KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje Een Misbaar Tijlscbriit 000R BEIDER SCHOLD. voor Helder, Texel, Wieringen en Anne Peulownem Zaterdag 24 April 1909. Uit het Buitenland. Nieuwsberichten. No! 8777 37ste Jaargang. Bureau: Spoorstraat. Telefoon 59. Bureau: Koningstr. 29. Interc.-Telefoon 50. ABONNEMENT I 't Vliegend Blad p. 8 m. 60 ct., fr. p. post 75 ct., Buitéhl. f 1.25 i Zondagsblad s Modeblad I Muzik. Bloemlez. 87' 55 60 45 65 85 f 0.76 f0.90 f 0.90 Voor 't Buitenland bij vooruitbetaling- Verschijut Dinsdag- en Vrijdagmiddag. UitgeversBERKHOUT Co., te HELDER. Bureaux: Spoorstraat en Koningstraat. ADVERTENTIEN i Van 1 tot 4 regels25 cent. Elke regel meer6 Bewys-exemplaar2' Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS „óór IQ uur aan de Bureau» bezorgd zijn. Eerste Blad. is Het Nieuwe Modeblad voor ieder die op de hoogte wil blyven van hetgeen de mode voorschrijft. Het bevat praktische raadgevingen voor wie de mode niet wil verwaarloo- zen en toch geen groote kosten maken. Het Knippatronenblad en duidelykeby- schriften maken 't voor ieder mogelyk, het model zyner keuze zelf uit te voeren. Het blad verschijnt twee malen per maand, heeft meerdere malen op de voorpagina eene Mode-afbeelding artistiek in kleuren uitgevoerd en is om zijn omvang en beteekenis een zeer goed koop Modeblad. Prijs 55 ot. per 3 maanden, franco per post 65 ct. Het biedt een schat van modellen, ook van handwerken. Men abonneert zich by de uitgevers van deze courant. Het bericht dat de Sultan van Turkije afstand heeft gedaan van den troon is al te voorbarig geweest. Op 't oogenblik dat we dit schryven is 't nog niet gebeurd, hoewel 't zich laat aanzien dat w\j in dit zelfde blad nog wel zullen kunnen melden dat het ge schied is. Sultan Abdul Ilamid zal weinig pleizier beleven van de contra-revolutie. Konstanti- nopel is Turkije niet, Bchreven we een vorigen keer. En dat blijkt nu wol duidelyk. Het 2e, 3e en 4e legerkorps, respoctievelyk te Saloniki, Adrianopel en Trebizonde zyn naar Konstan- tinopel opgerukt om de reactionnaire beweging, die daar een week geleden door of onder bescherming van het le legercorps begon, te stuiten, om het Jong-Turksche comité te herstellen en de grondwet te beschermen. Dat terugtrekken van den sultan, al beloofde hy dan ook de grondwet te zullen handhaven, deed het comité der Jong-Turken en met hen hot overwegend grootste deel der Turken inzien, dat op dezen Sultan niet te bouwen is. De muitende soldaten van het le leger corps zullen niet in staat blyken om de op rukkende troepen tegen te houden. De Sultan heeft al bakzeil gehaald doch 't zal wel te laat zyn. Tewlik-pacha, die sedert de contra-revolutie minister is, is reeds afgetreden en de Sultan verzocht Ililmi-pacha het groot-vizierschap weder te aanvaarden. Deze had daarin echter niet veel zin. De aanvoerder der constitulioneele troepen voor Konstantinopel is Husni-pacha. Hy ver klaarde in een proclomatie dat het doel van het leger is de constitutioneele regeering te versterken, te bewijzen dat geen wet en geen macht boven de grondwet staat en dat hij een laatste les aan de verraders zal geven. In een telegram spreekt hy zyn afkeuring uit over den militairen opstand en verzoekt hij de soldaten de wederindienststelling der offi cieren, die op den Koran een eed zullen afleggen zich niet meer met staatkunde te bemoeien niet te bemoeilyken, zich alleen te wijden aan hunne militaire plichten en by de maatregelen tot onderdrukking van den op stand niet tusschenbeide te komen. Wanneer de troepen van Konstantinopel dit beloven, voegt Hussi daaraan toe, dan zullen wij in géén enkel opzicht hun overlast aandoen. Zoodra de troepen Konstantinopel zullen binnengerukt zyn, zal de staat van beleg worden afgekondigd en de meest schuldigen aan de contra-revolutie zullen gestraft worden. Buitenlanders zullen in elk geval gespaard worden. De proclamatie