KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wioringon er» Anno Paulowna* No. 3765. Zaterdag 18 Maart 1909 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. DOOR BEIDER SCHULD. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. BnreanKoningstr. 29. Interc.-Telefoon 50, ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 8 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.26 ,g Zondagsblad 37' 45 f0.76 Modeblad B6 66 f0.80 I Muzik. Bloemlez. 60 85 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HF.T.DKR Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewüs-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertenti8n moeten uiterlijk dee DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. „Men gelooit dat het gevaar voor een oorlog zal kunnen vermeden worden", aldus luidt een gedeelte van een Reuterbericht uit Weenen. Zoo men ziet is er nog altyd geen algeheele klaarheid in de zaak Servië-Oos- tenrijk. We mogen echter verwachten dat dit niet lang meer op zich zal laten wachten waarschijnlijk kunnen we op een andere plaats in dit blad het antwoord van Servië reeds mededeelen, het oi'ticieele antwoord, wel te verstaan. De bladen weten reeds een en ander mee te deelen uit het komende antwoordvolgens de Neue Freie PreBse vertrouwt Servië de verdediging zyner rech ten toe aan Rusland en de bevriende mogend heden, zonder dat hot iets van Oostenrijk verlangt, maar ook zonder dat het iets van ■ijne eischen laat vallen, 't Laatste klinkt weer een beetje raadselachtig. Servië doet intusschen oi het zich op «mogelijke ge beurtenissen voorbereidt". Er hebben nog steeds algemeene oefeningen plaats en bij koninklijk besluit is nu ook gratie verleend aan alle deserteurs, 't Wordt waarschijnlijk geacht dat Rusland voor Servië zal optreden, terwijl aan die modedeeling toegevoegd wordt dat Rusland met de Oostenrijksche schikking accoord gaat. Een groot deel der Serviërs hoopt echter dat by een eventueelen oorlog groote scharen Russische vrijwilligers naar Servië zullen stroomen, om dit land te hel pen. Turkije betracht de voorzichtigheid. Servië kon geen vergunning krijgen tot doorvoer van een groote partij dynamiet, die bestemd was voor de kopermijnen, naar het heette. Een Fransch stoomschip ontscheepte in de haven van Piraeus 170 ton oorlogsmaterieel. De Turksche regeering verbood echter het verder vervoer, zoodat de .waren' weer uaar Frankrijk terug zullen gaan. De Fransohe Kamer is met de behande ling van hel wetsontwerp betredende de be lasting op het inkomen klaar gekomen. Onder levendige toejuiching der linkerzyde is het ontwerp met 407 tegen 166 stemmen aange nomen. Te voren bad minister Caillaux aan getoond dat de nieuwe wet hem de 700 mil- millioen zou opbrengen, die hy noodig heelt, terwyl tegelijkertijd do landbouw met 100 en de handel met byna vyftig millioen ver licht wordt. Thans is het woord aan den Senaat, de Eerste Kamer, die echter ook het recht van verandering heeft, Het is nog zeer de vraag of de Senaat wel het voorbeeld der Kamer volgen zal. Heel eigenaardig ver klaarden verschillende leden van de Kamer by het uitbrengen van ban stem slechts vóór te stemmen in de verwachting dat de Senaat de schaaf nog wol eens over het ontwerp zal halen 1 Ook Duitschland moet meer belasting heb ben* weet men. Maar hoe die gevonden zal worden We hebben reeds bericht dat het den Rijkskanselier gelukt was een overeen komst tot stand te brengen tusschen de ver tegenwoordigers der regeeringspartyen, het ,bloo". Edoch, de regeeringen der voor naamste bondsstaten verzetten zich nu heftig tegen het voorgesteld compromis. Du Saksische minister van financiën RUger heelt het eenvoudig onaannemelijk genoemd voor zijn land. En dezelfde houding heeft Beieren aangenomen. De Augsburger Abend- zeitung" schryft officieus «Het Block-voorstel is wel de ongehoordste inbreuk op de financiëele zelfstandigheid en het budgetrecht van de Bondsstaten. Hiertegen moeten alle partyen