BIJVOEGSEL VAN 'T „VLIEGEND BLAADJE". ZATERDAG 13 FEBRUARI 1909. Nieuwsberichten. HELDER, 12 Februari. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier zal vergaderen op Vrydag 12 Februari a. 8. des avonds ten 8 uur. Stukkken voor die vergadering bestemd, worden vdór genoemden datum ingewacht by den voorzitter of een der leden. Geschenk aan H. M. de Koningin. Uit goeden bron wordt ons medegedeeld, dat tusschen de verschillende comité s in Noord-Holland thans nagenoeg volledige aan sluiting is tot stand gekomen. In eene ter zake te Haarlem gehouden vergadering, waar byna alle comité's waren vertegenwoordigd, werd tot oprichting van een provinciaal comité besloten met mevrouw Van Tienhoven Hacke als eere-presidente. Hierdoor wordt versnippering voorkomen, terwyl het verder in de bedoeling ligt, de ingekomen gelden gedeeltelijk te besteden van een passend ge schenk en het overblijvende bedrag aan H. M. aan te bieden om daarvan eene liefdadige bestemming te geven. Wy vestigen de aandacht op de voor stelling van het Ensemble Artistique, onder leiding van de populaire humoristen Solser en Hosse, die Maandag a.s. in .Casino" gegeven wordt. Naar men ons mededeelt is het ge zelschap in Leeuwarden, Groningen, Apel doorn enz. opgetreden en heeft overal enorm succes gehad en voor uitverkochte zalen ge speeld. Het programma bevat verschillende alleraard gste nummers. Men zie verder achter staande advertentie Door eenige leden van de vereeniging ,H. W. N."' werd Woensdagavond in Casino een liefdadigheidsvoorstolling gegeven, waar van de baten aangeboden zullen worden aan het Leger des HeiU. De opkomst van het publiek was zeer be vredigend, de eerste rang byna geheel bezet. Gegeven werd het bekende tooneelspel van Top Naeff .Aan Flarden", waarin ge schetst wordt hoe ongelukkig oen huwelyk is, dat niet op wederzydsche liefde gegrond is, waar gehuichelde genegenheid een plaats inneemt en het huwelyk als een handelszaak wordt beschouwd. Deze gegevens geven aan leiding tot menig tredend, aangrijpend too- neel, die de toeschouwers met belangstelling volgen. Het stuk werd door de dilettanten uitmuntend weergegeven. De heer C. ver vulde de rol van dokter Thomas Verhuist uitmuntendgoed gaf hij weer zyn liefde voor zyn jonge vrouw en later toen hy ontnuchterd werd uit zyn liefderoes, de bit terheid en de wanhoop over zyn teleur stelling. Mevrouw T., de vrouw van den dokter, deed goed uitkomen welk leed vrouw te dragen heeft, die een ander dan haar wettigen echtgenoot bemint en daar door haar huwelyk maakt tot een aaneen schakeling van leugens. Mevrouw B. vertolkte de rol van de moe der eveneens zeer verdienstelijk en liet zy scherp uitkomen, welke moeite sommige moe ders hebben, om hare dochters ,,a<n den man" te brengen- Mejuffrouw De J. O. was buitengewoon aardig en naïef als jong meisje, en gaf mooi ongedwongen spel te zien. Aan het einde van het tweede bedrijf ont ving mevrouw T. een fraaie bouquet en heer C. een mooie krans. In de vergadering der Gymnastiek- en Exercitie vereeniging .Pro Patria" van 9 Februari j. 1. werden de volgende besluiten genomen. Wedstryd der jongste-adspirantenafdeeling 26 Maart en die der oudste-adBp. afd. op April. Uitvoering 24 April. Turnmarsch hoofdafdeeling 20 Mei. Turnmarsch oudste adsp. afd. 6 Juni. Het beBtuur werd aldus samengesteldde heerén F C. H. Schlahmilch, voorzitter H. Ëuhse, 2e voorzitter; J. G A. de Vries, secretaris Joh. Duinker, 2e secretarisJoh. Verfaille commissaris en banierdragerA. van Gelder, 2e commissaris G. D. Hagenaar, penningmeester. -De leiding blyft in handen van dc heeren M. P. van Hooydonk, Schlahmilch en Buhse. Voetbal. Tot de seriewedstryden van Leonidas* heeft ook nog ingeschreven de A.F. en H.C.n. De uitslag vau de Donderdagavond plaats gehad hebbende loting is als volgt Voor de seriewedstrijden LeonidasA.F. en H.C.II en H.G.I.—H.B.S. Voor de hardloopwedstrijden over de 100 M. Ie serie: Kamp, //Ic^jo en .Bob*. 2e serie: Riemors, Boelsums, Polling. 3e serieJanzen, Dorlyn, Verhoeve. 