KLEINE COURANT L 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulownam No. 3748. Woensdag 13 Januari 1900. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten Bureau: Spoorstraat. Telefoon ö9. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT i Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 (Zondagsblad 37* 45 f0.75 Modeblad 65 *0-90 Muzik. Bloemlez. 60 »85„ f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 een Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Keizer Wilhelm heeft ter gelegenheid der Nieuwjaarsreceptie weer eens geredevoerd. Sedert een en ander is voorgevallen met Keizerlijke interviews en redevoeringen wor den misschien 's keizers woorden al te veel gewogen door de critici, maar toch De samenspreking werd het onderwerp van be sprekingen in binnen- en buitenlandsche bladen, zoodat de regeering het noodig oordeelde den Reichsanzeiger een otlicieel antwoord te doen geven op de vraag, wat er gezegd is door den Keizer. Wij lezen dan dat de samenspreking niet voor openbaarheid bestemd was en alleen ging over militaire vraagstuk ken In aansluiting op een beschouwing over de bjj de laatsto manoeuvres opgedane tak- tische ervaringen, vestigde de Keizer de aan dacht op een kortelings verschenen acade mische studie, waarin de vorm van den uedendaagschon oorlog en de invloed van de nieuwerwetscbe wapens op het gevecht uit eengezet zijn. De in dit militaire opstel mede voorkomende politieke denkbeelden en ver moedens bleven in het betoog van den opper bevelhebber over land- en zeemacht buiten beschouwing. Oorlogszuchtigs zat er dus heelemaal niets in, zullen wij gelooven. Men zal in Duitachland zachtjes aan moeten gaan denken over 't behandelen der belasting- ontwerpen voorwaar een zeer netelige zaak de bedragen sjjn zoo groot en over den vorm der belasting is men zoo verdeeld in gevoelens. Onder zeer groote belangstelling kwam Vrijdag de Italiaanscbe Kamer byeen. Staande werd de president aangehoord, toen hij sprak over de ontzettende ramp, zonder wedergade in de geschiedenis hij bracht hulde aau den Koning en de Koningin, aan de Italiaansche en buitenlandsche matrozen en soldaten. Minister Giolitti deelde mee dat Messina en Reggio op nieuw zullen opgebouwd worden en diende plannen in tot hulp aan de getei sterde streken. Er is een wetsontwerp aan de Kamer aangeboden om de regeering te mach tigen 80 millioen van het overschot der be grooting te besteden ter voorziening in de noodzakelijkste behoeften en tot herstel gebonr jn. De directe belastingen zullen met een .Wintigste worden verhoogd. Over de aardbeving nog tal van jjseljjke bijzonderheden, waarvan wij op een andere plaats in dit blad nog een en ander meedeelen. Reuter berichtte onder dagteekening van Vrydag uit Weenen dat de Oostenrijksch— Turksche onverhandelingen begin dezer woek hervat zouden worden. We zullen zien. De Porte schijnt van koopmanschap te weten. Voor de inbezitneming of liever de Banctionee- ring van den sedert jaren bestaanden toestand eischte Turkije oorspronkelijk alleen een tinancieële schadevergoeding dieOosten rijk weigerde te geven. Nu verlangt de Porte ook nog zelfbestuur voor beide provinciën, waartegenover Oostenrijk aanvoert dat dit een binnenlandsche aangelegenheid is waar omtrent geen bemoeiing van een buitenland- schen staat toegelaten is. De boycot der Oostenrykscbe waren op het Balkanschiereiland is ook nog niet uit. Verscheidene schepen keeren met hunne waren naar de vrijhaven Triest terug en slaan ze daar op in de overvolle entrepots. Servië heeft tegenover Oostenryk wat ingebonden. Op de vraag om uitlegging van de betee- kenis der redevoering in het Servische par lement beeft minister Milovanowitsj den Oostenrykschen gezant gemachtigd te ver klaren dat die redevoering geen enkele agressieve bedoeling had tegen Oostenryk. Hy voegde daarby Ik betreur het, dat dc uitdrukkin gen waarvan ik my bediend heb, om het Servische standpunt in de