Nieuwsberichten. Stoomvaartberichten. Advertentiën. HELDER, 5 Februari. Hr. Ms. panteerdekechip „Heemekerck", commandant kapitein ter zee G. F. Tydeman, is hedenmorgen te 8 uur alhier ter reede gekomen, en te twee uur in de haven gemeerd. Het schip was 11 Jan. uit Cura<jao vertrokken. Jacob Kelder. Wy mogen de heeren Dhont en Van Twiek om twee redenen wel dankbaar zijn. In de eerste plaats, omdat zij ons in de ge legenheid stelden, kennis te maken met het spel van den vermaarden harmonicaspeler Jacob Kelder, en in de tweede plaats omdat zij daardoor gelegenheid vonden „Liefdadig heid naar Vermogen" te steunen op een wjjze, die, hoewel vaak voor de hand liggende, door de meesten wordt vergeten. Door hun krachtig ijveren was de zaal van „Tivoli" Woensdugavond geheel gevuld. Het programma was aardig in elkaar gezet, en vol afwisseling. De heer Weber, die het openingswoord sprak, droeg bovendien voor de bekende voordracht van Tollens, .Hon dentrouw", terwyl de heeren Dhont, Van Twisk, en mej. Van WykVan Twisk een aantal vaak zeer geestige voordrachten voor het voetlicht brachten. Het glanspunt van dat programma was natuurlyk het spel van Jacob Kelder. Nim mer hebben wij uit dit eenvoudige, dik wijls verachte - instrument zulke mooie muziek gehoofd, en het was niet te verwon deren, dat de geheele zaal na ieder nummer telkens in luid gejuich losbarstte. Geen bekende „moppen* werden door hem gegeven, maar stukken als het intermesso uit de Caveleria Rusticana, de ouverture uit „Dichter qpd Bauer", .Die Wachtparade komt', en anderen, die met gloed en veel gevoel door hem werden voorgedragen. Jacob Kelder kan over zijn succes alhier tevreden zijn I Naar wij vernemen, zal Zaterdagavond de voorstelling worden herhaald. Schermen bij de Marine. Wy haasten ons een fout te herstellen in den in ons vorig nummer vermelden uitslag van den schermwedstryd, en wel wat betreft de derde afdeeling (sabel en geweer), waar van wij de behaalde pryzen slechts gedeel telijk hebben genoemd. Inderdaad is hèt behaalde resultaat in die afdeeling schitte rend, zooals nit de onderstaande volledige opgave blykt: f 3de afdeeling (sabel)lste pr., korporaal der mariniers Nybakker3de pr., matroos lste klasse Levinson4de pr., kwartier meester Mnlder. 3de afdeeling (geweer): lste pr., korporaal der mariniers Van Denreen 2de pr., mari nier lste klasse P. Raayen 3de pr., kwar tiermeester Mulder4de pr., korporaal der mariniers Nybakker. De sergeant der mariniers Kleef, behaalde in de lste afdeeling (floret) den 2den prijs. Helders Belang. De derde kunstavond zal plaats hebben op Donderdag 25 Februari a.8. Men verzoekt ons te melden, dat de heer N. Oosterbaan, hier zeker nog wel be kend van vroeger, thans woonachtig te Doesburg, op 11 Februari a. s. zal optreden voor dc anti-rc-rolatiuuaire kies vereeuïging Vaderland en Oranje*, en dat het bestuur dezer vereeniging den spreker uitgenoodigd heelt, o. ra. aan te toonen, waarom behoud dezer coalitie noodzakelijk is tegen de .front- makery' voor de openbare school, welke onlangs in den heer Lamers op de bekende vergadering in Casino' haar vertegen woordiger had. Gelezen in het „Handelsblad". Wy hoorden, dat niet minder dan 8 Nederlandsche zee-officieren, dienende aan boord van onze oorlogsschepen, die tijdens het geschil met Venezuela Willemstad (Cura- r;ao) aandeden, zich tijdeus hun verblijf aldaar verloofd hebben met Curatjaosche meisjes. De «friendly war", zooals een der groote Engelsche bladen het geschil betitelde, heeft dus nog bijzonder friendly" gevolgen gehad. De Cura^aoeche meisjes znllen zeker niet de laatsten zyn om de beweging, die ten doel heeft onze oorlogsschepen meer geregeld Cura<)ao te laten aandoen, te steunen Een oude vader verloot. Een oude man te Katwyk aan Zee, die alleen woonde, werd hulpbehoevend en kon oumogelyk alleen blyven wonen. Zijn kinde ren hielden toen familieraad om te beraad slagen wie van hen den vader in huis zou willen nemen. Daar niemand er uit zich zelf toe geneigd toonde, werd besloten het lot te /doen beslissen. En zoo kwam de oude vader bij wijze van verloting bij een zijner kinde- ron onder dak. Gearresteerd. Gistermorgen is naar Utrecht getranspor teerd een jongmensch, werkzaam aan de drukkerij van de firma V. Co. te Zeist. Deze ongeveer 17-jarige knaap had zich uit 't kantoor van zijn patroon eene portefeuille met bankpapier en specie toegeëigend. De heer V., in de meening dat hij het geld (ongeveer f 