r KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Ons Zondagsblad. voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulowna. No. 3762 Woensdag 3 Maart 1909 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BnreauKoningstr. 29. Interc,-Telefoon 50. Nr. 13 van het eerste kwartaal van 't Zondageblad zal op 5 dezer aan de geabonneerden worden toegezonden. De kwitantie groot 37V, cent, ter vol doening van de nummers 1-13 zal 8 ^art worden aangeboden. 14 Maart be gint 't 2e kwartaal met nr. 14. -eMe Nieuwe abonné's op dit fraaie Geïllustreerde Zondags blad, groot 12 pagina's, rijk geillustreerd dat een premie is voor de lezers van ,,'t Vliegend Blaadje", worden aange nomen aan het Bureau van dit Blad. DE UITGEVERS. Uit het Buitenland. Daar is in de Russische Doema heel wat tu doen geweest over de zaak van den bekenden politie-spion-revolutionnair Azef. Minister-president Stolypin heeft in een uit voerige rede trachten uit een te zetten dat der regeering geen schuld in deze treft, wijl zij Azef, die politie-arabtenaar was, betaalde voor 7\jn diensten die hy kon bewyzen wyl hy in het revolutionnairen-comité zat. Maar juist uit die verdediging haalde de kadet Malakofde bewijzen dat Azef bommen, wapens en drukpersen leverde aan de revolution- naire-socialisten, dat hij een agent-provoca teur een uitlokker van misdaden was. Maar wat nu eigenlyk op aandringen van Azef is gepleegd dat weet men natuurlijk niet precies, de regeering kon in deze met juistheid ver klaren dat men met de mededeelingen der revolutionnairen voorzichtig moest zijn. Laat ons alleen dit zeggen de rol die de Russische regeering in deze zaak speelde was niet fraai De Doema nam een motie aan, waarin wordt verklaard dat de Doema genoegen neemt met de verklaringen der regecring en dat zij overtuigd is dat deze alle wettelyke middelen zal te baat nemen om aan de wandaden van de terroristen een einde te maken. Dc Servische rangen spreken van een Groot-Servisch rijk da't eens bestaan heeft en dat zich uitstrekte van de Egeïsche tot de Adriatische Zee cn dat omvatte alle Mace donische Slaven. Het Servische volk is trotsch en de party der omwenteling heeft den Servischen nationaliteiten geest aangeblazen in de omliggende landen en in de door Oostcnryk bozette provinciën. Hoe dwaas het ook moge klinken, Servie, beter gezegd eigenlyk de meerderheid der dweependc Serviërs, hoopt te overwinnen in een oorlog en daardoor uitbreiding van grondgebeid te krijgen. Dwaas, zeiden we, want 't is toch in te zien dat Oostenrijk zijn provinciën, die het reeds zoo lang bestuurde, die het nu eigenlyk definitief overnam en waar het, 't moet eerlijk erkend worden, een geordende samenleving, vrede en betrekkelijke welvaart wist te brengen, zal prijsgeven. Dat kan het nieten daarom speelt Rusland een gevaar lijk spel als het openlyk of heimelyk de Serviërs steunt in hun eischen. Wy vernemen dat Ruslands houding iets meer gereserveerd wordt. Trouwens, Enge land en Frankryk hebben duidelijk te kennen gegeven, dat hunne plannen in de Balkan- quaestie niet met die van Rusland samen gaan. In dit opzicht staan de regoeringen te Parijs en te Londen geheel aan de zijde van Duitsch- land en Italië. Gelukkig De openbare meening in Europa cn in Rusland zelve komt op tegen de Bal kan-politiek van Rusland. Rusland zou een misdaad begaan, wanneer het om Servischen grootheidswaan een Europeeschen oorlog ont ketende. Het nieuw opgetreden kabiinet is tot den vrede geneigd. Voorts blijven de berichten tegeustjijilig. Als bewys laten we hieronder volgen twee Reuterberichten van denzelfden datum het eerste luidt Uit Berlijn wordt aan de «Temps" ge meld Prins v. Biilow en de Fransche am bassadeur Cambon achten den toestand ver beterd. De gevaren voor een oorlog kunnen vrywel als geweken wordon beschouwd" en het tweede, uit Sofia: De bladen bevatten berichten uit Servië, mededeelende dat dc reservisten van twee divisies voor oefenin gen zijn opgeroepen. Sedert Vrijdag vertrek ken er zonder ophouden militaire treinen met munitie in de richting van Wladeno- wautx. Sommige bladen maken melding van een aanslag, die zou gepleegd zyn op koning Ferdinand van Bulgarye, volgens andere berichten heeft men een