KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna Het Nieuwe Modeblad, No. 3759 Zaterdag 20 Februari 1909 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr, 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 ,g i Zondagsblad v 37i 45 fO.75 s I Modeblad 55 65 f 0.90 Muzik. Bloemlez. 60 85 f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureau x: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewgs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Een zeer goedkoop MODE-TIJDSCHRIFT i. dat bij ons is verkrijgbaar gesteld. Men bly ft daarmede op de hoogte van wat er in de modewereld voorvalt, wat afgeschaft of als verouderd verworpen en wat als nieuwe mode wordt toegepast. Niemand mag daarvan onkundigbly ven. HKT NIEUWE MODEBLAD, verschijnt tweemaal per maand, in 14 pagina's, met patronenblad. Het bevat een keur van toiletten en patronen, terwijl enkele pagina's worden gewyd aan „Wetenswaardigheden" welke ru briek veelal rijk geïllustreerd zal zijn. Meerdere malen zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd. Prijs slechts 55 ct. per drie maan den (franco per post 65 ct.) Men abonneere zich by de uitgevers van deze courant. Uit bet Buitenland. 't Dreigend onweer in Turkye is gestild. Kiamil-pacha heeft zijn ontslag genomen en Hilma-pacha is in zijne plaats benoemd tot grootvizier of' anders gezegd de sultan heeft gebogen voor den wil der Jong-Turken! Den afgetreden grootvizier komt ontegenzeggelijk de eer toe Turkije in zeer moeilijke omstan digheden te hebben behoed, oorzaak te zijn van Europeescke verwikkelingen. Maar hij was een man op leef'tyd, over de tachtig, en dus wel ingeroest in den ouden toestand, waarvan het hem moeiljjk viel de nieuwe richting te volgen. De Jong-Turken wilden iemand met meer geest van initiatief, meer aanpassingsvermogen in de nieuwe omstan digheden. Die meenen zij te vinden in Hilma- pacha. Hij Btaat bij de Europeesche mogend heden goad aangeschreven om de wyze waarop hy indertyd in Macedonië optrad. Vooral in Weenen beschouwt men met welgevallen dezen loop der gebeurtenissen. Het nieuwe stel ministers is intusBchen compleet. De begrooting nog vastgesteld door den minister van financiën Zia-pacha, die nu ook ontslag heeft genomen, toont intusschen een te kort aan van 5 millioen Turksche ponden. Minder prettig. Graaf Witte, de Russische oud-minister is door de zaak van den politie-spion Azef in een zeer onaangename positie gebracht. De reactjonnaire partij, die hem maar niet ver geven kan, dat hij betrekkingen aanknoopte met de leiders der Kadetten-partij, ten einde tot een compromis te geraken, hetwelk voor de regeering en de revolutionnairen beide aannemelijk zou zijn, beschuldigen Witte dat ook hij niet de revolutionnaire betrekkin gen heeft onderhouden en aan hen belangrijke concessies beeft gedaan. De regeering is zoozeer onder den indruk van die aanklacht geraakt, dat zij reeds op 6 Febr. Witte gevangen wilde nemen. De oud-minister was echter gewaarschuwd door een lid van den Ryksraad, en kreeg daardoor gelegenheid met de regeering in onderhande ling te treden. Doch Witte a vijanden lieten hun buit niet los. Met medeweten van den Tsaar en van de regeering werd een geheimo rechtbank ingesteld, voor welke Witte binnen drie dagen uit de stukken zou hebben te bewyzen, dat hij met de revolutionnairen slechts had onderhandeld met het doel do rust in. het land te herstellen, maar dut hij hen in geenen deele in hunne pogingen had gesteund. Aan de zittingen van de geheime recht bank, die 12, 13 en 14 Febr. gehouden zouden zijn, hadden, behalve eenige leden van den Ryksraad, ook oen aantal grootvorsten, minister-president Stolypin, minister Kokofsef en andere hooggeplaatste regeeringsambto- naren deelgenomen. Men had de strengste maatregelen