstig omen zou zien voor zyn toekomstig buiselyk geluk, en hals over kop naar den Burgerlijken Stand zou draven. Het liep echter geheel anders dan b\jverwachtte, hoopte en vertrouwde. Want de boffende dienstmaagd, nadenkeinl geworden door dezo ongeboord-geweldige om wenteling in haar uiterlyke omstandigheden, heeft opnieuw haar „waarde" aan een onder zoek onderworpen, en is daarby tot de con clusie gekomen, dat de ongelukkige schenker vau het lot eigenlyk geen mannetje voor haar was, en dat zij thans hoogorc eischen kan stellen. En daarom heeft de ondankbare maagd huur verloving kortweg verbroken en ziet nu passende offertes tegemoet. Keizer en loods. In de «Poster Lloyd" vertelt een lezer bet volgende grappige geschiedenisje, waarbij kei zer Wilhelm betrokken is. De Duitsche keizer kwam in den zomor van dit jaar met zijn jacht ,Hohenzollern" in eon Noord-Duitsche haven binnen. Zooals ge woonlijk, nam voor het binnenvaren een loods do leiding yau het schip over, en pos teerde zich aan hot hoofdstuurrad. Maar do keizer, die eens wilde zien, of zijn wijdver takte kennis zich ook uitstrekte tot het be sturen van een schip, vatte het er naast geplaatste hulpstuurrad aan, on probeerde de richting van het vaartuig een weinig te veranderen, waarop hy door den loods, die waarschynlyk niet wi9t, wien hy voorhad, afgesnauwd werd met de niet bepaald be leefd uitgesproken woorden.Ben jy de loods of ben ik het Do keizer verliet het stuurrad en begaf zich naar zijn kajuit; hij kwam echter dade lijk daarop met een kistje sigaren terug, legde dezo op de bank naast den loods, klopto hem op den schouder en zeide .Jy bent de loods". Willi Vanderbiit. De arme Willi Vanderbiit heeft op zyn zevenden verjaardag heelemaal niet een cheque van zijn vader ten geschenke gekregen. Willi had tot dusver als hij jarig was -van papa altijd een millioen dollars ontvangennu kreeg hy alleen maar een kinderauto. Willi's moeder heeft zich eenige maanden geleden van zijn vader laten scheiden, en sedert is deze op reis. FEUILLETON. EEN ERFOOM. 8) U moet weten, dat ik toen voor het eerst op een bal kwam. Ik vond ze allen ver velend. Ik houd meer* van wedrennen, en ging er dan ook alleen heen om u daar aan te treffen en toch wilde n ternauwernood met my dansen. Ik dans dan ook heel slecht. Eene pauze. Ik meen toch. dat ik" u altijd een paar «lansen toegestaan heb, zeide Ella, niet meer wetende, wat te antwoorden. O, u is altijd heel beleefd geweest, riep Waring uit, terwyl hij een klein kopje van den schoorsteenmantel nam en het heen en weer draaide, alsof hij er het model van moest" bestudeeren. U is niet zooals andere meisjes, die 51 buitengewoon lief zijn, 6f iemand geheel overbluffen. U is altijd vrien- «lelijk en ernstig. Ik had nooit gedacht, dat ik 'den moed zou hebben u ten huwelijk te vragen maar u begrijpt, dat. toen me vrouw Newburgh in zulke droevige omstan digheden geraakte, ik mij gelukkig achtte u van eenig nnt te kunnen zijn. En zoudt u tevreden zijn, wanneer ik uw aanzoek aannam om de armoede te ont komen, vroeg Ella, hem kalm en ernstig uanziende. Ja, antwoordde Waring, na een oogen blik gewacht te hebben. Ik stel vertrouwen in n. Wanneer gij belooft, mijne vrouw te willen worden, zult gy ook trachten mij lief te hebben eu zal ik mijn best doen om u te behagen. Het zou al heel erg moeten loopen, wanneer ik u er niet toe zou krijgen inij lief te hebben, tenzy tenzij, en zijne groote bruine oogen zagen haar smoekend aan gij^ iemand anders liefhebt! Om Godswil, zeg mij niet, dat gij iemand anders bemint. Ik heb dit nooit veronderstelt. Ik heb inderdaad niemand lief, zeide Ella op een toon, die Waring moed gaf. Dan dan, juffrouw