KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, TexelWieringen en Anna Paulewna No. 3746 Woensdag 6 Januari 1909 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten, EEN ERFOOM. 1 Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. abonnement i Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et-, fr. p. post 75 et-, Buitenl. f 1.25 ,g i Zondagsblad 37l 46 f0.75 Modeblad Muzik. Bloemlez. 60 45 65 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. advertentie* Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar21 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJOAGSNIORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vreeselijk en ontzettend blijven de tijdin gen die uit het zuiden van Italië tot ons komen. Heelt men in den beginne gedacht aan overdrijving, geboren uit den angst van het oogenblik, 't blijkt thans dat de werke lijkheid droeviger en ontzettender is dan eerst vermoed werd. Steden én dorpen zijn van de aarde weggevaagd geen levend wezen is van sommige overgebleven. Op een licht punt slechts kan gewezen worden 't is de algemeene deelneming in de droeve ramp de hulp die van alle .zijden gezonden wordt. Brengen de oorlogsschepen in oorlogstijd dood en verwoesting waar zij verschijnen, thans zijnzegebrnikt om reddingsbrigades te leveren die onschatbare diensten hebben bewezen. En zonder onderscheid van nationaliteit be ijveren de oorlogsbodems der verschillende mogendheden zich, om met de Italiaansche hulp en redding te brengen. En de hand opent zich tot een milde gave. Behalve de ondersteuning in Italië zelve Paus Pius X opende o.a. boven de 10,000 lire die hij schonk, nog een crediet van 1 millioen worden sommen gezonden zoo door Frankrijk als Griekenland, Amerika en Hongarije en Spanje. Ook in ons land bereidt men zich voor om steun voor de slachtoffers in te zamelen. En dat die dringend noodig is bewezen ons de berichten, die ons nog voortdurend ge worden en die wij op eene andere plaats in dit blad bij elkander zamelen. Politiek nieuws is er niet zooveel. Bij de nieuwjaars-recepties aan verschillende hoven wisselden de diplomatieke vertegenwoordigers de gewone beleefdheden. Bij de receptie op het Elysee wees de Spaansche gezant op de alge meene smart gewekt door de ramp in Italië en zeide hy zich te verheugen dat de vrede, on danks de moeilijkheden, niet verstoord is. Hy hoopte in de vrees voor de verantwoordelijkheid van een gewelddadige oplossing en den alge- gcmeenen afkeer daarvan, oen steun te vinden voor het behoud van den vrede. De sultan van Turkye heeft wat 'n schik dat hy een parlement heeft. Bij een feest maal dat hy voor de afgevaardigden gaf zat hij zelf aan en liet zyn eersten secretaris //Ik acht mij in hooge mate gelukkig u allen hier byeen te zien. Ik reken erop, dat gy u van uw plicht zult kwy'ten voor het welzyn des lands. Hij, die de grondwet zou aantasten, zou geen grooteren vyand hebben dau my, den Sultan-Khalief'. De afgevaardigden juichten den Sultan toe, die weende. De Sultan zelf zeide nog Het is mij onmogelijk te doen verstaan hoe gelukkig ik ben u te zien". Ahmed Rimza sprak zyn dank uit voor des Sultans woorden en gaf de verzekering dat de Kamer zal arbeiden voor de welvaart en de grootheid des ryks. Omtrent de Europeesche conferentie over de Balkan-quaestic wordt officieel gemeld dat Engeland en Rusland aan Oostenrijk-Honga- rije kennis hebben gegeven, dat zy aannemen de Oostenryksche voorstellen ten aanzien van de voorafgaande beraadslagingen over de vraagstukken, die in bespreking moeten wor den genomen op de Europeesche conferentie. Aldus weer één stapje verder, 't Gaat bij do diplomatie nu eenmaal rus-stig-jes kalm. Een soort aanslag is gepleegd of beproefd tegen den Franschen minister Clemenceau. Een man van Corsikaansche afkomst, ge naamd Benedetti, heeft verscliillende revol verschoten gelost op de binnenplaats van het ministerie van Ëinnenlandsche Zaken onder de vensters van het kabinet van den minis