zich verzetten. Bij dezen «Bezitzsteuer' (vermogensbelasting) van 100 millioen zou Beieren belast worden met 11 millioen, d.w.z, met 25 procent van zyn directie belastingen. Er bljjft niets anders over dan de Nachlassteuer (belasting op nalatenschap) of een uitbreiding van de Erbschaftssteuer' (erfenisbelasting), waartoe de Ryksdagpartyen wel znllen moeten beslat ten, evengoed als de regeeringen daaraan vasthouden". Ook in Baden wordt hel compromis be schouwd alB een «verlegeBheidsproduktvan de ergste soort. Wanneer de .Besitssteuer" er komt, dan moet de vermogensbelasting in dezen bondsstaat verhoogd worden met 66 procent. Daarenboven krygen verschillende afge vaardigden der bloc-partijen last met hunne kiezers als zij eventueel voor de belasting op het bezit zullen stemmen. 't Laat zich aanzien dat liet op een crisis nitloopt en dat het .bloc' nit een valt en naar een andere combinatie voor een regee- ringsmeerderheid zal moeten worden uitgezien. Zondag hebben in Italië de verkiezingen plaats gehad. Natuurlyk kwamen hier en daar incidenten en botsingen voor. Wat den uitslag betreft valt te constateeren, dat de verkiezingen geen noemenswaardige veran dering brengen in den stand der partijen. Voor het behoud van den Driebond is dit niet zonder beteekenis. De beweging tegen Oostenryk heeft dus blijkbaar geen diepen grond gehad. De ramp in het Zuiden heeft trouwens ook invloed gehad op den uitslag. Tot herstel van de enorme economische schade heeft Italië meer dan ooit vrede en rust noedig. HELDER, 12 Maart. Met ingang van 1 April 1909 is de portier op 's Rijks Marine Werf te Willems oord, M. Wulffele, benoemd tot opzichter m politie. Winkeliersvereniging. De Algemeene Heldersche Winkeliersver eeniging hield Dinsdagavond in «Tivoli" een vergadering, waar de heer Fiedeldy Dop uit AmBterdam, lid der Staatscommissie voor Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand, een lezing hield, over het onderwerp, waarom organisatie noodig is en wat door haar verkregen wordt. Nadat de voorzitter, de heer Nypels, met een welkom en een herinnering aan het doel der vereeniging de vergadering had geopend, ~erkreeg de spreker het woord. De heer Fiedeldy Dop wees er op, dat by de Constitutie van 1798 bij art. 53 de gilden vervallen waren verklaard en ieder het recht kreeg een fabriek of trafiek op te richten of nuring te dry vendaardoor was met één streep de gansche organisatie van den middenstand weggevaagd. Er heerschte nu volkomen vrijheid, maar ook het goede, van het verouderde gildenwezen was verdwenen. De toestand duurde tot ongeveer 1900 toen de mid denstanders zich meer begonnen te vereenigen. In 1901 werd in Amsterdam een internatio naal congres voor den middenstand gehouden en na dien zyn tal van vereenigingen in het leven geroepen. Na 8 jaar later zijn in tal van plaatsen onderscheidene vereenigingen, zooals: handelsvereen., algem. winkeliers- vereen., vereenigingen voor den middenstand enz. en daarnaast vinden we vakafdeelingen eu vereenigingen van vakgenooten. Om meer eenheid te brengen in die onderscheidene organisatie's heeft men getracht te komen tot oprichting van een bond voor den han- deldryvenden en industrieelen middenstand, welke pogingen zyn gelukt. Ook in andere landen, vaak door de regeering gesteund, zyn thans zoodanige vereenigingen tot stand gekomen. Deze bonden tracht men weder te verbinden, zoodat. in Brussel een internatio naal instituut voor den middenstand, is opgericht, dat een centraal punt is vooralle landen. Van ontzaggelijk groot belang zyn deze organisatie s en kunnen een machtig wapen zyn tot verkryging van betere toe standen. Spreker besprak daarna hoe dit wapen moet gebruikt worden en wees er op, dat elke actie uitgaande van de vakvereeniging, steun vindt by de algemeene vereeniging. In de eerste plaats moet by deze actie ge dacht worden aan verbetering van het win- kelbedrijf. J)e plaatselijke vereenigingen moeten aan de opvoeding van den winkelier