KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje leleiai voor Heldor, Texel, Wierlngen en Anna Paulowna. Het Nieuwe Modeblad r No. 3760. Woensdag 24 Februari 1909 37ste Jaargang. Bnrean: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. van diverse Costumes, of onderdeelen daarvan, van Mantels, Kinderjurken en onderkleeding, worden met uitvoerige toelichtingen in opgenomen. Elk nummer telt 14 pagina's, bezaaid met afbeeldingen ook van handwerken. Ongerekend het groot patronenblad, het welk daaraan is toegevoegd en dat een praktische leiddraad biedt voor het na volgen van de elegante coupe der ver schillende toiletten. Meerdere raaien zal eene Mode-afbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zijn uitgevoerd, ter wijl enkele pagina's worden gewijd aan „Wetenswaardigheden" welke rubriek veelal rijk geïllustreerd zal zijn. Voor de praktische huisvrouw is het blad evenzeer een trouwe raadsman, als voor wie hoogere eischen stellen. De uiterst geringe prys is voor nie mand, die belangstelt in Mode-Artikelen, een beletsel zich op dit uitnemend tijd schrift te abonneeren Prijs ff 0.55 per drie maaanden (franco per post f 0.65. MT Men teekent in bij den Uitgever van deze Courant. MeT 1 April begint het 2e kwartaal. Uit het Buitenland. Oorlogsgeruchten Laat ons ter gerust stelling onzer lozers al dadelijk beginnen met te verklaren, dat hot wel bij die geruchten l>ljjven zal naar het ons voorkomt, en dat het Servië en Oostenrijk betreft. Wat de aanleiding was Eenigo Servische boeren aan de eene zyde der Drinarivier hebben geschoten op Oostenrjjksche soldaten, die zich op den anderen oever bevonden, 't Feit is op zich zelf nu zoo zwaar niet maar hot schynt, dat de Oostenrjjksche regeering dat nu eens ernstig opvatten wil, om eindelyk en ten laatste aan hot voortdurend dreigen en stoken van Servië een einde te maken. Terwijl de Serviërs nog steeds opgewon den, niet tevredon willen wezen voordat er bloed is gevloeid. Oostenrijk zou de andere mogendheden hebbon verwittigd, dat het tot gedeetelijke mobilisatie zou moeten overgaan, indien Servië zich niet voegde naar zijn vertoogen. En do «Temps" verneemt uit Boedapest: Volgens oen goed ingelicht afgevaardigde van de onafhankelykheidsparty is een oorlog met Servië in do volgende maand meer dan waarschynlyk. Bevoogde beoordeelaars voor zien een zeer korten veldtocht. Servische ollicieren, die uit het Westen komende, te Boedapest vertoefden, verzekerden, dat Servië tegen eiken prys oorlog moet voeren, daar de ongelukkigste veldtocht duizendmaal beter is dan een schandelijke vrede. De autoriteiten zouden alle motorrijtuigen in Transsylvanië hebben opgecommandeerd Wat echter ook wel eenig gewicht in de schaal legt is dit, dat Turkije niet meer, zoouls in den beginne aan de zyde van Servië staat. Maar men bericht ook dat Rusland wellicht onder den druk der openbare meening die vóór Servië gestemd is, de eischen der Serviërs steunt. Het Berl. Tagebl. bericht dat verschillende oorzaken er toe mee werken Servië wat te doen inbinden. Eerstens de vriendschap tus- schen Turkye en Servië vorder komt daarbij dat Montenegro, waar in den beginne dezelfde oorlogzuchtige geest heerschte als in Servië, en dat gezamenlijk met Servië ten strijde zou trokken, zich thans vrij wat- kalmer en bedaarder betoont. En bovendien heeft Sorvië van Frankrijk en Rusland nogmaals den raad ontvangen den boog niet te strak te spannen. Nu is de inogelykkeid niet uitgesloten, dat in Servië het wachtwoord is gegeven zich niet al te luidruchtig en te oorlogsgezind te betoonen, en intusschen in stilte toebereid selen te treilen, maar ook daarmede zal het vermoedelijk zoo'n vaart niet loopen. De hertog van Meoklenburg-Strelitz heeft in zyn paleis de 9 heeren ontvangen, die ook in Mecklonburg-Schwerin waren geweest, om een verzoekschrift aan te bieden met 40000 onderteekeningen, waarin de wensch om de wyziging der grondwet door te zetten wordt uitgesproken. De groothertog was 't met de heeren eens maar de ridderschap wil een voudig niet en de ridderschap is machtig. Wie meenen mocht dat Mecklenburg een deel van Turkije is, vergist zich: 't ligt*in Duitschland 't Schijnt met de Duitsche financiën in orde te zullen komen, dat wil zeggen er is overeenstemming gekomen over de wyzo