ter-president. Hij verwondde niemand. Uit het eerste onderzoek blykt dat de man noch gek, noch anarchist is en dat hy op deze wijze zijn ontevredenheid betuigde over het onbeant woord laten zijner tot den minister van Bin- nenlandsche Zaken gerichte requesten. Nader blykt, dat de man niet in de lucht heeft geschoten, maar wel degelijk in de rich ting van het cabinet van Clemenceau, waar men constateerde, dat twee ruiten door ko gels doorboord waren. Beteekenis is aan dit voorval echter niet te hechten. Ook Clemenceau hecht er niet aan. Hy is candidaat voor den Senaat en houdt daartoe de gebruikelijke redevoeringen. Uit Sofia wordt bericht dat de minister van financiën in zijn financieel overzicht, met betrekking tot het recht van exploitatie van den Oosterschen spoorweg uit een zuiver financieel oogpunt, medegedeeld heeft dat de Bulgaarsche gedelegeerde te Konstantinopel getracht heeft alle zaken van staatkundigen en financieelen aard tusschen Bulgarye en Turkije op te lossen door de aanbieding van een globale som voor alle geschilpunten zon der onderscheid, terwyl de minister van fi nanciën de zaak van den Oosterschen spoor weg afzonderlijk heeft behandeld, op zuiver financieelen grondslag, zonder zich bozig te houden met de bepaling van de globale som, die Bulgarije aan Turkye zou kunnen aan bieden tot afdooning van alle hangende ge schilpunten, dat betreffende den Orient-spoor- weg inbegrepen. In de Russische rijksdoema heeft weer eens een schermutseling met woorden plaats gehad tusschen de verschillende rich tingen. Bij het begin der zitting stelde de leider der kadetten Miljoekof de volgende motie voor De Doema, haar afkeuring uitsprekende over de dagelijks talrijker wordende dood vonnissen en het ongehoorde aantal execu ties, welke het moreele gevoel van het volk afstompen en de eer van Rusland als be schaafde staat afbreuk doen, gaat over tot de orde van den dag." Dit voorstel werd door het centrum en de rochtsche partijen ontvangen met kreten .Werpt hem er uit", by de linkerzijde echter verwierf Miljoekof stormachtige toejuichingen. De Doema verwierp het voorstel, tegen den wil der progressisten, kadetten, arbei dersparty en sociaal-democraten. Hierop las de voorzitter een keizerlijke oekase voor, waarbij de zitting wegens het Kerstfeest tot 3. Februari wordt verdaagd. Maar 't is intusschen toch weer eens ge zegd, zullen de voorstellers denken en aanhouden doet winnen. In ieder govalisde aandacht weer eens op de feiten gevestigd en dat heeft ook zyne waarde." HELDER, 5 Januari. Helder's Mannenkoor" zal, naar wij vernemec, Woensdag 13 Januari (op verzoek) in .Casino" een openbaar concert geven tegen entrée. Aan genoemd concert, eene reprise van het laatstgegevene, zullen medewerken als solisten mevr. Ph. M. RuijghKrens (sopraan;, Alkmaar, cn de heer Joh. Branda (piano), alhier. Men meldt uit Amsterdam Naar men meedeelt heeft de secretaris van den Rykswerkliedenbond besprekingen ge voerd met het hoofd der munitiefabriek aan gaande de ontslagneming der groepsver- tegenwoording en het niet meewerken aan de werkliedenvertegenwoordiging. Opnieuw werd van arbeiderszyde te kennen gegeven, dat men onder geen voorwaarden aan de werklieden vertegen woordiging zal meewerken, zoolang niet de organisaties erkend worden. De oplossing van het vraagsluk der werk liedenvertegenwoordiging had gevonden wor den, wanneer de georganiseerde arbeiders zelf hun bestuurders kunnen aanwijzen. Het hoofd zal de voorstellen der werk lieden aan hooger hand bekend maken en wanneer men van die zijde het beginsel wil aanvaarden, dat de hoofden bevoegdheid krijgen met de bestaande organisaties van rijks werklieden te onderhandelen, zal op de bedoelingen der werklieden nader acht worden geslagen. Nederland en Venezuela. Aan eene correspondentie in .De Tyd" ontleeuen wij de hier volgende niet onaardige bijzondeheid Terwijl de .Ileemskerck" iu den nacht voor La Guayra lag, natuurlijk buiten het bereik der