KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Paulownam No. 3768. Woensdag 24 Maart 1909. 37ste Jaargang. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Vliegend Blaadje p. i Zondagsblad ABONNEMENT i 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 g Modeblad Muzik. Bloemlez. 37' 55 60 45 66 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. f 0.76 f0.90 f 0.90 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIE* Van 1 tot 4 regels 25 cent. Elke regel meer6 Be wijs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondageblad en Modeblad le kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 April a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 2Va cent beplakt te worden. 't Schiet weinig op daar in den Balkan, 't Blijft een hangen tusschen hopen en vreezen. Vandaag leest men dat de etemming verbeterd is, morgen rdat de teekenen er op wijzen dat het tot een uitbarsting zal komen''. Reuter seint heele overzichten van de gevoelens en verwachtingen in Oostenrijk en idem idem uit Servië, 't Gaat zoo gemakkelijk niet om daarnit een kort schema van den juisten toestand uit te ziften ook al omdat de op volgende berichten elkaar nog als eens tegen spreken. Engeland meldde de ontvangst van Oosten rijks mededeeling omtrent het te honden congres onder toevoeging dat het zich de beslissing voorbehield over do vraag of voorafgaande overeenstemming noodig is. Italië acht de qaaestie rijp voor eene conferentie en ontwierp oen program. Rusland zegt dat het noodza kelijk is dat eene conferentie bijeenkomt en uit den wensch zich met Oostenrijk en de andere mogendheden te verstaan over die bijeenkomst. Het FranBche blad de «Temps" zegt omtrent eene tusschenkomst der mogend- beden dat Frankrijk, Engeland en Rusland in het belang van den vrede tot Oostenrijk het verzoek moeten richten om het verzenden van het antwoord aan Servië nog uit te stellen. Dezelfde mogendheden moeten gezamenlijk hunnen invloed laten gelden te Belgrado, ten einde te bewerken, dat Servië de verklaring, die men van dit land verlangt, zal afleggen. De Russische gezant had met den Servischen minister te Belgrado een langdurig onderhoud waaromtrent geen enkele mededeeling kon worden verkregen doch waarvan men^gelooft dat overeenstemming over de wyze om tot een vreedzame oplossing te komen wel ver kregen is. De Russische regeering wil dat Servië zal by draaien. Zy is in een moeilijk parket ge bracht door een aantal leden der Doema, van alle partyen, die een oproep richtten tot alle parlementen van Europa over de Sorvisch- Oostenrijksche crisis. Zy zeggen daarin: •Oostenrijk heeft zonder toestemming der mogendheden in den herfst van het vorige jaar twee provincies geannexeerd, en daar mede niet tevreden bedreigt het thans Servië. De mogendheden deden wat zij konden om den vrede te bewarenmaar geen vredelie vendheid en geen toegeven zal de catastrophe kunnen voorkomen, wanneer Oostenrijk vreem de rechten niet acht, cn de rust in Europa in gevaar brengt". Voorts wordt gewezen op het gevaar voor den algemeenen oorlog en aangedrongen dat door de respectieve regeeringen Oostenrijk zal worden gewaarschuwd om het te weer houden van een stap, die niet meer goed te maken zal zyn. Daardoor is het vuurtje weer wat aangeblazen! De Oostenrijkers-Hongareu sluiten zich met het oog op de mogelijkheden in Servië nauwer aaneen. De recrutenwet, waarover ieder j.ar al zooveel te doen is geweest, is dit jaar er heel gemakkelijk gekomen. Met 289 tegen 103 stemmen werd ze aaangenomen. In de kamer werd ook de hoop uitgesproken dat Rusland nog eens al zijn invloea zou aan wenden in Belgrado in het belang van den vrede. In een vergadering van den ministerraad, waarby de Koning tegenwoordig was, besloot men het volgende Indien de regeering aanzegging ontving van de mogendhenen der Triple-Entente, om tot de ontwapening over te gaan, zonder waarborg tegen een aanval