KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Paulowna Attentie. Dames. Attentie. No. 3758 Woensdag 10 Februari 1909 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Bureau: Spoorstraat Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoou 50. Tegen 55 cent per kwartaal (franco per post 65 cent) kan men inteekenen op „Het Nieuwe Modeblad" een „Modegids", bij uitnemendheid, ter grootte van acht groot folio bladzijden bezaaid met afbeel" dingen van elegante toiletten, hand werken, etc. By elk nummer wordt gevoegd een patronenblad, duidelijk aangevend, hoe verschillende toiletten door de dames zelve kunnen worden gemaakt. Zy, die dit by uitstek practisch en fraaie modetijdschrift willen ontvangen, abonneeren zich by den Uitgever dezer courant. Inteels.enl>ll] et. De ondergeteekende verlangt geregelde toezending van „Het Nieuwe Modeblad", tegen 55 cent per 3 maanden, franco per post 65 cent. Woonplaats Naam Vereenigd Zuid-AfrikaHet lievelings denkbeeld van Kruger is verwezentlijkt, al is het ook eenigszins anders, dan de groote oude man 't zich had voorgesteld. Toch kan ook Zuid-Afrika, zy het dan ook onder recht- streeksch Engelsch protectoraat, een goede toekomst te gemoet zien. Geen oneenigheid meer tusschen de voormalige drie stukken, geon douaneformaliteiten, geen naijver zal ben nu nog verdeelen, houdt allen bij elkaar en zal allen aanvuren het jonge land vooruit te brengen. - We dachten er onwillekeurig weer aan toen we lazen deze week van de heftige debatten over de taalkwestie in 't Belgische Ëirlement en de idem in de Oostenryksche amer. Wat de eerste aangaat. De Vlamingen, de grootste helft van Bel- gië's bevolking, heeft het dan toch zoover gebracht dat ze niet meer behandeld worden als stiefkinderen. Ze hebben echter hun volkomen gelykberechtigheid, nog niet bereikt. Stapje voor stapje ondanks het tegenspar telen der Transkiljons komen zy vooruit. De Kamer heeft thans aangenomen dat de grifhor* der rechtbanken in het geheele land Vlaamsch moeten kennen. Vroeger was dat niet zoo; en zoo kon het gebeuren dat verhooren plaats hadden, getuigenissen werden afgelegd,die te boek moes ten worden gesteld door iemand die de taal niet verstond. Dat sal nu althans uit zyn. Maar de taalstryd in België gaat niet zonder itryd dan zou 't ook geen strijd zijn. Nu de Oostenryksche monarchie. Vooreerst le kwestie van een eigen hoogeschool voor le Italianen in Oostenryk wonende, waardoor le verhoudingen tusschen Italië en Oostenryk aog altyd gespannen is. En nu weer de Oostenryksche Kamer ont- >onden als een gevolg van de behandeling Ier Boheemsche taalwet, 't Ouwe leventje was in de Kamer weer aan den gang. De Tsjechen woedend op de ministers, de Duit- ichers hen dezen toejuichend. De ontbinding van de Kamer heeft te Weenen diepen indruk gemaakt. De Duitsche >artyen verklaren eenstemmig, dat alleen le Tsjechen verantwoordelijk zyn voor het gebeurde, daar zy de regeering door hun inbeBuiBd optreden hebben genoodzaakt tot Ion thans genomen maatregel. In een zeer scherp gestelden oproep ver jaart de ehrietelyk-sociale vereoniging, dat le Tsjechen geen andere bedoeling hadden lan de totstandkoming van de wet, die den Tede onder de nationaliteiten zou bevorderen, e verhinderen en zy noemt het een geweten- oosheid den arbeid van het parlement on- logelyk te maken, juist op het oogenblik, at zyn arbeid zoo vruchtbaar kon zijn. De Tsjechische kamerleden werden echter s Praag met gejuich ontvangen en als elden vereerd. Zoo komt aan de twisten ooit een einde, tot schade van 't land. De Californische Huis van afgevaardigden toort zich niet veel aan den luid uitgespro- en wensch dat het door zyn uitzonderings wetten „bevriende landen" niet zal ontstemmen, ïu is er weer een wetsontwerp aangenomen raarby bepaald wordt dat Japansche kinderen iet op de gewone scholen worden toegelaten, och verwezen worden naar openbare scholen, ïatuurlijk zal dit besluit in Japan grooten wrevel wekken. Roosevelt heeft onmiddellyk een telegram ezonden aan den gouverneur van Californië. .Wat is er aan van het gerucht, dat de Californische Wetgevende Vergadering een wetsontwerp