paar man gevangen genomen, die een plan tot een aanslag in den zin hadden. Tusschen Oostenrijk en Turkye is weldra alles in ordehet boycot-comité heeft.nu besloten de boycot op de Oostenryksche wa ren op te hefien. De Polen hebben in den Duitschen Rijks dag een overwinning behaaldmet flinke meerderheid verklaarde de Rijksdagdat geen onderdaan des ryks, ongeacht zijue geloofsovertuiging, politieke meening of na tionaliteit eenige beperking mag worden op gelegd by hot aankoopen of verkoopen van grondbezit of het oprichten van woningen daarop en dat de landswetten, die hiermee in stryd zyn, moeten worden opgeheven, Een houw naar Pruisen, dat onder de leuze: versterking van het Pruisische ele ment in Polen zolf's grond kan onteigenen en verlof tot nederzetting weigeren. Nieuwsberichten. HELDER, 2 Maart. Werklieden-vereeniging. Door het Bestuur der Nederl. Nationale Werklieden-vereeniging onder de zinspreuk: «Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" is aan de leden het jaarverslag over 1908 verzonden. Dit verslag vangt aan met de vermelding, dat men met genoegen op het afgeloopen jaar kan terugzien. I)e omzet in den winkel is wederom grooter geworden, zoodat over 't afgeloopen jaar 7% kon uitgekeerd worden. De bakkerij gaat niet hard vooruit, wel kon over 't eerste halfjaar 5 en over het tweede halfjaar 7% uitgekeerd worden, doch cr zyn nog te veel leden, die deze zaak niet steunen, niettegenstaande het brood wat qualiteit en gewicht oneindig beter is dan dat van •Een dracht" en «Volharding". De brandstoffen- zaak gaat goed vooruit. Detegoedschrijving op de kasboekjes bedraagt minder, dit komt, omdat de winst der bedrijven nog niet toeliet huur te goed te schrijven. De kassen dor verschillende afdeelingen waren steeds in orde en stonden goed. Het ledental, dat op 5 December 1907, 807 bedroeg, verminderde in den loop van dit jaar door vertrek, overlyden, royeeren, vrijstellen en bedanken met 35er werden echter 70 nieuwe leden ingeschreven, zoodat het aantal op 7 December 1908, 842 bedroeg. Onder dit aantal is niet begrepen een 28- tal leden, die wegens meer dan 60-jarigen leeftyd en bekrompen omstandigheden, door de gecombineerde vergadering zyn vrygesteld van het betalen der contributie. liet Bestuur bestond uitP. H. Bos, presi dent, B. Th. Heyting, secr., J. C. de Kok. penningm., II. F. van Baaren, J. Kromhout v. d. Meer, W. Willemse, P. A. Biersteker, C. F. Teerink, Jb. Klerk, W. Groeneveld, H. Van Leeuwen, K. C. Van Gijn en P. Van Vliet, waarvan de 8 eerstgnoemden het Dagelyksch Bestuur vormden. De bestuursvergaderingen hadden geregeld plaats. De boeken en bescheiden van den penningmeester en van de verschillende af deelingen zijn geregeld door de Comm. van Toezicht nagezien en bracht van haar be vindingen op de 3-maandelijksche gecombi neerde vergadering rapport uit, terwyl zy in het verslag een ogwekkend woord richt tot de leden en hen aanspoort tot samenwerking, om den bloei der vereeniging te bevorderen. De contracten met schoenmaker, melkleve- rancier en rijtuigmaatschappij werden besten digd of vernieuwd. Ter gelegenheid van het 36 jarig bestaan werd een feestvierende ver gadering gehouden, die zeer in den smaak viel. Omtrent den Staat der financiën vermeldt het verslag, dat het kasboek aanwijst Ontvangsten: f 10155,38, zynde aan saldo vorig jaar f5163.836 van de postspaar bank i 300, contributie's f 4292,20 en overige ontvangsten f 99,31*. Uitgaven: f5018,83l, hiervan werd tegoed geschreven f 1991,576, uitgegeven 1'2875,68 gestort in de reservekas f75,79 en de onderhoudkas f75,79. De tegoed schrijving bedraagt over 1908 por lid en per jaar: voor leden, die geen bon hebben ontvangen f2,666 en voor leden, die een bon hebben ontvangen fl,666. Het totaal der tcgoedscbrijving op 7 Dec. 1908 bedroeg f28441,616. De Staat der bezittingen wyst een zelfde bedrag aan, en wel f23500,81 aan gebouwen en inventaris f2746,24" aan bedrijfskapitaal, f2390,80 aan specie in kas. De reservekas wijst een bedrag aan van f833,37* en de onderhoudskas van f387,016, welke gelden op de Rijkspostspaarbank zijn belegd. De omzet van den winkel was f20378,69 met een winst vau f 1306,06. De omzet van de bakkery was f 19897.686 met een