Marine en Leger. Stoomvaartberichten. Vervolg der beriohten Een beoydenswaardig meoscb. Advertentien. Meisjes Vereeniging Hedenavond geen samenkomst. Jongeliedenkoor van de Onde Helder. Openbare Vergadering HijksDormaailessen te leider. Helders Mannenkoor. Repetitie a. s. Vrijdag avond, gewone lokaal. Hut pautéerdekschip «Friesland" is Vrydag te St. Thomas aangekomen. De commandant was voor nemens Zaterdag de reis voort te zetten. Uij Kon. besluit is: to. do vice-admiraal J. C. Snethlage eervol ont- lievcn van de betrekking van commandant der zoomacht en chef van het departement der marine in Ned-Indlë met den datum waarop hij die aan zijnen opvolger zal overdragen, zulks onder dank betuiging voor zjjne in die betrekking bewezen diensten 2o. de sub i genoemde betrekking opgedragen aan den schout-bij-nacht A H. Hoekwater, met ingang van den datum waarop hij die van zijnen voorganger zal overnemen. Den navolgenden officieren wordt de achter hunne nainen vermelde bestemming aangewezen luit. ter zee 2e kl. M. W. Schaly, van non activiteit op »Atjeh", 16 Februari luit. ter zee 2e kl. W. C. Bijl de Vroe, van vAtjeh": lo. op non-activiteit, 16 Febr. 1909 2o. Koningin Emma", 1 Maart: luit. ter zee 2e kl. A. M. Kan, van wachtschip te Amsterdam op «Koningin Emma", 16 Februari; luit. ter zee 2e kl. S. H. Leegstra, van «Piet Hein" op «Koningin Emma", 1 Maart luits. ter zee -2e kl. H. Keyzer, L. J. van Rossetn, van non-activiteit op «Koningin Emma", 1 Maart luit. ter zee 2e kl. H. A. Qregory, van non- uctiviteit op «Piet Hein", 1 Maart luit. ter zee 1ste kl. F. O. Brust, van Departe ment van Marine op non-activiteit, 1 Maart luit» ter zee '2e kl. G. L. Heeris, van «Van Galen" naar het Departement van Marine, 1 Maart; luit. tor zee 2e kl. C. L. Scliepp, van non-acti viteit op «Van Galen", 1 Maart luit. ter zee 1ste kl. A. N. van Santen, vau non- activiteit op «Bellona", 2 Maart. Naar wij vernemen, zal de kapitein ter zee G. F. Tydcman, die als commandant van het pant- serschip «De Ruyter" naar Gurai;ao vertrok en aldaar als commandant overging op het pantaerschip «Hcemskerck", waarmede nij Vrydag te Nieuwedicp binnenviel, binnenkort per mail naar Oost-Indië vortrekkon, ten einde aldaar belast te worden met het bevel over het Nederlandsche eskader, thans bestaande uit de pantserschepen «Koningin Regen tes" en «Tromp" en pantserdekschepen «Koningin Wilhelmina" en «NooVdbrabant" In het bevel over de slleemskerck" zal kolonel Tydeinan waarschijnlijk vervangen worden door den kapitein ter zee W. A. Mouton, die by den bouw van dit schip is gedetacheerd geweest, doch het vorig jaar, enkele maanden nadat hy het commando over het nieuwe schip gevoerd had, wegens ziekte daarvan moest worden ontheven. Deze hoofdofficier is thans weder geneeskundig goedgekeurd. De etut-majoor van het pantserschip «Jacob van Heemskerck", uit West-lndlë hier aangekomen is samengesteld als volgt: Kapitein ter zee G. F. Tydcraan, commandant kapt,-luit. ter zee J. Albarda, eerste officier; luits. ter zee le kl. J. J. H. Commys en B. Schreuders luit9. tor zee 2e kl. C. R. F. Tollenaar, K. A. Teldcrs, A. van Hengel, M. Bottenheim, J. C. M. Wars in ck en G. van Heterenadelborsten le kl. W. K. Maurits, M. W. Etty, R. Polis, K. II. H. BongaerU en G. M. Rietdijk. Officier van gezondheid le kl. B. van Utteren idem 2de kl. G. A. N. Kettingofli. van adm. le kl, A. A. J. Schilt; adj. administrateurM.J. Kruys; officier mach. le kl. J. J. Jobsis, chef der machine kamer idem 2e kl. J. A. J. van Horssen en Ir luit der mariniers J. J. C. de Koek. Het machinekamcrpcrsoneel bestaat uit: hoofd machinisten H. Steensma en J. D. Smit; machi nisten J. Arents, G. van Marle, W. H. Weiter, D. M. Bot D. Hoiithuijsen en H. J. Oldemans adjunct-machinisten M. P. J. Pover, S Jaring en W. C. Eikendal. Met ingang vau 13 Februari a.s. is de kapt ter zee G. F. Tydeman eervol onthoven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip «Hcemskerck", en dit bevel alsdan opgedragen aan den kapt ter zee W. A. Mouton, Stoomvaart-Maatschappij Neuerlahd. Bnnda, v. Java n. A'dam, pass 8 Febr. Kaap Bon. K W. IIJv. A'dam n. Java, pass. 6 Febr. Kaap del Armi. Sumatra, v. Java n. A'dam, vertr. 