KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anne Paulowna No 3770 Woensdag 31 Maart 1909. 37ste Jaargang. Nieuwsberichten. Uit den Omtrek. Marine en Leger. Advertentiën. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. Tweede Blad. HELDER, 30 Maart. Castro. Cipriano Castro is Vrijdag van Bordeaux naar Paullac vertrokken en vandaar scheep gegaan naar Trinidad, waar hy, na de per tinente mededeeling van de Venezolaansche regeering, dat hy onmiddellyk in hechtenis zou worden genomen, wanneor hy in Vene zuela mocht landen, voorloopig zyn tenten zal opslaan. De Parysche correspondent v. d. .N. Rott. Ct." heeft al kort geseind over een onder houd, dat een verslaggever van de Matin met Castro had gehad. Castro vond het een smaad voor Frankrijk, dat een schip met de Fransche vlag, met hem aan boord, niet in een Venezolaansche haven zou mogen binnen komen. Dat zou met een Engelsch of Duitsch schip niet kunnen gebeuren, meendo hij. De regeering van Venezuela of liever de schijnregeering, zei Castro heeft, naar ik hoor, al rechtstreeks met Nederland en Frankrijk onderhandeld. Dat bewijst hoeveel vertrouwen Gomez in dr. Paul stelt. Geen wonder, tien jaar deed Paul of hij mijn vriend was en was hy myn minister. Zooals hy nu met mij doet, zal hy eens met Gomez doen. En Gomez Ik kan my zyn verraad niet begrypen. Een zoon verraadt zijn vader niet, en Gomez was mij als een zoon. In Venezuela een omwenteling boreiden Castro dacht er niet aan. Hy ging rusten om op kracht te komen na zyn operatie. De directeur-generaal van de Compagnie transatlantique, eigenares van het stoomschip Guadeloupe, aan boord waarvan Castro zich nu op zee bevindt, herinnerde aan den ver slaggever van de Matin, dat Castro zelf indertijd heeft gedaan wat hy nu Gomez kwalijk neemthij verbood Taigny, vertegen woordiger van Frankrijk, op Venezolaansch gebied te landen. Tegenover den correspondent van de Temps te Bordeaux heeft Castro zich nog zeer heftig en beleedigend over dr. Paul uitgelaten. Verder herhaalde hij, dat zoo de Venezolaansche regeering hem werkelijk voor een misdadiger hield, zy hem niet den toegang tot het land zou weigeren, maar integendeel zyn uitlevering zou gevraagd hebben. Volgens geruchten uit Washington, welke de New-Yorksche correspondent van de Globe overseint, is Engeland's aandacht erop ge vestigd, dat het in het belang van den vrede raadzaam zou zyn, te verhinderen, dat Castro op Trinidad landt. Ondanks alle berichten van het tegendeel, zou Castro nog een sterken aanhang in Ve nezuela hebben en daarom verwacht men van hem, dat hij een poging zal doen, om de macht te heroveren. Het wordt verder een openbaar geheim genoemd, dat de regeering te Washington al haren invloed by de Midden-Amerikaansche republieken aanwendt, om hen over te halen aan Castro geene wykplaats te verleenen, en dat die pogingen vermoedelijk zullen Blagen. De Engelsche kolonie Trinidad wordt in elk geval, met het oog op de rust in Vene zuela, als eeu zeer gevaarlyke verblijfplaats voor Castro beschouwd. Kurk. De knrk, waarvan ieder vriend van een goed glas wijn de diensten op prys weet te stellen, kan er zich op beroemen, op een trotsch verleden terug te zien. Reeds in de derde eeuw vóór Christus kende men haar en haar zegenryke diensten. Reeds Theophrastus geeft in zijn natuurge schiedenis der planten een uitvoerige be schrijving van den Pyreneeschen kurkboom, en de opgravingen by Pompeji hebben aan getoond, dat de kurk toen ten tyde reeds Schetsen nit de Rechtzaal, Landelijk. Nieuw raadslid. Lief en leed. Hiermede was mon 't te Veldhoek algemeen, en zonder de ministe weifeling, eens, dat niet hy, Gerrit Overdijk, maar z'n vrouw er indertijd achter gezeten had. Gerrit was niet een kerel om zich op den voorgrond te willen dringen. Die hield zich by de stillen, kwam er rond voor uit, dat zaken van staats-, stads- en dorpsbestier z'n «begrip te