4e serie Kiljan, Bak, Janzen. Aan de hardloopwedstrijden over de Eng. myl wordt deelgenomen door..Passe-par- tout', «Idjo*, Kiljan, Kamp, X, N. N., Ver hoeve, v. d. Pol en -Bob». Zij vertrekken allen tegelijkertijd van de start. Er zal geloopen worden in oen ellips, met eeu omtrek van 240 M., waardoor 6 baanronden ontstaan, met een spurt-eind tot de finish van 169 M. De plaatsing van de loopers aan de start is ook door loting be paald. Tevens heeft de sportvereeniging .Leo nidas* voor de 2e aankomenden in de 100 M. en in de Eng. mijl nog een' bronzen me daille uitgeloofd. Het programma voor a.s. Zondagmiddag is dus 2 u.2J u.Hardl.wedstrijden over de [100 M. 2$ u 8$ u.LeonidasA.F. en H.C. 3J u.—4* u.H.G.I.—H.B.S. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Op verzoek van het hoofdbestuur van den Bond van actief dienende stokers beneden den graad van korporaal .Goetgeluk" trad op den 9en Februari j.1. in .Ti vo li" voor de afdeeling .Helder" van dezen bond als sprekea op de heer A. P. Staalman oud-lid der Tweede Kamer, lid der provin ciale staten, met het onderwerp.Hoe moeten de stokers hunne positie verbeteren 1" Aan het einde van deze door stokers, le den en niet-leden van den bond bezochte ver gadering werd op voorstel van het hoofdbe stuur de heer A. P. Staalman benoemd tot adviseur van hun bond. Verbetering. Vermoedelijk is het ontbrekende kapitaal voor de stichting van een bad- en zwemin richting alhier, door een vergissing onzerzijds, meer dan honderdmaal volteekend, In ons bericht in het vorig nummer werd vermeld, dat de aandeelen een rente zouden dragen van 30 Dit moet zijn 3 °/0. Wij- willen hopen dat zy, die gerekend hadden dertig procent rente te zullen ontvangen, over kleine verschil zullen heenstappen en hun inschrijvingen gestand zullen doen Dood gereden. Gisterenmiddag kwam te Haarlem een 10- jarig jongetje, uitwijkende voor een wiel rijder, onder de paardentram. Zoo goed als middendoor gereden, was het ventje dadelyk dood. Vergiftiging. De schoenmaker Elzinga van Sappemeer bekende het doosje met vergif op de venster bank zijner schoonzuster te hebben neerge legd. De justitie ging gister met doktoren naar Sappemeer, waar oen sectie werd ver richt op het lyk van het kind, in November overleden. De eerste vrouwelijke advocaat te Amsterdam. Gisterochtend buitengewone belangstelling op de anders stille civiele terechtzitting van het Gerechtshof te Amsterdamveel advo caten, eenig publiek waaronder dames de eerste vrouwelyke advocaat te Amsterdam zou worden beëedigd. De advocaat-generaal mr. Pleyte nam hier toe zyn gebruikelijke requisitoir en vorderde dat mejuffrouw R. H. de Boer, geboren te Tiel, den 26en Januari 1909 tot doctor in de rechtswetenschap aan de Universiteit te Am sterdam bevorderd, zou worden toegelaten tot het afleggen van de voorgeschreven eeden als advocate en procureur. Mr. Pleyte wenschte zoowel mejuffrouw De Boer als de balie geluk met dit feit, waarna de jeugdige pleitbe zorgster de eeden in handen van den pre sident van het Hof aflegde. Ook deze magi straat richtte tot de eerste advocaten te Amsterdam eenige vriendelyke woorden van gelukwensch. Een dag vol geluk! Een bruidegom te 'a-Gravenhage, die reeds in de trouwkamer was om zich in den echt te doen verbinden, werd even weggeroepen om een .dringend bericht" te ontvangen. Hem werd de verrassende mededeeling ge daan dat op zyn aandeel in de Staatsloterij de prys van f 100,000 was gevallen Stuurlieden Examens. 