KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wleringen en Anna Paulowna No. 3769. Zaterdag 20 Februari 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc-Telefoon 50. Tweede Blad. Nieuwsberichten. HELDER, 19 Februari. Hr. Ma. „Friesland" wordt Maandag of Dinsdag alhier binnen verwacht. Als blijk van goedkeuring en tevreden heid, is toegekend de zilveren corepenning voor inonschlievend hulpbetoon en een loöelijk ge tuigschrift aan J. de Ruiter, alhier, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling ui: het water van de Buitenhaven aldaar, op 14 Oct. 1908. Het batig saldo van de tooneeluitvoe- ring door eenige leden van H. W. N. op 10 Februari j. 1. gegeven, bedraagt f213.34. Genoemd bedrag is aan het Leger des Heils afgedragen. Vierdaagsche feesten van Helders Belang. Door de Regelings-commissie zullen Zater dag a. s., met het gewesteljjk bestuur van het Algemeen Nederlandsch Gymnastiek- Verbond, besprekingen worden gehouden over het houden van een gewestelijk Turner- leest te Helder, tydens de vierdaagsche feesten. Afloop veiling van hulzen De uitslag der veiling van huizen, erven en bouwterrein, Maandagavond gehouden in .Casino'' ten overstaan van notaris Stammes, luidt als volgt Het koffiehuis, genaamd .De Lindeboom', on erf, Langestraat 13. Kooper de heer R. Th. Luijckx, qq, voor f1710. Een huis en erf en twee pakhuizen cn erf, llospitaalsteeg 2a, 3 en 5. Kooper de heer D. Hubbeling, voor f826. Een huis en erf Palmstraat 2. Kooper de heer J. J. Verfaille, voor f730. Kon huis on erf Palmstraat 4. Koopei de hoer H. Kaan, voor f 690. Een huis en erf Laan 4. Kooper de heer H. Blankman, voor f' 1600. Een huis met kalkloods en erf Bassingracht 64, een werkplaats met erf en drie perceelen bouwterrein, alle naart het vorige perceel. Kooper de heer T. C. Bakker qq, voor f 2669. Een huis en erf Binnenhaven 112. Kooper de heer I. J. Klingen, voor f740. Een pakhuis aan de Achterbinnenhaven. Kooper de heer S. Wuis, voor f340. Twee heerenhuizen met bergplaatsen en erven Binnenhaven 35 en 35a. Kooper de heer <J. Coltof, voor f4250. Twee heerenbuizen en erven Binnenhaven 18a ou 48b. Kooper do hetr J. Spruit voor f6390. Muntbiljetten. Niet de tegenwoordige bankbiljetten ad. f 10.worden ingetrokken, doch tot 1 April 190!) by liet Correspondentschap der Nederlundsche Bank alhier de oude munt biljetten (bruin) waarvan hier ter plaatse nog slechts weinige in omloop zijn. De nieuwste operette ,De Dollarprin- scs", die om deu aardigen inhoud en niet minder om de mooie muziek, overal een ver bazend succes heeft, zal Maandag a.s. in CuBino opgevoerd worden door het Ned. Operette-ensemble, onder directie van Al- phonse Janinart Jr. van Amsterdam. Zoo men ons verzekert, wordt het een buitenge woon goed verzorgde opvoering met groot orkest, 't Is niet te verwachten, dat een tweede opvoering zal volgen, want na deze zal bet gezelschap eeu serie voorstellingen geven in het Grand Thóalr© van Gebr. Van Lier. Dc pogingen om hier op operettegebied iets goeds te krygen, hetgeen zoo zelden voorkomt, moge de ondernemende directeur van .Casino" beloond zien met een uitver kochte zaal. Voor verdere inlichtingen verwijzen wy nuar een desbetreffende advertentie, in dit blad voorkomende. Woensdag en Douderdag gaf de zang- vereeniging ,St. Gregorius", met medewer king van het dameskoor A. M. V. en de muziekvereeniging .Cecilea" i strijkorchest), onder leiding van den lieer Jb. tor Hall, voor leden en genoodigden een concert in het Bondsgebouw. Beide avonden was de zaal vol. Na een inleidende marsch door de strijk- muziek zong het koor vierstemmig .Aan de Maan", van J. B. Kolkman, en al dadelyk kon men merken dat de heer Ter Hall zijn koor flink geoefend had. Trouwens den hee- len avond viel ons op het gelykmatige en het preciese volgen van den dirigent. Forsch en schoon kwam het koor voor don dag bij liet koor uit Haydn s Schepping.De Heem len verhalen." Het mannenkwartet ,De Nachtegaal en eeu driestemmig vrouwen koor .Overal" klonken prachtig. Het orchest gaf op verzoek .The Comar- tie Banjo Pizzicato'-marseh, die zoeveel bij val oogstte, dat hij gebiseord werd. Nu de