veel zorg besteden, want het winkelbedrijf is niet zoo eenvoudig als het lijkt. Daarom moet getracht worden verbetering aan te brengen in de techniek van "t winkelen, als mede in de wijze, waarop de inkoop en ver koop geschiedt. De vereeniging moet trachten zoowel den winkelier als de bedienden alge meene ontwikkeling en beschaving bij te brengen een aangename, beschaafde omgang wordt door de klanten op hoogen prys gesteld. Vervolgens gaf de spreker verschillende nuttige wenken over het etaleeren en arran- geeren der winkelwaren, over het maken van reclame en gaf by dit laatste punt eenige aardige geschiedenissen ten beste hoe men de aandacht van "t publiek kan trekken ook op de wyze van ad verteeren werd gewezen. Meer in het bjjzondcr stond spreker stil bij eeu goede boekhouding, men moet ten alle tijde een goed overzicht hebben van den omzet, van de onkosten en andere details, zoodat men gemakkely'k kan zien, als de zaak niet loopt, waar de schoen wringt. Zulk een boekhouding kan erg eenvoudig en tevens praktisch zijn. Niet te min zijn het volgen van cursussen in het boekhouden aan te bevelen. Ook vakscholen kunnen van groot bolang zijn en de kraebt van den middenstand versterken. De plaatselijke vereenigingen kunnen ook den strijd aanbinden tegen oneerlyke con currentie, zouals bij uitverkoop, wanneer sterfgeval, brand, liquidatie enz. voorgewend wordt. Door onderlinge samenwerking kan men ook een invordering- en informatiebureau oprichten, waardoor aan de slechte praktijken dor klanten paal en perk wordt gesteld. Men moet ook trachten het vreemdelingen verkeer te bevorderen, want het is eon feit, dat menschen, die reizen, kooplustig zyn. In het belang der winkeliers is het ook, dat het crediet beperkt wordt en de termjju van betaling niet te laDg ismen moet het publiek daarop opmerkzuam maken. Meer- deze zaken zijn er, die de plaatselyke ver eenigingen kunnen behartigen, b.v. een onderlinge glasverzekering e.d.g. In sommige gevallen is het noodig, dat men zich wendt tot het gemeentebestuur. Zoo doet het Bestuur van den Bond by de regeeriug van het land en heeft op zijn verzoeken reeds veel ver kregen, b.v. een rijksbureau voor keuring van koopwaren en de instelling van een staatscommissie voor handeldrijvenden en industrieelen Middenstand. Nog werd door spreker gewezen op de wenscbelijkheid, neen op de noodzakelijkheid van een bchoorlyko Zondagsrust. Verschil lende medische specialiteiten achten deze beslist noodig, daarom moet getracht worden dat bij wet of verordening deze verkregen wordt. Zeer breedvoerig besprak de heer Fiedeldy Dop nog de gezamenlijke inkoop van waren. Hij betoogde met verschillende cjjfers, dat wanneer men gezamenlijk groote inkoopen doet, men belangrijke voordeelen kan behalen en gaf daarvan een zeer interessant voor beeld. Hy merkte daarbij op, dat dit evenwel alleen kan geschieden voor artikelen, waarbij geen vakkennis ol wareukennis noodig is. Met den wenscb, dat de bespreking van dezen avond strekke tot bevordering der be langen der winkeliers, eindigde spreker zyn lezing. Hierna werd inet een woord van dank aan den spreker de vergadering gesloten. Voetbal. Naar wij vernemen beeft de Heldersche Voetbalbond eene uitnoodiging ontvangen van den Noord-Hollandschen Voetbalbond om met zijn vertegenwoordigend elftal mede te doen aan de door de N.-H. V. B. georgani seerde jaarljjksche serie wedstrijden welke ter wille van de propaganda dit jaar, in plaats van in Alkmaar, te Hoorn zullen worden gehouden op de terreinen der vereenigingen Sport" en Volharding" op 11 en 12 April, de beide Paaschdageu. Van deze seriewedstrjjden zyn alleen uit gesloten die vereenigingen, wier elftallen uitkomen in de le klasse competitie van den Nederlandschen Voetbalbond. Hierdoor zal bet H. V. B. XI byna wel verplicht zyn in te schrjj ven voor de 2e klasse van de Noord-Hollnndsche seriewedstrijden, maar gezien zyn schitterende prestaties in Hoorn in September 1908, zal dit