KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna„ DOOR BEIDER SCHULD. No. S778. Zaterdag 10 April 1909. 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bnrean: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENTi 't Vliegend Blad p. 8 m. 60 et., fr. p. post 75 ct., Buitenl. f 1.25 .5 .Zondagsblad 87' tó„ f0.76 a Modeblad 55 65 f 0.90 Muzik. Bloemlez. 60 „85, f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling. Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIENi Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertenftiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Eerste Blad. De aandacht onzer lezeressen vestigen wy op het feit dat meerdere malen op de voorpagina zal hebben eene Mode-afbeelding, artistiek in kleuren uitgevoerd en telkenmale zal bevatten een hoogst interessante rubriek „Wetenswaardigheden", veelal ryk geillustreerd. Dit Modeblad, groot 14 pagina's, is tegen slechts (55 ets. per 3 maanden (fr. p. post f 0,65) verkrijgbaar by den uitgever van dit blad. Uit het Buitenland. De Tnrksch-Oostenrijksche overeenkomst betredende de anexatie van Bosnië en Herze- gowina is door de Turkeche Kamer met zeer groote meerderheid bekrachtigd. Niettegen staande der Turkeche Kamer toch bekend was dat de mogendheden de anexatie reeds hadden goedgekeurd en zij dus wel ,amen" kon zeggon, werd toch nog oppositie gevoerd van de zijde der Albaneezen. De Senaat moet het verdrag" nog bekrachtigen, maar dat zal van een leien dakje gaan. Oostenrijk is over de goede gezindheid der Turken, nu weer gebleken, zeer voldaan. Er is weer een nieuw punt voor onder handeling tusschon do mogendheden ge weest, want de zaak ie behoudens wat na- pleiten al beklonken. Rusland heeft aan de mogendheden het voorstel gedaan om het artikel van het verdrag van Berlyn, waarbij de eouvereiniteit van Montenegro beperkt werd, op te heffen. Oostenrijk bad al vroeger verklaard daar niets tegen te hebben. De Italiaaneche gezant heeft nu te Cettinje namens de mogendheden meegedeeld dat het beper kende artikel ie opgegeven. Er zal een ander artikel komen dat alleen nog eene kleine beperking van de sonvereiniteit zal opleggen. Zoo o.a. dat Antivari en de overige Monte- negrijneche havone gesloten blijven voor oor logsschepen van alle naties. Montenegro heeft reeds geantwoord dat het met het voorstel accoord kan gaan. 't Gaat mooi zal mon zeggen. Jawel, maar we spraken daar straks van napleiten. In officieele kringen in Weenen heeft het eenige ontstemming gewekt dat het voorstel omtrent Montenegro juist van Rusland moest komen, terwy'1 ÜoBtenryk al een jaar geleden te kennen gaf dat het uit vrijen wil die concessies aan Montenegro wildo doen. Nu Rusland zich echter ervoor gespannen heeft, moeten de Montenegrjjnen wel den indruk krijgen, dat Rusland hun eigenlijke bevrijder iB, zoodat dat land weder eens de mooie rol speelt tegenover de Slavische broeders. Naar men zegt, zal baron Aehren- thal daarom binnenkort eene verklaring pu- hliceeren, waaruit zal blijken, dat te dezer zake het initiatief van Oostenrijk uitgaat. Zal er nu nog een Europeesche conferentie komen Wy met ons gewone verstand zouden zeggen: Waartoe?" Wel is de overeenkomst tusschen Bulgarye nog niet verzekerd en moet de Kretenser quaestie nog geregeld wor den, maar zou dat niet op denzelf'den voet kunnen als de vorige. Aan den anderen kant is 't ook waar dat eene conferentie, waaraan noodzakelijk lange voorbereiding moet vooraf gaan, een uitstekond middel is om de lang zaamheid te betrachten en in diplomatieke zakon overhaasting heel wat bederven. Dat is nu wel een beetje gespot doch 't kan lyden, de Oostersche kwestie is eigenlijk van de baan voor Europa. De nieuwe belastingen in Duitschland, dat zegt me wat. Waarop ze te vinden Pruisen heeft reeds een belasting op titels. Een adel lijke, die hertog wordt, betaalt 5000 mark, wordt hy prins, dan 8000 mark enz. Een commissie uit het huis van Afgevaardigden stelt voor om die pryzen te verdubbelen. In sommige staten is dit nog veel hooger. 