winst van f 1169,98. De omzet van de brandstoffen was f1421,20 met een winst van f' 16,08. De omzet vau den schoenm. Duinker was f3006,met een winst van 1180,36. De omzet van den schoenm. De Cock was f 1703,met een winst van 102,18. De afdeeling Begrafenisfonds verkeert in bloeienden welstand zy kon 58 van de gestorte contributie aan hare deelnemers terug betalen. Do ontvangsten bedroegen f 17534,296 en de uitgaven f 10913,25, zoodat het saldo op 1 Jan 1909 was f6621,04". De reservekas was op dien datum groot f 10336,76. Het ledental was op 4 Jan. als volgt 4165 boven 15 jaar, 724 van 8 tot 15 jaar, 157 contribueerend beneden 8 jaar, te zamen 5046 contribueerende leden, terwijl voor 455 kinderen beueden 8 jaar geen contributie werd betaald. Gedurende het afgeloopen jaar kwamen 44 sterfgevallen voor. De commissie van beheer bestaat uit C. L. Saunders, G. Marinus en L. Langhorst. De afdeeling Dragersfonds is weder in ledental achteruitgegaan, niettegenstaande de contributie slechts 5 cents per maand be draagt. Het ledental bedroeg op 31 Decem ber 1908 118. De ontvangsten waren f72,0 i6 en de uitgaven f 30.97, alzoo een saldo van f41,076, van welk bedrag aan elk lid f0.341 werd uitgekeerd. De reservekas is groot f 54.58*. De commissie van deze afdeeling bestaat uitC. L. Saunders en L. Langhorst. De afd. Spaar- en Voorschotkas heeft ook dit jpar weer hulp en steun verleend. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met f2483,47*. De commissie bestond uit ^.Hel der en C. Vink. De afd. Kraamvrouwenfonds ia de laatste jaren in ledental en begunstigers achteruit gegaan. Het aantal leden was op 1 Jan. 1909 19 en dat der begunstigers 6. De ontvangsten bedroegen 1231,19* en de uitgaven fl 17.65, waaronder f 110 voor 11 kraamvrouwen, zoodat er in kas is f 113,54*. Mejuffr. Bont beheert deze afdeeling. De bibliotheek bevat 647 boeken. Van de gelegenheid tot lezen werd druk gebruik ge maakt. De commissie bestond uit Jb. Klerk en H. F. Van Baaren. Met den wensch, dat de Vereeniging in belang harer leden in bloei moge toenemen, eindigt het verslag. Op 19 en 20 Januari 1.1. werd er stemming gehouden voor 5 bestuursleden; 3 leden der commissie van toezicht en 5 leden van den raad van vertegenwoordigers, wegens perio dieke aftreding en vacatures. In het bestuur werden herkozen de heeren J. C. de Kok, H. van Leeuwen en W. Wil lemse en gekozen de heeren P. H. Dilir en P. Goudswaard. In do commissie van toezicht werden her kozen de heeren J. J. Antheuaissen, S. Mes en S. Nieuwbuurt. In den raad van vertegenwoordigers wer den herkozen de heeren H. A. Bos, P. Gouds waard, W. Klerk en J. Kraak en gekozen de heer F. Teerink. Doordat de heeren P. H. Dilg en P. Goudswaard, leden van den raad van ver tegenwoordigers, hun benoeming tot bestuurs leden aannamen, kwamen volgens reglemcut de heeren J. A. Berkeljon en O. A. Poulie, candidaten voor genoemden raad, in aanmer king voor lid en hebben dezen hunne benoe ming aanvaard. In de gecombineerde vergadering van 19 Februari 1909 werden tegenover 't Da- gclijksch Bestuur geen candidaten gesteld, zoodat de heeren P H. Bos, president, B. Th. Heijting, secretaris en J. C. de Kok, penningmeester werden herbenoemd. De algemeene vergadering heeft Zaterdag 27 Februari j.1. plaats gehad in de bovenzaal der vereeniging. De kwestie van de Volharding". Zondagmiddag werd in .Tivoli" door de bakkersgezellen een Openbare Vergadering belegd, waar als spreker optrad de heer I. Goudsmit, secretaris van den Bakkersbond met het onderwerpHet driedubbel ontslag aan de «Volharding" en liet Arbeidscontract' De zaal was flink bezet. Nadat de afdee- lings-Voorzitter, de heer Witmer, met eene korte uiteenzetting van de bestaande kwestie aan de broodfabriek .De Volharding" de vergadering had geopend, verkreeg de heer I. Goudsmit het woord. Deze begon met de opmerking, dat sinds de invoering vun het arbeidscontract op 1 Febr. 1.1. de conflicten in de arbeiderswereld niet van de lucht zyn. In plaats, dat de wet, zooals verwacht werd, verzoening tusschen patroon en werkman zou brengen, heeft zij juist geschillen in het leven geroepen. Dit komt, omdat de wet op het arbeidscontract geen wet met een dwingend iets is en de uitvoering