van Oostenrijk Hongarije, zon de regeering onmiddellijk dat voorstel aannemen. Zou Oostenrijk evenwel dat verzoek doen zonder garantie van de zijde der mogendheden, dan zonde regeering daaraan in geen geval kunnen voldoen. Ontvangt de regeering een Oostenrijksche nota, voordat er van andere zijde tusschen- beide gekomen wordt, dan zou de regeering de mogendheden raadplegen, voordat zij er op antwoordt. Daar is in ieder geval over te praten. Een zeer natuurlijke zaak dat de bijeen komst der Fransche kamer Vrydag groote belangstelling trok. De interpellaties over de staking der post- en telegraafbeambten zouden worden gehouden. Met gespannen aandacht werd dc redevoering van minister Barthou aangehoord. Hy zeide o. a.ik heb aan het personeel waarborg en wet gegeven als geen enkel ander bedrijf bezit. De minis ter wees elk verwyt van begunstiging en onrechtvaardigheid af. Een staking kan niet toegelaten worden, revolutionnair of niet, maar deze heeft zelfs geen schyn van recht. Bovendien komen onze ambtenaren in op stand tegen u en het geheelc volk. Er zijn ernstige oogenblikken, waarin de regeering behoefte heeft aan volledige gemeenschap met de gezanten en de consuls. In dergelij- ken tyd is de staking een aanslag op de nationale souvereiniteit en kan worden een aanval op de nationale verdediging. Onder deze omstandigheden, aldus voegde de mi nister er aan toe, kan ik de samensprekingen met den Algemeenen Bond van Postambte naren niet hervatten. Wy kunnen aan het personeel de mogclykheid laten om tot be zinning te komen. Indien aan deze uitnoodi- ging geen gevolg wordt gegeven, zullen we gestrenge maatregelen nemen, anders zou ik mijn portefeuille ter beschikking stellen. Er werd besloten tot aanplakking der rede in het heele land. Aan 't slot der zitting werd gestemd over eene motie-Reinach. Het gedeelte der motie, waarin de Kamer verklaart geen staking van ambtenaren te kunnen toestaan, werd aangenomen met 458 tegen 69 stemmen. De tweede zinsnede, waarin de Kamer vertrouwen uitspreekt in de regeering om orde en rust in den dienst van posteryen en telegraphie te herstellen, werd aangenomen met 436 tegen 147 stem men. De geheele motie werd aangenomen met 368 tegen 211 stemmen. De regeering zegevierde dus in de Kamer. 'tKon ook niet wel anders. HELDER, 23 Maart. Onze Vloot. Wy verwyzen gaarne naar achter staande advertentie betreffende de lezing te houden door den heer F. J. Bezemer, leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, voor de vereeniging .Onze Vloot" op Vrydag 2 April a.s. De groote en grondige kennis van genoemden heer, die door zyn geschriften heeft getoond te zyn een der beste kenners van onze Oost- Indische bezittingen, geeft ons de overtuiging, dat wy een zeer belangrijke lezing zullen hooren, terwyl de lichtbeelden het gesprokene zullen ophelderen. Belangstellenden kunnen geintroduceerd worden door de leden, die de noodige kaarten daarvoor beschikbaar hebben. Bovendien is het bestuur altyd gaarne bereid tot intro ductie, waartoe men zich aan het Koninklijk Instituut kan vervoegen. IJmuiden, 22 Maart. In den nacht van Vrydag op Zaterdag i schoon ontstond brand in den schoorsteetf van het huis, bewoond door den landbouwer Nieman in het naburige W ijkeroog (gemeente Velsen Door den vader konden nog vyf kinderen worden gered, ofschoon hij by het reddings werk verschrikkelijke brandwonden beliep. Een dochtertje >an 11 jaar, dat aan diphteritis te bed lag werd helaas een prooi der vlammen. Het is niet te beschryven in welken toe stand de ouders verkeerden toen het hun onmogelyk was dit kind te redden. Ook hier hooft zich (op initiatief van de Harmonicvoreeniging «Concordia") een comité van hoeren gevormd om de aanstaande ge beurtenis in het Koninklyk Huis feestelyk to vieren. In de plaatselyke bladen worden de burgers uitgenoodigd om zoodra de eerste schoten, van het pantserfort vallen, de vlag uit