Tweede Blad» Nieuwsberichten, HELDER, 27 April. Door Burgemeester en Wethouders is het leggen der muntgasleidingen gegund aan den laagsten inschrijver don heer Jacob Bak ker Dz. alhier. Bjj de op 24 April jl. gehouden ver kiezing van Hoofdingelanden voor den polder «het Koegras" werden herkozen de beide altredende leden, de heeren A. A. Kikkert en Dr A. J. J. Kloppert en gekozen in de plaats van den heer P. Koojjman, den heer C. Dito. Rijksnormaallessen te Helder. Tengevolge der gehouden toelatingsexamens zijn geplaatst in de late klasse N. A. G. v. d. Hulst, L. N. ten Hacken, A. de Mnnck, N. Pronk, Th. B. Roep, J. J. H. Spelman, K. Veuger, N. Adriaanse, A. T. P. Corporaal, M. C. J. J. van Elteren, M. J. de Groot, W. E. van Gorkom, A. J. Helder, C. B. Oosterhout, A. M. Tielrooy en C. de Vries. In de 2de klasse E. de Beurs, G. P. Berkhouwer en E. M. Verf ai 11e, In de Sde klasse A. S. B. Nepveu en S. Verhens. In de voorber. klasse A. Abbenes, J. Buys, G. G. Baardman, L. Th. Dee, C. J. Duinker, M. H. Klerk, C. Kooi man, P. de Rujjter, D. Riemers, C. D. Smit, J. W. Stevenson, A. Treffers, M. A. Bakker, M. M. den Hamer, A. J. van Knaape, H. M. E. Ruymgaart, A. Staalman, A. E. de Vries, J. Waiboer, H. Wessel en J. R. Zijlstra. Overgeplaatst van de 1ste naar de 2de klasse zijn P. Adriaanse, M. de Beurs, E. Brouwer, G. Boerke, M. Deelder, L. Dee, A. Groeneveld, M. v. Gorkom. N. Houtkoop, E. Hangard, E. Kipperman, H. Smit, E. Siprnan en J. de Vries. Van de 2de naar de 3de klasBe J. Blok, F. Breet, H. Denker, H. Gijsberts, S. Hackenitz, G. M. Jager, A. de Jong, P. C. Kiljan, H. Raadsveld, J. Sinjewel, M. Tretiers, G. Troost, E. de Vries, G. J. van Wjjk en D. Reyers. Van de Sde naar de 4de klasse: W. Corporaal, W. Denker, L. Emde, J. Jel- lema, J. Klaassen, C. Rumpff, A. Tjittes, A. Visser, F. Veltman, J. van Wingerden en O. de Wit. Nationaal Concours van Harmonie en Fanfarekorpsen te Helder, op 29 en 30 Augustus. De inschrijvingen sluiten beslist op 1 Mei a.s. De jury bestaat uit de heeren A. L. Haze- broek, Helder; D. Koning Jr., Amsterdam en G. J. C. van Aken, Amersfoort. Elke mededingende vereeniging, die geon prys wint, ontvangt een zilveren vaandel medaille, als troostprijs. Voorts heeft plaats een marach- en vaandelconcours, en zijn er verschillende eere- en andere pryzen voor de vorstkomende, kleinste en grootste ver eeniging, schoonste geheel, enz. enz. Verplichte nummer wordt verzonden pl. m. 15 Mei. Ansjovis. De eerste ansjovis is gisterenmorgen alhier aangebracht. Een tweetal booten voerden reep. 300 en 200 stuks aan en andere booten kleinere hoeveelheden. De ansjovis was van een mooi soort. Gisterenavond en hedenmorgen werden er totaal ruim 20.000 stuks aangevoerd. De prys loopt van f 11.tot f 12.50 p. 1000. Cinematograph. 't Was Maandagavond nietdriik in (Casino En toch is een gang er heen nu de cine matograph Pathé frères voorstellingen geeft de moeite wel waard. Er wordt zoo van alles wat gegeven dramatische, komische en historische schetsen en natuurtafereelen. Daar onder zyn er zeer mooie en fantastische. Je zegt zoo, by 't zien, tot je zei ven hoe krygen ze 't bij mekaar? Verscheidene tafe- reelen zyn gekleurd, wat het effect niet wei nig verhoogt. Trillingen worden niet gemerkt; men gaat ook op dit gebied sterk vooruit. Van de stukken noemen we in 't by zon der: de dood van Lodewyk XVII en het slotstuk: Venus en Psyché. Het hanengevecht is ook zeer spannend. Alleen voor ,de wraak van een kind" hadden we graag een ander Woensdagmiddag wordt er kindervoorstel ling gegeven en Klein Duimpje" vertoond. In de Barneveldsche Courant lezen wy, dat onze vroegere plaatsgenooten A. J. A. Jansen en Jac. Jansen resp. als pianist en als violist een groot succes behaalden op een aldaar gegeven concert van het Barneveldsch Mannenkoor. Redders gehuldigd. Men meldt van Terschelling aan de »N. Rott. Ct": Eenige dagen geleden hadden we in het gebouw „Ons Huis" eene eigenaardige samen komst; do negen overgebleven redders van hot Italiaansche fregatschip Fernando, op 23 November j.1. op onze kusten vergaan, wareh met hunne vrouwen uitgenoodigd om van den heer A. P. Staalman te vernemen het resultaat van zyne veelbesproken circulaire, .Zou weldadig Nederland zoo wreed zyn!" Eerst werd met een woord van waardeering voor betoonden heldenmoed aan ieder der redders één banknoot van 160 ter hand gesteld. Wat waren toen reeds deze menschen in hun nopjes, maar grooter werd de ver bazing nog toen de