waarop men belasting zal heffen. De com missie laat de successiobelastig, de Ryksin- komstenbelasting enz. vervallen en stelt voor dat alle Staten een bezitsbelasting zullen opbrengen welker bedrag jaurly'ks zal worden vastgesteld en niet hooger dan 150 millioen Mark mag komen. En Frankrijk is zoowaar met zijn nieuwe credietaanvragen voor de vloot ook opge schoten. Zaterdag vergaderde de ministerraad. Do minister van financiën keurde ongeveer de helft der door minister Picard voorgestelde hervormingen goed; do drin genheid der andere bestreed hy, Hot schynt dat minister Picard zal nemen wat hij kan krygen. Donderdag zal hy definitief beslissen. Men twist nu in Fransche en Duitsche bladen wat na, wie der diplomaten do Duit sche gezant te Parys of de Fransche gezant te Berlijn 't meest heeft bijgedragen tot het verdrag, dat Franbryk en Duitschland sloten betreffende Marokko. In Bulgarije juicht men. De minister van buitenlandsche zaken heeft officieel mede deeling ontvangen uit Petersburg, dat de lsaar besloten is het koninkrijk te erkennen. In diplomatieke kringen verzekert men, dat do mogendheden go/.amenlyk aan de erken ning zullen moeten deelnemen. Zonder zuur gezicht van Turkije zal dut niet gaan. Nieuwsberichten. HELDER, 23 Februari. De afdeeling Helder van den tAlgem. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewerkingsbedrijfhield Zaterdagavond in Tivoli een propaganda-feest- avond. Na een kort openings-welkomstwoord van den voorzitter werd een toepasselijk openingslied gezongen en door verschillende heeren en dames een zestal voordrachten gegeven, die zeer in den smaak vielen. De keuze der voordrachten was werkelijk goed te noemen. Gegeven werd daarna het too- neelspel in één bedrijf //Een stuk in de krant' dat een propagandistische strekking had en er wel insloeg bij de talrijke hoorders en hoorderessen. In de pauze werd een collecte gehouden voor een behoeftig gezin. Na de pauze sprak de algemeene secretaris van den Bakkcrsgezellenbond, de heer Goud smit uit Amsterdam, de aanwezigen toe. Hy wees er op dat den gezellen na hun arbeid een ontspauning past en dat het twee jarig bestaan der afdeeling Helder ook wel aanleiding gaf tot feestelijk herdenken want ook de afd. Helder heeft onder haar bestuur hard gewerkt aan en voor de orga nisatie. Vervolgens betoogde hij in den breede het noodzakelijke der organisatie van arbei ders in dezen tijd de invoering van het arbeidscontract heeft dat nog duidelijker doen uitkomen. Alleen door organisatie kan de arbeider hier de bakker verbetering brengen in zijn werkelijk deerniswaardige positie. Er is zooveel dat om verbetering roept en waartegenover de eenling machte loos staat, 't Blijkt ook hier in Helder, dat vereeniging dringend noodig is spr. deelde mee dat aan de broodfabriek ,de Volharding" aun 3 werklieden hun ontslag was aangezegd, omdat zy niet verkozen een contract te tee kenen, dat hen geheel aan den patroon over leverde en de gunstige bepalingen, die er nog zouden in kunnen komen, uitschakelde, ïiy hoopte dat stryd zou worden voorkomen, doch als hy noodig was, dan deed hij een beroep op medewerking en solidariteit. Spr. eindigde met nog eens een dringende opwek king tot organisatie, t Was inmiddels over twaalven geworden en er stonden nog 8 nummers op 't programma. Die hebben we niet meer afgewacht. „Helders Gemengd Koor" gaf 1.1. Zuterdagavond in «Casino» een soiréc- amusante. De opkomst van leden en introducé s was vrij talrijk. Hetgeen ten gehoore werd gebracht, kon ons wel voldoen. Do heer A. Van Weelde, die do soiree opende met het zingen van 2 mooie solo's ,Die beiden Gre nadiero» van Schuman en //Liefdesmijmering» van James Lawson, had veel succes en werd zeer terecht luide toegejuicht, want met zijn mooie barytonstem gaf hij deze beide stukken zeer goed weer. Het koor zong, onder direc tie van den heer G. H. J. v. d. Bogaerde, zuiver, goed geaccentueerd en flink in de maat Welkom Winter" van Kolkman, ,In lijden en smart» van J. C. S. en ,Gebed in nood* van Kolkman. De directeur had eer van zijn werk, en wij moeten volmondig be kennen, dat het koor onder zijn directie in gehalte veel heeft gewonnen. Ook het tweetal voordrachten van „De huisbaas» en ,Een liefdesverklaring' werden aardig cn los weergegeven en de zang, vooral