KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwjaarsgroet. No 3740 Zaterdag 19 December 1908 36ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten, Bureau: Spoorstraat, Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et-, fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 Zondagsblad 37» 45 10.75 C Ifnitahlojl KK CC q qq f0.90 Modeblad f Muzik. Bloemlez. 55 60 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bewy a-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adwertentiën moeten uiterlijk des OINSOAGS- en VRIJOAGSMORGENS vA6r 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Wegens de Kerstdagen zal ons blad, in plaats van Vrijdag 25 December, een dag te voren verschijnen. Ons blad zal alsdan op Donderdag, op den gewonen tijd, ver krijgbaar zijn aan het Bureau en aan dc Depóts. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliegend Blaadje en Zondagsblad, 4e kwartaal 1908, te willen overmaken per Postwissel of in postzegels vóór 5 Januari a.s., zullende anders daarover met. 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. Aan onze abonné's in het Bui- 11^^ tenland wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. de UITGEVERS. Nu do jongste voorvallen er op wijzen dat Nederland eindelijk in Venezuela, of, wil men liever, tegen de regeering van president Castro, wat meer actief gaat optreden kan het zijn nut hebben even uiteen te zotten welke grieven wy eigenlijk tegen Castro hebben. t Zijn officieole gegevens omtrent Hollandschc schepen aan gehouden en opgebracht naar Venezuela zonder eonigen grond voor verdenking. Begin November 1907 wordt de fEstela'' opgebracht. Begin Maart 1908 de .Penelope", in dezelfde maand de ..Justicia". Half Juni do «Carmita", in dezelfde maand de .Murion". Daarenboven werd de beman ning van do .Justicia" en de .Estela" ge- ruimen tijd wederrechtelijk gevangen ge houden. 19 Februari wordt onzen werklieden ver boden in de Venezolaanscbc havens te helpen met laden en lossen. In Mei weigert de Venezolaansche consul onzen Kolonialen Stoomer naar Venezuela uit te klaren. Den 20en Mei komt de .Prins Frederik Hendrik van de K. W. I. M. voor Carupano. En telegrafisch wordt den douanen door den Minister van Financiën gelast, zijn lading niet te accepteeren. In dezelfde maand teekent Castro een dekreet, dat den nekslag gaf aan onzen handel en scheepvaartDe voor Venezuela bestemde goederen mochten niet meer in Cura<;ao werden overgescheept. En om het Cura9aosche volk te tergen, liet de Venezo laansche consul dat dekreet maanden lang dagelijks publiceeren in een locaal blad van Cura<;ao. Een paar weken later beveelt Castro dat geen onkel schip van Venezuela meer naar Cura9ao mag worden uitgeklaard, noch van Cura9ao naar Venezuela. Alle verkeer van personen en goederen werd daarmee afgesneden, elke gemeenschap over en weer ubsoluat verboden. FEUILLETON. EEN ERFOOM. 10) Een groot deel van je geluk, zeide hij heb je zeker aan mij te danken. Je hebt een prijs gewonnen, waarop je trotsch kunt zyn. Dat beu ik ook Ik heb mij tot den rechten man om raad gewend. Zeg, Lisle, zou je bij mijn huwelyk getuige willen zyn Te trouwen hoop ik Dinsdag over acht dagen. Ik donk, dat ik dan al op den weg naar Indië zal zijn. Kapitein Lisle, ik geloof niet, zeide, Ella, die inmiddels teruggekeerd was, dat grootma nu reeds beneden zal komen. Dan zal ik haar tot mijn spyt niet meer zien, zeide Lisle, want ik vertrek over zes weken naar Indië en moet eerst van mijn zuster iu Parijs afscheid nemen, en daarop stond hy op om heen te gaan, na Ella eerst nog veel geluk gewenscht te hebben. Ik wensch u allo mogelijke voorspoed vuarwel, zeide