KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Ho!dorP Texel, Wioringon on Anna Paulowna Attentie. Dames Attentie No. 3761 Zaterdag 27 Februari 1909 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BureauKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENT i Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. poat 75 ct., Buitenl. f 1.26 ,g i Zondagsblad 37* 45 f0.76 1 Modeblad w 55 65 f 0.90 Muzik. Bloemlez. 60 „85, f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer0 Bewys-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk dee OINSOAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. Tegen 55 cent per kwartaal (franco per post 65 cent) kan men intoekenen op „Het Nieuwe Modeblad" een „Modegids", by uitnemendheid, ter grootte van 14 pagina's, bezaaid met afbeeldingen van elegante toiletten, handwerken, etc. By elk nummer wordt gevoegd een patronenblad, duidelijk aangevend, hoe verschillende toiletten door de dames zelve kunnen worden gemaakt. Meerdere malen zal eene Modeafbeelding op de voorpagina artistiek in kleuren zyn uit gevoerd, terwijl enkele pagina's worden gewijdaan „Wetenswaardigheden" welke rubriek veelal rijk geillustreerd zal zyn. Zy, die dit by uitstek practisch en fraaie modetijdschrift willen ontvangen, abouneeren zich by den Uitgever dezer courant. Met 1 April begint het 2e kwar taal en het verschijnt 2 maal per maand. Inteelientollj et. De ondergeteekende verlangt geregelde toezending van „Het Nieuwe Modeblad", tegen 55 cent por 3 maanden, franco per post 65 cent. Woonplaats Naam Uit het Buitenland. Nog steeds oorlogsgeruchten. En hoewel de op eenvolgende berichten elkaar soms vierkant tegenspreken is het toch zeker, dat do toestand door de verhouding tusschen Servië en Oostenrijk zeer gespannen is. Rusland schijnt hierbij ook een loodje ia 't zakje te doen. 't Moge een beetje blufferig gesproken zyn, zooals men van 't persoontje verwachten kan, maar 't trekt toch de aan dacht, dat de Servische kroonprins onlangs verklaarde .Servië kan op Rusland rekenen: daarvoor staan ons meer dan ledige woorden borgRusland verlaat Servië niet". De Oostenrykschc .Zeit" bevatte het vol gende bericht uit Lemberg Bij Podwolocziska, het laatste station voor de grens van Rusland, vallen ongewone bewegingen waar te nemen van Russische troepen, die oprukken naar de Oostenryksche grens. Er worden overal groote troepen massa s bijeengetrokken. Hooggeplaatste Rus sische officieren doorkruisende grensdistricten. Aan de gemeenten zyn de verplichtingen in herinnering gebracht, die zy in oorlogstijd te vervullen hebben. De gouverneur-generaal Iwanof, de nieuwe commandant van de troe pen te Kief, bezoekt de garnizoenen en de versterkte plaatsen en heeft tot de officieren van Krzemienice gezegd ,Gy moet u gereed houden, alsof de oorlog ieder oogenblik kan uitbreken". Waar Oostenrijk verklaard moet hebben dat het in zyn verhouding tot Servi? geen inmenging van buiten af zal dulden, zou dus een in-de-bres-springen van Rusland betee- kenen een oorlog met Oostenrijk. Intusschen wordt nog uit Berlyn bericht dat het deukbeeld van een tusschenkomst van verschillende mogendheden te Weenen als opgegeven kan worden beschouwd. Er wordt thans onderhandeld over de vraag of de mogendheden te Belgrado zullen tusachen- beide treden. Prankryk en Duitsohland hebben reeds uiteengezet dat de eenige oorzaak voor de spanning in deu Balkan by Servië ligt, dat 't er nu eenmaal op gezet schynt te hebben te willen vechten. Rusland speelt een ge vaarlijk spelhet verklaart wel dat het Servië, zoo het den aanval begint, niet zal ter zyde staan maar het verlangt tevens da'. Ooslenryk zich zal schikken naar de besluiten der Europeesche conferentie. .Doet Oosten rijk dit niet dan zal Rusland daaruit conse quenties trekken". En Rusland kan toch weten dat Oostenrijk zich