kustforten, werden in do stad alle lichten gedoofd. La Guayra is tegen een berg opgebouwd en honderden lichtjes tegeu de helling van den berg zeggen u, waar een huisje staat. Men had de .Ileemskerck" op gemerkt want alle licht ging als by toover- slag uitniemand wilde het mikpunt zijn van het Hollandsche kanon. Wel een bewys, dut de schrik er bij de luidjes in zit. »EI Restaurador", een der grootste oorlogscheepjcs van Castro, beproefde uit te varen. Het zoeklicht van de //Heemskerck" was vol doende, om het hem te beletten. Reuter meldt uit Berlijn, dd. 1 Januari, dat volgens de avondbladen Castro gister morgen weder zijn intrek nam in den kliniek van professor Israël, om zich binnenkort aan eeu operatie te onderwerpen. Uit het Oranjeboek over Venezuela: »Op heden den 5en November 1907 ver scheen voor mij, Jacob. M. Chumaceiro, vico- consul der Nederlanden, de persoon van William Rosenberg, wonende op Aruba, schip per van de Hollandsche boot Estela, die onder eed van geen onwaarheden of geslepen heden te zeggen Waarom zon het in Wost-Indië in het by zonder noodzakelijk zyn het zeggen var .geslepenheden" te verbieden Als onze Nederlandsche advocaten eens zulk een eed moesten afleggen De aardbeving. Messina, 2 Jan. Gisteravond werd hier een nieuwe schok gevoeld, welke een paniek veroorzaakte. In het ziekenhuis werd de Koningin, die een wanordelijke vlucht wilde voorkomen, licht aan do borst gewond in de verwarring. Messina, 2 Jan. De kathedraal met hare kunstwerken is geheel en al verwoest. De schatten van de kerk, gewijd aan de Ma donna, de schutspatrones der stad, die op verscheidene milliocncn worden geschat lig gen onder'de puinhoopen, die door soldaten bowaakt worden. Het reddingswerk wordt nog steeds voortgezet, men vindt echter niets anders dan dooden. De lykenlncht wordt steeds ondrugelyker de hevige regens bevorderen de snelle ont binding der lijken. Het aantal slachtoffers. Professor Ricco, de directeur van het ob servatorium te Catania, heeft verklaard, dat het aantal slachtoffers zeker de 200.000 to boven gaat. De verzekeringsmaatschappijen. De vreeselijke catastropho vindt ook haren terugslag in de verzekeringswereld. Natuur lyk worden de Italiaansche levensverzeke- ringsmaatschappijen het sterkst getroffen van do buitonlaurtscbe lijden deAmerikaanBche en Engelsche maatschappijen de meeste schade. Zy moeten alles ten volle uitbetalen, daar zij geen beperkende clausules in hun polissen hebben; de brandverzekeringen daarentegen nemen meestal de z.g. aardbevingsclausule op. Waarschijnlijk zullen er vele processen ontstaan, daar talrijke huizon niet alleen vernield zijn door do aardbeving, maar ook voor een groot deèl door de vlammen. Panselyke mildheid. Rome, 2 Jan. De Paus heeft een krediet geopend van één millioen lire boven de 100.000, die hy reeds heeft gezonden. De beroemde Weensche, geoloog, prof. Suess, heeft zich tot een persman op zeer weinig bemoedigende wijze uitgelaten over de aardbeving in Zuid-Italië. Volgens hem zyn de aardschokken in Calabrië niet ver oorzaakt door vulkanische uitbarstingen, maar door een langzame inzinking der aardkorst, van welke de schokken dan het resultaat zyn. Neemt deze dalende beweging van de aardkorst in de bewuste streken voortgang, dan zullen de granietrotsen van Scylla en een groot deel van de Peloritaansche bergen onder de zee verdwynen. Wij zijn getuigen'' aldus Suess .van een geleidelijk iD stukken breken van den aardbol, hetgeen reeds sinds langen tyd aan den gang is. De korte levensduur, aan de mensohheid toege-. meten, sterkt ons echter in de hoop, dat wij zeiven vasten grond onder de voeten zullen houden." Milne, de erkende Britsche autoriteit op 't gebied van vulkanische uitbarstingen en aardbevingen, heeft meegedeeld, dat blijkens de door zyn instrumenten opgeteekende be- vingslijnen, de aardbeving in het zuiden van Italië een van de allerhevigste geweest is van den jongsten tijd. de week. 3 Januari. De grimmige Wintervorst heeft van