KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna No. 3761. Zaterdag 27 Februari 1909. 37ste Jaargang Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. rang Nieuwsberichten HELDER, 26 Februari. De netto opbrengst van den muziekavond en van de collecte voor het gezin W. D., georganiseerd door den heer H. C. Koek, bedraagt fl68.67>/t Bond voor minder Marinepersoneel. Door den Bond van minder Marine personeel, alhier, is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij te kennen goei't, dat de Bond na kennisname van het onlangs verschenen wetsontwerp tot pensionneering van weduwen en weezen van militairen beneden den rang van offiicier echter diep is teleurgesteld dat het ter motiveering daarvan beleefd verwyst naar het adres van 26 Aug. 1008, verzonden aan Z.Ex. den Minister van Marine, waarin pensioen werd verzocht op de ook in bijgaande Memorie van Toelichting opgeno men grondslagen, en dat deze grondslagen de vrucht zyn van onderlinge bespreking en behandeling in de ufdeelingen van den Bond en van zijn circa 2000 leden. Het adres bevat een memorie van toe lichting, waarvan wij het volgende ontleenen De grondslagen in vorenstaand adres be doeld, waarop pensioen werd verzocht, bij adres van 26 Aug. '08 waren I. Er wordt gesticht een Weduwen- en Weezenfonds voor militairen beneden den van officier. Indien een militair in het huwelijk (reedt, wanneer hij zyn 55ste levensjaar is ingetreden, hebben zyn weduwe en de bij haar verwekte kinderen geen aanspraak op pensioen. Indien een militair, welke gepensionneerd of' om andere reden don dienst heeft verlaten, huwt, nadat by rijn 55ste levensjaar is in getreden, hebben diens weduwe en bij haar verwekte kinderen geen aanspraak op pen sioen. III. Militairen, gepensionneerd wordende, behouden recht op pensioen voor hunne weduwen en weezen, behoudens de korting, daartoe vastgesteld. Gehuwde militairen, die tengevolge van ziels- of lichaamsgebreken of andere redenen zonder pensioen uit den zeedienst worden ontslagen, behouden, desverkiezende, recht op pensioen voor hunne weduwen en weezen tegen betaling der bijdrage, welke zy het laatst als actief dienenden betaalden. De bedragen der pensioenen voor weduwen en weezen van gepensionneerde of tengevolge van ziels- of lichaamsgebreken of om andere redenen ontslagen militairen, regelen zich naar het laatst genoten traktement als actief dienende. IV. De pensioenen bedragen per jaar a. Voor de weduwen het drie-en-twintig tachtigste deel van het laatstelijk genoten jaarlijkscbe inkomen van den man. b. Voor pensioen gerechtigde kinderen, geboren uit het huwelyk van een militair of van een gewezen militair, als bedoeld bij punt III van dit verzoek, wordt het onder a bepaalde weduwenpensioen verhoogd Voor 1 kind mot 0.40 van het weduwenpens. 2 0.55 3 0.70 4 0.85 r 5 het geheele c. Voor pensioengerechtigde weezen Voor 1 kind 0.50 l ii 2 0.76 weduwenpensioen. 3 een geheel f Voor kinderen uit verschillende huwelyken wordt het weezenpensioen voor hen uit elk der huwelijken afzonderlyk geregeld, zooals iu de punten b en c is aangegeven. Het geheele bedrag van het weezenpen sioen of de weezenpensioenen kan het bedrag vun het weduwenpensioen niet overschrijden. V. Onder inkomen wordt verstaan alle inkomsten, die, hetzy onder de benaming van soldij, traktement of van vaste emolumenten (zooals vrije woning, voeding, kleeding, enz.) aan de dienstbetrekking van de verschillende rangen zyn verbonden. Tydelijke of toevallige baten worden niet als inkomen aangemerkt. VI. De uitbetaling van de weduwen- en weezenpensioenen houdt op aan het einde van 't kwartaal, waarin het recht daarop is komen te vervallen. By den aanvang van elk kwartaal worden de pensioenen van het loopende kwartaal betaalbaar geBteld. VII. Door het volgend huwelyk eener weduwe gaat de aanspraak op weduwen pensioen aan haar vorig huwelijk ontleend, voor haar verloren. De kinderen blyven in 't genot van pen sioen als bij b in punt III is voorgesteld. Een weduwe, hertrouwd, doch opnieuw weduwe geworden en krachtens haar tweede of nader huwelyk tot Rykspensioen niet of tot minder bedrag gerechtigd, treedt weder in het genot van baar vorig pensioen. VIII. 