KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna l No. 3747. Zaterdag 9 Januari 1909. 37ste Jaargang. Eerste Blad. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. EEN ERFOOM. Bnreau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTa Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 i Zondagsblad 37* 45 fO.75 Modeblad 55 65 8 f0.90 (Muzik. Bloemlez. 60 85, f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTEMTIEN Van 1 tot 4 regels26 centr. Elke regel meer6 Bewüs-exemplaar 2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. UITSLAG der Herstemming ter benoeming van een lid voor de Provinciale Staten van Noord»Holland» gehouden in het Kiesdistrict HELDER, op DINSDAG 5 JANUARI 1909. ONDER- DISTRICTEN. Aantal kiezers. Uitge brachte stemmen. Van on waarde. Geldige stemmen. Vol strekte meerder heid. A. P. STAAL MAN. JAC. JOH. VER FAILLE. Helder I 1299 904 4 900 - 476 424 II 1088 789 16 773 449 324 III 1441 982 13 969 587 382 Texel I Den Burg 397 3 394 147 247 II Cocksdorp 76 76 37 39 III Den Hoorn >1197 98 1 97 75 22 IV Oosterend. 199 1 198 109 89 YQudeschild 99 99 - 14 85 Vliejand 139 94 94 42 52 Ter-1 I W.-.Ters. 187 187 109 78 Schel-< lIMidsland 641 143 143 47 96 ling flH Hoorn 120 - 120 - 52 68 TOTAAL 5805 4088 38 4050 2026 2144 1906 Gekozen de Heeri A. Pt STAALWAli, Bij de stemming op Dinsdag 22 December 1908 was de stemmenverhouding als volgt ONDER DISTRICTEN. Aantal 1 kiezers. 1 Uit gebrachte stemmen. Van I onwaarde. 1 stemmen. Volstrekte meerder heid. A. P. Staal man. Jac. Joh. Ver- faille. F. S.C. M Wijs. HELDER I. 1299 835 3 332 318 338 17G id. II. 1088 740 11 729 317 263 149 id. III 1441 829 17 312 394 278 140 TEXEL 1197 784 784 174 440 170 VLIELAND 139 74 74 26 48 TERSCHELLING 641 381 1 380 - 159 200 21 TOTAAL 5805 3648 32 8611 1806 1888 1567 056 De opkomst der kiezers was ditmaal ruim 12 pCt. hoogcr dan by de stemminger werden nu 439 geldige stemmen meer uitgebracht. Toch bicven or nog ruim 1800 kiezers thuis. De heer A. P. Staalman kreeg 756 stemmen meer, de heer .1. J. Verlaille 339. De eerstvolgende periodieke verkiezing voor de Provinciale Staten hooft plaats in 1910. Aangezien de heer C. S. Jaring zitting had tot 1910, moet de heer A. P. Staalman, tegelijk met den hepr G. J. Q. D. Dikkers, te Texel, in dat jaar aftreden. De Vonezuela-zaak heeft eene goede op lossing gekregen de buitenlandschc diplo maten wenschten onzen minister van buiten- landBclie zaken geluk met zyn succes de Amerikaansche bladen toonen zich sympathiek gezind, hebben plaatjes van onze oorlogs schepen die den Venezcëlaanschen dwinge land hebben doon tuimelen Castro blyft voorloopig in Berlijn. Dat alles zou ons haast doen vergeten, hoe 't met don man die in deze de hoofdrol speelde, wel gaat. Volgens Reuter-berichten js zyne ziekte nu werkelijk niet voorgewend gewoest. De operatie heeft in de kliniek van prof, Israël te Berlyn plaats gehad - is goed afgeloopen doch de patiënt is niet buiten levensgevaar. Prof. Israël heeft aan de Berlijnsche bladen een schrijven van den volgenden inhoud doen toekomen, waarin hy kennis geelt van de operatie en er aan toevoegt De generaal verheugt zich, dat de nood zakelijkheid dezer operatie aan de wereld zal toonen, hoe ongegrond de dikwerf uitge sproken meening was, dat hij naar Europa was gekomen öf om zich aan de verantwoor delijkheid te onttrekken bi omdat hij de ge beurtenissen voorzag, die intusschen in Ve nezuela hebben plaats gevonden. Had hij deze kunnen voorzien, dan was hij liever aan zijn ziekte bezweken, dan dat hij zy» land zou hebben verlaten. Wij gunnen den man van harte beterschap maar we mogen