genomen ten einde te verhoeden, dat de pers iets van deze zittingen zou vernemen, zoodat het publiek geheel en al onkundig van het voor gevallene zou blyven, wanneer het Witte mocht gelukken zijn onschuld te bewyzen. Welk een' ideaal voor een Russisch man van hoogen stand en van begaafdheid zijn vaderland te dienen als leidend politicus of als diplomaat In plechtigen optocht met het gebruikelijk ceremonieel heeft Koning Eduard van En geland en zijne gemalin zich naar het par lement begeven om dat met eene troonrede te openen. Hierin verklaart de koning zyne groote voldoening ovur de hartelijke ontvangst die hem en de koningin in Duitschland is te beurt gevallen, waarby hij de hoop uitspreekt dat de vriendschappelijke gevoelens tusschen beide lauden zullen worden versterkt hun beider gemeenschappelijke welvaart en 't behoud van den vrede. De troonrede wjjst verder op het bevredi gend verloop der onderhandelingen over de nog hangende quaesties met de Vereenigde Staten. Een verdrag, regelende 't gebruik der waterwegen bij de Canadeesche grens, is reeds gesloten en er is een schikkiug ge troffen in samenwerking met Canada en New- Foundland om de Noord Amerikaansche vis- scheryquaestie aau een scheidsrechterlijk oor deel te onderwerpen. Ook de arbitrage ver dragen met Frankryk, Italië en Spanje zijn vernieuwd. De toestand in Perzië boezemt nog steeds bezorgdheid in. De regeering wenscht niet af te wyken van het beginsel om zich niet te mengen in do biunenlandsche zaken van Perzië. Zij is echter van oordeel, dat de toe stand in Perzië dringend de invoering van een vertegenwoordigende macht, in practischen vorm, vordert, teneinde de verwezenlijking van de onmisbare economische, financiecle en administratieve hervormingen te bevorde- en het land tot rust te brengen Daar de huidige troebelen de vele commercieelc en economische belangen, die Groot-Britan- uië en Rusland in Porzië hebben, in gevaar brengen, zyn deze twee staten te dezer zake met elkander in overleg getreden. Over het verloop van de Balkan-zaak wordt voldoening uitgesproken. Met voldoening wordt ook gewezen op den arbeid der con ferentie te Kaapstad, waardoor nauwer aan sluiting der Zuid-Afrikaansche Staten werd erkregeu. Ouderdomspensioen en vloot cischen groote offers, die verhooging van inkomsten nood zakelijk maken. Aangekondigd wordt de indiening van de Iersche landwet tot betere organisatie der arbeidsmarkt door een stelsel van arbeids beurzen, waarmee later plannen tot bestrij ding van werkloosheid kunnen worden ver bonden, terwijl looncommissies zullen worden ingesteld voor sommige takken van nijver heid. Het parlement ving onmiddellijk de discussies over de Troourede aan. Veel nieuws kregen we daarbij niet te hooren. Engeland moet zuinig zijn want de vloot kost veel geld. Maar Frankrijk dan Ja, minister Pioard heeft zoo eens uitge rekend, dat het precies 200 millioen francs zal kosten om alles in het reine te brengen. Dat vindt de minister van financiën wat al te veel. Hy ziet geen kans om meer te geven dan 120 millioen. Clemenceaü, de minister president, zit er leelijk tusschen, want geen van beiden zegt iets te kunnen toegeven. De ministerraad zal Zaterdag de zaak tot een beslissing brengen. Nieuwsberichten. HELDER, 19 Februari. De Christelijke zangvereeniging voor gemengd koor „Halleluja" zal op Woensdag 25 Februari, des avonds te half' acht, in de Bethelkerk aau den Kanaalweg een openbare uitvoering geven, waarvan de baten zullen komen ten voordcele van de armen der Ge reformeerde Gemeente. Het programma luidt als volgt 1. Psalm 186 26. J. C. de Puy. 2. De Heer is mijn Kracht. J. C. de Puij. 3. Psalm 24 (Koor ou Solo's). II, van Kijk. 4. Psalm 33 (Koor on Solo's). E. Mobach. PAUZE. Toespraak door den W.Ecrw. Hr. Ds. Stadig. 