KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexelWieringen en Anna Paulowna No 3770 Woensdag 31 Maart 1909. 37ste Jaargang. Bnrean: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. poet 75 ct., Buitenl. f 1.25 Zondageblad 37' 45 fo.76 s Modeblad 55 65 10.90 Muzik. Bloemlez. 60 „85, f0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels26 cent. Elke regel meer6 Bew^s-exemplaar2* Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adwertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Vliegend Blaadje, Zondageblad en Modeblad le kwartaal 1909 te willen overmaken per postwissel of in postzegels vóór 5 April a.e«| zullende anders daarover met 5 cents verbooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoe ven slechts met een zegel van 21/* cent beplakt te worden. Uit het Buitenland. Engeland gaat, zooals onze lezers weten, nieuwe reusachtige slagschepen bouwen, zoo genaamde ,Dreadnought", Nieuw Zeeland zal een handje helpen door er een of twee voor zijne rekening te nemen. De conservatieven in liet Lagerhuis zyn van oordeel dat de regeering de maritieme bewapening heeft verwaarloosd en willen daarover in eene motie bare afkeuring uitspreken. Men verwacht als antwoord hierop van de ministers Asquith en Grey eene geruststellende verklaring, die hierop zal neerkomen dat Engeland nog stoeds een geweldige superioriteit ter zee bezit. Men wil van de regeering ook meer weten omtrent de bewering dat Duitschland don aanbouw zijner nieuwe groote slagschepen heeft be spoedigd. 't Loont de moeite eens na to gaan hoe men in Duitschland zelve over de kwestie denkt. In den Rijksdag was de marinebe- grooting aan de orde en men verwachtte by do bespreking interesante bijzonderheden over den Duitschen vioolbouw en de verhouding van de Duitsche vloot tegenover de Engelsche. Edochcr is byna niet gediscuseerd. Binnen anderhalf uur was alles afgeloopen. De leden der verschillende partijen schenen afgesproken te hebben van het woord af te zien. Blykbaar heeft de Rijksdag willen toonen dat hy volkomen vertrouwen heeft in dezen willen van marine, dat admiraal Von Tirpitz zich volkomen voegt naar de Vlootwet, door den Rjjksdag goedgekeurd, en zich niet schuldig dus maakt aan te snellen bouw van schepen of niet gesanctioneerde uitbreiding van de vloot. De bjj de vlootwet beloofde sommen voor den bouw van nieuwe schepen zijn dus voor dit jaar toogestaan. Duitschland heeft getoond dat het, onverschillig wat Engeland zegt of zwijgt, doen zal wat het in 't belang van 't land noodig acht. Niettemin kunnen nu do onderhandelingen met Engeland over de inkrimping van den vlootbouw nog voortgezet worden. Over do kwestie der belastinghervorming is tusschen de rogceringspartijen «hot bloc" kwestie onstaan, en wel in die mate, dat een uiteenvallen van het bloc vrij zeker is. Vorst Biilow zal naar men algemeen gelooft, aftreden. Het Engelsche Lagerhuis heeft een goede week geleden met 157 tegen 122 stemmen in tweede lezing oen wetsontwerp aangenomen, dat het kiesrecht toekent aan alle meerder jarigen, mannen en vrouwen, die niet door de wet uitgesloten worden, maar veel kans dat dit voorstel wet wordt, is er echter voor- loopig nog niet. De minister president Asquith, die zich van stemmen onthield, bestreed het, en verklaarde dat zulk een belangrijk voorstel van de regeeringstafel en niet uit bet parle ment moet komen, zooals hior het geval was. Belangrijk was intusschen wat de premier zeide over de houding der tegenwoordige rogcering ten opzichte van het kiesrecht- vraagstuk Do ministers vorklaarde Asquith zijn het nog niet eens over het vrouwen kiesrecht, maar zy zijn bereid een brbede herziening van hot bestaande kiesrecht te ontwerpen, op don grondslag van afschaffing van het meervoudig kiesrecht en vereenvou diging van de registratie. De eeuwige BalkanquaestieVooraf een bericht, dat wel iets zegt: Koning Edward schijnt voor het uitbarsten van een oorlog niet bedacht, althans niet voor een oorlog, die, ter wille van Servië, geheel Europa in vuur en vlam zou