er dan ook den wensch aan toevpegen, dat hy voortaan als een vergeten burger rustig zal leven. De verkiezingen voor den Fransoheu senaat zijn nqg al naar den zin der ministrieolen uitgevallen. Clemenceau rekent vaster te zitten dan ooit. Na een gehouden ministerraad deze week verklaarde hy, dat de geruchten over oneenigheid in den boezem van het Kabinet onjuist zijn, In den ministerraad werd be sloten eefl amnestie-onderwerp in te dienen uitsluitend voor hen die deelnamen aan de ongeregeldheden te Draveil. Minister Pichon zette de voorwaarden uiteen voor de ontrui ming van het gebied der Chanja's in Marokko. Men zal beginnen in het gedeelte waar Moulay Hafid de orde zal handhaven. Do bespreking der veelvuldige terecht stellingen in Rusland in de Doema gehouden, zal waarschijnlijk nog wel eenige uitwerking hebbon De Czaar heeft den president der Doema in audiëntie ontvangen die hem me- dedeelingen kwam doen over de werkzaam heid der Doema. Volgens berichten in de Russische bladen heeft Chomjakof van die gelegenheid gebruik gemaakt, om den Tsaar te spreken over de ontzettende hoeveelheid tercchtstelllingen in Rusland en over de misstanden bij de politie in Moskou. Chomjukof verhaalde zelf, dat hy den keizer alle bijzonderheden der be sprekingen mededeelde, ook van de interpel laties. Chomjakof kreeg den indruk, dat de ge ruchten over de aanstaande ontbinding der Doema ongegrond zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een café te Petereburg een bom ontploft die daar door een als student gekleed lieer was neergelegd. Do politie meent dat een aanslag bedoeld was tegen een der ministers die gewoonlyk daar passepren. Servië en Oostenryk staau nog op gespan nen voet met elkander, hoewel er hoop is, dat door onderlinge samenspreking nog wel eeu en ander kan worden verbeterd. Het gorucht dat de Servische gezant te Weenen zou zijn teruggeroepen is gebleken van allen grond te zijn ontbloot. De eenigszins onge lukkige en daardoor iniBSchien uitdagende redevoering van den Servischen minister van buiteiilandsche zaken had in Oostenryk zoo veel ontstemming veroorzaakt dat nadere op heldering noodig was, De Oostenrijkache gezant heeft zich daar toe naar den minister van buitenlandsche zuken begeven om hem de juiste bcteekenia te vragen van de woorden iu het polilick exposé gebruikt. Het was gemakkelyk to be wijzen, dat er by de vertaling in het Duitsch een vergissing is gemaakt en dat de minister van buitenlandsche zaken gezegd heeft, niet dut Bosnië in slavernij verkeerde, maar dal de Baïkan-taköek van Oostenrijk had geleid tot een toestand van onderwerping van twee Servische provinciën, terwijl Ruslatfd heeft bygedragon tot de vorming van alle vryo Balkan-staten. Het exposé van den minister, hoewel het Servische standpunt weergevend, is beslist vredelievend, blij ft binnen de meest correcte grenzen en handhaaft tegonover Oostenryk de grootste bezadigdheid. De mi- nistor voegde er aan toe, dat de authentieke tekst van zyn redevoering binnenkort vast gesteld zal worden en dat het boter is tot dan zich van elk oordeel ovor de strekking van zijn redeyoering te onthouden, De Bulgaarsche regeering kreeg uit Kon- stantinopel bericht, dat de Ottomaansche re geering voornemens was de onderhandelingen over een toenadering te hervatten en tevens dut men naar alle waarschynlykheid zich meer verzoenend zou toonen ten aanzien van de vaststelling van liet cyfer der schadeloos stelling. In ofScieele kringen verzekert men dat do ministerraad na de ontvangst van dit bericht besloot Liaptsjel einde dezer week naar Konstautinopel te zenden als gedelegcerdo om de onderhandelingen