KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowne Herstemming tnsscben de HeerenA. P. STAALMAN en J J. YERFAILLH Nieuwjaarsgroet. Gemeenteraad der gemeente Wieringen, No. 8742. Vrjjdag 25 December 1908. 36ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 5 .Zondagsblad 37' 46 f0.76 Modeblad 56 65 f 0.90 f Muzik. Bloeralez. 60 85 f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exeraplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS wóór 10 uur aan de Bureaux bexorgd zijn. UITSLAG der stemming ter benoeming van een lid voor de Provinciale Staten van Noord-Holland gehouden in het Kiesdistrict HELDER, op Dinsdag 22 December 1908. ONDER DISTRICTEN. Aantal 1 kiezers. 1 Uit gebrachte stemmon. g! 9 co© •3 3 cj Volstrekte moorder- heid. A. P. STAAL MAN. Jac. Joh. VER FAILLE. F. S. C. M. WIJS. HELDER I. 1289 835 3 832 318 338 176 id. II. 1088 740 11 729 317 263 149 id. III. 1441 829 17 812 - 394 278 140 TEXEL 1197 784 - 784 - 174 440 170 VLIELAND 139 74 - 74 - 26 48 TERSCHELLING 641 381 1 380 - 159 200 21 TOTAAL. 5795 3&i3 32 3611 1806 1388 1567 656 De stemmenverhouding by de stemming en herstemming in Juni 1907 was Sten m i n g: Her t e m m ng: District. Geldige Staal Wys. Zur Geldige Staal Zur stemmen. man. Muhlen. stemmen man. Muhlen. Helder I 860 267 190 403 760 319 441 II 759 272 162 325 722 351 368 III 804 843 159 302 847 460 387 Texel 762 150 212 400 651 204 447 Vlieland 71 21 1 49 82 26 56 Terschelling 354 89 35 230 400 152 248 Totaal 8610 1142 759 1709 3462 1515 1917 In Juni 1907 werden 3610 geldige Btemmen uitgebracht, dus 1 stem minder dan bij de stemming op Dinsdag 1.1. De candieaat der christen-democraten, A. P. Staalman, kreeg toen 1142, nu 1388,' alzoo 246 meer; de candidaat der liberulen, (toen C. D. Zur Muhlen) 1709, nu (J. j' Verfaille) 1567, alzoo 142 minder; de candidaat der katholieken en anti-revolutionairen j F. S. C. M. Wys toen 759, nu 658 stemmen, alzoo 101 stemmen minder. 2162 kiezers of ruim een derde gedeelte van het geheele aantal kiesgerechtigden, bicven, evenals in 1907, tehuis. De herstemming zal plaats hebben op 5 Januari a. s. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaatsen, worden beleefd uitge- noodigd hunne opgaven aan ons Bureau SPOORSTRAAT tijdig in te zenden. DE UITGEVERS. jjiflHK** Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliegend Blaadje en Zondagsblad, 4e kwartaal 1908, te willen overmaken jjer Postwissel of in postzegels vóór 5 Januari a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2cent beplakt te worden. Aan onze abonné's in het Bui- tenland wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld te willen overmaken. de UITGEVERS. Nieuwsberichten. HELDER, 24 December. Door (le Raad van Administratie van het 2de Bataljon 10de Regiment Infanterie is op Maandag 21 December in het openhaar verpacht Het weghalen van de vleeschbeendcron en van de spoeling. Ingekomen 5 biljetten van Beenderen. E. Oostendorp f 3,00 per 100 K.G. S. M. Selderbeek 3,35 H. S. Jacobs 3,45 W. de Jong 3,50 firma S. M. de Jong. f 3,86 Spoeling. J. Doornkamp f 0,235 por 100 rations. A. Bonselaar 0,31' S. M. Seldcrbeek 0,36 A. Overtoom f 18,20 per maand, dit is niet volgens de voorwaarden. Door de Hoofd-Administratie van het 4de Regiment Vesting-Artillerie is Dinsdag 22 December, in het openbaar verpacht Hot weghalen van spoeling en vleesch- beenderen. Inschrijvers waren