zetten en den Driebond in botsing zou brengen met de ,Tnple Entente''. Kenter verneemt ten minste van officieuze zijde dat, hoewel er nog geen definitieve plannon zyn vastgesteld, het toch zoo goed als zeker is, dat het Britscho koningspaar een kruistocht zal ondernemen door de Middellaudsche Zee. De dreigende onweerswolken zyn oven op getrokken. Uit Parjjs seint Havas dat Frank rijk, in tegenstelling met wat buitenlandsche bladen daaromtrent beweren, niet opgehouden heeft Rusland te steunen by het oplossen van den Balkancrisis en in ovoroenstomming to zijn met het bevriende Engeland ten op zichte van do thans in Weenen govoerd wor dende onderhandelingen. Reuter bericht uit Berlijn dat Duitschland tot de mogendheden het verzoek heeft gericht hare instemming te betuigen met de verklaring, die Rusland tegenover Oostenrijk heeft afgelegd omtrent de inlijving van Bosnië en Herzegowina, ter wijl uit Belgrado bericht komt dat de Ser vische minister van oorlog alle reservisten, niet behoorend tot het gewone effectief, naar hunne haardsteden zal terugzenden. De kroonprins van Servië schijnt een raar heer. Na het .ongeval*', dat een zyner be dienden overkwam door zijn toedoen, heeft hij het voornemen te kennen gegeven om af stand te doen van zyne rechten. Wy zouden denken, laat hem gaan. Toch schijnen pogin gen gedaan om hem terug te houden, even wel zonder gevolg. Hy heeft nu de verkla ring geteekond, waarbij hy afstand doet van de troonsopvolging. De Skoepsjtjina zal de zaak behandelen en eene proclamatie uit vaardigen, waarbjj prins Alexander tot troon opvolger wordt verklaard. Voor do vredos- zaak is het aftreden een voordeel. De schermutselingen tusschen Turken en Bulgaren bij de grens schynen geen nasleep te zullen hebben. Turkije onderhandelt met Bulgarye. Nieuwsberichten. HELDER, 30 Maart. .Wie Vrijdagavond in Casino het con cert bywoonde, gegeven door Baronesse Van AsheckKluit met medewerking van Mej. Harry van der Harst, leerares aan de Mu ziekschool te Leiden, hoeft van een schoonen muzikalen avond geprofiteerd. Hoewel de opkomst niet zoo groot was als wij die met het oog op het loffelijk doel steun voor de drie Militaire Tehuizen alhier verwacht hadden, mocht zij toch zeer bevredigend heeten. Met een mooi forsch geluid zong Mej. Van der Harst eerst een drietal liede ren, onberispelijk schoon. Deze zangeres paart aan haar sympathiek uiterlijk een mooie voordracht en een zeer beschaafde uitspraak. Ze was zonder tekstboekje uitstekend te vol gen wat bij zangeressen niet altijd "t ge val is. Heerlijk klonken ook de drie andere liederen Dem Freunde Tod, Ach, Lieb ich muss nun scheiden on Es bliicht ein Blum- lein. Het applaus noodzaakte haar tot een bisnummertje. Na de pauze zong Mej. Van der Harst een drietal Hollandsche liedoren, waarvan vooral .Eenzaam Moedertje" en »'t Muizeke" uitblonken door innig gevoelde schoonheid en eenvoud. Als bisnummor gaf de zangeres thans .Haring als zalm" kort, maar juist in staat om de kracht en forsch- heid van haar geluid duidelijk te doen uit komen. En Baronesse Van Asbock! De eer ste aanslag verried al dadelijk de hand der kunstenarosse. Kwam dit al uit bij het accom pagnement, bij de stukken die zy alleen speelde, had zij al gelegenheid hare gaven in al hare volheid te laien schitteren. Een forschc aanslag en bevallige voordracht, zoo mooi als wij ooit zagen. De «Sonata" van Scarlatli was een juweeltje. Mevrouw Van Asbeck beschikt ook over een kolossaal geheugen. Den hivd-j avond speelde zy uit 't hoofd En dat zegt wat voor stukken van Handel, Bach, Chopin en Liszt. Met Rhapsodie XII van Liszt besloot zij hare zeer toegejuichte voordracht. Beide damos word een bloemenhulde aangeboden, 't Was ineer dan een vorm, dat zullen de onverdeelde aandacht en 't warme applaus haar wel vertolkt hebben. De komende strijd. Door de afdeeling Heldor van den Soc. dein. arb. party was Zaterdagavond 11. in „Tivoli" een openbare vergadering uitge schreven, die matig bezocht was. De heer A. G. A. Verstegen opendo de vergadering mot een