na het sluiten der FEUILLETON. EEN ERFOOM. Mag ik u myn arm aanbieden by ge brek aau beter vroeg Mary blozend. Wel ja, kind, dat is goed, zei de ouda heer vriendljjk. Toen oom Sandy en Mary weg waren, was alles zoo stil in huis, dat Ella dacht, dat zy allen waren uitgegaan en naar beneden ging. Is de hoofdpijn geheel over vroeg een stem achter haar. Ella schrikte, want zy herkende torstond de stem van Waring Ja, bijna geheel. Gy deedt my schrik ken. Ik dacht dat gy ook uit waart; maar >k v>nd het vandaag koud, zeide zy, terwyl rij, om zich een houding te geven, het vuur oppookte. Mjjne dagen zyn geteld sprak Waring met een zucht. Ik kan u niet zeggen, hoe ik opzie tegen den dag van Maandag. Nog maar een paar dagen, zeide Ella langzaam, terwyl zy haar oogen op het vuur gevestigd hield. overeenkomst met Turkije door niemand voor waarden kan laten stellen voor zijn bezit van Bosnië, dat Oostenrijk geen afstand van grondgebied aan Servië kan aanvaarden. Misschien dat het nieuwe ministerie dat nu in Servië is opgetreden het land voor onverstandige daden zal behoeden, maar de kroonprins, die niet vredelievend gezind is werkt hard en 't volk is op zyn hand. Uit Petersburg wordt bericht dat by de begrafenis van grootvorst Wladimir in de Peter- en Paulskerk een aanslag tegen den Czaar beraamd was. Met het oog op de be kende Azef-zaak wordt echter door sommigen aan de waarheid van het bericht getwijfeld. Misschien dat de interpellatie in de Doema over die Azef-zaak wel wat nieuws brengt over dergelyke aanslagen. Maandag vond een jongetje onder een hoop afval by het huis van den Doema-president een groote bom. Do politie deed onderzoek en wat eigenaardig hierbij is, zy weet te melden, dat do bom niet bestemd was voor den president maar voor sommige personen die hem soms kwamen bezoeken. De Russische regeering heeft den Finschen Landdag ontbonden, omdat de president uit naam van den Landdag, fop onbehoorlijke wyze een afkeurend oordeel had uitgespro ken omtient een door den keizer goedge keurde beslissing van den ministerraad in zake Finsche aangelegenheden.* Doen als de baas wil, is dus t wachtwoord, anders ga je er uitJa, Finland is wel zelfstandig geworden on zyn vrijheid is wel groot Bij de tweede lezing van het wetsontwerp er de hervormingen in het bestuur van Indië, in het Engelsche Hoogerhuis, ver klaarde de Staatssecretaris dat de toestand ginds veel beter was geworden en veel eer dan hij of de onderkoning dat hadden durven hopen. By de behandeling van het slotwoord op de Troonrede in het Lagerhuis werd be sproken de verwerping door het Hoogerhuis van verschillende wetten, door het Lagerhuis s met groote meerderheid goedgekeurd, werd aangedrongen op ontbinding van het Hoogerhuis. De regeering, toegevende, dat de wetgevende arbeid door het Hooger huis deels onmogelyk gemaakt werd, ver klaarde het amendement, dat op ontbinding aandrong, voor ontijdig. Zij zal met dergelyk voorstel komen, als zij den tijd geschikt acht. De FrartBche ministers zijn druk bezig te onderhandelen over eene mogelyke schikking tusschen do ministers van marine en fiuan- ciën. Er hebben onophoudelijk conlerenties plaats, ook met den president op het Elysée. Komt men niet tot een vergelyk, dan staat een crisis voor de deur. De Amerikaansche vloot is weder terug zij is door den president op oflicieele wyze begroet. Nieuwsberichten. HELDER, 26 Februari. Helders Belang. Woensdagavond hield de vereeniging „Hel ders Belang' in de bovenzaal van café „Cen tral haar jaarvergadering. De waarnemende voorzitter, de heer L. H. Feenders, wees in zijn openingswoord op het keerpunt, waarop de vereeniging staat, om haar tot een hoo- ger peil op te voeren en bracht een woord van dank aan den heer Kloosterhuis voor de vele diensten aan „Helders Belang" be wezen en drukte zijn spyt uit over het besluit