Uit de rijen der toeschouwers barstte een spontaan hoezeelos, en dat herhaalde zich telkens als om de 10 seconden eene nieuwe losbranding volgde. Om 2 mi nuten voor elven werd het 51e schot af gevuurd en trokken de kijkers bij drommen de stad in. Daar had men van de eere-kanonnade weinig of niets gehoord, omdat de wind noordelijk was, maar niet minder plechtig klonk er het gelui der kerkklokken, die over het drukke stadsleven birabamden alsof het Zondag was, terwijl even daarna de carrillons van het Paleis op den Dam, het Rijksmuseum, de Westerkerk, de Zui- derkerk, de Oude Kerk en de Munt de lucht vol muziek zetten, en door het spelen van vaderlandsche hymnen, uiting gaven aan het gevoel van vreugde en dank. Uit Berlijn. De Berlijnsche correspondent vhn den „N. R. Ct." seinde Vanmorgen om negen uur werd de geboorte van de Prinses hier bekend door bulletins van de „Lokal Anzeiger" en een extra-uitgave van het „Berliner Tageblatt". Tengevolge van den stortregen waren de straten leeg, maar de weinige voorbijgan gers grepen gretig naar de bulletins. Onge duldig zag ik de koetsiers van hun bok aan de krantenjongens zwaaien. De belang stelling was hier in de laatste dagen hoog gestegen. Overal waar nen kwam, ging het gesprek over de Koniigin. Men plaagde zijn spraakorganen om d« „blijde verwach ting" uit te spreken. OnsHollanders achtte men verplicht alles over den stand van zaken te weten. Men maakte ons persoon lijk verantwoordelijk vo<r de langdurige spanning. Thans ziet men hier ei daar reeds een Nederlandsche vlag waaiei. Op de redactie- bureau's, die ik bezocht, beheerschte de gebeurtenis alles. De middaguitgave van de „Lokal Anzeiger" heeft lange telegram men met een vriendelijk hoofdartikel onder den titel „Oranje Boven!" De .Berliner Zeitung" heeft zelfs reeds gedichren. Wekvillend stelden de redacties van enkele bladei hun avondartikelen ter mijner be- 8chik:ing. Theodoor Wolff schrijft in het „Tagblatt" een in zeer varmen toon ge- Bteld artikel, waarin hij van de zeldzame sympthie spreekt, die di Koningin steeds en reer dan ooit in dsze dagen gewekt heeft In den tuil van gelükwenschen windt men vandaag den wensch, dat het zoo blijd' begroete kind iets van die lichte toovrniacht moge meebrengen, die kom meren ziekte van den drempel verjaagt. De Juitsche natie neemt aan de stille mocervreugde van de jonge Koningin en aan de luidere feestvreugde van de Hol- lantche natie hartelijk en met oprecht ge«l van verwantschap deel. Wolff pro- tesert ertegen dat de Duitschers hebzueh- tigop verdeeling van de erfenis hoopten. Zet, Alduitsche kletsers in een bierroes, grtgebekte en puntbuikige hansworsten heen af en toe met uittartende woorden gtfiald, maar deze lieden, die in bet bui- teind helaas nog maar al te ernstig bdiouwd worden, beschouwen zichzelven vooedelijk niet als ernstig. in heet hetHet is ons genoeg en zal 0) altijd genoeg zijn met het vaderland v.Rembrandt, met het land welks druk- pen eens de ideeén der verlichting in dvereld gezonden hebben, geestelyk ver egd te zyn. ïoveel uit het prachtige artikel van P „Vossische Zeitug" begroet de geboorte c daarom met vreugde, omdat deze de ozen en politieke inti igranten binnen en ]en Holland, die in alles duivelscheaan- jen van het groole Duitsche rijk op het }ie naburige land ontdekten of veinsden intdekken, hun vrees of de mogelijkheid verder in troebel water te visschen, fleemt. let blad herinnert er aan dat de Koning- feens zelf een koele houding tegenover j»chland aannam. Wie