Marine en Leger. Vervolg der berichten. Uit den Omtrek. Koorvereeniging Concert, op Dinsdag 4 Mei a.s. VERHUISD Wie helpt Texels Eigen Stoombooionilerneming. Bij beschikking van den minister van nc zijn met 1 Mei de benoemde dirigeerende officier van gezondlieid ie klasse dr. 0, T. Humme, ge plaatst in di directie der marine te Amsterdam, en de officier van gezondheid 1c klasse dr. e. J Borgesius geplaatst te Rotterdam. De luitenant ter zee Ie klasse S. F. Nolst Tre- nité, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activitcit gesteld. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Celebes, v. Java n. A'dam, vertr. 23 April v. P. Said. K. Wilh., v. Java n. A'dam, pass. 23 April Perim Oranje, v. A'dam n. Java, arriv. 23 April in Singapore. Biiliton, v. A'dam n. Java, vertr. 23 April v. Suez. Grotius, v Java n. A'dam, vertr. 24 April v. Singapore. K. W. I, v. A'dam n. Java, vertr. 23 April v. Lissabon Arabon vertrok 24 April v. Amsterdam naar Java Sumatra arriveerde 24 April v. Amsterdam te Java. K. W II, v. Java d. A'dam,, pass. 24 April Dungeness. Rembrandt, v. A'dam n. Java, pass. 24 April Perim. Koninklijke Hollandsohe Llotd. Delfland, van A'dam n. Brazilië en Buenos Ayres, pass. 22 April Fernanda Noronha. rotterdamsche l.loyd. Bogor, v. R'dam n. Java, pass. 23 April Quessant. Kediri, v. Java n. R'dam, vertr. 23 April v. Padang. Medan, v. R'dam n, Java, arriv. 24 April'te Sabang. Tabanan vertrok 24 April v. Rotterdam naar Java Rindjani, v. Java n. R'dam, vertr.24 April v.Marscille, HELDER, 27 April. By Kon. Besl. ie aan C. M. Cremer, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatevefvanger in het kanton Helder. Oefeningen bij de Marine. Door de bemanning van het panteeraohip Piet Hein" werd dezer dagen ter reedo Nieuwediep een interessante excercitiè ge houden. Verondersteld werd dat hot schip door eene aanvaring zoodanig beschadigd waa, dat het onmiddellijk verlaten moest worden. Op een gegeven sein werden alle sloepen tot gelyk met de verschansing gestreken, volgeladen met hunne voor scheepsramp verstrekte uit rusting, victualie, gereedschappen, instrumen ten enz. (drinkwater is in alle sloepen van de oorlogsschepen in speciaal daarvoor aan gebrachte tanken altijd voorhanden). Daarop werden de sloepen te water gelaten en nam de geheele bemanning daarin plaats, uitge zonderd 3 vertrouwde stokers, die op de tewerkstaande stoomketel, dynamo, pompen enz. toezicht moesten blyven houden. In wer kelijkheid is er voor hen natuurlijk ook een vaste plaats in de sloepen aangewezen. In zeer korten tijd waren allo sloepen bemand, werd hot schip verlaten en werd naar haven geroeid, waar allen debarkeerden. de haven worden de zeiltuigen op de sloepen gezet en zeilende werd naar het schip tor reede teruggekeerd. Verkiezing Tweede Kamer. De Liberale Kiesvereeniging te Noord- Zjjpe heeft met algemeenc stemmen mr. Th de Meester candid&at gesteld. De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Anna- Paulowna stelde eveneens mr. Th. de Mees ter candidaat. Ge'dleening. De raad der gemeente Schagen besloot een leening aan te gaan, groot f 20,000dat bedrag is noodig voor de storting op de aan- deelen in de tramlijnen SchagenWielingen en SchagenAlkmaar. Een diefstal. Op het Spaansche stoomschip Mantieldel Cerro", liggende op stroom te Rotterdam aan boei 10, heeft men getracht bet compas te stelen. Op dc komst van den wachtsman is de dief gevlucht, maar toch is aan bet compas met toebchooren reeds een schade van ongeveer f 600 toegebracht. Het compas zal ook opnieuw gesteld moeien worden. Een ontrouwe brievenbesteller. Omtrent de treurige zaak van een brieven besteller, te Amsterdam, die zich Donderdag aan diefstal van 2 brieven heeft schuldig