5. Het Lam voor don Troon J. S. de Villiers. (Recitatief en Koor.) 6. Op Jezus' Geboorte Joz. Schravezande. (3-stemmig Vrouwenkoor.) 7. Hemelvaart. 8. Ons Vaderland. I. B. Kolkman. 9. KerkklokBtoncn. C. F. Schattuck. (Voor Bromstemmen, Sopraan-Solo en Koor. De toegangsprijs bedraagt slechts 10 ct=., waarvoor men bovendien een programma met den tekst der liederen ontvangt. Zie verder achterstaande advertentie). Woensdagavond namen we een kijkji in .Tivoli", waar voor de tweede maal het sprookje .Sneeuwwitje" vertoond werd en waarvan de opbrengst strekte ten voor dcele van de Verceuiging ter bestrijding der tuberculose. De zaal was niet zoo vol als Zondag, maar die er waren, vooral bet jonge volkje, amuseerden zich kostelijk. De jeugdige vertoonera kweten zich Hink van hnn taak en gaven de vertelling aardig weer. De kleine toeschouwers leefden mee met Sneeuw witje, verfoeiden de boozc koningin en hadden respect voor dc dwergen, terwijl de mooie costnmes hun bewondering wekten. De uit voering slaagde goed, dat voornamelijk aan den regisseur, den heer Ruijgrok, was te danken. Hij ontving dan ook van do jonge dilettanten voor zijn goede zorgen en leiding een fraaien lauwerkrans. De toestand in de S. D. A. P. Binnenkort zal, naar het .H.blad" ver neemt, te Amsterdam een vergadering worden gehouden van Trihunisten. In deze vergade ring zullen dr. Gorter en mr. Mendels het woord voeren over de aun te nemen houding en de eventueelo oprichting eener nieuwe partij. Het -N. v. Ned." deelt mede, dat eenige Trihunisten voornemens zyn in die vergade ring voor te stellen in Amsterdan III tegen over mr. Troclstra een anderen candidaat voor de Tweede Kamer te stellen. Het .ff.blad' verneemt voorts, dat naar aanleiding van het royement der heeren Coton, Wijnkoop en Ravensteiju als Tribune- redacteuren, reeds vele men zegt een 100-tal leden dor S. D, A. P. hebben bedankt voor hun lidmaatschap. Gevaarlijke inbrekers op heeterdaad betrapt. Mpn meldt uit Rotterdam Toen de agent van politie P. in de Twee Leeuwensteeg surveilleerde bemerkte hij on raad in het inuelpakhui8 van den heer E. W. Bouwman. Toen de inbrekers zicli betrapt zagen, vluchtten zij in een belendend perceel, waar de bewoners do ongenoode gasten met pook en tang het huis uitjoegen. Op straat gekomen vielen zij den politie-agent aan. Een der kerels greep hein by de keel, terwijl de andere den politie-agent een hevigen slag met een schoen in het gelaat toebracht. De politie-agent was zoo ernstig mishandeld dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Inmiddels hadden toe- loopende burgers de twee dieven gegrepen en na hevig verzet naar het politiebureau gebracht. Stuurlieden-Examens. 'a-Gravenhage, 17 Febr. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stuurman de heer N. H. Kuiper. Anarchistenplaag. Een dag of acht geleden huurde een vreemdeling, een jonge man van zeg 25 jaar oud, te Gent een kamer bij een apotheker niet ver, van het centraal-station. Het was een eenigszius zonderling persoon, die bij zonder veel belangstelling scheen te hebben voor Brusselscho kranten. Hij liet zich niet inschrijven in het bevolkingsregister. Toen een agent van politie naar den naam van den nieuwen huurder kwam vragen wilde doze eerst niet voor don dag komen. Ten slotte deelde hy echtor mode, dat hy Pierro Sakarof heette, uit Ruslund kwam on student was. Van Houttc, de apothekor, vond dat deze Rus verdacht veel leek op een van de per sonen van wie vermoed werd dat zij schul dig waren aan het neerleggen van de bom te Brussel, 14 dagen geledon. Er had een portret in de kranten gestaan, dat veel van zijn huurder had. De politie was die verdenking tegen den vreemdeling gaan deelcn, en kreeg zeer sterk vermoeden dat die zich noemende Sakarof niemand anders was dan Wludimir