Balkan-quaestie uiteen te zetten, in Oostenryk werden opge vat als ingegeven door vjjandige bedoelingen N tegen de Monarchie. Verder verklaarde de Minister, dat hij de critieken op binnenlandsche toestanden in de Monarchie, door enkele sprekers in de Skoepsj- tina geuit, als tegen de internatiale gebrui ken beschouwt, en derhalve afkeurt. Dat alles klinkt vry geruststellend. Eén bericht, dat op iets anders sohjjnt te duiden, willen we ook vermelden De >Bund" verneemt uit diplomatieke j>ron dat de Oostenryksche reserve-onderoflicieren, die in Zwitserland verblijf houden, bevel hebben ontvangen zich op 20 Januari bij bnn corps te melden. Het marinebestour te Marseille heeft be richt gekregen dat vier Amerikaansche oor logsschepen van de vloot, welke een wereld reis maakt, half Jannari daar voor 14 dagen in de haven voor anker zullen komen. De minister van financiën der Vereenigde Staten heeft aan de marine-commissie uit het Huis van Afgevaardigden de kostenbereke ning overgelegd over de door den president in zyn boodschap aanbevolen uitbreiding van de vloot. Voor den bouw van vier nieuwe slagschepen en van andere kleinere schepen wordt daarby een badrag van 75 millioen dollars gevraagd. President Roosevelt ie geen man van »'t mijn tüd wal duren". In «jjn lantate boodschap attn 't congres maakte hij de af- guvaardigden, die de gelden tol «"betering van den detectwendienst, door hem noodig geacht, weigerden Mn geducht standje Dat lokte nog al wat gemopper bjj die afgevaar digden uit, wat den president boos maakte In een tweede boodschap betoogde hij, dat die dienst een noodzakelijke instelling was tot opsporing van misdaden, een instelling, van welke niemand overlast heeft te vreezen, wiens geweten zuiver is, onderstreept hij. Omkoopery ig een woord dat in Amerika zeer goed bekend is. De president noemde "^Jes van een afgevaardige, die echter beloofde te zullen antwoorden. Het congres besloot de opmerkingen van den president omtrent den geheimen dienst niet in overweging te nemen. Dat is officiët taal. HELDER, 12 Januari. De WelEerw. Heer P. J. .Jans, pastoor by de Oud-Katholieke Kerk alhier, herdenkt op Woensdag 20 Januari a.s. zijn 25-jarij priester-jubileum. Hr. Ms „De Ruyter" van Nieuwediep naar Curapao. De N. Rott. Ct. Bchrijft Onze modewerker voor marinezaken deelt ons mede, dat hij tot zijn leedwezen het be richt over het hoofd gezien heeft, dat de ,De Ruyter" op 21 December Ponta Del- gada heeft aangedaan, en dat derhalve de beschouwing over de reis van de ,De Ruy ter", als op onjuiBte gegevens berustende, moet vervallen. IJmuiden, 11 Januari. o*j In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden bier door den stoomtrawler .Prima Vera IJ.M. 47" van de zeevisscherij ,Pesca" aangebracht zestien opvarenden, zynde de geheele bemanning, van hot Deensche stoom schip .Stantondat in denzelfden nacht ongeveer 15 mylen Noordwest van hier zonk in 17 vadem water. De stoomtrawler, onder bevel van kapitein Klaas Koper, was op de thuisreis toen het op genoemdeu afstand het stoomschip opmerkte. Nabjj hut vaartuig aangekomen vluchtten 9 man van .Stanton" in een scheepsboot naar den (Prima Vera". Onmiddellijk echter gin gen dezen, vergezeld van den stuurman en één der matrozen van den trawler naar het zinkende vaartuig terug om te trachten de overige zeven opvarenden te redden, waarin zy met veel inspanning, veroorzaakt door de hooge zee en harden wind, mochten slngnn. Hot stoomschip Stanton stond onder bevel van kapitein B. Svendsen en behoorde aan den scheepsreeder H. Kirschner te Kopen- hagen. Hot werd in 1870 op de werf van W. Oxford and Sons te Sunderland gebouwd en had eenen inhoud van 466 nette register ton. De lading bestond uit oud yzer, hetwelk zou wordeu vervoerd vau Bremen naar Savona (Italië). Na aankomst alhier werd de bemanning liefderijk opgenomen in het Zeemanshuis en later door de goede zorgen van de zeevis- scherjj tPesca" doorgezonden naar het Deen sche consulaat te Amsterdam. Zaterdag kwam een moeder teZwaag- dijk (N.