gemaakt, vernemen wy het volgende Donderdagmiddag tusschen halfeen en een uur was de aangehoudene aan het brieven sorteeren, toen de hoofdcommies plotseling zag, dat hy een tweetal brieven in zyn zak stak. Onmiddellijk gebood hy den brievenbe steller hem naar den directeur te volgen, waar de brieven voor den dag kwamen. Door eenige ontboden politieagenten word hy naar het dichtstbijzijnd politiebureau overgebracht en daar procos-verbaal van zyn bekentenis opgemaakt. Vrijdagmorgen zyn de geadres seerden gehoord. De brieven bleken waar- delooxe monsters te bevatten. De schuldige is Vrijdagmorgen voor den officier geleid. De man is gehuwd en vader van een kind. Duur brood in Holland. De steeds duurder wordende grondstoffen, hoofdzakelijk meel, maken het noodig, dat geleidelyk over ons geheele land de brood prijzen worden verhoogd. Slechts Amsterdam en Den Haag zyn van de groote plaatsen in Noord-Holland en Zuid-Holland nog achter gebleven, niettegenstaande vooral in de hoofd stad de toestand voor de bakkerijen alles behalve rooskleurig is. Reeds langen tyd wordt er in Amsterdam gecorrespondeerd en geconfereerd door vloedryke bakkers en broodfabrikanten, maar verder dan een ernstig overwegen der aan gelegenheid is hot nog maar steeds niet ge komen. Het lykt voor het groote publiek onbegrij pelijk, dat zoo moeilyk overeenstemming t< krijgen is, waar de belangen van alle betrok kenen toch schijnbaar dezelfde zyn, waar bet er toch voor allen om gaat meer geld voor hun waar te krjjgen. En toch er is reden voor De concurrentie in het broodbakkersvak zéér scherp en beeft geleid tot hut uitdenken van allerlei methodes om het publiek trekken. Coöperaties met uitkeering van winst aan de verbruikers werden gevolgd door volksbakkoryen op zoogenaamd coöpe ratieven grondslag, met uitkeering van een vaste winstpercentage aan hare afnemers dezo vonden weder heftige concurrentie de bakkeryen, waar uitsluitend voor Jantje Contautje over de toonbank verkocht wordt on waar aan de clientèle, die de geheele week gekocht heeft, Zaterdags een dubbele portie tegen enkelvoudige betaling wordt ver strekt. Het systeem van, op elko zes brooden er één toe 1 Hieruit blykt al voldoende, dat van heid in de condities van broodverkoop geen sprake is en waar elke methode haar eigen aardige bezwaren en voordeelen meebreogt, zyn de pryzen ook uiteenloopend. Luxe- bakkeryen, particuliere bakkers, broodfabrie ken, volksbakkeryen, coöperaties en toegift- bakkeryen, ze houden er elk een prys op hun eigen houtje op na 1 Eu daar zit nu in hoofdzaak do kneep 1 Men is te bang voor een verplaatsing van het debiet. Brood is toch al niet goedkoop in verhouding tot enkele jaren geleden. Het reeds 1 cent duurder geworden en er moest noodzakelijk nog minstens een cent by. Do vrees bestaat nu echter, dat dit duurder worden van het artikel het publiek ertoe zal brengen op do koopjes te gaan loopen, dat de clientèle der burgerbakkerijen vooral zich zal verplaatsen naar schijnbare goodkoopere leveranciers. En tochzooals de toestand nu is, kan hy niet voortduren zonder dat vele bakkers den stryd om het bestaan zullen moeten opgeven en er door meel-fabrikanten en handelaren belangrijke verliezen geleden worden. Een broodprysverhooging zal dezer dagen wel moeten volgen en daarom is het misschien niet te onpas om vooraf het publiek op te wekken de bakkers in deze slechte tijden te steunen en niet tegen te werken. Laat het publiek dus by zyn leveranciers blyven. Wy zeiden het reedB hiervoorde voordeelen by veranderingen zyn in hoofd zaak slechts schynbaar, het moet by allen uit de lengte of uit de breedte komen, maar zij moeten zonder uitzonderingen geld ver dienen. Laat dus een ieder denken, dat zijn tegenwoordige