KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Uoosriiiisi toot paren, Schaatsen te huur. weer Helder? Texel, Wierlngen en Anna Paulownam &an de Leden derNed. Hery Kerk. BALMUZIEK. NV. SportterreiD „WÊelmiona" Café KLEIN, Schaatsenslijperij. Nutsspaarbank No. 3744 Vrijdag 1 Januari 1909 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, BIJ DE VERWISSELING DES JAARS. Als dit nummer van ons blad verschijnt, is het de laatste dag van het jaar. Nog enkele uren en 1908 behoort weer tot het verleden, 't Schijnt ons nog zoo kort toe, dat het jaar begon en onwillekeurig zeggen wewat gaat de tijd toch snel. Ja, wel gaat hij snel, immer en altijd gaat de tijd rusteloos, zonder ophouden, door. En 't iB alsof we op Oudejaarsavond dit meer dan anders beseffen. We gevoelen ons als dan ook gedrongen terug te zien op den afgelegden levensweg. Ook wij willen, volgens ouder gewoonte, eenige oogen- blikken toeven bij dezen mjjlpaal, vooraf wetende, dat de herinneringen en gewaar wordingen van verschillenden aard zijn en dat we tegelijk tot somberheid en blijd schap gestemd worden. We denken dan aan onzen arbeid, die verricht, aan onze vreugde, die gesmaakt is, aan onze tranen, die geweend, aan onze wenschen, die on vervuld zijn. Wij denken hedenavond aan de bigde dagen, die we mochten genieten, doch ook aan de lijdensdagen, die we heb ben beleefd. Maar dezen zijn voor ieder verschillend. Die heeft voor de welvaart van zgn huisgezin geploeterd, met inspanning van al zijn krachten zich vruchteloos vermoeid en zit thans met rimpels in het voorhoofd te mgmeren over het wegstervend jaar. Deze heeft verdriet en hartzeer gehad door de afgunst van liefdèlooze menschen, en proeft nog den bitteren alsem door den haat in ziju levensbeker geworpen. Gene heeft hem of haar, die hem dierbaar was, vaarwel moeten zeggen en thans voelt bij opnieuw den weedom van het afscheid. Een ander heeft de vlijmende weerpijn gevoeld van het lijden, dat een, die hem lief was, moest dragen en huivert rog bij de gedachte daaraan. Weer een ander heeft aan 't sterfbed gestaau van een inensch, wiens leven hem zooveel waard was als zgn eigen leven, en heeft bitterlijk getreurd toen op het kerkhof dof en zwaar een schop aarde op zgn laatste woning werd geworpen en nu op Oudejaars avond staat daar in het hoekje de ledige stoel! Voorwaar, op dezen avond den ken velen aan geledene smart en zullen het wegstervend jaar niet licht vergeten. Wij willen hopen, dat het evenwel zonder wrok en zonder zelfverwijt is. Zgn wij evenwel billijk en rechtvaardig dan herdenken wij heden ook al de zoete uren in het afgeloopen jaar doorleefd en zoo wij eerlijk zijn, zullen we moeten erkennen, dat hun getal ook legio is ge weest. Hoevele verkwikkende zonnestralen beschenen niet ons pad, zooals daar zijn kleine verrassingen, betoonde vriendelijk heden, gelukkige oogenblikken. Het heeft zijn goede zyde ook daarop te letten het zal onze smart, ons verdriet temperen en bg ons de overtt^ ging vestigen, dat deze aarde geen tranendal is, maar een oord, waar ook heerlgke, geurige bloemen bloeien, die het leven veraangenamen. Dit besef zal ons kracht geven onzen verderen tocht door het leven met goeden moed, met lust, met opgewektheid te vervolgen. Doch op dezen avond denken we niet alleen over hetgeen we hebben gehad, we dienen ook eens na te gaau, wie we zyn geweest in den jaarkring, die straks wordt gesloten. We moeten den staat berekenen van onze baten en lasten in het geestelijk leven en dan zullen we zien, dat hij een