'Op de soldij, het traktement en de pensioenen wordt een doorloopende korting geheven. De kortingen (stortingen) bedragen": Voor de actief dienenden minstens f er ten hoogste 6 °/q van de soldy of het trak tement. Voor de gepensionneerden minstens 1 en ten hoogste 5 °/0 van hun pensioen. IX. Vrijgesteld zyn a. Alle deeigereehtigden, die op hun 55e levensjaar ongehuwd of weduwnaar zijn en geen kinderen beneden den leeitijd van 18 jaar hebben. h. Alle schepelingen, wier traktement of soldij met inbegrip van toelagen minder dan f40.per maand bedraagt. X. Het weezenpensioen strekt totdat het jongste kind den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Van bovengenoemde voorwaarden is slechts voor een zeer klein deel door de Regeering nota genomen. In het meergenoemde wets ontwerp komt alleen de bepaling in sub X der grondslagen genoemd en de bepaling der leeftijdsgrens, zoowel voor storting als voor deelgerechtigheid, op 56 jaar voor. Daaren tegen is het weezenpensioen door de Regee ring met de helft verminderd, vergeleken bij het voorstel der Staatscommissie van 1901. Verder vermeldt het adres nog een motie en nadere toelichtingen, die wy om de uitgebreidheid achterwege moeten laten. „Halleluja". Vol, propvol was Woensdagavond de Bet helkerk aan den Kanaalweg, waar de zang- vereeniging .Halleluja", onder leiding van den heer J. F. Asraa Jr., een openbare uit voering gaf ten voordeele van de armen dier gemeente. By het aandachtig volgen der verschillende oummerg van het samengesteld programma, kouden we opmerken, dat de jonge directeur met ijver en toewijding zijn koor zooveel mogelijk had voorbereid. „Psalm 136", van J. C. de Puy, en ,/De Heer is mijn kracht en lied", van denzelfde, werden flink gezon gen. In «Psalm 24"', van H. van Eik, in 33 van Mobaoh, in ,Het Lam voor den Troon' en .Op Jezus geboorte kweet het koor zich verdienstelijk, terwijl de daarin voorkomende solisten souib goede oogenblikken hadden. Uitmuntond klonken .Hemelvaart' en «Va derland'. Een inderdaad mooi slotnummer was „Kerkkloktonen* van C. F. Scbattuck, waarbij de bromstemmen zeer goed voldeden en waar de sopraan solo ons het best beviel. Ten slotte een welverdiend complimentje aan mej. Maarleveld, wier juiste orgelbegelei ding het geheel goede diensten bewees. Haar klein instrument vonden wij welluidend van toon, beviel ons beter dan het grootere kerk orgel, waarop tusschen de zangnummers werd gespeeld. Voor dat bepaald oude, onvolmaakte instrument mag de kerkeraad wel eens een nieuw laten zetten. Het van biunen fraaie gebouw is zoo'n verandering wel waard. Sport en Wedstrijden. Leouidas' sportfeest. Zondagmiddag te 3 uur precies, neman de slotwedstrijden van Leonida's sportfeest een aanvang. Zy zullen opgeluisterd worden bij gunstig weer door de muziekvereeuiging Winnubstdie reeds meermalen te dien opzichte met de voetballers sympathiseerde. Aangevangen zal worden met de Eng.-mijl-loop, die begeleid door een marsch de aantrek kelijkheid zal vorhoogen. Van 3.15 uur en 4.15 uur heeft do wëdstryd plaats tusschen H. B. S. en de Adelborsten, welke met span ning te gemoet gezien zal worden, daar beide vereenigingen sterke elftallen in het veld zullen brengen. Wanneer het weer eenigszins medewerkt zal dit programma voorzeker een waardig slot zyn van Leonidas' sportfeest. By het kachel aanmaken ontstond Dins dagmorgen brand in de landbouwerswoning van R. Schouwvlieger te Anna Paulowna, het vee kon gelukkig nog gered worden, doch het buis en den inboedel was in korten tyd n prooi der vlammen. Uitluiden, 25 Februari 1909. Hedenmorgen had in .Hotel no. Ide huldiging plaats van drie der opvarenden van den stoomtrawler ,YM. 47 Prima Vera", van de Stoomvisschery .Pesca". De lieer H. Slegtkamp, voorzitter van dc aidceling .IJmuiden der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappy, sprak den schipper K. Koper, den stuurman T. van der Steen en den matroos A. Prins toe en her- innnerde