-H.) tot de ontdekking, dat 'e nachts muizen hadden geknaagd aan de handjes en voetjes van haar tweejarig kind. Onmiddel lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die gevaar door bloedvergiftiging gelukkig nog kon afwenden. Petroleumverkoop met muziek en kunsten. De heer G. W. van Kampen, horlogema ker te Leerdam, heeft een practisch toestel uitgedacht en vervaardigd, voor den verkoop van petroleum, waardoor het mogelijk is met een enkele vingerbeweging, het omzetten van een wijzer op een klokplaat, willekeurig 1,2 of meerdere liters te doen aftappenachter elkaar kan men 12 liters doen uitstroomen. Op de bus, welke een inhoud heeft van 60 liter, bevindt zich een uurwerk met wijzer plaat en wyzers, evenals een gewone klok; men nu den grooten wijzer, die op 12 tt, bijvoorbeeld op 1, dan vloeit automa- b precies een liter petroleum uit de kraan er aan de bus, in de daaronder geplaat ste bus of kan men hoeft dus niet meer te ten ea zich vuile handen te maken, door ivoudig den wijzer op het cijfer der ver langde liters te plaatsen, ontvangt men deze precies. De kleine wjjzer geeft tevens aan hoeveel liters nog in de bus voorradig zyn, zoodat men precies weet, zonder iets aan te noteeren, hoeveel liters b.v. per dag worden verkocht Op de kraan waaruit de olie vloeit zit op n bel een kleine koperen Chineesals nu het verlangde aantal liters zyn uitgeloopen, draait het ventje eenmaal rond, de bel gaat en de kraan is vanzelf gesloten. Boven in de bus bevindt zich een muziek doos, welke automatisch speelt als de laatste der liters, welke men heeft bestelt, uitloopt. Boven op de klok, waarmede men de hoe veelheid, welke men verlangt, aangeeft, staat een Harlekyn, die de maat der muziek slaat op 2 bollen. Heeft men een of meer liters besteld, tijdens bet uitloopen kan men nog bijbestellen door den wijzer te verzetten. (»De Leerdammer";. 'n Eigenaardig geval. Eenige dagen dezer week heeft de politie te Maastricht in bewaring gehad een vreem den kostgauger, een huzaar van het Duitsche [oe de huzaar te Maastricht gekomen r Dat wist hy eigenlijk zelf niet. Het geval is zóó. Zondag werd hij in een Zuid-Limb. ge meente, zijn geboorteplaats, gearresteerd, juist toen hy aan zyn oude Hoimath een be zoek wilde brengen. De veldwachter kree>* den huzaar in de gaten en legde buslag op hem, omdathy Nederlandsche deserteur was. Hoe dat komt Wel, de man is by ons dienstplichtig; hy was geboren uit Duitsche ouderswoont in Dnitschland, en moest ook daar soldaatje spelen. Wien komt de man toe Ook al een moeielijke vraag, die wel diplomatieken weg zal dienen te worden opgelost. Intusschei ien is de huzaar in groot tenue naar Den Bosch gebracht, op bevel der Limburgsche Gedeputeerde Staten. Eerstdaags zal de Duitsche huzaar in een Nederlandsch infanterist worden gemetamor- phoseerd. Nu is de man weer Duitsch deserteur I (,Msb."> Luchtvaart. Reuter seint nit Geestemiinde een droeve herinnering aan den ballonwedstrijd, den llen October in Berlijn begonnen De vischtrawler «Orion", hier teruggekeerd, heeft den 6den dezer in de Noordzee drij vende gevonden het lijk van luitenant Fórtsch, die in den wedstrijd met luchtballonnen om den Gordon-Bennett-beker met den ballon (Hergesell" is verongelukt. Het ljjk, reeds sterk in ontbinding over gegaan, werd in zee begraven, nadat men identiteit had vastgesteld nit de op het lyk gevonden legitimatiepapieren. Een tweeling. In het dorp Neu-Saesin, bij Lauenburg, in Pruisen, zijn tweelingen geboren, beiden meisjes, waarvan het eene later zal kunnen zeggen, dat het is van 1908, terwyl hot an dere in 1909 werd geboren. Het eerste meisje bracht de ooievaar op oudejaarsdag het an dere ruim een etmaal later. De Radbod-mijn bij Hamm. Er zyn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, om de werklieden, die weer voor het eerst in de Radbod-myn by Hamm zul len afdalen, te beschermen. Zij