KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WieHngen en Anna Paulowna» Nieuwsberichten Een millioen francs diamanten verduisterd te Amsterdam. Nederland en Venezuela. No. 8739. Woensdag 16 December 1908. 86ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Wegens de Kerstdagen zal ons blad, in plaats van Vrijdag 25 December, een i te voren verschijnen. Ons blad zal alsdan op Donderdag, op den gewonen tijd, ver krijgbaar zijn aan het Bureau en aan Depóts. HELDER, 15 December. Steun aan Curapao. De collecte, dezer dagen langs de huizen alhier gehouden, heeft f 668.6D/9 opgebracht. De torpedoboot tG. 11". die verleden week te Rotterdam in dienst is gesteld, is gistermiddag alhier aangekomen. Het pantserdekschip .Utrecht' com mandant kapitein ter zee M. W. L. Olivier, is hedenmorgen alhier binnengekomon, laatst komende van Algiers. Het pantserschip .Piet Hein" en de stoomschoenor «Zeehond" zyn heden alhier uit de Noordzee teruggekeerd. Het pantserschip .De Ruyter» is heden morgen te 11 uur naar West-Indië vertrokken. De etat-major bestaat uit: Kapitein ter zee G. F. Tydeman, commandant Kapt.-luit. ter zee E. W. Pfeiffer, le officier. Luit. t. z. le kl. G. L. van Buuren en idem A. F. (Jooszen. Luit. t. z 2e kl. C. J. E. Brutel de la Rivière, idem J. W. A. Mulder, idem A. E. Rambaldo, idem E. F. de Veer en idem J. J. Dikkers. Adelborst le kl. L. Brouwer, idem I. W. Bast, idem E. B. Willemstijn, idem H. van Rooij en idem J. C. E. baron van Lijnden. Kapitein der mariniers J. W. Wijnants. Officier v. gez. le kl. J. de Hoop en idem 2e kl. F. II. ten Poorten. Officier v. administratie 2e kl. Mr. G. J. Jutte. Adj.-administrateur J. G van Kregten. Officier-machinist le kl. L. B. C. Vries, hoofd der machinekamer en idem 2e kl. M. B. van Till. Het machinekamerpersoneel zal verder bestaan uit: Hoofdmachinist J. van Eek; machinist C. J. van Mansvelt, idem H. J. Lindenhovius, idem F A. Bouman, idem J. Jongepier en idem B. C. de Groot; adjunct-machinist G. W. J. van Sieren- berg de Boer, idem H. J. C. Deul, idem J. Figee, idem B. Zietse, J. A. W. van der Laan en idem W. F. II. Riecker. Chef der equipage ia de schipper D. Tauber. Het prachtige ,zomer"-weer had honderden belangstellenden naar de buitenhaven gelokt, die indien zjj iets voor de Marine voelen genoten zullen hebben van do ongewone beweging op dezen morgen: ,De Zeehond" en «Piet Hein" kwamen even voor het ver trek van do ,De Ruyter" de haven binnca stoomen. Onmiddellyk daarop ging dat schip los van don wal, tot aan het einde dor haven uitgeleide gedaan door de vele familiebetrek kingen van de opvarenden, door de massa belangstellenden en door de Stafmuziok van de Marine, die don vertrekkenden hot Volks lied deed hooren, om kort daarna weder een welkomstgroet aan te heffen voor hot binnen komende pantserschip .Utrecht dat van zyn oefeningstocht met de adelborsten en de jonge schepelingen uit de Middellandsche zee te rugkeerde en do haven instoomde. Zaterdag werd te Haarlem aanbesteed het onderhoud gedurende de jaren 1909 en 1910 van de Rjjks Hoogere Burgerschool alhier. Raming f2400. Minste inschryver de heer J. J. Schoefïelenberger, alhier, voor f2045. Verlaten schoener. Omtrent den verlaten schoener (zie het bericht in het eerste blad) vernemen wy nog, dat ook van Maassluis de sleepbooten «Lau werzee», .Pernisa en «Rotterdam» ter op sporing zyn vertrokken. Ze zijn echter terug gekeerd, zonder iets van den schoener te hebben gezien. Consternatie in den diamanthandel. Wy lezen in het «Handelsblad" van 14 Dec. Zondagmorgen, bereikte ons het bericht, dat er in de Amsterdamsche diamantwereld groote consternatie heerschte, ten gevolge van een verduistering, waarby vele juweliers voor enorme sommen betrokken zouden zijn. Oogenblikkelijk zyn wy op onderzoek uit getogen. Inderdaad, een verduistering van nimmer te voren gekenden omvang is ge pleegd en wy vernamen hieromtrent het volgende De dader heet N. B. Stokvis, is commis sionair in diamanten, ongeveer 32 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, wonende Plantage-Kerklaan alhier. Stokvis genoot als commissionair in diamanten, die voornamelijk