er aan hoe het aan hunne inspan ning to danken was dat de 16 opvarenden van het Deensche stoomschip „Stanton" gered werden, toen het stoomschip niet ver van hier in de Noordzee zonk, tengevolge van het ruwe weer, namens de genoemde red- dingsmaatschappy reikte de heer Slegtkamp hun eene geldelyke gift uit. Namens de gehuldigden sprak de heer S. A. Bakker, directeur dor Stoomvisscherij Pesca" een woord van dank. Vermoedelijk door het nuttigen van bedor ven vleesch werden vijf der opvarenden van het stoomschip .Zuid-Holland" te Grimsby ziek. Onder dezen bevonden zich ook de ge zagvoerder en le officier, zoodat het stoom schip naar hier kwam onder commando van den heer G. Spanjer, le officier op het zus terschip «Nederland". Na geneeskundig onderzoek achtte de heer T. Bok (quarantaire-arts,) opname van drie der zieken in een hospitaal noodzakelijk. De twee anderen mochten naar huis reizen. De toestand van de patiënten is redelijk wel. Het overschot van het bewuste vleesch werd door den geneeskundige medegenomen ter onderzoek. De heer T. de Vries, tydelyk onderwijzer aan school A., is thans voor vast aangesteld, De lieer J. K. G. Moller word door den gemeenteraad benoemd als lid der commissie, belast mét hét toezicht op de burgeravond school. Gehuwde onderwijzeressen. De Minister van Binnenlandsche Zaken krachtens machtiging der Koningin beschik kende op het adres van het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. en het bestuur van do afd. Rotterdam van dat Genootschap, waarbij werd verzocht vernietiging van het Rotterdamsche Raadsbesluit, om aan drie gehuwde onderwijzeressen eervol ontslag te vorleenen, heeft aan adressant te kennen gegeven, dat voor tusschenkomst der Re geering in deze geen termen bestaan. De overweging, die den Minister tot deze beschikking heeft geleid, zyn dat het in den regel gewenscht is, aan een onderwijzeres, die een huwelyk aangaat, eervol ontslag toe te kennen dat toch het belang van den dienst mis schien slechts in geval van zwangerschap ontslag eischt, maar dat, wat hiervan zij, vermits zwangerschap en bevalling natuur lijke gevolgen van het huwelyk zijn, en het ongeoorloofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het ontslag be hoort Teleend te worden ter gelegenheid van hei huwelyk. Leening Noord-Holland. Op de 8>/t leening van f450.00O, waarop door Gedeputeerde Staten vaa Noord-Holland de inschry ving was opengesteld, is ingeschre ven voor een bedrag van f 1,321,000. tot koersen wisselende van 96,25 pCt. tof 10U pCt. De tuewyzing heeft later plaats Een tragisch ongeval. In een van de groote hotels te Amsterdam kwam Woensdagavond een dame een kamer huren. Vóór zij zich ter ruste begaf, maakte zij eerst gebruik van de badkamer en ging daarna naar haar slaapkamer. De nachtpor tier liet vervolgens het badwater wegloopen en de deur van de badkamer open. Toen hij Donderdagmorgen om zes uur den zimmer-kcllncr wilde roepen, die in een vertrek sliep boven de badkamer, kon by dien maar niet wakker krijgen. Een dokter werd ontboden, welke gasvergiftiging con stateerde. Aangezien er maar één vertrek is in het hotel, waar gasleiding is in de badkamer ging men daarheen, maar de deur was op slot. Ze moest opengebroken worden, omdat de deur van binnen met een knip gesloten was en daar vond men het geheel gekleede Ijjk van do logé, die gister avond van de badkamer gebruik had ge maakt. De gaskraan had zij wijd opengezet en door de sterke uitstrooming was het gas langs de verwarraings- en rioleeringspijpen, naar 't vertrek van den kellner getrokken en had ook dezen slachtoffer gemaakt. Met twee zuurstofapparaten van de brandweer en het Binnen-Gasthuis, poogden twee genees hoeren langen tyd de levensgeesten van den kellner op te wekken, maar het mocht hun niet gelukken dozen forschen en gezonden jougoman, van nog geen 22 jaar, weer het bcwustzyn by te brengen. De logé was een 30-jango gehuwde dame, uit Utrecht afkomstig, een zennwlyderes, die eerst getracht had in een ander hotel een kamer met badkamer te huren, maar ioen zy daar geen badkamer kon krijgen, was heengegaan, en nu op zoo tragische wyzo een onschuldige meevoerde in den dood. Vlug werken. De Gemeenteraud van Goes hield Dins dagavond ziju eerste zitting in dit jaar. De agenda bevatte 11 punten. Om half acht werd de zitting geopend en 10 minuten daar na werd ze weer gesloten. Dat is dus nog geen volle minuut voor ieder punt. Stuurlieden-Examens. 