herinnert zich l ook niet, met welk een vastberaden- I Koningin Wilhelmina tijdens Oom iger's reis Europa met Duitschland erbij harde les gaf over de wijze, waarop een ouden man begroet. Maar nu is voorbij en erkent Zij Duitschlands eer- bedoelingen. Nu heerscht er een klare, fccte, vriendschappelijke verhouding. leuter seinde uit Keulen aan de „N. t Ct.": <e „Kölnische Zeitung" schrijftMet Izame eensgezindheid vereenigen zich daag alle volken, om de Koningin der Herlanden en haren Gemaal de hartelijk- Sigelukwenschen te betuigen. Iait9ch bijzonder levendig zijn deze ge- wens in Duitschland, waar men er het «•trouwen aan verbindt, dat ook de jongste Itl? uit het huis van Oranje evenals hare «erouders ten allen tijde in goede, vriend- rteppeljjke buurschap met het Duitsche moge leven. Men seint uit Berlijn: In hofkringen alhier wordt verteld, dat reeds maanden te voren Koningin Wilhel mina den Keizer heeft verzocht peet over haar kind te zyn en dat de Keizer dit met groote vreugde aangenomen heeft. Waarschijnlijk zullen Keizer en Keizerin naar Holland komen, om de doop van het Prinsesje by te wonen. Uit den Haag. Na den roezigen middag bleef de Residentie ook den heelen avond overvol met feestende kijkers, die evenveel te kijken als te feesten hadden. Vsor restaurant Central was het een feestroes van belang. Waar de kermis gasten zoo gauw vandaan kwamen, bleef ons een raadsel, maar er waren straat acrobaten, jongens, die gedresseerde apen grappige grimassen lieten maken. Er waren weder muzikanten en liedjeszangers, die reeds toepasselijke versjes zongen. Af en toe was het verkeer hier en daar gestremd, en vooral op het kruispunt Veenestraat en Wagenstraat ontstond herhaaldelijk gedrang, wat evenwel niet van ernstigen aard was, omdat de menschen onderling te gemoede lijk waren. Natuurlijk was het het volst in de buurt van het Paleis en ei waren menschen, die er naar stonden te gapen en die wij er gisterenmorgen ook al zagen staan. Enkele hotels en groote gebouwen zyn mooi geillumineerd, hoewel het gisteren avond nog niet de offlcieele illuminatie avond was. De departementen van algemeen bestuur en andere openbare gebouwen, sociëteiten en voorname hotels wedijveren met fraaie veilichtingen. Het electrisch licht voert den boventoon, schitterend in kleurenpracht. Het departement van marine heeft ditmaal de gewone gasverlichting verwisseld tegen een interne-verlichting met waskaarsen voor alle ramen, hetgeen een aardig effect maakt. Zoo ziet men dat het publiek zich als er maar waarlijk reden tot feestfleren is niet laat dwingen hoe en wanneer het feestviert. Er wordt zoov.eel dat mogelijk is gere den in open rijtuigen. Nu en dan gebeurt het wel, dat een rijtuig min of meer in de verdrukking bomt en dan hebben de inzit- tenden het niet altijd even amusant, want dan zijn ze al spoedig het mikpunt van de geestigheden van het publiek ze worden omstrooid met serpentines en confetti, ter wijl wel 20 papieren toeters op hun ooren en een formeelen aanslag doen op hun trommelvliezen. Heel wat militairen zijn bij den wegen vooral zij worden vaak gehuldigd. Zoo zagen wij een heel langen, ietwat sloom en huzaar, die juist zijn laatste glaasje niet had moeten hebben, iu een kringetje men schen staan, terwijl de dappere landsver dediger hopejooze pogingen aanwendde om aan een harmonica eenige klanken te ont lokken. Hoewel natuurlijk de meeste drukte is in het centrum van de stad, is het ook in de buitenwijken feest. Op Duinoord hield men ook optochten