op Antwerpen reisde, een zeer groot ver trouwen by tal van diamanthandelaren te Amsterdam en kreeg van dezen bij voort during goederen in commissie ten verkoop in Antwerpen, tot door hen opgegeven pryzen. De commissionair was gewoon des Dins dagsmorgens voor zijn zaken zich naar Ant werpen te begeven, om dan des Vrijdags avonds in zyn familiekring terug te keeron. In de laatste dagen waren de betalingen voor de verkochte goederen niet zoo vlot geloopen als men dat van Stokvis gewend was, en toen daarop door enkele belang hebbende juweliers werd aangedrongen, had hy de menschen onder allerlei voorwendselen aan de praat gehouden. En ouder gewoonte was de man j.1. Dinsdag, 8 December, weer naar Antwerpen op reis gegaan, van vele goederen voorzien. Echter, keerde Stokvis JL Vrydag 11 December niet te Amsterdam terug. Toen dit bekend werd rezen aanstonds sterke vermoedens en werden door betrokke nen de voelhorens in België eens uitgesto ken. Daarbjj bleek dat Stokvis het laatst is gezien op j.1. Woensdagavond, 9 December, Tien tijd heeft by by niemand had hy er weer een kamer, maar hij is er na Woensdagmorgen niet teruggekeerd om zijn brieven on telegrammen in ontvangst to nemen. De verdwenen commissionair moet in het bezit zijn van aanzienlijke waarden aan slepen en ruwe diamanten, terwijl bij, naar wij vernamen, groote partyen diamant in de laatste dagen a contant heeft verkocht, dus ook aanzienlijke bedragón in geld in zijn bozit moet hebben. De betrokken juweliers firma's lyden natuurlijk groote schade. In het geheel zijn er een tiental benadeelden. De namen der gedupeerde juweliers zijn op het oogenblik, dat wij dit schrijven (Zondag: nog niet alle met zekerheid bekend, cvonmin als de juiste bedragen waarvoor zij zyn opge licht. Maar dit kunnen wij reeds met genoegzame zekerheid mededeelen, dat enkele firma's benadeeld zyn voor ongeveer 200,000 francs, anderen zijn er bij betrokken voor 100,000 tot 150,000 francs, en weer andoren zitten er in voor bedragen tnsschen de 60,000 en 100,000 francs, en de totale schade moet meer dan 1,000,U00 (zeg~e één millioen) francs beloopenFamilie-leden van Stokvis, de hcc- ren Nopol, van de juweliersfirma Nopol en Geleerd, berekenen hün schade reeds bij de honderdduizenden francs en de juweliers firma Louis Weijl en Yita Israël, uit de Sarphatistraat, behoort ook tot de bestolenen. Gisteren heeft de vrouw van den voort- vluchtigen commis'sionnair Stokvis con brief van hem ontvangen en een kennisgeving voor een aangeteekend pakket. Beiden kwa men nit Londen, op grond waarvan dus ver moed kon worden, dat Stokvis zich aldaar ophield. Maatregelen werden genomen om te voorkomen, dat dit pakket niet in verkeerde handen kwam. Voor de hand ligt dat hot diamant bevat, maar het is nog niet geopend, zoodat daarvan met zekerheid niets te zeg gen valt en natuurlyk geen bedrag kan worden genoemd. Het laat zich denken welk een consternatie er heerscht, niet alleen in de kringen dor benadeelden, maar op de geheelc Amstor- damsche diamantmarkt. Men spreekt in ver band met de kapitale sommen, waarover do verduisteringen loopen, van een catastrophe en men verbaast zich algemeen over het gebeurde, omdat de commissionair Stokvis tot een zeer respectabele familie behoort, wiens oudere broeder eveneens commissionair in hot diamantvak is en als zoodanig het grootste vertrouwen geniet. Des te meer is zeker het feit to betreuren. Toch is men in de diamantwereld de meening toegedaan hier met een gepromedi- teorde vlucht to doen te hebben, welke meoning ook vooral steun vindt in het feit, dat Stokvis naar het onderzoek reeds heeft aangetoond nog j.1. Woensdagmiddag voor 120.000 francs aan diamanten to gelde heeft gemaakt. Ook wordt in dezo kringen het vermoeden geuit, dat hij alle nog ondor zyn berusting zjjnde goederen onder do waarde heeft verkocht, en met veel geld voort vluchtig is. Naar wij vernemen is Stokvis, de voort vluchtige commissionnair, gisteravond te Londen gegrepen. Hij zal spoedig naar Amsterdam worden overgebracht. Als vervolg op bovenstaande mede- deelingen van gisteren, kunnen wy thans volstaan met tc vermelden, dat de commis