zullen zuur- stof-toestoelen bij zich hebben, omdat er waarschijnlijk gevaarlijke rotlingsgassen jn de mijn hangen. Deze gassen zullen met znren onschadelijk gemaakt worden. Verder zullen de werklieden kaoetsjoek handschoe nen aan krijgen, om te voorkomen, dat zy zich met lykengif besmetten. De lyken zullen in de mijn in kisten met een zinken voering gelegd en dadelyk begraven worden. Met het wegruimen van de meer dan 300 ljjkeii zal wel een lieele tijd gemoeid zyn. FlesschentrekkeriJ. Een middenstander vertelde een staaltje, van ilesschentrekkerij, dat zich dezer dagen te Berlijn heeft afgespeeld. In een deftig Berlijnsch huis van dames- artikelen treedt een zeer deftig en rijk ge kleede vrouw binnen, die per equipage was aangekomen. Zy laat zich bonten mantels voorleggen, maakte keus en neemt na eenig dralen er een van 600 Mark. De winkelier heeft niet aanstonds van het bankbiljet van 1000 Mark terug, dat zij ter toonbank depo neert maar zal laten wisselen. In werkelijk heid weet de winkelier met dit praatje tjjd te winnen om de echtheid* van het 1000- Mark-biljet even aan de naasthijzijnde bank te doen onderzoeken. De llesschentrekster weet dit echter ook zeer goed, rekont in haar truc zelfs op dit onderzoek. Hot biljet wordt goed bevonden, maar als de winkelier 40U Mark wil teruggeven zegt de dame zich te hebben bedacht. Zy wil, voor dat zy definitief besluit, nog eerBt een vrien din laten oordeelen. Met haar zal ze dus dadelijk terugkomen. De winkelier heeft al spijt als haren op zijn hoefd, dat hy niet dadelijk heeft toege hapt en het biljet dat inmers echt bleek heeft gewisseld. Maar hij wordt spoedig door de terugkomst van zyn koopster met haar vriendin verblijd. De laatste bokykt het kostbare, uitverkoren stuk en vindt het schat tig. Dus, nemen! De winkelier krygt zyn biljet van 1000 Mark, geeft er 400 vau terug en laat met de noodige strijkages den bonten mantel in bet rytuig deponeeren, dat nu ijlings verdwynt. De winkelier had thans een valsch bank biljet van 1000 Mark ontvangen Landbouw bij het leger. Nu gebleken js, dat het landbouwkundig onderricht, in bet Beiersche leger gedurende twee jaren gegeven, goede vruchten draagt, zal dit onderwijs bij het geheele Duitsche leger worden ingevoerd. In Beieren namen 6000 soldaten deel aan het onderwijs en ver schillende aanvragen om de cursussen te mogen bijwonen, moesten nog wegens gebrek aan ruimte worden afgewezen. Het spreekt van zelf, dat dit onderwijs geen afgerond geheel kan vormen, maar de kennis, door de soldaten in de kazerne opgedaan, werpt ruimschoots nut af, wanneer zy, in het bur gerlijke leven teruggekeerd, het landbouw bedrijf weder opvatten en bovendien is ge bleken, dat de aldus landbouwkundig ont wikkelde soldaten later den kern vormen van i landbouwvereenigingen. Patiëntenjubileum. Twee vrouwelijke patiënten in hot konink lijk ziekenhuis voor ongeneeBlyken te Londen hebben dezer dagen een eigenaardig jubileum gevierd: 't was 50 jaar geleden, dat zy in hot ziekenhuis opgenomen werden. Al die jaren hebben zy haar vreeselijk lijden met veel gedold gedragen. Het personeel van 't ziekenhuis maakte een feestje van het jubi leum. Een verloren torpedo. Volgens de Standard, wordt er op het oogenblik in het Engelsche Kanaal druk ge- vischt naar een verloren torpedo van groote uitwerking. Zy is vervaardigd naar een nieuw ontwerp, dat eigenlijk nog geheim is, is van het 21-Kog. duims type en heeft een schoots- verheid van 6300 M. De torpedo is een uit vinding van luitenant Haidcastle. Legaten aan het personeel. James Marke Wood, een te Liverpool overleden reeder, heeft van zyn fortuin van 12 millioen gulden groote legaten aan zyn geheele personeel vermaakt legaten van 600,000 gulden af aan zijn directeur tot 1200 gulden aan zijn jongste bediende. De vorige week is de laatste bezending kolen voor de Amerikaansche Unie-vloot op hare reis om de wereld verscheept. Met deze kolen meee, zal de vloot dan op