boven gingen Als, op Zater dagavond, de onderwyzer in het gelaglokaal van .De Posthoorn", naar aanleiding van het juist-verschenen .Weekblad voor Veldhoek eo." waarin Z.Ed het politiek overzicht" schreef zat te bespiegelen over gebeur tenissen in buiten- en binnenland, dan deed Gerrit Overdijk, die niet graag iemand, af fronteerde, net alsof hy met gepannen aan dacht luisterde. Knikte telkens van ja juist, en toonde dat hy hot geloerde betoog volgde, daar, wanneer hy z'n houten pijpje tegen de tafelrand leegklopte, teneinde ver- schen tabak-voorraad te doen ontbranden, te zeggen .Krek-zool.... 't Is zooals u daar op merkte, meester Waarna Gerrit weer, zwaar dampend ging zitten luisteren, totdat do oogleden hem alte loom werden en hy ontdekte, dat 't zoetjes aan tyd werd om ,op te stappen". Maar juffrouw Overdijk was van 'n gansch andere soort. Van die werd in de gemeente verteld, dat ze 't aardig «achter de mouwen" had. Die kon strooplikkenhonig om den mond smeren, dat een mensch er naar van werd Die had net-zoo-lang gewurmd en gevleid en geflikflooid, tot zy „koek en ei' was met de vrouw van den burgemeester. Bedoelde dame was aan den .zuinigen-kant", en nu had juffrouw Overdijk's aangeboren diplomatische gave haar geleerd dat ze de menschen in haar zwak moet tasten om ze voor je te winnen Tegenover mevrouw Van Veen was natuurlijk tact noodig. Doch als juffrouw Overdyk by de burgemeeestersche aankwam met een mandje overheerlijke, kersversche zoo van de kip 1 En ze vroeg haar zoo nederigzoo machtig-verlangend naar de eer en onderscheiding van haar iets algemeen in gebruik was. Sinds dien is de vraag naar kurk nog aan merkelijk grooter geworden de champagne alleen vraagt jaarlijks al meer dan 30 mil- lioen kurken. Vooral in Spanje worden er massa's vervaardigd. In de .EspanaModerna" wordt verteld van de beteekenis van deze industrie, die in het byzonder in de provincie Gerona het hoofdmiddel van bestaan der bevolking is. De kurkboomen bereiken in dat district een hoogte van 35 tot 40 voet en zoo'n boom levert gemiddeld tweehonderd pond kurk. Augustus is de gunstigste oogsttyd. De minimum-leeftijd der boomon daarvoor moet tien jaar bodragen de beste kurken worden echter geleverd door de oudere hoo rnen, do dertigjarige. Maar niet alleen als stop voor de flesschen doet de kurk dienBt, in de laatste jaren hoeft de industrie zich steeds meer meester maakt van dit matriaal en thans speelt 1 in de speelgoed-industrie, in kofferfabricatie en de vervaardiging van zwemgordels een groote rol. Met gemalen kurk worden de wanden en vloeren van moderne huizen bedekt, bij het verzenden van ooft doet kurkverpakking dienst en de linoleum-industrie verbruikt geweldige hoeveelheden kurkstoffen. Ver scheidene voorwerpen zijn er reeds van ver vaardigd, doch het merkwaardigste is wol een uitgave van Don Quichottedie geheel op dunne kurkbladeu gedrukt is. De enkele bladen zyn zeer elastisch en duurzaam, de tekst is in twee kleuren gedrukt en uitstekend te lezen. Texel, 29 Maart. De garnalenvisschers konden in de vorige week bijna niets verdienen. Al vischte men den goheelen dag, dan nog had men slechts enkele kilo's gevangen. Hooge prijzen kun nen do week niet goed maken. De veeboeren vangen tegenwoordig meer, daar er op het eiland dagelijks meer dan duizend lammeren geboren worden. Bij hen zal 't wel van de pryzen afhangen, of 1909 financieel goed of slecht zal zyn. Ook hier heeft men de bedekking wegge nomen van de bloembollenvelden. Naar het schijnt heeft de langdurige vorst geen schade van beteekenis aangericht en zyn de planten flink uitgekomen. Indien nu verder strenge nachtvorsten mogen uit- bljjven, zal de bollenteelt, die hier thans op zoo uitgebreide schaal plaats vindt, wel ge lukken. Het badhótel van den heer Flens, zoo gun stig gelegen op de duinen achter het dorp do Koog, komt meer en meer in trek. Vooral do Duitsche