te steken en zich met oranje te tooien. De heer J. C. A. Weerts, burgemeester van Velsen, heeft het aangeboden eere voorzitterschap van dit comité welwillend aanvaard. Concours ingetrokken. In de Vrydagavond te Alkmaar gehouden vergadering der Vereeriging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer is besloten wegens de hooge kosten den uitgeschreven wedstrijd voor harmonie- en fanfarekorpsen niet te laten doorgaan. In plaats hiervan zal op den dag van haar 12'/,-jarig bestaan 28 Juni een gecostumeerd avondfeest op het Doelenveld worden gegeven en, zoo mogelijk overdag een zeil- en roeiwedstrijd op het Alkmaarder meer. Medewerking hiervoor zal gevraagd worden aan do Kon. Ned. Zeil- en Roei- vereeniging. Drama. Zaterdagavond is de rustige Noorderstraat te Amsterdum, in opschudding gebracht door een familiedrama, met heel ireurigen afloop. Een to goeder faam bekend loodgieter in die straat heeft daar, op den hoek van de Noorderstraat, een dochter wonen, getrouwd met een brouwersknecht. In het jonge gezin was dikwijls twist, de vrouw werd geslagen door haar man, en riep dan de tnsschenkorast van haar vader in. Zaterdagavond, tegen half acht, weer, met het gevolg, dat de schoonzoon zijn schoonvader op zijn woning een pak slaag gaf, en deze naliep op straat, waar hij voortging zyn schoonvader te mole- steeren. Deze haalde in drift zijn knipmes te voorschyn, en gaf zyn schoonzoon een steek in de hals. Na eenige oogenblikken zakte deze ineen. Naar het Gasthuis ver voerd bleek hij bij aankomst aldaar overleden, vermoedelyk tengevolge van slagaderbreak. De dader is op het politie-bureau Ferdinand Bolstraat in arrest gesteld, waar hem door den commissaris den heer A. Kummer ver hoor werd afgenomen. De officier van justitie mr. C. Baart de la F&ille en de rechter-commissaris mr. G. T. J. de Jongh leidden het justitieel onderzoek. Uit vrees voor militiedienst. Op den Binnenweg te Rotterdam liep Vrijdagmiddag omstreeks 12 uren de 20- jarige loopknecht J. Th. v. W., wonende in de Tweede Lombardstraat no. 89, tegen zijn vriend, den fietsmaker R. S., uit de Jacobus- straat no. 4, er over te pruttelen, dat hij op moet komen voor de nationale militie. Eens klaps haaldo hy een geladen revolver te voorschyn en losto op zichzelf vier schoten. Drie van de kogels troffen hem in den mond en kin, maar de vierde doorboorde de rechter- bovenarm van zyn naast hem loopenden vriend. De loopknecht, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Zyn vriend werd daar verbonden. Een officier in hechtenis. Het Vad. verneemt, dat de kapitein-kwar- W M<ter van het Oort-ïndische leger J. M., te 's-Gravenhage, op last van de militaire justitie, na verhoor, in het Huls van Bewaring is opgesloten. De instructie in deze zaak zal vermoedelyk nog geruimen tijd duren, waar vele dienst meisjes, die vroeger bij beklaagde in betrek king geweest zijn, zullen moeten worden gehoord. Stuurlieden-Examens. 's-Gravenhage, 19 Maart. Geslaagd voor grooto stoomvaart eerste stuurman de heeren G. de Jong en J. P. Jungderde stuurman de heeren J. J. Looyerstein en D. Roelfze- magroote zeilvaart derde stuurman de heer J. J. Looyerstein. Een moordenaar ontslagen. Naar de Avp. verneemt is M. B de pleger van „den moord in de Scheveningsche bosch- jes" die op ,Ond-Rosenburg" was onderge bracht, eenigen tyd geleden aan zijn familie teruggegeven. Hy is met deze dadelijk ver trokken naar zyn ouders in Canada waar bij eerstdaags voet aan wal zal zetten. Baldadige kiezers. Te Hedel had Vrydag de stemming plaats voor oen lid voor den gemeenteraad. Na een vinnigen kamp, waarbij de drank een groote rol speelde, werd een der candi- datcn met 3 stemmen meerderheid gekozen. De tegenpartij, door drank verhit, heeft zijn ontevredenheid op ruwe wyze geuit* Bij tal van ingezetenon werden 's avonds de ruiten stuk gegooid, by den burgemeester een twee tal spiegelruiten, op het stadhuis