te hervatten. In Centraal-Amerika is ook een vredes verdrag gesloten. Tusschen Panama, Colum bia en de Vereenigde .Staten zyn de onder handelingen tot regeling der geschillen ge ëindigd, Columbiu erkent de onafhankelijk heid der ropubliek Panama, en deze betaalt aan Columbiu 2'/2 millioen dollars, als Pa nama's aandeel in de openbare schuld voor de scheiding. Hel verdrag stelt verder een voortdurende grensregeling vast tusschen Panama en Columbia, Alzoo alweder een kwostie van de baan. Mot het Panamu-kanaul schijnt het nog maar niet op te schieten. In de Vereenigde Staten wint de meening veld, dat het tegen woordige plan, een sluizenkanaal, zal moeten worden opgegeven, wyl 't practisch onuit voerbaar blijkt. Wel een tegenslag weer. De nieuw-benoomde president, Taft, hoeft ver klaard dat hy naar de landengto gaan zal, vergezeld door vorsoheidene ervaren en on partijdige ingenieurs om de zaak opnieuw te onderzoeken. Indien een algeheele verande ring van plan noodzakelijk is, zftl hij het gelasten. Heel moedgeveud klinkt dat niet. HELDER, 8 Januari. By Kon. besl. van 2 dezer is pensioen toegekend aan J. Stolk, wed. G. F. K, Vogelij, eerder wed. J. J. de Pyper, baas der werktuigma kers bij 's Rijks werf te Willemsoord, f 360. Hr. Ms. „De Ruyter' van Nieuwediep naar Curapao. Do reis van het pantserschip «De Ruyter", den 15deu December j.l. van Nieuwediep vertrokken en den 2den Januari to Curapao aangekomen, is in zooverre opmerkenswaar dig, dat ditmaal de reis van haven tot haven iu eens door, zondei eene tusschenhaven aan te doen, is volbracht. Sedert in 1898 het eerste der moderne schepen van do Neder- landsche marine, de .Friesland", naar West- Indië vertrok, bereikte nog nimmer een dier schepen, uit Nederland vertrekkende, recht streeks Cura^ao. Wel was by den bouw der door den minister Van der Wyck op stapel ;ezetto kruisers Holland./Zeeland' en Friesland" gerekend, dat zy, met 800 ton kolen aan boord, ruim 6000 zeemylen zon den kunnen afleggen, doch het kolenvorbruik der waterpypketels viel reeds op de eerste reis van do .Friesland" zóó schrikbarend tegen, dut het schip op de uitreis van Havre naar Curapao, te Ponta Delgffda (Azorieche eilanden) kolen moest laden en op de terug reis, met 832 ton kolen van St. Thomas ver trekkende, zelfs Falinoulh niet kon halen en te Horta, op Fayal, binnen moest om den kolenvoorraad uan te vullen. En zoo ging het ook ongeveer met de aiidore kruisers. Van de yieuwere pantserschepen, gepro jecteerd om met een kolenvoorraad van 680 ton, bij economische vaart, een weg af te leggen van 6000 3eemylen, bleek het kolen- verbruik eveneens grooter dan verwacht was. Do „Koningin Regentes", die in 1902 reis naar West-indiü maakte Cd Je .De Ruyter", dié in 1903—1904 in West-Indië VQrtoefde, deden, zoowel op de uitroie naar Curapao als op de thuisreis naar Nieuwediep, Ponta Delgada aan oui kolen te laden. Thans heeft van de nieuwere schepen het pantserschip .Do Ruyter", onafhankelijk van eene vrpemde koleuhaven, voor het eerst met zyn kolenvoorraad vun Nieuwediep recht streeks naar Curapao kunnen stoomen, een gebeurtenis, die wij daarom met ingenomen heid vermelden Aangezien het afstoomen van lange trajec ten met gelijkmatige vuurt de beste gelegen heid geeft tot goed en zuinig loeren stoken, zou ook op de reizeu naar en vun Oost-Indië het aantal tusschenhavens, dat thans vry talrijk is, o. i. wel voor vermindering vat baar zyn. »N. R. Ct." Scheepvaartbeweging te Nieuwediep. In het jaar 1908 worden te Nieuwediep ingeklaard 25 stoomschepen, met een inhoud van 43114 ton, en 63 zeilschepen met een inhoud van 5075 ton Uitgeklaard