voor: Spoeling. A. Overtoom f 25,25 por maand. S. M. Selderbeek 25,26 A. Bonselaar31,15 Beenderen. K. L. Kieseling f 3,62 per 100 K.G. S. H. Jacobs 4,10 E. Oostendorp 4,20 S. M. de Jong 4,25 Een heuglijke mededeeling. De minister Heemskerk heeft Dinsdag in de Tweede Kamer het volgende medegedeeld .Door Hare Majesteit de Koningin daar toe gemachtigd en met groote dankbaarheid heb ik de eer aun do Kamer mede te doelen, dat het Hare Majesteit de Koningin heeit behaagd, den Raad van Ministers .nit te noo- digen, openbare bekendheid te geven aan de volgende verklaring 's-Gravenhage, 21 December 1908. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Wy achten ons gerechtigd tot de ver blijdende verzekering, dat bij Uwe Maje steit ontwjjfelbaar zwangerschap bestaat en dat deze tot in de 2e helft van haar duur is gevorderd. Hot verheugt ons tevens te kunnen verklaren dat alle verschijnselen in overeenstemming zijn met den toestand van volkomen ongestoorde gezondheid. Dr. Roessingh. Prof. dr. B. J. Kouwer. De Volksvertegenwoordiging stemt daar van is de Raad van Ministers overtuigd vau harte in met den innigen wensch, dat dit onder Gods zegen moge strekken tot heil van de Koningin en Haar huis en van het gansche Noderlaudsche Volk. De N. Rott. Courant schrijft hierover het volgende Het heuglyk bericht, dat de regeering Dins dag meedeelde, bevat de officieele bevestiging van hetgeen men in de laatste maanden al gemeen meende te mogen hopen. Overal in het laud zal deze mededeeling met groote blydschap worden vernomen. De herhaalde teleurstellingen van de hoop, die door de blyde verwachting van onze Ko ningin was gewekt, begon reeds allengs de vrees te doen ontstaan, dat Haar het geze gend Moederschap zou zijn ontzegd. Het Nederlandsche volk zag met smart de mogelijkheid tegemoet, dat een troonopvolger zou outbreken uit het geliefdo geslacht, dat door de geschiedenis met zyn lot zoo innig iB verbonden. Zouden do oude, trouwe bandeu, die ons zoo hecht aan onze Koningin Wilhelmina, verbinden, met Haar leven aisterven li Zouden op don duur de teugels van den Staat in vreemde handen moeten overgaan De heugljjke gebeurtenis, die thans in het vooruitzicht wordt gesteld, stelt voor die drukkende gedachte blyde hoop in de plaats. De vreugde, die in de Koninklijke woning heorsoht, nu van oen innigen hartewensch van Koningin en Prins de vervulling wordt tegemoet gezien, wordt door het Nederland sche volk van harte gedeeld. Moge die hartewensch «erlang gelukkige werkelijkheid worden Do komst van hot Koninklijk kind, op welks geboorte zoo vurig wordt gehoopt, zal door ons volk met blijden jubel worden begroet. De belangrijkheid van punctuatie. Dikwijls stollen wij onze lozers van .Snip pers" in staat zich te vermaken of te erge ren aan slechte taal, onzuiveren zinsbouw of slordige punctuatie. Vooral dit laatste is èn voor den schrijver èn niet minder voor den lezer van zooveel belang. Want hoe kan ze niet aanleiding geven tot allerlei misverstand en onzin. Wil men voorbeelden Tot werken niet tot ledigheid is eens de mensch geboren", zal b.v. de ouderwijzer den kinderen opgeven. Is het nu onverschil lig waar het komma geplaatst wordt? Het kun er oven noodlottig mee afioopen als bij den dichter van wien gezegd werd.Tien jaren bestoeddo by op zyn buitenverblijf in de Diemermeer, alwaar hij vermoedeljjk in 1690 overleed aan eeue verdienstelijke