van dezen, om als bestuurslid te bedanken, en herinnerde aan den zwaren slag, die de vereeniging had geleden door het afsterven van haar voorzitter, wiens plaats moeielyk is aan te vullen. Verder deed hij uitkomen het neutrale karakter van „Helders Belang", die tot doel heeft den bloei en de opkomst der gemeente te bevorderen, deelde mede, dat hy inzage had gehad van de voor- loopige zomerdienstregeling der Holl. Spoor weg Maatschappij en daaruit had opgemerkt, dat de sneltrein van 's avonds half acht weder in dienst zal worden gesteld en boven dien de lokaaltrein van half negen alsdan zal doorgaan tot Amsterdam, hetgeen voor de communicatie en het reizend publiek van veel belang is en verkregen is door het aan houdend requesteeren van het bestnur. Nog deed hij mededeeling, dat de door de ver eeniging ontworpen feesten in Aug. veel steun ondervinden en reeds door 420 per- aonon tot een bedrag van f '2200 is geteekend. Hierna werden door den heer W. Bier steker de notulen der vorige algemeene ver gadering gelezen, die goedgekeurd werden. Vervolgens werd medegedeeld, dat op her haald verzoek in den vervolge by de firma Van Gend Loos vacantiekaarten voorden spoorweg verkrijgbaar zyn gesteld. Alsnn deed de penningmeester, de heer J. van Willigen, rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat het aantal leden, dat in 1906 70 bedroeg en in 1907 122, thans is geklommen tot 160. De ontvangsten hadden in 1908 bedragen f 867,69 en de uitgaven f 794,18, zoodat er een batig saldo is van f 73,56. De hoer J. J. M. Smit, die met den heer Kroeb de rekening had nagezien, rappor teerde de boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden en roemde het accurate en zuinig beheer, waarna de penningmeester gedechargeerd werd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de lieer II. Buhse herkozen en ter vervulling van de 2 vacature's gekozen de hceren J. J. M. Smit en W. A. Möller. Aangewezen werden als leden der commissie voor de kas controle de heeren W. H. Burgers en W. J. M. Corporaal en tot plaatsvervangende leden de heeren R. Maalstecd en P. Schagen. Verder deed de voorzitter zeer uitvoerige mededeelingen, omtrent de Vierdaagsclie, misschien Vyfdaagsche leesten, die einde Augustus alhier zullen gegeven worden. Dit jaar zal het congres voor Vreemdelingen verkeer te Helder gehouden worden on nu is het streven van het Bestuur de afgevaar digden zoo luisterlijk mogelijk te ontvangen. De feestelijkheden hebben evenwel een uit gebreidheid gekregen, waaraan oorspronke lijk niet is gedacht, doch de animo is groot en men zal trachten een goeden indruk te maken. Hoewel het programma groot is, heeft de financiëele commissie het nauwkeurig on derzocht en daarna geadviseerd, dat men het gerustelyk kan accepteeren en van een na- deelig saldo geen sprake is. Er zal een zangers feest plaats hebben, waaraan alle zangver- eenigingen van eenige beteekenis hier ter plaatse deelnemen. Het aantal zangers wordt geraamd op ruim 350. Deze zullen eenige liederen zingen, onder leiding van den lieer A. L. Hazebroek en do murinekapel zal zyn medewerking verleenen. De afgevaardigden van het congres zullen verwelkomd worden. Er zal door het Gewestclyk bestuur van den Gymnastiekbond een gymnasliekuitvoering gegeven worden, waaraan 1000 turners zul len deelnemen, waaronder 3 k 400 dames turners. Om deze gymnasten te herbergen is aller steun noodig, vooral voor de dames, die bij partikulieron ingekwartierd dienen te wor den. Een groot nationaal muziek-concours voor Harmonie- en Fanfare-gezelschappen is uitgeschreven op Zondag 29 en Maandag 30 Aug., waaraan waarschynlyk 500 k 600 per- sonou zullen deelnemen. De plaatselijke gar nizoenscommandant heeft zijn medewerking toegezegd om hen behoorlyk to kunnen doen overnachten en het bestuur der ambachts school is zoo welwillend