van Husni-pacha heeft in Konstantinopel een vrjj goeden indruk gemaakt. Volgens de Neue Freie Presse verzocht de Sultan aan de gezanten van Engeland, Rusland en Frankrijk om zijne afzetting te voorkomen. Het antwoord luidde echter, dat zij zich in deze .binnenlandsche aangelegen heid" niet konden mengen. De mogendheden zullen waarschijnlijk dezen Sultan zeer gaarne zien vertrekken. Nu daar hebben ze reden toe. Tot een treffen tusschen de troepen zal het wel niet komen trouwens dat zou ook in het nadeel der troepen van het le zijn. De overige legercorpsen bestaan uit meer geharde en geoefende krijgers, naar de pro- vincios gezonden om bij den oorlog, die kort geleden dreigde, op te treden tegen de bui tenlanders. Reuter seinde nog dat gevreesd word dat de marine zou optreden om den Sultan te verdedigen. De Turksche marine beteekent echter niet zoo heel veel. Het belang, dat de Europeesche mogend heden hebben bij de gebeurtenissen in Tur kije, is nauwkeurig omgrensd. Oostenrijk- Hongarye zal, evenals de overige mogend heden, zich onthouden van elke inmenging in de hoop, dat aan het conflict spoedig een einde zal komen en er voldoende waarborgen gegeven zullen worden voor stabiliteit van den toestand in de toekomst. Daar de hui dige woelingen het gevolg zijn van een strijd der Turksche partyen onder elkander, Bchijnt er weinig gevaar to bestaan voor de veilig heid der Ottomaansche Christenen of de bui tenlanders. Door niets zouden dan ook de belangen der Christenen en buitenlanders meer worden geschaad dan door een poging der mogendheden om zich te mengen in deze binnenlandsche aangelegenheden. Natuurlijk echter achten de mogendheden het raadzaam naar het roerige land schepen to zenden, teneinde zoonoodig de landgenoo- ten te beschermen. De Engelsche kruiser „Diana zette te Alexandretto reeds 50 ma trozen aan wal. Een drietal andere kruisers zyn naar de Turksche wateren gezonden. Ook twee Amerikaansche kruisers zullen zich naar de Middellandsche zee hegeven om de Amerikaansche belangen te beschèr- In Perzië woedt de revolutie nog voort. Er hadden weer onderscheidene gevechten plaats tusschen de regeeringstroepen en die der nationalisten. De Shah is zoo ziek, dat hy moest verklaren den Engelschen ge zant en den Kussischen zaakgelastigde, die hom dringend wenschten te spreken, niet te kunnen ontvangen. Waarschynlyk wordt een wapenstilstand voor eenige dagen getroffen. Rusland en Engeland werken eendrachtig saraon om den Shah te bewegen de grond wet weer in eere te herstellen. De overeenkomst, waarbij Bulgaryc door Turkye erkend wordt als een zelfstandige staat, is nu wederzijds ondorteekend. Vorst Ferdinand is nu koning geworden. De ge zanten van Rusland, Frankrijk en Engeland, die by de onderteekening tegenwoordig wa ren, verklaarden nog eons, nu officieel, dat hunne regeeringen het koninkrijk Bulgarije officieel zouden erkennen. Hiermede is de zaak nu eindelijk uit. HELDER, 23 April. Het Ned. Operette-Ensemble, onder directie van Alph. Janmart Jr., gaf Dinsdag avond in rCasino" wederom een voorstelling en had evenals de vorige malen een buiten gewoon succes. Opgevoerd werd ,'t Lustige Weeuwtje". De bezoekers en zij waren talryk hebben zich met de opvoering van deze leuke operette kostelijk geamuseerd. En geen wonder, want het spel was uitmuntend, de muziek medeslepend, de zang keurig, de costumes prachtig, de regie prijzenswaardig. Wij behoeven haast niet te vermelden dat dan ook de toejuichingen geestdriftig waren, die niet alleen de hoofdpersonen hat lustige weeuwtje (mej. Corrie Pinkseu) en haar meest geliefden minnaar graaf Danila (de heer van Beem) golden maar ook de overige medespelenden, want zy vormden te zamen een goed geheel. „Fröbel"-Vereeniging. De vereeniging „Fröbel" hield Maandag 1.1. hare jaarlyksche algemeene ledenverga dering. Nadat de vergadering was geopend en de notulen waren gelezen, bracht de