met lampions en het 1 Prins Hendrikplein werd plotseling in een Tanzplatz herschapen. In de Bezuidenhoutbuurt heerscht ook een vroolijke en opgewekte stemming. Ook hier wordt druk gevlagd en straatmuziek gemaakt. Eigenlijk is heel Den Haag in jubelenden feestroes. De volksliederen worden soms op een pleintje plechtig gezongen en dan weer doen de bekende mopjes uit Walzertraum en De Dollarprinses enormen opgang. Uit de Ochtendbladen. Uit Amsterdam. Nu is het avond, en een bruisende men- schenvloed stroomt in alle richtingen door de stad, die laait van gloed en kleuren. Somwylen is de volte haast beangstigend. De electrischo trams kunnen in de winkel straten niet anders dan stapvoets en aan houdend bellend voortgaan. Een aantal groote particuliere gebouwen zijn geillurai neerd en van de Groote Club gaan de vuur pijlen ploffend de lucht in, terwyl bij wijlen het Bengaalsche vuur den omtrek in oog verblindend licht zet, en den koepel van het Koninklyk Paleis liefelijk rose verft. Om 8 uur trok het muziekkorps van het Leger des Heils over den Dam en voerde een serenade uit. Iemand, die tegen half drie een bezoek aan de galerij bracht meldt: Een zonderlinge aanblik bood de ruimte, waarin de figuren door den dichten kruit damp vervaagden. De muzikanten zetelden nog steeds in de noteeringsbank. En de beursbezoekers, ver tegenwoordigd door hun jonge garden, dansten solo's duo's, rondedansen. Men zong van „Wilhelmus" zoowel als „Lustige Wittwe", en de zevenklappers en vuurpijlen dreunden door de gewelven alsof er nooit scheuren in het beursgebouw ontstaan kun nen. In vroolijke pretmaakstemming tilde men elkander op de schouders en droeg elkander trionfanteiijk rond. Het was een vrooiijkheid, die geen oogen- blik ontaardde. De vloer van het gebouw was weldra als bezaaid met confetti en serpentines. Van de propvolle tribune werd het vroo- lijk gewoel met aandacht gevolgd. „Hoe lang zou die pret nog duren?" „Zoolang ze er pleizier in hebben" werd ons geantwoord. Tot kwart over drie duurde de ongedwon gen pret voort. De „oudste beursbezoeker" met meer dan 50 jaar dienst herinnerde zich niet zulk een middag. Bij Kras was het bizonder vroolijk. Heel de groote zaal zat vol. Drie, vier liefhebbers speech ten er tegelijk, te voren onbekenden ver broederden zich, juichten elkanders sprekers en elkanders voorgangers om het hardst toe. Wie nog binnenkwamen werden met lui den jubel begroet, wie weggingen 't waren er niet velen moesten nog eerst een woordje meezingen. „Piet Hein" werd aan geheven en wilde maar niet eindigen, zoo lang er nog adem was voor de zilvervlo-o o t. En waren de kelen te droog ja dan kwam er even een eind, maar dra stond weer iemand op, die zich misschien daarbij wat rust had gegund, en hief het Wilhel mus aan. Dan rezen allen op en zongen weer mede, dan werd er met vlaggen, hoe den en zakdoeken gewuifd, dan werd er geroffeld, totdat elders het „Wien Neer- landsch Bloed", of een „Io Vivat", of een „Al is ons prinsesje werd aangeheven, en wederom begon de vreugde opnieuw. Soms werd door een eindelooze reeks een rondedans gemaakt om de kapten der groote zaal, tot de behoefte aan stoelvastheid zich weer deed gevoelen. Totdat het tegen éénen liep. Toen weer klonk uit alle kelen een „Adieu wy moe ten, elkander groeten", weer gevolgd door Volksliederen. En toen liep het zoo langza merhand af. Ook op straat. Minder aaneen gesloten werd de menigte, meer verspreid trokken de troepjes. Maar uit was het nog niet. Op vele plaatsen duurde