werden 24 stoomschepen, met een inhoud van 4128G ton, en 4 zeilschepen met een inhoud van 2185 ton. Het groote verschil tusschen do in- en uit geklaarde zeilschepen is ontstaan, doordien 59 viaschersvaartuigen alhier met geborgen strandgoed zyn binnengekomen. De Heiligerlee". Krachtens een kort geleden genomen ko ninklijk besluit, is de „Heiligerlee" den 6en Januari j.l. by 's Rykswerf te Amsterdam buiten dienst gesteld, terwijl volgens raede- deeling van den minister dit schip niet meer in dienst zal komen. Als vlag en wimpel op de .Heiligerlee" worden neergehaald, mag men ilua Huniiomeu, dnc die voor het laatst gewaaid zullen hebben op eene categorie van Echepen, die in de geschiedenis der maritieme defensie vaq ons land in de laatste 40 jaar een groote rol heeft gespeeld. Want wel liggen op de werf te Hellevoetsluis nog twee monitors, doch een daarvan, de „Draak", ligt daar reeds ruim 17 jaar, sedert hij den 24- sten October 1891 werd buiten dienst gesteld, en van den tweeden, de .Matador", 1 Dec. 1908 buiten dienst gesteld, konden, blykens het .Algemeen overzicht der schepen en vaartuigen van oorlog, op den laten Juli 1905 de stoomketels toen vermoedelyk neg ongeveer 1 jaar dienst doen." Sedert is deze monitor van 21 Augustus 1907 tot 1 Decem ber 1908 in dienst geweest en zullen do ke tels waarsehynlyk thuns wel ,op" zijn. De Reinier Claeszeu", hoewel als «monitor" betiteld, heelt weinig of geen overeenkomst met de eigenlijke monitors onzer marinezy werd trouwens als .rumschip voor het Zui- derlrontier" gebouwd en eerst later onder de categorie monitors" gerekend. Is de .Heiligerlee" de laatste der in dienst zijnde monitors geweest, zij was ook de eer steling van dat schepentype in onze marine. In 1867, onder het bestuur van den minister Pels Rijcken, werden op Engelsche werven de drie certse monitors 2 by gebr. Laird to Birkenhead on 1 by Nupi 'r and Sons te Glasgow op stapel gezet en in 1868 af geleverd. Het waren vuurtuigen van onge veer 1500 ton waterverplaatsing, een gewy- zigd type van do .Monitor", die in den Amerikaauschen burgeroorlog zulk een succes was gebleken en die aan het schepentype haar naam als soortnaam gaf. Zal de Heiligerlee", nu tot hare buiten dienstetelling als defenaieschip is besloten, spoedig, in navolging van 9 harer vroegere zusteren, worden verkocht en gesloopt? Wy hopen het, doch by de neiging van den tegen- woordigen minister om het oude reeds afge voerde materieel aan te houden, is dit niet zeker. Toch zou verkoop van .Draak", .Ma tador" en „Heiligerlee" het marinebudget behoeden voor verdere noodelooze kosten van onderhoud en de dokken op onze wer ven ten deele ontlasten van waardeloos ma teriaal, dut daar nog in groot aantal ia op geborgen. N. Rott. Ct. Minister Bevers, f De heer J. G. S. Bevers, Minister van Waterstaat, is Dinsdagavond te Den Haag plotseling overleden. Het droevig feit, het acbokkend-onverwachte daarvan en de om standigheden, waaronder het voorviel, wek ken groote ontsteltenis en deelneming. Nadat de Minister het departement, na afloop der gewone werkzaamheden had verlaten, deed hy eene wandeling door het Bosch in do richting zijner woning. Op het wandelpad lungs den Koekamp gekomoD, gevoeldè de lieer Bevers zich plotseling onwel; hy zeeg ineen en was bewusteloos. Na eeu kwartier uurs tijd gaf de heer Bevers den geest. Hem had een beroerte ge troffen, die aan zijn werkzaam leven op 't onverwachtst een einde maakte, zyn eervolle loopbaan op eenmaal afsneed, hem aan den dienst van Koningin en Vaderland onttrok. Men meldt uit den Haag Omtrent het onverwacht en droevige uit einde van minister Bevers is nog