toeristen vertoeven er gaarne. Het badhótel is nu geheel gerestaureerd en ziet er in- cn uitwendig piek fijn uit. Do veefokker H., woonachtig in Spang, Maandagmorgen een koe van den stal naar een veeboot willende brengen, was zoo onge lukkig een arm te breken. Wieringen. Door den heer W. Biersteker van den Helder, zal op Zaterdag 3 April a. s. een lezing worden gehonden op de bovenzaal van den heer C. Koorn, te Hippolytushoef, alhier. De heer J. B. Tijm, onderwijzer te's-Her- togenboBch, die zijne benoeming als hoofd der school te Hippolytushoef, alhier, heeft aangenomen, zal met 1 Mei a. s. in functie treden. Mej. J. C. van Wijk, onderwijzeres, alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen in nuttige handwerken. Anna Paulowna. Donderdagavond, 25 Maart, vergaderde in 't lokaal van den heer Van der Goes de afd. Anna Paulowna van den Bond voor Staats- pensionneering. Tegenwoordig 22 leden. Nu te mogen .ofïreeren", als blyk van hulde, van erkentelijkheid omdat ze mevrouw toch heusch zoo graag mocht lyden, nu, dan liet mevrouw zich 't cadeautje welgevallen. En aldus was 't gebeurd, dat er telkens aanvullingon voor do provisiekast der burgc- meestersche kwamen, zoodat zy al eens gezegd had ,Heus, juffie, u maakt 't te erg. Dat kan ik toch nietMaar de andere keek zóó verslagensprak, op zoo gekrenkten toon, over den maatschappeljjken afstand tusschen haar en mevrouw Perste met zoo'n .ja, ik begryp t best, hoor!" de lippen opeen, dat .Daar gakt ze weer strooplikken!" zeien, grimmig, dc dorpsdames als ze, door de spleetjes tusschen gordijn en horretje, juf frouw Overdijk naar 't huis van den burge meester zagen trippelen Maar Keetje Overdyk wist best wat ze deed. Die haar netje zoo fijn, zoo slim ge sponnen, dat *t precies liep gelijk ze gedacht, gehoopt had De oudo Sandors, nu al by do tachtig had genoeg van het Raadslidmaatschap. En toen de rijke, zeer invloedrijke wethouder Do Wit op eeu avond mot den burgemeester zat te overleggeu ,wien ze er nu maar in zou den nemen", toen gal burgemeester, niet dan na eenig aarzelingWant ze wisten alle bei hoe licht en hoe zwaar de candidaat, dien Z.E.A. bedoelde woog.... Toen, zei, dan, burgomeester «Weet-je. De Wit, aan Gerrit Overdijk zouen weKomt me werkelijk voor Maar hy zwoeg alweer, want de wethouder zette oogen opOogenDachtman keert burgemeester 't nu waarachtig in z'n Doch meneer Van Veen wist zóó leuk met z'n mannetjes om te springen. Had niet voor-niks over do twintig jaar Veldhoek ge stuurd Trok direct een ijselyk-geheimzinnig bc- zicht. Knipoogde tegen wethouder op zoo'n aparte, guitige manierGeljjk men doet tegenover luidjes, van wier fabelachtige slii heid men diep doordrongen isEn die men, deswegen, in z'n vertrouwen neemt. De Wit was al-dadelyk gestreeld door dat joviaal vertouwelyko van burgemeester. Snapte er geen steek van, maar deed natuurlijk, of-ie 't doorgronddeWaarop burgemeester hem wenkte om, om met z n hoofd en de opening der vergadering, lezing en goedkeu ring der notulen, komt in bespreking een brief van den heer H. Visser cn nog 7 andere leden, waarin verzocht wordt cene vergade ring te beleggen om de wenschelijkheid te bespreken voor het stellen van een eigen candidaat bij de aanstaande Tweede Kamer verkiezing. Naar aanleiding hiervan ontstond een vry uitvoerig debat doch daar volgens besluit van de algemeene vergadering de afdeelingen geen eigen candidaat mogen stellen, kon aan het verzoek niet worden voldaan. Hierna volgde herziening van het regle ment. Enkele kle ine wijzigingen werden aan gebracht. Er zullen nieuwe reglementen wor den gedrukt, om aan olk lid gratis een exem plaar uit te reiken. Tot bestuurslid werd in de plaats van den hoor dr, Toxopeus benoemd de heer K. F. Ehrman, aan wien van zijne benoeming kennis zal worden gegeven. De heer Toxopeus blijft echter voorzitter tot zijn vertrek uit deze gemeente. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. Het Polderbestuur heeft in zijne vergade ring van Zaterdag 27 Maart den heer Ver moet benoemd tot sluiswachter te West-Einde. De gevleugelde bewoners op en bij het Marsdiep x. Tot de merkwaardige verschijningen in de vogelwereld mogen zeker gerekend worden de vier by ons voorkomende soorten uit het geslacht Stercorarius of Lcstius. In den zo- mor worden ze hier byna nimmer gezien eene der soorten wordt weieens in den nazomer waargenomen, doch overigens zyn hot echte wintervogels, die boven het Mars diep en langs het strand gedurig voorkomen. Do oningewijde beschouwt deze vogels als vieze beesten hy toch beweert, dat ze Sterns en Meeuwen vervolgen, die dan van benauwd heid drek laten vallen, wat met graagte door de Jagermeeuwen of Jagers, zooals bedoelde vogels genoemd worden, zou worden veror berd. Hierdoor worden ze dan ook door visschers vereerd met den minder aangenaam -klinkenden naam van Strontjagers". Beslist kan evenwel gezegd worden, dat de vogels dezen naam niet verdienen, daar ze zich niet aan bedoeld euvel schuldig maken. Toch kan hunne handelwijze niet als edel be schouwd worden, want werkelijk vervolgen zo Meeuwen en Sterns zoolang, totdat deze een pas verorberd vischje of anderszins uit braken en laten vallen, wat dan door zoo'n vervolger opgevangen wordt, alvorens dit het water bereikt heeft. Door hun snelle vlucht en geschikten staartvorm kunnen de Jagers zeer vlugge zwenkingen maken, wat hun bij hun vervolgingen zeer goed te stade komt. In vorm gelijken ze overigens veel op de meeuwen, doch de snavels zyn zeer onder scheiden, daar dïe van de meeuwen zwaar on hard zyn, en die van de Jagers kleiner en geheel met een wceko huid bekleed zijn. Ook zijn bij de laatslcn do neusgaten veel verder naar voren geplaatst, dan bij de eerste, terwijl de jagermeeuwen vorder meestentijds te kennen zijn aan de veel verlengde mid delste staartpennen. Is de kleur der vederen bij de oude meeuwen zwart, blauw en wit, die by de Jagers is bruinachtig. De grootste soort, die bij ons i6 waarge- genomen, wordt genoemd «Do Groote Jager" Stercorarius catarrhactes) en zij komt alleen by stormen als dwaalling aan onze kusten voor. 't Is een tamelijk krachtige vogel met zwarten snavel en pooten en donkerbruine vederen, waarvan de schachten roestkleurige vlekken dragen. De afgeronde staart is een kenmerk ter onderscheiding van de overige soorten. Zij voedt zich op de boven omschreven wyze, doch ook maakt zy zich schuldig aan nog ernstiger ondeugden. By hare vervol gingen toch doodt ze andere zeevogels, door ze de hersenpan te verbrijzelen, de hersenen on oogen te verorberen on het overige cadaver als nietswaardig aan zyn lot over te laten. daaraan vastzittende ooren wat dichterbij te komen Burgemeester loerde naar de deur, of niemand naderdet), de oude heer Van Veen kan zoo uurdig komedie spelen met z'n mannetjes En fluisterde daarna, een hand houdend tusschen z'n lippen en een van wethouders ooren Fluisterde druk, glimlachend, met oolyk-glinsterende oogjes... Hóól duidelijk was 't De Wit blijkbaar nog altijd niet edoch, hy begon tóch wel te begrypen, iets althans Dat ze er, als de drommel zoo gauw, voor moesten zorgen dat die lamn^e, ingebeelde, lastige Karelsz niet gecandideerd werd Do protégé van den baronDoodvijand, deze laatste, van wethouder De Wit. Een kwartier later had burgemeester 't pleit gewonnen. Met vrucht gespeculeerd op wethouders ydelheid en brundende zucht om te toonen, dat, als hij wou, die „heele baron" met z'n drnkkie en z'n trots, geen steek, geen zwier te zeggen had Burgemeester schelde. Er werd eenflesch wyn gebracht. Ze klonken. Wethouder kroeg een feestsigaar. Ze raakten in lustige stem ming. En toen, op zeker oogeublik, de bur- gemeestersche binnenkwam, gaf De Wit den burgervader een fideelon klap op den edel- achtbaren schouder, roepend van Hij ie goedHij is