6 Febr. v. Port Said. K. Wilh.v, A'damn. Java,arr.7Febr. teSouthampton. Lombok arriv. 7 Fobruari van Java n. Amsterdam. Vondel v. A'dam n. Java, vertr. 7 Febr. v. Colombo. Oranje, v. Java n. A'dam, vertr. 4 Febr. v. Colombo. K. W. III, v. Java n. A'dam, vertr. 7 Febr. v. Genua. Bali, van A'dam naar Java, pass. 8 Febr. Quessant Java, vau Java naar A'dam, vertr. 8 Febr. van Sabang. Mndura arriveerde 8 Febr. van Amsterdam te Java, Koninklijke Hollanmohe Llotd. Zaanland arriv. 3 Febr. v. A'dam te Buenos-Avres. Rotteroamwhe Llotd. Besoeki vertr. 7 Febr. v. Rotterdam n. Hamburg. Kediri, v. R'dam n. Java, is 7 Febr. Eaatbourne gep. Rindjani, v. R'dam n. Java, vertr. 7 Febr v. Tanger. Miilaug arriv. 5 Febr van Rotterdam te Padang. Medan, v. Java naar R'dam, pass. 5 Febr. Perim. Sindoro vertr. 7 Febr. van Padang naar Rotterdam. Solo, vau R'dam naar Java, vertr. 7 Febr. van Suez. Tabauan arriv. 6 Februari van Rotterdam te Java. Wilis, v. R'dam n. Java, is 6 Febr. Perim gepsss. Kon. West-Indisohe Maildienst. Prins Frederik Hendrik, v. A'dam n. West-lndië, post. 7 Februari Quessant. Pr. W. II, arriv. 7 Februari v. West-lndië te A'dam. Pr, d, Nederl. arriv. 7 Febr.v. W.-IndiëteNew-York. Burgerlijke Stand gemeente Helder. Van 5 tot 8 Februari. BEVALLEN: W. C. Lameree geb. Pieters, z. T- Heesters geb. Olivier, d. S. Delfos geb. Waker, d T. Riemcrs geb. Kwast, d. G. Bruin geb. Uroofï, z J. Ras geb. Post, d. T. Slikker geb. Langedyk, d- T. A. van Koojj geb. Hertoge, d. J. Jongepier geb. Duinker, z. OVERLEDEN'P. F. Lagrange, 30 j. S. Koning, 70 j. P. Knol, 50 j. G. van Mansura geb. Lemstra, 73 j. A. G. van IJzendoorn, 1 week. Dg dit nufflmip een bijvoegsel. behoort HELDER, 9 Februari. De storm van Vrijdag. Een treurig ongeluk had j.1. Vrijdagmiddag omstreeks half vyf plaats nabij den Oever op Wielingen. De in de nabjjheid van dat dorp varende visschersvaartuigen, door de plotseling met hevige kraobt losbarstende storm overvallen, trachtten de haven binnen te komen, wat en kelen gelukten. Ook schipper Dirk Takes Kz. zette met zjjn aak koers naar de havende - ontzettend hevige wind stak zoo plotseling op, dat reven oumogelyk was, terwyl de plaats, waar het vaartuig zich bevond, in schippers termen .op lagerwal", het geheel bergen van het zeil eveneens onmogelijk maakte. De gevolgen waren echter vreeeelyk, want een rukwind deed het vaartuig zoodanig overhellen, dat het van achteren vol water liep; het achterste gedeelte zonk dadelijk weg. Schipper Takes en rijn knecht Jan Bais Jacz. hielden lich nog eenigen tijd aan de boeg spriet vast en dreven zoo met het steeds dioper zinkende vaartuig voorbij den Oevei, ongeveer 150 M. van den wal. Onmiddellijk werden pogingen in het werk geBteld met een vlet en een groot vaartuig de schip breukelingen ter hulp te snellen. Met lange lynou stond men klaar om, mocht het vaar tuig wat dichterbij komen, die te kunnen toewerpen, alles was tevergeefscb, de woo donde zee sloeg beide personen van het vaartuig, beiden vonden hun graf in de golven De bewoners van. den Oever waren hevig ontroerd toen zij dit vreeselijk drama voor hun oogen zagen afspelen, terwijl de tyd ontbrak redding te brengen. Takes, een flink zee man, laat eene wednwe met 8 nog jeugdige kinderen achter; Bays was nog ongehuwd. Van do - omgekomenen is nog mets ontdekt, hoewel men Zondag overal in den omtrek heeft gedregd; het vaartuig werd Zaterdag gevonden met gebroken raast; het is in de haven] van den Oever geborgen. Ook de motorboot .Maria Anna" van den heer P. Kaan Cz. had het tjjdens het storm weer