inleidend woord, waarin hij te ken nen gaf, dat de S.D.A.P. do verkiezing een goschikte gelegenheid acht om hare begiu- selen onder het volk te brengen en ook daarom zoo vroegtijdig deze verkiezings vergadering is belegd. Daarna verkreeg de heer C. Thomassen van Amsterdam, candi- daat der afd. voor het lidmaatschap der Tweede Kamor, het woord, tor behandeling van het onderwep ,Do komende strijd". Deze ving aan met de opmerking, dat over een paar maanden door de kiezers uitge maakt zal worden in welke richting de Ned. politiek in do eerstvolgende '1 jaren gestuurd zal worden. Hoewel de strijd in bijna het gobcclo land links togen rechts zal gaan, blijft, hoe de uitslag ook zij, de toestand vry wel dezelfde, als do arbeiders zich laten spannen voor do zegekar van do liberalen of voor die van de clericalen. Het is voor :e arbeiders lood om oud yzor, of de vrij zinnigen dan wel de cbristolijkon het bostuur in handen bobben, of voor Helder wordt afgevaardigd Staalman of Dr. Bos. Noch onder het rechtsche kabinot Kuyper, noch onder hot linksche Do Moester, noch onder het gomatigd onverschillige Heemskerk is er niets gedaan, om do arbeiders een meer menschwaardig bestaan te verzekeren. Er is voor hen niet gekomen een kortoren arbeids dag, geen maatregelen genomen tegen de werkeloosheid, geen wet tot stand gebracht om de arbeiders een onverzorgden onden dag te bezorgen, de visschers en landarbsiders zyn niet in de ongevallenwet opgenomen. Noch rechts, noch links heefi iets gedaan oin het volk een beter leven te bezorgen. Men blijft peuteren, dit komt omdat de grond slag dezelfde moet bljjvcn. Velen van het Ned. volk leiden oen leven, dat geen leven mag heeten. Dat groote doel bezit niets dan zijn arbeidskracht, dat hy tegen eiken prijs moet verkoopen en nog niet aUyd kan en dan met werkeloosheid wordtgeteisterd. Naast overvloed hcerscht gebrek. En zij die werken, hebben een overmatigen langen arbeidsdag van 11, 12, 13 uren, dut reeds als kind begint, zoodat de volwassonen niets aan hun geestelijke, zedolykc ontwikke ling kunnen doen en do kinderen reeds hun jeugd ontstolen wordt. Hoe dikwijls is ook de invoering van machine's, die men met evenveel gejuich moest inhalen als do komst van een kindje, aanleiding tot vermeerdering van de ellende. Niet moet men zich verzetten tegen de machine's, men kan de vooruitgang niet tegenhouden, doch er wordt niets gedaan om de gevolgen dier invoering te verzachten, om hun, wier arbeidskracht overbodig wordt, steun te verleenen. In 1899 werd de onge vallenwet aangenomen, een amendement der 60C. dem. om ook landarbeiders en visschers hier in op te nemen, werd verworpen en nu jü jaar is dit een urgente zaak, maar de wet is nog altijd niet aangevuld. 1 Febr. 1.1. is in werking getreden de wet op het arbeids contract, een wet, die patroon en arbeider tot elkander moest brengen, doch zooals de soc. dom. voorspelden (en daarom er tegen stemden), was zij aanleiding, dat in 't ge- heele land de strijd ontbrandde, omdat door de werkgevers de gunstige bepalingen van artt. 1638 c en d, die niet dwingend zijn, in alle contracten uitgeschakeld worden. Weigort de werknemer zoodanig contract te onder- tcekonen dan wacht hem den hongerzweep. Na een moeitevol leven is het vooruitzicht van den arbeider op zyn onden dag het arm huis of eeii ondersteuning van diaconie of armbestuur. Nog altjjd wacht men op eeu pensioenwet, niettegenstaande die reeds 18 jaar geleden in do troonrede aangekondigd werd. Ook geniet het grootste gedeelte van het volk weinig van de mooie dingen van 't loven, wegons de geringe verdiensten. Het kan niet reizen, niet profiteeren van goede lectuur, mooie muziek, fraaie schilde rijen. En dan hoe woont het Ned. volk 30 °/0 in óénkamerwoning, 30 in tweekamer woning. Geen wonder dat in de volksbuurten aan tuberculose het dubbele aantal sterft van die der deftige buurten. De toestand van een groot deel des volks is bedroevend. Hieraan kan alleen een einde komen, indien het particulier bezit van grond en arbeidsmiddelen in