verduiveld aardig I" En mevrouw deed of ze er niets van ge hoord had En daarin huichelde ze niet. Want ze was slechts vervuld van eene ge dachte ze had aan juffrouw Overdijk be loofd Vast en stelligZe had h man gedwongen om 't mot De Wit klaar te spelen En nu was ze allervriendelijkst tegen invloedrijken wethouder, die voor de candidatuur-Gerrit Overdijk 't vuur uit z'n sloffen zou loopen, dat stond vast Toen Gerrit in den Raad gekozen was, bleef hij precies-dezelfde van vroeger, van altijd. Maar z'n vrouw veranderde geducht. Dag na dag, haast uur na uur, bespiedden de buren de metumorphose. 't Was begonnen met do nieuwe voorjaarshoed, dien ze, op een Zondagochtend, ter kerke gaande, droeg. Ze voelde, juffrouw Overdyk, hoe, door de horretjes en van-achter behoedzaam-wegge- schovcn gordijnen, naar haar gespied werd door oogjes van venijn, van njjdigc jaloezie. Dio gedachte prikkolde haar juist om nog styf-statiger te loopen dan gewoonlyk. Men verhaalt, dat ze zelfs lammeren durft aanvallen, om ze de oogen uit te pikken. Ook van de tweede soort, de Middelste Jager (Stercorarius pomarinus,) kan niet veel deugdzaams gezegd worden. Ze rooft, evenals de voorgaande, den buit van andere vogels en maakt zich bovendien schuldig aan het steleu van jongen en eieren uit de vogel nesten. De kleuren komen niet geheel overeen met die van de Groote Jagermeeuw. Snavel en pooten toch zyn blauwachtig met groenen weerschyn de oude exemplaren hebben zwart bruine vederen met roodachtige tintenoveri gens zijn ze goed te kennen aan den gelen hals cn aan do onderdeden, die tot den achterbuik wit zijn. Ze zyn iets kleiner dan eerstgenoemde soort, doch ze hebben toch nog de grootte van de bonte kraai. De mid delste staartpennen der oude dieren zyn ruim 1,5 d.M. lang, tot het einde overal even breed en ze liggen schuins tegen elkander, wat ook als onderscheidingskenmerk kan gelden. De Kleine Jager (Stercorarius parasiticus) komt weieens in den nazomer bij ons voor, doch talryk vertoont deze soort zich hier nimmer. Ze is kleiner en slanker dan de middelste soort, komt evenwel in kleuren vrywel met deze overeen, doch is er van te onderscheiden door het wit van den achter buik on het bruin van den kop, alsmede door de middelste staartpennen, die nog iets langer zijn, gewoon puntig uitloopen en niet schuins tegen elkander liggen. Wat levenswyze be treft, komen de beide soorten geheel met elkande overeen. De Kleinste Jager (Stercorarius langicanda) is kleiner dan de Kleine Jager, doch heeft biermede overeenkomst in vederkleed, met uitzondering van de onderdeelcn, dio niet wit, maar bruingrijs zyn. De kleinste soort, is tevens de zeldzaamste. Slechts van enkele exemplaren, die in ons land bemachtigd zyn, wordt melding gemaakt- Ze zyn ook in de vlucht gemakkelijk te kennen aan de zeer lange middelste staartvederen, die moer dan 2 d.M. lengte hebben. De Jagers kunnen in schoonheid niet wed ijveren met de Meeuwen en de Sterns. Toch zijn het wel interessante vogels, en daar ze nimmer veelvuldig bij ons voorkomeD, be hoeven ze om hunne ondeugden niet byzonder vervolgd te worden. Toekomst dagboek van een Niea vedieper. 23 Maart 1988. Als je vroeger een badhótel, een zomerverblijf of andere lucht- kasteelen aan Huisduinen wou hebben, dan moest je met een centimeter voor oogen altjjd aan het ministerie van oorlog den ken de beste voornemens van eventuëele hervormers kwamen dan steeds in botsing met allerlei bezwaren van dat blykbaar egoïstisch departementDe tegenwoordige excellentie hm, hm inderdaad een gomoedelyk man, ongetwijfeld een eerste liefhebber van veel rustkuren in 't jaar, beslist een minnaar van den heilzamon vrede, onze tegenwoordige excellentie verklaarde onlangs gul-rondborstig aan een concessionaris die ter audiëntie kwam: «Wat kletsen jullie, Nieuwediepers, toch over een vuurlyn We leven al ruim honderd jaar in de beste harmonie met alle