belangrgk tekort aanwijst. Menig goed voornemen, waar wg het jaar mee begon nen, werd in den verderen loop des jaars weer verzaakt en verwaarloosd. Menig uur, bestemd voor onze geestelijke ont wikkeling, werd verbeuzeld en daardoor hebben we naar ons vermogen niet mede gewerkt aan de vooruitgang der mensch- heid. Meermalen zgn wij in gebreke gebleven liefde te bewijzen .of hulp te betoonen aan onze vrienden en mede- menschen. Hoe dikwijls zijn we te kort gekomen jegens de minder bevoorrechten, die zooveel moeten missen van het gemak en het genoegen, dat door ons wordt genoten. Wat zouden we velen hebben kunnen verkwikken en verheugen door mededeelzaamheid. Ja, de staat onzer tekortkomingen, misdragingen, feilen en gebreken is vrij groot, doch laten we op d ze oudejaarsavond het heilig voornemen opvatten om in 't vervolg ons werk, onze levenstaak met grooter toewgding, met inniger liefde te vervullen. Het huisgezin en de maatschappij zullen er ongetwijfeld wèl by varen. Ziet men op dezen oudejaarsavond niet alleen terug op den familie- en vrienden kring, maar ook op hetgeen in de wereld voorviel, dan komen er ook omstandig heden en gebeurtenissen in onze herinne ring, die stof geven tot nadenken en tot nabetrachting, 't Zjjn vooral de groote gebeurtenissen, die onze aandacht vragen en deze zgn voor 'tmeerendeel niet van opwekkenden aard en zullen oorzaak zgn, dat 1908, niet gunstig in de analen der geschiedenis zal aangeteekend worden. Wij wgzen daartoe op de Marokko-kwestie en op de Balkan-crisis. De laatste was en blijft nog steeds een bron van oorlogs gevaar. Oostenrijk, Rusland, Servië, Mon tenegro, Turkjje staan tot de tanden ge wapend, gereed om elkaar aan te vallen. En wie weet wat binnenkort nog gebeurt. De kans op oorlog is groot. Het kruit is droog en de sabels zgn geslepen. Duitsch- laud, Frankrijk en Engeland nemen maat regelen tot versterking en uitbreiding hnnuer vloten en legers, onder de spreuk «Wie den vrede wil, bereidt zich voor tot den oorlog". Ook buiten Europa was de toestand verre van rooskleurig. In Perzië strgdt het volk om vrijheden tegen den Shah; op Haïti is een bloedige revolutie nauwe lijks ten einde; de Zuid-Amerikaansche Staten verkeeren in hevige agitatie; in Venezuela brandt het vuur eener omwen teling, nadat het geschil met ons land gelukkig op bloedelooze wijze is geëindigd. Door al deze oorlogen en oorlogstoerus tingen is veel geld verspild, dat ontegen zeggelijk tot veel nuttiger doeleinden kon gebruikt worden, b. v. tot leniging van den nood der vele arbeiders, die door de heerschende malaise in den handel en bij de industrie, gedwongen werden werkloos te zijn. Ja, de werkloosheid was dit jaar buitengewoon groot en vormt een treurige bladzijde in het geschiedenisboek van 1908. Wat al rampen troffen onze planeet Wij herinneren aan de ontzettende mijn ramp to Hamra, maar in nog grootere mate zijn we ontroerd door de berichten, die dezer dagen uit Italië tot ons kwamen. In een halve minuut zijn door een aard beving geheele landstreken op het om zijn schoonheid beroemde Sicilië in woe stenijen herschapen, de steden Messina en Reggia grootendeels verwoest en duizendtallen van menschen om het leven gekomen. Zie dit zijn aangrijpende ge beurtenissen, die ons er aan herinneren, hoe klein en nietig de inensch is in ver gelijking met de krachten der natuur! Herhaaldelijk werden ons in het eindi gende jaar uit Oost-Indië berichten over gebracht betreffende de wèlgeslaagde krijgs bedrijven, krijgsbedrijven, die ten doel hebben