leverancier hem goed on zoo goedkoop mogelyk bedient en hem trouw jlijven, juist nu dit het meest noodig is. Men zal geen slecht werk gedaan hebben Na het bovenstaande zal men misschien ook gaarne iets hooren over de oorzaken der zoo sterk gestegen tarwe- en meelprijzen. Men leest de laatste dagen zooveel over „corners" in Amerika, over de grootspecn- laties aldaar, over het gewoonlijk ineen storten van zulke bewegingen enz. enz., dat het groote publiek wel denken moet, dat bet alleen speculatieve manupulatics zyn, c" onB het dure brood bezorgen. En toch niets minder waar dan dat Toon een 30 jaar geleden Noord-Amerika plotseling als overgroot exporteur van tarwe op de wereldmarkt kwam en tot lage prijzen jaarlykB grooterc reuzenoogsten naar Europa exporteorde, kwam het artikol op zulk eon laag prijsniveau, dat het in de laatsto jaren van de negentiende eeuw niet zoo loonend meer was graan te verbouwen. Tegelykortyd hoopten zich de voorraden overal op en daardoor konden toen de overmatig lage prijzen lang blyven bestaan. Sedert is veel veranderd. De bevolking van Amerika iB enorm toegenomen, daardoor de waarde van den grond gestegen en dus de productie-prys van het artikel ver hoogd, maar ook is de cosuniptie sterk toe genomen. De productie echter heeft haar hoogtepunt bereikt, neemt eerder af ook ten gevolge van het gebruiken van tarweland voor het verbouwen van andere jartikelen om den grond niet te veel uit te putten (zoogenaamde wisselbouw;. Zoo hebben dus de laatste jaren de Vereenigdo Staten meer en meer hun invloed alB belangrijke factor voor de verzorging van Europa met tarwe verloren. De Voreenigde Staten hebben hun tarwo-export niet meer in zoo groote mate noodig en Europa heeft een plaatsvervanger 'evonden in Argentinië, dat vooral de aller- aatste jaren, door buitengewoon groote quantiteiten in betrekkelijk korten tyd te exportceren, sterken invloed op de wereld markt heeft geoefend. De Scheepsramp voor de Lemster haven. Acht personen verdronken. Wy lezen in het Nieuwsblad van Friesland Toen we Dinsdag met eene hnivering kennis hadden genomen van 't telegram, dat ons melding deed van 'n scheepsramp, zóó nood lottig, als gelukkig slechts zelden te betreuren valt, zyn we onmiddellijk naar de Lemmer gereisd en hebben daar nog velo droeve zonderheden vernomen. Er lagen in de koude Februaridagen vele arme schippers te Lemmer ingevroren. Onder bon was ook schipper G. Dinkla, in Ten Post, een dorpje in de provincie Groningen. Een oud honten hekschip„De Hoop* heette 'tl herbergde hem, zyne vrouw, en zes kinderen, waarvan het oudste ongeveer 10 jaar, en 't jongste nauwelijks 2. De oudste kindereu gingen ter school. Menig vroolyk Lemster schoolkind herinnert zich deze speelgenooten, wier lijkjes nu voor de haveu op den bodem der zee rusten, tot ze over eenigen tyd wie weet waar, en in welken ufgryselykeo staat, zullen aanspoelen. Ze praten er op de straat overze scholen bij* als de «groote menschen*, om elkaar het schrikkelijk geval in bijzonderheden te hooren vertellen ze gaan mee naar den bavendam, om zee-in te turen naar dien kaal bewanten mast, die daar op een half uur afstands uit de golven oprijst Schipper Dinkla lag daar dan den hcelen langen winter door aan wal, opgesloten in ys. En 't weinige gold raakte op; „sjouw tjes* aan den wal waren er niet te vinden, zoodat spoedig ouders en kinderen hot noo- digate derfden. Zoolang mogelijk hielden schipper Dinkla en de zynen die armoede verborgen. Ja, we hebben een vrouw hooren vertellen, dat ze zich allen te zatuon zouden hebben laten verhongeren, als men er niet tydig achter gekomen was, en ingegrepen had. De kinderen zaten flauw en wezenloos in de roef, toen men eindelyk te weten kwam. hoe 