wel afge wezen worden en zal het H. V. B. XI in do le klasse moeten spelen, waarin zy dus de kans staat tegenover 2e klasse Nederlandscbe Bond vereenigingen geplaatst te komen. Verleden jaar speelde bet H. V. B. XI ook in de 2e klasse en kwam in de finale tegen over Haarlem III, tegen wie zij met 2--3 verloor. Zij kwam daardoor in het bezit van den 2en prijs en eereprys. Schending Telephoongeheim. Het gerechtshof te Amsterdam deed in hooger beroep uitspraak in de zaak betref fende de ontslagen gemeente-telephoniste M. W. v. D., die door de rechtbank aldaar was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf (geëischt was 3 maanden) en tegen wie de advocaat-generaal 14 dagen gevangenisstraf had geëischt, ter zake dat zij in Aug. 1908 als ambtenaar opzettelijk en wederrechtelijk aan een depothouder en verslaggever van een Amsterdamsch blad heeft bekend ge maakt met gesprekken, voor een ander be stemd, door hem een telephonische verbin ding te verstrekken De opgelegde straf be rustte op art. 374 Strafr., ëen artikel dat oorspronkelijk alleen sloeg op de ambtenuren der telegraphie, doch later bij wet ook toe passelijk werd verklaard op de ambtenaren der telephonie. Men herinnert zich uit de verslagen, dat mr. I. A. Levy in zyn pleidooi met nadruk er op wees, dat Amsterdam verkeert in het privaatrechtelijk bezit van de telephoon en art. 19 der wot alleen bedoelt de publiek rechtelijke. Hot hof', vernietigende 't vonnis der rechtbank op grond dat recht was gesproken op gc- tuige-verklaring, niet op eigen waarneming berustend, achtte wettig en overtuigend het primair ten laste gelegde bewezen. Bekl. had opzettelijk en wederrechtelyk als ambtenaar der gemeente, als ondergeschikte, by haar benoeming in kennis gesteld met het regle ment, dus in publiekrechtelyken dienst, op zettelijk en wederrechtelyk op bovengenoem- den datum de genoemde aansluiting verstrekt. Was het niet het bekend maken, dan toch 't gelegenheid verschaffen om kennis te nemen van een bericht. Het Hof overwoog dat, gelet op de wet van 1903 voor telegraphie en telephonie, hier niet in aanmerking komt art. 374, maar 375 Sr. en dan met inzage van een telegram ge lijk staat bet hooren van een telephonisch gesprek maar dan is voreischt dat wie in zage neemt, dat doet opzettelijk en weder rechtelyk en dit nu is niet ten laste ge legd. Krachtens die overweging achtte het Hof het ten laste geleg'lo bewezen, doch niet strafbaar, ontsloeg beklaagde van rechtsver volging en sprnk baar vrij. Zuiderzee. De heer J. H. Bergmaan te Amsterdam zet een beweging op touw om de aannemers groote werken zich te doen uitspreken over de kosten welke de demping der Zuider zee voorloopig drooglegging der Wierin- germeer zou met zich voeren. De heer Bergmann zou gaarne het werk aan Neder- landsche aannemers zien toegewezen en meent dat samenwerking daartoe reeds nu noodig is. fn een openbare vergadering zal te zyner tijd het onderwerp aan de orde komen. Dagboek van een Amsterdammer. 10 Maart. Mannen-broeders van Amster dam, die tot dusver te schuchter waart om een meiBje te vragen en na afloop haar te trouwen doet thans uw voordeelIn onze gemeente wemelt het op dit oogenblik van lieve meiskes, die niets liever verlangen dan vandaag in plaats van morgen te trouwen. Nog eens doet uw voordeelZoo n kans komt nooit terug. Risico uitgesloten Wat is de kwestie Morgen wordt in den Raad het voorstel van B. en W. behandeld, om te bepalen, dat «aan hoofden, onderwij zeressen en helpsters, die in het huweljjk treden, ontslag uit hare betrekking wordt verleend", en met hot oog hierop, en om zich voor de toekomst te verzekeren, tracht al wat in Amsterdam onderwijzeres is, bals over kop te trouwen. Ik heb jongelui onder mijn kennissen, die anders niet aangekeken worden, doch thans 100 pet. boven pari op de huwelijksmarkt genoteerd staan. Trou wen is de kreet en heele scholen zyn gesloten, omdat ai het vrouwelijk personeel bezig is aan to teekenen, en wie zich