handen komt vun de gemeenschap en de productie, zoodanig ge regeld is, dat men door zijn werk behoorlijk in zijn levensonderhoud kan voorzien. Door het kiezen van Staalman of Bos komt men geen stap in deze richting verder. Wil men werken in die richting, dan moet men zich aansluiten by de vakvereeuiging en bij de S. D. A. P. dan komt men langzamerhand bij het ideaal, en tot een maatschappij, waar de arbeidor geen slaaf meer is, maar een vry man In het verdere deel van "zijne rede behan delde spreker het Algem. kiesrechthij wees er op, hoe sinds 1897 dit vraagstuk opdenjvoor- grond is geschoven door de S.D.A.P., hoe het in den beginne door alle burgelijko partijen was bestreden cn hot thans op do programma's prijkt van allo. partijen, behalve die der conservatieven. Van veel belang is dit kies recht voor de 25000 uitgesloten mannon van Nederland. Dit zyn alle arbeiders. Geen goede sociale wetten kunnen tot stand komen, als zij geen medezeggingsmacht hebben. Er zijn dan ook weinig sociale wetten in 8 jaar tijd het Staatsblad verschenen. De Spreetwct het Arbeidscontract hebben den toestaüd van den arbeidor nog slechter gemaakt, de militaire strafwetten en de drankwet zyn zeker niet onder de sociale wetten te rang schikken. Vervolgens werd de motie-Schaper omtrent den 10-urigcn arbeidsdag besproken en er opgewezen dat door aanneming der motie-Aalberse de nacht- en kinderarbeid, daaruit geschrapt werd. Ook wees spreker er op, dat niets gedaan word tot leniging van den nood der werkloosheid dan f 2500 op de begrootiug te brengen voor het maken van staten enz., niettegenstaande in 60 jaar tjjds 1200 millioun voor oorlog werd uitgotrokkeu, voor een oorloe, die misschien kan komen, doch geen cent voor de jaarlijks woderkee- rende werkeloosheid. Ten slotte behandelde spreker de Staatspensionneering, wees er op, dat zijn party daarmede in 1897 was begonnen, hoe do meestvooruit8trevenden het toon een pensioen-kwakzalvery nooraden en thans vele aanhangers telt by alle partijen, zette kort uiteen de pensioenregelingen in België, Frankrijk, Denemarken, Nieuw-Zoeland en Engeland en laakte de veranderde houding van Dr. Kuyper ten opzichte van deze kwestie. Eindigende zeide spreker, indien men het groote belang inziet, dat aan armen en onden hulp moet worden verleend, men dan moet kiezen niet links, niet recht, maar rood. Daar niemand voor het debat het woord verlangde, word de vergaderaing door don Voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Umuiden, 29 Maart. Voor het fonds ten bate van hot nieuwe wijkgebouw, tevens verplegingsstation voor schipbreukelingen, kwam bij het bestuur van het „Witte Kruis» gift van f25.in van do American Petroleum Gompagny te Rotter dam on f 100.van de firma Volker Bos te IJmuiden. Don 7en April o. k. zal do hecrP. Mun- nik, commies by de H. IJ. S. M. den dag hordenken, waarop hij vóór 25 jaren bij deze Maatschappij in dienst trad. Coalitie. De .Standaard" schrijft: „Naar men ons bericht, hebben er saam- sprekingen plaats gehad tusschen gedelegeer den van de Anti-revolutionaire, Roomsch- Katholieke en Christelijk-Historische partijen, om met het oog op de komende stembus, zich met elkander te verstaan. Deze saamsprekingen moeten, zijn we wel ingelicht, tot overeenstemming hebben geleid, cn op het trekken van een vaste ge dragslijn, die men eenparig volgen zou, uit zicht hebben gegeven. .Eerst op do party vergaderingen zal natuurlijk kunnen blyken, of de drie partijen aan deze afspraak haar zegel hechten. .Maar reeds hot feit dat zulke bcsprekiugen plaats grepen, en niet mislukten, geelt alles zins grond voor de verwachting, dat men bij de stembus een eenparige gedragslijn zal volgen. Iets wat uiteraard de kracht, die van Rechts kan uitgaan, niet weinig verhoogt." Verzuim van Kamerleden In de anti-revol. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" to Aalten is afkeuring uit gesproken over het veelvuldige verzuim van de Kamerzittingen door leden der Tweede Kamer, ook door antirev. leden. (.N. R. Ct.") C. D., die op den Dam te Amsterdam een moordaanslag op zyn meisje cn daarna zichzelf truchtte te dooden, is uit hot gast hui® ontslagen. Vrijdagmiddag is hij per rijtuig van het gasthuis naar het huis van bewaring overgebracht. Het meisje is ge heel opgeknapt en zal binnenkort ook uit het ziekenhuis worden ontslagen. Diefstal. In het overdekte badhuis op den Heiligen- weg te Amsterdam, heeft een zeer brutale diefstal plaats gchud. Een der .bezoekers" heeft, in plaats van zyn heil in hoi water tegaan zoeken, een bezoek gebracht aan vyf kamertjes. Een aantal gouden horloges met kettingen heeft de dief weten te bemachti gen, terwjjl hij uit een dor jassen een porte feuille mot een aanzienlijk bedrag aan bank papier gestolen heeft. Zyn signalement is vaag bokend. Men heeft vermoeden op een 80-jarig bezoeker, Valsclie munter. De politie in Den Haag heeft een man aangehouden, die valsche dubbeltjes uitgaf in een winkel aan den Zuid-Oost-Buitensingel aldaar. Hy werd overgebracht naar het po litiebureau aan het Huygenspark en daar in verhoor genomen, terwyl in zyn woning aan de Wateringsche straat huiszoeking werd gedaan. Een aantal valsche kwartjes en dub beltjes werden daarbij gevonden, evenals de stempels, die gebruikt waren voor het ver vaardigen van de valsche muntstukken. De bewijzen tegen hom waren zoo over weldigend, dat een volledige bekentenis wel volgen moest. Do aangehoudene is lood- en zinkwerker van beroep, ongehuwd en woonde alleen op de kamer, waar de overtuigingsstukken wer den in beslag genomen. Men meldt nader uit den Haag»: By den hier ter stede gearresteerden val sche munter werd een brief gevonden, waarin de naam van een Amsterdammer werd ge noemd, die met den aangehoudene in be trekking zou staau en die de politie aanleiding gaf, om meer van den aard dier betrekking te willen weten. Daarom werd een Hangsch politie-inspec- tcur naar Amsterdam gezonden, die met be hulp van de Amsterdamsche politie de woning van den bedoelden persoon te weten kwam. Ook hier volgde huiszoeking en werd een volledige valsche munters-installatie gevon den. Daarop werd de Amsterdamsche makker van den hier in het huis van bewaring op gesloten valsche munter eveneens gearresteerd en ter beschikking van do justitie gesteld. De Haagsche politie hoeft dus met de arrestatie van den aangehouden vervaardi ger en uitgever van valsche munten een goeden slag geslagen. Aan zijn wensch niet voldaan. Dezer dagen overleed to Zuidhorn iemand, die den wensch had te kennen gegeven na zyn overlyden niet te worden ontkleed. Aan zyn wensch werd niet voldaan in zijn kleercn werd een som van f 550 govonden. Goedkoops waar I Te Winschoten is deze week een filiaal ge opend van Groninger grossiers in visch en fruit, die het met de Wiuschoter groesiors niet meer konden vinden. Haringen, bokkingen, sinaasappelen, citroe nen, kokosnoten en wat dies meer zij wor den tegen ongelooflijk lage pryzen verkocht, goedkooper zelfs dan Winschoter grossiers aan hun slyters kunnen verkoopen. Dit zet kwaad bloed. Er kwam een klacht bij den burgemeester over de bedorven waar, die het filiaal lever de. De stadsveearts stelde een onderzoek in loco in, natuurlyk in hoofdzaak naar de deugdelijkheid der vischjes, die aan alle eischen, althans vac de reukorganen, voldeden. Dat was koren op don molen van den filiaalhouder, die onmiddelyk een omroeper door de straten der stad zond, om luide te verkondigen, dat zyn waren geheel voldeden aan do eischen van een deskundig onderzoek. De Groninger grossiers, die óón der laatste avonden hier waren, werden in grooten op- :ocht naur den trein geleid. Vóór het filiaal is des avonds politie aanwezig, om or de orde te handhaven, nadat Donderdagavond door het gedrang eeuige ruiten in het filiaal worden ingedrukt. Hongerloonen. Het Lagerhuis heeft zich Vrijdag bezig gehouden met een tweede wetsontwerp tol bostryding van hongorloonen. Het wil ook in bedry ven, waar die loonen voorkomen voorloopig neemt het alleen kleeremakerij voor mannen en vrouwen, en het maken en verstellen van hemden