's-Gravenhage, 11 Febr. Geslaagd voor groote stoomvaart, tweede stuurman, de heer E. ter Kuhle. Het Haagsche tandarts-schandaal. De Haagsche Rechtbank wydde Maandag den ganschen dag en avond aan de behan deling (in zitting met gesloten deuren) van de strafzaak tegen den tandarts verdacht van het bekende zedenmisdryf. Het getuigenverhoor werd in de avond zitting ten einde gebracht. De behandeling der zaak is daarop verdaagd tot a.s. Zaterdag. wanneer-het O.M. zyn requisitoir en de ver dediger mr. L. W. van Gigch zijn pleidooi zal houden. Een a.8 Regentschap. Wij vernemen dat in den laat9ten tijd maatregelen in voorbereiding zyn om, met het oog op de blijde verwachting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden tengevolge waarvan het Hoofd van den Staat tydelijk Haar regeerstaat zou neerleggen om deze alsdan door een regentschap te laten waar nemen totdat H. M. weer in Btaat zal zyn liet Bewind te aanvaarden. Vredespaleis. Naar de fN. Ct." verneemt zal het wel 1912, misschien 1913 worden alvorens het Vredespaleis kan worden ingewijd. Dit staat niet slechts in verband met den tijd noodig voor den bouw cpaar ook met de omstandig heid dat eenige groote mogendheden ge schenken voor de meubileering en stoffee ring van het gebouw hebben toegezegd. De afwerking vanj sommige dier geschenken zal geruimen tyd eischen, o. a. het weven van de gobelintapijten die door den Franschen Staat zijn toegezegd voor de raadszaal. Andere lezing. Dezer dagen ontvingen wij van een onzer correspondenten een bericht, waarin werd medegedeeld dat de kinderen van een ouden hulpbehoevenden vader te Katwijk-aan-Zee, omdat niemand hunner hem in huis wilde nemen, het lot lieten beslissen. Men schryft nu aan .De Stand.", dat een verloting volstrekt niet heeft plaats gehad. De zaak zou zoo zijn Een vader, niet geheel onbemiddeld werd hulpbehoevend. De familie raad, bestaande uit 4 dochters, met hare respectievelijke mannen, heeft den vaderde keus gelaten, by wie hy wilde inwonen, doch de man kon niet beslissen. De oudste dochter kreeg toen den voorrang. Thans woout de vader by deze in. 'Hbld.) Moeder en zoon. Voor de Arnhemsche rechtbank werd Dins dag ondef groote belangstelling de zaak be handeld van den 18-jarigen V. en zyn moeder. De eerste had zich te verantwoorden we gens een 12-tal ernstige diefstallen met braak, in den loop van de laatste acht maanden in Arnhem gepleegdde laatste wegens heling van het door haar zoon gestolene. In die acht maanden is de jonge V. in waarheid de schrik der stad geweest. Met weergalooze brutaliteit ging hy er 's nachts op uit en leidde hy overdag het leven van een kalmen fatsoenylken jongen, die door niemand ver dacht werd. 's Nachts sneed hy ruiten uit, klom doof- tuimelramen, o. a. in den sigaren winkel van de firma Hillen, in de Vyzelstraat, vlak by 't café «Central'waar heel den nacht politietoezicht is en waar nota bene de hoofdinspecteur van politie boven woont; of in het halte-station Velperpoort", waar hy tot driemaal toe inbrak en waar hy dan ook den derden keer op heeterdaad door twee rechercheurs werd betraptof in het kan toor van „Musis Sacrum waar hem f 500 in handen viel. Beiden beklaagden, die een zeer cynische houding voor de rechtbank aannamen, be kenden volledig. Tegen den zoon eisebte het O. M. 8 jaar en tegen de moeder 4 jaar gevangenisstraf. Een uitleveringskwestie. Door de Duitsche regeering was destyds aan de Nederlandsche do uitlevering verzocht van den vermogenden Hamburgschen koop man Herman Jacobsohn. Hy was door de ge heime politie van Berlyn, daarin bijgestaan door de Amsterdamsche politie, aangehouden en in verzekerde bewaring gebracht, in ver band met de sensationeele millioencn-verduis- teringen, gepleegd aan de keizorlyke marine werf te Tiel. Dit verzoek diende 16 November 1.1. voor de tweede kamer der arrondissementsrechtbank Als juridische raadgever van Jacobsohn trad op mr. L. W. van Gigch. Thans is de Duitsche koopman aan de Duit sche regeering uitgeleverd. Inaezonden.. (Buiten verantwoording der Redactie.1 Geachte Redactie! U zal, vertrouwen wij, zoo welwillend zyn, ons eenige ruimte af te staan ter korte beantwoording van de ingezonden artikelen, rakende onze organisatie, in Uw Blad ver schenen. Wy zeggen ter korte beantwoording, want de uitvoerigheid der bedoelde inzen ders, staat naar onze meening niet in even redigheid, tot het belang dat het a 1 g e- m e e n kan hebben, by een zoo wydloopige behandeling van allerlei onderdeelen, in onze organisatie aan de orde. Wy bewonderen dan ook gaarne de groote mate van uw geduld, dat ook ons ter