haren kruis tocht van 12,227 mijlen 365,000 ton verbruikt hebben, die bet ministerie van marine 2,543,839 p. st. of ongeveer 7 p. st. per ton gekost hebben, met inbegrip van du vracht kosten. Oudt-Hollandtse Wijsheidt. Die sich kleedt in slechte waer, Kleedt sich tweemael in een jaer. Oe aardbeving. De byzoudere correspondent van de .Lokal- Anzeiger" heeft, na een bezoek aan Messina, in een auto de verwoesting van Calabrië be zichtigd. Hy seinde Zaterdag uit Bagnara Verlaten en leeg, maar slechts ten halve verwoest zyn Coromira en Pellegrino. De woners leven zonder controle en toezicht eigen gebouwde koeten. Zij krygen wel levens middelen, maar geen militaire bescherming. Gioja Tauro heeft maar woinig geleden. San Eufemina daarentegen is werkelyk een puin hoop, er liggen 600 menschen onder begraven. Het spoorwegverkeer van 1'almi naar het Zuiden is weer gestoord. By Bagnara vond ik de wegen, door den nieuwen aardschok van Donderdag, versperd en half vernield. De inwoners kampeeren in tenten langs de kust. Uit Reggio seinde hij VrijdagavondVan Scilla naar het Zuiden toe is heel Calabrië naar het schijnt door de bevolking verlaten. Van Scilla af' tot Villa Giovanni toe heeft de aardbeving het hevigst gewoed en veel meer schade aan gebouwen toegebrucht dan te Reggio en Messina. Juist daar (in Calabrië) zijn de menschen echter eigenlyk aau zich- zelven overgelaten, ofschoon zij van levens middelen voorzien zyn. Van Scilla tot Gio vanni en diep in het land heb ik, met de auto de strook doorrijdende, geen menBch meer onder dak, maar allen op straat kam- peerend gezien. Deze verlaten bouwvallen maken den verschrikkelijksten indruk. Het afsehuwelyksto van alle ellende is eigenlyk, om te zien, hoe tienduizenden rondom die plaatsen in den toestand van oermenschen vervallen. Zij kennen maar twee drijfveeren, honger en vgees, namelijk vrees voor de ge- statig terugkeerende aardschokken. Een treurige begrafenis. Majoor Delrc uit Catanzaro had zijn drie dochtertjes in een instituut van het verwoeste Bagnara. De drie meisjes hadden het Kerst feest bij hun grootouders te Reggio doorge bracht en zouden Maandagochtend naar Bag nara terugkeeren. Tijdens de ramp waren nog te Reggio en daar werden zo onder het puin bedolven. De vader reisde naar jgio en groef zelf de drie vreeselyk ver minkte lykjes uit bet puin. De majoor zocht vervolgens naar een doodkist voor xyn kin deren en vond eindelijk een vruchtenkist. Daarin deed hy het stoffelijk overschot zyner kinderen. Toen zocht hy iemand om hem te helpen de lijken te begraven, maar hij vond niemand. Eindelijk kwam een ezeldry ver voor bij, die zioh bereid verklaarde hem te helpen. Ze laadden den Ireurigen last op den rug van den ezel en begaven zich zwijgend naar het kerkhof. De doodgravers waren dood, een geestelijke was er evenmin. De vader nam zelf de spade ter hand en dolf het grar. Na daarin wat hem het dierbaarste was op 3 aarde te hebben achtergelaten, keerde hy naar zyn garnizoen te Catanzaro terug, waar hij zijn vrouw waanzinnig aantrof. Zijn vrienden herkenden hem niet moerziju haar was sneeuwwit geworden. Na zeven dag en gered. In een huis te Messina, waarvan ulloen de tweede verdieping nog stond, zoo verhaalt een berichtgever, heb ik een jongen van 8 jaar, een meisje van een jaar of 6 en hun moeder zien bevryden. Zeven dagen lang hadden de ongelukkigen reeds in de kamer van het gedeeltelijk vernielde huis vertoefd. Hoe hadden ze het die zeven dagen uitge houden Ik weet het niet. Door een toeval 'aren ze ontdekt. Alle drie op de rag lig gende, gedeeltelijk bedolven onder het puin, hadden ze vier dagen lang vergeefs om hulp geroepen. Niemand hoorde hen. Toen gaven zy het op. De knaap had echter een arm vry, waarmee liy om zich hoen kon graaien. Hij zocht naar iets, om het naar buiten te werpen, ten einde de aandacht te trekken. Er wus niets anders in zijn bereik dan een hengelstok en na heel veel moeite slaagde hy er in dien