heer Staalman hun een enveloppe ter hand stelde, die by opening bleek ln te houden één banknoot van f 100. De verbazing was zelf zoo groot, dat door Bomtnigen ietwat verlegen gevraagd werd of het wel echt was. Dat men in dankbare stemming heenging, na een paar uur van gezellig samenzyn, waarby ook sommige notabele ingezetenen aanwezig waren, die zich bereid verklaard hadden, giften voor dat doel te willeu ontvangen en informatién te willen verstrekken, laat zich denken. Ook werd nog aan vier andere personen, die zich bjj het reddingswerk verdienstelijk hadden gemaakt, een gezamenlyk bedrag uitgekeerd van f180, en aan de nagelaten betrekkingen der drie omgekomen roeiers, drie weduwen met kinderen, werd toegezegd tien jaar ver goeding van huishnur. De blijde verwachting. Gister is aan het garnizoen te 's-Gravenhage eeu order uitgevaardigd, dat de manschappen die uitgingen, hun pompon of kwast bij zich moesten steken, om die, by een mogelyk ver nemen der blijde tyding, onmiddellijk op sjako of kepi te knnnen steken. Voor de gevels van verschillende ministerie- gebouwen in den Haag zyn de illuminatie versieringen blyven staan, teneinde weer ontstoken te worden ter gelegenheid van de algemeene illuminatie op den avond, dat het feestcomité lï>09 besluiten zal den lichtstoet door de residentie te laten rondgaan, waar voor de 10e dag na de heugelijke geboorte bestemd wordt. Onweer. In verschillende deelen des lands woedde Zaterdag een hevig onweer. In Den Bosch, Utrecht en Njjmegen vielen bagelsteenen van buitengewone grootte. Aan de gowassen te velde werd hier en daar groote schade berokkend. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Inbraak in een bank van leening. Gisterennacht is in het hoofdgebouw van de gemeentebank van leening te's-Gravenbage ingebroken. Als vermoedelijke daders zyn twee personen aangehouden, die zoo goed als op heeterdaad werden betrapt, doordien de directeur der bank door een electriscbe schel werd gewaarschuwd. De directeur tele- phoneerde de politie, waarop onmiddellyk een inspecteur met een achttal agenten verscheen, die het gebouw en de aangrenzende perceelen aan alle kanten afzetten. Alras ontdekte men dat er nog inbrekers over het dak trachtten te ontkomen, zy werden door de politie na gegaan en spoedig werd een man in eene woning aan de Assendelftstraat door een inspecteur gepakt. Later werd een tweede inbreker gevonden in eene andere aangren zende woning. Daar was hij onder de canapé in een der kamers gevlucht en werd, terwijl de bewoners in die kamer aan de ontbijttafel zaten, daar ontdekt en wel tengevolge van het spelen van een kind met een poes. Dit dier sprong onder de canapé en toen het kind het van daar wilde terughalen ontstelde het hevig op 't zien van een man. Nog een tweetal anderen, verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak, zyn door i politie aangehouden. By het zoeken naar de inbrekers zyn goede diensten bewezen door een politiehond, die, op het dak van het gebouw gebracht, onmid dellyk de richting aangaf, waarin de mannen waren gevlucht. Een hunner had n.1. zijn pet achtergelaten en nadat men den hond aan dit hoofddeksel had laten raiken, ging het dier onmiddellijk den kant uit waarheen de inbrekers, zooals later bleek, een goed heenkomen hadden gezocht. Door de onmiddellijk ontdekking van de even, hebben zy geen gelegenheid gevonden, iets te ontvreemden. Onvoorzichtigheid. Gisternamiddag had in de distilleerderij van de firma W. Hasekamp Co. te Schiedam o ernstig ongeval plaats. Terwijl eenige aldaar werkzaam zijnde jon- ns in den schafttijd aan 't stoeien waren op en over ledige spiritnsfusten, wierp een der jongens een brandende lucifer in een der vaten met het gevolg dat het vat mot oen vreoselyke knal uit elkaar geslagen werd en de zich daarop bevindende jongen, de 17-jarige G., een eind de hoogte in werd geslingerd en daarop meer dood dan levend op den grond terecht kwam. Halsbrekende toeren en luchtscheepvaart. De correspondent van de fN. Rott. Ct.'' te Petersburg schrijft We hebben hier sinds eenigen tyd twee circussen, die in scherpe onderlinge concur rentie al het mogelijke doen om elkaar do loef af te steken met sensationeels program nummers. Beide circussen hebben de sterkste en dikste mannen van de wereld (we zijn n.1. in den tyd van de worstelwedstrijden), die tot vervelens toe met elkaar in de kran ten polemiseeren, tot het tot een uitdaging komt, voor welk „echt" tweegevecht het onnoozele publiek zich