psalm berijming' Wat geeft hier 't gemis van een komma achter overleed'' niet een vreemde doodsoorzaak op 1 Aanleiding tot eon proces gaf zelfs het verzuim van een komma in een attest van een kwakzalversadvertentie. Hier las men namelijk: .Ik ben nu volkomen genezen, na aan don rand des grafs geweest te zijn door het gebruik van slechts vijf (lesschen van nw geneesmiddel". Dat nu ook juist hot lees- teeken achter «zijn" moest weggelaten worden Nog grooter schade bracht eenmaal een komma te veel teweeg. I lot kostte denVer- eenigde Stal-n f 4,800,UUO. Toen de Tariefwet werd behandeld, werden n 1. in een der af- dcelingen de artikelen opgesomd, van welke d invoer vrij zou zijn, en daaronder be hoorden «alle buitenlandschefruit-boompjes' De klerk, die met het overschrijven was be last, zette bij vergissing een komma achtar .fruit", zoodat er kwam .alle buitenlaudsche fruit, boompjes' enz. De vergissing werd te laat ontdekt en kon eerst een jaar later worden hersteld. En al dien tijd werden sinaasappelen, citroenen, druiven, bananen en andere vruch ten uit bet buitenland vrij ingevoor hetgeen de Staatskas het bovengenoemde schadepostje bezorgde. Een mislukte reclame. Zaterdag werden tal van steden in het Duitsche Rijk overstroomd door briefjes, in gesloten enveloppen en behoorlijk gefran keerd, waarin iemand, wiens handteekening onleesbaar was, de aandacht vestigde van den ontvanger op een pas verschenen boek. «Doppclte Moral", dat allerlei vreeselijks bevatten moest en waartegen eon vervolging ingesteld moest worden. De toon der brieven deed vermoeden, dat de afzender zoowel als de ontvanger van het schrijven by die »vroe- selykheden" betrokken waren. En in menig gezin schijnt de ontvangst van dit schrijven aanleiding tot heftige tooneelen te zijn ge weest. Tot later bleek, dat ook anderen er in gevlogen waren. Het was een onhandige en totaal mislukte reclame voor een schunnig maakwerkdo schrijver, die 400,000 brieveu had laten schrijven en aan allerlei bekende personen geadresseerd had, meende dat hy daardoor een reusachtige vraag naar zijn boek en kele vellen druks tegon een engohoorden prijs zou doen ontstaan. Het gevolg echter was, dat overal de boeken voorraad in beslag genomen is en dat do schrijver en uitgever die tevens de afzender is werd ge arresteerd. Behalve de uitgaven voor zijn boek en de kosten van het schrjjven der bedoelde brieven, heeft dit onzinnige reclainostukje hem 40,000 Mrk. aan postzegels gekost, daar elke brief met eon 10 pfennig-zcgol gefran keerd was. Het .Tageblatt" raamt de uitgaven voor het boek en de reclame op ï/,l raillioe» Mark. Een vondst. In het gehucht Villeneuve in Frankrijk zijn 20 steenen doodkisten gevonden, bevat tende mensohengeraamten van buitengewone grootte, waarschijnlijk uit het Gallo-Romeiu- sche tijdperk. Vaartwedstrijd. Een aantal stoomschepen, alle in de trans atlantische vaart, hebben de vorige twee weken een wedatryd gehouden tusschen New York en de Eugelsche kust. De zes schepen vertrokken denzelfden dag en kort na elkaar uit do NewYorksche haven. Het Amerikaau- sche stoomschip »St. Louis" deed den over tocht in den korsten tijd. «De Kaiserin Augustc Victoria" en de .Prinz Friedrich Wilhelm" waren de .St. Louis'' betrokkulyk dicht op de hielen. De passagiers aan boord van du verschillende booten stelden levendig belang in het verloop van den wedatryd. De ,St. Louis'", de ,de