't Is jammer dat het niet zoo heel veel zal op brengen. Het ,0100" is nog niet uit elkaar, maar dat is een kwestie van enkele dagen of we ken. Men kan het niet eens worden over de belastinggrondslagen, 't Is te voorzien dat het Centrum weer regeeringspartij wordt. Een der centrumsafgevaardigden drukte het zoo uit: «dat het centrum zeer gereserveerd optrad, om sleohts dan, als de andere par tijen het niet eens konden worden, zich aan te sluiten by de groep wier houding op dat oogenblik het dichtst by de wenschen van het centrum kwam. Mot deze vereenigd, kon dan het centrum den doorslag gevon.' De conservatieven en het centrum zyn het eens over de spiritusbelasting en voor do rest is wel een vergelijk te vinden. Maar het centrum kan onmogelyk met deze rijkskanselier samenwerken. Zoo schijnen de dagen van Von Bulow geteld. In Parys blyft 't onder de ambtenaren woelig. Zij bielden verleden week met an dere werkliedenverenigingen een vergade ring, waar zeer heftig werd geredevoerd. Er werd met groote geestdrift een motie aan genomen, waarin de vergaderde ambtenaren en werklieden verklaarden niets te willen weten van een wet tot regeling van de rechtspositie der ambtenaren, omdat ze van geen afwijking van bet gemeene recht ge diend waren, on waarin verder de werklie den beloofden de ambtenaren krachtig in den stryd tegen den staat-als-patroon te zul len steunen, zoo noodig door toepassing van dc algemeene werkstaking. De ambtenaren willen, wat stakingsrecht betreft, geheel gelijk staan met andere werk lieden de ambtenaarsklasse als bijzondere klasse bestaat nietalle gesalarieerden staan gelyk, werd verklaard. Er werd een geheim comité van 12 leden benoemd dat de alge meene staking op een bepaald oogenblik kan uitroepen. De meeste Fransche bladen zyn niet gerust over den loop dor dingen. ,De revolutie is op weg", schryven zij. De «Temps" wijt alle ellende aan bet streven van de parlementaire meerderheid om maar altyd nieuwe ambtenaren te benoe men, die nu, in plaats van trouwe dienaren, lastposten worden, 't Is bekend dateenFranscb deputé voor zyn baantje heel wat moet be loven. De .Figaro" meent dat 't komt omdat de regeering niet flink genoeg is opgetreden tijdens de poststaking. Had ze dat gedaan, dan zouden de ambtenaren het nu niet in hun hoofd krijgen zich zoo brutaal te ge dragen. De rechtsche bladen geven de schuld van den loop der dingen aan de regeering. Nieuwsberichten. HELDER, 9 April. Kijkjes op Java. Dinsdagavond was door het bestuur van het .Tehuis voor militairen" (Kanaalweg 91 j een vergadering uitgeschreven, in „Tivofi", omdat de Vergaderzaal in het «Tehuis" te klein was om velen te ontvangen. Alle mili tairen van zee- en landmacht hadden gratis toegang én van de aangeboden gelegenheid was een ruim gebruik gemaakt, want de zaal was flink bezet. Nadat de voorzitter van het bestuur, de heer L. Rumpff, de ver gadering met een inleidend woord had geopend, werd door de vergadering het Wilholmus aangeheven en te gelyk de portretten van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik op het doek vertoond. Hierna verkreeg de heer L. Adriaan.se, van ZeiBt, die tal van jaren op Java als missionair-prediker in dienBt der Zonding had gearbeid, het woord. Naar aanleiding van mooie lichtbeelden hield spreker een echt nuttige en populaire causerie over Java, die van het begin tot het einde door alle aanwezigen met groote belangstelling en onverdeelde aandacht werd gevolgd. Nadat do spreker er op gewezen had, dat onze bezittingen in Oost-Indië een bevolking hebben van 40 millioen zielen en 60 maal zoo groot zyn als Nederland en dat