naties. Zelfs Atjeh, dat vervloekte taaie Atjeh, dat ons zooveel men- schenlevens, zooveel geld en moeite kostte, heeft voorbeeldig het vechten gestaakt en zouden wij, Hollanders, dan Nee ma we zijn wel tot de tanden gewapend, maar Ga gerust weer naar je geboorteplaats en zeg daar aan alle belanghebbenden, dat ze buiten de linie mogen bouwen, zoo hoog en zoo groot als ze zelf maar verkiezen zeg hun, dat ik een oprecht vereerder, een warm voorstander en zelfs een trouw bezoeker van binnonland8che versta je, van binnen- landsche badplaatsen ben zeg hun ton slotte, dat ik, eerst in tyd van nood, by jelui zal platschieten wat me in den weg taat". Sedert dien tijd 1 Gevolgd was een nieuw en blijkbaar-duur soort van vitrage na de groote jaarlykBche schoonmaak En al die dingetjes van ont- boltendo ydelheid vormden onderwerp van levendig, broeiorig-warm dorpsdisconrs Men voelde 't zoo duidelijk de lucht werd zwoel, werd dreigend. Er was maar een on- noozele kleinigheid noodig om crisis te kry- gen Zij zelve verhaastte de noodlottige ont knooping. 't Was op een Maandagochtend. De gade van den jongsten wethouder, die in het col logo van D. B. de .oppositie" vormde tegen den burgemeester en De Wit, doch steeds 't onderspit moest delven De gade van wethouder Reedyk was juist bezig, met een groot bont schort voor de gisteren gebruikte pronkkamer in orde te brengenLag moeizaam het kostelyke vastekleed te schuieren, 't Hoofd schuddend over do «modder-vocten", die Jaantje cn Wiin daar nu weer gemaakt haddon De klok sloeg half elf. De postbode sjokte droo- morig voorby, en juffrouw Reedyk herinnerde zich, tot haar schrik, dat de koffie kon over koken, als zo niet hóól vlug Toen, met wangen van karmijn met strak- ernsttige opgewonden oogen haar cape losjes omgeslagend'r hoed tikje scheef op 't hoofdDe oudste dochter van Boven kamp, den molenaar, kwam binnen vliegen Juffrouw Reedyk greep naar d'r hart, zóó schrok ze. Want Jetje Bovenkamp was an ders zoo'n stil, stemmig meisje. Er moest dus iets héël-bijzonders aan 't handje zyn En dat was er. .Wil ik je nou 's wat vertellen!" riep Jetje uit, hygend op een stoel neervallend. En om 't er maar iueens uit te hebben, wat haar brandde op de lippen »'t Engagement van Mien Overdyk is af!" Juffer Reedyk liet den Btoffer met een plomp, op 't mooie kleed vallen. Sloeg zich op hot dik der beenen, en haar allicht-ovcrkokende koffie in den steek latend, neerploffend op do slechts des Zondags gebruikt wordende rood- fluweelen canapó „Wat vcrtel-jo me daar nu!?...." Jetje Bovenkamp kwam los. Ratelde zich nauwelyks tijd gunnend om te ademen alles af. Hoe er gisteravond .de grootste ruzie" was geweest by de Overdijk's. Dat de vrouw van het splinternieuwe Raadslid De stichters van een waardig badplaatsje kropen als uit den grond, begonnen gelyk razenden met bouwen en aanleggen. Een paar flinke hótels zijn reeds geheel gereed, zullen in den komenden zomer stellig eon grootsche indruk maken te midden hunner smaakvolle tuinen, terwyl winkels, cafó's, woonhuizen, een thee- en speeltuin toover- achtig verrijzen. De electrische tram, die sinds eenige jaren loopt, kan niet meer voldoende zorgen voor het verkeer, zoodat binnenkort de reeds lang hangende plannen voor oen olectrische zweef- baun, die ons in 2 minuten naar Huisduinen zal schommelen, tot uitvoering zullen komen. Nn het vreemdelingenverkeer dus zoo ver bazend toeneemt, de dag- en weekbladen al gemeen den lofzang aanheffen over de vol maakte en gezochte omgeving buiten de Heldersche linie, vind ik het jammer, dood jammer, dat do Nieuwediepers uit het ver leden niet wat langer hebben mogen leven om te kunnen zien, om er van te watertan den, hoe wij, menschen yan den tegenwoor- digen tyd, het stille, eenvoudige Huisduinen een waarlijk welvarenden toestand hebben gebracht. Bevorderd met 1 April 1909: Konst.-majoor F.W ter Schiphorst tot opp.