400) verloren had, had reeds in enkele bladen geadverteerd, natuurlyk zonder gevolg. Woensdag werd de heer V. gewaarschuwd, dat deze knaap buitengewone verteringen maakte. Geroepen, bekende hy eindelijk°en overhandigde den heer V. de nog resteerende pl.m. f 350. De politie werd nu geroepen en deze leidde nu verder het onderzoek. De knaap had het geld verstopt in de papierschuur, die eergisteren werd schoon gemaakt, en daar de dader hieraan moest medehelpen, had hy het geld bij zich gesto ken. De portefeuille had hij in struikgewas geworpen, waar deze ook gevonden werd. Voor het nog vermiste geld gaf hij op sigaren, snoeperijen, een paar schaatsen en een horloge met ketting te hebben gekocht. Dit laatste was wel betaald, maar nog niet afgeleverd, zoodat deze f23 ook terecht komen. Een verzoek afgewezen. Een Hollandsche familie uit een Geldersche gemeente had aangeboden een kind aan te ne men dat door de ramp in Zuid-Italië ouder loos was geworden. De ltaliaansche regeering wenscht echter van deze en dergelijke aan biedingen geen gebruik te maken. Sabang en Singapore. De Java-Bode schrijft In de Sanapore Free Press wordt het een ernstig verschijnsel genoemd, dat zoovele schepen, die vroeger Singapore aandeden, thans naar Sabang gaan voor het innemen van Bteenkolen en provisiën Onder deze schepen waren vele Engelsche. De schepen nemen, wanneer /.ij naar het Oosten gaan, voor 10 dagen, naar het Wes ten voor 2l> dagen kolen eu provisiën mee. 1« Singapore wordt door de schepen, die naar Europa gaan, slechts voor twee dagen kolen, etc. ingenomen, om te Sabang zich te voorzien voor zeventien dagen. Te Sabang behoeven niet de minste be lastingen betaald te worden, niet voor loodsen, letterlijk voor niets behoeft betaald te worden, waardoor deze haven zulk een ernstige mede dingster van Singapore is geworden. In alle andere havens moeten de schepen zware rechten betalen. Doch om met Sabang te kunnen concurreeren, moeten te Singapore alle mogelijke onkosten voor loodsen, kaai- gelden, kleinere heffingen, etc. afgeschaft worden. Bovendien genieten de gezagvoerders en machinisten te Sabang nog andere voor- deelen, die zij te Singapore niet machtig worden. De „Jéna" als schietschijf. De „Jóna", het Fransche Blagschip, dat in het dok van Toulon ongeveer twee jaar geleden zwaar beschadigd is door een ont ploffing, zal binnenkort als schietschijf worden benuttigd. Er vergadert dezer dagen een commissie van zeeofficieren en officieren der artillerie te Parijs, om de schietproeven te regelen, waaraan de >Jena* zal worden on derworpen. De deskundige militairen hebben hier een uitgezochte gelegenheid, te onder zoeken, wat het moderne Fransche geschut op de pantserplaten van een oorlogsschip vermag uit te richten, en waar te nemen, in hoeverre de pantserschepen der Fransche oorlogsschepen bestand zijn tegen het moderne geschutvuur. Twee luchtreizigers gedood. Twee luchtreizigers uit Bordeaux, de heeren Etienne Fabre en Achard, die te Bordeaux opstegen, hebben deze reis met den dood bekocht. Ze werden 's nachts door een sneeuw storm overvallen en de ballon stiet tegen een rots. De beide mannen werden uit het schuitje geworpen en bleven op de plaats dood. De aardbeving. Wy deelden de vorige week mede, dat de burgemeester van Messiua, de gemeentesecre taris en twaalf aanzienlijke burgers gevangen waren genomen, onder beschuldiging op groo- ten schaal de hun toevertrouwde kleeren en andere voorraden voor do slachtoffers van de aardbeving te hebben verduisterd. Thans verneemt de Brusselsche „Gazette" uit Londen, dat het ltaliaansche gezantschap aldaar mededeeling heelt ontvangen van zijn regeering, dat dit bericht van allen grond ontbloot is. In afwachting van nadere bevestiging van dezen tegenspraak, kunnen wij ons slechts innig er over verheugen. Het zou ook te ver schrikkelijk zyn dat daar veertien ontwikkelde mannen, die uitgekozen waren, den ongeluk- kigen met raud en daad nabij te zijn, koel bloedig en met voorbedachte rade hun mede burgers bestoleu en zich verrijkt hadden met hetgeen medelijdende menschen voor de vun alles beroofden hadden afgestaan. De schoonheidswedstrijd. Men zal zich herinneren, dat de directeur van een Londenschen schouwburg, uit wiens gezelschap vele vrouwen een ryk of deftig huwelijk hadden gedaan, om af te komen van de - overstelpende aanvragen om bij zijn troep te worden geplaatst, al was 't maar als Hgurante, besloot een schoonheidswedatryd uit te