KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wioringon en Anno Paulowna No. 3751 Zaterdag 23 Januari 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningatr. 29. Interc.-Telefoon 50. Eerste Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 19 Januari 1909. Voorzitter de heer Van Steyn, Burgemeester. Tegenwoordig alle ^19) leden 2 vacature's. De Voorzitter opent de Vergadering en zegt, alvorens men met de werkzaamheden begint, hij in herinnering wil brengen de ge wichtige mededeeling door den Min. van Binnenl. Zaken den 22 Dec. 1.1. in de Staten Generaal gedaan, omtrent de heugeljjke ge beurtenis, die ons V orstenhuis staat te wach ten. Met groote vreugde is die mededeeling in den lande begroet in de hoop, dat deze bljjde verwachting van onze geërbiedigde Koningin een blijde verzekering worde. Namens den Raad spreekt hy den wensch uit, dat het gedreun van het geschut binnen een paar maanden verkondigt, dat die ver wachting is verwezenlijkt en dat deze ge beurtenis een onschatbare zegen zijn mag ▼oor ons Vaderland. Door luid applaus stemt de Raad met deze woorden in. Nadat vervolgons de notulen der vorige' zitting zijn gelezen en goedgekeurd geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen Stukken 1. Missive's van Ged. Staten, behelzende goedkeuringen a. van de verordening, regelende de onder- wijzer8-jaarwedden b. van do gemeenterekening over 1907; c. van de begrooting over 1909 d. van het 2e suppletoir kohier op het schoolgeld. 2. Procesverbaal van de kas- verificatie by den gemeente-ontvanger op 30 December 1.1. De boeken waren in orde en de in kaB zijnde gelden bedroegen f 136,322,27. 3. Dankbetuiging van mevr. de Wed. C, S. Jaring voor de betoonde deelneming bij het overlijden en de ter-aarde-bestelling van haar echtgenoot. 4. Beslissingen van Ged. Staten op bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofdei, omslag van J. Been, D. Vreede, A. Risseeuw, C. Rustemeyor, W. de Waardt, M. A. Kolater, J. Kolater en J. C. Klein. 5. Berichten van de aanneming hunner benoemingen a. van de heeren W. H. Burgers, F. W. A. Haberman en N. J. Vinken, als leden van 't Burg. Armbestuur; b. van mevr. A. Wallast-de Wijn, als regentes van 't Algem. Weeshuis en van den heer J. Dunselman, als regent c. van den heer P. Van Dalen, als con troleur der plaatselijke belastingen d. van den heer J. J. Janzen, als onder wijzer aan de herhalingsschool en van mej. C. Dninker, als onderwijzeres aan school 8. 6. Een adres van don heer C. A. Staalman, verzoekende een verminderd tarief voor de levering van water ten be hoeve zijner badinrichting. 7. Een adres van den Aannemer s- b o p d, verzoekende wijziging van de bouw en politieverordening. 8. Een adres van de Wed. Kruk, ver zoekende een gratificatie. 9. Een verzoek van den heer A. K. Kokelaar, om verhooging van salaris. 10. Een adres van ziekenverplegers, verzoekende hun rechtspositie te iegelcn. De stukken 15 worden voor kenuiBgeving aangenomen, 610 worden in handen van B. W. gesteld, om praeadvies. Brugwachter. Ter tafel komt een adres van C. Ver meulen, die verzoekt om bij eventueële vaca ture als brugwachter te worden aangesteld. Op voorstel van B. W. wordt met al- gemeene stemmen besloten aan adressant te berichten, dat by het voorkomen van een vacature een oproeping zal worden gedaan. Suppletoire Kohieren. Doer B. W. wordt aangeboden een 2e suppletoir kohier voor de belasting op de honden ten bedrage van f 63,75 en een 3e suppletoir kohier voor don hoofdelijken om slag tot een bedrag van f 602,92. Zonder bespreking worden deze kohieren met een parige, Btemmen vastgesteld. Schutting bij school 1. Door het hoofd der school te Koegras was tot B. W. hot verzoek gericht om beveiligd te zyn tegen Westen- en Noorden wind een schutting om den tuin bij zyn woning te plaatsen. Daardoor zal hij ge legenheid hebben tot het kweeken van planten, die hem van dienst kunnen zyn by 't onder wijs in de land- en tuinbouwkunde, zoowel voor de school als voor den landbonwcnrsus. B. W. vragen naar aanleiding daarvan machtiging tot een uitgaaf van f 200 voor hot plaatsen van een schutting om den tuin aldaar. De heer