geheel van de machthebbers afhankelyk is. In plaat sen, waar de arbeiders georganiseerd zyn, kan men gunstige bepalingen bedingen, maar waar dit niet het geval is, kunnen de werk gevers hun arbeiders dwingen, op straffe van anders de laan uit te gaan, een contract te teekenen, waarbij de gunstige bepalingen van de wet te niet worden gedaan. Weigert men te teekenen, dan is de verhouding tus schen patroon en werkman al gekomen in een eerste stadium van verzet. Die conflicten komen reeds voor in onderscheidene plaatsen en niet alleen bij de rooden en neutralen, maar uit het kamp ran katholieke en chris telijke arbeiders komen eveneens protesten tegen het arbeidscontract voor Spreker wijst daartoe op dc motie, die in «Patromonium" te Utrecht is aangenomen, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de uitschakeling der artt. 1638e en lC38d. De aangekondigde interpellatie door Mr. Troelstra over het arbeidscontract in de Tweede Kamer vindt overal in den lande, ook in uhristelyke krin gen, veel belangstelling, een bewijs dut de wet, die de arbeidcra zou steunen, hen heeft ontstemd en aanleiding heeft gegeven tot geschillen. Een dergelijk contract, waarby de belangen van den patroon werden behar tigd gaf ook de directie van .de Volharding" zijn werklieden ter teekening. Eenstemmig weigerde men dit te teekenen, dit deed men geheel zellstaudig, zonder opgezweept te zyn, zooals de directie ten onrechte beweert. Daarna ging spreker eenige artikelen van het aan geboden contract na. Daarbij moest de arbei der zich verbinden ten allen tydc, by dag en nacht, zelfs bij Zon- en feestdagen, wan neer de directie dit noodig oordeelde, werk te verrichten. Hiermede, met zulk een slaven dienst gingen de arbeiders niet accoord. Een tweede bepaling, dat bij ongeval, sterfgeval, geboorte, huwelijk, enz., zooals in de wet voorkomt, den werkman loon moet uitbetaald worden, werd te niet gedaan. Ook de usance in het bakkersbedrijf voorkomende, dat men een plaatsvervanger kan stellen, werd inbreuk gemaakt door de bepaling, dat men persoonlijk het werk moest verrichten. Verder zou men verplicht zyn zich tegen ziekte te verzekeren, waardoor de vryheid aan banden wordt gelegd. Zulk een bemoei zucht en inmenging is hinderlyk Ver schillende andere nadeelige bepalingen be lemmerden zyn vrijheid en boeten konden opgelegd worden voor pruimen rooken, 't di-inken van sterken drank enz. Dus de directie wilde ook voor zeduineuster spelen. Zulk een contract is onaannemelijk. Bij het sluiten van zulk een contract is do arbeider altijd de zwakste. Daarom is een collectief contract oneindig beter, dun kan dc vak organisatie gunstiger bepalingen verkrygen en zorgen voor de goede naleving. De werklieden van .de Volharding" gedroegen zich flink door weigering, maar bij^ aan bieding van het 2e contract waren zy bang en lafhartig; zij hadden niot aan 't werk moeten gaan, als enkelen van t personeel het loodje moesten leggen. Want het ontslag der 3 werklieden is een wraakneming der directie. Door allerlei praatjes en oudo redenen tracht zy het ontslag te verdedigen, maar de eigenlijke reden is het niet-tcekenen van ,t contract. Waarom werd hnn 14 dagen vroeger nog 't contract voorgelegd, indien zy kankeraars, bruut of dronkaards waren? Er is hier dus onrecht gepleegd, niettegen staande gebeden en gesmeekt is het ontslag in te trekken. Tweemaal heeft de organisatie om een onder handeling verzocht, doch zij wilde met haar niets te inaken hebben. Daarom is de stryd ontbrand en doet men een beroep op het rechtsgevoel van het publiek om hen te steunen door geen brood van de «Volharding" te nemen. Hier is onrecht gedaan door dHt men 3 huisvaders met 14 kinderen in den winter broodeloos maakt. Werischelyk is hot, dat het IlelderBchc publiek zich aan de zyde van de arbeiders schaart en do houding vun de directie afkeurt. Verder komt spreker tegen de advertentie van de directie op, waarin beweerd wordt, dat hy haar zaken in de wur wil sturen, dit is niet waar, hy komt op voor de ontslagen arbeiders. Ook keurt hy de smalende wyze af, waarop de heer Staalman in .Extra Tijding- de kwestie be spreekt en de zijde van den patroon kiest, en speculeert op de bekrompenheid van het