geweest de school af te staan om do legersteden te plaatsen. Doch die ruimte is niet voldoende, daarom is ook het gebruik van school 8 verzocht, doch dit wordt hoogst waarschyniyk gewei gerd. Het is toch noodig tot goed welslagen, dat ieder zijn steun verleent, ook de moreek- steun kan niet gemist worden. Verder treedt eiken avond het specialiteiten-gezelschap van Frits van Haarlem op in .Casino", terwyl het geheel met een schitterend, brillant vuur werk wordt besloten. In korte trekken hebben wij het gesprokene weergegeven, doch de fcestwyzer, die uitgegeven wordt, kan ieder meer in het bijzonder inlichten. Naar aanleiding van die mededeeling wor den eenige inlichtingen gevraagd, die door den Voorzitter gegeven werden. Nadat nog eenige andere zaken waren besproken, o. a. den bouw van een centraal- bureau voor de telefoon, dat aan deu Dyk bij do Kluft zal gebouwd worden en daar door een der mooiste vergezichten der ge meente zal ontsieren, werd de vergadering gesloten. Wijkverpleging. De •Helderschu Wy k verpleginghield Dinsdagavond, onder presidium van den heer M. Wyt, in een der bovenzalen van café f. Central" een algemeene vergadering. Nadat de voorzitter de Vergadering met een welkomstwoord had geopend, bracht hy een dankbare hulde aan de nagedachtenis van den heer C. S. Jaring, die ook deze vereeniging met zijn adviezen had gediend en deelde mede, dat hy namens de vereeni ging in het comité tot stichting van een huldeblyk voor den overledene had zitting genomen. Hierna werden de notaien gelezen, die onveranderd werden goedgekenrd. Vervolgens bracht de commissie voor het nazien der rekening over 1906 en 1907 van do penningmeesteresse, mevronw Metselaar Denker Huneinan, rapport uit. Deze rap porteerde, dat zij do boeken accoord had bevonden en alles iu uitstekende orde was, waarna de penningmeesteresse van haar be heer gedechargeerd werd. De secretaris, de heer Van Vean, kreeg alsnn hot woord tot het uitbrengen van het jaarverslag over 1908, waaraan het volgende ontleend is Ia de vergadering van 4 Maart werden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren W. I'. Jorissen en G. C. Dibbetz, die wegens drukke bezigheden zich niet herkiesbaar stel den, gekozen de heeren M. Wyt en Van Veen. In den loop van Maart werd van den heer J. Spruit een schrijven ontvangen, waarin hy als bestuurslid bedankte. Op 31 Dec. 1908 telde de vereeniging 193 begun stigers a f 1.6 begunstigers ii fl.20, 152 leden k f2.—, 14 leden k f2.50, 1 lid a f3.3 donateurs f5.1 donateur a f8.en 1 donateur k f lö. Alzoo waren er 371 personen, die de vereeniging steun den. De wykzuster bracht 3366 bezoeken, waarvau bij klasse-patiënten en niet-leden 1325 en by onvermogenden 2041. Onder deze bezoeken is niet begrepen de behandeling van een aantal patiënten in een door de vereeniging .Liefdadigheid naar Vermogen" afgestaan lokaal. De WykzuBtcr was tot volle tevredenheid van het Bestuur werk zaam. De ontvangsten hebben bedragen f1185,121, waaronder f587 aau contributiën f 247,87® aan verpleeggoldeu, f 300 aan sufi- sidie der gemeente. De uitgaven waren f1089,641, waaronder f750 als salaris der wijkverpleegster en f230.23 als premie levens verzekering en verzekering voor ongevallen der zuster. Met dank werd de gemeentesub sidie vau i 300 aanvaard. Zonder dien steun zou de rekening, die nu een batig saldo van ruim 195 aanwyst, met een belangryk tekort sluiten, daarom kan deze niet gemist worden. De toetreding van meerdere leden blyft ge- wenscht en belangstelling voor de vereeni ging moet toenemen, opdat het bestuur zyn arbeidsveld kan uitbreiden tot heil der maat schappij. Het verslag van den secretaris werd onder dankzegging goedgekeurd. De voorzitter voegde hieraan nog toe eenige waardeereude woorden aaD de wijkzuster voor haar toe wijding en aan de wijkcommissie voor de goede regeling