't stond, daar aan boord. Onder de buurlui is daarop eerst een col lecte gehouden voor 't arme gezin. Maar die hadden 't zelf niet te breed. Ten slotte heeft men toen by de burgery aangeklopt, en naar wy vernamen, by de f 30 voor het groote schippersgezin opgeloopen. Of hot schippersochtpaar on die arme schapen van kinderen dankbaar geweest zullen zyn I Eindelijk kwam toch de tyd, dat er weer gevaren kon worden en met de andere schepen verliet ook »De Hoop* de haven, waaraan de gedachte aan veel leed, maar toch ook een blijde herinnering hen verbond. Of do schipper in die weinig weken wat geld bevaren heeftWe weten 't niet precies. Maar zeker zooveel niet, dat er oen knecht op staan kon. Binnen varende, bleef hy met vrouw en kinderen redden. Schippers kinderen zyn 't gewoon, dat se er jong „by moeten", een schippersvrouw is gewoonlyk het knechtswerk ook niet vreemd, maar toch blijft het zoo zonder knecht op een tjalk «scharrelen', zooals de schippers dat noemen. Toen hy Maandag das met geladen schip van Kampen vertrok, naar de Lemmer, nam hy een bevaren man mee. Die bieden er zich op kustplaatsen vele aan, cn schippers, wier personeel voor do binnenvaart noode genoeg zaam is, kunnen zich op dio wyze voor 'I „over* gaan dan zoolang een knecht huren. 't Weer was gunstig, en toen men dien avond onder Schokland ten anker en ter kooi ging, zal dat ketrekkelyk zonder zorgen ge weest zijn. Dinsdagmorgen stond het er minder goed voor. Maar toch was 't weer zoo slecht niet, dat men niet onder 't eiland vandaan durfde. De zeilen werden geheschen, en «De Hoop' koerste op De Lemmer aan. De kinderen, zoo stellen we ons voor, zullen bly geweest zijn, in 't vooruitzicht weer eens in Dc Lemmer te komen. Een der kleinen kwam al heel vroeg aan dek om zien, «hoever ze al waren*, en «ofvader stond, voelde hy dien pyp nog in zyn zak, kwamen hem dio kinderwoorden weer te binnen, sloeg hy de hand byna weer aan zichzelve van wanhoop Maar we waren nog pas onder Schokland vandaan, met stevigen Zuidoostenwind, die langzamerhand naar 't Westen uitschoot, on toenam in hevigheid. Zo bracht het ver, de oude, zwaar geladen schuit. Om goed negen uur was men tot op een half uur afstand van de haven genaderd. Doch 't weer was boozer en boozer geworden de golven liepen hoog, en men reikhalsde naar de haven, want men wist dat „De Hoop' niet zoo heel veel uitstaan kon... Op een oogenblik kwam het zoover, dat de vrouw, die achter bij 't roer stond, ter- wyl schipper en loods voorop by zeil en pompen waren, haar man toeriep „Laten we toch de noodvlag hyschenl* Maar de schipper antwoordde niet. Zyn plan was toen ul, om 't schip maar op strand te laten loopen, als 't niet anders kon, maar natuurlyk, daar wilde en mocht hy ook niet toe overgaan, voor elke andere kans op behoud verkeken was. Eensklaps had toen de catastropho plaats. Een groote golf slaat over het voorschip en neemt een deel der kapluiken mee. Do schuit wil niet weer rijzen De schipper vliegt naar achteren, en terwyl zyn vrouw de kinderen bijeenroept in de op dek staande roef, haalt hy uit alle macht het bootje naar zich toe. Bijna heeft hij 't tegen boord, als een golf het opneemt en wegwerpt. Hij houdt het touw vast, en wordt meegesleurd van 't Bchip af Gauw het want in met de kinderen Kijk, de stooomboot komt alschreeuwt hy zyn vrouw nog toe, want op dat oogenblik ziet hij hoe de veerboot, die even te voren de haven verliet, afdraait en op hen afkomt. Hij ziet ook nog, alles in datzelfde oogenblik, dat zijn vrouw met één kind op don arm, en twee aan hare rokken hangende, in het want tracht te klimmen, dat ook do loods in 't want hangt, en dat een golf de roef buiten boord spoelt, mot de andere drie kinderen Dat alles heeft