lleldersche publiek door er op te wyzen, hoe deze stryd op Amsterdamsche manier wordt gevoerd. Niettegenstaande de vergadering op Zon dag is belegd is zy, niettegenstaande den raad vau Staalman goed bezochtdit geeft hem moed, dat de bakkers door het publiek gesteund zullen worden tot dat recht is ge schied of de directie is gestraft. Hierna spreekt een der ontslagene nog over de beschuldiging, dat hy een dronkaard en voor zijn werk ongeschikt zou zyn. Hy is eenmaal niet abnormaal geweest toen hij in ondertrouw was op een receptiedag, zijn ongeschiktheid is nimmer gebleken. Ken der aanwezigen vraagt, of men nog recht op de procenten heeft, als men geen brood meer neemt. De voorzitter en de heer Goudsmit ant woorden op die vraag, dat men ten allen tijde recht heeft op de procenten. De inleider voegt hieraan nog eenige opwekkende woor den en verzoekt allen arhcidersorganisatie's, onverschillig van welke kleur, hen te steunen, een bepaald tintje is aan de beweging niet. Hierna wordt de vergadering gesloten. Een collecte gehouden by den uitgang voor den strijd van deze beweging bracht op f 18,75. „De Zeven Provinciën". Harer Majesteit* puntserdekschip ,De Zeven Provinciën nadert op de Rijkswerf de voltooiing, zoodat men in de eerste helft van Maart de tewaterlating kun tegemoet zien. Onder voorbehoud deelen wij mede, dut de Prins der Nederlanden deze tewaterlating zal bewerkstelligen. De „Schorpioen" is van Feyenoord, waar het is verbouwd, naar Hellevoetsluis overgebracht; het is be stemd, om Hr. Ms. -Amstel', thans tydclijk .Nautilus", te vervangen. Legaat. Door wijlen den gepensioneerden kapitein der mariniers C. J. Wilkens is aan het weduwen- en weezenfonds vun den Bond Insulinde" een bedrag van f 500 gelegateerd, vrij van successierechten. IJmuiden, 1 Maart 1909. Alhier circuleert een adres, gericht aan Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland, waarin door adressanten vernietiging gevraagd wordt van het raadsbesluit der gemeente Velsen, dato 3 Februari 1.1., om over te gaan tot den bouw van eeno gemeentelijke gas fabriek en aaokoop van dun daarvoor be- noodigden grond aan den Rijksstraatweg naar Velsen. Dit besluit werd genomen met 7 tegen 6 stemmen. Iu dit adres wordt door adressanten ge zegd dat het thans gebruikte liebt, geleverd door de Kennemer Electriciteit Maatschappij zeer voldoende is en dat de gemeente finan ciën zoodanig zijn dut zulk oen groote uit gaaf van circa 3J ton, niet gewettigd is omdat de druk op de belastingbetalers te zwaar zal zyn. (.ZJe VI. BI. van 6 Febr.) Bij de gehouden verkiezing voor één lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken is gekozen de heer J. A. Kruymel, lid der firma van Gelder en Zonen (Koninklijke Ne- dorlan'sche papierfabrieken) (Zie «Vl. BI.' van 20 Januari.) De stoker H. A. viel op zee bij hetasch- wippen over de verschansing van den stoom trawler Y.M. 21 «Erica" en verdronk jam merlijk. De ongelukkige, een zeer op passend man, laat eene weduwe met twee nog jonge kinderen achter. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, zal op de opheffing ten vorigen jare van het ijk- kantoor te Alkina ir door de regeering, thans volgen de opheffing van den ykkring. Deze wordt ingedeeld b;j het |jkkanU>or te Amster dam. Verduistering en valschhied in geschriften. De heele namiddagzitting van dc Haar- lemsche rechtbank werd Donderdag ingeno men door de behandeling van een zaak. die in Heemskerk, Beverwijk en Velsen is af gespeeld. Up 16 November 1908 werd door do rechtbank te Haarlem failliet verklaard de bouwondernemer C. S.f en in den middag van dien dag kwam L. van B. uit Beverwijk te Heemskerk na den curator van S. te heb ben gesproken, op het terrein, waar S. voor hein zes arbeiderswoningen zotte. Hij gaf daar den opzichter Van L. last, alle hout, dat er was, zoo spoedig mogclyk te laten vastspijkeren, gelastte don metselaars alle 8teenen te verwerken, liet van die steenen straatjes maken, liet daar zand over gooien en stampte zelf dat zand aan, daardoor de aandacht onttrekkende. Voor dit feil werd hem ten laste gelegd het onttrekken vau goederen uan een faillie ten boedel toebuhoorende. Maar bovendien werd hem ten laste gelegd het gebruik ma ken