pauze gaf de hoer Hortzworin een fiuitsolo, waarbij deze alle gelegenheid had zijn groote technische vaardigheid op dat instrument te doen uitkomen. De heer Sprink had hierbij de pianobegeleiding. De nummers die het koor nu zong, vielen insgelijks zeer in den smaak, vooral het aardige .Des Win ters uls het reghent", dat op verzoek her haald werd. De avond werd besloten met ons altijd soboone Wilhelmus voor vierstem mig koor. Een luid applaus, dat wel verdiend was, viel zangers en musici ten deel. Den direc teur werd als bljjk va» waardeering een groot portret in fraaie lyst aangeboden. De hoer Ter Hall dankte voor het geschenk en spoorde in het byzonder de beide koren nog eens tot eendracht en ijver aan. Handelsschool te Alkmaar. Do berichtgever van het H.blad te Alk maar schryft In de Raadsvergadering van 4 Maart 1908 werd besloten een handelsschool met 3-jari«*en cursus op te richten, mits de kosten van oprichting een bedrag van f 6000 niet over schrijden en de jaarlyksche kosten voor de gemeente met hooger komen dan f3500. Een adres werd gericht aan H. M. de Koningin om een subsidie van 50 in de kosten van instandhouding, ad f 12,065, en een verzoek aan de Prov. Staten om eene jaarlijksuhe subsidie van f3000 te verleenen. De Minister van Binn. Zaken antwoordde, dat op de ontwerp-begrooting voor 1909 de noodige gelden waren aangevraagd om te kunnen bevorderen dat over dat jaar f 6000 kon worden verleend, terwijl Ged. Staten berichten, dat de Prov. Staten hadden be sloten f2500 te verleenen voor elk der jaren 1909, 1910 en 1911. B. en W. hebben zich nader tot den Minister gewend, te kennen gevende dat in de briefwisseling mot Z. li. steeds op den voorgrond had gestaan de verwachting van B. en W., dat de provincie f3000 zou by- dragen; dat zij in die verwachting zyn teleurgesteld en dat zij gaarne, alvorens verder te gaan, zouden vernemen, dat zy hare toezegging van een jaarl. Rijksbijdrage van f 6000 gestand deed. Op dat schrijven is, tot niet geringe vol doening van B. en W., een toestemmend antwoord ontvangen. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. den Raad voor, hen uit te noodigen het oprichten van een Openbare Handelsschool in deze gemeente verder te bevorderen in den geest van 's Raads besluit van 4 Maart 1908. Droogmaking van de Wieringenneer. Voor eeu vergadering van de Kiesveree- uigingen „Vooruitgang* trad de vorige week Donderdag te Amsterdam als Bpreker op dr. J. Kraus, oud-minister van Waterstaat, met een rede over: .Het wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zui derzee en indyking en droogmaking van de Wieringermeer.". Spr. herinnerde er aan, dat het tegenwoor dig ministorie heeft overgenomen het den 4en Nov. 1907 ingediende wetsontwerp, ondergeteekend door de ministers Veegens, De Meester en spr., en dat het waarschijn lijk overeenkomstig het voorstel van den voorzitter der Tweede Kamer, na dit reces, in de afdoclingen zal worden onderzocht. Ook minister Regout, de opvolger van den plotseling en op zoo droevige wijze aan het beheer van s Lands zaken ontrukten Minis ter van Waterstaat mr. Bevers, heeft nog dezer dagen bij de beantwoording van het voorloopig verslag der Eerste Kamer op het negende hoofdstuk der Staatsbegrooting zijn symphatie voor het denkbeeld te kennen ge geven en nu mag met grond worden ver wacht, dat in onze Volksvertegenwoordiging eene groote meerderheid, vertegenwoordigen de alle politieke partyen, zich voor het wets ontwerp zal verklaren. Immers, ook zij, die trots alle ondervonden lydelijken tegenstand, voorstanders van het groote plan zijn geble ven, kannen daarin aanvankelyk bevrediging vinden. Bij de technische zyde van het ontwerp blyft hy niet breedvoerig stilstaaD. Door niemand hetzy ingenieur of aannemer, wordt aan de technische uitvoerbaarheid ernstig tvvyfel geopperd. Het is wel bekend, dat onze llollandsche waterbouwkundigen altijd spe cialiteiten zyn geweest in hot maken van zinkwerken van rijshoutmet hun zinkatukken hebben zij gaten gedicht van wel 17 M. diepte by ruim 2 M. verschil van hoog- en laagwater en ook waar stroom en groote deining stond, hebben zy dammen van ver