secretaris, de heer K. Metzeluar Jz., verslag uit voor het jaar 1908. Hieruit bleek, dat de voreeniging zeer gunstig werkt en de Fröbelinrichting aan haar doel beantwoordt. Het aantal kinderen, dat de school bezoekt, is toenemend en bedroeg in het afgeloopen jaar 160 tot 190. Ook de handwerkenrsus geeft reden tot tevredenheid. Deze gunstige omstandigheid moet hoofdzokelijk toegeschre ven worden aan de buitengewone geschikt heid en den ijver dor directrice, daarin by- 'estaan door de helpsters van wie met lof tan gewaagd worden. Aan de uitnoodiging gericht tot de ouders der schoolgaande kin deren tot het bijwonen der lessen werd oen ruim gebruik gemaakt, en den indruk, die zij verkregen, was zeer gunstig. Het geor ganiseerde Sint-Nicolaasfeest heeft den kin deren eenige aangename uren bezorgd en kan als goed geslaagd beschouwd worden. Het ledental der Vereeniging is met 12 ver minderd en bedraagt thans 121, benevens 1 donatenr. Een groot verlies heeft de veree- niging geleden door hot afsterven van haar vice-Voorzitter, den heer C. S. Jaring, wiens toewijding voor de behartiging der belangen van het voorbereidend onderwijs hoog ge waardeerd werd. Met de beste wenschen voor den bloei dor vereeniging en der in richting eindigde het verslag. Hierna was aan de orde de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer S. Meijers. Hieruit bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen f 1305,71, waar onder gerekend waren f 153 aan contributiën der leden en f 1010,10 aan schoolgelden. De uitgaven bedroegen f 1374,58, zoodat de re kening sloot met een nadeelig saldo van f 68,87. Do commissie belast mot het nazien administratie rapporteerde, bij monde van den lieer J. Kluin, alles in de beste orde te hebben bevonden en stelde voor dereko ning goed te keuren, waarmede de vergade ring accoord ging. Naar aanleiding van het deficit der reke ning ontspon zich een discussie, om de finan ciën te vermeerderen. Men wees er op, dat deze nuttige instelling, die zorgde, dat op doeltreffende wijze- voorbereidend neutraal onderwijs in een aan de eischen der hygiëne voldoend gebouw gegeven wordt, meerderen steun verdiende. Aan het bestuur werd daar in overweging gegeven te trachten het ledental uit te breiden, het schoolgeld voor sommige categoriën te verhoogen en pogingen aan to wenden ter verkrijging van subsidie. Vervolgens werd overgegaan tot de ver kiezing van bestuursleden. De aftredende leden, de heeren D. H. Grunwald en K. S. Oosterhout werden herkozen. Tor voorziening in de bestaande vacature van den heer Jaring werd gekozen de hoor W. B. Onnekes en in de vacature, ontstaande door het vertrek van don heer J. Keulen, de heer M. H. J. Groenendijk. Tot leden der commissie belast met het nazien der rekening over 1909 werden benoemd de heeren J. Kluin, A. Kor ff en L. van der Ploeg. Hierna werd de ver gadering gesloten. Uitslag der door notaris Backx gehou den verkooping op 20 dezer der boerenplaats Leeuwenhorn" te Anita Paulowna, groot 37.50.40 H.A., waaronder 2.37.05 H.A. bouw terrein, is geweest: f 30010 31.24.30 H.A. weiland, kooper de heer Dirk Czn. Waiboer. f 12941,43 6.26.16. H.A. tuin, w.o, het bouwterrein, aan diverse koopers, dus totaal f42951.28. Een opzienbarende zaak. Indertijd werd een aangoteekenden brief af gezonden door baron Van H. van B., te Utrecht, aan P. R., te 's-Gravenhage, in welken brief zich twee bankbiljetten van f 1000 zouden bevindenbij aankomst ter plaatse bleek de brief een waardeloozen inhoud te bevatten. De bewuste brief toonde by weging te Den Haag precies hetzelfde gewicht aan als te Utrecht geconstateerd was, terwyl voorts de zegels totaal ongeschonden waren. De recherche te Utrecht deed alle mogelijke moeite om deze duistere zaak tot klaarheid te brengen. Verschillende postambtenaren ondergingen een scherp verhoor, terwijl her haaldelijk huiszoekingen by hen werden gedaan. Dc resultaten