die vader moeten aanzien terwijl hij hing aan het bootje, en wanhopig worstelde met de golven, doch niet eens het vaartuigje kon komen! Zooals reeds gezegd is, kwam de salonboot voor den wind af op het tooneel van dq ramp toe. Aan boord had men het tumult op het ichip waargenomen. Ook in do nabijheid zijnde visscherlieden schoten toe. Het eerst van allen was Jacob Tyzeling et zijn vlet ter plaatse. Op dat oogenblik hing alleen de loods nog 't want. Verder was er niets boven, dan ronddrijvend dokgerei. Af en toe werd ook het achterschip nog boven de golven uit ge licht. Zoo dicht mogelijk naderde de vlet liet gezonken vaartuig. Men stak den loods een baak toe, doch de man scheen mot zyn voe ten onder in 't touwwerk verward te zitten, hy moest althans loslaten, toen men aantrok Meteen sloeg een golf de vlet een eind weg, en 't duurde even, voor men weer genaderd was. Nu werd den loods een touw toege worpen, doch hy kon 't niet grijpen, en toen men hem moed insprak, kreet hy „Ik kan me niet langer houden", liet zich vallen en verdween in de diepte. Onderwijl pikte de salonboot het bootji op. Men haalde t met haken naar zich toe, daarop waagde de stuurman der boot het het huikje te springen, waaraan nog immer, aan de z.g. vanglyn, de schipper hing. Deze werd uit het water getrokken en aan boord van de stoomboot gehaald. Radeloos was de man. Hy wilde weer overboord, naar zyn schiphij gilde nog van helpen, redden, waar ieder zag dat niets meer te helpen of te redden was. Drie man waren noodig om hem vast te houden. Zoo voer de boot naar de haven terug. Daar werd de schipper aan wal gebracht en voorloopig gehuisvest by den heer Props- ma, agent der aleepbooten enz. Hij was no steeds in een toestand, die aan razern grensde, en gaf op alle vragen ton antwoord „O, vraag me toch niets, vraag me toch nietsWas ik ook maar verdronken Van de passagiers der boot, die allen zeer overstuur waren van de ramp, en zeeziok er bij, daar de boot by 't kruisen om 't gezon ken schip heen, elk oogenblik dwars-zee kwam, en dus geweldig slingerde, trokken er tien zich het geval zoo aan, dat ze van reis afzagen en naar huis terugkeerden. Een meevaller voor de Engelsche schatkist. De Engelsche schatkist heeft weer meevaller goliad. Do onlangs overleden Sir Frederick Wills, lid van een tabaksfirma te Bristol heeft 36 millioen gulden nagelaten, waarvan ruim 8.6 millioen gulden successie recht betaald zal worden. Scheepsramp. Christiania, 23 April. Het stoomschip Oxford" kwam by het verlaten der haven by Droback in aanvaring met het binnen komende stoomschip «Edith' dat zonk. De kapitein met diens vrouw en vijftien der equipage zyn omgekomen. De „Oxfordis op het strand gezet. Stierengevecht. Vrydag zyn, volgens een Fransch blad, te Sevilla by een stierengevecht drie mata- dorea door de stieren afgemaaktverscheiden anderen, die de mannen te hulp kwamen, werden door de woedende beesten op de horens genomen en zwaar gewond. Een advertentie. «Aanbesteding van Runderdarmen en afval- doelen der leden van de Vleeschhouwers Ver- eeniging „De Eendracht" te Amsterdam." Het ware voor voorzichtige leden redon tot bedanken I daar de derde wachtkamer énne «Welke is de leukste, meneer?" Witkiel wyst lachend, met 'n sierlijke bui ding, naar de gesloten deur van «drie» «dat s bepaald de leukste, hoor." Go lacht misschien om de «leuke* vraag van dat «leuke" meisje, maar eilievo, was zij ik bedoel de schynbaar eenvoudige Texelsche in de meening verkeerende dat zij te kiezen had, zoo dwaas toen zij naar de leukste vroeg? Was zy niet, als sommige modegekjes, geheel een dame van haar tijd Leuk heet alles tegenwoordig, 't Woordje speelt een groote rol. Heel de wereld is een leukheid, 't Discours is vaak