heeft aangenomen, dat Ja pansche kinderen van de openbare scholen uitsluit? Dit is het beleedigendste wetsont werp van alle. Naar myn oordeel is het duidelyk in stryd met de grondwet en wy zouden het onverwyld in rechte moeten toetsen. Kan het in de Wetgevende Ver gadering gestuit of kan er een veto over uitgesproken worden Maar meer dan het zenden van dit tele- ;ram kan de president niet doen. En wijl ;eheel Californië, ook in de Kamer door «n groote menigte tribune-bezoekers verte genwoordigd, de anti-Japansche maatregelen oejuicht, zal het den gouverneur moeilyk allen, het verlangde veto uit te spreken Iet zou ook trouwens gevaar verwekken, at de bevolking persoonlyk en met geweld egen de Jappanners ging optreden en dan ras men nog even ver van het begeerde loei: de vrede. Turkjje verwerpt het Russische voorstel nzako de Bulgaarsohe schadeloostelling niet jeheel en al. Naar het heet zal het genoe- ''i0 ,j®men met de aflossing sjjner oude chuld op die wijze ja het wil nog meer loen en een deel der schadeloostelling die iet van Oostenryk krygt nunwenden tot af- jetaling van het achterstallige. Turkye zou laarvoor twee dingen bereiken het zou niet meer telkenjare moeten zwoegen en zorgen voor rente en aflossing dier oorlogsschatting, en het zou onaf bankelyker van Rusland wor den. En dit laatste is ook wat waard. HELDER, 9 Februari. Werklieden-Vereeniging. De vorige week herdacht de Ned. Nat. Werklieden-Vereeniging onder de zinspreuk ,Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" haar 87-jarig bestaan. Daartoe hield ze in «Casino" drie feestvierende vergaderingen n.1. Maandag-, Donderdag- en Zaterdagavond, lederen avond was de zaal stampvol. Telkens werd hetzelfde programma uitgevoerd. De president, de heer P. H. Bos, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij na allen welkom te hebben geheeten een beknopt overzicht gaf van den toestand der Vereoniging. Hieruit bleek, dat men reden had opgewekt feest te vieren, omdat men met voldoening op het algeloopen jaar kon terugzien. De omzet, die het vorige jaar f 88956.bedroeg, was gestegen tot f40754. en het ledental geklommen van 807 tot 856. De kurk, waarop de Vereoniging dry ft, is het fonds voor uitkeering by overlijden. Niet minder dan 58 der contributiën kon weder aan de deelnemers terugbetaald worden, zijnde een som van f 8000.De andere afdeelingcn werkten minder gunstig. Het Bestuur is wel tevreden, maar nog niet voldaan, want 10 jaar geleden was de omzet f 58000. - en telde de Vereeniging 896 leden. Daarom moeten alleu doordrongen worden van het denkbeeld, dat door goeden wil en samenwerking veel bereikt kan worden, getuige de Texelaars in zake de eigen stoombootonderneming. Dank moet gebracht worden aan de bestuurders voor hun toewijding en met den wensch, dat de avond allen veel genoegen mocht verschaffen, eindigde de president. Hierna was de voorzitter der feestcommissie, de heer B. T. Heijting, aan het woord. Deze wees eveneens op de gunstige resultaten en deelde mede, dat de winkel 7 °/0, de bakkerij 7 en het begrafenisfonds 58 °/0 kon uit- keeren, drong aan op solidariteit der vrouwen in het betrekken harer benoodigheden uit eigen winkel en bakkery, de verzekering gevende, dat het brood uitmunt door kwaliteit en gewicht. Verder deelde hy mede, dat de feestcommissie weer de van ouds bekende dilettanten had geëngageerd en hetprogramma mot zorg was samengesteld. Hij hoopte, dat men opgewekt en vroolyk mocht feestvieren en de avond zich tevens mocht kenmerken door orde en netheid. Vervolgens werd overgegaan tot afwerking van het feestprogramma, dal bestond in een 2- tal blyspelen .Papa gaf permissie en .Leen mij je kamer" en uit eeDige meest luimige voordraohten, die door de dilettanten vrij goed werden weergegeven, buitengewoon in den smaak vielen en luide werden toege juicht. Dit alles werd afgewisseld door het zingen van feestliederen en het uitvoeren van muzieknummers door .Helders Harmonie- kapel", gedirigeerd door den heer G. H. J. van den Bogaerde. Een bal besloot de feostviering. Nog dient vermeld, dat een collecte werd gehouden voor twee behoeftige leden, die