daarvan waren echter niet van dien aard, dat een frauduleaze handeling van één der postambtenaren kon geconstateerd worden. Thans echter heeft de officier van justitie termen gevonden om tegen baron Van H. van B. rechtsingang te verleenen. Er zijn namelyk vermoedens gerezen, dat de brief zonder de twee bankbiljetten is af gezonden, en dus een valsche aangifte heeft plaats gehad. Men begrijpt dat deze zaak veel opzien baart, daar de heer Van H. van B. uit een der oudste adellyke geslachten afstamt. De ramp voor De Lemmer. Hoe het ongeluk precies gebeard is, valt moeilijk te zeggen. Het eenige dat met zekerheid te verklaren valt, is dat in een enkel oogenblik het schip naar de diepte ging. Onder zeer slechte omstandigheden had schipper Dinkla de reis aanvaard. Hy had verkeerde wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rukwind sloeg de roef waarin de vrouw en de kinderen, over boord, de schipper kwam nabij het bootje dat achter het schip voer, terecht, en greep zich aan het touw vast. In dezen toestand zag hy zyn vrouw en zyn zes kinderen een voor een door den rukwind overboord werpen naar de diepte zinken. Eenige schippers, waaronder schipper van Tyzelen, ontdekten het gevaar en kwamen nader; zy wierpen den loods, De Vries uit Kampen, nog een lyn toe. De Vries, die zich zwemmende boven water had gehouden en mede dc vrouw en kinderen had zien verdrinken, greep uitge put van vermoeienis de lyn. Tyzelen riep hom nog toe, vol te houden, doch de onge lukkige, volkomen uitgeput, riep terugIk laat maar los, ik kan het niet meer houden". Toen zonk het achtste slachtoffer voor de oogen van Tyzelen naar de diepte. Het laatst iiad men nog het kindje van 2 Vj jaar zien dry ven. Dinkla zelf werd ten slotte door de Heereu- veen" opgepikt. Hy verklaarde, tenminste dit kan men uit de woorden die de onge lukkige, radeloozo man uit, opmaken, dat er niet eens de tyd was om de noodvlag te hyschon. Hij is zoolang by een scheepsbe vrachter te De Lemmer binnengebracht en is sprakeloos van ontzetting en wanhoop. Dinkla behoorde tot de armste der schippers en moest hij zelfs in den afgeloopen winter bedeeld worden. Thans is de ongelukkige zyn vrouw, zyn kinderen, zijn Bchip, ja alles kwyt. Men zag hem wezenloos met den kan tonrechter door de straten van het stille stadje loopen. De blijde verwachting en In de gemeente Putten is bekend gemaakt, dat onmiddellyk na het bekend worden van de geboorte van een Prins of een Prinses de brandweermannen in uniform op het appél moeten zyn om de spnit te probeeren. Dit als onderdeel van het ieestprogram.^ Een inzender in do „Nykerksche Courant" ontlokt dit de volgende dichterlijke ontboe zeming Heil U, o Liefdepand van Vorstlijk Oudrenpaar liet Nederlandsche Volk zal juichend U vereeren Het houdt de vlag gei eed, en Putten slaat reeds klaar Om tot Uw eer alleende brandspuit te probeeren I Als de vlag op den toren staat, dan zoo had een Leeuwarder firma kort geleden bekend gemaakt zou zij aai kinderen mondharmonica's cadeau doen. Als de vlag ,op den toren staatnatuurlyk alsenfin .de blijde verwachting", „de heugelijke gebeurtenis". Maar de firma had heelemaal niet op den Prins gerekend on daar werd me nu Maandag buiten alle blyde verwachting en heugelijke gebeurtenis om, Prins Hendrik jarig, en de vlag wapperde zoo heerlyk van den toren, dat het een jubelouverlure met mondharmonica's ten volle waard mocht worden gerekend. 