de uan- wezighoid der laatste dagen van het zeer-booze 1908 gebruik gemaakt om toch eventjes to laten merken, dat hij er .ook nog is" 1 Ter wyl do menschen al spotten met en pruttel den over de nare, weeë kwakkelwintersen dat men toch eigenlijk sinds 1891, geen bohoorlyke vorst' hadden gevoeld zoo-een, dio je vingertoppen, je neuspunt, jc tcenen en jo ooron doet tintelen, die je laat merken, hoe zalig een lekker-snorrend kacheltje on een mollig bedje isTerwyl er geprutteld werd, ging plots het kwik in de thermo meters omlaag. Met tientallen graden tegelijk, zoodat er nachtelijke oogenblikken waren, dat de 20 gr. zoetjes-aan genaderd werd... Uitbundige vreugde in de harten van al wat smacht naar 't moment van ijzers-aanbinden. Opleving van activiteit van de diverse ys- clubs, die het seizoen '08'09 reeds half als verloren* gingen beschouwen. Grootsche plannen, vooral in de Friesche buurt, voor 't organiseoren van festijnen met veelkleu rige lampions, fantastische .grotten', jolige muziek 't Kon uzalig, worden voor de liefhebsters en liefhebbers Het ys is, van ouds, de trouwe vriend en bondgenoot van amoureuse harten van zielen, die zoo gaarne aaneengesmeed" willen worden, gelyk vader Vondel 't vurig-eloquent zei De booze wintervorst. Hij is, terwyl ik dit neêrschryf, alweör uit de buurt. In de gau wigheid heeft hij, hier en daar, eeu stuk of wat arme stumpers, die geen kooltje hadden om zich to verwarmen geen stuk glas, om zich, hun zolder of in hun schamele hut, togen hot felle weêr te beschutten, neór- geveld. Een oud mannetje te Amsterdam s ochtends dood gevonden, bevroren, terwyl de yswind over het lijk streek En een wezenloos vrouwtje zat te sidderen van el lende Uit andere plaatsen soortgelijke weemoedwekkende berichten van minimum- lyders, .bevangen" door de vorst... Wie aan deze tragediën van menschel yke ellende denkt, hem zal wel de lust vergaan om .kassian* te hebben met de dooringevallou dooi teleurgestelde vrienden en vriendinnen va» do ijMj.or* Hetgeen niet wegneemt, dat ik de baloorige stemming der gefopte dames en hoerende verslagenheid der diverse menschen, die uit vriezend weertje een duit kunnen slaan, tot de baanvegertjes toe, zeer begrijpelijk vind. ,'t Hopen is nu nog op een //joyeuse ren- treé* van de vorst. Maar op 't gebied dor weersgesteldheid zyn we gaandeweg aan zoo. danige grilligheid gewend geraakt; en onze oude aardbol vertoont telkens zulke onrust wekkende zonderling en buitensporig heden (zie de rubriek Buitenland!) dat ook dc knapste meteoroloog er den kluts bij kwijt moet raken Volgens hare oude gewoonte heeft de Eerste Kamer er ook ditmaal voor gezorgd, dat de Indische Begrooting, Wet op de Middelen, (en nog een stuk of dertig verdere ontwerpen) vóór het klokje van twaalven, dat '08 van '09 scheidde, der Ko ningin tot bekrachtiging konden worden voorgelegd. By de Indische Begrooting deed zich het verkwikkend schouwspel voor, dat de minis ter Idenburg een merkwaardig staaltje van openhartigheid te hooren gaf, gelijk in het contact tusschen Regecring en Ver tegenwoordiging toch maar zelden zal beleefd zijn. Men weet, dat gen. Van Heutsz den heer Liefrinck naar Atjeh wil zenden om voeling te houden met gouverneur 8wart. De gouv.-generaal wil vermijden, voor de tweede maal op de vingers te worden getikt wegens onvoldoènde bekendheid met hetgeen cr op Atjeh omgaatDe historie-Van Daalen ligt den toewan-besaar nog zwaar in de maagDoch nu bleek achteraf, dat de hoer Swart niet zoo heel erg met 't vooruit zicht der komst van een .dwarskijker* is ingenomenbang is, dat zijn gezag er onder lyden zal De minister verzekert wel, dat er van dwarskjjkerij geen sprake is en heeft alle vertrouwen in den bekenden tact des heeren Liefrinck Maar ruiterljjk verklaart hij tochgeneraal Swart is er tegenMen moet den gouverneur voor de zaak zien te winnen. Dit is 't zeer oprechte, waar ik op doelde. Van de tien ministers zouden er toch minstens negen om de zaak listiglijk en handigljjk hebben heengepraat. Niet aldus de rondborstige Idenburg Sapristi, wan neer 't eens aldus zou loopen, dat de huidige minister van Koloniën op den Buitenzorgschen troon kwam te zitten, wat zou er n kippevel komen op de huid van zoo menigen sleur- en slendervriend in Insulinde En zei dezer dagen iemand tegen me als diezelfde Idenburg eens, in de vijftiger jaren der negentiende eeuw, ass.