opbrachtMaandag f 14,14*, Donderdag f 16,86 en Zaterdag f 13,93, te zamen f 44,43*. IJmuiden, 8 Februari. Vrydagavond vergaderden de leden van de afdeeling IJmuiden van den Nederland- schen Protestantenbond ter bespreking van hot voorstel onj die afdeeling met de Doops gezinde gemeente te vereenigen. Door den voorganger van de Doopsgezinde gemeente, welke zal worden beroepen, zul len dan twee spreekbeurten worden vervuld tegen één spreekbeurt, te vervullen door een predikant van den Nederlandschen Prote stantenbond. Het genoemde voorstel werd met alge- meene stemmen aangenomen. Bond van staatspensionneering. Het hoofdbestuur van den Bond voor staatspensionneering heeft een oproep ge richt ,aan het Nederlandsche volk". De strekking er van is, de kiezers aan te sporen om leden van de Tweede Kamor te kiezen, die voor invoering van staatspensioen zonder premiebetaling zyn. De storm en de Eerste Kamer. Tydens de zitting der Eerste Kamer werd omstreeks 3 uur Vrijdagmiddag een groote opschudding veroorzaakt, doordien tengevolge van den hevigen storm een der bovenruiten werd ingedrukt en groote glasscherven naar het midden der zaal werden geslingerd. Ver schillende leden verlieten verschrikt hun plaatsen en de Minister van Justitie, die aan het woord was, moest zyn rede onderbreken. Op de verslaggeverstafel waaiden de papie ren door de ontstane tocht weg. De heer Laan werd door een der scherven licht aan het hoofd verwond. Eenige oogenblikken nadat Vrydag een der ruiten in het Eer8te-Kamer-gebouw door den storm was ingedrukt, moest ook een ruit daarnaast het ontgelden. Dozo viel echter in haar geheel uit de sponning en viel te grui- zel in het middengedeelte der zaal. Gelukkig was toen juist de zitting opge heven. 8 jonge menschen verdronken. Te Diemorbrug by Amsterdam heeft de storm Vrydagnamiddag een ontzettend onge luk veroorzaakt. Omstreeks half vyf eindig de het werk in de glasfabriek van de firma Delius. Dit gebouw is gelegen op de breede strook grond tusschen Muidervaart en Wees- pervaart, even voorby het kerkhof aan het Weesperzandpad. De vaart is vry breed en de verbinding met den vasten wal wordt onderhouden met een kettingpont. Het was hierop, dat zich een 25-tal arbeiders, waar onder vele jongens, inscheepten. De storm was toen op zyn hevigst. Bul derende windvlagen joegen over water en land, en juist toen de pont in het midden van de vaart was gekomen, werd zij over stelpt door een hoogen watergolf. Het vaar tuigje liep vol, zonk en allen geraakten te water. Toen moet er een tooneel van ontzettenden jammer ontstaan zijn. De drenkelingen riepen wanhopig om hulp, maar aan het eenzame, bniten het dorp gelegen Zandpad, was nie mand, en van het fabrieksterrein afkon men hun geen handreiking verleenen. Toch slaag den de meesten er nog in, den oever te bereiken, dezen op eigen gelegenheid, genen geholpen door anderen. Een jonge man, ge naamd Scholten, redde zichzelf en zijn drie broeders. Maar voor acht -jongelieden, tusschen de 15 en 20 jaar oud, kwam de hulp te laat. Zij verdronken voor de oogen hunner ka meraden. Dien avond nog werden hunne lyken boven water gebracht, om vervolgens te worden gebracht naar de woning van het gezin, waartoe zij behoorden. Verschrikkelijke tooneelen hebben zich daarby afgespeeld. De juistb namen van de omgekomenen zyn de volgendeH. Clements, 18 jaar, David Smit, 19 jaar, J. Wiggemansen, 11 jaar, J. van Huizen, 9 jaar, Beene Stuit, 18 jaar, Gjjs van Norden, 13 jaar, Ph. van Veller, 15 jaar en .Taring Koehoorn, 19 jaar. Storm. Het .U. D." deelt eenige bijzonderheden van den storm op Vrijdag mede. De gemid delde snelheid tusschen 5 en 6 uur was 20.7 meter per seconde, d. i. een windkracht van 10 volgens 12-deelige schual van Beaufort. De grootste windsnelheid bedroeg 27.1 meter te 5 uur 5 minuten. Sinds Maart 1906 werd een dergelijke snelheid niet waargenomen. Treurig Jacob Koper, die Vrijdagavond zijn broer Cornelis op het perron te Haarlem mot een mes een steek in de borst toebracht, be vindt zich nog in hechtenis. De broers Zand- voortsche visscherslni, waren naar IJmuiden geweest om geldzaken af te wikkelen en kregen