scheidene kilometers lengte weten te maken. De kosten van uitvoering van het wets ontwerp worden geschat op pl. m. 22.6 mil- lioen gulden. De droogmaking van de Wieringermeer, beschouwd als een eerste stap tot verwezen- lyking^der plannen-Lely, zal ons nader bren gen bij een toekomst, waarin Nederland eene nieuwe provincie zal zijn ryker geworden, bevattende evenveel voor cultuur geschikten vruchtbaren grond als de provincies Gronin gen en Ovoryasel te zamen. Spr. berekent, dat de ingedykte Wioringermeer een ver koopwaarde van 28,3 millioen gulden hebben zal. Zetten wy hiernaast het cyfer van uitgaven van 28 inillioen, dan zien wij dat zelfs dit bedrag nog iets kleiner is dan de te ver wachten opbrengst, zoodat de onderneming, zoo al geen groote directe winsten, dan toch evenmin verlies in uitzicht stelt. De Staat, die volgens het eenstemmig oordeel der Staatscommissie het eenige en aangewezen lichaam is om de onderneming tot stand te brengen, mag dan ook niet aar zelen die voordeelen binnen te halen. Eene onderneming van rond 25 millioen gaat niet boven zijne krachten en een winst daarop in uitzicht van, laat ons zeggen, 6 millioen of rond 25 pCt. is voorwaar niet te versmaden. Bovendien, het oogenblik om te handelen, is allerzins gunstig. De klachten over werkloos heid wijzen er op, dat in ons land veel onge bruikte arbeidskrachten schuilen. De droogmaking vraagt, schier uitsluitend eigen arbeidskrachten en voortbrengselen vao eigen nyverheid. Zij zal dus dadelijk beweging en welvaart kunnen brengen onder vele klas sen der bevolking, terwyl spoedig de aange wonnen landen zelf een blijvend arbeidsveld aan duizenden zullen bieden. De rede van den heer Kraus lokte aan het slot luid applaus uit en ook eenig debat. Onder luid applaus van de vergadering dankte de voorzitter, dr. H. F. R, Hubrecht, den spreker voor zyn lezing. Onder het tulrjjk gehoor merkten we o. m. op de Kamerleden Van Nierop, IJzerman en Nolting, de Raadsleden Verschure, De Man en Sutorius, en de voorzitter der Zuider- zee-vereeniging den heer W. T. Leemans, wien door don heer Kraus een eeresaluut werd gebracht als den onvermoeiden pionier roor den arbeid van die vereeniging. Afsluiting gedeelte Zuiderzee. De afdeelingeu der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over bet wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte der afsluiting van de Zuiderzee, de heeren Van Nispen tot Sevc- naer 'Nymegen), Duyinaer van Twist, Van Veen, Hubrecht en Van Foreest. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde gisteren o. a.tot een maand gevan genisstraf (geëischt was 45 dagen i een 25- jarig student in de medicynen, wegens voort- gozette wederspannigheid in don nacht van 17 op 18 Mei op hot Rembrandtplein te Amsterdam, toen hij daar in een volksver zameling met een rechercheur wan slaavs geraakt. De Directie van de Maatsch. .Nutricia" verzoekt ons het volgende te plaatsen Door H.M. do Koningin is aan de Maat schappij .Nutricia" fabrikante van kinder voedingen te Zoetermeer de hoogst vereerende opdracht gegeven in den loop der volgende maand een baby weegschaal te leveren van het zelfde model als door genoemd Maat schappij geregeld verhuurd en verkocht worden. Donker Amsterdam. In den laten nacht van 8 November omstreeks halt vier zag de politie op den O. Z. Voorburgwal tegenover perceel 134 een rijtuig staan waarmee een dronken heer vervoerd moest worden. De heer weigerde echter mee te ryden, was uit het rytuig ge sprongen en lag nu op straat in zóó verre- gaanden staat van dronkenschap, dat de politie hot geraden oordeelde den man mee naar het politie-burcau te ncmon. Toen hij 's ochtends op het politie-bure&u ontnuchterd was, vermiste hy zyn portefeuille met f800. De man was uit Den Bosch, had den vorigen avond den laatetCD trein gemist en was daarna in de Warmoesstraat iemand tegengekomen, die hem naar een verdacht huis op een gracht gebracht had. Met de politie ging hy op onderzoek uit. Het huis werd gevonden en het bleek toen, dat de heer in gezelschap was geweest van den 52-jarigon Meyer Samethini, in wiens woning f405.50 aan baakbiljetten en specie gevon den werden, hoewel