Ella, eerst blozende en dan yerbleekeude, terwyl zij die woorden sprak. Toen Waring van Lisle uan de straatdeur ecu bartelyk afscheid had genomen, keerde hij in vroolijke stemming naar Ella terug, die bezig was den haard van kolen te voor zien, en zeide i Laat my dit doen, waarom vermoeit ge u zoo Grootma zal wel dadelijk benedenzooien, en zij vindt het nooit warm genoeg. Ik hoop niet, dat zy nu reeds zal komen, j Het gebeurt zoo zelden, dat ik met u alleen 't Kan er mee toe, dunkt ons. Dat alles is nu meer dun een half jaar geleden. Intusschen is onze zaakgelastigde, die zich eenigszins onvoorzichtig over de Castro regeering had uitgelaten, het land uitgewezen. Van onzen kant is nu horhuuhle bctoogen, die tot hiertoe niets uitwerkten, eindelijk in beslag genomen de „Alixen later de ,23 Mayo" welker bemanning aan lund is gezet terwijl de schepen naar (Jura cao zijn gebracht. De «Gelderland" zal nu nog trachten beslag tc loggen op de torpedoboot «Margarita", naar wij ineenen de eenige torpedoboot van Venezuela ze werd inder tijd van Spanje gekocht. De ,23 Mayo" is eenige jaren geleden nog al eens «genomen". Castro is nit Frankryk vertrokken naar Berlijn. Daar was de ontvangst welwillenff; trouwens met Duitschland leeft hy niet zoo in onmin als met Frankrijk de bladen slaun een beleefden toon tegen hem aan, soms met een beetje ironie vermengd. Ze vergeten intusschen niet dat Castro ziek is en dat de Duitsche industrie wellicht eenige winst gevende zaken kan doen. Castro heelt prof. Israël ontvangen die hem onderzocht. Eerst na een geneeskundige waarneming van meerdere dagen kan een beslissing ge nomen worden of een operatie noodzakelijk is. Wat intusschen te verklaren is by een patiënt van dezen rang en innemendheid 't laatste bedoeld in eigenlijken zin getuige 't geen hij zoo al verorbert bij zijne maal tijden waarover ons de journalisten zeer nauwkeurig bobbon ingelicht men heeft dat ook in ons vorig nummer kunnen lezen. De groote man heeft zich te Berlijn vor stelijk geïnstalleerd in eeu nieuw hotel «lat pas een week geleden geopend ie. Ilij heeft daar voor vier weken do reeks vertrekken, die voor vorstelijke bezoekers bestemd zijn, 32 kamers op de eerste verdieping gehuurd. Die vertrekken zyn prachtig gemeubeld in den stijl van Lodewijk XVL Verder zyn 10 weelderig ingerichte auto's voor Castro en zijn gevolg afgehuurd. 's Mans kapitaal wordt op 120 millioen 1 raues geschat, terwyl hij tien jaren geleden nog niets bezat. Een voordeeldig baantje is het presidentschap van Venezuela blijkbaar wel Uit Algiers konion berichten van muiterij. Daar hebben 4!' man van het Franscho vreemdelingenlegioen oen spoortrein aange houden en gedwongen terug te rijden. In den trein bevond zich o. a. generaal Vigy, die, toon hij den aanvoerder der opstandolingen te spreken vroeg, met geweld door do sol- daton, die de bajonet op het geweer hadden, in zijn coupd werd teruggedrongen. Een onderzoek moet aan hot licht gebracht hebben dat er oen desertie-agentschap bestaat, waarvan een of meer Duitsehcrs deel zouden uitmaken. De gedelegeerden van liet syndicaat van Ottomaansche kooplieden hebben den minister van binnenlandscho zaken verklaard, dat het huu onmogelijk is den boycot van losten - ryksche goederen te beperken, voordat Oos tenrijk aan de eisclion van Turkije zul hebben voldaan. In Servië wil men ook do boycot dor Oos- tenrijk8che waren gaan navolgen. Zulke middelen zullen de spoedige regeling dor zaken niet in de hand werken. De Bulgaarsche regecring heeft geantwoord op de vragen van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland in een vertrouwelijke nota, waarin zij verklaart, dat