dan verbazend warm maaktde trnc geluktde circussen stroo men vol. In 't circus Ciniselli, dat hier al jaren lang bcBtaat, treedt tegenwoordig een man met een zwart masker op, qnasi iemand uit 't pnbliek, die beloofd heeft eerBt dan zyn masker te zollen afdoen, wanneer hy overwonnen wordt. Voorloopig legt hy nog alle worstelaars, tegen wie hy in 't krijt treedt, op de beide schouders. Voor geen worstelaar toonen de menschen zooveel be langstelling als voor den geheimzinnigon man met 't masker. De clou der voorstellingen in 't zelfde circns Ciniselle vormde in de laatste dagen het nummer van .den man met den Ijzeren nek", een acrobaat, die boven in de lacht, onder het dak van 't circus, aan tra pezen werkt, verschillende salto-mortales van trapeze tot trapeze maakt, en dan als slot, onder het angstig zwygen der muziek, na een paar buitelingen door de lucht, aan zijn nek in een lus komt te hangen. De laatste keer dat de acrobaat het kunststuk vertoonde, werd zyn salto haast werkelijk tot een mor- tale, want de lus schoot te ver over zyn nek, en die bleek nu niet van ijzer te zyo, maar van gewoon stervelijk vleesch, ten min- sto de man bleef hangen, greep niet, zooals hy gewoon was te doen, naar het naast hem hangende touw, om zich naar beneden te laten glijden, spartelde een paar maal te vergeefs en bleef dan roerloos hangen Groote ontzetting in 't circus, flauw-vallende dames, naar den uitgang spoedende menschen. Wat te doen Niemand wist raad. Het circns- personeel had 't hoofd verloren, liep zenuw achtig naar boven kykend, heen en weer. Na eenige minuten schynt men tot een be sluit gekomen pikeurs komen met een tapyt aangesleept, dat als vangzeil zal dienen, een acrobaat klimt met een groot mes tnsschen de tanden omhoog langs het tonw. Ademloos volgt het publiek den klimmer met de oogen. Hij is boven, met een ruk is het noodlottige touw doorgesneden en de opgehangene valt met den strop om den nek neer in het door vele handen gehonden vangzeil. Hy wordt opgebeurd: blauw in het gezicht, met uitpui lende oogen, bloed uit den mond. Maar hij is niet dood, maakt zelfs nog een soort bui ging voor 't pnbliek, en valt weer duizelig terug in de armen van zyn redders. De man is in leven gebleven, beeft zich al laten in terviewen, beweert dat het een ongelukkig toeval was, dat hem niet zal terughouden van verder optreden, hij wil bewijzen dat hij zeker is van zijn sprong. IntusBchen hoeft hy zyne kusten hier niet meer uit te balen, want op bevel van den prefect is dit num mer van het programma nu verboden. Opstand in Turkije. Generaal Mahmoed Chefket-pasja onder handelde den geheelen avond met Tildiz, Chefket sprak over de 3 k 4000 man in, Yildiz^ die nog stand houden. Hij verklaarde dat zij neiging moesten toonen om te capita- leeren, en dat het niet op zyn weg lag hen te gemoet te komen. Hy verwacht hen dus. Geen enkele ongeregeldheid viel gedurende den geheelen dag voor. Konstantinopel, 25 April. Het geheele gar nizoen van Yildiz heeft zich overgegeven. Men neemt maatregelen om de vlucht van den sultan te verhinderen. Uit den wirwar van berichten omtrent de gebeurtenissen in Konstantinopel kan dit met vry groote zekerheid worden vastgesteld Konstantinopel is in handen der troepen uit Salonikd. Zy handhaven er met strenge hand orde en tocht, en executeeren onver biddelijk degenen, die zich verzetten. De Enropeesche gezantschappen in Pera, en de woningen der voornaamste buitenlanders worden beschermd door Macedonische troe- penafdeelingen. Zoodoende is het in Stamboel, Galata en Pera rustig. Maar de slag wordt geleverd om Yildiz. Als een driedubbele ves ting ligt deze SultansBtad op de helling van den Beschik-Tascb, en de belegeraars heb ben dan ook de artillerie moeten laten aan rukken, om de verdedigers dier vesting te dwingen zich over te geven. Mahmoed-Chefket pasja, die als opperbe velhebber over de beide Macedonische leger korpsen optreedt, is met een soort militaire dictatuur belast. Hij heeft zijn hooldkwartier opgeslagen in het ministerie van oorlog en geeft van daaruit zyne bevelen. In de geheele stad blykt, dat de stemming tegen den Sultan zeer heftig is. Een Jong-Tnrksch leider sprak zyn mee ning over den toestand als volgt uit .Het wonderbaarlijkste is, dat wy Kon stantinopel in handen hebben. Daardoor zyn wij tevens met den Sultan klaar. Dat waren wij vroeger ook wel, maar wy moesten de persoon van den Padisja toch nog altyd eer- ligen. Het was pynlyk en geen onzer, die het niet