KLEINE COURANT 't' Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3758. Woensdag 17 Februari 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Eoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 16 Februari. By Kon. besluit is benoemd tot tjjde- lijk leeraar aan Rjjks Hoogere Burgerschool alhier de heer N. J. J. de Voogd, te Zaan- dam. De gewoonlyk stille Molengracht werd Zondagmiddag in rep en roer gebracht door den wanhoopsdaad van zekeren J. E., woon achtig Kuiperstraat, die, vermoedelijk ten gevolge van huiselijke oneenigheden een eind aan zyn leven wilde maken en daarom in 't kanaal sprong. Eenmaal te water, kwam hjj tot bezinning en in plaats van verdrinken werd het natnurlyk een ,help, help" en zwom hy door het gebroken ijs naar den overkant, maar kon even over het midden niet vorder. Toegeschoten hulp haalde oen ladder by den heer v. d. Plas, Achtergr. W.Z., waarmee men den drenkeling echter nog niet bereiken kon, waarop zich J. v. Dok, woonachtig Dia coniestraat, die zich al meermalen by zulke gelegenheden onderscheiden had en daarvoor vroeger reeds beloond is geworden, gekleed te water begaf en zoo den hulpbehoevenden wist te bereiken. Bibberend van koude, ten gevolge van het wel wat frissche bad in dezen tyd van het jaar, begaven redder en geredde zich naar huis en was de voorstelling afgeloopen. Zeer waarschijnlijk door het „zetten" van het gebouw is Vry dag 11. de groote spiegelruit van den beddenwinkel van den heer Kamper, aan den Kanaalweg alhier, gesprongen. Het geheole ruit viel in stukken, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De spiegelruit, een der grootste hier ter plaatse, was verzekerd bij de Ned. Glasver- zekering-Maatschappij, agent de heer J. Beth- lehem alhier. Naar wy vernemen zal de Heldersohe Tooneelvereeniging .Tavenu" binnenkort een voorstolling geven ten voordeele van de Fröbel-inrichting alhier. Alsdan zal worden opgevoerd het bekende blyBpel #In Hypno tische Slaap". Gisteravond gaf het Ensemble-artisti- que, onder leiding van de heoren Solser en Hesse in .Casino" een voorstelling. Do op komst van het publiek was voor het gezel schap zeer bevredigend en hetgeen te hooren werd gegeven, afgaande op de luide toejui chingen, voldeed uitermate. Er werden een tweetal blyspelen opgevoerd, die los en goed gespeeld werden en om hun alleraardigsten inhoud een vroolyke stemming te weeg brach ten. Verder zongen mevr. Hejjermans, de heeren Solser en Hesse, de heer Orvan en mevr. Hesse echt leuke, humoristische liederen en .coupletten, die niet van geest ontbloot waren en de grens der betamelijkheid niet overschreden. Zij deden de hoorders hartelyk lachen. Tot slot werd gegeven «Adam in ballingschap parodie op Vondels tooneelspel van dien naam. Deze klucht, want dat is het, werd op eigenaardige manier weergegeven en deed het publiek schateren van lachen, vooral om de anachronistische voorstellingen. Het gezelschap heeft velen een aangenamen, vroolyken avond bezorgd. Orgelbespeling. Gisterenavond gaf de heer A. J. C. Mooy, muziekleeraar alhier, de 17de Orgelbespeling in de Nieuwe kerk, met belangloozo mede werking van den heer G. W. Groen (viool). Met een indrukwekkend meesterwerk van J. S. Bach, «Praeludium" in C. kl terts, werd het programma geopend, inderdaad een waardige inleiding voor orgel, waarbjj de genoeg bekende organist zyn talenten voor de zooveelste maal liet uitkomen. In de daarop volgende #Sonate" van G. F. Hiindel kreeg men volop gelegenheid om de heer Groen als violist te bewonderen het prachtig samenspel werd aandachtig gevolgd, en geert wonder, de heerlijke tonen van het strijkinstrument, nu eens lang zaam, dan weer ongedwongen vroolyk, vlug, met zeer veel voordracht vertolkt, harmo nieerde prachtig by de gekozen register kleuren, een groote aantrekkelijkheid van het orgel, dat later bleek in «Ave Maria d'Arcudelt" van Liszt, maar vooral in «Im- provisation" van Bheinberger, een waarlyk schoonklinkend karakterstuk. By het relegieuse Eerste Kruiswoord" van Haydn, de .Aria op de G" van Bach, en Berceuse de Jocelyn oen lieve melodie van B. Godard, kwam do heer Groen nog maals voortreffelijk uit mot zyn immer boeiend samenspel en speolde Mooy tot slot do om vangrijke compositie «Fluitconcertvan Chr. H. Rinck. Sport- en wedstrijden. Leonidas' Sportfeest. Te 2 uur werd aangevangen met de hard loopwedstrijden over de 100 M., waarvan de uitslag is als volgt le serie: Riemers, Kamp, «Bob". 