Bulgarye in beginsel bereid is de onderhandelinhcn te hervatten over een voorloopige entente met Turkye op voorwaarde, dat luatstgenoemde mogend heid de onderhandelingen met de Oricut- spoorwegmaatschappij over de naasting van dezen spoorweg staakt. De berichtgever van de .Daily Chronicle" te Konstantinopel verklaart uit betrouwbure bron te hebben vernomen, dut Oostencyk- Hongarije aan Turkye 50 millioen francs heeft aangeboden bij wijze van schadeloos stelling voor de inlijving van Bosnië. In den Turkschen ministerraad werd deze som echter onvoldoende geacht. Rusland schijnt hot voornomen te hebben weer nieuwe ondonlrukkingamaatrcgelen tegen Finland te nemen ondanks de gegeven be loften. Uit l'etersbnrg is nl. bericht ontvangen, dat de Russische ministerraad heeft besloten in het vervolg jaarlijks een som van 10 mil lioen Murk van Finlaud te eisc.hen, als ver goeding voor de weldaad, die Rusland uan het groothertogdom bewijst door het inet uil sluitend Elysische troepen te verdedigen. Die weldaad echter wordt in Finland volstrekt niet als zoodanig beschouwd en terecht ook bekend is het immers, dat onder het bestuur van gouverneur-generaal Bobrikof, tegen recht en wet in, het Finsehe leger eenvou dig werd opgeheven. Deze nieuwe Russische dwangmaatregel zal nu waarschijnlijk, althans volgens een modudeeling van den bericht gever van de .Frurikf. Ztg." te Ilelsingfors, aanleiding geven tot eeu conflict. Want het Finsehe volk, dat gaarne bereid is zyne ver plichtingen tegenover Rusland te vervullen, blyft krachtig ou beslist eiscbcn, dat ook van Russische zijde de rechten worden geëer biedigd, die het land zyn gewaarborgd bij de grondwet, waarop ook don Tsaar den eed, heeft afgelegd. HELDER, 18 December. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Woensdag 1G December bij iiischrijving publiek verkocht Het houten gebouw, staande aan don Dijk weg nabij de Kolcnslecg en gediend heb bende als Ilulpschool. Inschrijvers do heeren J. N. Prinsf 710 M. Smit777.57 A. Bonsolaar800 J. J. Schoeffelonherger 1200 M. Groen 'Schagenhrug) 1025 Th. v. d. Sterr1087 Wolf de Jong1150 Verheus (niet geldig) 1201 lt. N. v. Os. 1285 J. L. v. Os.1295 Gobrs. v. Pelt1311 P. Quast1106 i D. do Vries«1453 J. Brouwer (Callantaoog) 1350 J. Spruit,1919 Verder werd nog verkocht 1 party oud yzer, waarvoor word ingeschreven door de heeren m f 490.20 600.10 6.0. 801. - A. v. Pelt. A. G. v. d. Pol. W. Koenen J. J. Prins Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Woensdag 16 December in het openbaar aanbesteed lo. Het onderhoud der gemeente-gobou won, bruggen, riolen, enz. Ingekomen 12 biljetten van de heeren: P. Korff1' 5645 Firma Gebrs. v. Pelt5645 J. Verheus5580 J. J. Schooffelenberger5500 E. v.- d. Plas5*00 I. L. van Os5280 Th. v. d. Sterr5243 K. Zeeman.5160 J. Steeman I4923 B. A. Ailriaan.se4920 S. Mcyers4842 D. de Cock4720 2o. Het onderhoud van verf-, glas- en behangwerk aan de gt-meente-geboiiwcu, enz. Ingekomen 13 biljetten van de heeren S. Schellingerf 885 H. Zegel870 Gebrs. de Boer827 A. van Pelt798 J Pronk795 J. de Kok790 J. Tielrooy789 M. Kale veld.777 J. Kraak,775 H. de Wit .