saris van politie, de hoer C. van Aspcrcn, ook gisterenavond nog enkele verhooren aan benadeelden heeft afgenomen. Natuurlijk is het gebeurde voor alle ge troffenen een slag, maar van bevoegde zyde werd ons medegedeeld, dat de kapitaalkrach tige groote firma's welke het zwaarst ge troffen zijn, er het minst onder lyden zullen, maar de kleinere firma's zwaar. D0 inbeslagneming van de „Alix". Uit Willemstad wordt door Reuter gemeld De .Gelderland" maakte Zaterdag het Ve- nezolaansche kustschip «Alex" bnit, buiten de haven van Puerto Cabello. De Holland- sche vlag werden gehesclien aan boord van de «Alix" en de bemanning van dit schip aan wal gezonden. Een Hollandsch officier met matrozen werd aan boord van de .Alix" gezonden en dit schip naar Willemsstad ge sleept. Hoewel van Puerto Cabello het nemen van het schip kon worden gezien, werd van de forten niet gevuurd. Te Curaijao heerscht groote geestdrift. Een ander telegram meldt: De gouverneur van Curacao meldtDo buitmaking van de ,Alix" moet niet beschouwd als een vijandelijke daad tegen Venezuela het is alleen een represaille-maatregel tegen Castro'8 regeering. Zulke inbezitnemingen maken het Venezuela onmogelijk, troepen en ammnnitie over te brengen naar verschil lende havens. Mededoelingen hieromtrent zyn door de Nederlandsche regeering door tusschenkomst van den Duitschen. gezant te Curacao, aan de Venezolaansche regeering gedaan. Het bericht, heden ontvangen, dat Hr. Ms. .Gelderland" een Venezolaansch kustschip heeft aangehouden en naar Curacao gevoerd, zal velen verrassen. Men hoede zich eehtor het gewicht van deze daad te overschatten en reeds als een oorlogsdaad te kenmerken ofschoon men erkent dat een represaille maatregel nit den aard dor zaak een on vriendschappelijke daad is trouwens de vriendschappelijke betrekkingen met Vene zuela zyn afgebroken en daartoe bestond wol eenige aanleiding. Een Puitsch stoomschip uit Maracaibo te Willemstad aangekomen meldt, dat volgens hardnekkige gernchten een revolutie is uit gebroken in het binnenland van Venezuela. Het Haagsche correspondentie burean deelt het volgende mede Het aanhouden en opbrengen van Vene zolaansche kust-, recherche- en andere gou vernementsvaartuigen van de aanhouding van een dezer schepen door den kruiser .Gelderland" is hier te lande ambtolyke bevestiging ontvangen moet worden aan gemerkt als een begin van uitvoering van represaille-maatregelen, welke in overleg met de Nederlandsche regeering genomen zijn ter zake van een meer werkdadig op treden van onze oorlogsschepen, dio met het oog op de verwikkeling met Venezuela naar de West-Indische wateren gezonden zijn. Zooals reed» gemeld is, beperkt de opdracht aan do Ilollandsche marine zich voorloopig tot het buitengaats aanhouden en naar dc haven van Curacao voeren van Venezolaan sche mariuo- on gouvernementsvaartnigen, dio de havcnB der Republiek verlaten met oorlogsmateriaal voor andere havens en zich in zee vertoonon, met dien verstande, dat particuliere schepen, behoorende tot de han delsvloot van dat land, ongemoeid worden gelaten. Deze gedragslijn moet haar grond vinden in de beginselen van volkenrecht en zeerecht, die onder een verhouding als thans nog tusschcn Nederland en Venezuela bestaat, door gezaghebbende geleerden op het gebied van internationaal recht als geldende worden aangenomen. Do regeering hier te lande ontving tevens bericht, dat in een proclamatie van den Nederlandsche zaakgelastigde, baron von Seckendorff, Dnitsch gezant te Caracae, aan de bevolking van Venezuela goricht, is mede gedeeld, dat Nederland niet tegen haar, doch tegen Castro's gouvernement optreedt. Do kapitein van de .Alix", die te Puerto Cabello aan land werd gezet, heeft de vol gende medcdceling, gedateerd 12 December, die bom door een officier van de .Gelderland hot schip, dat de .Alix' aanhield, ter hand werd gesteld, naar Caracas gezonden: ,H. M. de Koningin dor Nederlanden heeft gelast, dat hare oorlogsschepen voorloopig allo Vonezolaansche gouvernementsvaartuigon moeton seqnestrceren en daarop embargo moeten loggen. Dit is een represaille-maat regel en wij verzoeken u dus de vlag in te halen