op kamers op richten, die miniuuun-loonen bepalen, maar .zooveel mogelijk". Die kamers zullen, krach tens dit wetsontwerp voorgesteld door den uninonist Hills en liberaal Charles Dilke, samengesteld zyn voor de helft uit vertegen woordigers van patroons eu voor de helft uit die van het werkvolk, met een voorzitter door haar zelf of door den minister van binnenlandsche zaken benoemd. Fabrieksin- spocteurs zouden er voor moeten waken, dat er niet onder het vastgestelde loon wordt gewerkt. Brandstichter - Brandblusscher. Woensdag is te New-York een jongeling gearresteerd, die er zyn werk van maakte brand te stichten in de werkplaatsen der Standard Oil Cy. te Ncw-York eu dan even- later het eerst alarm te maken en zich by hot blu8schcn te onderscheiden. Dat heelt de 18-jarige brandstichter on -blusscher dan ook in 29 gevallen gedaan. Hy hoopte daar door do opmerkzaamheid te trekken van zijn meerderen en snel promotie te maken. Ten slotte liep het opzet in den kjjker en werd Reddy zoo heette de jongen gearres teerd. Hij heeft reeds bekend. By de 29 branden is in het geheel een schade aange richt van een paar honderdduizend gulden. Erger is, dal by een brand, die een week of wat geleden door Reddy werd aange stoken, een hoofdman van de brandweer om het leven kwam. De laatste heldendaad van den brandstich ter werd j.1. Zaterdag bedreven. Toen brandde de afdeeling af, waarin hy zelf werkzaam, was. De schade bedroeg 24,000 gulden. Red dy hoopte het op den duur te zullen kunnen brengen tot een der hooge betrekkingen by de Standard Oil, indien maar eenmaal het oog van de directie op hein gevestigd was. Deze, overigens zeer loffelijke begeerte is echter in dit geval beslist te vurig geweest. DE WEEK. 28 Maart. Heb' ik 't U niet voorspeld, dat wat de Kamers onzer Staten-Generaal nog vóór Juni-maand zouden afdoen aan practisckeu arbeid, weinig of niets om 't ljjf zou hebben?... Ja, de heer Köell, de volijverige Parioments- voorzitter, maakt nog .lystjes van werk zaamheden" op En ook, misschien dat er nog iets, met veel moeite en bijeentrom melen van leden, wordt gewerkt't Zal echter bitter weinig beduiden. De vereenigde vergadering, voor de wetsontwerpen op Regentschap en Voogdij, zijn daar nu óók weer tusschen gekomen. Met de regeling, zooals zy daar ligt, schijnt men zich vrQwel te kunnen vereenigen. Waar, by art. 2 der ontwerpen trouwens aan Koningin Emma de faculteit wordi gelaten om, als zy dat wenscht en nuttig acht, den regeorlast op den Prins over te dragen, krjjgt hot voorstel bovenal het karakter eener aan de Koningin- Moeder eu Hare voortreffelijke gave van hart en van geest alleszins-toekomende hoffelijkheid en hulde. Intusschen kan 't wel zyn, dat de .tech niek" der ontwerpen tot allerlei opmerkingen aanleidtng zal geven. En ook zal men van de zyde dor sociaal-democraten zeer waar schijnlijk eene manifestatie van .gevoelens on beginselen" krijgen, zonder welke zy nu ecqmaal dergelijke dingen niet kunnen laten passeeren op strafie van door do Wynkoop's als .handjes-gevende", lauwe, naar de «bur gerlijke pariyen" afzakkende handlangers en oogendienaars van de .bourgeoisie" te worden uitgekreten. Keeren we terug tot het Haagsohe Binnenhof. Het daghet in den Oosten Schoon dan nog niet «het licht is overal". Maar toch De heer De Savornin Lobman gaal met zyn hartstochtelyk-ontstuimig ini tiatief, vooraan. Men wil het Reglement van Orde herzien. 't Wordt ernst! Men wil wat al zóó lang had moeten geschied zyn o. a. eene commissie, per manente, wolko met de Regeering in voort durende samenwerking, gedachtenwisseling blyft. In trouwe, 't gaat den goeden weg op. In de Kamerzitting van Woensdug j.1. is, op voorstel van mr. P afijn, besloten eene Commissie van Voorbereiding te benoemen. Men wil nu, o, wat het Juni-vooruitzicht toch niet weet to bereiken «full-speed gaan. De Commissie is, door president Röell, al benoemd ook. Kant en klaar It Zyn do b.h. De Waal Malefyt (dr. Kuyper be dankte voor de benoeming), Borgesius, Ty- deman, Drucker, Loeff, De Visser en