-resident ware geweest in Lebak, waar toen een zekere Douwes Dekker, alias Multatuli, het gouver nement vertegenwoordigdezou hij, Idenburg, 't dan ook tot minister van Koloniën ge bracht hebben De vraag is my te diepzinnig ingewikkeld om er lang by te toeven. Slechts is te hopen, dat er tusschen de b.h. Liefrinck en Swart op Atjeh goede en vruchtbare samenwerking ontsta. -Eene herhaling der dingen, welke voorvielen toen Van der Heyden en Pruys v. d. Hoeven doar-ginds elkaar in de wielen reden, zou al te treurig zyn. En dat ge lijk gen. Staal zei zouden Swart's opinie i. c. van ondergeschikten aard* zou zijn, iB stellig onjuist gezien! Overigens valt, van hetsenatoriaal .Indisch debat* nog aan te stippen, dat de goede mr. Vun der Biesen de opium op stel-en-sprong wil verboden zien. Dat'ê .radicaler" middel dan die heele regieIn zyn kalmer, bezadigder en verstandiger rede toonde min. Idenburg aan, dat: lo. hij het opium-mis bruik eveneens 'n vloek vindt2o. dat de regie wel degelyk den toestand heeft ver beterd 3o. dat de quaestie van winst by dit vraagstuk zeker niet den doorslag mag geven. Mr. Van der Biesen, door geen Cicero van welsprekenheid of Solon van wijsheid van een door hem opgevat .idee* kan wor den gebracht, pruttelde, hoofdschuddend, nog watDe Kamer voelde dat men tenaan- zieu van opium-bestryding, thans inderdaad met eerlijken ernst, op den goeden weg is. En Z.Exc. Talm» is bezig om t na de Tweede Kamer tegen zich in het harnas ge jaagd te hebben, nu ook bij de Eerste af te leggen Men kent de tijdens-historie der Brusselsche tentoonstelling van 1910. De heer Talma had gowild, dat de senaat over z'n eigen .budgetrecht* heenstappend nu maar alvast gezegd had of hij, senaat, de gelden wil toestaan voor onB deelnemen aan die expositie. Waaruit men ziet, dat iemand knap, zelfs geniaal, kundig, werk- krachtig kan wezen, dit alles mag van dr. Talma grif getuigd! en toch absoluut missen kan wat men ,kjjk' noemt op de stemming, de geaardheid, de .atmospheer* eencr vergadering. De heer Talma had op z'n vingers kunnen natellen, dat de Eerste Kamer zich nooit zou leeuen tot zulk dartel- overyld spelletje. Zeker niet na al de bljjkon van zwakheid en onbeholpenheid, in deze door den minister gegeven. Nu heeft hij 't ervaren. De heer Van Nierop, ondanks zyn schijnbaar-luchthartige .bonhomie', op stuk van zaken een verre van .makkelijke,, Jantje- secuur, waarschuwde de collega s bjjtijds Minister Talma keerde met leege handen huiswaarts, kreeg geen schyn van .vol macht', moet de zaak nu maar, hopend dat de senaat deernis met hem hebben zal, op eigen houtje, risico zien te redderenIk erken gaarne, 't geldt hier een .vorm- quaestie" en do Eerste Kamer zal hem straks wel gehoor geven. Maar tusschen de bedrijven door heeft de heer Talma weer een .tikje' gekregen. Wanneer mr. Heems kerk straks met verlof in Engeland uitrust, dan zal hy, de zaakjes van piepjong-verleden nog eenB kalm overwegend, wel denken Tjonge, had ik, bij de formatie, dat alles kunnen voorzien Het wetsontwerp tot onteigening, dat het aspect van den Dam in de hoofdstad zal wjjzigen. leidde tot een debatye, dat vermel ding waard is. Der arme Stederaaagd van Amsterdam is de keizerskroon van 't hoofd genomen, en de schamele huif der noodlij dende op den schedel gezet! Amsterdam en Winschoten aldus premier Heemskerk zijn de.... armste gemeenten des lands! En Amsterdam met zyn //acuten" nood, nog wel 't ergstNatuurlyk kon senator-burge meester Van Leeuwen dat niet onder zich laten; noemde hy 'teen .in onvoorzichtig heid geboren" uitlatingMaar