en het schip on uwe personen over te geven aan den commandant van do .Gelder land". Teget>8tand is nutteloos, mocht gij echter tegenstand bieden, dan zal dit het verlies van uw schepen en tevens den dood van velen uwer tengevolge hebben. Getee- kendluitenant ter zee Toestand te Caracas. Generaal Gomez heelt een dekreet uitge vaardigd over de inbeslagneming van de .Alix", waarin hy dan verder zegt: ,Ik beschouw dezo handelingen als een waren inval op Venezolaansch gebied, als een aanval op dc Venezolaansche regeering en als een zware belediging. Nu de nationale souve- reiniteit wordt bedreigd, de territoriale inte griteit en de oer en waardigheid van het vaderland in gevaar zyn, boveel ik, dat het volk in staat van verdediging zal worden gebracht. Dientengevolge neemt het hoofd van het uitvoerend bewind de buitengewone volmachten op zich, die hom worden verleend by paragraaf 8 van art. 18 van de Venezo- luansche grondwet". Er had een regeeringsgezinde botooging pluuts voor het «Gele Huis", do woning van den president. Toon Gomez het plein over stak om zich naar zijn woning te begeven, werd hy met geestdrift begroet door de menigte. In het huis waren een aantal per sonen van aanzien byeengokomen. Op het .plein werden redevoeringen ge houden, in welke werd geëischt: vrijlating van de politieke gevangenen en afschaffing van do regeoringsmonopolies. De minister van buitenlandsche zaken maande het volk aan Gomoz te bljjven vertrouwen, als den man, dio de moeilijke problemen zou oplossen, waarby hy verklaarde, dat Venezuela hun smeekte om Gomez den last der verantwoor delijkheid te helpen dragen. Officieel wordt uit 's-Gravenhagë gemeld: Door Harer Majeateits pantserdekschip Gelderland' is op 12 dezer in open zee naby Puerto Cabollo do Venezolaansche kustwach ter .Alix' genomen, waarvan de bemanning terstond is geland. Het vaartuig zelf is den llen dezer op Curaijao in bewaring geno men, terwijl aan de Venezolaansche regee ring do kennisgeving is verzonden, dat deze muutregel niet gericht is tegen het Venezo laansche volk, doch tegen het persoonlijk bestuur van president Gastro, en dat de Nederlandsche Regeeriug daartoe is overge gaan om zich to vrijwaren tegen herhaling van molestaties van schepen onder Neder landsche vlag, als gednrende de laatste jaren herhaaldelijk zyn voorgekomen, en ten op zichto waarvan president Gastro geenerlei toezegging voor de toekomst heeft willen doen. De V088. Zeil.» zegt: .Eerder dan men naar de berichten van de laatste weken kon verwachten, heeft Nede land den Venezolaan- schen roofstaat getoond, dat zijn lankmoedig geduld bij alle uitdagingen van Venezuela niet mocht worden opgevat als een absoluut gebrek aan initiatief". Hot opbrengen van do .Alix- noemt do Voss. Zeit.' een aangename verrassing, die met vreugde begroet moet worden als een daad van groot nut voorde belangen van allo Europeanen ia Venezuela. De Londensche persorganen, die het be richt, dat Nederlandsche oorlogsschepen de vijandelijkheden tegen Venezuela zyn begon nen, bespreken, vutten dat bericht zeer kalm op. Sommige bladen beschouwen het gebeurde als iets, dat reeds lang te verwachten viel do meeste echter dcelen het bericht mee zonder er beschouwingen aan vast te knoo- pen. Laatste berichten. Do Gouverneur-Generaal van Curagao zond heden aan onze Regeering het vol gende bericht: Het pantserschip „Jacob van Heems- kerek" heeft den 13Uen dezer ten noorden van Cumanea de Venezolaansche Marine schoener „23de Majo" genomen. De bemanning en de wapenen zyn aan land gebracht. De „Jacob v. Heems- kerek" werd heden te Willemstad ver wacht. De Araerikaansche Regeering beves tigt officiéél de berichten omtrent het uitbreken van eene revolutie in "het binnnenland van Venezuela. Castro. Castro is Zondag van Parjjs naar Berlijn vertrokken on aldaar Maandagavond aange komen. Demonstratie. Blijkens van bevoegde zyde ontvangen in lichtingen zou het op zee in beslag nemen door Nederlandsche oorlogsschepen van koop vaardijschep ?n en hot aanhouden van schepen, niet behoorende tot den dienst der Venezo laansche oorlogsvloot of politie, doch die alleen handel dryven op