onder weg ruzie over de vermissing van geld uit een portemonnaie. Beiden ver keerden eenigszins onder den invloed van sterken drank. Moord te Rotterdam. In de Wenastraat in het koffiehuis van A. v. L. heeft de vorige week een 31-jarige smid de verlaten vrouw van J. v. Kuyere met een aantal messteken om het leven ge bracht. De dader stond reeds een aantal jaren in ongeoorloofde betrekking met de vrouw. Bei den woonden laatstelyk in de Bokelstraat, na vooraf ook gewoond te hebben te Ant werpen, te 's-Graveuhage en te Delft. Dezer dagen besloten zy den inboedel te verkoopen en beiden naar hunne geboorteplaats Delft terug te keeren. De vrouw gaf echter aau dit besluit geen gevolg, waarop de smid uit Delft overkwam om zijn vroegere beminde te halen. Hy trof haar aan in het koffiehuis van L. waar hy haar, na een weigerend antwoord van hare zijde, terstond een aantal messte ken toebracht. De vrouw vluchtte de straat op, gevolgd door haren aanvaller, die haar toen nog ver scheidene steken toebracht, waaronder één doodelyke aan den hals. -Naar het ziekenhuis gebracht, overleed de vrouw aldaar, zonder bij kennis gekomen te zyn. De moordenaar had de vlucht genomen, doch meldde zich daarna vrijwillig aan by den politiepost Vyverhofstraat. Hy legde een volledige bekentenis af. (N. v. d. D.) Vermist. De berichtgever v. h. •H.blad." ie Rot terdam meldtdat sedert Zaterdagnamiddag een 40-jarige gelddrager en incasseerder wo nende te Fyenoorden in dienst der Incasso- Bank, die 5000 gld. heeft ontvangen, niet teruggekeerd is. Alom worden nasporingeu gedaan, doch tot hiertoe te vergeefs. Vergiftiging Men schrift dd. 5 dezer over een vergif tigingszaak te Sappemeer-Oost (Gr.; het volgende Het was in den nacht van don 1 op 2 dezer, dat aldaar op een vensterbank buitens huis van de woning eener weduwe, die met haar dochtertje samenwoont, een doosje werd neergezet, een doosje met wit poeder gevuld en gewikkeld in een stuk papier met het opschrift «gratis-proeP', en uit welk opschrift verder bleek, dat dit poeder als sago toebe reid wordende, een krachtig, voedzaam eten zou zyn, voldoende voor 2 personen. De arme weduwe, nog onder den indruk van het plotseling afsterven van baar oudste dochtertje'in November van het vorige jaar, kreeg bij het vinden van genoemd pakje op de vensterbank argwaan. Ze sprak met nie mand anders over haar vermoeden, van argwaan, enz., dan met den ijverigen rijks veldwachter te Sappemeer, die daarop een onderzoek beloofde in te stellen. De veldwachter kwamJDonderdagmiddag den officier van justitie by de arr.-rechtbank te Winschoten dit duistere geval mededeelen en Donderdagavond nog gingen de heer mr H. Pelinck, rechter-commissaris, en de heer mr. baron van Lamsweerde, subst-offi- cier van justitie by genoemde rechtbank te Sappemeer, een onderzoek instellen. Uit dit onderzoek bleek voldoende, dat er zware vermoedens waren gerezen tegen den zwager der weduwe, den schoenmaker A. J. Elsinga, aldaar, zoodat hy werd aangehou den, om, verdacht van poging tot moord door vergiftiging, ter beschikking der justitie te worden gesteld. Het gerechtelijk onderzoek zal nu moeten uitwyzen, of het plotselinge sterfgeval van het oudste dochtertje der wedewe in Novem ber van hel vorige jaar in verband staat met de neerlegging van een gift bevattend pakje in de vensterbank van het woonhuis der weduwe, die verre van onbemiddeld is en van wier nalatenschap de aangehoudene schoenmaker zou proflteeren. Nader meldt men Omtrent het te Sappemeer (Gr.) voorge komen verdacht geval van vergiftiging wordt thans nog meegedeeld, dat het in beslag ge nomen doosje o. u. een hoeveelheid gilt be vatte, genoeg om 2 menschen aan vergif tiging te doen sterven, terwijl het opschrift er van, naai men verzekert, overeenkomt met het handschrift van den aangehoudene. Twee vonnissen. Den politie-rechter in Engeland veroor deelde een man die eon vrouw tegen den grond geslagen en over het geheele lichaam getrapt had „he almost pulversired her", hij vermorselde haar bijna tot een boete van 24 gulden. Een jonge man, die in een tramwagen zyn arm om den nek van een meisje sloeg en haar, tegen