van de beide dames, was prijzenswaardig. Niet zoo goed was de voordracht van den president der vereeniging, die de geschiedenis van het koor op zang weergaf en daarin allerlei hatelijkheden en ongepastheden, om niet te zeggen onbeschoftheden, aan het adres van oud-leden en andere buitenstaanden debiteer de, en ook grof tegen ons blad optrad. De coupletzanger vergat daarbij de beleefdheid aan genoodigden verschuldigd en we konden dit niet anders verklaren dan dat wij zijn ijdelheid niet genoeg gestreeld hebben. Wij raden hem aan in het vervolg wat meer, als hoofd der vereeniging, dc welvoegelijkheid in 't oog te houden. Na de pauze werden nog eenige komische voordrachten gehouden en een blijspel op gevoerd, doch hiervan kunnen we niets zeggen, omdat wij er niet bij tegenwoordig zijn geweest. Het Witte Kruis. De afdeeling Helder van de Noord-Holl. Vereeniging «Het Witte Kruis" hield j.1. Vrij dagavond in Tivoli", onder presidium van den heer C. G. van der Lee, een ledenver gadering. Nadat de vergadering was geopend en de notulen waren gelezen en goedgekeurd, ge schiedde mededeeling van de ingekomen stuk ken deze bestonden in een dankbetuiging van mevrouw de Wed. Jaring voor de deel neming by het overlijden en de teraardebe- stellirfg van haar echtgenoot betoond en in een kennisgeving van het hoofdbestuur, mel dende het bedrag der bydrage uit de alge meene kas en de mededeeling, dat de heer J. Oostra, wegens vertrek uit de provincie, opgehouden heeft lid van 't hoofdbestuur te zyn en de afdeeling een candidaat in diens plaats kan opgeven. Dit werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Daarna deelde de voorzitter mede, le dat de functie's in het bestuur eenigszins anders verdeeld waren en wel als volgtVoorzitter de heer Van der Lee, vice-voorz. de heer Pieters, secretaris de heer De Ven, penning meester de heer Groenendijk 2e dat de zaA der ontsmetting haar beslag heeft gekregen, dat de heer Kaleveld is aangesteld als ont smetter en thans in Alkmaar opgeleid wordt en dat de toestellen, daarvoor benoodigd, zijn aangeschaft. Hierna bracht de heer Groenendyk, die mot den heer De Ven de 50e algemeene vergadering der vereeniging als afgevaar digde op 6 Oct. 1908 te Amsterdam had bij gewoond, verslag uit. Vervolgens las de secretaris, de heer De Ven, het jaarverslag van de afdeeling over 1908. Dit verslag ving aan met eenige waar- deerende woorden omtrent den overleden voorzitter, don heer C. S. Jaring, waarin diep leedwezen werd uitgedrukt over dit groote verlies. Omtrent den toestand der af deeling werd het volgende geconstateerd. In 1908 verminderde het aantal leden met 137, terwyl 219 personen als nieuwe leden toe traden, zoodat op 1 Jan 1.1. het ledental ge klommen was tot 1606, een cijfer, waarop de afdeeling trotsch kan zijn. Niet minder dan 136 personen maakten bij hun toetreding direct gebruik van het zickenmatcriual. In het geheel kwamen 1807 aanvragen in om materiaal in bruikleen te mogen ontvangen en meermalen kwamen op één aanvraagbiljot 4 a 5 artikelen voor, hetgeen wel een bewijs is voor de onschatbare diensten, die de ver eeniging aan de inwoners bewyst. l)e financieele toestand is zeer gunstig. De contributiön bedroegen f 2057,50, waar onder f79 aan extra-contcibutiën van genoemde 130 leden. Van bet departement vun Marine en van de gemeente Helder werden subsidie's ontvangen, elk groot f 100.— Onder de uit gaven komt o. m. voor een post van f 400 voor aflossing van de hypotheekschuld. Voor rekening der afdeeling werden 3 patiënten op Heideheuvel verpleegd. Tot het ontsmet ten van goederen en woningen werd f 18,65 uitgekeerd. Door de afdeeling werd f5. bijgedragen in de kosten, verbonden aan de tentoonstelling, gehouden te Hoorn. Behalve de gewone 2 verplichte vergaderingen werd in December een buitengewone vergadering gehouden, waar het bestuursvoorstel werd behandeld om iemand tc Alkmaar tot ont smetter te doen opleiden, opdat dc afdeeling zelf de ontsmetting hier ter hand zou kunnen nemen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Op advies van do heeren Lohman en Teljer werd alstoen be sloten 2 complete desinfectietoestellen, sys teem Wijsman en Romijn, aan te koopon. In Sept. en Oct. werd door dr. Smits vanwege de afdeeling weder een cursus in eerste hulp bij ongevallen gegeven, welke de noodige belangstelling ondervond. Wegens vertrek van den magazijnmeester naar elders, werd als nieuwe functionaris benoemd de heer C. J. H. vau Olm. Als bestuursleden werden in de September vergadering gekozen de heeren J. Groenendyk en S. Rijkes. Dit jaarverslag word onveranderd onder dunkbetuiging aan den secretaris vastgesteld. Hierna deed de afgetreden penningmeester, de heer Van der Lee, verslag omtrent de financiën. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 2975,57' en do uitgaven f2176.625, zoodat er een batig saldo was van f798,95. De commissie, belaBt met het nazien dei- rekening, rapporteorde alles in orde te hebben bevondon en stelde voor dc rekening onder dankzegging aan den ponningmeoster voor zijn accuraat beheer, goed te keuren. Aldus besloot men. De begrooting voor 1909, door het bestuur opgemaakt werd ongewijzigd vastgesteld. Ter voorzientng in de besluursvacature, ontstaan door het overlijden van den lieer Jaring, werd gekozen de hoer Holm, apo theker bij de marine. Nog werd besloten aan de weduwe vun don overleden bode een gratificatiu vun f 50 te vcrleoncn. Nadat nog eenige zaken besproken waren een der leden aangedrongen had zyn aan dacht te schenken aan hygiënische toestan den, waarin hel jonge geslacht, het school kind, verkeert, en men besloten had deze zaak in de volgende bijeenkomst nader te behandelen, werd de vergadering gesloten. Muziekavond. We woonden Vrijdag in Casino den muziek avond by die door eenige heeren van onzo stafmuziek was georganiseerd en we hebben genoten van het schoone dat ons geboden werd. Een dubbel strijkkwartet gaf een zestal nummers die onberispelijk werden uitgevoerd. De heer B. tenor, en N N. bariton gaven een viertal liedoren (3 Duitsche en een Holland8ch) die, goed gezongen, zeer in den smaak vielen. Beide heeren dilettanten be zitten een sympathiek geluid. De heer J. van Vessem vergastte ons op een tweetal violoncel- solo's heerlijke muziek, die duidelyk toonde, dat de heer v. V. zijn instrument meester is, hot kan laten juichen en klagen op gevoel- vollen toon. De lieer M. Luccaspeeldo Serenade No. 1, A dur, van Fr. Drala en 6me Morceuu iyrique, van Bazzini -op meesterlijke wijze. Vooral bij het laatste nummer had hij ge legenheid zyn groote technische vaardigheid op de viool te doen uitkomen. Een luid appluus viel den executanten ten deel. Dat applaus gold ook de jeugdige Rika Koek, die bij dc verschillende nummers de pianobegeleiding had, die niet altijd gemakkelyk was, doch welke zy op uitstekende wijze uitvoerde. Het bloemstuk dat haar geboden werd had zy wel verdiend. De opbrengst der uitvoering was bestemd voor een goed doel. Ook daarom ons luid bravo aan de uitvoerders die het schoone met het goede vercenigden. Het korps mariniers. Aan de met 1 Januari jl. in werking go- treden regeling van het korps mariniers wordt het volgende ontleend Het korp6 mariniers behoort tot de zeemacht. Het bevel over het korps wordt gevoerd door een kolonel, onder het ontniddellyk ge zag van den Minister van Marine en over eenkomstig de hem door dien Minister ver strekte instructie. Het bevel over iedere afdeeling wordt ge voerd door een luit.-kolonelaan jiet hoofd vau iedere compagnie staat een kapitein met den titel van compagnies-commandant. De staf van het korps en oen der afdee- lingen zijn gevestigd te Amsterdam, de beide andere afdeelingen zijn gevestigd resp. te Rotterdam en Willemsoord. De afdeeling Amsterdam en die to Rotter dam ressorteeren onder de directie der marine te Amsterdam, de afdeeling te Willemsoord, onder de directie der marine aldaar. De be vordering van onderofficieren en manschappen van het korps mariniers geschiedt door den commandaut van het korps. De bevordering der manschappen geschiedt aan don wal op voordracht van den comman dant der afdeelingaan boord op voor dracht van den commandant. De commandant der zeemacht in Ned. Indië, de comra. der scheepsmacht in de Caraibische Zee, de commandanten van eska ders of divisiën voor buitenlandschen dienst en de niet onder de bevelen van een vlootvoogd dienende commandanten, zyn bevoegd om mariniers 3e kl. en tamboers en pijpers 3e kl. in klasse te bevorderen uitsluitend ter aan vulling van de by de scheepsmacht onder hun bevel ontstane