Van Wingerden be vreemdt het, dat dit hoofd nu reeds vraagt, om die schutting; zijn vosrgangsrs hebben het ook zonder deze gewoond. De heer Staalman vreest, dat hij later zal komen om onderhoud van den tuin, welke uitgaven belangrijker zouden zyn. De Voorzitter zegt, dat dit hoofd speciaal is benoemd voor den land- en tuinbouw en dat hetgeen hy vraagt hoofdzakelijk is in het belang der jeugd. Ook gelooft hy niet, dat later om onderhoud van den tuin zal gevraagd worden. Mooht het evenwel later gebeuren, dan kan de Raad dit weigeren. De heer Grunwald beoogt, dat het be vorderen van de groenteteelt voor Koegras van zeer groot belang is en de welvaart kan bevorderen. De heer De Vries heelt hiervoor bijzondere liefhebberij en kan de jongelui goed op de hoogte stellen. Hierna wordt het voorstel van B. W. met algemeene stemmen aangenomen. Steigersteeg. Medegedeeld wordt, dut van den heer P. du Beurs eeu adres is ingekomen, waarin verzocht wordt aan de Steigersteeg den naam te geven van Kanaalstraat. B. W. stellen voor dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Sohokking kan zich met dit advies niet vereenigen, hy zou adressant wol ter wille willen zijn en aan zijn rechtmatig ver zoek voldoen. De Voorzitter ziet het nut van een veranderden naam niet in, de toe stand en het verleden wordt er niet anders door. De heer Schokking meent, dat de eigen dommen in waarde zullen stijgen, als die straat herdoopt wordt, hetgeen de Voorzitter betwijfelt. De heer Staalman steunt het ver zoek, wijst op het treurig verleden van de Steigersteeg en gelooft dat door een her dooping de ergernis zal verdwijnen. Hij acht evenwel den naam Kanaalstraat minder ge schikt. De heer Van Neck is van meening, dat de naam Steigersteeg toch in het spraak gebruik zal bljjven, evenals nu de Slolen- brug altijd Mosterdbrug genoemd wordt. Na nog eenige bespreking wordt met 10 tegen 9 stemmen besloten do Steigersteeg een anderen naam te geven, doch den nieuwen naam later te bepalen. Stembureau Koegras. Door B. W. wordt voorgesteld om voor de verkiezing van leden voor den Gomeen- teraad het 3o kiesdistrict te verdoelen in 2 stemdistricten en als stemlokaal in het stem- district te Koegras aan te wijzen een der lokalen van de openbare lagere school aldaar. Het stemdistrict te Koegras zal dan omvatten hot geheele Zuidelijke deel der gemeente, dat gelegen is bezuiden Doggersvaart, van het Noord Hollandsch kanaal af tot den Stroo- weg en van daar langs den Strooweg tot den Zanddijk tot aau de Kleine Keet en verder Westwaarts in rechte lyn tot Falga. Deze regeling komt geheel overeen met de beschikking van den Min. v. Binnenlandsche Zaken, ten opzichte van de verkiezing van leden voor de 2e Kamer en van het besluit van Ged. Staten voor de verkiezing van leden voor de Provinciale Staten. Zonder nadere discussie wordt het voor stel van B. W. met algemeene stemmen goedgekeurd. Bedrijfskapitaal Gasfabriek. In de vorige vergadering was ter tafel geweest een voorstel van B. W. om be drijfskapitaal voor de gasfabriek ter beschik king te hebben. Zij stelden voor met de Arasterdamsche Bank een overeenkomst aan te gaan om te kunnen beschikken over be drijfskapitaal voor dit bedryf; daardoor zal het mogelijk worden, om de winst van de gasfabriek op geregelde tijden, b.v. kwar- taalsgewijze, in de gemeentekas te kunnen storten. De som daarvoor benoodigd bedraagt f 100,000, hetgeen te verkrygen is tegen een rente bedragende 1 pet. boven het wissel disconto van den Ned. Bank met een mini mum van 4l/j pet. en een provisie van ï/s per mille. By de behandeling van dit voorstel staak - n de stemmen over de vraag, of het om advies in handen der Commissie voor de gasfabriek zou gesteld worden. Inmiddels is het gevoelen der Commissie ingewonnen, die het voorstel steunt en in verband daurmede een suppletoire begrooting overlegt. Overgaande tot behandeling van het voor stel verkrygt de heer Staalman het woord, die zijn verwondering te kennen geeft, dat nu de Commissie van bedrijven is gehoord. In de vorige vergadering kantte de toenma lige Voorzitter zich er sterk tegen. Boven dien is sprekers voorstel om het voorstel