een groot aantal ruiten. By een oude wednwe werd alles kort en klein geslagen. Het dorp ver keerde in volslagen duisternis daar alle lan taarns waren vernield. Geen der daders kon op heeterdaad be- tiapt worden. Sabang. Ingekomen is een wetsontwerp tot goed keuring cener overeenkomst met de naam- looze vennootschap .Kolenstation Sabang" te Amsterdam betreffende den aankoop van een deel der havenbezittingen op het eiland Wé voor 12 ton, henevens een jaarlijkschen begrootingspost van f 40,000 voor onderhoud en uitbreiding der haveninrichting Sabang- baai. Het aangekochte krijgt de vennootschap in erfpacht. Jan Maat. In den sleepdienst over de oceanen zoo schreef dezer dagen de .Shipping Gazette het groote Engelsche scheepvaartblad zijn do Nederlanders vooraan. Dat slepen is een moeilyk en gevaaryk werk. Men herinnert zich nog, hoe Holland- sclie sleepbooten een drijvend dok uit Enge land om de Kaap naar Dnrban hebben gebracht, nadat Engelschen met die taak schipbreuk hadden geleden. Nu brengen weer twee sleepbooten van de firma L, Smit Co. te Rotterdam de «Zwarte Zee" en de .Oce aan een dok van Engeland door de Straat van Magelaens naar Callao op de Westkust van Znid-Amerika. Omtrent 1 Maart vertrokken zij met hun kostbare vracht op sleeptouw van Pnnta Arenas. Het zwaarste en langste gedeelte van de reis was daarmede achter den rug. Men neme de kaart even voor zich cn zie wat een tocht dat wordt 1 Maar er zijn nog andere machtige sleep booten van dezelfde reeders op de hooge zoe. ,De Poolzee", die een baggermolen naar een Zuid-Amerikaansche haven heeft ge bracht, is nn onderweg met den ontredderden vierma8ter .Woglindo", groot 2650 ton, op sleeptouw van Rio Janeiro naar Hamburg. Mede onderweg zijn do .Roode Zee" en de Zuiderzee" De .Roode Zee" kreeg te Monte video averij, toen zij er samen met do .Zwarte Zee" met het dok voor Callao binnenviel. Dadelyk werd de .Oceaan" ge zonden om haar plaats in te nemen. De .Zuiderzee", die juist eeDige lichters van Antwerpen naar Rio Grande had gebracht, begeleidt nu de opgekalefaterde Roode Zee" naar Rotterdam terug. Dan is er nog de «Lauwerzee", die een stoomboot van IJmuiden naar Paramaribo brengt. Nog noemen wy eenige reizen van sleep booten der Internationale Sleep-Maatschappij, eveneens te Rotterdam. Deze reederij heeft al eens baggermolens uit Einden en Amster dam naar Sjanghai laten sleepen. Nu moet zy vyf petroleumlichtere uit ons land naar Singapore vervoeren. Een is er al aangekomen, een tweede is onderweg. En zoo zon er van nog andere sleepdiensten te vertellen zijn. Er wordt in de Nederlandsche bladen nooit veel ophef van dergelyke tochten ge maakt we moeteu ze nu aan een En- gelsch blad ontleenen maar wie zich de gevaren van dat slecpen indenkt men stelle zich een boot voor, die in een storm niet alleen op eigen heil bedacht moet wezen, maar nog oen zware vracht op sleepbouw heelt, die zy niet los mag latenweet Jan Maat to waardeeren. (.Neerlandia".) De staking van de Post en Telegraafbeambten te Parijs. Londen, 20 Maart. De dagbladen ontvingen een telefonische mededeeling uit Parijs, dato 19 Maart, volgens welke Barthou, de minister van Openbare Werken dezen avoud in de Kamer verklaard heeft, dat 's middags de telefoon- en telegraafdraden waren doorge sneden. In Parijs werden alle telefoon- en telegraaf draden, benevens vele draden naar de pro vincie en naar het buitenland, doorgesneden door arbeiders in de electridtehsvakken en bij de posteryen. Deze verklaring van Barthou werd met een gehuil van verontwaardiging ontvangen. De minister voegde er nog aan toe, dat er door de regeering onmiddellyk drastische maatregelen zouden worden genomen, en dat de schuldige partyen een zware straf wachtte. Het staking8-comité der postbeambten, na de Kamerzitting vergaderend, beweerde, in tegenstelling met wat Barthou had gezegd, dat er geen enkele daad van sabotage was gepleegd. Een