Soeliger, op wiens kamer te Brussel de politie onlangs een volledige inrichting tot het vervaardigen van bommen had gevonden. Maandagavond om 7 uur begaf de commissaris van politie De Smet zich met vier agenten naar het huis van Van Iioutte om den vreemdeling in hechtenis te nemen. De commissaris klopte aan de deur van de kamer. Sakarof deed opon, maar meteen dat hij de agenten zag smeet hy de lamp om die op de tafel stond en onmiddellijk schoot hij een revolver af. De kamer was een hel gelijk. Het was er pikdonker en het pangde maar aanhoudend, acht schoten achtereen. Drie agenten en de lieer cn me vrouw Van Houtle, op het knallen toege sneld, slaagden er ten slotte in, den vreem deling onder te krygen. De commissaris van politie had twee kogels in den buik gekregen. Dc agent Gys- sens twee kogels in den urm en drie in de borst. Sarakof' blykt werkelijk die Seeliger te zijn dien de politie zocht. Op zijn kamer zijn verscheiden anarchistische brochures ge vonden. Gyssens, een huisvader met vier kinderen, is reeds overleden. De toestand van don commissaris van politie is zorgwekkend. Sedert 5 Februari was de politie hot spoor van Seeliger kwijt geweest. Soeliger heell by hot voorloopig verhoor, dat do justitie hem wilde ufncinen, niets willen zeggen. Blinde darmontsteking. De opmerking is dikwyls gemaakt, dat de welgeslaagde operutic wegens appen- d i c i t i s, (blinde darrnontstoking op koning Eduard verricht, die operatie in Engeland sterk in zwang heeft gebracht. In een stukje over den dood van het jonge graafje van Grosvenor, het oudste zoontje van den hertog van Westminster, (zie ook ons vorig nummer) zogt de Star: Indien door hot iot van het graafje het verwijderen van den appendix uit de mode raakt, geloovcn wij, dat hij niet tevergeefs is gestorven". Torpedojager. De nieuwe Engelschc torpedojager Swift heefl bij het proefstoomen aan de Clyde een snelheid van 38 kiioopen gehaald. Ontploffing. Londen, 16 Febr. Er had een hevige ont ploffing plaats in een kolenmijn te West Stanley in het N.W. van Durham. Ongeveer 200 mijnwerkers werden onder het puin be dolven. Door de ontploffing werd de ingang van de mijn beschadigd, waardoor het red- diugswerk zeer word belemmerd. Men vreest, dat er een aantal slachtoffers zullen zijn gevallen. Mijnongeluk in Engeland. Londen, 17 Febr. Twee-en-dertig mijn werkers zijn gered te West-Stanleymen vreest dat de anderen hopeloos verloren zijn. Reeds zijn acht lijken gevonden. Aardbevingen. Sofia, 16 Februari. Gisterenmorgen te 2 ir 28 minuten werden in een groot gedeelte van Bulgarije, voornamelijk in de oostelykc helft vau het land, aardschokken gevoéld. Te Yamboli zyn dientengevolge de muren van eenige huizen gescheurd, waardoor de bevolking hevig verschrikte. Zwaardere schokker, werden te 11 uur 34 minuten en te 11 uur 12 minuten over oen veel grooter oppervlak gevoeld. Te Yamboli zyn dientengevolge schoor- steenen en daken ingestort en werd één per soon ernstig gekwetst. Het stationsperaoneel vluchtte en bracht den nacht in apoorweg- waggons door. In het dorp Hadjimitrow zyn 12 huizen ingestort. Te Kermenli zijn het stationsgebouw en eenige huizen zeer be schadigd. Te Slivcrs stortten sohoorsteenen in en begonnen de kerkklokken uit zich zelve te luiden, terwijl de muren van verscheiden huizen scheurden. Te Sofia werden de schok ken weinig gevoeld. Smyrna, 17 Febr. Hedenmorgen te 5 uur werd een hevige aardbeving gevoeldver schillende huizen zijn ingestort te Phoccu en Menemen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Schouwburgbrand te Acapulco. Ncw-York 16 Feb. Een telegram uit Mexico, meldt, dat gisteren hij een brand in het Teatro Flores te Acapulco drie honderd menschen verbrand zyn. Het telegraafkantoor werd eveneens vernield, zoodat nadere be richten