den reeds zoo lang gerekten krijg op Sumatra tot een einde te brengen. Moge het nieuwe jaar ons voeren tot een algeheele rust onzer overzeesche bezittin- gen De plaats onzer inwoning, die een zoo groot belang heeft bij de Marine, en waar zoo velen wonen, die betrekkingen op de oorlogsvloot hebben, heeft met groote be langstelling de oorlogsbodems naar de' West zien vertrekken, niet kunnende gis sen dat de minder goede verstandhouding met Venezuela op zulk een verrassende manier ten einde zou worden gebracht. Eeu hartelijk tut Weerziens woruL de be manning dier oorlogsbodems toegewenscht. Onder de feiten van 't scheidende jaar, die stof tot aangename herinnering bieden, noemen wij de tot standkoming van een verbeterde verbinding onzer gemeente met het eiland Texel, te meer doen we dit, omdat we hier een welsprekend voorbeeld hebben, wat solidariteit, wat eensgezind heid vermag. Minder gelukkig was de onderneming, om hier gedurende den zomer een communicatie met Huisduinen tot stand te brengen, door den zoogenaamden Renardtrein. Dit- was een totale misluk king, maar wij zullen hierbij maar den ken: «Men rekent den uitslag niet, doch telt het doel alleen." We hebben getracht U een leiddraad te geven bij de herdenking van het ge beurde in het thans scheidende jaar en laten het aan U zelfs over deze beschou wing voort te zetten. En nu staren wij op het jaar, dat straks geboren zal wordeü. Wat zal dit ons bren gen Wg weten het niet. De toekomst is een geheim en het mysterie vhn den nieu wen tijd blijft ons verborgen. Die onbekendheid kan ons soms ter neerslaan maar het geloof en het vertrou wen in de vooruitgang der menschheid geeft ons moed en kracht om de toekomst in te gaan, indien me maar het voornemen opvatten zelf mede te willen werken aan de verbeteringen, die in hart, huis en maatschappij gewenscht worden. Doen wg dit, dan mogen wij hopen, dat 1909 een gelukkig jaar zij! Nieuwsberichten. HELDER, 81 December. Verkiezingen voor den Gemeenteraad. Op Vrijdag 15 Januari a, e. zal alhier de verkiezing (candidaatstelling) plaats hebben voor twee leden van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlyden van den heer C. S. Jaring (die zitting had voor het 3de district, jaar van aftr.21913) en door het bedanken van den heer M. C. Koch 'die zitting had voor het lste district, jaar vau aftr. 1911.) De stemming zal geschieden op 26 Januari en de eventueele herstemming op 4 Februari a. s. Ü8. Met het oog op de toeneming van het zware drijfys zyn de gasboeien in liet Sehul- pengat en Molengat weggenomen en wordt het huiplicht aan don wal bij Falga tijdelijk ontstoken. Het drijfys verstopt af en toe de haven, dat voor de visschery veel bezwaren geeft, doch overigens het verkeer niet belet. Voor de Texelsche kust is in zee veel zwaar ijs. By het ebgety is soms nergens open water te zien. De gemeenschap met Texel wordt met het stoomschip .De Dage raad' op bevredigende wijze onderhouden. De ondiopte voor de haven is daarbij al een even groote belemmering als hot zeeys. 