ongeluk. Londen, 20 Maart. Toen heden de werk lieden, die bezig zijn het nieuwe oorlogsscliip .Vanguard" te Barrow-in-Furness te bouten, naar huis gingen, viel de hooge steiger, die om den romp was gebouwd, ineon, zoodat velen van hen in het water op do werf vielen, met het gevolg dat drie verdronken en veertig gekwetst zijn. Bange oogenblikken. Verleden week Donderdag brak by een voorstelling in den circus van Sarasani te Dresden een leeuw uit zijn kooi los en liep tusschen het publiek door, zonder iemand iets te doen. De menschen bleven gelukkig ook kalm. De lemmers konden het beest met een zoet lijntje weer in de kooi krijgen. Verkoop van werkloozen. De zaak begon in New-York aldus, dat werkloozen, die honger lijdeD, zich zeiven openlijk to koop aanboden. Een machinist zonder werk plaatste ten einde raad een ad vertentie, waarin hij zich te koop bood, en een rijke dame te Riverside Drive kocht hem onmiddellyk. Na dien tyd is de vendu-meester O'Longh lin overstelpt met aanvragen. Hij heeft on langs in een kerkgebouw 85 ongolukkigen in hot openbaar geveild. O'Loughlin heeft advokaten geraadpleegd, die hem verzekerd hebben, dat zulk een ver- kooping niet in stryd is met het verbod van slavernij in de Amerikaansche grondwet, aangezien zy, die zich te koop aanbieden, zich niet in onvrijwillige slavernij begeven. De werkloozen dragen by de openbare veiling maskers. De vendumeester heeft hart verscheurende brieven ontvangen van men schen, die alles willen doen, om hun honger te stillen. Een man schreef hem, dat hij aarzelde tnsschen het plegen van zelfmoord en van inbraak. By de veiling van bovenvermelde perso nen werd het grootste gedeelte aangenomen door werkgevers, om in bakkeryen te wer ken. Voor de overkocht gebleven personen werd een inzameling gehouden onder de talrijke aanwezigen. In Amerikaansche kranten kan men af beeldingen zien van dezen, helaas l modernen menschenhandel. Straatverkeer belemmerd door een dameshoed. Onderstaande geschiedenis is misschien een vervroegde Aprilvischmaar is in alle geval goed gevonden. "Wij geven hem zooals hy in de Brusselsche gazetten staat: Wat een moderne dameshoed kan teweeg brengen, zagen wij verleden Woensdag op do Grasmarkt te Brussel. Het was tusschen 5 en 6 ure 's avonds als eene elegant gc- klcede dame voor eeu magazijn verscheen en zich gereed maakte er binnen te gaan om aankoopen te doen. Zij had echter zonder den bouwmeester gerekend. De deur van den winkel zegde neen. De dame droeg immers op haar kunstvol gekroezeld en gefriseerd kopje een hoed die te breed voor de smalle deur was. Geen wonder dat de draagster, dank aan dien grooten hoed, niet kon doorgaan. Zy boog en draaide zich als eene prima ballerina, zij wrong zich als eene slangendame en een akrobatin. Een Brnsselsch ketje riep«De Bassin Vergote 1" En andere ketjes vervoegden hem en zoo werd de dame weldra door een twin tigtal loopjongens en meisjes met kartonnen doozon en ook gapers van allerhande ouder dom omringd. Zy nam een kort besluit, ontblootte zich het hoofd en trad met den hoed in de hand den winkel binnen. Te laat. De gapers wa ren nu honderd, tweehonderd geworden. Zy bezette de gansche straat als ten tydo van de Boerengeneraals, die in een nabijgelegen hotel van de Oud Kleerkooperstruat waren afgestegen. De winkelier werd bang, liet de rolblinde neder, telefoneerde naar de politie, terwijl de trams moesten stilhouden en do menigte niet week. Weldra daagde een politie-inspec- teur op met verscheidene politie-agenten om de gapers te doen circuleeren. Intusschen had de dame met den rénaachtigon hoed den winkel langs een gang verlaten, doch was alzoo terug op straat verschenen, gevolgd door ketjeB en zwanzers en groote menschen, die aan een processie geleken. De dame kon niets anders doen dan in een huis loopen, een rijtuig bestellen, er in springen en naar huis rijden onder het spotgeroep en gejok van