Java, hoewel niet het grootste toch het belang rijkste eiland is, dat alleen 30 millioen in woners telt, schetste hij aan de band van lantaarnplaatjes de wondcrschoone en buiten gewoon grootsche natuur van Java. Achtereenvolgens werden besproken prachtige boomvarens, de bamboe, de waringa- boom, de klapperboom enz. en daarby telkens gewezen op bet nut dier planten en hoe deze door de Inlanders voor allerlei doeleinden gebruikt worden. Vervolgens werd medege deeld hoe de Javanen wonen, hoe zij leven, hoe zy zich vermaken, hoe zy reizen, aan welke ondeugden, zooals opiumschuiven en kaartspelen, zij zich schuldig maken. Ook werd een kykje gegeven op hunne dagelykschc bezigheden, hoe zij weven, hoe zij batikken, hoe zij hun ambachten verrichten en hoe de inlanders in vele opzichten daarby veel kunstzin aan den dag leggen. Nog werd ver toond en besproken de verschillende culture"s van Java. Gewezen werd op het snikerrict, op het bewerken der sawah's voor den ryst- teelt, op de theestruik, op den cacaoboom, op de koffieteelt enz. Verder werd medege deeld, hoe het bestuur op Java is, hoe er rechtgesproken wordt en daarna eenige bij zonderheden van Batavia en Soerabaia verteld. Ten slotte besprak do spreker den gods dienst der Javanen, die oorspronkelijk een geesten vereering was en nog gelooft men algomeen, dat de geesten der afgestorvenen hen omringen, niettegenstaande bet Boedis me en later de Mohamodaansclie godsdienst aan genomen werd. Kunstwerken, zooals de Boro Boedoer en moskee s werden daarbij te zien gegeven. In den laatsten tijd heeft ook de prediking van liet Christendom grooten in vloed uitgeoefend op hot karakter en zoden der Javanen. Hiermede was do lezing geëin digd, die luide toegejuicht werd on het ook dubbel en dwars verdiende. De vergadering werd daarna door den voorzitter met een woord van dank aan den spreker gesloten. By het verlaten der zaal ontvingen alle militairen een sigaar en aan de deur werd een collecte gehouden ter be strijding der onkosten en ten voordeele van het «Tehuis voor militairen. Opleiding geweermaker. De Minister van Marine brengt ter kennis dat dit jaar by den aanvang van den nieuwen cursus op 1 October a. b. bij elk der oplei dingen van monteur en geweermaker te Amsterdam kunnen worden geplaatst drie jongelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of houtbewerking hebben verlaten met een gunstig diploma en niet ouder dan 20 jaar zyn. Zij die bij de opleiding wenschen te worden geplaatst, moeten na geneeskundig te zijn goedgekeurd, eene proef afleggen en by gunstigen uitslag eene verbintenis aangaan om hot land 10 jaren bij de zeemacht te dienen (waarin de opleidingsjaren zijn be grepen tegen genot van eene premie van f 1Ö0, uit te betalen in twee gedeelten ge durende het verblijf bij de opleiding. De opleiding duurt 4 jaren. Voor verdere bijzondorheden kunnen belang hebbenden zich wenden tot den directeur en commandant dor marine te Amsterdam en den commandant van het wachtschip aldaar. Zy die bij de opleiding wenschen te worden geplaatst, behooren hnnne sollicitatiën vóór 1 Augustus 1909 in te zenden aan den direc teur en commuudant dor marine voornoemd. Bouwvereeniging Aengwirden. Bij Kon. Besl. wordt aan do gemeente Aengwirden verleend een voorschot uit 's ryks kas tot een bedrag van ten hoogste f 60,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot vau gelijk bedrag tc verleenen aan de Bouwvereeniging Aengwirden, ten behoeve van de uitvoering van hare bouwplannen. Ontslag bij huwelijk. Naar het H b 1 d. verneemt, zullen voor taan alle onderwijzeressen by het openbaar lager onderwijs met volle dagtaak en leerares- sen by het middelbaar onderwijs met volle dagtaak, te Amsterdam, door burgemeerster en wethouders dier gemeente tot ontslag worden voorgedragen in geval van