van leukheid vol. Of 't iets moois is dan wel leelijk, Aardig, net, of 't tegendeel, 't Woordje «leuk* is steeds toepasselijk, In den toon en echt fideel. Ik voor my als 'k 't eens mag zeggen Vind dat «leuk* een misselyk woord, Dom, onzinnig, oppervlakkig, Waarde lezer, zegt hot voort I Velen zullen misschien het volgende ook „verbazend lenk" vinden. Een «scharrelaar van den vierden rang* bemerkte dezer dagen in een onzer volksbuurten niet minder dan tien konynenhuidjes, bijeen gebonden aan een spijker in den buitenmuur, waarboven een bordje met krytletters: „te koop*. Sapperloot!' mompelt de zoon van Mer- curius, «dat is juist wat voor mijn gading.* Al spoedig wordt geboden, gevraagd eo eindelijk den koop gesloten, .'t Is voor 'n fatje, koopman, maar enfin, je bent ook een arme d r, vooruit maar hier, pak ze aan en scheer je weg.* Of-ie ze nog een oogenblikje mocht laten hangen, dan zou-ie ze over een half uurtje komen halen en gelyk betalen. Aldus wordt besloten. Een kwartier later. «Koopman koop voddiekoopman galmt het totdat hot bordje te koop* on de huidjes opnieuw de aan dacht trekken. Koopman tikt, klopt, roept «v-o-l-l-u-k 1*.. Eigenaar der huidjes fronst even de wenk brauwen, glimlacht vergenoegd, als een groot handelaar wienB zaken uaar wensch gaan. aarzelt aanstonds niet lang by het hooren van een voordeeliger aanbod, verkoopt ten slotte den tweeden liefhebber wat eigenlijk al zoo goed als verkocht was. En de „scharrelaar', die op afgesproken tijd terugkeerde Lieve lezer, is het noo dig, dat ik de ergernis, de woede beschryf van den bedrogene, een rechtvaardige toorn, die niet weinig toenam op het zien van het leuke' gezicht des vellen-eigenaars De kruisspin pakt de zwakke vlieg, De musch is haar verderver. De sperwer pakt de kleine musch, De adelaar pakt de sperwer. Zoo pakt in 't groote dierenrijk De eene soort den ander. Alleen do menschen doen dat niet, Die plukken steeds elkander. Ik blijf vandaag in den toon noem hem lezer, naar keuze majeur of mineur eu vertel alleen van «leuke* menschen. Daartoe behoort zeer zeker een bewoner dezer ge meente, wiens tuimelraam boven de winkel deur door een schooljongen werd verbryzeld. Met den stoen die door het glas geschoten was, met den jeugdigen straatkn(aap) by den kraag, ging onze winkelier naar de ouders om schadevergoeding Kan je grijpen IAl ging-ie op z'n hoofd staan Betalen Bankje wel I Winkelier „Niet 1* Dezelfde steen vloog, by gebrek aan een tuimelraam, door een kamerruit, liet het glas riukeleu dat de buren verschrikt toesnelden. Hy had echter zyn doel bereikt Oog omhoog en tand om tand I 't Mag niet christelijk wezen, A la bonne heur't is toch «leuk", Blijft 't ook lang na dezen. Aan de Buitenhaven bewoog zich Dinsdag avond een ongewone stroom van menschen. Waarom? Een grappenmaker, z'n naam en kwaliteit wil ik niet verklappen, maar de duivel mag 'm halenhad het plaataelyk nieuws verspreid, dat er «hedenavond taptoe was Natuurlyk verschenen er geen bran dende fakkels en ontdekte men geen muzi kanten, noch eenig militair vertoon, zoodat de waardige concurrent van «Reuter* zich kan beroemen op een Aprilgrap, al is zy dan ook wat laat in de maand ondernomen. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per regel. 5 De Pink Pillen Se Zuiveren tel Bloed Het is goed te weten dat de Pink Pillen het bloed zuive ren. Het is goed zich dat te herinneren vooral nu, in de lente, waarin het bloed van iedereen meer of min lichtelyk in gisting is, in dit tydperk waarin, meer dan in welk ander jaargetyde ook, zich uitslag, roode vlekken, puis ten en zweren vertoonen. Prijs fi.75 de doos, f9.