schrijven. Dat was meteen een prachtige reclame voor zijn schouwburg. Dat spreekt. Hij nam de .Daily Express" in den arm en bood in dat blad aan twaalf schoonen aan om voor drie jaar bij zyn troep aangesteld te worden op een salaris van f60 f'48 f36 in de week, naar gelang van hun schoonheid. Gedurende veertien dagen in November mocht al wie meende op schoonheid te bogon haar portret inzenden. Volgens de „Daily Express" kwamen er een zesduizend in, uit alle standen. Na schifting op schifting bleven er 250 over. Daaruit hebben de lezers van de „Daily ExpresB" er 50 gekozen. Die vyftig werden toen uitgenoodigd te Londen te komen, en de schouwburgdirecteur haalde er het dozijn uit, wier portretten de „Daily Express" eer gisteren, helaas in een slordigen afdruk, weergaf. Ernest Basch t Eruest Basch is dood. Wie hij was Ontaarde en ondankbare generatieWie Ernest Basch was Hij was één van de groote mannen van 't vorige geslacht. Hij, tijdgenoot van Multatuli en Huet en Bos boom, van Mina Kruseman en Jannetje Struik, was bekend, minstens even bekend als dezen. In '65 begon hy onze kermissen te be reizen. Eerst in een tent van Saccharini Kinsbergen, maar heel gauw met zijn eigen tent. En wat 'n tent'n Gala élite para detent»'n Pracht meneer!" ie me dT van verteld. Oscar Carré was zijn boezemvriend, Bamberg was 'n hééle goeje kennis! .Con frères meneer, geen concurrentenIn Mei begon 't jaarlijksche gereis in Den Haag, en dan 't hééle land door Basch was 'n kraan in z'n vak. Maar z'n Hollandsche confrères hy was 'n Dnit- scher waren ook niet van vooreergisteren „Hij stond op 't Plein", vertelde Bamberg me en wij op het 't Buitenhof, daar bij 't standbeeld van Willem twee. 'k Herinner me nog 'n nieuw nommer van 'm. 'n Groote korfdie werd daar neergezet. Daar stopte- nie z'n vrouw in. En dan ging 't maar roets, roets met een lans d'r door, van alle kanten 't Publiek hield z'n hart vast meneerDan nammen ze de korf weg en d'r zat niks meer onder Maar toe hebbe wy 't óók gedaan Ook 'n korf, ook roets roets ook niks Maar daar kwam nog iets bij Bij ons kwam ineens de dame die in de mand was gestopt, op de galerij te voorschijnToen is Basch bij ons wezen kyken. En toen heeft ie't nooit meer willen doen Beroemd U nog Basch' „uitlegging". Na afloop der voorstelling zou hij den m ooisten goocheltoer aan het geëerde pnbliek ex-pli- eeerenDat dééd hy ook maar zoodra hij vyf woordeu had gezegd, viel er met don derend geraas een automatische trommel in, zoodat men de explicateur alleen maar za«* spreken. Basch was grooter in andore dingen. Hy was 'ii verbazende pak-an, iemand met in zicht èn die wat durfde ondernemen. En omdat hy een scherpen geest had, tastte hij niet mis hy had succes. Hy was één van de allereersteu ik geloot de allereerste die hier de Illusie bracht, d. w. z. 't werken met spiegelbeelden. En wat 'n .illusies" riep hij opöhakespeare liet 's één geest ver schijnen uu en dan, maar Basch haalde ze bij dozynen voor den dag, liet ze balletten dausen Groote aanplakbiljetten zag je de geheele stad door, en daarop Basch, met een paar prachtige snorren, omringd door grijzende geraamten, waar hy manmoedig op losprikte en zy op hem. Eindelijk hebben ze 't dan nu gewonnen maar 't heeft hun moeite gekost „Stellu" de zwevende dame, was ook 'u «illusie" van Basch de .fakir" die op een stok oen dametje droeg, dat pijlsnel opbaar elleboog begon te draaien. O je, nog veel meer En dan: Basch werkte in de jaren vvn '65 tot '75al met electriciteit. En hoe Basch kwam met de „fontaine lumineuse" voor den dag Deze eu andere lumineus heden maakten Basch rijk. Toen toog hij weer naar zyn Heimat. Bij Hannover kocht hy een mooie villa. Eu in Hannover begon hy een fabriek van Zauberapparate", de grootste van de wereld. Zoo leefde hij tot zijn dood. Van bevroren aardappelen. Een Groningsch btad meldt Dat wus 'n beroerd geval, iu 't gezin van een ingezetene van Winschoten. Nog nooit had men de aardappelen bevroren ge huil. Maar thans met die strenge vorst, wel. En telkenmale, als de ietwat zoet- smakende aardappelen op tafel kwamen, bromde de man op z'n vrouw en dochters, dat ze niet beter hadden opgepast. En de beide zoons bromde dan in koor mee. Daar las moeder de vrouw nu deze week in 'n landbouwblad 'n middel, om dien zoete smaak er af te krijgen, een weinig azijn in het water, waarin men de aardappelen kookt. Klaar 1 Ze zou d'r met niemand over spreken, 'n Verrassing dus! Ongelukkig lazen de