gelegener tijd allicht ten goede kan komen. Waar het algemeen dan w e 1 belang bij heeft? In de eerste plaats, da{ het niet leugen achtig worde voorgelicht, nog wel door men- schen die opzettelyk liegen en die lasterend allerlei kwaad spreken. En in de tweede plaats heeft het alge meen, en met name deze gemeente, er belang by,. dat de werklieden onzer Marinewerf niet komen onder den verder- felyken invloed der Bociaal-democraten of hunne revolutionaire medestanders. En daarvoor nu hoopt het Bestuur van fOnderling Belang* te waken, al zullen ook de revolutionairen van allerlei slag de wanhopigste pogingen daartoe aanwenden. De revolutionaire leiders van de Amster damsche afdeeling mogen er ten deelo in geslaagd zijn, de afdeeling Hellevoetsluis in hun strikken te vangen (zoo lang het duurt) w ij zyn nog juist bij tyds dank zij het advies van den heer Staalman aan hunne listen ontkomen. Tot goed begrip van oen en ander het volgende De Commissie van Vertegenwoordigers op de Marinewerven, destyds door Minister Ellis in het leven geroepen, bleek in hare werking niet te voldoen. Er was geen succes van eenige beteekenis voor de werklieden. Daardoor ontmoedigd, was men er hoe langer zoo meer toe gekomen het byltje er by néér te leggen en te weigeren zitting te nemen in deze Commissiën of wel Groeps- vertegenwoordigingen. In de Tweede Kamer werd over deze Groepsvertegenw. meenig .hartig woord ge sproken. Van liberale, vryzinnig-demokratische en socialistische zyde werd deze instelling vol komen afgekeurd, en Kamerleden van die richtingen spraken den wensch uit, dat alle werklieden zouden weigeren zitting te nemen. De sociaal-demokraten veroordeelen deze instelling, wyl zij van bovenaf (door den Minister) is in het leren geroepen en d u s moet worden geacht vyandig te staan tegen over de arbeidersbelangen. De Minister van Marine verklaarde in- tusschen, zeer prys te stellen op de instand houding van de commissie van Vertegenw. Hij zou het werfreglement herzien en de door hem ingestelde Marine-commissie op dragen, zoowel de Commissie van Vertegenw. als de Vakvereenigingen te hooren. Na deze belangryke toezegging van den Minister Wentholt, adviseerde ons de heer Staalman, alsnu terstond de Coinm. van Vertegenw. volledig aan te vullen, opdat zy, namens den Minister, kon worden gehoord. Alzoo geschiedde. Daarover nu zyn de revolutionaire leiders van Amsterdam vertoornd. Wij hadden, als zy te Amsterdam, en als Hellevoetsluis, den Minister met zijn Comm. van Vertegenw. moeten laten zitten. Van dat revolutionaire gedoe zijn wij hier niet gediend. De Comm. van Vertegenw. alhier en onze afdeeling hebben, gehoor gevende aan het verzoek van den Minister, Zijne Excellentie uitvoerig ingezonden en toegelicht onze wen- schen en wachten thans af wat de Minister zal beschikken. Alsdan is weer het woord aan ons. En al zouden nu alle liberalen en vryz.-dom. en socialistische Kamerleden en hunne volge lingen ons ook willen beduiden, dat wy den Minister hadden moeten afwyzen, w y zul len weigeren, naar deze heeren te luis teren en zyn den Minister dankbaar, dat hy alzóó begonnen is, de organisatiën der werk lieden te hooren. Geen socialistische Amsterdammers, nog eens, zullen er in slagen, onze afdeeling te verlokken hen te volgen Wy zullen onze kameraden ernstig blyven waarschuwen, tegen dit r o o d e ge vaar. Samenwerking tusschen de afdeelingen Helder-Amsterdam-Hellevoetsluis is mogelijk en wordt ook door ons gewenscht, doch alleen op niet revolutionairen grondslag. Wy hebben herhaaldelijk achrif- telijk te kennen'gegeven tot de stichting van een Bond bereid te zyn, onder beding dat het Bondsreglemenf door onze ledenvergadering zal worden b e- handeld en goedgekeurd. Dit is, wat de opposanten daarover ook mogen beweren, nooit geschied. En daarom, een Bond bestaat niet i heeft nooit bestaan en mist dus Voorzitter van Amsterdam absoluut het recht, als Bondsvoorzitter te fun- geeren. Wel zijn wy meermalen in federatie opge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5