het publiek. Wees dau in de mode (H. v. Antw.) Ook een record Voortdurend lezen we van elkaar telkens slaande records in reisduur der reusachtige Atlantische stoomers. Do Italiaansche brik ,Angelo-Repito," een zeilschip, heeft een tegenhanger geleverd. Begin October van het vorige jaar uit Brazilië vertrokken, viel het Maandag de haven van Toulon binnen, gesleept door een oorlogsschip van het Fran sche Middellandsche Zee-eskader. Op de hoogte van kaap Benat was het door den bevelvoerenden admiraal opgemerkt, dank zy*de noodseinen, die het voortdurend gaf. Het bleek, dat het schip nauwelyks uit gezeild, door stormweer overvallen wasde levensmiddelen raakten uitgeput, de kapitein werd ziek en de bemanning, hall' verhongerd, was niet meer in staat behoorlyk het schip te bedienen. De overtocht had precies 140 dagen geduurd. DE WEEK. 21 Maart. Eene vereenigde zitting dor beide Kamers van de Staten-Generaal biedt steeds een zeer eigenaardig schouwspel. De voormalige danszaal van stadhouder Willem V is voor dergelyke plechtigheid, waaraan 150 volks vertegenwoordigers hebben deel te nomen; en voorts: de ministers, diplomaten in hun loges, ambtenaren en beambten dor Kamers, journalisten, belangstellend-nieuwBgierig pu bliek niet groot genoeg. Met z'n drieën, vieren, moeten do heeren maar trachten, een bankje te deelen. En het .decorum" lydt natuurlijk onder dat als-pekelharing in een tonnetje op elkaar geplakt zitten zoodat er voor een zóó statig man als de Senaats- praesis, baron Schimmelpenninck is, wel iets onaangenaams in gelegen zal zijn, zulk eene bijeenkomst te .leiden". Toch was er op Vrydag 19 dezer eerbiedige stilte in de propvolle zaal toen do minister Heemskerk voorlezing deed van het stuk, waarmee wer den ingeleid de ontwerpen op Regentschap en Voogdy. Deze voorstellen hobben by zeer velen verwondering gewekt. Men had gedacht prins Hendrik eventueel Regent over een minderjarigen erfgenaam der Kroon, die tot de regeering geroepen werdKoningin Emma eventueel voogdesso. Men heeft zich echter vergist. De regeering acht het èn plicht der erkentelijkheid cn uit .historisch" oogpunt natuurlijk, dat do moeder der Koningin het Regentschap zou waarnemen en de Prins- vader voogd zou worden, terwyl dan, voor het geval Z. K. H. do regeering of het regent schap over een vreemden Staat zou op zich nemen, enkele bepalingen in de ontwerpen zyn opgenomen. Nieuw is het voorstel dat in 1888 niet werd gedaan, en waarvan het beginsel indertijd door prof. Buys is afgekeurd om n.1. aan te wijzen dengeen, die by ontstentenis of overlyden van den Regent als zoodanig zal optreden. Dit is de Prins-gemaal in dit geval. Zeer waarschijn lijk zal het afdoelings-onderzoek der ontwer pen tot v/y levendige gedachtenwisscling aanleiding geven. Ik wil over dit onderwerp nu verder niet uitwijden en bepaal my cr toe slechts de hoop uit te spreken, welke ongetwyfeld door het overgroote deel van ons volk gedeeld wordt: dat deze ontwerpen nooit of te nimmer tot uitvoering zullen komen! Onwillekeurig wekken zy, by de ouderen onder ons, herinneringen aan vroegere dagen, t Is ruim twintig jaar geleden, dat by de Staton-Gener&al werd ingediend een ontwerp tot voorziening in het geval er cons een min- derjarigon erfgenaam van den Troon, die tot het Koningsschap wordt geroepen. De gryzo Willem III was zeer lydende en alles wees er op dat de dagen des Konings geteld waren. De Kroonprinses was acht jaar oud. Aan het Hof was 't leeg geworden. Do dood had telkens slachtoffers gevraagdgedwongen tot den somberen tocht naar den Delftschen graf kelder. Op de jonge PrinseB was aller hoop gevestigd, maar menigeen vroeg zich met begrijpelijke bezorgdheid af, wat do toekomst geven zou voor het Oranje-Koningschap in Nederland. Nu zijn we ruim twintig jaar verder. Na dagen van teleurstellingvan bedrogen illuaiën, is herrezen, krachtiger dan ooit, de hoop, de gegronde verwachting