-683 II. Vermeulen680 J. Bukkcr678 Gobr. Hoogerduijn582 3o. De levering van zand en het vervoer van materialen. c «2 25 J£ 3* iS a rs g a«* Zand por 1 M3 0.74' 0.84 0.92 0.85 Waalsteen per 1U00 st. 0.49 0.40 0.58 0.48 Fr. klinkers p. 1000 st. 0.29* 0/28 0.40 0.29 Vervoer van puin enz. per M» 0/29* 0.28 0.40 0/29 Verv. van water per vracht 0.30 0.20 0.30 0.25 Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Januari tot wederopzegging benoemd tot plaatsvervanger van den dis triets veearts wien Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts J. W. Roelofs, te Texel. IJmuiden, 17 December. Alhier is opgericht eeue nieuwe stroin- visscherij, genaamd .Naamlooze Vennootschap Stoomvi83cherij Sidney Albert". De directie van deze stoomvisscherij, welke werkt inet een kapitaal van f 30.000, ver deeld in 30 aandeelcn van duizend gulden, is in handen van de firma Wed. S. J. Groen alhier. Zooals wij reeds vroeger meldden kochi deze firma den stoomtrawler »Camellia' Y.M 104 van de gefailleerde stoomvisscherij .Zoe- ljmd'Thans is dit stoomschip verdoopt in Y.M. 104 .Sidney Albert'. De Rijksmiddelen. Dank zij een buitengewoon hooge opbrengst der successie-belasting hebben do Rijksmid delen in November niet alleen vier millioen meer dan een twaalfde der raming voor liet gchoelo jaar opgebracht, maar ook f 819,000 meer dan November 1907. Door een en ander is de totale opbrengst der eerste elf maanden van het jaar tot f 46,652 boven die van 1907 gestegen en staat zy nog slechts ruim elf ton bij do raming ten achteren. Om de raming voor het jaar te halen zoude December f 14,600,''00 moeten inbrengen, betgeen niet tot de onwaarschijnlijkheden behoort. Iu elk geval mag men nu wol aannemen, dat dc Rijksmiddelen in 1908 niet zoo verre beneden de raming zullen blijven als enkele maanden geleden gevreesd werd. Daarbij mag echter niet uit het oog ver loren worden, dat deze betrekkelijk gunstige uitkomst in hoofdzaak te danken is aan de wisselvallige bate dor successiebelasting, die in November f 1,211,000 en in de eerste elf maanden f 2,064,500 meer opgebracht heeft dan in die maanden van 1907. Byna alle overige middelen zyn by het voorgaande jaar ten achteren gebleven. De directe belastingen hebben als gewoonlijk het grootste deel bij gedragen tot het hooge eindcijfer van No- vemher. Met eeu totaal van f 6,3^6,622 over schrijden zij het een twaalfde der raming met f2,809,000, maar zijn nog fl 58,000 be neden November 1907 gebleven. Invoerrech ten waren in November f1839 hooger, maar zijn voor de elf maanden nog 1'415,000 ten achteren, een verschil dat in December wel niet zal kunnen ingehaald worden. Accijnzen zijn in November nog elf dui zend boven de raming voor een maand, maar f350,000 beneden de opbrengst van Novem ber 1907 gebleven. Voor liet grootste gedeelte is dit aan de suiker te wijten, waarvan de opbrengst van maand tot inaand nog al sterk lluctueerd, muar over liet geheele jaar eene vrij constante progressie aanwyst. Gedistil leerd blijft daarentegen voortdurend, al zy het slechts een geringen, achteruitgang aanton- nen. Voor November is de vermindering, vergolekeu met het voorgaande jaar, ruim f70,000 of ruim 3°;0 voor de elf maanden f580,000 of ca. 2' s pCt. I)e overige accyn- zen leggen minder gewicht in de schaal, maar hebben in November dooreen iets meer op gebracht, ofschoon zij voor do elf maunden in verhouding nog belangryk ten achteren ben, Ella, en ik wilde u juist zeggen, hoe gelukkig gij mij zooeven gemaakt hebt. Het scheen mij waarlijk, alsof ge verheugd waart mij te zien. Ge zijt waarlijk te goed jegens my, zeide zy getroffen. Ik weet, vervolgde bij, dat je nu nog niet om mij geeft, maar ik hoop, dat dit mettertijd wel zal komen. Wilt ge trachten mij lief te hebben fluisterde liij, terwyl hij haar voorhoofd even mot zijn lippen aan raakte. Ja ik zal mijn best doen, maar hetgeen de vorige weken is gebeurd, heeft mij zoo geschokt, dat ge een weinig geduld met mij zult moeten hebben. Intusschen wandelde Lisle in alles behalve prettige stemming naar huis. Hij had zich Ella zoo geheel anders voorgesteld, en ge voelde zich als iemand, wiens ijdelheid ge wond was en die toch niets liever