als een smaad ondervond, met Abdoel Hamid te moeten omgaan. Wij wis ten, ondanks de constitutie en ondanks alle eeden, dat hy onB bedroog. Bovendien wis ten wy te veel. Ieder onderzoek naar ver dwenen personen, naar geconfisceerde eigen dommen, naar de millioenen uit de schatkist, die by ministers en gunstelingen werden ge vonden, wees met onmiskenbare duidelijkheid op den Sultan. Wy konden en mochten die onderzoekingen niet voortzetten, dat dit deed de meening ontstaan, dat wy laf waren. Het volk begon te morren, verweet ons slapheid en nog erger. Wij konden niets doen, dan de klagers verwyzen naar het parlement, dat het onderzoek zou voortzetten. Maar thans, na zyn eedbreuk, is er geen pardon meer. De Sultan moet nu ter verantwoording worden geroepen. De gewonden. Aan de Turksche legatie te Berljjn, zoo meldt de Berlynsehe correspondent der Köl- nische Zeitung», worden de gebeurtenissen te Konstantinopel, waarvan ook eenige Euro peanen het slachtoffer zyn geworden, zeer betreurd. Maar men legt er den nadruk op, dat de tegenwoordige stand van zaken, waarby de toekomst van het geheele Turk sche Rjjk op 't spel staat, in aanmerking moet worden genomen. Als het niet langs vreedzamen weg mogelijk is ordelyke toe standen te scheppen, dan moet de ultima ratio rei publicao, het geschut, spreken. Hoe zeer te betreuren het ook is, dat er burger bloed vergoten is, het welzjjn van den Staat gaat toch boven het lot van enkelen. De berichtgever der „Times» te Konstan tinopel, die gedurende de gevechten op Zaterdagochtend den dood gevonden heeft, is in waarheid gevallen als een slachtoffer van zijn beroep. Door zijn krachtig party- kiezen voor Kiamil pasja, (den vroegeren grootvizier) had hy zich de vijandschap van velo kringen op den halB gehaald. De jong- Turken kennen hem hetzij dan terecht of niet een groot aandeel toe in de staats greep van 13 April. Zyn politieke invloed was zeer groot. In 't oog der reactionnaire groepen in Konstantinopel was hy veel meer dan de Eugelscke gezant de vertegenwoordiger der Engelsche openbare meening. Hy was de intieme vriend van Kiamil pasja en diens zoon Sald pasja, die als een der hoofdaan- leggers van het soldaten-oproer geldt. Onder de gewonden door verdwaalde kogels bevinden zich ook nog de heer Moore, cor respondent van do «New-York Sun* (die een schouderwond heeft) en de heer Booth, van de Daily Graphic* (die een hoofdwond heeft). In een Exchange-bericbt wordt ge zegd, dat de heer Moore gewond werd, ter wijl hy foto's nam van de gevechten. De soldaten zonden op hem gevuurd hebben, in de meening dat hy een revolver gebruikte. De beide gewonde journalisten moeten naar het Franache hospitaal zyn gebracht. Een matroos van het Italiaansche wacht schip werd gedood, terwijl een Engelsch matroos van de Imogen door drie kogels ge troffen werd. Het geheele aantal dooden vinden we in een telegram nit Konstantinopol op 500 ge schat. De stryd om de kazernen moet zeer bloe dig zyn geweest en wel vooral onder de Macedonische troepen, daar zy tegen de ver schanste garnizoentroepen te vechten hadden. Konstantinopel, 26 April. Hedenochtend had de stad weder haar gewone aanziende wiakels zyn weder geopend en het plaatselijk verkeer hersteld. De Aardbeving. Lissabon, 24 April. Tot nog toe_ werden 41 lijken gevonden onder de pninhóopen in het district Rybatejo. Nieuwe aardschokken werden gevoeld te Santorem, om 12 uur 's nachts, twee, vier en zeven uur in den morgen. Terwijl nog altyd de aardschokken in Zuid-ItaUë met langer of korter tosscben- poozen voortduren en de bevolking in angst en vreeze wordt gehouden voor een herha ling van de ontzettenne catastrofe van de laatste dagen van het vorige jaar, komen nn berichten uit het Iberische Schiereiland, welke wel geen melding maken van zulke geweldige verwoestingen als in Messina en Cal abri», maar toch ernstig genoeg zyn. Toen Vrijdagmiddag in Portugal's hoofd stad de eerste golvende bewegingen van do aardschok werden gevoeld, sloeg den men schen de schrik om het hart en stond een ieder het schrikbeeld voor oogen van ramp van 1755, waarvan de herinnering door de opeenvolgende geslachten levendig is be waard gebleven. Thans is wel niet, als toen, het grootste gedeelte van de schoone hoofdstad in een puinhoop veranderd, maar reeds melden de telegrammen, dat vele huizen ingestort of zoo beschadigd en gescheurd zyn, dat de be woners het zekere voor het onzekere kozen en, met medeneming van enkele kostbaar heden, het niet