zwaar te verantwoorden. Aan het Noorder Oeverhoofd was men bezig zeegras in het vaartuig te laden toen de storm los brak. Het mocht de bemanning, bijgestaan door vele bewoners van den Oever, niet gelukken 't vaartuig in de haven te brengen. Met kracht werd liet telkens op de steen glooiing geworpen, geen redden was ook hier mogelyk. Nog juist bijtyds kon de beman ning de boot verlaten, welke lek en vol water geslagen, in de diepte wegzonk; een klein gedeelte van de maBt steekt boven water uit, de plaats aanduidende, waar het woedend element het vaartuig heeft neergesmakt. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Aan vele visschersvaartuigen werd door het noodweer meer of mindere schade be rokkend, o. a. werd het vaartuig van P. Kooy Cz. nogal zwaar gehavendpersoonlijke ongelukken kwamen gelukkig overigenB uiet voor. Onze Vloot. De afdeeling Helder van Onze Vloot", hield gisteravond haar jaarlyksche algemeene vergadering in Tivoli, waarin het jaarverslag werd uitgebracht. Daaruit bleek, dat tot.de vereoniging in het al'geloopen jaar 76 nieuwe leden waren toegetreden, zoodat het totaal der leden op 1 Januari 1909 265 bedroeg. De flnantieele toestand was gunstig te noemen; by een ontvangst van f 409.— en eeD uitgaaf van f 315.90, bleet een voor- deelig saldo van f 98.10. In het afgeloopen jaar werden drie lezingen met lichtbeelden gehouden. Verder werden door haar twee postzen- dingen aan de schepelingen in de Koloniën georganiseerd, die weder veel succes hadden. De eerste zending had plaats in Juni, telde 156 pakjes, de tweede zending begin November, 276 pakjes tellende. Deze zen dingen, die geheel gratis plaats hebben, vorderen groote uitgaven van het budget der afdeeling. Toch zal zij daarmede blijven voortgaan, omdat uit de stygende deelname blykt, dat dit werk door de belanghebbenden wordt gewaardeerd. Vermeld werd verder, dat de afdeeling by de wedstrijden der Kon. Marine-Jachtclub de programma's aan het publiek op den Zeedijk gratis uitdeelde, en dat aan de deel- uemers van de marine-wedstryden op de Marinewerf, by gelegenheid vau den verjaar dag van H. M. de Koningin versnaperingen werden verstrekt. In de vacatures van. het dagelyksch en van het algemeen bestnur, ontstaan door het vertrek van de heeren F. Aronsteiu, G. Duyckinck Sander en A.. F. Gooszen en door het overlijden van den heer D. Klik, werden gekozen tot leden van het dageljjksch bestuur de heeren G. C. Holtzappei en C. Aronstein, en tot leden van het algemeen bestuur de heeren A. F. Folkersma en H. C. M. Nypels. Door de heeren H. Dhont en P. van Twisk is aan het bestuur van Liefdadigheid naar Vermogen afgedragen de som van f 151.50 van de Liefdadigheidsvoorstelling, door hen gegeven in Tivoli op 3 Febr. j.1. Onder leiding van den heer J. G. Ro eier, leeraar M. O., gaf de gymnastiekver- eeniging ,St. Christophorus" Zondagavond in het Bondsgebouw eene uitvoering voor huisgenooten en belangstellenden. De zaal was goed bezet. De heer J. Lnyckx opende met een welkomstwoord tot den bescherm heer, kapitein Hanau, en tot de aanwezigen en wees daarby op het groote nut der gym nastiek. Terstond daarop werd door de 'c afdeelingen met werken begonnen en 'i moet gezegd worden zoo de kleinen als de grooten werkten prachtig. De oudsto af deeling toonde dezen avond eens wat spier- oefening vermag. De gezamenlijke oefeningen waren sterk gevariëerd en oogstten een luid applaus. De oefeningen werden afgewisseld door een drietal voordrachten, die zeer in den smaak vielen. De laatste, een gymnastische parodie, deed de zaal daveren van het lachen. Do avond werd opgevroolykt door piano- en strykmuziek. De heer Beenaerts sprak een woord van aanmoediging en waardeeriug, waarmee de aanwezigen door luid applaus instemden. Dankbetuiging uit Curapao. Het bestuur van de afdeeling Nederland- Bche Antillen van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft schriftelyk zijn warmen dank betuigd voor de uit Helder ontvangen gelden tot leniging van den nood op Curapao, met verzoek den dank der bevolking te willen overbrengen aan allen, die bydroegen. .De ingezamelde gelden werden, zoo zegt het bestuur, aan de noodlijdenden, zonder aanzien des geloofs, uitgedeeld on voorzagen in de behoeften van velen." Voetbal. By gelegenheid van 't T'/j-jarig bestaan der Sportvereeniging >Leonidas' zyn door haar voetbal- en hardloopwedstrijden uitgeschreven op 14 en 21 Febr. a.s. Aan de voetbalwed strijden wordt deelgenomen door (Leonidas H. B. S. en H. G. I.voor deze wedstryden heeft zy 2 zilveren medailles uitgeloofdter wijl aan de hardloopwedstrijden door 15 per- soneu .zal worden deelgenomen. Er zal geloopen worden op de 100 M. en E. M. (1609 M.) Voor de 100 M. wedstrijd is door den heer v. d. Poll uitgeloofd een zilveren medaille; voor de E. M. loop ook een zilveren medaille door .Leönidas'. Ongetwijfeld zullen de wedstrijden i hardloopen, een nieuwe tak van Heldersche sport en noodzakelijk voor ieder voetballer zeer in den smaak van 't publiek vallon. Zondagmiddag om 2'/g u. nemen de wedstrij den op 't H. V. B.-terrein een aanvang, te beginnen met de hardloopwedstrijden, waar van de te loopen series benevens de om 8Va uur te houden voetbalmatch nog nader zullen worden bekend gemaakt. Door de Amsterdamsche politie is een marinematroos uangebouden, die sedert 9 Juli 1907 was gedeserteerd. Moord. Gisterennacht ib de rijksveldwachter te Dreuvel vermoord, vermoedelijk door atroo- Eershand. De man, op wien men vermoeden eeft, is voortvluchtig. Zondagavond omstreeks elf uur stonden drie huzaren met getrokken sabel te zwaaien in de Korte Houtstraat te 's-Gravonhage. Een agent van de politiehondenbrigade, die met den hond Lucie aan den band juist voor bijkwam, bemoeide zich met het geval en wilde den belhamel arresteeren. Deze ruk te zich echter los en ging aan den haal. De agent maakte den band van den hond los en op het commando pakging het beest den vluchteling achterna, greep hem met de tanden in zyn pantalon en slaagde er zóó in, den huzaar op den grond te trekken en hem daar vast te houden, tot de agent kwam en den huzaar, die nu gewillig meeging, arresteerde en overbracht naar het poutie- bureau aan de Nieuwe Haven. Daar noemdo hij de namen van zijn twee kameraads, waar na hij aan een inmiddels ontboden militaire patronille werd overgegeven. Het stoomschip „Ixion". Reuter meldt uit Cadix d.d. 6 Febr. Het Nederlannsche atoomschip «Ixion" liep gisteren hier de haven, binnen met brand aan boord. De lading van het schip bestond uit katoen en linnen. Heden was de brand Khluscht. De lading heeft zeer veel ge len, de schade wordt geschat op 150,000 peseta's. De machines werden niet beschadigd. Overstroomingen in Duitschiand. Berlijn, 6 Febr. Behalve van overstroomingen hadden Midden- en Zuid-Duitsehland gisteren ook nog te lyden van buitengewoon zware stormen. Groot onheil is aangericht door de Elbe, den Rijn en de Donau en den sterk gezwol len zijrivieren. Op verschillende plaatsen moest de arbeid worden gestaakt en namen de storingen in het verkeer een hedenkelyken omvang aan. De overstrooming heeft reeds een groot aan tal mensclienlevens gevorderd. In Thuringen, Eiohsfèld en de Harz, kwamen 21 personen, grootendeels kinderen om het leven. Slechts uit enkele streken komen berichten, dat het water valt. De minister van open bare werken vertrekt morgen naar de over stroomde streken. Brand. Santiago (Chili), 6 Februari. Gisteren is het gebouw van de Duitsche legatie alhier afgebrand. Naar het beet is het geheele ar chief door het vuur vernield. Het heeft ei allen schijn van dat lieden zich door inbraak toegang hebben verschaft tot het legatie-ge bouw. Onder het puin vond men het lijk van den kanselier. By het door doktoren uitgevoerde onderzoek