Venezuela, vallen buiten de bevoegdheid der thans nabij de Venezolaansche kust en havens demonstree- rendo pantserschepen onzer marine. Hoogs Raad. Leveranciers van de huishouding. Te 's-Gravenhage werd voor den Hoogen Raad gepleit in een voor leveranciers van de huishouding belangrijke kwestie. Man on vronw, getrouwd bnitcn iedere gemeenschap van goederen, woonden niet meer samen, ieder had een eigen huishoudingde vrouw kocht een aantal blouses voor haar gebruik, en nu werd de man door don leverancier aangesproken, op grond, dat het hier betrof een gewone en dagelyksche uitgave der huis houding, waarvan de wet veronderstelt, dat do vrouw de bewilliging van haar man heeft om die bestelling te doen: art. 164 B. W. De kantonrechter ontzegdo dc vordering van den leverancier tegen don man, op grond dat de vrouw tegen den wil van den man by haar moeder was gaan wonen, en art. 164 B. W. nit den aard der zaak vervalt, als de vrouw de huishouding niet meer waarneemt. Do rechtbank te Amsterdam evenwel ver nietigde dit vonnis, toen do leverancier be wezen had, dat de vronw op verzoek van den man bij haar moeder verblijf hield, en tegen dit vonnis kwam nu de man in cassa tie. Namens hem voerde mr. A. H. J. van der Biesen, adv. te Amsterdam o-a. aan, dat in casu iedere gemeenschap van goederen tusschen man en vrouw is uitgesloten, en dit geldt ook ten aanzien van schuldeischers dat art. 164 alleen ziet op de huishouding van den manen dat hot aantal blouses ge kocht binnen een betrekkelijk kort tijdsver loop, to groot was, om gozegd te kunnen worden, te behooren tot do gewone en da- gelijksche uitgaven der huishouding. Mr. G. van Slooten, voor den leverancier optredend, bestreed die stellingen, achtte de rechtbankbeslissing juist en grootendeels van feitelyken aard. Adv.generaal jhr. Rethaan Macaré zal over 14 dagen conclusie nemen. Visscherijkwestie te IJmuiden. Onze verslaggever te IJmuiden scliryft ons, dato 14 December: Naar aanleiding van con gedeelte in de Memorie van Antwoord op de Waterstaats- begrooting, waarin de Minister zegt dat het verkeer in en het gebruik van do vis- schershavcn to IJmuiden niet is achteruit gegaan door de wijzigingen in het regle ment op den verkoop van do visch, bobben wij ons gewend tot oen deskundige in den viscEhandel. Deze erkende wel dat er in de afgeloopen tien maanden van dit jaar 786 schepén mot eenen inhoud van 17882 M8. meer waren binnengekomon dan in hetzelfde tjjdvak van het jaar 1907, maar beweerde dat dit niets be wees ten opzichte van de verhoogde retributie. VolgeDB onzen zegsman was deze ver meerdering veeleer te wijten aan de slechte uitkomsten van de ansjovisvisschorjj. In 1907 toch werden 6600 ankers ansjovis aangebracht en in 1908 tot dusver nauwelijks 1000 ankers. Hierdoor namen veel meer schepen deel aan de Noordzeevisschery en kwamen hier ter markt. Dat het aantal schepen en tonneninhoud ieder jaar verschillend is, achtte onze zogs man het beste bewijs dat het vorkeer in de haven niets heeft te maken met het regle ment op den verkoop van de visch. Ter verduidelijking deelde hij ons mede dat in 1907 488 schepen meer binnenkwamen dan in 1906 maar dat de tonneninhoud nog 51401 M8. benedon 1906 bleef. In 1906 echter was boven 1905 eene vermeerdering te constatcereD van 330 000 M8. tonneninhoud met een gelijk aantal schepen. Een huiszoeking. Na den noodlottigen brand in do Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, waarbij het echtpaar Pardo het leven verloor, gingen in de buurt vele praatjes rond, op brandstichting doelende. Het feit dat de sigarenwinkelier, by wien de brand ontstond, een paar jaar geleden ook brand heeft gehad werd verteld aan ieder, die het hooren wilde, met de noodige com mentaren. De jnstitie heeft in een en ander aanlei ding gevonden tot het instellen van een onderzoek, dat Donderdag plaats had door mr. Peereboom, subst. officier van jnstitie en den heer Van Ledden Hnlsebosch, scheikun dige. Het leverde geen resultaat. Slechts een paar stukjes hout die een byzondere reuk hadden, werden in beslag genomen maar ar restaties vonden niet plaats. De inktwerper. De Berlijnsche inktwerper is