van B. W. in handen van een financiëele commissie te stellen niet in stemming gebrucht en nu niet meer mogelyk. Hy hecht geen waarde aan het uitgebrachte advies. De heer De Ven brengt in het midden, dat hij de vorige vergadering tegen gestemd heeft, omdat er haast by was. Hij acht het wenschelyk, dat heden het voorstel aange nomen wordt, want noodzakelijk is het, dat men bedrijfskapitaal krijgt. De heer Van Neck merkt den heer Staal man op, dat er aan zyn recht niet te kort is gedaan, hy kan zyn voorstel, om een financiëele commissie te benoemen nog doen. De heer Grunwald zegt, dat de waarne mende Voorzitter in de vorige vergadering niet tegen het inwinnen van advies der commissie was, zooals de heer Staalman het doet voorkomen, omdat dit niet het aange wezen lichaam was, maar omdat er haast by de zaak was. Verder zegt de heer Grun wald, dat de commissie na kennisniftne van een schrijven van den accountant geld bij de Amsterdamsche Bank wil opnemen voor een jaar. Dan kan blyken welke rente de gasfabriek noodig heeft. Mochten de uitkom sten niet gunstig zyn dan kan men altyd oen anderen weg inslaan. Hierna wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 17 tegen 2 Btemmen. Tegen stemden de heeren De Waard Staalman. Telefoon. Door den Burgemeester is schriftelijk aan den Raad medegedeeld, ter voldoening aan het bepaalde by art. 5 alinea 3 der telegraal- en teleloonwet, dat van Dinsdag 12 Jan. 1909 af, gedurende 14 dagen, ten Raadhuize voor een ieder ter inzage i6 nedergelegd een van den Minister van Waterstaat ontvangen plan met beschrijving van uit te voeren tele- foonwerken in grond dezer gemeente. Voorts, dat op Vrijdag 5 Febr. 1909, des voormid- dags van 11 tot 12 uur ten Raadhuize door den concessionaris van het plaatselijk tele foonnet zitting zal worden gehouden tot het opnemen van bezwaren van en het plegen van overleg met belanghebbenden. Verder wordt in zake de telefoon door B. W. het voorstel gedaan, omdat zjj geen bezwaren hebben, den concessionaris ver gunning te verleenen tot het leggen van een ondergrondschen kabel, aan Kanaalweg, Molenplein, Achtergracht Westzijde, Achter gracht Zuidzyde tot de Broodsteeg, onder eenige aan den concessionaris te stellen voorwaarden. Die voorwaarden komen in hoofdzaak hierop Deder, dat de gegraven sleuven na het leggen der kabels worden aangevuld en aangestampt, dat bestrate wegen door de gemeente ten koste van den conces sionaris zullen worden hersteld en dat alle beschadigingen aan gebouwen gedurende de uitvoering en het onderhoud der werken komen voor risico van den concessionaris. De heer Feenders stelt voor dit voorstel te renvooieeren aan de telefoon-commissie om advies. De Voorzitter ziet daarinjgeen enkel voor dcel en acht zulks geheel overbodig; maan den lang heeft de commissie de zaak over wogen en geen enkel bezwaar togen hot leggen van den kabel geopperd. De kwes tie's, de exploitatie rakende, staan er geheel buiten. De heer Oortgijsen is het volkomen met den Voorzitter eens. Hy acht hetgewenscht verbeteringen in het telefoonnet aan te brengen. Intusschen kan dan de gemeente exploitatie overwogen worden. De heer Staalman zegt, dat er verband bestaat tusschen de opdracht der commissio verstrekt en het thans voorgestelde plan. Zy die beweren, dat de commissie geen spoed maakte, weten er niets vande trage gang van zaken is te wijten aan het Departement van Waterstaat, die haar conclusie over telefoonkwestie nog niet ingezonden heeft. Hij wil daarom het voorstel in handen fltel-f Ion van de commissie. De Voorzitter kan nog altyd hot verband niet inzien, en acht verder uitstel niet in 't belang der aangeslotenen. De heer Staalman betoogt, dat het won- schelyk zou zyn, alsnog met don concessi onaris te onderhandelen, om eenige bezwaren, die zich in de toekomst konden voordoen, te ondervangen. De heer Grunwald komt het hoogst vreemd voor, dat mon zich nog langer tegen hut voorstel verzet. Z.i. kan men, ingevolge de telefoonwet, het leggen van een ondegrond- schen kabel toch niet beletten. Door het weigeren der vergunning berokkent men den ingezetenen schade de regeering heeft inge zien dat verbetering