's-Gravenhage, -25 Febr. Geslaagd voor groote stoomvaart eerste stuurman de heer J. Molenaartweede stuurman de heeren H. J. Ruygrok, J. van der Veer en J. Holstein; groote zeilvaart tweede stuurman dc heer J. Holstein. Van den uitgebroken inbreker. liet «Dgbld. v. N. B.' geeft de volgende bijzonderheden omtrent de ontvluchting van den Engelschen inbreker Alfred Thomas uit de gevangenis te Bred», in den nacht van Maandag op Dinsdag. De man is zyn eigen fabrikant geweest heeft zich zeiven de uitbrekerswerktuigen verschaft. Maar hoe? Iedere gevangene heeft een gemakje op 'n cel een nachtstoel, waarvan het deksel een yzeren oor heeft. Dat oor zit aan het deksel geklonken, niet geschroefd, maar ge klonken. Thomas heeft die klinknagels eruit weten te krijgen en toen had hy het oor van het deksel af. Wat nu Wat zou hij met dat oor doen? De kanten ervan heeft hij op ecnigerlei manier scherp weten te krijgen, zoodat hij het oor gebruiken kon als een soort steek beitel. Maar heeft de bewaarder als die 's mor gens het gemak kwam ledigen, dan het oor van dat deksel niet gemist De Engelschman was 'n ordelyk mensch als hij zijn steekbeitel gebruikt had, dau be vestigde hy deze weer met 'n paar ijzer draadjes aan het deksel zoodat de steekbei tel dan weer dienst kon doen als oor, en alB zoodanig den bewaarder zyn plichten geen enkele keer heeft geweigerd. Dan is er in de cel nog gevonden een yzeren pin van een paar decimeters lengte. Waar hy die vandaan heeft gehaald? De dirocteur van het Huis van Bewaring herkende het ding niet als thuisbehoorend in het Huis. En de waarschijnlijkheid werd geopperd, dat deze pin in de cel gekomen zou zyn in een mand met houtkrullen, welke Thomas te aorteeren heeft gehad. Doch daar viel hot oog op den stoel van de cel. Die vertoonde een paar ongewone gaten. De stoelen der cellen hebben, evenals andere stoelen vier pooten, maar het bijzondere is, dat deze pooten een verbinding hebben, be staande uit een houten kruis waar van bin nen iu een yzeren pin zit. Die pin is er door Thomas uitgehaald. Daardoor zijn echter twee gaton ontstaan èn de voorzichtige Thomas, bevreesd dat een der bewakers die gaatjes in 'l vizier zou krygen, heeft een ervan dicht- gestopt met 'n houten prop, dat wak ïri'órde. Maar nu de andere kant. Daar had een moer gezeten, waar de pin mee vastgedraaid was geweest. Er moest dus weer 'n moer komen. Thomas heeft er een gefabriekt van uitgekauwd roggebrood en deze voor *t tweede gat geplakt. De ijzeren pin was alzoo uit den stoel verdwenen en geen haan zou daar verder naar kraaien. Of de uitbreker ook deze Ijzeren staaf heeft gebruikt om den deurstijl te bewerken of dat hij dit instrument enkel als verdedigings middel heeft bestemd, staat niet vast. Zeker is het echter, dat hij dat dekseloor, gepro moveerd tot steekbeitel als voornaamste instrument heeft gebruikt, om den deurstyl te versplinteren. Nu moet men zich die deur en de sluiting ervan goed voor oogen stellen. Aan deri bin nenkant zit niets, geen knop of iets derge lijks. Aan den buitenkant van de deur zit slot, en de scheut van het slot, valt in een ijzeren plaat die met zes flinke schroeven in den deurstyl zit vastgeschroefd. De uitbreker heeft niet meer of minder gedaan dan al het hout van den dikken stijl afgesplinterd, tot hij aan de ijzeren plaat was. Hoelang hy daarover heeft gewerkt is niet na te gaan. Maar achter een kastje heeft men een heele verzameling splinters gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat hy aan dezen arbeid langen tyd heeft gedaan en eiken keer zorgvuldig de splinters achter het kastje heeft verborgen. Toen kwam de beslissing Maandagnacht. De stijl was tot aan de ijzeren plaat weg- gesplinterd. De