haar wil, kuste, werd tot een gevangenisstraf van één maund veroordeeld. Een vrouw schynt in Engeland het erger te vinden gekust dan vermorseld te worden. DE WEEK. 7 Februari. In gewone omstandigheden onderscheidt zich de behandeling der Staatsbegrooting door de Eerste Kamer van de wyze, waarop het Parlement 't budget pleegt onderhanden te nemen, door meerdere kalmte rustiger, zakelyker, daardoor vaak belang rijker gedachtenwisseling dan de Tweede te hooreu of te lezen geeft. Tot op zekere hoogte is 't waar, dat, indien er geen extra stormpjes en incidenten te duchten zyn, die senatoriale budget-behandeling eigenlijk niet veel meer dan*eene «formaliteit" moet hee- ten. Maar zy geeft gelegenheid, aan mannen van gezag en groote kunde, om over ge wichtige vraagstukken van den dag hun denkbeelden te ontwikkelen en verklaringen van de regeering uit te lokken. Gelyk ook ditmaal geschiedde. Onze Senaat heeft nu reeds vier dagen begrootings-debat achter den rug, en daarvan vormt de kern, het belangrykste, wat door de beide kranige financiers in de Eerste Kamer, mr. Van N i e r o p en burgemeester Van Leeu wen gezegd is over den toostand onzer geldmiddelen en den «noodstand" der ge meenten. De meeningen dezer by uitstek deskundigen en gezaghebbonden loopen uit een op verschillende punten, maar beiden zyn 't hierover eens, dat versterking onver mijdelijk is. Ook by de beschouwing van Nederland's finanliuele situatie vindt men soms schromelijke overdrijving in pessimis tische richting! «Zorgwekkend* is te hard en te somber uitgedrukt, dit geven de beide senatoren uit Noord-Holland toe. „Zorgeischend*, dit mag getuigd. En nu is de burgemeester-senator't «zwartstkykend nog wel. Hij vindt byv. dat we, van onzen schuldenlast te weinig amortiseeren. Daar tegenover hield de oud-minister G\> d i n d e Beaufort vol, dat in 10 jaar tjjds van 1148 op 1128 millioen gedaald te zyn gelyk 't geval is toch genoemd en ge roemd mag worden. Daarby mag toch ook aangestipt, hoe tegenover het .credit* staat eeD «debet* van 500 millioen, aan spoor wegen, hier en in Indië. Wat alles niet vermindert de groote waar heid, dat we bedacht moeten zijn op ver sterking der middelen. Natuurlijk kwam de hoer Van Nierop, als tolk zyner geestverwanten al dadelyk met kracht en met vuur op tegen het denkbeeld om in protectie heil te zoeken, welke hartstochte lijke peroratie een glimlachje tooverde op 't sinds zyn optreden aan de groene tafel toch werkelijk-ernstiger geworden gelaat van den vermaarden ex-grappicus minister Kolkman... Zuinigheid wordt door allen geprezen als probaat en allereerst te noemen middel. Niet te duur bouwenraadt de heer Godin de Beaufort. Niet te veel, te gauw, te hoog pensionneeren, vermaant de heer S c h o 11 e n. Gemakkelijk op te lossen is de «puzzle" stellig niet! Vele zyn de .desiderata* en de eischen des tyds*. De h eer Van Velsen weeklaagt over het nog maar-altijd uitblijven der ouderdomsverzekering roert het opium- en het Zuiderzee-vraugstuk aan Vele gemeenten weten niet moer, hoe zich uit «het moeras* te wurmen, waarin ze al-dieper verzinken Zuinigheid zegt mr. Van Nierop, is prachtig en onmisbaar, maar wanneer ik slechts denk aan wat dc Defensie vordert, dan word ik weemoedig en twijfelziek ge stemd Weet ge, herneemt mr. Van Leeu wen, en zyn zwarte oogen schitteren van oolijk-spotlu8tige ironie weet ge, wat prachtig was Het advies van de keeren Th. Heemskerk en I'ollema, indertyd, die zoo kranig en krachtig pleiten voor uitkee ring, uit 's Rijks kas, aan do noodlydendo gemeentenJa stemt mr. Van Nie rop in, en zyn tooh-al roode wangen worden karmijnkleurig van opwinding ja, toen de heer Th. Heemskerk, de man dier nota, minister werd, stak de gemeente-ont vanger te Amsterdam de vrongdevlag uit!... Doch, laat Z.H.E.G. er op volgen, met een traan in de stem, nu hangt die vlag halfstok!... Want de minister Heemskerk en de wethouder-adviseur van dien naam zyn twee 1De premier wil nu nog slechts weten van verruiming van belastinggebied voor de gemeenten, wat, volgens mr. Van Leeuwen, bitter weinig geld in 't laadje zal brengen. Een ontwerp van die strekking is (ver klaarde de premier) kant en klaar. Doch de burgemeestér der hoofdstad nam de mede- deeling zeer koeltjes op. Van eene zakelijke bedrijfsbelasting en van het treffen der forensen en naar hun inkomen in de forens-gemeente verwacht de heer Van Nierop meer heil. De premier toonde ook by dit tinantiëel debat zyn gewone, terecht vermaarde han digheid. Zoo nam Z.Exc. geen tittel of jota terug van wat hy vroeger heeft aangeprezen, doch wees er slechts op, dathy toen reeds gezegd heeft, het middel is subliem, doch er is tijd noodig om 'tin toepassing te bren gen.... Wèl een kraan in 'l debat moet 'l wezen, die 't van minister Heemskerk in spitsvondig-vaardige kunst om le „pareeren' wint! Erkend moet intusschen, dat speciaal in de tweede „instantie" der algefmeene be schouwingen de premier wél iets toe schietelijker werd. Ily bepaalt zich voor 't oogenblik bij het middel der verruiming van het belastinggebied, maar erkent toch dat inmiddels, tydclyke hulp, voor-zoover 's,Ryks kas 't gedoogt, onvermydelyk zal zyn. En de toon, waarop hij zich ten slotte uitliot over uitkeering aan de gemeenten, was merkelyk warmer dan een dag tevoren I De groote waarde en beteekenis van deze beraadslaging ligt dan ook hierin, dat het nypende van den toestand nog eens met kracht en klem door mannen van algemeen geëerbiedigd gezag is aangetoond. Al krygt men daarmee dan ook niet een „dadelyk- taatbaar" resultaat, in de toekomst zal de gunstige invloed, van deze discussie, uit gaand, zich stellig openbaren! Het eigenlyk «politiek'' deel der algemeene beschouwingen had, gelyk in de huidige omstandigheden, voor de hand ligt, weinig om 't ljjf. Zeer trok de aandacht de uiterst-vriendschappelijke en toenaderenden toon van den heer Stork wegens het Kabinet-Heemskerk. Natuurlijk is protectie hem 'n doorn in het oog en be pleit hy met vuur de theorie dat export, en niet hetgeen tot bescherming zou doon overhellen, Twente doet bloeien. Maar ove rigens is 't tusschen dit rechtsche kabinet en dezen liberalen senator .botertje tot den boom!" De premier had dns slechts dank te betuigen voor de vriendelijke ontvangst, hem en zijn achttal ook thans door den senaat bereid. Hy knoopte eraan vast een korte, maar duidelijke verklaring dat er by dit kabinet van „frontverandering' geen sprake is. 'tls en bljjft: .rechts' van aard en karak ter; overtuigd, dat .God de bron is van alle recht en wet". Geen eerljjke tegenstan der van dit ministerie zal dan ook in billyk- heid meer kunnen beweren dat men niet precies weet, wat men, in politieken zin, .aan dit kabinet heeft!' Overigens wil de minister ouderdoms- èn invaliditeits-verzekeriog. Over de verdere maatregelen der toekomst laat het kabinet zich zeer omziohtig uit. Minister Kolkman, wiens pessimistische toon zeer opviel kan nog niet zeggen, of de suiker-accyns zal kunnen verlaagd. Eerst zien, wat de drank- accijns meer opbrengt 1... En het tarief Protectie 't Is „een gift" genoemd. Wel, repliceert de minister van Financiën moet ik 't „gif" tóch gebruiken, dan zal ik de dosis aldus zien toe te dienen dat «het gestel van ons volk" er niet door geschaad wordtIets van mr. Kolkman's voor malige oolykheid is toch nog ziet men overgebleven In eeu kort, keurig speechje gaf minister Regoüt met golle openhartigheid toe, dat eene andere wyze van boekhouding by do staatsbedrijven noodig is. Van dezeu bewinds man gevoelt men dat hy zyn wil en inzicht zal laten gelden! Voortreffelijk diplomaat als hy is, heeft minister Van S w i n d e r n by de behande ling van zyn Hoofdstuk III het geval Van Iieeckeren van Kei aangeroerd. Men kent de quaostie. De heer Van Heeckeren is gezant te Stockholm en Kopenhagen tevens lid van de Eerste Kamer. En nu heeft deze diplomaat-senator, als Volksvertegen woordiger, een nota ingediend, waarin hy zyn' chef, den minister van Buitenlandsche Zaken, allerlei vragen Btelt over zeer ingrij pende vraagstukken, o.a. rakende de Noord- zee-entente. Niet onbegrypelyk is 't, dat de minister, aldus door een onder zyne bevelen staanden gezant „ondervraagd', ietwat-ont- stemd is geworden. Op tamelyk-scherpc wyze, in de .stukken*, heeft