in deze dagen wat overmoedig dicht by school letter of IJ mocht wagen, is naar de haaien. Ongetrouwd komt-ie niet weg. Nog één week en- heel Amsterdam heeft geen enkele ongehuwde onderwijzeres meer. Ziedaar hot verrassende gevolg van het anti- feministische voorstel van mr. Do Vries! (Telegraaf.) Verbrand. Sinds een paar dagen misten de buren een oud vrouwtje, een bewoonster van de bekende kleine huisjes aan het Hooge Zand te 's-Gra- venhage. Men waarschuwde de politie, die door-in- klimming aan de uchterzyde van het huisje in de woning kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond liggen met brand wonden overdekt. Ook in de kamer werden Bporen van brand ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat de vrouw op de een of andere wyze in brand is geraakt maar door den rook bewusteloos geworden, niet om hulp heeft kunnen roepen. Ruwe zeden. In hel gehucht Broek, onder Akkerwoude, is in den avond van 18 Januari j.1. een tooueel afgespeeld, dat aan het Noord-Ame- rikaansch lynohrecht.deed denken. Het gold een daar wonend echtpaar, waarvan de vrouw tot tweemaal toe man en kinderen had ver laten en de mau en de kinderen mede on verzorgd achterliet. De ingezetenen waren daarover verontwaardigd geworden en trokken ton getale van 300 a 400 op genoemden avond naar de woning van het echtpaur onder het geroep, dat de vrouw moeBt buiten komen, men wilde haar zien. De menigte bonsde voortdurend met kracht tegen de huisdeur, eindelijk zag de man zich gedwongen de deur te openen, hij pos teerde zich op den drempel ten einde zich te verdedigen. Onder de menigte bemerkte hy een mare chaussee wiens hulp en bescherming hij iu- riop. Ilij kreeg ulleen den raad, aan het verlangen der bende te voldoen en «zyn vrouw te laten zienHy werd eindelyk door verscheidene der belhamels aangegrepon, halsoverkop in een greppel geworpen en moest het aanzien, hoe zyn vrouw in de handen van haar belagers viel, terwijl zy zich in een hoek van de kamer met haar jongste kind op den arm had verscholen. Zonder eenig medelydon grepen een paar mannen haar aanze werd naar buiten ge sleurd en overgeleverd aan de menigte, die buiten op het offer stond te wachten. Onder voortdurend gejoel cd geschreeuw, stompen en schoppen, werd ze in optocht naar de herberg gebracht. De kleeren werden haar van het lijf gescheurd en ten slotte kwam sy zoo goed als naakt te staan zy had nog slechts haar hemd aan. In de herberg werd zy uitgeput en machteloos op een stoel ge zet, om aan den spot en den hoon van de menigte te worden blootgesteld. Vreeset jjk heeft zy toen moeten Ijjdcn. Ton slofte liet men haar weer vertrekken. Onder ketelmuziek en aanhoudend schoppon bad men haar uit haar woning gesleurdzoo werd zy er ook weer naar teruggebracht. Voor de genoemde feiten werden voor de rechtbank te Leeuwarden de ernstigste drie belhamels een van 23, een van 32 en een van 24 jaar terechtgesteld. Allen ontkenden in hoofdzaak het hun ten laste gelegde. Door een vijftal getuigen h décharge werd ver klaard, dat, toen de vrouw by de eerste ge legenheid haar man kwaadwillig bad ver" laten en baar bij haar terugkeer ketelmuziek was gebracht, do man-zelf bun had verzocht, dat te herhalen, als zyn vrouw zich opnieuw aan dezelfde daad schuldig maakte, en dat dit nu was geschied. Het Openbaar Ministerie eiBchte aller schuldigverklaring aan het openlyk met ver- eenigde krachten geweld plegen tegen per sonen en hun veroordeeling mitsdien tot acht maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. W. Tijsma betoogde o. a. dat in een geval als hier er zeker alle aanleiding was, bul massaal misdryf minder zwaar te straffen aan het individueel mis- dry fen vertrouwde daarom, dat de beklaag den zouden worden veroordeeld niet tot eenige maanden, maar tot eenige weken ge vangenisstraf, en dat tevens de preventieve hechtenis in mindering zou worden gebraoht. De rechtbank deed Woensdag uitspraak en veroordeelde ieder tot 6 maanden gevange