zou wen- schen dan in Warings plaats te zijn. Waring was zeer verlangend, dat zyn huwe lyk zoo spoedig mogelijk voltrokken zou worden, hoewel hy zyne gevoelens hierom trent niet durfde uiten, uit vrees Ella s on genoegen op te wekken. Ofschoon beleefd cn voorkomend, was zij jegens Waring koel, ja veel koeler dan zy zelve dacht, zoodat do arme man zich wel eens gedwongen gevoelde haar te vragen, of de opoffering, waarin zij had toegestemd, ook te groot was. Dan kwam een straul van medelyden haar hart binnen sluipen en namen hare oogon eene zachtere uitdrukking aan. Daardoor voelde de arme jongen want hij was niets meer dan een jongen, in weerwil van zyne jaren zich weer in den zevenden hemel verplaatst. Waarlijk, mevrouw Newburgh, zeide sir Rohert Evorard, die nogmaals voor zuken zyuer bloedverwante iu de stad was gekomen. Ik ben zeer verheugd, dut alles zoo naar wensch is geschikt. Waring handelt inder daad zoo edelmoedig mogelijk. Zijn plan om alle inkoopen te Parijs te doen, vind ik uit stekend. En wat zyt gij zelve voornemens Waring heeft mij verzocht by hen te komen wonen, zoide mevrouw Newburgh, muar daar ik in den luatsten tijd zoo ver zwakt ben, hoop ik hen niet lang tot last te zijn. Het is voor my eeue groote geruststel ling, nu Ella zoo goed verzorgd is, maar ik gevoel dat mijne krachten uitgeput zijn. Inmiddels was Ella bezig inet mevrouw Debrisay eenige onvermijdelijke inkoopen te doen en daurnu vroeg zy hare vriendin, of zy bij baar inocht komen theedrinken. Je weet, Dob, dat ik je nieuwe kamers nog niet gezien heb, voegde zij er bij. Koin dan maar mee, lieve, ik zal je gaarne ontvangen. Wat is het hier heerlyk, riep Ella, toen zij de kamer van inovrouw Debrisay binnen trad. Het is een flinke kamer; maar, beste Deb, zij mocht wel wat netter zijn De algoineene wanorde, die er hcorachte, gaf namelyk uan het vertrek een alles be halve prettig aanzien. Nudut mevrouw De brisay eenige koeren heen en weer was ge- loopen, schonk zij Ellu een kop thee in. Ik denk, zeide Ella, dat hot prettig zijn moet, zelve wat huiswerk te verrichten. Ik denk niet, dat je het ver daarin zoudt brengen, en bovendien, er ligt nu een gemakkelyk leven voor je. Ik geloof niet, dat het leven, dat my wacht, zoo tc bonijden is, zeide Ella peinzend, Nu lieveling, moet ik je toch werkelijk ernstig beknorren. Je bent bleek en daarbij zie je zoo droevig uitje oogen, alsof je naar eene begrafenis moest. Is dit nu zoouli het behoort tegenover den jongen mail, die be reid is, den grond te kusBen, waarop je loopt Ik weet, dat Waring te goed voor mij is en dat ik zijne goedheid niet verdien, maar beste Deb, ik zou alles willen geven, als ik met hom maar niet behoefde te trouwen. Het klinkt misschien dwaas, inaar en hier barstte zy in tranen uit ik wenschte wel dat ik bij jou kon blijven, cn dat ik je in het een of ander behulpzaam kon wezen. Zeker, lieveling, niemand zou mij meer welkom zijn, maar.... Zou ik waarlijk hier welkom zijn Deb, wanneer de wereld zich van mij inocht af- keeren Ja, natuurlijk,-maar je moogt niet lan ger zoo dwaas praten. Ik zul de meid een rijtuig laten halen, om je dadelijk naar huis te brengen. Hoe gaat met het grootma? vroeg Ella den ochtend voor den dag, waarop de trouw plechtigheid zou plaats hebben, aan het nieuwe kamermeisje van mevrouw Newburgh. Redelijk, juffrouw mevrouw sliep toen ik haar zooeven verliet, cn daarom vond ik het beter haar niet te storen. Dat is goed. Ik zal dadelyk bij huur komen. Mevrouw Newburgh was wakker, toen hare kleindochter iu hurc slaapkamer kwam, en op Ella'8 vraag of zij wenschte op te staan, antwoordde de oude dame met een vreemd soortig, droomerig