gewezen op 't onhoud bare dor combinatie van Gezant en Kamerlid ronde woorden gedreigd heeft dat een ge zant, die van zyn formeel recht gebruik maakt om tevens in de volksvertegenwoordiging zitting te nemen, door hem minister •in disponibiliteit' zal worden gezet, d.w.z. weggestuurd. Over die heftigheid nu wéér wat schampere woorden van ae h.h. Reekers en Hovy. Een hoffelyk soort-van-excaus door den minister, Maar vaststaat, dat men derge lijke dingen sal pogen te voorkomen door wetswyziging. En dat lykt ook maar 't ver standigst 1Een ander pnnt van gewicht is de quaestie van onze grenzen by den Dollart, waarvan de .vaagheid' gevaarlyk zou kunnen worden. De minister zal dit zaakje trachten te regelen By .Justitie* zijn we, Vrijdagmiddag op minder prettige wyze blyven steken. Min. Nellissen had reeds verklaard, dat hy de echtscheiding niet wil vergemakkelijken (wat mr. Van don Biosen genoegelyk deed hoofd schudden van warme instemming) en dat Z Exc. het ontwerp betreffende onderzoek van het vaderschap wel handhaaft, wat mr. Van den Biesen wéér deed hoofdschudden, toch nu van toornende afkeuring Toen Er iets schrikkelijks gebeurde 1 De storm, die buiten gierde, kwam, over het spiegelvlak van den vy ver aanzettend, op de zaal aan, waar onze senatoren byeen zyn 1 Beukte tegen een der ruiten Hevige ont steltenis. Een der ramen valt, vergruizeld, dreigend-rinkelend, midden in den vroeden kring. Een algemeen Bave-qni-peut 1Kreet van ontsteltenis. Een glasscherfje was tegen senator Laan's schedel gekomen. Er vloeide bloed in het Nederlandsche Hoogerhuis. De paperassen der persmuskieten* wapperden weg De wind snerpte door de rnimte Toen, en op deze tragische wyze, eindigdo de eerste week, waurin de Eerste Kamer de Begrooting voor 1909, in Februari van datzelfde jaar, .in behandeling' nam Moge 't geen onheilspellend voorteekeu zyn 1 't Is, ook buiten den Senaat, week van storm, in letterlijken en flgunrlyken zin, die we achter den mg hebben. Storm, in letterlijken zin, die by Diemen acht menschen- levens vergde door het omslaan van een pontje en by Wieringen twee, door het omslaan van hun aakje. Die, in allerlei groote en kleine gemeenten des lands hoornen ont wortelde, daken wegsloeg, grootere en kleinere vefwoestingen aanrichtte. Dio aanwakkerde de vlammen by zoovele branden en brandjes, als waardoor steeds het begin van een jaar wordt gekenmerkt, niet in ,t minst ten platte- lande En storm in den figuurljjkcn zin ook te- over De stryd over het arbeidscontract, met al den aankleve van dien, d. i. staking, tu mult, vechtery, zoodat 't te Rotterdam op erger-dan-rcile(jes ging lyken Storm, aanwellende in de S- D. A. P. dewelke straks te Deventer, tot orkaan sal zijn gezwollen I En in Indië, door het judicium van den leger-commandant, die gouverneur Swart, in stryd met tfe opinie van gouv.-generaal Van Heutsz, ongeschikt acht voor bevordering tot kolonel. Muisje, de lengte van welks staartje nog niet te overzien valt Geen enkel lichtpuntje dns dit keer? Toch wel. Het aardige, mooie succes van de Wognummers, ouder Willem Saais leiding, van onze kranigo plattelanders, to Berlyn. Daar Meeresstille und gliicklicke Fahrt 1 Mr. Antonio. Ingesonden M. de R. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw blad van 6 dezer, onderteekend door den heer J. Korver, lid der commissie van toezicht op het L. O. alhier, vragen wy be leefd eenige plaatsruimte voor het volgend*-: Het schijnt, dat de heer Korver ook al do allures van onderwysspecialiteit gaat aan nemen. Misschien meont hy dat te kunnen doen nit hooide van zyn functie als lid der plaatselijke schoolcommissie. Afgezien nu van de vraag, of de heer K. in deze wel het recht heeft, als lid der commissie van toe zicht op het Lager Onderwys alhier, op te treden, wil het ons voorkomen, dat hy het verslag van Lamers' lezing (VI. BI. 27 Jan. *09) al heel slecht heeft gelezen. Wat was toch de strekking van de rede van onzen algemeenen secretaris. Niet „een doorgaande acte van beschuldiging tegen het bizondor onderwys", zooals de heer K. meent maar een warm pleidooi voor het goed recht onzer openbare volksschool. En wy