beide dochters 't ook én ook zij besloten, ieder voor zich, het mid deltje toe te passen. Zoo bruk de Donderdag aan, aardappelen met roode kool 1 En pas was de pan met aardappelen over, of moeder ging stilletjes er 'n scheut azijn in doen, kort er op Jantje ook, en even later Marie, zoo heel stilletje ieder voor zich wou de eer hebben. De raiddag brak aan, de tafel werd gedekt, de maaltyd zou beginnen. Moeder kykt met 'n tevreden blik over de tafel, de aardappelen zullen nu wel overheer lijk smaken Ze ziet naar heur uiuu, als deze het eerste stukje aardappel proeft en vraagt triomfante lijk Wat zegst nó. Nó smaoken ze aanders, hè Aandersl" roept deze met 'n extra zuur gezicht, „aanders!" - zai binn'n nait eetbaai »'t Binn'n net citrounenlaat eeu der zoons er met een nog zuurder gezicht op volgen. ,N»V verontschuldigt de vrouw zich, „'ik heb d'r wat edik iudaon, 't stond in de kraantc, maor den heb 'k d'r misschien te veul in daon". „Ik heb d'r ook 'n kopje vol in daon valt Jantje in. „En ik ookschaterlacht Marie nu. 't Was alles en alleen kool vÓOjdien middag Het opiumrooken. Een byzoudere commissaris van politie heelt huiszoeking gedaan op verscheiden dameB van de halve wereld te Brest, om naar opimgerei te snuifeleu. Wij hebben al meer van huiszoekingen melding gemaakt in verband met de bestrijding van opiumrookers. Het optraden van de politie in de havensteden ten huize van demi-mondaines heeft niet zoo zeer ten doel, deze dames tegen het opium rooken te behoeden, als wel de heeren, die bij haar het heulsap komen gebruiken, en vun die heeren weer in het bijzonder de offi cieren van leger en vloot. Dames-zakken. Onder de vele dingen, die de mannen op onB vóór hebben, reken ik hun zakken-rijk- dom. 't Lijkt me heerlijk zoo acht of tien groote of kleine zakken tot z'n beschikking te hebben tot berging van allerlei gerief. 't Is me altyd een genoegen bij het afbor stelen en wegbergen van inyn mans pakken al die zakken en zakjes na te snuffelen. Zoo iets van een verrassingen-jacht'k Vond zelfs laatst in één pak vyl doosjes lucifers. Dit tot waarschuwing van dames, die niet weten waar de lucifers blijven. 't Is toch gek dat in zoo'n ruim dames- costnum maar geen geschikte plaats voor één zak te vinden is. De ongemakkelijke zak achter in den rok is gelukkig afgeschaft. Zij noodzaakte de bezitsters (in twee beteekenissen) zich in de tram, staande, in allerlei ongracieuse bochten te wringen om haar portemomiaie machtig te worden. Vóór in den rok of op zy de zak is daar met de tegenwoordige mode ook totaal onmogelijk. Dan maar ons toevlucht genomen tot de losse zakjes of taschjes, waarmee tnen tegen woordig negen tiende van do vrouwen ziet wandelen of winkelen. Trouwens de zakken- kwestie is van ouden datum. Onze bet-over grootmoeders hadden ook haar reticules De man die ons authraciet brengt bergt zijn bestelbriefje en de sigaren, die hij alB fooi krijgt, in zyn pet. 2 Februari. Lichtmis of te wel „Vrouwendag". Vroeger was 't gebruik, dat de vrouwen op dezen dag „baas" waren. Tegenwoordig is daar niet meer een speciale dag voor aangewezen Ingezonden. Mynheer de Redacteur. Verzoeke onderstaaude een plaats iu uw veelgelezen blad te geven. Rijks-Marine Werklieden Helder. Naar aanleiding van het gesprokene der algemeeue ledenvergadering van Woensdag 27 Januari 1909, in de zaal «Tivoli", gevoel ik mij gedrongen, u 't onderstaande mede te deelen. Deze vergadering begon aldus De voorzitter beklaagt zieb, dat zoo wei nig leden (ongeveer 150) tegenwoordig zijD. Na zoo'n stribbeling en zooveel praatjes had hij meer leden verwacht. Nu verzoekt de voorzitter den seceetaris, de notulen der voor laatste vergadering voor ie lezen. Dit ge schiedt en ze worden goedgekeurd, behoudens een kleine vraag van den heer Goes, omtrent het te moeten werken in te warme ketels, Hiervan had hy in de wyziging van Hoofd stuk III een artikel verwacht, daar hem dit door den adviseur was beloofd, en waarvan in de notulen geen sprake was. Daarna moeten de notulen der laatste vergadering worden voorgelezen, waaruit onder meer blijkt, dat de heer Staalman alle werklieden van 's_ Rijkswerf voor onbekwaam verklaart, bezoldigd secretaris der groepsvertegonwoor- diging te kunnen zijn. Deze notulen wilde de voorzitter voor de volgende vergadering bewaren, doch de ver gadering wilde ze n u hooren. Aan dit baantje was f500 verbonden per jaar. Wie moet dut n u worden I'. I*. H. Deze notulen worden