la°hjeja, lieve, ik zal natuurlijk opstaan. Als naar gewoonte moest hierbij geholpen worden, maar toen zij, ondersteund door Ella. bare voeten op den grond wildo zetten, viel zij achterover. Met groote inspanning golukte bet Ella hare grootmoeder in hare armen to houden, terwijl haar hand naar het schel koord greep, dat naast het bed hing. Goede hemel I riep hel kamermeisje zijn gebleven. Wyn o.a. bracht f81,000 of G°,'0, bieren en azijnen f62,600 of bijna 5 en geslacht f 141,000 of' ruim 3 °/0 minder op voor de elf maanden. Posteryen zyn in November een kleinig heid hij het voorgaande jaar ten achteren gebleven, maar tolegraphie wijst eene ver meerdering van f35,000 ol ruim 13 pUt aan. Loodsgelden brachten iu November f13,000 of 5%, in de oll' maanden f193,000 of ruim 7 minder op dan het voorgaande jaar. Alles bijeengenomen, mug men de uitkomst voor 1908, in aanmerking nemende de ge druktheid, die het grootste deel van het jaar in vele takken van handel en bedrijf bestond, als tamelijk bevredigend boschouwen, al moet daarbij, zooals reeds boven opgemerkt, gelet worden op de omstandigheid, dat dc schatkist in de afrekening van eenige vrygekomen groote erfenissen een buitongowone inkomst heeft geliad, die haar waarschijnlijk zal in staat stellen het juur met een betrekkelijk goed figuur te sluiten. Gunstig genoeg om verhooging van in komsten overbodig te «loon scbyuen, zijn de cyfers voor 1908 echter /.oker niet, voorul niet hut oog op do gestadig toenemende uit gaven. „Zam Buk" het -middel tegen alle kwulen - tenminste als men de reclame golooven mag wordt thans openlyk aangevallen. De voorbijgangers konden Maandagmorgen op de schutting, die liet terrein van de ruorm. N.-Z. Kapel aan de Kal verstraat te Amsterdam omgeeft, een schilder bezig zien, die een waarschuwing op do reclamo-ruimte penseeldo, waarbij Zam-Buk een gevaarlijk middel ge noemd werd, door het gebruik waarvan reeds vorschillonde personen een gevaarlyken huiduitslag hebben opgedaan. Deze aankondiging is jondorteekend door de Vereeniging tot Bestrijding van de kwak zalverij. Inbraak. Het Handelsblad meldt Dinsdagmorgen ontdekte het dienstmeisje van den heer A. I). Vromans, Bilderdijk- straat 139, to Amsterdam, toon zo do huis kamer binnenkwam, dut de kasten waren opengebroken, de inhoud ervuu over de vloer gesmeten, en ook dut do brundkust geopend was. De heer Vromans, die te Amsterdam een zaak in verlichtiugsurtikuleu dryft in liet perceel Bilderdykstraat 80, woont op 139, wuar zijn echtgenootu onder de firma A. Schoen een hoedenwinkel heeft. Zondagmor gen was hij met vrouw en kind voor eenige dagen de stad uitgogaun en had den sleutel van den winkel aan do dienstbode gegeven, zoodut die Maandagochtend in de gelegen heid zou zyn, tydig haar werk to beginnen. Het meisje waarschuwde oogoublikkelyk de politie cn de hoer Vromans werd getelogru- pheerd om thuis te komen, Hij constateorde dat uit zijn brundkust een bedrag van f 7000 verdwenen was. Zo was geopend met den sleutel, die in een kistje, in een andere kast staande, was opgeborgen. Sporen van braak waren in hot huis aan voor- noch acliter- zjjdc door de politie te ontdekken. Gelukkig was de lieer Vromans sinds eenige maanden voor f 10,000 tegen diefstal verzokerd Den krach in den diamanthandel. Omtrent de aanhouding van den diamant- makelaar Stokvis to Londen, meldt de Lon- densclie correspondent van het Hbld. S. is Maandagavond te 10 uur geurrea- teerd, toen hy in Oxfordstreet voor de Ox ford Music Hall stond, door een Amsterdam- sclien inspecteur en Engelsche detectives. Hy vertelde dat hy alle diainunton in Nederland en België had verkocht. De