meer schuttend dak verlaten hebben. Door gasontploffingen ontstond op verschil lende plaatsen van de stad brand, waardoor de paniek nog grooter werd. Ook in Madrid werden schokken gevoeld, die eenige^seconnen aanhielden on de bevol- king in doodsangst op straat deden vluchten, terwjjl de huizen Bchenrden en hier en daar de vlammen uitsloegen. Zaterdag heeft de beving zich herhaald in >n groot gedeelte van het koninkrijk. Vooral te Benevente zyn groote verwoestingen aan gericht. In allerijl zyn doctoren uit Lissabon vertrokken om hulp te brengen. In het dis- tricht Rybatejo zijn reeds 41 lyken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Een dubbel leven. Aan de reeds bestaande mooie verzameling anecdoten over nagemaakte armen kan deze, wellicht minder bekende, worden toegevoegd Eenige jaren geleden doorkruiste een oude vrouw in lompen gekleed, de straten van Napels, een beroep doende op de liefdadig heid en de Napolitaansche politie het lastig makend. Eindelyk werd de oude bedelares gearresteerd en naar het gasthuis San Do- mcncio gebracht. De dienstdoende zuster be gon met de vrouw een soort van handschoen nit te trekken, en een blanke, zachte, jonge hand kwam te voorschijn. Men ontdeed de vrouw voorts van haar hoed, haar sjaal, haar japon en van een hoop vodden, welke zy op de schouder had. Van den hals tot de voeten was een tonw gespannen, dat haar dwong gebogen te loopen. Tot niet geringe verba zing kwam men tot de ontdekking, dat men te doen had met een zeer jong, mooi mefBje. Zij was gewoon geweest zich te grimeeren en gebogen te loopen, een onde, havenlooze vrouw voor te stellen, om aalmoezen te ver zamelen. 's Avonds thnis teruggekeerd, hernam zij haar natnurlyke gedaante, werd weder jonge dame, ontving bezoeken, schitterde in de conversatie, zong en muaiceerde. Het verhoor, dat men de valsche arme deed ondergaan, bracht aan het licht, datzy die list bezigde, om zich vry aardige inkom sten te verschaffen. „Ik wist niets beters te doen', zeiden ze. Ik wilde nuttig zyn voor myn familie en fatsoenlyk blyven.* Het was de dochter van een overleden geneesheer, en haar familie bevindt zich in goeden doen. De portier der woning, waar het gezin woonde, heeft verklaard, nooit te hebben ver moed, dat de signorina en de oude vrouw een en dezelfde, persoon waren. Voordat men haar in hechtenis nam, had zij den moed drie volle jaren dat bedelaars leven overdag te leiden, teneinde 's avonds de élégante dame te kunnen wezen en te pra- en te musiceeren met degenen, die in den loop van den dag wellicht haar een aalmoes hadden toegereikt. Te veel vrouwen in Engeland. Wy, dames van het vasteland, hebben ons al zoo menigmaal afgevraagd, hoe het toch komt, dat de vrouwenbeweging in het anders zoo koelhoofdig Engeland leidt tot zulke buitensporigheden. De Londensche suffraget tes hebben te vergeefs gepoogd, het Parle ment te bestormen en minister Asqnith heb- zjj willen dwingen, haar te ontvangen. Hoe komt het, dat juist in Engeland de voor uitstrevende vrouwen zoo manhaftig optre den Waarschijnlijk is de oorzaak te zoeken in de verhouding van het aantal vrouwen dat tot dat der mannen in dit land. Terwijl b.v. in Noord-Amerika ruim twee millioen meer mannen dan vrouwen leven, levert Engeland een .overschot'' van 1,300.000 vrouwen. Als men dus deze noodlottige verhouding in aan merking neemt, zal men zeker beter het ka rakter der Engelsche vrouwenbeweging be grijpen. Yast staat, dat tweoderde gedeelte der mannen trouwt en dat derhalve in En geland meer dan 2 millioen vrouwen onge huwd moeten blyven. De sociale positie der vrouw lydt onder deze wanverhouding. In de Vereenigde Staten daarentegen schie ten ongeveer 2 millioen mannen over, waar door de bevoorrechte plaats der vtouw in Amerika, en de minderwaardige der Engel sche, verklaard wordt. De Engelsche vrouwen moeten er rekening mede houden, dat ruim 1} millioen van haar nooit de taak zullen knnnen vervullen, waar voor zy zich geroepen achten. Gebrek aan de noodige middelen van bestaan eenerzyds, een innerlijke leegte anderzijds dwingen haar, werk te zoeken Geen land ter wereld bezit zooveel kantoorschryfstcrs als Engeland. En ook in andere beroepen zyn zy geva&rlyke concurrenten voor de mannen, die zich na- tuurlyk niet tevreden kunnen stellen met de matiger eischen der vrouwen, daar zy zelf wel een gezin te onderhouden hebben. 