nisstraf. Verlovlng8geld. In Bretagne bestaat het eigenaardige ge bruik, dat by eon verloving de jongeman aan het meisje een sommetje geeft 50 tot 500 francs, naar zyn financieele omstandig heden by wyze van waarborgsom. Raakt de verloving af door de schuld van het meisje, dan geeft zy het geld terugmaar maakt de jongeman het uit, dan houdt hot meisje het geld, als schadeloosstelling voor de teleurstelling. Van deze zede heelt een meisje te Pont- Abbé misbruik gemaakt. Niet ten onrechte noemde men haar rde eeuwige verloofde". Zy is niet minder dan zevenmaal verloofd geweest, en telkens speelde zy 't klaar, by haar verloofden zooveel wantrouwen in hun toekomstige huwelijksgeluk aan haar zjjde to wekken, dat zy hun woord terugnamen en haar de waarborgsom lieten Zoo bad zij al een aardig sommetje byeengegaard. Maar na de zevende maal was het mis; de jouge lui uit den omtrek haddon haar in den kijker gekregen, en algemeen ducht men, dat »de «eeuwige verloofde" zou bljjven zitten. Groote verwondering dus, toen kort gele den het meisje op stel en sprong trouwen ging. Haar bruidegom was een matroos, die drie jaar lang op zee geweest was. Al vóór zyn vertrek waren zij het samen eene ge weest; het meisje had de verlovingen een voudig beschouwd als een middel om eeu kleinen bruidsschat te krygen, waarmee zy haar matroos verrassen won. Een stierengevecht te Parijs. Drie uur in don morgen. Een man met verachourde kleeren komt deu politiepost van het 19e arrondissement van Parijs binnenvallen, midden tussohen de dommelende agenten. Buiten adem hjjgt hij Een stier ontsnapt..,, daar in de straat hij heeft al oen agent gedood Toreador, en garde I Hoewel zy niet weten of een paar zwarte oogen hun strijd wel zulleu volgen, vliegen de rustbewakers met getrokken sabel en den revolver in du vuist de straat op Een uur vroeger ongeveer had een prach tige jonge stier weten to ontsnappen van de atierenmarkt, en was in den donkeren nacht op onderzoek uitgegaan. In de steegjes en straatjes van Belleville was hy aan het pas sagieren, toen bjj plotseling een zwario scha duw voor zich zag oprijzen hy buigt den forschen nek, stampt woedend op de straat- steenen en werpt zyn vjjand ter aarde een dertigjarig arbeider, die met een paar gebroken ribben en een opengescheurd dij been over den grond rolt. Op zyn hulpgeroep komen een paai agenten aan, die terstond op den brullenden stier een pelotonsvuur openen, echter zonder veel uitwerking; -integendeel, het brengt het ge wonde dier tot een parixisme van razerny het stormt op de vluchtende nieuwsgierigen in, die van alle kanten op de losbrandingen aankomen, overal zyn belagers ter neder werpend en vertrappend Eindelijk, na een verwoede jacht, weet men het dier in eon doodloopende steeg te drijven, waar het door een goedgemikt schot wordt afgemaakt. Vjjf toreadors liggen in het ziekenhuis, een agent is stervende. Speculanten-wijsbegeerte. Kom ik over den kop, dan kom ik ook over den staart. En als ik niet over den staart kom, dan ga ik maar over den kop 1" FEUILLETON. 4) Wat ik voor hem deed, Marianne, dat deed ik nit medelyden. Ik vernam ook door hem, dat hij zijn vermogen aan liefdadige inrichtingen had vermaakt, en ik zag, dat hij mij daarbij heimelijk aanzag. Kort voor zynen dood, begon hy weer 0T.?r zVn P™TaaU*ngelegenhedon te spreken. Hij zei mjj, dat ik zijnen opvolger in de zaak zou worden, en dat het hem eene aan gename gedachte was de oude firma onder denselfden naam, verder te zien gevoerd. Ook aan u had hy gedacht. Myne buiten gewone verrassing en de groote vreugde, die my bijna overweldigde, verheugde hem zeer en hy herhaalde telkens weer, dat hy wilde goedmaken, wat hy aan onze ouders was te kort gekomen. Dat was het laatste, wat ik van hem hoorde. Toen ik den volgenden dag terngkwam, was hy niet meer by kennis. Twee dagen later stierf hy. Mjjn compagnon is de waardige, oude procureur, die my met de grootste welwil lendheid in myn nieuw beroep inleidt. Het