het volgende bokond geworden. De heer Bevers hud Dinsdag om vijf uur opgewekt eu wel de vergadering van den ministerraad verlaten, waarin hij nog aan de beraadslagingen had deelgenomen. Hy nam, daar het nog niet al te laat was, den weg langs het voetpad van de tegenover de Üosclibrug loopende groote laan van hot Haagsche Bosch, die 's avonds helder elec- triseh verlicht is. Daar ontmoette de minister mevrouw van W. de vriendin zijner familie. Nauwelyks had hij met haar gesproken, of hy viel, onder het stamelen van enkele woorden, uchterover op den grond. Zeer verschrikt schreeuwde mevrouw v. W. luid keels om hulp, die spoedig kwam auusnellen. Er moest, daar er geen ander vervoemiddel was, op dat oogenblik worden gebruik gd- maakt van een met een paard bespannen transportwagen, die juist passeerde. Op dien wagen werd het lichaam, met het hoofd rustende op de bonten kraag, waarvan de dame zich hud ontdaan, nedergelegd en huis waarts vervoerd. Mevronw Bevers kwam juist van eenige bezoeken in de stad terug toen haar echt genoot in huis gedragen word. Zij nam nog zelf alle maatregelen om geneeskundige hulp in te roepen, maar hot bleek, dat de beroerte, wuardoor haar man getroffen was, onmiddel lijk door den dood gevolgd wus, zooals reeds dudelyk vermoed werd. »N. R. Ct." Castro. Reuter meldt uit Berlijn (6 Jan.): De toestand vao Castro is naar omstandig heden bevredigend. De dag van gisteren en de afgeloopen nacht zijn goed vcrloopen. De loop der ziekte geeft tot nog toe geen zorg. De aardbeving. Rome, 5 Jan. Twee kabels in de straat van Messina zyn hersteld, hetgeen de tele grafische gemeenschap tusschen Rome en Messina vergemakkelijkt. Te Messina werd hedenmorgen een man levend onder de puinhoopen weggehaald. De Romeinsche correspondent van de Daily Chronicle" meldt nog aan zyn blad: Er wordt te Rome dagelijks voor 50.000 lire aan perstelegrammen verzonden. Iu Ca- labrië en op Sicilië zyn nu ruim tweeduizend dokters mot de gewonden en zieken bezig, maar nog zyn er niet genoeg. Er wordt veel geopereerd, meest beenen die afgezet worden. Uit Messina. De spoorwegverbinding met Palermo, zoo lezen we in een bericht uit Messina, is her steld. In de haven is het een beBtendig ko men en gaan van stoombooten en oorlogs schepen. Aan de bewoners van de geheel vernielde voorsteden zyn levensmiddelen uit gedeeld. Het inwendige van de stad heeft minder geleden dan de buitenwyken. Brand weerlieden uit Palermo, Genua, Milaan cn andere steden nemen deel aan het reddings werk. Hot Lyk van het Kamerlid Fulei is in do puinhoopen gevonden. Toen eenige red ders zich naar een plek begaven, waar zij hulpgeroep hoorden, vonden zy daar een heele familie behouden en wel. Alle loden van een andere familie werden met slechts geringe wonden gevonden. Om de lykenlucht tegen te gaan, worden de puinhoopen met carbolzuur begoten. Volgens de Tribuna zyn de voor de af sluiting van de Straat zoo gewichtigoe for ten op de hoogten rondom Messina behouden gebleven. Het kruitmagazijn met eenige ton nen kruit en vele millioenen patronen staut nog overeind. Zoo ook de batterijen. Een van de aanzienlijkste diefstallen, die het gepoupel gepleegd heeft, is die geweest ten nadeele van den millionair Antonio Ro meo. Hom is, behalve eenige pupieren van waarde, een bedrag van 125.000 lire in goud ontstolen. De redding. Dinsdag werd door do genietroepen nog een man gered, die sedert 28 December zonder eten of drinken onder het puin had gelegen. Met buitengewone moeite word een gat ge graven, waardoor de ongelnkkige naar boven kon worden gehaald. Hongersnood. Een dagblad-correspondent, die den weg Van Palmi