1. Bob in 13% sec. 2. Riemers. 8. Kamp. 2e serie Boelsums, Polling. 1. Polling in 15% sec. 2. Boelsnms. 3e serie: Jansen, Dorljjn, Verhoeve. 1. A. Jansen in 14%o sec. 2. Dorlyn. 8. Verhoevo. 4e serie: Kiljan, Bak. 1. Kiljan in 14*/: «cc. 2. Bak. In de finale komen dus uit: «Bob", Pol ling, Jansen en Kiljan, benevens de kampi oen van de 2e aankomenden in deze series. Over 't algemeen zyn de gemaakte tijden slecht, waartoe het niet genoegzaam trainen en het drassig terrein niet weinig hebben De beste tyd werd gemaakt door Bob", die daardoor een groote kans op het kam pioenschap verkrygt. Te 2Vj uur werd aangevangen met de voetbalwedstrijden, die zich in eenc voor Helder betrekkelijk groote belangstelling van het publiek mochten verheugen. I. Leonidas—A.F. en H.C.II 3—5. In t begin van dezen spannenden en be langrijken «trjjd zjjn de partyen aan elkaar gelijk, als eindelyk de A.F. en H C. de lei ding neemt uit een hoekschop, die weldra gevolgd wordt door een 2e punt, dat echter gekeerd had kunnen worden. Stand 0 2. Dan komt Leonidas opzetten. De rechtsbuiten Valkhoff geeft magnifieke voorzetten en uit een van dezen weet L. Kamp Leonidas' le tegenpunt te maken. Spoedig daarop brengen de Adelborsten den stand op 13. Leonidas zit de A.F. en H.C. echter vlak op de hie len even voor rust maakt Valkhoff no. 2, waarna de rust intreedt. Na de rust ia het spel veel vuriger. Van weesrkanten wordt hard gewerkt, doch niet lang na rust brengt do Adelborsten-linksbinnen met een hard schot den stand op 24. Leonidas laat ech ter den moed niet zakken en uit een mooie overzet van de linksbuiten Koorn maakt J. Kamp no. 3. Stand 34. Langzamerhand nadert het einde van den strijd. Tot het laatst houdt Leonidas stand, doch als ten slotte de A.F. en H.C.-voorhoede uit mooi samenspel no. 5 fokt en weldra tijd gefloten wordt, heeft zy schitterend met 35 verloren. II. H. B. S.—H. G. I. Met ruBt is de stand 11, waarin na de le verlenging geen verandering komt. Ten slotte verschaft Rijckevorsel nit een straf schop aan H. B. S. de overwinning. Hot spel was vry laksch. A.s. Zondag worden do wed strijden voortgezet, waarvan het programma nog nader zal worden bekend gemaakt. Sport. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen. Door de Zaanl. voelbal-vereen. «Sport'' te Zaandam, zullen op 11, 12,18 en 25 April a.8. met toestemming der N.V.B., serie-wed strijden worden georganiseerd in drie af- deelingen en welde le en 2e afdeeling op 11, 12, en 18 April, prjjzen respectievelijk: lo Afdeelingeen zilveren lauwerkrans, drie medailles; 2e afdeeling: vier medailles en de derde afdeeling op 25 April a.8., prijzen drie medailles. Inschrijven kunnen le en 2e elftallen, uit gezonderd elftallen welke uitkomen in de le en 2e en reserve le klas N.V. Bond. Aanbesteding. Door de H. IJ. S. M. werd gisteren aan besteed Bestek 1132. Het aanbouwen van een gocderenlokaal aan het stationsgebouw te IJmuiden. Raming f8570. Ingekomen 23 bi|jetten. Minste inschryver de heer T. van der Ster, Helder f7652. Bestek 1133. Het maken van een houten goederenloods op steenen voeting en bjjbo- hoorende werken om het stations-emplacement Scbagen. Raming f7175. Ingekomen 25 bil jetten. Minste inschryver S. Overtoom, Scba gen, f 6195. Eergisteren nacht is te Doetinchom plot seling op bijna 65-jarigen leeftyd overleden de heer J. Th. F. Brujjn, gepensioneerd kapitein ter zee. De overledene was een der weinig over geblevenen van den etat-majoor van Z. M. stoomkorvet Medusa', die, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Ca- sembroot, op 11 Juli 1863 weerstand bood aan do Japanscho overmacht in de straat van Simonoseki. Eergisteren is te Ryswijk overleden de heer VV. F. van Stuyvesant