huwelyk. Bloedvergiftiging. De dochter van een echtpaar aan het Oosterpark te Amsterdam krabde dezer dagen, by ongeluk, een puistje open dat zy op een der wangen had. Thans is zy tengevolge van bloedvergiftiging in het Burgerziekeuhuis overleden. Do heer G te Vlissingen, kreeg de vorige week een houtsplinter in den duim. Hierdoor is bloedvergiftiging ontstaan, aan de gevolgen waarvan hy is overleden. Uit de tram gesprongen. Te Hillegom had een ernstig ongeluk plaats. Onder de passagiers van een van Leiden komende tram bevond zich nl. de vrouw van den heer A. Griekspoor, wonende aan de kunstzandsteenfabriek op de grens van deze gemeente. Volgens verklaring van medepas sagiers had zy den conducteur verzocht bij do fabriek te stoppen, doch blijkbaar had hij dit vergeten do tram reed te minste in volle vaart door. Mej. Griekspoor, ziende dat zy baar huis voorbjj reed, sprong uit de tram, waardoor zy zoodanig kwam te vallen, dat zy voor dood werd opgenomen. Een inmid dels ontboden geneesheer constateerde een zware hersenschudding. Paarden op hol. Dinsdagmorgen 9 uur geraakten do twee paarden van een volgrijtuig, dat voor de R.-K. begraufplaats te Rotterdam stond, op hol. In vliegende vaart renden zij verschil lende straten door. Een 86-jarige man werd om geredendaarna reden zij een bakkers winkel in, waar groote schade werd aange richt een vleeschhouwersknecht, die de paar den wilde grijpen viel en kreeg het rytuig over zich heen, zoodat hy ernstig gèkwetst werd. Eindelijk kwam door het vallen van een der paarden het rytuig op den Goudschen rijweg tot stilstand. Dat een en ander groote paniek had veroorzaakt, laat zich begrijpen. (Ned). Brandstichster. De vorige week brandde onder Borculo een boerderijtje af, waarbij alles verloren ging 2 koeien verbrandden geheel, torwyl een paar andere dergelijke brandwonden kregen, dat zij moesten worden afgomaakt. Ook de eigenaar van het huis en diens vrouw bekwamen by hun pogen, om nog wat te redden, erge brandwonden. Maandagavond is de 78-jarige eigenaar overleden zyn vrouw verkeert ook niet buiten levensgevaai1. Den volgenden morgen heeft de 42-jarige nicht van den gestorvene, die met haar man en kind by hem inwoonde, bekend, den brand moedwillig te hebben gesticht. De brand stichtster, die niet goed bij het hoofd schijnt, is door de politie voor den offleier van ju stitie te Zutphen geleid. De blijde verwachting. Naar Reuter uit Londen meldt, geeft de Daily Mail er in een hoofdartikel uiting aan, dat de Engelschen met ons volk meeleven in de gespannen verwachting naar een troon opvolger. Nooit, zegt het blad, hebben de vrienden van den vrede in Europa zoo vurig naar een kind verlangd. De Berliner Lokal-Anzeiger prijst Neder land gelukkig. De volken in het rond wor den door ernstige politieke zorgen geplaagd. De Nederlanders hebben in hun vreedzaam en behagelijk stilleven op het oogenblik maar één zorgden ooievaar, die toegang tot het koninklyk paleis verlangt. Zal het een Wil lem of een Wilhelmientje zijn Rijke ge schenken uit alle provinciën wachten reeds den stamhouder van het populaire regeerings- huis, naar wien men zoo vurig verlangt. Nog altijd kijkt de Nederlander eenigszins wan trouwend naar den grooten Duitschen broe der, in wiens omarming hy verstikt vreest te worden, «hoewel zijn toenemende welvaart in do eerste plaats aan den machtigen Duit schen wereldhandel te danken is." Vooreen vreemden waarnemer schijnt er een tikje slaporigheid over de gemakzuchtige voldane idylle van Nederland te liggen. Maar deze echt Duitsche stam is nog altyd taai en krachtig. Duitschland gunt hem gaarne zijn flksch afzonderlijk leven en het nieuwe rys van het oude stamhuis, welks bloed zich zoo dikwyls met dat der Hohenzollerns vermengd heeft. De Londensche berichtgever van het «Han delsblad" meldt: Do Engolsche pers blyft