naar Reggio te voet heeft afge legd, seint dal hy een der verschrikkelijkste tooneelen heeft bygewooud, die hy ooit aan schouwd hoeftde uitdeeliug aan de geredden van bons voor brood en rauw vleosch door een umbtenuar. De troep uitgehongerde!) was niet in bedwang te houden. Het was een verschrikkelijke verwarring. Op oen gegeven oogenblik werd de ambtenaar ter aarde ge worpen en de menigte maakte zich meester van de bons en stormde naar de haven, waar de soldaten de bloedende stukken vloesch onder de hongerige schare uitdoelden. De soldaten hadden runderen, ossen en gewonde paarden met hun bajonetten geslacht. Nog vóór men den tyd had gehad om voldoende maatregelen te nemeo tot handhaving der orde, wierpen sieh velen op de nog rockende Stukken vleesch en verslonden ze rauw. Toen een afgevaardigde op het tooneel verscheen, riepen een aantal stemmen, dio niets men- scholijks meer hadden hom toe: „Zeg toch aan do regeering, dat zy ons naar elders laat brengen, of laat men onB anders dood schieten dan is er tenminste oen einde ge maakt aan ons lyden De correspondent deelt nog een uuder staaltje mede van de algemeeno ellende. Tal van gevangenen zijn by de aardbeving ont snapt. Maar velen van de ontsnapte boeven smeeken de soldaten hen naar een andere gevangenis te brengen, daar zy hopen dan een beter lot te hebben dan in de tegen woordige omstandigheden, nu zy in vrijheid ayn. Allerlei wederwarig heden. De journalist Guelfo Civinini, een van de berichtgevers van de «Corriero della Sera", seinde den 2den dezer, dat er nog steeds levenden uit het puin van Messina worden gehaald. Allen, die het daglicht weer uan- schouwon, soebatten om een teug water. Een meisje had hare redding te danken uan een papegaai, die op klagenden toon Maria riep en zoo do aandacht op hare meesteres vestigde. Zondag is een onderofficier, die betrapt werd, terwyl hy een paar briefjes van dui zend lire in zijn borstzak wegborg, na oen zeer korte gerechtelijke ceremonie, op de plaats, waar hy den diefstal begaan had, doodgeschoten. FEUILLETON. 16) Omdat ik daartoe ben gedwongen. Ik hen de eonige zoon van mijne moeder, eeu arme weduwe. Ik wilde haar zoo spoedig mogelijk van de zorgen voor my ontheffen en daarom nam ik oom Sandy in Jen arm. Door zijn tusschenkomst heb ik eerst een plaats als klerk te Glasgow gekregen en daarna ben ik naar Londen overgeplaatst; maar het is een vervelend werkje, en daar bij zal het ook wel lang duren voordat ik een huishouden kan vestigen ala oom ten minste niet helptmaar de oude heer is al tijd zoo slecht geluimd, dat ik op zyn hulp niet durf rekenen. Oom is niet onvriendelijk, zeide Ella, hy meent het goed. O ja, dat wil ik wel geloovcn. Reeds lang geleden heeft hy mijne moeder gezegd, dat ik zyn erfgenaam zou worden, als ik na zyn dood zyn naam wil aannemen, maar daar in heb ik volstrekt geen zin. Wat kan je dat toch schelen Jo zoudt Macalister "vóór Craig plaatsen, en dat zou zeker niet slecht klinken. Wel mogeljjk, maar in elk geval zal hot nog wel een heeleu tyd duren. Wel Kenneth, je spreekt alsof ge ver langt, dat oom Sandy maai zoo spoedig moge lyk moet opstappen. Dat niet, maar een beetje hulp op het oogenblik zou my duizend maal moer waard zyn dan later, als ik toch to oud ben gewor den om er van te genieten. Waarom spreekt je oom er niet over Wel ik geloof zeker, dat hij mij dan nooit weer zou willen zien. Ella's plotselinge ontsteltenis, toen zij Waring zag, had de jonge Macalister spoedig ver geten, maar Ella bleef nog lang nadenken over hare ontmoeting. Het ging haar zeer ter harte dat Waring zoozeer iu zijn nadeel veranderd was. Zou zij de schuld