't Wordt meer dan tyd, dat hier een goede rykshaven komt In den winter zou men daar van niet weinig voordeel ondervinden. De poet wordt vervoerd met een schroef- boot der My. «Alkmaar Packet", en gaat over 't Horntje. By dit vervoer moet een ijsvlot de verbinding tusschen den dijk en de boot onderhouden. Helders Belang. Door dezen deelt het bestuur mede, dat de vereeniging is toegetreden lot den ijsbond Hollandseh Noorderkwartier", en dat eene sub-commissie voor ijsvermaak, dezer dagen tal worden georganiseerd. Voorloopig echter neemt het hoofdbestuur deze functies waar. Voor het raam van het magazyn van den heer Maas, boekhandel, Kanaalweg, is door ons een ijskaart gehangen. Deze kaart toont duidelyk aan, dat alleen de onmiddel- 1 ij ke omgeving van onze gemeente niet wordt geexploiteerd, terwijl de kanalen en vaarten in geheel Noord-Holland, door do by dezen bond aangesloten vereenigingen, be rijdbaar gemaakt worden. Ofschoon het van zelve spreekt, dat de vereeniging nu dade lijk niet zoodanig kan optreden, als zij dit wel zou wenschen, meenen wij toch, bij e enigszin s voldoende deelname, reeds direct een goede baan op het Noord-Hollandsch kanaal, te kunnen beschikbaar stellen, welke baan dan aan zal sluiten aan de Bondsbanen. Wij zullen hiertoe door eene bewerking met de ysschaaf in de gelegenheid gesteld worden. Aanvangende 1 Januari 1909 kan een ieder bij elk der bestuursleden lidmaatschapskaarten bekomen, tegen betaling van f 0.25, welke kaarten, zichtbaar gedragen, recht geven tot berijding van alle banen in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, welke door do provinciale bonden zyn in beheer genomen, (en dit is voor onze Provincie bijna alle wateren) zonder door baanvegers enz. to worden lastig gevallen. Het plan is het Heldersche kanaal, in ver binding met het Noord-Hollandsch kanaal in beheer te nemen, d. w. z. er goede, ver trouwbare banen te maken, en bij de bruggen de noodige voorzorgsmaatregelen te treilen. Door dit plan krachtig ter hand te nemen, meent het bestuur in eene lang gevoelde be hoefte te voorzien. Veel geld is hiervoor nu juist niet noodig, doch w e 1, a 11 e r steun en sympathie. Wij noodigen U alles dus dringend uit, U tot ons te wenden, tot aangifte voor het lid maatschap dezer afdeeling, a f 0.25 Dit geld, dat hoofdzakelijk besteed zal wordon voor arbeidsloon, zal zooveel mogelijk ten goede komen aan behoeftigen. Het Hoofdbestuur van Helders Belang: J. VAN WILLIGEN, tyd. Voorz.-1'enn. W. BIERSTEKER. H. BUHSE. KL. F. OORTGIJSEN L. H. FEENDERS, Seer. De nieuwe torpedojagers en de Nederland- sche werven. Wij vernemen, dat de beide torpedojagers, waarvoor de Tweede Kamer de gelden reeds toestond, zeer w&arschijulyk op ecu NcJci- lundsche werf zullen worden gebouwd. Een der bekende Engelsche werven zal n. 1. aan- ncemster van bet werk worden in dezen zin, dat de bouw der schepen op een Hol- landsche werf zal worden uitgevoerd. Nedorlandsche werven hebben in dezen geest hun belangen bij den minister van Marino bepleit. Wij herinneren, dat de Eerste Kamer de Marine-bogrooting nog moet aannemen. In den ouderdom vun bijna 66 jaar is te 's-Gravenhage overleden de hoer C. L. Loder, oud-directeur van scheepsbouw aan het departement van marine. IJmuiden, 30 December. Gisteren vergaderde de IJmuider Visch- handol-Vcreeniging alhier tot benoeming van candidatcn voor de op te richten Kamer van Koophandel in de gemeente Vclsen. Gekozen werden de heeren W. Medik, J. C. Slis, F. A. Buckmann en G. Dekker. In den nacht van 24 op 25 December 1.1. zyn de stoomtrawlers Luitenant Generaal de Beer Portugael YM. 81" van de Algemeene Visschery-Maatschappij en Louis Groen Jr. YM 149" vau de Nedorlandsche Stoomvis- schorij met elkander in aanvaring geweest en bekwamen beiden schade. De .Louis Groen Jr." kwam heden binnen, de andere vertoeft nog op de visacherij. Twee menschen doodgevroren. De »Tel". meldt: In een woning aan de Lauriergracht, te Amsterdam, is Dinsdagochtend het lijk ge vonden van een 69-jarig man. Het vermoeden