gewenscht was en heeft den concessionaris den weg gewezen. Bljjft men weigeren dan komt men z. i. in nog lastiger stadium. Hierna wordt overgegaan tot stemming. Hot voorstel van B. W., om de gevraagde vergunning te verleenon, wordt als nu aan genomen met 14 togen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren De Waard, Staalman, Krynen, Schokking en Feenders. Na deze beslissing zegt de heer Feenders, dat tengevolge daurvan de telefooncommissio haar mandaat ter beschikking van den Raad stelt. De heer Staalman voegt hieibij, dat de Raad in strijd met de meening der Commis sie heeft besloten en de meerderheid der halve haar werkzaamheid niet waardeert, zoodat hij er afziet ooit weer zitting te ne men in eenige commissie, zoolang de Raad als deze is samengesteld. Nadat de heer Grunwald nog het woorl heeft gevoerd, om aan te tooncn, dat «Ie bewering onjuist is als zou de Commissio niet gewaardeerd worden en zij haar man daat niet behoefde neer te leggen, is deze kwestie afgehandeld. Te huis voor Vrouwen. Het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van den heer Schokking, om aan hot fTe huis voor Vrouwen on Meisjes", gevestigd Kerkgracht 15, een toelage van f300 te ver leenen, komt opnieuw ter tafel, alsmede een adres van de afd. Helder van den „Vrouwen bond tot verhooging van het zedelijk be wustzijn", verzoekende dit voorstel aan te nemen. B. W. erkennen, dat het streven der vereeniging lofwaardig is, doch meenen niet op het voorstel van den heer Schokking te moeten ingaan. Volgóns hen moeten der gelijke vereenigingen alleen gesteund worden door particulieren liefdadigheid, want wanneer deze stichting door de gemeente gesteund wordt, dan zal dit voor onderscheidene tal- looze philantropische instellingen een aan leiding zyn ook by don Raad om een bydrage te komen. B. W. adviseeren daarom op het voorstel niet in te gaan en de toelage niet te verleenon. De heer Schokking, die in de vorige ver gadering zijn voorstel breedvoerig heeft toe gelicht, voegt er nu uog aan toe, dat vrouwen en meisjes van alle gezindten in het .Te huis" worden opgenomen en eigenlijk zoo danige inrichting van gemeentewege tot stand moest worden gebracht. De arbeid der Vereeniging levert goede vruchten op en heeft recht op steun, waarom hij zijn voorstel met vrijmoedigheid aanbeveelt. De heer Staalman acht ook steun zeer gewenscht en wijst er op, hoe de Vereeniging aun het Burg. Armbestuur een deel van zijn arbeid overneemt en hoe zij tracht te voor komen, dat sommige vrouwen niet in het Ziekenhuis verpleegd behoeven te worden. Ook uit het oogpunt, om voor de militairen iets te doen, verricht zy een goed werk door vrouwen van de straat te nemen, die anders anderen verlokken. De heer Krijnen heeft voor den werkkring der Vereeniging veel sympathie, maar is van meening, dat men lichtzinnig is te werk gegaan, om na jeen halfjarig bestaan reeds tot daadzaken over te gaan, zonder vooraf de kosten berekend te hebben. Hy ontkent niet, dat de Vereeniging in t belang der gemeente werkzaam is en meent dat in speciale gevallen bet Burg. Armbestuur steun kan verleenen, doch is van oordeel, dat eerst later, wauneer men de werking heeft gezien, een bydrage kan gegeven worden. De heeren Schokking en Staalman be strijden den heer Krynen, wijzen er nog maals op, dat de Vereeniging werkzaam is in 't belang van gevallenen, zonder te letton op godsdienst, dat de te maken kosten af hankelijk zijn van het aantal patiënten. De heer Krijnen merkt op, dat elke con trole ontbreekt, hij zou daarom gaarne con staat overlegd zien, als de Vereeniging eenigen tyd werkzaam is goweest, dan kon daar nuar een vaste som getrokken worden. De heer Schokking meent, dat van elke andere particuliere Vereeniging, die subsidie van de gemeente ontvangt, geen controle bestaal, b.v. fHet Witte Kruis". De heer De Ven meent, dat de vergelijking met .Het Witte Kruis" niet opgaat. Daar is contróle, want deze vereeniging heelt van de gemeente het verstrekken van zieken- materialen aan on- en minvermogenden over genomen voor slechts f 100 per jaar. Vroeger werden deze verstrekt vanwege de gemeente- apotheek. Waren de