-ln Sergt--konstab. J. Basstra konst.- Gew.-majoor i. II. Okhuijzen Kwartiermees. A. Kamp Korp.-ziek.verpr. K. Messemaker Idem H. Hommes Matroos le kl. J. D. A. v. d. Valk idem H. do Groot idem J. Roose idem J. S. Verheide idem M. G. Voorman idem L. C. Bosdyk idem J. Foockert idem I. C. Coelers idem T. i Munse idem E. J. Lauer idem C. H. N. v. d. Beek idem IJ. BAkkcr idem L. Greincr idem A. M. Smoker idem F. H. Voordenberg idem M. v. Gelderen idem G. L. W. Th. Voetel Marinier le kl. C. Wit Matr.-timmerm. G. Eliasson Matroos 3e kL P. Vis idem F. J. de Moor Matr -ziek-verpl. E. d. Kloot idem idem idem idem Matroos 2e kl. idem idem e. v. Dizhoorn M. v. d. Beek C. A. W. Smits A. Bijster veld R. Stuurhaan G. de Zeeuw j. v. Dijk tot korp.-timm. matroos timmerman. I tot korporaal- ziekenver- pleger. Matr.-hofmeester S. v. Hachgenberg korp -hofm. tot korp -kok Itot matroos kok. !tot matroos schoenmak. H. van Dam W. Roovers J. Brasser J. W. London G. J. Knobel E. P. H. Stern H. v. Nielcn P. Neufeglise M. Maturnum H. W. Verkerk A. Majoor II. W. Meijnders G. H. Roulofse J. A. v. d. Weiden T. M. Obdeijn H Reinpoldt A. Rnats J. ten Hoeve G. I. Augustijn C. J. Schaap J. Cnossen G. J. Oskam tot korp.-stoker3e kl. Overplaatsingen: Met '2 April. Machinist J. A. Lanz, van «Kon. Emma" op «Geep"; bootsman D. v. Eldtrt, van «Van Speijk" op idem en sergt-stuorman H W. Balfoort, van «Van Galen" op idem. Met 1 April. Ziekenvcrpleger-maj. J. H. Dirks, van «Vnlcaan" op Wachts. A.d.; sergt.-ziekcnver- pleger v.k. C. B. v d. Heyden, van Wachts. A.d. op «Vulcaan"; sergt.-torpedomaker C. i. Negen- bom van «Koningin Emma" op «Friesland" torpedomaker-majoor N. Ityk, van «Friesland" «Emma". Aangewezen om op '24 April 1909 per part. s.s. «Tabanan" naar Oost-Indiö te worden uitgezonden geweermaker-majoor J. H. Okhuijzen. idem Matroos-kok idem idem idem idem idem Matroos 2e kl. id. 3e id. 2e Marin. 3e Stoker-olieman Stoker le kl. de moeder van Mientjo d'r verloofde, elkaar aangevlogen waren. Hoe Overdyk-zelf anders toch zoo'n sul, zoo n sufkop, een vent om over-te-loopenNou, hoe diezelfde Gerrit den ouden flansen, den vader van Mien d'r jongen, een pats gegeven had Een patsEn dat ze ze wel twee huizenver hadden hooren schreeuwen. Dat juffrouv Reedijk er nog niets van gehoord had Hoe was dit mogelijk Al woonden de Overdijk's nu heelemaal aan den anderen kant, drie kwartier loopen ver.... Toch.... En nog zat juffrouw Jetje te vertellen, merkten de vrouwon niet, dat de koffie pot, in de keuken, allernoodlottigste pruttel de en blaasgeluiden liet hooren, daar kwam wethouder Reedyk zelf binnen. Wel een kwartier vroeger dan anders. Bleek van agitatie. Op het kostelyke kleed tredend met vieze modderschoenen zonder door z'n vrouw weggejaagd en afgesnauwd te worden Vertellend, dat andere, dat groote en ver schrikkelijke. Hoe dc Bovenkamp'e bij den burgemeester waren geweeBt. Proces-verbaal. Martens, de dorps-veldwachter, was al twee maal by Overdyk geweest. Klacht ingediend tegen de vrouw van het nieuwe Raadslid. Er waren getuigen. Niks aan te doen Geen lieve-mooderen aan. Vandaag zouden .de stukken" nog naar .het parket" gaan. Rechter-commissaris 't Gonsde als een groote windvlaag, door bet dorp. Er worden bezoeken gebracht, over- en-wecr. In de gelagkamer van .De Post hoorn" was 't propvolwerd .gesmoesd", zooals slechts op zeer-kritieke dagen wordt beleefd, 't Huis van Raadslid Overdyk was potdicht. Eenzaam. Stil. Wie er-langs liepen, gluurden er-naar met gezichten zooals men schen trekken, die. schuw eu huiverend, kijken naar woning, waar gruwzaam drama is afgespeeld De dorpsdames monterden elkaar op door to bespiegelen over hetgeen juffrouw Over dyk nu ,to wachten zou staan." Er werd gefluisterd van zoo- cn zooveel .weken". Op z'n allerminst 1 Beleediging en mishandeling, geen kleinigheid Wethouder Reedyk trok zoo'n somber ge laat, dat er huiveringen, kilte