— per 6 doozen. VerVrygbsar bij Snabilié,hoofd-dépothouder vo Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Helder en omstreken hij J .DE KOK, Middenstraat; H. DE B1E— Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BU1JS en verder by verschillende Apothekers en goede drogisten. De wereld wil bedrogen zyn, Dus myn vrienden, doet alzoo 1 Fopt de menschen, neemt ze beet, Als wat ge doet ook „leuk* maar heet. Schynt dat niet veler stel- en levensregel te zijn Wellicht meende ook hy heel «leuk" te handelen, de opgeschoten jongen, een be nijdenswaardig slangenmensch met onberis pelijk schaapsaangezicht, een flauwe kwiebes, die, in de Spoorstraat slenterend, voor de „aardigheid' een gloeiende sigaar tegen de autosluier van een jong meiBje drukte, waar door dat ding gedeeltelyk verbrandde waarop een voorbijganger gelukkig te hulp echoot om een ernstig onheil te voorkomen. Kijkjes uit mijn venster. Van „leuke" menschen. Dragen, juf?... dragen, asjeblieft?..." «Dank je, man, mare, zeg eens baas, hoe moet ik loopen naar 't station «Kyk or is, juffie Daar hei-je 't Haven- pleiu daar ga je langsloop dan maar rechtuitlaat 's kijke ja, heelomaal rechtuit, totdat je aan 'n brug komt, 'n klap- brug, die noemen ze hier de Mostordbrug, die brug aan je linkerhand laat je liggen, maar dio je dan tegenkomt, de Postbrug, daar ga je over en dan slaan je niet rechts of links, maar dan gaan je door die laan van hoornen, waar je vanzelf aan 't station komt Pakjesdrager tikt even met den wysvingcr aan het vettig klepje van zijn sportpet, roept dan nog eens gedienstig: «al maar rechtuit, hoor juffie Juffie, zooeven met de Texelsche boot van den overkant gekomen, torsend een groote koffer, een mandje en een blauwwit geruit zakje, juffrouw beent haastig over het plein, volgt trouw aangewezen weg, komt eindelyk aan het station, waar een «witkiel' haar blozende wangen, een onvervalscht Texelsch met argusblikken van «hè, wat'n... I kleurtje, observeert, en terwyl-ie z'n groote handen vergenoegd wryft, klinkt het„wacht, dezo deur moet u inhier heeft u de tweede, Texel, 26 April. De Visschery-vereeniging „Betracht het Goedo" heeft een verzoek gericht aan het Loodswezen om goede bebakening van „Het Diep" by Oost, welke geul tegenwoordig door vele tjalken als veilige ligplaa(p bezocht wordt. Zonder bebakening levert dit vaarwater evenwel gevaar op, wat in het vorig jaar gebleken is, toen er een Groninger tjalk zonk. Vooral tjalken geladen met grint komen er tegenwoordig dikwyls. Bij een veehouder, alhier, is een lam ge boren, dat blykbaar dooreengegroeide twee lingen zijn. 't Heeft n. 1. twee koppen, twee staarten, en een dubbel stel extrimiteiten. Diertje is dood geboren. Anna Paulowna. Benoemd tot kommies bij de belastinge de heer H. Gardenbroek te Wychen. Voor de deelneming aan de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerbaarheid, die van 1 Mei tot 1 September worden ge houden, hebben zich 42 personen aangemeld. Burgerlijke Stand der gemeente Teie Van 17 tot en met 23 April '09. GEBORENGuurtje, d. v. Miehiel Wil helmus de Graaf en Marretje Witte, (de Cocksdorp) Meindert, z. v. Willen Roeper en Hennetje Visser (Noorden) {Bernardus Gerardus, z. v. Nicolaas Min en Tryntji Blankendaal (Weetermient) ONDERTROUWD Egbert Simon Boekei en Geertje Marretje Bakker (den Burg) Pieter Jan Koorn (Hemmerkooi) en Antje Koorn (den Burg) Jan Cornelis Dogger cn Jannetji Leen (den Burg) Jan Roeper (Eierland) Geertje Kuyper (Oudeschild) GETROUWDGeene. OVERLEDEN Geene. LEVENLOOS AANGEGEVEN: één. Zoo de Heer wil hopen onze zeer geliefde ouders Klaas ter Burg en Johanna Margarethav. d. Linden, den 30sten April a.s., hun 458te Huwelijksjaar te herden ken. Dat God hen nog vele jaren voor ons moge sparen, is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen: H. TER BURG. J. M. TER