buiten het raam te steken. Zoodra hy nu voorbijgangers hoorde op straat, mnukte hij beweging met den stok. Ten slotte werd het door twee matrozen op gemerkt. Eerst dachten zy, dat de stok door den wind heen en weer werd bewogen, maar daar waren de bewegingen toch bij nadere overweging to regelmatig voor. Ze gingen er dus op af en slaagden er in de vrouw met hare twee kinderen te redden. Ze waren in volkomen nitgeputtenden toestand, maar hadden slechts onbeteekende wonden. Hulpbetoon. Parijs, 9 Jan. Men seint uit Rome aan de .Liberté"Het gerucht loopt, dat alle weezen uit Sicilië, wier identiteit niet kan worden vastgesteld, tot kinderen van den staat zullen worden verklaard en oudorhoudeu zullen worden tot aan hunne meerderjarig heid. Plunderaars. De berichtgever van de „Corriere" meldt uit Messina d.d. 8 Jan.Niettegenstaande de gestrenge toepassing van du krygswet, gaan de plunderaars voort met hun schande lijk bedry'f. 'n den afgeloopen nacbt werden nog twee van die boeven door geweerschoten gedood, terwijl zy bezig waren met hetleeg- rooven van een juwelierswinkel. Een andore werd afgemaakt, toen hy op het punt stond een lyk den vinger af te snijden, ten einde zich meester te maken van een kostbaren ring. Zooals reeds medegedeeld is, zyn meer dan 20O plunderaars in hechtenisdeze zul len binnenkort voor een krygsruad terecht OE WEEK. 10 Januari. De plotselinge dood van minister Bevers heeft in zeer breeden kring diepen indruk gemaaktstemming van verslagenheid ge wekt, alsof een der meest populaire, tl vorragende* figuren vaD ons gegaan Toch vind ik de emotie, door dit tragisch geval teweeggebracht, geenszins bevreem dend. Als de booze knekelman zoo gansch- onverhoeds iemand op den schouder tikt, dien we nog zooeven vroolijk, schynbaar- krachtig, levenslustig ontmoetten, dan hui veren we, want ook tot den oppervlakkigste en lichtzinnigste dringt dan iets door van het besef der broosheid van ous bestaan't Behoeft dus niet juist rouw te zyn over het verlies van een plots-neërgeveld mensch, dat ons op zoo'n moment van streek brengt Waarmee ik allerminst wil zeggen dat minis ter Bevers' dood niet oprecht betreurd wordt ook en vooral om den persoon des over ledenen. Hij, wijlen Bevers, was een goed, beminnelijk, hulpvaardig, nobel man. Dc minister van Financiën heeft 't in de Eerste Kamer, toen hy de officiëele medodeeling kwam doen, als waarnemend voorzitter van den ministerraad, volkomen juist, met treilende soberheid van woordenkeuzete ontroerd haast om zijne rede te voleindigon, ge zegd Bevers grootste, liefste wensch was voor anderen iets te kunnen zyn. 't Is meor opgemerktware 't dezen bewindsman ge geven geweest om zyn volle kracht te kunnen toonen op 't gebied zyner speciale studiën, hy zou zeer waarschijnlijk nog meor boreikt hebben dan nu 't geval was. Maar ook in de ambten, waar Bevers zich gedurende het grootste deel van zijn leven aan had te wijden, dwong hy eerbied af voor de admi nistratieve kennis, de toewijding, de stiptheid, waarmêe hij steeds zijne taak vervulde. Nam hij aller harten in door hel prettig-jcviale, vriendelij k-eeövoudige vaff zyn optreden. Van Bevers mag gezegd dat hij «geen vijan den had", hoezeer er dan ook verschil van opvatting, wereldbeschouwing, denkwijze over velerlei zullen geweest zijn tusschen hem en velen, met wie hij in dagelij ksche aanraking moest komen. De hem aangeboren beminne lijkheid eu ware hartesbeschaving maakten dat het «contact" nooit iets hinderlijks of scherps had. De taak om in de vacature, thaus in den Raad der Kroon ontstaan, te voorzien moge niet zoo heel zwaar zyn, toch was de tyding, die den premier schier onmiddellijk na 't ingaan van z'n kortstondig verlof, in Engeland bereikte, eene, die hem in 't hart zal hebben getroffen. De heer Heemskerk, op zoo pijnlyke wijze in z'n welverdiend verlof gestoord, staat nu voor de vervulling van twee gewichtige ambten, de opperlciding van Waterstaat het .gouverneurschap" in