van ontzetting voeren over vele dorps damesruggen. Maar in de oogen vonkte, schaterde, jubelde het leedvermaak Heldersche Moppen. Een oud-leeraar geeft de volgende resultaten van pogingen om „woorden in "anen" te breugen Schutspatroon. De man deed zyn laatste schutspatroon op zijn geweer, mikte, en de roover viel dood neer. Buiten kyf. .Houdt je maar buiten kijf zei myn moeder, toen myn broertjes aan 't vochten waren, .want je hebt je mooie jurk aan." De man sloeg zijn vrouw met een lepel buiten kyf (d. w. z. zóó, dat ze niet moer kon kyven). Moderne kinderen. Zet jy je schoen nog onder den schoor steen Och ja, dat doe ik voor papa en mama die golooven nog in Sinterklaas. Het hypermoderne kind. Een vyQarig Amsterdamsch jongetje dat op reis geweest is, tot zyn moeder: .Moeder moeder, weet u wat ik nu gezien heb Een tram met oen paard 1" A11 ij d hetzelfde. Struikroover„Uw geld, juffrouw Oude vrijster: .Natuurlijk, jullie mannen is het altyd alleen maar om ons geld te doen". Advertentlën gelieve men 'e morgens vóór 10 uur te bezorgen. Co Boon en W. Verhoeve Bruinvis Jr., le Mach. K. P. M. Eenige plaatselijke mededeeling. Ontvangdag 4 April, Weststraat 35. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. WIJKER-De Beurs. Helder, 28 Maart 1909. Geboren: Agatha Hendrika, dochter van A. G. J. SPOEL en P. J. SPOEL»- Kboonstuiver. Helder, 29 Maart '09. Geboren: Dieuwertje. Dochter van J. P. C. STRANG en M. STRANG-SCHOL. Helder, 29 Maart 1909. Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde vader, behuwd- en grootvader de WelEdele Heer. Johannes Montanus Koelman, in den ouderdom van ruim 70 jaar. Wat wjj in hem verliezen zullen z|j beseffen, die den overledene in zijn zorgzaam leven gekend hebben, k M. J. KOENEN-Koelman. KOENEN, en kinderen. J. G. BLAAUW- Alkmaar Koelman. I G. N. BLAAUW. G.C.GOUWENBERG- Koelman. Hoorn, iM.J.1 J G. F. I en kinderen. Schagen, 28 Maart 1909. Do beklaagde was toen zij don lydons- tocht naar de strafzitting had moeten onder nomen door haar man vergezeld gewor den. Ik zag ze beiden het reclitsgebouw ver laten. De officier had f 25 boete gevorderd of tien dagen hechtenis .Of tien dagen, hoor-je 't?" werd, op de publieke tribune, herhaald door mondon van lichtelyk-teleurgestelde dames nit Veldhoek, die de behandeling van de groote zaak bij woonden Juffrouw Overdyk zag zoo wit als de zak doek, die zy in de ijskoude hand klemde. Toen de president van de rechtbank haar een standje had gemaaktvermaand om .zich nu voortaan kalmer te gedragen, anders zou 't niet zoo genadig afloopen Had ze gevoeld, dat de beenen haar, onder het lyf, wankelden. Zij voelde helsche genieting van de Veldhoekschen daarboven, op de tribune. Maar ze hield zich taai. Haar trots gaf haar kracht Nu liep ze zwygend voort naast Gerrit. Dio had haar geen woord van verwyt gedaan. Keek, alleen, treurig voor zich heen Had voor hot lidmaatschap van den Raad bodanktVan begin-afaau gedacht, dat die malligheid niks-goeds zou aanbrengen Juffrouw Overdyk had niet den moed om er iets tegenin te brengen. Was voor het eerst sinds de zes-en-twintig jaren van hun getrouwd-zijn, de mindere. Eu nu, vertrekkend van het reclitsgebouw, kwam haar voor den geest het bleeke, treurige gezichtje, dat baar Mien vertoonde sinds dien rampzaligen Zondagavond Of ze nog zoo ertegen vocht, zy kon niet beletten, dat de tranen haar in de oogen sprongen. Al de overkropte schaamte en ergernis ontspanden zich. Gerrit, sufferig- gedrnktvoor zich uitstarend, merkte er niks van Maar de tranen, die juffrouw Over dijk daar, in de drukke Maandagsche stads straten, liep te schreien, waren wèl pijnlijke, brandendeWant zo weende over haur vernedering, haar dwaasheid Voelde nu eerst recht, dat de menschen eigenlyk gelyk hadden, toon ze haar uitlachten en eene strooplikster noemden.... MaItrb Corbka

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1