der kleine dagelijkscbe werk zaamheden. Nog gal' het verslag aanleiding tot bespreking der middelen tot werving van nieuwe, leden en over de wenaohelykheid om met de pleegzuster een arbeidscontract te sluiten. Het bestuur beloofde een nadere overweging omtrent het in het midden ge brachte. Alsnu was aan de orde de verkiezing van 8 bestuursleden, 2 wegens periodieke aftre ding en 1 wegens bedanking van den heer J. Spruit. Mevrouw KeulenThieme en de heer R. Kastelijn werden herkozen en in de bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den beer P. Spruit Jr. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekeningen over 1908 en 1909 werden gekozen de heeren H. Roukens, J. Kluin en Dr. Groenendijk. Daarna werd de vergadering gesloten. Bond voor minder Marinepereoneel. Op de Alg. Verg. van den Botld voor minder Marinepersoneel op 21 Febr. 1909, werd de volgende motie met algemeene stern- in aangenomen. De Alg. Verg. enz.kennis genomen heb bende van het Wetsontwerp, houdende be palingen, waaronder de Regoering pensioen wil toekennen aan de weduwen en weezen van militairen en gepensionneerde militairen der zeemacht beneden den rang van officier gehoord de besprekingen is van oordeel 1. dat de in bedoeld Wetsontwerp voor gestelde pensioenbedragen geheel onvoldoende zyn 2. dat de grondslag voor de pensioens- berekening het tractement en niet het ouder domspensioen behoort te zyn; 3. dat in verband met punt 1 maar vooral, gezien de lage traktementen van een groot deel dei by een eventueel pensioenfonds be trokken schepelingen, de contributiën veel te hoog zyn betreurt het, dat relfs het weezenpensioen, hetwelk door de Regeeringscommissie van 1901 juist zeer ruim was berekend, omdat de weduwenpensiocncn zoo laag werden voor gesteld. door de Regeering met de helft is verminderd is er van overtuigd, dat de instelling van een pensioenfonds, berustende op zulke grond slagen, door een zeer groot deel der schepe lingen gehuwd en ongehuwd niet gewenscht wordt, en met diepe teleurstelling zal worden ontvangen dat daarmeé een dergelyk fonds in zeke ren zin reeds is veroordeeld constateerende ten slotte, dat de grondsla gen, waarop de Bond in 1908 by adres van 26 Ang. pensioen verzocht, alleszins billyk rijn draagt het H.B. op voor de iu bedoeld adres gestelde eischen met kracht te y veren besluit deze motie op te zenden aan de Regeering en in zoo wyd mogelyken kring te publiceeren. IJetoeetand. Door den thans heerschenden Oos'enwind dryven uitgestrekte losse ysveldcn, welke zich aar. de Oost- en Z.-O.-kust der Zuider zee bevonden, naar de Noord-Hollandsche kust af en is daardoor naby den Ketel een oppervlakte water van één uur stoomons ijs vrij gekomen. Dientengevolge bevindt zich thans op een uur afstand buiten Marken tot aan den IJ-vuurtoren een opeengesclioven, bijna ondoordringbare heuvelachtige ysmassa. De schippers der van en naar Amsterdam stoomende vrachtbooten blyven, niettegen staande met volle kracht getracht wordt zich door de ysmassa heen te werken, gedurig met hun bodems daarin vastzitten en slagen slechts na langdurig voor- en achteruit wer ken er in, hun bestemming te bereiken, het geen vertraging van aankomst teugevolge heeft. Krachtige aleepbooten, met hoogstens twee of drie vaartuigen op sleeptouw, kun nen slechts met moeite, na een tocht van 10 tot 15 uur, hun bestemming bereiken. Het telefoongeheim. Voor de rechtbank te Amsterdam is voor eenige maanden do strafzaak behandeld togen een ontBlagen vrouwelijke geëmployeerde bij de gemonte-telefoon in de hoofdstad. Zooals bekend had Jozel ilaguns, depót- houder van het .Nieuwsbl. v.Ned. 