over de ramp niet kunnen worden ontvangen. New-York, 16 Feb. Bijzonderheden om trent den brand te Acapulco melden, dat duizenden zich hadden verzameld om een byzondere voorstelling by te wonen ter eere van den gouverneur van den Staat Flores, Guerrero. Tijdens de voorstelling van do cinemato- graaf vloog een film in brandde vlummen breidden zich snel uit tot do decoraties. De aanwezigen drongen naar de drie nauwe uit gangen. In de paniek vielen er velen, die doodgetrapt werden. De ontzettende hitte be lette dc redding. De menschen die in den schouwburg opgesloten waren, verbrandden allen. Dc toeschouwers behoorden byna allen tot de oudste en voornaamste families van het land. Een nader bericht meldt Omtrent den schouwburgbrand te Acapulco is nog niet veel nader nieuws ontvangen zelfs omtrent het aantal slachtoffers ont breekt zekerheid. Het getal 300 wordt ge noemd maar andere berichten Bproken van 500 dooden. De voorstelling die zoo nood lottig 'is geworden voor volen, die haar bij woonden, was naar wy reeds meldden georganiseerd ter eere van Dumian Flores, den gouverneur van den Staat Guerrero. Het is ten slotte te verwonderen, dat de ramp nog niet veel meer slachtoffors heefl gemaakt, want er waren over de 1000 per sonen in de zaal, toen de brand uitbrak en het bouten gebouw had maar drie nauwe uitgangen, welke alras door de vluch tende menigte waren verstopt. Ook do overal in de zaal aangebrachte versieringen bevor derden de snelle verspreiding der vlammen. Zooals bij zoo talrijke branden van den laat- sten tijd, is ook hier weer liet vlamvatten van oen film der kinematograaf de aanleidendc oorzaak geweest. Behalve de schouwburg en het telegraaf kantoor zijn nog verscheiden oponbare ge bouwen verbrand, w.o. het postkantoor en het douane-gebouw. Echter konden alle re- geeringsbescheiden en verder de aangetee kende stukken en postpakketten worden ge red. De plaatselijke autoriteiten hebben .Vlaan- dag groote kuilen laten graven, waarin de lijken, die te deerlyk waren gehavend en verkoold om nog te kunnen worden berkend, werden neergelegd. Het departement van Staat te Washington heefl van M. K. Moorehad, die vroeger AmcrikaanBch consul was in Acapulco, een telegram ontvangen met <le inedcdvcling, dat hy den brand geen Amerikanen zyn omge komen. Moorehad schat hot aantal slacht offers op 200. De Guillotine. Op last van de politic wordt hier niet meer geguillotineerd Dit opschrilt prijkte sinds oen paar dagen boven een kroeg in de rue Angoulême te Essonues. Had Monsieur te Paris hier wellicht oou dépot of een soort oefenschool? De herbergier exploiteerde hier sinds coni- gen tyd de inenschelyke hartstocht op oen droevige, zy het ook ingonicuse, wyze. Vlak tegenover de herberg ligt een groote pupierfubriek. waarvan de werklieden bij het uit- en aangaan nog al eens by vader Siroteau aanwippen om een oogenblik hij do warme kachel over de politiek to praten en elkander de laatste nieuwtjes inee te deelen. Natuurlyk werd ook het rondtrokken door het land van Deibier met zyn vreeselijk werktuig druk besproken en de uitvoerige courantenverslagen over de terechtstellingen werden van a tot z gelezen en uitgeplozen. Dit bracht den herbergier, die zijn bezoe kers graag mag en ook heel graag eigen belangen behartigt, op het denkbeeld, zijn gasten aanschouwelijk onderwijs te geven. Op zekeren morgen zagen dc werklieden op de toonbank een miniatuur-guillotine staan, waaraan niets ontbrak de glinsterende val bijl, Deibier in gekleeden jas en boogen bood, de rakkers, de gendarmen, die met uitge breide armen het opdringende publiek scheen tegen te houden, de priester Tien centimes in een gleufje geworpen, en de veroordeelde, met uitgesneden hemds boord, kort geknipt haar, aan handen en voeten gebonden, wordt automatisch