huis, met alles wat er in is, behoort ook tot myn erfdeel en bovendien een som van twin tig duizend gulden. Myne vrouw weende en de beide jongens, keken vol verbazing in de prachtige omgeving rond, waarin ze in t vervolg zullen wouen. Ook ik wandelde als 't ware in een droom want de verande- ring heeft te snel plaats gegrepen. Maar met dat al zou ik byna vergeten je te ver tellen, dat ook gy door oom zyt bedacht. Hy heeft jou de som van honderdvijftigduizend gulden vermaakt. Ik hoop niet dat je 't mij ten kwade zult duiden, dat ik zoo bevoor recht werd. Ik verzoek je dringend over te komen en je hier in ons huis uit te zoeken, wat je bevalt. Kom spoedig en breng ook je man mee, uls hij voor een paar dagen uit kan. Nu kan hy, de vriend der armen, aan zijne algemeene menschenliefde voldoen. Als moeder dat nog eens had mogen bele ven. Dat is myn eenig verdriet in deze dagen, dat ik haar niet meer een onbezorg- den ouderdom kan bereiden. Myn vrouw en ik hebben zware jaren achter ons, maar zy zyn ons en onze liefde ten zegen geworden. Geluk eu rykdom zullen ons niet hoogmoe dig maken en jou zeker ook niet. In dit ge loof groet je je trouwe broeder Ebnbt. Marianne wierp deu brief op de kleine tafel en sprong op. Hare oogon schitterden, de wangen gloeiden, hare lippen openden zich alsof ze eene juichkreet wilde uiten. Waarom waa zo alleen, waarom was .hy" in dit oogenblik van geluk niet bij haar? Zy keek naar de eenvoudige meubels, die haar man van zijne ouders bad overgenomen. Zijne zusters hadden zo hem benijd, maar zyn vader had het by testament zoo bepaald, dat Jörgen als zyn opvolger in beroep en praktijk de erfgenaam zon zyn. Zij stond aan den vleugel, die haar toch in de lange jaren dierbaar waa geworden en sloeg een paar accoorden aan. Hoe scherp klonken de snuren. Ze sloot hem weer, sloeg hare handen in elkaar en knikte de baste van Beethoven toe. Kwam toch haar man eindelyk terug Zij stiet het venster open en keek naar de lucht, de Btorm was nog niet in hevigheid verminderd. Marianne deed haren regen mantel om, trok de kap over het hoofd, draaide de lamp uit en verliet het huis. Liever alles dan werkeloos thuis op hem zitten wachten Nadat Marianne Holman een paar straten was doorgegaan, voerde haar weg om den Dam heen. Na lag het Holmer kerkhof voor haar, daar was Siiver Krübbe's huis. Als ze eens aanklopte Maar zij verwierp die gedachte even snel, als ze gekomen was. Een half uur wilde ze wachten, kwam hij véór dien tijd niet, dan ging ze weer naar huis. Een half uur wachten I Dat was in hare zenuwachtige stemming haast niet te doen. Ze liep maar telkens weer het kerk hof om, ze behoefde niet bang te zyn dat iemand haar zag, nergens was meer licht op in de eenvoudige huisjes. Visschers hebben een moeieljjk bestaan uls zij thuis zijn, guan ze vroeg naar bed. Alleen in het huisje van •Süver Krübbe was het dakkamertje, dat op straat uitzag, helder verlicht. Daarom ver onderstelde Marianne dat haar man (laar nog zou zyn. Het zieke meisje zou die kamer wel bewonen. Mocht zij er toch ook heen gaan, hoe graag zou ze Jörgen helpen I Een sterk gevoel van naastenliefde doorstroomde plotseling haar hartdat kwam, omdat ze zelve zoo gelukkig waa. Alles wilde ze fn hare vreugde doen deelen. Heldere maneschijn brak door de wolken en verlichtte het jagend zwerk. De jonge vrouw bleef staan en keek naar boven. Hier beneden de vrede, nauwelijks was een windje to voelen op deze ingesloten plek. En daar boven die wolkenjacht. Daarby het suizen, kermen en kreunen, waarmee de storm over de daken joeg. Nn viel Marianne's blik op de helder verlichte graven en op de grafkapel. Het trok haar aan on ze ging door de kleine poort op het kerkhof. De verdroogde kran sen fluisterden zachtjes eene treurige bood schap van hen, die beneden in dc koele aarden rusten. De kruisen blonken en de nieuwe opschriften kwamen scherp uit, als wilden zij de opmerkzaamheid der eenzame wandelaars tot zich trekken. Marianne