'en wonende te Amsterdam aan de Commelinstraat, de juffrouw tot het te zynen voordeele doen afluisteren van telefonische gesprekken aan gezet- Woensdag werd deze zaak in appèl voor het Hof te Amsterdam behandeld. De prokureur-generaal, erkennende dat Jozef Hagens hier eigenlyk de misdadiger was, eischte vernietiging van het vonnis der rechtbank, waarby het meisje tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld, en vorderde haar veroordeeling tot 11 dagen gevange- nisssraf. De verdediger rar. J. A. Lévy pleitte op dezelfde gronden als indertyd voor de recht bank vrijspraak. Uitspraak 9 Maart a.z. Stuurlieden-Examens. 's-Gravenhage, 24 Febr. Geslaagd voor groote stoomvaart le stuurman de heeren H. H. Wouda en F. C. van den EntSe stuurman de heeren E. F. Wichger», H. van Weeaen, J. J. Visser en A. C'. de Vries. De terugkeer der elag8chepen. De Londensche bladen bevatten zeer uit voerige telegrammen uit Amerika over de verwelkoming van de 16 slagschepen, by aankomst in Hampton Roods. Vóór hetbinnen- stoomen van de 25 groote oorlogsschepen er waren er negen ter begroeting den 16 anderen tegemoetgestoomd was de »May- flowcr met de familie Roosevelt, den minister van marine en verscheiden hooggeplaatste marine- en legcrantoriteiten en aanzienlijke ambtenaren aan boord, ter reede verschenen. Het was mistig weer met wat regen maar op de stemming der aanwezigen had dit blijkbaar weinig invloed. Even na elf uur kwam schout-bij-nacht Sperry's vlaggeschip uit den mist opdoemen. Daarop volgen, elk op zyn beurt, de siugzchepen „Vermout', ,Kansas',Minnesota', .Georgia* •Nebraska*, ,New Jersey, „Rhodo Island*, Louisi- ana*, .Virginia*, »MissoariJ, *Ohio*,»Wis- consin", .IlïinoL*', Kearsarge' en (Kentucky. Op deze armada volgden de ter begroeting uitgezonden oorlogsbodemsde slagschepen Maine-, Missisippi*, Idaho- en «New Hampshire', de nieuwe gepantserde kruisers ,North, ,Carolina" en .Montana* en de verkenningskruisers •Salem*, .Cheater* en Birmingham* Do 25 groote schepen stelden zich op in dubbele linie en gingen voor anker, nacer*t de gebruikelyke saluutschoten te hebben ge lost. Hierop begaf de -Mayflower* zich tot voor de vlootde vlagofficieren dor armada lieten zich in sloepen naar het jacht van den President brengen. De ontvangst door den Presideut was allerhartelijkst. Roosevelt bezocht nu op zyn beurt de vlaggeschepen van schout-bij-nacht Spcrry en van de drie divisie-commandanten. Aan boord dier bodems hield hij toespraken tot de schepelingen. De President moet on geveer aldus hebben gesproken .Dit is de eerste slagvloot welke ooit do wereld is omgeatoomd. Zij die dit herhalen, kunnen onkel in uw kielzog volgen. Gy hebt alle voorspellingen omtrent onheilen en ram pen gelogenstraft. Gedurende heel de lange reis is niet één enkel ongeluk van beteekenis overkomen aan een der slagschepen, noch ook aan een der kruisers of torpedobooten. Gy verliet deze kust met een vloot van hooge vochtwaardigheid en gy brengt |hanr terug in nog betere staat als vechtwerktuig De vloot keert terug in boter staat dan waarin zy verkeerde, toen zy vertrok. Daarenboven hebt gij u de uitstekondste van alle mogelijke gezanten en vredeB-herauten betoond. Overal, waar gy uan land zyt geweest hebt 'gy u zoo gedragen, dat wy in het vaderland trotsch waren op zulke landgenooten. Gij hebt het bowys geleverd, dal het besto soort van zco- krygslieden. zich ook zóó kan gedragen als noodig is oin den boston indruk te maken, waar het geldt, zich aan wal behoorlyk te gedragen en in een ander land een goed figuur te maken. Wij 1heoton u welkom iu ons land, welks gunstige reputatie onder >lo volken nog verhoogd is door wat gij hulit gepresteerd" Gedurende de reis heeft de slagvloot 400,320 ton steenkool verbruikt, waar 1,078,994 dollar is beiu&ld. Het transport van dezen kolcn- voorruud heeft nog eens 1,468,825 dollar ge kost. In het geheel zyn 125,000 gallons machine-olie verbruikt, hetgeen een uitgaaf beteekent van 48,754 dollar. Wat do kosten hebben bedragen van de gehouden schiet oefeningen, is