goedgekeurd. Na begint de voorzitter te spreken over het strooibiljet. (Dit was mijns inziens wel nooilig, daar het zoo in strijd was met het kleine niets kwaads bevattende briefje van Amsterduin en Hellevoetsluis). Voorzitter zegt dat de rooie bestuursleden van A. en H. met hun anarchistischen vooorzitter aan het hoofd niet gekomen zijn om een samenwerking te bewerkstelligen, maar om een scheuring der vereeniging te veroorzakeu. Nu vraag ik u allen, mede-werklieden, is hiervan sproke, na het volgende verslag ge lezen te hebben Verslag. Vergadering 9 Januari 1909. Tivoli. Als leiders dezer vergadering traden op de be sturen (Onderling Belang-Amsterdam eu Wil- helmina-Hellevoetsluis). Voor het gebouw gejoel en herrie eu ver mauiugen der Ileldersche leden, om niet binnen te guau. De heer Graafland (ürtho- dox-Doleerend), voorzitter van Hellevoetsluis, spreekt met het bestuur Helder. Deze zijn niet te bewegen binnen té treden. Nu slaat Graaflaud voor, dut het Heldcrsch bestunr de vergadering zal leiden. De heide andere besturen tusscheu het volk om te praten. Ook hieraan wordt geen gevolg gegeven. De tijd iB reeds verstreken en Graafland wordt verzocht binnen te komen, In de zaal zijn 100 120 personen aanwezig. De voorzitter van Amsterdam opent de vergadering en roept den aanwezigen een harterijk welkom toe. Hy zegt gekomen te zyn, om zoo moge lijk de oude samenwerking te bewerkstelli gen, welke zoo hard noodig is. Reeds waron hierover enkele brieven geschreven, waarop Helder niet had geantwoord. Thans was besloten door A. en H. zelf een vergadering uit te schrijven, waarvoor aan de werfpoort biljetten waren rondgestrooid. Hiertegen liet vereeniging van Helder ook een biljet uitgeven, waarin (onder meer) stond, dat de besturen van A. en H. gekomen waren, om scheuring te brengen in de vereeniging van Helder. Dit bleek maar al te duidelijk een grove onwaarheid te zijn. Voorz. van A. vraagt, waarom het beBtuur Helder nu weg blyft. Immers als de besturen samen spreken, kannen de werklieden oordeelen. Als ik gefaudeerd heb, en men wijst mij er op, zoo neem ik zalks aan. Dit had hij ook van Helde/s bestuur verwacht. Wanneer ik een volgende week word nitgenoodigd, zegt hij, hier te komen, dan zal ik er zijn. Niet om te debatteeren, zooals door het bestuur Helder werd uitgedrukt, maar om te trach ten een betere samenwerking tot stand te brengen; vooral nu de Minister gelegenheid geeft om te vragen (applaus). Nu wordt be weerd door HelderAmsterdam is rood, doch ik vraag een ieder om te bewijzen, dat ooit op een vergadering, door ons gehouden voor rijkswerklieden, gebleken is, dat ik de sociar listisohe party ben toegedaan. Is men rood, als men vraagt om lotsverbetering, nu dan zijn we het toch zeker allen. Daarop geeft hij het woord aan Bol. Deze begint te zeg gen, dat hy wel socialist is, ten minste in z'n politieke partij, maar niet als veréeni- gingsman (Onderling Belang). Nu spreekt Bol over het manifest van den Helder. We zijn niet gekomen, zegt Jiij, om een scheu ring te maken, maar om samenwerking te verkrygen, *en wie anders zegt moet hier zijn om het te verdedigen. Nu had het be stuur Helder hen gezegd, dat ze niet wisten van een vergadering, maar Graafland had het wel degelijk geschreven. Bol vraagt hoe het mogelyk is, dat l1/" jaar geleden, drie vereenigingen hetzelfde vroegen, en dat nu Helder zoo veranderd was. Toon gingen de stemmen tegen de groepsvertegenwoordi- ging en nu was Helder er v r. Maar, zegt hij, we zouden weer één zyn, indien Staalman er niet was als adviseur (applaus). Helders bestuur zegt niets vun oen bond te weten, waarop den heer De Gaus wordt verzocht de notulen eener vorige vergade ring voor te lezen. Deze is toch zeker geen socialist, was door Bol gezegd. Hieruit bleek, dat de drie vereenigingen bondsstatuten had den opgemaakt, welke van A. werden ge ketst, en die van Helder werden aangeno men met enkele wijzigingen. Dit is toch zeker wel een bewijs, dat het een bond was, al is het niet aan de leden van Helder be kend gemaakt. Voorzitter Amsterdum spreekt over Helders adviseur. Hy zegt niet tegen z'n persoon te zijn, ook niet als raadsman van de vereeniging Helder, maar voor de 3 vereenigingen mag hij niet optreden en ook bij gecombineerde bestuursvergaderingen het woord niet voeren, zooals was gebeurd. Toen voorzitter vau Helder zichzelveu niet meer kon verdedigen, had hij stil de zaal verlaten en giug Staalman roepen. Nu zegt spreker, wie