Meyer, gepensi- onneerd schout bij nacht tit„ ridder in de orde. van den Nederlandschen Leeuw, enz., in den ouderdom vaa 77 jaar. Moordaanslag. Twee slachtoffers. Zondagmiddag heeft zich op den Dam, achter 't Commandantshuis, te Amsterdam een bloedig drama afgespeeld, dat twee slacht offers eischte. Omstreeks vijf uur betrad een jonge man, met zijn meisje, het café van den heer Mus- tort, op den Dam. Beiden zetten zich neer aan een tafeltje in 't café. Spoedig daarop betrad ook 'n vriend van hen, dansmeester van beroep, 't café en voegde zich bij do beide anderen. Er ont stond een gesprek tusschen het drietal, waar bij bleek, dat beide jongen mannen een oogje hadden op het meisje, doch dat, ofschoon zij verkeering had met den ander, de dansmeester toch het hoogst in haar gunst stond aange schreven. De dansmeester schijnt dan ook nogal zeker van zijn zaak geweest te zyn, en liet zich, volgens ooggetnigen, uit op een wyze, wel geschikt om den toorn van zyn mededinger op te wekken. Ondertusschen werd nogal wat verteerdbier en advocaat worden besteld, en gebruikt. Eindelyk, na een vrij langdurig gekibbel, bekende het meisje, dat ze meer van den dansmeester hield, dan van den ander. Deze deed alsof hy zich van het blauwtje, dat hij aldus opliep, niet aantrok, sprak spottend met den kellner over zyn liefdes aangelegenheden, en vroeg ten slotte aan den kastelein, of hy het goed vond, dat hy op de restauratiezaal boven een deuntje op de piano ging spelen. Inderdaad weerklonken spoedig de tonen van de Dollarprinses". Toen de jongen van boven terug kwam, moet hy, volgens sommigen, dreigend gezegd hebben, dat hy een scheermes in zyn zak had. Nadat met den kellner was afgerekend, verlieten het meisje en de afgewezen min naar samen het café. Terwjjl de dansmeester, het café ook verlatend, de richting van de Warmoesstraat in sloeg, begaven de twee anderen zich dwars over den rijweg, in de richting van de krantenkiosk by het Com- raandantshuis. Halverwege gekomen, haalde do jonge man plotseling een scheermes uil den broekzak en bracht het meisje een diepe snede in de rechterzyde van den hals toe, vlak boven den col van de japon. Gillend viel de ongelukkige op de straatsteenen neer. De jongeman stond een oogwenk als ver suft, hief toen het mes voor de tweede maal op en sneed zich in de keel, ter hoogte van den Adams appel. Hij viel over het meisje heen, terwyl het bloed uit beide wonden, overvloedig op de steenen vloeide. Zoo plot- seling gebeurde dit alles, dat het publiek een oogwenk aarzelde hulp te verleenen. Gillend lagen de verwonden op elkander. Een polilie-agent blies op zijn signaalhoorn en hier snelden menschen toe, terwyl ze daar ontzet terugweken. Intusschen waren toch nog vry spoedig lieden by de hand, die de twee lichamen trachtten op te beuren. Het meisje, wier blouse geheel met bloed was bevlekt, werd in het café van den heer MuBtert gedragen, die de tegenwoordigheid van geest had, breede, gapende wonde aan den hals dicht te drukken om verbloeding te voorkomen. Ook slaagde hy er in inderhaast een nood verband te leggen. De dader werd, nadat het meisje in hst café was binnengedragen, door do politie ge grepen en door do Damstraat naar het politie bureau St. Piotershal 'geleid. Onderweg zakte hy in elkander. Klaarblykelyk waren zyn krachten tegen het verlies van bloed, dat uit de gapende wonde aan zyn hals vloeide, niet bestand. Van het bureau Singel werd hy naar het Binnengasthuis vervoerd. Véór het café, waar het meisje thans ook door politie en rechercheurs behandeld werd, stroomde natuurlijk een massa volk samen. Een aantal agenten zetten het terrein afook de toegang tot het café werd het publiek natuurlijk belet, en zoodanig was do nieuws gierigheid van het publiek, dat 't café ge durende twee uren gesloten moest bljjven. Toen de rijwielbrancard verscheen, werd het meisje daar, onder vele zorgen ingelegd en naar het Binnengasthuis vervoerd. De toestand van het meisje is levensge vaarlykde kellner zal vermoedelijk van de wond, die hy zich toebracht, herstellen. Ruzie in de S.D.A.P. Tot nog toe hebben