't Was zooals gezegd heelemaal buiten de bedoeling van de reclame-firma, maar de Leeuwarder jeugd hield haar aan hare toezegging en had in een ommezien den winkel bestormd. Nu, toen is er maar 'n grabbelpartytje van gehouden. Met het gewone gevolg som migen kregen hun zakken vol muziek en andoren konden ten koste van een scheur in broek of kiel zelfs het kleinste speeldin- getje niet bemachtigen. Zooals het altyd in de wereld gaatal regent het varkens, een zekere Jan krijgt er nog geen borstel van. Maar met dat alhet Heerenwaltje was ge- ruimen tyd voor de passage gestremd. Turf karren geraakten in de verdrukking, slagers, barbiers en turfventers zaten elkaar in de haren, turven en briketten stoven den men- schen om de ooren, politie was druk in de weer. En dat alles omdat de vlag op den toren stond en de firma by vergis tóch nog een goede reclame maakte. (Nbl. v. Fr.) Zoek geraakt. Dinsdag werd op last van de politie te Leeuwarden een met oud ijzer geladen en reeds ter verzending gereedstaande spoorweg wagen weder gelost, en bevonden, dat zich onder het oude yzer een party van circa 1500 K.G. nieuwe laschplaten bevond, die vermoedelijk het vorige jaar, by den ombouw van het spoorwegemplacement, reeds zyn zoek geraakt. De zaak is in onderzoek. („L. C.") Geld leenen. - Waarschuwing 1 Het Centrum" bevat volgend ingezonden stuk Ik wenschte gaarne een waarschuwend woord te doen hooren voor hen, die in geld verlegenheid verkeerende, zich denken ge holpen te zien door z.g. Administratiekan toren en Bankinstellingen. Hoe dikwjjls ziet men niet in de verschil lende bladen advertentiën, waarin gold op langen en korten termyn wordt aangeboden met of zonder vermelding van (geheimhou ding verzekerd". Schryft men op die advertenties, dan volgt onmiddellyk antwoord, dat het z.g. kantoor wel geneigd is te helpen, doch eerst 5 of 10 gulden tegemoet ziet voor de kosten van in formaties etc. etc. Stuurt men de gevraagde som, dan hoort men in den regel niets meer. Zoo kwam dezer dagen iemand by my, die reeds zyn f 10 geofferd had aan een dergo- lyke bankinstelling. De man vertrouwde echter het zaakje niet en schreef,, dat hy hot geld niet meer noodig haddoor ziekte zyner vrouw achteruitgegaan, had hy f 500 gevraagd. Dal hy zyn f 10 als verloren kon beschouwen wist hy, doch dat de ,Bank" hem nog lastig zou vallen had hy niet ver moed. Ziehier het antwoord, dat hij ontving ,/WelEd. Heerl Naar aanleiding uwer geachte briefkaart dd. 5 April, hebben wy de eer u te berich ten, dat wy met de intrekking uwer aan vraag, groot f500, geen genoegen kunnen nemen, tenzy u ons de door die intrekking te lyden schade zoo al niet geheel dan toch gedeeltelyk vergoedt. De door ons te lyden schade bedraagt Afsluitprovisie f 10. Administratiekosten f 15. Rente f 125. Te zamen f 150. Het zal ons aangenaam zyn binnen acht dagen na heden nw voorstel dienaangaande te mogen ontvangen. Bij gebreke daarvan zouden wij tot ons leedwezen verplicht zyn de zaak ter afdoening te stellen in handen van onzen rechtsgeleerden raadsman." Commentaar overbodig 1 Staatspensionneering. Mr. M. W. F. Treub schrijft in zyn slot artikel over dit onderwerp in (Landen Volk" onder meer: Ook de vaderlander zal wel inzien, dat men ter wille van de sociale verzekering het maatschappelijk kapitaal niet moet, mag of kan aantastendoch dat het probleem is, hoe men door verhooging van de nationale productiekracht en door verbetering in de verdeeling van het nationale product inkomen zooveel kan afzonderen, dat een goed geor ganiseerd, met den minst mogelyken omslag in elkaar gezet stelsel van sociale verzekering geleidelyk ingevoerd worden en eenmaal in- gevoerd zynde, kan worden volgehouden zon- er de economische kracht van de bevolking te ondermijnen. Dat probleem kan noch. De Vaderlander, noch wie ook oplossen, tenzy men voorzich tig te werk ga en ook die klasBen der be volking, naar het beginsel van vergoeding van verkregen voordeel, laat bijdragen in de kosten der sociale verzekering (met inbe grip der staatspensionneering) voor wie die verzekering rechtstreeksche baten afwerpt. En verder: Of wy, m\jne medestanders in deze en ik. dan niets willen Men weet wel beter. Maar toch wil ik, in aansluiting aan het eerste artikel van deze reeks, nog kort aangeven, wat wy niet en wat wy wel willen. Wij willen niet meedoen aan lagere poli tiek, die de ruggen der oude