zich dag in dag uit bezig houden met de blijde gebeurtenis, die ons land te wachten staat en discht den volke deels juiste, anderdeels belachelijke verzinsels dienaangaande op. De «Daily Mail" van Dinsdagochtend wydt aan de gebeurtenis op de plaats van de hoofdartikelen eenige regels in verband met de Europeesche politiek. Het blad zegt, dat ook voor Engeland de blyde verwachting, waarin Nederland verkeert, van beteekenis is. Niet alleen om dat ook van Engelsch standpunt betreurd zou worden, wanneer het Huis vau Oranje, nauw verbonden in zoo menig opzicht aan do Britsche koninklijke familie, met onze Koningin zou uitsterven, maar ook omdat in dat geval de Kroon der Nederlanders zou moeten overgaan op een Duitschen prins. En dan vervolgt bet blad «Dat zou natuurlyk niet willen zeggen, dat een Duitsche dynastie opzettelijk Neder- landsche belangen aan Duitsche zou opof feren, maar een Duitsche' souverein zou natuurlykerwyze geneigd zijn eerst aan het Fatherland" te denken, maar zou ook steeds blootgesteld zyn aan drang van Duitsche familie, waartegen hy zich moeilykzou kunnen verzetten. Holland zou op dezelfde wyze gestuwd kunnen worden in Duitsche baan, vrywel op dezelfde wyze en door dezelfde middelen, waardoor Sorvië gedwongen werd te buigen voor Oostenryksch overwicht. In dat geval zon de balans van macht in Europa geheel verplaatst worden en de Duitsche zeemacht zou een plaats vinden aan de oostkust van de Noordzee, op eenige uren stoomens van onze kusten. De openlijke of bedekte annexatie van Holland door Duitschland zou dus ernstige gevolgen voor Engeland hebben. Ook voor Frankryk zou het niet minder onaangenaam zyn. België zou moeilijk zyn onafhankelijk heid kunnen bewaren en de Duitsche vloot zou gebracht worden binnen een zeer kleinen afstand van de noordelijke Fransche kust. Hot is echter te hopen, dat de geboorte van oen erfgenaam tot den Troon al deze vrees en angst zal doen verdwynen. Nooit werd de geboorte van een kind zoo hartelijk gewenscht door de vrienden van den vrede in Europa, en nooit werd het belang van het behoud van een historisch en geëerd geslacht door de wereld zóó zeer beseft". Een Afrikaansch blad over de Koningin 1 De «Volksstem" schryft over Koningin Wilhelmina „Deze Vorstin bekleedt een unieke plaats in de waardeering Harer tydgenooten. Ter wijl de onverbiddellijke critiek met een sterk vergrootglas elke daad van andere staats hoofden ontleedt en de scherpe teekenpen der politieke caricaturiaten geen enkel ge kroond hoofd pleegt te sparen, verkeert Koningin Wilhelmina in 'n cirkel van devote oplettendheid, die niemand er aan denkt te verstoren door ruwen en groven spot. In dagen, toen machtige heerschers, in weerwil van de overwegende stemming onder hun volkeren, de onzijdigheid schonden, in een ongclykcn en wanhopigen worstelstrijd, ten bate van de sterkste oorlogvoerende par ty, in de dagen toen 't scheen alsof enkel kurakterloozen in staatspaleizen woonden, is er één vorstelijke figuur geweest, die een uitzondering maakte op de onmannelijke ge dragslijn van Europa's monarchenen die figuur was die eener vrouw, welke regeerde over oen kloin land, dat geen kanonnen noch voldtochtsplanneu had aan te bieden aan de overwegend sterkste mogendheid der aarde. Thans nadert de vurige wensch van Ko ningin Wilhelmina om Moeder te worden van 'n Nedorlandschon Troonopvolger, 'n waarachynlyke verwezenlijking; en heel de Hollandsche natie verbeidt de komende ge beurtenis in spanning en in ootmoed. Maar ook buiten Wilhelmina's Koninkrijk staart de blik van ontelbare belangstellenden in oprechte sympathie naar de wieg, die ge reed staat om 'n Koningskind te ontvangen, welks Moeder de harten bezit van allo moe ders, die Haar naam kennen. Arrestant ontsnapt. Twee veldwachters te Nieuweschans moes ten Maandagnamiddag eon