hij eerst ontkend had geld in huis te hebben. Samethini welbekend uit verschillende speelhuiszaken, maar tot dusver nooit ver dacht goweest zich aan bcrooving schuldig to maken bekende al spoedig dat hy de portefeuille uit de jas van don vreemdeling met f 500 had weggenomen. En heden stond hy voor de 4e kamer der Rechtbank alhier terecht. Waarde andere f300 gebleven zyn, werd niet opgehelderd. Het M.. mr. Bruyn, eischte 2J jaar ge vangenisstraf met aftrek van één maand voorloopige hechtenis. Mr. J. C. van Kempon pleitte clementie. Uitspraak 2 Maart a.s. De drie redders. Die kmnige jongens Vernimmen uit Naar- den, die samen een andere jongen uit het ijs redden, ze heeten Marius, Ferdinand en Frans en zijn nog in hun schooljaren zullen s avonds hun schoolwerk wel te maken hebben. Het is dus waarschynlyk, dut zij de krant nog niet zullen lezen, dus ook niet wat er over hen wordt geschreven. Want het zou verkeerd kunnen werkon en de hemel behoede dit drietal voor eenigen slechten invloed 1 wanneer ze te veel in de lucht werden gestoken over hun prachtige jongens- daad van echt-eerlijke impulsie, die een vorm is van wel onberekenenden, maar toch van waren moed. ,De drie kranige jongens", zooals ze mi heeten, alsof het de pakkende titel was voor frisch, sterk jongensboek, ontvangen wel loon naar werk. Want zoouls die jongens achtig mannelijke redding door den elf-jarigen knaap, met hulp van zijn twee broertjes, weerklank, beeft gevonden in den lande Van tal van kanten bereikten het drietal van voor hen geheel onbekenden geluk- wonschi-n, met de koelbloedigheid, waarmee de jongens daar op die gevaurlyke Naarden- sehe vestinggracht oen menschenleven had den gered. Sommigen zonden een bijdrage voor nieuwe sebaatsenriemen, die immers verloren gingen bij de reddingeen schreei cr bij «of moeder nu niet meer boos was Een ander stuurde een paar mooie Fricsche schaatsen aan den kleinen Marius. Doch wel bet treffendst zijn de brieven, die de drie broertjes of liun ouders ontvingen. Een luidde Woensdagavond las ik in het Handelsblad" jelui kranige daad. Dat noem ik .Jongens van Jan de Wit, echte Hollandsche jongens, die zóó bandelen. Heerlijk, ja jongens, dat je poging beloond is geworden." Uit een andereu brief .Klein ferm kereltje; God, die je hoeft gadegeslagen, behoede jezelve voor onheil en mako je sterk om later man te we/en. een Hink burger voor de maatschappij. Je levensomstandigheden zijn mjj natuurlyk onbekend, maar mocht het koopen van nieuwe schaatsen, voor je moeder, die trotech op haar kleinen Marius zal wezen,'een bozwaar opleveren, dan zult ge ze van my ontvangen." Gelukkig is daaraan in dit geval geen behoefte. Ken dor brieven moet een heerlijke troost voor de moeder van het drietal geweest zyn de schrijfster, een moeder zelf, richtte zich tot haar. .De Moeder van de drie krunige jongens". Woensdagavond las ik in het „Handelsblad" de heldendaad van uwe zonen, Marius, Fer dinand en Frans! Ofschoon ze my persoonlijk onbekend zyn, voel ik myn hart kloppen van trots, dien oud Hollandscben geest van onverschrokken heid en moed in jong Nederland weer aan wezig te zien. Wat moet moet er dan wel omgegaan zyn in 't hart van de eigen moeder van die drie kleine helden! Men zegt: .Groote Mannen hadden altijd eene goede moeder". Daarom breng ik ook haar mijn hulde en verzoek u vriendelijk uwe ferme jongens te willen zeggen, dat er in Amsterdam ook een moeder van drie jongens woont, die nu nog pas 3, 2 en '/i Jaar OQd zÜn> maar waarvan het haar innigste wensch is, dat zjj éénmaal mogen worden, als die drie jonge Vernimmens, jongens van Sta-pal!" De steker. Berlyn, 16 Februari. Van hedenochtend af tot hedennamiddag 4 uur werden weder vier aanslagen gepleegd. Een 20-jarig meisje in de vooistad Lichtenberg kreeg een steek in do dy, een 14-jarig schoolmeisje in de voorstad Rixdorf in de liesstreek, een meisje in het Z.W. van Berlyn in de dy en een dienstmeisje in het Westen in den arm. Do wonden waren alle onbeduidend de dader wist telkens te ontkomen. De president van politie U> Berlijn heeft Maaudag de belooning van 1000 mk., die hy voor het vutten van den stoker