schroeven hielden geen hout meer, moe.sten er zoo nitvallen. Een duw tegen de deur en de ijzeren plaat zou door de scheut van het slot worden geduwd en de deur was open. laar die yzeren plaat zou vallen. Zou geraas maken. En als dan de bewaker zou toesnellen? Iiem eenvoudig opnieuw arres teeren? Dan was alle werk voor niets gedaan. Hy had zyn ijzeren pin, weliswaar maar de bewaker bezat een sabel. Neen, dat waagde hij zoo niet. Hij moest beter verdedigings middel hebben. In de cellen staat een werktafel, met 'n blad dat uitgeslagen wordt en op een dikke poot steunt, die inet ijzeren schroeven aan liet blad zit vastgemaakt. Die dikke, met yzer beslagen tafelpoot heeft Thomas losgeschroefd en dus gewapend den bewaker afgewacht. Den rug tegen de deur aaD gezet, pof daar viel de ijzeren plaat op den grond. Zou dat gehoord zijn De uitbreker wachtte eenige oogenblikken in angstige spanning. Het bleef rustig in het huis, niemand verroerde zich, dan maar vooruit naar do kamer der be waarders- Maar het was pikdonker, hy moest licht hebben. Wel had hij een spirituslamp maar hoe kreeg hij die aangestoken? Daar in de verte brandde licht, 'n heel klein pitje en dat was geheel afgesloten. Thomas heeft van het papier, dat hij had voor het kistjes plak ken een stuk genomen en dit door de lucht- gaatjes van het lichtje gewrongen, zóó moet hij zijn spirituslamp hebben aangestoken. In de luchtgaatjes zyn de afgebrande papiertjes nog govonden. Nu hebben wij gisteren gemeld, dat de bewaker slapende is gevonden. Dat ontkent deze beslist. De bewaarder doet in zijn vrye uren aan journalistiek, is medewerker van een rubriek in het weekblad Avricultura' Hij moet nu op z n kamertje aan het schry- ven zijn geweest voor dit blad terwyl een verdieping lager de boef uitbrak. Deze vond de kamer der bewaarders leeg, trok een lade open, vond daar een bos sleutels en twee sabels, bracht zijn tafelpoot en zyn pin weer terug naar de cel en is toen verder aan 't werk gegaan. Het geheele huis heeft hy doorloopen. Den weg naar het Paleis van Justitie, door de zoogenaamde kerk kende hij, want hij is wel twintigmaal in verhoor geweest. Doch daar kon hij niet uit. Toen is hij naar den anderen kant van het huis gegaan, waar de retineerden worden gelucht. De deur naar luchtbal kon hy met zyn sleutels gemak kelijk oponkrijgen, maar hij is niet erin ge slaagd uit de luchthokken zelf te breken. Zoo'n luchthok is net 'n beestenkooi met yzeren tralies. Er is geen sprake van door die tralicB heen te breken. Thomas heeft getracht er ouder door te kruipen. Met zyn sabel heeft hy een hoeveelheid keion loBge- werkt, waar een gemeente-straatmaker, ge rekend den korten tijd, dat Thomas heeft kunnen werken, respect voor hebben zon. De ijzeren tralies zitten echter vastgemet- seld in een steenen dorpel, die diep in den grond zit. Toen de uitbreker op deze hinder paal is geBtuit, heeft hij zyn poging om langs dezen weg uit te breken, gestaakt. Hij is toen verder gaan zoeken en heeft den weg naar buiten gevonden. In de portiers loge vond h(j goed licht, de gaslamp heeft daar een regulateur en brandde. Thomas heeft liet licht opgedraaid cn is toen met zyn sabel de buitendeur aan 't bewerken gegaan. Daarbij heeft hy naast 't slot zóóveel afgesplinterd, tot hy de Babel tusschen het slot kon wringen en de scheut van het slot kon doen terug springen. Toen was by vry. En toen ontwaakte zyn boevenhuinor. Hy nam papier en potlood en schreef: Pretty night, zooveel als .aangename nachtrust', draaide het licht uit, 'zuinig is hy ook, en ging. W aarheen Het is nog onbekend. Maar onder Terheijden is Woensdagnacht ingebroken. En verder verneemt het, dat iemand uit Ginneken aan de maréchaussée heeft verteld, dat een man, gelijkende op Alfred Thomas, hein Woensdagmorgen by dc Drie Hoefyzers" heeft gevraagd naar den koristen weg naar België. De .Drie Hoefijzers, is een herberg tusschen Terhcyden en Zeveubergschen Hoek aan den zoogenaamden Langen weg, die begint achter het bekende .Witte Huis*. De maréchaussee zyn aan het zoeken in de bnort van