tarten den heer Korver aan te too- in welken vorm, met welken inhoud zyner taal, Lamers getracht heeft, haat en tweedracht te verwekken, zooals do heer K. schryft, tusschen het personeel van open bare en byzondere scholen en onder de ouders der respeotieve kinderen. Dan zegt de heer Korver: .allee (was) gekruid met schampere opmerkingen en woorden van haat en laster, die eens, wie weet, en waar en by welke gelegenheid en in welk verband, door een aan hysterie lij dend persoon zouden zyn gesproken". Welnu mynheer Korver, op al uw vragen zyn ant woorden megelyk. Wy weten door wie, waar, by welke gelegenheid en in welk ver band die woorden van haat en laster zijn f;esproken. En zeker sal het u koud op het yf vallen, als wy u even vertellen, dat die woorden afkomstig zyn van voorstanders der bizondero school, van party- enge- loofsgenooten van u, die u dus uitmaakt voor hysterici. Is mynheer Korver van een voorbeeld gediend Ziehier één nit vele. We hebben er meer De heer Heemskerk heeft de openbare school genoemd: een gruwel van af- godery. Zulk vuil hoort zeer zeker in een vuilnis vat, mynheer Korver 1 «De School met den Bybel vertrapt het beginsel der christelijke liefde niet" zegt u. Het moge de Heldersche School m. d. Bybel niet wezen, maar zulke „Christelyke" scholen zyn er toch. Wat denkt de heer Korver van het volgende In éen gezin te Rotterdam met vyf kin deren en 't zesde op komst, waar de man weinig verdiende, vroeg de vrouw een kerstgave aan de Ned. Herv. Diaconie. Gave geweigerd, want de kinderen gingen naar de openbare school. Als ze op de „Christelyke" Diaconieschool kwamen, zou de kerstgave geschonken worden. De arme vrouw zag zich einde- lyk genoodzaakt, toe te geven en kreeg een kaart. .Volksonderwijs" verschafte echter steun en nu kon de vrouw geen vaccinebewys terug krygon, of ze moest eerst die kaart terug geven. Ziet u, myn heer Korver, dat is de Christelyke liefde. Jezus heeft gezegd: „Laat de kinderkous tot my komen", maar dia Ned. Herv. Diaconie te Rotterdam voegt er by: „of l\jdt honger". Zóó wordt de openbare volksschool be streden. Deugdelijke middelen hebben de tegenstanders niet. En dan, kennen wy hier op Hollands noordpunt geen haat en verdachtmaking? Is u dan reeds de jongste verkiezingen ver geten? U hadt Lamers willen toevoegen: bouw op, sticht, en veredel den stryd om - eu voor het belang van het kind". Och, mijnheer K. staar dien raad een anderen kant uit, waar hy noodig, hoog noodig is. En tot slot brengt u een eeresaluut aan de onderwyzers, dus ook aan ons, openbare onderwijzers. Wie moeten wy nu gelooven, den onder wysspecialiteit Korver of de dito Staalman, die op de zoogenaamde protestvergadering van Ned. en Oranje de verzuchting slaakte dat de onderwyzers zoo bitter weinig van hun onderwys terecht brengen. Dio uitnoodiging aan de ouders om do scholen te bezoeken, hadden wy van een lid der schoolcommissie niet verwacht. U wil toch uw lezers oiot blootstellen aan het ge vaar, den neus te stooten voor de school deur Ten laatste, mynheer Korver, mocht u weer eens een ingezonden stuk over eeu verslag van een openbare vergadering willen schryven, dan raden wij u in gemoudo aan, uw woorden in de pen te houden, als u die vergadering niet hebt kunnen bezoeken. Met dank voor de plaatsing, Het Bestuur v. d. Afd. Helder v. d. Bond v. Ned. Ond. Het verheugt my, iu een stad zoo arm aan liefde voor de beeldende kunst, toch nog hier en daar de ambitie levendig te zipn en als resultaat daarvan menigmaal verdienstelijke doekjes in de uitstallingen der boekhande laren aan te treffen. Zoo trekt ook thans by den heer Maas een mooi schilderijtje de aandacht; bloemen in een vaasje. De bloemen zyn mooi licht eu donker, deels daaraan, deels aan do sierlijkheid waarmee ze zyn geschilderd, dat ze iets van het levende bezitten, aan bloemen eigen. Het verdienstelijkste deel der schildery vind ik 2 vaasjes, waarin de bloemen zyn geplaatst. De schildering van 't glazuur is fjjn en verraadt een vaardige hand. Moge er nog menigmaal op dit gebied iets moois geëxposeerd worden. NICO KISELIN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1