materialen niet vol doende, dan souden de doktoren wol klachten indienen. De heer Zander ^verklaart nog, dat hij tegen subsidie voor deze jeugdige vereeni ging is, zoolang zij nog geen bewyzen van haar werkzaamheid kan overleggen. Hierna wordt met 14 tegen 5 stemmen hot voorstel van den heer Schokking ver worpen. Vóór subsidie stemden de heeren De Waard, Staalman, Schokking, Van Breda en Van Wingerden. Gehuwde Onderwijzeressen. Alsnu komt in bohandeling de in «1e vorige vergadering door den heer Staalmun voor gestelde motie, die toen tot deze zitting werd verdaagd. De motie luidt .De Raad van oordeel, dat het in de .school werkzaam blijven van onderwij- zeressen na haar huwelijk niet in het belang is van het onderwijs, gaat over tot ,de orde van een dag." De heer Bok geeft den heer Staulman den raad zyn motie maar in te trekken, daar verordeningen, die bepalingen inhouden tot wering van gehuwdo onderwijzeressen uit de school, door Ged. Staten vernietigd worden. Zy zijn in stryd mot de wot. De hoer Van den Berg wijst er ook op, dat besluiten van gemeenteraden, waarbij gehuwde onderwijzeressen genoodzaakt wor den ontslag aan te vragen door Ged. Staten niet worden goedgekeurd of anders door den Minister worden vernietigd. Ilij ziet er geen nut in deze motie aan te nemen, want de bedoeling er van is gehuwde onderwijzeres sen voor te dragen voor ontslag. Op deze wijze zou men door een achterdeur komen, wat door de wet verboden wordt. Spreker zal in 't midden laten of het wenschelijk is, dat gehuwde onderwijzeressen in de school werkzaam blijven. De heer Oortgijsen verklaart zich eveneens tegen de motie. De heer Schokking geeft als zijn meening te kennen, dat de motie geheel in overeen stemming is met vroegere besluiten van den Raad, waarbij gehuwde onderwijzeressen niet toegelaten werden als sollicitanten bij evon- tucele vacature's. Nu deze bepaling door God. Stuten niet is goedgekeurd, is de aanneming der motie de eenige weg om gehuwde onder wijzeressen uit do school te weren. De heer Staalman is in zijn verwachting teleurgesteld, hij had verwacht, dat men zijn betoog van de vorige vergadering weerlegd had, doch men is op de /.aak zelve niet in gegaan. Vervolgens tracht de heer Staalmun zeer uitvoerig aan te toonen, dat de gehuwde vrouw niet in de school behoort. Tal van deskundigen onderschrijven deze meening. Ook op medische gronden is het niet ge wenscht, dat gehuwde onderwijzeressen in de school zyn. De lieer Staalman wijst op een artikel van C. S(tumphius) in het Hel- dersche Dagblad, waarin op ethische- en paedagogische gronden aangetoond wordt, dut de gehuwde onderwijzeres niot in do school behoort en wetswijziging in deze noodzakelijk is. In dezen vrijzinnigen onder wijzer heeft spreker dus oen medestander gevonden. Geheel anders is het met het in gezonden adres van de merkwaardige afdee- ling Helder van den Bond van Ned. Onderw., waarin verzocht wordt verwerping der motie. Met de gronden daarin genoemd, wordt won derlijk omgesprongen en van ernst van be ginselen is daarbij geen sprake, 't Lijkt wel een pasBe-partout. Uitvoerig wordt door den heer Staalman het adres nagegaan. Hierna wordt door spreker nog iu het midden ge bracht, dat «Ie motie in geenen deele in strijd is met de wet, zooals do heeren Van den Berg en Bok ineenen, want in Rotter dam zyn 3 onderwijzeressen, omdat zij ge huwd waren, ontslagen en dit besluit is niet vernietigd. Ten slotte zegt hy, dat het doel van de motie niets anders is dan een uiting te geven aan het gevoelen van den Raad in dit geval. Het iB niot anders dan een uitge sproken wensch en legt B. W. geen enkele verplichting op. De heer De Geus constateert, dat de heer Staalman toegeeft, dat een bepaling omtrent het ontslag van gehuwde onderwijzeressen in stryd is met de wet. Langs een omweg tracht hij evenwel hetzelfde te bereiken en tracht door de mazen van de wet te kruipen. Het woord passe-partout is ook op hem van toepassing, want hij neemt de bewijzen al naar ze in zijn kraam te pas komen, zoo ook nu weer, want nu wordt de schrijver van het artikel in 't Dagblad als specialiteit aan gehaald. Spreker verzet zich tegen do