Terbéyden. Maar het aangegeven spoor wordt niet erg vertrouwd. Door een raam op te schuiven heeft een inbreker zich Woensdagnacht toegang ver schaft tot dc woning van don heer Goedhart te Terheiden, by Breda. De brandkast is geforceerd en zilverwerk gestolen. De indruk ken op het hout passen op den medegeno men sabel van den gevangenbewaarder van het huis van bewaring te Breda, zoodat de diefstal blykbaar gepleegd is door den inbre ker-uitbreker Alfred Thomas. Treurig ongeluk. In de haven van Hamburg is Woensdag avond een treurig ongeluk gebeurdMen was bezig kolen in te nemen voor de ,Kai- serin Augusta Victoria", het reusachtige schip van de Hamburg-Amerika-lyn, dat hedeu naar New-York zou vertrekken. Toen te 7 uur de sjouwerlieden met eenige matrozen en familieleden aan boord gingen, brak de loopplank en tusschen de 20 en 30 personen vielen door de ijsschotsen heen in het water. Zeventien personen, waarvan 3 zwaar gewond waren en de overigen lichte kneuzingen hadden bekomen, werden gered. De anderen echter, hun aantal is tot dus verre nog niet bekend, verdronken. Zelfmoord. Zelfmoordenaars kiezen soms wonderlyke plaatsen voor hun waanzinnig bedrijf uit. Woensdagmiddag is er te Londen een zelf moord, door een moord of middelyken zclt- moord voorafgegaan, gepleegd in de National Portrait Gallery. Een deftig gekleed paar, de heer jas en hoogen hoed was een oogenblik in een schilderyzaal alleen, en toen gebeurde het. Hij had de vrouw in den slaap gescho ten ea zichzelf in den mond. Toen de dokter kwam was hy dood. Zij leefde nog. Huwelijksbemiddelaar. De rechtbank te Wiesbaden aceft Paul Becker, uit Dotzheim, wegens zwendel in het beroep van huwelijksbemiddelaar tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Er werden bij hem ougoveer 13,000 brieven van cliënten en tusschen de 300 on 400 portretten in be slaggenomen. Het inkomen, dat Becker ais huwelijksbemiddelaar had, werd geschat op ten minste 15,000 mark in 't jaar. Ver scheidene portretten van dutnes had hy van fotografen betrokken. Of er wel ooit een huwelyk door zyn bemiddeling is tot stand gekomen, schijnt zéér twijfelachtig. Als Becker de .voorschoten" binnen had, liet hy ge woonlijk niemendal meer van zich hooren. Yarmouth. Eergisteren is het onderzook in zake do „Yarmouth' het vermiste schip van de Great Ëastern, voortgezet. Uit de verhooren bleek, dat bij de assuradeuren het vermoeden be staat, dat de lading van het schip le zwaar was of althans dat de lading niet goed was gestuwd. Het schip zou te veel deklast hebben gehad. De heer Pieters, van de Rotterdam sche firma Hudig dc Pieters, werd gehoord. Hij verklaarde dat bevoegde stuwadoors toe zicht hadden behouden .op het stuwen van de lading eu dat hei volstrekt niet noodig was, dat de schepon te veel lading mee- daar de booten der maatschappij dage lijks, ja, zoo noodig zelfs tweemaal per dag, vertrokken. Uit de verklaring van don heer Pieters, dat by dadelyk na de eerste be richten omtreut de vermissing der boot, den stuwadoor had laten komen, wilde de ver tegenwoordiger van de assuradeurs opmaken, dat hy toch eigenlyk wel overtuigd was, dat er met de lading iets niet in orde was ge- eest De heer Pieters echter ontkende dit beslist. Diefstal op een oorlogsschip. Op het oorlogsschip (Indomitablu is dezer dagen, terwyl het in «le Medway by Sheer- ness lag, ruim f32,000 uit de kas gestolen. Het werd ontdekt, toen het schip op zee was. Maandag vertrok het om met de andere schepen van de Nore-divisie een week te kruisen, en daarna gezamenlijk naar Schot land te gaan. Ouderdomspensioen in Engeland. Oi het ouderdomspensioen voor de schat kist ook tegenvaltEr was van 1 Januari 11., toen de wet in werking trad tot 31 Maart a.s., het einde van het financieelc jaar, 1,200,000 p. st. voor uitgetrokken. Op een aanvullingabegrooting wordt er voor dut tyd- vak nog 910,000 p. st. voor gevraagd. Byna 11 milBoen gulden te laag geschat in drie maanden. Het is een geweldige som, al is nog lang niet de helft van wat een nieuw linieschip kost. Oostenrijkers in Montenegro. Londen, 25 