wij geen melding ge maakt van den reeds maanden in de Sociaal- Democr. Arbeiders Partij gevoerden strijd tusBchen de zoogenaamde Marxisten (de theoretici), waartoe o. a. hehooren v. d. Goes, Ceton, Wynkoop, Ravensteyn, enz. en de revisionisten (do practici), waaronder Troel stra, Schaper, Helsdingen en de groote meerderheid in do party zich scharen. Die Marxisten voerden sinds eenigen tijd in hun blad ,.de Tribune' een feilen stryd tegen de sociaal-democr. Kamerfractie bekritiseerde al haar handelingen als te zyn in stryd met de sociaal-democratische begin selen. Geen wonder, dat dit ten slotte mannen als Troelstra c.s. begon te verdrieten. Door hen word aangestuurd op het houden van een Congres, waar de drie redacteuren van „de Tribune", de heeren Wynkoop, Ceton en RavenBteyn ter verantwoording zouden worden geroepen. Dat congres heeft Zondag 1.1. plaats gehad, en daar is het zooals te denken is, niet malsch toegegaan. De volgende punten werden daar toen behandeld a. De party geve oen weekblad uit onder redactie van de partygenooten Roland Holst en Wibaut. Dit weekblad zal als bjjblad worden ver bonden aan „Het Volk". Do redacteuren oefenen hun functie uit in geregeld overleg met de redactie van „Het Volk" on zy hebben daartoe, teneinde met „Het Volk'' een goed geheel te vormen, ook recht van medospreken inzake den inhoud van hot dagblad. b. Het Congres spreke als zyn besliste meening uit, dat het bovenstaande besluit tot gevolg behoort te hebben de opheffing van „de Tribune". c. Indien de partygenooten, die de „Tri bune" uitgeven, niet tot die opheffing bereid zyn, spreke hot Congres als zyn meening uit, dat deze partygenooten van het lidmaat schap der party vervallen moeten worden verklaard. Punt a werd aangenomen, met alleen de afd. Leiden en Leeuwarden tegen. Met 1 April wordt met de uitgave begonnen. Het Paaschcongres zal de finaacieele rege ling vaststellen. Punt b. werd aangenomen met groote meerderheid. Punt C, royement der „Tribune"- redactie werd aangenomen met 209 tegen 88 stemmen en 15 blanco. Na dat royement verklaarde de heer Men- dels de partij te zullen verlaten. Deze uitslag zal ten gevolge hebben, dat zich een nieuwe party, de Marxistische, zal vormen. Drie meisjes verdronken. Te Amerongen zyn Zondagnamiddag by het schaatsenrijden vyf meisjes door het ys gezakt. Mot moeite werden er twee gered, doch de 16-jarige A. Viegen, den 15-jarige C. van den Vendel met haar 13-jarig zusje kwamen om. Diefstal. Zondagavond heeft te Gouda een brutale diefstal door insluiping plaats gehad. Toen de meesterknecht der siroopfabriek tehuis kwam, zag hy twee vreemde personen uit zyn woning vluchten. Hy wist een van hen te grijpen en al worstelende aan de politie over to leverende andere ontkwam. Bij fouilleering bleek de aangehoudene, een be rucht Amsterdammer, een bedrag van f200 by zich to hebben van diefstal afkomstig. Nog worden f100 vermist, die waarschijn lijk in handen van den vluchteling zullen zyn. Op den aangehoudende werden voorts nog eenige inbrekerswerktuigen bevonden. Onder den trein. Men meldt uit Eindhoven Gisteiavond ongeveer half negen hoorden personen, die zich voor het te Eindhoven op het Wilhelminaplein staande circus De Jongh bevonden, een ontzettenden •lag. Al verspreidde zich de mare, dat by een dicht- byzijnden overweg der Staatsspoorwegen een ongeluk had plaats gegrepen. Dit bleek he laas waar te zyn. Een ontzettend voorval had zich afgespeeld. De afslnitboomen waren neergelaten voor den personentrein, die ten 8 uur spoortjjd uit de richting Valkenswaard te Eindhoven binnenkomt. Voor de booi bevond zich een bakkerswagen met paard, bestuurd door den heer Antoon van Hapert, bakker té Woenselook diens knecht bevond zich op don wagen. Door een tot nu toe: opgehelderde oorzaak schrok het paard plot seling en vloog over de boomen, den wagi meesleepende, juist toen de trein naderde. De wachter, Toon Dingen, een ongeluk voorziende, sprong toe om het paard van de rails te houden, «Ut mislukte echter. De trein greep paard en wagen, alles meesleepende en vernietigende; de