Zaterdag veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. Bij de behandeling zjjner zaak erkende hy de japonnen der dames met vuiligheid bespoten te hebben, en zeide dit te hebben gedaan in aanvallen van ontembare hartstocht. Hij was ter waarneming gedurende 6 weken opgenomen in een krankzinnigengesticht. De geneesheer verklaarde, by den beklaagde verschillende defecten te hebben aangetroffen. De beklaagde lydt aan dwangvoorstellingen, maar handelt toch met bewasten wil, daar hy in staat geacht moet worden dien dwang te kunnen onderdrukken. Op grond van deze verklaring legde de Rechtbank hem twee maanden gevangenis straf op. Ontploffing. In de Rue dn Regard te Parijs is Vrijdag een hnis door een ontploffing gedeeltlyk ver nield. Onder de bewoners brak een paniek nit Verscheidene menschen sprongen uit het venster en kregen ernstige verwondingen. Bij de ontploffing kregen verder 10 anderen brandwonden enz. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. Volgens de eene lezing is er een aanslag gepleegd, volgens een andere woonde er in het huis een harts tochtelijke jager, die veel kruit in voorraad had. Volgens den Berlynschen correspondent van de Daily Express", wordt er by Ehrhardt ten behoeve van het Duitsche legerbestuur een gepantserde luchtschipjager gebouwd, een auto met een snelvurend kanon van 2 duim en een motor van 60 P.K., in staat om eon snelheid van 72 K.M. in het uur te ontwik kelen. Er is plaats in de auto voor 5 man on zij wordt beschermd door pantserplaten, 1 Vs duim De schootsverhoid van het kanon is, onder een hoek van 45 graden, 7650 M. Als schietvoorraad zal sjj 100 granaat-kartetsen met ontplofbare stoffen, looden kogels en stukken lood meevoeren. Te Ulster, in Ierland, heeft een vrouw terecht geslaan, die beschuldigd werd baar man vergiftigd te hebben. De man overleed plotseling op eon morgen in Juni, ondor ver schijnselen van vergiftiging, nadat de vrouw hem don avond tevoren een spiegelei had klaar gemaakt. Toen een week later ook con driejarig dochtertje van do vronw stierf na hot gebruik van melk, werd er een nauw keurig onderzoek ingesteld, waarby bleek, dat man en kind beidon vergiftigd waren geworden door strychnine. Do vrouw is vroeger krankzinnig geweest. De verdediger betoogde, dat do strychnine door reten van den koukcnzolder op het spiegelei gevallen moest zijnop de vliering boven de kenken had men namelijk strychnine gestrooid tegen de ratten. De jury achtte dit betoog aannemeljjk en sprak de vrouw vrjj. De Bisschop. Onder de vele manieren waarop handige bazen aan 'n ander man's kostbaarheden weten te komen, is 't volgend staaltje zeker ook wel interessant genoeg, om het hier te laten afdrukken. Op oen goeden morgen komt by een van de meest gerenommeerde Londensche juwo- liersfirma's een deftig gekleed lieer den winkel binnen, maakt zich bekend als bis schop X, van do Engelscho Highchurch en verlangt wat van de kostbaarste juweelen te zien, die men in voorraad heeft. Dc eige naar van den winkel met zjjnc bedienden haasten zich, om alles aan te sleepen wat zij mooi en kostbaar denken. Als een fyn kenner zoekt do bisschop zorgvuldig het meest prachtige uit den schat, tot voor een enorme Bom toe en laat alles zorgvuldig inpakken en verzegelen. Juist als hy in het private kantoor van den eigenaar zich heeft neergezet en met do hand in den zak gaat om zyn cheque-boek te voorschijn te halen, komen twee mannen binnen, die reeds eenigen tyd door de ruiten van het magazjjn naar binnen haddon staan kijken en plaatsen zich achter don bisschop. Zy zyn net gekleed, on zien mot schorpen blik don juwelier aan, als zy hom kortweg vragen «Wat heeft dezon man besteld De bisschop ziet op on wordt meteen doodelyk bleek, grijpt zich aan don stoel vast, laat zyn lorgnet vallen en ziet rond, alsof hy wil trachten te ontsnappen. Véór hy zich echter kan bewegen, knellen hem de handboeien reeds om de polsen. de juwelier, dit ,Maar heeron", stottert is bisschop X..." •Ja zeker, bisschop", zegt schamper een der beide heeren. „Gisteren was hy kolonel. Nu bisschop, kom nu maar oven mee naar den hoofdcommissaris, bisschop 1" «Neon