Febr. De Daily Chronicle" verneemt uit Weenen, dat twee Oostenrijkers, die vreedzaam in de straten van Cetlipje wandelden, door een volksmenigte werden aangevallen en als spionnen werden dood geslagen. Yan de lijken werden de neuzen, ooren en de baard afgesneden en in triomf door de stad gedragen. Het spookt. Men schryft uit 't Land van Alteou aan het .D. v. N.": Werkelyk meneer, t spookt hier. Vraag de menschen uit deze streken maar eens naar. Ze hebben 't spook gezien met eigen oogen. Hoe t er uit ziet t Schjjnt een af zichtelijk beest, zoo groot als 'n geit en grys van kleur, met oogen als gloeiende bruin koolbriketten en zoo groot als flinke knolrapen, 't Ding heeft ooren zoo groot als een ezel en schrikbarend lange nagels aén de klauwen, 't Heeft 'n staart van wel zes voet lang. Hoeveel menschen de schrik reeds om 't hart sloeg b\j 'l zien vau dit monster is niet na te gaan. Nu eens wordt het hier gezien, dan daar, 'n Bakkersknecht te Dussen moest er zich voor uit de voeten maken 'n brieven gaarder ergens by Meeuwen dito. Een dochter van 'n hotelhouder, 'n meisje van 'n postbode en nog zooveel anderen hebben 't ontmoet; ze zyn er natuurlijk vol over. Niemand, die niet heel hard moet waagt zich 's avonds buiten. En als 't duister wordt, worden overal deuren en ramen stevig gesloten, uit vrees voor 't spook, 't Spook zweeft op aller lippen, men ie er vol over. 'n Spook in de twintigste eeuw, hoe is 't mogelyk 1 Verschillende mannen hebben echter achter 't spook gejaagd, maar "t kan weega's hard loopen. 't leken vreemdelingen r met pels vergadering. Naar de vergadering Ja waar andersheb je dan die advertentie niet ge lezen of lees je het Vliegend Blaadje niet? Ja zeker. Nu dan heb je dezen keer maar half gelezen en jongstleden Dinsdag ook. Er is van avond vergadering van Bouw vakarbeiders in het lokaal van don heer J. C. Groot, Schippersteeg 17. Ik bemerk wel, Piet dat je nog van niets weet en zoo zullen er met jou nog veel meer zyn. Ik zal je daarom een en ander vertollen. Jongst leden Zaterdagavond is in het lokaal van den heer Koning een openbare vergadering gehouden en daar is opgericht met een flink ledentaleen Bouwvakvereeniging. Dczo- arbeiders nu hebben besloten niet te zullen rusten, voordat allen, die in dezo vakken thuis behooren, bij bovengenoemde verocni- ging zyn aangesloten. Nu weet je er alles van Piet; dat zal ik toonen Klaas door direct mee te gaan. Dat is ferm Piet. Ziet kameraden zoo moeten wij allen doen. U moet allen als lid toetredenmaar het daar niet by latenNeonu moet ge regeld de vergaderingen bezoeken; met het bestuur meewerken schouder aan schouder er achter staanzoo dicht, dat we het vooruit dringen danja dan staan wij sterk, dan kunnen wij in samenwerking met de patroons ons arbeiderslot verbeteren dan kunnen wy van ons spreken terwyl wy nu maar tevreden moeten zijn met wat ons ge geven of ontnomen wordt. Ziet kameraden zoo kan en mag het niet langer gaan wij zyn bij andere plaatsen ver, zeer ver ten achteren dit had geheel anders kun nen wezen. Stonden voor eenige jaren de loonen hier ter plaatse zooal niet boven die te Haarlem, toch zeker is hot dat zo ge- lyken tred hielden. Maur nu staan ze er ver beneden. Dit nu kan anders worden wanneer wij van avond de vergadering bezoeken ons als 1 i d als een goed werkend lid in laten schrijven dan zullen we e n a r b e i d s- t ij d en loonstanstaard weer spoedig op één lyn zien met andere steden en de schade door ons sufi'en en slapen geleden spoedig ingehaald hebben. U Mijnheer de Redacteur myn hartelijker» dank voor de verleende plaatsruimte zoo teeken ik als ARBEIDER. Marine en Leger. De etat-major van het Woensdag te Nicuwediep binnengekomen pantserdekschip «Friesland', i* samengesteld als volgt: kapitein ter zee W. J. Col)en Stunrt, commandant; kapt.-luit. ter zee II. M. van ^traaten, le officier, luit. ter zee te kl. F. J. v. d. Esch en J. de Langeluit. ter zee 2e kl. R. H. Haentjens, M. II. van Duim, J. W. Vlk- lunder Hein, li. van Nie; adelborst le kl. W. Wijnacndts, 11. A. Greve, A. M. P. F. Vastenou, C. C. F. Jager. W. Garrer en A L. dc Druyne; officier van gez. le kl. F. M. R. Schraitz; officier van ttdm. 2e kl. P. A. Kempen; adj.