Joscelyn, zou u er toe kunnen besluiten my te némen Ik denk, dat n langzamerhand van my zult gaan houden, en ik behoef u niet te zeggen, dat ik het een waar genot zou vinden ieder plan te verwezenlijken, dat u het best voor mevrouw Newburgh zoudt oordeelen. Het is een mocilyke vraag, zeide Ellu, aarzelende, daar zy wel inzag, dat zij hem moest aannemen. Er bleef haar geen andere keus, en zij was getroffen door zijne onge kunstelde nederigheid. Gisteren of eergisteren beschouwde ik u als eon vreemdeling, en vandaag reeds moet ik besluiten, of ik mijn leven al of niet aan uwe zijde zal doorbrengen. Ik moet u nog iets zeggen) dat niet vrien delijk klinkt, namelijk, dat ik u niet liefheb, en dat, wanneer dit groote ongeluk mevrouw Newburgh niet getroffen had, ik uw aanzoek waarschijnlijk afgewezen zou hebben. Ik ver- «lien daarom uwe liefde niet. Maar ik kan niet anders «lan u lief hebben, en als u myn aanzoek aanneemt, zult u my immers van zelf doen vergeten, wat n er toe bewogen heeft. Ja, ik gevoel, dut ik zeer onheusch ben. Er is echter nog eene omstandigheid, welke ik u moet mededeelen, daar het u misschien niet uangenaain zal zyn te ver nemen, dat mijn naam niet Joscelyn is. Mijn grootmoeder noemde my altyd bij myn tweeden doopnaam, maar ik heet eigenlijk Ella Craig. Mijn vader was van zeer geringe afkomst, geloof ik, en mevrouw Newburg heeft het mijne moeder dan ook nooit vergeven, dat zij met hem getrouwd is. Het is mij onverschillig, hoe uw naam is, als ge toch den mijne wilt aannemen. Ik zelf ben ook niet van zoo voorname familie. Ik had vroeger al .eens van die gril van mevrouw Newburgh gehoord. Is het mogelijk Ik geloof niet, dat ooit iets een ge heim blijft, zeide Waring. Wellicht is het onbescheiden vandaag reeds op een antwoord bij it aan te houden, maar, zooals u kunt begrijpen, ik verlang er zeer naar, aan sir Robert te kunnen vertellen, dat ik bet recht heb met hem tc beraadslagen over hetgeen gedaan moet worden. Denk echter niet, dat ik my terug zou trekken, wanneer u mij af wijst. üf gij ja of neen zegt, ik zou niets liever wcnsclien dan u van dienst te zyn hoewel ik niet tut de ftmilie behoor en liet vreemd zou staan tegenover Het zou onmogelijk zijn, viel Ella hem zacht iu «le rede, en toen hare handen vast klemmende, zeide zij plechtig: Daar gy go- looft, dut ik u gelukkig kan maken Gy wilt myne vrouw worden? viel Waring haar onstuimig in de rede. Ja, mynheer Waring, en ik zal ook trachten een goede vrouw voor u te zijn. U is veel te goed voor mij, eu daar u voor niemand auders genegenheid koes tert, zal u misschien eindigen met van mij te gaan houden. Kr volgde een gedwongen stilte. Toen ging Waring naar de schryftafel en nam een vouwbeen, waarmede hij zenuwachtig spoelde. Waring begon mevr moed te vatten, nn Ella hem had bclootd, dat zij zijn vrouw zou worden. Er zijn een paar zaken, die ik u wenschte mede te deelen, zoo gij er niets tegen hebt, vroeg Waring die nu moed kreeg om een meer gemeenzameu toon aan te slaan. Ik ben niet altijd zoo braaf geweest, als ik wel had moeten zijn. Mijn broeder en ik zyn door een oude vrijgezel grootgebracht, en daar er geen vrouw in buis wus, bleven we wel wat ruw. Toen heb ik veel geld ver loren met spelen en wedrennen. Ik ben oen beetje verzot op het spel, maar nu gij zoo g«ïed zijt mij nwe hand toe te staan, heb ik een doel, waarvoor ik leven kan, en zal ik nooit meer een kaart aanraken uii nooit meer «lan om een kleinigheid wedden. Ik zal trachten u niet onwaardig te zijn. Dat zal ik inder daad. Staat gy mij nu toe naur Sir Robert te gaan en hem alles te vertellen Hy is een beste kerel en wij zullen alles voor mevrouw Newburgh wel zien te schikken. Zij