knecht sprong nog juist bjjtjjds van den wagen, doch de heer Van Hapert werd tos zwaar gewoud, dat hjj na korten tyd overleed. De overwegwachter Toon Dingen werden arrnon en beenen afge reden. Hy was onmiddollyk dood. Het paard werd vermorseld, terwyl de wagen vernield werd. Deze laatste on het paard werden een 200 meter mede gesleept, de brooden uit de kar lagen her- en derwaarts over' de ljjn. Spoedig waren eenige geneesheeren ter plaatse, die slechts den dood konden consta- teeren. Hot lijk van den wachter en dat van den heer Van Hupert werden naar het gast huis vervoerd. De trein stopte dadelyk na hel ongeval. De heer Van Hapert wns on gehuwd, de overwegwachter gehuwd. Kranige jongens. Jl. Zaterdagnamiddag liep het zoontje van den heer De Groot te Naarden over het steeds onbetrouwbare ys van do dicpo buiten- vestinggracht aldaar. Plotseling zakte hij door het ys en ofschoon er menschen genoeg in de nabyheid stonden, kon of durfde nie mand een hand tot redding uitsteken. Daar kwamen Marius, Ferdinand en Frans Vernimmen aan, resp. 11, 12 en 16 jaar oud met de schaatsen in de hand naar huis terug- keerende. Onmiddellijk worden de overjassen uitgetrokken en begaven zy zich op het broze ijs tot dicht bij den drenkeling, die reeds een paar malen geheel onder water verdwenen was. Deze was echter te verkleumd om de jas mouw vast te houden. Plotseling zakte ook Marius door het ys, doch bjjna op hetzelfde oogenblik greep Frans zyn broertje en wist hem uit het gat te trekken. «Ik ben nu toch nat", zei de dappere kleine Marinus, ging plat op het ijs liggen en greep met de rechterhand den drenkeling vast toen deze weer bovenkwam en hield met de andere hand de jas vast die Frans weder in de hand hield enz. Het gelukte den kranigon jongens het knaapje zoo van een wissen dood te redden. Toen Marius thuis kwam en moeder hem onderhield over de roekclooze wyze, waarop hij zijn jeugdig leven gewaagd had antwoord de hy: tMoe, ik kon het lieusch niet laten. Hy zag my toch zoo smeekend aan, maar mjjn schaatsen ben ik er by kwjjt geraakt, als u daar maar niet boos over is.' Oplichterij. Naar Het huis van bewaring in Den Haag zyn een paar boerenknechts uit Wassenaar overgebracht, die verdacht worden zhh ten nadeelo van een geldkantoor in Den Haag aan bedriegelyke handelingen te hebben schuldig gemaakt. Beide knechts waren in dienst van een boer, die krap in zyn geld zat, en om in dit gebrek to voorzien op allerhande minder eerljjke middelen zon. In 't laatst van hot vorige jaar begaf hy zich met zyn knechts naar bedoeld geldkantoor om een crediet op te nemen, eenige duizenden guldens. Hy stelde zijn knechts als borgen voor en alle drie gaven zich daarby uit voor personen, die te Wnssonaar als solide bekend staan, zoodat het kantoor dan ook omtrent die met namen genoemde dorpsingozetenen gunstige informatien verkreeg. Nu moest alleen nog by een notaris in Den Haag een acte worden gepasseerd. Ook dit geschiedde. De acte werd met de valsche namen ondorteekend, en do z.g. borgen, van wie een vrygezel en de ander weduwnaar, gaven tevens van tevoren verzonnen namen als die hunner respectieve echtgenooten op. Alles was dus in orde en het geld werd door het kantoor uitbetaald. Maar toen 't nu dezer dagen op rentebetaling aankwam, werd het bedrog ontdekt, want de personen, wier namen waren opgegeven, wisten natuurlijk van niets. Gevolg was, dat er door de politie een onderzoek werd ingesteld, dat leidde tot de aanhouding van do twee knechts. Hun baas was reeds eenige weken geleden ter zake van een soortgelijk te Delft gepleegd misdrijf gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht, waar zich nu dus het geheele trio in voorarrest bevindt. ^Van het door het kantoor verstrekte geld was niet veel meer te vinden. Een schandelijke weddenschap is Zondag in Hamm, zoo wordt uit Enschedé gemeld, aangegaam tusschen een zadelmaker en een reiziger, waarbij eerstgenoemde aan nam 25 glaasjes genever te drinken in den zelfden als do ander 25 glazen bier. Toen er 20 glazen geledigd waren, zakte de zadelmaker in een. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy spoedig overleed. De „steker". Berlyn, 15 Febr. Hedenmorgen werden opnieuw twee jonge vrouwen gestoken, een in den ondorarm, een in de heup. Tot nog toe werden in het geheel negon vrouwon gestoken, klaarblykelyk allen door denzeltdon persoon. Berlyn, 15 Febr. Hedenmiddag te 3 uur word voor de 16e maal een aanslag met oen mes op een vrouw gepleegd, ditmual te R x- dorf. De dader pakte oen zekere juffrouw Loobs by den hals en trachtte haar toen een steek toe te brengen in de djj. De vrouw werd echter niet gewond, doordat het mes afstuitte op een lederen tasch. In don loop van den middag werden weder twee aanslagen op vrouwen gepleegd. In het Z. O. van Berlyn werd oen vrouw door een onbekende gestoken, het mes stuitte echter af op de baleinen van het corset. Tegen den avond kreeg een jong dienstmeisje in Lich- tenrade door de kleederen heen een steek in de heup. Beide keeren wist do dader te ontkomen. Hedenavond bleek, dat weder twee aan slagen waren gepleegd Een meisje kreeg een steek door de kleederen on ook aan een vrouw die eerst met oen boksbeugel werd overvallen, werd een steek door hare kleederen heen toegebracht. Ook deze vrouw bleef ongedeerd. Aanvaring. Antwerpen, 15 Februari. Het Belgische stoomschip „Australia" is Vrijdag aangevaren door een onbekend zeilschip, in volle zee bij Alboran, in de nabyheid van Gibralter. De .Auütralia" zonk: 16 koppen der bemanning ontbreken De geheele equipage bestaat uit Belgen. Naar verluidt, zyn ongeveer 30 personen verdronken by de aanvaring van de „Au stralia". Het zeilschip, dat met de „Australia" in aanvaring is gekomen, moet ook gezonken zyn. Volgens den tweeden stuurman van de „Australiazouden er by do aanvaring 46 personen het loven hebben verloren, 16 van de „Anstralia" en 30 van het schip, dat met de „Australia" in aanvaring kwam. De ramp van de „Djambi". De „Straits Timesgeeft een uitvoerige beschrijving van het ongeluk, de vrachtboot «Djambi' der Faketvaart mautschappy over komen. Klokslag 5 uur don llden Jan. ver liet de «Polynesiën- de Bornoo-werf met bestemming naar Saigon, op sleeptouw genomep door de slecpbooton tSnnda' en «Varnsha*. De stroom was abnormaal sterk en de «Polynesiën' was niet zoodra in rui mer water of plotseling knapten de trossen en was zij aan haar eigen lot overgelaten. Nu dreef zij voort in het hoefijzervormige bassin naar de Roads mot een vaart van 6 knoopen in hot uur. Z\j lette niet genoeg op haar stuur, zoodat het onmogelijk bleek om langs de pier, die mot een groote bocht in zee uitloopt, te komen. De ankers werden geworpen, maar door de enorme vaart van het schip, den sterken stroom en de modderige gesteldheid van den bodem, wilden zij niet pakken en de scherpe boeg van de «Polynesiën', die haar machines te laat stop gezet had, ging over het achter dek van de .Djambi' heen, die daar voor anker lag. De .Djambi- werd in de modder gedrukt en de Polyne-iën liep een 25 of 30 voet verder tegen de pier op met zulk een vaart, dat de grond werd omhoog gewerkt en de steenen onderlaag nu een hoek van 30 gr. met de pierlyn "vormt, terwyl de jjze- ren pijlers en de zware houten beschotten naar alle zjjden werden weggeduwd. Zoodra men op de .Djambi' bemerkte, dat een botsing onvermijdelijk was, werd alarm gemaakt en de meerderheid der bemanning was al op de pier geklauterd vóór do schok plaats had. Enkelen waren niet meer in staat tijdig aan wal to komen. Anderen werden in zee geworpen en zwommen naar lund. Aan de «Singapore Free Press' ontleent de ,Sum. Post' nog het volgende: «De «Djambi", die juist uit hot dok ge komen wa3 waar zij de noodige reparaties had ondergaan, was bezig met platen tin te laden tjjdens het voorval. Do kapitein en de eerste machinist, de eenige Europoanon aan boord op dat moment, hadden nog juist tyd om to ontkomen. Verscheidene inlanders en Europeanen wilden de plek bezoeken, maar de dokpolitie onder inspecteur Howard ver hinderde dit. Men wus tot laat in dou nacht nog niet zeker hooveol menschen er omge komen waren, maar de politie wist zeven namen van