van valscbe geschriften, wetende, dat die valsch waren. Op 11, 17 en 19 September 1908 bad by S. quitanties laten teekenen, respectievelijk tot bedragen van f2000, f 1500 en f 500, als termijnbetalingen voor den bouw der zes arbeiderswoningen, hoewel hy hem slechts f 400 had ter hand gesteld. Beklaagde liet het voorkomen, alsof S. eigenlyk de schuldige zou zijn. Het was de curator mr. D. H. Andreaete Haarlem, die al deze fraude had ontdokt De officier van justitie eischte tegen Van B. 16 maanden gevangenisstraf Als verdediger trad op mr. Ter Beek Mul ler, uit den Haag. Vuilverbrandings-installatie. In de vergadering van den Rotterdamschen gemeenteraad van Donderdag j.1. is, het voorstel aangenomen om over te gaan tot den bouw van eene vuilverbrandings-instal latie, waarvoor eeu bedrag vau f 1,266,000 werd toegestaan. Naar wy vernemen beeft dc gemeente thans van do verschillende ingekomen projecten dat dor firma Heenan Froude, Ltd., te Manchester, definitief aanvaard tot een bedrag van ruim f 540,000. Deze vcrbrandings-inrichting zal, wat capa citeit betrelt, tot de grootste behooren, die tot nu toe in Engeland, Amerika of op het vasteland gebouwd werden. In het dagelyksch bedryf zal zy ruim 300 ton vuilnis per etmaal verbranden, terwyl de capaciteit dergeheele installatie met de reserve, ca. 450 ton per etmaal zul bedragen. tN. It. Ct.' Zonderlinge vereeniging. Een zonderlinge vereeniging beeft men te Sneek, n.l. de z.g. ,vrye bende', tellende een 20 tal leden, jongens van 1620 jaren oud. Het doel der vereeniging is ordeverstoringen te scheppen. Er is een voorzitter, een secretaris en een penningmeester. Do contributie is voor elk lid 10 cent por week. Uit de kas worden de boeten betaald, die door de ver oordeelde leden betaald moeten worden. Doch by boeten bljjft bet niet altyd. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde den voorzitter en den secretaris wegens orde verstoring in het lloilsloger elk tot 1 maand gevangenisstraf, terwyl dc kantonrechter te Sneek nu 4 leden tot groote geldboeten ver oordeelde. Men betwyfclt, ol al deze boeten wel uit de kas betaald zullen worden. Een loterij kwestie. Door de Justitie te Leeuwarden wordt een onderzoek ingesteld inzake een klacht be treffende een onregelmatigheid met V'90 lot der Staatslotery, door een der debitanten gepleegd. Iemand was met een V90 lot uitgeloot in de 4e klasse der vorige lotery, hij verwisselde dit voor oen nieuw lot, waarvoor hy f 8.50 betaalde. Na afloop der 389e lotery werd hem me degedeeld, dat zyn nummer in de 5e klasse was uitgeloot en ontving hy daarvoor i"3.15. Bij onderzoek bleek echter, dat het hem verstrekte lot reeds in de derde klasse wa9 uitgeloot met f 3.47 Va zoodat hem niet alleen geldelijk nadeel is berokkend, doch hem ook de gelegenheid ontnomen was in de 5e klasse een prys trekken. Een bom. Men meldt uit Luik Vrijdagmiddag hebben eenigo onbekenden bij den heer Huyttens, officier van justitie, een bom, zorgvuldig in een pakket gewikkeld, bezorgd. Zy schelden aan en overhandigden aan de dienstbode een pakje voor den officier bestemd. Toen deze dit opende, zag hy dat het een bom bevatte, welke by nader onder zoek door een scheikundige zeer gevaarlijk bleek. Gelukkig werd de beraamde aanslag verijdeld. Men vermoedt dat deze aanslag verband houdt met een vervolging, die de heer Huyttens onlangs tegen eenige anar chisten opende. Nieuwe forten om Antwerpen. Zaterdag is het bouwen dor nieuwo forten om Antwerpen aanbesteed. Het werk is toe gewezen aan de laagste inschrijvers, zijnde de heeren Hubert en Jan Bolsée, die 13,468,000 frank vragen, slechts een weinig boven het bestek. Na hen kwam de firma Hesbain en Co., die voor 16,936,400 frank ingeschreven had. DE WEEK. 28 F e b r u a r i. Als de Tweede Kamer een klein poosje voordat de groote stembusstrijd moet worden uitgekampt, bijeen komt om te arbei den gelijk nu, in de afgeloopen week, 't geval was, dan ontbreekt de ware lust. De heeren zyn tezeer .onder den indruk". Ze moeten den-boer-op. Het spooksel van □aderende Juni-slachting behecrscht de ge moederen. De goede lust, rust. ontbreekt. Bovendien was in de jongste parlementaire week de aard van het werk, dat moest af gedaan, niet