daarvan zijn NeenHoe droevig Ella er ook door was gestemd, toch kon ze niet aannemen, dat het verlies van haar persoon zulke ernstige gevolgen had gehad. Alleen Warings aangeboren neiging tot het spel kon hem tot dien droevigen staat gebracht hebben. En hoe ongunstig zag de man er nit, met wien hij stond te praten. Arme Waring Hoe gaarne zou zy hem zijne verkeerdheid onder het oog gebracht hebben. Maar zelfs indien zij hiertoe in de gelegenheid ware geweest, zou de valsche positie, waarin zij verkeerde dit niet gedoogd hebben. Een paar dagen na dit voorval, "t was omstreeks een jaar na het overlijden van mevrouw Newburg werd oom Sandy door een hevigen longaandoening aangetast, zoo zelfs drft hij een paar dagen in levensgevaar verkeerde. Wel, zeide hij op een morgen toen hy weer genoeg was bygokomen, om met Ken- neths hulp het bed te verlaten. Ella heeft mij gedurende mjjno ziekte als eene dochter opgepast hm, jongen wat denk jij hier van U zoudt u zonder haar zonder twyfel zeer verlaten gevoelen, oom, nu u eenmaal aan haar gewend zyt en dat zal met iedereen wel het geval zyn. Zoodenk je dat Best. Je brengt mij op eeu denkbeeld, waarover ik eens met je moet pralen, als je weer eens hier komt. Maar vandaag niet, zeide de oude man. Ik voel my nu nog te zwak. Waar blijft Ella toch, zeido mevrouw Debrisay, toen de tijd reeds lang wus ver streken, waarop Ella gewoonlyk van hare lessen thuis kwam. O daar is ze juist. Waar ben je zoolang gebleven, kind Ik had een geheel onverwachte ont moeting, antwoordde Ella, terwyl zij zich van haar hoed en mantel ontdeed. Ik kwam van mevrouw Churchill terug, toen eene dame in een rijtuig voor de deur stilhield on ik mij eensklaps bij mijn naam hoorde roepen. Herkeu je me niet meer Ellahoorde ik zeggen en inderdaad het was Eveline, die zeer verheugd scheen, dat zy my weer zag. Zij was voor een paar dagen naar de stad gekomen, en zy vroeg mij of ik morgen by baar wilde komen koflie drinken. Evie is geheel de oude. Den volgenden dag ging Ella naar lady Finistoun. Zij gevoelde, dat zij in zekere mate de verstoordheid harer bloedverwanten had verdiond en dat zy Waring erg gekrenkt had door de verloving te verbreken, onmid dellijk nadat de oorzaak, waarom zy hem zou hebben genomen, was vervallen. Hoewel dit alles nu onherroepelijk was, hoopte Ella toch, dat zy Eveline alleen zou treilen. Zy zou niet gaarne een van hare vroegere ken nissen ontmoeten, om door hen beklaagd en ondervraagd te worden, hoe schoon in schijn ook het masker mocht wezen, waarachter zich deze nieuwsgierigheid zou verschuilen. Mevrouw is juist aan tafel gegaan, zei dc deftige knecht, toen hy Ella de deur had open gemaakt cn haar verzocht had binnen te gaan. Ella werd in een kamer geleid aan het einde van het huis en daar vond zij Eveline alleen met haar man aan tafel. Ik ben bljj dat ik je zie. Finistoun moet noodzakelijk uit, anders zouden wc wol op je gewacht hebben, maar wanneer hy weg ie, kunnen we gezellig een beetje samen praten. Zeer vleiend voor mij, zeido lord Fini stoun met een goedig lachje. Het is intusschen zeer aangenaam met mijn nicht do kennis te hernieuwen, maar ik vrees, dat u my niet meer zult kennen. O ja, ik herinner inij n zeer goed, zoide Ella, terwyl een vluchtig blosje zich op haar gelaat vertoonde. Dit zou zij zoo gauw niet vergeten. Op het bal, waar zy Lisle voor den eersten keer had ontmoet, had zy ook met lord Finistoun kennis gemaakt en met hem un Lisle zelfs geruimun tyd zitten keuvelen. Zoo, zoo, dus zyt gij dat ondeugende meisje, dat iedereen heeft verbaasd door haar ongelukkigen bruidegom Hoe onbescheiden, Finistoun, om hier