vacaturen. Examens stuurman en schipper. De minister van landbouw, gelet op de artt. 1, 2 en 4 van het .Reglement voor de examens ter verkrijging van diploma's van stuurman en van schipper aan boord van zeevisschersvaartuigen, alsmede van diploma's van schipper aan boord van kustvisschers- vaartuigen'heeft goedgevonden 1°. voor het jaar 1909 te Helder eene plaatselijke commissie in te stellen als be doeld in art. 4 bovengenoemd 2°. in deze commissie te benoemen tot leden, de heerenH. J. Boldiugh, lecraar aan het Koninklijk Instituut voor do marine en aan dc Zeevaartschool to Helder Th. C. W. van Mierlo, directeur der zeevaartschool tc Hel derdr. H. C. Redeke, directeur van het Rijksinstituut voor het onderzoek der zeo te Helder. Zeemiliciens. De minister van marine brengt ter kennis dat de opkomst van de zeemiliciens, voor zooveel hunne herhalingsoelcningen moeten plaats hebben in het voorjaar vau 1909 is bepaald voor hen die behooren tot de eerste ploeg, op Dinsdag 23 Maart, en voor hen die bohooren tot de tweede ploeg, op Dinsdag 27 April aj. Tramstilstand. Zaterdagavond heeft het tramverkeer te Amsterdam door de geheele stad van zes uur tot half zeven, dus een half uur lang, stilgestaan. Een onmiddellijk door den tech- nisclien dienst ingesteld onderzoek toonde aan dat de beugel van een motorwagen de bovenleidingconstructie op de Kamperbrug (by bet Stations-eiland) beschadigd bad, zoo dat kortsluitiug was outstaan en alle auto maten in de Electrische Centrale in het ongereede waren geraakt. Daar het ongeval juist omstreeks etenstijd voorviel, deden de rijtuigen van stalhouders en aapjes opgeld, en moesten anderen al pruttelend den tocht naar vèr-wijderde stads kwartieren te voet maken. Maatregelen tegen de opkoopers. Op het oogenblik wordt in den Circus- Carré met veel succes de pantomime «Con- stantinopel" opgevoerd. Avond aan avond loopt het vol, wat de opkoopers natuurlijk belust maakt op plaatson. Zij kunnen ze niet rechtstreeks aan het bureuu koopon, omdat do directie zelf de opkooperij zooveel moge- lyk wil tegengaan, maar allerlei trucs worden gebezigd om plaatsbewijzen in handen te krijgen. Men spant er een groot uantal jon gens voor, die by twee of vier stukB ze koopen, tracht met het mindere personeel te konkelen, schrijft van buiten af om dertig, veertig plaatsen tegelyk voor een gezelschap enz. enz. Hoe dit zij, |in elk geval gelukt het den opkoopors nog steeds een aantal plaatsen te bemachtigen en meer dan dertig dezer lieden maken des avonds voor Carré een heidensch kabaal met de aanprijzing van hun wuur. Hun honger naar plaatsbewijzen is erklaarbaur. Want er wordt meermalen nu de trek groot is een of twee guldens winst per plaats gemaakt. Echter worden vooral buitenlieden op schun- [lelijke wjjze soms bedrogen. Voor 50 cents- plaatsen is soms 12 a f3 gulden afgenomen, en de vorige week is aan een buitenman voor de somma van f 4 als eiitréc-bewjjs pasje van de gemeentetram in de handen gt-Bpoeld! De opkoopers zijn zóó belust op plautsbewyzeD, dut zy den suppoost die iion steeds uit de voorhal weert een pak sluug gegeven hebben, terwyl zy den bureau list die niets verkoopeu wil posten en tot op zyn trap in huis vervolgen De politic heeft 's avonds handenvol werk om de orde voor den circus te handhaven, en ziet zich nu en dan genoodzaakt de op- koopers-bende tot in de zijstraten terug te dringen. Dezer dagen heeft een omwonende familie zich genoodzaakt gezien een ziek familielid aan de tot in de huizen doordrin gende herrie te onttrekken door overbrenging naar het gasthuis. Het geduld der politie, die vrijwel macht loos slaat tegenover deze schending van wat men goede orde noemt, is uitgepnt en tnaat- regolen tegen het euvel zijn in overweging. Een volledig klachtendossier over het optreden der opkoopers by Carré ook aan andere schouwburgen doet zich bij drukte hetzelfde voor is opgemaakt en wuarschynlyk zullen weldra naar wij vernemen maatregelen aan den Gemeenteraad wordon voorgesteld in dezen zin, dat de politie-verordening het op straat voor de schouwburgen met luiden stem aanprijzen en verkoopeu van entrée-bewijzeu onmogelijk maakt, althans strafbaar stelt. De burgemeester is, als hoofd der politic, zeer voor het nemen van maatregelen tegen dit steeds grooter afmetingen aannemende