bestaat, dat de ongelukkige in zyn woning, die zeer tochtig is, stierf van de koude. Ook aan de Egelantiersgracht werd in een woning eeu lyk gevonden ook in dat geval is vermoedelijk de koude doodsoorzaak. Omtrent den ecnen overledene, den 58- jarigen B. J. B. v. B., verneemt de .Tel nog, dat hij van goede familie is en gedu rende 15 jaar oen zaak in verfwaren, dro gerijen, enz. op de Rozengracht dreef. Door achteruitgang werd hy echter gedwongen zyn zaak te liquidoeren. In zeer armoedige omstandigheden verkoerend, werd hy door een meuschlievende Israëlietische familie aan de Prinsengraohl opgeuomen Kort geleden richtte hij in een onbewoond huis aan de Egelantiersgracht eon werkplaatstje in. Het is daar, dat liet lyk van den ongelukkige Diusdagochtend geheel verstyfd gevonden werd. Op het lijk werd een kaart gevonden, rechtgevende op een nitkeering vanwege het werkloozencomitë. En omtrent het andere diep tragische ge val meldt de ,Tel'het volgendo: In een slop aan de Lauriergracht is een man van 69 jaar, een man, die te gebrekkig en zwak door ouderdom was om nog te kunnen werken, bevoren. Hy was vroeger muzikant of zoo iets geweest, althans zooals hy zei .artist", verrichtte daarna nog ai en toe wat loopwerk en bewoonde nu met zijn vrouw, die iditoot is, een zolder in genoemd slop. Weet ge, hoe hy daar woonde De trap, of liever het trapgat boveo is door een paar planken afgesloten. Komt er iemand »op", dan worden de planken weg geschoven en komt men op een groote» zolder, met 'n hoopje rommel, waarvoor de naam mesthoop nog euphemistisch is. Ramen zijn er i iet. Alles is open en de wind hoeft vry spel. Is het dan wonder, dat de man, op den grond tusschen wat vuilnis uitge strekt, mot den feilen vrieswind over zich heen, van kou gestorven is De vrouw liep te bibberen, zonder veel begrip van den toe stand blykbaar, en een hondje liep ons aan to keffen, toen wc even een kijkje namen. Naar we vernamen, haddon doze menschen nog f8.50 's weeks bedeeling. De man heeft dan ook 's avonds nog brood en koffie ge nuttigd, dooh de ontzettende kou, op dien absoluut oubeschutten zolder, lieeft hem ver- kleumd en hij had natuurlijk geen weerstands vermogen genoeg, de felle kou te doorstaan. Noodweer in Engeland. Londen, 29 Dec. Een ontzettende sneeuw storm, de ergste wel sinds 1881, heerscht over Engeland. Telegraaflijnen zyn verbroken, treinen ingesneeuwd De handel iu Londen staat stil, talrijke menschen sterven door de koude. Castro te Berlijn. Volgens de Lokal-Anzeiger, heeft Gastro Dinsdag de kliniek van prof. Israol verlaten .en is hij naar het hotel Esplanade terugge keerd. Israol zal hem daar verder behande len. De professor oordeelde een operatie on- noodig. Hetzelfde blad meldt, dut Castro van plan is, zich in Berlijn te vestigen. De aardbeving. Men heeft de vuurspuwende bergen do veiligheidskleppen van den onderaardschen helschen ketel genoemd. De .Etna* is in den luatsten tijd roerig geweest. Telkens verschenen daarvan in de laatste paar maan den berichten in de bnitenlandsche pers. Wy letten er haast niet meer op. Maar die ver hoogde werking scbynt niet genoeg ontspan ning te hebben gegeven. Volgens de telegrammen, is de ramp in het veel geteisterde CalAbrië, maar vooral op de Oostkust van Sicilië zoo groot geweest, dat men, vooral om Messina, tot de groote aardbeving daar van een eeuw geleden moet teruggaan, en aan verwoestingen als die van Lissabon in 1755 en van St. Pierre eenige jaren geleden moet denken om baars gelijke te vinden. De stad Messina werd