op do wipplank geschoven, de bjjl valt neer, hel hoofd rolt in de mand: dag aan dag ver drongen zich de werklieden om de toonbank zy vergaten een borrel te bestellen, wilden eerst eenige voorstellingen Drie weken lang executeerde de herbergier- beul 150 veroordeelden per dag en, daar hy geen kosten van vervoer had te beluien, zooals do werkelijke Deibier, maakte hij aardige winsten, totdat de commissaris v«n politie tusschenbeiden trad en zyn veto uit sprak, tot groote woede van do bezoekers vau vuder Siroteau en waarschynlyk niet minder van hem zelf! 19 Februari 194 5. 't Vroegere Raadhuis, stijf opgesloten tusschen een reeks huizen, hoog van aanzien omdat 't op een dijkje werd gebouwd, 't oude, sinuukloozo Raadhuis, waarmee onze voorvaderen zoo vele jaren hebben gepronkt, werd lieden by inschryving verkocht, is overgegaan in han den van oen zeer rijken Engelschman, die aangetrokken door 't stompjo toren, de merkwaardige styl, de inwendige gemakken, doch vooral door de gunstige ligging aan de Noordzee het toejuichend plan heeft, om van 't geheel een villa te maken, ten ebde in de zomermaanden dóór te verblyven Zooeven speelde 't carillon van het nieuw gebouwde Raadhuis zyn eerste deuntjes. Welk een grootsche stads-indruk, zoo'n ge luid van klokken en klokjes in de lucht Ik heb inet aandacht geluisterd naar de glas heldere melodie van: In een blauw geruitcn kiel'en ik werd getroffen door «Te doffe bromklokjes, die zoo nauwkeurig afwisselend invielen als begeleidende bassen van metaal. 't Gebouw zelf Ik neem m'n petje at voor de 15-eenwsche bouwmeesters, die in ons land zooveel prachtige monumenten na lieten, maar ik buig diep voor de heden- daagscho, want ook zy geven producten, welke na eeuwen met niet minder lof ge roemd zullen worden Ons Raadhuis is ontworpen en gebouwd door plaatsgenooten en alleen die gedachte is in staut om m'n trots nog booger te doen Btijgen, nog hooger dan zyn sierlyk spitsen toren aan den rechter vleugel en die met juist loopend uurwerk alle andere „wolkenkrabbers* onzer gemoente thans verre de baas ia. Wanneer ik goed ingelicht ben, dan zul het ,in-gebruik-nemen*, morgenochtend tien uur, met eenige plechtigheid gepaard gaan, en daar 't toevallig -trouwdag* ia, zullen de jonge paartjes, die dan als eerstelingen de fraai blauw-steenen buitentrappen zullen beklimmen, stellig een ongewoon bekijk hebben. FEUILLETON. EEN ERFOOM. 28) Toon Waring na eenige dagen afschoid nam, had Ella moeite vastheid aau haar stem te geven, terwijl zij hem vaarwel zeide. Het scheen haar te wreed toe, dat hij uit zyn land verbannen moest zijn ter wille van een onvoorzichtigheid, en Waring mocht zeg gen wat hy wilde, Ella bleef by haar op- utting, dat, indien zy met hem gehuwd ware, hij zeker nooit de dwaasheden bedreven zou hebben, die zulk een verandering in zijn leven hadden teweeggebracht. T^,8 8teeda even kalm en vrien delyk. Hy beloofde oom Sandy van tijd tot tyd te zullen schrijven, en hij noodigdc Kenueth uit, hem te komen bezoeken Een oogenblik zag hij Ella vriendelyk en ernstig aan, toen hy hare hand in de zyne hield, en toen steeg hij in het rijtuig, waarin Ken neth reeds had plaats genomen. Toen het etensuur was aangebroken was Kenneth nog niet terug. WÜ behoeven niet op hem te wuchten, zeide Ella, maar juist op dit oogenblik reed het rijtuig het plein op. Kenneth hield de teugels, maar Ella kon haar oogen byna niet gelooven, toen zy Waring naast hem zag zitten. Wat was er gebeurd Oom Sandy riep Ella, daar komt mijn- neer W anng met Kenneth terug. ,s dl" mogelijk riep oom Sandy, terwyl by met behulp van zijn stok naar «lè voordeur liep - Wat boleekent dut? Ella volgde en juist hadden zy de stoep bereikt, toen Kenneth voor de deur stilhield. Waar is de jongen? riep hij, terwijl hij haastig