bijzonder interessant. Er is nog 't een en ander in vooruitzicht, dat on danks alles de gemoederen warm zal gunnen maken. Niet de interpellatie-Bos over de vereenvoudigde spelling. Wie inte resseert zich daar nu, op het oogenblik van conflict der groote quaestiën van politiekery, nog voor!... De interpellatie Troelstra over de beroering, welke de uitvoering van bet ar beidscontract teweegbrengt, is iels anders Dat kon nog wel stormpje teweegbrengen. Overigens was de belangstelling in de Twoede Kamer, bij de hervatting harer werkzaamheden, uiterst gering. Over de Curayaosche Mijnwet zullen we niet lang bespiegelen. De qnacstie der phospbaat- myuen, waarover do Staat «zeggensrecht' wenscht te bezitten, zal aan zeur enkelen slechts belangstelling inboezemen. Twee jaren lang is een ander punt-van- discussie dat Woensdag aan dc orde kwam .zwemmende" geweest, zooals men dat op 't Hnagsche Binnenhof noemt. Du heer Duymaer van Twist, ln conniventie met zyn collega Van de Velde, bad tot hartewcnsch dat de rechtspositie onzer Indische officieren ,by de wet», en niet bij Koninklyk besluit alzoo zou worden geregeld. In Nederland is de wettelyke regeling heerschend. De hoer Van Twist zinspeelde op ongrondwettigheid. Had hy daarin celyk Is 't inderdaad in stryd met het voorschrift der grondwet wanneer bevordering, pensionnccring etc. van Indische officieren by Koninklyk Besluit worden ge. regeld De minister Idenburg ant woordde hem op zyn kloeke, krachtige, dui delijke manier. De Grondwet eb rij ft voor wettelijke regeling moet zoo noodig (dus waar de noodzakelijkheid ervan gebleken is I) komen. Mag men dat zeggen bij deze zaak Minister Idenburg was even krachtig als gelukkig en overtuigend in zyn bestrij ding van de motie-Van Twist. Ziet eens aan riep hij uit gisteren waren er twee Indische officieren op de tribune om te luis teren naar de beraadslaging over deze zaak ht den was er net één Blijkt U daaruit, misschien, de gloeiende begeerte vun het Indische oificieren-korps om in de huidige regeling verandering te brengen Dat argument sloeg in, golyk 't ook deed dut andere, ontleend aan dc, by keuze be vordering van onzen kranigon kapitein Christoffel. Juist voor ons Indisch leger moeten andere criteria golden dan voor het Nederlandscbe. Zoo ergens, dan is daar noodig het lossere, vryore van de regeling by Koninklyk besluit dan in het keurslyi vau de wettelijke regeling mogelyk is. De heer Van Twist had, door «eervolle retraite», zjjne positie kunnen redden. Hy hield vol. Handhaafde zyne motie. En ver loor gelijk ieder verwachtte met 50 tegen 11, waarby zich het verschijnsel voordeed dat alle partyenook de aller uiterste, zich splitsteu en versplinterden De -collecten-wet», vervolgens in behande ling genomen, is, wat de redactie betreft vun het ontwerp, stellig aller ongelukkigst. De bedoeling is beter. Van de 1200 Neder- lundsche gemeenten hebben totdusver zoowat 40O verordeningen in het leven geroepen betreffende openbare inzameling van liefde giften. Nu wil de staat ons wensohend te beschermen tegen misleiding eene al gemeene regeling in bet leven roepen, 't Komt my voor dat de argumenten, legen dit ontwerp ingebracht, vrij gezocht en weiaig gelukkig waren- Zeker, zooals de heer Van Doorn zei te plattelande kan 't een heclcn omslag veroorzaken als men voortaan wil gaan collecteeren voor iemand die .zyn cenig hitje verloren heeft.' c wet is dan ook vooral gericht op de grootere gemeenten. Maar wij mogen genoeg ver trouwen habben in beleid, gezond verstand van de burgemeesters onzer plattelands-ge meenten om aun te nemen dat die ,soesab» niet zoo heel erg zal zyn. En wie weet hoe veel voose, slechte, slechte bedriegelyk elementen in onze groote steden .met bus en schalen' rondgaan om .liefdegiften" te zamelen voor s.g. .goede doeleinden», zal moeten erkenueu, dat deze door dr. Kuyp«.r ontworpen wet reden van bestaan heeft. Zeker, zooals de hoer De Beaufort zei het publiek behoeft nigt te geven, 't Betreft hier vrywillige gaven, maar is 't niet de plicht van den Staat om de menschon te beschermen, in sommige gevallen, ook tegen hun eigen goedgeefsche goedhartigheid, waar die door bedriegers wordt geëxploi teerd Ik geef, nogmaals, toe dat