niol meegedeeld maar naur schatting van buitenstanders mout het bedrag 1,000,000 dollar te boven gaan. De kosten van do reis der slagvloot om de wereld wordt, alles in alles, geschat op 20,000,000 dollar. De tocht heeft veertien maanden geduurd. Ca8tro naar Venezuela. De Parysche correspondent van do N. C. schrijft d.d. 22 Februari Heden heb ik een skhryve» gozien van een van Castro's secretarissen, gedateerd uit Dresden, waarin (aan den bekenden pu blicist Gomez Carillo) namens den ex-presi dent gemeld wordt, dat deze reeds een hut heeft besproken op een boot, die 26 Maart a,s. naar La Guayra vertrekt. Formeel wordt in die missive meegedeeld, dat Gastro medio April weer in Venezuela hoopt te syn. De Parysche correspondeul van de „N. R. Ct.'' seint: Iu aansluiting aan het bericht, dat Castro plaatsen besproken zou hebben op de boot, die 26 Maart van Pauillac naar La Guaira vertrekt, meldt het Journal, dat Castro uit Dresden aan haren medewerker Carillo heeft geschreven, dat hy vastbesloten is, naar Ca- racas te gaan, de bjjeenrocping van een hooggerechtshof te vragen en aan zyne te genstanders het hoofd le bieden. Wy herinnoren er in dit verband aan, dat generaal Corao, Castro's vroegere vriend cn algemeene secretaris, ons eenigen tijd geleden zeide, oveituigd te sjjn, dat Castro, indion by beter werd, naar Venezuela terug zou gaan en dat dit hem weieens zyn hoofd zou kunnen kosten. AaDbestediDgen ia Koord Holiard. Haarlem 11 ure. Het dep. van water staat aan het gebouw van het prov. best. de voorziening van het kanaalboord van het Noorhollandsch kanaal langs den ringdyk van de Beemster, raming f5400; bestek no. 59 ligt na 4 Maart tei lezing aan het gebouw van het dep. en aan de lokalen der prov. besturen. En toch, zeide hy plotseling, kan ik niet vertrekken, voordat ik u nog eens heb gezegd, hoe innig lief ik n heb. Gij waart op het punt myn vrouw te worden en nn staan wij als vreemden tegenover elkan der. Dat waa bitter bard voor mij O zeker, gij hebt terecht met mij gebroken, daar ge my niet kondt liefhebben't ware voor ons beiden een leven vol ellende geweest. Maar my bracht het toen tot wanhoop 1 Toch heb ik steeds nw moed bewonderd, dat gij, ofschoon armoede u te wachten stond, tegen uw zin niet hebt willen aannemen, wat ik u aanbood. 01 mijnheer Waring! riep Ella, ter wyl *y baar gelaat met beide handen be dekte, kont gy mij vergeven Ik doe u geen verwijt, antwoordde Waring. Ik was u niet waard en had my niet moeten vergooien, omdat ik wanhopig waa. Na myn ziekte ben ik een ander mensch geworden, ik heb my ingespannen om myn zelfbehcersching terug te krijgen cn zelfs myn liefde voor u geheel te overwinnen. Maar nu ik u heb weergezien, is zij weder even sterk als vreeger! Gij zijt mij dier baarder dan ooit, Ella. Ik moet u zeggen, dat het al&cheid mij o, zoo zwaar valt. Waring «ond op en ging naar haar toe, maar Ella voorkwam hem en zeide zachtjes Welaan, verlaat mij dan niet. Ella! |icp Wariug met ontroerde stem. Meent gij dat ernstig Ik kan nauwelijks hopen, dat gij, die my hebt afgewezen toen ik in staat was u een gemakkelijk leven aan te bieden, mij naar de wildernis zoudt willen volgen. Neem mij mee, zeide Ella, terwijl zij hem aanzag met een blik, waarin meer te lezen stond dan woorden konden zeggen. Lievelinghet is meer dan ik kan ge loor en. Tijdens ons kort engagement hebt gy mij nooit een kus gegeven. Als 't u nu ernst is, sla uw arm dan om myn hals, en geef mij den verlovingskus uit eigen vrijen wil zeide hy smeekend. Een oogenblik aarzelde Ella nog, maar dan gleden hare armen om den geliefde en bare lippen naderden zyn gelaat. Maar nu moet ge my vertellen, hoe ge my hebt lief gekregen Dat kan ik onmogelyk zeggen, Leslie. Je bent my nooit uit de gedachten geweest, nadat nadat ik had geweigerd je vrouw te worden, en toen ik je weer