in de tweede helft der 8ste eeuw v. Chr. gesticht en kreeg omtrent 500 v. Chr. zijn naam vau de Mes- seniërs, die er neergezet werden. De stad is beurtelings in handeD geweest van Grieken, Karthagers en Romeinen. In de 9de eeuw na Christus geboden er de Suraccnen, later de Noormannen. In 1740 stierven er een 40,000 menschen aan de pest, en in 1783 verwoestte een aardbeving de halve stad. In Juli 1860 trok Garibaldi met zijn vrijscharen de stad binnen. In 1901 had de stad die zich toen 30 K.M. en van 3.5 tot 22 K.M. breed aan de Straat van Mtssina uitstrekte 150.0000 inwoners, waarbij nog kwam een talrijk garnizoen, want Messina is een belangryke vesting. De haven is van belang; in 1900 liepen er 4086 schepen met 1.847,046 ton binnen. Op liet schiereiland, dat den buitenkant van de haven vormt, staan twee vuurtorens. L)e |stad Palmi is bijna geheel verwoest; de inwoners loopen er half naakt over straat. Canitello is volkomen met de aarde gelyk gemaakt. Tusschen Bagnara en Scilla ziju er breede spleten in den grond ontstaan. Tusschen Bagnara en Tavezzina is de tunnel ingestort, zoodat de spoorweg naar Reggio verstoord is. De burgemeester van het schoon gelegen Bagnara meldt, dat het grootste deel zijner stad is verwoest, met veel dooden en gewonden. Stefanaconi, reeds vroeger geteis terd is nu geheel verwoest. En zoo zouden wij kunnen voortgaan, maar vreezen in herhaling te vallen. Voorzoover wij kunnen nagaan waren er geen Nederlandsche mailbooten in de Straat vau Messina, toen Maandagochteud de aard beving gebeurde. Volgens de berichten van vluchtelingen is Messina grootendeels vernield. Honderden paleizen, kerken en schouwburgen zijn inge stort In de kazernes vonden vele soldaten dun dood. De uit de gevangenissen ontvluchte boeven en het gepeupel plunderen de bouw vallen. Er is op vele plaatsen brand. Een vloedgolf heeft aan de havenkado het be roemde Palazatta en bet hotel Trinacria, het stadhuis en de beurs verwoest. Het paleis van justitie en de kazerne zyn ingestorthet gasreservoir ontploftede vloedgolf drong 700 meter landwaarts in. Rome, 29 December. Uit Messina luiden de tijdingen steeds ernstiger. Bisschop d'Errico is dood. De kathedraal werd vernield. De verwoesting van Palazzata en het hotel Tri nacria wordt bevestigd. Vari de douaneamb tenaren zijn er 160 dood, van de spoorweg beambten zijn er 270 verdwenen. De zeestraat is overdekt met allerlei voorwerpen de vuur toren is vernield. Rome, 29 December. De ambtelijke beves tiging, dat de ramp ontzaggelijke afmetingen beeft aangenomon, verwekte een smartelijke» indruk en verslagenheid. Men had gehoopt, dut de van de overlevenden verkregen eersto berichten overdreven zouden gebleken zyn Ongelukkigerwijze brengen de dradelooze telegrammen elk oogonblik schrikwekkend- bijzonderheden over de rainp, zonder weerga de geschiedenis. Rome, 29 December. Volgens het verhual van twee ontsnapten schynt Messina weg gevaagd en gelyk met den grond gemaakt te zijn. Men kan de levenden, die onder de puinboopen begraven liggen, niet te hulp komen. Het gepeupel is aan het plunderen gegaan. De zee drong te Riposto 300 M. landwaarts in. Woningen werden omverge worpen en de bewoners meegesleurd. Parys, 30 December. De «Echo de Paris" verneemt uit RomeVolgens de jongste schattingen wordt hut aantal dooden in Messina op 70,000, in Calabrie op 80,000 geraamd. De Straat van Messina is versperd, en de scheepvaart wordt daardoor zeer be moeilijkt. Omtrent de verwoesting van Reggio wordt door een geredde verhaald Ik word