de pret nog heel wat langer dan wy wel konden uithou den. En daarmede basta. Het Rembrandtplein haa al van den vroegen morgen af Ko ninginnedag gevierd maar gisteravond was het daar een dubbel gebeide feestvie ring. Op straat allervroolijkste troepjes. Juichende en zingende 't viel t>p, hoe dikwyls en goed onze nationale liederen werden gehoord plotseling nu een ron dedans makende, dan om vlug vereenigd, of saamgeloopen om straatmuzikanten, die onvermoed hun koper bewerkten. En al die koffiehuizen dicht opgepakt van een vroolijke menigte, die in de allerpret tigste stemming saam waren. Gezongen, dat er ook daar werd! En met enthousiasme. Niet hier en daar een clubje, dat wat al te rauw, zooals wel eens gebeurt, allerlei ten gehoore brengt, maar, zooals wij bijvoor beeld, in „De Kroon" hooiden, dat een volle zaal als uit één keel het Wilhelmus, en 't Wien Neerlandsch Bloed aanhief, - dat geeft een indruk van de stemming, die er gisterenavond heerschte. En overal was de toeloop zoo groot, dat de menschen met mondjesmaat maar werden toegelaten. Her haaldelijk moesten van verschillende koffie huizen de deuren langdurig gesloten blijven. Dat was een volte den geheelen avond in de stadHet begon reeds vroeg. In drommen trokken de menschen uit, allen naar het centrum van de stad. Het was alsof geheel Amsterdam was uitgetogen om zyn vreugde te uiten. De hoofdstraten propvol. Voetje voor voetje schoof de menigte voort, haar vreug de uitend in juichen en gezang, veel van vaderlandsche liederen. De koffiehuizen, al vroeg vol, zagen er recht levendig en pret tig uit. Nu en dan een hospartijtje om even wat lucht te maken, dan weer een vaderlandsch of toepasselyk lied inzettend. En steeds hooger steeg de geestdrift. Een Nederlander spreekt graag een woordje op zyn pas - en nu. welk een ongezochte gelegenheid. Ongevraagde en onvoorberei de redenaars stonden menigmaal op en spraken een gloedvol woord of een wensch voor het pas geboron koningskind, voor de jonge moeder. En altijd maar weer vonden ze een dankbaar gehoor, werden ze met geestdrift toegejuicht, werden met wijding de volksliederen gezongen. Dan werd er met hoeden en zakdoeken gewuifd, dan daverden de tafels van den roffel der toejuichingen. En vervolgens weer naar buiten, in de opeengepakte menigte. Een zingende club vormde fluks een rondedansje, om een ver sierd orgel werd spoedig een openlucht-bal geïmproviseerd en dan trok men weer ver der. Aardige oogenblikken waren er te over. Uit alle plaatsen van ons land komen berichten over wel geslaagde feestvieringen. Het is niet doenlijk van alles melding te maken. Het blijkt uit al die berichten wel, dat de offlcieele tijding overal veel te laat inkwam, en heel wat teleurstelling aan velen berokkend heeft. Kwijtschelding van straffen. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de chefs der korpsen van het leger als haar wensch te kennen gegeven, dat ter gelegen heid van de geboorte van de Prinses van Oranje Hertogin van Mecklenburg, alle aan militairen opgelegde straffen van cachot, provoost, politiekamer of arrest met alle gevolgen er van zullen worden kwijtge scholden, terwyl deze kwijtschelding zich ook zal uitstrekken tot het verbod om buiten dienst de sabel of de bajonet te dragen. Uit Berlijn. De „Lokal Anzeiger" schryft onder het opschrift: Oranje BovenMet onvermoeide geestkracht, bewonderenswaardig geduld en moedertrouw, zooals men hot zich niet roerender denken kan, heeft de Koningin sedert de zomerdagen toen hare