't Is bekend, dat er reeds vrouwelyke do minees in Engeland op den kansel staan. Ook al stationchefs. En zoo zal weldra geen beroep meer in Engeland worden uit geoefend zonder vrouwen, hetgeen niet te verwonderen is, als men aanmerking neemt, dat een tiende deel der Engelsche vrouwen ongehuwd blijven. (H.blad). Schetsen nit de Bechtzaal. Uit •llende-laven. «Als-ie 't wist! Ze had op hem zitten wachten, tnsschen al de pakjes £n kistjes in Haar dun, verschoten manteltje aan't kind, dat telkens dreinde van honger, tegen haar l|jf gedrukt. Als er voetstappen op de trap kraakten, dan begon haar hart stormiger te bonsen Want 'twas nog zoo onzeker, of hy *tgeld krygen zon om juffrouw Picterse, de hospita, af te betalen Zonder de paar schamele stukken meubeltjes konden ze in het nieuwe kwartier heelemaal niet aankomen Dan zou de opzichter, die goedgevonden had (met 'toog op zyn .vaste betrekking") om per maand af te rekenen Maar die toch al gezinspeeld had op de gewoonte om vyftien golden voorschot voor secnrigheid" weet U, te nemen zon opzichter zeker om duiten vragen, voor en-alléér hy den slentel gaf 't Was koud en somber-ongezellig in de kamer, waar zy, met 't kind, nu al by 't uur zat te wachten Hij, haar Karei, zon bin nen 't kwartier terug zyn geweest, had ie verzekerd Verbeeld-je, als oom Kees, die de dniten zou voorschieten, eens ran gedachte was veranderd 1 Ze beefde toen die angst in haar opkroop, .Heb zoo'n trek!' zeunle kleine Mies, haar met vermoeide oogjes aankijkend. Maar er was niets meer in de woonkamer. Dien ochtend had ze d'r laatste twee dub beltjes en acht koperen oenten aan bakker en melkboer betaald. Ze vond in een zijzak van haar wintermantel nog een pepermun tje Woü 't Mies in baar mondje stop pen Maar het kind duwde de lekkerny met driftig h&ndgebaai terug .Boterhammetje hebbenI" griende se. En toen moé met zachte woordjes trachtte te sussen, haar zoet te houden, zette Mies een keel op Boteram hebben!" gilde 'tietwat vertroe telde kind van minimnm-lyderes Op dat oogenblik kwam hy, de man, de trap opvliegen. Mies, bang voor paatje, kroop achter modtje wegHij was gejaagd, be zweet, afgemat, opgewonden. .Nou!?" vroeg ze, hem byna niet dur vende aanzien. *Ik heb 'tgekregen!" hjjgde hy, .maar ik verzeker je, 't heeft moeite gekost 1 Hy vertikte, verdraaide 't eerstMaakte me uit voor al wat leelyk is Ik besweer je, Jet, 'k heb me moeten inhouden Maar afjjn, daar is 't dan En hy smeet vyf blanke riksen op de tafel neer. Zy, na de herademing, wéér schrikkend: .Niet meer Hij schudde 't hoofd. De stilte drukte weêr somber Ze overlegden angstig en benepen fluis terend Want juffrouw Pieterse kreeg Aan achterstallige hnur by de twaalf gul den En dan nog verscholjes Niet veel, maar dan toch wel över de tachtig cents Hy met woeüg-tastende vingers haalde z'n zakken nit keerde z'n porte- monnaie 't binnenste-buiten Vond nog, alles en alles, drie kwartjes en vier centen. Daarmee was 't gedaan. En tractementsdag, op kantoor, over drie weken En, na dat laatste voorschotje, waar-ie nog voor .bloe den" moest, de verklaring van den patroon, dat nienwe vraag om .voorschot" met ontslag gelyk zou staan .Hoe komen we in Godsnaam aan eten?" i de vrouw met gesmoorde stem, en hy zag dat ze vruchteloos worstelde tegen tranen, die naar d'r oogen drongen Kleine Mies zenrde weêr om een boter ham Hij zag in dat er gehandeld moest worden, ging naar de deur. Riep de hospita. juffrouw Pieterse... Dat ze zou én ver trekken Of-ie asjeblieft «het briefje" kreeg .Direct, hoor... Ik kom dadelyk!" ant woordde een gedienstig stemmetje Beneden, in de kamer van hospita werd druk gemompeld. 'tWas de twee die op vertrekken stonden, of er in de lucht iets hing van benauwenis, van komende, dreigende, booze dingen. Plotseling een paar harde, brutale bonzen op de deur. Ze keken elkaar, ann met oovep pakje nachtgoed van Mies Maar ze was .veel te goed", voegde zy erbij, dat kon de heele buurt getuigen En toen de twee met hot kind de straat opgingen zonder stokje, brokje van hun schamele paar meubeltjes, en zoo, by zich waren daar allemaal glurende, grjjnzende koppen van buurtjes Die keken met genieting van leedvermaak met schudding van verontwaardigingZnlk bedelvolk Zulke flesschentrekkers Hoe 'n mensoh in den tegenwoordigen tyd toch moet oppas sen wie of-ie in z'n huis krygt I Doodgeschoten. Hoogeveen is de boerenknecht C. Kats geluk doodgeschoten. De verslagene, juist 30 jaar was geworden, en de G. van der Belt, 20 jaar oud, waren in dienst by J. Oosterhuis. Na het schappen Dat wisten de twee in de boven- voorkamer U hadt