op het voortbestaan der ons dierbare dynastie van Oranje-Nassau. In het oude paleis aan het Noordeinde te 's Gravenhage is alles gereed om de grooto, bljjde gebeurtenis to begroeten In de parlementaire atmospheer was 't, overigens in de jongste dagen verblijdend rustig Op de dagen van storm op het Haagsche Binnenhof zijn gevolgd uren van vreedzame, verkwikkende, zy 't wat soezerig makende windstilte. Toen de Tweede Kamer Dinsdag j.1. de behandeling van het ontwerp tot wyziging der Kinderwetten hervatte, was 't duidelijk te merken dat do ware animo ontbrak met uitzondering dan van een stuk of wat volyverige juristen. Men weet, hoe de Kamer de vorige week was blyven steken by de gedachtonwisseling over het amendement-Limburg. Dit had de Btrekking om, waar de omstandigheden 't noodig maken, de voogdy over een natnurlyk kindook wanneer de ouders hun rechten willen doen gelden, te laten by de particu lieren, dusver met de voogdij belast. Het „belang van het kind" vormt, by deze wetten, 't groote criterium. Nn kan 't zijn, dat blyven bij pleegoudere; of anders onder de zorgen eener vereeniging, welke zich belast had met de opvoeding van 't kind, voorkeur verdient. En ook is 't onbetwistbaar, dat over 't onderrecht niet te luchtigjes mag heengestapt. Een oogenblik dreigde, in de pere-polemiek deze polemiek een vinnig karakter aau te nemen doch de vrede is hersteld Minister N e 1 i s s e n en onze kranige jurist Limburg werden 't volkomen met elkaar eens. 't Bleek dat, zy eigenlyk, op den keper beschouwd, naar hetzelfde streven. De minister wyzigde het artikel aldus, dat nu do kantonrechter zal hebben uit te maken, in elk bepaald geval, door welke beslissing het belang van 't kind het meest gebaat wordt. De rol, welke de kantonrechter gaandeweg te ver vullen krygt, wordt wel buitengewoon wijd vertakt en belangryk Intusschen werd, op deze grondslag, het .compromis" ge sloten, en alle amendementen verstoven als kaf voor den wind Nelissen triumphans Toen kwam er, na nog wat debatteerens, in het Parle ment Dinsdag j.1. een oogenblik, waarop weer diende gestemd. Er ontbraken twee van het vereischte minimum van 57 leden. President Rüell was wel genoodzaakt zy 't met bloedend hart, de zitting to verdagen. In de zitting van Woensdag werd er spoed achter gezet. De Kinderwetten werden afgedaan. En er ontwikkelde zich een zeld zaam aanschouwende samenwerking, toe nadering, tnsschen Kamer en minister, nadat met 60 tegen 4 stemmen de bepaling was goedgekeurd, volgens welke de kantonrechter de voogdy kan opheffen, gaf min. Ne lissen toe, dat de billykheid vordert, den secre' tarissen der Voogdyraden hooger salaris toe te kennen waar hunne werkzaamheden ver meerderen. Nam Z. Exc. over: een amen dement-Van VuureD, om inkomsten vanwege de ongevallenwet of uit ziekenfondsen, door «brave" ouders genoten, ook voor beslag ten bate van het onderhoud der kinderen vatbaar te maken. Vereenigde hy, minister, zich met het denkbeeld-De Visser, om indien een voogd voor zijn pupil plaatsing op de tuchtschool vraagt, don Voogdy raad daarover te hooren. Na zóóveel toeschietelijkheid was de Kamer natuurlyk in mild-vriendelijke stemming. In de juiste om aan te hooren de woorden van warme woardcering, alleszins verdiende, welke de Voorzitter bracht aan den weldra-scheidenden commies- griflier jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, wien de zeker zeer byzondore onderscheiding te beurt viel om te worden geroepen, van zyn stoel naast Parlementspraeses tot het Gezantschap te Peking 1 Van het verdere Binnenhof-nieuws stippen we slechts aan de door dr. Bos uitgelokte polemiek over de z.g. nieuwe spelling, de Kollewynsche. Men weet hoe min. Heemskerk be lette, dat te Winschoten voor 't eerst zekere orticieole sanctie aan deze spelling zou worden gegeven. Veel heil hebben de Kolle- wijnianen van mr. J. Azn's opvolger niet te wachten Z.Exc. komt er