ondervragingen werden Dinsdag voorlgozot. S. wordt iu Bow- street in verzekerde bewaring gehouden en zal over Vlissingen naar Amsterdam worden overgebracht. De politie weigerde nadere bijzonderheden mede te doelen. Nader meldt mon Du oneerlijke commissionair in diumant S. is gisternacht met een der booten van de Maatschappij «Zeeland* van Londen nuar Vlissingen overgebracht en onmiddellijk naar Amsterdam vervoerd. Hij is op grond van urt. 87 der FuilliBsementswet in het huis van bewaring uan den Weteringschans opgeno men. .Slechts een klein bedrag aan geld (pl. m. f 1000) werd op hem bevonden, zuodat cr van het door hem verduisterd lia'f milli oen wel niet veel terecht zal komen. Of het door hem voor eenige dagen uit Engeland naAr hier gezonden pukket met een aange geven waarde van f 30,000, werkelijk die som bevat, is nog niet vastgesteld. Verpletterd. By het verplaatsen van een machine in de fabriek van de firma Landman, te Schiedam, viel oen as van ongeveer 1000 kilo op den 21-jarigen Oranje, die terstond dood was. De loterijwet. Nog altijd schijnt het niet recht uitgemaakt welke spelen al ol niet onder de lorerywet vallen. Zoo werd byv. op den jongstcu St. Nicolaasavond te Sneek vrijheid gegeven voor .de draaiende zon' of .het rad van avontuur", terwyl in de gemeente Wonsera- deel het spelen met de sjoelbak" verboden werd, hetwelk evenwel in Franeker en Bols- ward weer werd toegestaan. Dat er in dezen meer eenstemmigheid komt, zal voor de betrokkenen wensckelijk zyn om □iet in moeilijkheden te geraken. Sumatra's Westkust. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram is op het eiland Zuid-l'ageh (gouvernement Suraatras Westkust) een patrouille onverhoeds met vergiftigde pijlen beschoten, waarby ecu Europeesch militair sneuvelde en een inlandsch militair, beiden beneden den rang van officier, gewond werd. Ernstig ongeluk. Volgens een berioht uit New-York aan de «Daily News" heeft daar in een der klei nere schouwburgon in het oosten van de stad een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De schouwburg was overvol, en op een der ga- Ieryen drong het publiek met zooveel kracht naar voren, dat het voorgedeelte bezweek en vijftien mensohen op de in hot parterre zit tende toeschouwers neervielen. Eon van dezen werd gedood. Toen ontstond een paniekin wildo vlucht drongen allen naar de uitgan gen. Tevergeefs trachtten suppoosten en po litie de menigte te bedaren, zy konden niet verhinderen dat tientallen personen in liet gedrang ernstig gewond worden. Moderne inbrekers. Ook in hot kamp der inbrckerB hebben de vorderingen der moderne techniek haar licht doen stralen. Naast den ouden, trouwen koe voet, het zware breekijzer, hanteeren nu de belagers van andermans hebben en houden, piekfijne kastjes, mot sierlijk vernikkelde in strumenten, en werken zij, als professoren, met duistere, gevaarlijke natuurkruchton. Dat heeft dezer dagen een juwelier te Nizza tot zijn schade ondervonden. Op het plein Mnsséna braken zij zonder veel omhaal twee deuren open van het huis van den boek handelaar Escoffier, sloopten zaoht en handig een stuk van den tussclienmuur cn bevonden zich toen tegenover don achterkant van een brandkast, in dien muur ingemetseld, en toc- bohoorend aan den naastwonenden juwelier, den heer Noé. En daarop begon het meor «delicate" gedeelte van het werk. Met behulp van een acetyleen-steekvlam brachten zy den kastwand tot witte gloeihitte, cn al spoedig was deze, ofschoon 4 cM. dik, week genoeg, om er met een koubeitel een opening in te kunnen steken tnsschen het eerste en het tweede vak, juist op de plaats, waar de scheidende plank zicli bevond. Zij fatsoeneerden