hope, tegelijk de hoop van het geheele land opbloeide, slechts voor haar toekomstig kind geleefd. Haar eigen leven telde zy in die maanden niet, het voortbestaan der dynastie en van haar geslacht was Haar alles. De „Berliner Zeitungam Mittag" schrijft: Met deze heerlijke tijding nemen alle moei lijkheden nopens de troonsopvolging van het naburige land een einde. Met één slag zullen alle geruchten van politieken en geneeskundigen aard verstommen, die door nieuwsgierigheid werden verspreid. Zich zonder afgunst verheugen in de blijdschap van vreemden, is de grootste vreugde. Met het Nederlandsche volk zyn wij door een reeks gunstige en zeer uitgebreide handels betrekkingen verbonden. Wij deelen den trots en het bewustzijn dat zyn zelfstandig heid als staat weder verzekerd sehijnt. De (officieuse) „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Uit den Haag is een blijde tijding gekomen: Koningin Wilhelmina is 30 dezer des morgens tien minuten voor zeven bevallen van een dochter. Met deze heuglijke gebeurtenis gaat eeu lang gekoes terde hoop van het Koninklijk echtpaar en van het Nederlandsche volk in vervulling. Zy verwekt ook juist iu Duitschland, waar men oprecht en sympathiek tegenover de verwachtingen van het bevriende naburige land stond, levendige en blijmoedige deel neming. Ons Keizerlyk en Koninklijk Huis, met de Oranjes sedert eeuwen door banden van bloedverwantschap verbonden, en de Duitsche natie begroeten in de geboorte der erfgename van den troon, het veelbelovend vooruitzicht op een voortdurend voortbloeien van een der roemruchtigste geslachten uit de geschiedenis van Europa. Der Koninklijke jonge moeder en den Prins der Nederlanden worden uit de breede kringen van het Duitsche volk de innigste geluk- enzegen- wenschen aangeboden en het jonge rijs van den stam der groote stadhouders die Holland's wimpel overal tot groote eere brachten en aan den staat der Vereenigde provincies een hechte positie en zegenrijke lotsbestemming hielpen scheppen en achter lieten, gelden niet minder de hartelijke wenschen voor een krachtig gedijen tot vreugde der vorstelijke ouders, zoomede van Koningin Emma, tot heil van het ons naburig en het ons nabestaand Nederland sche volk. De avondbladen bespreken meest als hoofdartikel de groote vreugde, die de dag van heden het Nederlandsche Koninklijke Huis en het volk gebracht heeft. Zij bren gen eensgezind hartelijke gelükwenschen en betuigen dat het Duitsche volk aan dit feest op de oprechtste wijze deelneemt. De „Nationalzeitung" schryft: Wanneer heden in den Haag en in geheel Holland de oude wys van het Wilhelmus van Nas- souwen weerklinkt, trillen in Duitschland verwante snaren mee. Ook het Duitsche volk gedenkt het zoo sympathieke en ver trouwde figuur der jonge Koningin, de gelukkige moeder. Het stemt in den geest in met den historischen kreet: Oranje Boven 1 De „Vossische Zeitung" merkt bovendien op: Het is zonder twijfel, dat de geboorte der Prinses do Nederlandsche binnenland- sche troonopvolging verzekert, de rustige, vertrouwende stemming in den Haagslechts versterken en de verhouding tussclien Nederland en Duitschland slechts vriend- schappelijker maken kan. Uit Brussel. De „Etoile Beige" zegt: Zy, die weten, hoe innig de Nederlanders aan hun regee- rend Vorstenhuis, dat zoo nauw verbonden is aan de roemrijke geschiedenis van het land, gehecht zijn, zullen den jubel van het Nederlandsche volk begrijpen en zullen er

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1909 | | pagina 11