Gelderland, waar men het verlies van baron Molières van Westkerke heeft te betreuren. Ook bij dit sterfgeval was de indruk, erdoor teweeg gebracht, dubbel-pijnlijk, wjjl men de zeer populaire Commissaris der Koningin reeds hersteld waande van zeer ernstige ziekte. Ik wil, met uw goedvinden, nu eens de .politiekery" lateu rusten. De poging van mr. Van Houten om .réveille» te blazen voor een legertje van half-bchoudgezinde en balf-democratische elementen is,trouwons niet belangrijk genoeg om er lang by te toeven. Terecht is opgemerkt, dat zulk eene partij, als de oud-minister, die nog maar niet in zyn rust-voor-goed kan berusten, de levens kracht van eendagsch-vlindertjo, en anders niet, zou hebbenWat niet wegneemt dat men reden heeft om 't spijtig te vinden, dat een man van het talent, de schatryke, encyclopaedische kennis en ook de bestuurs kracht, een S. van Houten eigen, door eigen aardigheden als zekere onverzettelijke kop pigheid, weigering om in eenig partyverbund anders dan als .leader* te fungeeren, en nog wat meer, vroeger genoodzaakt is gewor den zicli uit het openbare voor de .res publica" nuttige leven terug te trekken dan de arbeidskracht, hen geschonken, noodig zou hebben gemaakt De voorbereiding tot de Juni-campagno begint, hier en daar, al aardig vorderingen te maken. De verkiezing des hecrcn Staal man voor de Prov. Staten van Noord-I Iollaud is wel in staat om hen, die op behoud van den moeizaam-veroverden Helderschen zetel voor de linkerzijde hoopten, tot «na denken» te stemmenVoorzoover men de .kaart des lande» op dit oogenblik kan na gaan, lyken de vooruitzichten voor de reóhter- zijde verre van ontmoedigend. Maar er valt nog niets van te zeggen De met zoo vurige propaganda gesteunde beweging voor .staatspenêioneering» zal blykbaar bij den stembusstrijd belangrijker rol in den lande spelen dan zich aanvankelijk liet aanzien, 't Op den achtergrond raken, zoetjes aan, van de vorbooging van accyns op 't gedistil leerd, zal de regeeringspartij zeker ten goede kunnen komen, 't Slechtst ziet 't er onge twijfeld uit voor de soc.-democratischc party, thans bedreigd met onmacht door tweespalt, 's Heerons Schaper's voorspelling dat de vrienden der S.D.A.P., wetende .orthodoxe marxisten" en de reformisten 't niet op een zy 't tydolyk accoordje te gooien wel- baast hunne matten zullen kunnen oprollen', j lijkt verre van overdreven-pessimitisch. Nog- maals, vóór de Meimaand van '09 kan er nog zóóveel ook in de politiekery veranderen, dat elke voorspelling thans voor- barig moet heeten. Ik herinner me dus de straks-gedanc, reeds met schromelijke incon- J sequentie geschonden belofte om er ditmaal 't zwijgen toe te doen. Van minister Nelissen is 't een daad van wijs beleid en van goed-practisch inzicht om zich door het votum der Eerste Kamer niet te laten vervoeren tot 't doen rusten der zóó urgente quaestie van den achterstand bij on ze rechterlijke colleges. Reeds heeft Z.Exc. officieel medegedeeld, dat twee ontwerpen, strekkend om in den momenteelen nood te voorzien, het departement hebben verlaten. Een man als mr. Nelissen is natunrlyk boven lichtgeraakte prikkelbaarheid en zucht tot .rancune» verheven; de eisch van 't alge meen belang, en slechts deze, geeft by hem den doorslag. Als nu de vertegenwoordiging deze ^loffelijke pogingen met .méér dan be kwamen spoed" gelieve te sanctioneeren Onder do blydc, bemoedigende teekonen, wuarmee bet jonggeboren jaar zich inzot, reken ik dc absolute beëindiging van het Venezolaansch geschil door de opheffing van alle voor Nederland krenkende of nadeelige bepalingen, aan beminnelyken ex praeseB Castro te dankenVoorts de uiting van warme, nienschelijke deernis met de slachtoffers van de ontzettende ramp, over Italië gekomen Spontane, heerlijke open baring van humaniteit, welke intusschen aan leiding geeft om de hoop uit te spreken, dat de vele noodlijdenden in eigen .buurt" cr niet door .vergeten» mogen worden... Eindelijk