had uit geloofd, tot 3000 mk. verhoogd. Eiken dag komen er nu een paar aanslagen bij, en tel kens krygt men van de slachtoHers weer dezelfde beschrijving van den aanrandereen jonge man met bleek gezicht en een zwart snorretje, naar schatting 25 jaar oud, met donkere kleeren en een zwarten pothoed. Een dienstmeisje, de 20-jarige Antonie Ci- linski, die Maandagochtend in de Invnliden- strasse is aangevallen, spreekt alleen van drie aanranders, die haar op klaarlichten dag omringden. Een van hen trok een mes en stiet dit het meisje in het onderljjf. Hare kleeren werden alle doorboord, maar zij waren zoo dik. dat de kracht van den steek gebroken werd en het mes een niets beteokonende schram maakte. Aan de kordaatheid van een der aange vallen vrouwen heeft men een belangrijke aanwijzing to danken. Mevrouw Elsc Hintze, de vrouw van oen bekend inspecteur voor dierenbescherming uit Wilmersdorf by Berlyn, stond Zondagavond voor een buis in de Tu- binger Strasse, toen zij van den steker een por door haren mantel en onderkleeren kreeg, die haar verder geen kwaad deed. Zy stelde zich te weer, pakte den kerel by do kraag en hield hem zoo stevig vast, dat hij bukte, om zich los to wringen. Toen hy zich weer oprichtte, hield zij zyn boordje in de hand. In dit boordje heeft men een vergeeld lin- nenmerkteeken van een strijkerij ontdekt, een getal van vier cijfers. De politie hoopt met behulp hiervan iets aan de weet te ko men. Tegelijkertijd laat de politie door middel van de pers vragen, of er soms een huis juffrouw te Berlyn is, die opgemerkt hoeft, dat Zondag een kostganger, die met een boord om iB uitgegaan, zonder boord thuis gekomen is. De politie is voor het overige van mee ning, dat men den onverlaat al lang in hau den zou hebben, indien de mensohen, na een aanslag, niet ul hun aandacht aan het slacht offer, in plaats van aan den aanrander, wydden. Er zyn dezer dagen een aantal mannen in hechtenis genomen, maar de meeBto zyn weer losgolaten. In Schöneberg is een meisje Maaudag twee maal gestoken, 's Ochtends kreeg zij een steek door hareD rok, en 's middags, toen zij den zelfden weg ging, een steek door haren man tel. Beide keeron bemerkte zij pas by haar thuiskomst aan hare vernielde kloodereii, dat zy aangorand was. Berlyn, 18 Febr. De bladen, waarin met ingenomenheid melding werd gemaakt van een rustpoos in de wandaden van don steker of de stekers (want men denkt, dat het kwade voorbeeld andere verdorvcnen psychisch be smet heeft), waren gisteren nog niet van de pers, of er werden nieuwe aanrandingen gemeld. Gisterenmiddag heeft een jonge man, nuar schatting ruim 20 jaar, op do trap van een huis in de Dirksenstrasse (in het hart van Berlyn) een dienstbode een steek in de rechter zyde toegebracht. Do dader ontkwam zonder vervolging. Tegen vier uur kreeg een twintigjarig meisje op de nog onbebouwde Lindauer Strasse in Schüneberg een mesHteek den rechter arm. Do twee meisjes kwamen betrekkelijk goed af. Tegen den avond geschiedden twee nieuwe aanvalleneen vrouw kreeg og het plaatsje bij hare woning te Charlottonburg van een onbekende een steek in den bovenurm en een in het onderlijf, en een andere vrouw by een oploop op den Mariannenplatz een lichten steek. De daders ontkwamen weer. Het mijnongeluk te Durham. Durhum, 18 Febr. Gemeld wordt, dat er geen kans bestaat de 150 mijnwerkers te redden, die nog in de groeve van de West- Stanley-myn bedolven zijn. De Londensche berichtgever van het H.blad meldt „Wederom bereikt de wereld, zooals de telegrammen u reeds berichtten, de mare van :en dier rampen, die, helaas, af en too on- -ermydelyk schijnen by hot mijnwerkers- bedrijf. Thans speelt het vreeselyk drama zich af de West Stauley-mijn in het rayndistrict Durham, in het noorden van Engeland. Daar hadden Woensdag in den numiddag twee ernstige ontploffingen in de myn plaats, waarvan de oorzaak nog niet is na te gaan ontploffingen, die een gedeelte van de mijn in brand zetten die op verren afstand wer den gehoorddie de vlammen hoog deden opslaan uit de mijnschacht, en spoedig hon derden en honderden vrouwen, kinderen, verwanten om de put deed samen loopen. Want, natuurlyk