armen uitkiest als terrein voor den verkiezingsstrijd. Wij willen, nu over de sociale verzekering, inzonderheid over de ouderdomsverzokerirg de meeningen van links en rechts allengs meer tot elkaar naderen, en de velden hier wit staan om te oogsten, dien oogst niet door strijdende politieke legers zien vertrap pen. Wy willen in één woord oude, invalide i zieke arbeiders niet maken tot dupe van verkiezingsmanoeuvres. Wat wy wél willen, is oen behoorlijk op gezet en geleidelyk in te voeren plan vun sociale verzekering, ten deele te betalen door de direct-bolanghebbenden, ten dooie te be kostigen uit algemeene, naar draagkracht geheven belastingen. Wy erkennen intusschen, dat van zulk een plan van sociale verzekering, de ouden van dagen slechts na een betrekkelijk lan- »en overgangstijd de vruchten zullen pluk ten. Wy beseffen ook, dat men eenerzyds de ouden van dagen niet mag paaien met het uitgalmen vun verkiezingsleuzen, die by nuchter onderzoek op niets kunnen uitloopen, en anderzyds hen niet naar een verre toe komst, wanneer zy er niet meer zullen zyn, verwyzen kan. Daarom meenen wy, dat wel aan do ouder- domsverzekeriug als onderdeel van een goed ineengezet stelsel van sooiale verzekering moot worden vastgehouden, doch dat du Btaat goed zal doen met reeds thans, in af wachting dat do verzekering de ouden van dagen helpen zal, hen zooveel mogolyk langs den weg van verbeterde armenzorg tegemoet te komen. „Zooveel mogelyk", daarmede be doel ik, zooveel als mogelyk is, eensdeels zonder de belastingen te hoog op te voeren, anderdeels zonder de andere takken van sociale verzekering on, algemeoner nog, de andere sociale plichten, welke de staat te vervullen heeft, te na te komen. Het Deensche stelsel van ouderdomszorg door armenzorg kost daar omstreeks f 1.50 per hoofd der bevolking. Welnu, laat de staat hier ongeveer evenveel voor dit dool ten koste leggen, dus een som van f 8 k 9 milli- oen. Laat hy ter goede besteding daarvan de hulp inroepen van burgerlijke armbestu ren, kerkelijke diaconieën en particuliere liefdadigheidsgenootschappen. Dan zal niet de eene af andere politiek, maar zullen do ouden van dagen, die thanB niet verzorgd worden en die het meest hulpbehoevend zyn, wor den gebaat. En dit moet toch het doel zyn 1 Maar indien de staat dezen weg uitgaat, zy hy zich wel bewust, dat dit slechts een voorbereidende, een nood-maatregel is, die hoe eer hoe beter moet plaats makou voor eene verzekering, die den pensioentrek ker het voor het behoud van zyn eigenwaarde zoo nuttige besef geeft, dat hy op zyn ouden dag geniet van hetgeen hy zelf in de kracht van zyn leven heeft helpen bijeenbrengen. 250 jarige schildpad. In de Londensche diergaarde is de deken van het dierenryk overleden, de 250-jarige schildpad Methusalem. In September legde hij zich, samen met zyn jongen maat Henry, oud 200 jaar, in de koesterende nabijheid van de verwarmingspypen, voor den winter slaap neder. Dezer dagen bemerkte een op passer, dat Melhasalem uit den tyd was. FEUILLETON. 16) .Niet waar?" viel zo levendig in ,Myn arme Jörgen heeft in zyn leven slechts arbeid en ontbering gekend, en toch is daar over nooit een klacht over zijne lippen ge komen." Maar nu zou hij de schade toch kunnen inhalen. Gij hebt geene kinderen, waarom maakt ge niet eens samen eene groote reis. Ge gaat in Hamburg op de boot en dan de zee in bjjv. naar de Middellandsche zee ol nog verder naar Indië, naar het wonderland." «In Indië beeft mijn man zjjn besten vriend, die diiar aan 't hoofd staat van een Duitsch hospitaal. Van tyd tot tyd komen er uitvoe rige berichten, en myn man bekende my ook, dat hy in vroeger tyd denzelfden drang naar de verte had gehad als zyn vriend Hans Ewers. Ook uu nog herhaalt deze steeds weer zijn verzoek toch over te komen, daar er groote behoefte bestaat aan flinke dok toren." „En wat zegt uw man hierop?" Nu toen dachten we er geen van