het zich nu reeds, in tal van plaatsen, vormen van comité's, die iu lento '09 de Koningin willen toonen, hoezeer hot Nederlandsche volk mot de vreugde, dan iu Haar gezin te wachten, ten voUe meéleeft Als vorst Biilow, met z'n honderd Landbouwraden, in Mei ons land komt be- zoukon, dan heeft hy kans eene jubelende, blij-opgetogen natie te zien Moge 't zoo wezen I Mit. Antonio. PENKRASSEN. Vad rampen. Hel is heel natuurlijk, dat de vreeselyke ramp, die Zuid-Italio en Sicilië getroffen heeft, een diepen indruk heeft gemaakt op de geheele wereld, en even natunrlyk is het, dat men behoefte gevoelde om het medelij den in daden nit te drukken door hulp te verleenon aan de velen, die zoo goed als door één slag van allos werden beroofd. Dit is de uiting van het mensch-zyn, van het meevoelen, van het leed van den evenmensch, die lijdt. MaarZyn er ook in ons land geen rampen 'i Is ook hier geon nood, gëcn ellende Honderden, neen, duizenden hobben dezer dagen in de striemende koude het gebrek en de ellendo loeren kennen, voornamelijk als gevolg van werkloosheid, doch ook als oorzaak van ouderdom zonder pensioen, ziek ten en andere bekrompen omstandigheden. Wordt voor al deze ongelukkigen wel genoog gedaan De werkloozen-commissie te Amsterdam bracht met zeer veel moeite in acht weken tijds een bedrag van ruim vyf-en-negentig duizend gulden bjjeen. Wablief! Een heele som, niet waar? Die echter lang niet toe reikend is om behoorlijk te voorzien in den nood die alleen daar geleden wordt. Nog eens zooveel en men komt dan nog te kort En niet slechts in de hoofdstad moet men geduldig wachten, vragen en nog eens vra gen, herhaaldelijk bedelen, aandringen en opwekken om geld voor plaatselijke ram pen, ook in menig andere groote ol' kleine stad zyn toestanden, treurig, diep treurig eu die inderdaud do moeite loonen voor wat meer aandacht van menschen-vrienden. Als we dan lezen dat op de Amsterdam- sche beurs in vier uur tijds voor drie-en- veertig duizend gulden op do aangeboden lysten werd geteekend ten behoeve der slachtoffers in Italië, zie, dan misgunnen wjj het dezen niet, maar dan vragen we ons toch onwillekeurig af, of' die milde gevers niet wat dieper in den zak hadden kunnen tasten, toen by hen werd aangeklopt voor de slachtoffers in hun eigen stad. Als we dan nog verder lezen van oen centraal-comité, dat zich gevormd heeft om stenn aan Italië te verleenen, een comité met den minister van buitenlandsche zaken aan het hoofd, dan meenen wjj, dat een commissie voor du werkloozen, mot den minis ter van binnenlandsche zaken als president, niet minder op zjjn plaats zou geweest zijn. Veronderstel eens, lezers, dat hier in de gemeente Helder eun collecte werd gehouden voor het buitenland, een collecte die bevre digende resultaten gaf, zou men dan geen aanleiding geven dat hierdoor een zekeren wrevel ontstond? Eigen armen, eigen behoef- tigen bezuinigen, te kort doen om toch maar aan vreemden een blijk van menschlievend- beid te geven Neen, dat mag, dat kan en dat zal ook niet gebeuren, want ook in deze gemeente, uitgebreid en talrijk bevolkt, zyn rampen, die een klein deel uitmaken van de vele onzer provinciën. Wanneer onze particuliere of kerkelijke armbesturen, wanneer andere plaatselijke instellingen straks by ons aankloppen, gewa pend met lyston, zakjes, bussen of schalen, wanneor op zekeren dag een practisch plan wordt ontworpen om nog eens extra goed le doen degenen die het werkelyk noodig heb ben, dan, dan inogen wij niet aarzelen, niet pruttelen in het waarachtig belang van eigen bewouers, dan mogen wij niet doen als dezer dagen een millionair in den Haag, die door zjjn buisknecht liet zeggen .dat meneer aan die werkloozen niet deed", maar aan het comité voor de noodlijdenden in Italië ter stond duizend gulden zond, een voorbeeld dat wjj niet beter kunnen betitelen als,hct toppunt van nationale bekrompenheid". V. R.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1