over te spreken, riep zyne vrouw. Ik vind het lang niet lief je. Ik vraag nederig om vergiffenis, indien ik u gehinderd mocht hebben, juffrouw Jose- celyn. Maar dc arme jongen gaut er geheel mee ten onder. Waring moest mij juist dankbaar zyn, antwoordde Ella, terwyl zij moeite gaf om luchthartig tc spreken. Misschien wel, maar de menschen weten zelden wat goed voor hen is. Dat is niet heel galant Finistoun, zeide zijne vrouw, maar je weet toch, dat Ella haar naam veranderd heeft. Zij heeft nu den naam van haar oom aangenomen. Nu, dat is ook een erfenis, maar by welken naam mag ik Ella dan nu in myn gebeden herdenken De nuuiu van myn vader wus Cruig, maar mijne grootmoeder placht mij altyd bij myn tweeden doopnaam te noemen. Na nog een poosje over onbeduidende zaken voortgepraut te hebben, nam lord Finistoun afscheid. Nauwelyks was hy weg, of lady Finistoun zei terstond: Vertel my nu eens wat van je zelf, EllaHet is zeker geen vroolijk leven, dat je by die goede oude ziel van een Debrisay leidt. Ik voel mij volmaakt tevreden. Ik heb myn werk, un daarby een boel prettige huis genoot. Ik ben gezond, waarom zou ik my dan ongelukkig gevoelen En wat is je oom voor iemand Och, hij is een oude heer, met een niet zeer prettig humeur, en een zeer zwakke gezondheid. Waar heb jo hem voor het oerst ont moet Ella deed eeu volledig verhaul vun hunne eerste ontmoeting. Te oordevlun naar hetgeen je mij van hem vertelt geloof ik zeker, dat hy rijk is. Waar is hy vandaan gekomen Uit de buurt van Glasgow. De familie van myn vader was van geringe afkomst. En waar woont hy, als hy te buis is Ik weet het niet precies. Hij heeft eene eenvoudige woning in Jde Westelijke Hooglanden; Craigderroch is de naam. Craigdorrech herhaalde lady Finistoun in groote verbazing. Dat is dicht bij Strait- hairlie. Ik heb wel eens gehoord, dat eene ryke fabrikant deze buitenplaats heeft ge kocht. Ju, ik weet er nu alles van, beste Ella. Het moet dezelfde heer Craig ziju een vreeselijke ryke oude gierigaardJe roeent mij toch niet kwalijk, dat ik dit zeg? O neenvolstrekt niet, antwoordde Ella, lachende. Het is toevallig genoeg, dat je iets Van hein weet. Muur ik kan niet zyne rjjkdommen gelooven en een gierigaard is hy toch ook niet. Het is eene heerlyke ontdekking. Fini stoun zul er zeker zeer door verrast zyn, wy zullen je nn zeker in hot najaar zien, want wy zyn van plan ook naar Straithairlio te gaan. Ik ben er nog niet zeker van, dat oom er heen zal gaan, zeide Ella. O ja, dat zal hy zeker. Spreek toch niet altyd tegen, lieveling. Je zult zeker een ryke erfgenaam worden. Graigdarroch is oen heerlyke buitenplaats. Zoo vlotte hut gesprek uitstekend, totdat EUa bemerkte, dat het tyd was om te ver trekken. Het stortregent. Ik zal je met myn rijtuig even naar huis laten brengen. Dunk je wel, Eveline. Je behoeft mij niet in uw rytuig naar huis te laten brengen, maar ik zal zelf een rytuig nemea. Welk een oproerig schepseltje ben je toch. Ik gevoel me waarlyk veel verlicht door de gedachte, dat je een rjjken oom in het net hebt. Houdt hem vooral stevig vast, hoor. Ella's afwezigheid op den Zondag, dat zij bij lady Finistoun ontbeet, was voor oom Sandy oen steen des aanstoots. Lady Finistoun, ja. waarlyk, bromde hy, zonder iemand in het bjjzonder aan te spreken. Zij eu haar familie zouden het moiBje hebben laten verhongeren, en gaat zij er nu heen om hun brood te eten Dat is ook wat moois. Maar oom, zeide EUa, die bezig was de courant te lezen, Eveline heeft altyd veel van my gehouden, Zij is niet aansprakelijk voor hetgeen hare familie heeft gedaan. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1