beiden over ons zeker bestaan hier op te geven om de uitvoering van zoo'n plan voor mogelyk te houden." ,En nu „Myn man staat op zjjnen post en zal dien nooit verlaten," antwoordde Marianne ernstig. En gy?" Dat was braaf." Ik moet ook op den mjjnen blyven." Nu zijt gij even zoo pedant als uw man. Ge weet in 't geheel niet, hoe groot en mooi de wereld daar buiten is." ,Ik ken Hamburg toch." .Wat kent ge dan van de stad?" ,Het doet er niet toe, Raven," antwoordde ze nu geergerd, hem uitdagend aanziend, wat men niet kent, ontbeert men ook niet." Marianne, niet al te zeker zijn," vermaande hij en keek haar veelbeteekenend aan. „Waarom zegt hy my dat alles?' vroeg zij plotseling treurig. „Wilt ge mij ontevre den maken. „Wilt ge my van mijnen man vervreemden, die zoo goed voor mij is?" „Ik wil in t geheel niets anders, dan u gelukkig zien," bekende hij. •Nu dan, laat dan alles, zooals het is. Binnen korten tijd ryst gij weer af naar uw groot Berlyn- zijt een beroemd man geworden en wy zyn vergeten." Eene vrouw, als gij zyt, vergeet men niet. Gevoelt ge niet, dat ik u vereer, Marianne .Kom Raven geen praatjes! Hier op deze plek, waar alles zoo grootsch en heUig is, mag ik zoo iets niet hooren,zei ze afwijzend. „Kom dan spoedig hierbinnen 1"riep Raven, en vatte hare hand en trok haar mee. Hij stootte de deur naar den kloostergang open, dat het oudste kerkhof van Sleeswijk omgeeft. Mag ik u vertellen, wat de gids rnij by mijn eerste bezoek heeft verteld Maar misschien is het niets nieuws voor u." (Duurt het lang?" Dat weet ik niet vooruit." Dus waarheid en verdichting", schertste zy. Zooals dat past voor een schrijver", ant woordde hij en zette zich neer op het lage muurtje van den vreedzaman hof, die door de kloostergang was ingesloten. .Vroeger waren hier vensters, die de overdekte gang nog verborgener maakten' Eu dat was goed, want by wintertijd, ik go- loof, begin Februari, werd hier op deze hei lige plaats de dommarkt gehouden, die nu hare plaats op de markt heeft gekregen. De koBter vond dat het vroeger mooier wss. De oude heeft fantasie en ik behoeide zijne schildering maar te volgen om my voor te stelleD, hoe vroegore geslachten, hier in 't gedrang hebben geveild en gekocht." Marianne keek stil voor zich uit en nam het woord van hem over.En de edel vrouw kwam met hare dienstmaagd om oud Friesche weefsels en kostbare specerijen te koopen, om voor haren aan jicht lydeDden vader eene heilzame drank te bereiden. Toen kwam zij erg in het gedrang en terwyl zy hulp zoe kend om zich zag, stond de slanke Hansa- zoon reeds naast haar, om haar te bescher men. Hij was wel is waar maar een koop manszoon, maar edel van inborst en gevoelen. Maar de jonker, hoog in aanzien aan het Deensche hof, wees zijn geleide ruw uf, zoo dat de hand van den koopman, wiens schip in de haven lag, naar zyn zwaard greep, dat hij als weerbaar man aan zyne zyne zjjde droeg." Hoe levendig weet ge dien ouden tyd te schilderen, Marianne." ,Ik heb my altijd geinterresseerd voor vertellingen en oude sagen," Gy zult binnenkort geen nieuw sprookje schrijven, maar een verhaal uit de dagen van het oude Sleeswyk. Dut stout in uwe oogen te lezen." Ik geloof niet dat ik zoo'n stof volkomen meester bengaf ze bescheiden te kennen. .Waarom niet? Ge zoudt het kunnen pro beeren. Uwe fantasie zou te hulp kunnen komen, waar de overlevering te kort schiet." Marianne was stil geworden. Als eene brandende vonk was het in haar binnenste gevallen en had den vurigen wensch wakker geroepeD, de stof te verwerken. Ze zou niet eerder rnst hebben, ovenals bij het sprookje. Begin niet eerder, voor ik weg ben", verzocht Raven. „Ben je bang, dat ik er je mee zou vervelen Neen, maar ge hebt me verwend. Je belangstelling heeft tot nu toe zoo geheel myn werken gegolden, dat ik het niet best zou kunnen verdragen, op 't laatst nog ach teraf te worden gezet." Wees onbezorgd 1 Mocht ik mij werkelyk eens aan deze geschiedkundige stof wagen, dan zou ik er eerst zoo'n grondige studie van moeten maken, dat Maak u de zaak toch niet zoo onnoodig moeielyk. In plaats van in oude kronieken na te snuffelen, kunt ge u aan de schrijvers houden, die reeds voor u Sleeswyk Holstein hebben geschilderd, zooals boven andoren de dichter Jensen.