uit den wagen sprong. Mynheer Waring heell een ongeluk gehad. Goede hemel wat is er gebeurd riep oom Sandy. Het is niet erg, zeide WaringIk heb myn arm gebroken. Toen Kenneth Waring uit den wagen had geholpen, merkte Ella dat hy zeer bleek zag en dat do mouw van zijn jas was openge sneden. liet spijt my zeer, dat ik u zooveel last veroorzaak, zeide Waring, maar overigens is het geval niet zoo er". Hij moet nu naar bed, riep Kenneth op oen toon van gezag. De dokter hoeft dit streng bevolen. Hy moot zich kalm houden, anders komt er misschien koorts by. W aring, die een vriend van paarden was, had zich aan het station te dicht nabij een vurig tweespan gewaagd en daarbij van een der dieren een hevigen trap tegen den arm ge kregen, die geheel verbryzeld werd. De dokter kwam en verklaarde dat de pa tiënt zich vóór alles rustig moest houden, maar dat er overigens geen gevaar by was. loen Waring zyn kamer weder mocht ver laten, zag hij er bleek en lijdende uit. Ik ben zeer bly dat ik u weer beneden zie, zeide Ella, toen hij op de sofa had plaats genomen. Dank u zeide by. Het is bijna de moeite waard zoo'n ongeluk te krijgen om door u verpleegd te worden. dal 'f niets, zeide Ella. Maar mag >k ii aan myn vriendin, juffrouw Black, voorstellen. Deze was weer voor korten tijd op verlangen vau Ellu naar Craigdarrocb gekomen waar zy meer en jmeer een wit voetje by oom Sandy kreeg Jduor hem voor te lezen en met hein schaakjjtc spelen. Daar Waring al zeer spoedig in beter schap toenam, beschouwde Ella zijn armbreuk als een voorval, dat eon aangename afwisse ling in de eentonigheid van het dagelijksche leven bracht. Het was haar een groot genot, nu zy met Waring weer op goeden voet stond, vooral omdat zy dnidelyk zag hoezeer hy in zyn voordeel was veranderd. Waring vertelde veel van zyn leven in Amerika en dicteerde de brieven welke Ella voor hem schreef. Zoo viel de tyd zeer kort. Op een goeden dag, dat zij gereed stond met haar gewone lectuur voor oom Sandy te beginnen, kwam Kenneth binnen om te zeggen, dat hy met mynheer Waring een eindje ging wandelen. Ella ging, na hare lezing geëindigd te hebben, naar hare kamer, van waar zy in de verte op de zee kon zien. Zij haalde haar schrijfgereedschap, maar zy schreef niet. Met het hoofd in de beide handen, bleef zy naar de zee sturen. Steeds meer en meer drongen de geheimen van haar hart naar boven en kwam zij tot de ontdekking dat de minnaar, dien zy eens had afgewezen, haar nu lang niet onverschillig meer was. Ella had hem lief gekregen ter wille van de eerlyke genegenheid, welke hij haar zoo edelmoedig had aangeboden, toen zij in nood verkeerde, maar vooral om de flinkheid, waar mede hij zyn hartstocht voor het spel had overwonnen en zich een weg door de wereld had gebaand. Nu echter was zij hem vol komen onverschillig geworden, zoodat hun wegen toch gescheiden zouden blijven. Het was een heerlijke dag tegen hel einde van Maart. Kenneth opperde het plan voor een rytoer door Straithairlio en Balmuir, ten einde Waring vóór zyn ophanden zjjnd ver trek nog eens te laten genieten. Ella zeide, dat zy haar oom. gezelschap zou houden inaar zy gevoelde zich toch gekrenkt door dien Waring in het minst geon poging aan wendde om haar te bewegen, liet toertje mee te muken. Nanwelyks waren dujongeiui weggereden, of' oom Sandy trad driftig do kamer binnen en liet zich op eon stoel ncdervallen. God beware onswas zyn eerste uit roep. Zij zijn nu geheel gek geworden. Wie zou ooit aan zoo iets gedacht hebben Wat is er vroeg Ella. Wel, het is om dol te worden. Toen ik uit den tuin kwam, zag ik h®t rijtuig vooi de deur staan. Ik ging naar de woon kamer om hen te waarschuwen en daar zag ik waarachtig Kenneth by het raam staan, hand in baud met Mary Black, terwyl haar hoofd tegen zyn schouder