bleek, dat hem de hersenpas was verbrijzeld (volgens een ander telegram byna in twee helften gespleten.) De gezant, de legatiesecretaris en nog andere leden van de legatie hadden den laatsten tyd anonieme dreigbrieven ontvangen. Een en ander schynt er op te wyzen, dat hier een misdaad is gepleegd. Ook de -legatie secretaris is, naar het heet, omgekomen. Andere berichten spreken het gerucht van den dood van den legatie-secretaris tegen. Luitenant en inbreker. *t Volgende gemoedelijke onderhoud moet te Sofia tusschen een officier en een inbreker hebben plaats gehad. Er breekt een boef 's nachts in de woniug van den luitenant in, en gaat .werken" in zyn garderobe. Het ongeluk wil, dat uit de rijbroek van den officier een tabaksdoos met geraas op den grond valt en den eigenaar wekt. Deze springt uit het bed, pakt den inbreker zeer onzacht bij de kraag en schelt zijn oppasser. Heer en dienaar geven den boef een kleine tuchtiging. Dan ontwikkelt zich de volgende dialoog Luitenant-Wie heeft je in myn huis gestuurd Inbreker: De nood, mynheer. Ik heb niets te knabbelen. Luitenant: Weet je dan niet, dat er tegen 't eind van de maand geen rooie duit meer bij me te vinden is Inbreker: Luitenant: Laat je fouilleeren TableauDe luitenant vindt een riks in de zakken van den inbreker. En geeft 't geld aan den oppasser met 't bevel .Koop morgen thee en suiker". En laat den •armen" in breker vrij met de opdracht, den len van de maand terug te komen om de riks te halen. Inzezonilen. (ook n i e t-1 i d zijnde) het woord vragen, doch het wordt ook hem, op grond dat hij geen lid is van O. B. geweigerd. Een poosje gaat de vergadering haar gewone gang en daar komt de heer S. waarlyk weer om het woord vragen, en hij zou het nu hebben ook, dacht hy. Mijnheer de Voorzitter, mag ik het woord vraagt Snel. Neen. mijnheer S. u krijgt het woord niet, u is gpen lid, aldus de Voorz. Mag ik dan een vraag doen zegt S. Neen, zegt de Voorz. Je hebt er belang by Je zal er voordeel van hebben Voordeel zeg ik zal je er van hebben, neen schreeuwt S. 8) De Voorz. verzoekt S. zich nu kalm te houden en anders maar liever heen te gaan. Ja, zegt S., ik kan het woord niet krygen en Hartendorf loopt met de papieren van O.B. in z'n zak. De adviseur, de heer Staal man, antwoordt hemja Hartendorf had een papier van O.B. in zijn zak n.1. een socia listisch blad .Het Volk" waarin een verslag van O.B. stond. (Ziet ge wel mijnheer S. dat ge ook hier weer niet goed hebt ge luisterd). Nadat de Voorz. den heer S. nog maals heeft verzocht nu verder kalm te zijn gaat S. weer zitten. Alsuu krygt de adviseur het woord en deze wyst er de vergadering op, dat het niet te pas komt, om iemand uit de verga dering te sturen, want, voegt hy er by, dat gebeurt alleen bij wat men noemt „een troepje". Dat is heel anders als wegsturen, mynheer S. De heer Staalmau heeft een poosje gesproken en de vergadering heeft liaar gewoon verloop en daar komt me zoo waar weer een n i e t - 1 i d het hoofd en den vinger opsteken, den uitroep slakende „meneer Staalman maar zeg, meneer Staalman Na vraag ik u, M. de R., is dat nu een handelwijze voor introducé's en is het dan wonder, vraag ik u. dat er dan een lid is, die den Voorz. voorBtelt, om er voor eens en voor altijd den nadruk op te leggen, dat niet-leden het woord niet kunnen krijgen Is het dan wonder, vraag ik u, dat er dan een ander lid is, die dat voorstel aandikt met te zeggen, dat het anders wel eens kon gebeuren, dat een Heldersche straatfiguur H. K. om het woord kon komen vragen 3) Ik geloof, M. de R., dat gy met mij van mcening zijt, dat gasten zich behoorlijk heb ben te gedragen en niet ieder voorval te baat te nemen, om buurtgerucht te maken. Op verder geschryf van den heer S. zal ik niet antwoorden, omreden ik mij verder met de zaak niet wil inlaten U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de mij verleende plaatssuimte, teeken ik my, omdat ik het nut niet inzie mijn naam te noemen, Uw dankbare, X. Namelijk de betrekking van Secretaris der Groepsvertegenwoordiging. 