maar, die is goed'. En verder sprekend tegen den verwonderden winkelier, vervolgt hy: .We hebben hem nn juist in tjjds ge snapt, mynheer, U knnt n zelfs folicitecrun. We zullen hom in verzekerde bewaring brengen. We moeten het gestolene natuurlyk zoolang meenomen, doch geeft u maar een bediende van u mee, dan kunt u het uls we het op het bureau geregistreerd hebben, ter stond weer terug ontvangen. Er staat een rjjtuig voor de deur. want wo hebben de bisschop den gcheelen morgen al gevolgd." Met deze woorden leidden ze den gewillig mcogaanden bisschop naar het rijtuig. En de drio personen zaten er reeds in, toen de bediende met do kostbaarheden naar buiten kwam. Hier, geef de juweelen maar hier, dan zyn ze veiliger.' En ga op den bok zitten by den koetsier. Do afstand tnsschen den ju weiiers winkel en het bureau was niet groot, maar door de gewone drnkte in de Londensche straten had het rijtuig nu en dan eens even stil te staan. Maar toch was men betrekkelijk vlug aan het bnrean. De bediende sprong van den bok, opende het portiermaar do bisschop cn de detectieven èn de kostbaarheden waren verdwenen. De Londensche tuin-voorsiad. In de Hampstead Garden Subnrb (zooals men weet, een Londensche tuin-voorstad, grenzend aan de beroemde heide van Hamp stead en die men bezig is geheol volgens tuinstad-principes te organiseeren), in die tuinstad zullen verschillende nieuwigheden te zien zijn. Een der igenaardigste zal zyn de woning, waarin aan ongehuwde vrouwen, die in eigen broodwinning voorzien, gelegen heid zal worden gegeven de voordeelen van gemeenschappelijk en van individvecl geschei den leven beide te genieten. Het groote ge bouw wordt verhuurd in ongeveor 50 apar- tementen-reekeen, waarin plaats is voor 100 tot 150 vrouwen. Een alleen-wonende vrouw krjjgt voor f21.60 per maand een eigen slaap kamer met toebohooren (eigen badkamer) en buitendien recht op het gebruik van de ge meenschappelijke zitkamer en van do zeer smaakvol ingerichte eetzaal, waar ze voor zeer matigen prys een behoorlijk diner kan krjjgen. De tuinon en grasvelden voor tennis- en croquetspel zijn ook gemeenschappelijk, en op verzoek zorgt het huisbestuur voor dienstboden, die verschillende dezer eenvou dige kleine huishoudens bedienen en voor wier diensten elke huurster natuurlijk een betrekkelijk geringe vergoeding betaalt. Een interessante proefnemingHet huis wordt in het aanstaande voorjaar geopend, De New-Yorksche „aardkrabbers". Met de voltooiing van den nog in aan bouw zjjnden, 42 verdiepingen hoogen wol- konkrabber van de Metropolitan Levensver zekering Maatschappij, zullen de Amerikaan- sche sky8craper8 wel hun grootste hoogte afmetingen hebben bereikt, want het volgend jaar zal een bouwverordening het licht zien, welke de hoogte der huizen aan bepaalde maxima bindt. Reeds thans echter heeft de zakenzin der Amorikanen oen middel toegepast ter tege moetkoming aan de beperking der hoogte afmetingen In plaats van wolkenkrabbers bouwt men eenvoudig aardkrabbers, huizen, waarvan verscheidene verdiepingen onder don grond liggen. Volgens de plannen van den architect Haz- lith is thans begonnen met den bouw van «en reuzenhuis, dat weliswaar boven den grond .slechts' 38 verdiepingen zal aan wijzen, maar dan ook 6 ondcraardsche hier stuiten wowanneer een gedeelte van het hnis boven don grond verdieping heet, hoe zullen we dan wel de étages onder den grond moeten noemen onderaardsche grond vordiepingen das, zal tellen. De nieuwste verrichtingen op het gebied van verlichting8- on ventilatie-techniek zullen deze ondergrondsche woningen voldoende licht en lucht verschaffen, zoodat zy nit gezondheidsoogpnnt niet zullen achterstaan bjj de luchtverdiepingen. De kosten van het geweldige gebouw, dat aan do Broadway zal verrijzen, worden ge raamd op 9 millioen gulden, cn by den bouw, waarbij alle hout is verbannen, zullen 9 tot 10 duizend ton staal en ongeveer 12 milli oen geëmailleerde baksteenen worden ge bruikt. Volkshumor. In de drukke stadsstraat onderhandelt de groentevonter met de dienstmeisjes over den aankoop van worteltjes en andijvie. Een arme drommel, karrenpikker of zooals grap- penmakors