leunde. Wel nu nog mooier Wel oom, begon Ella na een korte pauze, iedereen heell immers kunnen zien, dat Kenneth en Mary elkaar liolhebben. Ilct verwondert mij, dal u dit ook niet reeds gemerkt hebt ik geloof zeker, dat Mary eu Kenneth elkaar gelukkig zullen maken. Zoozou jc dut denkenmaar ik vind het volstrekt niet goed, dat Mary de vrouw vau mijn neef zou worden. De juugen moet een meisje met geld hebben. Indien hy zich ooit tegen mijn wil verzet, zal ik hom dadc- lijk onterven. Ik zal nooit toestaan, dat Ken neth een meisje zonder geld trouwt. Mary zou u zeker als eene dochter lielhebben en verzorgen, oom Sandy. Ik twijfel er aan, of ooit iemand zoo goed voor mij zal wezen als jij, maar ik verlang bovendien dut Kenueth oen meisje met geld neemt. Dan kan ik jou een groo teren bruidschat geven. Oomriep Ella ernstig, daaraan moet u niot denken. Ik denk niet aan trouwen, maar één ding moet u my beloven. En dat is Ik wilde u verzoeken, niets te zeggen zoolang mynheer Waring nog b"(j ons is. Goed, zeide oom Sandy, dat boloof ik maar dan moet jij m(j ook stellig beloven, hun niet te doen blijken, dat ik van de zaak afweet. Later zal ik die dwaze geschiedenis wel uitmaken. Goed zeide Ella, ik beloof het u maar als u om mijnentwille onrechtvaardig jegens Kenneth handelt, dan ga ik dadelijk heen. Nadat zy dit had gezegd, keerde Ella zich om on verliet haustig de kamer. Oom Sandy was na dit gesprek zeer uit zijn humeur en hy klaagde weer telkens over pijnen in den rug en hoofd. Wariug had al spoedig opgemerkt, dat er iets gaande was en lette met deelneming op Ella's ge laat, dat niet zoo vriendelyk stond als anders. Mag ik u vergezellen, vroeg hy op zekeren avond, toen Ella over hoofdyn had geklaagd, en zij Mary had verzocht haar oom gezelschap te houden, daar zy een luchtje wilde scheppen Zekerantwoordde zy. Beiden wandelden naar een klein bosch, waar een houten bank stond en van waar men tusschen twee heuvelen het uitzicht op zee had Op dit heerlyke plokje rustten beiden uit, terwijl zé nog eenmaal bet na derend vertrek van Waring tot onderwerp van hun gesprek kozen. Ook de geschiedenis van Kenneth en Mary werd besproken en Ella haalde Waring over, zijn bij oom San dy vermogend woord ten gunste van die beiden ie willen doen gelden. 1 Intusschen waren beiden opgestaan on wilden zy naar huis terugkeeren, toen Wa- iing's gelaat eensklaps een ernstige plooi aannam en by Ella aanziende, uitriep Waar achtig daar is Lisle I Een oogenblik later had Lisle zijn bood afgenomen en stak hij Ella zijn liund toe. Waringriep hy zeer verwondord uit, Waring! dat is een zeer onverwachte ont moeting. Hoe kom jy zoo hier Mijn oom kende vroeger de familie van mynheer Waring, viel Ella in de rede. Zy hebben elkaar te Glasgow ontmoet en mijnheer Waring is met hem hierheen ge komen. Ik dacht, dat je voor altijd verloren was, riep Lisle op een toon, die duidelijk t«- kennen gaf, dat hy niet bijzonder verheugd was over deze ontmoeting. Nu, sir St. John, zult gy eveneens uwe plotselinge verschijning moeten verklaren, zeide Ella. Inderdaad zeide Lisle, terwyl hy haar vluchtig aankeek. Nu dan, Finistoun is hier gekomen om na al de feesten een poosje uit te rusten en ik heb hem vergezeld. Hoe vaart uwe familie op (Jraigdarroch Dank u, alles wel. Ella begreep terstond, dat beide mannen elkanders tegenwoordigheid alles behalve aan genaam vondenWaring was er nutuurlijk niet op gesteld den man te ontmoeten, die hem had overgehaald tot den stap, welke hem zeer veel verdriet had berokkend, ter wyl de andere och, zy begreep zyne on tevredenheid duidelijk genoeg. Eindelijk hadden de wandelaars het huis van oom Sandy bereikt, en Lisle word behoorlijk bij den ouden man aangediend. (Wordt vervolgd)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1