zag, gevoelde ik spoedig dat ik boete had te doen Dan is het misschien alleen een gevoel van medelijden Ik weet het niet zeide Ella met een zucht, terwijl zy haar hoofd tegen zijn schouder vlyde, ik weet alleen, dat je my niet moet verlaten. Het eten was afgeloopen. Kenneth en Mary merkten zeer goed dat er iets bijzonders was gebeurd en Kenneth had een flauw vermoeden van hetgeen er was voorgevallen. Ella ging spoedig naar haar kamer en daar bleef zy totdat Waring haar kwam roepen. Oom wenscht je te spreken, Ella, zeide W aring. Wat zegt hij Het weerglas staat op mooi weer. Kom mede. Oom Sandy's gelaat was bleek. De onde heer zat ongewoon rechtop in zyn leuning- stoei, toen Ella met neergeslagen oogen, het voorkomen van een schuldige, door Waring gevolgd, de kamer binnenkwam. Welaan, zeide hy op plechtigen en on- vasten toon, ik heb gehoord wat de klein zoon van myn ouden patroon (e zeggen had. Ella, ben je bereid dezen jongen man ais je wettigen echtgenoot aan te nemen Ja oom, zeide zy zacht maar duidelijk. Als dit zoo is, heeft niemand het recht je plan tegen te werken. Zeker zou het my aangenamer geweest zyn, als je niet zoo ver vab my weg ging. Ik zal je vreoselyk missen, maar je moet den man volgen, dien je tot je echtgenoot hebt uitgekozen. Beste oom zeide Ella met tranen in de oogen, het zal mij ook veel leed doen u te verlaten gij zyt een vader voor my ge weest en ik dank u daarvoor zeer. Eu ik zal ook als een vader voor je zorgen. Mevrouw Leslie, myno nicht, zal zestig duizend gulden als bruidschat van my krygen. Dit is mij dubbel aangenaam, omdat nu althans een gedeelte van myn zuur ver diend geld in handen komt van den zoon van den man, die my steeds heeft voortge holpen. Maar ik zal my zeer eenzaam ge voelen wanneer gy weg zyt. Dat behoeft niet. Gy kant toch een nicht hebben, die u kan voorlezen en u ver zorgen Denk daar eens over, beste oom. Maak Mary even gelukkig als als ik ben. Ja, oom, want u moet mij toestaan u zoo te noemen vervolgde Waring, er zal zeker geen betere vrouw voor Kenneth le vinden zyn dan het meisje, dat hy zelf heeft gekozen. Goed, goed! Ik zal er over nadenken maar jongen, je moet my beloven, dat je Ella weer gauw hierheen zult brengen. Ik wil haar, voordat ik sterf, nog eenmaal zien. Dat beloof ik u, oom Sandy. Drie jaren waren vnorby gegaan. Weer zat Ella, die met haar echtgenoot uit Amerika was teruggekeerd, op een mooien middag aan zyn zyde op haar geliefkoosd plekje by den ouden eikeboom. Ik verzeker je, Leslie dat ik aan dit uitzicht boven alles de voorkeur geef. Ik ook, zeide Waring lachende. Waarom ben jy er zoo op gestold vroeg Ella, terwyl zy haar hoofd vertrou- welijk tegen zyn schouder leunde. Omdat wel, ik zal je een geheim vertellen, het eenige geheim, dat ik voor je heb gehad. Hoe heb je dat durven wagen Biecht dadelyk op. Wel, op den dag vóór ons onderhoud was ik met Kenneth gaan wandelen. Ik liet hem alleen doorwandelen en ging zitten op een van die grove stcenen daar, waartegen het zeewater nog altyd zoo boog opspat. Ik dacht or over na, welk een ongelukkige drommel ik was, toen ik plotseling Lisie's stem in myn nabyheid hoorde. Ik koek op, maar voordat ik van myn zitplaats koo op staan, waart gy beiden reeds gaan zitten. Ik moest toen wel hooren wat er gesproken werd, en indien ooit iemand in eenB in den zevenden hemel werd verheven dan was ik het op dien dag. Wat heb je alles gehoord? Woord voor woord. Hoe zou ik anders den moed hebben gehad tot een verklaring, even als Lisle, maar met beteren uitslag. Ella bozegelde deze woorden met een kus. Maar 't is tyd naar huis te gaan. Oom Sandy staat al op den uitkykdaar komt Kenneth terug van het station met mijne lieve oude Dcb, on Mary is opn stipt huismoedertjewij mogen haar niet lateu wachtenEINDE. f

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1