de min. bleef er by. Voegde er zelfs aan toe, dat hij voor 't moment geen middel weet om de misère" te verhelpen!.... .Zuinig zyn riep mr. Van Nierop. nDat hebben mr. Van Leeuwen en ik U dikwijls genoeg gezegd, toen we met ons drietjes op het Prinsenhof zaten 1" De heeren namen de zaak nogal genoeglyk op; lachton vrooljjk 't Was werkelyk of we op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam, instêe vun in de zuul der Eerste Kamer, zaten! Min. Heemskerk had zelfs, met eeu traan ia do stem, gewaagd van de „onvergetelijke dagen", toen hij nog, aan mr. Van Leeu- won's zijde, als wethouder der hoofdstad Enfin, Amsterdam krijgt z'n onteigening. De Dam, het Rokin, ze zullen verbeteren. Het oude Beursterrein zal eindelyk van woeeteny lot hotel- en winkels-complex wor den Zeker, mr. Van Leeuwen's energiek optimisme is gerechtvaardigd. De millioenen, hiervoor noodig, kunnen hun rente enz. op brengen. Althans in theorieMaar A'dam heeft al zoovele teleurstellingen moeten ver duren. In den schertsenden toon, waarmêe men over de nooden der hoofdstad sprak, was toch wel onrust te gevoelen. En geen wonder Totdusver heeft de *wreekende hand" uit Caracas heer Castro nog niet bereikt, zy t dan ook dat er omtrent de •veiligheid" zjjner meegesmokkelde milliocntjes kwade noten worden gekraakt, 't Dalen van zyn milfionairs- reputatic zou voor den pracht- en genot- lievenden, ,blufl" cultiveerenden ex-dictator misschien nog harder slag zijn dan 't omkan telen van z'n presidialen zetel was tDat de pers in alle landen op zeker oogenblik klakkeloos toch maar den meest-taatbaren onzin soms verkondigt,ook de goede, eerlijke, maar weieens schromelyk-naieve pers Dat bleek by v. wêer uit hel rond- seinen van Cipriano's grappig-brutale ver zekering datmocht men ZEd. soms in Venezuela willen hebben Ily dan, ziek of gezond, direct scheep zal gaan Zulke enormiteiten worden door het groote kind, Publiek genaamd, zelfs .geBlikl" totdatiemand op 't dwaze ervan wjjstEn dan beeft, natuurlyk, ieder direct den pochhans door schouwd De besprekingen, welke de heer De Paul met min. Van Swinderen gaat houden, zul len nu wol de zaak tot een goed einde bren gen, zoodat, met eere voor ons land, deze historie, die heer Angstmeier c. s. toch wel een paar slupelooze nachten zal hebben ge kost, gaandeweg op den achtergrond zal geraken. En meneer G'astro weldra zal zijn een van de vele Zuid-Amerikaannche »rus- tagouères", die, met hun klatergoud en grof vertoon van brasserij, hoogstens nog de stamgasten van een of ander luguber, buiten- boulevardsch //Cabaretjebelangstelling inboe zemen Laten we ter verfrisscbing van de atmospheer onzer verbeelding" leu slotte een eere-saiuut brengen aan den kranigon held in nobel-bloedeloozen strijd Aan den wereld-schaakmeester dr. Lasker, die op Nedorlandschen bodem toefde, en tot de ervaring kwam waar hij, met beminne lijke hoffelijkheid voor uitkwam, dat in de wereld der schakory (in dezen goeden zin des woords!) Nederland zyne kleuren met gepaste fierheid kan vertoonen Me. Axtonio. feuilleton. 15) De vacantietyd spoedde ten einde. Ella had gedurende al die dagen mot verdriet na gedacht over hetgeen haar nichtje Evie haar had geschreven betreflende Waring. Deze was nog steeds op reis en, zoo men te Londen vertelde, speelde hij te Menaco zeer hoog. Ella geloofde wel niet, dat teleurgestelde liefde hem er toe gebracht kon hebben, af leiding in het spel te zoeken, maar hij zou wellicht, indien hij Diet juist haar hand had gevraagd, eene andere vrouw gevonden hebben die hem van zyn hartstocht voor het spel genezen zou hebben. Ella gevoelde zich bitter teleurgesteld,, toen op een middag, nadat zij van een uit stapje met mevrouw Debrisay was terugge keerd, zij een kaartje van lady Finistoun vond, waarop aan de andere zjjde was ge schreven Het spyt mij zeer, dat ik je niet heb getroffen. Wjj zyn gisteren te Londen aangekomen en vertrokken morgen reeds. Later hoop ik je te schryven. Zoo Ella hare