trad nader, ze wilde beproeven of zij de woorden kon ontcijferen maar hel ging niet. Licht en donker wisselden elkaar to snel af. Zoo ging ze door het ijzeren poortje weer terug, ging dicht by de deur van Süver Krübbe's huisje staan en wachtte. Als het nog lang duurde, zou ze vragen binnen te mogen komen. Ze keek op haar horloge pas hall' tien. Daar hoorde ze stemmen, zware mannen stappen naderden de deur, dié open ging. Ze hoorde haren man zeggen.Deze kevren hebben we het gelukkig nog overwonnen. Maar nu volkomen rust, daarvoor moet je vrouw zorgen". Dat zal niet aan haar liggen, dokter. Har telijk dank dat gc zoolang zyt gebleven voor ons alleen was het te moeieljjk geweest, tk had het de arme ziel gegund, dat ze dc eeuwigheid was ingegaan". Ik ook, Krübbe, maar bet was myne plicht met alle mij ten dienste staande mid delen, haar leven te behouden". Dat is zoo, net alsof een van ons leert zwemmen. By de marine wordt men er immers toe gedwongen. Maar anders is het beter met eon sprong in het duister de eeuwig heid in". ,Ik ben ook voor dien sprong Krübbe, maar mijn beroep veroorlooft het niet. En men weet ook niet waarvoor het goed is, I als het langer duurt. Misschien moet in de lange lijdensnachten het geweten nog worden wakker gesohnd, of er komt nog eene groote vreugde, het weerzien van een geliefd wezen". Dat kaD wel waar zyn. En' de vis- scher keek over zijn schouder naar boven ,ik geloof, dat Maren op zoo iets wacht. Myne vrouw denkt dat ook", „Zoo. Nu, dan willen we bljj zijn, dat ze er nog weer een keer bovenop is gekomen. Maar voorzichtig, Krübbe, goen drukte. Alsof ze van glas is, begrjjp je I" Ho, ho, we zullen het scheepje wel over de klippen loodsen in volle zee Geen zorg, dokter. Ik houd het roer en myn oudje zet de zeilen op voor kalmer vaart, zooals dat past voor zoo'n zieke". De ruwe stem van den ouden zeebeer klonk door den stillen nacht tot de wach tende door, die zich in een' donkeren hoek hield verborgen. Het speet haar nu, thuis niet rustig de terugkomst van Jörgen te hebben afgewacht. Hoe slecht paste haar vroolyk nieuws by het zoo pas gehoorde. Dokter Hofman boog rechts af. Marianne moest zich haasten, als ze haren man wilde inhalen. Nu was ze dicht achter hem en riep zacht zynen naam. «Ben je daar Marianne Wat brengt je hier Moet ik dadelijk ergens komen Maar dun badt ge het meisje toch kunnen zenden •Neen, neen Jörgen. het is .ik heb een brief vun Ernst gekregen". «En daarom kom je my door nacht en storm achterna Marianne nam zynen urm en keek vloiend tot hem op. Op hotzolfde oogenblik kwam de maan weer achter de wolken te voor schyn en verlichtte helder haar gezicht. Jörgen zag de groote oogen tot hem op geheven, haar schoone mond beefde van in- nerljjke ontroering en de bleeke wangen werden door een' lichten blos overtogun. Hy streek haar teeder de verwaaide haren van haar blank, hoog voorhoofd, welks schoon heid hem, toen bij werk maakte van Marianne, byzonder bad getroflvn. Hy' wilde eene ver standige vrouw hebben en achter dit voor hoofd konden slechts verstandige gedachten wonen. Het kwam er maar op aan, ze te wekkon. Had hy zich daartoo moeite gegeven Dit had hy zich zei ven nooit afgevruagd, nu niet eu vroeger ook niet. Een onwillc- keurigen aandrang volgend trok hy de ge liefde vrouw tot zich. «Maar Jörgen", riep ze beBchuamd uit. «Stil maar, kind, niemand heeft hot immers gezien I Maar zeg nu eindelijk eens hoe je er toe kwaamt, zoo laat in den avond nog op t pad te gaan 1' Hy lachte overmoedig en trok haren arm nog vaster aan zich. Wat mocht ze dien lach graag hooren, maar hoe zelden had ze dat genoegen 1 Nu luister dan" zei ze teeder. Juist wildo ze beginnen, toen de maan even zoo snel haar licht verborg, als ze hel to voren over hen had uitgegoten. Eene donkere wolk trok over haar lachend ge zicht en in betzelfde oogenblik plaste de regen neer, xoodal Marianne niet aan het woord kwam. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1