rond voor uit, dat door de .ziellooze*, geslachtlooze onder scheidingen van de nieuwe do ontwikkeling wordt benadeeld, achteruitgezetde eenhoid onzer taal geschaad Vergelyking met de moer kinderlyke* Zuid-Afrikuanders 'gaat z.i. niet op. De lieer Bos hooft eone motie ingediend, waarby de Kurner als haar oor deel uitspreekt, dat .hettydstipiB aangebroken om te overwegen, welko wijzigingen in de schryfwyze onzer taal noodig zijn en tevens do Regeering wordt oitgenoodigd oene Staats commissie te benoemen tot .bevordering* van een en ander. Hierbij bleef 't voorhands. Men zal later op de zaak terugkomen. Het vooruitzicht eener Staatscommissie zul, denkelyk de vrien den van De Vries en Te Winkel niet bijzon der verontrusten. Men weet, wat in de wande ling onder .kapstok* wordt verstaan Ik wil slechts aanstippen, dat de vergelyking tusschen Siegenbeek en De Vries-Te Winkel, waar die gelijksoortig wordt genoemd aan de «antithese* De Vries-Kollewijn, absoluut niet opgaat 1 Misschien heb ik aanleiding om op dit punt nog eens nader terug te koioeu. In elk geval bewijzen dergelyke bespiege lingen op taalgebied dat do Kamer voor den haar nog restenden werktyd niet veelactueels heeft te behandelen Kom, schoone lente Na den einde- looa-lykenden winter, die telkens woer zyn vorstyvenden adem over velden en wateren joegons, juist wanneer we iets lente achtigs meenden te bespeuren in de lucht, met sneeuwjacht en hagel, noordenwind de griep op "t lijf joeg Na al die misère is, eindelijk, juist op de officieele kentering der jaargetijden, de echte, heerlyke lente ren We ademen de zachte, milder lucht in en vergeten al het doorleefde verdriet. Dat blijft het geluk van ons, mensohjes, 't dra-uit- gewischt zijn van kleine smarten zoodra de Hoop, het geluk odb weer toelachen l Helaas, dat er zoovele groote smarten zyn, waarvan de groeven, de wonden, de snydende kerving, in bloedend zieleweofsel gemaakt, niet tot genezing komen dun eerst wanneer de hand van den grooten Trooster ons op den schouder wordt gelegd Weemoed overstelpt my wanneer ik denk aan de twee mannen, oud-bankdirecteuren, die, thans voor het Amsterdamscho Hoi, hunne schande in 't openbaar moesten aan- hooren, de rechtmatige berisping over matc- looze lichtzinnigheid en karakterloosheid. De celstraf, wolke zij zelfs by vcroordeeling nog te verduren hebben, is niet van groote beteekonis. Doch welk een sombere schaduw rust op gansch hun verder loven welk eene waarschuwing ligt er in besloten voor de velen, die nog steeds hun eer, hun geluk en die van de gezinnen, aan hunne hoede en zorgen toevertrouwd, in de waagschaal stellen ter wille van ellendige, onverzadelyke goud dorst 1 Mr. Antokio. Texel, 22 Maart. De landmao B. VI. is Zaterdag op droevige wyze overleden. Terwyl hij hooi voor hot vee zon krijgen, viel do hooiklamp op hem. Spoedige hulp mocht niet baton, hoe men ook geprobeerd heeft de levensgeesten weder op te wekken. De 33-jarigo man, die eene weduwe met 2 jeugdige kinderen nalaat, is den verstikkingsdood gestorven. De garnalenverzenders ondervinden ver traging en waarschynlyk ook schade door de poststakingen in Parys. Telegrammen wer den niet ontvangen en ook afrekeningen konden niet op den gewonen tyd plaats hebben. Het echtpaar D. Boon en eebtgenoote is benoemd voor het kosterschap by de Doops gezinde kerk te Waal. dnrgerlijke Stand der gemeente Texel, Van 13 tot en met 19 Maart '09. GEBORENAgatha Cornelia, d. v.Cornelis Hin en Anna Cornelia Witte, (Zuidhaffel.) Grietje Catharina d. v. Klaas Bakker en Aagje Roeper (Hermanshoeve.) Jan, zoon v. Cornelia Brouwer en Keetje Blom, (Oost.) Gcrrit Cornelia, z. v. Willem Vlas en Martje Platvoet (Oudeschild.) ONDERTROUWD: Geeno. GETROUWD Reyer Huisman on Jantje Ilendrika Wetsteen. Jan Boon en Antje Dop. OVERLEDEN: Simon Koogcr 74 jaar, echtg. van Engeltje Bruin, (Oosterend.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1