motie, omdat daardoor aan eenmaal verkregen rech ten getornd wordt. De heer Bok toont nog eens aan, dat de motie vrijwel hetzelfde bedoelt, uls de be paling in de verordening, die door Ged. Staten niet is goedgekeurd en daarom is hy er tegen. De heer Van den Berg zegt nog, dat de heer Staalman vergeet in den Raad te zitten, hier hebben zijn motie en betoog geen waarde. In de Tweede Kamer zouden zij meer op hun plaats zyn, om den Minister een wenk te geven de wet te horzien. Ook brengt de heer Van den Berg in het midden, dat hij hoopt, in 't vervolg van adressen van den Bond gespaard te worden, opdat de heer Staalman zooveel tyd niet in beslag neemt. De heer De Ven betoogd nog, dat de motie niet noodig iswanneer hier gevallon voordoen dan kan men die op zichzelf be schouwen. Hij kan zich voorstellen, dat het soms zijn nut kan hebben gehuwde onder wijzeressen in de school te hebben. De heer Grunwald zegt, dat do voorge stelde motie nog duidelijker is dan die van Rotterdam, want hier zijn de woorden .in den regelweggelaten. Wil men de gehuwde vrouw niet in do school hebben dan moet men haar ook uit andere betrekkingen weren. De bedoeling der motie is in strijd met de wet en op slinksche wyze tracht men to bereiken, wat niet op wettige manier is te verkrygen. Ook het argument, dat men elders aldus handelt, behoeft hier nog niet nage volgd te worden. De Voorzitter merkt op, dat de motie absoluut van geen actueel belang is en de discussie hier gevoerd behoort tehuis in een debatingclub. De heer Staalman zegt, dat hy niet weer legd is en de heeren niet gediend zijn van een degelijke bespreking, doch dit komt, omdat het hen aan scherpzinnigheid ont breekt. De heer Grunwald (opgewonden)Myn- heer de Voorzitter, waarom roept U hem om deze insinuatie niet tot de orde. Mag alles maar gezegd worden Do Voorzitter: U gaaft mij geen gelegen heid, U was my voor. De heer Grunwald protesteert verder tegen deze uitlating van don heer Staalman; een en ander was echter moeilijk te volgen. Na dit incident wordt «le motie in stem ming gebracht en met 15 tegen 4 stemmen verworpen. Er voor stemden de heeren De Waard, Staalman, Schokking en Van Win gerden. Losinrichting van steenkolen. Ter tafel komt een adres van de vereeni ging van losse werklieden .Onderling Be lang', waarin verzocht wordt geen mecha nische kolenlosinrichting bij de gasfabriek te maken. In dit adres wordt er opgewezen, dat bij een verwerking van 6000 ton steen kolen, volgens don directeur der gasfabriek, een voordeel van f 695 per jaar zou worden verkregendat thans, nu de lossing met levende kracht geschiedt, aan loon aan de arbeiders wordt uitgekeerd f 6000 il f 4000, wat door de werklieden by invoering van een mechanische kolontransportinrichting zal worden gemiBt. Het uanbrengon van dusdanige inrichting zal ook de werkeloosheid ver meerderen. De Commissie voor de bedrijven heeft geen termen kunnen vinden, om op haar be sluit terug te komen, zij stelt daarom voor alwijzend op het adres te beschikken. B. W. vereenigen zich met dit advies. De heer De Geus zegt dat hij bij behan deling van het voorstel tegen een mechanische losinrichting was. Hoewel hij in den regel niet op een eenmaal genomen beslissing wil terugkomen, meent hij toch, dat de zaak destijds niet voldoende voorbereid en niet voldoende gemotiveerd wa9. Ook merkt hy nog op, dat grootere fubrieken dan hier dus danige losinrichtingen missen. Daarop wordt hot voorstel van B. W. in stemming gebracht en aangenomen met 15 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wingerden, Hartsinck, De Waard en De Geus. Pensioenverordening. Tor tafel komt een adres vau de Wed. J. A. KnavenMejjer, verzoekende bij de her ziening der pensioenverordening bepalingen op te nemen, waardoor die herziening ook op haar van toepassing wordt. B. W. stellen voor aau adressante te berichten, dat bij die herziening ook de be doelde aangelegenheid aan du orde zal worden gesteld. Zonder hooldelijke stemming wordt over eenkomstig dit voorstel besloten. Benoemingen. Tot klokkenist voor de openbare uurwerken wordt gekozen de hoer P. Hartemet 13 stemmen. Ter voorziening in de vacature's