vervolgens eenige omgebogen haken van yzerdraad eu begonnen ijverig te visschen. Maar nu wachtte den modernen inbrekers 'n teleurstellingdoor den invloed van de intens krachtige steekvlam van het acetyleen- gas waren dc kostbaarheden voor het mec- rendeel gesmolten, zoodat zc niet meer waarde behielden dan hun gewicht aan kostbare me talen. Toch bleek de bewerking nog vruchtdra gend genoeg, want de bestelen juwelier schat zijn verlies op ruim 60,000 francs. verschrikt uit. Ik geloof, dat mevrouw dood is Dat kan niet zijn riep Ella. Zoo pas geleden heelt zij nog met mij gesproken. Het zal een van hare gewone toevallen zijn laat schielijk den dokter iiulcn. Ella nam een van de inachteloo/.o handen in de hare en de aanraking er van deed haar huiveren. Ik kan, ik wil het niet gelooven, sta melde Ella, buiten zichzelven van schrik. Geef baar een paar van die druppels die zullen haar weer tot bewustzijn brengen. Het meisje schudde liet hoofd en Ella be greep zelve dat er geen hoop meer was. Toen do dokter kwam, kon hy slechts verklaren, dat, wat hij reeds lang gevreesd had, wer kelijkheid was geworden. Al zeer spoedig kwamen sir Robert Everard en zyn vrouw in Grcenstreet aan. Het was voor Ella oen groote verlichting, dat zij bij lady Mory al haar kommer en verdriet kon uitstorten. Je kunt verzekerd zijn, dat liet voor uitzicht op je naderend huwelyk do luatste levensdagen van je grootmoeder veel opgc- vroolijkt heeft. Sir Robert beeft oen bood schap gezonden naar den heer Waring; hy zul je zeker best kunnen troosten. - O neenbij u ben ik het liefstgroot- muma hield zooveel van u Ik denk, lieve, zeido lady Mary een weinig later, dat het best zou zijn, zoo je met mij naar huis guatbier kun jo te h alleen niet blyven. Zoolang grootma nog in hot buis is, zou ik liefst bij baar blijven. Ik gevoel mij verplicht tot hot lautst bij haar tc zijn, zeido Ella, en vluchtte naar haar kamer. Toen Waring kwam, toonde by zich zeer bedroefd over den dood van mevrouw New burgh, die hom steeds zoo vriendolyk bejegend had. Ilij deelde volkomen in Ella's smart, maar hij was vooral ontstemd, omdat zyn huwelijk nu uitgesteld zou moeten worden. Eerst laat op den dag, nadat Waring en sir Robert do bijzonderheden van de begrafenis en alles wat hierbij behoorde hadden gere geld, koD Ella er toe besluiten haar verloofde te ontvangen. Maar hij had weinig genoegen vau liet onderhoud. Natuurlyk was Ella dadelyk bereid hem over haar verlies te spreken, en ook toonde zy zich dankbaar voor zyne deelneming, doch zij stelde hem overigens niet in de gelegen heid haar te troosten, zooals hy zich dat hud voorgesteld, door liefkozingen en vertrouwe- lyke woordjes. Zij was zoo ontdaan en ze nuwachtig, dat Waring zich ongerust over haar maakte en het een verlichting voor hem was, toen mevrouw Debrisay kwam en beloofde bij Ella te blijven. De droevige dagen, welke nu volgden, gingen langzaam voorbij. Mevrouw Newburgh was in haar graf gelegd. Haar laatste wil, waarbij ze alles, wat zij bezat, aan Ella had vermaakt, werd behoollijk voorgelezen. Toen Ella op liet kasteel van Sir Everard aaukwum, was zij ernstig ongesteld, zoodat men zich zeer ongerust over haar begon te tnukcD. Hare zenuwen waren hevig geschokt zij sprak slechts enkele woorden un kon uren achtereen zitten peinzen. Hoe meer zij over hare toekomst nadacht, hoe meer zy zich ulkucrig gevoelde haar gelofte aan Leslie Waring gestand te doen. De grootste beweegreden bestond niet meer en een onweerstaanbaar verlangen naar vry- beid maakte zich van haar meester, hoewel zij zich hierdoor aan armoede zou prijsgeven. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1