nicht maar eens gesproken had. Zij zou allicht iets van Waring gehoord hebben, zonder dat zy rechtstreeks naar hem had behoeven te vragen. Hoe heorlyk zou het tevens geweest zijn, Eveline eens weer te zien. Het is goed, dat je komt, riep oom Sandy op een avond toen Ella van hare lessen thuis kwam en bij haar oom in de kamer trad. Je moet my even helpen bij het beantwoorden van een briefje aan een jongen, dien ik een beetje uit 't oog verloren heb hij is de zoon van mijne zuster Ken- neth Macalister, en werkzaam op een kantoor in de City een groote zaak, naar ik geloof. Een neef van u Ja, vroeger kwam hij mij wel eens be zoeken, maar hy en een ander jongmensch die in datzelfde huis woonde maakten zulk een leven, dat ik hem eindelyk ver telde, dat ik er niet lunger tegen kon. Keu- neth hy heeft een echt Schotsch karakter is toen boos geworden en 6edert dien tyd heb ik hem niet gezien. Nn is hy na zijn vacantietyd, naar het schjjnt, verstan diger teruggekeerd, want hy vraagt my in zijn brief verlof', my weer te mogen komen bezoeken. Hy is een goede jongen, niet bij zonder knap schrijf heru, dat ik hem tegeD Zondag verwacht en dat hy .dan bij my kan blijven eten. Mevrouw Debrisay zal dan wel voor wat extra's willen zorgen. Den volgenden Zondag was donker en grauw, hoewel droog. Ella was dien middag laat van een wan deling huiswaarts gekeerd. Terwyl zy bezig was, zich van haar mantel en hoed te ont doen, vernam zij uit de andere kamer de vriendelijke stem van mevrouw Debrisay. Het middagmaal Btond reeds op tafel, toen zy binnenkwam, on mevrouw Debrisay was juist bezig aan een jongen man, wiens voorkomen Ella verbaasd deed staan, een zitplaats aan te wjjzen. Daar zy oom Sandy steeds over zyn neef als van een jongen had hooren praten, had zy zich een klein persoon voorgesteld mot roode haar der familie, en daarom was zy zeer verrast, een Hinken jongen mot een donkere gelaatskleur voor zich te zien. Dit is Kenneth Macalister je neef Kenneth, zeide mynheer Craig, terwyl hij zijn servet onder zijn kin vastmaakte. Ella boog vriendelijk, maar Macalister deed een Hinken stap voorwaarts, en stuk haar een zware, beenige, verbruinde hand toe, terwyl hij blozend zeideHet verheugt my zeer kennis met u te maken. Er lag een zekere waardigheid in zyn voorkomen, hoewel Ella al dadelijk bemerkte, dat hij verlegen was. Zij gaf hem de hand en zeide vriendelijkHet is mij zoo erg vreemd te gelyk met een oom en een neef het middagmaal te gebruiken. Ik had altjjd gedacht, dat ik geen naaste bloedverwanten meer had. Toen het middagmaal was afgeloopen, ging oom Sandy op zijn kamer een dntje doen mevrouw Debrisay verontschuldigde zich, daar zij aan een harer vriendinnen beloofd had haar te komen bezoeken, en zoo bleef Ella alleen met haar neef achter. Oom schynt zeer vermoeid, zeide Ella tot haar neef, niet wetende waarover zy zou spreken met dien langen bedeesden jongen man. Ja, maar hy is ook een man op jaren. Een pauze. Toen oom mij schreef, ging hij voort, dat hij de dochter van zyn broeder had ge vonden, had ik niet geducht eene zoo voor name dame le zullen aantreffen. U schijnt niet tot onzen stand te behooren, hoewel de Macalisters van een oud geslacht zyn. Ik ben te Londen cn op een kostschool grootgebracht, vandaar dat ik er anders uit zie. Maar ik ben volstrekt niet voornaam. Het is meer dan dat, eeido hij uadenkend, meer dan dat. Toch lykt u veel op een jong meisje, met wie ik op school heb gegaan, toen ik nog een kleine jongen was. Ik heb haar dezen herfst teruggezien, toen ik in Glenhoulaghan was. Zij lykt. veel op u zeer veel. Maar gij zjjt slanker en statiger. En heeft zij, evenals ik, rood haar, zooals oom beweert? Uw haar is eer blond dan rood, zeido de jonge Hooglander, met een bewonderenden blik, maar Mary's haar is bruin, en zij ziet er jonger uit. Ik denk dat u het heerlyk hebt ge vonden de bergen en meren van uw ge boorteland te bezoeken. Ach, het is alles zoo veranderd. Ik was in twee jaren