ontstaan door het overlyden van den heer Jaring wordt gekozen in do commissie voor het llelderscbe kanaal de heer De Geus met 10 stemmen en in «1e commissie voor de plaatse lijke belastingen de hoer Feenders met 11 stejnmen. Tot onderwijzeres aan school 7b wordt met 11 stemmen benoemd mej. T. Blaauboer te Callantsoog. Rondvraag. De heer Terra informeert naar de be noeming von een veearts. De Voorzitter zegt, dat men aan het onder handelen is. De heer Schokking vraagt hoever het onderzoek gevorderd is, omtrent de kwestie der scholen. De Voorzitter antwoordt, dat nog niet alle gevraagde adviezen zijn ingekomen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat rtE~"ftaa<l over in geheiino zitting tot onderzoek van eenige belasting- reclames. De Maiokko-quaestieAls inleiding het volgende Moulay Hafid heeft Zondag j.1. aan den deken van het .corps diplomatique" te Tanger zijn antwoord doen toekomen op de mede deeling van zijn erkenning door de mogend heden. Hij spreekt in dit schryven de hoop uit, dat de goede betrekkingen met de mogendheden in het belang van den vrede en de welvaart van Marokko van duurzamen aard zullen zijn. Zooals wy in 't vorig nummer schreven do stryd is vrijwel uitin Marokko en werd nu in de Fransche Kamer voortgezet. By de voortgezette behandeling der inter pellatie omtrent Marokko zeide Jaurès te vreezen, dat de toegevendheid en de belang loosheid van Frankryk in Marokko om een toenadering tusschen Frankrijk en Duitsch- land te vergemakkelijken, zouden stooten op de vyandige diplomatie der Duitsche regee- riogskringen. Beide landen werken in den allerlaatsten- tyd samen aan eene verzoening in de Balkan- «juaestie. Spr. 'ziet overal ontspanning en daarom beschouwt hy 't als de grootste fout, die Duitschland sedert 37 jaar begaan heeft, dat het naar aanleiding der Casablauca- historie een nota heeft gezonden die als een ultimatum opgevat had kunnen worden. Duitschland en Frankrijk hebben niets van elkaar te duchten, daar zy gelyk staau in kracht. Het tijdstip voor toenadering is er. De Engelsche natie zou dit niet verkeerd opvatten want zij wenscht dat er een einde kome aan de dubbelzinnigheid. Een andere afgevaardigde Denijs Cochin gelooft niet dat de toestand van Europa toe- luut tu droomen van een Fransch-Duitsche toenadering. Hy verwijt de regeering, dat zy in Marokko millioenen heeft uitgegeven en menscben heeft gebruikt zonder er party van te trekken. Zeer uitvoerig antwoordde minister Pichon. Hij wyst op den toestand in Marokko in Algiers, die zeer goed te noemen is. De bewering van Janrès, dat de vrede van Europa in gevaar gebracht werd door Frankryks optreden in Marokko, is niet bewaarheid. Op het einde zijner rede verzocht de minister een votum van vertrouwen Met 380 stem men tegen 98 nam du Kumur een motie uan van den volgenden inhoud: ,De Kamer ver trouwt dat de regeuring in Marokko de staat kunde van samenwerking en beschaving zal voortzetten, die haar tradities, hare belangen en de akte van Algeciras haar voorschrijven, zal vervolgen". De Kamer nam daarop met 459 tegen 67 stemmen een wetsvoorstel aan, waarby op de begrooting van 1906 kredieten, ten be- drago van 25 millioeu francs, worden goopund ten behoeve van de militaire operatieB in Marokko. Tot het «in orde" maken der marine zal de minisier heel wat millioenen francs noodig hebben, heeft hy verklaard. Waarschijnlijk in verband daarmee worden door al te ijverige voorstanders van de goede bewapening mis schien, geruchten verspreid over minder goede verstandhouding van Frankrijken Duitschland. In ons oog erg onverantwoordelijk. Zoo word verklaard dat Clemenceau in een redevoering in besloten kring gewaagd had van de moge lijkheid van een oorlog met Duitschland iu het voorjaar. Onmiddellijk is op de meest besliste wyze dit alles tegengesproken. De nieuwe minister van koloniën in Belgie zal oen reis naar den Congo ondernemen. Hy wil uit eigen oogen zien om den toestand te kunnen booordeelen en zich van de des kundigen ter plaatse de noodige inlichtingen verschaffen. Hij zal vooral zyn aandacht schen ken aan de questie van don gedwongen ar beid, de voorziening in de