moet do stad verlaten en geheel buiten de onaan genaamheden gehouden worden. Dank u, antwoordde Ella getroffen door zijn ijver om liaar van dienst te zijn. Ik ben u zeer dankbaar, mijnheer Waring. Zoudt gij my niet Leslie willen noe men vroeg hij smeckend. Zoo gij wist, hoe zeer ik er naar verlang mijn naam van uwe lippen te vernemen en 11 Ella te noemen. Gij moest eigenlyk een mooieren naam hebben, hoewel hij my toch dierbaar is. Maar ik kan u niet Ellu noemen, zoolang gy iny mijnbeer Waring noemt. Het 1b mij nog zoo vreemd, stamelde Ella. Wel, het behoeft juist nog niet van- «laag, maar mag ik nu naar sir Robert gaan Ja, zeide Ella met bleeke lippen. Dank u! riep Waring, inet schitterende yogen en Lachend gelaat! Zoozeer was hy door blijdschap vervoord dat hy hare hand vatte, en die kuste, doch haar dadelijk weer losliet. Ik geloof, dat ik nu moet gaan, zeide hij nederig, hoewel ik zoo gaarne zou willen blijven. Ik han het haast niet gelooven, «lat gij er in toegestemd bebt inij te nemen, dal ik met u mag praten, en dat ik mijn plaats niet voor anderen behoef in te ruimen. Die Lisle verjoeg mij altijd, toen wy op op liet kasteel te Harrowby waren, maar hy is toch niet kwaad. Weet gij, dat hy my aangeraden heeft, de kans bij u te wagen Hadt gy dien raad noodig vroeg Ella op onvasten toon. Neen dat niet, alleen een weiuig aan moediging. Zeg mij eens zoudt ge er niet opgesteld zyn tc reizen Ik ben zelf ook niet dikwijls buitenlands geweest. Ik ga na tuurlijk altyd naar Parijs voor den Grand Prix, en naar Baden om «le wedrennen bij te wonen maar gy Alles zal van don toestand mijner groot moeder afhangen, viel Ella hem in de rede. Nu, mynheer Waring /oo ge mij niet te onbeleefd vindt moet ik naur haar terug gaan. Gij ziet erg bleek, zeide hij teeder, ik zal heengaan, doch ik hoop, dat gy u niet on- lukkig gevoelt, en «lat gij mij zeggen zult, zoo gy liet een of ander wenscht gedaan te hebben.. De arme Ella gevoelde behoefte om le schreien. Ik verlui:g slechts, dat gij nu heengaut, zeide zy, hare hand tegen het hart druk kende. Ik ben zeer geschokt, morgen O ja, morgen mag ik terugkomen I En Ella (ik mag u immers Ella noemen, niet waar wanueer gij met movrouw Newburgh over de zauk spreekt, zeg haar dan uit mijn naam, «lat hel zeer weuschelijk zou zyn, wan neer wij wanneer het huwelyk spoedig plaat» zou vinden zeer spoedig! Ik zou dan zoo veel meer van dienst kunnen zijn. Ik hoop niet, dat gij mij lastig zult vinden, omdat ik hierop aandring, maar hot zou wer kelijk veel beter zyn, zonder nog myn eigen wensch in aanmerking te nemen. Ik zal mij geheel laten leiden door hetgeen gij en sir Robert en grootma het best achten stamelde Ella. Maar ik moet nu gaan. Wanneer mag ik morgen komen vroeg Waring aarzelende. O I twee of drie uur Ik zie dat gij vermoeid zyt, en ik wensch, dat gy slechts goed van mij zult denken. Gy weet, dat ik alles voor u wil doen, alles 1 Ja, dut weet ikmaar nu adieu Waring vatte hare hand en zag haar harts tochtelijk aan. Hare krachten schenen buur op dit oogenblik te begeven. Zou by haar om een kus vragen Zoo hij werkelyk naar zulk een gunst gestreefd had hij uitte de vraag wijselijk niet en verliet de kamer, na nogmaals hare hand aan zyne lippen ge drukt te hebben. Ella ging zeer langzaam un bedaard de trap op, pijnlyk bewust, dat zij zich voorgoed vorbonden had. Tot voltooiing harer opoffering moest zij hare grootmoeder een vroolyk gelaat toonen. Eerst daarna, wanneer zij haar dus tevreden gesteld had, zou zij zich mogen afzonderen, om hare eigen gedachten te ordenen en den toestand, waarin zij gekomen was, nader te overwogen. (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1