men kon als zeker aannemen dat de ramp opnieuw aan vele dierbaren het leven zou hebben gekost. Op het oogenblik dat do ontploffingen plaats hadden, waren reeds een paar honderd mynwerkers op den beganon grond van hun werk teruggekeerd, maar men wist dat er toch nog ongeveer 150 inan beneden moest wezen. Wat zou er van hen geworden zyn? Het vreeselykste moest verwacht worden. Natuurlyk werden dadelyk alle maatregelen genomen, die genomen konden wordon om in de myn af te dalen en te trachten te redden wat te redden was, maar hot bleek dat afdalen door do vlammen on de doodende gassen, die zich gevormd hadden, den eersten tijd beslist onmogelijk was. Evenwel, verin den nacht gelukte het, nadat de brandweer onder de grootste vermoeienissen en mot groot gevaar, reeds uren werkzaam was geweest, in de myn at to dalen. Eindelyk, volgens de berichten die thans te Londen ter mijner beschikking zyn, kwam tegen drie uur de eerste kooi weder uit de myn naar boven, met drie der vermiste mijnwerkers. Zy waren allen bewusteloos en hadden ernstige brand wonden bekomen. Een hunner kwam spoedig tot bewustzijn en kon enkele mededeelingei doen, die echter van niet groote boteekeuis waren. De oorzaak der ontploffingen wist hij nietdadelijk daarna was hij door instortend puin getroffen en bewusteloos geworden. Het is later gebleken, dat men in eeu schacht acht mannen dood gevonden heeft en er 27 in een aangrenzende schacht nog in leven waren. Er waren, toen de ontplof fingen plaats hadden, u&ar er met zekerheid bekend is, 148 mannen en jongens in de mijn, zoodat men omtrent het lot van 110 hunner nog in het onzekere verkeerde. Even voor ik dezen brief post, deelen de laatst-ontvangen tjjdingen mede dat in het geheel thans 32 mannen en jongens levend naar boven zyn gebraoht, doch dat de toe standen in de overige schachten van dien aard zyn, dat aan de redding der overigen beslist gewanhoopt moet worden, zoodat dan het aantal slachtoffers 116 zou bedragen. Enkele der geredden vertelden dat zij kruipende hun weg moesten zoeken over puinhopen en stapels lijken, en dat het schouw spel, dat zy gezien hadden, allerverschrik- kelijst was". De aardbeving van 23 Januari. Teheran, 17 Februari. De regeeriug heeft vertraagde berichten ontvangen over een hevige aardbeving, welke den 23en Januari heeft gewoed in de Perzische provincie Loe ristan. Ofschoon die provincie schaars bevolkt is, zijn er door de aardbeving toch 60 dorpen hetzy geheel, hetzy gedeeltelijk, vernield. Van verscheiden dorpen wordt bericht, dat zy totaal zyn verzwolgeu. De verliezen aan menschenlevens worden geschat op vyf ii zesduizend. Ongeveer het dubbele aantal stnks vee is verloren gegaun. De overlevenden uit de getoiBtorde streek stroomen naar Boe- roesjirt, waar zij om steun vragen aan de regeering. De aardbeving vun den 23en Januari 1.1. is dus terecht. Men herinnert zich dat op dien datum, aan alle Europeesche uardbc- vingswachten een buitengewoon krachtige beving werd waargenomen. De seismische storingen waren nog heviger dun die, gere gistreerd by de vernielende aardbeving in en om de Straat van Messina (28 Doe. 1908). Zóó hevig was de beving, dat aan de aard- bevingswacht te Potsdam hot scismograaf- toestel werd vernield. Ook in de Bilt werd de beving geregistreerd en haar buitengewone hevigheid vastgesteld. Daar op zoo tal van aardbevingswachten in Europa en Azië de schokken waren gere gistreerd, en daurby tevens de afstand tus- soben epicentrum der beving en de waur- ncmingswacht met tainelyke nauwkeurigheid kon worden afgeleid uit de seismogrammen, werd het mogelijk door combinatie het oord des onheils te benaderen. De meeste dier benaderingen leidden tot het vermoeden, dat de aardbeving in Noordwest-Perziü niet ver van de Kaspische Zee moest worden gezocht. Waar toen bevestiging uitbleef, was men gaau twijfelen. Ten onrechte, want bot is nu gebleken dat de berekeningen der seis mologen zoo niet geheel juist, dan toch tame- ljjk nauwkeurig zijn geweest. De plek des onheils ligt iets, maur niet zoo veel, zuidelijker dan die plaats waar de meeste seismologen haar zochten. Het mag een geluk heeten bij eon