Duitscher, die nog 5 jaren gevangenisstraf had te onder gaan, aan de Duitsche politie overleveren. Pas waren ze in den trein gezeten en was deze tot naby do spoorbrug gekomen of de Duitscher vroeg permissie om zich even in bot Abort af te zonderen. Niet meer dan een oogenblik was de Duitscher daar of mon zag, dat hy uit don in volle vaart rydendeti trein sprong en koers zette naar de Holland sche grens. Hy is nog niet teruggevonden. Venezuela. Een telegram uit New-York aan de Köl- nische Zeitung meldt, dat, volgens berichten uit Caracas, Gomez het presidentschap tyde- lyk aan den vice-president Velutini zal over dragen. Men brengt dien stap met Castro's reis in verband. Castro. Reuter seint uit Fort de Franco, dd. 7 dezer Castro heeft zich op Martiniquo ontscheept. Fort-de-France, 7 April. Castro verliet hier do «Guadeloupe en sloeg zyn kwartier op aan het strand, daur hy alle West-Indische havens, behalve Fort-de-France, voor hem gesloten vond. Zyn echtgenoote zette de reis aan boord van de stoomboot voort naar La Guayra. De Amerikaanscho kruiser «North Caro- lina" kwam in de haven, zoolang de „Gua deloupe" te Point-k-Pitro lag. De Britsche consul deelde Castro gisteren mede, dat de Britsche regeering hem niet zou toelaten te Port of Spain te landen. Os kapitein van Köpenick. Naar wy lezen is de kapitein van Köpe nick te Antwerpen aangekomen. Hy zal er in een variété optreden. Vitriool. Dat in de hand van de zich verraden meenende vrouw zoo vreesolyk wapen, heelt wederom een slachtoffer gemaakt, nog wel een geheel onschuldig slachtoffer. Een jonge vrouw te Parys, die zich wilde wreken op haar ontrouwen vriend, een jeug digen brigadier by de huzaren, wierp by vergissing diens makker, die denzelfden rang bekleedt, een hoeveelheid vitriool in de oogen. De ongelukkige heeft zyn oog moeten missen en is voor zyn leven mismaakt. Voetbal. Een slachtoffer. Een Engelsche knaap, Alfred Deans, is in het hospitaal van Bunder land overleden aan wonden, bekomen in een paniek tijdens den onp-wedstrijd Bunder landNewcastle United. Acht personen, waaronder een politie-agent, worden gewond sommigen hadden een of meor ribben ge broken. Bedrog. Te Freiberg, in Saksen, is een fabrikant wegens een eigenaardig bedrog tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hy had zicb in zijn fabriek door een cirkelzaag twee vingors van de rochterhaud laten afsnijden en van drie verzekeringmaatschappyen, by wie hij zich tegen ongevallen verzekerd had, 104,000 mark ontvangon. 's Mans zaken stonden scheef. Zyn boekhouder, die hem by liet «onge val" geholpen ,had, kreeg anderhalf jaar gevangenisstraf. IJsschots. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Riga, dat eon reusachtige ijsschots, wuarop zich een 1500 visschers bevonden, zich daar in de buurt van de kust heeft losgescheurd en weggedreven is. Een bark kou 37 man op nemen van de overigen wist men niet wat er geworden is. Maar al dikwyls is bot met dergelijke gevallen goed afgeloopen. FEUILLETON. 12) Wat zei zyn vriend Steiner toch ook by 't afscheid: ,Ga de vrouwen uit den weg!" Maar hy zei dat slechts, omdat hy aan zyn voorgenomen werk dacht, doch dat was nu immers maar kinderspel voor hem. Hy bad het derde deel er van al klaar, en hij ge voelde dikwyls oen roes van vreugde als hy dat overlas, zoo aangrijpend mooi was het geworden. Het kwam er immers maar op aan het materiaal te gebruiken, dat Maren'a roman hem in overvloed bood. Do tonen Btierven weg, de beide menschen kwamen tot de werkelijkheid terug. Marianne stond op en verontschuldigde zich over hare onbeleefdheid, maar het genot, oin op den ntouwen, heerlijken vleugel te spelen, was nog te nieuw voor haar. «De oude was eene rammelkast, 'k heb er geen dertig galden voor gekregen". Ze liet een zacht, welluidend lachje hooren, dat by den toehoorder