kwaad. Opstootje door Werkstakers. Vrijdag in het middaguur was 't Franken- slag, te Scheveningen, naar men meldt, 't tooneel vau ernstige wanorde, tengevolge van een aanval van ruim eeu 60-tal saam- gcschooldc stukadoors, als weigeraars om 'n arbeidscontract te teekencn uitgesloten of in werkstaking zijnde, op te werk gestelde stukadoors bij een werk aan hel Frauken- slug Zy dreigden met geweld, indien de on derkruipers niet het werk neórlegden, en, do daad bij den eisch voegende, vingen zij aan de .onderkruipers" te belemmeren, door op de steigers te klimmen en van buiten at te bedreigen. De agent van politie M. 8. van Dyk, die onbevreesd pogingen aanwendde om de bende te verwydoren en hierbij het zoover moest laten komen, dat hy te zjjner verdediging gebruik van zyn sabel moest maken, word op een regen steenen, zoowel van uit de straat als van het werk onthauld, tengevolge waarvan hij ernstig aan het hoofd verwond en bijna bewusteloos werd. Een voorbyfiet- send politie-wielrijder, die zyn kameraad te hulp schoot, maakte met soortgelijke projec tielen kennis en kreeg ook een ernstige hoofd wonde. üp telefonische waarschuwing aan de politie Duinstraat, verscheen dadelijk een brigadier met zes man, die de inmiddels aan gegroeide menigte op een afstand wist te houden en stadwaarts dreef, zonder dc daders dor verwondingen als anderszins te ontdekken, hetgeen by zulk een volksoploop ondoenlyk is, tenzij later on4erzoek ze aan het licht mocht brengen. De beide agenten zyn naar het ziekenhuis ter verpleging gebracht. Aan het bewuste werk staat de arbeid thans stil. Reeds een 14-tal dagen geleden hadden een honderdtal stukadoors een gezamenlijke wandeling naar Scheveningen geduun, maar toen geen baldadigheden bedreven. Een waarschuwing. In den laatsten tijd verschjjnen in ver schillende nieuwsbladen z.g. huwulijkaadver- tentiën waarbij reflecteerenden worden ver zocht hunne brieven onder een zeker nummer te zenden aan het bureau van het blad. Men ontvangt dan in den regel antwoord van liet huwelijksbureau Dolder Co., Van der Venne- straat te 's-Gravenhagc, dat zyne bemiddeling aanbiedt voor het te sluiten huwelijk. De hoofdcommissaris v'an politie te s-Graven- hage, die reeds vroeger voor de praktijken van deze firma waarschuwde, meent andermaal belanghebbenden te meeteu aanraden bij onderhandelingen met die firma de noodige voorzichtigheid te betrachten, vooral waar meestal wordt gevraagd storting vooraf van een som voor te maken onkosten. Een strijdlustige dame. Uit Petersburg wordt gemeld, dat mevrouw Filosowa, een voorname persoon van het jongste feministencongres, aan Poerisjeke- witsj, een lid der rechterzy e van de Docmu, die haar een vuilen brief geschreven had, telegrafisch heeft uitgedaagd tot een duel. Scheepvaart. Uit New-York wordt dd. 19 dezer geseind dat de .Mauretania", volgens de verwach ting, metterdaad het record, dat ten name van de •LuBitania" stond, inct 106 minuten hoeft verbeten!. De „Mauretania" heeft 4 dagen 17 uur 50 minuten over den overtocht gedaan. De grootste dagreis bedroeg 671 mijlen. DE WEEK. 21 F e b r u a r i. Wat, voor de S.D.A.P. in Nederland de gevolgen znllen zijn van hot to Deventer genomen besluit is nog bezwaarlijk te over zien. Men weet, dal sinds gcruimen tijd reeds de spanning tusschen de revisionisten (die van hervorming en verbetering dor maatschappij in socialistische richting heil verwachtend) en de Marxisten (die nauw verwant zijn aan de „orthodoxe" zienswijze der Domeia's van vroegergeen vorzoening of toenadering, maar revolutieomverwer ping der maatschappij, vermeestering van het gezag), dat deze spanning oen steeds dreigender karakter heeft aaugonomen. Nu zegt de revisionistische meerderheidBest, «Het Volk" is U niet .grimmig"genoeg; voldoet Uw smaak niet. Zoo verryze er, ouder de vleugelen der S.D.A.P., een zuiver- marxistisch weekblad. Men was er in geslaagd om twee zóó rasechte" en .waschcchte" marxisten als mevr. Roland-Holst, de bekende hartstoch telijke .roode dichteres», en de hesr Wibaut over te halen, de redactie op zich te nomen. Doch nu komen do partygonooten-murxisten van „De Tribune» en weigeren, ook onder die voorwaarde, hiin orgaan dan op te heffen. Waarop het bestuur der S.D.A.P. uitroept: Nu moet 't uit zyn! Er kome, met 1 April