oen adviseur neemt, laadt don schijn op zich, daarvoor zelve onbekwaam te zyn. En wie onbekwaam is, moet geen voorzitter zyn. Ook zegt Bol, die fouten maakt, moet ze zelf dragen en niet op een ander slaan, en dat genomen beslui ten, moeten worden ten uitvoer gebracht. Dit toch heeft Helder niet gedaan, hetwelk uit vele brieven bleek. Bol zegt, dat Helder vele malen niet wist wat het deed, hetwelk hij herhaaldelijk bewees; onder anderen, toen de bondsstatuten waren opgemaakt, werd kort daarop door Helder gevraagd te wachten, er de Koninklijke goedkeuring over te vragen. (Waarom?) Zoo ook werd 2 October naar Hellevoetsluis geschreven om te vergaderen in Helder, om te spreken over de wyziging Hoofdstuk UI, terwyl 3 October word geschreven, dat die stukken wuren ingezon den. Nu word een briel' voorgelezen, waarin A. alle pogingen in het werk stelde, samen werking te bewerkstelligen, hetzjj schrif telijk, dun wel mondeling, doch zonder Staalman, waarop geen antwoord word ont vangen. Helder had gezegd, dat nu toch wel bewezen was, dat de groepBvertegenwoonli- ging goed werkte, daar gezegd was, dat zy, die er voor waren, dus Helder, beter gehoor kregen. Doch waar blijft dat nu? Helder werd ontboden, en gezegd, dat deze regeling was ingetrokken, nu was het wachten tot de herziening van Hoofdstak III is afgeloopen. Na treedt Helders afgetreden secretaris op en leest het Verslag van de vergadering in den Haag, waarop de statuten zijn aange nomen, voor, waaruit wel degelyk bleek, dat een bond was gevormd, dus zoo het den leden niet bekend is, moet het verzwegen zyn. Nu krygt de heer Graafland het woord. Ook deze roept z'n Helderschen vrienden hartelijk welkom toe en noemt het betreu renswaardig, dat Helders bestuur er niet is. Hoe meer verdeeling er is, zegt hij, hoe meer de groote heeren lachen, en we zullen niet rusten, voor we de zoo noodige samen werking hebben verkregen. Ook hy zegt er niet te zijn als socialist, maar, vraagt hy, zouden we het tusschenbeide allen niet eens zijn? We zyn hier uu echter als vereeni- giugamau. Ook vraagt hij, als Helder voor de groep8vertegenwoordiging ia, zoo moest het zulks hebben gezegd, dan ook had II. V.S. er wellicht aan mee gedaan, ja, dit is zelfs zeer waarschijnlijk. Maar als drie besturen besluiten, weg er mee, dan moet het ook zoo zijn. Eu als Helder en H. V. S. (hetwelk toch zeker ook niet rood is) samenwerken, dan heeft A. niets te zeggen. En dat Helle voetsluis daar voor was, luid het toch zeker dikwijls bewezen, daar zy samen meer onder een hoedje hadden gespeeld buiten A. om. Als de drie vereenigingen n.1. hadden ge schreven op een bepaald uur tc vergaderen, waren H. V. S. en H. een uurtje eerder gekomen, waar dan het „hoo tc- handelen", zoo ongeveer werd bepaald. Ook zogt Graaf land zic!i altijd te hebben gehouden aan art. 3 van het bondsreglement, hetwelk schryft, dat nimmer over politiek of politieke zaken mag -.orden gesproken. De heer Brederode, Helders afgetreden secretaris, zegt, dat het waar is, dat een bond bestond; De Waard had gezegd tegen den voorzitter van H.V.S., toen ze samen spraken, dat dit aan de leden nooit kenbaar is gemaakt. Nu zogt Graafland, dat bij hen alles kenbaar wordt gemaakt, hetgeen noodig is en behoort. Wat Staalman betreft, zegt hy, wil die nu binnenkomen, mij goed, maar op de conferentie behoorde hij niet. Over deze conferentie werd door Helder geschreven uit naam vun den bond, hetwelk uit dien briel bleek. Dus wist ook d i t bestuur van een bond, al zei een bestuurs lid er niets van te weten. Nu sprak voorzitter van A. nog even dat het aan hen ligt, dat er in de Kamer zooveel over de marine-werklieden werd gesproken en haalde daarvoor eenige gronden aan. Intusschen was door den heer Bijlsma, een Ilelderach marine-werkman gezegd (welke dacht de tolk der vergadering te zijni, dat hy z'n dank betuigde voor de openhartige eerlijke woorden van de sprekers. Na nog raadgeving te hebben gegeven, om niet met den bond te breken, muur te trachten deze weer op den ouden voet tot samen werking te brengen met de andere vereeni gingen, sloot do voorzitter de vergudering te half elf. Amsterdam. Hellevoetsluis. Voorz. IIAANSTRA. Voorz. GRAAFLAND. Pm. BOL. Secr. GANS. Ondergeteekende, welke dit vorslag bij zich droeg, vroeg hierop het woord, daar hij dacht de vereeniging hiermede een zeer grooten dienst te bewijzen. Immers had ik dit verslag mogen voor lezen, en zulks was door het bestuur (zoo