-' Ik mag tóch niet in de voetstappen van anderen treden .Waarom niet? Ge leert daardoor, hoe men moet doen. Ge behoeft immers nog niet af te schryven." Neen, neen, dat reeds is in myne oogen diefstal van den geest 1" viel Marianne op gewonden in. Ik ken vele collega's, die zoo doen." (Afschuwelijk 1" gaf de jonge vrouw tot antwoord. Alleen reeds het bewustzijn, de gedachten van anderen voor de myne uit te geven, zou my doen blozen van schaamte." (Gy deukt veel te voornaam, te idealistisch van de menschen." Laat mij toch myn geloof. Indien ik nu eens datgene, wat gy daar veronderstelt, in het door u by mij opgezochte wantrouwen, ook eens op u wilde overdragen Gy zoudt my met verachting den rug toekeeren, als ik van uwen nieuwen roman wilde veronder stellen, dat hij aan een ander was ontleend." De aanwezigen zyn altyd buiten gesloten," poogde Raven te schertsen, maar zyn gezicht, dat hij hield afgewend, was bleek geworden. Hij haastte zich, van onderwerp te veranderen. Hy haalde zyn horloge te voorschijn en riep met goed gespeelden schrik ,Als we ons niet haasten, worden we hier ingesloten!" Snel gingen ze door de kloostergang naar de kerk terugRaven drukte den koster een geldstuk in de hand. Zy waren nu by zyne woning gekomen, en Marianne ging na een kort afscheid verder. Waarom zy den omweg door de allee maakte, in plaats van reeds vroeger het kosterpad in de slaan, waagde zij zich zeker niet te bekennen. Hare onbe vangenheid in den omgang met Raven was van daag plotseling geschokt, en zoo sloop zy door liet tuinpoortje naar binnen, alsof zij een slecht geweten had. Marianne's man kwam van daag prompt op tyd thuis maar dadelyk na 't eten werd hy weer weggehaald. Het was een heel eind en, naar hem werd meegedeeld, een moeilyk geval zoodat hij er zich op voorbereidde den geheelcn nacht uit te blyven. Marianne vond het recht vervelend het overige van den dag zoo alleen te blyven. Natuurlyk zon Raven op het gewone uur verschijnen en bet als van zelf sprekend beschouwen, haar ge zelschap te houden. En nu zei haar man nog ,Het is van daag goed weer om te zeilen maak toch met Raven het reeds lang voor genomen tochtje naar Haddeby I" Dat wilde jy toch ook meermalen Jörgen." Waarom daarop te wachten, Marianne. Ik heb op 't oogenblik zooveel zieken, dat ik er in den eersten tyd niet aan kan denken." „Dan mag Raven alleen gaan!" zei ze verdrietig. (Waarom zoo nit 't humeur, kind Ik had tot nu toe het gevoel alsof de omgang met Raven je eindeljjk de zoo lang ontbeerde op wekking had gebracht." .Zeker, maar ik had er my zoo op ver heugd dat gy ook mee zoudt gaan. Ook terwille van de mensohen" voegde zy er, eene plotselinge ingeving volgend, aaD toe. Zou het eene waarschuwing zyn, of was het alleen gekwetste trots, dat haar man zoo iu 't geheel geen ijverzucht toonde (Sedert wanneer bekommert ge u erover, wat de menschen zeggen Ge zyt toch niet meer zoo jong, dat ge my als bewaker noo dig hebt. Ik verbeug er mij over, dat je ge zelschap hebt, daar ik zoo bitter weinig tijd voor je over bob. Raven gaat gauw weer weg, vraag hem morgenavond te soupeereu, dan kannen we naar ik hoop, nog eens ge zellig samen zyn." Het rijtuig kwam voor en dokter Hofman stapte vlug in. Hy zag niet meer de tranen, die in de oogen van zyne vrouw fonkelden. Ze was boos op Jörgen, dat die haar zoo onbezorgd met een man als Raven liet omgaan. Ze muaktc er bem innerlijk zelfs een ver wijt van, dat hy het gemakkelijk vond, omdat ze nu niet meer over baar alleen zyn klaagde. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 1