behoefte aan werk krachten en de muntquestie. Prins Albert, de Belgische troonopvolger, zal insgelijks eene studiereis naar den Congo ondernemen. Ook deze vertrekt in April. Hy zal een maand of drie wegblijven. De Saksische sociaal-democraten zyn bu- grypelykerwyze weinig ingenomen met het nieuwe kieswetontwerp, dat niet geeft waarop zy altyd hebben aangedrongen, het algemeene enkelvoudige, directe en geheime stemrecht. In Dresden werden een aautal protestverga deringen gehouden, na afloop waarvan hier en daar onlusten zyn voorgekomen. De poli tie moest, om een betooging voor het Ko ninklijk paleis te beletten, van de wapens gebruik maken, waardoor enkele personen gewond werden. Een twintigtal betoogers werden in hechtenis genomen. Een telegram uit Willemstad meldt, dat volgens een bericht uit Caracas van 12 Ja nuari, door do samenwerking van alle tegen standers van het tot nog bestaande bewind, president Gomez dagelijks wint aan popula riteit. De afzetting vun Castro als president zal waarschijnlijk binnenkort worden gepro clameerd. Het afsluiten der onderhandelingen met de regeering der Vereenigde Staten over het herstel der diplomatieke betrekkingen, is zoo goed als verzekerd. De Venezuelaansche oud-minister van bui- tenlandsche zaken, dr. Paul, heeft zyn onder handelingen met Frankryk* beëindigd en is nu in den Haag aangekomen om met onzo regeering de noodige maatregelen te trefieu. President of ex-president Castro herstelt langzaam van {zijne operatie. Men zegt dat hy het voornemen heeft zich na zyn horstel als ambteloos burger in Venezuela te gaan vestigen. Voor de rust van het land nu en in den vervolge was 't misschien wel beter, dat meneer Castro in Europa bleef. Enfin, hy is er voorloopig nog. HELDER, 22 Januari. Door Heeren Gedeputeerde Staten dezer proviucie is bepaald, «lat hel aandeel, door deze gemeente te dragen in de lichting der Nationale Militie van 1909, zal zyn 72 man. en dat daarvan 51 man ter volledige oefe ning en 21 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. De muziek vereeniging >Apollo," onder directie van den heer J. M. Jansen, gaf Woensdagavond in //Casino" eon concert. Het orchest, dat niet groot is, maar over goede krachten beschikt, bracht een achttal nummers ten gehoorc. Er werd flink ge speeld men kon opmerken, dat onder den nieuwen directeur de ambitie der leden niut is verminderd, maar veeleer toegenomen. Het was een genot te luisteren naar de mooie muziek. Na elk nummer werd dan ook geest driftig geapplaudiseerd. De medewerking van mej. J. Metzelaar gaf aan dit concert een alleraardigste bekoor lijkheid. Zy zong met haar mooie sopraau- stcm en zooals wij dat van haar gewoon zyn op gevoelvolle wyze eon viertal fraaie liede ren. Geen wonder, dat zy enthousiastisch toegejuicht werd en nog genoodzaakt was een extraatje te geven. Een bouquet, die haar aangeboden werd, was een welverdiende hulde. Tydons de pauze had een collecte plaats voor het huisgezin vau Reinier Gouw, die f 14,96' opbracht. Minister van Waterstaat. Woensdag werd door H. M. do Koningin het besluit geteekend, waarby mr. L. II. W. Regout benoemd is tot minister van Water staat met ingang van 21 Januari. De vermiste huzaren. Vjjf huzaren uit Haarlem werden Dinsdag middag naar het depot van discipline te Vlis- singen overgebracht. Doctor Paul. De heer dr. J. de J. Paul, oud-minister van buitenlandsche zaken, gedelegeerde dor Venuzoluansche regeering, is Woensdagmid dag uit Parys in Den Haag aungekomen. De „Matin" schynt zich weer e 'fl verkletst te hebben zy beweerde in ha. Zondag nummer, dat mevr. Steinheil aan een gerechtspersoon breedvoerig bekentenissen had gedaan, en zichzelf als moordenares had genoemd een geheimzinnig chauffeur, Sembel, werd zelfs niet onduidelijk als haar medeplichtige aan gewezen. De >Matin" wees zegevierend op verschillende «tegenspraken" in 's mans ver klaringen voor den rechter van instructie. Thans bljjkt, dat de z.g. bekentenis van a tot z verzonnen is, en dat Sembel zoo on schuldig is als een lam. De duim van dc «Matin" is weer eens in buitengewone mate misbruikt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1