wel zoggenstraat-kargadoor, staat or by. Groenteventer haalt een handvol guldens, kwartjes en dubbeltjes uit zjjnrech- terbroekzak, om 'n rijksdaalder te wisselen. Smachtende blikken van den karrenpikker. «Wil jo 't hebben?" vraagt dc groen teman met kwasi onverschilligen blik. ,Hm!" meesmuilt de ander, met onge- loovige zijdoling8che hoofdbuiging. „Als je drie gemakkelijke dingen doet, die 'kjo zal opgeven. Hier, onder g Huigen Karrenpikker laat zich bepraten .Sla met je linkerhand op je rechter knie 1" 't Bevel wordt ton uitvoer gebracht. «Good zoo. Trek nou mot je rechter hand an jo linkeroor". Byna vergist de arme drommel zich, maar ook dit commando wordt opgevolgd. ,Mooi! Byna ben je d'r. Hou nou je pot op De pet wordt in boido bandon genomen. ,Kyk nou, zoo bederft-ic de heelc boel. Ik zeg jehou jo pet op, en je neemt 1m af l Nee nou komt er niks van l Onbedaarlijk gelach bjj hot vrouwelijk auditorium. Karronpikkor verwijdert zich mopperend. Groentevonter klimt kalm op den bok van z'n kar, knipoogt nog even tegen zyn schaterende cliëntèle. TJit den Omtrek, Texel, 14 December. Men heeft hier op genoegelyke wijze ook nog „Ouwe Sintorklaas gespeeld op den avond van 12 Doe. Vooral trok een luchtbol de aandacht, waarmee men op een rijtuig door de straten van Den Burg trok, en waarby een aardig liedje gezongen werd. Ook word cnrieusche reddingboot-lichtbak-geschie- denis voorgesteld, tcrwjjl vorder nog tal van Ouwe Sinterklaasjes op de been waren die zoer voel bekijkB hadden. Ook op andere dorpen bleek het, dat .Ouwe Sinterklaas" nog niet verloren gegaan is. Tot Hoofd-Ingeland van den polder Wa lenburg is met algemcene stemmen herkozen do Heer Dr. J. Timmer, te Haarlem. Nu de zeedjjk bij het Horntje op meer dan één punt bedreigd wordt, hebben de naastbywonendon hun huis ontruimd en het vee elders op stal gebracht. Daar, waar in dc laatste jaren in zee zinkstukken aan den djjkvoet zijn nsergelaten, heeft de dijk zich goed gehouden. Het Oosteljjk gedeelte van den djjk loopt nu 't meeste gevaar. Men spreekt er over dat eene voldoende bescher ming van deze, onze voornaamste zeewering, wel eon paar tonnen gouds zal moeten kosten. Texel, 13 December. Beroepen (toezegging) bij de Ned. Herv. Gom. to Oosterend de heer J. L. van Gras- tck, candidaat tot den H. Dienst te Schagen. De hengst «Adelbert II", eigendom der afd. Texel der H. M. v. L., is voor f 500. verkocht naar den Haarlemmermeerpolder. Wieringen. De vorige week zijn van verschillende veehouders de schapen in de weide des nachts door honden aangevallen, bjj sommige zooda nig dat enkele dieren moesten worden af gemaakt. Het is te hopen dat de eigenaren van honden zullen trachten herhaling van het gebeurde te voorkomen, door hunne hon den 'b nachts vast te houden. Op den 27 dezer door de zangvereeniging «Nieuw Leven, to geven uitvoering zullen worden opgevoerd«Een huishoudster» en •Een minnaar zonder jas» beiden blyspelen in con bedryf. Anna Paulowna, 13 December. Vergadering van do jjsvereeniging „Een dracht maakt Machtop Donderdag 10 Dec. in Veerburg. Na opening der vergadering door den Voorzitter, den heer Jb. Bakker, lezing en goedkeuring der notulen, deelde Voorzitter mede, dat van 't bestuur van den ijsbond H. N. K. het dringend verzoek is ingekomen, dat de leden op 't ijs hnn insigne dragen en dat ijsberichten zullen worden op gezonden naar het »N. v. d. D Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit. Dc rekening cn verantwoording van den penningmeester werd uitgesteld, omdat nog niet alle nota's waren ingekomen. De be schrijvingsbrief gaf niet veel stof tot debat. Do afgevaardigde verkreeg vrij mandaat. Tot bestuurslid werd herkozeu de heer K L van Gorkom, die de benoeming aannam. De Voor zitter feliciteerde de verceniging met deze benoeming, omdat hy de werkzaamheden van dezen secretaris op hoogen prjjs stelde. Plannen betreffende ijsvermaak in den aanstaanden winter zullen in de volgende vergadering wor den besproken. De Voorzitter deelde mede, dat hjj in de volgende vergadering als be stuurslid wenschte te bedanken. Hierna sluiting.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1