de redactie van de wet duister, slecht, gebrek kig is, maar de bedoeling is goed, en daar komt 't op aan I 't Eind is geweestschorsing van de be raadslaging over do collectcnwet. Ende accijnsverhooging, op voorstel van dr. Nolens, afgevoerd van de agenda, voorloopig. Ziet ge, men dient de .uitkomsten der eerst volgende maanden af te wachten'. Dc Erfgooierskwestie óók van de agenda geworpen. Zeldzame bereidvaardigheid onzer vroede vaderen om af te voeren, aan te houden, tot later uit te stellen. Aldus eindigde, zoowat, de eerste .parle mentaire week* in Februari 1909, na de hervatting der werkzaamheden. Golyk 't, in officieele en stroef-niets zeggenden taal luidt 1 Over de juiste omscbryving van ,opcu- bare inzameling» konden ook de knap»t« juridische en juridiseh-philosophisch-theolo- gische bollen 't niet eens worden. Zoekens- en bcspiegelens-moé besloot de Kamer liet zaakje maar aan te houden, teneinde er eerlaug op terug te komen. Hier is, trou wens, nu eens geen .gevaar by te wach ten Nog vatte de Kamer aan het ontwerp tot belasting van do auto's, genaamd tuf-tuf's. Geen sterveling kan daar, in ernst en billyk - heid, iets tegen hebbenPaarden, fietsen worden belast. Waarom geen auto's De paarden brengen den fiscus steeds minder op. Dus dienen de tui s het ontbrekende te ver goeden. In wondorbaar-democratische bevlie ging riep dc boer Van den Berch van Heem stede uit: .De auto's zyn gemeen goed ge worden 1En de heer Helsdingen interrumpeerde byterig-spottend.Jawel, 'tis maar wat je onder .gemeen' wilt ver staan Bij 't scheiden der markt was de Kamer in jolig-lustige stemming. Minister Kolkman's grappigheid was wéér teruggekeerd. En toen by waar ter sprake kwam de vraag of «uit de tweede hand" gekochte auto's niet milder door de fiscus moeten worden behan deld dan splinter-nieuwe (n.l. de eigenaars dier tufa dan) toen Z. Exc. citeerde dat zinneken uit het Voorloopig Verslag: «Zulke auto s worden door minder gegoeden ge bruikt Toen schaterde de Kamer «Menigeen van ons", hervat mr. Kolkman, zou willen, dat-ic zoo'n mindergegoeden wasEn de jool over 's ministers leuk heid daverde door de zaal Iu deze lustige stemming eindigde hot parlementair weekje, saai begonnen, afgebroken met onderbroken arbeid Zooals ik zei, daar straks, de ware stemming ontbrak, in de afgeloopen week, in hut Parlement. En ik, die de Binnen- hofsche ,f»its et gestes' al sinds zóóvele jaren vau-naby bespied hebdie weet, hoe 't er, by nadering van Juni-koorts van stem buskamp mee gesteld isik betwyfel ondanks bet schatryke .menu", dat pracses Röell ons voorzet! oi 't welhaast anders zal worden. Tot nu toe wekte de struikeling gelukkig in .letterlijken" zin en zonder noodlottige gevolgen die dr. Kuyper Woensdag maakte op de treden van het presidiaal bureau meer belangstelling dan welke punten-van-arbeid ook 1 Was 't de Carnaval-stemming, die zich liet gelden Heerschte prins Amadero di Carnavalo, beer Van Oeteldonk, ook zy 't uit de verte over de vroede Binnen hofsche vaderen Misschien keert straks de kalmer, ernstige werkstemming terug. Ik weet niet. 't Zyn, tegenwoordig, zulke zonderlinge, vreemde tijden 1 Waar zich in trouwe nog aan vast te klampen Wy denken sonor Cipriano Castro goed- en-wel op zwart zaad. Bly als-ie z'n hachje en z'n .geborgen" duiten ergens in Zuid- Italiaansch hoekje kan bergen. Dan hooren wy van, door ex-dictator, hutten bestellen op boot naar Venezuela. Mysterieelof mystificatie Kan 't waar zyn om nu wat dichter binnen de grenzen van Zevenlandscli buurtje te blyven dat do Utreebtsche burgervader niet wil aanvaarden hot diner der Utreebtsche vroederen, wyl men, in den Raad by den boogen Dom, eene motie-Mondeis, tegen den zin van Z. A., aannam 't Lijkt tooh nagenoeg ongcloolelyk 1 En toch Wat te denken van de haast-Maartschc atmosphecr in deze uren, nu eens koe sterend lentezonnetje latend schynen dan stollend alle groote en kleine plassendan ons doende kruipen, al bibberend, in bontkragen, voor zoover wjj die er op na houden 1 In trouwe, dit oolijke voor jaar van 1909 draagt het guitige merk van carnaval op bet voorhoofd. En oppassen, mjjne vrienden, is de boodschap Ml Antonio.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1