u.8., het niouwc weekblad. Eu weigert men Do Tribune" op te doeken, zoo royeeron wy de drie onverzoenlyken Wijnkoop, Ceton en dr. Ravesteyn. Waartoe het Congres dan, met zoo verpletterende meerderheid als 209 tegen 88 en 15 blanco's, te Deventer den l-lden j.1. besloot. Natuurlyk was 't dit voor stel van royement bovenal, hetwelk de ge moederen uitermate prikkelde. De toon op zulk een Congres der S.D.A.P.'ers is tóch al verre van „parlementair''. Uitroepen als „dat lieg-je I" e. d. m. zyn er schoring en inslag. En wanneer mevrouw Roosje Stel- Vos een harer geestverwanten voor „aap!" uitscheldt met luider stemme, dan lacht men er genoegelijk om. Men kan dus denken hoe de „atmospheer'' daar in de tumelijk-beknopte schouwburgzaal te Deventer die twee mid dagen plus één langen avond was. 't Terug denken eraan maakt ine duizelig. Over mo gelijke en vermoedelijke gevolgen van het royement is in de jongste dagen door de bladen zeer druk „beschouwd" en bespiegeld. Dat er scheuring komt, welke zal teweeg brengen dat, met het geroyeerde drietal, ook een aantal anderen uit de gelederen der S.D.A.P. treden, staat reeds vast. De marxis ten hebben zich, meer enthusiast dan be scheiden, het „merg", de „zielder party genoemd. Of ze dat inderdaad zyn, 't moet blijkenVoor mij, staande buiten de sociaal-democratie met al den aaukleve van dien, lijkt het royement, tactisch be schouwd, een misgreep van den ergslen aard. Het aldus dictatoriaal-breidclen der vrije uiting van gedachte is al een zeer karakteristiek staaltje vun wat, voor de S D.A.P. „vrijheid beteekent I Men kweekt aldus, ongewild doch niettemin onafwijsbaar, „slachtoffers", tevens voor mannen, leiders, aanvoerders van nieuwe groepen. Het oude, verstandige „concordia res parvae crescuut, discordia dilabuntur', hel mooie, krach tige „Eendracht maakt macht" onzer vaderen schijnt voor de heeren en dames der S.D.A.P. niet te bestaan. Zij zullen van die opvatting de voor hen treurige gevolgen m. i. stellig ondervinden. In Juni a. s. reeds, en gevoelig ook! Want, gelijk ik vroeger reeds opmerkte, thans werken allerlei omstandigheden ertoe meó om de kanBen der soc. democraten by de stembus te drukken. Ik zeg dit in vol- maakt-objectieve kalmte en zonder „leed vermaak". Ik voeg erbjj, dal verschillende figuren uit den kring der S.D.A.P. my eer bied en bewondering afdwingen door het eerlijke en enthusiaste van hun overtuiging, hun streven. En dal m i. der sociaal-demo cratie, waar zij stuwkracht was voor sociale hervormingen, wel degclyk als zoodanig een eere-salnut toekomt En nu, we zullen eerlang hebben op te dokkeu, al pruttelen we nóg zoo bar. De wijziging der Gemeentewet is uitgekomen. We zullen dun in den ,nood der gemeenten" gaan voorzien. In hoofdzaak heelt men hot ontwerp van de staatscommissie gevolgd. De bestaande maxima der opcenten, die op de grondbelasting kunnen gelieven worden, zul len verdubbeld, en deze opcenten kunnen vervangen worden door, gemeentelijke grond belasting. Waarduvermeerdering van gebouwde eigendommen en bouwterrein wordt belast baar, hetzij by overgang, hetzij volgens perio dieke vaststelling der verkoopswaardon van bouwterrein, dut thans naar de belastbarc- opbrongst wordt belast, zal eene afzonder- lijke belasting (Gy ziet, hot woordeken „last' is niet van de luclitnaar de verkoopBwaarde kunnen worden gelieven. De bevoegdheid tot heffing van straalbelasting wordt uitgebreid. Ton slotte: \'an gebouwde en ongebouwde eigendommen zal eene billijke bydrage kun nen worden gevorderd in de aanlegkosten van gemeentewerken, waarbjj die eigendom men gebaat worden (de s. g. Better ment-tax). De gemeenteraden krijgen de macht om van bedryven billyke bydrage le vorderen in de kosten van gemeentuzorg, welke deze bedry- ven ten goede komt. De nieuwe regeling der inkomsten-belasting is zuiver Pruisisch van karakter. Zy berust op bet boginsol, dat de inkomens zoowel van rechts- als van natuurlijke personen belust worden ter pluutse waar zy worden ver worven. Welk karakter" het ontwerp dan ook moge dragen, op betalen loopt 'tuit! Dit is voor den belastingplichtige, die zich min der om de theorie dan om de praktijk pleegt tc bekommeren, de treurige hoofdzaak. Zooals men ziet, van ryksbydrago aan de gemeenten geen sprake. De vraag is nu maarzal 't