om de quitantie gevraagd zei meneer Pieterse droog-stroevig. Van 't zoetig- gedienstige, zyn vrouw eigen, was by hem niets te bespeuren. Direct zagen ze dat hy n stuk of drie papiertjes in z'n hand had Meneer Pieterse zette een bril op de pnnt in z'n neus. Ging naar het raam om pre cies te controleeren hoeveel 't was «Aan verschuldigde huur elf gulden drie en negentig 1" Asjeblieft!" zei de huurder, hem afpas send de som. En de quitantie werd hem overgereikt. .Aan verschotten twee gulden zeBtig cent 1" ging meneer voort. De twee werden doodsbleek «TwTwee ggulden" vroegen zy. .Maar nog voordat zy, moêtje, iets ertegen in had kannen brengen, werd de deur open gesmeten van de kamer en juffrouw Pieterse moed scheppend uit de presentie van haar man kwam binnen By voorbaat trillend vanwege wat nu komen zon .O!" riep ze nit, «wou U soms beweren, dat 'k tevéél reken Denkt U dat we ons laten belazeren 1 Negen gulden veer tig cents heb-je me bedorven schreeuwde ze na, en haar oogen schoten vnurHaar nens werd spits van opgeschroefde woede Haar smoezige vingers graaiden, tastten, grepen naar allerlei dingetjes in de kamer. Ze gooide een doodoud tafelkleed, dat ergens netjes-opgevonwen lag, uitde plooien. Spreidde 't vóór haar man uit .Kijk me dat kostelyke kleed eens an, Gerrit. Dat was splinternieow toen het volk hier kwam. Geen cent is 't meer waard Neen, neen!" onderbrak ze zichzelve, en ze dribbelde in stygende opwinding, naar een linnenkastje Draaide met trillende vingers den sleutel om... .Neen, kijk 'seffetjesl? Mijo prachtige theebladJe weet wel, Gerrit, nog van tante Ka, zaligerM'n theeblad Die krassen Die vlekken Ik zou me schamen om 't iemand voor te zetten... Een hier. hier!" ging vrouwtje voort, het tafelblad aanvattend, kapotI... Misschien voor een riksdaalder schade alleen Wat zeg-je van téó iets Die hadden stiekum uit willen knjjpen 1" Meneer Pieterse die er grimmiger uitzag dan hy in werke lijkheid was, graaide in z'n grauwen baard en bevestigde op somberen toon .dat 't een Zy liepen, dien avond, wel anderhalf uur lang. De laatste paar kwartje® hadden se verteerd in een .melksalon", want Mies moest eten hebben. Zy hadden ieder een glas melk genomen, maar waren niet in staat om een druppel door de keel te krygen De lantaarns vlamden al buiten, 't Was by half-tien geworden, inmiddels Kleine Mies lag met haar hoofdje doods bleek van 't late teruate-gaan op moeders schoot... Waarheen moesten zy thans?... Telkens keerde zy, moêtje, zich om, opdat de juffrouw van den melksalon niet sou merken, dat se schreide Van angst, van wanhoop Kleine Mies lag daar als een blok-steen. Er was geen denken aan om 't kind nog te laten loopen De juffrouw van den „salon" had al een paar maal gekochtZe vond dat de familie voor drie glaasjes melk en een broodje met kaas nu lang genoeg gezeten had Zy be grepen t Toen gaf hy haar, moetje, oen wenk en ging even wegKwam in een ommezien terugMet leek haar verhelderd gelaat. Ze gingen uit den .salon" door de juf frouw die 't natuurlijk .in de gaten had" nauwelyks gegroet Zy sjouwde kletno Mies en 't was haar, de afgematte, of haar schouders vaneen spleten. Maar ze hadden niet lang te loopen Zy logeerden in een klein hötel, vlakbij gelegen. Hy kende den eigenaarHad verteld van verhuizen Nieuwe woning, tegen verwachting nog niet klaar. 't Was best geloopen. Zy gebruikten nog iets vóór 't naar bed gaan. Doch dien nacht telkens als ze wakker gëdüren#krokken kwam 't als een dreigbeeld, een and' ton aanstormen: .Iloe morgen-oohtend der vol311 hotelhouder betalen I wa8_ En dan Daarna 1 Zeer - toen h|j, dien ochtend erop, van en lootD kantoor kwam, was er geld. Konden ze aufti schuld afdoen En juffrouw Pieterse ook betalen En er bleef nog eén sommotje over Maar des middags, toen hy weêr naar kantoor was en zy alleen in haar nieuwe woning zatDe ergste zorgen na voor 't oogenblik achter den rug Toon schreide ze weer zachtjes, gesmoord Maar nu was er, in haar smartuiting, nog veel meer angst dan gisteren Want, zonder dat h(j iéts gezegd had, be greep voelde ze En 't was haar of de gedachte aan naaste toekomst haar hart omklemde met Ijzeren greep, zoodra die in haar opkwam. Hy, de hoorder, stond te beven op z'n beenen. En zy koe 't niet langer verkrop pen Drukte de zakdoek tegen de schrei ende oogen. Praten kon hy byna niet. Maar h(j wrong 't eruit, met groote moeite: .We zullen U vergoeden wat U in billijkheid toekomt zoodra ik Ja, maar uit myn huis geen stuk, hoor- je!" gilde