een gelyk gevoel opwekte. «Hot is toch een eigenaardig iets zoo'n geluk, dat als 't ware uit den hemel komt vallen". «Welk gelnk om een nieuwen vlengel te bezitten Marianne lachte weer en keek hem vroo- lijk aan. ,Neen, neen 1 Nog veel meer. Ik heb een erfenis gekregen, en dat geheel onverwacht". (Dus net als asschepocster in hot sprookje Werp goud en zilver over my heen «Als werkelijke asschepoester heeft men in 't geheel geen tyd tot wenschen. Maar daar komt mijn man aan. Verontschuldigt u my Ik zal hem tegemoet gaan". Raven bleef als in eene roes achter. Alles om been scheen hem een mooi sprookje, waaruit hy elk oogenblik vreesde te ont waken. Dat was dus de vrouw van dien dokter, wiens bestaan hy zoo vaak had ver- wenscht. En zij had hem behandeld als een oud vriend, alleen omdat hy een schrijver was. Dat verschafte hem in hare oogen on twijfelbaar eene stralenkrans. Wat een won derbaar toeval en wat een overschatting van zijn persoon, die pas in don voorhof van den letterkundigen tempel stond, niot waard, den drempel te overschrijden. Terwyl Hartwig Raven onrustig -in de kamer op en neer liep, haastte Marianne zich haren man de komst van den gast mee te doelen. «En je hebt hem dadolyk mee in je kamer genomen, Marianne Ik begrijp je niot 1 De jonge vrouw zag Jörgen verschrikt aan. Nu kwam hare toeschietelijkheid haar zelve ook vreemd voor. Anders was ze in 't geheel niet zoo gauw op streek met een vreemde. Ik kende hem toch van naam en hy stond zoo plotseling voor my", verontschul digde zij zich. O, jjj heilige onschuld. Ik geloof dat jo iederen schrijver dadelijk met eene dichter kroon bp zyn hoofd ziet. Nn, verzoek hem hier te komen, ik kom dadelijk, ik zal even eene andere jas aantrekken, om den grooten man waardig te ontvangen". Jörgen verdween in de slaapkamer, en ter wyl hy haastig van kleeren verwisselde, moest hij aan datgene denken, wat Süver Krübbe hem eenige dagen geleden over Ravon had gezegd. Zijn lange lofrede had bij be sloten met de woorden ,Ja dokter, dat is een eerlijk mensch, zoo één mag ik. En onze Maren zit hem nog diep in 't hart, de man is trouw". Zoo trad dokter Hofman don vreemdon man met vriendelijke gevoelens tegemoet, want hij stelde vertrouwen in het oordeel van zijn ouden vriend. Het uiterlijk nam ook voor hem in, de dokter werd getroffen door de deftige manlyke verschijning, terwyl ook de ernstige gelaatsuitdrukking hom aan genaam aandeed. «Vergeef my, mynhcer Hofman, dat ik zoo lang op mij liet wachten". «Er is niets te vergeven". «U waart voor de gestorvene een vriend en niet alleen haar arts. Ik wilde u daar voor danken". Hofman nam de aangeboden linnd en keek den spreker onderzookend aan. Ja, Süver Krübbe had gelijk, deze droeg oprechte rouw over de doode iu zyn hart. Het was vooral zijne eenvoudige manier van uitdrukken, die den dokter voor hem innam. De man ge bruikte weinig woorden, gevoelde echter zooveel te meer. «Ik heb het graag, Maren Jobsen was my dierbaar geworden on daar ik levendig belang stelde in baar lot, zou ik n graag éêne vraag willen doen. Neen, vrees niet, dat ik onbescheiden word!" riep Hofman, toen hij zag, dat Raven bleek werd. ,De overledene heeft my niets persoonlijks uit baar vroeger leven verteld, behalve dat ééne, dat ze een zelfvervaardigden roman zond". Nu komt het noodlot, dacht de schryver. Een duizeling overviel hem, zoodat hy naar de leuning van den dichtsbyzynden stoel greep. «Is u niet wel, myuheer Raven? Ik had u die vraag niet moeten doen". «Neen, neen, ga voort. Laast u den roman vroeg Hartwig met nauwelijks hoorbare stom. «Ik Wel neen, ik raadde ook maar, dat hy door Maren Jebsen was geschreven, omdat zij met zoo n brandend ongeduld een antwoord tegemoet zag Raven richtte zich weer vol energie op de last, die hem neerdrnkte, was plotseling van hem genomen. Nu