Augustc Victoria' en de .Prinz Friedrich Wilhelm" bleven voortdurend met elkander in gemeenschap duor middel vau draadlooze telegrafiie. Een Kerstgeschenk. Wie rijk ïs, kan mooie geschenken geveu. En sommigen doen dat dan ook, b.v. de heer David T. Hanbury te San Francisco. Deze streeft er steeds naar, zijn vrouw op Kerst mis te verrasseu met recordgeschenken. Die cadeau's komen dan behoorlijk in dc courant, liefst nog wat vóór Kerstmis. Dit jaar nu zal mevr. Hanbury met Kerstmis van haar man cadeau's ontvangen ter waarde van 4,000,000 dollar. Daaronder zijn aandeelen in de Hanbury- bierbrouwerij te Londen en in Fransche en Engelsche wyn-ondernemingen. Verder aandeelen in mijnen in do staten Nevada, Californiö en Oregon benevens nog landerijen en een zomerverblijf in do Californische badplaats Monterey. Trouwens, mevrouw Hanbury had wel aanspraak op een mooier Kerstgeschenk dan anders. Zy en haar man hadden dezen zomer gekrakeeld en zelfs was het byna tot oen echtscheiding gekomen. Het sluiten van den vrede is nu door den echtgenoot bezegeld inet een geschenk tor waarde van tien millioen NedgrlanrLch. Niet erg dienstlustig. Hot Parijsche gemeenteraadslid Achille ijst in zijn verslag over de begrooting van politie van Parijs, op het toenemend aantal jongelieden, waarvan aanhouding wordt ver zocht. omdat zij uit het leger zijn woggoloo- pen of nagelaten hebben aan de oproeping om in dienst te komen, gehoor te geven. Het aantal dienstweigeraars, of liever dienstont- loopcrs, ia in twintig jaar tyd van 2 ii 8000 gestegen tot 16 h 17.000. M. a. w. tusschen 1 Juli 1907 en 1 Juli 1908 zijn er in Frank rijk 16,582 jongelieden uan de politie opge- goven, omdat zy, 30 dagen na de oproeping, niet verschenen waren. Achille acht het niet twijfelachtig, of dezo onwil om in dienst te gaan ia het gevolg van anti-militairistische propaganda Hy vindt het verschijnsel angstwekkend Keizer Wiihelm's kasteelen. De bladen hebben dezer dagen gemeld, dat er sprake van was, een paar kasteelen, die aan Keizer Wilhelm bebooren, van de hand te doen, omdat zij voor iemand' met een hof staat (in enkele is niet eens een gang) onbe woonbaar zyn, daarom nooit gebruikt worden en maar geld uun onderhoud kosteu. In een opsomming, die het Berl Tageblatt geeft, komt dut blud tot de slotsom, dat de Keizer in liet geheel 50 paleizen en kastee len in eigendom heeft. Do kasteelen van keizer Wilhelm I zijn particulier eigendom van prins Hendrik, zyn broer. Verder zyn vier paleizen het eigendom van de Kroon. Voor zoover het Berl. Tageblatt weot, is de Keizer ook de grootste grondeigenaar van Pruisen. Hy bezit 83 landgoederen, die samen ongeveer 100.000 H.A. beslaan. Es ist eine alte Geschichte Trieste stoel, in triesten regendaghooi simpele begrafenis naar de oude Westerbe- graafplaats. Eén rijtuig maar achter de lijkkoets. In het rijtuig slechts één bloed verwant. Een jonge vrouw. Op het kerkhof is zy wat onbegrjjpoljjk bij <le eenvoudige formaliteiten zij begrypt het niet goed. Ze verstaat het blykbaar niet eens. Ze is een vreemdelingealleen naar Amsterdam gekomen, om haar man te be graven. En de gesohiedenis is zoo Een jong paar, dat zich samen flink door liet leven sloeg, tot zy onverwacht al hun geld en inkomsten verloren. Geen nood. Samen namen ze het nieuwe leven weer op. Andere stad, ander werk, andere omgeving, lu hun nieuw tehuis maakte de man kennis met