-adm. C. L. Heyl: ie luit. der mariniers L. SpiegelbcrgnBl- much. le kl. M, Griek; iilem 2e kl. W. K. L, A. van Dommel. Het machinekamer-personeel be staat verder uit hoofdmachinisten A. J. Dijker en C. Ilabich; machinisten J. C. Kroes, A J de Vries, D. W. Kwak, W. Dollekamp, C. M. Selter; adj.- machinisten W. van Leeuwen Hendrikszoon, W. van Leeuwen Henuanszoon, J. Pronker en T. 11. J. E Schreuder. Chef der eijuipage Is oppcrschip- per W. Gordon. Stoomvaartberichten. .Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Biiiiton, v. Java n. A'dam. is 25 Febr. Perim ge passeerd. Flores, A'dam li. Java, vertrok 25 Febr. van Djeddah. Lombok, v. A'dam n. Java, is 24 Febr. Finnistcrre gepasseerd. Timor. v. A'dam n. Java, arriv. 25 Febr. te Sabang. Oranje, van Java naar A'dam, vertr. 24 Febr. van Lissabon. Koninklijke Holi.anwsciik Llotd. Rotterdambciie Llotd. Kawi, v. Java n. R'dam, pass. 21 Febr. Point de Oalle. Menado, v. R'dam n. Java, vertr. 24 Febr. v. Port Talbot. Goentoer, v. Rdnin n. Java, vertrok 25 Febr. v. MnrsciUe. Vit den Omtrek. Texel, 25 Februari. Op den laatsten leesavond in dit seizoen, gehouden door de vereeniging .Neptunus", werd eene collecte gehouden ten behoeve van do wed. Takes, te Wieringen, wier man on langs zoo jammerlijk in zee moest omkomen. Die inzameling bracht f 14,75 op, welk bedrag aan den penningmeester der lief dadigheidscommissie te Wieringen is over gemaakt. Voor vreemdelingen, die oen bezoek bren gen aan dit eiland, levert 't wel eens bezwaar op om in het hoofddorp, Den Burg, dadelyk den weg te vinden. Daarin tracht het gemeentebestuur nu te voorzien, door de straten en stegen eerlang van naambordjes te voorzien, zooals dit na genoeg óveral elders bij grootere cn kleinere steden gebruikelijk is. ingozonflon Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u een plaatsje voor onderstaand stukje in uw veel gelezen blad. Een woordje aan de Bouwvakarbeiders Waar moet je heen» Klaas Hoe kan je dal nog vragen, Pie*; natuurlijk naar de V isscherijberichten. Nieuwediep, 44 Febrosri Doorgarnalcnvisschcr* aangebracht 50 mand schar per mnnd f 1,75 a f 2,25. 25 Februari. 1 korder met 2 mand kleine schol per maud f 4,50, 2 mand schar per mand f 1,75. Van garnalenvisschers 33 mand schar per inaml f 1,50 a f 2,25. 26 Februari, v m. Niets binnen. Borgerlijke Stand genmole Helder. Van 23 tot 25 Februari. ONDERTROUWD: D. Ilonne en T. Pieters, S. Boendermaker cn K. H. Wegman. .1. v. d. Sande A. v. d. Heide. J Baljé en J. J. M Verstegen. GETROUWD: G. Maters en M. Vader. J. M. Frangoijs en M. Londen. J. Mijnde» en A. C. Stroomer. J. Griek en G. Scheennsn. H. G. dc Leeuw en A. Zwart. R. Bouina cn K. de Wit. O. van Dijkhuizen en G. Arcnds. W. Mulder en M. E. Walboom. L. de Munck cn H. Tienstra. P da Jong en E. van 't Hert. H. J. Deuncman 011 A. K BEVALLEN: M. Th. Kgera geb. van Emmerik, z. M. G. v. d. Meijden geb. van Ocrs, z. N. Slui ter geb. Schagen, d. C. Schenk geb. Prins, z O. Rijke» geb. Kramer, d. E. W M. Suidman geb. Meurice, d. H. G. Costcr geb. Tiett, d. E. Ko* geb. Helder, d. C. Jutjens gel). Maas, z. OVERLEDEN: H. W. v. Merkom, 24j. N. Hoed- jes wed. J. Boot, 82 j. T Waker, 50 j. Marktberichten Schagen, 25 Febr. Aangevoerd 4 paarden f 80 a 150, veulens f a ossen f 0ft 02 stieren f 140 a 180, 0 duiven f0 a i', 6 geldekoeicn f 110 a 140, 65 vette id. f 160 a 280, 26 kalfkoeien 1 140 a 210, 0 vaarzen 10— aO0 hokkelingeu f a 0 graskalveren f a 100 nuchtere kalveren f 7 a 20, rammen i u '200 schapen (0verhouders) f 14 a 21.00, 0 vette schapen f a0— mager id f a j 0 lammeren f 0 a 0,«bokken en geiten f a 0 magere varkens f a 53 vette id. per Kg. 42 a 46 cl„ 40 biggen f7,a 12,00, 0konijnen f0.— a 0.—0— kippen f0.— a 0.—, - zwanen f 500 Kg. boter f 0,75 a 0,85, 4(>00 kipeieren f3.50 a 4,0— eenden dito f0,a 0, per 100. Advertentién gelieve men 's morgens vóór 10 uur te bezorgen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1