mocht de onbescheiden mond daar vragen, wat hij wilde, hy zou hem het antwoord niet schuldig blyven. «Uw antwoord kwam te laatging dokter Hofman voort. ,Ik had haar nog zoo graag die vreugde gegund. Zy, de bescheidenheid in persoon, verteerde van verlangen naar room. Zy wilde den man haar liefde hierin waardig worden Verpletterend vielen die laatste woorden op Raven's geweten, maar hy vond tooh don moed te antwoorden ,En toch is het goed, dat do doodo de waarheid nooit vernam Uw telegram meldde, dat haar werk goed was". «Uit medelijden, dokter. U schreef mij im mers hoe ziek Maren was". «Dus was haar roman zonder letterkun dige waarde Zooals hot werk van beginners gewoon lijk is. En daarby moet u nog in aanmorking nemen haar mate van ontwikkeling. «Zeker, zeker! Het zou ook een wonder zijn geweest. Zoo willen wij dan haren vroe gen dood niet beklagen, haar bleef de biltere ontgoocheling bespaard, terwyl do hoop op don goeden uitslag haar tot het laatste uur byblcef. Dat bewijst immers het laatste briefje aan u, dat ze kort vóór haren dood schreef. U hebt het toch gekregen (Alles, dokter. Süver Krübbe, dien voor- treffclijken man, heeft voor alles gezorgd". «Zoo willen we dan de doode in vrede laten ruston. Woorden maken niet weer levend, wat ons aan liufde is ontnomen. Kom meo naar mijne vrouw, my> dunkt wy blyven □og een poosje by elkaar, als u 't goed vindt. Het zou my spijten, als u nu reeds heen- gingi t Is zeer vriendelijk, dokter, ik wil graag blyven' Kom, dat is best, mynheer Raven", zei Hofman zichtbaar verheugd, ,en nu zal myne vrouw voor een kop koffie zorgen". Met een vriendelyk lachje ontving Mari anne de beide heeren in hare kamer, waar de koffietafel reedc gedekt was. Spoedig werd een derde couvert klaar gezet en al heel gauw waren ze in levendig gesprek. Wilt u werkelijk eenigen tyd hier blyven vroeg Marianne nieuwsgierig. «Ik bestudeer land en volk, mevrouw. Myn laatste roman Bpeelt hier in Sleeswijk". «Hè, hoe interessant 1 En daarom kwaamt u hier Een haastige blik van verstandhouding werd tusschen de beide mannen gewisseld terwyl de dokter lachend zei„Maar Mari anne, hoe kunt go zoo dwaas vragen. Een dichter moet toch het milieu keunen, dat h(j wil schilderen?" «Zeker Jörgen, dat begryp ik wel. Maar bet is zoo merkwaardig, dat het juist ons Sleeswyk moet zyn". «Uwe woonplaats oefent eene ware be koring op mij uit, mevrouw. Ik had zooveel schoons over Holstein en vooral over Slees wyk uit een' lieven mond gehoord, dat ik snel besloten hierheen reisde, om te zien, of de stof, die ik reeds lang met my om droeg, in deze lijst past. Mijn voorgevoel bedroog my niet en zoo ben ik reeds geheel verdiept in myn werk, dat my hoe langer hoe meer boeit". «Overdryf het maar niet, mynheer Raven, anders ziet de doktor de noodzakelijkheid in, u rust voor te schryven. «U schijnt zeer productief te zyn?" viel Marianne in. ,Ver*chynt de vorige roman al spoedig in druk „De vorige roman vroeg Raven ver bijsterd. «Nu, die do zieke copeïste afschreef. Hot armo meisje is immers al gestorven, ver telde myn man my' «Ja, ze heeft veel voor my en anderen gewerkt, toen zy nog in Berlyn was. Ze was een zeer bekwame stenotypiste, we zagen haar ongaarne heengaan", vertelde Raven met eene kalmte, die hemzelven verrastte. Het was hom aangenaam, dut de bescheiden arts alle bijzonderheden voor zyne vrouw had verzwegen. En do roman Marianne bleef maar standvastig by haar thema. ,Die reist van de eene redactie naar dc andere, Mevrouw. Gelukkig, wie nooit heeft ondervonden, wat dat wil zoggen. Maar my dunkt, dat we wel van interessantere dingen kurinen spreken dan van myne pennevruebten, die tot nu toe geen mensch in verrukking hebben gebracht", schertste Raven. „Waar is n eigonlyk gelogeerd?" vroeg Hofman. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1