een medebowoner. Men sprak wat, ver- tolde elkaar over en weerook van bet verloren fortuin. O, dat was te herwinnen, verzekerde de auderEen reis naar Amsterdam, naar dc speelbank, een goed systeem van spelen kende hij. Binnen enkele dagen zou men samen al naar huis torugkeeren met de winst, het herwonnen fortuin. Maar enkele dagen daarna, in plaats dat hy terugkeerde, werd zij naar Amsterdam ontboden. Haar man was dood. Oorzaakgespeeld verloren zelfmoord In haar rytuig rydt ze alleenig achter den lijkwagen aan. Daar werd voor gezorgd. O, inen is voorkomend in Amsterdam voor zulke vreemdelingen. Zijn begrafenis werd betaald. Straks, als zy van bet kerkhof terugkeert, ligt zelfs het reisgeld voor haar klaar, om weer te kunnen vertrekken, waar heen zij wil 't Lijkt een trieste historie. Maar in Amsterdam, waar zooveel ge speeld wordt, begint men er al aan gewend te raken, op den duur! gehouden 22 December 1908. Voorzitter de .burgemeester. Do voorzitter opent de vergadering, de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken. Bericht van storting door den Rijksont vanger van f 515.28. Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de voorgenomen verkooping van het oude Raadhuis. Maandstaat van hot zeegras over November. Verzoek van Jacobus Doves tot bestrating van een stukje grond. Dc beslissing aangehouden. Voorstel tot wyzigiog van de verordeniug op de honden belasting. Aangenomen. By de rondvraag stelt de heor Peereboom voor om op het schoolplein op Hippplytus- hoef enkele booinen te planten, hetgeen wordt goedgekeurd. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. KERSTSTEMMEN. Nog klinken voor ons in den donkeren nacht, Als eenmaal in Dethlcm's velden, Oe lieflijke zangen, zoo vredig en zacht. Die weer ons de heilmare melden »Een kind is geboren, reeds lange verwacht. Dat redder zal worden van 't menschlijk geslacht." Het lied, door de herders in 't Oosten gehoord, Moge ieder van ons nog herhalen I 't Wecrklinke van 't Zuiden tot ver in het Noord, in tallooze klanken en talen. 't Luidt«Eere zij God in den Hooge, en vreè Op aarde I" Zing iedere sterv'ling het mee I God heeft welbehagen in rnenschen en blyft De Vader, zoo hoog en verheven. Geen liefde, die hechter en vaster beklijft, Dan die Hij zijn kind'ren wil geven. Stijg 't «Eere zij God in den Hooge" alom, En daarbjj de bede: »Kom, vrede, och kom 1" Blij klinken de kerststemmen weer in het rond. Als eenmaal in 't nev'lig verleden. Dc blijmare opnieuw uan hetmenschdom verkond I Verblydc zij alien ook lieden 1 Klinkt, Kerastemmen, ons als een vriendlijke beè, En werkt aan den vrede op aarde steeds mee! W. M. Tz. Nederland en Venezuela. Een belangrijke maatregel. Reutor meldt uit Willemstad De nieuwe Veuczoloan8ehe regeering heeft het dekreet ingetrokken, waarbij verboden wordt de overscheping te Willemstad van goederen, bestemd voor de Venezolaansche havens. Dezo maatregel is de voornaamste factor geweest in dc gespannen verhoudingen tus schen Nederland en Venezuela; de intrek king wordt door welingelichte personen be schouwd als een feitelijke bjjlegging van het geBchil tusschen de twee mogendheden. Bovenstaand telegram uit Willemstad brengt ons een tyding, die, zoo zij juist blijkt, overal in den lande met groote voldoening ontvan gen zal worden. Het nieuwe ministerie, dat te Caracas de trouwe volgelingen van Castro hooft ufgelost, schijnt door de