werfkoelies, die bonedon waren op het kritieke oogenblik en ook is er één van de bemanning verongolukt'. Uit goeden bron vernam de ,Sum. Post» nog dat de kapitein Lucardi mot de grootste moeite aaa den dood ontsnapt is en allos wat hy by zich had, verloren heeft. De tinnen platen, welke de .Djambi* bezig was in te laden, waren bestemd voor de blikkenfabriek op Pangkalan Brandan. Aardbeving. Rome, 14 Febr. Telegrammen uit Messina bevestigen, dat in don afgeloopen nacht tamelijke sterke schokken gevoeld werden. De schepen op de roede werden heftig hoen en weer geschud. De enkele gebouwen, die bij voorgaande schokken nog waren blyven staan, zyn nu ook in puin gevallen. Door een auto gedood. Te Staines waren vyf kinderen van een logementhouder Zaterdagavond op straat aan het spelen. Een nnto, die, naar 't hoet, een vaart van 30 K.M. had, stoof op hen in en allen werden overreden. Een is er dood, twee werden er levensgevaarlijk gewond, oen vierde brak een been en de vjjfdc werd slechts licht gekwetst. De kanonnen van Castro. El Pregonero van Caracas heeft het vol- gendo vermakelijke bericht Castro meende met zyn groote kanonnen de Enropcesche mogendheden in bedwang te kunnen houden. Maar wat is nu geschied Toen de haven van La Guaira door een Amerikaansch oorlogsschip word gesalueerd, zou het fort Viga antwoorden en .pst" zei het eerste kanon, «pst" het tweodo en zoo vervolgens allegeen onkel kanon kon vuur geven. Het Venezolaansche oorlogsschip «Za- mora" moest toen do honneurs maar waar nemen en zyn kanonnetjes afschieten. Het blad besluit: «Zóó zyn alle gaven ons door Castro achtergelaten. Leugen, leugen en nog eens leugen". De rijkste erfoom van den Engelsche adel. De Engelsche bladen bevaton lange stukken over den dood van don graaf van Groavenor, het vierjarig zoontje van don hertog van Westminster, want hij was wel do rykste erfzoon van den Engelsche adel. Een in komen van een vyf millioen galden 's juars wachtte hem. Het grootsto deel van zyn in komen trekt do hertog als huisjesmelker, maar die huisjes staan in het duurste van het deftige Londen. Een voorvader trouwde met een meisje, dat eenigo landerjjen niet ver van de City mee ten hu wel jjk bracht, en daar is het trotsche Belgravia op verrezen. Vischhandel. Te Hamborg is in con vergadering van belanghebbenden by den vischhandel een mode aangenomen, waarin krachtig werd geprotesteerd tegen invoerrechten op versche visch, haring enz, en tegen andere pogingen tot bemoeilijking van den invoer. Door in voerrechten, wordt in die motie verklaard, zouden de viascberjj-maalschappjjen, niet worden gebaat, terwyl aan den vischhandel een nekslag zou worden toegebracht en tevens een L --langrijk en betrekkelijk goedkoop voedingsmiddel buiten het bereik zou worden gebracht van die volksklasson, die daaraan de grootste behoefte hebben. Dure Bonten. Te New-Tork geven eommigo dames tegen woordig koloeaaiv sommen voor bontwerk nit. Er is één dame, dio voor f84,000. ■abel om haar ljjf heeft hangen. Eon andere heeft f72,000.— voor haar pelsmantel en ander bont besteed. Ook voor een paar handschoenen wordt soms een kapitaaltje uitgoteld. Dat eon New- Yorksche jongedame 160 pond sterling, dat ïb f1920.voor een paar handschoenen geeft, schjjnt geen groote zeldzaamheid. En f 600.wordt volstrekt niet beschouwd als een buitensporig hooge prys voor oen winter hoed. Er moeten in New-York verschoidono dames zijn, die bij de f1000.voor haar winterhoed hubbon betaald. Kousen, die f 100.