mogelijk weersproken, dan zouden zy, die op die vergadering tegenwoordig en bet met de sprekers eens waren, wel tot andere ge dachten gekomen zijn. Dit echter werd hem geweigerd, daar hy geen lid was, doch dit niet alleen, zelfs word beweerd door het lid P. B., dat dan Hein Koekoek wel het woord kon vragen. Hem werd nog door den adviseur aangemaand, zich uit de zaal te verwijderen, waaraan hy voldeed en zich daarom genoodzaukt gevoelt, dit op deze wijze bekend te maken. Onder geteekende begrijpt niet, waarom hem het woord als marine-werkman werd gewei gerd, daar de heer P. P. Hartendorf beweerd heeft, op do voor onderwijzers gehouden ver gadering (in Casino), in het bezit te zyn van brieven, door den secr. van II. V. S. ge schreven aan het bestuur van Helder. Nu raagt ge misschien, wie is die Hartendorf. Deze is particulier-reiziger van den heer Staalman. Dit was door den heer Staalman tegengesproken als zijndo een verslag uit eeu socialistisch blad. (Wolk Wie spreekt uu waarheid, de heer Hartendorf op de ouder- wijzersvorgaderiiig of de heer Staalman de vergadering Onderling Belang? Onder geteekende had als lid bedankt, naar aanlei ding verkiezing adviseur, daar dit wel op een ledenvergadering is geschied, doch niet als punt van bespreking op het convocatie- biljet heeft gestaan; docb net wus aan leden, de party Staalman toegedaan, bekend, terwyl vooraf op een bestuursverg. was besloten hierover niet te spreken. Dit bewees de uitslag der stemming. 77 voor en 7 tegen. (De vereeniging was sterk ongeveer 415 leden.) U, Mynheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, leeken ik A. SNEL. (Marine-werkman). Aan de ingezetenen van Helder. Plaatsgenooten In de maand April 1908 werd door de Gemounteruud alhier het besluit genomen om een mechanische kolenlosinrichting te bouwen aan de gemeente-gasfabriek. Volgens rapport door den hoor directeur van de gusfabriek uitgebracht, zou dit de gemeen iu een voor deel zyn van f 695 per jaar, gerekend over een verbruik van 6000 ton steenkolen. Maar, plaatsgenooten, deze Elevator, deze mechanische losinrichting aan de gasfabriek zal aan de arbeiders f4000 zegge vierduizend gulden arbeidsloon kos ten. Er znllen vierduizend gulden min der komen in de gezinnen van de arbeiders, die thans met dit kolenwerk aan de fabriek zijn belast. Dat dit by het weinige werk, wat onze gemeente biedt, een hoogst ernstige broodkwestie voor de werklieden uitmaakt, zult ge kunnen beseffen. En wy vragen dan ookis het gemoti veerd om aan de gemeente i'695 voordeel te bezorgen, terwijl aan een aantal arbeiders daardoor f 4000 onthouden wordt Maar daar blylt het niet by, ook het stoom schip, dat in de Binnenhaven gelost wordt, en de kolen hier brengt uit den vreemde, heelt kans om te verdwijnen omdat men de steenkolen misschien nit Amsterdam met lichters zal laten komen. Dan vervallen ook deze urbeidskrachteu en zal er voor ons werklieden een schade geleden worden bij het tegenwoordige ver bruik van f9 i f 10.000 negen tien duizend gulden. En zou bet nu teveel gezegd zyn, dat de gemeente, als deze toe stand intreedt, misschien meer dan f 695 aan armenzorg uit kan geven Is het niet ver keerd, dat in een gemeente als de onze, met zoo'n overwegende arbeiderebevolking eu weiuig werk, tiendnizund gulden staat onttrokken te worden aan het inkomen van die arbeidende bevolking om de gemeente los een voordeeltje van slechts, f 695 te be zorgen Die I 10,000 loon worden hier in de gemeente verteerd, daarvan profitcoren hier de winkeliers en neringdoenden. Het is dus een algemeene schade, die de ingezetenen berokkend wordt en die de gemeente geen voordeel brengt, omdat wy er van overtuigd zyn, dat de armenzorg grootere offers zal eischen. Wij zullen allen, werklieden en neringdoenden, een gevoelige klap krijgen, als deze arbeid ons ontnomen wordt. Ingezetenen van Helder, de vereen, van losse werklieden „Onderling Belang" Konink lijk goedgekeurd, roept uw hulp in om te trachten dit gevaar te weren, zij verzoekt^ u beleefd en dringend, als u straks een lyst zal worden gepresenteerd, uw naam daarop l«; plaetsen tot steun van een adres, wat wij iu deze ernstige aangelegenheid, nogmaals aan den Raad onzer gemeente wenschou te richten. Help óns onzen arbeid en verdienste te doen behouden, gij zult dan ook de ge meente een dienHt bewijzen. HET BESTUUR. Marine en Leger. 20 Februari 1909. serg.-tim. v.k. C. A. Or<i.