2) De beer S. ging zoo te keer, dat er al uit de vergadering werd geroepen„er uithy moet er uit 1" Wal nu het voordeel zou moeten zijn, dat de lieer S. „O. B." zou bezorgen, is my niot recht duidelyk. Ik voor my geloof dan ook, dat de heer S. niet liet voordeel, doch wel het nadeel van „O. B." beoogde. 8) Ik geloof echter niet, dat de naam van H. K. is genoemd, om iemand te kwetsen. (Dit blykt dan ook ten volle uit het zins verband, waarin het gezegd is), maar om te doen uitkomen, dat dan iedereen wel om het woord kon komen vragen, lid of niet-lid. Helder, 7 Febr. 1909. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U voor onderstaand een plaats in uw veel gelezen blad, by voor baat myn dank. In uw blad van 5 Februari lezende, kwam mij het ingezonden stuk van den heer Snel onder de aandacht waarin die heer zoo'n weinigje verslag doet van de vergadering der Rijkswerkliedenvereoniging .Onderling Belang'. Ik zeg zoo'n weinigje, want voor een overgroot gedeelte bevat het niets dan grove onwaarheden. In het eerste gedeelte van dat stuk vind ik een verdachtmaking n.1. deze: Aan dit baantje ie f 500 gulden, zegge vijfhonderd gulden 'sjaars verbonden; en vraagt myn heer S. wie moet dat nu worden (P. P. H.??) want volgens den heer Staalman zyn alle werklieden van 's Rijkswerf om als secretaris der Groopsvertegenwoordiging te kunnen fungeeren, onbekwaam. Maar dit is niet gezegd geworden mijnheer S. Wel bevat het gewyzigde Hoofdstuk III een artikel waarin ongeveer wordt gezegd dat de secretaris der Groepsvertegenwoordi ging iemand zal kunnen zyn, die geen Rijkswerkman is, omdat zoo iemand de belan gen der werklieden beter zal kunnen behar tigen. En mijnbeer S. ik wil U dan wel zeggen dat gij op de vergadering, waarin de wijzi ging van H. III is behandeld, of niet zjjt geweest, of juist toen de zaak betreffende den secretaris der G. V. is behandeld gewor den afwezig waart of indien gy er wel zyt geweest gij slecht hebt geluisterd. (En dat gij slecht luiBtert zal ik u straks aantoonen), want als gij op die vergadering waart ge weest, of indien ge er wel geweest zyt goed had geluisterd, dan zoudt gy met mij het met den heer adviseur eens zijn, dat zoo n secretaris iemand moet zijn van meer ont wikkeling als een werkman, om met succes op te kannen treden als secretaris der Groeps- V. zooals die is voorgesteld in het gewyzigde Hootdst. ïir. (Hoe kon anders de heer G. zeggenmaar mijnheer Staalman dat is advo catenwerk, zoo'n secretarisbaantje.) Wat nn het verslag betreft van de over rompeling op 9 Jan. daar wensch ik niet by stil te staan omdat die zaak voldoende is uitgelegd en weerlegd op de vergadering van O. B. op 27 Jan. j.1. Maar nu het laatste gedeelte van 's heeren Snel's schrijven. Dat is geheel bezijden de waarheid, en daarom wil ik trachten de zaak bier naar waarheid uiteen te zetten. Ik zeg trachten, want doordat ik mijne plaats achter in de zaal had kon ik niet ieder woord en iedere wenk opvangen. De vergadering begon aldus Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend en de secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen en deze laatst na eene kleine discussie zyn goedgekeurd, noemt de Voorz. het woord en wenscht als onderwerp te behandelen „Ons strooibiljet". Nadat een poosje de discussiën daarover gevoerd zyn staat er iemand een niet-lid op en roept hevig gesticuleerend Mynheer de Voorzitter, ik «ril het hier wel eens eventjes hebben over die Hellevoeters daar het hier over gaat. De Voorz. weet dien heer echter te beduiden, dat niet-leden liet woord niet kunnen krygen, want dat de leden dan lieelemaal niet aan de beurt zouden komen. Na nog eenige tegenwerpingen gemaakt te hebben moet hij daar vrede mee