— 't paar koeten, worden er ook genoeg gedragen Een krachtig woord van een vrouw. Dit woord sprak Lady Truscott, de Lady Mayoress van Londen, over de macht van den «burger1. Zoo iemand, dan had zy zeker als echtgenoote van het hoofd der grootste stad van de wereld, het recht, zéé te spreken. Het Engelsche blad «The Evening Standard", stelde de toespraak van Lady Truscott hoog genoeg, om er een hoofdartikel aan to wyden, waaruit de volgende regels wel waardig zyn om in de .Kemenade" overdacht to worden, daar zy zich hoofdzakelyk richten tot de vrouw. Wy hopen", zegt het blad, dat de vrouwen do woorden van Lady Trnscott zullen lezen, en met aandacht lezen. Wy zyn niet zoo laf hartig om aan de vrouw alleen de schuld te geven van den teruggang van den bur gertrots, Maar zeker is het, dat de vrouw minstens evenzeer als do man verantwoor delijk is voor de armzalige eerzucht, die haar eigen stand verachtend, steeds verlangt lot een hoogere klas op te klimmen. Hoeveel huiselijke ellende en maatschappelijke onder gang zijn reeds het gevolg gewoest van de begeerte om vreemde manieren na te apen, van het verlangen om, desnoods kruipend, zich in te dringen in zoogenaamd hoogere kringen. Het is een streven, dat geluk, noch voldoening kan bezorgen. Als de burger trotsch was op zjjn stand, konden zulke dingon niet voorkomen. Hjj zou het hoofd hoog dragen, niet omdat hjj het feit weet te verbergen dat hjj leeft van den handel, van inkoop en verkoop, van nij verheid maar omdat hij doordrongen is vun de waarheid, van het zelfbewustzijn, dat hjj een burger is, en dat een .burger" een wuar- digc Engelscbman is 1 Ook voor burgers uit andere landen en voor hunne vrouwen geldt de aanmaning vun Lady Truscott. Onderzeesch bal te Weenen. Elk jaar verzint de elegante prinses Puu- line Muttcrnich Sandor iets bijzonders voor bet groote feest, dat zy do beau-mohde to Weenen aanbiedt. Wat zou 't ditmaal zjjn .bal rouge', „bal-masqué Alles «schon da- gowesen"Een onderzeesch festyn werd t. Vlugge handen herschiepen de groote sulons in reuzen-aquaria met rotsen, koraalriffen en zeeplanten. En den genoodigden word vor- zoclit te verschijnen als visschen of schaal dieren. Daar bewoog zich op de zachte mu ziek van de Donauwellen-wals een lieftallig botje aan de vinnen van een kabeljauw, een slanke p.ling ..o d. sprieten van 'n zwart- geroktcn kreeft. Daar fixeerden groote zee sterren elegante bakvischjes, daar zaten dikke schaaldieren in de hoeken en spraken kwaad, als Oostenryksche gravinnenTorwjjl verlegen sidder-alen zich naast muur-anemo nen neervlijden eo in zeveu talen zwegen als visschen. Het feest, da. uitnemend slaagde en waarop elke drank aanwezig was behalve water, werd o. a. by -ewoond door den FranBchen gezant bjj 't Oostenryksche hof. Nog een arbeiders budget. Neen, niet een arbeiders-budget. Het bud get van twee oude menschjes, één van 76 en één van 72 jaren, die voor do Staats pensioenen in Engeland bestonden, moesten leven van 4 shillings en 10 pence. Dat is fV.90 in de week. Ziehier het budget in Hollandscho munt Huishuurf 0.60 Brood0.50 Vleesch0.80 1 ons tabak0-15 Vs pond thee 0.V2% pond boter «0.171/, 1 pond suiker 0.10 Kruidenierswaren 0.20 Steenkool0.40 Olie en extra's «0.10 Niet verantwoord 0.10 f 2.90 Een snuffelaar heeft uitgerekend dat dio ongelukkige menschen alleen op hun thco nog f 3 55 belasting betaalden per jaar. Ruim 2 pCt. van hun inkomen. Bjj ons zou de verhouding, indien do oud jes eon heel pond suiker zouden durven snoepen, heel wat erger zijn I Op vleesch, op olio, op thee zouden zy ook'nog hebben moeten betalen. Leve de indirecte belastingen. De bedrieger bedrogen. Volle coupé; negen van de tien plautson bezet. Om nóg erger te verhoeden zot één dor negen zjjn valeis onder byval der mode- inzittenden op de eenigo ledige plaats tegen over hem, voor 't raampje. Een heer op de treeplank: «Is or nog plaats hier?" De vernuftige heer van 't valies: #Noo meneer. Alles bezet." «Ja maar, ik moet toch méé 1 En die plaats dan «O daar heeft 'n meneer gezeten, die oven is uitgestapt. Belegt". De medepassagiers glunderen en knipoogon. En de conducteur fluit af. Mét springt de heer van de treeplank naar binnen, grypt 't valies, gooit het de coupé uit en gaat voldaan op do vrjjgekomen tiende plaats zitten. Hevig alarm van den vernuftigen heer. «Moneer, waarom gooit u dat valies eruit 1 Hei, hoConducteurConducteur 1 De trein zet zich in bewening. «Mcneerrr waarom dóét u dat, hé?" »Wel, ik wou dien meneer, die zich blijk baar verlaat heeft, niet 2onder zjjn tagago laten". De medepassagiers glunderen ea knipoogon weer. En meer. Op één na.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1