BURG-Broekhoven. P. J. TER BURG. T. TER BURG-de LaCourt. G. G0RD0N—ter Burg. W. GORDON. E. IJ. F. Z WIERSTRA - ter Burg. S. ZW1ERSTRA. A. C. MOERMAN—ter Burg. C. MOERMAN. C. E. EELMAN-ter Burg. J. EELMAN. A. R. TER BURG. Mej. G. DE VRIES. Helder, 27 April 1909. GeborenFranci8CU8BernardesHenricu8, zoon van L. A. VAN HEES en M. VAN HEES-Schbiever. Helder, 24 April 1909. Heden overleed onze geliefde zuster en tante. Catharina Alida Rijkers, in den ouderdom van ruim 89 jaren. Wed. S. HARKES. J. A. RIJKERS. T. METZELAAR. Amsterdam, 22 April 1909. Sarphatistraat 120. Heden overleed te 's-Gravenhage, onze zwager en behuwdzwager, de Heer G. de Wijs. C. J. J. DE NEVE. J. DE NEVE Froger. Helder, 25 April 1909. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afgewacht. Eenige en algemeene kennisgave. Den 21 sten April overleed mijn geliefde echtgenoot, de Heer Wouter Westerveld, in den ouderdom van 76 jaren. Wed. W. WESTERVELD-BAIS. Helder, 27 April 1909. Wegens familie omstandigheden eerst heden geplaatst Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde tante Mevrouw de Wed. 0. de Lange geb. Pluilaart, in den ouderdom van 78 jaar. Helder, 24 April 1909. Kerkgracht No. 4. Mede namens Familie P. STERK. L. DEKKER. Den 24en April overleed te Genève, onze geliefde moeder en behuwd- moeder, Mevrouw de Wed. J. Fontolliet-Capt, in den leeftijd van 73 jaar. L. E. J. RIENKS—Fontolliet. S. J. RIENKS. Helder, 25 April 1909. Eenigste en algemeene kennisgeving. De Ontvanger der Regi stratie en Domeinen alhier, maakt bekend, dat zijn kantoor voorloopig gevestigd blijft Loods- gracht 3, terwijl zijn persoonlijk adres in het vorvolg isDijkstraat 3. Directeur: ALB. J- LEEWEMS. n „CASINO", om 8 uur precies. Soliste Mej. CONSTANCB LACUE1LLE Sopraan den Haag. Met welwillende medewerking van den Heer G. HOP Jr., vioolleeraar te Helder. Pianobegeleiding: Mej. ANNA VOS te Helder. De Ibacb-vleugel is uit de magazij nen der Kon. Ned. Pianofabriek van J. F. CUIJPERS, den Haag. Toegang voor deleden: zie affiche. Voor niet-ledenf 1.50 per persoon. De Generale Repetitie op MAANDAG 3 MEI is voor niet-leden toegankelijk h f0.50 per persoon. Tekstboekjes 10 ct. per stuk. Plaatsbespreking op den Concert dag van 10—3 uur. Hypotheek. Een groot bedrag is disponibel voor be legging als hypotheken in diverse be dragen met een rente van 4 4'/4 °/o- Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, zenden hun aanvragen in onder no. 444 aan het bureau van dit blad. van Achtergracht W.Z. no. 33 naar KANAALWEG 112, W. A. DE MIN. Agent der Onderlinge vereeniging van eigenaren van huizen en woningen tot verwaarborging van gerechtskosten welke door ontruiming ontstaan tegen nalatige huurders, genaamd„Provincie Zuid Hol land", tevens Agent der Levensverzeke ring Maatschappij „Probité". eenjongmenech aan den zoonoodigen arbeid onverschillig wat en waar. AdresBureau van dit blad. Bekwame Schildersknechts gevraagd, voor geruimen tijd werk. Adres JOH. HUBBELING, Oostsloot- straat 67, Helder. voor Heer of Dame. Adres: Bureau van dit blad. Te loop een HAND NAAIMACHINE, voor den spotprijs van f6,50. Adres Sluisdijkstraat 22. De allee ontsmettende ZEEP uit de Sunlightxeepfabriek. Speciaal voor ziekenkamers, Is «oor mensch en dien ook ket beste middel ter genezing van zwerende wonden. Dienst aanvangende I Mei 1909. VAM TEXEL. Dagelijks* 4.45- 6.40 11.00 3.00 6.00 des Maandags en den dag na Feestdagen 4.15. VAN NIEUWEDIEP. Dagelijks* 5.15 9.20- 12.15 4.15 7.30 des Zondags 10.20. N b Bovendien zal alléén des Zondags en op den Tweeden Pinksterdag, het s.s. „Dageraad ook varen wan Nieuwediep soormiddags 7.30. Texel if 8.15. amsterdamsche tijd. DE DIRECTIE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 2