gewekt door ontploffingeu, die op kanonschoten ge leken. Toen ik opstond, kon ik zien dat de benedenstad niet meer bestond. Monsterach- tige golven verzwolgen de kuthedraal, de prefectuur, de kazernes, alle buizen van het corso, die met ontzettend geraas instortten. Het zyn ontzaglyke cyfers, die thans ge meld wordeu omtrent hut aantal slachtoffers. Men spreekt van meor dan honderdduizend dooden in het geheel. Iu Messina moeten 70,000 (volgens andere opgaven 80,000), in Calabrië 30,"00 dooden zyn. Het aantal ge wonden is nog niet te schatten en tal van menschen worden nog vermist. Napels, 30 Dec. Het Russische pantser- schip tMakkarof' kwam hier aan van Mes sina, met 400 gewonden aan boord. Rome, 30 Dec. De dood van generaal Costa onder de puinboopen wordt bevestigd, het verdwijnen van vier torpedobooten te Mes sina ontkeud. Monteleone en Triponi zyn volkomen ver woest. Rome, 30 Dec. Alle leerlingen van het gymnasium te Reggio zijn verpletterd onder de puinboopen. Te Palmi en Bagnara zijn 1300 lyken onder het puin vandaan gehaald. Een onvordragelyke lijklucht hangt over Palermo. Marine en Leger. De zeildsg van dc Utrecht" blijft bepaald op 12 Januari a. s. Met ingang van ti Januari 1909 is ilü schout-by- nacbt A. H. Hoekwater eervol ontheven van de betrekking van chef van don marine-staf en vnn de afdeeling Defensie en Personeel bjj het Depar tement van Marine en dexe betrekkin,' alsdan op gedragen aan den kapt ter zee J. J. Hissing. Do luit. ter zee der lste kl. A. Merkus, geplaatst bij het Departement van Marine als adj. van den Minister van Marine, wordt inet 1 Februari 1909 eervol van deze betrekking ontheven en vervangen door den luit. ter zee der lste kl. W. B. K. Boom. De 1e luit.-kwartlermeester F. Kenninck is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-N&ssau. Overplaatsingen. Stafmuzikant v. k. II. P.J. J. KallI van «Utrecht" op «Van Galen" op 29 Dec. Sergt.-konst. W. F. Lalau van «Koningin Emma" op «Hellena" met 2 Januari. SergL-koust J. J. Mosies van «Utrecht" op «Bellona" met '28 Dec. Bevordering met 1 Januari 1909. Stuurman-majoor Veen tot opper-stuurman sergL-botL W. H. v. d. Wint tot bott.-majoor sergt-timmerman J. v. d. Poll tot timmerm.-maj. idem J. Smit tot idem; sergt.-ziekenverpl. J. H. Dirks tot ziekenverpl.-majoorsergt.-stokers H. v. d. Berg, D. Gorter, J. A. J. Sanders en R. dcKloe tot stokers-majoor; Matroos lste kl. H. Smit en marinier lste kl. M. Schuilenburg tot korp.-konst. korp.-torpedist J. Bouwen tot sergt.-torpedist; matroos lste kl. S Timmer tot korp.-torpedist; korporaals-timmerman L. J. H. Mesker en K. E. Pels tot sergt.-timmerman matr. 3de kl. P. H. Koppel tot matr.-timmermankorp.-bott. J. Mein- ster tot sergt.-bott.matr. 1ste kl. O. Nuhaan tot matr.-bott.korp.-ziekeuverpl. J. Hollestelle tot sergL-ziekenverpl.matrozen 1ste kl. J. Das, A. II. Scheuerinan, A. Woudstra en J. P Soetebier tot korp.-seiner korporaal-stokers '2de kl. J. Dikstaal, C. H. Witte, M v. d. Kuijl, F. Poelman, F. Th. Scliütte, J. H, Vrooine en M. Arends tot korporaal stoker lste kl.stokers lste kl. 11. Dijkman, J. Groen en W. de Gooyer tot korp.-stoker 3de kl. Opgenomen in hei-vasts korps O.O. Sergeant-stokers H. de Vries, A. O. Korver, U. Suzenaar, G. Strop, M. A. Scboemacher en P. H. J. Aalders; sergts -timmerman C. A. Oroenewegen en W v. Bekkum sergt.-bott. T. Vuurman sergt.- ziekenverpleger J. II. Cordcs en sergts.