herroeping van liet befaamde Mei-decreet bljjk te geven van oen verzoeningsgezinden geest, dte voor de vereffening van de tusschen de twee regee ringen hangende moeilijkheden niets dan goeds kan betoekenen. Verder meldt Reuter d.d. 21 dezer uit Caracas Dr. Puul vertrekt 24 dezer naar Europa met een diplomatieke zending om alle geschil len met de vreemde mogendheden te regelen. De Bank van Venezuela heeft aan haar correspondenten te Berlijn en Parys tele grafisch last gegeven om den aan Castro by zyn vertrek naar Europa verleenden kredietbrief tot onbeperkt bedrag te schrappen. Het stoomschip Manzanares" van de Ori- noco-lijn wordt te La Guaira vastgehouden, daar de commandant van een der Neder- FEUILLETON. EEN ERFOOM. IS) Neen, viel Waring haar in de rede, met een waardigheid, die Ella niet bij hom gezocht zou hebben, gy kunt mij niet uitstaan. Ik verlang geen offerMaar Ella of gij my liefhebt of niet ik zou gaarne mijn halve vermogen willen geven om u tegen al de ongeriefelijkhcden, waaraan gij u bloot zult stellen te beschutten. Wilt ge my beloven, dat ge mjjn hulp zult aannemen, wanneer gij die ooit noodig zoudt hebben Zeker, riep Ella, ten zeerste getroffen. Gij bezit een edelmoedig hart, ik gevoel uwe meerderheid en ik vraag u om vergiffenis. Moogt gy meer geluk vinden, dan ik u zou kunnen geven. Neem dit terug! Neen, behoud den ring, zeide Waring, toen zij hem haar verlovingsring toestak. Ik kan niet, mijnheer Waring, gy moet den ring terugnemen. Dan is alles tusschen ons gedaan I zeide hij hartstochtelijk. Misschien is het beter zoo. liet zou mijn hart gebroken hebben, wanneer ik tevergeefs had moeten trachten uwe liefde te winnen. Hoe dierbaar gy my ook zjjt, ik zou u toch zonder liefde niet begeerd hebben. Vaarwel, Ella, gij hebt getoond, hoe weinig beminnenswaardig ik ben en toch zou ik u misschien gelukkig' gemaakt hebben. Waring maakte een lichte buiging, waarna hij zich omkeerde Ella in een staat van vreeselijke gejaagdheid achterliet. Het meisje zat een geruime ulijd, onbewegel jjk stil, over het zooeven gevoerde gesprek met Leslie Waring na te denken. Toen spande zy zich in om aan lady Mary een brief te schrijven. Hoe onwaardig en ondankbaar scheen haar gedrag haar toe, nu zy hiervoor eene verontschuldi ging wilde vinden, en hoe kinderachtig en onvoldoende moesten hare bezwaren toeschij nen aan hen, die de oplossing van het raadsel niet kenden, de oplossing, waarachter zeker niemand ooit zou komen. Zij wist, dat, zoo zy Lisle nooit had ontmoet, zy wellicht met Waring gelukkig had kunnen zyn, maar nu die andere een straal van hartstocht in haar hart had opgewekt, kwamen alle andere gevoelens haar zwak en onbeteekenend voor. Intusschen had Ella haar moeilijken brief juist geëindigd, toen mevrouw Debrisay binnen kwam. De ontevredenheid van de goede vrouw, toen Ella haar don afloop van haar gesprek met Waring had medegedeeld, laat zich begrijpen. Zy zette haar stoel eon eind weg van de tafel en bleef toon een paar minuten als een toonbeeld van verslagen heid zitten. En is er dus niet moer aan te doen stamelde zy eindelijk. Dien des DicuxEn ik, die gehoopt had, dat alles nog terecht zou komen, wanneer je met hem gesproken zou hebben. Hoe heb je den moed gehad hem nogmaals een bedankje te geven Hy heeft mij niets gevraagd, beste Deb. Hy heeft mij integendeel gezegd, dat hij geon offer verlangde. Ik heb oen betere meening