ongeluk, dat de door de beving geteisterde streek betrekkelyk dun bevolkt wasmuar toch niet zóó dun of de verwoestingen nun mon- scbonlevens zyn weer vreeselyk geweest. Da: de berichten bijna een maand noodig hebben gehad om Teheran te bereiken levert zoo dit nog noodig ware oen bewys voor de achterlijkheid en traagheid der Per zen, eu de gebrekkigheid hunner middelen van verkeer. Boeroesjirt ligt ongeveer in het midden der provicie Locristan, op ongeveer dezelfde breedte als do stad Kasjan, en vrij wel precies zuidwestelijk van Telierun. De zeetien slagschepen. De Amerikaanache slagschepen, die de reis om de wereld nu byna hebben voltooid, bevinden zich in den Atlantischen Oceaan. Aan het departement van Marine te Washing ton zijn nu Marconigrammen ontvangen, behelzende, dut de vloot deerlyk hooft te lijden gehad van zwaar weer. Vooral DinB- dag kregen dc schepen heel wat te verduren. Herhaaldelijk kwamen zware stortzeeën over; en de grootste oorlogsbodems kregen nog al averij, al was het niet ernstig. Zoo werden er sloepen van dek geslagen enz. Volgens de verwachting in marinekringen te Washington /.uilen tegen het tydstip dat de /.estien Amerikaanscbe slagschepen Hainp- ton Roads zullen hebben bereikt, de totale onkosten, door deze wereldreis veroorzaakt, ongeveer f 120,000,000 hebben bodragen. Meer dan de helft van dit bedrag was be- noodigd voor het kolenverbruik. De aap als dief. Sedert eenige dagen werd er in de groote magazijnen van Parjjs een man opgemerkt, die maar rondslenterde zonder iets to koopen. Waar hy voorbijgegaan was dtar werden telkens voorwerpen van de uitstallingen ver mist. Nu zyn er in de groote Parysche ma gazijnen altijd inspecteurs van politie, die op dieven loeren. Maar dezen verdachten slen teraar hadden zy maar niet kunnen betrappen. De heer Hamard werd gewaarschuwd. Twee inspecteurs van den veiligheidsdienst werden bepaaldelijk belast met het bcspiedon van dut individu. Dinsdaguiiddag hebben deze inspecteurs het raadsel ontdekt. Zy zagen in een der magazijnen aan den rechter Seine- oever een man, die voor alle kijktafels even bleef staan, en dan weer doorliep. Bij de juweelkasten sprak hy een bediende aan en vroeg naar de prijzen van verschillende kost baarheden. Do inspecteurs hielden de oogen niet van hem af. En daar op eens zien zjj iiit den zak van 's mans overjas het kopje en urmpje van oen aap te voorschjjn komen. De apenhand deed een greep iu de halfopen vitrine en in een oogwenk was de heele verschjjniDg weer in de zak verdwenen. De bediende, druk in gesprek met den bezoeker, merkte er niets van. De bezoeker, die aan de bewegingen in zijn zak gevoeld had, dat zijn kameraadje zyn slag geslagen had, be dankte den bedienden beleefd voor dc inlich tingen, en liep door. De inspecteurs vonden het geval te mooi om dadelijk in to gr(jpen en lieten hun prooi doorloopcn. Voor de at'deeling kantwerken bleef hy opnieuw staan, liet zich prachtige kanten uitpakken. Weer kwam het apenhandje te voorschijn en een rolletje kant verdween in den overjuszak. Daarop gingen de inspecteurs naar den bezoeker toe uu verzochten hem, mee te gaan. Buiten de deur, op straat, numen zjj hem in hechtenis. Ook het aapje werd iu hechtenis genomen ondanks zijn tegenspar telen. De eigenaar van den aap heet Miguvl An- derval. Hij is een man van tegen dun 50 jaar, kunstenmaker van beroep, geboortig uit Mexico. Het lichten van schepen. Het Handelsblad van Antwerpen meldt Een expeditie voor het lichten van 88 ge zonken schepen wordt ingericht. .Tegenwoordig bevindt zich een waarde van 8,00'),000 pond sterling aan edelgesteente goud, zilver, koper en tin in den rottondon bodem van schepen, welke in de laatste tweo honderd jour nabij de kusten van Afrika zijn verloren gegaan". Aldus luidde de verklaring op 16 Septem ber van kapitein C. A. P. Gardiner, eon ver weerden, breedgeschouderde!! zoeman, die een iutornationale reputatie heeft verworven als reddingsexpert. Onlangs keerde hjj naar Londen terug, na zich gedurende 2 jaar te hebben bozig gehouden met het afbakenen van de plaatsen waar de schepen zijn ge zonken. Ik heb, xeide hjj, my nauwkeurig over tuigd