juffrouw Pieterse .nog niet de waarde van een speldeknop En met haar harde puntige knokels slaande op de tafel .Geen speldeknop, zeg ik jelui!... Eerst m'n centen M'n negen gulden veertig Vóór dien tyd JA, beloften van jelni, daar geef ik wat om 1Vraag d&t maar" (gilde ze nog een toontje booger, om door al de buren lekkertjes gehoord te worden «Vraag d&t maar aan den kruier uit de Gerlof Bol, hier-vlak-by, die om 'n ongelukkige twaalf stuivers zes Zaterdagen heeft motte komme janken aan de deur, dat 'k me de oogen uit 't hoofd schaamde I Eerst m'n centen Vóór dien tyd geen stuk m'n deur uitIk sta in m'n recht. Wil-je peliesje erbjj, best hoor IJelui bent bekend genoeg in de bunrtArmoed zaaiers I Man, wat jy Mag 't goed weg vóór en aleer betaald is Geen kwestie van!" beaamde meneer Pieterse. Ze gevoelden de twee met 't kind, dat al-maar dreinde om eten dat er niks aan te doen was. Zy, moedertje, smeekte om althans een pakje met nachtgoed, en zoo, voor kleine Mies te mogen meenemen Juffrouw Pieterse woü er niet van hooren, maar hy de .boeman" ran het granwe baardje was (zei ik immers al) lang niet zoo grimmig als-ie leek Hy gromde watToen zei de juffrouw dan, dat 't mochtAllo dan maar, dat De gevallen, waarin kantoorbedienden, in wie men te veel, te lichtvaardig vertrouwen stelt, hun patroon bestelen, zyn, jammer genoeg, veelvuldig in de Rechtszaal. En het O. M. dat zyn eisch had te doen in de zaak tegen den .huurder" van zoo even die z(jn hótel en de vordering van juffrouw Pieterse had voldaan uit geld, dat hy zich wederreohtelyk had toegeëigend vond «nagenoeg geen verzachtende omstan digheden" Ja, de man, deze beklaagde, verdiende niet bar veel, 't is zoo, maar men dient de tering naar de nering te zetten zoovelen moeten met minder rondkomen, en blyven tóch eerlijk IHet O. M. vond in dat .leven boven z'n sfeer" allerminst een excuus. Overigens erkende <le officier was deze beklaagde .niet bepaald ongunstig bekend". De pleiter sprak kort en onbeduidend. Toen vroeg de President of d« beklaagde, .nog iets tot zyne verdediging had te zeggen 't Was my of den bleeken, beschaamden, ongelukkigen man in de zondaarsbank wel woorden naar de lippen drongen, doch hy wist er geen vorm aan te geven In zyn oogen zag ik iets van den weemoed, dien ik zoo vaak in den blik van beschuldigden ter Rechtszaal heb opgemerktWeemoed overstelpend by die gedachteals Z.E.A. eens alles wietPrecies wist Maar droevig schudde de bleeke man van- len Hy had niets meer te zeggen En de Presidiale hamer tikte op de groene rechteretafel MaItke Corbkaü. Toekomst-dagboek vanecnMieavedieper. 27 April 1917. Zooeven myn brieven bus geledigd. Mag ik daaruit wel iets ver klappen 't Is myn eigendom en daarby Wie of wat let me Luister. Daar worden by dag en by avond allerlei paperassen ingeworpen, van belasting waarschuwingen tot postwissels, van bedel brieven tot proefblokjes bouillon, proefpotjes schoensmeer, proelbuijes cacao, de laatste twee uit Helderache fabrieken. Klak!" zeit de klep: een ongelukkige man, natnnriyk huisvader, met een eveneens natuurlyk groot gezin; 't onwe liedje: ge brekkig, kan niet meer werkenkomt mor gen een envellop met poetpapier en couverts terughalen. «Klak 1" een uitnoodiging voor de jaarlyksche bloemententoonstelling, die onze voorvaderen zoo voortreffelijk kon den organiseeren. «Klakhet beste adree voor glazenwasechen, inrichting Keizerstraat, werkt met electrische ladders en presenteert geoefend personeel. Klak V' een circulaire waarin oproeping tot vergaderen voor de oprichting van een huishoudschool voor Hel der en omstreken. Klak 1" een adreskaart van bacteriën vry e-aelk boer, rjjdt met autokar langs onze straten. .Klak!" bekendmaking, programma en invitatie opening concertgebouw. .Klak!" verzoek om deel te nemen aan do eerste plaatselyke betooging voor vrouwen kiesrecht, aa. Zondag op het onde Galgen veld. .Klak!' het stenografisch verslag van den raad onzer gemeente. .Klak!" de gedrukte rekening en verantwoording van de levensverzekering-maateohappy «Helder", 'n Lfvig ding. M'n bus was daarmee geheel gevuld Directeur, adviseurs, commissa rissen, inspecteurs, agenten, allemaal Nieo- wediepers. Hoofdkantoor in 't centrum onzer gemeente. Ledenduizenden. Kapitaalmil lioenen, cijfers die je langzaam moet nltspre- keo. Bykantoor op TexeL Vertegenwoordigers te Wieringen, Anna Panlowna, Koegras De omtrek benoorden Alkmaar behoort ons,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 5