Troel stra, die de zaak hebben voor to bereiden. Wie of onpartijdigheid van samenstelling of „zeer bekwamen spoed" by president Röell wenscht te laken, hy zegge 't. In vollen ernst nu. Dit streven opent een goed, bly vooruitzicht op practisclior work- methode van de Kamer, 't Werd dan ook tyd I De motie-Bos over de «nieuwe spelling", eilacy, ze is uitgegaan als een nachtkaars. Wat te verwachten viel. Gesproken is er, Woensdag j.1., nog wel over de zaak. Zelfs door d r. Kuyper, die de goede stelling verkondigde, dat de taal moet komen uit het «soevereine volk", en daarmee, daardoor, ook de spelling, die is als do huid van hot lichaam, dowelke immers looft van, gevoed wordt doof het bloed, 't levens beginsel zelfl Dr. Kuyper wil hier geon „veto" van den Staat. Wèl vrijheid. Eene Staatscommissie Nu ja, daur beeft do Ommensobe afgevaar digde niet zooveel bezwaar togen, mits dio slechts bet karakter heeft van de Regeering te adviseeren omtrentdeweieo- 1 y k e veranderingen, welke de taal in den loop der tijden heeft ondergaan. Kwam nog o. a. in debat de heer De Beaufort, die zei dat men hier met ge makzucht bovenal te maken heeft. Neen 1, roept d r. Bos nit, 't is hier een stryd tusschen pracriscb of wetenschappelijk standpunt 1 Voor do Oost laat kapt. Thomson erop volgen is Kollewyn prachtig. Wat zeuren jelui toch over «nieuwe dingen*?... Wij, meuschen, hadden indertijd, zóóveel honderd eeuwen geleden wel staartwer- vels". Nu óók nog Welnn, dan De minister hield voet by stuk. Herhaalde, dat de heele zaak opge schroefd is. Het volk, in al z'n geledingen koud laat. Eene Staatscommissie Z.Exc. bleek bereid, het denkbeeld te overwegen. En op hetzolfde oogenblik gaf do ontydigo, onnoodige motie-Bos den doodssnik, door zeer weinigen betreurd Nadat de Kamer den Amsterdamschcn raadsheer mr. Fentener van Vlissingen voor de vacature in den Hoogen Raad als aan gewezen" (adv.-generoal mr. Pleyte, nu toch wol de eerstvolgcnde-aan beurt en de pre sident der rechtbank te Breda, mr. Segers, zyn respectievelijk no. 2 en no. 3 op het lystje) nam zij, Donderdag j.1, het ont werp in behandeling, tot snbsideoring van bijzondere H. B.-scholen met 5- en met 3-jarigen cursus. Dit voorstel geeft men ook ter linkerzijde volkomen toe is eene consequente voortzetting van hetgeen reeds ten aanzien van H. O. en L. O. te onzent, na de pacificatie", is bepaald. Paity-stryd ontvlamde dan ook volstrekt niet. En zelfs trok de aandacht de sympathieke en ver- kwikkend-rustigo kalmte, waarmee het Par lement dit wetsvoorstel aanvatte. Intnsschen, bezwaren rezen wel! Op de vraag van mr. Tydeman: Waarom zoo'n haast hier mee? Waarom niet afgewacht het rap port der bekende inschakelingfl-comiuissic Op die vraag was 'b heeren Malefyt's ant- -woord wel vrjj-afdoende, dat do liior voor gestelde subsidiën zóó bescheiden zyn, dat men niet behoeft te vreezen het plotseling, alom, verryzen van II. B.-scholen. Ernstiger leek het bezwaar, door den heer Ter Laan geopperd: Hebt gij wel voldoende waarborgen, dat het onderwijs aan alle eischen zal beantwoorden En hy diondo een amendement in, or toe strekkend om do goedkeuring des ministers te vorderon voor het leerplan der bijzondere H. B.-scholen. Hot ontwerp schryft slechts voor, dat do minister van het leerplan zal «kennis nemen 't sociaal-democratisch amendement maakte al aanstonds indruk, en dat lijkt zeer natuurlijk. Evenzeer gegrond scheen do eiscli, door de heer Roodhuyzun geposeerd, dat nu ook het M. U. L. O., leeljjk in de verdruk king komend, staats-subsidie zou erlangen. Al bleef, dus, de bittere «principiëele'* strijd achterwege, men ziel, dat op den eersten dag der behandeling het ontwerp verre van onaangevochten bleef! Op den tweeden dag werd de atmospheor" wat zwoeler. Toen kwam inderdaad het dui veltje van «principiëele bestrijding" om oen hoekje gluren. En vooral do heer W. H. do Beaufort, de vry- of oud-liberaal, bond den kamp aan tegen een systeem, dat «allerlei kleine scholen" zou doen verryzengaf volle, hartstochtelijke uiting aan zyn afkeer van hot «bijzonder karakter" der inrichtingen, welke men hier wil subsidiëerenhy had de h.b. Yerhey en Roessingh in zyn go volg, doch overtrof hen in do felheid van zyne door liefde voor hot neutraal-openbaar onder wys geïnspireerde rede.... 