-torpcdist J. A. v. d. Most en J. F. Cramer van den Boguart. Stoomvaartberichten, Stoomvaart-Maatschappij Nederi.and. K. W. I, v. A'dain n. Java, pass. 30 Dec.Quessant. Java arriv. '29 Dec. van Amsterdam te Padang. K. Will II, v lava n. A'dain, pass 30 Dec. Kaap Roca. Rembrandt, v. A'dam n. Java, vertr. 30 Dec. van Suez. Koninklijke Hollandsohe Llotd. Delfland v. A'dam n. B.-Ayres. arr. 30 Dcc. te Lcxoes. Maasland arriv. '29 Dec. v. A'dam te Uucnos-Ayies. Amstelland, v. A'dam n. Brazilië en Buenos Adres, is 28 Dec. Feruando Noronha gupass. Rotteroamsche Llotd. Kediri, v. Java n. R'dam, vertr. 29 Dec. v. Port-Said. Kawi, v. R'dam n. Java, arriv. 29 Dec. te Marsoille. BüfSeriijte Stand gemeente netoer. 29 en 30 December 1908. GETROUWD; L. A. A. Wecda en p. Raadsveld. BEVALLENA. de WitThesing, z. K. Bout hoorn—Bruin, z. H. J. Komen - Lastdrager, 'I. OVERLDDEN: H. A. Meur, 3 jaar. S, van Leeu wen, 7 jaar. CORRESPONDENTIE. Mej. M. B., te Amsterdam. Brieven voor de „Dc Rnytur'" worden door de post tot nader bericht nog naar de West gezonden. Advertentien Op den Ben Januari a.s. hopen onze geliefde ouders Jan Swart Anna Zwaan hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mogen blijven is de wonsch van hunne dankbare kinderen. J. SWART. T. SWART. Helder, 30 Dec. 1908. GeborenJohannes Hendrik, zoon van J. A. LINDELOO en J. M. LINDELOO-v. d. Worp. 75 Queen Elizabeths Walk, i 29 Dec. Stoke Newington, London N. I 1908. Heden overleed na een kort, doch smartelijk lijden, ons innig geliefd, eenigst kindje Hendrika Anna, in den nog jeugdigen leeftijd van 3 jaar en 3 maanden. Uit naam harer diepbedroefde Ouders co verdere familie. F. MEUR. A. M. C.MEUR—Kloprogge. Helder, 29 Dec. Keizerstraat 85. Ik ondergeteekende betuig mijn har telijken dank aan don WelÉd. ZeerGol. Heer Dr. C. G. VAN DER LEE, zoo mede aan de Directrice en de Pleegzusters in het Gemeente Ziekenhuis alhier, voor hunne onvermoeide hulp en bijstand aan mijne geliefde Echtgenoote bewezen. F. ENGEL en kinderen. Helder, 31 December 1908. Vischdwarsstraat No. 33, Evangelisatie-lokaal in de Palmetraat. HEDEN OUDEJAARSAVOND half ree, op. j. p. eringa, Herv. Predikant te Amsterdam. Oudejaarsavond half acht. Nieuwjaaremorgen 10 uur. LOCAAL VIJZELSTRAAT. Café „DE VRIENDSCHAP", westplein. Oudejaar»-, Nieuwjaars- en Zondagavond Wed. MENMING. te SCHAGEN. Lid v d. Nederl. Schaatsenrijdersbond. IJs en weder dienende, Zondag 3 Januari 1909, 's namiddags 1 uur, om medaille». Zonder inleggeld. Aangiften voor dezen wedstrijd, f bij den Heer S. LANGENEGGER, Hotel „Vader" te Schagen, tot Zondag 12 uur. Entée f 0.25. Voor L«d«n van den I.T. H. N. f 0.15. lederen avond schitterende vorlichting der banen. Op het terrein staat ten dienste der bezoekers een zeer goed en verwarmd clubgebouw met uitmuntend buffet. De ondergeteeken de beveelt zich be leefd iiaii voor het slijpen van SCHAATSEN. N. WINKEL, Gravenstraat 86. ADRESi Ba.aingpacht I. XX. BLOM, DIJKWEG I, bij hat W.atpl.in. geeft voorschotten op pensioenen, togen 1 pet. korting en betaalt voor ingelegde spaargelden 3 pet. per jaar. VERLOREN: eeu Gouden Ring, (gemerkt M. C. V.) Tegen belooning terug te bezorgen ZUIDSTRAAT 80. Bruine en Witte Puucb. Advocaat Cognac. Jenever. Brandewijn. Diïerse Wijnen, en Bnitenlandsche Likeuren. Wed. F. H. Riesselmann. HEDENAVOND verkrijgbaar: Saucijzenbroodjes. 7 cent. Appelbollen5 Roomsoezen. 5 Roomspritzen 3 Zoute Krakelingen 12 per ons. Zoete 10 Harde en zachte Zandgebakjes 8 per stuk en eeu groote sorteering andere Gebakjes êL 3 cent. Aanbevelend, W. H. BURGERS, Banketbakker, Mlddenatraat 34.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1