-n<- wegen van Ws. Wo. op »Van Galen". idem W. II. Bron van «Van Galen" op Ws. A'dam. Un K.B. lijn, met ingang van 1 Maart aj. tijdc- delijk opgedragen 1o. de functiën van adjudant in Hr. Ms. ge- onen dienst aan den 'luit. ter xee 1c kl. 11. F. baron vun Asbeck, onder eervolle ontheffing van de hem tydelyk opgedragen functiën van adjudant van 'L. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog .n Mecklenburg; '2o. de functiën van adjudant vun L. K. II. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg aau den lult. ter zee 2e kl. jhr. H. K. B. Bendorp. Bij K. B. is; 1 o. de kapt. tor zee .1. J. Missing eervol ont heven van de leiding der zaken betreffende liotb personeel der zeemacht, onder handhaving in zijn overige thans door hein uitgeoefende functiën, mot den titel vau chef van den marinestaf en van de afdeeling defensie bij het departement van marine 2o. do betrekking van chef der afdeeling per soneel bij het departement van marine opgedrau.a aan den kapt.-lait. ter xee C. C. Zagers Rijser, adjudant iu' buitengewonen dienst >an H. M. de Koningin, thans chel" van het bureau personeel bij dat departement. Stoomvaart-Maatschappij Nkdrbi.and. Madurn arriveerde 3 Febr. vun A'dam te Paditng. Kon. VV II, v. A'dam n. Java, vertr. 4 Febr. v. Genua. Hottkhdahschr I.loyd. Tabanan arriveerde 4 Febr. vun R'dam te Padaog. Gedé, van Java naar K'dam vertrok 4 Febr. v. Periin. Ophir, van Java naar R'dam, pass. 4 Febr. Quo&sunt. Kon. West-Indische Maildienst. P. W. II. v. W-Indië n. A'dam. arriv. 4 Febr. te Huvre. Visscherijberichten. Nieuwediep, 3 Februari. Van Garnalcnvisschcr* 10 mand scharren per mand f3. 4 Februari. Niets binnen. 5 Febrnari. v.ra. 8 uur Niets binnen. Eargerlijke Stand gemeente Helder. van 2—4 Februari 1909. ONDERTROUWDII. G. de Leeuw en A. Zwart. A. J. J. Meijer cn J. Hulting. GETROUWD: J. Koorn en O. Bakker. J. de Groot en J. Kater. W. Taekema en D. Bakker. J. M. tl. W. v. d. Maazen en N. Tiet*. BEVALLEN: G. Beekman—de Jong z. M. .1. Bonte—v. d. Klein. z. W. WinkMiddelkoop d. OVERLEDEN.1 F. Kuijpers—wed. I. Hendrikson 89 jaar. Heldersehe Moppen. De Luitenant van de week komt onverwacht Ie compagnieskeuken binnen, waar twee miliciens met den soepketel qjouwen. «Halt 1" commandeert hij, «iaat me 'ns proeven wat jullie d'r vandaag weer van terecht hebben gebracht". De luitenant proeft en spuwt het vocht weer uit. «Ben jullie stapel I willen jullie dat soms «Nee, Inint, 't is vuil water, waarmee we deu soepketel juist hadden omgespoeld" l)e pantoffelheld. Mijn vrouw zorgt zoo goed voor mjj, dal zij mij zelfs myn laarzen uittrekt. Als j<- thuis komt uit de soos? Neen, als ik er heen wil gaan. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö. Ve rzen d inga weg. postbezorging. i^h Poatk SUdstijd. p. zeepost via Amsterdam, en 19 Febr. 7.— 'sav. p. zeepost via Rotterdam1 t'2 en 26 Pebr.l7.'sav. p. Holl. mail ria Oenua 16 Febr. 7.— 'sav. p. Holl. mail via Marseille 9 en 23 Febr. 3.30'skiain p.Franschem.viaMarseille 12en 26 Febr. 7.— 'sav. p. Dnitsche m. via Napels 10 en 24 Febr. 12'amidd. Naar Palembang, Bionw, Ban ka, Billiton en W. Aid. van Borneo p. Eng. mail via Brindisii 19 Febr.|8.30'§mor. p. Holl. mail via Genua 16Febr.|7.— 'sav. Naar Atjoh en de Oostkust van Sumatru p. Eng. mail via Brindisil eiken Vr\jdag|8.80's: p. Holl. mail via Genua 1 Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam ail over Engeland 18Febr.l7.— 'sav. 15 Febr.,7.- 'sav. 7 Fobr.|7.— 'sav. p. mail via St. Nazaire Naar Gura^ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 18Febr.|7.— 'sav. p. mail via Southamptonielken Dinsdag! of Queenstown en Vrijdag 3.30'snam p. mail via Hamburg 27 Febr. 7.— 'aav. (alleen op verL der aiz.)| Naar St. Martin, St. Eostatius en Saba p. zeepost via Amsterdam 18Fcbr.|7.— 'sav (alleen op verl. der alx.)' p. mail via Southampton{ 15Fcbr.|7.— 'sav. Naar Kaapland, Natal, Oranjo-Rivier-kolonie en Transvaal Vrijdag, 8.80 's namiddags. Den 28,ten Februari a. 8., hopen onze zwager eu zuster Reijer Swaan Petronella Bais, Cladya Ave N 18, Cliften N.-J., in Noord-Amcrika. don dag te herdenken, waarop zy vóór 25 jaar in den Echt werden verbonden. Dat God hen nog lang inoge sparen, is de wenach van hun vader, broeders en zusters. P. BAIS. Tii. BAIS. Gtr. BAIS Van Wolvkbrn. A. BAIS. A. BAIS -Walgbnbach. D. BAIS. R. BAIS—Hari>br. II. BAIS. L. BAIS—Bakkkb. Jh. BAIS. Gtk. BAIS Bakkkk. P. WIT. E. B. WIT Bais. Helder, 5 Februari 1909.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5