nemen eu gaat weer zitten. Nu komt de heer Snel Ingezonden Mededeelingen 20 cent per regel. Alle rnenschen, die aan de maag lyden, die veroordeeld zyn een strengen leefregel te volgen, die verplicht zyn geene spyzon te eten waar van zy houden, die genoodzaakt zyn in te nemen wat hen tegenstaat, zullen zeker het lot van Mej. ter Horst benyden, die zich van haar slechte maag genezen heeft, dank zy de Pink Pillen. Mochten toch alle die benyders zich wel hier van doordringen, dat'zy slechts het voorbeeld van Mej. ter Horst hebben te volgen en de Pink Pillen te nemen, om spoedig haar niets ineer te benyden te hebben, want zy zullen genezen zooals zy zelve genezen is. (Phot. 1. Sanders.) Mej. Ter Horst. Men leze hier de verklaring van Mej. ter Horst, echtgenoote van den heer ter Horst, landbouwer te Roswinkel. »lk ondergeteekeude verklaar dat ik gedurende 10 jaren geplaagd ben door myn slechte maag die my verschrikkelyk heeft doen lyden. Ik heb dik— wyls geneeskundigen raad ingeroepen, maar altyd te vergeefsch. ik was geheel ontmoedigd en leefde in het treurige vooruitzicht altyd te Ivden, toen ik den goeden inval heb gehad de Pink Pillen te gebruiken. Deze goede pillen hebben mv onge- loofelyk veel goed gedaan, zy hebben my myne eetlust en een goede spysvertering weergegeven, zy hebben my myne krachten en myne gezondheid doen weervinden." Dc Pink Pillen genezen niet alleen de maag- pyuen, zy doen dat ook de meest hardnekkige bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de verschietende pynen en de zenuwuitpudding. Prijs fl.25 de doos, f tl per 6 dooien. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd-depothouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam voor Helder en omstreken by J. DE KOK, Middenstraat H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij J. ROTGANS: te den Burg (Texel) by T. BUIJS en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. Op den 13deu Februari a.s. hopen onze geliefde ouders Gerrit Meijnen en Anna Hubregtsen, den dag te berdenken van hunne 121/riarifle Echtvereni ging. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne liefhebbende kin deren 1ZAAK. AR1E. Helder, 9 Februari 1909. Op den 13den Februari a.s. hopen onze geliefde kinderen, zwager en zuster Gerrit Meijnen en m Anna Hubregtsen, den dag te herdenken van hunne 12V,-jarige Echtvereni ging. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne liefhebbende moe der, zwagers en zusters: Wed. S. HUBREGTSEN- De Vos. W. T. KORBER. M. F. KORBER- Hubregtsen. A. J. HUBREGTSEN. J. HUBREGTSEN-Keijzer. W. F. HUBREGTSEN..Nieuw M. HUBREGTSEN- Hel- Krljzer. i voet. R. HARDERS, Oost-lndië. E. HARDERS: HUBREGTSEN C. VERSCHOOR, West-lndië. J. W. H. VERSCHOOR- Hubregtsen. Adr. HUBREGTSEN. A. HUBREGTSEN. J J. HUBREGTSEN. H Helder, 9 Februari 1909. Amster dam, Den. 4den Februari overleed, na een smartelijk doch geduldig lyden van bijna 2 jaar, onze geliefde Zoon en Broeder Pieter Fransiscus La Grange, in den ouderdom van 30 jaar. Namens zijn diepbedroefde Moeder, Broeders en Zuster. Wed. G. A. LA GRANGE-Vos. Helder, 9 Februari 1909. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven van het overlijden van onzen lieven zoon en broeder Pieter Knol, in den ouderdom van 50 jaar. Een kortstondig lijden van slechts acht dagen maakte een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar leven. Namens zijn diepbedroefde moeder, broeder, zusters en zwagers Wed. M. KNOL. j Wei». S. J. C. DE GREUVE- j Knol. >2 H. G. LICHER. ia L. J. LICHER-Knol. H. J. VOL. M. VOL-Knol. C. HoL-Janz™. I Schiedam' A. SUTER, Helder. Helder, 6 Februari 1909. Neede Tot onze diepe droefheid overleed heden na een ongesteldheid van 8 dagen, in den ouderdom van bijna 74 jaar, onze geliefde echtgenoote, moeder-, behuwd- en grootmoeder Geertje Henderika van Mansum geb. Lemstra. J. R. VAN MANSUM, Kinderen en Kleinkinderen. Helder, 8 Februari 1909. Nieuwstraat 33. Heden overleed na een smarte lijk doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervende, mijn geliefde echtge noot, vader, behuwd- en grootvader, Nicolaas Keijzer, in den ouderdom van 77 jaren. Namens zijn bedroefde Echtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. KEIJZER Rijmerink. Wieringen, 6 Februari 1909. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht' u kennis te geven, dat onze geliefde zoon en broeder Jan Bais, in den ouderdom van 24 jaren, in den storm van 6 Februari op zee op zeer noodlottige wijze is ver dronken. Wieringen, 5 Februari 1909. JACOB BAIS. T. BAIS - Scheltus. J. LONT. T. BAIS-Lont. E. BAIS. M. BAIS—Duinker. N. BAIS. G. BAIS—Kroon. JACOBUS BAIS. M. BAIS—Kooij. C. BAIS. W. MULDER. N. MULDER-Bais. S. BAIS. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, U kennis te geven van het overlijden van onzen Broeder en Behuwdbroeder den Heer Jacob van der Oord, in den ouderdom vau 63 jaar. Namens de Familie: M. VAN DER OORD. Helder, 8 Febr. 1909. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, onze vader, behuwd- en grootvader Simon Koning, in den ouderdom van 70 jaar en 10 maanden. Namens Kinderen en Behuwdkinderen, P. KONING, J TT. H. KONING-BB0NSBiiA,|Utrecht- D. W.DEKLEIH,)N M. DE KLEIN- (Noora-Amerika, Koning, grand D. KONING, Koegras (gem. Helder). Koegras (gem. Helder), 4 Febr. 1909. Dankbetuiging. De ondergeteekende voelt zich gedron gen om langs dezen weg zijn harteiijken dank te betuigen, aan het bestuur en leden van het ziekenfonds „Helpt Elkan der" 'voor den steun, dien hy gedurende 33 weken genoten heeft, M. BRIZEE. De Heer en Mevrouw SCHMITT- Freijdanck, bedanken voor de ondervon den deelneming in hun verlies. Hartelijk dank aan allen, voor cfe blijken van belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden aan ons innig geliefd dochtertje Maria Wilhelmina betoond. J. VERMEULEN. C. VERMEULEN-Koster. Bij vonnis der Arrondissc- ments-Rechtbank te Alkmaar, d.d. 10 December, is het huwelijk tus schen Jacob van der Oord, stoker bij de Koninklijke Marine en Neeltje van Til, zonder beroep, beiden wonende te Helder, ten verzoeke van eerstgenoemde door echtscheiding ontbonden verklaard met de gevolgen volgens de wet. De procureur van den Eischer, Mr. H. P. M. KRAAKMAN. Helder, 8 Februari 1909. Palmstraat. HET BESTUUR. Meiajeavereeniging VRIJ EN VROOM". 9» Wegens sterfgeval in het Diaconie huis a.s. Woensdag GEEN BIJEENKOMST. HET BESTUUR. op Donderdag 11 Febr. 1909, des avonds te 7l/s uur in het Gebouw voor Evangelisatie, (Palmstr.) met medewerking van het Mededeelingen zullen gedaan worden door verschillende Sprekers. Programma's k 10 cant, verkrijg baar bij de leden en aan den ingang. Tan bahoava van da arman in dan Evangalisatiaarbeid in de Oude Halder. DER GEREF. J0NGELINGS VEREENIGING Uw Heil Komt", 99 op D.Ï. WOENSDAG 10 FEBRUARI d.s. in da Bethalkark (Kanaalweg). SPREKER: de WelEd. Heer N. OOSTERBAAN, van Doesburg. ONDERWERP I' ir Toegang "Vrij. Aanvang HALF ACHT uur. HET BESTUUR. De Schoolopziener in het district Alk maar maakt bekend, dat op 1 Mei e.k. nieuwe leerlingen kunnen geplaatst worden aan bovengenoemde lessen en aan de daaraan toegevoegde voorbereidende klasse Zy, die tot deze lessen wenschen toe gelaten te worden, moeten zich vóór 1 Maart e.k. aanmelden by den Directeur der lessen, den Heer A. KLERK Az aldaar, onder overlegging van 1. hunne geboorteacte 2. eene verklaring van hunne ouders of voogdeu, dat deze voornemens zyn hern of haar voor het onder wijs te bestemmen. Voor toelating tot de voorbereidende klasse, moet men op 1 April 1909 den leeftijd van 12 jaar, voor die tot de normaallessen den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. Alkmaar, 9 Februari 1909. De Districts-Schoolopziener^ F. VAN RIJSENS. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2