'tWerd druk kend in Parlements-dampkring. De heer Van Wynbergen sprak reeds van «liberale over- lieersching", die men had moeten dulden. Toen goot de vryz.-democratische dr. Bob olie op de golven. Hy aarzelde niet, 'teen zegen te noemen indien er van die «kleine scholen voor M. O. verryzen, byzondere dan of andere. Zyn optreden toekende wel zeer karakteristiek, merkwaardig, den mil deren geest van pacificatie uit later dagen, die slechts al wat het onderwys kan bevor deren, liefheeft, en niet allermeest beheerscht wordt door blinden, onverzoenlijken party- hartstocht 1De algemeenc beraadslagin gen zijn gesloten, maar: het scheepje is nog lang niet in veilige haven daarom 1 Minister Heemskerk heeft beloofd, eerlang subsidie voor het M. U. L. O. te zullen aan vragen, en daarmee den heer Roodhuysen bovredigd. Weldra komt het rapport, der inschakelings-commissie on dan wordt de ganscbo zaak definitief geregeld, in haar ganschen omvang. Maarte eischon (wat o.a. de heer Ketelaar wil) dut bet leerplan der by zondere H. B. S. aan do goedkeuring des ministers zal worden onderworpen, Z. Exc. noemde t daartoe strekkend amende ment rbepaald onaannemelijk'. En de Kamer schjjnt inderdaad veel voor dat amend.-Ter Laan te gevoelen 1Er zyn dus «spannende momenten' op het Binnen hof in zicht Voorts,... de heer Roessingh stelt voor, de byzondere li. B. Scholen in ge meenten, waar geen openbare zyn, ook voor kinderen van andersdenkenden open te stellen, d.w.z. de scholen teverj»lichten,die kinderen op te nemen. Van dien dwang wil de minister stellig niets weten, en de eisch van dr. Roessingh dat die leerlingen zelfs even tueel vrijstelling zullen kunnen krijgen van godsdienst-onderrichtdaar wil de minister zelfs niet van hooren. De behandeling der artikelen van dit ontwerp, in de op 30 dezer aanvangende parlementaire week belooft dus uurtjes te geven, waarin het kwik in do parlementaire thermometer dreigend, onrust wekkend zal stygen 1 Aangestipt zy ton slotte nog, hoo op eene vraag van den heer Itoodhuy zon, door den minister Vrydag j.1. is verklaard, dat onderwijzers, dio door opheffing der nor maalschool hunne betrekking verliezen volgens de bostaande regelen aanspraak kannen maken op wachtgeld of pensioen. Voor de eenheid in de sociaal-democra tische gelederen ziet 't er nog steeds verre van hoopvol uit 1 Mag men «Het Volk* ge- looven, dan is 't den Wynkoop's en Ceton's slechts te doen om bevrediging van eigen eer- en heerschzuchthet brengen van splyting, ver deeldheid, twist, met gewetenlooze opofiering dus van de «belangen der machtsverovering door de arbeiders'. Nu iB t in den boezem der S. D. P.'ers, die van de inter nationale bemiddelings-voorstellen niet gediend blyken ook al mis geworden 4Deheeren Mondeis en Gorter worden „verdacht', eigen lijk nog verkapte revisionisten te zijn. Wat natuarljjk, in Wynkoopiaansche oogen, ge noog is om gewantrouwd te worden met groote vreeze. 't Is en blyft een naar, on verkwikkelijk gehaspel en gekibbel, dat op de «buitenwacht" een byzonder-treurigen indruk maakt 1 Ma. Antonio. Heldersche Moppen. Twee uit de provincie bezoeken het Leid- scho Museum van Oudhedenen zyn vooral vervuld van de mummies. Zy kyken er lang naar, en eindelijk vraagt de een Wat zou die kaart boven zyn doodkist beteekenen met 2500 V. C. er op? Dat's nogal 'wiedis, zegt de ander, na tuurlijk 't nummer van de auto, die hem over reden heeft. Wederzydsch vertrouwen. Denkt u, dat uw kiezers allee gelooven wat u hun vertelt. Neen, maar omgekeerd moeten zy ook niet denken, dat ik hun alles vertel, wat ik geloof. Vleiend. Ziet u eens, ik heb me laten fotogra- feeron met mjjn twee poedels. Vindt u dat het lykt? Sprekend 1 U bent toch die met de hoed op, niet waar?

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1