van den staat, waarin do 38 wrakken zich bevinden. Vjjf-on-twintig percent van de waardon, welke zij bevatten en die uit de scheepspapieren konden worden vastge steld zou met de uitstekende machine rieën, waarover men tegenwoordig beschikt, in goeden staat boven water kunnen worden gebracht. Acht van de wrakken, welker in houd de grootste waarde vertegenwoordigden die het best aan de oppervlakte kunnen wor den gebrucht, zyn schepen plaats waarde GroBvcnor Pondoland Coast 1,714,000 p.st. Ariston Maicus Bay 800,000 n Birkenhcad Birkenhuad Reef 750,000 Atlas East Cood 700,000 Dorothea Tenedes Reef 450,0'J0 Thunderholt Thunderbolt Reef 550,000 Abercrombie Black Rock 180.000 Marestein Justin Island 120,000 In 1802 vergingen by een storm op do Afrikaansche kunt op óén dag 7 schepen. Deze schepen en hun inhoud waren schepen lading Suelighcid 4,500 staven koper Jchotolorredraayer ivoor Gouda 2,700 staven koper H. M. S. Chaudos 80,000 p.st. aan munten Nightingale 2,800 staven tin Addison 20,000 p.st. aan munten Haarlem III staven zilver In 't jaar 1796 vergingen twee schepen, de Standvastigheid en de Dankbuarheid, te zamen inhoudende 8950 stuvun koper, elk 50 pond wogende, iu de nabijheid van Binc- berg Beach, een gevaarlijk punt aan de Oostkust. Nog van 10 andere wrakken is de ligging vastgesteld, welker namen en inhoud zjju schepen jaren inhoud Katoura 1737 5000st. zilr. en koper. Wilhelmiuu 1737 30 kisten goud en zilv. Willem de Zwijger 1759 3700 staven zilver. Honcoop 1768 200 ton koper. Rotterdam 1787 4500 staven koper. Vrjjberg 179') 4500 staven tin. Ariana 1790 UOOst.zilv. en koper. Grayonstein 1797 1250 staven zilver. Juno 1869 250 ton tin. Porderer 1898 200 ton tin. Eene expeditie naar deze ongolukskust, voorzien van de meest moderne redding* werktuigen, wordt thans, voegt kapitein Gar diner hieruun toe, uitgerust, ten einde de verloren schatten to herwinnen". Uit den Omtrek. Texel, 17 Februari. In de vaargeul voor de haven zjjn gisteren twee zware oude boomstammen op don bodem ontdekt, dio daar gevaarlijk lagen voor diep gaande vaartuigen. Meu heeft de hinderljjke voorwerpen aanstonds verwjjderd. 't Is niet onmogelijk dat het jjs deze voor werpen naar hier beeft meegevoerd, even als dit dikwyls geschiedt met zware stoencn uit de zeeglooiing, die soms door voorbij drijvende schotsen worden weggerukt on meegevoerd, zooals men ook dikwijls 's win ters aan do Heldersehe zeewering kan waar nemen. Nog nimmer is er zooveel geld geboden voor wulken als tegenwoordig liet geval is. Men biedt n.1. tot f 11 per H.L. Hot korren naar wulken wordt echter nog maar door enkele schuitjes uitgeoefend. Meu gelooft niet dat deze buitengewoon hooge prijs lang zal duren. Texel, 18 Februari. Beroepen by do Doopsgezinde Gemeente te Den Hoorn, de heer Bussemaker, propo nent te Amsterdam. De vereeniging van geheel-onthouders al hier, heeft zich aangesloten by de „Noder- landsche vereeniging lot afschaffing vun alcoholhoudende dranxen". Tot leden van liet bestuur zyn gekozen de heeren N. Godfried, W. J. Laugeveld, C. Eelman Pz., II. Visser en mej. G. Kopper. In de vergadering van den Raad der ge meente, te houden Zaterdag a.s. komt o.m. aan de orde een adres inzake hel maken van eeno haven nabjj Oost. De gevleugelds bewoners op en bij het llarsdiep. IX. Evenals do onlangs bezichtigde Zeeduikers bebooren ook de Fuleu tot de Duiker». Er komen verschillende soorten in ons land voor, doch niet alle begeven zich in bet zoute water, terwyl een er van dit ook maar noode doet, wanneer alles duarbinneu mot een ijskorst bedekt is. De Futen zijn in bet water vlugge vogels, eu niet zoo heel gemakkelijk krijgt men ze te zien, «laar ze byzonder schuw zyn, eu, evenals de Zecduikera, snel onder de opper vlakte van het water kunnen zwemmou, zon der dut mon kan zien, in welke richting ze zich bewegen. De pooten staan zeer acht«;r- waarts, zoodut de vogels by het loopen, wat ze niet dikwyls doen, het lichaam opgericht dragen. Ze verkrijgen daardoor eene wagge lende beweging. Ook vliegen doen ze niet dikwijls, ofachoou ze, eerst op de vleugel»

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1