zoover koinen, dat dit ontwerp niet wordt opgeborgen by de stapels ryks- papier, welke men ter tnoergenoomde •griffie van de eeuwigheid" kan vinden*t Ziet er niet naar uit, zou k zoo zeggen. Van den arbeid, welke de Tweede Kamer, die de vol gende week baar zwanenzang", zul gaun aanheffen van nu lot eind April, zeg begin Mei zal verrichten, heb ik geen hooggespannen verwachtingen. De Juni-koorts, straks stijgend tot boven de 89°, vertoont zich in bodenkelyke matei De ervaringen, met het nieuwe Arheids-coiitract opgedaan, zyn nu juist niet vun dien aard, dat het Borgesius-regime, met al wat daaraan vast zit, aan populuritoit zal winnen in deze dagen. Ik zeg niet, dat het goed-recht in deze zonder exceptie aun do zyde der werkgevors is. En ik bewonder evenmin do rol vau mr. 8. vun Houten, die middeltjes aangaf, slimme advocateriën, oin de lastigheden" van dat contract te ontspringen. Maur vele op zichzelf te krygen, zelfs tc zegenen staal tjes van moderne sociale wetgeving hebben de fout vun voor du nuchtere pruklyk dus levens niet pasklaar, volkomen-bruikbaar te zyn. Er is, m. u. w., een zekere katliedcr- wijshoid, die goede on schoone dingen* ver kondigt, edoch tact en kennis der eischen van de practjjk mist om baro schoone denk beelden in direct-bruikbaren vorm in toe passing te brengen zoo ging 't, in zekeren zin, met do Woningwet. En ook wat het Arbeids-contract betreft, ware wellicht, gedu rende zekeren ovorgangstyd, systeem van ;geven en nemen' verstandig en wenscliulyk geweest. Zeker te onzout moet men de men- sclien aan nieuwigheden, allerminst op legis latief gebied, gewennen! Wie dozo waarheid miskent, hy krygt de groote meerderheid tot vyaud Als, in de Tweede Kamer, de aangekondigde interpellatie-Troolstra over de uitvoering der wet op hot Arbeids-contract straks wordt gehouden, zullen we gelegen heid hebben op de zaak terug to komen. Dat minister Nelissun oou man van z'n woord en tevens van fikschen „Ausduuor* is, heeft men gezien uit zyn handhaven van de Achterstands-ontwerpen. Nu kun toch onze senaat, hoe graag die ook wou, er niet meer afDoch ook hier zal men tyd en levenskracht' genoeg hebben om dc zaak, zóó urgent immerB, in veilige haven te brengen 1 Stabiliteit, assiduïtoit, zijn thans in 's lauds belang zoo dringend noodigMen kan deze ontboezeming tu.i. wagon op welk (Stand punt* men zich bevindt, 't worde in Juni u.s. niet vergeten Men zou de afgcloopeu week kunnen noemen die der huivering-wekkende «faits- divers». Iloevole ongelukken en tragediën, buiten on behalve dun hut onvorinijdelyke getal inbraken, e. t. q. 1 Dat eeu don-Jose den Dam in de hoofdstad uitkiest om por scheermes zyne ontrouwe Carmen zyn gewonde liefde aun don lyvo te doen gevoelen, daarna zichzelf pogend te ont wringen aan ondermaansch wee, 't is iets splinternieuws in de rubriek der „hartstocht- misdrijven* te Amsterdam. Moge 't geen navolging vinden Het allerdroevigst ongeluk op den over weg tusschen Eindhoven en Stryp, twee menschenlevens gevergd hebbend, moge 't gelukkig gevolg hebben dat men te-platte- lande eens wat meer zorg ga besteden aan den eisch der publieke verlichting, in den letterlykon zin des woords opgevat. De «économie de bauts-de-chandolle' be driegt hier zóó vaak de wysheid Minister Heemskerk belooft in zyn ontwerp, zulke verlokkende vergezichten van goed-voorziene gemeente-kassen, dat 't er nu wel sdvast af kan»!... Maur afgescheiden daarvan, en in ernst't geldt hier op vclo plaatsen een belang, waarover voel tc luchtig, of veel te bekrompen (o, paradoxale tcgousioUingj, wordt gedacht Er zyn reeds zoovele arme kalfjes ver dronken. Men deinpe nu eindelijk de leelyke, govuurlyke „put- Primo April zyn do oude muntbiljetten van 1 10, niet te verwarren met de bankbiljetten, waardeloos. Men vorgete 't nietMij, pereoonlyk wil ik u wel zeggen laat de zaak merkwaurdig koud. En ik durf bier neurscliryven, dal 't mot de overgroote meerderheid tnynor inede-pursiuuskieten nct-eender gesteld is Op 1 April Wat kau dal eeu heerlijke, eenige topdag» worden Mu. Axtonio. Heldersche Moppen. Niet zoo bedoeld. DameGelooft u heusch, dat hel ongeluk aanbrengt, als inun op Vrydag trouwt.'' Heer: Zeker. Waarom zou do Vrydag oen uitzondering maken? 1 rriia

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1