van hem gekregen dan ik ooit te voren had, maar ik ben overtuigd, dat ik goed heb ge handeld en dat hij mij er nog eons dankbaar voor zal zyn. Er volgde al spoedig een brief van lady Mary waarin Ella werd medegedeeld, dat sir Robert naar Londen zou komen om den waren stand van zaken op te nemen dat lady Mary vast geloofde, EUa alleen in een toestand van overspanning zoo gehandeld kon hebben, en dat zij hoopte, dat er geen bedenkelijk geheim achter deze ongelukkige geschiedenis schuilen mocht. Ella huiverde by dc gedachte aan een onderhoud mot air Robert. Hare zenuwen waren zoo geschokt door het plotselinge over lijden harer grootmoeder, dat zij zich in den laatsten tyd zeer zwak gevoeldë en mevrouw Debrisay verzocht haar met haren neef niet alleen tc laten. Toen sir Robert den volgen den dag in de woning van mevrouw Debrisay verscheen, viel hy om zoo te zeggen met de deur in huis, door te zeggenWat beteckent dat, Ella Wat zyn dat voor grillen Ik had na den dood mjjner gtootmoedcr terstond besloten dc verloving af tc breken, zeide Ella, terwijl zy zich moeite gaf flink to spreken. Goede hemelEn schaam jy je niet, iemand, die zoo goed voor jo was, af te schepen, zoodra je dacht, dat je hem niet meer noodig liadt. Ik heb mij nooit zoo vernederd gevoeld, als toen Waring my de zaak kwam vertellen. En wat wil je nu beginnen Ik zal trachten niemand tot lust te zijn en voor my zelf zorgen. Voor je zelf zorgen Maar, sir Robert, bracht mevrouw Debrisay in, oen huwelijk is immers eon ernstige zaak, en Ella moet toch in dc eerato plaats zelve over haar geluk beslissen. Sir Robert keek de dame aan, als wilde hy zeggenwaarmede bemoei jy je toch Ik vrees, ging hij voort, en ik heb dit aan myn vrouw ook reeds gezegd, dat er eeu heimelijke liefdeshistorie achter dit alles schuilt en dat je, ovenals je moeder, nog zult eindigen met een huwelijk beneden je stuud aan te gaan. Wanneor mijne moeder, zou ik mij ge lukkig achten, riep Ella met vuur, en zou een dergelijk huwelijk niet beneden mijn stand zijn. Ik behoef mij over mijn goeden vader niet te schamen. - Maar, waarom hebt gij zijn naam dan weggelaten Dat heb ik niet gedaan. Mijne groot moeder noemt mij bij mijn tweedon doop naam, reeds lang voordat ik wist, wat een voornaam beteekendc, maar voortaan zal ik den naam van mijn vader weer gaan dragen. Dan zul je ook begrijpen, dat je hier door van myne vriendschap en die van Lady Mary en myne dochters afstand zult mouten doen. Je bent bekend als oen bloedverwante van mijn vrouw en ik duld niot, dat je een dergelijke schande over myn huis brengt. Sir Robert deed een paar stappen naar de deur, doch bleef toen besluiteloos staan. Ik wil je nog een kans geven, Ella Sla je my toe de zaak mot Waring bij te leggen Onmogelijkriep Ella. Dan heb ik niets meer te zeggen. Hoewel u zoo verstoord op mij zijt, sir Robert, blijf ik u niet minder dankbaar voor al de vriendelijkheid, die ik bij u heb ge noten, snikte Ella. Ik heb lady Mary en Eveline oprecht liefhet is een groote straf voor mij, dat ik haar niet zal weerzien Ik ben niet vau plan my aan dergo- lijke grillen te storen, hernam sir Robert scherp. Je handelwjjze toont duideljjk genoeg, hoeveel ware genegenheid je voor ons hebt. Hierop greep hy naar zijn bood en verliet de kamer. Een oogenblik later hoorde men de voordeur heftig «licht slaau en verdween sir Robert in de straat. Zoo, dat is