niet thnis geweest, en ik vond nu geen moeder om mij te verwel komen. Dat maakt een treurig verschil, zeide Ella zacht. Is u wel eens in de Hooglanden ge weest Nog nooit. Dat zou nu wel kunnen gebeuren, zeide Kenneth op zachten, geheimzinnigen toon, wanneer oom u maar wil vragen met hem naar Craigdarroch te gaan. Hy woont daar zeer mooi. Hun gesprek werd afgebroken door een krachtig schellen uit de kamer van oom, die iets had to vragen, Wil je wel gelooven, Deb, zeide Ella den volgenden dag tot haar vriendin, «dat ik veel belang stel in dien jongen Hoog lander hy heeft zoo iets bijzonders. Dat heb ik niet opgemerkt, maar wat ik wel heb opgemerkt is, dat hy jou wel eens uit de genegenheid van je oom kon ver dringen. Ik geloof dat hij jacht maakt op de erfenis. Kennesh Macalister liet het niet by zijn eerste bezoek. Hij kwam zeer dikwyls des Zondags, en ook wel eens een avond in du weok. Hoewel oom Sandy nu juist niet tot de gaBtvrye menschen kon gerekend worden, moedigde hij toch zyn neef steeds aan, en zelfs scheen het hem genoegen te doen, dat Ella den jongen man boeken leende of voor hem op de piano speelde. Ella had inder daad een groote genegenheid opgevat voor den Hinken, half groenen, jongen man, die zoo gaarne in haar gezelschap vertoefde en haar 's Zondags meermalen op hare wande lingen vergezelde. Door Ella s gezelschap leerde Kenneth zich beter voordoen en begon hij vele zaken anders in te zien. Geen wonder dus, dat ^hjj steeds met zekere bewondering tot zijn nicht opzag. Soms gebeurde het wel eens, dat de scherpe opmerkingen van oom Sandy den neef ontstemden, maar dan stortte hy steeds zyn hart uit bij zyn nicht, die hem geduldig aanhoorde en er steeds 'in slaagde, zijn wre vel te doen verdwynen. Oom denkt, dat hij als een tyran over my kan heerschen, omdat hy veel geld heeft en dit aan den zoon zyner zuster wil na laten, zeide Kenneth, terwijl hy Ella op eeu Zondagswandeling vergezelde, maar hij be denkt niet, dat de Marculisters .vroeger heeren waren, toen de Craigs nog slechts geringe boereu waren. Pas op, Kenneth, je mag de Craigs niet belecdigen en niet weer zoo ruw uit vallen. Ja, zuchtte de jonge Schot, als Sandy was als gy maar Sandy Craig is geen gent- lumun, al is hy de broeder van myne moeder. Ella luisterde niet verder, want zij be speurde plotseling een welbekende gedaante aan de overzjjde van de straat. Twee heeren stonden daar in gesprek. Een van hen had een alles behalve net voorkomen en stond met den rug naar Ella, maar de andere, met wien hy in druk gesprek scheen, en die huar zyn gelaat toekeerde was Waring. Leslie zag er zeer slecht uit. Hy had weinig zorg aan zyne kleeding besteed en zyn ge- heol voorkomen gaf bljjk van groote ver- waarloozing. Ella ontstelde zóé, dat zy onwillekeurig haar hand op den arm legde van Marcalister, die haar verwonderd en glimlachend aankeek, üp hetzelfde oogenblik keek Waring op en ontwaarde Ella, die hevig bloosde, terwijl Waring bleek werd. Waring aarzelde eeu oogeublik, bracht toen de hand aan den hoed maar Ella was reeds voorbjj, voordat hij kon groeten. Wat is er? vroeg Kenneth. Ik meende een heer gezien te hebben, dien ik vroeger heb gekend, en ik ik was bang, dat hy my zou aanspreken. Gjj behoeft voor niemand bevreesd te zyn, wanneer ik bij u ben, nicht Elle. Ja, maar er zyn toch zaken waartegen ge niets kunt doen. Maar het is niets. Ver tel mij waarom ben je van morgen niet by- tijds genoeg gekomen om met oom Sandy naar de kerk te gaan. Ik had brieven te schryven en ik ben daarom thuis geblevenhet iB een groote troost van tyd tot tyd eens te schryven. Dat is zeker, maar ik geloof, dat je niet zeer in je schik bent mutje werkkring. Ik vind het kantoorleven afschuwelijk, maar ik kun my er nu niot meer van ont trekken, ik ben te oud om iets anders te beginnen. Ik zou zoo gaarne soldaat of boer zyn geworden. Waarom heb jo dan een werkkring ge kozen, die je niet beviel (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1