afgeloopon, zeido movrouw Debrisay, terwijl zy het vuur oppookte. Hoe ontzettend boos was hy f riep Ella, nog op dezelfde plaats, waar Robert baar had verlaten. Lieve, hervatte mevrouw Debrisapr, hjj heeft zich onbetamelijk aangesteld. Hij had alle reden om boos te zyn, ik ben ook boos op jemaar hij had in elk geval niet het recht, zoo ruw te spreken maar dit is nu gelukkig voorbjj, en wij moeten nu samen overleggen, wat je moet doen, om in jc on derhoud te voorzien. Ik heb al een plannetje gemaakt, maar daarover moet ik eerst nog eens nadenken. Na haar gesprek met Leslie Waring on sir Robert geroeide Ella zich zeer eenzaam. Er viel nu niets meer aan te doen, maar zjj gevoelde geenszins berouw over hetgeen zy gedaan had. De overgung was echter te groot. Een diepe afgrond scheen zich tusschen haar heden en verleden geopend te hebben. Van het kasteel werd haar goed gezonden met een paar honderd gulden, alles wat van het geld van mevrouw Newburgh was overge bleven Hier, beste Deb, is mijn geheele fortuin. Wat zal ik er mode doen? Wy zullen er goed zorg voor dragen. Ik zal het bij myn gold in de bank brengen, n je eon bewijs geven, «lat ik je dat bedrag schuldig ben. Ik ben er trotach op, vervolgdo zy, dat ik geld in de badk heb staan. Ik ben begonnen met de spaarbank, naarmate myne verdiensten toenamen, door de hulp van je grootmoeder cn amleren, heb ik een stap vorder kunnen gaan. Wanneer mijn leven gespaard blijft, hoop ik voor myn ouden dag tc kunnen zorgen. Ik weet, datje een voortreffelijke vrouw bent beste Deb, maar ik kan toch niet op jou kosten blijven voortleven. Vertel my dus, welk plan je voor mij gemaakt hebt. Dat zal ik jo vertellen. Nu ik bekend begin te worden, gaat bet my vervelen langer heel kleine kinderen les te geven. Ik zal daarom zeggen, dat ik geen kinderen meer kan aannemen van te jeugdigen leeftijd, maar dat ik het wenscheljjk acht hen voor een jaar onder do leiding van u myne leerlingo te plaatsen, en dat ik nu en dan hnnne vor deringen zal nagaan. Dat zal opgang maken, lieve. Je bont zeer muzikaal, wy zullen com pagnons worden en zeker goede zaken maken. Welk een verrukkelijk planDenk jo waarlyk, Deb, dat ik les zou kunnen geven. Zonder twijfel, maar ik kan je zeggen, dat het een vervelend werk is, en dut er het geduld van Job voor noodig is. Het zal zeker goed guan, maar je moogt niet te angstig zyn en je mout voor alles een beetje flink optredon. Het publiek is een brandnetel, die steekt, wanneer hy te zacht wordt aan gepakt. Ik zal myn best doen eu trachten jo aanbeveling waardig te worden, zeide Ella. Welk een vreemde gewaarwording was het voor Ella, dat geven van hare eerste lessen. Indien het kind, waaraan zij hare zorgen wjjddc slechts geweten had, hoe be vreesd de onderwijzeres zich gevoelde, dan zou zeker elke kans op ontzag verloren zyn geweest. Maar stilte en ernst zijn uitstekende hulpmiddelen togen zenuwachtigheid, en daar Ella niet meer sprak dan by het onderwijs noodig was, gevoelde zij al niets meer van «lie eerste bedeesdheid. Zoo was dan ua Kersttijd het nieuwe leven in vollen gang: do tyd, waarvan Leslie Waring zich zooveel had voorgesteld en die door mevrouw Debrisay eu Ella zoo stil en droevig werd doorgebracht. Zoo gingen de dagen en weken voorbjj en begon Ella met de veerkracht der jeugd weer een weinig te herleven. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1908 | | pagina 1